Van Rysel RCR-F vs Specialized Tarmac SL8: Μπορεί η Decathlon να νικήσει πραγματικά τις μεγάλες μάρκες;

Van Rysel RCR-F vs Specialized Tarmac SL8: Can Decathlon Really Beat the Big Brands?

Van Rysel RCR-F vs Specialized Tarmac SL8: Μπορεί η Decathlon να νικήσει πραγματικά τις μεγάλες μάρκες;

Ένα ποδήλατο από την ίδια αλυσίδα που πουλάει €100 υβριδικά ποδήλατα για καθημερινές μετακινήσεις τώρα παρατάσσεται, στα χαρτιά και στον δρόμο, απέναντι από το Specialized Tarmac SL8, ένα από τα πιο διακεκριμένα superbikes στον πλανήτη. Αυτή είναι μια παράξενη πρόταση να γράψεις, και είναι ο λόγος που υπάρχει αυτή η σύγκριση. Αυτή η αναμέτρηση του 2026 βάζει το Van Rysel RCR-F και το Tarmac SL8 στην ίδια πίνακα προδιαγραφών, στην ίδια στήλη τιμής, και στην ίδια ειλικρινή απόφαση, χρησιμοποιώντας τις τελευταίες τιμές, δεδομένα από αεροδυναμικές δοκιμές και κριτικές οδήγησης που είναι διαθέσιμες αυτή τη στιγμή. Αν αναρωτιέστε αν η απόδοση των οικονομικών μαρκών έχει πραγματικά φτάσει στο επίπεδο των μεγάλων, ή πού ακριβώς κρύβεται η παγίδα, αυτή είναι η σύγκριση που κανείς άλλος δεν φαίνεται να έχει κατασκευάσει σωστά.

Κύρια σημεία (διαβάστε αυτό πρώτα):

- Η απόδοση είναι πραγματικά κοντά. Το RCR-F είναι ένα πραγματικό αεροδυναμικό ποδήλατο αγώνων WorldTour. Ο Félix Gall οδήγησε ένα για να καταλάβει την 5η θέση συνολικά στο Tour de France 2025.

- Η διαφορά τιμής είναι τεράστια. Ένα Dura-Ace Di2 RCR-F κοστίζει περίπου $11,999 ενώ ένα S-Works Tarmac SL8 πλήρες κοστίζει περίπου $14,000–$15,000.

- Βελτιστοποιούν διαφορετικά. Το RCR-F είναι ένα καθαρό αεροδυναμικό εργαλείο και το καμαρώνει. Το SL8 είναι το ελαφρύ benchmark για όλα τα είδη που τυχαίνει επίσης να είναι γρήγορο.

- Το βάρος είναι το δυνατό σημείο του SL8. Το πλαίσιο S-Works SL8 ζυγίζει μόλις 685 g; το πλαίσιο RCR-F ζυγίζει περίπου 1,040 g, και καμία τυπική κατασκευή RCR-F δεν πλησιάζει το όριο UCI των 6.8 kg.

- Η πραγματική παγίδα είναι η ιδιοκτησία, όχι η απόδοση. Σκεφτείτε τη μεταπώληση, την υποστήριξη από τους εμπόρους και την σαφήνεια της εγγύησης, όχι τα watts ή τα γραμμάρια.

Αυτή είναι μια πραγματική αναμέτρηση ένα προς ένα. Συγκρίνουμε το βάρος του πλαισίου και του πλήρους ποδηλάτου, κάθε επιβεβαιωμένο επίπεδο τιμής, αεροδυναμική, ακαμψία, γεωμετρία και αίσθηση οδήγησης. Στη συνέχεια, μπαίνουμε στα μέρη που οι κριτικές για μεμονωμένα ποδήλατα τείνουν να παραλείπουν: την αξία μεταπώλησης, την υποστήριξη εγγύησης και πού κατασκευάζονται πραγματικά τα πλαίσια. Στο τέλος θα γνωρίζετε ποιο ποδήλατο ταιριάζει στην οδήγησή σας, τον προϋπολογισμό σας και την ανοχή σας για τις παραχωρήσεις.

Διάγραμμα σύγκρισης στούντιο δίπλα-δίπλα του Van Rysel RCR-F και του Specialized Tarmac SL8, με ετικέτες που δείχνουν το ενσωματωμένο cockpit, τους βαθύς αεροδυναμικούς τροχούς, τα προφίλ πλαισίου και τα σχήματα σωλήνα καθίσματος κάθε ποδηλάτου
Διάγραμμα σύγκρισης στούντιο δίπλα-δίπλα του Van Rysel RCR-F και του Specialized Tarmac SL8, με ετικέτες που δείχνουν το ενσωματωμένο cockpit, τους βαθύς αεροδυναμικούς τροχούς, τα προφίλ πλαισίου και τα σχήματα σωλήνα καθίσματος κάθε ποδηλάτου

Η ερώτηση των €9,500: γιατί αυτή η αναμέτρηση έχει σημασία το 2026

Για το μεγαλύτερο μέρος της σύγχρονης ποδηλασίας δρόμου, η απάντηση στο "ποιο superbike να αγοράσω;" προήλθε από μια σύντομη λίστα premium μαρκών: Specialized, Trek, Pinarello, Cervélo, Canyon. Η Decathlon ήταν ο προορισμός για να αγοράσεις ένα turbo-trainer mat ή μια εφεδρική σωλήνα, όχι ένα αεροδυναμικό πλαίσιο αποδεδειγμένο στο Tour de France. Το Van Rysel RCR-F έχει σχεδιαστεί για να ανατρέψει αυτή την υπόθεση.

Η Van Rysel είναι η γαλλική μάρκα επιδόσεων της Decathlon, και το RCR-F (το "F" σημαίνει "γρήγορο") είναι το αεροδυναμικό αγωνιστικό ναυαρχίδα της. Έφτασε στους καταναλωτές τον Μάρτιο του 2025, με την πρώτη παρτίδα παραγωγής να ολοκληρώνεται τον Δεκέμβριο του 2024. Ένα πρωτότυπο είχε ήδη εντοπιστεί στο 2024 Tour de France κάτω από τον Félix Gall σε ένα μαρμάρινο σχέδιο βαφής, και ο σπρίντερ Sam Bennett άρχισε να το δοκιμάζει γύρω από τον Μάιο του 2024. Μέχρι το Tour του 2025, το ποδήλατο δεν ήταν πια μια περιέργεια. Ο Gall τερμάτισε 5ος συνολικά, που είναι το είδος του αποτελέσματος που κλείνει τη συζήτηση σχετικά με το αν ένα "οικονομικό" ποδήλατο είναι πραγματικό.

