Kuinka kalibroida tehomittarin alueet ulkokautta varten vuonna 2026

How to Calibrate Your Power Meter Zones for the Outdoor Season in 2026

Kuinka kalibroida tehomittarisi alueet ulkokautta 2026 kaudelle

Talvella tuottamasi watit valehtelevat sinulle. Joka kevät sama tarina toistuu: pyöräilijät ryömivät ulos harjoitusluolastaan, suuntaavat tielle ensimmäiselle oikealle ajolle ja näkevät lukemansa laskeutuvan 20, 30, joskus 40 wattia alle sen, mitä älykäs harjoituslaite vannoi olevan totta koko talven, samalla sydämen sykkeellä ja samalla ponnistuksella. Seuraavaksi esittelemme viikonlopun protokollan tehomittarisi nollaamiseksi, FTP:n moderniksi uudelleentestaukseksi ja Coggan-alueidesi nollaamiseksi, jotta sisä- ja ulkotila vihdoin kertoisivat saman tarinan. Tämä on ajankohtainen vuodelle 2026, ja se sisältää uusimman laiteohjelmiston ja työkalut, mukaan lukien Favero'n 14. helmikuuta 2026 akku päivityksen pakollisine nollauksineen, Garminin uuden älykkään kalibroinnin ja TrainerRoadin AI FTP -tunnistuksen, yhdeksi selkeäksi siirtymälistaksi.

Tärkeimmät huomiot

- Tyypillinen sisä- ja ulkotilan tehoero on 3–10%. Osa siitä on todellista (jäähdytys, voimansiirron häviöt) ja osa on korjattavissa (kalibrointi, laitteiden yhteensopivuus).

- Se, mitä päätelaitteesi kutsuu "kalibroinniksi", on lähes aina vain nollapoisto, joka nollaa perustason, aivan kuten painon nollaus keittiövaakassa.

- Nykyajan mittarit nollaavat automaattisesti ja kompensoivat lämpötilan, mutta manuaalinen nollaus on silti pakollinen laiteohjelmistopäivitysten, kuljetuksen, akun vaihdon, polkimien uudelleenasennuksen ja suurten lämpötila- tai korkeuserojen jälkeen.

- 10–20°C lämpötilan vaihtelu voi aiheuttaa 1–3% virheen, ja kylmästä autotallista lämpimälle tielle siirtyminen voi aiheuttaa 3–5% heittoa ensimmäisten 10–20 minuutin aikana.

- Uudelleentestaa FTP viitevälineelläsi, joka on juuri nollattu, ja rakenna seitsemän Coggan-aluettasi tuosta yhdestä numerosta. Käytä PowerMatchia, jotta et enää koskaan kanna kahta ristiriitaista aluejoukkoa.

Tämä opas on datavetoisille pyöräilijöille, jotka jo harjoittelevat teholla, ymmärtävät jo FTP:n ja alueet, ja haluavat vain puhtaita, vertailukelpoisia lukuja kauden vaihtuessa. Tässä ei ole "mitä on watt" -alkua. Vain protokolla ja syyt jokaisen vaiheen takana.

Nollapoisto vs kalibrointi: mitä päätelaitteesi oikeasti tekee

Aluksi selvitämme yleisimmän hämmennyksen tehomittauksessa. "Kalibroi" ja "nollaa" eivät ole sama asia, vaikka päätelaitteesi yhdistää ne yhteen painikkeeseen. Tämän ymmärtäminen on perusta kaikelle muulle, sillä jos et tiedä, mitä mittari oikeasti tekee, kun napautat "Kalibroi", et voi tietää, onko se toiminut vai onko se hiljaa epäonnistunut.

Teho on yksinkertaista fysiikkaa: Teho = Vääntömomentti (N·m) × Kulmanopeus (rad/s). Jännitysanturisi mittaavat vääntömomenttia, eli kuinka paljon kampi, spideli tai polkimen akseli taipuu kuormituksen alla, ja laite yhdistää sen kadenssiin laskeakseen watteja. Jokainen kalibrointikäsitys, johon koskaan törmäät, perustuu kahteen kysymykseen tuosta vääntömomenttimittauksesta. Mikä lukema vastaa ei vääntömomenttia? Ja kuinka monta jännityslaskentaa vastaa yhtä N·m?

Sinulla on siis kolme erillistä käsitettä, eikä niitä voi käyttää keskenään:

Käsite Mitä se tekee Vertaus Kuka sen suorittaa
Zero offset Nollaa kuormittamattoman perustason, jotta "ei vääntöä" luetaan nollaksi Painamalla tare keittiövaakassa ennen jauhon lisäämistä Sinä, kentällä, ennen ajoja
Staattinen kalibrointi Vahvistaa skaalatekijän ripustamalla tunnetun painon ja tarkistamalla ilmoitetut watit/vääntö Ripustamalla tunnettu 1 kg paino vaa'alle varmistaaksesi, että se näyttää 1 kg Sinä (edistyneet) tai tehdas
Dynaaminen kalibrointi Vahvistaa käyttäytymisen polkemiseen verrattavissa olevissa, ajassa vaihtelevissa kuormissa Vaa'an ravistaminen kuormitettuna sen testaamiseksi liikkeessä Vain tehdas

Kun Garmin- tai Wahoo-päätelaite vilkkuu "Kalibrointi onnistui" numerolla kuten −12 tai 1043, se on lähes aina vain suorittanut zero offset:n. Se nollasi perustason. Se ei tarkistanut, onko skaala-tekijäsi oikea. Ja tämä ero on tärkeä, koska mittari voi nollata täydellisesti ja silti näyttää 3 % liian korkeaa, jos sen kaltevuus on muuttunut, eikä kenttä-nollaus koskaan huomaa sitä.

