Ny UCI-regler for 2026: styrbredde, fælgdybde og hjelmelimitter forklaret
Den 1. januar 2026 smed UCI en del af sin udstyrsregelbog ud. Ultra-narrow styr er væk, dybe hjul har nu en grænse, og en hel kategori af aero-hjelme er lige blevet smidt ud af feltløb. Denne guide giver dig de faktiske tal (styr ved 400mm, fælge ved 65mm, to hjelmeklasser), forklarer hvordan hver enkelt måles, og besvarer det spørgsmål, som de fleste ryttere faktisk bekymrer sig om: berører noget af dette cyklen i dit garage? Kort svar, næsten helt sikkert ikke.
Nøglepunkter
- Styr: minimum samlet bredde stiger fra 350mm til 400mm (udvendig til udvendig, inklusive styrbånd); håndtag skal være mindst 280mm fra hinanden; flare er begrænset til 65mm.
- Hjul: maksimal fælgdybde på 65mm i massestart landevejsløb, men tidskørsler er helt undtaget.
- Hjelme: opdelt i "traditionelle" (landevej) og "tidskørsel" klasser; TT-stil hjelme er forbudt i feltløb.
- Gafler/rammer: intern bredde begrænset til 115mm for / 145mm bag.
- Hvem det påvirker: Kun UCI-godkendt konkurrence. Din søndagskørsel, din pendling og de fleste sportives og Gran Fondos er ikke berørt.
- Hvorfor: ryttersikkerhed. UCI ønsker at tage noget af den hastighed tilbage, som ultra-aero udstyr har åbnet op for.
Dette er de største udstyrsregler, sporten har set i årevis, og de kom med en del forvirring bag sig, herunder en afstandsfigur for håndtag, der stille og roligt ændrede sig midt i processen fra 320mm til 280mm. Nedenfor gennemgår jeg hver regel i klart dansk, nævner det specifikke udstyr, der nu er ulovligt, gennemgår modreaktionen fra ryttere og mærker, og afslutter med en praktisk fremtidssikringstjekliste og en FAQ.

De 2026 UCI-regler i et overblik: gamle vs nye
Hvis du ikke læser andet, så læs dette. Tabellen nedenfor viser hele 2026-udstyrsændringen på én skærm: hvad reglen var før, og hvad den blev den 1. januar 2026. Alt efter det uddyber disse rækker.
| Udstyr | Før 2026 | Fra 1. jan 2026 |
|---|---|---|
| Styrbredde (minimum) | 350mm | 400mm (udvendig til udvendig, inkl. tape) |
| Grebsafstand (minimum) | Ingen | 280mm mellem indre kanter af grebene |
| Styrflare (maksimum) | Ingen | 65mm lateral "drop box" |
| Bremsegrebs indadgående hældning | Ureguleret | 10° maksimum fra lodret |
| Fælgdybde (maksimum, massestart) | Ubegrænset | 65mm |
| Gaffel indvendig bredde (maksimum) | Ingen | 115mm foran / 145mm bag |
| Hjelme | Udefinerede kategorier | "Traditionelle" vs "tidskørsels" klasser |
Et par ting springer i øjnene. Ændringen af styret er overskriften: en stigning på 50mm i minimum, plus tre helt nye underregler (greb, flare, hældning), som simpelthen ikke eksisterede før. Fælgetoppen er et absolut loft snarere end et gennemsnit, hvilket betyder meget for den nye generation af bølgede aerofælge. Og hjelmereglerne reducerer slet ikke størrelsesgrænsen, som forbliver på 450 × 300 × 210mm, men de opdeler hjelme i to klasser og låser den ene ude fra massestart-løb.
Så hvorfor disse specifikke tal? Hver figur her peger tilbage på ét mål: at trimme de aerodynamiske fordele, der har hjulpet med at presse pelotonhastighederne til rekordhøje niveauer. UCI's ræsonnering er, at bredere styr, lavere fælge og mere åbne hjelme hver især tilføjer lidt modstand. Og lidt modstand, ganget med en 180-mands gruppe, der kører 50km/h, er den margen, som det styrende organ satser på for sikkerhed.
