Nová pravidla UCI pro rok 2026: vysvětlení šířky řídítek, hloubky ráfků a limitů přileb

New UCI rules for 2026: handlebar width, rim depth and helmet limits explained

Nová pravidla UCI pro rok 2026: vysvětlení šířky řídítek, hloubky ráfků a limitů přileb

1. ledna 2026 UCI zrušila část svého pravidlového manuálu pro vybavení. Ultraúzká řídítka jsou pryč, hluboká kola nyní mají strop a celá kategorie aerodynamických přileb byla vyloučena z hromadných závodů. Tento průvodce vám poskytne skutečná čísla (řídítka na 400mm, ráfky na 65mm, dvě třídy přileb), vysvětlí, jak se každé z nich měří, a odpoví na otázku, na kterou většina jezdců skutečně zajímá: dotýká se to nějak kola ve vaší garáži? Krátká odpověď: téměř jistě ne.

Klíčové body

- Řídítka: minimální celková šířka se zvyšuje z 350mm na 400mm (vnější k vnějšímu, včetně omotávky); hoods musí být alespoň 280mm od sebe; rozšíření je omezeno na 65mm.

- Kola: maximální hloubka ráfku 65mm v hromadných silničních závodech, ale časovky jsou zcela osvobozeny.

- Přilby: rozděleny na "tradiční" (silniční) a "časovkovou" třídu; přilby ve stylu TT jsou zakázány v hromadných závodech.

- Vidlice/rám: vnitřní šířka omezena na 115mm vpředu / 145mm vzadu.

- Kdo to ovlivňuje: pouze soutěže schválené UCI. Vaše nedělní vyjížďka, vaše dojíždění a většina sportovních a Gran Fondů zůstávají nedotčeny.

- Proč: bezpečnost jezdců. UCI chce získat zpět část rychlosti, kterou ultra-aerodynamické vybavení uvolnilo.

Toto jsou největší regulace vybavení, které sport za poslední léta viděl, a přinesly s sebou značné množství zmatku, včetně čísla pro rozestup hoods, které se tiše změnilo v průběhu procesu z 320mm na 280mm. Níže uvádím každé pravidlo v jednoduché angličtině, pojmenuji konkrétní vybavení, které je nyní nelegální, projdu odpovědí jezdců a značek a uzavřu praktickým seznamem pro budoucnost a FAQ.

Čistá infografika shrnující čtyři hlavní pravidla vybavení UCI 2026 — minimální šířka řídítek 400mm, maximální hloubka ráfků 65mm, rozdělení přileb na tradiční a časovkové, a limity vnitřní šířky vidlice a rámu 115mm/145mm — každé zobrazeno s jednoduchou ikonou a klíčovým číslem
Čistá infografika shrnující čtyři hlavní pravidla vybavení UCI 2026 — minimální šířka řídítek 400mm, maximální hloubka ráfků 65mm, rozdělení přileb na tradiční a časovkové, a limity vnitřní šířky vidlice a rámu 115mm/145mm — každé zobrazeno s jednoduchou ikonou a klíčovým číslem

Pravidla UCI 2026 na první pohled: stará vs nová

Pokud si nepřečtete nic jiného, přečtěte si toto. Tabulka níže je celá změna vybavení pro rok 2026 na jedné obrazovce: jaké bylo pravidlo předtím a jaké se stalo 1. ledna 2026. Všechno, co následuje, jen rozebírá tyto řádky.

Výbava Před 2026 Od 1. ledna 2026
Šířka řídítek (minimální) 350mm 400mm (vnější-vnější, včetně omotávky)
Mezera mezi brzdovými páčkami (minimální) Žádná 280mm mezi vnitřními okraji páček
Rozšíření řídítek (maximální) Žádné 65mm boční "drop box"
Sklon brzdové páčky směrem dovnitř Neregulováno 10° maximálně od vertikály
Hloubka ráfku (maximální, hromadný start) Neomezeno 65mm
Vnitřní šířka vidlice (maximální) Žádná 115mm přední / 145mm zadní
Přilby Nedefinované kategorie "Tradiční" vs "časovkářské" třídy

Několik věcí vyčnívá. Změna řídítek je hlavní zpráva: zvýšení minimální šířky o 50mm, plus tři zcela nové podpravidla (mezi páčkami, rozšíření, sklon), která předtím vůbec neexistovala. Maximální hloubka ráfku je absolutní strop, nikoli průměr, což je velmi důležité pro novou generaci aerodynamických ráfků s vlnitým profilem. A pravidla pro přilby nezmenšují velikostní limit vůbec, ten zůstává na 450 × 300 × 210mm, ale rozdělují přilby do dvou tříd a jednu z nich vylučují z hromadných startů.

Proč tedy tyto konkrétní čísla? Každé číslo zde směřuje k jednomu cíli: omezit aerodynamické výhody, které pomohly posunout rychlosti pelotonu na rekordní úrovně. UCI tvrdí, že širší řídítka, mělké ráfky a otevřenější přilby každé přidávají trochu odporu. A trochu odporu, násobené 180 jezdců jedoucích rychlostí 50km/h, je marže, na kterou se regulační orgán spoléhá pro bezpečnost.

