Campagnolos Pro Peloton Utgang: Hvorfor Ingen 2026 WorldTour Lag Kjørte det Italienske Merket
Ingen gruppesett har vunnet flere samlede Tours de France enn Campagnolo. Tallet ligger rundt 43 GC-seire, mer enn Shimano eller SRAM. Og i 2026 kjører ikke ett av de 18 menns UCI WorldTour-lagene det. Denne artikkelen forklarer hvordan det skjedde: Cofidis nedrykket som trakk i utløseren, den langsomme tiårige nedgangen som la grunnlaget, de omtrent €24 millioner selskapet har tapt siden 2023, og hva noe av det betyr hvis du allerede eier Campagnolo eller vurderer det til ditt neste bygg.
Det meste av dekningen behandler tre ting som separate historier: UCI-lisensreglene, selskapets økonomi, og produktutvalget. De er den samme historien. Ved slutten av dette vil du vite hvem som fortsatt konkurrerer med Vicenza-merket, hvorfor toppen av sporten har blitt en Shimano-versus-SRAM konfrontasjon, og om "ingen Campagnolo i WorldTour" leses som en nekrolog eller en bevisst endring av plan.
Nøkkelpunkter
- Null av 18 2026 menns WorldTour-lag kjører Campagnolo. Oversikten deler seg 10 Shimano / 8 SRAM.
- Utløseren var Cofidis' nedrykk til ProTeam-status. Det var Campagnolos eneste WorldTour-lag i 2025.
- Dette er andre gang på tre år Campagnolo ikke har hatt noe WorldTeam (det var også fraværende i 2024).
- Campagnolo er ikke borte fra pelotonen: Cofidis og Bardiani CSF konkurrerer fortsatt med deres gruppesett på ProTeam-nivå, inkludert Tour og Giro.
- Merket rapporterte €24M+ i tap (2023–2025), planla omtrent 40% oppsigelser, og unngikk deretter dem gjennom en fagforenings "solidaritetskontrakt."
- Nye produkter fortsetter å komme: Super Record Wireless 13 (juni 2025) og det billigere Record 13 (april 2026, fra €2,699).
Det mest suksessrike gruppesettet i Tour-historien utstyrer nå null toppnivålag
Start med motsetningen, for alt annet henger på det. Campagnolo gruppesett har drevet noe som ligner 43 samlede Tour de France-vinnere, mer enn Shimano eller SRAM noen gang har klart. Coppi, Merckx, Indurain, en lang rekke gule trøyer. Og den siste av disse Tour-seirene kom i 2020, da Tadej Pogačar vant løpet på UAE Team Emirates med Super Record EPS. Siden da, ingenting på det aller høyeste nivået.
I 2026 ble gapet mellom den historien og nåtiden vanskelig å se bort fra. Når de store utstyrsoppsummeringene kom (BikeRadars årlige WorldTour sykkelgalleri, Velos gruppesettundersøkelse), la leserne merke til det samme tomme rommet. Hvert av de 18 menns WorldTeams kjører enten Shimano Dura-Ace Di2 eller SRAM Red AXS. Ingen kjører Campagnolo. BikeRadars galleri vinket faktisk merket av med et "arrivederci (igjen)," fordi vi har vært her før.
Utløseren har et navn. Cofidis var Campagnolos eneste herrelag i WorldTouren i 2025, og det ble nedgradert til UCI ProTeam-status for 2026. Da Cofidis falt ut av toppsjiktet, falt Campagnolo med det. Ingenting annet holdt merket oppe der.
Her er delen som bør endre hvordan du leser overskriften. Dette er ikke et tilfeldig resultat. Det er den synlige toppen av en nedgang som har bygget seg opp i ti år. Campagnolos WorldTour-tall har falt fra 4 lag i 2021 til 0 i 2026, med et kort enkeltlag som blaff i midten. Og under dette ligger en reell finanskrise i Vicenza: økende tap, en omstruktureringsplan, og et tilbaketrekning fra mellomprissegmentet merket pleide å eie.
Så argumentet i denne artikkelen er enkelt. "Campagnolo fraværende fra 2026 WorldTour" er sant, det betyr noe, og det er et symptom på noe større. Det større handler om penger, markedsstruktur, og et kjent familieeid selskap som prøver å gjenskape seg selv som et luksusmerke i stedet for en leverandør av massemarkedet for racing. Resten av artikkelen viser hvordan brikkene passer sammen.

