Nieuwe UCI-regels voor 2026: uitleg over stuurbreedte, velgdiepte en helmgrenzen

New UCI rules for 2026: handlebar width, rim depth and helmet limits explained

Nieuwe UCI-regels voor 2026: stuurbreedte, velgdiepte en helmbeperkingen uitgelegd

Op 1 januari 2026 heeft de UCI een deel van zijn uitrustingsregelboekje geschrapt. Ultra-narrow sturen zijn verdwenen, diepe wielen hebben nu een limiet, en een hele categorie aero-helmen is uit het pelotonverbod gezet. Deze gids geeft je de werkelijke cijfers (sturen op 400mm, velgen op 65mm, twee helmklassen), legt uit hoe elk van deze gemeten wordt, en beantwoordt de vraag die de meeste rijders echt interesseert: raakt dit de fiets in jouw garage? Korte antwoord, bijna zeker niet.

Belangrijkste punten

- Sturen: minimale totale breedte gaat van 350mm naar 400mm (buiten-buiten, inclusief stuurlint); hoods moeten minimaal 280mm uit elkaar staan; flare is beperkt tot 65mm.

- Wielen: maximale velgdiepte van 65mm in massastart wegwedstrijden, maar tijdritten zijn volledig vrijgesteld.

- Helmen: verdeeld in "traditionele" (weg) en "tijdrit" klassen; TT-stijl helmen zijn verboden in pelotonwedstrijden.

- Vorken/frames: interne breedte beperkt tot 115mm voor / 145mm achter.

- Wie het raakt: Alleen UCI-goedgekeurde wedstrijden. Je zondagrit, je woon-werkverkeer, en de meeste sportieve evenementen en Gran Fondos blijven onaangetast.

- De reden: veiligheid van de rijders. De UCI wil een deel van de snelheid terugwinnen die ultra-aero uitrusting heeft vrijgemaakt.

Dit zijn de grootste uitrustingsregels die de sport in jaren heeft gezien, en ze zijn met een behoorlijke hoeveelheid verwarring gepaard gegaan, waaronder een afstandsfiguur voor hoods die stilletjes halverwege het proces veranderde van 320mm naar 280mm. Hieronder leg ik elke regel in eenvoudige taal uit, noem de specifieke uitrusting die nu illegaal is, bespreek de terugslag van rijders en merken, en sluit af met een praktische checklist voor toekomstbestendigheid en een FAQ.

Duidelijke infographic die de vier belangrijkste 2026 UCI uitrustingsregels samenvat — 400mm minimale stuurbreedte, 65mm maximale velgdiepte, traditionele-vs-tijdrit helmverdeling, en 115mm/145mm vork- en frame-intern breedte limieten — elk weergegeven met een eenvoudig pictogram en het belangrijkste nummer
Duidelijke infographic die de vier belangrijkste 2026 UCI uitrustingsregels samenvat — 400mm minimale stuurbreedte, 65mm maximale velgdiepte, traditionele-vs-tijdrit helmverdeling, en 115mm/145mm vork- en frame-intern breedte limieten — elk weergegeven met een eenvoudig pictogram en het belangrijkste nummer

De 2026 UCI-regels in één oogopslag: oud vs nieuw

Als je verder niets leest, lees dit. De tabel hieronder is de hele 2026 uitrustingsverandering op één scherm: wat de regel was voordat, en wat het werd op 1 januari 2026. Alles daarna unpackt deze rijen.

Uitrusting Voor 2026 Vanaf 1 jan 2026
Stuurbreedte (minimum) 350mm 400mm (buiten-buiten, incl. tape)
Hood afstand (minimum) Geen 280mm tussen de binnenranden van de hendels
Stuurflare (maximum) Geen 65mm laterale "drop box"
Inwaartse helling van de remhendel Ongecontroleerd 10° maximum vanaf verticaal
Velgdiepte (maximum, massastart) Onbeperkt 65mm
Interne breedte van de vork (maximum) Geen 115mm voor / 145mm achter
Helmen Onbepaalde categorieën "Traditionele" vs "tijdrit" klassen

Een paar dingen springen eruit. De wijziging van het stuur is de kop: een verhoging van 50mm in het minimum, plus drie gloednieuwe subregels (hoods, flare, helling) die simpelweg niet bestonden. De velgcap is een absoluut plafond in plaats van een gemiddelde, wat veel betekent voor de nieuwe generatie golfprofiel aero velgen. En de helmregels verkleinen de maatvoering helemaal niet, die blijft op 450 × 300 × 210mm, maar ze splitsen helmen in twee klassen en sluiten er één uit van massastartwedstrijden.

Waarom deze specifieke cijfers? Elke waarde hier wijst terug naar één doel: het verminderen van de aerodynamische voordelen die hebben geholpen om de snelheden in het peloton naar recordhoogtes te duwen. De redenering van de UCI is dat bredere sturen, ondiepere velgen en meer open helmen elk een beetje luchtweerstand toevoegen. En een beetje luchtweerstand, vermenigvuldigd over een groep van 180 rijders die 50km/h rijden, is de marge waar de toezichthoudende instantie op inzet voor veiligheid.