Pro tip: Gem denne tabel. Næsten hvert "er min X lovlig?" spørgsmål besvares ved at tjekke dit komponent mod den relevante række, og derefter tjekke, om du overhovedet kører under UCI-reglerne i første omgang. Mere om det nedenfor.
Hvad er nyt i 2026, og sikkerhedshistorien bag det
2026-pakken dukkede ikke op fra den ene dag til den anden. Den blev sat i gang af UCI's ledelseskontor pressemeddelelse dateret 12. juni 2025, udsendt efter et møde i Arzon, Frankrig. De detaljerede afklaringer, inklusive den vigtige blødgøring af grebsafstandstallet, blev bekræftet på ledelseskontormødet i september 2025, der blev afholdt under verdensmesterskaberne i Kigali, Rwanda, og afsluttet i en opfølgende UCI-erklæring.
Her er den del, der rammer det hele ind: disse regler kom fra UCI's Kommission for Udstyr og Nye Teknologier, der arbejdede sammen med SafeR, sportens dedikerede rytter-sikkerhedsorgan. Det partnerskab er fortællingen. Det markerer hele 2026-projektet som en sikkerhedsintervention, ikke en teknisk oprydning. Udløseren var en række højprofilerede uheld, der satte ryttervelfærd øverst på dagsordenen.
Tråden, der løber gennem hver regel, er hastighedsindhold. UCI's angivne ræsonnering for styre-reglen er direkte: ultra-narrow styr forbedrer aerodynamikken, og "målet med at sætte disse grænser er at indeholde hastigheder ved at sikre en vis luftmodstand fra styrbredden." Sat på en simpel måde har det styrende organ besluttet, at de marginale aerodynamiske gevinster, der presses ud af smalle styr, dybe fælge og glatte hjelme, har gjort pelotonet farligt hurtigt, og det lovgiver noget af den hastighed tilbage.
Det er værd at stoppe op ved, hvor stor en ændring dette er. I to årtier har udstyrs-kapløbet kørt én vej: hurtigere, glattere, mere aerodynamisk. 2026-reglerne er første gang, UCI systematisk har presset den anden vej på flere fronter på én gang, bevidst tilføjet modstand tilbage til cyklerne for sikkerhedens skyld.
En hurtig bemærkning om timing, for ikke alt, der er mærket "2026", lander faktisk i 2026. Styre-, fælg-, hjelmekategori- og gaffel/rammeregler træder alle i kraft den 1. januar 2026 for vej- og cyclocross-massestartbegivenheder. Flere dele er dog udsat. En separat standard for banecykler (350mm styr, 80mm flare) ankommer den 1. januar 2027. Et formelt hjelmesertificeringsprotokol, CE/CPSC-stil godkendelsesskema, kommer "ikke tidligere end 1. januar 2027." Og prislofter på rammesæt, gafler, hjul, styr, hjelme og skinsuits er også planlagt til 2027.
Pro tip til fans: Når du ser de forårsklassikere i 2026, så kig på cockpittene. De synligt bredere styr og forsvinden af de mest ekstreme aerohjelme er de mest kamera-åbenlyse tegn på disse regler i aktion.

Reglen om 400mm styr, forklaret
Dette er reglen, som alle diskuterer, og den, der er mest fyldt med misforståelser. Så her er præcist, hvad den siger. Fra 1. januar 2026 er den minimale samlede styrbredde for landevejs- og cyclocross-massestartbegivenheder 400mm, målt udvendigt til udvendigt på det bredeste punkt, inklusive styrbåndet. Det er et spring på 50mm fra den gamle 350mm grænse, skrevet ind i og omkring Artikel 1.3.031 (de eksisterende geometriregler findes i Artikel 1.3.022).
Den største kilde til forvirring er målemetoden. 400mm er et eksternt, udvendigt til udvendigt tal. Det er ikke center-til-center, og det er ikke hood-til-hood. UCI har præciseret, at 400mm udvendigt til udvendigt svarer til cirka 380mm center-til-center, "et standardmål, der almindeligvis anvendes i cykelindustrien." Så en rytter på det, som industrien kalder et 38cm (380mm) styr, en meget almindelig størrelse, er generelt i orden, fordi den betegnelse refererer til center-til-center tallet.
