Cervelo S5 vs Pinarello Dogma F 2026: Aero-erikoisosa vai italialainen monitoimipyörä?
Valinta Cervelo S5:n ja Pinarello Dogma F:n välillä ei ole vain teknisten tietojen vertailua. Se on taistelu kahden suunnittelufilosofian välillä, joista kumpikin maksaa sinulle noin 15 000 dollaria. Cervelo rakensi S5:n ollakseen nopein pyörä tasaisella tiellä. Pinarello rakensi Dogma F:n ollakseen erinomainen kaikessa. Tämä opas käyttää vuoden 2026 nykyisiä teknisiä tietoja, todellisia Yhdysvaltojen hintoja ja peräkkäisiä ajotietoja yhdistääkseen jokaisen pyörän konkreettiseen ajajatyypiin, jotta voit käyttää rahasi tarkoituksella sen sijaan, että katuisit sitä myöhemmin.
Molemmat ovat aitoja WorldTour-lippulaivoja. S5 on aero-ase Team Visma | Lease a Bike -tiimille; Dogma F on ainoa huippuluokan kilpailukehys INEOS Grenadiersille. Ne sijaitsevat maantiepyöräilyn huipulla, mutta pääsevät sinne vastakkaisia reittejä pitkin.
Tärkeimmät huomiot
- S5 on aero-vertailukohta. Cervelon uusin alusta on 124 g kevyempi ja 6.3 wattia nopeampi 50 km/h
- Dogma F on tasapainoinen monitoimipyörä. Keveämpi ja jäykempi käsissä (väitetty 760 g raamiksi, 6.63 kg kokonaispaino), se kiipeää ja laskeutuu innokkaammin, mutta maksimoi 30 mm renkaat.
- Hintaväli on todellinen. S5:n kokonaispaketti maksaa $14,100–$14,250; Dogma F maksaa $15,499–$15,750, eli noin $1,500 enemmän, ja sen kehys pakottaa ~$950 ohjaamon lisäosaan.
- Osta S5 tasaisille teille, sprinteille ja tasaisille KOM:ille. Osta Dogma F monitoimipyöräksi vaihteleville maastoille ja kiipeämiseen.

Kaksi filosofiaa, yksi ~$15K päätös
Nopein tapa ymmärtää tämä vertailu on lopettaa kysyminen "mikä pyörä on parempi" ja aloittaa kysyminen mikä oli kunkin brändin tavoite. Cervelon ohje S5:lle oli yksinkertainen: minimoi watit kilpailunopeudella tasaisella ja vaihtelevalla maastolla. Pinarellon ohje Dogma F:lle oli päinvastainen. Ole tarpeeksi aero tasaisille etapeille, tarpeeksi kevyt vuoristoteille, ja tarpeeksi terävä voittaaksesi ryhmässä tai huipulla samana iltapäivänä.
Se ero ei ole markkinointihölynpölyä. Voit nähdä sen geometriassa, renkaiden välikohtana ja siinä, miten jokainen pyörä käyttäytyy voimassa. R&A Cycles, joka on myynyt ja ajanut molempia, kutsuu Dogma F:ää "italialaiseksi monitoimipyöräksi, tarpeeksi aerodynaamiseksi tasaisille etapeille, tarpeeksi kevyeksi nousuille, tarpeeksi hienostuneeksi päivittäiseen ajamiseen aggressiivisella tasolla," ja "nykyaikaisten kilpapyörien tasapainoisimmaksi." Sama jälleenmyyjä kutsuu S5:ttä "aerodynaamisen suorituskyvyn mittapuuksi maantiepyöräilyssä," lisäten, että "jos tasaisella maalla nopeuden maksimoiminen on prioriteetti, mikään tässä luettelossa ei tee sitä suoremmin."
Molemmat tuomiot voivat olla totta samanaikaisesti, koska ne vastaavat eri kysymyksiin. S5 vastaa kysymykseen "kuinka pääsen nopeimmaksi tasaisella?" Dogma F vastaa kysymykseen "mikä on paras yksittäinen pyörä, jonka voin omistaa?" Tehtäväsi on selvittää, mikä kysymys on oikeasti sinun.
Käytännöllinen tapa kehystää valinta on kilpailuprofiilitesti. Kuvittele ajot, jotka ovat sinulle tärkeimpiä kauden aikana. Jos ne koostuvat pääasiassa tasaisista maantiekilpailuista, kriteereistä, aikakokeista ja vaihtelevasta maastosta, jossa pidät korkeaa nopeutta, S5:n filosofia vastaa todellisuuttasi. Jos kalenterisi on sekoitus pitkiä nousuja, teknisiä laskuja, nopeita ryhmäajoja ja satunnaisia tasaisia kriteereitä, Dogma F:n monipuolinen lähestymistapa sopii elämääsi paremmin.