Hva er nytt i 2026: WorldTouren ble et to-hesters kappløp
Den største utviklingen i 2026 er at herre-WoldTouren nå, i praktisk forstand, er et duopol. På tvers av alle 18 WorldTeams, er fordelingen 10 på Shimano Dura-Ace Di2 og 8 på SRAM Red AXS. Campagnolos tall er null, og dette er andre gang på tre år at merket har blitt stengt ute, siden det heller ikke hadde noe WorldTeam i 2024.
Det som virkelig endret markedet i 2026 var SRAMs fortsatte vekst. En gang en fjern tredjeplass bak Shimano, har SRAM vokst til det Velo kaller en "milliard-dollar utfordrer." Flere store tidligere Shimano-lag har gått over til SRAM Red AXS for 2026, inkludert Team Visma | Lease a Bike, EF Education–EasyPost, og Decathlon CMA CGM. Det var ikke bare omrokering av sponsorer. Det stivnet toppen av sporten til en direkte Shimano-mot-SRAM kamp, uten plass til en tredje leverandør.
For Campagnolo er dette et strukturelt problem, ikke et uflaksproblem. Sponsing i WorldTouren er et våpenkappløp. Å utstyre et lag betyr komplette gruppesett, dype hjulbeholdninger, reservedeler, nøytral-service støtte, og reisende mekanikere over en brutal global kalender, vanligvis til en bratt rabatt eller gratis, pluss kontanter i tillegg. Shimano og SRAM kan skrive det av som en markedsføringslinje mot komponentvirksomheter verdt milliarder. Et merke hvis totale omsetning ligger på titalls millioner euro kan ikke matche den utgiften år etter år, og absolutt ikke mens det taper penger.
Tenk på det på denne måten. I et marked med to leverandører kan hver aktør tåle sponsingens våpenkappløp fordi å vinne synlighet direkte beskytter en enorm installert base. En tredje aktør blir klemt fra begge ender: den betaler de samme svimlende kostnadene, men fanger opp en brøkdel av avkastningen. Etter hvert som Shimano og SRAM konsoliderte seg gjennom 2026, ble logikken i at Campagnolo finansierte et WorldTeam bare verre.
En rask nøyaktighetsnotat, fordi det var noe støy her. Et Campagnolo-knyttet "Road Index 2026" sosialt innlegg antydet bånd til lag som AG2R og UAE. Ignorer det. De race-verifiserte utstyrslister gir ingen rom for tvil: UAE Team Emirates bruker Shimano i 2026, ikke Campagnolo. Når du sporer hvem som bruker hva, stol på de fotograferte race-dagen revisjonene, ikke promotering grafikk.
Konklusjonen: 2026 er året da duopolet sluttet å være en trend og ble den normale tilstanden i WorldTouren. Campagnolo kjemper ikke mot to rivaler for en del. På toppnivået har det blitt priset ut av rommet.

2026 menns WorldTour grupperingsoversikt: hvem kjører hva
Den reneste måten å bevise "ingen Campagnolo" på, er å legge hele oversikten ut. Tabellen nedenfor oppsummerer 2026 menns WorldTour grupperingslandskap, fordelingen som hver anerkjent oppsummering lander på.
| Grupperingsmerke | Flaggskipgruppe | WorldTeams i 2026 | Andel av oversikten |
|---|---|---|---|
| Shimano | Dura-Ace Di2 R9200 | 10 | 56% |
| SRAM | Red AXS | 8 | 44% |
| Campagnolo | Super Record Wireless 13 | 0 | 0% |
| Total | — | 18 | 100% |
Resultatet er klart: 10 Shimano, 8 SRAM, 0 Campagnolo, på tvers av alle 18 WorldTeams. For merket med flest Tour-seire i historien, er det null i bunnen av raden hele historien i én celle.
Det hjelper å forstå hvorfor oversikten beveger seg som den gjør. Grupperings-sponsing i proffsykling er klebrig, men ikke permanent. Lagene signerer flerårige leveringsavtaler, så oversikten omorganiseres ikke helt hver sesong. Men når et stort lag kommer inn i bildet, kan det svinge flere plasser samtidig. De 2026 SRAM-gevinster (Visma, EF, og Decathlon som alle forlater Shimano) er nettopp det: en håndfull høyprofilerte kontrakter som skifter hender og synlig tipper balansen.
Noen praktiske notater om å lese en oversikt som dette:
- Gruppering, ramme og hjul er separate sponsing. Et lag på Shimano Dura-Ace kan bruke hvilken som helst av dusin ramme-merker og en annen hjulsponsor igjen. Når du skanner en oppsummering, hold de tre kategoriene adskilt. Å blande dem sammen er den vanligste feilen fans gjør.
