Hoe je je vermogensmeterzones kunt kalibreren voor het buitenseizoen in 2026
Je winterwatts liegen tegen je. Elke lente verloopt het hetzelfde: rijders kruipen uit de trainer grot, gaan de weg op voor de eerste echte rit, en zien hun cijfers met 20, 30, soms 40 watts dalen onder wat de slimme trainer de hele winter als waar heeft gezworen, bij dezelfde hartslag en dezelfde inspanning. Wat volgt is een doe-het-deze-weekend protocol voor het opnieuw zeroen van je vermogensmeter, het modern her-testen van FTP, en het resetten van je Coggan-zones zodat binnen en buiten eindelijk hetzelfde verhaal vertellen. Het is actueel voor 2026, en het omvat de nieuwste firmware en tools, inclusief de batterij-update van Favero van 14 februari 2026 met zijn verplichte her-zero, Garmin's nieuwe Slimme Kalibratie, en TrainerRoad's AI FTP Detectie, in één schone overstap-checklist.
Belangrijkste punten
- De typische indoor-naar-buiten vermogenskloof is 3–10%. Een deel ervan is echt (afkoeling, verlies in de aandrijflijn) en een deel ervan is oplosbaar (kalibratie, apparaatafstemming).
- Wat je hoofdunit "kalibratie" noemt, is bijna altijd gewoon een zero offset, het taren van de basislijn, zoals het indrukken van tare op een keukenweegschaal.
- Moderne meters auto-zero en compenseren voor temperatuur, maar een handmatige zero is nog steeds verplicht na firmware-updates, transport, batterijwissels, het opnieuw installeren van pedalen, en grote temperatuur- of hoogteveranderingen.
- Een 10–20°C temperatuurschommeling kan 1–3% fout injecteren, en opstellingen van koude garage naar warme weg kunnen 3–5% afwijken in de eerste 10–20 minuten.
- Her-test FTP op je referentieapparaat, vers gezeroed, en bouw vervolgens je zeven Coggan-zones op basis van dat enkele getal. Gebruik PowerMatch zodat je nooit meer twee conflicterende sets zones meedraagt.
Deze gids is voor datagestuurde rijders die al trainen met vermogen, al begrijpen wat FTP en zones zijn, en gewoon schone, vergelijkbare cijfers willen naarmate het seizoen verandert. Er is hier geen "wat is een watt" inleiding. Gewoon het protocol en de reden achter elke stap.
Zero offset vs kalibratie: wat je hoofdunit eigenlijk doet
Laten we de meest voorkomende verwarring in krachttraining eerst oplossen. "Kalibreren" en "zero" zijn niet hetzelfde, ook al worden ze door je hoofdunit onder één knop samengevoegd. Dit goed begrijpen is de basis voor alles wat volgt, want als je niet weet wat de meter eigenlijk doet wanneer je op "Kalibreren" tikt, kun je niet zeggen wanneer het heeft gewerkt of wanneer het stilletjes is mislukt.
Kracht is eenvoudige natuurkunde: Kracht = Koppel (N·m) × Hoeksnelheid (rad/s). Je rekstrookjes meten koppel, wat betekent hoeveel de crank, spider of pedaalspindel buigt onder belasting, en de unit koppelt dat met cadans om watts te berekenen. Elk kalibratieconcept dat je ooit tegenkomt, komt neer op twee vragen over die koppelmeting. Welke meting staat gelijk aan geen koppel? En hoeveel rektelling staat gelijk aan één N·m?
Dus je hebt hier eigenlijk drie verschillende concepten, en ze zijn niet uitwisselbaar:
| Concept | Wat het doet | De analogie | Wie het uitvoert |
|---|---|---|---|
| Zero offset | Tare de no-load baseline zodat "geen koppel" als nul wordt weergegeven | Drukken op tare op een keukenweegschaal voordat je bloem toevoegt | Jij, in het veld, voor ritten |
| Statische calibratie | Verifieert de weegschaalfactor door een bekend gewicht op te hangen en de watts/koppel te controleren die het rapporteert | Een bekend gewicht van 1 kg op de weegschaal plaatsen om te bevestigen dat het 1 kg aangeeft | Jij (gevorderd) of de fabriek |
| Dynamic calibration | Valideert gedrag onder pedaalachtige, tijdsvariërende belastingen | De weegschaal schudden terwijl deze belast is om het onder beweging te testen | Alleen de fabriek |
Wanneer je Garmin of Wahoo hoofdunit "Calibratie succesvol" knippert met een nummer zoals −12 of 1043, heeft het bijna altijd net een zero offset uitgevoerd. Het heeft de baseline getared. Het heeft niet gecontroleerd of je weegschaalfactor correct is. En dat onderscheid is belangrijk, want een meter kan perfect nul zijn en toch 3% te hoog lezen als de helling is afgedreven, en een veld-nul zal dat nooit opmerken.