Η αποπροσανατολιστική αίσθηση είναι κάπως το όλο νόημα. Το RCR-F μοιράζεται την ίδια μητρική εταιρεία με ποδήλατα που κοστίζουν λιγότερο από μια αξιοπρεπή κασέτα ομάδας, ωστόσο συγκρίνεται με το Specialized Tarmac SL8, το ποδήλατο που οι περισσότεροι κριτές επιλέγουν όταν χρειάζονται ένα προεπιλεγμένο "καλύτερο πολυλειτουργικό αγωνιστικό ποδήλατο." Όταν μια μάρκα σπιτιού από μια αλυσίδα αθλητικών ειδών επιβάλλει αυτή τη σύγκριση, η ενδιαφέρουσα ερώτηση σταματά να είναι "είναι καλό;" Η πραγματική ερώτηση είναι: έχει κλείσει πραγματικά η απόσταση στην απόδοση, ή υπάρχει μια παγίδα που θα ανακαλύψεις μόνο αφού πληρώσεις;

Και αυτή η ερώτηση έχει πραγματικά χρήματα συνδεδεμένα με αυτήν. Ένα RCR-F Pro με πλαίσιο WorldTour και Dura-Ace Di2 κοστίζει περίπου $11,999, ενώ ένα ολοκληρωμένο ποδήλατο S-Works Tarmac SL8 κυμαίνεται γύρω από $14,000–$15,000. Πολλαπλασιάζοντας αυτή τη διαφορά $2,000–$3,000 σε μια πλήρη απόφαση αγοράς, και σε ένα ευρύτερο μοτίβο της Van Rysel να υποτιμά μεγάλες μάρκες κατά χιλιάδες, μπορείς να δεις γιατί αυτή η ερώτηση έχει γίνει μία από τις πιο αναζητούμενες στην ποδηλασία δρόμου.

Συμπέρασμα: αυτό δεν είναι πια "φθηνό ποδήλατο εναντίον πραγματικού ποδηλάτου." Είναι δύο νόμιμες πλατφόρμες αγώνων WorldTour που επιταχύνουν με διαφορετικούς τρόπους, και κοστίζουν πολύ διαφορετικά ποσά για να τις αποκτήσεις.

Τι νέο υπάρχει το 2026: πού βρίσκονται και οι δύο ποδήλατα αυτή τη στιγμή

Πριν από τον πόλεμο των προδιαγραφών, είναι χρήσιμο να τοποθετήσουμε και τα δύο ποδήλατα στο παρόν, καθώς το μοντέλο του 2026 άλλαξε το πλαίσιο με τρόπους που κάνουν αυτή τη σύγκριση πιο φρέσκια από ό,τι φαίνεται.

Το Tarmac SL8 παραμένει ως η τρέχουσα πλατφόρμα για το 2026. Δεν υπάρχει SL9 και καμία σημαντική αναθεώρηση. Η Specialized αφήνει το SL8 να συνεχίσει για άλλη μια σεζόν με ενημερώσεις χρώματος και προδιαγραφών αντί για επανασχεδίαση. Αυτό έχει σημασία με δύο τρόπους για τους αγοραστές. Πρώτον, το ποδήλατο που συγκρίνεις σήμερα είναι το ποδήλατο που μπορείς ακόμα να αγοράσεις. Δεύτερον, μια πλατφόρμα που παραμένει τείνει να έχει περισσότερες εκπτώσεις και καλύτερη διαθεσιμότητα καθώς προχωρά η χρονιά, κάτι που μπορεί ήσυχα να περιορίσει τη διαφορά τιμής σε συγκεκριμένες κατασκευές.

Το RCR-F είναι μόλις ένα χρόνο στην αγορά και τώρα πωλείται στις ΗΠΑ. Αυτό ήταν το κομμάτι που έλειπε για ένα μεγάλο κομμάτι της αγοράς. Η Decathlon USA διαχειρίζεται μια ζωντανή σελίδα προϊόντος για το RCR-F Pro Dura-Ace Di2 Team Edition στα $11,999, οπότε οι Αμερικανοί αγοραστές δεν χρειάζεται πια να εισάγουν ή να μαντεύουν. Το ποδήλατο που ήταν ένα μυστικό αξίας για Ευρωπαίους insiders στις αρχές του 2025 είναι μια γνήσια επιλογή στη Βόρεια Αμερική το 2026.

Η ιστορία των αγώνων άλλαξε επίσης. Το RCR-F διαφημίζεται από την Decathlon-AG2R La Mondiale, μετονομασμένη Decathlon-CMA CGM για το 2026, και η ομάδα μεταβαίνει σε SRAM Red AXS για τη νέα σεζόν μετά από τη χρήση Shimano. Για έναν υποψήφιο αγοραστή, αυτό είναι ένα χρήσιμο σημάδι. Μια ομάδα WorldTour που επαναδεσμεύεται στην πλατφόρμα μέσω μιας αλλαγής ομάδας σηματοδοτεί εμπιστοσύνη στο πλαίσιο αυτό καθαυτό, όχι μόνο μια χορηγία ευκολίας.

Βάλε τα όλα μαζί και ο χρόνος είναι ασυνήθιστα καθαρός. Ένα ποδήλατο, το SL8, είναι ένα γνωστό, σταθερό σημείο αναφοράς με καθορισμένο καθεστώς για το 2026. Το άλλο, το RCR-F, είναι αρκετά νέο ώστε να είναι ακόμα υπό αναθεώρηση σε μορφή head-to-head, τώρα διαθέσιμο εκεί όπου προηγουμένως δεν ήταν, και φρέσκα επικυρωμένο με μια κορυφαία πεντάδα τερματισμού σε Grand Tour.

Πρακτική παρατήρηση: αν περίμενες ένα "SL9" πριν αγοράσεις ένα Tarmac, δεν υπάρχει τίποτα να περιμένεις το 2026. Και αν υποθέσεις ότι το RCR-F ήταν μόνο για την Ευρώπη, αυτό δεν ισχύει πια.

2026 status timeline infographic showing the RCR-F journey — 2024 Tour de France prototype, December 2024 first production batch, March 2025 consumer launch, 2025 Tour 5th place, 2026 USA availability and SRAM switch — alongside the Tarmac SL8 carry-over status
2026 status timeline infographic showing the RCR-F journey — 2024 Tour de France prototype, December 2024 first production batch, March 2025 consumer launch, 2025 Tour 5th place, 2026 USA availability and SRAM switch — alongside the Tarmac SL8 carry-over status

Γνωρίστε τους διεκδικητές: δύο πολύ διαφορετικοί δρόμοι προς το "γρήγορο"

Ο τίτλος τοποθετεί αυτές τις ποδήλατα το ένα απέναντι στο άλλο, αλλά δεν προσπαθούν να είναι το ίδιο ποδήλατο. Η κατανόηση των σχεδιαστικών τους προδιαγραφών είναι το πιο σημαντικό βήμα για να επιλέξετε σωστά, γιατί το "γρηγορότερο" σημαίνει κάτι διαφορετικό για το καθένα από αυτά.

Το Van Rysel RCR-F είναι ένα εργαλείο αγώνων αεροδυναμικής ειδικά σχεδιασμένο. Η Van Rysel ανέπτυξε την αεροδυναμική του με την Swiss Side, τους ειδικούς στους τροχούς και την αεροδυναμική, και η προσωπικότητα του ποδηλάτου είναι οργανωμένη γύρω από την παραπλάνηση του ανέμου σε επίπεδες και κυλιόμενες επιφάνειες. Είναι ο επιθετικός αδελφός σε μια οικογένεια δύο ποδηλάτων. Το RCR-R είναι ο ελαφρύτερος all-rounder και αναβάτης ανηφόρας της Van Rysel; το RCR-F θυσιάζει λίγο βάρος για μέγιστη αεροδυναμική και ακαμψία. Εδώ είναι η σημαντική λεπτομέρεια: η Van Rysel είχε στην πραγματικότητα ένα πλαίσιο περίπου 40 g ελαφρύτερο αλλά επέλεξε την πιο βαριά ~1,040 g κατασκευή για να πετύχει τους στόχους της ακαμψίας και της αεροδυναμικής. Αυτή είναι μια απόφαση που προτεραιοποιεί την αεροδυναμική, δηλωμένη ξεκάθαρα.

