Ny UCI-regler for 2026: styrebredde, felgdypde og hjelmgrenser forklart
Den 1. januar 2026 kastet UCI ut en del av sin regelbok for utstyr. Ultra-narrow styrene er borte, dype hjul har nå en grense, og en hel kategori av aero-hjelmer har blitt utestengt fra feltløp. Denne guiden gir deg de faktiske tallene (styrer på 400mm, felger på 65mm, to hjelmklasser), forklarer hvordan hver enkelt måles, og svarer på spørsmålet de fleste ryttere faktisk bryr seg om: berører noe av dette sykkelen i garasjen din? Kort svar, nesten helt sikkert ikke.
Viktige punkter
- Styrer: minimum total bredde øker fra 350mm til 400mm (utside-til-utside, inkludert styretape); håndtakene må være minst 280mm fra hverandre; flare er begrenset til 65mm.
- Hjul: maksimal felgdypde på 65mm i masse-start landeveisløp, men tempo-løp er helt unntatt.
- Hjelmer: delt inn i "tradisjonelle" (landevei) og "tempo" klasser; TT-stil hjelmer er forbudt i feltløp.
- Gafler/rammer: intern bredde begrenset til 115mm foran / 145mm bak.
- Hvem det påvirker: Kun UCI-godkjente konkurranser. Din søndagskjøring, pendling, og de fleste sportives og Gran Fondos er uberørt.
- Hvorfor: ryttersikkerhet. UCI ønsker å ta tilbake noe av hastigheten som ultra-aero utstyr har frigjort.
Dette er de største utstyrsreglene sporten har sett på mange år, og de kom med en god del forvirring, inkludert en avstand for håndtak som stille endret seg midt i prosessen fra 320mm til 280mm. Nedenfor legger jeg ut hver regel på klart norsk, nevner det spesifikke utstyret som nå er ulovlig, går gjennom motreaksjonen fra ryttere og merker, og avslutter med en praktisk sjekkliste for fremtiden og en FAQ.

2026 UCI-regler i et nøtteskall: gammel vs ny
Hvis du ikke leser noe annet, les dette. Tabellen nedenfor viser hele 2026-utstyrsreformen på én skjerm: hva regelen var før, og hva den ble den 1. januar 2026. Alt etter dette utdyper disse radene.
| Utstyr | Før 2026 | Fra 1. jan 2026 |
|---|---|---|
| Styrbredde (minimum) | 350mm | 400mm (utside-til-utside, inkl. tape) |
| Hood-avstand (minimum) | Ingen | 280mm mellom indre kanter av spakene |
| Styrflare (maksimum) | Ingen | 65mm lateral "drop box" |
| Bremse-spakens innadgående vinkel | Uregulert | 10° maksimum fra vertikal |
| Felgdyp (maksimum, massestart) | Ubegrenset | 65mm |
| Gaffel intern bredde (maksimum) | Ingen | 115mm front / 145mm bak |
| Hjelmer | Udefinerte kategorier | "Tradisjonelle" vs "tempoløp" klasser |
Noen ting skiller seg ut. Endringen av styret er overskriften: en økning på 50mm i minimum, pluss tre helt nye underregler (hood, flare, vinkel) som rett og slett ikke eksisterte før. Felgkapasiteten er et absolutt tak snarere enn et gjennomsnitt, noe som betyr mye for den nye generasjonen av bølgete aero-felger. Og hjelmereglene reduserer ikke størrelsesgrensen i det hele tatt, som forblir på 450 × 300 × 210mm, men de deler hjelmer inn i to klasser og ekskluderer en av dem fra massestart-løp.
Så hvorfor disse spesifikke tallene? Hver figur her peker tilbake til ett mål: å trimme de aero-fordelene som har hjulpet med å presse peloton-hastigheter til rekordhøye nivåer. UCI's begrunnelse er at bredere styr, grunnere felger og mer åpne hjelmer hver tilfører litt luftmotstand. Og litt luftmotstand, multiplisert over en gruppe på 180 ryttere som kjører i 50km/h, er marginen som det styrende organet satser på for sikkerhet.