Täällä ei ole universaalisti oikeaa vastausta, ja mikä tahansa arvioija, joka julistaa yhden, myy sinulle jotain. Seuraavassa on todisteet, joita tarvitset tehdäksesi päätöksen itse.
Keskeinen huomio: Tämä on filosofinen valinta, puhdasta tasamaanopeutta (S5) vastaan kaiken kattavaa tasapainoa (Dogma F), ei kilpailua yhdestä "parhaasta pyörästä".
Mitä uutta vuonna 2026
Suuri 2026 tarina on yksinkertainen: yksi brändi kehitti kovasti ja toinen pysyi paikoillaan. Molemmat päätökset ovat puolustettavissa.
Cervelo S5, joka siirtyy vuoden 2026 mallivuoteen, on päivitetty alusta, joka esiteltiin ensimmäisen kerran MY2025:ssä. Cervelon pääväite on, että se on 124 g kevyempi ja 6.3 wattia nopeampi kuin edellinen S5. Tämä 6.3 watin luku mitataan 50 km/h nopeudella Reserve 52|63 -pyörillä, ja arvioijat jakavat voiton suurin piirtein ~1 W uudesta tangosta, ~2 W rungosta ja ~3 W uusista pyöristä. Joten tämä ei ole yksi taikapilleri parannus. Se on kolme pienempää voittoa pinottuna yhteen.
Uudistuksessa suurimmat aerodynaamiset voitot on saatu pyörän etuosasta. S5 käyttää nyt syvempiä haarukoita ja syvempää ohjaustankoa, yhdistettynä Bayonet S5 -haarukkaan ja sen ulkoiseen ohjaustangon nenäosaan. Cervelo on myös lisännyt haarukan offsetia ja hieman alittanut keskiötä, jotta käsittely pysyy hallittuna leveämmillä renkailla. Vanha kaksiosainen V-tanko on poistettu, ja sen tilalle on tullut HB19 hiilikuituinen yksiosainen tanko/tanko, noin 100 g kevyempi kuin aikaisempi ohjaamo, 7 asteen flarella, kolme leveyttä (36/38/40 cm), tankopituudet 80–140 mm ja yhteensä 19 sovitusyhdistelmää. Uudet Reserve 57|64 Turbulent Aero -pyörät (57TA etu / 64TA taka) täydentävät pakettia ja niiden väitetään olevan 3 W nopeampia kuin vanhat 52|63 pyörät samalla painolla.
Pinarello Dogma F meni toiseen suuntaan. Se vie eteenpäin 2021 lanseerattua levyjarrualustaa ilman täysin uusia runkoja vuodelle 2026. Pinarello uskoo, että todistetun, paljon palkitun monitoimipyörän ei tarvitse uudistua, ja kilpailutulokset antavat tälle väitteelle painoarvoa. Huomattavin muutos vuonna 2026 on pyörissä: INEOS Grenadiers yhdistää nyt Dogma F:n Scope-pyöriin uudelle kaudelle, mikä on sponsorointi- ja varustemuutoksen sijaan runkoreformi.

Keskeinen huomio: Vuonna 2026 S5 on uudistettu aerodynaaminen alusta mitattavilla voitoilla; Dogma F on tahallisesti muuttumaton, todistettu monitoimipyörä. Strateginen kontrasti on tarina.
Tutustu Cervelo S5:een: aerodynaaminen asiantuntija
S5 on olemassa ollakseen aero vertailukohta, eikä Cervelo pyydä anteeksi tätä keskittymistä. Tämä on pyörä, jonka valitset, kun nopeus tasaisilla ja vaihtelevilla teillä on se, mihin optimoit kaiken muun ylle.
Numerot puhuvat puolestaan: S5:n ilmoitettu runko painaa 1,006 g koossa 56, ja haarukka 465 g. Nämä ovat Cervelon omia lukuja. Se ei ole kevyimmistä kevyitä kiipeilypyörien mittakaavassa, eikä sen ole tarkoituskaan olla. Paino tuo mukanaan syvän, aerodynaamisesti aggressiivisen rungon. Gran Fondo -testipyörä painoi noin 7.44 kg kokonaisuudessaan, mikä on kilpailukykyinen ilman, että se on luokkansa johtava painossa. Cervelon kauppa on selkeä: muutama gramma vaihdettuna nopeudessa säästyneisiin watteihin.