Tip pro profesionály: Uložte si tuto tabulku do záložek. Téměř každá otázka "je moje X legální?" se odpovídá porovnáním vašeho komponentu s příslušným řádkem a poté zkontrolováním, zda vůbec závodíte podle pravidel UCI. Více o tom níže.

Co je nového v roce 2026 a příběh bezpečnosti za tím

Balíček pro rok 2026 se neobjevil přes noc. Byl zahájen tiskovou zprávou Výkonného výboru UCI ze dne 12. června 2025, vydanou po schůzce v Arzonu ve Francii. Podrobné objasnění, včetně toho důležitého změkčení čísla mezery mezi páčkami, bylo potvrzeno na schůzi Výkonného výboru v září 2025, která se konala během Mistrovství světa v Kigali v Rwandě, a bylo finalizováno v následném prohlášení UCI.

Zde je část, která rámcuje vše: tato pravidla pocházejí z Komise pro výbavu a nové technologie UCI, která spolupracovala se SafeR, specializovaným orgánem pro bezpečnost jezdců ve sportu. Toto partnerství je klíčové. Označuje celý projekt 2026 jako zásah do bezpečnosti, nikoli technické úpravy. Spouštěčem byla série vysoce profilovaných nehod, které posunuly blaho jezdců na vrchol agendy.

Společným prvkem každého pravidla je omezení rychlosti. UCI uvádí, že důvodem pro pravidlo o řídítkách je jasný: ultraúzká řídítka zlepšují aerodynamiku, a "cílem stanovení těchto limitů je omezit rychlosti zajištěním určitého vzdušného odporu od šířky řídítek." Jinými slovy, regulační orgán se rozhodl, že marginální aerodynamické zisky, které se získávají z úzkých řídítek, hlubokých ráfků a kluzkých přileb, učinily peloton nebezpečně rychlým, a legislativně tyto rychlosti částečně omezují.

Stojí za to se zamyslet nad tím, jak velká to je změna. Po dvě desetiletí probíhal závod ve výbavě jedním směrem: rychleji, hladčeji, aerodynamičtěji. Pravidla pro rok 2026 jsou poprvé, co UCI systematicky tlačí opačným směrem na několika frontách najednou, záměrně vrací odpor do kol pro bezpečnost.

Rychlá poznámka o načasování, protože ne všechno označené "2026" skutečně vstoupí v platnost v roce 2026. Pravidla pro řídítka, ráfky, kategorie přileb a vidlice/rám vstoupí v platnost 1. ledna 2026 pro hromadné starty na silnici a v cyklokrosu. Některé části jsou však odloženy. Samostatný standard pro dráhové kolo (350mm řídítka, 80mm rozšíření) vstoupí v platnost 1. ledna 2027. Formální certifikační protokol pro přilby, schéma schvalování ve stylu CE/CPSC, přijde "nejdříve 1. ledna 2027." A cenové stropy na rámové sady, vidlice, kola, řídítka, přilby a kombinézy jsou také plánovány na rok 2027.

Tip pro fanoušky: Když budete sledovat jarní klasiky 2026, podívejte se na kokpity. Viditelně širší řídítka a zmizení nejextrémnějších aerodynamických přileb jsou nejvíce kamerově zřejmé známky těchto pravidel v akci.

Horizontální časová osa infografiky zavádění pravidel UCI — oznámení Výboru pro správu Arzon 12. června 2025, potvrzení Kigali v září 2025 s revizí kapoty z 320mm na 280mm, 1. ledna 2026 vstupují v platnost hlavní pravidla a 1. ledna 2027 standard pro dráhu plus certifikační protokol pro helmy plus cenové stropy — s malým výtahem o SafeR/bezpečnostním zdůvodnění
Horizontální časová osa infografiky zavádění pravidel UCI — oznámení Výboru pro správu Arzon 12. června 2025, potvrzení Kigali v září 2025 s revizí kapoty z 320mm na 280mm, 1. ledna 2026 vstupují v platnost hlavní pravidla a 1. ledna 2027 standard pro dráhu plus certifikační protokol pro helmy plus cenové stropy — s malým výtahem o SafeR/bezpečnostním zdůvodnění

Vysvětlení pravidla 400mm pro řídítka

Toto je pravidlo, o kterém se všichni hádají, a které je nejvíce zatíženo nedorozuměními. Takže tady je přesně to, co říká. Od 1. ledna 2026 je minimální celková šířka řídítek pro silniční a cyklokrosové závody s hromadným startem 400mm, měřeno z vnější strany na vnější stranu v nejširším bodě, včetně omotávky. To je skok o 50mm z předchozího minima 350mm, zapsaného v článku 1.3.031 (stávající pravidla geometrie jsou uvedena v článku 1.3.022).