Pro tip: Bookmark deze tabel. Bijna elke vraag "is mijn X legaal?" wordt beantwoord door je component te vergelijken met de relevante rij, en vervolgens te controleren of je überhaupt onder UCI-regels racet. Meer daarover hieronder.

Wat is nieuw in 2026, en het veiligheidsverhaal erachter

Het 2026-pakket is niet van de ene op de andere dag ontstaan. Het werd in gang gezet door de persverklaring van het UCI Management Committee van 12 juni 2025, uitgebracht na een vergadering in Arzon, Frankrijk. De gedetailleerde verduidelijkingen, inclusief die belangrijke verzachting van de hood-afstandswaarde, werden bevestigd tijdens de vergadering van het Management Committee in september 2025, gehouden tijdens de Wereldkampioenschappen in Kigali, Rwanda, en afgerond in een vervolgverklaring van de UCI.

Hier is het deel dat alles kadert: deze regels komen van de UCI's Equipment and New Technologies Commission, die samenwerkt met SafeR, de speciale veiligheidsorganisatie voor rijders in de sport. Die samenwerking is de aanwijzing. Het markeert het hele 2026-project als een veiligheidsinterventie, geen technische opruiming. De trigger was een reeks van opvallende crashes die het welzijn van rijders op de agenda hebben gezet.

De rode draad die door elke regel loopt, is snelheidbeheersing. De uitgesproken redenering van de UCI voor de stuurregel is duidelijk: ultra-smalle sturen verbeteren de aerodynamica, en "het doel van het vaststellen van deze limieten is om snelheden te beheersen door een bepaalde luchtweerstand te waarborgen vanuit de breedte van de sturen." Eenvoudig gezegd heeft de toezichthoudende instantie besloten dat de marginale aerodynamische winsten die voortkomen uit smalle sturen, diepe velgen en gladde helmen het peloton gevaarlijk snel hebben gemaakt, en het wetgeving invoert om een deel van die snelheid weer terug te dringen.

Het is de moeite waard om stil te staan bij hoe groot deze verschuiving is. Twee decennia lang ging de uitrustingswedloop één kant op: sneller, slanker, aerodynamischer. De regels van 2026 zijn de eerste keer dat de UCI systematisch de andere kant op duwt op verschillende fronten tegelijk, opzettelijk luchtweerstand terug in de fietsen brengt voor de veiligheid.

Een snelle opmerking over timing, want niet alles wat "2026" wordt genoemd, komt daadwerkelijk in 2026 aan. De regels voor stuur, velg, helmcategorie en vork/frame gaan allemaal in op 1 januari 2026 voor massastart evenementen in de weg- en cyclocross. Verschillende onderdelen worden echter uitgesteld. Een aparte standaard voor baanfietsen (350mm sturen, 80mm flare) komt op 1 januari 2027. Een formeel certificeringsprotocol voor helmen, het CE/CPSC-stijl goedkeuringsschema, komt "niet eerder dan 1 januari 2027." En prijsplafonds voor framesets, vorken, wielen, sturen, helmen en skinsuits zijn ook in de planning voor 2027.

Pro tip voor fans: Wanneer je de voorjaarsklassiekers van 2026 bekijkt, let dan op de cockpit. De zichtbaar bredere sturen en de verdwijning van de meest extreme aero-helmen zijn de meest camera-opvallende tekenen van deze regels in actie.

Horizontale tijdlijn infographic van de UCI-regeluitrol — 12 juni 2025 aankondiging van het Arzon Management Committee, september 2025 bevestiging in Kigali met de revisie van de 320mm naar 280mm hood, 1 januari 2026 ingangsdatum van de hoofdregels, en 1 januari 2027 standaard voor de baan plus certificeringsprotocol voor helmen plus prijsplafonds — met een kleine SafeR/safety-rationale callout
Horizontale tijdlijn infographic van de UCI-regeluitrol — 12 juni 2025 aankondiging van het Arzon Management Committee, september 2025 bevestiging in Kigali met de revisie van de 320mm naar 280mm hood, 1 januari 2026 ingangsdatum van de hoofdregels, en 1 januari 2027 standaard voor de baan plus certificeringsprotocol voor helmen plus prijsplafonds — met een kleine SafeR/safety-rationale callout

De 400mm stuurregel, uitgelegd

Dit is de regel waar iedereen over discussieert, en de regel die het meest vol misverstanden zit. Dus hier is precies wat het zegt. Vanaf 1 januari 2026 is de minimale totale stuurbreedte voor weg- en cyclocross massastart evenementen 400mm, gemeten van buiten naar buiten op het breedste punt, inclusief de stuurlint. Dat is een sprongetje van 50mm ten opzichte van de oude 350mm norm, vastgelegd in en rond Artikel 1.3.031 (de bestaande geometrie regels staan in Artikel 1.3.022).