Tre understøttende regler er tilføjet til hovedtallet:
- Hood afstand: den minimale afstand mellem de indre kanter af de to bremsegreb/hoods er 280mm. Dette forhindrer ryttere i at omgå reglen om brede styr ved simpelthen at dreje hoodene radikalt indad.
- Flare: maksimalt 65mm, målt som den laterale rækkevidde fra den indvendige kant af toppen til den udvendige kant af drops, den såkaldte "drop box." Dette forbyder effektivt vildt flarede gravel-stil styr på landevejen.
- Grebsvinkel: bremsegreb kan vippes indad ikke mere end 10° fra lodret, hvilket lukker endnu et smuthul for at simulere en smal position.
Nu, forvirringen mellem 320mm og 280mm, fordi det forvirrer mange mennesker. Mange artikler, sammen med den oprindelige meddelelse den 12. juni 2025, nævner et minimum på 320mm hood. Det tal er forældet. Efter omfattende feedback fra ryttere og industrien blev det skåret ned til 280mm, bekræftet på mødet i Kigali i september 2025. Så hvis du ser 320mm nogen steder, refererer det til det ophævede forslag. Der er dog et men: UCI's Kommission for Udstyr og Nye Teknologier vil gennemgå 280mm tallet i løbet af 2026, "med henblik på eventuelt at øge det til fremtidige sæsoner." Så 280mm er tallet for 2026, men det kan ændre sig.
Hvad forbyder dette egentlig? De ekstremt smalle styropsætninger i 32–36cm området, som professionelle har taget i brug for at mindske deres frontale areal. Baneracing får sin egen version af reglen fra 1. januar 2027: 350mm minimum samlet bredde, 80mm maksimal flare, 65mm maksimal tværsnit.

Forklaringen på 65mm fælgdybdegrænsen
Den anden hovedregel sætter en hård grænse for, hvor dybe dine racervogne kan være. Fra 1. januar 2026 er den maksimale fælg højde (dybde) for massestart landevejsløb 65mm, skrevet ind i den opdaterede Artikel 1.3.018. Den officielle formulering definerer det som "den vinkelrette afstand fra den tangentiale linje, der passerer gennem ethvert punkt på den ydre ekstremitet af fælgen til den indre ekstremitet af fælgen," hvilket, oversat, blot betyder den lige dybde af fælgprofilen.
De to ord, "ethvert punkt," bærer meget af vægten. 65mm grænsen gælder for hver fælgprofil, inklusive de stadig mere populære bølgede eller variable dybdefælge, og intet enkelt punkt på fælgen må overstige 65mm, selvom den gennemsnitlige dybde er lavere. Så en sinusoidal fælg, der dykker til 60mm men topper ved 68mm, er ulovlig, fordi toppen er det, der tæller. Det lukker døren for producenter, der forsøger at udnytte reglen med smarte profilformer.
Der er én stor undtagelse, der forhindrer meget panik: tidskørsler er helt undtaget. Dybere fælge og fulde skivehjul forbliver lovlige i individuelle tidskørsler (ITT) og holdtidskørsler (TTT). 65mm grænsen gælder kun for massestartløb. Så de dramatiske dybde-sektion og skivehjul, du ser i TTT-faser, går ingen steder.
Det bringer os til de konkrete ofre. To specifikke hjul er nu forbudt i massestart landevejsløb:
| Hjul | Dybde | Over grænsen med | Status i massestart landeveje |
|---|---|---|---|
| Zipp 808 | 80mm | 15mm | Forbudt |
| Swiss Side Hadron Ultimate / Hadron³ 680 | 68mm | Kun 3mm | Forbudt |
Swiss Side-sagen er den, der stikker, fordi hjulet mangler grænsen med hele 3mm. Swiss Side protesterede offentligt og offentliggjorde et åbent brev, der argumenterer for, at reguleringen er kontraproduktiv. Deres tekniske argument: dækbredde, mønster og styrgeometri former den virkelige håndtering og stabilitet i sidevind langt mere end fælgdybde gør, så at sætte en grænse for dybden behandler den forkerte variabel. Mærket kaldte forbuddet kontraproduktivt i forhold til det sikkerhedsmål, det hævder at tjene.