Το Specialized Tarmac SL8 είναι ο ελαφρύς all-rounder που αρνείται να είναι αργός. Όπου οι προηγούμενες σειρές της Specialized χώριζαν τις ευθύνες μεταξύ του ελαφρού Tarmac και του αεροδυναμικού Venge, το SL8 τα συγχώνευσε σε ένα πλαίσιο. Η Specialized ισχυρίζεται ότι το SL8 είναι πιο αεροδυναμικό από το παλιό Venge ενώ είναι δραματικά ελαφρύτερο. Το πλαίσιο S-Works μειώθηκε σε 685 g σε μέγεθος 56 cm, μια μείωση 15% σε σύγκριση με το SL7, και η Specialized αναφέρει περίπου 33% βελτίωση στην ακαμψία προς βάρος, προβάλλοντας το ποδήλατο ως εξίσου κατάλληλο για "σπριντ ή τερματισμούς ανηφόρας." Η προδιαγραφή του SL8 είναι η ευρύτητα: αρκετά ελαφρύ για να κερδίσει ανηφόρα, αρκετά αεροδυναμικό για να κερδίσει σε επίπεδο, αρκετά εξελιγμένο για να οδηγείται όλη μέρα.

Αυτή η αντίθεση πλαισιώνει τα πάντα που ακολουθούν. Το RCR-F είναι ένας ειδικός που κάνει ένα πράγμα εξαιρετικά καλά και είναι ειλικρινής γι' αυτό. Το SL8 είναι ένας γενικός που κάνει σχεδόν τα πάντα πολύ καλά και σας ζητά να πληρώσετε για την ευελιξία.

Κανόνας απόφασης: αν η οδήγησή σας κυριαρχείται από επίπεδες ταχύτητες, κριτήρια, γρήγορες ομαδικές βόλτες και σπριντ, η ειδικότητα του RCR-F είναι ένα χαρακτηριστικό. Αν η οδήγησή σας συνδυάζει σοβαρές αναβάσεις με όλα τα υπόλοιπα, και θέλετε ένα ποδήλατο για όλα αυτά, η ευρύτητα του SL8 αξίζει πραγματικά χρήματα.

Σύγκριση προδιαγραφών και τιμών: οι αριθμοί δίπλα-δίπλα

Αυτή είναι η ενότητα για την οποία υπάρχει η αναζήτηση. Παρακάτω είναι η βασική σύγκριση σχετικά με τις προδιαγραφές και τις τιμές που πραγματικά οδηγούν την απόφαση. Όπου μια τιμή διαφέρει ανάλογα με την κατασκευή ή το μέγεθος, ο πίνακας το σημειώνει.

Προδιαγραφή Van Rysel RCR-F Specialized Tarmac SL8
Τύπος ποδηλάτου Καθαρή αεροδυναμική αγωνιστική Ελαφρύς all-rounder (πολύ αεροδυναμικός)
Βάρος πλαισίου ~1,040 g (μέγεθος M; ορισμένες καταχωρίσεις Team Ed. αναφέρουν ~1,010 g) 685 g (S-Works, 56 cm, FACT 12r); ~780–790 g μη-S-Works
Βάρος σετ πλαισίου ~1.41 kg (πλαίσιο + πιρούνι + σέλα, μέγεθος 56)
Βάρος ολοκληρωμένου ποδηλάτου ~7.5 kg (ισχυρισμός Dura-Ace) έως 8.5 kg (105 Di2 κατασκευή) ~6.6–6.9 kg stock S-Works; προσαρμοσμένες κατασκευές έως 5.9 kg
Φθηνότερη επιβεβαιωμένη κατασκευή RCR-F Pro, Shimano 105 Di2 — £5,000 Επίπεδο Comp — εκτιμώμενο $4,000–$4,500
Κατασκευή ναυαρχίδα RCR-F Pro Dura-Ace Di2 Team Ed. — $11,999 / £10,000 / €9,500 S-Works — εκτιμώμενο $14,000–$15,000
Κόκπιτ Ενσωματωμένο Deda × Van Rysel μονό κομμάτι τιμόνι/στέλεχος Ενσωματωμένο κόκπιτ (ανάλογα με την κατασκευή)
Σαπούνια αποθέματος Swiss Side Hadron 625 (62 mm, 1,840 g) Roval Rapide CLX II (S-Works)
Απόσταση ελαστικών Μέχρι 38 mm (συνήθως 28 mm GP5000 S TR) ~32 mm τυπικά
Stack-to-reach (μέγεθος M) 1.36 (χαμηλότερο, πιο επιθετικό) 1.43 (πιο χαλαρό/ισορροπημένο)
Τιμή μόνο πλαισίου ~$5,499 (S-Works)

Μερικά πράγματα ξεχωρίζουν από αυτόν τον πίνακα. Πρώτον, η είσοδος του RCR-F είναι επιθετική: ένα πλήρες Shimano 105 Di2 ποδήλατο με πλαίσιο WorldTour στα £5,000, με την έκδοση Ultegra Di2 να αναγράφεται στα £7,000 αλλά να πωλείται γύρω από £5,499. Δεύτερον, στην κορυφή κάθε γκάμας το κενό αξίας είναι δομικό, όχι προωθητικό. Το Dura-Ace RCR-F στα $11,999 κοστίζει απλώς χιλιάδες λιγότερα από ένα S-Works SL8, και ένα SRAM Red AXS RCR-F (το RCR-F Pro II Red PW, με μετρητή ισχύος) κυμαίνεται γύρω από $13,500, ακόμα κάτω από ένα τυπικό S-Works.

Τρίτον, οι αριθμοί γεωμετρίας σας λένε για ποιον είναι κάθε ποδήλατο πριν καν το δοκιμάσετε. Στο μέγεθος M, το RCR-F έχει stack-to-reach 1.36 σε σύγκριση με το 1.43 του Tarmac SL8. Αυτός ο χαμηλός αριθμός σημαίνει ότι το Van Rysel σας τοποθετεί σε μια πιο επιθετική, χαμηλότερη θέση μπροστά. Υπέροχο για έναν έμπειρο αναβάτη που κυνηγάει την αεροδυναμική. Λιγότερο συγχωρητικό για έναν αναβάτη που θέλει άνεση όλη μέρα κατευθείαν από το κουτί.

Επαγγελματική συμβουλή: μην συγκρίνετε μόνο ναυαρχίδες με ναυαρχίδες. Η πιο ανισόρροπη περίπτωση αξίας για το RCR-F βρίσκεται στη μέση της γκάμας, όπου μια κατασκευή 105 Di2 ή Ultegra Di2 προσφέρει αεροδυναμική πλαισίου WorldTour στην τιμή ενός μεσαίου επιπέδου ποδηλάτου από μια premium μάρκα.

