Tour de France 2026 Ruteveiledning: Alpe d'Huez Dobbeltrase og Hvor Det Vil Bli Vunnet

Tour de France 2026 Route Guide: The Alpe d'Huez Double-Header and Where It Will Be Won

Tour de France 2026 Ruteguide: Alpe d'Huez Dobbel-header og Hvor Det Vil Bli Vunnet

To dager. Én fjell. For første gang siden 1979 avsluttes Tour de France på Alpe d'Huez over to påfølgende etapper, og 2026-ruten er tydelig bygget slik at hele løpet finner sted nettopp der, i løpet av de siste 48 timene. Dette er en etappe-for-etappe guide til Tour de France 2026-ruten, oppdatert etter den offisielle presentasjonen i Paris 23. oktober 2025: de bekreftede datoene, den komplette etappeoversikten, klatrestatistikken som faktisk betyr noe, og et klart svar på hvilke dager som avgjør den gule trøya.

Hvis du leser én rutepreview før neste juli, ville jeg valgt denne. Nedenfor finner du referansetabellene som søkere ønsker ved siden av den taktiske lesningen fans ønsker, på én enkelt side, så du slipper å hoppe mellom en Wikipedia etappeoversikt og en vegg av prosa et annet sted.

Viktige punkter

- Datoer: 4–26 juli 2026, den 113. utgaven. 21 etapper, 2 hviledager.

- Skala: 3,333 km og 54,450 m total høydeforskjell.

- Overskriften: Alpe d'Huez toppfinish på rad (etapper 19 og 20), første gang siden 1979.

- Kun 26 km individuell tempo, historisk lavt, noe som tipper hele løpet mot de rene klatrerne.

- Hvor det vinnes: den siste uken. De fleste analytikere peker på etappe 20, Dronningetappen, som den avgjørende dagen.

- Favoritten: Tadej Pogačar, som jakter på en rekordliknende femte tittel mot Vingegaard og Evenepoel.

Et rent ruteoversiktskart over Frankrike og Nord-Spania som viser 2026 Tour de France-ruten fra Barcelona til Paris, med de fem toppfinishene og de to hviledagene markert langs linjen
Et rent ruteoversiktskart over Frankrike og Nord-Spania som viser 2026 Tour de France-ruten fra Barcelona til Paris, med de fem toppfinishene og de to hviledagene markert langs linjen

2026 Tour de France-ruten i et nøtteskall: hva er nytt i år

Rittdirektør Christian Prudhomme kalte 2026-ruten et "crescendo" mot målet, og designet støtter opp om ordet. Nesten ingenting om den generelle klassifiseringen (GC) er avgjort før den tredje uken, og de strukturelle valgene peker alle i samme retning: mer klatring, mindre tempo, en utenlandsk start, og en finale bygget for dramatikk.

Her er hva som er genuint nytt i 2026, og hvorfor hver del betyr noe.

En Barcelona Grand Départ, den første noensinne. Touren 2026 starter i Barcelona, 27. Grand Départ som holdes i utlandet og bare den tredje i Spania, etter San Sebastián i 1992 og Bilbao i 2023. Løpet åpner på den middelhavs kysten og tilbringer tre dager i Catalonia før det krysser inn i Frankrike.

Et lagtempo åpner Touren, for første gang siden 1971. Etappe 1 er en 19,6 km lagtempo (TTT) rundt Barcelona. Fordi TTT-tidene tas individuelt for GC, åpner det seg små forskjeller på dag én, og de sterkeste lagene plasserer sine ledere godt med en gang. Det er en sjelden måte å starte et løp på, og en betydningsfull en.

Bare 26 km med individuell tempo. Det er historisk lavt. Den eneste solo TT, etappe 16 over 26 km langs Genfersjøen, er den eneste sjansen en sterk temporytter får til å ta tilbake tid mot klatrerne. Med så lite av det, gir ruten enorm fordel til den som er best på de bratteste hellingene.

Åtte fjelletapper og fem toppmål. Toppmålene ligger på Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette, og Alpe d'Huez, to ganger. Etappe 3 til Les Angles og etappe 10 til Le Lioran er også oppovermål, innenfor de åtte fjelletappene.