Jos haluat edetä askeleen pidemmälle, staattinen kalibrointi on nyt kuluttajille suunnattu ominaisuus. Favero Assioma app v4.0.6, julkaistu 26. toukokuuta 2025, lisäsi edistyksellisen "staattisen painotestin": ripustat tunnetun painon (dokumenteissa käytetään 20 kg esimerkkiä) ja vahvistat, että polkimet ilmoittavat oikean väännön, tai vertaat vasemman ja oikean puolen tasapainoa jopa ilman kalibroituja painoja. Se on kotiversio ripustettavan painon tarkistuksesta, jota ammattilaiset ovat käyttäneet vuosia.

Päätös sääntö: 95 % ajoista puhdas zero offset on kaikki, mitä tarvitset, ja kaikki, mitä päätelaitteesi antaa sinun tehdä. Käytä staattista painotestiä vain onnettomuuden jälkeen, uudelleenasennuksen jälkeen, joka tuntui oudolta, tai itsepäisen erimielisyyden vuoksi kahden luotettavan laitteen välillä.

Merkitty kaavio, joka vertaa zero offsetia, staattista kalibrointia ja dynaamista kalibrointia, käyttäen keittiövaakan tare-vertauksen vasemmalla ja pyöräilytehomittarin vastaavuutta oikealla

Mitä uutta vuonna 2026: ohjelmisto, automaattinen nollaus ja älykäs kalibrointi

Vuoden 2026 suurin kalibrointitarina ei ole uusi anturi. Se on ohjelmisto. 14. helmikuuta 2026 Favero julkaisi ohjelmistopäivityksen, joka yli kaksinkertaisti väitetyn akun keston Pro RS- ja Pro MX -tehomittaripolkimissa, 60 tunnista 160 tuntiin, ilman mitään laitteistomuutoksia. He onnistuivat siinä pelkästään kirjoittamalla uudelleen energiankulutusalgoritmin. Päivitys kestää noin 3 minuuttia 20 sekuntia, ja tässä on se osa, joka on tärkeä tälle oppaalle: se pakottaa pakollisen manuaalisen zero offsetin lopussa, kun kampivarsi pidetään pystyasennossa muutaman sekunnin ajan.

Tuo pakotettu nollaus on täydellinen opetushetki. Jopa akun ohjelmistopäivitys siirtää mittarin sisäistä tilaa tarpeeksi, että valmistaja ei salli sinun ajaa ennen kuin olet nollannut uudelleen. Seuraa kuitenkin tilannetta. Päivitys koskee vain uudempia Pro-akselipolkimia (Pro MX-1/MX-2 ja Pro RS-1/RS-2), ei vanhempia Assioma Duo/Uno, jotka käyttävät erilaista laitteistoa. Vähimmäisohjelmisto on 7.09, ja päivitysyksikkö toimitettiin 7.11. Hyöty on todella dramaattinen: 15 minuutin lataus ostaa nyt noin 15 tuntia ajoaikaa.

Poljin Väitetty akun kesto (2026)
Favero Pro (helmikuun 2026 jälkeen) 160 h
Magene P715 120 h
Garmin Rally X10 (uusi ladattava) 90 h
Wahoo Powrlink (Speedplay) 75 h
Look Keo Blade Power 60 h
SRM 30 h

Yksi aidosti uusi alusta on Garmin Rally X10, joka vuoti heinäkuussa 2025 ja jonka odotetaan olevan saatavilla elokuussa tai syyskuussa 2025. Se lisää "Smart Calibration" (Pedal IQ), ohjatun rutiinin, joka yhdistää lämpötila- ja kontekstidataa sen sijaan, että suoritettaisiin yksi staattinen nollaus, sekä laajennetut per-pedaali Force Data analytiikat. Tässä on koko kategorian suunta: kalibrointi, joka on tietoinen olosuhteista sen sijaan, että se olisi sokea nollaus.

Favero on hiljaa rakentanut tätä kohti vuosien ajan. Oletusautonollaus saapui jo firmware 4.75 (2021): Assioma-pedaalit nollaavat automaattisesti noin 2 sekunnin vapaakäynnin jälkeen, joten manuaalinen nollaus on tiukasti vaadittu vain asennuksen jälkeen tai kun pedaalit siirretään pyörästä toiseen. Uusin Assioma-firmware, 6.24, julkaistiin 6. marraskuuta 2025. Ja Favero Pro-akseli on immuuni PCO:lle (Platform Center Offset) muutoksille, joka on tunnettu tarkkuusongelma Look- ja SRM-pedaaleissa, joten kesken ajon tapahtuva nollaus Pro:ssa ei siirrä perusmittauksiasi.

Vuoden 2026 opetus: modernit laitteet nollaavat automaattisesti ja kompensoivat lämpötilaa aggressiivisemmin kuin koskaan, mikä tarkoittaa vähemmän pakollisia manuaalisia nollauksia normaalin ajon aikana. Mutta kaksi tapahtumaa, jotka vielä vaativat manuaalista nollausta, eivät ole kadonneet minnekään. Firmware-päivitykset (kuten helmikuun 2026 Favero) ja suuret kausittaiset lämpötilavaihtelut (kuten ensimmäinen lämmin kevätajo). Autonollaus hoitaa helpon 95%. Tämä protokolla käsittelee sen 5%, joka todella liikuttaa numeroitasi.

A horizontal bar chart of 2026 power-meter pedal battery life, highlighting Favero Pro at 160 hours after the February 2026 firmware update versus Magene P715, Garmin Rally X10, Wahoo Powrlink, Look, and SRM
A horizontal bar chart of 2026 power-meter pedal battery life, highlighting Favero Pro at 160 hours after the February 2026 firmware update versus Magene P715, Garmin Rally X10, Wahoo Powrlink, Look, and SRM

Miksi lämpötila on puhtaan kevät-datan vihollinen

Jos kevätvoiman tarinassa on yksi pahis, se on lämpötila. Jännitysanturit toimivat, koska metalli taipuu ennustettavasti kuormituksen alla, mutta kuinka paljon se taipuu riippuu siitä, kuinka lämmin se metalli on. Sekä jännitysantureiden sähköinen resistanssi että kampi- tai spidermoduuli muuttuvat lämmön myötä, ja se vetää tyhjää peruslinjaa ympäri. Juuri siksi mittari, joka on nollattu kylmässä autotallissa, voi näyttää merkittävästi väärää arvoa, kun se lämpenee tien lämpötilaan.

