Tour de France 2026 Rute Guide: Alpe d'Huez Dobbeltarrangementet og Hvor Det Vil Blive Vundet
To dage. Én bjerg. For første gang siden 1979 slutter Tour de France på Alpe d'Huez over to på hinanden følgende etaper, og 2026-ruten er tydeligt bygget, så hele løbet foregår lige der, i de sidste 48 timer. Dette er en etape-for-etape guide til Tour de France 2026 ruten, opdateret efter den officielle præsentation i Paris den 23. oktober 2025: de bekræftede datoer, den fulde etape liste, klatredata der faktisk betyder noget, og et klart svar på hvilke dage der afgør den gule trøje.
Hvis du kun læser én rute preview før næste juli, så gør det til denne. Nedenfor finder du reference tabeller, som søgere ønsker ved siden af den taktiske læsning, som fans ønsker, på en enkelt side, så du ikke skal hoppe mellem en Wikipedia etape tabel og en væg af prosa et andet sted.
Nøglepunkter
- Datoer: 4–26 juli 2026, den 113. udgave. 21 etaper, 2 hviledage.
- Skala: 3.333 km og 54.450 m i samlet højdeforskel.
- Overskriften: back-to-back Alpe d'Huez topafslutninger (etaper 19 og 20), første gang siden 1979.
- Kun 26 km individuel tidskørsel, historisk lav, hvilket skubber hele løbet mod de rene klatrere.
- Hvor det vindes: den sidste uge. De fleste analytikere peger på etape 20, Dronningetapen, som den afgørende dag.
- Favoritten: Tadej Pogačar, der jagter en rekordlignende femte titel mod Vingegaard og Evenepoel.

2026 Tour de France ruten i et overblik: hvad er nyt i år
Løbsdirektør Christian Prudhomme kaldte 2026-ruten et "crescendo" mod målet, og designet understøtter ordet. Næsten intet om den generelle klassifikation (GC) er afgjort før den tredje uge, og de strukturelle valg skubber alle i samme retning: mere klatring, mindre tidskørsel, en udenlandsk start, og en finale bygget til drama.
Her er hvad der virkelig er nyt i 2026, og hvorfor hver del betyder noget.
En Barcelona Grand Départ, den første nogensinde. 2026 Touren starter i Barcelona, 27. Grand Départ afholdt i udlandet og kun den tredje i Spanien, efter San Sebastián i 1992 og Bilbao i 2023. Løbet åbner ved Middelhavskysten og tilbringer tre dage i Catalonien, før det krydser ind i Frankrig.
Et holdtidskørsel åbner Touren, for første gang siden 1971. Etape 1 er en 19,6 km holdtidskørsel (TTT) rundt om Barcelona. Fordi TTT-tiderne tages individuelt til GC, åbner der sig små forskelle på den første dag, og de stærkeste hold placerer straks deres ledere godt. Det er en sjælden måde at starte et løb på, og en betydningsfuld en.
Kun 26 km individuel tidskørsel. Det er historisk lavt. Den eneste solo TT, etape 16 over 26 km langs Genevesøen, er den eneste chance, en stærk tidskører får for at indhente tid mod klatrerne. Med så lidt af det, giver ruten enorm fordel til dem, der er bedst på de stejleste stigninger.
Otte bjergetaper og fem topafslutninger. Topafslutningerne finder sted ved Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette og Alpe d'Huez, to gange. Etape 3 til Les Angles og etape 10 til Le Lioran er også opstigninger, inden for de otte bjergetaper.
Ti helt nye etapeby. Af 37 etapeby og steder, vises 10 på Touren for første gang, herunder Plateau de Solaison og Thoiry. I Frankrig besøger løbet 7 regioner og 29 afdelinger, krydser Pyrenæerne, Massif Central, Vosges, Jura og Alperne i den nøjagtige rækkefølge, en geografisk opbygning der spejler crescendoet.
Sæt det sammen, og her er tallene at huske: 3.333 km, 54.450 m stigning, kun 26 km solo TT, 5 topafslutninger. Den statistikgruppe er den hurtigste måde at aflæse karakteren af 2026 Tour de France-ruten. Det er et klatrerløb fra den første uge til den sidste.