Als je een stap verder wilt gaan, is statische calibratie nu een consumentenfunctie. Favero's Assioma app v4.0.6, uitgebracht op 26 mei 2025, heeft een geavanceerde "statische gewichtstest" toegevoegd: je hangt een bekend gewicht op (de documentatie gebruikt een voorbeeld van 20 kg) en bevestigt dat de pedalen het juiste koppel rapporteren, of vergelijkt de balans links-rechts zelfs zonder een gecalibreerd gewicht. Het is de thuisversie van de hangende gewichtcontrole waar professionals al jaren op vertrouwen.
Besluitregel: Voor 95% van de ritten is een schone zero offset alles wat je nodig hebt en alles wat je hoofdunit je toch zal laten doen. Grijp pas naar een statische gewichtstest na een val, een herinstallatie die vreemd aanvoelde, of een hardnekkige onenigheid tussen twee apparaten die je vertrouwt.

Wat is nieuw in 2026: firmware, auto-zero en slimme calibratie
Het grootste calibratieverhaal van 2026 is geen nieuwe sensor. Het is software. Op 14 februari 2026 heeft Favero een firmware-update uitgebracht die de geclaimde batterijduur op zijn Pro RS en Pro MX krachtmeterpedalen meer dan heeft verdubbeld, van 60 uur naar 160 uur, zonder enige hardwarewijziging. Ze hebben dit puur bereikt door het algoritme voor energieverbruik opnieuw te schrijven. De update duurt ongeveer 3 minuten en 20 seconden, en hier is het deel dat belangrijk is voor deze gids: het dwingt een verplichte handmatige zero offset aan het einde, met de crankarm verticaal gehouden gedurende een paar seconden.
Die gedwongen her-nul is het perfecte leermoment. Zelfs een batterij firmware-update verschuift de interne toestand van de meter genoeg zodat de fabrikant je niet laat rijden totdat je opnieuw tare. Let echter op de scope. De update geldt alleen voor de nieuwere Pro-spindelpedalen (Pro MX-1/MX-2 en Pro RS-1/RS-2), niet voor de oudere Assioma Duo/Uno, die verschillende hardware gebruiken. Minimale firmware is 7.09, en de update-eenheid werd verzonden op 7.11. De opbrengst is echt dramatisch: 15 minuten opladen levert nu ongeveer 15 uur rijtijd op.
Na die update ziet de volgorde van batterijlevensduur van de pedalen er als volgt uit:
| Pedaal | Geclaimde batterijduur (2026) |
|---|---|
| Favero Pro (na firmware van februari 2026) | 160 u |
| Magene P715 | 120 u |
| Garmin Rally X10 (nieuwe oplaadbare) | 90 u |
| Wahoo Powrlink (Speedplay) | 75 u |
| Look Keo Blade Power | 60 u |
| SRM | 30 u |
Het enige echt nieuwe platform is de Garmin Rally X10, gelekt in juli 2025 met verwachte beschikbaarheid rond augustus of september 2025. Het voegt "Smart Calibration" (Pedal IQ) toe, een begeleide routine die temperatuur- en contextgegevens mengt in plaats van een enkele statische nul uit te voeren, plus uitgebreide per-pedaal Force Data analyses. Dit is waar de hele categorie naartoe gaat: calibratie die zich bewust is van de omstandigheden in plaats van een blinde tarering.
Favero bouwt hier al jaren stilletjes naartoe. Auto-zero als standaard kwam terug in firmware 4.75 (2021): de Assioma-pedalen auto-zeroën na ongeveer 2 seconden vrijlopen, zodat een handmatige nul alleen strikt vereist is na installatie of na het verplaatsen van pedalen tussen fietsen. De nieuwste Assioma-firmware, 6.24, verscheen op 6 november 2025. En de Favero Pro-spindel is immuun voor PCO (Platform Center Offset) veranderingen, een bekend nauwkeurigheidsprobleem bij Look en SRM pedalen, zodat mid-rit nulstelling op de Pro je basiswaarden niet verstoort.
De conclusie voor 2026: moderne apparatuur auto-zero't en compenseert temperatuur agressiever dan ooit, wat betekent dat er minder verplichte handmatige nullen zijn tijdens normaal rijden. Maar de twee gebeurtenissen die nog steeds een handmatige nul vereisen, zijn er nog steeds. Firmware-updates (zoals de Favero-update van februari 2026) en grote seizoensgebonden temperatuurverschillen (zoals je eerste warme rit in de lente). Auto-zero behandelt de gemakkelijke 95%. Dit protocol behandelt de 5% die daadwerkelijk je cijfers beïnvloedt.

Waarom temperatuur de vijand is van schone lentegegevens
Als er één schurk is in het verhaal van de lente-power, dan is het temperatuur. Spanningmeters werken omdat metaal voorspelbaar buigt onder belasting, maar hoeveel het buigt hangt af van hoe warm dat metaal is. Zowel de elektrische weerstand van de spanningsmeters als de elasticiteitsmodulus van de crank of spider verschuiven met warmte, en dat sleurt de nulbelastingbasis mee. Dit is precies waarom een meter die in een koude garage is geijkt, betekenisvol verkeerd kan lezen zodra deze op wegtemperatuur opwarmt.