Modernit mittarit taistelevat tätä vastaan automaattisella lämpötilakompensoinnilla noin −20°C:sta 50°C:een, tavoitellen ±1% tarkkuutta koko tuolla alueella. Useimmissa ajotilanteissa vakaissa olosuhteissa se toimii riittävän hyvin, että et koskaan ajattele sitä. Ongelma on siirtymät. Ja kevät on pelkästään siirtymiä.

Tässä on se suuruusluokka, jonka kanssa olet tekemisissä. 10–20°C:n vaihtelu voi tuottaa noin 1–3% virheen, jos mittari ei ole kompensoitu tai sitä ei ole vain nollattu uudessa lämpötilassa. Vanhemmat tai halvemmat mallit ovat huonompia. Siirtyminen 5°C:n autotallista 25°C:n tielle voi aiheuttaa 3–5% virhettä, ja pahin osa tästä siirtymästä tapahtuu ensimmäisten 10–20 minuutin aikana ennen kuin laite tasapainottuu. Tämä on tietenkin juuri se aika, jolloin useimmat ihmiset tekevät lämmittelynsä ja, kohtalon mukaan, FTP-testinsä.

Kuvittele konkreettinen skenaario. Säilytät pyöräsi lämmittämättömässä autotallissa 6°C:ssa yön yli. Lauantaiaamuna kannat sen ulos, klippaudut heti kiinni ja aloitat 20 minuutin FTP-testin 22°C:n tiellä. Ensimmäiset 15 minuuttia mittarisi jahtaa liikkuvaa peruslinjaa. Sen jännitysanturit ja kampi tasapainottuvat edelleen, ja numerosi voivat näyttää useita prosentteja vääriltä ennen kuin ne asettuvat. Testi on saastunut ennen kuin olet edes päässyt vauhtiin.

Korjaus on menettelyllinen, ei tekninen, ja se maksaa sinulle viisi minuuttia:

  1. Vie pyörä ympäristölämpötilaan antamalla sen olla ulkona (tai missä tahansa olosuhteissa, joissa aiot ajaa) 1–5 minuuttia, jotta mittari tasapainottuu.
  2. Pyöritä kampia taaksepäin muutaman kerran herättääksesi laitteen ja antaaksesi autonollauksen aktivoitua.
  3. Suorita manuaalinen nollaus pääyksiköstäsi tai sovelluksesta.
  4. Vasta sitten aloita lämmittelysi ja ponnistelusi.

Pro vinkki: Mitä suurempi lämpötilaero varastoinnin ja ajamisen välillä on, sitä pidempään sinun tulisi antaa pyörän seistä ennen nollauksen tekemistä, ja sitä enemmän syytä välttää täysipainoista ponnistusta ensimmäisten 15 minuutin aikana. Erityisesti keväällä, käsittele jokaista kylmästä autotallista lähtöä nollauksen käynnistysnäppäimenä. Ei poikkeuksia.

Selittävä viivakaavio, joka näyttää tehomittarin lukema-virheen ensimmäisten 20 minuutin aikana kylmästä autotallista lämpimälle tielle, havainnollistaen 3-5 % poikkeamaa, joka asettuu kohti nollaa mittarin tasoittuessa
Selittävä viivakaavio, joka näyttää tehomittarin lukema-virheen ensimmäisten 20 minuutin aikana kylmästä autotallista lämpimälle tielle, havainnollistaen 3-5 % poikkeamaa, joka asettuu kohti nollaa mittarin tasoittuessa

Viiden minuutin kevät-nollausprotokolla

Tämä on osio, jonka kannattaa merkitä muistiin. Suorita tämä tarkistuslista ensimmäisellä ulkona ajettavalla ajolla kauden aikana ja uudelleen minkä tahansa alla olevan käynnistystapahtuman jälkeen, niin peruslukemasi on rehellinen. Se vie noin viisi minuuttia ja poistaa yleisimmän syyn "miksi numeroni ovat outoja" -turhautumiseen.

Ydinprotokolla, järjestyksessä:

  1. Tasapainota. Vie pyörä siihen lämpötilaan, jossa aiot ajaa, ja anna sen seistä 1–5 minuuttia. Mitä kylmempi varasto, sitä pidempään odotat.
  2. Takakierros. Kieritä kampia taaksepäin muutaman kierroksen verran aktivoidaksesi automaattinollauksen ja varmistaaksesi, että mittari on hereillä ja yhdistetty.
  3. Nollaa. Käynnistä manuaalinen nollauspiste pääyksikön anturivalikosta tai valmistajan sovelluksesta. Pidä kampivarsi siinä asennossa, jota laite pyytää (usein pystysuorassa) ja pidä pyörä paikallaan.
  4. Tarkista numero. Huomaa palautettu nollausarvo. Erittäin erilainen numero kuin tavallisesti voi viitata löysään polkimeen, alhaiseen akkuun tai vaurioituneeseen laitteeseen, joten tutki asia ennen ajoa.
  5. Aja. Tallenna ensimmäinen helppo ajosi luotettavaksi peruslukemaksi.