Käytännön monipuolisuus on parempi kuin mitä odottaisit omistetulta aero-koneelta. S5 mahtuu 34 mm renkaita, mikä on todella hyödyllistä tilaa, joka antaa mahdollisuuden käyttää nopeampia, mukavampia renkaita ja kohdata karheampia teitä kuin TT-suuntautunut muotoilu yleensä sallii. Varustelut tulevat Vittoria Corsa Pro TLR G2.0 700x29c renkailla uusilla Reserve 57|64 -vanteilla, jotka käyttävät DT Swiss 180 DICUT -napoja Red- ja Dura-Ace -rakennuksissa sekä sisäisiä vanteen leveyksiä 25.4 mm edessä ja 24.4 mm takana.
Ajokokemus on johdonmukainen pyöräilylehdistössä. BikeRadar listaa S5 Dura-Acen parhaiden aero-maantiepyörien joukkoon vuodelle 2026, kiittäen "hyvin tasapainoista ajoa ja erinomaista käsittelyä, jota tukee uskomaton nopeus", ja S5 voitti BikeRadar'in "Kilpailu" -kategorian vuoden 2025 pyöräkilpailuissa. CyclingNews otsikoi mieleenpainavasti vuoden 2026 arvostelunsa "polttavan nopea mutta hämmästyttävän rauhallinen ajaa", lause, joka kuvaa S5:n tukevan, vakaan, lähes vaimean luonteen. Tämä on pyörä, joka tuntuu rauhalliselta sen sijaan, että se olisi vilkas.
Perintö on eliittiä. Team Visma | Lease a Bike kilpailee S5:llä aero-maantiealustanaan, ja S5:n sukulinjan saavutuksiin kuuluu Tour de France -kokonaisvoittoja (2022, 2023), Giro d'Italia (2023, 2025), Vuelta a España (2023), sekä Paris-Nice, Critérium du Dauphiné ja Paris-Roubaix.
Tärkein huomio: S5 on nopea, vakaa, yllättävän monipuolinen aero-erikoispyörä, jolla on WorldTour-voittaja perintö, ihanteellinen, jos raaka tasamaanopeus on prioriteettisi ja 34 mm renkaatila on bonus.
Tutustu Pinarello Dogma F:ään: italialaiseen monitoimipyörään
Kun S5 on rakennettu yhden mission ympärille, Dogma F on suunniteltu kieltäytymään kompromisseista. Tavoitteena oli tasapainoisin lippulaiva, jonka raha voi ostaa, ja se on pyörä, joka sopii ajajalle, joka haluaa yhden koneen, joka tekee kaiken korkeimmalla tasolla.
Runko on rakennettu TorayCa M40X -korkeamoduulista hiilikuidusta, USAn jälleenmyyjien spesifikaatioiden ja ammattilaisjoukkueiden pyörätestien mukaan. On syytä mainita rehellisesti: yksi ostajan opas liittää kerroksen Torayca T1100:aan, mutta auktoriteettisemmat kilpailu- ja jälleenmyyjälähteet määrittelevät M40X:n. Pinarellon ilmoitettu runko painaa 760 g ±8% raakana, maalaamattomana koossa 53, ja tuon numeron kanssa on syytä olla varovainen. Itsenäiset ja maalatut luvut todellisissa vertailuissa ovat huomattavasti korkeampia, ~865–940 g alueella. Joten 760 g on paras mahdollinen markkinointiperusta, ei se, mitä tulet ripustamaan vaa'alle, kun runko on valmis ja koottu.
Kokonaispyörätasolla kuva on selkeämpi. Pinarello USA listaa 6.63 kg kokonaispainon koossa 53 SRAM Red eTap AXS:llä ja Princeton CarbonWorks Peak 4550 -vanteilla (ilman polkimia tai pulloja). Se on todella kevyt lippulaivadiskikilpailupyöräksi, ja se on keskeinen osa Dogma F:n kiipeilyargumenttia.
Kotelo ja haarukka heijastavat Pinarellon integroitua, ei-puolittaisia lähestymistapaa. Runkosarjat on ostettava MOST Talon Ultra Fast -integroidulla ohjaustangolla/varrella. Runkoa ei voi ostaa ja tuoda omaa ohjaustankoa, ja pelkkä ohjaamo maksaa noin $949–$950 Yhdysvalloissa. Uusi eTICR Onda -haarukka ForkFlapilla tuo TiCR:n (Total Internal Cable Routing) ja italialaisen kierrettävän alalaakerin. Varustelut pyörivät Princeton CarbonWorks Peak 4550 -vanteilla, ja DT Swiss ARC 1400 50 on vaihtoehtoinen spesifikaatio joissakin varusteluissa.