Pro tips: Bokmerk denne tabellen. Nesten hvert "er min X lovlig?" spørsmål får svar ved å sjekke komponenten din mot den relevante raden, og deretter sjekke om du i det hele tatt konkurrerer under UCI-regler i utgangspunktet. Mer om det nedenfor.
Hva er nytt i 2026, og sikkerhetshistorien bak det
2026-pakken dukket ikke opp over natten. Den ble satt i gang av UCI's ledelseskomité pressemelding datert 12. juni 2025, utgitt etter et møte i Arzon, Frankrike. De detaljerte avklaringene, inkludert den viktige mykningen av hood-avstandsfiguren, ble bekreftet på ledelseskomiteens møte i september 2025, som ble holdt under verdensmesterskapet i Kigali, Rwanda, og avsluttet i en oppfølgende UCI-erklæring.
Her er delen som rammer inn alt: disse reglene kom fra UCI's komité for utstyr og nye teknologier, som jobbet sammen med SafeR, sportens dedikerte ryttersikkerhetsorgan. Det partnerskapet er avslørende. Det markerer hele 2026-prosjektet som en sikkerhetsintervensjon, ikke en teknisk opprydning. Utløseren var en rekke høyprofilerte ulykker som presset rytters velferd til toppen av agendaen.
Tråden som går gjennom hver regel er hastighetsbegrensning. UCI's uttalte begrunnelse for styreregelen er direkte: ultra-narrow styr forbedrer aerodynamikken, og "målet med å sette disse grensene er å begrense hastighetene ved å sikre en viss luftmotstand fra bredden på styrene." Kort sagt, det styrende organet har bestemt at de marginale aero-gevinster som presses ut av smale styr, dype felger og glatte hjelmer har gjort pelotonet farlig raskt, og det lovgiver noe av den hastigheten tilbake ut.
Det er verdt å stoppe opp ved hvor stor en endring dette er. I to tiår har utstyrsopprustningen gått i én retning: raskere, glattere, mer aero. 2026-reglene er første gang UCI systematisk har presset i motsatt retning på flere fronter samtidig, med vilje lagt drag tilbake i syklene for sikkerhetens skyld.
En rask merknad om tid, fordi ikke alt merket "2026" faktisk kommer i 2026. Styre-, felg-, hjelmkategori- og gaffel-/rammereglene trer alle i kraft 1. januar 2026 for veiene og cyclocross massestart-arrangementer. Flere deler er imidlertid utsatt. En egen standard for banesykler (350mm styr, 80mm flare) kommer 1. januar 2027. Et formelt hjelmesertifiseringsprotokoll, CE/CPSC-stil godkjenningsordning, kommer "ikke tidligere enn 1. januar 2027." Og prisgrenser på rammesett, gafler, hjul, styr, hjelmer og skinsuits er også planlagt for 2027.
Pro tips for fans: Når du ser på vårens klassikere i 2026, se på cockpitene. De synlig bredere styrene og forsvinningen av de mest ekstreme aero-hjelmene er de mest kamerasyklige tegnene på disse reglene i aksjon.

Regelen om 400mm styre, forklart
Dette er regelen alle krangler om, og den som er mest preget av misforståelser. Så her er hva den faktisk sier. Fra 1. januar 2026 er den minimale totale styrebredde for landeveis- og cyclocross-massestartarrangementer 400mm, målt utenfra-til-utenfra på det bredeste punktet, inkludert styretape. Det er en økning på 50mm fra den gamle 350mm-grensen, skrevet inn i og rundt Artikkel 1.3.031 (de eksisterende geometrireglene finnes i Artikkel 1.3.022).
Den største kilden til forvirring er målemetoden. 400mm er et eksternt, utenfra-til-utenfra tall. Det er ikke sentrum-til-sentrum, og det er ikke hette-til-hette. UCI har presisert at 400mm utenfra-til-utenfra tilsvarer omtrent 380mm sentrum-til-sentrum, "en standard som ofte brukes i sykkelindustrien." Så en rytter på det industrien kaller et 38cm (380mm) styre, en veldig vanlig størrelse, er generelt i orden, fordi den etiketten refererer til sentrum-til-sentrum-tallet.