- Denne tabellen sporer WorldTeam-status. Den utelater bevisst ProTeams, som er akkurat der Campagnolo fortsatt lever i 2026 (mer om det snart).
- Nøytral service er ikke sponsing. Shimanos nøytral-servicebiler på ritt gjør ikke hvert lag til et "Shimano-lag." Sjekk alltid lagets faktiske rittsykler.
Den strategiske konklusjonen er denne. En oversikt som leser 10/8/0 er ikke resultatet av en dårlig sesong. Det er det naturlige sluttpunktet av et marked der to leverandører har skalaen til å fortsette å kjøpe synlighet, og en tredje ikke har det. Tabellen er et øyeblikksbilde, men øyeblikksbildet er år med konsolidering som viser seg på en gang. Når det nullet synker inn, er resten av artikkelen bare forklaringen bak det.
Cofidis-nedrykk: hvordan det siste Campy-laget falt ut
For å forstå hvorfor Campagnolo forsvant fra WorldTour, må du forstå UCI opprykk og nedrykk, mekanismen som stille bestemmer hvem som sitter ved toppbordet.
UCI deler ut WorldTeam-lisenser i tre-års sykluser, og rangerer lagene etter poeng oppnådd over hele perioden. For 2026–2028 syklusen, var poengsummen som betydde noe, 2023–2025 tre-års rangeringen, og UCI Lisenskommisjonen tildelte 18 menns WorldTeam-lisenser basert stort sett på den. Fullfør innen topp 18 og du blir opprykket eller beholdt; fullfør utenfor og du faller til ProTeam.
Cofidis endte på feil side av linjen. I den siste 2023–2025 rangeringen, plasserte Cofidis seg som 19., og mistet WorldTour-kuttet med 397 UCI poeng. Laget som tok den siste tilgjengelige lisenser, på 18. plass, var Uno-X Mobility, det norske laget som skjøv Cofidis ut. Nedrykket ble bekreftet i rapportering datert 21. oktober 2025, og konsekvensen var umiddelbar: UCI Lisenskommisjonen godkjente ikke Cofidis (eller Arkéa–B&B Hotels) for WorldTeam-lisenser for 2026, og registrerte begge i stedet som UCI ProTeams.
Den 397-poengs marginen er hengslet i hele historien. Lukker man dette gapet (en etappeseier her, en sterkere Grand Tour GC der) har Campagnolo fortsatt et WorldTeam i 2026, og denne artikkelen eksisterer ikke. Merkets hele toppnivåtilstedeværelse kom ned til ett lags resultater over tre sesonger, uten margin til overs.
Nå er nyansen som tilfeldig dekning ofte fumler med: nedrykk er ikke forsvinning. Et ProTeam er fortsatt et profesjonelt lag. Mer presist, Cofidis som et nedrykket ProTeam beholder sitt Campagnolo-partnerskap og beholder automatiske invitasjoner til 2026 Tour de France og alle fem Monumentene. Så Campagnolo-sykler vil fortsatt stille opp i sportens største løp i 2026. De vil bare ikke være på et WorldTeam.
Hvis etikettene blir forvirrende, her er en enkel måte å kutte gjennom det:
- Er laget i topp 18 av UCI-rankingen? Ja betyr WorldTeam. Nei betyr ProTeam (eller lavere).
- Har laget en Campagnolo leveringsavtale? Cofidis: ja. Den avtalen overlevde nedrykket.
- Vil laget delta i Grand Tours? Cofidis, som et ProTeam med auto-invitasjoner, vil være på Tour, så Campagnolo vil være synlig der uavhengig av sitt WorldTeam-antall.
Setter man disse tre sammen, løser den tilsynelatende motsetningen seg. Campagnolo har null WorldTeams, men en reell, konkurrerende profftilstedeværelse. "Ingen WorldTour-lag kjører Campagnolo" er sant og meningsfylt, men det beskriver et lisens resultat, ikke at merket forsvinner fra profesjonell racing.

Campagnolo er ikke borte — det er bare nedrykket
Leser man bare WorldTour-overskriftene, ville man anta at Campagnolo stille hadde trukket seg fra proffsykling. Det har de ikke. I 2026 overlever merket i pelotonen på ProTeam-nivå, og det er to lag verdt å vite om.
Cofidis er fortsatt Campagnolos flaggskip. Som et 2026 ProTeam med automatiske Grand Tour-invitasjoner, vil Cofidis konkurrere i Tour de France på LOOK 795 Blade RS / 796 Monoblade RS rammer, med Campagnolo Super Record 13 gruppesett og Campagnolo Bora / Hyperon hjul. Det gjør Cofidis til det eneste Campagnolo-utstyrte laget i 2026 Tour, den eneste tricolore flaggbæreren i løpet Campagnolo har vunnet mer enn noen annen komponentprodusent.