Nøgle takeaway: Hvis du deltager i UCI massestart landevejsbegivenheder, skal dine racervogne være 65mm eller lavere ved ethvert punkt på fælgen. Hvis du kun kører sportives, træner eller pendler på dybe hjul, ændrer intet sig. Og selv i UCI-konkurrence er dine TT-hjul urørte.
Pro tip: Når du handler efter "fremtidssikrede" aerodynamiske hjul, skal du tjekke den maksimale angivne dybde, ikke den marketinggennemsnit. Med bølgede fælge er det nu det tal, der bestemmer lovligheden.

De nye hjelmeregler, og præcist hvilke hjelme der er forbudt
Ændringerne i hjelmene ser subtile ud på papiret, men rammer hårdt i praksis. Fra 1. januar 2026 opdeles hjelme i to kategorier: "traditionel" (vej) og "tidskørsel." Begge holder den samme maksimale dimension på 450mm (længde) × 300mm (bredde) × 210mm (højde), uændret fra før. Så dette handler ikke om størrelse. Det handler om funktioner, og om hvor hver type er tilladt.
En traditionel (vej) hjelm skal bestå tre tests:
- Have mindst tre distinkte luftindtagsåbninger på skallen.
- Ikke dække, obstruere eller indkapsle rytterens ører når set fra siden.
- Have ingen integreret eller aftagelig visir.
Tidskørselshjelme står overfor ingen af disse restriktioner. De kan have forseglede skaller, ørebeskyttere og visirer. Bytteforholdet er, hvor du må bære dem.
Her er hvor hver enkelt er lovlig:
| Hjelmtype | Masse-start vej | ITT / TTT | Banen | Cyclocross |
|---|---|---|---|---|
| Traditionel (vej) | ✅ Tilladt | ✅ Tilladt | ✅ Tilladt | ✅ Tilladt |
| Tidskørsel | ❌ Forbudt | ✅ Tilladt | ✅ Tilladt (for nu) | ❌ Forbudt |
Kort sagt: en traditionel vej-hjelm er lovlig overalt, mens en TT-hjelm er begrænset til tidskørsler, plus banen for nu, da disse regler ændres i 2027. Hele pointen er at stoppe ryttere fra at bære glatte, forseglede, visierede aero-hjelme i gruppen.
Og de nævnte ofre, de specifikke hjelme rapporteret som forbudt fra gruppevej-løb under de nye regler:
- POC Procen Air: delvise ørebeskyttere plus en integreret visir. Båret af Ben Healy, da han vandt en etape i Tour de France 2025.
- Giro Aerohead: ingen ventilationsåbninger i skallen. Båret i vej-løb af Marianne Vos, Victor Campenaerts og Matthew Brennan.
- KASK Nirvana: små ørebeskyttere. Båret af Ineos Grenadiers.
- Specialized Evade III: ikke længere vej-løbsberettiget med den magnetiske visir monteret.
Et formelt hjelmcertificerings- og godkendelsesprotokol, sammenligneligt med CE eller CPSC sikkerhedsstandarder, træder i kraft tidligst 1. januar 2027, hvilket lægger et sikkerhedstestregime oven på 2026 kategori reglerne.

Gaffel, ramme og de andre 2026 justeringer
Udover de tre hovedregler omformer 2026-pakken stille og roligt ramme- og gaffelgeometri og rydder op i et par andre smuthuller. Disse får mindre opmærksomhed, fordi tilskuere grundlæggende ikke kan se dem, men de er reelle begrænsninger for producenterne.