Καθαρός γραφικός πίνακας σύγκρισης δύο στηλών για το βάρος πλαισίου, το βάρος ολοκληρωμένου ποδηλάτου, την τιμή της φθηνότερης κατασκευής και την τιμή της ναυαρχίδας για το RCR-F σε σύγκριση με το Tarmac SL8, χρησιμοποιώντας ράβδους για να καταστήσει το κενό τιμής και βάρους οπτικά προφανές
Καθαρός γραφικός πίνακας σύγκρισης δύο στηλών για το βάρος πλαισίου, το βάρος ολοκληρωμένου ποδηλάτου, την τιμή της φθηνότερης κατασκευής και την τιμή της ναυαρχίδας για το RCR-F σε σύγκριση με το Tarmac SL8, χρησιμοποιώντας ράβδους για να καταστήσει το κενό τιμής και βάρους οπτικά προφανές

Αεροδυναμική και ακαμψία: πηγαίνει το φθηνότερο ποδήλατο πραγματικά τόσο γρήγορα;

Εδώ είναι όπου ο σκεπτικισμός για τις budget μάρκες συναντά την αεροδυναμική σήραγγα. Η σύντομη εκδοχή: το RCR-F δεν είναι απλώς "γρήγορο για τα λεφτά του." Είναι γρήγορο, τελεία. Αλλά οι αριθμοί μάρκετινγκ και των δύο brands χρησιμοποιούν διαφορετικές βάσεις, οπότε πρέπει να τους διαβάσετε προσεκτικά.

Η Van Rysel ισχυρίζεται ότι το RCR-F εξοικονομεί 13 W στα 45 km/h σε σύγκριση με το δικό του all-rounder RCR-R σε μια καθαρή ρύθμιση, και ότι το κενό αυξάνεται σε 20.1 W στα 55 km/h σε μια ρεαλιστική ρύθμιση με μπουκάλια και βάσεις. Περιγράφει επίσης το RCR-F ως 13 W πιο γρήγορο από το προηγούμενο RCR/RCR Pro στα 45 km/h στις δικές του δοκιμές αεροδυναμικής σήραγγας. Η ενσωματωμένη Deda × Van Rysel cockpit ευθύνεται μόνη της για περίπου 2.7 W από αυτό. Η Specialized, από την πλευρά της, ισχυρίζεται ότι το SL8 είναι 16.6 δευτερόλεπτα πιο γρήγορο σε 40 km από το SL7 ενώ είναι ελαφρύτερο και πιο άκαμπτο.

Το πρόβλημα με και τους δύο ισχυρισμούς είναι η βάση. Τα watts του RCR-F μετριούνται σε σύγκριση με τα δικά του αδέλφια, και τα δευτερόλεπτα του SL8 μετριούνται σε σύγκριση με τον δικό του προκάτοχο. Κανένα δεν είναι μια άμεση σύγκριση A-με-B με το άλλο ποδήλατο. Αυτός είναι ακριβώς ο λόγος που τα ανεξάρτητα και συγκεντρωμένα δεδομένα έχουν μεγαλύτερη σημασία εδώ.

Αεροδυναμική / μέτρηση ακαμψίας Van Rysel RCR-F Specialized Tarmac SL8
Ισχυρισμός αεροδυναμικής μάρκας 13 W vs RCR-R @45 km/h; 20.1 W @55 km/h 16.6 s πιο γρήγορο /40 km vs SL7
Συμβολή αεροδυναμικής cockpit ~2.7 W (Deda × Van Rysel one-piece) Ενσωματωμένο, εξαρτάται από την κατασκευή
Ανεξάρτητη θέση σε σήραγγα αέρα Μεταξύ των πιο γρήγορων αεροδυναμικών ποδηλάτων στην ομάδα δοκιμών του περιοδικού Tour Πιο αεροδυναμικό από το παλιό Venge (Specialized)
Πλευρική ακαμψία Υψηλότερη από οποιοδήποτε ποδήλατο στην ομάδα δοκιμών του περιοδικού Tour ~33% καλύτερη ακαμψία-βάρος σε σύγκριση με το SL7
Αεροδυναμική βαθμολογία ZwiftInsider 97.6 / 100 Υψηλή (ελαφρύ-αεροδυναμικό υβρίδιο)
ZwiftInsider βαθμολογία αναρρίχησης 65.7 / 100 Πιο ισχυρός (ελαφρύτερη πλατφόρμα)

Η συγκεντρωμένη εργασία από τον αεροδυναμικό θόλο που συνέταξε το Tour magazine κατατάσσει το RCR-F ανάμεσα στις ταχύτερες αεροδυναμικές ποδήλατα που έχουν δοκιμαστεί, με την υψηλότερη πλευρική ακαμψία από οποιοδήποτε ποδήλατο σε αυτή την κατηγορία. Για τους σπρίντερ και τους ισχυρούς αναβάτες σε επίπεδες διαδρομές, αυτός ο συνδυασμός είναι χρυσός: χαμηλή αντίσταση και ένα πλαίσιο που δεν λυγίζει όταν βάζεις 1,400 W μέσω του κάτω στήριγμα. Οι ZIMetrics εντός του παιχνιδιού του ZwiftInsider το επιβεβαιώνουν, βαθμολογώντας το RCR-F 97.6/100 για αεροδυναμική (ανάμεσα στα ταχύτερα πλαίσια επίπεδων διαδρομών στο παιχνίδι) αλλά μόνο 65.7/100 για αναρρίχηση, που είναι η δεδομένη επιβεβαίωση της εξειδίκευσης του ποδηλάτου.

Κύρια παρατήρηση: σε επίπεδες διαδρομές και σε σπριντ, το φθηνότερο ποδήλατο πραγματικά πηγαίνει το ίδιο γρήγορα, και μπορεί να σπριντάρει πιο σκληρά χάρη σε αυτή την κορυφαία ακαμψία. Το SL8 ανακτά έδαφος τη στιγμή που ο δρόμος κλίνει προς τα πάνω, γιατί η αεροδυναμική είναι μόνο ένα μέρος της δουλειάς του.

Διάγραμμα radar/spider που συγκρίνει το RCR-F και το Tarmac SL8 σε πέντε άξονες — αεροδυναμική, πλευρική ακαμψία, χαμηλό βάρος, αναρρίχηση και άνεση οδήγησης — δείχνοντας οπτικά το RCR-F να ξεχωρίζει στην αεροδυναμική και την ακαμψία ενώ το SL8 είναι πιο ισορροπημένο
Διάγραμμα radar/spider που συγκρίνει το RCR-F και το Tarmac SL8 σε πέντε άξονες — αεροδυναμική, πλευρική ακαμψία, χαμηλό βάρος, αναρρίχηση και άνεση οδήγησης — δείχνοντας οπτικά το RCR-F να ξεχωρίζει στην αεροδυναμική και την ακαμψία ενώ το SL8 είναι πιο ισορροπημένο

Η πραγματικότητα του βάρους: αεροδυναμικό εργαλείο vs ελαφρύ βάρος

Αν η αεροδυναμική είναι εκεί που το RCR-F εκπλήσσει τους ανθρώπους, το βάρος είναι εκεί που η Specialized επαναβεβαιώνει το πλεονέκτημα της μεγάλης μάρκας. Αυτή είναι η πιο ειλικρινής ενότητα στη σύγκριση, και είναι αυτή που η ενθουσιασμένη αναφορά τιμής ανά watt τείνει να παραβλέπει.