Bardiani CSF, det langvarige italienske ProTeam, er den andre motstanderen. For 2026 Giro d'Italia avduket laget den spesialutgaven De Rosa 70 "Ogni Maggio" (avduket 5. mai 2026), bygget rundt Campagnolo Super Record Wireless 13-speed gruppesett og Bora Ultra WTO hjul. Et italiensk merke, en italiensk rammebygger, og et italiensk gruppesett i den italienske Grand Tour. Som siste bastioner går, er det en passende en.
Det som forvirrer folk er forskjellen mellom tre termer som alle høres like ut:
| Term | Hva det betyr | Campagnolo i 2026 |
|---|---|---|
| WorldTeam-lisens | Topp-18 UCI-status; obligatorisk deltakelse i alle topp løp | Ingen |
| ProTeam | Andre-nivå pro-lisens; kan tjene eller bli invitert til store løp | Cofidis, Bardiani CSF |
| Eventdeltakelse | Faktisk konkurrere i et gitt arrangement (via lisens eller invitasjon) | Tour (Cofidis), Giro (Bardiani CSF) |
Leser man nedover den høyre kolonnen, klikker det på plass. Campagnolo har null WorldTeam-lisenser, men har to ProTeams og aktive starter både i Tour og Giro. Merket er til stede i løpene. Det er bare ikke på en WorldTeam-liste.
Dette er også grunnen til at "er Campagnolo til og med med i proffsykling lenger?" er feil spørsmål. Den ærlige versjonen er smalere og mer interessant: Campagnolo har blitt degradert fra WorldTour, ikke slettet fra sporten. Syklene deres vil fortsatt dukke opp på Grand Tour-sendinger, fortsatt bli kjørt opp alpepass, fortsatt havne i fotoalbumene fra rittdagen, bare under et ProTeam-banner i stedet for et WorldTeam.
En mer nøyaktig beskyttelse, siden det stadig dukker opp: hvis du ser et krav om at Campagnolo utstyrer et WorldTeam i 2026, sjekk den ritt-verifiserte utstyrslisten før du tror på det. Merkets ekte profffotavtrykk i 2026 er Cofidis og Bardiani CSF på ProTeam-nivå. Det er alt.
Et tiår med nedgang: Campagnolos WorldTour-lag, 2021 til 2026
2026-nulleren dukket ikke opp over natten. Legg ut tellingen år for år, og banen er vanskelig å unngå: en jevn erosjon med en kortvarig oppgang i midten.
| Sesong | WorldTour-lag på Campagnolo | Eksempel lag | Merk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 4 | (flere) | Movistar forlater til SRAM eTap AXS |
| 2023 | 1 | AG2R Citroën | Ned til en enkelt flaggbærer |
| 2024 | 0 | — | Første fullstendige fravær fra WorldTour |
| 2025 | 1 | Cofidis | Kortvarig tilbakekomst med ett lag |
| 2026 | 0 | — | Andre fravær på tre år |
Formen på den tabellen sier det bedre enn et avsnitt kunne: 4 → 1 → 0 → 1 → 0. Et merke som leverte fire WorldTour-lag så sent som i 2021, leverer nå ingen, med et par enkeltlag-blipp på vei ned. I ettertid ser 2025-sesongen til Cofidis mindre ut som en oppgang og mer som en utsettelse av henrettelse, opphevet i det øyeblikket de 397 poengene forsvant.

Bak tallene sitter noen genuint markante avgang, og de svir på grunn av hvem som gikk.
- Movistar, et av Campagnolos mest historiske partnere og laget til Indurain, Valverde, og Quintana, byttet til SRAM eTap AXS for 2021-sesongen. Å miste en partner med så mye Tour-historie var et vendepunkt. Det signaliserte at selv Campagnolos mest lojale flaggskipforhold ikke lenger var trygge.
- Lotto-Soudal gikk fra Campagnolo til Shimano Dura-Ace rundt 2018–2019, et annet langvarig forhold som ble slukt av duopolet.
Hver avgang gjorde den neste lettere. Færre WorldTour-lag betyr mindre synlighet på rittdagen, noe som svekker markedsføringsgrunnlaget for den neste fornyelsen, som etterlater merket avhengig av en krympende gruppe av partnere, inntil ett lags nedrykk kan nullstille hele WorldTour-tilstedeværelsen i ett eneste slag. Det er fellen Campagnolo falt i. Innen 2025 hang merkets hele toppnivåfotavtrykk på ett lags resultater, og i en treårs rangering er ett lag en skjør ting å lene seg på.