Největším zdrojem zmatku je metoda měření. 400mm je externí, z vnější strany na vnější stranu. Není to měření od středu ke středu, a není to od kapoty ke kapotě. UCI objasnila, že 400mm z vnější strany na vnější stranu odpovídá přibližně 380mm od středu ke středu, "standard běžně používaný v cyklistickém průmyslu." Takže jezdec na tom, co průmysl nazývá 38cm (380mm) řídítky, což je velmi běžná velikost, je obecně v pořádku, protože tento štítek se vztahuje na hodnotu od středu ke středu.

Tři podpůrná pravidla jsou připojena k hlavnímu číslu:

  1. Vzdálenost kapot: minimální vzdálenost mezi vnitřními okraji dvou brzdových páček/kapot je 280mm. To zabraňuje jezdcům obcházet pravidlo širokých řídítek tím, že jednoduše radikálně nakloní kapoty dovnitř.
  2. Rozšíření: maximálně 65mm, měřeno jako boční rozsah od vnitřního okraje vrcholů k vnějšímu okraji spádu, tzv. "drop box." To efektivně zakazuje extrémně rozšířená gravelová řídítka na silnici.
  3. Naklonění páček: brzdové páčky mohou být nakloněny dovnitř maximálně o 10° od vertikály, čímž se uzavírá další mezera pro simulaci úzké pozice.

Teď k zmatku ohledně 320mm versus 280mm, protože to plete hodně lidí. Spousta článků, spolu s původním oznámením z 12. června 2025, uvádí minimální hodnotu kapoty 320mm. Toto číslo je zastaralé. Po silné zpětné vazbě od jezdců a průmyslu bylo sníženo na 280mm, potvrzeno na zasedání v Kigali v září 2025. Takže pokud někde vidíte 320mm, odkazuje to na zrušený návrh. Je tu však háček: UCI Komise pro vybavení a nové technologie přezkoumá číslo 280mm během roku 2026, "s cílem potenciálně jej zvýšit pro budoucí sezóny." Takže 280mm je číslo pro rok 2026, ale nemusí zůstat.

Co to vlastně zakazuje? Extrémně úzké nastavení řídítek v rozmezí 32–36cm, které profesionálové přijali, aby zmenšili svou čelní plochu. Dráhové závody dostanou svou vlastní verzi pravidla od 1. ledna 2027: minimální celková šířka 350mm, maximální rozšíření 80mm, maximální průřez 65mm.

Označený technický diagram silničních řídítek zepředu, jasně označující čtyři měření pro rok 2026 — celková šířka 400mm vnějším okrajem včetně omotávky, minimální vzdálenost 280mm mezi rukojetí/páčkou, maximální rozměr 65mm pro sklon, a maximální sklon páčky 10 stupňů — s ekvivalentem ~380mm od středu ke středu
Označený technický diagram silničních řídítek zepředu, jasně označující čtyři měření pro rok 2026 — celková šířka 400mm vnějším okrajem včetně omotávky, minimální vzdálenost 280mm mezi rukojetí/páčkou, maximální rozměr 65mm pro sklon, a maximální sklon páčky 10 stupňů — s ekvivalentem ~380mm od středu ke středu

Vysvětlení limitu hloubky ráfku 65mm

Druhý hlavní pravidlo stanovuje tvrdý limit pro hloubku vašich závodních kol. Od 1. ledna 2026 je maximální výška ráfku (hloubka) pro závody s hromadným startem 65mm, což je zapsáno v aktualizovaném článku 1.3.018. Oficiální znění to definuje jako "kolmou vzdálenost od tečné čáry procházející jakýmkoliv bodem vnějšího okraje ráfku k vnitřnímu okraji ráfku," což v překladu znamená prostou hloubku profilu ráfku.

Ta dvě slova, "jakýkoliv bod," mají velký význam. Limit 65mm se vztahuje na každý profil ráfku, včetně stále populárnějších vlnitých nebo proměnlivých hloubkových ráfků, a žádný jednotlivý bod na ráfku nesmí překročit 65mm, i když průměrná hloubka je nižší. Takže sinusoidní ráfek, který klesá na 60mm, ale dosahuje vrcholu na 68mm, je nelegální, protože vrchol je to, co se počítá. To uzavírá dveře výrobcům, kteří by se snažili pravidlo obelstít chytrými tvary profilů.

Existuje jedna velká výjimka, která odvrací mnoho paniky: časovky jsou zcela osvobozeny. Hlubší ráfky a plné disky zůstávají legální v individuálních časovkách (ITT) a týmových časovkách (TTT). Limit 65mm se vztahuje pouze na závody s hromadným startem. Takže ta dramatická kola s hlubokým profilem a disky, která vidíte v časovkách, nikam nezmizí.

Což nás přivádí k konkrétním obětem. Dva specifické ráfky jsou nyní zakázány v závodech s hromadným startem:

Ráfek Hloubka Omezení o Stav v závodech s hromadným startem
Zipp 808 80mm 15mm Zakázáno
Swiss Side Hadron Ultimate / Hadron³ 680 68mm Pouze 3mm Zakázáno

Případ Swiss Side je ten, který bolí, protože kolo chybí limit o pouhé 3mm. Swiss Side veřejně protestovalo, publikovalo otevřený dopis, který tvrdí, že regulace je kontraproduktivní. Jejich technický argument: šířka pneumatiky, vzor dezénu a geometrie řízení ovlivňují skutečné ovládání a stabilitu proti bočnímu větru mnohem více než hloubka ráfku, takže omezování hloubky se zabývá nesprávnou proměnnou. Značka označila zákaz za kontraproduktivní k samotnému cíli bezpečnosti, který tvrdí, že slouží.