Den fulde liste over etaper i Tour de France 2026 (reference tabel)
Før analysen, her er rygraden: hver af de 21 etaper, med datoer, rute, afstand og type. Læg den i bogmærker. Dette er den scannable reference, der betyder, at du aldrig skal samle tidsplanen fra bunden igen.
| Etape | Dato | Rute | Afstand | Type |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Lør 4 Jul | Barcelona → Barcelona | 19,6 km | Holdtidskørsel |
| 2 | Søn 5 Jul | Tarragona → Barcelona | ~180 km | Bakket (Montjuïc x3) |
| 3 | Man 6 Jul | Granollers → Les Angles | 196 km | Bjerg (topafslutning) |
| 4 | Tue 7 Jul | Pyrenæerne / overgangsetape | — | Bakket |
| 5 | Ons 8 Jul | Sprintetape | — | Flad |
| 6 | Tor 9 Jul | Pau → Gavarnie-Gèdre | 186 km | Bjerg (topafslutning) |
| 7 | Fre 10 Jul | Sprint / udbrud | — | Flad |
| 8 | Lør 11 Jul | Massif Central løb | — | Bakket |
| 9 | Søn 12 Jul | Sprintetape | — | Flad |
| — | Man 13 Jul | Hviledag 1 | — | — |
| 10 | Tue 14 Jul | → Le Lioran | — | Bjerg (opadgående afslutning) |
| 11 | Ons 15 Jul | Sprint / overgangsetape | — | Flad |
| 12 | Tor 16 Jul | Udbruddag | — | Bakket |
| 13 | Fre 17 Jul | Sprintetape | — | Flad |
| 14 | Lør 18 Jul | Vosges / Le Markstein blok | — | Bjerg |
| 15 | Søn 19 Jul | Champagnole → Plateau de Solaison | 184 km | Bjerg (topafslutning) |
| — | Man 20 Jul | Hviledag 2 | — | — |
| 16 | Tue 21 Jul | Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains | 26 km | Individuel tidskørsel |
| 17 | Ons 22 Jul | Alpin overgang | — | Bakket |
| 18 | Tor 23 Jul | Voiron → Orcières-Merlette | 185 km | Bjerg (topafslutning) |
| 19 | Fre 24 Jul | Gap → Alpe d'Huez | 127,9 km | Bjerg (topafslutning) |
| 20 | Lør 25 Jul | Le Bourg-d'Oisans → Alpe d'Huez | 170,9 km | Bjerg — Dronningetape |
| 21 | Sun 26 Jul | Thoiry → Paris (Champs-Élysées) | ~130 km | Flad (Montmartre x3) |
Nogle få rækker i den tabel udfører det meste af arbejdet. Etaperne 6, 15, 18, 19 og 20 er GC-dagene, og etape 16 er den eneste, der belønner en ren tidskørselsrytter. Vi vender tilbage til hver enkelt. Bemærk formen: de hårdeste bjerge er stablet helt til slut, præcis som Prudhomme havde til hensigt.

Grand Départ: tre dage i Catalonien (etaper 1–3)
2026 Tour de France Barcelona-starten er mere end et postkort. Det er en taktisk ladet åbning, der kan omrokere GC, før løbet overhovedet når Frankrig.
Etape 1 (lør 4 jul): Barcelona → Barcelona, 19.6 km holdtidskørsel. Rytterne starter fra Fòrum ved Middelhavskysten og slutter på toppen af Montjuïc ved Estadi Olímpic Lluís Companys, stadion fra de olympiske lege i Barcelona i 1992. Symbolikken er bevidst, og det samme er den sportslige effekt: en TTT timet individuelt for GC. Holdene med de dybeste motorer, UAE, Visma, Red Bull, vil her opnå sekunder, som klatrere på svagere hold simpelthen ikke kan indhente på flade veje. Forvent, at den første gule trøje bliver en contender, ikke en prolog-specialist.

Etape 2 (søn 5 jul): Tarragona → Barcelona, ~180 km, kuperet. Ruten vender tilbage til Barcelona for en punchy finale med tre opstigninger af Montjuïc-cirklen og en sidste rampe på cirka 1.6 km, der inkluderer en 600 m sektion med 13% hældning. Dette er en dag for punchers og en tidlig test af, hvem der har klatreben. Det er også den slags afslutning, hvor et øjebliks uopmærksomhed koster en GC-rytter ti sekunder. I et løb med kun 26 km tidskørsel er ti sekunder rigtige penge.