Uudelleennollaa aina, kun jokin näistä tapahtuu. Tämä on käynnistyslistasi koko kauden ajaksi:

  • Pyörän kuljettaminen (autoteline, matkakotelo, lento)
  • Akun vaihtaminen tai lataaminen
  • Polkimien uudelleenasentaminen tai siirtäminen pyörien välillä
  • Ohjelmistopäivityksen asentaminen (esim. helmikuun 2026 Favero-päivitys pakottaa tämän)
  • Suuri lämpötila- tai korkeusero ajon aikana

Laitekohtaiset huomiot:

  • Garmin Rally: Käytä pääyksikön Kalibroi -valikkoa (Anturit → tehomittari → Kalibroi). Uudessa Rally X10:ssä luota Älykalibrointiin / Poljin IQ:hen, joka yhdistää lämpötilan ja kontekstin sen sijaan, että käyttäisi vain yhtä staattista nollaa.
  • Favero Assioma / Pro: Polkimet nollaavat automaattisesti noin 2 sekunnin vapaakierroksen jälkeen, joten päivittäin voit usein ohittaa manuaalisen vaiheen. Suorita manuaalinen nollaus asennuksen jälkeen, polkimia siirrettäessä pyörien välillä ja minkä tahansa ohjelmistopäivityksen jälkeen. Ja muista, että Pro-akselin PCO-immuniteetti tarkoittaa, että ajon aikana tapahtuva nollaus ei siirrä peruslukemaasi.
  • Älytrainerit: Pyöräilyyn tarkoitetut ja keskikokoiset trainerit tarvitsevat säännöllisen spindownin (kitkakoe 10–15 minuutin lämmittelyn jälkeen). Premium-laitteet, kuten Tacx Neo, Wahoo Kickr v6/Move ja Elite Justo, markkinoidaan "tehdaskalibroituina / ilman spindownia", mutta ne kalibroivat itsensä edelleen sisäisten lämpötila-antureiden ja automaattisen nollausohjelmiston avulla, joten anna niiden lämmetä ennen kovaa ponnistusta huolimatta siitä.

Päätös sääntö "tarvitseeko minun nollata nyt?": Jos mikä tahansa käynnistystapahtuma on tapahtunut viimeisen ajosi jälkeen, niin kyllä. Jos mikään ei muuttunut ja varusteesi nollaavat automaattisesti, manuaalinen nollaus on valinnainen mutta ilmainen. Ja kevätaamuna, jolloin lämpötila vaihtelee paljon, käsittele sitä vain vaadittuna.

Miksi ulkona teho on alhaisempi kuin sisällä (ja kuinka paljon on todellista)

Nyt kysymys, jonka jokainen kevätajaja oikeasti kirjoittaa Googleen: miksi ulkona teho on alhaisempi kuin sisällä samalla sykkeellä ja ponnistuksella? Rehellinen vastaus on, että osa erosta on mittausartefakti, jonka voit korjata, ja osa on todellista fysiologiaa, jota et voi. Oppiminen erottamaan nämä kaksi pitää sinut pois haamujahtaamisesta.

Sisä- ja ulkotreenauksen välinen ero 3–10% on yleinen ja pääasiassa normaali. Karkeana nyrkkisääntönä: 3–5% on odotettavissa, vaikka käytössä olisi kaksi täysin speksien mukaisia laitetta; 5–8% viittaa kalibroimattomaan traineriin, unohtuneeseen spindowniin tai eroon viilennyksessä ja asennossa; ja kaikki yli 10% yleensä osoittaa vikaa, kuten väärin syötetty kampipituus, väärin asetettu traineri tai oikeasti vikaantunut laite.

Tässä on ero jaettu sen todellisiin syihin ja kuinka paljon kukin niistä vaikuttaa:

Syy Tyypillinen suuruus Reaali fysiologia tai mittausartefakti?
Viilennys / lämmön kertyminen 5%+ todellisen kestävän sisäisen tehon menetys huonolla ilmanvaihdolla Reaali (fysiologinen)
Mittauspaikka (hub/akseli vs kampi/pedaali) 2–4% voimansiirron menetys mitattuna alavirtaan Artefakti
Laitevirheiden kasauma (esim. +2% traineri vs −2% mittari) ~4% eroa, vaikka molemmat ovat "speksien mukaisia" Artefakti
Asento / biomekaniikka (kiinteä traineri vs vapaa pyörä) Muuttuva Reaali
Motivaatio / rytmitys Muuttuva Reaali (käyttäytyminen)

Kaksi näistä ansaitsee tarkempaa tarkastelua. Mittauspaikan vaikutus on puhdasta geometriaa. Älykäs traineri mittaa tehoa hubista tai akselista, ketjun, kasetin ja pullyjen syötyä jo 2–4% voimansiirron häviöitä, kun taas kampi- tai pedaalimittari mittaa ylävirtaan kaikesta siitä. Joten samat jalat, jotka tuottavat identtistä tehoa, näyttävät korkeampia lukuja pedaaleissa kuin trainerissa. Tämä on oikein, ei vika.

Laitevirheiden kasauma on se ovela. Oletetaan, että trainerisi näyttää +2% ja pedaalisi −2%. Molemmat ovat mukavasti ilmoitettujen toleranssien sisällä, mutta ne eroavat noin 4%. Kumpikaan ei ole rikki. Tämä on juuri syy, miksi et voi ratkaista trainerin ja mittarin välistä kiistaa päättämällä, että toinen on "oikea." Ratkaiset sen valitsemalla yhden viitepisteeksi (lisää siitä alla).

Skenaario, joka kannattaa sisäistää: Pidit 250 W koko talven Kickr Corella (±2%). Ensimmäinen ulkona ajettu lenkki Favero-pedaaleilla (±1%) näyttää 240 W samalla sykkeellä. Tämä on 4% ero, joka voidaan täysin selittää voimansiirron häviöillä plus virheiden kasautumisella, ilman vikaa missään. Älä "korjaa" sitä treenaamalla kovemmin. Korjaa se sovittamalla laitteesi.

Ennen kuin rakennat alueesi uudelleen, on hyvä tietää tarkalleen, mitä laitteesi väittävät ja mitä niiden päivittäminen maksaisi. Yllä oleva virheiden kasauman matematiikka on järkevää vain, kun tiedät kunkin laitteen toleranssit, ja kevät, myynti ja uusi kauden motivaatio ovat aikaa, jolloin monet pyöräilijät alkavat katsella mittarin tai trainerin vaihtoa. Hinnat vuonna 2026 ovat pääasiassa tasaiset verrattuna vuoteen 2025, noin ±$50 koko skaalalla.