De grootste bron van verwarring is de meetmethode. 400mm is een extern, van buiten naar buiten getal. Het is niet van centrum naar centrum, en het is niet van hood naar hood. De UCI heeft verduidelijkt dat 400mm van buiten naar buiten ongeveer 380mm van centrum naar centrum is, "een standaard die vaak wordt gebruikt in de fietsindustrie." Dus een rijder op wat de industrie een 38cm (380mm) stuur noemt, een zeer gebruikelijke maat, is over het algemeen in orde, omdat dat label verwijst naar de centrum-naar-centrum waarde.

Drie ondersteunende regels zijn aan het hoofdcijfer toegevoegd:

  1. Hood afstand: de minimale afstand tussen de binnenranden van de twee remhendels/hoods is 280mm. Dit voorkomt dat rijders de brede stuurregel omzeilen door de hoods radicaal naar binnen te draaien.
  2. Flare: maximaal 65mm, gemeten als het laterale bereik van de binnenrand van de tops naar de buitenrand van de drops, de zogenaamde "drop box." Dit verbiedt effectief wild geflarede gravel-stijl sturen op de weg.
  3. Hendel kanteling: remhendels mogen niet meer dan 10° van de verticale positie naar binnen kantelen, wat een andere maas in de wet sluit voor het faken van een smalle positie.

Nu, de verwarring tussen 320mm en 280mm, omdat dit veel mensen in de war brengt. Veel artikelen, samen met de oorspronkelijke aankondiging van 12 juni 2025, citeren een minimum van 320mm voor de hood. Dat getal is verouderd. Na zware feedback van rijders en de industrie is het verlaagd naar 280mm, bevestigd tijdens de vergadering in Kigali in september 2025. Dus als je 320mm ergens ziet, verwijst het naar het ingetrokken voorstel. Er is echter een addertje onder het gras: de UCI's Commissie voor Apparatuur en Nieuwe Technologieën zal het 280mm cijfer in 2026 herzien, "met het oog op een mogelijke verhoging voor toekomstige seizoenen." Dus 280mm is het cijfer voor 2026, maar het kan veranderen.

Wat verbiedt dit eigenlijk? De extreem smalle stuuropstellingen in het bereik van 32–36cm die profs hebben aangenomen om hun frontale oppervlakte te verkleinen. Baanwielrennen krijgt zijn eigen versie van de regel vanaf 1 januari 2027: 350mm minimale totale breedte, 80mm maximale flare, 65mm maximale dwarsdoorsnede.

Geannoteerd technisch diagram van aflopende stuurpennen gezien van voren, met duidelijke aanduiding van de vier 2026 metingen — 400mm totale buiten-buiten breedte inclusief tape, 280mm minimale afstand tussen de binnenranden van de hendel en het handvat, 65mm maximale flare drop box, en 10-graden maximale naar binnen helling van de hendel — met de ~380mm center-to-center gelijkwaardigheid aangegeven
Geannoteerd technisch diagram van aflopende stuurpennen gezien van voren, met duidelijke aanduiding van de vier 2026 metingen — 400mm totale buiten-buiten breedte inclusief tape, 280mm minimale afstand tussen de binnenranden van de hendel en het handvat, 65mm maximale flare drop box, en 10-graden maximale naar binnen helling van de hendel — met de ~380mm center-to-center gelijkwaardigheid aangegeven

De 65mm velgdiepte limiet, uitgelegd

De tweede hoofdregel legt een harde limiet op hoe diep je racewielen mogen zijn. Vanaf 1 januari 2026 is de maximale velghoogte (diepte) voor massastart wegwedstrijden 65mm, vastgelegd in het bijgewerkte Artikel 1.3.018. De officiële formulering definieert het als "de loodrechte afstand van de tangentiële lijn die door elk punt van de buitenste extremiteit van de velg gaat naar de binnenste extremiteit van de velg," wat, in het kort, gewoon de rechte diepte van het velgprofiel betekent.

Die twee woorden, "elk punt," doen veel zwaar werk. De 65mm limiet geldt voor elk velgprofiel, inclusief de steeds populairder wordende golvende of variabele-diepte velgen, en geen enkel punt op de velg mag 65mm overschrijden, zelfs niet als de gemiddelde diepte lager is. Dus een sinusvormige velg die naar 60mm zakt maar piekt op 68mm is illegaal, omdat de piek is wat telt. Dat sluit de deur voor fabrikanten die de regel proberen te omzeilen met slimme profielvormen.

Er is één grote uitzondering die veel paniek voorkomt: tijdritten zijn volledig vrijgesteld. Diepere velgen en volledige schijfwielen blijven legaal in individuele tijdritten (ITT) en teamtijdritten (TTT). De 65mm limiet geldt alleen voor massastartwedstrijden. Dus die dramatische diepe sectie en schijfwielen die je ziet in TT-fases verdwijnen niet.