Yksi selkeä myönnytys sen monipuolisuudelle on kumit. Dogma F:n rengastila on enintään 30 mm, kapeampi kuin S5:n 34 mm. Jos sinulla on tavoitteita käyttää 32–34 mm renkaita karheilla teillä tai koko päivän mukavuudelle, se on todellinen rajoitus.
Kilpailu-ura on moitteeton. Dogma F on INEOS Grenadiers:in ainoa huippuluokan maantiekilpailurunko kaikilla vaiheen profiileilla, tasaisilla, vuoristoisilla ja kaikilla niiden välisillä, mikä itsessään on vahvistus sen monipuoliselle luonteelle.

Tärkein huomio: Dogma F on kevyt, jäykkä ja tarkasti käsiteltävä monikäyttöinen pyörä, jolla on vertaansa vailla oleva kilpailupedigree. Se on oikea valinta, jos haluat yhden pyörän kaikkeen ja voit elää 30 mm renkaiden ja korkeamman hinnan kanssa.
Suora vertailu teknisissä tiedoissa
Tässä on Cervelo S5 vs Pinarello Dogma F -vertailu sellaisena kuin teknisistä tiedoista kiinnostunut ostaja sen haluaa: rinnakkain, ja tiedot on merkitty rehellisesti, ei piilotettuina.
| Tekniset tiedot | Cervelo S5 (2026) | Pinarello Dogma F (2026) |
|---|---|---|
| Identiteetti | Aero-asiantuntija | Monikäyttöinen |
| Runko materiaali | Hiili (aero-optimoitu) | TorayCa M40X korkeamoduulinen hiili* |
| Väitetty rungon paino | 1,006 g (koko 56, Cervelo väite) | 760 g ±8% raaka, koko 53 (maalattu ~865–940 g)** |
| Haarukan paino | 465 g (väite) | Uusi eTICR Onda (ForkFlap, TiCR) |
| Kokonaispyörän paino | ~7.44 kg (Gran Fondo -testi) | 6.63 kg (koko 53, Red AXS, Peak 4550) |
| Maksimi rengaskorkeus | 34 mm | 30 mm |
| Ohjaamo | HB19 hiilikuitu yhdestä kappaleesta (19 istuvuusyhdistelmää) | MOST Talon Ultra Fast (pakollinen ~$950 lisävaruste) |
| Haarukka | Bayonet S5 (syvemmät jalat, ulkoinen nenä) | eTICR Onda ForkFlapilla |
| Vaihteisto vaihtoehdot | Dura-Ace Di2; Red AXS 2x; Red XPLR 1x | Dura-Ace Di2; Red eTap AXS |
\Yksi ostajan opas mainitsee Torayca T1100, mutta auktoritatiiviset kilpailu/jälleenmyyjä lähteet määrittelevät M40X. \\*Pinarellon 760 g on raaka, maalaamaton paras tapaus; rakennettujen ja maalattujen runkojen paino on suurempi.

Muutama rehellinen huomio tästä taulukosta. Ensinnäkin, rungon painon vertailu on helppo väärinkäyttää. 1,006 g S5 -luku ja 760 g Dogma F -luku eivät ole mitattu samalla tavalla. Cervelon luku on täydempi väite; Pinarellon luku on raaka, maalaamaton perusluku, joka nousee noin 865–940 g:aan, kun se on valmis. Oikeudenmukaisempi vertailu on kokonaispyörän paino, jossa Dogma F:n 6.63 kg on todellinen, merkittävä etu S5:n ~7.44 kg testipainoon verrattuna.
Toiseksi, ohjaamon taloudellisuus eroaa. S5:n HB19 on osa rakennetta, jossa on 19 istuvuusyhdistelmää. Dogma F:n Talon on pakollinen ~$950 erä runkosarjan ostossa, mikä on tärkeää, jos rakennat rungosta ylöspäin.
Tärkein huomio: Paperilla Dogma F on kevyempi, kiipeämiseen ystävällisempi rakenne ja S5 on leveämmän renkaan, aero-ensimmäinen rakenne, mutta vain kokonaispyörän painot ovat oikeudenmukainen vertailu.
Aero, paino ja nopeus: kuka voittaa missä
Nopeus ei ole yksi luku. Se riippuu maastosta, ja S5 ja Dogma F voittavat eri maastoissa. Rehellinen vastaus kysymykseen "mikä on nopeampi?" on "nopeampi missä?"