Το RCR-F είναι βαρύ για ένα σύγχρονο αγωνιστικό ποδήλατο, από σχεδίαση. Οι μετρημένες τιμές λένε την ιστορία. Το BikeRadar τοποθέτησε το 2025 Tour RCR-F στα 8.065 kg, η προδιαγραφή της ομάδας AG2R κυμαίνεται γύρω από 7.5–7.6 kg με μπουκάλια και πετάλια, η Van Rysel ισχυρίζεται 7.5 kg για μια καταναλωτική έκδοση Dura-Ace, και η δοκιμασμένη καταναλωτική έκδοση 105 Di2 ζύγιζε 8.5 kg. Το σημαντικό μέρος: καμία τεκμηριωμένη παραγωγή RCR-F δεν πλησιάζει το ελάχιστο βάρος 6.8 kg της UCI. Οι τυπικές εκδόσεις είναι περίπου 0.7–1.7 kg πάνω από το όριο. Το πλαίσιο από μόνο του ζυγίζει περίπου 1,040 g, και πάλι, η Van Rysel σκόπιμα παρέλειψε μια ~40 g ελαφρύτερη έκδοση για να προστατεύσει την ακαμψία και την αεροδυναμική.

Το Tarmac SL8 παίζει εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Το πλαίσιο S-Works είναι 685 g, μια μείωση 15% από το SL7, και το πλαίσιο (πλαίσιο, πιρούνι, σωλήνας σέλας) ζυγίζει περίπου 1.41 kg σε μέγεθος 56. Οι τυπικές εκδόσεις S-Works κυμαίνονται γύρω από 6.6–6.9 kg, μια προσαρμοσμένη S-Works με τροχούς Alpinist CLX έχει ζυγιστεί στα 5.9 kg, και οι εξαιρετικά ρυθμισμένες εκδόσεις πέφτουν κάτω από 5 kg. Αυτό είναι μια διαφορετική κατηγορία ελαφρότητας. Το SL8 μπορεί να κατασκευαστεί σε νόμιμο βάρος UCI και πέρα από αυτό; το RCR-F δεν μπορεί χωρίς ανακατασκευή.

Κανένα από αυτά δεν είναι ελάττωμα στο RCR-F. Είναι το εμπόριο. Το RCR-F δίνει προτεραιότητα στην αεροδυναμική και την ακαμψία, και στη δική της σειρά η Van Rysel RCR-R είναι το ποδήλατο που επιλέγεις όταν τα γραμμάρια έχουν τη μεγαλύτερη σημασία. Αλλά αν συγκρίνεις το αεροδυναμικό Van Rysel με το all-rounder Specialized, το βάρος είναι ο ένας άξονας όπου η premium μάρκα κερδίζει σαφώς.

Όταν το χάσμα βάρους έχει πραγματική σημασία:

  • Μακροχρόνιες αναρριχήσεις και ορεινές διαδρομές. Κάθε κιλό γίνεται αισθητό σε 30–60 λεπτά αναρρίχησης.
  • Επαναλαμβανόμενες επιταχύνσεις σε λόφους. Η ελαφρύτερη περιστροφική και συνολική μάζα ανταποκρίνεται πιο γρήγορα.
  • Επίτευξη ελέγχου βάρους UCI. Μόνο η πλατφόρμα SL8 καθιστά αυτό ρεαλιστικό σε τυπική διαμόρφωση.

Όταν σχεδόν δεν έχει σημασία:

  • Επίπεδες και κυλιόμενες διαδρομές. Η αεροδυναμική κυριαρχεί πάνω από ~30 km/h, και το RCR-F κερδίζει εκεί.
  • Κριτήρια και γρήγορες ομαδικές βόλτες. Η ακαμψία και η αεροδυναμική υπερτερούν ενός κιλού στατικού βάρους.

Κανόνας απόφασης: αν περισσότερο από το ένα τρίτο της σοβαρής οδήγησής σου περνά σε αναρρίχηση, το πλεονέκτημα βάρους του SL8 είναι ένα πραγματικό, επαναλαμβανόμενο, όφελος σε κάθε βόλτα, όχι ένα σημείο καυχησιολογίας στα χαρακτηριστικά.

Πώς οδηγούν: οι αποφάσεις των κριτικών δίπλα-δίπλα

Οι αριθμοί θέτουν προσδοκίες; Η αίσθηση κατά την οδήγηση τις επιβεβαιώνει ή τις καταρρίπτει. Και εδώ οι δημοσιευμένες κριτικές προσγειώνονται σε μια αρκετά συνεπή εικόνα για κάθε ποδήλατο.

Το RCR-F οδηγεί όπως υπόσχεται το φύλλο προδιαγραφών του. Σφιχτό, γρήγορο, φιλικό προς τους σπρίντερ και πιο σφιχτό από ένα ποδήλατο που κάνει τα πάντα. Το Escape Collective τίτλισε την κριτική του "Στέκοντας στους Ώμους ενός Γίγαντα," πλαισιώνοντας το RCR-F ως ένα επιθετικό αεροδυναμικό αγωνιστικό ποδήλατο με πολύ υψηλή σκληρότητα στον κάτω σταυρό και στο μπροστινό μέρος. Το χαρακτήρισε άνετο "αποδεκτό για ένα αγωνιστικό ποδήλατο αλλά όχι το δυνατό του σημείο." Αυτό ευθυγραμμίζεται με το 1.36 stack-to-reach και την κορυφαία στην κατηγορία πλευρική σκληρότητα. Είναι ένα ποδήλατο που ανταμείβει έναν δυνατό, επιθετικό αναβάτη και μεταφέρει τον δρόμο. Δεν είναι όμως τιμωρητικό. Η Contender Bicycles βρήκε το RCR-F "πιο άνετο από ότι αναμενόταν," σημειώνοντας ότι "αντεπεξέρχεται καλά σε ανώμαλους δρόμους και ποτέ δεν φαίνεται υπερβολικά σκληρό." Δίκαιη σύνθεση: σφιχτό και στοχευμένο, αλλά όχι βίαιο.

Το Tarmac SL8 οδηγεί όπως το σημείο αναφοράς που είναι. Ισορροπημένο, εκλεπτυσμένο και πιο άνετο από ότι θα έπρεπε να είναι ένα ποδήλατο αυτής της ταχύτητας. Η φήμη του σε κριτικές βασίζεται στην ηρεμία: ένα πλαίσιο αρκετά σφιχτό για να σπριντάρει και να αναρριχηθεί σκληρά, αλλά αρκετά απορροφητικό και ουδέτερο για να οδηγείτε για ώρες χωρίς να σας κουράσει. Το πιο χαλαρό 1.43 stack-to-reach συμβάλλει σε μια θέση που ταιριάζει σε ένα ευρύτερο φάσμα αναβατών κατευθείαν από το κουτί, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να ρίξουν το μπροστινό μέρος.