Tehomittarit, ilmoitettu tarkkuus ja 2026 USD hinta:

Model Type Claimed accuracy 2026 price (USD)
Favero Assioma Pro MX-2 Dual pedals ±1% ~$800–$850
Favero Assioma Pro MX-1 Single pedal ±1% ~$500–$550
Favero Assioma Duo Dual pedals ±1% ~$650–$700
Favero Assioma Uno Single pedal ±1% ~$350–$400
Garmin Rally RS/RK/XC200 Dual pedals ±1% ~$1,100–$1,200
Garmin Rally RS/RK/XC100 Single pedal ±1% ~$650–$700
Wahoo Powrlink Zero Dual pedals ±1% ~$1,000–$1,050
Wahoo Powrlink Zero (single) Single pedal ±1% ~$650–$700
4iiii Precision 3 Crank arm ±1% ~$300–$400 single / ~$750–$900 dual
SRM Crankset/spider ±1% ~$1,500–$2,000+
Quarq DZero Spider/crankset ±1.5% ~$500–$900
Stages Crank arm ±1.5% ~$325–$400 single / ~$700–$900 dual
Magene P505 Crank arm ±1.5%–±2% ~$300–$400
Magene PES Pedals ±1.5%–±2% ~$300–$350 single / ~$450–$550 dual

Älykkäät trainerit, ilmoitettu tarkkuus:

Trainer Claimed accuracy Notes
Tacx Neo 3M ±1% Mitattu 0–2 W (<1%) viitemittarista OutdoorGearLabin toimesta
Wahoo Kickr v6 / Kickr Move ±1% Noussut ±2%:sta v4:ssä
Elite Justo ±1% Tehdaskalibroitu, ei spindownia
Tacx Neo 2T ±1%
Wahoo Kickr Core / Core 2 ±2% Core V2 julkaistu 2025, 1800 W maksimi, 16% gradientti
Saris H3 ±2%
Zwift Hub / Hub One ±2.5% Budjettivalinta; laajin toleranssi

Seuraus, joka sinun on otettava huomioon alueen asettamisessa: ±1% mittari, joka on yhdistetty ±2% traineriin, voi oikeutetusti olla 3–4% eristyksissä ilman, että kumpikaan laite on syyllinen. Jos polkimesi ovat tiukemmat kuin trainerisi (yleinen tapaus), se on merkki siitä, että teet polkimista viitemittarisi ja orjuutat trainerin niiden mukaan. Juuri näin PowerMatch toimii.

Kannattaako sinun päivittää tänä keväänä? Päivitä, jos nykyinen laitteesi on laajempi kuin ±2% ja kilpailet tehoilla, tai jos et saa kahta laitetta noin 5% sisään edes puhtaiden nollien jälkeen, tai jos siirryt toiseen pyörään ja haluat yhden johdonmukaisen mittarin molemmille. Muuten, kalibroi se, mitä omistat. Puhtaat nollat ±1.5% mittarilla voittavat huonosti asetetun ±1% mittarin joka kerta.

2026 tehomittareiden ja älytrainerien vertailutaulukko, joka esittää väitetyn tarkkuuden toleranssin suhteessa hintaan, jotta lukijat voivat nähdä tarkkuuden dollarikohtaisesti yhdellä silmäyksellä
2026 tehomittareiden ja älytrainerien vertailutaulukko, joka esittää väitetyn tarkkuuden toleranssin suhteessa hintaan, jotta lukijat voivat nähdä tarkkuuden dollarikohtaisesti yhdellä silmäyksellä

FTP:n uudelleentestaaminen uutta kautta varten: ramp vs 20 minuuttia vs AI FTP

Luotettavan, juuri nollatun mittarin kanssa on vihdoin aika testata FTP uudelleen, koska luku, jonka toit talvesta, on lähes varmasti vanhentunut. Talvi sisätiloissa perus harjoittelua tai muutama viikko ilman pyörää siirtää kynnystäsi tarpeeksi, jotta vanhan FTP:n perusteella alueiden rakentaminen kohdistaa väärin jokaisen harjoituksen kuukausien ajan. Oikea aika testata uudelleen on sen jälkeen, kun mahdollinen palautuminen on vakautunut ja ennen kuin alat rakentaa rakenteellisia alueita kautta varten.

Sinulla on kolme modernia reittiä, eikä niitä voi verrata keskenään.

1. 20 minuutin testi. Aja täysillä, tasaisesti 20 minuuttia perusteellisen lämmittelyn jälkeen, ja ota sitten FTP ≈ 95% 20 minuutin keskimääräisestä tehostasi. 300 W:n keskiarvo antaa sinulle 285 W FTP:n. Se on vaativa ja rankaisee huonoa ajoitusta, mutta se on hyvin ymmärretty ja helppo toistaa identtisesti joka kausi.

2. Ramp-testi. Aja tasaisesti kasvavaa tehoa, kunnes et enää jaksa; FTP ≈ 75% yhdestä minuutista huippu (MAP). 400 W MAP tarkoittaa 300 W FTP:tä. Se on lyhyempi ja vähemmän ajoituksesta riippuvainen, mutta kiinteä 75% kerroin ei sovi kaikille pyöräilijöille. Suurilla anaerobisilla kapasiteeteilla varustetut pyöräilijät saattavat saada yliarvioidun FTP:n.

3. AI FTP -tunnistus (2026 oletus monille pyöräilijöille). TrainerRoadin AI FTP -tunnistus pudottaa kiinteän kertoimen kokonaan. Se lukee raakatietosi ja sykeasi, valitsee seuraavan parhaan watin ja laskee sitten FTP:n takaisin niin, että kynnys harjoitus osuu noin Taso 3. Se kohdistaa ~2% kovien alueiden epäonnistumisprosentin, noin 33% parempi kuin vanha ramp-surrogaatti lähestymistapa. Sisäinen logiikka on myös luettavissa: kynnystaso alle 3 tarkoittaa, että FTP:täsi leikataan; 3–4 jättää sen muuttumattomaksi; 4–6 nostaa sitä; 7+ laukaisee suuren nousun. On myös AI FTP -ennustus, joka arvioi tulevaa FTP:tä ilman täysillä ajoa. Ihanteellinen, kun palaat tauolta ja maksimitesti vain uuvuttaa sinut.