Klíčový závěr: Pokud závodíte v závodech UCI s hromadným startem, vaše závodní kola musí mít 65mm nebo méně v každém bodě ráfku. Pokud jezdíte pouze na sportovních akcích, trénujete nebo dojíždíte na hlubokých kolech, nic se nemění. A dokonce i v soutěžích UCI zůstávají vaše časovková kola nedotčena.

Profesionální tip: Když nakupujete "budoucí" aerodynamická kola, zkontrolujte maximální uvedenou hloubku, nikoli marketingový průměr. U vlnitých ráfků je nyní vrcholové číslo to, co rozhoduje o legálnosti.

Vysvětlující diagram příčného řezu ráfku kola, který ukazuje, jak se měří hloubka 65 mm jako kolmá vzdálenost od vnějšího k vnitřnímu extrému, s dvěma příkladovými profily vedle sebe — legální 65mm rovný ráfek označený jako vyhovující a vlnitý ráfek s proměnlivou hloubkou dosahující 68mm označený jako nelegální, protože jakýkoli jednotlivý bod nad limitem selhává
Vysvětlující diagram příčného řezu ráfku kola, který ukazuje, jak se měří hloubka 65 mm jako kolmá vzdálenost od vnějšího k vnitřnímu extrému, s dvěma příkladovými profily vedle sebe — legální 65mm rovný ráfek označený jako vyhovující a vlnitý ráfek s proměnlivou hloubkou dosahující 68mm označený jako nelegální, protože jakýkoli jednotlivý bod nad limitem selhává

Nová pravidla pro helmy a přesně které helmy jsou zakázány

Změny v pravidlech pro helmy vypadají na papíře nenápadně, ale v praxi mají tvrdý dopad. Od 1. ledna 2026 se helmy dělí do dvou kategorií: "tradiční" (silniční) a "časovkářské." Obě si zachovávají stejný maximální rozměr 450 mm (délka) × 300 mm (šířka) × 210 mm (výška), což se nemění. Takže nejde o velikost. Jde o vlastnosti a o to, kde je každý typ povolen.

Tradiční (silniční) helma musí projít třemi testy:

  1. Mít alespoň tři odlišné otvory pro přívod vzduchu na skořepině.
  2. Nepokrývat, nebránit ani nezakrývat uši jezdce při pohledu z boku.
  3. Mít žádný integrovaný nebo odnímatelný štít.

Časovkářské helmy čelí žádným z těchto omezení. Mohou mít uzavřené skořepiny, kryty uší a štíty. Kompromis spočívá v tom, kde je povoleno je nosit.

Zde je, kde je každá z nich legální:

Typ helmy Silniční závod s hromadným startem ITT / TTT Dráha Cyclocross
Tradiční (silniční) ✅ Povolená ✅ Povolená ✅ Povolená ✅ Povolená
Časovkářská Zakázaná ✅ Povolená ✅ Povolená (prozatím) Zakázaná

Stručně řečeno: tradiční silniční helma je legální všude, zatímco TT helma je omezena na časovky, plus dráhu prozatím, protože tato pravidla se změní v roce 2027. Celý smysl je zastavit jezdce v nošení kluzkých, uzavřených, štítovaných aerodynamických helem ve skupině.

A pojmenované oběti, konkrétní helmy, které byly hlášeny jako zakázané na silničních závodech ve skupině podle nových pravidel:

  • POC Procen Air: částečné kryty uší plus integrovaný štít. Nosená Benem Healym, když vyhrál etapu Tour de France 2025.
  • Giro Aerohead: žádné ventilační otvory ve skořepině. Nosená v silničních závodech Marianne Vos, Victorem Campenaertsem a Matthewem Brennanem.
  • KASK Nirvana: malé kryty uší. Nosená týmem Ineos Grenadiers.
  • Specialized Evade III: již není způsobilá pro silniční závody s namontovaným magnetickým štítem.

Formální certifikační a schvalovací protokol pro helmy, srovnatelný s bezpečnostními standardy CE nebo CPSC, vstoupí v platnost nejdříve 1. ledna 2027, což přidá režim testování bezpečnosti nad pravidla kategorie 2026.