Tag gaffel- og rammebredde. Fra 1. januar 2026 får racercykler en maksimal intern gaffelbredde på 115mm foran og en maksimal intern bredde på bagtrianglet/sætestay på 145mm, målt langs hele længden af gaffelen og bagtrianglet, ikke kun på et enkelt punkt. Dette sætter en grænse for, hvor bred og aerodynamisk den nederste ramme kan blive, hvilket begrænser "fairing"-effekten, som meget brede stays skaber. Banecykler følger samme tilgang fra 2027.
Der er også en nedstramning af underarmsstøtte, det såkaldte "puppy paws"-fænomen. 2026-reglerne strammer reguleringen af underarmene på styret. Den aerodynamiske puppy-paws tuck er nu forbudt, undtagen på faste tidskørselsforlængelser, så du kan ikke simulere en TT-position på en racercykel ved at hvile dine underarme på toppen.
Og så er der geargrænsen, der ikke blev til noget. Et bredt rapporteret forslag om en maksimal gearforhold på 54×11, præsenteret som et andet sikkerhedsforanstaltning for at begrænse topfart, blev udfordret i retten af SRAM. UCI tabte sagen, og geargrænsen er i øjeblikket sat på pause. Dette er vigtigt: på trods af at det optræder i mange "2026 regler" lister, er geargrænsen ikke en bekræftet 2026 regel. Hvis du ser det nævnt som aktivt, er det forkert.
Ser vi længere frem, kommer prisgrænserne i 2027. Fra 1. januar 2027 planlægger UCI at indføre maksimale prisgrænser på rammesæt, gafler, hjul, styr/forlængelser, hjelme og racerdragter, oprindeligt knyttet til baneudstyr til LA 2028-OL, med det erklærede mål at sænke omkostningsbarrieren for elitekonkurrence.
Her er en hurtig tjekliste til at adskille bekræftede 2026 regler fra støjen:
- ✅ Bekræftet for 2026: 400mm styr, 280mm hætte, 65mm flare, 65mm fælgdybde, hjelmekategorier, 115/145mm gaffel- & rammebredde, puppy-paws restriktion.
- 🕐 Udsat til 2027: standard for bane-cykelstyr, certificeringsprotokol for hjelme, prisgrænser for udstyr.
- ❌ Sat på pause / ikke en regel: 54×11 gearforhold grænsen (ophævet efter SRAM's retlige udfordring).
Nøglepunkt: Behandl kun en "2026 regel" som reel, hvis den er i den bekræftede kolonne ovenfor. Geargrænsen i særdeleshed er en almindelig myte.
Gælder noget af dette faktisk for DIG?
Dette er det mest søgte, mest misforståede spørgsmål i hele 2026-diskussionen, så lad mig være direkte omkring det. Disse regler gælder kun for UCI-godkendte konkurrencer. Hvis du ikke har et nummer på til et UCI-licenseret arrangement, berører regelbogen ikke din cykel.
Det betyder, at følgende er helt uafhængige:
- Rekreativ kørsel: din weekendgruppetur, din café-rute, dine bucket-list klatringer.
- Træning: intervaller, basis kilometer, indendørs sessioner.
- Pendling: din daglige tur til arbejde.
- De fleste sportives og Gran Fondos: disse kører typisk ikke under fulde UCI-udstyrsregler.
Så hvis du kører med 38cm styr og 80mm dybe hjul med en visoreret aerohjelm på din søndagstur, bliver intet pludselig "ulovligt." Der er ingen udstyrs-politi ved dit lokale caféstop. Reglerne gælder professionel og licenseret amatør racing, ikke kørsel.
Det bliver mere nuanceret på niveauet for nationale forbund. UCI sætter den internationale standard, men nationale forbund kan beslutte, hvordan eller om de vil håndhæve hvert element nationalt, og de er ikke konsekvente omkring det:
| Forbund | Styrbredde (400mm) | Fælgdybde (65mm) | Grebsafstand (280mm) |
|---|---|---|---|
| AusCycling | Undtaget for ikke-UCI nationale/stats/klub arrangementer | Undtaget for ikke-UCI arrangementer | I henhold til UCI |
| British Cycling | Har angivet, at de ikke vil håndhæve 400mm nationalt | I henhold til UCI | Vil håndhæve 280mm i nationale vej-/circuit arrangementer |
AusCycling har eksplicit undtaget grænserne for styrbredde og fælgdybde for ikke-UCI nationale, statslige og klubarrangementer. British Cycling sagde, at de kun ville håndhæve grebsafstanden på 280mm, ikke den samlede bredde på 400mm, i nationale vej- og circuitarrangementer. Lærdommen: selvom du deltager i et løb, afhænger de præcise regler, du står overfor, af dit arrangements sanktioneringsniveau og dit nationale forbund.