Tre støttende regler er knyttet til hovedtallet:
- Hetteavstand: den minimale avstanden mellom de indre kantene av de to bremsehendelene/hettene er 280mm. Dette hindrer ryttere i å omgå regelen om brede styrer ved å vri hettene radikalt innover.
- Flare: maks 65mm, målt som den laterale rekkevidden fra den indre kanten av toppene til den ytre kanten av droppene, den såkalte "drop box." Dette forbyr effektivt vilt flared gravel-stil styrer på landeveien.
- Hendelvinkel: bremsehendler kan vinkles innover ikke mer enn 10° fra vertikal, og lukker en annen smutthull for å simulere en smal posisjon.
Nå, forvirringen mellom 320mm og 280mm, fordi det forvirrer mange. Mange artikler, sammen med den opprinnelige kunngjøringen 12. juni 2025, siterer en minimumshette på 320mm. Det tallet er utdatert. Etter omfattende tilbakemeldinger fra ryttere og industrien, ble det redusert til 280mm, bekreftet på møtet i Kigali i september 2025. Så hvis du ser 320mm noe sted, refererer det til det opphevede forslaget. Det er en hake, dog: UCI's Kommisjon for Utstyr og Nye Teknologier vil gjennomgå 280mm-tallet i løpet av 2026, "med sikte på potensielt å øke det for fremtidige sesonger." Så 280mm er tallet for 2026, men det kan endres.
Hva forbyr dette egentlig? De ekstreme smale styreoppsettene i 32–36cm området som proffene tok i bruk for å redusere sin frontale areal. Baneracing får sin egen versjon av regelen fra 1. januar 2027: 350mm minimum total bredde, 80mm maksimal flare, 65mm maksimal tverrsnitt.

Forklaringen på 65mm felgdypdegrensen
Den andre overskriftsregelen setter en hard grense for hvor dype konkurransedykkene dine kan være. Fra 1. januar 2026 er den maksimale felghøyden (dybden) for masse-start landeveisritt 65mm, nedskrevet i oppdatert Artikkel 1.3.018. Den offisielle formuleringen definerer det som "den vinkelrette avstanden fra den tangensielle linjen som passerer gjennom ethvert punkt på den ytre ekstremiteten av felgen til den indre ekstremiteten av felgen," som, oversatt, bare betyr den rette dybden av felgprofilen.
De to ordene, "ethvert punkt," gjør mye av arbeidet. 65mm-grensen gjelder for hver felgprofil, inkludert de stadig mer populære bølgete eller variable dybdefelgene, og ingen enkeltpunkt på felgen kan overstige 65mm selv om den gjennomsnittlige dybden er lavere. Så en sinusoidal felg som dykker til 60mm men topper på 68mm er ulovlig, fordi toppen er det som teller. Det stenger døren for produsenter som prøver å utnytte regelen med smarte profilformer.
Det er en stor unntak som hindrer mye panikk: tempo-ritt er helt unntatt. Dypere felger og fulldiskhjul forblir lovlige i individuelle tempo-ritt (ITT) og lagtempo-ritt (TTT). 65mm-grensen gjelder kun for masse-start ritt. Så de dramatiske dype seksjons- og diskhjulene du ser i TT-etapper forsvinner ikke.
Som bringer oss til de konkrete ofrene. To spesifikke hjul er nå forbudt fra masse-start landeveisracing:
| Hjul | Dybde | Over grensen med | Status i masse-start landevei |
|---|---|---|---|
| Zipp 808 | 80mm | 15mm | Forbudt |
| Swiss Side Hadron Ultimate / Hadron³ 680 | 68mm | Kun 3mm | Forbudt |
Swiss Side-saken er den som svir, fordi hjulet mangler grensen med hele 3mm. Swiss Side protesterte offentlig, og publiserte et åpent brev som argumenterer for at reguleringen er kontraproduktiv. Deres tekniske sak: dekkbredde, mønster og styringsgeometri former håndteringen i virkeligheten og stabiliteten i sidevind langt mer enn felgdypden gjør, så å sette en grense for dybden behandler den gale variabelen. Merket kalte forbudet kontraproduktivt for det sikkerhetsmålet det hevder å tjene.