Wat ons brengt bij de concrete slachtoffers. Twee specifieke wielen zijn nu verboden in massastart wegwedstrijden:

Wiel Diepte Boven de limiet met Status in massastart weg
Zipp 808 80mm 15mm Verboden
Swiss Side Hadron Ultimate / Hadron³ 680 68mm Slechts 3mm Verboden

De Swiss Side zaak is de pijnlijke, omdat het wiel de limiet met slechts 3mm overschrijdt. Swiss Side protesteerde publiekelijk en publiceerde een open brief waarin wordt betoogd dat de regelgeving contraproductief is. Hun technische argument: bandbreedte, profielpatroon en stuurgeometrie bepalen de werkelijke handling en stabiliteit bij zijwind veel meer dan velgdiepte, dus het beperken van de diepte behandelt de verkeerde variabele. Het merk noemde het verbod contraproductief voor het veiligheidsdoel dat het beweert te dienen.

Belangrijkste conclusie: Als je deelneemt aan UCI massastart wegwedstrijden, moeten je racewielen op elk punt van de velg 65mm of minder zijn. Als je alleen sportieve ritten rijdt, traint of pendelt op diepe wielen, verandert er niets. En zelfs in UCI-competitie blijven je TT-wielen onaangetast.

Pro tip: Wanneer je op zoek bent naar "toekomstbestendige" aerowielen, controleer dan de maximaal opgegeven diepte, niet het marketinggemiddelde. Bij golvende velgen is dat pieknummer nu het getal dat de legaliteit bepaalt.

Uitlegdiagram van een wielvelgdoorsnede die laat zien hoe de diepte van 65 mm wordt gemeten als de loodrechte afstand van de buitenste naar de binnenste extremiteit, met twee voorbeeldprofielen naast elkaar — een legale 65 mm rechte velg gemarkeerd als compliant en een golvende velg met variabele diepte die piekt op 68 mm gemarkeerd als illegaal omdat elk enkel punt boven de limiet faalt
Uitlegdiagram van een wielvelgdoorsnede die laat zien hoe de diepte van 65 mm wordt gemeten als de loodrechte afstand van de buitenste naar de binnenste extremiteit, met twee voorbeeldprofielen naast elkaar — een legale 65 mm rechte velg gemarkeerd als compliant en een golvende velg met variabele diepte die piekt op 68 mm gemarkeerd als illegaal omdat elk enkel punt boven de limiet faalt

De nieuwe helmregels en precies welke helmen zijn verboden

De veranderingen in de helmregels lijken op papier subtiel, maar hebben in de praktijk grote gevolgen. Vanaf 1 januari 2026 worden helmen verdeeld in twee categorieën: "traditioneel" (weg) en "tijdrit." Beide behouden dezelfde maximale afmeting van 450 mm (lengte) × 300 mm (breedte) × 210 mm (hoogte), ongewijzigd ten opzichte van voorheen. Het gaat dus niet om de grootte. Het gaat om kenmerken en waar elk type is toegestaan.

Een traditionele (weg)helm moet drie tests doorstaan:

  1. Heb minimaal drie verschillende luchtinlaten op de schaal.
  2. De oren van de rijder niet bedekken, obstructie of omhullen wanneer bekeken vanuit de zijkant.
  3. Heb geen geïntegreerd of afneembaar vizier.

Tijdrithelmen hebben geen van deze beperkingen. Ze kunnen gesloten schalen, oorbedekkingen en vizieren hebben. De ruil is waar je ze mag dragen.

Hier is waar elk type legaal is:

Helmtype Massa-start weg ITT / TTT Wielerbaan Cyclocross
Traditioneel (weg) ✅ Toegestaan ✅ Toegestaan ✅ Toegestaan ✅ Toegestaan
Tijdrit Verboden ✅ Toegestaan ✅ Toegestaan (voorlopig) Verboden

Kortom: een traditionele weghelm is overal legaal, terwijl een TT-helm beperkt is tot tijdritten, plus de baan voor nu, aangezien die regels in 2027 veranderen. Het hele punt is om te voorkomen dat rijders gladde, gesloten, vizierhelmen in de groep dragen.

En de genoemde slachtoffers, de specifieke helmen die als verboden zijn gerapporteerd voor wegwedstrijden in de groep onder de nieuwe regels:

  • POC Procen Air: gedeeltelijke oorbedekkingen plus een geïntegreerd vizier. Draag door Ben Healy toen hij een etappe van de Tour de France 2025 won.
  • Giro Aerohead: geen ventilatieopeningen in de schaal. Draag in wegwedstrijden door Marianne Vos, Victor Campenaerts en Matthew Brennan.
  • KASK Nirvana: kleine oorbedekkingen. Draag door Ineos Grenadiers.
  • Specialized Evade III: niet langer geschikt voor wegwedstrijden met het gemagnetiseerde vizier gemonteerd.

Een formeel certificerings- en goedkeuringsprotocol voor helmen, vergelijkbaar met CE- of CPSC-veiligheidsnormen, gaat niet eerder dan 1 januari 2027 in, waardoor een veiligheids-testregime bovenop de categorie regels van 2026 wordt gelegd.