Etape 3 (man 6 jul): Granollers → Les Angles, 196 km. Den første bjergetape og den første topafslutning, der klatrer ud af Catalonien og krydser ind i Frankrig i Pyrenæerne. Efter to dages nervøs, uheldsramt racing ved kysten er dette den første ægte GC-sortering, dagen hvor vi lærer, hvilke favoritter der er i form, og hvilke der har arbejde at gøre.
Praktisk tip til seerne: de første tre dage er bedragerisk vigtige. I en klatrers Tour bruger rytterne, der taber tid tidligt på de kaotiske catalanske veje, de næste tre uger på at indhente. Tænd ikke af, bare fordi Alperne stadig er 20 dage væk.
Når pelotonen forlader Spanien, har GC allerede en foreløbig form. Det er usædvanligt så tidligt, og det er en direkte konsekvens af at åbne med en holdtidskørsel.
Uge et og den lange midte: Pyrenæerne, Massif Central, Vosges og Jura (etaper 4–15)
De midterste to uger er, hvor casual previews mister tråden. Her er den GC-relevante læsning, så du ved, hvilke dage du faktisk skal se.
Den første store Pyrenæiske test, etape 6 (tors 9. jul): Pau → Gavarnie-Gèdre, 186 km. Dette er den første store Pyrenæiske topfinish og det første rigtige GC-opgør. Gavarnie-Gèdre ligger i spektakulært højfjeldsterræn, og en lang dag i Pyrenæerne så tidligt vil allerede afsløre enhver rytter, der ikke er klar. Tidsforskellene her plejer at være beskedne, men betydningsfulde. Favoritterne holder øje med hinanden, og de første rigtige revner viser sig.
Ind i hviledag én, etape 10 (tirs 14. jul): Le Lioran-finishen. Massif Central leverer en ubarmhjertig, kuperet opadgående finish ved Le Lioran på Bastilledagen. Det er den slags udmattende etape, der ikke krone en vinder, men stille og roligt dræner benene. Den akkumulerede træthed fra dage som denne er det, der afgør, hvem der stadig har spræl i den tredje uge.
Sprinternes vinduer. Spredt gennem denne blok er de flade dage, etaperne 5, 7, 9, 11 og 13, hvor de hurtige mænd og deres lead-out tog overtager, og GC-kontenderne blot sigter efter at afslutte sikkert i feltet. De er en velkommen pause for klatrerne og en showcase for de rene sprintere, der ikke har nogen håb i bjergene.
Vosges og Jura blokken, ind i en første topfinish nogensinde, etape 15 (sø 19. jul): Champagnole → Plateau de Solaison, 184 km. Vosges (tænk Le Markstein-lignende terræn) og Jura hæver sværhedsgraden igen før en topfinish ved Plateau de Solaison, som optræder i Touren for allerførste gang. Det lander på aftenen før den anden hviledag, og det er den sidste store GC-test før den afgørende alpine blok. En chance for at vinde tid, eller en fælde der efterlader dig udmattet til de dage, der betyder mest.
Temaet for hele midtersektionen er struktur og træthed. Ingen enkelt dag her er sandsynligvis til at vinde Touren, men den kumulative belastning afgør, hvem der ankommer til Alperne friske, og hvem der ankommer udmattede. Smarte hold kører disse to uger konservativt, forsvarer position og sparer hver match til etaperne 18, 19 og 20.

Tidtagning ved Genevesøen og den alpine indløb (etaper 16–18)
Efter den anden hviledag tipper løbet ind i sin afgørende fase, og det første træk er den eneste solo tidskørsel i hele Touren.
Etape 16 (tirs 21. jul): Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains, 26 km individuel tidskørsel. Kørt langs bredden af Genevesøen, er dette den eneste chance for en kraftfuld tidskører til at tage tid på klatrerne. Og det er kort, kun 26 km. Sammenlign det med de seneste Tourer, der havde 50 km eller mere af solo TT, og designintentionen er åbenlys: ved at begrænse tidskørslen til 26 km har arrangørerne bevidst fjernet klatrernes sædvanlige ulempe. En rytter som Evenepoel vil vinde tid her, men han kan ikke vinde nok til at afgøre løbet. Uanset hvilken margen der åbner sig ved søen, vil den blive kæmpet om igen, og sandsynligvis omstødt, i de efterfølgende bjerge.