Viktig poeng: Hvis du deltar i UCI masse-start landeveisarrangementer, må konkurransedykkene dine være 65mm eller grunnere på hvert punkt på felgen. Hvis du bare sykler sportiv, trener eller pendler på dype hjul, endres ingenting. Og selv i UCI-konkurranse, forblir TT-hjulene dine urørt.
Pro tips: Når du handler etter "fremtidsikre" aerohjul, sjekk den maksimale oppgitte dybden, ikke markedsføringsgjennomsnittet. Med bølgete felger er det nå toppfiguren som bestemmer lovligheten.

De nye hjelmreglene, og nøyaktig hvilke hjelmer som er forbudt
Endringene i hjelmreglene ser subtile ut på papiret, men får store konsekvenser i praksis. Fra 1. januar 2026 deles hjelmer inn i to kategorier: "tradisjonelle" (veihjelmer) og "tempo." Begge beholder de samme maksimale dimensjonene på 450mm (lengde) × 300mm (bredde) × 210mm (høyde), uendret fra før. Så dette handler ikke om størrelse. Det handler om funksjoner, og om hvor hver type er tillatt.
En tradisjonell (veihjelm) må bestå tre tester:
- Ha minst tre distinkte luftinntaksåpninger på skallet.
- Ikke dekke, hindre eller omslutte rytterens ører når sett fra siden.
- Ha ingen integrert eller avtakbar visir.
Tempo-hjelmer har ingen av disse begrensningene. De kan ha forseglede skall, øredekker og visirer. Kompromisset er hvor du har lov til å bruke dem.
Her er hvor hver type er lovlig:
| Hjelmtype | Masse-start vei | ITT / TTT | Bane | Cyclocross |
|---|---|---|---|---|
| Tradisjonell (vei) | ✅ Tillatt | ✅ Tillatt | ✅ Tillatt | ✅ Tillatt |
| Tempo | ❌ Forbudt | ✅ Tillatt | ✅ Tillatt (for nå) | ❌ Forbudt |
Kort sagt: en tradisjonell veihjelm er lovlig overalt, mens en TT-hjelm er begrenset til tempo, pluss bane for nå, siden disse reglene endres i 2027. Hensikten er å stoppe ryttere fra å bruke glatte, forseglede, viserte aero-hjelmer i feltet.
Og de navngitte ofrene, de spesifikke hjelmene rapportert som forbudt fra feltveiritt under de nye reglene:
- POC Procen Air: delvise øredekker pluss en integrert visir. Brukt av Ben Healy da han vant en etappe i Tour de France 2025.
- Giro Aerohead: ingen ventiler i skallet. Brukt i veiritt av Marianne Vos, Victor Campenaerts og Matthew Brennan.
- KASK Nirvana: små øredekker. Brukt av Ineos Grenadiers.
- Specialized Evade III: ikke lenger kvalifisert for veiritt med det magnetiske visiret påmontert.
En formell hjelmsertifisering og godkjenningsprotokoll, sammenlignbar med CE- eller CPSC-sikkerhetsstandarder, trer i kraft tidligst 1. januar 2027, og legger et sikkerhetstestregime oppå 2026-kategorireglene.

Gaffel, ramme og de andre justeringene for 2026
Utover de tre hovedreglene, omformer 2026-pakken stille og rolig ramme- og gaffelgeometri og rydder opp i et par andre smutthull. Disse får mindre oppmerksomhet fordi tilskuere i utgangspunktet ikke kan se dem, men de er reelle begrensninger for produsentene.
Ta gaffel- og rammebredde. Fra 1. januar 2026 får landeveissykler en maksimal intern gaffelbredde på 115mm foran og en maksimal intern bredde på baktriangelet/setestagene på 145mm, målt langs hele lengden av gaffelen og baktriangelet, ikke bare på ett enkelt punkt. Dette setter en grense for hvor bred og aerodynamisk den nedre rammen kan bli, og begrenser "fairing"-effekten som veldig brede stager skaper. Banesykler følger samme tilnærming fra 2027.