Ilustrace srovnání tradičního silničního helmu splňujícího normy a nyní zakázaného aerodynamického helmu pro časovku, s popisky ukazujícími na tři nedostatky — uzavřená skořepina s příliš malým počtem větracích otvorů, krytí uší a integrovaný štít — a zelenými zaškrtnutími na otevřených větracích otvorech helmu, odkrytými ušima a skořepinou bez štítu
Ilustrace srovnání tradičního silničního helmu splňujícího normy a nyní zakázaného aerodynamického helmu pro časovku, s popisky ukazujícími na tři nedostatky — uzavřená skořepina s příliš malým počtem větracích otvorů, krytí uší a integrovaný štít — a zelenými zaškrtnutími na otevřených větracích otvorech helmu, odkrytými ušima a skořepinou bez štítu

Vidlice, rám a další úpravy pro rok 2026

Kromě tří hlavních pravidel balíček pro rok 2026 tiše mění geometrii rámu a vidlice a upravuje několik dalších nedostatků. Těmto změnám se věnuje méně pozornosti, protože diváci je v podstatě nemohou vidět, ale pro výrobce představují skutečná omezení.

Vezměte si šířku vidlice a rámu. Od 1. ledna 2026 budou silniční kola mít maximální vnitřní šířku vidlice 115 mm vpředu a maximální vnitřní šířku zadního trojúhelníku/ sedlových vzpěr 145 mm, měřeno po celé délce vidlice a zadního trojúhelníku, nikoli pouze na jednom místě. To omezuje, jak široký a aerodynamický může být dolní rám, čímž se omezuje efekt "aerodynamického krytu", který vytvářejí velmi široké vzpěry. Dráhová kola budou mít stejný přístup od roku 2027.

Také se zpřísňuje regulace podpory předloktí, známá jako "psí tlapky". Pravidla pro rok 2026 zpřísňují regulaci pozic s předloktím na řídítkách. Aerodynamická pozice "psí tlapky" je nyní zakázána kromě pevných prodloužení pro časovku, takže nemůžete simulovat pozici pro časovku na silničním kole tím, že si předloktí opřete o vršky řídítek.

A pak je tu limit převodů, který se neuskutečnil. Široce hlášený návrh na maximální převodový poměr 54×11, prezentovaný jako další bezpečnostní opatření k omezení maximální rychlosti, byl napaden u soudu společností SRAM. UCI v tomto případě prohrála a plán na omezení převodů je v současnosti pozastaven. To je důležité: i když se objevuje v mnoha seznamech "pravidel pro rok 2026", limit převodů není potvrzeným pravidlem pro rok 2026. Pokud ho vidíte uváděný jako aktivní, je to nesprávné.

Pokud se podíváme dál, cenové limity přicházejí v roce 2027. Od 1. ledna 2027 plánuje UCI zavést maximální cenové limity na rámové sady, vidlice, kola, řídítka/prodloužení, helmy a závodní obleky, zpočátku vázané na dráhové vybavení pro olympiádu v LA 2028, s cílem snížit nákladovou bariéru pro elitní soutěže.

Zde je rychlý kontrolní seznam, který odděluje potvrzená pravidla pro rok 2026 od šumu:

  • Potvrzeno pro rok 2026: 400 mm řídítka, 280 mm kapoty, 65 mm rozšíření, 65 mm hloubka ráfku, kategorie helem, 115/145 mm šířka vidlice a rámu, omezení psí tlapky.
  • 🕐 Odloženo na rok 2027: standard řídítek pro dráhová kola, certifikační protokol pro helmy, cenové limity vybavení.
  • Pozastaveno / není pravidlem: limit převodového poměru 54×11 (zrušen po právním napadení SRAM).

Klíčové sdělení: Považujte "pravidlo pro rok 2026" za skutečné pouze tehdy, pokud je v potvrzeném sloupci výše. Limit převodů je zejména běžný mýtus.

Platí to pro VÁS?

Tohle je nejvíce vyhledávaná a nejvíce nepochopená otázka v celé diskusi o roce 2026, takže budu přímočarý. Tato pravidla platí pouze pro soutěže schválené UCI. Pokud se nezúčastňujete závodu na akci s licencí UCI, pravidla se na vaše kolo nevztahují.

To znamená, že následující jsou zcela nedotčena:

  • Rekreační jízda: vaše víkendová skupinová jízda, vaše kávová trasa, vaše výstupy na seznamu přání.
  • Trénink: intervaly, základní kilometry, indoorové tréninky.
  • Dojíždění: vaše každodenní jízda do práce.
  • Většina sportovních a Gran Fondů: tyto obvykle nejsou organizovány podle plných pravidel UCI pro vybavení.

Takže pokud jezdíte na 38 cm řídítkách a kolech s hloubkou 80 mm s aerodynamickou helmou se štítem na své nedělní jízdě, nic z toho se najednou nestává "nelegálním". Na vaší místní zastávce v kavárně není žádná policie vybavení. Pravidla se vztahují na profesionální a licencované amatérské závody, nikoli na jízdu.