Verdt å understreke: dette er en kommersielt nedgang, ikke en teknisk. Campagnolo mistet ikke lag fordi gruppesettene deres sluttet å fungere. Super Record forble et ettertraktet, vakkert konstruert system hele tiden. Lagene forlot for bedre kommersielle vilkår, dypere tildelinger av gratisprodukter, og den gravitasjonelle tiltrekningen av to leverandører som enkelt kunne bruke mer enn Campagnolo på støtte. Tabellen ovenfor er en sponsorhistorie, ikke en prestasjonshistorie, og den distinksjonen betyr mye når vi kommer til om utstyret fortsatt er verdt å kjøpe.
Følg pengene: hvorfor dette virkelig skjedde
Fjern konkurransen, og den virkelige motoren i denne historien er balansen. Campagnolos utgang fra WorldTour er et resultat av en alvorlig finanskrise i Vicenza.
Tallene er brutale. Campagnolo rapporterte om tap som oversteg €24 millioner i perioden 2023–2025 (ifølge finansregnskap per 31. mai 2025). Det verste året var 2024: inntektene falt med 39% fra året før, noe som resulterte i et driftsunderskudd på omtrent €15 millioner i det ene året. Et inntektsfall på 39% er ikke en myk nedgang. Det er den typen nedgang som tvinger frem strukturelle endringer, og det skjedde.
Den endringen tok form av en omstruktureringsplan. Hovedkontoret i Vicenza sysselsetter rundt 300 personer, og en mye omtalt plan fra slutten av 2025 foreslo å kutte omtrent 120 stillinger, omtrent 40% av de ansatte. Det tallet ble, forståelig nok, den skremmende overskriften: en berømt italiensk produsent klar til å si opp nesten halvparten av arbeidsstyrken.
Her er nyansen som mange dekningene overså eller fikk feil, og den endrer tonen i hele saken. Campagnolo inngikk senere en avtale med fagforeningene bygget rundt en "solidaritetskontrakt," en kostnadsdelings- og redusert arbeidstidsordning, og sa at avtalen "klart utelukket enhver form for oppsigelser." Så den overskriften om 40%-oppsigelser var et forslag som til slutt ble unngått, ikke en blodbad som ble gjennomført. Hvis du tar med deg én presis detalj fra denne artikkelen, la det være denne: oppsigelsene ble foreslått og unngått, ikke en masseoppsigelse som skjedde.
Rundt finansene ligger det en klar strategisk dreining. BikeRadar bemerker at Campagnolo har reposisjonert seg som et "sportslig luksus"-merke, etter å ha i stor grad forlatt inngangs- og mellomprissegmentene der volumet (og en stor del av de tapte inntektene) tidligere befant seg. Den nye industrielle planen signaliserer intensjon om å re-innføre lavere prisklasser, og lanseringen av Record 13 er det første konkrete tegnet på dette, men den nylige retningen har utvilsomt vært mer eksklusiv og med lavere volum.
Setter man alt sammen, ser utgangen fra WorldTour mindre ut som et sportslig valg og mer som en finansiell nødvendighet:
- Inntektene kollapser (−39% i 2024), delvis fordi merket trakk seg fra volum-mellomsegmentet.
- Tapene øker (€24M+ over tre år), noe som tvinger frem en omstruktureringsplan.
- Diskresjonære utgifter blir presset, og få ting er mer diskresjonære, eller mer kostbare, enn å finansiere et WorldTour-lag i et to-leverandør våpenkappløp.
- Det ene gjenværende laget (Cofidis) blir degradert, og det er ingen finansiell appetitt eller kommersiell logikk for å jakte på en erstatning for WorldTeam-avtalen.
Den strukturelle virkeligheten under alt dette: Campagnolos tens-of-millions-of-euros omsetning er ubetydelig sammenlignet med Shimanos multi-billion-dollar sykkelkomponentvirksomhet og med den privateide SRAMs skala. Målt i verdi har Campagnolo bare en lav en-sifret andel av det globale gruppesetmarkedet. Du kan ikke vinne et sponsorvåpenkappløp fra den posisjonen mens du taper penger, så du slutter å kjempe og plasserer pengene der de faktisk kan gjenoppbygge virksomheten: produkter og margin.

Arven som gjør utgangen smertefull
For å forstå hvorfor "Campagnolo fraværende fra WorldTour" fremstår som en reell historie snarere enn en fotnote i spesifikasjonsarket, må du forstå hva merket er. Dette er ikke en generisk komponentleverandør som har et tøft år. Det er uten tvil det mest historisk viktige navnet i sporten.