Etape 17 (ons 22. jul): den alpine overgangsdag. En bro ind i de høje bjerge, en chance for udbruddet, og en dag hvor GC-holdene vil forsøge at holde roen før stormen. Hold øje med bagholdsangreb på nedkørslerne, men forvent at favoritterne holder ilden tilbage.
Etape 18 (tors 23. jul): Voiron → Orcières-Merlette, 185 km. Her er det, hvor Prudhomme markerede starten på den sidste rystelse. Orcières-Merlette er en seriøs topfinish, og det åbner en tre-dages alpine blok, 18, 19, 20, der effektivt er en kontinuerlig tre-akt kamp om den gule trøje. En rytter, der er selv lidt bagud her, er i dyb problemer, fordi de næste to dage kun bliver sværere.
Praktisk tip: hvis dit skema tvinger dig til kun at vælge et par etaper at se live, så gør dem til 18, 19 og 20. Alt før er opsætningen; dette er udbyttet. Etape 16's tidskørsel er jokerkortet, der sætter de margener, som de tre dage vil udviske.
Geniet ved 2026-sekvenseringen er, at tidskørslen og det alpine blok sidder ryg mod ryg. En tidskørsler tager trøjen tirsdag, forsvarer den gennem torsdag og fredag, og står så over for Dronningestegen lørdag med hele løbet på spil. Der er ingen flad etape at gemme sig på, kun bjerge, hele vejen til Paris.
Forklaring af Alpe d'Huez dobbeltheader (etaper 19 og 20)
Dette er omdrejningspunktet, grunden til at ruten i 2026 bliver omtalt som en klassiker, før et eneste pedal er blevet drejet. To topafslutninger på Alpe d'Huez, på på hinanden følgende dage, dybt inde i den tredje uge. Det er den mest aggressive finale, Touren har turdet i årevis.
Etape 19 (fre 24. jul): Gap → Alpe d'Huez, 127,9 km. Kort, skarp og eksplosiv. Med under 128 km er denne etape bygget til fyrværkeri. Den er for kort til en udmattelseskrig, så racet starter tidligt og hårdt. Den slutter på den klassiske opstigning til Alpe: de 21 nummererede hårnålesving, som uden tvivl er de mest berømte sving i cykling. Fordi etapen er så kompakt, kan holdene ikke bare køre tempo og kontrollere det. Nogen angriber fra afstand, og GC omrokeres.
Etape 20 (lør 25. jul): Le Bourg-d'Oisans → Alpe d'Huez, 170,9 km, Dronningestegen. Dette er dagen. 5.600 m højdeforskel pakket ind i 170,9 km, klatring Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe og Col du Galibier, som topper ved 2.642 m, det højeste punkt i hele 2026 Tour, før en sidste, usædvanlig tilgang til Alpe d'Huez via den sjældent brugte Col de Sarenne. Sarenne-siden er en anderledes, vildere rute til toppen end de standard hårnålesving, med tocifrede ramper nær toppen. Efter to og en halv uge med racing, med den gule trøje hængende på hver pedaltråd, er dette så hårdt som en Tour-etape kan blive.
Stak de to dage sammen, og du har et 48-timers angreb på et enkelt mytisk bjerg. Etape 19 blødgør feltet; etape 20 bryder det. Når de overlevende når toppen af Alpe d'Huez lørdag aften, er 2026 Tour de France, for alle praktiske formål, besluttet. Den amatør Étape du Tour 2026 bruger netop denne etape-20 rute, cirka 170 km med omkring 5.400 m klatring, hvilket fortæller dig alt om, hvor brutalt det er. Det er en bucket-list udfordring for tusindvis af rekreative ryttere, og de professionelle vil køre det fuld gas i slutningen af de hårdeste tre uger i cykling.

Klatrestatistik: hvor hårde er disse bjerge, egentlig?