Na úrovni národních federací se situace komplikuje. UCI stanovuje mezinárodní standard, ale národní federace mohou rozhodnout, jak, nebo zda, uplatnit každý prvek na domácí půdě, a v tom nejsou konzistentní:

Federace Šířka řídítek (400mm) Hloubka ráfku (65mm) Rozestup brzdových páček (280mm)
AusCycling Osvobozeno pro ne-UCI národní/státní/klubové akce Osvobozeno pro ne-UCI akce Podle UCI
British Cycling Uvedlo, že nebude uplatňovat 400mm na domácí úrovni Podle UCI Uplatní 280mm v domácích silničních/cyklistických akcích

AusCycling výslovně osvobodilo limity šířky řídítek a hloubky ráfku pro ne-UCI národní, státní a klubové akce. British Cycling uvedlo, že bude uplatňovat pouze rozestup brzdových páček 280mm, nikoli celkovou šířku 400mm, v domácích silničních a cyklistických akcích. Poučení: i když závodíte, přesná pravidla, kterým čelíte, závisí na úrovni schválení vaší akce a vaší národní federaci.

Takže proveďte tuto dvoustupňovou kontrolu:

  1. Závodíte v akci schválené UCI? Pokud ne, žádná z těchto pravidel se nevztahuje; jezděte na tom, co vám vyhovuje. Pokud ano, pokračujte.
  2. Co říká vaše národní federace a technické předpisy konkrétní akce? Zkontrolujte obojí. Mohou osvobodit nebo upravit výchozí hodnoty UCI pro domácí kategorie.

Profesionální tip: Když si nejste jisti, technický průvodce akce nebo webové stránky vaší národní federace jsou autoritou pro tento závod. Nepředpokládejte, že se na místní krit vztahuje celý pravidlový manuál UCI jen proto, že se dostal do titulků.

Jednoduchý rozhodovací diagram s otázkami ano/ne s názvem "Platí pro mě pravidla UCI 2026?" — první větev se ptá, zda závodíte v akci schválené UCI; cesta Ne vede k "Pravidla se nevztahují, jezděte na tom, co vám vyhovuje", pokrývající dojíždění, trénink a většinu sportovních akcí/Gran Fondos; cesta Ano vede k "Zkontrolujte svou národní federaci a technické předpisy akce" s příklady osvobození od AusCycling a British Cycling
Jednoduchý rozhodovací diagram s otázkami ano/ne s názvem "Platí pro mě pravidla UCI 2026?" — první větev se ptá, zda závodíte v akci schválené UCI; cesta Ne vede k "Pravidla se nevztahují, jezděte na tom, co vám vyhovuje", pokrývající dojíždění, trénink a většinu sportovních akcí/Gran Fondos; cesta Ano vede k "Zkontrolujte svou národní federaci a technické předpisy akce" s příklady osvobození od AusCycling a British Cycling

Odpověď: jak se závodníci a značky postavili proti

Pravidla 2026 nebyla přijata s univerzálním potleskem. Skutečná koalice závodníků, montérů a výrobců se postavila proti, a v nejméně dvou případech se odpor vyplatil. Pochopení kritiky pomáhá vysvětlit, proč se některé změny, jako například změna rozestupu brzdových páček z 320mm na 280mm, uskutečnily v průběhu procesu.

Začněme s námitkou týkající se biomechaniky. Niamh Fisher-Black (SD Worx) veřejně kritizovala pravidlo o řídítkách, argumentujíc, že minimální šířka 400mm je širší než přirozená šířka ramen mnoha žen a menších závodníků, což je nutí do nepřirozeně široké pozice, která by mohla zvýšit riziko zranění spíše než ho snížit. Tento názor byl institucionalizován: Mezinárodní institut pro cyklistické montáže (IBFI) oficiálně prohlásil, že původní návrh "postrádal adekvátní zohlednění lidské biomechaniky a bezpečnosti závodníků." Tento odpor závodníků a montérů je široce přičítán tomu, že snížil rozestup brzdových páček z 320mm na 280mm.

Pak námitka týkající se kol. Jak bylo uvedeno výše, Swiss Side argumentovalo prostřednictvím otevřeného dopisu, že omezení hloubky ráfku cílí na špatnou proměnnou, že faktory pneumatik a řízení dominují ovládání, a že zákaz je kontraproduktivní. UCI zůstalo pevné na 65mm.

A právní námitka. SRAM vzal navrhované omezení převodů 54×11 k soudu a vyhrál, což přinutilo UCI zcela odložit plán na omezení převodů.

Zde je přehled námitek versus výsledků:

Námitka Kdo ji vznesl Odpověď UCI
400mm příliš široké pro malé jezdce / ženy Fisher-Black, IBFI Udrželi 400mm, ale změkčili hoods 320 → 280mm
Rim cap nezlepší ovládání Swiss Side Udržel se na 65mm
Gear cap je neopodstatněný SRAM (právní výzva) Odloženo po prohře v případu

Jednotící stížnost od odpůrců je, že UCI se opírá o univerzální limity a používá bezpečnost jako obecné zdůvodnění, aniž by vždy zakládala konkrétní čísla na biomechanických nebo aerodynamických důkazech. Odpověď UCI je, že jasný, vymahatelný, univerzální standard je jediný praktický způsob, jak dohlížet na peloton o 180 jezdcích, a že nějaký standard je lepší než žádný.

Hlavní závěr: Pravidla nejsou vytesána do kamene. Změna z 320 na 280mm dokazuje, že UCI se pod tlakem posune, a číslo 280mm je výslovně otevřené k přezkoumání během roku 2026. Očekávejte další vyjednávání, zejména kolem velikosti a inkluzivity.