Opprinnelseshistorien er den typen myte andre merker ville gjort hva som helst for å finne på. Campagnolo ble grunnlagt i 1933 i Vicenza, Italia, av Tullio Campagnolo, en tidligere rytter. Legenden: mens han slet med å løsne frosne vingemuttere på Croce d'Aune-passet i Dolomittene under et ritt, fant den nummede Tullio ut en raskere måte å frigjøre et hjul på. Den frustrasjonen ble til hurtigkoblingen (patentert rundt 1930), en mekanisme så grunnleggende at praktisk talt hver sykkel på jorden, av hvert merke, fortsatt bruker Tullios idé i dag.

Listen over Campagnolo "første" leser som en pensumliste over hvordan den moderne sykkelen ble til:
- Hurtigkobling og nav, oppfinnelsen som startet det hele.
- Cambio Corsa girsystemet, en tidlig, glorverdig mekanisk flertrinnsløsning.
- Nuovo Record parallelogram-gir (1966), parallelogramdesignet som ligger til grunn for praktisk talt hvert moderne gir, inkludert Shimano og SRAM.
Så er det palmarès. Campagnolo-grupper utgjør omtrent 43 samlede Tour de France-seire, flest av alle komponentprodusenter. Problemet, og grunnen til at 2026-nullstøtet svir som det gjør, er datoen for den nyeste: 2020, Tadej Pogačar på Super Record EPS. Merket som har vunnet flere gule trøyer enn noen annen har ikke smakt en Tour-seier på et halvt tiår, og nå utstyrer de ingen lag i posisjon til å levere en.
Eierskapshistorien tilfører den siste, veldig menneskelige dimensjonen. Campagnolo er fortsatt et privat eid, familieeid selskap, ledet av Valentino Campagnolo, Tullios sønn. En faktisk familiebedrift med et navn som har vart i over 90 år, noe som er en del av grunnen til at den økonomiske krisen og overskriften "40% oppsigelser" traff så hardt i sykkelverdenen. Det rapporteres til og med om små eksterne egenkapitalandeler holdt av profilerte navn som LeBron James og cyclocross- og landeveisstjernen Mathieu van der Poel, et hint om hvor mye kulturell prestisje merket fortsatt bærer selv om deres WorldTour-nærvær har forsvunnet.
Her er grunnen til at alt dette er poenget og ikke en digresjon. Når Shimano mister et lag, er det en forretningsoppdatering. Når Campagnolo (oppfinneren av hurtigkoblingen, parallelogram-giret, og det mestvinnende gruppesettet i Tour-historien) ikke har noen WorldTour-lag, leses det som et arvemerke som glir av hovedscenen. Den følelsesmessige vekten er akkurat derfor fraværet i 2026 ble en historie verdt å fortelle, og hvorfor "er Campagnolo i ferd med å dø?" ble et reelt spørsmål i stedet for et tilfeldig ett.
Er Campagnolo fortsatt verdt å kjøpe i 2026? Super Record 13, Record 13, og pris vs rivaler
For de fleste lesere, fører WorldTour-dramaet til slutt tilbake til et praktisk spørsmål: hvis jeg eier Campagnolo, eller jeg er fristet til å kjøpe det, bør merkets problemer bekymre meg? Det beroligende svaret er at produkt-siden ser langt sunnere ut enn sponsorsiden, og 2026 er faktisk et bemerkelsesverdig produktår.
To nylige lanseringer definerer den nåværende produktlinjen. Super Record Wireless 13, Campagnolos første 13-trinns trådløse landeveissystem, ble lansert i juni 2025. Det er halo-produktet: 2,445 g (lettere enn 2,520 g av den forrige 12-trinns versjonen), omtrent 750 km batteri per lading (full lading på omtrent en time, 90% på rundt 45 minutter), med kassetter fra 10-29 opp til 11-36 og tilbakekomsten av Campagnolos elskede tommelgir. Veiledende pris er omtrent €4,300 uten effektmåler; amerikansk pris ble rapportert rundt $5,065 for 2×13 All-Road-oppsettet og $3,975 for 1×13 landeveismodellen.
Så, i april 2026, kom den strategisk viktige: Record 13, en rimeligere 13-speed gruppe på samme trådløse plattform, med priser fra €2,699 (2×13 Road). Det er Campagnolo som prøver å gjenvinne mellomsegmentet de forlot, det første konkrete beviset på at den industrielle planen om å "gå tilbake til lavere prisklasser" er mer enn bare snakk.