Ti helt nye etappebyer. Av 37 etappebyer og steder, vises 10 på Touren for første gang, inkludert Plateau de Solaison og Thoiry. I Frankrike besøker løpet 7 regioner og 29 departementer, og krysser Pyreneene, Massif Central, Vosges, Jura og Alpene i den nøyaktige rekkefølgen, en geografisk oppbygning som speiler crescendoet.

Sett det sammen, og dette er tallene å huske: 3,333 km, 54,450 m med klatring, bare 26 km med solo TT, 5 toppmål. Den statistikken er den raskeste måten å lese karakteren til ruten for Tour de France 2026. Det er et klatrerløp fra første uke til den siste.

Den komplette listen over etapper i Tour de France 2026 (referansetabellen)

Før analysen, her er ryggraden: hver av de 21 etappene, med datoer, rute, avstand og type. Bokmerk det. Dette er den skannbare referansen som betyr at du aldri trenger å sette sammen timeplanen fra bunnen av igjen.

Etappe Dato Rute Avstand Type
1 Lør 4 Jul Barcelona → Barcelona 19,6 km Lagtempo
2 Søn 5 Jul Tarragona → Barcelona ~180 km Kupert (Montjuïc x3)
3 Man 6 Jul Granollers → Les Angles 196 km Fjell (toppmål)
4 Tue 7 Jul Pyreneene / overgang Kupert
5 Ons 8 Jul Sprintetappe Flat
6 Tor 9 Jul Pau → Gavarnie-Gèdre 186 km Fjell (toppmål)
7 Fre 10 Jul Sprint / brudd Flat
8 Lør 11 Jul Massif Central-løp Kupert
9 Søn 12 Jul Sprintetappe Flat
Man 13 Jul Hviledag 1
10 Tue 14 Jul → Le Lioran Fjell (oppovermål)
11 Ons 15 Jul Sprint / overgang Flat
12 Tor 16 Jul Brudd-dag Kupert
13 Fre 17 Jul Sprintetappe Flat
14 Lør 18 Jul Vosges / Le Markstein-blokk Fjell
15 Søn 19 Jul Champagnole → Plateau de Solaison 184 km Fjell (toppmål)
Man 20 Jul Hviledag 2
16 Tue 21 Jul Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains 26 km Individuell tempo
17 Ons 22 Jul Alpin overgang Kupert
18 Tor 23 Jul Voiron → Orcières-Merlette 185 km Fjell (toppmål)
19 Fre 24 Jul Gap → Alpe d'Huez 127,9 km Fjell (toppmål)
20 Lør 25 Jul Le Bourg-d'Oisans → Alpe d'Huez 170,9 km Fjell — Dronningetappen
21 Sol 26 Jul Thoiry → Paris (Champs-Élysées) ~130 km Flatt (Montmartre x3)

Noen få rader i tabellen gjør det meste av arbeidet. Etapper 6, 15, 18, 19 og 20 er GC-dagene, og etappe 16 er den eneste som belønner en ren tempo-rytter. Vi kommer tilbake til hver enkelt. Legg merke til formen: de hardeste fjellene er stablet helt på slutten, akkurat som Prudhomme hadde til hensikt.

En horisontal tidslinje-infografikk av alle 21 etapper fra 4. til 26. juli, fargekodet etter etappetype (flat, kupert, fjell, tempo) med de to hviledagene og de fem toppavslutningene markert, noe som gjør den tredje ukens fjellstabel visuelt åpenbar
En horisontal tidslinje-infografikk av alle 21 etapper fra 4. til 26. juli, fargekodet etter etappetype (flat, kupert, fjell, tempo) med de to hviledagene og de fem toppavslutningene markert, noe som gjør den tredje ukens fjellstabel visuelt åpenbar

Den store avreisen: tre dager i Catalonia (etapper 1–3)

2026 Tour de France Barcelona-starten er mer enn et postkort. Det er en taktisk ladet åpning som kan omrokkere GC før løpet i det hele tatt når Frankrike.