Så kør denne to-trins kontrol:
- Deltager du i et UCI-sanktioneret arrangement? Hvis nej, gælder ingen af disse regler; kør hvad der passer. Hvis ja, fortsæt.
- Hvad siger dit nationale forbund og de specifikke arrangementers tekniske regler? Tjek begge. De kan undtage eller ændre UCI-standarderne for nationale kategorier.
Pro tip: Når du er i tvivl, er arrangementets tekniske guide eller dit nationale forbunds hjemmeside autoriteten for det løb. Antag ikke, at hele UCI-regelbogen gælder for et lokalt crit, bare fordi det har været i overskrifterne.

Modreaktionen: hvordan ryttere og mærker gjorde modstand
De 2026 regler blev ikke mødt med universel bifald. En reel koalition af ryttere, tilpasningsfolk og producenter gjorde modstand, og i mindst to tilfælde virkede modstanden. At forstå kritikken hjælper med at forklare, hvorfor nogle tal, som ændringen fra 320mm til 280mm i grebsafstand, blev ændret midt i processen.
Start med biomekanikklagen. Niamh Fisher-Black (SD Worx) kritiserede styrreglen offentligt og argumenterede for, at en minimumsbredde på 400mm er bredere end den naturlige skulderbredde for mange kvinder og mindre ryttere, hvilket tvinger dem ind i en unaturligt bred position, der kan øge risikoen for skader i stedet for at reducere den. Punktet blev også gentaget institutionelt: International Bike Fitting Institute (IBFI) erklærede formelt, at det oprindelige forslag "manglede tilstrækkelig overvejelse af menneskelig biomekanik og ryttersikkerhed." Den modstand fra ryttere og tilpasningsfolk krediteres bredt for at have trukket grebsafstanden ned fra 320mm til 280mm.
Så klagen over hjulene. Som nævnt ovenfor argumenterede Swiss Side via åbent brev for, at en begrænsning af fælgdybden rammer den forkerte variabel, at dæk- og styrefaktorer dominerer håndteringen, og at forbuddet er kontraproduktivt. UCI holdt fast ved 65mm.
Og den juridiske klage. SRAM tog det foreslåede 54×11 gearloft til retten og vandt, hvilket tvang UCI til helt at skrinlægge planen om gearbegrænsning.
Her er oversigten over klage versus resultat:
| Klage | Hvem rejste den | UCI's svar |
|---|---|---|
| 400mm for bredt til små ryttere / kvinder | Fisher-Black, IBFI | Beholdt 400mm, men blødgjorde håndtag 320 → 280mm |
| Fælgkappen forbedrer ikke håndteringen | Swiss Side | Holdt fast ved 65mm |
| Gearkappen er ubegrundet | SRAM (retssag) | Skubbet til side efter at have tabt sagen |
Den fælles klage fra modstandere er, at UCI lænede sig op ad universelle grænser og brugte sikkerhed som en generel begrundelse uden altid at forankre de specifikke tal i biomekanisk eller aerodynamisk evidens. UCI's modargument er, at en klar, håndhævelig, universel standard er den eneste praktiske måde at kontrollere et peloton på 180 ryttere, og at nogle standarder er bedre end ingen.
Nøglepunkt: Reglerne er ikke hugget i sten. Ændringen fra 320 til 280mm beviser, at UCI vil ændre sig under pres, og at tallet 280mm er eksplicit til gennemsyn i 2026. Forvent mere forhandling, især omkring pasform og inklusivitet.