Zij-aan-zij vergelijking illustratie van een conforme traditionele racehelm versus een nu verboden tijdrit-stijl aero helm, met aanduidingslabels die wijzen naar de drie falende kenmerken — afgesloten schaal met te weinig ventilatieopeningen, oorbedekking en geïntegreerd vizier — en groene vinkjes op de open ventilatieopeningen van de racehelm, blootgestelde oren en een schaal zonder vizier
Zij-aan-zij vergelijking illustratie van een conforme traditionele racehelm versus een nu verboden tijdrit-stijl aero helm, met aanduidingslabels die wijzen naar de drie falende kenmerken — afgesloten schaal met te weinig ventilatieopeningen, oorbedekking en geïntegreerd vizier — en groene vinkjes op de open ventilatieopeningen van de racehelm, blootgestelde oren en een schaal zonder vizier

Vork, frame en de andere aanpassingen voor 2026

Naast de drie hoofregels, herstructureert het 2026-pakket stilletjes de geometrie van het frame en de vork en maakt het een paar andere mazen in de wet dicht. Deze krijgen minder aandacht omdat toeschouwers ze in principe niet kunnen zien, maar ze zijn echte beperkingen voor fabrikanten.

Er is ook een striktere regulering van de onderarmsteun, de "puppy paws" kwestie. De regels van 2026 verscherpen de regulering van de onderarm-op-de-stuurposities. De aero puppy-paws tuck is nu verboden, behalve op vaste tijdrit-extensies, zodat je geen TT-positie kunt faken op een racefiets door je onderarmen op de bovenkant te laten rusten.

En dan is er de gear cap die niet doorging. Een veelgerapporteerd voorstel voor een maximale versnelling van 54×11, gepitcht als een andere veiligheidsmaatregel om de topsnelheid te beperken, werd in de rechtbank aangevochten door SRAM. De UCI verloor de zaak, en het plan voor de versnellinglimiet is momenteel in de ijskast. Dit is belangrijk: ondanks dat het in veel "2026 regels" lijsten voorkomt, is de gear cap geen bevestigde regel voor 2026. Als je het als actief ziet geciteerd, is dat onjuist.

Als we verder kijken, komen er prijsplafonds in 2027. Vanaf 1 januari 2027 is de UCI van plan om maximale prijsplafonds in te voeren voor framesets, vorken, wielen, sturen/extensies, helmen en racepakken, aanvankelijk gekoppeld aan trackuitrusting voor de LA 2028 Olympische Spelen, met als doel de kostenbarrière voor elitecompetitie te verlagen.

Hier is een snelle checklist om bevestigde 2026-regels van de ruis te scheiden:

  • Bevestigd voor 2026: 400mm sturen, 280mm kappen, 65mm flare, 65mm velgdiepte, helmcategorieën, 115/145mm vork- & framebreedte, puppy-paws beperking.
  • 🕐 Uitgesteld naar 2027: standaard voor trackfiets-sturen, certificeringsprotocol voor helmen, prijsplafonds voor uitrusting.
  • In de ijskast / geen regel: de 54×11 versnelling-ratio cap (verworpen na de juridische uitdaging van SRAM).

Belangrijkste conclusie: Beschouw een "2026 regel" alleen als echt als het in de bevestigde kolom hierboven staat. De gear cap in het bijzonder is een veelvoorkomende mythe.

Heeft dit eigenlijk invloed op JOU?

Dit is de meestgezochte, meest-misbegrepen vraag in het hele 2026 gesprek, dus laat me er duidelijk over zijn. Deze regels zijn alleen van toepassing op UCI-gecertificeerde wedstrijden. Als je geen nummer op hebt bij een UCI-gelicentieerde gebeurtenis, raakt het reglement je fiets niet.

Dat betekent dat het volgende volledig onaangetast blijft:

  • Recreatief fietsen: je weekendgroeprit, je caféronde, je bucketlist-klimtochten.
  • Training: intervallen, basis kilometers, binnen sessies.
  • Forenzen: je dagelijkse rit naar het werk.
  • De meeste sportieve evenementen en Gran Fondos: deze worden doorgaans niet onder volledige UCI-uitrustingsregels georganiseerd.

Dus als je met 38cm sturen en 80mm diepe wielen met een vizierhelm op je zondagrit rijdt, wordt niets daarvan plotseling "illegaal." Er is geen uitrustingspolitie bij je lokale caféstop. De regels gelden voor professionele en gelicentieerde amateurwedstrijden, niet voor het fietsen.

Het wordt genuanceerder op het niveau van nationale federaties. De UCI stelt de internationale standaard vast, maar nationale federaties kunnen beslissen hoe, of of, ze elk element nationaal handhaven, en ze zijn daar niet consistent in:

Federatie Stuurbreedte (400mm) Velgdiepte (65mm) Hendelafstand (280mm)
AusCycling Vrijgesteld voor niet-UCI nationale/staat/club evenementen Vrijgesteld voor niet-UCI evenementen Volgens UCI
British Cycling Heeft aangegeven dat het niet 400mm nationaal zal handhaven Volgens UCI Zal handhaven 280mm in nationale weg/circuit evenementen

AusCycling heeft expliciet de limieten voor stuurbreedte en velgdiepte vrijgesteld voor niet-UCI nationale, staat en club evenementen. British Cycling heeft gezegd dat het alleen de 280mm hendelafstand zal handhaven, niet de 400mm totale breedte, in nationale weg- en circuit evenementen. De les: zelfs als je racet, hangen de exacte regels die je tegenkomt af van het sanctieniveau van je evenement en je nationale federatie.