Etappe 1 (lør 4. jul): Barcelona → Barcelona, 19.6 km lagtempo. Rytterne starter fra Fòrum ved Middelhavskysten og avslutter på toppen av Montjuïc ved Estadi Olímpic Lluís Companys, stadionet fra OL i Barcelona 1992. Symbolikken er bevisst, og det samme er den sportslige effekten: en TTT timet individuelt for GC. Lagene med de dypeste motorene, UAE, Visma, Red Bull, vil vinne sekunder her som klatrere på svakere lag rett og slett ikke kan ta igjen på flate veier. Forvent at den første gule trøya vil være en utfordrer, ikke en prologspesialist.

Et detaljert kart over Barcelona Montjuïc-sirkuset brukt på etapper 1 og 2, som viser starten ved Fòrum, klatringen til Estadi Olímpic Lluís Companys, og den siste 1.6 km rampen med den 600 m lange seksjonen med 13% stigning uthevet
Et detaljert kart over Barcelona Montjuïc-sirkuset brukt på etapper 1 og 2, som viser starten ved Fòrum, klatringen til Estadi Olímpic Lluís Companys, og den siste 1.6 km rampen med den 600 m lange seksjonen med 13% stigning uthevet

Etappe 2 (søn 5. jul): Tarragona → Barcelona, ~180 km, kupert. Ruten returnerer til Barcelona for en punchy finale med tre klatringer av Montjuïc-sirkuset og en siste rampe på omtrent 1.6 km som inkluderer en 600 m seksjon med 13%. Dette er en dag for punchere og en tidlig test av hvem som har klatreben. Det er også en type avslutning der et øyeblikks uoppmerksomhet koster en GC-rytter ti sekunder. I et løp med bare 26 km tempo, er ti sekunder ekte penger.

Etappe 3 (man 6. jul): Granollers → Les Angles, 196 km. Den første fjetetappen og den første toppavslutningen, klatring ut av Catalonia og inn i Frankrike i Pyreneene. Etter to dager med nervøs, krasjutsatt racing langs kysten, er dette den første ekte GC-sorteringen, dagen vi lærer hvilke favoritter som kom i form og hvilke som har arbeid å gjøre.

Praktisk tips for seere: de første tre dagene er bedragersk viktige. I en klatrer-tour bruker rytterne som taper tid tidlig på kaotiske katalanske veier de neste tre ukene på å jakte. Ikke skru av bare fordi Alpene fortsatt er 20 dager unna.

Når pelotonet forlater Spania, har GC allerede fått en foreløpig form. Det er uvanlig så tidlig, og det er en direkte konsekvens av å åpne med en lagtempo.

Uke én og den lange midten: Pyreneene, Massif Central, Vosges og Jura (etapper 4–15)

De midterste to ukene er der tilfeldige forhåndsvisninger mister tråden. Her er den GC-relevante lesningen, så du vet hvilke dager du faktisk bør følge med på.

Den første store Pyreneiske testen, etappe 6 (tor 9. jul): Pau → Gavarnie-Gèdre, 186 km. Dette er den første store Pyreneiske toppavslutningen og den første ordentlige GC-konfrontasjonen. Gavarnie-Gèdre ligger i spektakulært høyfjellslandskap, og en lang dag i Pyreneene så tidlig vil allerede avsløre enhver rytter som ikke er klar. Tidsforskjellene her pleier å være beskjedne, men meningsfulle. Favorittene markerer hverandre, og de første reelle sprekkene viser seg.

Inn i hviledag én, etappe 10 (tir 14. jul): Le Lioran-avslutningen. Massif Central leverer en utrettelig, humpete oppoveravslutning ved Le Lioran på Bastilledagen. Det er en type utmattende etappe som ikke krone en vinner, men stille tømmer beina. Den akkumulerte trettheten fra dager som dette avgjør hvem som fortsatt har spenst i den tredje uken.

Sprinternes vinduer. Spredt gjennom denne blokken er de flate dagene, etapper 5, 7, 9, 11 og 13, hvor de raske gutta og deres lead-out-tog tar over, og GC-kontenderne bare sikter mot å fullføre trygt i feltet. De er en velkommen pause for klatrerne og en utstillingsvindu for de rene sprinterne som ikke har noe håp i fjellene.