Her er hvordan den nåværende flaggskipmodellen og det nye verdi-alternativet sammenlignes med konkurrentene:
| Gruppe | Lansering | Gir | Omtrentlig pris | Vekt | Notater |
|---|---|---|---|---|---|
| Campagnolo Super Record Wireless 13 | Jun 2025 | 2×13 | ~€4,300 / ~$5,065 (All-Road) | 2,445 g | Halo-gruppe; tommelgir; ~750 km batteri |
| Campagnolo Record 13 | Apr 2026 | 1×/2×13 | fra €2,699 | +208–342 g vs SR | Samme plattform, rimeligere materialer/finish |
| Shimano Dura-Ace Di2 R9200 | — | 2×12 | ~£3,649–£3,999 (forhandler) | — | Et etablert WorldTour-målestokk |
| SRAM Red AXS | — | 2×12 | ~$4,800 (sett) | — | Den stigende WorldTour-utfordreren |
Noen forbehold om den prisen: den blander MSRP og forhandlerpriser på tvers av regioner, så behandle det som retningsgivende snarere enn en direkte sammenligning. Men bildet er klart nok. Super Record 13 ligger i premium-segmentet, og Record 13 underbyr den bevisst for å utvide tilgjengeligheten.

Hva som skiller Record 13 fra Super Record 13 er verdt å vite. De deler samme girarkitektur, ergonomi, batteri og bred tverkompatibilitet, så funksjonelt gir de og bremser likt. Forskjellene er materialer og finish: Record 13 bruker en rustfritt stål krankaksel i stedet for titan og involverer mindre maskinering, noe som legger til omtrent 208–342 g avhengig av konfigurasjon. Du betaler for gram og glans, ikke for ytelse. (En effektmåler legger til omtrent €600 på Record-linjen.)
Nå et genuint beslutningsrammeverk for kjøpere, fordi "er det verdt det?" avhenger helt av hva du vektlegger:
- Du vil ha den letteste, mest eksklusive landeveissgruppen og budsjettet er ikke en begrensning → Super Record Wireless 13. Det er haloen, og den er helt ny (2025).
- Du elsker Campagnolo-følelsen, men vil ha fornuftige penger → Record 13 (fra €2,699). Samme giring, beskjeden vektstraff, hundrevis spart.
- Du er bekymret for langsiktig støtte og deler → dette er den virkelige vurderingen, ikke rasegevinster. Nytt produkt sendes aktivt og er tverkompatibelt, så dette er ikke et vedlikeholdskrevende zombiemerke. Men et mindre selskap betyr at du bør sjekke forhandlerstøtte og tilgjengelighet av deler i din region før du forplikter deg.
- Gjenkjøp betyr mest for deg → ta med i beregningen at Campagnolos mindre fotavtrykk kan bety et tynnere bruktmarked enn Shimano eller SRAM. Kjøp fordi du elsker det, ikke som en investering.
Den ærlige konklusjonen: fraværet av WorldTour-lag sier nesten ingenting om hvorvidt utstyret er bra eller støttbart. Det har alltid vært en kommersiell historie. Med to 13-speed lanseringer på tolv måneder og et bevisst press tilbake til mellomsegmentet, oppfører Campagnolo seg som et selskap som investerer i produkt, noe som, for en eier, er signalet som faktisk betyr noe.
Ofte stilte spørsmål
Hvilke herre WorldTour-lag i 2026 bruker Campagnolo? Ingen. Alle 18 herre WorldTeams bruker enten Shimano Dura-Ace Di2 eller SRAM Red AXS, fordelt på 10 Shimano / 8 SRAM. Campagnolo utstyrer null WorldTeams i 2026, for andre gang på tre år (de var også fraværende i 2024).
Ble Cofidis degradert, og hvorfor betyr det noe for Campagnolo? Ja. Cofidis endte på 19. plass i den endelige 2023–2025 UCI treårs rangeringen, og mistet WorldTour-plassen med 397 poeng (Uno-X Mobility tok den siste lisensen, på 18. plass), og ble registrert som et UCI ProTeam for 2026. Fordi Cofidis var Campagnolos eneste WorldTour-lag i 2025, førte deres degradering til at Campagnolo falt helt ut av toppsjiktet.
Er Campagnolo fortsatt i pro-pelotonen i det hele tatt i 2026? Ja, på ProTeam nivå. Cofidis sykler Tour de France på LOOK-rammer med Super Record 13 og Bora/Hyperon-hjul (det eneste Campagnolo-laget i 2026 Tour), og Bardiani CSF sykler De Rosa 70 "Ogni Maggio" med Super Record Wireless 13 i Giro d'Italia. Så Campagnolo er til stede i Grand Tours, bare ikke på et WorldTeam.