Jak zajistit budoucnost vašeho vybavení (pokud závodíte)

Pokud závodíte, nebo plánujete závodit podle pravidel UCI, zde je návod, jak udržet vaše vybavení legální bez zbytečného utrácení nebo honění pravidel, která se na vás nevztahují. Pokud nezávodíte na akcích UCI, tuto část přeskočte a jezděte na čemkoliv, co vám vyhovuje a je pohodlné.

Kontrolní seznam pro legální vybavení:

  • Řídítka: zvolte 400–420mm od okraje k okraji (včetně omotávky) s hoods alespoň 280mm od sebe a rozšířením pod 65mm. Tyč označená 38–40cm od středu ke středu je vaše bezpečná výchozí zóna, ale potvrďte číslo od okraje k okraji u výrobce, protože to je to, co se skutečně měří.
  • Brzdové páky: nastavte vnitřní sklon na 10° nebo méně od vertikály, když montujete své hoods.
  • Závodní kola: vyberte ráfky, které jsou 65mm hluboké nebo mělké na každém bodě pro závody s hromadným startem. Udržte svá hlubší kola (nebo disk) pro časovky, kde jsou stále legální.
  • Přilba: pro silnici, dráhu a cyklokros použijte tradiční silniční přilbu s alespoň třemi větracími otvory, bez krytí uší a bez štítu. Uložte jakoukoliv přilbu s štítem nebo uzavřenou TT přilbu pouze pro časovky.
  • Rám: jakýkoliv běžný závodní rám po roce 2026 od hlavní značky již splňuje limity vnitřní šířky 115mm/145mm. Nemusíte měřit své vlastní vidlice, pokud nepoužíváte něco exotického.

Jednoduchý rámec pro rozhodování o nákupu:

  1. Nakupujete pro závody UCI s hromadným startem? Aplikujte každé pravidlo výše do písmene.
  2. Nakupujete pouze pro časovky? Hluboké ráfky, disková kola a aerodynamické přilby jsou stále povoleny.
  3. Nakupujete pro sportovní akce, trénink nebo běžnou jízdu? Úplně ignorujte pravidla UCI. Nakupujte podle velikosti, pohodlí a stylu jízdy, který skutečně děláte. Užší tyč nebo hlubší kolo, které vám vyhovuje, je lepší než "UCI-legální" vybavení, které nepotřebujete.

Dva konkrétní scénáře:

  • Scénář A, licencovaný silniční závodník. Závodíte na regionálních silničních závodech UCI na 36cm tyčích a 80mm kolech. Akce: vyměňte za přibližně 400mm tyče s vyhovujícími rozestupy hoods a přesuňte svá 80mm kola na časovky (nebo je prodejte a kupte sadu ≤65mm aerodynamických kol). Zkontrolujte svou národní federaci, zda domácí kategorie nejsou osvobozeny.
  • Scénář B, jezdec Gran Fondo. Jezdíte na velkých sportovních akcích s přilbou s štítem a 38cm tyčemi. Akce: nedělejte nic. Žádná z pravidel 2026 se na vaše akce nevztahují. Utraťte peníze raději za pneumatiky, úpravy nebo kondici.

Profesionální tip: Nezajistěte si budoucnost panickým nakupováním. Nejprve potvrďte, že skutečně závodíte podle pravidel UCI. Nejčastější chybou je považovat regulaci pro profesionální peloton za osobní mandát.

Infografika ve stylu checklistu pro závodní setup splňující UCI pravidla pro rok 2026, s označeným kolem ukazujícím každý splňující komponent — řídítka 400-420mm od okraje k okraji, hoods 280mm od sebe, brzdové páky pod úhlem 10 stupňů, závodní kola 65mm nebo mělká, tradiční silniční helma bez větracího štítku, a rám po roce 2026 splňující vnitřní šířku 115mm/145mm — každý prvek s zeleným zaškrtnutím
Infografika ve stylu checklistu pro závodní setup splňující UCI pravidla pro rok 2026, s označeným kolem ukazujícím každý splňující komponent — řídítka 400-420mm od okraje k okraji, hoods 280mm od sebe, brzdové páky pod úhlem 10 stupňů, závodní kola 65mm nebo mělká, tradiční silniční helma bez větracího štítku, a rám po roce 2026 splňující vnitřní šířku 115mm/145mm — každý prvek s zeleným zaškrtnutím

Často kladené otázky o pravidlech UCI pro rok 2026

Q: Kdy vstoupí nová pravidla UCI v platnost? A: Hlavní pravidla týkající se vybavení (řídítka 400mm, rozteč hoods 280mm, hloubka ráfku 65mm, kategorie helem a limity vidlic a rámů 115mm/145mm) vstoupí v platnost 1. ledna 2026 pro silniční a cyklokrosové závody s hromadným startem UCI. Některé prvky jsou odloženy na 1. ledna 2027, včetně samostatného standardu pro řídítka závodních kol, formálního certifikačního protokolu pro helmy a stropů cen vybavení.