Vosges og Jura-blokken, inn i en første toppavslutning, etappe 15 (søn 19. jul): Champagnole → Plateau de Solaison, 184 km. Vosges (tenk Le Markstein-lignende terreng) og Jura øker vanskelighetsgraden før en toppavslutning på Plateau de Solaison, som dukker opp i Touren for aller første gang. Den kommer på kvelden før den andre hviledagen, og det er den siste store GC-testen før den avgjørende alpine blokken. En sjanse til å vinne tid, eller en felle som etterlater deg utkjørt for dagene som betyr mest.

Temaet for hele midtseksjonen er struktur og tretthet. Ingen enkelt dag her er sannsynlig å vinne Touren, men den kumulative belastningen avgjør hvem som ankommer Alpene friske og hvem som ankommer utmattet. Smarte lag sykler disse to ukene konservativt, forsvarer posisjonen og sparer hver match til etapper 18, 19 og 20.

En høydeprofil-infografikk som sammenligner de fem toppavslutningsetappene (Les Angles, Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette, og de to Alpe d'Huez-etappene) side om side, som viser lengden og brattheten av hver avsluttende klatring
En høydeprofil-infografikk som sammenligner de fem toppavslutningsetappene (Les Angles, Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette, og de to Alpe d'Huez-etappene) side om side, som viser lengden og brattheten av hver avsluttende klatring

Landskapet rundt Genève og den alpine innspurten (etapper 16–18)

Etter den andre hviledagen tipper løpet inn i sin avgjørende fase, og det første trekket er den eneste solo tempoetappen i hele Touren.

Etappe 16 (tir 21. jul): Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains, 26 km individuell tempoetappe. Kjørt langs bredden av Genève-sjøen, er dette den eneste sjansen for en kraftfull tempo-rytter til å ta tid på klatrerne. Og den er kort, bare 26 km. Sammenlign det med nylige Tourer som hadde 50 km eller mer med solo TT, og designintensjonen er åpenbar: ved å begrense tempoetappen til 26 km, har arrangørene bevisst fjernet klatrernes vanlige ulempe. En rytter som Evenepoel vil vinne her, men han kan ikke vinne nok til å avgjøre løpet. Uansett margin som åpner seg ved innsjøen, vil bli kjempet om igjen, og sannsynligvis snudd, i fjellene som følger.

Etappe 17 (ons 22. jul): den alpine overgangsdagen. En bro inn i høyfjellene, en sjanse for bruddet, og en dag GC-lagene vil prøve å holde roen før stormen. Se opp for bakholdsangrep i nedoverbakkene, men forvent at favorittene holder igjen.

Etappe 18 (tor 23. jul): Voiron → Orcières-Merlette, 185 km. Dette er hvor Prudhomme flagget starten på den siste rystelsen. Orcières-Merlette er en seriøs toppavslutning, og den åpner en tre-dagers alpine blokk, 18, 19, 20, som effektivt er en kontinuerlig tre-akt kamp om den gule trøya. En rytter som er selv litt bak tempo her er i dyp trøbbel, fordi de neste to dagene bare blir hardere.

Praktisk tips: hvis timeplanen din tvinger deg til å velge bare noen få etapper å se direkte, gjør dem til 18, 19 og 20. Alt før er oppsettet; dette er utbetalingen. Etappe 16s tempoetappe er jokerkortet som setter marginene som de tre dagene vil viske ut.

Geniet med 2026-sekvenseringen er at tempoet og det alpine blokket sitter rygg mot rygg. En tempo-rytter tar trøya på tirsdag, forsvarer den gjennom torsdag og fredag, før han står overfor Dronningetappen på lørdag med hele løpet på spill. Det er ingen flat etappe å gjemme seg på, bare fjell, hele veien til Paris.

Alpe d'Huez dobbel-header forklart (etapper 19 og 20)

Dette er midtpunktet, grunnen til at 2026-ruten blir omtalt som en klassiker før et eneste pedal har blitt tråkket. To toppfinish på Alpe d'Huez, på påfølgende dager, dypt inne i den tredje uken. Det er den mest aggressive finalen Touren har våget seg på på mange år.