Η πρακτική διαφορά έγκειται στο ποιο ποδήλατο κολακεύει τον κάθε αναβάτη. Το RCR-F κολακεύει τον αναβάτη που ήδη έχει τη δύναμη και την ευελιξία για μια επιθετική θέση και θέλει το πλαίσιο να μεταφράσει κάθε watt σε προχωρημένη κίνηση. Το SL8 κολακεύει σχεδόν όλους. Συγχωρεί λιγότερη από επαγγελματική ευελιξία, ποικιλόμορφες επιφάνειες δρόμου και μεγάλες ημέρες, ενώ παραμένει ικανό για αγώνα.

Συμβουλή επαγγελματία: η θέση έχει περισσότερη σημασία από ότι παραδέχονται οι άνθρωποι. Αν δεν μπορείτε να κρατήσετε άνετα μια χαμηλή, επιθετική θέση για τη συνήθη διάρκεια της βόλτας σας, η γεωμετρία του RCR-F μπορεί να μετατρέψει τη σκληρότητά του σε δυσφορία, ενώ η γεωμετρία του SL8 κρύβει πολλές περιορισμούς του αναβάτη. Κάντε μια εκτίμηση εφαρμογής πριν δεσμευτείτε στο πιο επιθετικό πλαίσιο.

Κύριο συμπέρασμα: και τα δύο είναι εξαιρετικά. Το RCR-F είναι το πιο κοφτερό εργαλείο για έναν αφοσιωμένο αγωνιζόμενο; το SL8 είναι το πιο καθολικά οδηγούμενο superbike.

Διάγραμμα σύγκρισης θέσης αναβάτη που δείχνει τον ίδιο ποδηλάτη και στα δύο ποδήλατα, απεικονίζοντας το χαμηλότερο, πιο επιθετικό μπροστινό μέρος του RCR-F (1.36 stack-to-reach) σε σύγκριση με τη πιο όρθια, ισορροπημένη θέση στο Tarmac SL8 (1.43 stack-to-reach)
Διάγραμμα σύγκρισης θέσης αναβάτη που δείχνει τον ίδιο ποδηλάτη και στα δύο ποδήλατα, απεικονίζοντας το χαμηλότερο, πιο επιθετικό μπροστινό μέρος του RCR-F (1.36 stack-to-reach) σε σύγκριση με τη πιο όρθια, ισορροπημένη θέση στο Tarmac SL8 (1.43 stack-to-reach)

Η παγίδα: μεταπώληση, εγγύηση, υποστήριξη και διαθεσιμότητα

Αν η διαφορά απόδοσης είναι μικρή και η διαφορά τιμής μεγάλη, η προφανής ερώτηση είναι: ποια είναι η παγίδα; Αυτή είναι η ενότητα που οι κριτικές για ένα μόνο ποδήλατο παραλείπουν βολικά, και είναι εκεί που η συναίνεση των αγοραστών από κοινότητες όπως το r/cycling και το r/Velo αποκτά αξία. Η ειλικρινής απάντηση: η παγίδα είναι πραγματική, αλλά ζει στην ιδιοκτησία, όχι στην απόδοση.

Πρεστίζ μάρκας και αξία μεταπώλησης. Εκτός Ευρώπης, η Van Rysel απλά δεν έχει τις δεκαετίες αναγνώρισης ονόματος που απολαμβάνουν οι Specialized, Trek ή Pinarello. Στον δρόμο αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Στην αγορά μεταχειρισμένων σημαίνει πραγματικά χρήματα. Ένα μεταχειρισμένο Specialized τείνει να διατηρεί καλύτερα την αξία του και να πωλείται πιο γρήγορα από ένα μεταχειρισμένο Van Rysel σε αγορές όπου η μάρκα είναι ακόμα νέα. Αν αναβαθμίζετε συχνά και σας ενδιαφέρει να ανακτήσετε το κόστος, η ισχυρότερη αξία μεταπώλησης του SL8 αντισταθμίζει εν μέρει την υψηλότερη τιμή αγοράς του. Ο αγοραστής που κρατά ένα ποδήλατο για χρόνια και το χρησιμοποιεί μέχρι να φθαρεί ενδιαφέρεται πολύ λιγότερο.

Υποστήριξη από αντιπροσώπους, εγγύηση και υποστήριξη αντικατάστασης μετά από πτώση. Οι Specialized και Trek διαθέτουν εκτενή δίκτυα τοπικών καταστημάτων ποδηλάτων, οπότε αν κάτι πάει στραβά, συνήθως υπάρχει κοντινός αντιπρόσωπος που θα αναλάβει την εγγύηση και την υπηρεσία. Η υποστήριξη της Van Rysel είναι κεντρική μέσω της Decathlon, η οποία είναι εξαιρετική σε ορισμένες περιοχές και πιο αδύναμη σε άλλες, και η συναίνεση είναι ότι οι όροι αντικατάστασης μετά από πτώση είναι λιγότερο γενναιόδωροι και λιγότερο σαφώς καθορισμένοι από τους μεγάλους κατασκευαστές. Για ένα ποδήλατο που μπορεί να πέσει και να χρειαστεί γρήγορη επισκευή, η συνέπεια της υποστήριξης έχει πραγματική αξία.

Διαθεσιμότητα. Αυτό έχει βελτιωθεί δραματικά. Το RCR-F πωλείται στις ΗΠΑ το 2026, με την έκδοση Dura-Ace Team Edition διαθέσιμη στο Decathlon USA στην τιμή $11,999. Ωστόσο, το βάθος αποθεμάτων ποικίλλει περισσότερο από ότι για μια μάρκα με αποτύπωμα αντιπροσώπων κλίμακας Specialized, ιδιαίτερα σε αγορές όπως η Αυστραλία.

Πού κατασκευάζεται (και γιατί αυτό δεν είναι θέμα). Η Van Rysel είναι η γαλλική μάρκα επιδόσεων δρόμου της Decathlon, και τα πλαίσια, όπως σχεδόν κάθε mainstream carbon αγωνιστικό ποδήλατο συμπεριλαμβανομένων μεγάλων ονομάτων των ΗΠΑ και της ΕΕ, κατασκευάζονται σε υψηλής ποιότητας εργοστάσια OEM στην Ασία (Κίνα/Ταϊβάν). Το Tarmac SL8 κατασκευάζεται με τον ίδιο τρόπο. Η χώρα κατασκευής δεν είναι σημαντικός ποιοτικός διαχωριστής εδώ.

Λίστα ελέγχου ιδιοκτησίας, βαθμολογήστε το RCR-F ειλικρινά για την κατάσταση σας:

  • Αναβαθμίζετε ποδήλατα κάθε 1–2 χρόνια; Η αδυναμία μεταπώλησης μετράει αρνητικά για το RCR-F.
  • Εξαρτάστε από ένα τοπικό κατάστημα για υπηρεσίες και εγγύηση; Ελέγξτε πρώτα την κάλυψη της Decathlon στην περιοχή σας.
  • Αγωνίζεστε και κινδυνεύετε να πέσετε; Διαβάστε τους όρους αντικατάστασης σε περίπτωση πτώσης πριν την αγορά, για και τις δύο μάρκες.
  • Είστε στις ΗΠΑ; Καλά νέα: το RCR-F είναι τώρα άμεσα διαθέσιμο.
  • Κρατάτε ποδήλατα για 5+ χρόνια και κάνετε τις επισκευές μόνοι σας; Το πρόβλημα σχεδόν εξαφανίζεται.