Voer dus deze twee-stappen controle uit:

  1. Race je een UCI-gecertificeerd evenement? Als nee, zijn deze regels niet van toepassing; rij wat past. Als ja, ga verder.
  2. Wat zeggen je nationale federatie en de technische reglementen van het specifieke evenement? Controleer beide. Ze kunnen de UCI-standaarden voor nationale categorieën vrijstellen of aanpassen.

Pro tip: Bij twijfel is de technische gids van het evenement of de website van je nationale federatie de autoriteit voor die race. Neem niet aan dat het volledige UCI-regelboek van toepassing is op een lokale crit alleen omdat het in het nieuws was.

Eenvoudige ja/nee beslissingsboom flowchart getiteld "Zijn de 2026 UCI-regels van toepassing op mij?" — de eerste tak vraagt of je een UCI-gecertificeerd evenement racet; een Nee-pad leidt naar "Regels zijn niet van toepassing, rij wat past" dat woon-werkverkeer, training en de meeste sportieve/Gran Fondos dekt; een Ja-pad leidt naar "Controleer je nationale federatie en technische reglementen van het evenement" met voorbeelden van vrijstellingen van AusCycling en British Cycling
Eenvoudige ja/nee beslissingsboom flowchart getiteld "Zijn de 2026 UCI-regels van toepassing op mij?" — de eerste tak vraagt of je een UCI-gecertificeerd evenement racet; een Nee-pad leidt naar "Regels zijn niet van toepassing, rij wat past" dat woon-werkverkeer, training en de meeste sportieve/Gran Fondos dekt; een Ja-pad leidt naar "Controleer je nationale federatie en technische reglementen van het evenement" met voorbeelden van vrijstellingen van AusCycling en British Cycling

De terugslag: hoe rijders en merken zich verzetten

De regels van 2026 werden niet met universele applaus ontvangen. Een echte coalitie van rijders, fitters en fabrikanten verzet zich, en in ten minste twee gevallen werkte de tegenstand. Het begrijpen van de kritiek helpt verklaren waarom sommige punten, zoals de wijziging van 320mm naar 280mm voor de hendelafstand, halverwege het proces zijn aangepast.

Begin met de biomechanische bezwaren. Niamh Fisher-Black (SD Worx) bekritiseerde de stuurregel publiekelijk en stelde dat een minimum van 400mm breder is dan de natuurlijke schouderbreedte van veel vrouwen en kleinere rijders, waardoor ze in een onnatuurlijk brede positie gedwongen worden die het risico op blessures kan verhogen in plaats van verlagen. Dit punt werd institutioneel herhaald: het International Bike Fitting Institute (IBFI) verklaarde formeel dat het oorspronkelijke voorstel "onvoldoende rekening hield met de menselijke biomechanica en de veiligheid van de rijder." Die tegenstand van rijders en fitters wordt algemeen erkend als de reden waarom de hendelafstand van 320mm naar 280mm is verlaagd.

Dan het bezwaar tegen de wielen. Zoals hierboven behandeld, stelde Swiss Side via een open brief dat het beperken van de velgdiepte de verkeerde variabele aanpakt, dat banden- en stuurfactoren de handling domineren, en dat het verbod contraproductief is. De UCI hield vast aan 65mm.

En het juridische bezwaar. SRAM heeft de voorgestelde 54×11 versnelling limiet voor de rechter gebracht en gewonnen, waardoor de UCI gedwongen werd het plan voor de versnelling limiet volledig in de ijskast te zetten.

Hier is de scorekaart van bezwaar versus uitkomst:

Bezwaar Wie heeft het ingebracht Reactie UCI
400mm te breed voor kleine rijders / vrouwen Fisher-Black, IBFI Behield 400mm, maar verzachtte hoods 320 → 280mm
Velgkap verbetert de handling niet Swiss Side Bleef stevig bij 65mm
Versnellingskap is onterecht SRAM (juridische uitdaging) In de ijskast gelegd na het verliezen van de rechtszaak

De gemeenschappelijke klacht van tegenstanders is dat de UCI leunde op een maat-voor-iedereen limiet en veiligheid gebruikte als een catch-all rechtvaardiging zonder altijd de specifieke cijfers te onderbouwen met biomechanisch of aerodynamisch bewijs. Het tegenargument van de UCI is dat een duidelijke, handhaafbare, universele standaard de enige praktische manier is om een peloton van 180 rijders te controleren, en dat enige standaard beter is dan geen.

Belangrijkste conclusie: De regels zijn niet in steen gebeiteld. De wijziging van 320 naar 280mm bewijst dat de UCI onder druk zal bewegen, en het cijfer van 280mm staat expliciet ter herziening in 2026. Verwacht meer onderhandelingen, vooral rond pasvorm en inclusiviteit.