Er Campagnolo i ferd med å gå konkurs? Ikke slik situasjonen er nå. Merket rapporterte €24M+ i tap (2023–2025) med et omtrentlig 39% inntektsfall i 2024, og en plan fra slutten av 2025 foreslo å kutte omtrent 40% av sin ~300-personers arbeidsstyrke i Vicenza. Men Campagnolo nådde en fagforenings "solidaritetskontrakt" som unngikk formelle oppsigelser, og de lanserer fortsatt nye produkter. Dette er en smertelig omstrukturering, ikke en nedleggelse.
Hvor mange Tour de France-seire har Campagnolo, og når var den siste? Omtrent 43 totale GC-seire, mer enn noen annen grupperettprodusent. Den nyeste var 2020 (Tadej Pogačar, UAE Team Emirates, på Super Record EPS).
Hvor mye koster Super Record 13 sammenlignet med Shimano Dura-Ace og SRAM Red? Campagnolo Super Record Wireless 13 har en veiledende pris på omtrent €4,300 (≈$5,065 for 2×13 All-Road oppsett). Til sammenligning koster Shimano Dura-Ace Di2 R9200 omtrent £3,649–£3,999 hos britiske forhandlere, og et SRAM Red AXS sett ble oppgitt til rundt $4,800. Den billigere Campagnolo Record 13 starter på €2,699. Merk at disse blander veiledende priser og forhandlerpriser, så behandle dem som retningslinjer.
Er Campagnolo fortsatt verdt å kjøpe i 2026? For den rette kjøperen, ja. Skiftet er utmerket, to nye 13-girs grupper (Super Record 13 i 2025, Record 13 i 2026) viser aktiv investering, og deler er krysskompatible. De virkelige faktorene å vurdere er forhandlerstøtte og deler tilgjengelighet i din region og et potensielt tynnere videresalgsmarked enn Shimano eller SRAM, ikke fraværet av WorldTour-lag, som er en kommersiell historie snarere enn en kvalitetsmessig.
Vil Campagnolo komme tilbake til WorldTour? Det er ingen bekreftet avtale om å komme tilbake. Partnerskapet med Cofidis fortsetter på ProTeam nivå, og enhver tilbakekomst til WorldTour vil avhenge av en fremtidig UCI lisenssyklus samt Campagnolos økonomiske gjenoppretting og strategiske appetitt. Gitt den oppadgående "sports luksus"-vendingen og kostnadene ved sponsor konkurransen, ser en nær fremtidig tilbakekomst usannsynlig ut. Men døren er ikke formelt lukket.
Bunnlinjen: tilbaketrekning eller reinvensjon?
Så hva betyr egentlig "ingen 2026 WorldTour-lag bruker Campagnolo"? Samlet sett har svaret flere lag. Den umiddelbare årsaken er mekanisk: Cofidis, merkets eneste WorldTeam, tapte en treårs rangeringkamp med 397 poeng og ble degradert. Den underliggende årsaken er økonomisk: €24M+ i tap, et 39% inntektsfall, og en omstrukturering som gjorde det umulig å finansiere et WorldTour-lag i en Shimano-SRAM våpenkappløp. Og den dypere årsaken er strategisk: en bevisst vending mot "sports luksus" og bort fra volumracingmarkedet merket en gang eide.
Det avgjørende å huske er at ingenting av dette er en dom over produktet. Campagnolo oppfant hurtigkoblingen og den moderne girskifteren, vant flere Tour enn noen andre, og har nettopp lansert to splitter nye 13-girs trådløse grupper på ett år, inkludert Record 13, et bevisst trekk tilbake mot midtsegmentet de hadde forlatt. Et selskap i genuin fritt fall lanserer ikke en ny plattform rettet mot utvidelse av kundebasen.
Det er det åpne spørsmålet 2026 etterlater oss med. Den boutique, familieeide, eksklusive Campagnolo av i dag leses på to måter. Den ene er en tilbaketrekning: en gang dominerende leverandør som er priset ut av toppsjiktet, som samler seg rundt en velstående nisje. Den andre er en gjenoppfinnelse: et arvemerke som bytter massemarkedvolum mot margin, identitet og overlevelse, fornøyd med å være connoisseurenes valg i stedet for pelotonens standard. 2026 WorldTour-ruten forteller den første historien. Produktveikartet antyder den andre. Hvilken som vinner vil ikke bli avgjort på veien i juli. Det vil bli avgjort på balansearket i Vicenza.
Ride in RydeCruz — ytelses sykkeltrøyer i pustende Bamboo BreathTech-stoff, gratis frakt over hele verden.