Συμπέρασμα: δεν πληρώνετε την υπεραξία της Specialized για ένα ταχύτερο ποδήλατο. Πληρώνετε για κύρος, μεταπώληση και σιγουριά υποστήριξης. Εάν αυτό αξίζει $2,000–$3,000 είναι μια προσωπική ερώτηση, όχι μια ερώτηση απόδοσης.

Infographic breaking down the "total cost of ownership" trade-off — comparing the RCR-F and Tarmac SL8 across purchase price, expected resale value, dealer/warranty support reach, and crash-replacement clarity, framing where the price premium actually goes
Infographic breaking down the "total cost of ownership" trade-off — comparing the RCR-F and Tarmac SL8 across purchase price, expected resale value, dealer/warranty support reach, and crash-replacement clarity, framing where the price premium actually goes

Η απόφαση: ποιος θα πρέπει να αγοράσει ποιο (και οι αριθμοί αξίας)

Λοιπόν, μπορεί η Decathlon πραγματικά να ξεπεράσει τις μεγάλες μάρκες; Η υπερασπιστική απάντηση είναι: σε απόδοση και τιμή, ναι; σε ιδιοκτησία, εξαρτάται. Ας κάνουμε τους αριθμούς αξίας σαφείς και στη συνέχεια να δώσουμε μια ξεκάθαρη σύσταση.

Οι αριθμοί αξίας. Ένα Dura-Ace Di2 RCR-F κοστίζει περίπου $11,999; ένα S-Works Tarmac SL8 πλήρες κοστίζει περίπου $14,000–$15,000. Το μοτίβο επαναλαμβάνεται σε όλη τη γκάμα και στους ανταγωνιστές. Το RCR Pro της Van Rysel με SRAM Red AXS έχει συγκριθεί στα £9,000 (~6.7 kg) με ένα Cervélo R5 με την ίδια ομάδα ταχυτήτων στα ~£11,500. Το RCR-F υπολείπεται των μεγάλων εμπορικών ισοδύναμων από τις Specialized, Trek, Pinarello και Cervélo κατά χιλιάδες δολάρια ή λίρες με αντίστοιχες προδιαγραφές. Αυτό δεν είναι έκπτωση; είναι μια διαφορετική δομή κόστους.

Στην κληρονομιά αγώνων, και οι δύο είναι νόμιμες. Και οι δύο έχουν αποδειχθεί στο WorldTour. Το RCR-F αγωνίζεται από την Decathlon-CMA CGM (την επανα branded ομάδα Decathlon-AG2R), και ο Félix Gall τερμάτισε 5ος συνολικά στο Tour de France 2025 με αυτό. Μια ειλικρινής σημείωση για τους εμμονικούς με τις προδιαγραφές: η ανασκόπηση της σεζόν 2025 του BikeRadar σημείωσε ότι το RCR-F δεν κατέγραψε νίκες στο WorldTour το 2025. Το ελαφρύτερο RCR-R πήρε τη νίκη της ομάδας στο Grand Tour μέσω του Nicolas Prodhomme στο Giro. Αυτό είναι συνεπές με όλα τα παραπάνω: το RCR-F είναι ένα αεροδυναμικό ποδήλατο ικανό για top-five στο Tour, όχι ο καθορισμένος νικητής αναρρίχησης της ομάδας.

Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα με μια ματιά:

Van Rysel RCR-F Specialized Tarmac SL8
Πλεονεκτήματα Ηγετική ακαμψία στην κατηγορία; κορυφαία αεροδυναμική; τεράστιο πλεονέκτημα τιμής; αποδεδειγμένο στο WorldTour; τώρα στις ΗΠΑ; έως 38 mm απόσταση ελαστικού 685 g πλαίσιο; επιτεύξιμο βάρος σύμφωνα με τον UCI; εξαιρετική γενική εμπειρία οδήγησης; ισχυρή μεταπώληση; ευρύ δίκτυο αντιπροσώπων/εγγύησης
Μειονεκτήματα Βαρύ για αεροδυναμικό ποδήλατο (δεν μπορεί να φτάσει τα 6.8 kg); επιθετική εφαρμογή; ασθενέστερη μεταπώληση; κεντρική υποστήριξη; πιο περιορισμένη διαθεσιμότητα σε ορισμένες αγορές $2,000–$3,000+ ακριβότερο με αντίστοιχες προδιαγραφές; πληρώνετε μια υπεραξία για την ευρύτητα και την μάρκα
Καλύτερο έδαφος Επίπεδο, κυλιόμενο, κριτς, σπριντ Τα πάντα, ειδικά μεικτό/αναρρίχηση

Αγοράστε το Van Rysel RCR-F αν δίνετε προτεραιότητα στην απόδοση ανά δολάριο, οδηγείτε κυρίως σε επίπεδες ή ελαφρώς ανηφορικές διαδρομές, θέλετε μέγιστη αεροδυναμική και σφιχτότητα στην επιτάχυνση, μπορείτε να κρατήσετε μια επιθετική θέση, και κρατάτε ποδήλατα αρκετά ώστε η μεταπώληση να μην κυριαρχεί στην απόφασή σας. Αποκτάτε ένα γνήσιο αεροδυναμικό πλαίσιο WorldTour και εξοικονομείτε χιλιάδες.

Αγοράστε το Specialized Tarmac SL8 αν θέλετε ένα ελαφρύ ποδήλατο που αναρριχάται, επιταχύνει και κάνει τουρισμό, εκτιμάτε την άνεση από το κουτί και μια πιο συγκαταβατική εφαρμογή, αναβαθμίζετε συχνά (οπότε η μεταπώληση έχει σημασία), ή θέλετε την σιγουριά ενός μεγάλου δικτύου εμπόρων και εγγύησης. Πληρώνετε μια προσαύξηση για την ευελιξία και την ηρεμία της ιδιοκτησίας, και την αποκτάτε.

Τελευταία λέξη: το χάσμα απόδοσης των οικονομικών επωνυμιών έχει πραγματικά κλείσει. Αυτό που δεν έχει κλείσει είναι το χάσμα ιδιοκτησίας, και αυτό, όχι οι βατ ή τα γραμμάρια, είναι ο ειλικρινής καθοριστικός παράγοντας το 2026.