Moderne meters bestrijden dit met automatische temperatuurcompensatie over ongeveer −20°C tot 50°C, gericht op ±1% nauwkeurigheid over dat hele bereik. Voor de meeste ritten in stabiele omstandigheden werkt het goed genoeg dat je er nooit over nadenkt. Het probleem zijn overgangen. En de lente is niets anders dan overgangen.
Hier is de omvang waarmee je te maken hebt. Een swing van 10–20°C kan ongeveer 1–3% fout veroorzaken als de meter niet gecompenseerd is of simpelweg niet opnieuw op nul is gesteld bij de nieuwe temperatuur. Oudere of goedkopere ontwerpen zijn slechter. Van een garage van 5°C naar een weg van 25°C kan het 3–5% afdrijven, en het ergste van die drift vindt plaats in de eerste 10–20 minuten voordat de eenheid in evenwicht komt. Wat natuurlijk precies het venster is waarin de meeste mensen hun warming-up doen en, noodlottig, hun FTP-testinspanningen.
Stel je een concreet scenario voor. Je bewaart je fiets in een ongehitte garage bij 6°C 's nachts. Zaterdagochtend draag je hem naar buiten, klik je meteen in en begin je aan een 20 minuten durende FTP-test op een weg van 22°C. Gedurende de eerste 15 minuten achtervolgt je meter een bewegende basislijn. De spanningsmeters en crank zijn nog steeds aan het equilibreren, en je cijfers kunnen enkele procenten afwijken voordat ze zich stabiliseren. De test is vervuild voordat je zelfs maar in je ritme zit.
De oplossing is procedureel, niet technisch, en het kost je vijf minuten:
- Breng de fiets naar omgevingstemperatuur door hem 1–5 minuten buiten te laten staan (of in de omstandigheden waarin je gaat rijden) zodat de meter in evenwicht komt.
- Terugdraaien van de cranks een paar keer om de eenheid wakker te maken en auto-zero in te schakelen.
- Trigger een handmatige nul vanaf je hoofdunit of app.
- Begin pas daarna met je warming-up en inspanning.
Pro tip: Hoe groter het temperatuurverschil tussen opslag en rijden, hoe langer je de fiets moet laten staan voordat je nul stelt, en hoe meer reden om een maximale inspanning in de eerste 15 minuten te vermijden. Behandel in het voorjaar elke start vanuit een koude garage als een nul-stel trigger. Geen uitzonderingen.

Het 5-minuten lente nul-offset protocol
Dit is de sectie om te bookmarken. Volg deze checklist tijdens je eerste buitenrit van het seizoen, en opnieuw na een van de trigger gebeurtenissen hieronder, en je basislijn zal eerlijk zijn. Het duurt ongeveer vijf minuten en verwijdert de meest voorkomende bron van frustratie "waarom zijn mijn cijfers vreemd".
Het kernprotocol, in volgorde:
- Stabiliseren. Breng de fiets naar de temperatuur waarin je gaat rijden en laat hem 1–5 minuten staan. Hoe kouder de opslag, hoe langer je wacht.
- Achteruit draaien. Draai de cranks een paar omwentelingen achteruit om auto-nul in te schakelen en bevestig dat de meter actief en verbonden is.
- Nul. Activeer de handmatige nul-offset vanuit het sensor menu van je head unit of de app van de fabrikant. Houd de crankarm in de positie die het apparaat vraagt (vaak verticaal) en houd de fiets stil.
- Controleer het nummer. Noteer de teruggegeven offset waarde. Een wild ander nummer dan gebruikelijk kan wijzen op een losse pedaal, een lege batterij of een beschadigd apparaat, dus onderzoek dit voordat je gaat rijden.
- Rijd. Bewaar je eerste gemakkelijke rit als een basislijn die je kunt vertrouwen.
Herstel nul telkens wanneer een van deze zich voordoet. Dit is je triggerlijst voor het hele seizoen:
- Transporteren van de fiets (dakkoffer, reiskoffer, vlucht)
- Vervangen of opladen van de batterij
- Pedalen opnieuw installeren of ze tussen fietsen verplaatsen
- Installeren van een firmware-update (bijv. de Feb 2026 Favero update dwingt dit)
- Een grote temperatuur- of hoogte verandering halverwege de rit
Apparaatspecifieke notities:
- Garmin Rally: Gebruik het Calibreren menu van de head unit (Sensoren → vermogensmeter → Calibreren). Op de nieuwe Rally X10, leun op Smart Calibration / Pedal IQ, dat temperatuur en context mengt in plaats van een enkele statische nul.