Hvordan du fremtidssikrer dit setup (hvis du racer)
Hvis du konkurrerer, eller planlægger at gøre det, under UCI-regler, er her hvordan du holder dit udstyr lovligt uden at bruge for mange penge eller jagte regler, der ikke gælder for dig. Hvis du ikke racer UCI-begivenheder, kan du springe hele denne sektion over og køre med det, der passer og føles godt.
Tjeklisten for lovligt setup:
- Styr: gå efter 400–420mm udvendigt til udvendigt (inklusive tape) med håndtag mindst 280mm fra hinanden og flare under 65mm. Et styr mærket 38–40cm center-til-center er din sikre startzone, men bekræft det udvendige mål med producenten, da det er det, der faktisk bliver målt.
- Bremsegreb: indstil indadgående hældning til 10° eller mindre fra lodret, når du monterer dine håndtag.
- Racehjul: vælg fælge, der er 65mm dybe eller lavere på alle punkter til massestart-begivenheder. Behold dine dybere hjul (eller en skive) til tidskørsler, hvor de stadig er lovlige.
- Hjelm: til landevej, bane og cyclocross, brug en traditionel landevejshjelm med mindst tre ventilationsåbninger, ingen ørebeskyttelse og ingen visir. Gem enhver hjelm med visir eller tætsluttende TT-hjelm til tidskørsler kun.
- Ramme: enhver mainstream race ramme fra en stor producent efter 2026 opfylder allerede grænserne for intern bredde på 115mm/145mm. Du behøver ikke at måle dine egne gafler, medmindre du kører noget eksotisk.
En simpel ramme for købsbeslutninger:
- Køber du til UCI massestart racing? Anvend hver regel ovenfor til punkt og prikke.
- Køber du kun til tidskørsler? Dybe fælge, skivehjul og aerodynamiske hjelme er stadig fair game.
- Køber du til sportives, træning eller generel kørsel? Ignorer UCI-reglerne helt. Køb til pasform, komfort og den kørsel, du faktisk laver. Et smallere styr eller et dybere hjul, der passer til dig, er bedre end et "UCI-lovligt" setup, du ikke har brug for.
To konkrete scenarier:
- Scenario A, den licenserede landevejsrytter. Du racer regionale UCI landevejsbegivenheder på 36cm styr og 80mm hjul. Handling: skift til cirka 400mm styr med lovlig håndtagafstand, og flyt dine 80mm hjul til TT-brug (eller sælg dem og køb et ≤65mm aerodynamisk sæt). Tjek din nationale forbund, hvis nationale kategorier er undtaget.
- Scenario B, Gran Fondo-rytteren. Du deltager i store sportives med en hjelm med visir og 38cm styr. Handling: gør ingenting. Ingen af 2026-reglerne gælder for dine begivenheder. Brug pengene på dæk, pasform eller fitness i stedet.
Pro tip: Fremtidssikre ikke ved at panik-købe. Bekræft, at du faktisk racer under UCI-regler først. Den mest almindelige fejl er at behandle en pro-peloton-regulering som et personligt mandat.

Ofte stillede spørgsmål om 2026 UCI-reglerne
Q: Hvornår træder de nye UCI-regler i kraft? A: De overordnede udstyrsregler (400mm styr, 280mm hood afstand, 65mm fælgdybde, hjelmekategorierne, og 115mm/145mm gaffel- og rammegrænser) træder i kraft den 1. januar 2026 for UCI landevejs- og cyclocross massestart begivenheder. Nogle elementer er udsat til den 1. januar 2027, herunder en separat standard for banecykler, et formelt hjelmesertificeringsprotokol, og prislofter for udstyr.
Q: Hvordan måles UCI styrbredden egentlig? A: Udefra til udefra ved det bredeste punkt, inklusive styretape. Ikke center-til-center, og ikke hood-til-hood. Den nye minimumsbredden på 400mm svarer til cirka 380mm center-til-center, som UCI beskriver som en almindelig industristandard. Så et typisk 38cm (center-til-center) styr er generelt fint.