Etappe 19 (fre 24. jul): Gap → Alpe d'Huez, 127.9 km. Kort, skarp og eksplosiv. På under 128 km er denne etappen bygget for fyrverkeri. Den er for kort for en utmattelseskrig, så løpet starter tidlig og hardt. Den avsluttes på den klassiske stigningen til Alpe: de 21 nummererte hårnålssvingene som utvilsomt er de mest kjente svingene i sykling. Fordi etappen er så kompakt, kan ikke lagene bare kjøre tempo og kontrollere det. Noen angriper fra avstand, og GC omrokkes.

Etappe 20 (lør 25. jul): Le Bourg-d'Oisans → Alpe d'Huez, 170.9 km, Dronningetappen. Dette er dagen. 5,600 m høydeforskjell pakket inn i 170.9 km, klatring Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe og Col du Galibier, som topper ut på 2,642 m, det høyeste punktet i hele 2026 Tour, før en siste, uvanlig tilnærming til Alpe d'Huez via sjeldent brukte Col de Sarenne. Sarenne-siden er en annen, villere rute til toppen enn de standard hårnålssvingene, med todelt stigning nær toppen. Etter to og en halv uke med racing, med den gule trøya hengende på hver pedaltråkk, er dette så hardt som en Tour-etappe kan bli.

Sett de to dagene sammen, og du har et 48-timers angrep på et enkelt mytisk fjell. Etappe 19 myker opp feltet; etappe 20 bryter det. Når de overlevende når toppen av Alpe d'Huez lørdag kveld, er 2026 Tour de France, for alle praktiske formål, avgjort. Den amatør Étape du Tour 2026 bruker nettopp denne etappe-20-ruten, omtrent 170 km med rundt 5,400 m klatring, noe som forteller deg alt om hvor brutalt det er. Det er en bucket-list utfordring for tusenvis av mosjonister, og proffene vil kjøre det for fullt på slutten av de hardeste tre ukene i sykling.

Et detaljert diagram over etappe-20 klatringen som viser Dronningetappens profil i rekkefølge — Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe, Col du Galibier på 2,642 m, deretter Col de Sarenne inn til Alpe d'Huez-finishen — med gradientbånd og høyder merket
Et detaljert diagram over etappe-20 klatringen som viser Dronningetappens profil i rekkefølge — Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe, Col du Galibier på 2,642 m, deretter Col de Sarenne inn til Alpe d'Huez-finishen — med gradientbånd og høyder merket

Klatrestatistikk: hvor harde er disse fjellene, egentlig?

Prosa kan romantisere et fjell; tallene forteller deg sannheten. Her er de harde statistikkene om de avgjørende klatringene på 2026 Tour de France-ruten, så du kan bedømme selv hvorfor etappe 20 er dagen alle sirkler rundt.

Klatring Lengde Gjennomsnittlig stigning Topp høyde Notater
Alpe d'Huez (klassisk) 13.8 km 8.1% ~1,850 m 21 hårnålssvinger; den ikoniske finishen
Col de la Croix de Fer 24 km 5.2% ~2,000 m Lang klatring, åpner etappe 20
Col du Galibier 17.7 km 6.9% 2,642 m Tak på 2026 Tour
Col de Sarenne 12.8 km 7.3% Rar, vill tilnærming til Alpe d'Huez; todelt stigning nær toppen

Noen ting skiller seg ut. Galibier på 2,642 m er der høyden selv blir en faktor: tynnere luft på toppen av oppsamlet tretthet. Croix de Fer er bedragersk hard med sine 24 km; det beskjedne gjennomsnittet på 5.2% skjuler brattere partier, og den gjør sin skade gjennom ren varighet. Og Col de Sarenne er vrien. I stedet for den kjente 21-hårnålskurven fra Bourg-d'Oisans, når etappe 20 toppen via Sarenne sin grovere, ensomme vei, hvor de bratte rampene nær toppen kan knekke en sliten leder som allerede har vært over Galibier.

Så er det den klassiske Alpe d'Huez selv, 13.8 km på 8.1%, som klatrer omtrent 1,120 m for å avslutte nær 1,850 m høyde. Det er klatringen på etappe 19, og det er heller ingen myk løsning. Å sykle to mål på dette fjellet på to dager, etter alt som har skjedd før, er den definerende fysiske utfordringen i Tour de France 2026.