- Favero Assioma / Pro: De pedalen stellen automatisch nul in na ~2 seconden vrijlopen, dus dagelijks kun je vaak de handmatige stap overslaan. Doe een handmatige nul na installatie, na het verplaatsen van pedalen tussen fietsen, en na elke firmware-update. En onthoud dat de PCO-immuniteit van de Pro-spindel betekent dat nulstelling halverwege de rit je basislijn niet zal verschuiven.
- Smart trainers: Wiel-op en mid-range trainers hebben een periodieke spindown nodig (een afremcheck na een 10–15 minuten warming-up). Premium units zoals de Tacx Neo, Wahoo Kickr v6/Move, en Elite Justo worden gepromoot als "fabrieksgekalibreerd / geen spindown," maar ze kalibreren zichzelf nog steeds via interne temperatuursensoren en auto-nul firmware, dus laat ze opwarmen voordat je een zware inspanning levert, ongeacht.
Besluitregel voor "moet ik nu nul stellen?": Als een trigger gebeurtenis heeft plaatsgevonden sinds je laatste rit, ja. Als er niets is veranderd en je uitrusting automatisch nul stelt, is een handmatige nul optioneel maar gratis. En op een lentedag met een groot temperatuurverschil, behandel het gewoon als vereist.
Waarom je buitenvermogen lager is dan binnen (en hoeveel is echt)
Nu de vraag die elke voorjaarsrijder daadwerkelijk in Google typt: waarom is mijn buitenvermogen lager dan binnen bij dezelfde hartslag en inspanning? Het eerlijke antwoord is dat een deel van de kloof een meetartefact is dat je kunt verhelpen, en een deel ervan is echte fysiologie die je niet kunt. Leren om de twee te scheiden is wat je ervan weerhoudt om schimmen na te jagen.
Indoor- en outdoor-verschillen van 3–10% zijn gebruikelijk en meestal normaal. Als vuistregel: 3–5% wordt verwacht, zelfs met twee perfect binnen de specificaties vallende apparaten; 5–8% wijst op een niet-gekalibreerde trainer, een gemiste spindown, of verschillen in koeling en houding; en alles boven de 10% signaleert meestal een fout, zoals een verkeerd ingevoerde cranklengte, een verkeerd ingestelde trainer, of een echt defect apparaat.
Hier is de kloof opgesplitst in de werkelijke oorzaken en hoeveel elke oorzaak bijdraagt:
| Oorzaak | Typische omvang | Werkelijke fysiologie of meetartefact? |
|---|---|---|
| Koeling / warmteopbouw | 5%+ verlies van echte duurzame indoorkracht bij slechte ventilatie | Werkelijk (fysiologisch) |
| Meetlocatie (naaf/as vs crank/pedaal) | 2–4% verlies in de aandrijving gemeten stroomafwaarts | Artefact |
| Apparaatfoutstapel (bijv. +2% trainer vs −2% meter) | ~4% verschil terwijl beide "binnen specificaties" zijn | Artefact |
| Positie / biomechanica (vaste trainer vs vrije fiets) | Variabel | Werkelijk |
| Motivatie / pacing | Variabel | Werkelijk (gedragsmatig) |
Twee van deze zijn het waard om nader te bekijken. Het meetlocatie-effect is pure geometrie. Een slimme trainer leest vermogen bij de naaf of as, na de ketting, cassette en katrollen die al 2–4% aan aandrijvingsverliezen hebben verbruikt, terwijl een crank- of pedaalmeter stroomopwaarts van dat alles leest. Dus dezelfde benen die identiek vermogen produceren, zullen hogere cijfers op de pedalen tonen dan op de trainer. Dat is correct, geen storing.
De apparaatfoutstapel is de slinkse. Stel dat je trainer +2% leest en je pedalen −2%. Beide zitten comfortabel binnen hun opgegeven toleranties, maar ze zullen het niet eens zijn over ongeveer 4%. Geen van beide is kapot. Dit is precies waarom je een geschil tussen trainer en meter niet kunt oplossen door te beslissen dat de een "juist" is. Je lost het op door één als referentie te kiezen (meer daarover hieronder).
Het scenario om te internaliseren: Je hield 250 W de hele winter op een Kickr Core (±2%). Je eerste buitenrit op Favero-pedalen (±1%) toont 240 W bij dezelfde hartslag. Dat is een kloof van 4%, volledig verklaarbaar door aandrijvingsverliezen plus de foutstapel, zonder dat er ergens een fout is. "Fix" het niet door harder te trainen. Los het op door je apparaten op elkaar af te stemmen.
Apparatencheck: nauwkeurigheid en prijzen in 2026 voor populaire meters en trainers
Voordat je je zones opnieuw instelt, is het de moeite waard om precies te weten wat je hardware claimt en wat het zou kosten om te upgraden. De foutstapelberekeningen hierboven maken alleen zin als je de toleranties van elk apparaat kent, en de lente, met zijn verkopen en zijn motivatie voor het nieuwe seizoen, is wanneer veel rijders beginnen te kijken naar een verandering van meter of trainer. De prijzen in 2026 zijn over het algemeen gelijk aan die van 2025, met ongeveer ±$50 over de hele linie.