Det er også en innstramming av støtte for underarmen, det såkalte "valpepotene"-konseptet. Reglene for 2026 strammer inn reguleringen av underarm-på-styret-posisjoner. Den aerodynamiske valpepoten er nå forbudt, unntatt på faste tidsprøveforlengelser, så du kan ikke simulere en TT-posisjon på en landeveissykkel ved å hvile underarmene på toppen.
Og så er det girgrensen som ikke skjedde. Et mye omtalt forslag om en maksimal girutveksling på 54×11, presentert som et annet sikkerhetstiltak for å begrense topphastigheten, ble utfordret i retten av SRAM. UCI tapte saken, og planen om girgrense er for tiden lagt på hylla. Dette er viktig: til tross for at det dukker opp i mange "2026-regler" lister, er girgrensen ikke en bekreftet regel for 2026. Hvis du ser den nevnt som aktiv, er det feil.
Ser vi lenger frem, kommer prisgrensene i 2027. Fra 1. januar 2027 planlegger UCI å innføre maksimale prisgrenser på rammesett, gafler, hjul, styre/forlengelser, hjelmer og racerdresser, først knyttet til banesykler for LA 2028-OL, med det uttalte målet om å senke kostnadsbarrieren for elitekonkurranse.
Her er en rask sjekkliste for å skille bekreftede 2026-regler fra støyen:
- ✅ Bekreftet for 2026: 400mm styre, 280mm hetter, 65mm flare, 65mm felgdybde, hjelmkategorier, 115/145mm gaffel- & rammebredde, restriksjon på valpepotene.
- 🕐 Utsatt til 2027: standard for banesykkelstyre, sertifiseringsprotokoll for hjelmer, prisgrenser for utstyr.
- ❌ Legges på hylla / ikke en regel: 54×11 girutvekslingsgrense (forkastet etter SRAMs juridiske utfordring).
Viktig poeng: Behandle kun en "2026-regel" som reell hvis den er i den bekreftede kolonnen ovenfor. Girgrensen spesielt er en vanlig myte.
Gjelder noe av dette for DEG?
Dette er det mest søkte, mest misforståtte spørsmålet i hele 2026-samtalen, så la meg være direkte om det. Disse reglene gjelder kun for UCI-godkjente konkurranser. Hvis du ikke har nummeret festet på en UCI-lisensiert hendelse, berører ikke regelboken sykkelen din.
Det betyr at følgende er helt uaffektert:
- Rekreasjonskjøring: din helgetur med gruppen, din kafé-runde, dine drømmeturer.
- Trening: intervaller, grunnleggende mil, innendørssesjoner.
- Pendling: din daglige tur til jobb.
- De fleste sportives og Gran Fondos: disse kjøres vanligvis ikke under full UCI-utstyrsregulering.
Så hvis du sykler med 38cm styre og 80mm dype hjul med en visert aerohjelm på søndagsturen din, blir ingenting plutselig "ulovlig." Det er ingen utstyrs-politi ved ditt lokale kafé-stopp. Reglene gjelder profesjonell og lisensiert amatør racing, ikke sykling.
Det blir mer nyansert på nivået til nasjonale forbund. UCI setter den internasjonale standarden, men nasjonale forbund kan bestemme hvordan, eller om, de skal håndheve hvert element nasjonalt, og de er ikke konsekvente om det:
| Forbund | Styrebredde (400mm) | Felgdyp (65mm) | Håndtakavstand (280mm) |
|---|---|---|---|
| AusCycling | Unntatt for ikke-UCI nasjonale/statlige/klubbarrangementer | Unntatt for ikke-UCI arrangementer | I henhold til UCI |
| British Cycling | Indikerte at de ikke vil håndheve 400mm nasjonalt | I henhold til UCI | Vil håndheve 280mm i nasjonale landeveiskonkurranser/sirkelløp |
AusCycling har eksplisitt unntatt begrensningene for styrebredde og felgdyp for ikke-UCI nasjonale, statlige og klubbarrangementer. British Cycling sa at de kun ville håndheve 280mm håndtakavstand, ikke 400mm totalbredde, i nasjonale landeveiskonkurranser og sirkelløp. Lærdommen: selv om du deltar i ritt, avhenger de nøyaktige reglene du møter av arrangementets godkjenningsnivå og ditt nasjonale forbund.