Διάγραμμα ροής απόφασης που καθοδηγεί έναν αγοραστή στο RCR-F ή το Tarmac SL8 με βάση βασικές ερωτήσεις — τύπος εδάφους, εστίαση σε αναρρίχηση ή επίπεδη διαδρομή, προτεραιότητα προϋπολογισμού, επιθετικότητα εφαρμογής, σημασία μεταπώλησης και ανάγκες υποστήριξης εμπόρων
Διάγραμμα ροής απόφασης που καθοδηγεί έναν αγοραστή στο RCR-F ή το Tarmac SL8 με βάση βασικές ερωτήσεις — τύπος εδάφους, εστίαση σε αναρρίχηση ή επίπεδη διαδρομή, προτεραιότητα προϋπολογισμού, επιθετικότητα εφαρμογής, σημασία μεταπώλησης και ανάγκες υποστήριξης εμπόρων

Συχνές ερωτήσεις

Ε: Είναι το Van Rysel RCR-F τόσο καλό όσο το Specialized Tarmac SL8; Α: Στην απόδοση, ναι, με επιφυλάξεις. Το RCR-F ισοφαρίζει ή ξεπερνά το SL8 σε αεροδυναμική και πλευρική σφιχτότητα (κατέγραψε την υψηλότερη πλευρική σφιχτότητα στην ομάδα δοκιμών του περιοδικού Tour και ένα σκορ αεροδυναμικής 97.6/100 από το ZwiftInsider), και έχει αποδειχθεί σε επίπεδο WorldTour μέσω της 5ης θέσης του Félix Gall στο Tour de France 2025. Το SL8 κερδίζει σε βάρος, συνολική ποιότητα οδήγησης, αξία μεταπώλησης και υποστήριξη εμπόρων. Είναι εξίσου ικανά αγωνιστικά ποδήλατα που βελτιστοποιούν διαφορετικές προτεραιότητες.

Ε: Πόσο φθηνότερο είναι το Van Rysel RCR-F από το Tarmac SL8; Α: Με αντίστοιχες προδιαγραφές, περίπου $2,000–$3,000 φθηνότερο. Ένα Dura-Ace Di2 RCR-F κοστίζει περίπου $11,999, ενώ ένα S-Works Tarmac SL8 πλήρες κοστίζει γύρω στα $14,000–$15,000. Το RCR-F επίσης υπολείπεται των ανταγωνιστών όπως η Cervélo κατά χιλιάδες. Για παράδειγμα, ένα RCR Pro με SRAM Red AXS κοστίζει περίπου £9,000 σε σύγκριση με μια Cervélo R5 με το ίδιο groupset στα ~£11,500.

Ε: Πόσο ζυγίζει το Van Rysel RCR-F και μπορεί να φτάσει το όριο των 6.8 kg της UCI; Α: Οι τυπικές κατασκευές ζυγίζουν περίπου 7.5–8.5 kg ανάλογα με το groupset (η Van Rysel ισχυρίζεται 7.5 kg για μια κατασκευή Dura-Ace; μια κατασκευή 105 Di2 ζυγίστηκε στα 8.5 kg; το ποδήλατο του Gall στο Tour ζύγιζε 8.065 kg). Κανένα τεκμηριωμένο παραγωγικό RCR-F δεν πλησιάζει το ελάχιστο των 6.8 kg της UCI. Είναι ένα αεροδυναμικό ποδήλατο, και το πλαίσιο μόνο ζυγίζει περίπου 1,040 g. Αν θέλετε ένα ελαφρύ Van Rysel, το ελαφρύτερο RCR-R είναι το ποδήλατο που πρέπει να επιλέξετε.

Ε: Είναι η Van Rysel καλή μάρκα και πού κατασκευάζονται τα πλαίσια; Α: Η Van Rysel είναι η μάρκα επιδόσεων δρόμου της Decathlon που εδρεύει στη Γαλλία, και είναι νόμιμη. Τα ποδήλατά της αγωνίζονται σε επίπεδο WorldTour. Όπως σχεδόν κάθε mainstream ποδήλατο αγώνων από ανθρακονήματα (συμπεριλαμβανομένων μεγάλων αμερικανικών και ευρωπαϊκών επωνυμιών), τα πλαίσια RCR-F κατασκευάζονται σε υψηλής ποιότητας εργοστάσια OEM στην Ασία. Η χώρα κατασκευής δεν αποτελεί σημαντική διαφορά ποιότητας σε σύγκριση με την Specialized; οι πραγματικές παραχωρήσεις είναι η αξία μεταπώλησης και η συνέπεια υποστήριξης, όχι η ποιότητα κατασκευής.

Ε: Μπορείτε να αγοράσετε το Van Rysel RCR-F στις ΗΠΑ; Α: Ναι. Από το 2026 το RCR-F πωλείται στις ΗΠΑ. Η Decathlon USA έχει μια ζωντανή σελίδα προϊόντος για το RCR-F Pro Dura-Ace Di2 Team Edition στα $11,999. Αυτή είναι μια πρόσφατη αλλαγή; το ποδήλατο ήταν ουσιαστικά προσανατολισμένο στην Ευρώπη κατά την κυκλοφορία του τον Μάρτιο του 2025.

Ε: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ του Van Rysel RCR-F και του RCR-R; Α: Το RCR-F ("γρήγορο") είναι το αεροδυναμικό αγωνιστικό ναυαρχίδα — πιο σφιχτό, πιο αεροδυναμικό, βαρύτερο (~1,040 g πλαίσιο), και καλύτερο σε επίπεδες και ελαφρώς ανηφορικές διαδρομές. Το RCR-R είναι το ελαφρύτερο all-rounder και αναρριχητής. Η Van Rysel ισχυρίζεται ότι το RCR-F εξοικονομεί 13 W στα 45 km/h σε σύγκριση με το RCR-R, φτάνοντας τα 20.1 W στα 55 km/h με μπουκάλια. Επιλέξτε το RCR-F για αεροδυναμική και επιτάχυνση; επιλέξτε το RCR-R αν το χαμηλό βάρος και η αναρρίχηση έχουν τη μεγαλύτερη σημασία.

Ε: Διατηρεί η Van Rysel RCR-F την αξία μεταπώλησής της σε σύγκριση με μια Specialized; Α: Γενικά όχι, και αυτό είναι το κύριο πρόβλημα. Εκτός Ευρώπης, η Van Rysel έχει λιγότερη αναγνωρισιμότητα από την Specialized, οπότε οι μεταχειρισμένες RCR-F τείνουν να πωλούνται για λιγότερα και πιο αργά από μια συγκρίσιμη Tarmac SL8. Αν αναβαθμίζετε συχνά, η ισχυρότερη αξία μεταπώλησης του SL8 αντισταθμίζει μέρος της υψηλότερης τιμής αγοράς του. Αν κρατάτε ποδήλατα για χρόνια, η αξία μεταπώλησης έχει πολύ λιγότερη σημασία και το πλεονέκτημα αξίας της RCR-F παραμένει.

Ε: Ποιο είναι πιο άνετο, το RCR-F ή το Tarmac SL8; Α: Το Tarmac SL8 είναι ο πιο άνετος all-rounder, χάρη σε μια πιο χαλαρή αναλογία 1.43 stack-to-reach και μια εκλεπτυσμένη, ισορροπημένη οδήγηση. Το RCR-F είναι πιο σφιχτό και πιο επιθετικό (1.36 stack-to-reach). Οι κριτικοί το χαρακτηρίζουν ως "αποδεκτό για αγωνιστικό ποδήλατο αλλά όχι το δυνατότερο σημείο του," αν και είναι "πιο άνετο από ότι αναμενόταν" και "ποτέ υπερβολικά σκληρό." Για μεγάλες ημέρες και ποικιλόμορφες επιφάνειες, το SL8 έχει το πλεονέκτημα.


Οδήγηση με RydeCruz — επιδόσεις ποδηλατικών μπλουζών σε αναπνεύσιμο ύφασμα Bamboo BreathTech, δωρεάν παγκόσμια αποστολή.

Δείτε όλες τις μπλούζες →

RELATED ARTICLES