Vermogensmeters, geclaimde nauwkeurigheid en prijs in 2026 (USD):
| Model | Type | Geclaimde nauwkeurigheid | Prijs 2026 (USD) |
|---|---|---|---|
| Favero Assioma Pro MX-2 | Dubbele pedalen | ±1% | ~$800–$850 |
| Favero Assioma Pro MX-1 | Enkele pedaal | ±1% | ~$500–$550 |
| Favero Assioma Duo | Dubbele pedalen | ±1% | ~$650–$700 |
| Favero Assioma Uno | Enkele pedaal | ±1% | ~$350–$400 |
| Garmin Rally RS/RK/XC200 | Dubbele pedalen | ±1% | ~$1,100–$1,200 |
| Garmin Rally RS/RK/XC100 | Enkele pedaal | ±1% | ~$650–$700 |
| Wahoo Powrlink Zero | Dubbele pedalen | ±1% | ~$1,000–$1,050 |
| Wahoo Powrlink Zero (enkele) | Enkele pedaal | ±1% | ~$650–$700 |
| 4iiii Precision 3 | Crankarm | ±1% | ~$300–$400 enkele / ~$750–$900 dubbel |
| SRM | Crankset/spider | ±1% | ~$1,500–$2,000+ |
| Quarq DZero | Spider/crankset | ±1.5% | ~$500–$900 |
| Stages | Crankarm | ±1.5% | ~$325–$400 enkele / ~$700–$900 dubbel |
| Magene P505 | Crankarm | ±1.5%–±2% | ~$300–$400 |
| Magene PES | Pedalen | ±1.5%–±2% | ~$300–$350 enkele / ~$450–$550 dubbel |
Slimme trainers, geclaimde nauwkeurigheid:
| Trainer | Geclaimde nauwkeurigheid | Opmerkingen |
|---|---|---|
| Tacx Neo 3M | ±1% | Gemeten binnen 0–2 W (<1%) van een referentiemeter door OutdoorGearLab |
| Wahoo Kickr v6 / Kickr Move | ±1% | Opgelopen van ±2% op de v4 |
| Elite Justo | ±1% | Fabrieksgekalibreerd, geen spindown |
| Tacx Neo 2T | ±1% | |
| Wahoo Kickr Core / Core 2 | ±2% | Core V2 gelanceerd 2025, 1800 W max, 16% helling |
| Saris H3 | ±2% | |
| Zwift Hub / Hub One | ±2.5% | Budgetkeuze; breedste tolerantie |
De implicatie die je moet meenemen in zone-instellingen: een ±1% meter gekoppeld aan een ±2% trainer kan legitiem 3–4% uit elkaar zitten zonder dat een van de apparaten de schuld krijgt. Als je pedalen strakker zijn dan je trainer (de gebruikelijke situatie), is dat je signaal om de pedalen als referentiemeter te gebruiken en de trainer aan hen te koppelen. Wat precies is wat PowerMatch doet.
Moet je deze lente upgraden? Upgrade als je huidige apparaat breder is dan ±2% en je op vermogen racet, of als je niet twee apparaten binnen ongeveer 5% kunt krijgen, zelfs na schone nullen, of als je overstapt naar een tweede fiets en één consistente meter over beide wilt. Anders, kalibreer wat je hebt. Een schone nul op een ±1.5% meter is elke keer beter dan een slordige setup op een ±1% meter.

Her-testen van FTP voor het nieuwe seizoen: ramp vs 20 minuten vs AI FTP
Met een betrouwbare, vers gezeroede meter is het eindelijk tijd om FTP opnieuw te testen, want het getal dat je uit de winter hebt meegenomen is bijna zeker verouderd. Een winter van binnenwerk of een paar weken van de fiets verschuift je drempel genoeg zodat het bouwen van zones op een oude FTP elke training maandenlang verkeerd target. Het juiste moment om opnieuw te testen is nadat enige detraining is gestabiliseerd en voordat je begint met het opbouwen van gestructureerde zones voor het seizoen.
Je hebt drie moderne routes, en ze zijn niet gelijkwaardig.
1. De 20-minuten test. Fiets 20 minuten op volle kracht, gelijkmatig gepaced, na een grondige warming-up, en neem dan FTP ≈ 95% van je 20-minuten gemiddelde vermogen. Een gemiddelde van 300 W geeft je een 285 W FTP. Het is veeleisend en het straft slechte pacing, maar het is goed begrepen en gemakkelijk identiek te herhalen elk seizoen.
2. De ramp test. Fiets met steeds toenemend vermogen totdat je niet meer kunt volhouden; je FTP ≈ 75% van je één-minuut piek (MAP). Een 400 W MAP impliceert een 300 W FTP. Het is korter en minder afhankelijk van pacing, maar de vaste 75% multiplier past niet goed bij sommige rijders. Rijders met een grote anaerobe capaciteit komen vaak met hun FTP overschat.