Beslutningsramme — hvordan lese en fjelletappe på TV:

1. Hvor lang er den siste klatringen? Lengre betyr flere tidsforskjeller og færre overraskelser.

2. Hvor bratte er de siste 3 km? Brattere betyr eksplosive angrep i stedet for tempo-sykling.

3. Hvor mye klatring kom før det? Mer tidligere klatring betyr at avslutningen belønner utholdenhet over kraft.

4. Hvor sitter det i løpet av de tre ukene? Klatringer i den tredje uken forsterker hver svakhet.

Etter alle fire mål er etappe 20 den hardeste dagen i løpet, som er akkurat derfor den er den å vinne.

En dobbel Alpe d'Huez er sjelden: 1979, 2013 og nå 2026

De fleste ruteveiledninger bemerker at Touren ikke har avsluttet to ganger på Alpe d'Huez "siden 1979" og går videre. Detaljen er verdt å få helt riktig, fordi det er et genuint forvirrende punkt.

Det er to forskjellige ting folk mener med "Touren klatret Alpe d'Huez to ganger," og de er ikke de samme.

1979 — to separate, påfølgende etapper. I 1979, etappe 17 og 18, begge avsluttet på Alpe d'Huez på påfølgende dager. Det er den direkte historiske presedensen for 2026: to distinkte etapper, hver med avslutning på toppen, en etter den andre. Det er formatet ruten for 2026 gjenoppliver etter nesten et halvt århundre.

2013 — to ganger innen en enkelt etappe. Under den 100. Touren i 2013, klatret ruten Alpe d'Huez to ganger på en dag, ved å bruke en Col de Sarenne-sløyfe for å gå ned og komme opp igjen. Det var en enkelt etappe med en dobbel klatring, et annet konsept enn to separate avsluttende etapper.

2026 — to separate, påfølgende etapper, med Sarenne-vrien. Designet for 2026 går tilbake til 1979-modellen: etappe 19 og 20, hver avslutter på Alpe, på påfølgende dager. Men det låner Col de Sarenne-elementet fra 2013, og bruker Sarenne ikke som en sløyfe innen en etappe, men som den uvanlige avsluttende tilnærmingen på etappe 20. Det er en smart fusjon av begge historiske elementer.

År Format Hva skjedde
1979 To separate etapper Etapper 17 & 18 avsluttet begge på Alpe d'Huez, på rad
2013 En etappe, dobbel klatring Klatret to ganger på en enkelt dag via en Col de Sarenne-sløyfe
2026 To separate etapper Etapper 19 & 20 avslutter på Alpe; etappe 20 nærmer seg via Col de Sarenne

Så når noen spør, "Når var sist Touren gjorde dette?" er det presise svaret: formatet med to separate etapper skjedde sist i 1979, og den dobbelte klatringen på en dag skjedde sist i 2013. 2026 gjenoppliver 1979-formatet med et nikk til 2013s geografi, som er grunnen til at det føles både nostalgisk og helt nytt.

Hvor Tour de France 2026 vil bli vunnet — og hvem som vinner det

Nå er dommen. Samle alt ovenfor, og konklusjonen er vanskelig å argumentere imot: sammenlagt vil bli avgjort i de høye fjellene, i den siste uken.

Logikken er strukturell, ikke spekulativ. Med bare 26 km individuell tempo mot 54,450 m klatring, er det nesten ingen steder for en tempo-spesialist å bygge en uovervinnelig ledelse. Den enkle 26 km TT på etappe 16 gir noen sekunder til de beste mot klokken, men de aller neste dagene er Orcières-Merlette, Alpe d'Huez og Dronningetappen, hvor en ekte klatrer kan ta minutter. Matematikk fungerer bare én vei.

Derfor lander den analytiske enigheten på etapper 18 til 20 som sonen der den gule trøya avgjøres, med etappe 20 som den eneste avgjørende dagen. Den tre-aktige alpinblokken, Orcières på torsdag, den korte eksplosive Alpe på fredag, den 5,600 m lange dronningetappen på lørdag, er bygget for å være umulig å forsvare passivt. Den som holder trøya inn mot den helgen må overleve et angrep uten en flat etappe å komme seg på før Paris.