Prosa kan romantisere et bjerg; tal fortæller sandheden. Her er de hårde statistikker om de afgørende klatringer på ruten for 2026 Tour de France, så du selv kan vurdere, hvorfor etape 20 er den dag, alle markerer.
| Klatring | Længde | Gns. gradient | Toppens højde | Bemærkninger |
|---|---|---|---|---|
| Alpe d'Huez (klassisk) | 13,8 km | 8,1% | ~1.850 m | 21 hårnålesving; den ikoniske afslutning |
| Col de la Croix de Fer | 24 km | 5,2% | ~2.000 m | Lang strækning, åbner etape 20 |
| Col du Galibier | 17,7 km | 6,9% | 2.642 m | Taget af 2026 Tour |
| Col de Sarenne | 12,8 km | 7,3% | — | Sjælden, vild tilgang til Alpe d'Huez; tocifrede ramper nær toppen |
Der er et par ting, der springer i øjnene. Galibier på 2.642 m er, hvor højden i sig selv bliver en faktor: tyndere luft oven på akkumuleret træthed. Croix de Fer er bedragerisk hård med sine 24 km; dens beskedne gennemsnit på 5,2% skjuler stejlere skråninger, og den gør sin skade ved ren varighed. Og Col de Sarenne er tvisten. I stedet for den velkendte 21-hårnålskurve fra Bourg-d'Oisans når etape 20 toppen via Sarenne's mere ujævne, ensomme vej, hvor de tocifrede ramper nær toppen kan knække en træt leder, der allerede har været over Galibier.
Så er der den klassiske Alpe d'Huez selv, 13,8 km ved 8,1%, der stiger cirka 1.120 m for at slutte nær 1.850 m højde. Det er stigningen på etape 19, og det er heller ikke en blød mulighed. At køre to mål på dette bjerg på to dage, oven på alt det, der kom før, er den definerende fysiske udfordring i 2026 Tour.
Beslutningsramme — hvordan man læser en bjergetape på TV:
1. Hvor lang er den sidste stigning? Længere betyder flere tidsforskelle og færre overraskelser.
2. Hvor stejl er de sidste 3 km? Stejlere betyder eksplosive angreb frem for tempo-kørsel.
3. Hvor meget stigning kom før det? Mere tidligere stigning betyder, at målet belønner udholdenhed frem for punch.
4. Hvor sidder det i de tre uger? Tredje uges stigninger forstærker hver svaghed.
Efter alle fire mål er etape 20 den hårdeste dag i løbet, hvilket er præcis derfor, det er den, man skal vinde.
En dobbelt Alpe d'Huez er sjælden: 1979, 2013 og nu 2026
De fleste rutevejledninger bemærker, at Touren ikke har afsluttet to gange på Alpe d'Huez "siden 1979" og går videre. Detaljen er værd at få helt korrekt, fordi det er et ægte forvirringspunkt.
Der er to forskellige ting, folk mener med "Touren klatrede Alpe d'Huez to gange," og de er ikke de samme.
1979 — to separate, på hinanden følgende etaper. I 1979 afsluttede etape 17 og 18 begge på Alpe d'Huez på hinandens dage. Det er den direkte historiske præcedens for 2026: to distinkte etaper, hver afsluttende på toppen, den ene efter den anden. Det er det format, som 2026-ruten genopliver efter næsten et halvt århundrede.
2013 — to gange inden for en enkelt etape. Under den 100. Tour i 2013 klatrede ruten Alpe d'Huez to gange på en dag, ved at bruge en Col de Sarenne-sløjfe til at nedstige og komme op igen. Det var en enkelt etape med en dobbelt opstigning, et andet koncept end to separate afsluttende etaper.
2026 — to separate, på hinanden følgende etaper, med Sarenne-twisten. 2026-designen vender tilbage til 1979-modellen: etape 19 og 20, hver afsluttende på Alpe, på på hinandens dage. Men den låner Col de Sarenne-elementet fra 2013, ved at bruge Sarenne ikke som en sløjfe inden for én etape, men som den usædvanlige afsluttende tilgang på etape 20. Det er en smart fusion af begge stykker historie.
| År | Format | Hvad skete der |
|---|---|---|
| 1979 | To separate etaper | Etape 17 & 18 afsluttede begge på Alpe d'Huez, tilbage til tilbage |
| 2013 | En etape, dobbelt opstigning | Klatrede to gange på en enkelt dag via en Col de Sarenne-sløjfe |
| 2026 | To separate etaper | Etape 19 & 20 afslutter på Alpe; etape 20 nærmer sig via Col de Sarenne |
Så når nogen spørger, "Hvornår var sidste gang, Touren gjorde dette?" er det præcise svar: formatet med to separate etaper skete sidst i 1979, og den enkelt-dags dobbelt opstigning skete sidst i 2013. 2026 genopliver 1979-formatet med et nik til 2013's geografi, hvilket er grunden til, at det føles både nostalgisk og helt nyt.