3. AI FTP detectie (de 2026 standaard voor veel rijders). TrainerRoad's AI FTP Detectie laat de vaste multiplier helemaal vallen. Het leest je ruwe vermogen en hartslag, kiest het volgende beste wattage, en berekent dan de FTP terug zodat een Threshold training ongeveer Level 3 bereikt. Het richt zich op een ~2% hard-zone falingspercentage, ongeveer 33% beter dan de oude ramp-surrogaat aanpak. De interne logica is ook leesbaar: een Threshold niveau onder 3 betekent dat je FTP wordt verlaagd; 3–4 laat het onveranderd; 4–6 duwt het omhoog; 7+ triggert een grote verhoging. Er is ook AI FTP Voorspelling, die een toekomstige FTP schat zonder een volledige inspanning. Ideaal wanneer je terugkomt van een pauze en een maximale test je gewoon zou uitputten.
De andere platforms zijn dezelfde richting op gedreven. Zwift heeft zijn automatische FTP detectie in 2025 vernieuwd en haalt nu buitenritten binnen voor trainingsmetrics, en stelt een nieuwe FTP voor wanneer je recente ~20–60 minuten vermogen je huidige waarde overschrijdt (geen gepubliceerde multiplier). Garmin's auto-FTP gebruikt proprietary Firstbeat-stijl prestatiemodellering en vraagt simpelweg "Nieuwe FTP gedetecteerd," wederom zonder publieke formule.
| Methode | De berekening | Het beste voor | Let op |
|---|---|---|---|
| 20-minuten test | FTP = 0.95 × 20-min gem | Herhaalbare seizoensbenchmark | Brutaal; afhankelijk van pacing |
| Ramp test | FTP = 0.75 × 1-min MAP | Snel, lage pacing-vaardigheid | Overschat hoge anaerobe rijders |
| AI FTP Detectie | Terugberekend naar ~Drempel L3 | Rijders die regelmatig in-app trainen | Heeft consistente in-app data nodig |
| AI FTP Voorspelling | Gemodelleerd, geen maximale inspanning | Terugkeer van een pauze | Schatting, geen meting |
De niet-onderhandelbare regel: test op je referentietoestel, vers geijkt, met gebruik van het zelfde protocol en dezelfde omstandigheden elk seizoen. Een FTP ingesteld op een indoor trainer en een FTP ingesteld op buitenpedalen zijn niet dezelfde valuta, wat de hele reden is dat zone-instellingen en PowerMatch hierna komen.

Reset je krachtzones op basis van de nieuwe FTP
Een nieuwe FTP is nutteloos totdat deze zich verspreidt naar je zones. Het zeven-zone Coggan model drukt elke zone uit als een percentage van de FTP, dus op het moment dat je FTP verandert, verschuift elke zonegrens mee. Het opnieuw opbouwen ervan is mechanisch, maar je moet het daadwerkelijk doen, want een enkele verouderde waarde misdoelt stilletjes elke interval die je rijdt.
| Zone | Naam | % van FTP | Watts bij FTP = 250 W |
|---|---|---|---|
| Z1 | Actief Herstel | <55% | < 138 W |
| Z2 | Uithoudingsvermogen | 56–75% | 140–188 W |
| Z3 | Tempo | 76–90% | 190–225 W |
| Z4 | Lactaatdrempel | 91–105% | 228–263 W |
| Z5 | VO2max | 106–120% | 265–300 W |
| Z6 | Anaerobe Capaciteit | 121–150% | 303–375 W |
| Z7 | Neuromusculair | n.v.t. (korte maximale) | All-out sprints |
Let op dat Z7 (Neuromusculair) niet wordt uitgedrukt als een percentage van de FTP. Het dekt korte, maximale sprintinspanningen die de FTP simpelweg niet beschrijft, dus probeer niet een wattgetal hiervan af te leiden vanuit je drempel.
Het uitgewerkte scenario: Je AI FTP Detectie verhoogt je van 240 W naar 250 W na een sterke lenteperiode. Je Z2 uithoudingsvermogen plafond verschuift van 180 W naar 188 W; je Z4 drempelband verschuift van 218–252 W naar 228–263 W. Rijd je oude zones en elke "uithoudingsvermogen" rit kruipt iets in tempo, en elke drempelinterval blijft onder de maat. Kleine fouten die zich ophopen over een hele trainingsperiode. Het bijwerken van de enkele FTP-waarde in je app cascadeert automatisch alle zeven zones.
Dat roept het terugkerende dilemma van de lente-rijder op: moet je aparte indoor en outdoor FTP-waarden en zones aanhouden? Je kunt. Veel rijders hanteren een lagere indoor FTP om rekening te houden met afkoeling en een hogere outdoor FTP gemeten op pedalen. Maar het onderhouden van twee sets zones is een onderhoudsprobleem en een constante bron van verwarring over "welk nummer train ik vandaag?". Het schonere antwoord voor de meeste rijders is één FTP, één set zones, en een tool die beide omgevingen dezelfde watts laat rapporteren, wat precies de taak van PowerMatch is.