Hoe je je setup toekomstbestendig maakt (als je racet)

Als je deelneemt aan wedstrijden, of van plan bent dit te doen, onder UCI-regels, hier is hoe je je uitrusting legaal houdt zonder te veel uit te geven of regels na te jagen die niet op jou van toepassing zijn. Als je geen UCI-evenementen racet, sla dan deze hele sectie over en rijd wat past en goed aanvoelt.

De checklist voor een conforme setup:

  • Stuur: ga voor 400–420mm buiten-buiten (inclusief tape) met hoods die minstens 280mm uit elkaar staan en een flare van minder dan 65mm. Een stuur met het label 38–40cm centrum-centrum is je veilige startzone, maar bevestig het buiten-buiten nummer bij de fabrikant, aangezien dat is wat daadwerkelijk wordt gemeten.
  • Remhendels: stel de naar binnen hellende hoek in op 10° of minder vanaf verticaal wanneer je je hoods monteert.
  • Racewielen: kies velgen die 65mm diep of minder zijn op elk punt voor massastart evenementen. Bewaar je diepere wielen (of een schijf) voor tijdritten, waar ze nog steeds legaal zijn.
  • Helm: voor weg, baan en cyclocross, gebruik een traditionele racehelm met minstens drie ventilatieopeningen, geen oorbedekking en geen vizier. Bewaar elke vizier- of afgesloten TT-helm alleen voor tijdritten.
  • Frame: elk gangbaar raceframe van een groot merk na 2026 voldoet al aan de interne breedte limieten van 115mm/145mm. Je hoeft je eigen vorken niet te meten, tenzij je iets excentrieks gebruikt.

Een eenvoudig kader voor aankoopbeslissingen:

  1. Aankoop voor UCI massastart racen? Pas elke regel hierboven letterlijk toe.
  2. Aankoop alleen voor tijdritten? Diepe velgen, schijfwielen en aerodynamische helmen zijn nog steeds toegestaan.
  3. Aankoop voor sportieve ritten, training of algemeen rijden? Negeer de UCI-regels volledig. Koop voor pasvorm, comfort en het rijden dat je daadwerkelijk doet. Een smaller stuur of een dieper wiel dat bij je past, is beter dan een "UCI-legale" setup die je niet nodig hebt.

Twee uitgewerkte scenario's maken het concreet:

  • Scenario A, de gelicentieerde wegwielrenner. Je racet regionale UCI wegwedstrijden op 36cm sturen en 80mm wielen. Actie: wissel naar ongeveer 400mm sturen met conforme hood-afstanden, en verplaats je 80mm wielen naar TT-taken (of verkoop ze en koop een ≤65mm aerodynamische set). Controleer je nationale federatie voor het geval binnenlandse categorieën zijn vrijgesteld.
  • Scenario B, de Gran Fondo rijder. Je rijdt grote sportieve evenementen met een vizier aerodynamische helm en 38cm sturen. Actie: doe niets. Geen van de regels van 2026 zijn van toepassing op jouw evenementen. Besteed het geld aan banden, pasvorm of conditie in plaats daarvan.

Pro tip: Maak je setup niet toekomstbestendig door paniekaankopen. Bevestig eerst dat je daadwerkelijk onder UCI-regels racet. De meest voorkomende fout is het behandelen van een pro-pelotonregel als een persoonlijke verplichting.

Checklist-stijl infographic van een UCI-goedkeurige raceopstelling voor 2026, met een gelabelde fiets die elk conform component toont — 400-420mm buiten-buiten stuur, hoods 280mm uit elkaar, remhendels onder 10 graden kanteling, racewielen van 65mm of minder, een geventileerde traditionele racehelm zonder vizier, en een frame na 2026 dat voldoet aan 115mm/145mm interne breedte — elk item met een groene vink
Checklist-stijl infographic van een UCI-goedkeurige raceopstelling voor 2026, met een gelabelde fiets die elk conform component toont — 400-420mm buiten-buiten stuur, hoods 280mm uit elkaar, remhendels onder 10 graden kanteling, racewielen van 65mm of minder, een geventileerde traditionele racehelm zonder vizier, en een frame na 2026 dat voldoet aan 115mm/145mm interne breedte — elk item met een groene vink

Veelgestelde vragen over de UCI-regels van 2026

Q: Wanneer treden de nieuwe UCI-regels in werking? A: De belangrijkste uitrustingsregels (400mm stuur, 280mm afstand tussen hoods, 65mm velgdikte, de helmcategorieën en de 115mm/145mm vork- en framegrenzen) treden in werking op 1 januari 2026 voor UCI weg- en cyclocross massastart evenementen. Sommige elementen worden uitgesteld tot 1 januari 2027, waaronder een aparte standaard voor track-fietssturen, een formeel certificeringsprotocol voor helmen en prijsplafonds voor uitrusting.