Hvor 2026 Tour de France vil blive vundet — og hvem der vinder det
Nu er dommen. Saml alt ovenfor, og konklusionen er svær at argumentere imod: GC vil blive afgjort i de høje bjerge, i den sidste uge.
Logikken er strukturel, ikke spekulativ. Med kun 26 km individuel tidskørsel mod 54.450 m stigning, er der næsten ingen steder for en tidskørselsspecialist at opbygge en uovervindelig føring. Den enkelt 26 km TT på etape 16 giver et par sekunder til de bedste mod uret, men de næste dage er Orcières-Merlette, Alpe d'Huez og Dronningetapen, hvor en ægte klatrer kan tage minutter. Matematikken fungerer kun én vej.
Derfor lander den analytiske enighed på etaperne 18 til 20 som zonen, hvor den gule trøje bliver besluttet, med etape 20 som den enkelt afgørende dag. Den tre-aktede alpine blok, Orcières torsdag, den korte eksplosive Alpe fredag, den 5.600 m lange dronningetape lørdag, er bygget til at være umulig at forsvare passivt. Den, der holder trøjen ind i den weekend, skal overleve et angreb uden en flad etape til at komme sig på før Paris.
Udfordrerne. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) er den klare favorit, der jagter en rekordligende femte Tour-titel efter sine sejre i 2020, 2021, 2024 og 2025. Hans hovedrivaler er Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike), klatreren der er bedst rustet til at matche ham i de høje bjerge, og Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–Hansgrohe), den ene mand der kan tage reelle sekunder i tidskørslen ved Genevesøen. Ruten er, på en måde, en folkeafstemning om det rivalisering: den fjerner Evenepoels tidskørselsfordel og tvinger beslutningen til de stejleste skråninger, hvor Pogačar og Vingegaard er stærkest.
Hurtigt overblik — hvem favoriserer denne rute?
- Den rene klatrer: Meget favoriseret. 54.450 m klatring, 5 topafslutninger, GC besluttet op ad bakke. ✅
- Tidskørselspecialisten: Ufordelagtig. Kun 26 km solo TT at arbejde med. ⚠️
- Allrounderen med et stærkt hold: Godt placeret. TTT-åbneren belønner stærke hold, og den lange midterdel belønner ryttere, der undgår tab. ✅
- Sprinteren: Mange chancer på flade etaper (etaper 5, 7, 9, 11, 13), men ingen GC indsats. 🏁
Indsatsen på den sidste lørdag er enorm. Hvis Pogačar ankommer i gult, er etape 20 hans kroning eller hans undergang. Hvis han ankommer jagende, er dronningetapen hans sidste, bedste chance. Uanset hvad, blev 2026 Tour de France bygget, så svaret kommer på Alpe d'Huez, og vi vil ikke vide det før den aller sidste stigning.

Paris-finalen og Montmartre-stigningen (etape 21)
Touren når Paris den søndag den 26. juli med etape 21, Thoiry → Paris, omkring 130 km, der slutter på Champs-Élysées som traditionen foreskriver. Men 2026 holder på det twist, der blev introduceret i 2025: finalen bevarer Montmartre / Rue Lepic-stigningen, med tre opstigninger før indløbet til Champs-Élysées. Linjen ligger cirka 15 km fra Sacré-Cœur.
I årevis var den sidste etape en procession efterfulgt af en bunch sprint, GC var længe afgjort, og dagen var en champagne-toast formalitet. Montmartre-kobbelstenene ændrede det. Tre ture op ad Rue Lepics punchy gradient tilføjer reel sværhedsgrad til det, der plejede at være en ceremoniel afslutning, og åbner døren for en aggressiv rytter eller et dristigt udbrud til at spolere sprinternes fest på den mest berømte avenue i cykling.
I praksis vil GC allerede være afgjort på Alpe d'Huez dagen før, så etape 21 er ikke en gult trøjedag. Men Montmartre-tilføjelsen betyder, at det heller ikke længere er en garanteret sprint, og efter en rute så hård som denne, er en livlig, uforudsigelig indløb til Paris en passende måde at afslutte den 113. Tour de France på.