Checklist, zones opnieuw opbouwen:
- [ ] Voer de nieuwe FTP in op je trainingsplatform (zones worden automatisch opnieuw berekend)
- [ ] Bevestig dat de percentages overeenkomen met de bovenstaande Coggan-tabel
- [ ] Beslis: één FTP voor beide omgevingen (aanbevolen) of aparte waarden
- [ ] Als apart, label ze duidelijk zodat je nooit traint met de verkeerde set
- [ ] Controleer de zones opnieuw na elke hertest, niet alleen in het voorjaar

Zorg dat binnen en buiten overeenkomen: PowerMatch en één set cijfers
Dit is de stap die het hele protocol samenbrengt, en de reden waarom je eindelijk kunt stoppen met het draaien van twee sets zones. Het kernidee is eenvoudig. In plaats van je trainer en je meter twee verschillende cijfers te laten rapporteren, kies je één referentietoestel en laat je alles andere zich daaraan aanpassen.
De natuurlijke referentie is de meter waarmee je racet en buiten rijdt, meestal je pedalen of crankmeter, omdat deze overal met je meereist en het de basis vormt voor je competitieve resultaten. Zodra je deze hebt gekozen, configureer je je binnen-app om wattages van dat toestel te lezen en laat je de weerstand van de trainer aanpassen:
- In TrainerRoad: schakel PowerMatch in. De app leest wattages van je on-bike vermogensmeter en past de weerstand van de trainer aan om die doelen te bereiken, zodat binnen- en buitendata van hetzelfde toestel komen. De trainer wordt een domme actuator; jouw meter is de enige bron van waarheid.
- In Zwift: stel je vermogensmeter in als de Power Source en de trainer als de Controllable. Zelfde effect: de meter rapporteert, de trainer gehoorzaamt.
Er is één belangrijke uitzondering. Stages Smart Bike-gebruikers moeten PowerMatch uitschakelen, omdat de fiets zijn eigen geïntegreerde meter als de vermogensbron heruitzendt, en het toevoegen van PowerMatch zou betekenen dat het probeert een toestel aan zichzelf aan te passen. Als je "trainer" eigenlijk een slimme fiets met een ingebouwde meter is, laat deze dan de referentie zijn en sla de matching over.
Waarom dit belangrijk is voor je zones: met PowerMatch actief zijn de FTP die je op je pedalen hebt getest en de zones die je daaruit hebt opgebouwd geldig zowel binnen als buiten, omdat beide omgevingen nu de wattages van je pedalen rapporteren. De verliezen in de aandrijflijn en de fouten van eerder verdwijnen niet uit de natuurkunde, maar ze verdwijnen uit je trainingsbeslissingen. Elke training, binnen of buiten, wordt gemeten aan de hand van dezelfde maatstaf.
Het sluitingsscenario: Je stelt de FTP in op 250 W op je Favero-pedalen, bouwde je Coggan-zones daarop en schakelde PowerMatch in TrainerRoad in. De drempelintervallen binnen op dinsdag en de tempo-rit buiten op zaterdag verwijzen nu naar dezelfde 250 W. Geen mentale rekensom, geen "voeg 5% toe voor binnen", geen tweede set zones. Slechts één betrouwbaar cijfer dat je door het hele buitenseizoen draagt. Dat is de beloning voor één zorgvuldige calibratieweekend.
Eindbeslissingsregel: Eén referentietoestel, één FTP, één set Coggan-zones, PowerMatch aan (tenzij je een slimme fiets rijdt). Herstel naar nul bij elke triggergebeurtenis, en test de FTP elk seizoen opnieuw op diezelfde referentie. Doe dit en je data stopt met liegen tegen je.

Veelgestelde vragen
Q: Hoe vaak moet ik mijn vermogensmeter kalibreren (nul-offset), voor elke rit? A: Nullen voor elke rit is de beste praktijk en kost minder dan een minuut. Minimaal moet je herkalibreren na transport, batterijwissels, het opnieuw installeren van pedalen of cranks, firmware-updates, en grote temperatuur- of hoogteveranderingen. Moderne meters kalibreren automatisch tijdens het vrijlopen, maar een handmatige nul op een koude lentedag is altijd de moeite waard.
Q: Wat is het verschil tussen een nul-offset en een volledige kalibratie? A: Een nul-offset stelt de basislijn zonder belasting in. Het vertelt de meter wat "geen koppel" leest, zoals het indrukken van tare op een keukenweegschaal. Een volledige (statische) kalibratie verifieert de schalingsfactor door een bekend gewicht op te hangen om te bevestigen dat de meter het juiste koppel rapporteert. Wat jouw head unit "Kalibreren" noemt, is bijna altijd gewoon een nul-offset.