Så kjør denne to-trinns sjekken:
- Deltar du i et UCI-godkjent arrangement? Hvis nei, gjelder ingen av disse reglene; kjør det som passer. Hvis ja, fortsett.
- Hva sier ditt nasjonale forbund og de spesifikke arrangementets tekniske forskrifter? Sjekk begge. De kan unnta eller endre UCI-standardene for nasjonale kategorier.
Pro tips: Når du er i tvil, er arrangementets tekniske guide eller nettstedet til ditt nasjonale forbund autoriteten for det løpet. Ikke anta at hele UCI-regelverket gjelder for et lokalt crit bare fordi det har fått overskrifter.

Motreaksjonen: hvordan ryttere og merker svarte tilbake
2026-reglene ble ikke møtt med universell applaus. En reell koalisjon av ryttere, tilpassere og produsenter svarte tilbake, og i minst to tilfeller fungerte motreaksjonen. Å forstå kritikken hjelper med å forklare hvorfor noen tall, som endringen fra 320mm til 280mm håndtak, ble justert midt i prosessen.
Start med biomekanikkinnvendingen. Niamh Fisher-Black (SD Worx) kritiserte styreregelen offentlig og argumenterte for at et minimum på 400mm er bredere enn den naturlige skulderbredden til mange kvinner og mindre ryttere, noe som tvinger dem inn i en unaturlig bred posisjon som kan øke risikoen for skader i stedet for å redusere den. Poenget ble gjentatt institusjonelt: International Bike Fitting Institute (IBFI) uttalte formelt at det opprinnelige forslaget "manglet tilstrekkelig vurdering av menneskelig biomekanikk og ryttersikkerhet." Den motreaksjonen fra ryttere og tilpassere krediteres bredt for å ha dratt håndtakavstanden ned fra 320mm til 280mm.
Så hjulinnvendingen. Som nevnt ovenfor, argumenterte Swiss Side via åpen brev for at å sette en grense for felgdyp retter seg mot feil variabel, at dekk- og styringsfaktorer dominerer håndteringen, og at forbudet er kontraproduktivt. UCI holdt fast ved 65mm.
Og den juridiske innvendingen. SRAM tok det foreslåtte 54×11 girgrensen til retten og vant, noe som tvang UCI til å legge girgrenseplanen helt på hylla.
Her er oversikten over innvendinger versus utfall:
| Innvending | Hvem reiste den | UCI's respons |
|---|---|---|
| 400mm for bredt for små ryttere / kvinner | Fisher-Black, IBFI | Beholdt 400mm, men myket hoods 320 → 280mm |
| Felgkappen vil ikke forbedre håndteringen | Swiss Side | Holdt seg fast på 65mm |
| Girkappen er ubegrunnet | SRAM (rettslig utfordring) | Henlagt etter å ha tapt saken |
Den samlende klagen fra motstanderne er at UCI har basert seg på universelle begrensninger og brukt sikkerhet som en generell begrunnelse uten alltid å forankre de spesifikke tallene i biomekaniske eller aerodynamiske bevis. UCI's motargument er at en klar, håndhevelig, universell standard er den eneste praktiske måten å regulere et peloton med 180 ryttere, og at noen standard er bedre enn ingen.
Viktig poeng: Reglene er ikke hugget i stein. Endringen fra 320 til 280mm beviser at UCI vil handle under press, og at 280mm-tallet er eksplisitt oppe for vurdering i løpet av 2026. Forvent mer forhandling, spesielt rundt tilpasning og inkludering.
Hvordan fremtidssikre oppsettet ditt (hvis du konkurrerer)
Hvis du konkurrerer, eller planlegger å gjøre det, under UCI-regler, her er hvordan du kan holde utstyret ditt lovlig uten å bruke for mye penger eller jage regler som ikke gjelder for deg. Hvis du ikke deltar i UCI-arrangementer, kan du hoppe over hele denne seksjonen og bruke det som passer og føles bra.