Muut alustat ovat kulkeneet samaa tietä. Zwift uudisti automaattisen FTP-tunnistuksensa 2025 ja nyt ottaa mukaan ulkona ajettuja matkoja harjoitusmittareiksi, ehdottaen uutta FTP:tä aina, kun viimeaikainen ~20–60 minuutin teho ylittää nykyisen arvosi (ei julkaistua kerrointa). Garminin auto-FTP käyttää omaperäistä Firstbeat-tyyppistä suorituskykymallinnusta ja yksinkertaisesti ilmoittaa "Uusi FTP havaittu", jälleen ilman julkista kaavaa.

Menetelmä Matematiikka Paras mille Varo näitä
20 minuutin testi FTP = 0.95 × 20-min avg Toistettava kausittainen vertailukohta Brutaali; rytmistä riippuvainen
Ramp-testi FTP = 0.75 × 1-min MAP Nopea, alhainen rytmitaidot Yliarvioi korkean anaerobisen kapasiteetin ajajat
AI FTP Tunnistus Takaisinlaskettu ~Kynnys L3 Sovelluksessa säännöllisesti treenaavat ajajat Vaatii johdonmukaista sovellustietoa
AI FTP Ennustus Mallinnettu, ei maksimaalista ponnistusta Palaaminen tauolta Arvio, ei mittaus

Ei-neuvoteltava sääntö: testaa omalla viitevälineelläsi, tuoreesti nollattuna, käyttäen samaa protokollaa ja samoja olosuhteita joka kausi. FTP, joka on asetettu sisätreenaajalle ja FTP, joka on asetettu ulkona polkimille, eivät ole sama valuutta, mikä on koko syy siihen, että vyöhykeasetukset ja PowerMatch tulevat seuraavaksi.

Päätöspuu, joka ohjaa ajajaa oikeaan FTP-testiin (20 minuutin, ramp, AI FTP Tunnistus tai AI FTP Ennustus) sen perusteella, palaako hän tauolta, treenaa pääasiassa sovelluksessa tai haluaako hän toistettavan vertailukohdan
Päätöspuu, joka ohjaa ajajaa oikeaan FTP-testiin (20 minuutin, ramp, AI FTP Tunnistus tai AI FTP Ennustus) sen perusteella, palaako hän tauolta, treenaa pääasiassa sovelluksessa tai haluaako hän toistettavan vertailukohdan

Nollaa tehovyöhykkeet uudesta FTP:stä

Tuore FTP on hyödytön, kunnes se siirtyy vyöhykkeisiisi. Seitsemän vyöhykkeen Coggan-malli ilmaisee jokaisen vyöhykkeen prosenttiosuutena FTP:stä, joten heti kun FTP:si muuttuu, jokainen vyöhykkeen raja siirtyy sen mukana. Niiden uudelleenrakentaminen on mekaanista, mutta sinun on oikeasti tehtävä se, koska yksi vanhentunut luku vaikuttaa hiljaa jokaiseen ajamaasi intervalliin.

Tässä ovat kanoniset Coggan-prosentit esimerkin kanssa 250 W FTP:stä:

Vyöhyke Nimi % FTP:stä Watit FTP = 250 W
Z1 Aktiivinen palautuminen <55% < 138 W
Z2 Kestävyys 56–75% 140–188 W
Z3 Tempo 76–90% 190–225 W
Z4 Laktaattikynnys 91–105% 228–263 W
Z5 VO2max 106–120% 265–300 W
Z6 Anaerobinen kapasiteetti 121–150% 303–375 W
Z7 Neuromuskulaarinen ei sovellu (lyhyet maksimaaliset) Koko voimalla sprintit

Huomaa, että Z7 (Neuromuskulaarinen) ei ole ilmaistu prosenttiosuutena FTP:stä. Se kattaa lyhyet, maksimaaliset sprinttiponnistukset, joita FTP ei yksinkertaisesti kuvaa, joten älä yritä laskea wattilukuja siitä kynnysarvostasi.

Työskentelytilanne: AI FTP Tunnistuksesi nostaa sinut 240 W:sta 250 W:iin vahvan kevätjakson jälkeen. Z2-kestävyyskatto liikkuu 180 W:sta 188 W:iin; Z4-kynnysalueesi siirtyy 218–252 W:sta 228–263 W:iin. Aja vanhoilla vyöhykkeilläsi ja jokainen "kestävyys" ajo hiipii hieman tempoon, ja jokainen kynnysintervalli jää vajaaksi. Pienet virheet, jotka kumuloituvat koko harjoitusjakson ajan. Yhden FTP-arvon päivittäminen sovelluksessasi päivittää automaattisesti kaikki seitsemän vyöhykettä.

Tämä nostaa kevätajajan toistuvan dilemman: pitäisikö sinun pitää erilliset sisä- ja ulko-FTP-arvot ja vyöhykkeet? Voit pitää. Monet ajajat käyttävät alhaisempaa sisä-FTP:tä viilentämisen vuoksi ja korkeampaa ulko-FTP:tä, joka mitataan polkimilla. Mutta kahden vyöhykkeen ylläpitäminen on huoltokipuja ja jatkuva "mihin lukuun treenaan tänään?" -hämmennys. Useimmille ajajille puhtaampi vastaus on yksi FTP, yksi vyöhykesarja ja työkalu, joka saa molemmat ympäristöt raportoimaan samoja watteja, mikä on juuri PowerMatchin tehtävä.