Q: Moet ik mijn vermogensmeter opnieuw nulstellen wanneer ik van een indoor trainer naar buiten ga rijden? A: Ja, vooral in de lente. De grote temperatuurverandering tussen een klimaatgecontroleerde trainerkamer en de buitenlucht verschuift de basislijn van de strain-gauge, en het transporteren of opnieuw installeren van de fiets zijn op zichzelf al triggers voor het opnieuw nulstellen. Laat de fiets 1–5 minuten acclimatiseren op de buitentemperatuur, draai de cranks achteruit en nul dan voor je eerste inspanning.
Q: Waarom is mijn buitenvermogen lager dan mijn binnenvermogen bij dezelfde hartslag en inspanning? A: Een verschil van 3–10% is normaal. Trainers meten bij de naaf na 2–4% verlies in de aandrijving, terwijl pedalen stroomopwaarts meten, waardoor pedalen hoger lezen. Voeg de foutmarges van de apparaten toe (een +2% trainer versus een −2% meter zit ~4% uit elkaar in specificaties) plus koeling en positieverschillen. Onder de 5% is te verwachten; boven de 10% suggereert een fout.
Q: Moet ik aparte FTP-waarden en vermogenszones gebruiken voor binnen en buiten? A: Je kunt, maar het is meestal onnodig en het creëert verwarring. De schonere aanpak is één FTP en één set zones, waarbij PowerMatch ervoor zorgt dat beide omgevingen de watts van hetzelfde apparaat rapporteren. Reserveer aparte waarden alleen als je een specifieke, consistente reden hebt, en label ze duidelijk zodat je nooit traint met de verkeerde set.
Q: Hoe snel na een winter van indoor training moet ik mijn FTP buiten opnieuw testen? A: Test opnieuw zodra enige afname in training of verandering in fitheid is gestabiliseerd en voordat je begint met het opbouwen van gestructureerde zones voor het seizoen, meestal in het vroege voorjaar wanneer je naar buiten gaat. Test op je referentieapparaat, vers nulgesteld, met dezelfde protocol die je elk seizoen herhaalt zodat de cijfers jaar na jaar vergelijkbaar blijven.
Q: Welke moet ik vertrouwen wanneer mijn slimme trainer en vermogensmeter het niet eens zijn? A: Geen van beiden is automatisch "juist." Een ±1% meter en een ±2% trainer kunnen legitiem 3–4% uit elkaar liggen. In plaats van een winnaar te kiezen, kies je één referentieapparaat (meestal de buitenmeter waarmee je racet) en gebruik je PowerMatch zodat de trainer zich aanpast aan dat apparaat. Consistentie is belangrijker dan welk absoluut getal "waar" is.
Q: Beïnvloedt koud of warm weer de nauwkeurigheid van de vermogensmeter, en moet ik in de lente opnieuw kalibreren? A: Ja. De weerstand van de strain-gauge en de elasticiteit van de crank verschuiven met de temperatuur, waardoor de basislijn verschuift. Een swing van 10–20°C kan 1–3% fout toevoegen, en koude-garage-naar-warme-wegstarts kunnen 3–5% afwijken in de eerste 10–20 minuten. Stel altijd opnieuw in in de lente nadat je de fiets hebt laten acclimatiseren op de omgevingstemperatuur.
Q: Wat is de beste FTP-test in 2026, ramp, 20 minuten, of AI FTP-detectie? A: Het hangt van jou af. De 20-minuten test (FTP = 95% van het gemiddelde) is de meest herhaalbare benchmark; de ramp test (FTP = 75% van MAP) is sneller maar overschat rijders met hoge anaerobe capaciteiten. TrainerRoad's AI FTP Detectie berekent terug vanuit echte workoutgegevens met een ~2% foutpercentage en is de beste optie met lage inspanning als je regelmatig in de app traint.
Q: Wat zijn de percentages van de Coggan vermogenszones en hoe stel ik ze in op basis van mijn FTP? A: Als percentage van FTP: Z1 <55%, Z2 56–75%, Z3 76–90%, Z4 91–105%, Z5 106–120%, Z6 121–150%, en Z7 (neuromusculair) zijn korte maximale inspanningen die niet aan FTP zijn gekoppeld. Voer je FTP in je trainingsapp in en de zones worden automatisch opnieuw berekend, controleer ze daarna opnieuw na elke her-test.
Q: Betekenen auto-nul en temperatuurcompensatie dat ik handmatige kalibratie kan overslaan? A: Voor routine ritten in stabiele omstandigheden, grotendeels ja. Auto-nul behandelt de gemakkelijke 95%. Maar een handmatige nul is nog steeds verplicht na firmware-updates (de update van Favero in februari 2026 dwingt er één), transport, batterijwissels, herinstallaties, en grote seizoensgebonden temperatuurverschillen. Auto-nul is een gemak, geen vervanging voor de trigger-checklist.
Rijd in RydeCruz — prestatie fietsjerseys van ademend Bamboo BreathTech-materiaal, gratis wereldwijde verzending.