Q: Er mine dybe hjul ulovlige nu? A: Kun hvis du deltager i UCI massestart landevejsbegivenheder, hvor den maksimale fælgdybde er 65mm på hvert punkt på fælgen. Tidskørsler er undtaget, så dybe fælge og skivehjul forbliver lovlige i ITT og TTT. Til træning, pendling og de fleste sportives er dine dybe hjul helt uafhængige.
Q: Hvilke hjelme er forbudt under 2026-reglerne? A: Tidskørselsstil hjelme er forbudt i massestart landevejsløb. Navngivne modeller inkluderer POC Procen Air (visir plus delvise ørebeskyttere), Giro Aerohead (ingen skalventiler), KASK Nirvana (ørebeskyttere), og Specialized Evade III med sit magnetiske visir monteret. En overholdende landevejshjelm skal have mindst tre ventiler, ingen ørebeskyttelse, og ingen visir.
Q: Gælder 2026 UCI-reglerne for sportives og Gran Fondos? A: Nej. Reglerne gælder kun for UCI-godkendte konkurrencer. De fleste sportives og Gran Fondos køres ikke under fulde UCI-udstyrsregler, så dine styr, hjul og hjelm er ikke påvirket, medmindre en specifik eventarrangør vælger at vedtage UCI-regler. Rekreativ cykling, træning og pendling ligger helt uden for regelbogen.
Q: Er den minimale hood afstand 280mm eller 320mm? A: Det er 280mm. Den oprindelige meddelelse den 12. juni 2025 foreslog 320mm, men det blev skåret ned til 280mm efter feedback fra ryttere og industrien, bekræftet på mødet i Kigali i september 2025. Tallet 280mm vil blive gennemgået i løbet af 2026, med mulighed for at øge det til fremtidige sæsoner, så hvis du stadig ser 320mm nævnt, er det forældet.
Q: Hvorfor indførte UCI disse regler? A: Rytterens sikkerhed. Reglerne kom fra UCI's Kommission for Udstyr og Nye Teknologier i samråd med sikkerhedsorganet SafeR, efter en række højprofilerede uheld. Den fælles tråd er hastighedsindhold: at genindføre lidt aerodynamisk modstand, via bredere styr, lavere fælge og mere åbne hjelme, for at bremse feltet.
Q: Vil mine nuværende 38cm styr og 80mm hjul være ulovlige i 2026? A: Kun i UCI massestart racing. Et 38cm (center-til-center) styr måler cirka 400mm udefra til udefra og er sandsynligvis fint; 80mm hjul overstiger 65mm grænsen og ville være ulovlige for UCI massestart landevejsbegivenheder (men stadig lovlige for tidskørsler, og for al ikke-UCI cykling). Uden for UCI-konkurrence er begge helt lovlige at fortsætte med at køre.
Konklusionen
De 2026 UCI udstyrsregler er den mest betydningsfulde reguleringsændring, sporten har set i årevis, en bevidst, flerfrontsindsats for at bremse pelotonen i sikkerhedens navn. Tallene at huske er enkle: 400mm styr, 280mm håndtag, 65mm flare, 65mm fælgdybde, to hjelmeklasser og 115/145mm gaffel- og rammegrænser, som alle træder i kraft den 1. januar 2026, med banestandarder, hjelmcertificering og prislofter, der følger i 2027.
Men det vigtigste budskab for de fleste læsere er tryghed. Medmindre du deltager i et UCI-godkendt arrangement, gælder ingen af reglerne for dig. Din cykel, dine styr, dine hjul og din hjelm er præcis lige så lovlige den 2. januar 2026, som de var den 31. december 2025. Og selv hvis du racer, kan din nationale forbund undtage eller mildne reglerne for nationale kategorier, så tjek din begivenheds tekniske guide, før du ændrer noget som helst.
For dem, der racer i den skarpe ende, er vejen klar nok: bredere styr, lavere racelhjul, en åben vej-hjelm til gruppen, og dit aerodynamiske udstyr gemt til tidskørslerne, hvor det stadig hører hjemme. Fremtidssikret bevidst, ikke i panik, og kør resten af dine kilometer, som du vil.
Kør i RydeCruz — præstationscykeltrøjer i åndbart Bamboo BreathTech stof, gratis verdensomspændende levering.