Listen for lovlig oppsett:
- Styre: gå for 400–420mm utenpå-til-utenpå (inkludert tape) med hoods minst 280mm fra hverandre og flare under 65mm. Et styre merket 38–40cm sentrum-til-sentrum er din trygge startsonen, men bekreft utenpå-til-utenpå tallet med produsenten, siden det er det som faktisk blir målt.
- Bremsehendler: sett innadhelling til 10° eller mindre fra vertikal når du monterer hoods.
- Racerhjul: velg felger som er 65mm dype eller grunnere på hvert punkt for masse-start arrangementer. Behold de dypere hjulene dine (eller en skive) for tempo, hvor de fortsatt er lovlige.
- Hjelm: for landevei, bane og cyclocross, bruk en tradisjonell landeveishjelm med minst tre ventilasjonsåpninger, ingen ørebeskyttelse og ingen visir. Spar eventuelle hjelmer med visir eller tettsittende TT-hjelmer kun for tempo.
- Ramme: enhver mainstream rammemodell fra en stor merkevare etter 2026 møter allerede 115mm/145mm interne breddegrensene. Du trenger ikke å måle egne gafler med mindre du bruker noe eksotisk.
Et enkelt rammeverk for kjøpsbeslutninger:
- Kjøper for UCI masse-start racing? Følg hver regel ovenfor til punkt og prikke.
- Kjøper kun for tempo? Dype felger, skivehjul og aerohjelmer er fortsatt lovlige.
- Kjøper for sportives, trening eller generell sykling? Ignorer UCI-reglene helt. Kjøp for tilpasning, komfort og den syklingen du faktisk gjør. Et smalere styre eller et dypere hjul som passer deg er bedre enn et "UCI-lovlig" oppsett du ikke trenger.
To konkrete scenarier:
- Scenario A, den lisensierte landeveissykkelrytteren. Du deltar i regionale UCI landeveisarrangementer med 36cm styre og 80mm hjul. Tiltak: bytt til omtrent 400mm styre med lovlig avstand mellom hoods, og flytt 80mm hjulene dine til tempo (eller selg dem og kjøp et ≤65mm aeropar). Sjekk med ditt nasjonale forbund i tilfelle nasjonale kategorier er unntatt.
- Scenario B, Gran Fondo-rytteren. Du deltar i store sportives med en hjelm med visir og 38cm styre. Tiltak: ikke gjør noe. Ingen av 2026-reglene gjelder for dine arrangementer. Bruk pengene på dekk, tilpasning eller kondisjon i stedet.
Pro tips: Ikke fremtidssikre ved å kjøpe i panikk. Bekreft at du faktisk konkurrerer under UCI-regler først. Den vanligste feilen er å behandle en pro-peloton-regulering som et personlig mandat.

Vanlige spørsmål om UCI-reglene for 2026
Q: Når trer de nye UCI-reglene i kraft? A: Hovedreglene for utstyr (400mm styre, 280mm mellomrom mellom styrehendler, 65mm felgdyp, hjelmkategoriene, og 115mm/145mm gaffel- og rammegrenser) trer i kraft 1. januar 2026 for UCI landeveissykling og cyclocross ritt med massestart. Noen elementer utsettes til 1. januar 2027, inkludert en egen standard for styre på banesykkel, en formell sertifiseringsprotokoll for hjelmer, og prisgrenser for utstyr.
Q: Hvordan måles UCI-styrebredden egentlig? A: Utenfor-til-utenfor på det bredeste punktet, inkludert styrebåndet. Ikke sentrum-til-sentrum, og ikke hendel-til-hendel. Den nye minimumsbredden på 400mm tilsvarer omtrent 380mm sentrum-til-sentrum, som UCI beskriver som en vanlig bransjestandard. Så et typisk 38cm (sentrum-til-sentrum) styre er generelt greit.
Q: Er mine dype hjul ulovlige nå? A: Bare hvis du deltar i UCI ritt med massestart, hvor maksimal felgdyp er 65mm på hvert punkt på felgen. Tempoløp er unntatt, så dype felger og skivehjul forblir lovlige i ITT og TTT. For trening, pendling og de fleste sportives, er dine dype hjul helt upåvirket.