Vaatimusten tarkistuslista, vyöhykkeiden uudelleenrakentaminen:

  • [ ] Syötä uusi FTP harjoitusalustallesi (vyöhykkeet lasketaan automaattisesti uudelleen)
  • [ ] Vahvista, että prosentit vastaavat yllä olevaa Coggan-taulukkoa
  • [ ] Päätä: yksi FTP molemmille ympäristöille (suositeltavaa) tai erilliset arvot
  • [ ] Jos erilliset, merkitse ne selkeästi, jotta et koskaan harjoittele väärällä setillä
  • [ ] Tarkista vyöhykkeet uudelleen jokaisen testauksen jälkeen, ei vain keväällä
Väriin koodattu Cogganin seitsemän vyöhykkeen kaavio, joka näyttää kunkin vyöhykkeen prosenttiosuuden ja vastaavat wattimäärät esimerkin 250 W FTP:stä, tyyliteltynä tehovyöhykkeen viitekortiksi
Väriin koodattu Cogganin seitsemän vyöhykkeen kaavio, joka näyttää kunkin vyöhykkeen prosenttiosuuden ja vastaavat wattimäärät esimerkin 250 W FTP:stä, tyyliteltynä tehovyöhykkeen viitekortiksi

Saavuta sisä- ja ulkoilman yhteensopivuus: PowerMatch ja yksi numerojoukko

Tämä on vaihe, joka yhdistää koko protokollan, ja syy siihen, miksi voit vihdoin lopettaa kahden vyöhykkeen käytön. Ydinidea on yksinkertainen. Sen sijaan, että antaisit trainerisi ja mittarisi raportoida kahta eri lukemaa, valitset yksi viite laite ja teet kaiken muun alistuvan sille.

Luonnollinen viite on mittari, jota käytät kilpailuissa ja ulkona, yleensä polkimet tai kampimittari, koska se kulkee mukanasi kaikkialle ja sen varaan kilpailutuloksesi rakentuvat. Kun olet valinnut sen, määritä sisätilaohjelmasi lukemaan watteja tuosta laitteesta ja orjuuta trainerin vastus vastaamaan:

  • TrainerRoadissa: ota käyttöön PowerMatch. Sovellus lukee watteja pyöräsi tehomittarista ja säätää trainerin vastusta saavuttaakseen nämä tavoitteet, joten sisä- ja ulkoiset tiedot tulevat samasta laitteesta. Trainerista tulee tyhmä toimilaite; mittarisi on ainoa totuuden lähde.
  • Zwiftissä: aseta tehomittarisi Power Source -asetukseksi ja traineri Controllable -asetukseksi. Sama vaikutus: mittari raportoi, traineri tottelee.

On yksi tärkeä poikkeus. Stages Smart Bike -käyttäjien tulisi poistaa PowerMatch käytöstä, koska pyörä lähettää oman integroidun mittarinsa teholähteenä, ja PowerMatchin lisääminen päälle yrittäisi sovittaa laitteen itsensä kanssa. Jos "trainerisi" on itse asiassa älykäs pyörä, jossa on sisäänrakennettu mittari, anna sen olla viite ja ohita sovitus.

Miksi tämä on tärkeää vyöhykkeillesi: kun PowerMatch on aktiivinen, FTP, jonka testasit polkimillasi, ja vyöhykkeet, jotka rakensit sen perusteella, ovat voimassa sekä sisällä että ulkona, koska molemmat ympäristöt raportoivat nyt polkimesi watteja. Voimansiirron häviö ja virheiden kasaantuminen aikaisemmista ei katoa fysiikasta, mutta ne katoavat harjoituspäätöksistäsi. Jokainen harjoitus, sisällä tai ulkona, mitataan saman viivaimen mukaan.

Loppuskenaario: Asetat FTP:n 250 W Favero-polkimiisi, rakennat Cogganin vyöhykkeet sen perusteella ja otat PowerMatchin käyttöön TrainerRoadissa. Tiistain sisäiset kynnysintervalliharjoitukset ja lauantain ulkona tehtävä tempoajelu viittaavat nyt identtiseen 250 W:hen. Ei mielilaskentaa, ei "lisää 5 % sisätiloissa", ei toista vyöhykettä. Vain yksi luotettava luku, joka vie sinut läpi koko ulkoilmakautesi. Tämä on palkinto yhdestä huolellisesta kalibrointiviikonlopusta.

Lopullinen päätös sääntö: Yksi viitelaitteisto, yksi FTP, yksi setti Cogganin vyöhykkeitä, PowerMatch päällä (ellei käytä älykästä pyörää). Nollaa jokaisen laukaisutapahtuman yhteydessä ja testaa FTP joka kausi samalla viitteellä. Tee näin ja tietosi lakkaavat valehtelemasta sinulle.

Kaavio PowerMatch-asetuksesta, jossa tehomittari on "totuuden lähde" syöttämässä watteja harjoitusohjelmaan, joka sitten ohjaa älytrainerin vastusta, ja muistiinpanossa korostuu Stages Smart Bike -poikkeus
Kaavio PowerMatch-asetuksesta, jossa tehomittari on "totuuden lähde" syöttämässä watteja harjoitusohjelmaan, joka sitten ohjaa älytrainerin vastusta, ja muistiinpanossa korostuu Stages Smart Bike -poikkeus

Usein kysytyt kysymykset

Q: Kuinka usein minun tulisi kalibroida (nollata) voimamittarini ennen jokaista ajoa? A: Nollaaminen ennen jokaista ajoa on paras käytäntö ja vie alle minuutin. Vähintään sinun täytyy nollata uudelleen kuljetuksen, akun vaihdon, polkimien tai kampien uudelleenasennuksen, ohjelmistopäivitysten ja suurten lämpötila- tai korkeuserojen jälkeen. Nykyiset mittarit nollaavat automaattisesti vapaakäynnillä, mutta manuaalinen nollaus kylmän kevätaamun aikana on aina sen arvoista.

Q: Mikä on ero nollauksen ja täydellisen kalibroinnin välillä? A: Nollaus asettaa kuormittamattoman perustason. Se kertoo mittarille, mitä "ei vääntöä" tarkoittaa, aivan kuten painon nollaaminen keittiövaakassa. Täydellinen (staattinen) kalibrointi vahvistaa skaalatekijän ripustamalla tunnetun painon varmistaakseen, että mittari ilmoittaa oikean väännön. Se, mitä pääyksikkösi kutsuu "Kalibroi", on lähes aina vain nollaus.