Utfordrerne. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) er den klare favoritten, på jakt etter en rekordliknende femte Tour-tittel etter sine seire i 2020, 2021, 2024 og 2025. Hans hovedrivaler er Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike), klatreren best utstyrt til å matche ham i de høye fjellene, og Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–Hansgrohe), den ene mannen som kan ta reell tid i tidskjøringen ved Genève-sjøen. Ruteutformingen er, på en måte, en folkeavstemning om det rivaliseringen: den fjerner Evenepoels tidskjøringsfordel og tvinger avgjørelsen til de bratteste hellingene, hvor Pogačar og Vingegaard er sterkest.

Rask ramme — hvem favoriserer denne ruten?

- Den rene klatreren: Svært favorisert. 54,450 m med klatring, 5 toppfinish, sammenlagt avgjort oppover. ✅

- Tidskjøringsspesialisten: Ufordelaktig. Bare 26 km med solo TT å jobbe med. ⚠️

- Allrounderen med et sterkt lag: Godt plassert. TTT-åpningen belønner sterke lag, og den lange midten belønner ryttere som unngår tap. ✅

- Sprinteren: Mange sjanser på flate etapper (etapper 5, 7, 9, 11, 13), men ingen sammenlagtpott. 🏁

Innsatsen på den siste lørdagen er enorm. Hvis Pogačar ankommer i gult, er etappe 20 hans kroning eller hans undergang. Hvis han ankommer jagende, er dronningetappen hans siste, beste sjanse. Uansett, Tour de France 2026 ble bygget slik at svaret kommer på Alpe d'Huez, og vi vil ikke vite det før den aller siste klatringen.

En sammenligningsinfografikk av de tre GC-favorittene — Pogačar, Vingegaard og Evenepoel — som viser for hver deres sterkeste terreng (bratte klatringer / lange klatringer / tidskjøring) kartlagt mot balansen av 2026-ruten med 26 km TT mot 54,450 m med klatring
En sammenligningsinfografikk av de tre GC-favorittene — Pogačar, Vingegaard og Evenepoel — som viser for hver deres sterkeste terreng (bratte klatringer / lange klatringer / tidskjøring) kartlagt mot balansen av 2026-ruten med 26 km TT mot 54,450 m med klatring

Paris-finale og Montmartre-klatringen (etappe 21)

Touren når Paris på søndag 26. juli med etappe 21, Thoiry → Paris, rundt 130 km, som avsluttes på Champs-Élysées som tradisjonen tilsier. Men 2026 beholder vrien introdusert i 2025: finalen beholder Montmartre / Rue Lepic-klatringen, med tre oppstigninger før innspurten til Champs-Élysées. Linjen ligger omtrent 15 km fra Sacré-Cœur.

I mange år var den siste etappen en prosessjonal parade etterfulgt av en massespurt, sammenlagt lenge avgjort og dagen en champagne-toast formalitet. Montmartre-brosteinene endret det. Tre turer opp Rue Lepics bratte helling tilfører reell vanskelighet til det som pleide å være en seremoniell avslutning, og åpner døren for en aggressiv rytter eller et dristig brudd for å ødelegge sprinternes fest på den mest berømte avenyen i sykling.

I praksis vil sammenlagt allerede være avgjort på Alpe d'Huez dagen før, så etappe 21 er ikke en dag for den gule trøya. Men Montmartre-tillegget betyr at det heller ikke lenger er en garantert spurt, og etter en rute så hard som denne, er en livlig, uforutsigbar innspurt til Paris en passende måte å avslutte den 113. Tour de France på.

Et nærbilde av rute kartet for Paris etappe-21 finale som viser de tre Montmartre / Rue Lepic stigningene og den siste innspurten til Champs-Élysées målstreken, med den ~15 km avstanden fra Sacré-Cœur markert
Et nærbilde av rute kartet for Paris etappe-21 finale som viser de tre Montmartre / Rue Lepic stigningene og den siste innspurten til Champs-Élysées målstreken, med den ~15 km avstanden fra Sacré-Cœur markert

Tour de France 2026 FAQ

Når starter og slutter Tour de France 2026? Tour de France 2026 går 4–26 juli 2026. Den starter i Barcelona med en lagtempo på lørdag 4. juli og avsluttes på Champs-Élysées i Paris søndag 26. juli, etter 21 etapper og 2 hviledager.