Q: Hvilke hjelmer er forbudt under 2026-reglene? A: Tempoløpshjelmer er forbudt i ritt med massestart. Navngitte modeller inkluderer POC Procen Air (visir pluss delvise ørebeskyttere), Giro Aerohead (ingen skallventiler), KASK Nirvana (ørebeskyttere), og Specialized Evade III med sitt magnetiske visir på. En lovlig landeveishjelm må ha minst tre ventiler, ingen ørebeskyttelse, og ingen visir.
Q: Gjelder UCI-reglene for 2026 sportives og Gran Fondos? A: Nei. Reglene gjelder kun for UCI-godkjente konkurranser. De fleste sportives og Gran Fondos kjøres ikke under full UCI-utstyrsregulering, så styrene, hjulene og hjelmen din er upåvirket, med mindre en spesifikk arrangementsarrangør velger å adoptere UCI-regler. Rekreasjonskjøring, trening og pendling faller helt utenfor regelverket.
Q: Er minimum mellomrom mellom styrehendler 280mm eller 320mm? A: Det er 280mm. Den opprinnelige kunngjøringen 12. juni 2025 foreslo 320mm, men det ble redusert til 280mm etter tilbakemeldinger fra ryttere og bransjen, bekreftet på møtet i Kigali i september 2025. Tallet på 280mm vil bli vurdert i løpet av 2026, med mulighet for å øke det for fremtidige sesonger, så hvis du fortsatt ser 320mm nevnt, er det utdatert.
Q: Hvorfor innførte UCI disse reglene? A: Rytterens sikkerhet. Reglene kom fra UCI's Kommisjon for utstyr og nye teknologier i samarbeid med sikkerhetsorganisasjonen SafeR, etter en rekke høyprofilerte ulykker. Den felles tråden er hastighetskontroll: å gjeninnføre litt aerodynamisk drag, via bredere styrer, grunnere felger og mer åpne hjelmer, for å bremse feltet.
Q: Vil mine nåværende 38cm styrer og 80mm hjul være ulovlige i 2026? A: Bare i UCI ritt med massestart. Et 38cm (sentrum-til-sentrum) styre måler omtrent 400mm utenfor-til-utenfor og er sannsynligvis greit; 80mm hjul overskrider 65mm-grensen og ville vært ulovlige for UCI ritt med massestart (men fortsatt lovlige for tempoløp, og for all ikke-UCI kjøring). Utenfor UCI-konkurranse er begge helt lovlige å fortsette å bruke.
Bunnlinjen
De 2026 UCI-utstyrsreglene er den mest betydningsfulle regulatoriske omstillingen sporten har sett på mange år, en bevisst, flerfronts innsats for å bremse pelotonen i sikkerhetens navn. Tallene å huske er enkle: 400mm styre, 280mm håndtak, 65mm flare, 65mm felgdyp, to hjelmklasser, og 115/145mm gaffel- og rammegrenser, som alle trer i kraft fra 1. januar 2026, med banestandarder, hjelmsertifisering og prisgrenser som følger i 2027.
Men det viktigste budskapet for de fleste lesere er trygghet. Med mindre du deltar i et UCI-godkjent arrangement, gjelder ingen av disse reglene for deg. Sykkelen din, styret ditt, hjulene dine og hjelmen din er akkurat like lovlige den 2. januar 2026 som de var den 31. desember 2025. Og selv om du deltar i ritt, kan din nasjonale forbund unnta eller myke opp reglene for nasjonale kategorier, så sjekk den tekniske guiden for arrangementet ditt før du endrer noe som helst.
For de som konkurrerer i toppen, er veien klar nok: bredere styrer, grunnere ritt-hjul, en åpen veihjelm for gruppen, og aerodynamisk utstyr som er reservert for tempoene der det fortsatt hører hjemme. Fremtidsrettet bevisst, ikke i panikk, og kjør resten av milene dine slik du ønsker.
Ride in RydeCruz — ytelses-sykkeltrøyer i pustende Bamboo BreathTech-stoff, gratis frakt over hele verden.