Tour de France 2026 FAQ
Hvornår starter og slutter Tour de France 2026? Tour de France 2026 løber 4–26 juli 2026. Den starter i Barcelona med en holdtidskørsel lørdag den 4. juli og slutter på Champs-Élysées i Paris søndag den 26. juli, efter 21 etaper og 2 hviledage.
Hvor starter Tour de France 2026? I Barcelona, Spanien, første gang Touren nogensinde er startet der, og kun den tredje Grand Départ i Spanien efter San Sebastián (1992) og Bilbao (2023). Etape 1 er en 19,6 km holdtidskørsel, første gang en TTT har åbnet Touren siden 1971.
Hvorfor er der to Alpe d'Huez etaper i 2026? Arrangørerne har bygget ruten som et tredje uges "crescendo," med tilbageholdte topafslutninger på Alpe d'Huez som etaper 19 og 20 for dramatisk at afgøre den samlede klassifikation. Det er første gang siden 1979, at Touren er afsluttet på Alpe d'Huez på to separate, på hinanden følgende etaper.
Hvornår var sidste gang Touren besteg Alpe d'Huez to gange? To separate etaper: 1979 (etaper 17 og 18). To gange inden for en enkelt etape: 2013, da den 100. Tour brugte en Col de Sarenne sløjfe til at bestige den to gange på en dag. 2026 genoplive det to-etape format fra 1979, med etape 20, der nærmer sig toppen via Col de Sarenne.
Hvor lang er Tour de France 2026, og hvor meget stigning er der? Ruten i 2026 dækker 3.333 km med 54.450 m i samlet højdeforskel over 21 etaper, herunder 8 bjergetaper og 5 topafslutninger, men kun 26 km individuel tidskørsel.
Hvilken etape vil afgøre Tour de France 2026? De fleste analytikere peger på etape 20, Dronningetapen fra Le Bourg-d'Oisans til Alpe d'Huez: 170,9 km med 5.600 m stigning over Col de la Croix de Fer, Col du Galibier (2.642 m) og Col de Sarenne. Den sidste uge (etaper 18–20) ses bredt som stedet, hvor den gule trøje vindes.
Hvor mange topafslutninger er der i Tour de France 2026? Fem: Gavarnie-Gèdre (etape 6), Plateau de Solaison (etape 15), Orcières-Merlette (etape 18), og Alpe d'Huez to gange (etaper 19 og 20). Les Angles (etape 3) og Le Lioran (etape 10) er yderligere opstigninger inden for de otte bjergetaper.
Kører Tadej Pogačar Tour de France 2026? Ja. Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) er den klare favorit, der jagter en rekordlignende femte Tour-titel efter at have vundet i 2020, 2021, 2024 og 2025. Hans hovedmodstandere er Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike) og Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–Hansgrohe).
Er der en Montmartre afslutning i Paris i 2026? Etape 21 slutter på Champs-Élysées, men beholder Montmartre / Rue Lepic stigningen fra 2025, med tre stigninger før indspurten. Målstregen ligger cirka 15 km fra Sacré-Cœur.
Hvornår er Tour de France Femmes 2026, og hvad er nyt? Tour de France Femmes 2026 løber 1–9 august, 9 etaper og 1.175 km (den længste rute siden genoplivningen i 2022), starter i Lausanne og slutter i Nice. Hovedpunktet er den første nogensinde kvindelige Tour topafslutning på Mont Ventoux (bestiget fra Bédoin-siden), sammen med en 21 km individuel tidskørsel i Dijon og et afsluttende Col d'Èze circuit i Nice.
2026 Tour de France-ruten er et klatrerløb fra Barcelona holdtidskørsel til den afsluttende Alpe d'Huez-top: 3.333 km, 54.450 m stigning, kun 26 km mod uret, og en finale designet til at afgøre det hele i de sidste 48 timer på et enkelt bjerg. Marker 24. og 25. juli i din kalender nu. Det er det tilbageholdte Alpe d'Huez-weekend, hvor den 113. Tour de France vil blive vundet.
Ride in RydeCruz — præstationscykeltrøjer i åndbart Bamboo BreathTech-stof, gratis verdensomspændende forsendelse.