Hvor starter Tour de France 2026? I Barcelona, Spania, for første gang Touren har startet der, og bare den tredje Grand Départ i Spania etter San Sebastián (1992) og Bilbao (2023). Etappe 1 er en 19,6 km lagtempo, første gang en TTT har åpnet Touren siden 1971.

Hvorfor er det to Alpe d'Huez etapper i 2026? Arrangørene har bygget ruten som en tredje uke "crescendo," med back-to-back toppfinish på Alpe d'Huez som etappe 19 og 20 for å avgjøre den generelle klassifiseringen på dramatisk vis. Det er første gang siden 1979 Touren har avsluttet på Alpe med to separate, påfølgende etapper.

Når var sist Touren klatret Alpe d'Huez to ganger? To separate etapper: 1979 (etappe 17 og 18). To ganger innen en enkelt etappe: 2013, da den 100. Touren brukte en Col de Sarenne sløyfe for å klatre den to ganger på en dag. 2026 gjenoppliver 1979 to-etappe formatet, med etappe 20 som nærmer seg toppen via Col de Sarenne.

Hvor lang er Tour de France 2026 og hvor mye klatring er det? Ruten for 2026 dekker 3,333 km med 54,450 m total høydeøkning over 21 etapper, inkludert 8 fjelletapper og 5 toppfinish, men bare 26 km individuell tempo.

Hvilken etappe vil avgjøre Tour de France 2026? De fleste analytikere peker på etappe 20, Dronningetappen fra Le Bourg-d'Oisans til Alpe d'Huez: 170,9 km med 5,600 m klatring over Col de la Croix de Fer, Col du Galibier (2,642 m) og Col de Sarenne. Den siste uken (etapper 18–20) blir bredt sett på som der den gule trøya vinnes.

Hvor mange toppfinish er det i Tour de France 2026? Fem: Gavarnie-Gèdre (etappe 6), Plateau de Solaison (etappe 15), Orcières-Merlette (etappe 18), og Alpe d'Huez to ganger (etapper 19 og 20). Les Angles (etappe 3) og Le Lioran (etappe 10) er tillegg tilbakeløp innen de åtte fjelletappene.

Er Tadej Pogačar med i Tour de France 2026? Ja. Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) er den klare favoritten, på jakt etter en rekordliknende femte Tour-tittel etter å ha vunnet i 2020, 2021, 2024 og 2025. Hans hovedrivaler er Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike) og Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–Hansgrohe).

Er det en Montmartre-finish i Paris i 2026? Etappe 21 avsluttes på Champs-Élysées, men beholder Montmartre / Rue Lepic klatringen fra 2025, med tre stigninger før innspurten. Målstreken ligger omtrent 15 km fra Sacré-Cœur.

Når er Tour de France Femmes 2026, og hva er nytt? Tour de France Femmes 2026 går 1–9 august, 9 etapper og 1,175 km (den lengste ruten siden gjenopplivingen i 2022), starter i Lausanne og avsluttes i Nice. Høydepunktet er første gang kvinnernes Tour har en toppfinish på Mont Ventoux (klatret fra Bédoin-siden), sammen med en 21 km individuell tempo i Dijon og en avsluttende Col d'Èze sløyfe i Nice.


2026 Tour de France-ruten er et klatrerløp fra Barcelona lagtempo til den siste Alpe d'Huez-toppen: 3,333 km, 54,450 m med stigning, kun 26 km mot klokken, og en finale konstruert for å avgjøre alt i løpet av de siste 48 timene på en enkelt fjell. Merk 24. og 25. juli i kalenderen din nå. Det er helgen med tilbakevendende Alpe d'Huez hvor den 113. Tour de France vil bli vunnet.


Ride in RydeCruz — ytelses sykkeltrøyer i pustende Bamboo BreathTech-stoff, gratis frakt over hele verden.

Se alle trøyer →

RELATED ARTICLES