Q: Tarvitseeko minun nollata voimamittarini, kun siirryn sisätreenaajasta ulkoajoon? A: Kyllä, erityisesti keväällä. Suuri lämpötilamuutos ilmastoituun treenihuoneeseen ja ulkoilmaan siirtymisen välillä siirtää kuormitusanturin perustasoa, ja pyörän kuljetus tai uudelleenasennus ovat itsessään nollauskynnys. Anna pyörän tasapainottua 1–5 minuuttia ulkolämpötilassa, pyöritä kampia taaksepäin ja nollaa sitten ennen ensimmäistä ponnistustasi.

Q: Miksi ulkona tuottamani teho on alhaisempi kuin sisällä samassa syke- ja ponnistusasteessa? A: 3–10 % ero on normaali. Treenaajat mittaavat hubista 2–4 % voimansiirron häviöiden jälkeen, kun taas polkimet mittaavat ylävirrassa, joten polkimet näyttävät korkeampia arvoja. Lisää laitevirheiden kasauma (esim. +2 % treenaaja vs -2 % mittari on ~4 % erossa spekseissä) sekä jäähdytys- ja asentoerot. Alle 5 % on odotettavissa; yli 10 % viittaa vikaantumiseen.

Q: Pitäisikö minun käyttää erillisiä FTP-arvoja ja tehoalueita sisä- ja ulkotreenissä? A: Voit, mutta se on yleensä tarpeetonta ja aiheuttaa hämmennystä. Siistimpi lähestymistapa on yksi FTP ja yksi setti alueita, jossa PowerMatch saa molemmat ympäristöt raportoimaan saman laitteen watteja. Varaa erilliset arvot vain, jos sinulla on erityinen, johdonmukainen syy, ja merkitse ne selkeästi, jotta et koskaan treenaa väärällä setillä.

Q: Kuinka pian sisätreenin talven jälkeen minun tulisi testata FTP:ni ulkona? A: Testaa uudelleen, kun kaikki palautumiseen tai kunto muutokseen liittyvät asiat ovat vakiintuneet ja ennen kuin alat rakentaa rakenteellisia alueita kaudelle, tyypillisesti varhain keväällä, kun siirryt ulos. Testaa viitevälineelläsi, joka on juuri nollattu, käyttäen samaa protokollaa, jota toistat joka kausi, jotta numerot pysyvät vertailukelpoisina vuodesta toiseen.

Q: Kumpaan minun tulisi luottaa, kun älykäs treenaajani ja voimamittarini ovat eri mieltä? A: Kumpikaan ei ole automaattisesti "oikea". ±1 % mittari ja ±2 % treenaaja voivat olla legitiimisti 3–4 % erossa. Voittajan valitsemisen sijaan valitse yksi viiteväline (yleensä ulkona käytettävä mittari, jota käytät kilpailuissa) ja käytä PowerMatchia, jotta treenaaja seuraa sitä. Johdonmukaisuus on tärkeämpää kuin se, mikä absoluuttinen luku on "totta".

Q: Vaikuttaako kylmä tai kuuma sää voimamittarin tarkkuuteen, ja pitäisikö minun kalibroida uudelleen keväällä? A: Kyllä. Kuormitusanturin resistanssi ja kampien elastisuus muuttuvat lämpötilan mukaan, siirtäen perustasoa. 10–20 °C:n vaihtelu voi lisätä 1–3 % virhettä, ja kylmästä autotallista lämpimälle tielle siirtyminen voi aiheuttaa 3–5 %:n heittoja ensimmäisten 10–20 minuutin aikana. Nollaa aina keväällä, kun olet antanut pyörän saavuttaa ympäristölämpötilan.

Q: Mikä on paras FTP-testi vuonna 2026, ramp, 20 minuutin vai AI FTP -tunnistus? A: Se riippuu sinusta. 20 minuutin testi (FTP = 95 % keskiarvosta) on toistettavin vertailukohta; ramp-testi (FTP = 75 % MAP) on nopeampi, mutta yliarvioi korkean anaerobisen tason ajajat. TrainerRoadin AI FTP -tunnistus laskee taaksepäin todellisista harjoitustiedoista noin 2 %:n virheprosentilla ja on paras vähäisen vaivannäön vaihtoehto, jos treenaat sovelluksessa säännöllisesti.

Q: Mitkä ovat Cogganin tehoalueprosentit ja kuinka asetat ne FTP:stäni? A: FTP:stä prosenttina: Z1 <55 %, Z2 56–75 %, Z3 76–90 %, Z4 91–105 %, Z5 106–120 %, Z6 121–150 %, ja Z7 (neuromuskulaarinen) on lyhyitä maksimaalista ponnistusta, jotka eivät liity FTP:hen. Syötä FTP:si harjoitussovellukseesi, ja alueet lasketaan automaattisesti uudelleen, tarkista sitten uudelleen jokaisen uudelleentestauksen jälkeen.

Q: Tarkoittavatko automaattinollaus ja lämpötilakorjaus, että voin ohittaa manuaalisen kalibroinnin? A: Rutiiniajossa vakaissa olosuhteissa kyllä. Automaattinollaus hoitaa helpon 95 %. Mutta manuaalinen nollaus on silti pakollinen ohjelmistopäivitysten jälkeen (helmikuun 2026 Favero-päivitys pakottaa sen), kuljetuksen, akun vaihdon, uudelleenasennusten ja suurten kausittaisten lämpötilavaihteluiden jälkeen. Automaattinollaus on mukavuus, ei korvike tarkistuslistalle.


Ride in RydeCruz — suorituskykyiset pyöräilypaidat hengittävästä Bamboo BreathTech-kankaasta, ilmainen maailmanlaajuinen toimitus.

Selaa kaikkia paitoja →

RELATED ARTICLES