Tasaisilla ja sprintissä S5 on suorempi työkalu. Sen 6.3 watin etu 50 km/h nopeudessa, syvempi etupää ja 3 wattia nopeammat Reserve 57|64 -pyörät on suunniteltu juuri tätä varten: korkean nopeuden ylläpitämiseksi ja pidentämiseksi tasaisilla ja vaihtelevilla teillä. R&A Cyclesin runko on suora. "Maksimoidessasi nopeutta tasaisessa maastossa... mikään tässä luettelossa ei tee sitä suoremmin." Jos voimasi menee pitkiin tasaisiin ponnistuksiin, irtiottoihin ja ryhmä-sprintteihin, nämä watit kerryttävät etua puolellesi.
Nousuissa tarina kääntyy Dogma F:ään, ja sen taustalla on todellista testidataa. Contender Bicyclesin peräkkäisessä ajokatsauksessa testaaja raportoi olevan noin 4 minuuttia nopeampi samalla nousulla Dogma F:llä samankaltaisella teholla, kiittäen pyörän jäykempää hiilikuiturakennetta ja herkempiä, innokkaita tuntemuksia, kun tie nousee. Dogma F:n kevyempi kokonaispaino (6.63 kg) vahvistaa tätä nousuargumenttia. S5 puolestaan tarjosi "erittäin sujuvaa ja vakaata" tien tärinän vaimennusta, "ohjuksen kaltaista nopeutta" ja "loputonta vauhtia." Mutta vauhti on tasaisella tiellä ansio, ei nousussa.
S5:n syvät pyörät tuovat mukanaan maastokohtaisen kustannuksen: sivutuulet. Sama Contender-testi huomautti, että S5 on enemmän alttiina sivutuulille kuin Dogma F:lle, mikä on suora seuraus syvempien vanteiden käytöstä. Jos paikalliset tiet ovat alttiita ja puuskittaisia, tämä käsittelyhaitta kannattaa punnita.
Tässä on nopea "missä kukin voittaa" -kartta:
| Maasto / skenaario | Nopeampi / parempi pyörä | Miksi |
|---|---|---|
| Sprintit & tasaiset KOMit | Cervelo S5 | Ylläpitää ja pidentää huippunopeutta |
| Kestävät nousut | Pinarello Dogma F | Keveämpi (6.63 kg), jäykempi, ~4 min nopeampi testinousussa |
| Tekniset laskut | Pinarello Dogma F | Herkempi, tarkempi käsittely |
| Sivutuulet | Pinarello Dogma F | S5:n syvemmät pyörät keräävät enemmän tuulta |
Tärkein oppi: S5 voittaa tasaisilla, sprinteissä ja vaihtelevassa nopeudessa; Dogma F voittaa nousuissa, laskuissa ja sivutuulissa. "Nopeampi" pyörä on se, joka vastaa maastoasi.

Ajon tunne ja käsittely
Tekniset tiedot kertovat, mitä pyörä painaa. Ajon tunne kertoo, millaista on elää sen kanssa, ja tässä kahdella pyörällä on täysin erilaiset persoonallisuudet.
S5 on se vakaampi. Arvosteluissa toistuvat sanat ovat sujuva, vakaa, hallittu. CyclingNewsin "polttavan nopea mutta häiritsevästi rauhallinen ajaa" on määrittävä lause. S5 on niin rauhallinen ja häiriintymätön, että jotkut pyöräilijät kokevat sen olevan vaimea, melkein liian rauhallinen. Contenderin testaajat kuvailivat "erittäin sujuvaa ja vakaata" vaimennusta tien tärinän yli ja "loputonta vauhtia" kun pääset vauhtiin. Tämä on pyörä, joka palkitsee pyöräilijän, joka haluaa laskea pään alas, pitää linjan ja antaa pyörän kuljettaa vauhtia ilman draamaa. Kääntöpuoli: se on vähemmän leikkisä, ja syvillä pyörillä se vaatii sinulta enemmän sivutuulissa.
Dogma F on eläväinen. Sen jäykempi hiilikuiturakenne kääntyy responsiivisempaan ja innokkaampaan tuntumaan. Se syöksyy eteenpäin, kun painat polkimia ja kääntyy halukkaammin teknisissä alamäissä. Peräkkäisessä testissä kuljettaja tunsi myös itsensä enemmän venytetyksi Dogma F:ssä huolimatta samankaltaisista yläputken mitoista, mikä viittaa aggressiivisempaan ja kilpailuhenkisempään istuvuuteen. Vahvalle kuljettajalle, joka haluaa pyörän reagoivan välittömästi ja palkitsevan hyökkäävän tyylin, tuo responsiivisuus on koko pointti.
Joten mikä persoonallisuus on "parempi"? Kumpikaan. Se riippuu täysin kuljettajasta. Hyödyllinen itsearviointi:
- Todennäköisesti suosittelet S5:ttä, jos arvostat rauhallista, vakaata ja vaaratonta ajoa, ajat paljon tasaisilla ja kumpuilevilla teillä, ja haluat pyörän, joka tuntuu vaivattomalta nopeudessa sen sijaan, että se olisi hermostunut.
- Todennäköisesti suosittelet Dogma F:ää, jos haluat palautetta ja reagointia, ajat aggressiivisesti, nautit alamäistä ja et välitä (tai haluat aktiivisesti) terävämmästä, kilpailuhenkisemmästä tuntumasta.
On myös mukavuusnäkökohta. S5:n 34 mm:n renkaatila antaa sinun käyttää leveämpiä renkaita pehmeämmän ajon saavuttamiseksi karheilla teillä, mikä voi tasapainottaa sen jäykempää mainetta. Dogma F:n 30 mm:n raja rajoittaa, kuinka paljon mukavuutta voit säätää renkaan tilavuuden avulla.
Keskeinen huomio: S5 tuntuu vakaalta, sujuvalta ja rauhalliselta; Dogma F tuntuu eloisalta, jäykältä ja responsiiviselta. Valitse persoonallisuus, joka vastaa sitä, miten todella haluat ajaa.
2026 hinnoittelu ja arvo Yhdysvalloissa
Raha on se, missä abstrakti "filosofinen" valinta muuttuu konkreettiseksi, ja Dogma F maksaa jatkuvasti enemmän. Tässä ovat nykyiset Yhdysvaltojen hinnat molemmille pyörille, runkoseteille ja valmiille rakennelmille.
| Osto | Cervelo S5 (USD) | Pinarello Dogma F (USD) |
|---|---|---|
| Runkosetti | $6,500 | $6,950 (+ ~$950 pakollinen Talon ohjaamo) |
| Shimano Dura-Ace Di2 täydellinen | $14,100 | $15,750 |
| SRAM Red AXS täydellinen | $14,250 (2x) | $15,499–$15,750 |
| SRAM 1x täydellinen | $14,250 (Red XPLR 1x) | — |
Joita asioita, joita voi nostaa tuosta taulukosta. Valmiissa pyörätasolla Dogma F maksaa noin $1,500 enemmän kuin S5, noin $15,750 verrattuna $14,100 Dura-Ace Di2:een, ja samanlainen ero SRAM Redissä. Runkosettitasolla ero on vielä vähemmän suotuisa Pinarellolle, koska Dogma F:n runkosetti ($6,950) on yhdistettävä ~$950 Talon ohjaamon kanssa, mikä nostaa todellisen runkosetti-plus-ohjaamo-kustannuksen noin $7,900:aan S5:n $6,500 runkosettiin verrattuna.
Kansainvälisessä kontekstissa Dogma F:n 2026 EU-hinta alkaa noin €4,668.20 runkosetille, Dura-Ace Di2 -valmiit pyörät alkavat noin €11,885–€13,033 ja SRAM Red AXS -valmiit pyörät noin €12,295–€12,541 riippuen pyöristä ja tehomittarista. (Cervelon S5:n runkosetti on listattu hintaan €5,999 / £5,400 / CAN $8,000 / AUS $8,500 alueiden vertailua varten.)
Arvo-kysymys on siis todella "mikä on premiumin ostaminen?" S5:ssä maksat suorimmasta tasamaanopeudesta ja säästät noin $1,500. Dogma F:ssä maksat tuosta premiumista monipuolisuudesta, kevyemmästä valmiista rakenteesta, terävämmästä käsittelystä ja joillekin ostajille merkittävästä italialaisesta lippulaivasta ja INEOS-perinteestä.
Päätös sääntö hinnasta: jos molemmat pyörät olisivat identtisesti kykeneviä ajossasi, S5:n ~$1,500 säästö ratkaisee asian. Ne eivät ole identtisesti kykeneviä, joten todellinen kysymys on, onko Dogma F:n monipuolisuus sen premiumin arvoista juuri sinulle.
Keskeinen huomio: S5 on arvo-ostos hintaluokassa $14,100–$14,250 valmiina; Dogma F kysyy ~$1,500 enemmän (ja pakottaa ~$950 ohjaamon runkoseteille) vastineeksi monipuolisuudesta ja lippulaivan arvosta.

Mikä pyörä sopii sinulle?
Aika siirtyä käytännön asioihin. Jätä speksit sivuun ja valinta riippuu siitä, millainen pyöräilijä olet. Käytä alla olevia kahta tarkistuslistaa. Se, joka kuvaa enemmän ajotyyliäsi, on pyöräsi.
Osta Cervelo S5, jos suurin osa näistä pätee:
- [ ] Kilpailet tai treenaat kovaa tasaisella ja vaihtelevalla maastolla (maantiekilpailut, kriteerit, tasaiset TT-tyyliset suoritukset).
- [ ] Jahtaat tasaisia KOM:ia ja sprinttisegmenttejä, joissa kestävä huippunopeus voittaa.
- [ ] Arvostat raaka-aerodynamiikkaa enemmän kuin viimeistä sanaa kiipeämisessä tai leikkisyydessä.
- [ ] Haluat mahdollisuuden käyttää leveämpiä renkaita jopa 34 mm mukavuutta tai huonokuntoisia teitä varten.
- [ ] Pidät vakautta, tasapainoa ja rauhallisuutta ajossa ja haluat säästää noin 1,500 $.
Osta Pinarello Dogma F, jos suurin osa näistä pätee:
- [ ] Haluat yksi pyörä, joka tekee kaiken tasaisilla, nousuilla ja laskuilla korkeimmalla tasolla.
- [ ] Kiipeät paljon ja arvostat kevyempää (6.63 kg), jäykempää ja herkemmin reagoivaa rakennetta.
- [ ] Rakastat elävää, terävää, reaktiivista tuntumaa ja itsevarmaa teknistä laskua.
- [ ] Ajoat altistuneilla, sivutuulille alttiilla teillä, joissa S5:n syvät vanteet olisivat hankalat.
- [ ] Arvostat monipuolista tasapainoa ja italialaista huippuluokan imagoa ja voit hyväksyä korkeamman hinnan.
Kun tarkistuslistat ovat lähellä toisiaan, käytä näitä ratkaisevia tekijöitä järjestyksessä:
- Maaston sekoitus. Enimmäkseen tasainen/vaihteleva → S5. Aidosti sekoitettu, jossa on todellista kiipeämistä → Dogma F.
- Renkaan leveys suunnitelmat. Halutaan 32–34 mm kumia → S5 (Dogma F:n maksimileveys on 30 mm).
- Sivutuulen altistus. Usein tuulinen, avara tie → Dogma F hallitsee sen paremmin.
- Ajoasennon aggressiivisuus. Halutaan kilpailevampi, enemmän venytetty tuntuma → Dogma F.
- Budjetti. Tarvitset säästää noin 1,500 $ → S5 on arvovalinta.
Muutama konkreettinen skenaario, jotta asia konkretisoituu. Skenaario A: tasamaakilpailija Alankomaissa, joka jahtaa ryhmäspurtteja ja tasaisia segmenttejä, käyttää 28–30 mm renkaita ja haluaa maksimaalista nopeutta rahalle. Tämän pyöräilijän tulisi ostaa S5, piste. Skenaario B: monipuolinen pyöräilijä Coloradossa, joka kiipeää 3,000 jalkaa tyypillisellä ajolla, rakastaa laskuja ja haluaa yhden kaiken tekevä huippumallin. Tämän pyöräilijän tulisi ostaa Dogma F, vaikka se olisi kalliimpi, koska monipuolisuus on oston koko pointti.
Tärkein opetus: Sovita pyörä hallitsevaan maastoon ja ajotyyliisi, S5 tasaiselle nopeudelle ja arvolle, Dogma F monipuolisuudelle ja kiipeämiselle, ja anna ratkaisevien tekijöiden ratkaista läheiset päätökset.

Usein kysytyt kysymykset
Q: Onko Cervelo S5 vai Pinarello Dogma F nopeampi tasaisella maalla? A: Cervelo S5 on nopeampi pyörä tasaisilla teillä. Sen nykyisen alustan väitetään olevan 6.3 wattia nopeampi 50 km/h kuin edellinen S5, syynä syvempi etuosa ja uudet Reserve 57|64 -pyörät (noin 3 W tästä voitosta), ja arvostelijat kutsuvat sitä "aerodynaamisen suorituskyvyn vertailukohtaksi", suoraan valinnaksi tasamaanopeuden maksimoimiseksi.
Q: Mikä on kevyempi, Cervelo S5 vai Pinarello Dogma F? A: Dogma F on kevyempi kokonaisena pyöränä. Pinarello ilmoittaa 6.63 kg täydellisestä rakenteesta (koko 53, SRAM Red AXS), verrattuna noin 7.44 kg testatulle S5:lle. Runkojen painossa vertailu on epäselvempää: S5 väittää painavansa 1,006 g (koko 56), kun taas Dogma F väittää painavansa 760 g raakana (koko 53), mutta maalatut Dogma F -rungot painavat todellisuudessa lähempänä 865–940 g.
Q: Kuinka paljon 2026 Cervelo S5 ja Pinarello Dogma F maksavat Yhdysvalloissa? A: S5 maksaa $6,500 runkosarjana ja $14,100 (Dura-Ace Di2) – $14,250 (SRAM Red AXS) kokonaisena. Dogma F maksaa $6,950 runkosarjana (lisäksi pakollinen noin $950 Talon ohjaamo) ja $15,499–$15,750 kokonaisena, noin $1,500 enemmän kuin S5.
Q: Mikä pyörä on parempi kiipeämiseen? A: Dogma F. Se on kevyempi (6.63 kg kokonaisena) ja jäykempi, ja peräkkäisessä ajotestissä yksi kuljettaja oli noin 4 minuuttia nopeampi samalla nousulla samassa tehoissa Dogma F:llä, kiittäen sen reaktiivista, innokasta tuntumaa, kun tie nousee.
Q: Mikä on S5:n ja Dogma F:n maksimaalinen rengasväli? A: Cervelo S5 mahtuu 34 mm renkaita; Pinarello Dogma F mahtuu 30 mm. Jos haluat käyttää leveämpiä renkaita mukavuuden tai huonojen teiden vuoksi, S5 tarjoaa enemmän tilaa.
Q: Mitkä ammattilaisjoukkueet käyttävät S5:ttä ja Dogma F:ää? A: Team Visma | Lease a Bike kilpailee Cervelo S5:llä aerodynaamisena maantiealustanaan, ja S5-suku on voittanut Tour de Francen (2022, 2023), Giro d'Italian (2023, 2025) ja Vuelta a Españan (2023). INEOS Grenadiers käyttää Pinarello Dogma F:ää ainoana huipputason kilpailurunkoinaan, yhdistäen sen Scope-pyöriin vuodelle 2026.
Q: Mitä muutoksia on tapahtunut 2026 Cervelo S5:ssä? A: Nykyinen S5 on 124 g kevyempi ja 6.3 W nopeampi kuin edeltäjänsä, uudella HB19-yhdisteohjaamolla (~100 g kevyempi, 19 sovitusyhdistelmää), syvemmällä Bayonet S5 -haarukalla ja ohjaustuella, lisääntyneellä haarukan offsetilla ja uusilla Reserve 57|64 Turbulent Aero -pyörillä (~3 W nopeampi kuin vanhat 52|63).
Q: Onko Pinarello Dogma F oikea monikäyttöpyörä vai vain markkinointilappu? A: Se on aito monikäyttöpyörä. Itsenäiset ajotestit vahvistavat, että se kiipeää ja laskeutuu paremmin kuin aerodynaamiseen suuntautunut S5, ollen silti tarpeeksi aerodynaaminen tasaisille etapeille, ja INEOS Grenadiers kilpailee sillä kaikilla etappiprofiileilla, tasaisilla, vuoristoisilla ja sekoitetuilla, mikä on vahvin mahdollinen todiste sen monipuolisuudesta.
Tuomio
Tässä ottelussa ei ole häviäjää, vain yhteensopimattomuus, jota kannattaa välttää. Cervelo S5 on terävin aerodynaaminen työkalu tässä hintaluokassa: nopeampi tasaisilla teillä, vakaa ja hallittu, enemmän rengastilaa ja noin $1,500 edullisempi. Pinarello Dogma F on parempi yksi-pyörä-vastaus: kevyempi vaa'assa, eloisampi käsissä, vahvempi kiipeäjä ja laskeutuja, ja todellinen lippulaiva kuljettajalle, joka kieltäytyy erikoistumasta.
Päätä maaston ja temperamentin mukaan, ei merkin mukaan. Jos ajosi tapahtuu tasaisilla ja kumpuilevilla teillä ja haluat maksimaalista nopeutta rahalle, S5 on varma ostos. Jos haluat yhden pyörän, joka kiipeää, laskeutuu ja sprinttaa ilman ilmeistä heikkoutta, ja premium-hinta ei pelota sinua, Dogma F ansaitsee sen. Joka tapauksessa ostat WorldTour-voittavan lippulaivan. Ainoa todellinen virhe on ostaa se, joka on rakennettu kuljettajalle, joka et ole.
Aja RydeCruzissa — suorituskykyiset maantiepyöräilypaidat hengittävästä Bamboo BreathTech-kankaasta, ilmainen maailmanlaajuinen toimitus.