Q: Hoe wordt de breedte van het UCI-stuur gemeten? A: Van buiten naar buiten op het breedste punt, inclusief de stuurlint. Niet van centrum naar centrum, en niet van hood naar hood. De nieuwe minimum van 400mm komt overeen met ongeveer 380mm van centrum naar centrum, wat de UCI beschrijft als een gangbare industrienorm. Dus een typisch 38cm (centrum-naar-centrum) stuur is over het algemeen prima.

Q: Zijn mijn diepe wielen nu illegaal? A: Alleen als je deelneemt aan UCI massastart wegwedstrijden, waar de maximale velgdikte 65mm is op elk punt van de velg. Tijdritten zijn vrijgesteld, dus diepe velgen en schijfwielen blijven legaal in ITT en TTT. Voor training, woon-werkverkeer en de meeste sportieve evenementen zijn je diepe wielen volledig ongehinderd.

Q: Welke helmen zijn verboden onder de regels van 2026? A: Tijdrit-stijl helmen zijn verboden in massastart wegwedstrijden. Genoemde modellen zijn de POC Procen Air (vizier plus gedeeltelijke oorbedekking), de Giro Aerohead (geen ventilatieopeningen in de schaal), de KASK Nirvana (oorbedekking) en de Specialized Evade III met zijn gemonteerde magnetische vizier. Een conforme racehelm moet minimaal drie ventilatieopeningen hebben, geen oorbedekking en geen vizier.

Q: Zijn de UCI-regels van 2026 van toepassing op sportieve evenementen en Gran Fondos? A: Nee. De regels zijn alleen van toepassing op UCI-goedgekeurde wedstrijden. De meeste sportieve evenementen en Gran Fondos worden niet onder volledige UCI-uitrustingsvoorschriften georganiseerd, dus je sturen, wielen en helm worden niet beïnvloed, tenzij een specifieke evenementorganisator ervoor kiest om UCI-regels toe te passen. Recreatief fietsen, trainen en woon-werkverkeer vallen volledig buiten het reglement.

Q: Is de minimale afstand tussen hoods 280mm of 320mm? A: Het is 280mm. De oorspronkelijke aankondiging van 12 juni 2025 stelde 320mm voor, maar dat werd na feedback van rijders en de industrie teruggebracht naar 280mm, bevestigd tijdens de vergadering in Kigali in september 2025. Het cijfer van 280mm zal in 2026 worden herzien, met de mogelijkheid om het voor toekomstige seizoenen te verhogen, dus als je nog steeds 320mm ziet vermeld, is dat verouderd.

Q: Waarom heeft de UCI deze regels ingevoerd? A: Veiligheid van rijders. De regels zijn voortgekomen uit de UCI's Commissie Uitrusting en Nieuwe Technologieën in overleg met de veiligheidsorganisatie SafeR, na een reeks opvallende ongevallen. De gemeenschappelijke draad is snelheidbeheersing: het herintroduceren van een beetje aerodynamische weerstand, via bredere sturen, ondiepere velgen en meer open helmen, om het peloton te vertragen.

Q: Zullen mijn huidige 38cm sturen en 80mm wielen illegaal zijn in 2026? A: Alleen in UCI massastart races. Een 38cm (centrum-naar-centrum) stuur meet ongeveer 400mm van buiten naar buiten en is waarschijnlijk prima; 80mm wielen overschrijden de 65mm limiet en zouden illegaal zijn voor UCI massastart wegwedstrijden (maar nog steeds legaal voor tijdritten, en voor alle niet-UCI ritten). Buiten UCI-competitie zijn beide perfect legaal om te blijven rijden.

De conclusie

De UCI-uitrustingsregels van 2026 zijn de meest significante regulatoire reset die de sport in jaren heeft gezien, een doordachte, multi-front inspanning om het peloton te vertragen in het belang van de veiligheid. De cijfers om te onthouden zijn eenvoudig: 400mm stuur, 280mm hoods, 65mm flare, 65mm velgdiepte, twee helmklassen en 115/145mm vork- en framegrenzen, allemaal van kracht vanaf 1 januari 2026, met baanstandaarden, helmcertificering en prijsplafonds die in 2027 volgen.

Maar de belangrijkste boodschap voor de meeste lezers is geruststelling. Tenzij je deelneemt aan een UCI-gecertificeerde wedstrijd, is niets hiervan op jou van toepassing. Je fiets, je sturen, je wielen en je helm zijn op 2 januari 2026 precies zo legaal als op 31 december 2025. En zelfs als je wel racet, kan je nationale federatie de regels voor binnenlandse categorieën vrijstellen of versoepelen, dus controleer de technische gids van je evenement voordat je iets verandert.

Voor degenen die aan de top racen, is het pad duidelijk genoeg: bredere sturen, ondiepere racewielen, een open weghelm voor de groep, en je aerokit bewaard voor de tijdritten waar het nog steeds thuishoort. Toekomstbestendig, op een doordachte manier, niet in paniek, en fiets de rest van je kilometers zoals je wilt.


Rijd in RydeCruz — prestatie-fietsshirts in ademend Bamboo BreathTech-stof, gratis wereldwijde verzending.

Bekijk alle shirts →

RELATED ARTICLES