Q: Jak se vlastně měří šířka řídítek UCI? A: Od okraje k okraji na nejširším místě, včetně omotávky. Ne od středu ke středu, a ne od hoods k hoods. Nové minimum 400mm odpovídá přibližně 380mm od středu ke středu, což UCI popisuje jako běžný průmyslový standard. Takže typická řídítka 38cm (od středu ke středu) jsou obecně v pořádku.

Q: Jsou moje hluboká kola nyní nelegální? A: Pouze pokud závodíte v závodech UCI s hromadným startem, kde maximální hloubka ráfku je 65mm na každém bodě ráfku. Časovky jsou vyjmuty, takže hluboké ráfky a disky zůstávají legální v ITT a TTT. Pro trénink, dojíždění a většinu sportovních akcí vaše hluboká kola nejsou nijak ovlivněna.

Q: Které helmy jsou zakázány podle pravidel 2026? A: Helmy ve stylu časovky jsou zakázány v závodech silničního závodu s hromadným startem. Mezi zakázané modely patří POC Procen Air (s štítkem a částečnými kryty uší), Giro Aerohead (bez větracích otvorů ve skořepině), KASK Nirvana (s kryty uší) a Specialized Evade III s magnetickým štítkem. Splňující silniční helma potřebuje alespoň tři větrací otvory, žádné krytí uší a žádný štítek.

Q: Platí pravidla UCI 2026 pro sportovní akce a Gran Fondos? A: Ne. Pravidla platí pouze pro soutěže schválené UCI. Většina sportovních akcí a Gran Fondos není organizována podle plných pravidel vybavení UCI, takže vaše řídítka, kola a helma nejsou ovlivněny, pokud se konkrétní organizátor akce nerozhodne přijmout pravidla UCI. Rekreační jízda, trénink a dojíždění jsou zcela mimo pravidlovou knihu.

Q: Je minimální rozteč hoods 280mm nebo 320mm? A: Je to 280mm. Původní oznámení z 12. června 2025 navrhovalo 320mm, ale to bylo po zpětné vazbě od jezdců a průmyslu sníženo na 280mm, což bylo potvrzeno na zasedání v Kigali v září 2025. Číslo 280mm bude přezkoumáno během roku 2026, s možností jeho zvýšení pro budoucí sezóny, takže pokud stále vidíte citované 320mm, je to zastaralé.

Q: Proč UCI zavedla tato pravidla? A: Bezpečnost jezdců. Pravidla vznikla z Komise pro vybavení a nové technologie UCI ve spolupráci s bezpečnostním orgánem SafeR, po sérii vysoce profilovaných nehod. Společným tématem je omezení rychlosti: znovu zavedení určité aerodynamické odporu, prostřednictvím širších řídítek, mělkých ráfků a otevřenějších helem, aby se zpomalil peloton.

Q: Budou moje současná řídítka 38cm a kola 80mm nelegální v roce 2026? A: Pouze v závodech UCI s hromadným startem. Řídítka 38cm (od středu ke středu) měří přibližně 400mm od okraje k okraji a pravděpodobně jsou v pořádku; kola 80mm překračují limit 65mm a byla by nelegální pro závody silničního závodu UCI s hromadným startem (ale stále legální pro časovky a pro všechny jízdy mimo UCI). Mimo soutěž UCI jsou obě zcela legální pro další jízdu.

Závěr

Pravidla vybavení UCI pro rok 2026 představují nejvýznamnější regulační reset, jaký sport za poslední léta zažil, a to jako záměrné, mnohostranné úsilí zpomalit peloton ve jménu bezpečnosti. Čísla, která si zapamatujte, jsou jednoduchá: 400mm řídítka, 280mm kapoty, 65mm rozšíření, 65mm hloubka ráfku, dvě třídy přileb a limity vidlic a rámů 115/145mm, které vstoupí v platnost 1. ledna 2026, přičemž standardy pro dráhu, certifikace přileb a cenové stropy budou následovat v roce 2027.

Ale to nejdůležitější, co si většina čtenářů odnáší, je ujištění. Pokud se nezúčastňujete závodu schváleného UCI, nic z toho se na vás nevztahuje. Váš bicykl, vaše řídítka, vaše kola a vaše přilba jsou přesně tak legální 2. ledna 2026, jak byla 31. prosince 2025. A i když závodíte, vaše národní federace může pravidla pro domácí kategorie zmírnit nebo vyjmout, takže si předtím, než změníte cokoliv, zkontrolujte technického průvodce vašeho závodu.

Pro ty, kteří závodí na špici, je cesta dostatečně jasná: širší řídítka, mělká závodní kola, otevřená silniční přilba pro skupinu a váš aerodynamický kit si nechte na časovky, kde stále patří. Buďte připraveni na budoucnost záměrně, ne v panice, a jezděte zbytek svých kilometrů tak, jak chcete.


Jezděte v RydeCruz — výkonnostní cyklistické dresy z prodyšného materiálu Bamboo BreathTech, doprava zdarma po celém světě.

Prohlédněte si všechny dresy →

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY