2026 Průvodce trasou Tour de France: Grand Départ v Barceloně, Klíčové etapy a Celkové převýšení

2026 Tour de France Route Guide: Barcelona Grand Départ, Key Stages and Total Climbing

Průvodce trasou Tour de France 2026: Grand Départ v Barceloně, klíčové etapy a celkové převýšení

Trasa Tour de France 2026 je nejvíce horským závodem, jaký závod v posledních letech nabídl: 21 etap, 3,320.7 km a obrovských 53,950 metrů převýšení. Začíná Grand Départ v Barceloně a v nečekaném zvratu končí na Alpe d'Huez dva dny po sobě. Myslete na to jako na jedinou stránku, kterou si uložíte jako záložku pro celý závod (4.–26. července 2026): kompletní harmonogram etap, výstupy, které rozhodnou o žlutém dresu, a jak sledovat každou etapu živě. Každé číslo níže vychází z oficiálního roadbooku ASO, který byl odhalen 23. října 2025, s konečnými čísly trasy.

Klíčové informace

- Termíny: Sobota 4. července až neděle 26. července 2026 (113. ročník, 21 závodních dní, 2 dny odpočinku).

- Rozsah: 3,320.7 km, 53,950 m celkového převýšení, 184 jezdců z 23 týmů.

- Start: Barcelona — pouze třetí Grand Départ, který se kdy konal ve Španělsku, a první v katalánské metropoli.

- Design: 7 rovinatých, 4 kopcovité, 8 horských etap (5 vrcholových cílů), 1 týmová časovka, 1 individuální časovka.

- Rozhodující den: Královská etapa 20 — přibližně 5,600 m převýšení přes Croix de Fer, Télégraphe, Galibier (2,642 m) a druhý po sobě jdoucí vrcholový cíl na Alpe d'Huez.

- Favorit: Tadej Pogačar, který usiluje o rekordní pátý titul proti Jonasi Vingegaardovi a Remcovi Evenepoelovi.

Anotovaná mapa trasy Tour de France 2026, která vede od Grand Départ v Barceloně přes pět horských masivů Francie — Pyreneje, Massif Central, Jura, Vosges a Alpy — do cíle na Champs-Élysées v Paříži, s vyznačenými pěti vrcholovými cíli a dvěma dny odpočinku
Anotovaná mapa trasy Tour de France 2026, která vede od Grand Départ v Barceloně přes pět horských masivů Francie — Pyreneje, Massif Central, Jura, Vosges a Alpy — do cíle na Champs-Élysées v Paříži, s vyznačenými pěti vrcholovými cíli a dvěma dny odpočinku

Co je nového v roce 2026: hlavní změny

Ředitel závodu Christian Prudhomme uvedl, že trasa 2026 byla navržena tak, aby vybudovala "crescendo", a tentokrát marketingový slogan platí. Toto není recyklovaný okruh. Několik prvků se v moderní Tour dosud neobjevilo a pár se nikdy neobjevilo vůbec.

Začněte s tím nejzřejmějším. Pouze potřetí v historii začíná Tour ve Španělsku, po San Sebastián v roce 1992 a Bilbau v roce 2023, a nikdy předtím se nezačalo z Barcelony. Katalánská metropole hostí úvodní dva a půl dne, než závod přejde do francouzských Pyrenejí.

Týmová časovka se také vrací. Etapa 1 je 19.6 km TTT kolem Barcelony, která končí na výstupu na Montjuïc, první týmová časovka v mužském Tour po letech. A tady je ten důležitý háček: platí "pravidla Paříž–Nice". Čas týmu se měří na jeho prvním jezdci, který projede cílovou čárou, ale také se zaznamenává individuální čas každého jezdce. Takže rozdíly v celkovém pořadí (GC) se mohou otevřít už v první den, ještě před první silniční etapou.

Etapa 15 přináší historicky první cílový výstup na Plateau de Solaison, zcela nový alpský cíl, který se v Tour nikdy neobjevil. Měří přibližně 11.3 km s průměrným sklonem 9.1 %, což je jeden ze sedmi prvních výstupů na mapě 2026.

Pak jsou tu po sobě jdoucí cíle na Alpe d'Huez. Etapy 19 a 20 končí na legendárním výstupu s 21 zatáčkami, přičemž se k němu přistupuje ze dvou různých údolí v po sobě jdoucích dnech. Použití nejznámějšího vrcholu sportu dvakrát během 24 hodin je podpisovým tahem této edice a upřímně, je to detail, o kterém se bude ještě dlouho mluvit.

Výstup na Montmartre se také vrací do Paříže. Stejně jako v roce 2025, finále Etapy 21 posílá peloton na Côte de la Butte Montmartre (1.1 km s přibližně 5.9 % na Rue Lepic) třikrát před Champs-Élysées, takže tradiční průvod posledního dne už není zaručeným hromadným spurtem.

Sečtěte to všechno a dostanete záměrně těžce kopcovitou, na časovky chudou trasu. S pouhými 45.7 km závodění proti času (19.6 km TTT plus 26.1 km individuální časovka) a 53,950 m vertikálního převýšení je trasa navržena tak, aby odměnila čisté vrchaře a univerzály před specialisty na časovky. Jedna poznámka o transparentnosti, než půjdeme dál: některé zdroje stále uvádějí provizorní čísla 3,333 km / 54,450 m z raných profilů etap. Čísla zde jsou finální ASO roadbook.

Barcelona Grand Départ: Etapy 1–3

Otevírací víkend v Katalánsku je neobvykle rozhodující pro Grand Départ a pochopení situace včas vám pomůže přečíst celou první týden.

Etapa 1 (so 4. července), Barcelona do Barcelony, je ta 19.6 km týmová časovka. Je to technická trasa městem, která se zvedá k výstupu na hrad Montjuïc. Protože individuální časy se počítají podle formátu Paříž–Nice, může GC uchazeč na slabším týmu časovkářů ztratit 20 až 40 sekund, než závod na silnici vůbec začne. Očekávejte, že nejsilnější kolektivní týmy a jejich lídři okamžitě uchopí žlutý dres.

Etapa 2 (ne 5. července), Tarragona do Barcelony, měří 168.5 km a je hodnocena jako kopcovitá. Je to úderný návrat do Barcelony postavený na opakovaných výstupech strmého svahu Montjuïc, kde 600 m úsek dosahuje 13 %. Toto je den pro puncheury ve stylu klasik a skutečná šance pro ambiciózního GC jezdce, aby získal pár sekund na soupeři, který se ocitl mimo pozici.

Etapa 3 (po 6. července), Granollers do Les Angles, měří 195.9 km a je to první skutečná horská etapa, která přichází překvapivě brzy. Přechází z Katalánska do francouzských Pyrenejí na přibližně 1,600 m vysokou cílovou stanici v Les Angles, s přibližně 3,850 m stoupání. Vysoké hory ve třetím dni jsou vzácností a znamená to, že si nikdo nemůže dovolit pomalý start do tohoto Tour.

Diagram profilu výšky etapy 1, 19.6 km týmové časovky v Barceloně, ukazující plochou městskou část a poslední stoupání k výstupu na hrad Montjuïc, s označenou vzdáleností a sklonem
Diagram profilu výšky etapy 1, 19.6 km týmové časovky v Barceloně, ukazující plochou městskou část a poslední stoupání k výstupu na hrad Montjuïc, s označenou vzdáleností a sklonem

Jedna rada pro diváky: považujte víkend v Barceloně za mini-prolog. Pokud chytíte jen jednu katalánskou etapu, udělejte to Etapu 3. Je to první den, kdy jsou celkoví uchazeči skutečně vystaveni na výstupu.

Úplný plán 21 etap (referenční tabulka)

Zde je kompletní seznam etap Tour de France 2026: od začátku do konce, vzdálenost a typ pro všech 21 dní, s vyznačenými pěti cílovými výstupy a dvěma dny odpočinku. Data pocházejí z oficiálního roadbooku letour.fr.

Etapa Datum Trasa Vzdálenost Typ
1 so 4. července Barcelona → Barcelona 19.6 km Týmová časovka
2 ne 5. července Tarragona → Barcelona 168.5 km Kopcovitá
3 Po 6 Čvc Granollers → Les Angles 195.9 km Horská
4 Út 7 Čvc Carcassonne → Foix 181.9 km Vrchovatá
5 St 8 Čvc Lannemezan → Pau 158.3 km Rovinná
6 Čt 9 Čvc Pau → Gavarnie-Gèdre 186.2 km Horská — cíl na vrcholu 1
7 Pa 10 Čvc Hagetmau → Bordeaux 175.1 km Rovinná
8 So 11 Čvc Périgueux → Bergerac 180.4 km Rovinná
9 Ne 12 Čvc Malemort → Ussel 185.5 km Vrchovatá
Po 13 Čvc Odpočinkový den 1
10 Út 14 Čvc Aurillac → Le Lioran 166.6 km Horská (Den Bastily)
11 St 15 Čvc Vichy → Nevers 161.3 km Rovinná
12 Čt 16 Čvc Magny-Cours → Chalon-sur-Saône 179.1 km Rovinná
13 Pa 17 Čvc Dole → Belfort 205.8 km Vrchovatá (nejdelší etapa)
14 So 18 Čvc Mulhouse → Le Markstein Fellering 155.3 km Horská
15 Ne 19 Čvc Champagnole → Plateau de Solaison 183.9 km Horská — cíl na vrcholu 2
Po 20 Čvc Odpočinkový den 2
16 Út 21 Čvc Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains 26.1 km Individuální časovka
17 St 22 Čvc Chambéry → Voiron 174.7 km Rovinná
18 Čt 23 Čvc Voiron → Orcières-Merlette 185.2 km Horská — cíl na vrcholu 3
19 Pa 24 Čvc Gap → Alpe d'Huez 127.9 km Horská — cíl na vrcholu 4
20 So 25 Čvc Le Bourg d'Oisans → Alpe d'Huez 170.9 km Horská — cíl na vrcholu 5 (královská etapa)
21 Ne 26 Čvc Thoiry → Paříž Champs-Élysées 133 km Rovinná

Jak to číst: závod se zaměřuje na pyrenejský test v etapách 3 a 6, udržuje závodníky v celkovém pořadí v Massif Central a Vosges ve druhém týdnu, a poté se uvolňuje v Alpách v etapách 15, 18, 19 a 20. Sledujte dlouhou etapu 205.8 km z Dole do Belfortu, jediný den přes 200 km. Oficiálně je "vrchovatá", ale skrývá kategorii 1 Ballon d'Alsace (8.9 km při 6.9%), takže na to nezapomínejte.

Hory: Pyreneje, Massif Central, Vosges a rozhodující Alpy

Trasa 2026 překračuje pět masivů: Pyreneje, Massif Central, Jura, Vosges a Alpy, a závod se stává těžším, jak se posouvá na východ. Tady je, jak se příběh hor rozvíjí.

V Pyrenejích (etapy 3 a 6) je brzký zásah v Les Angles pouze zahřívací kolo. Etapa 6 z Pau do Gavarnie-Gèdre je prvním skutečným testem vysokohorského GC, královským dnem Pyrenejí. Stoupá na Col d'Aspin a mocný Col du Tourmalet (2,115 m, druhý nejvyšší bod závodu) před dlouhým finálním výstupem na Gavarnie-Gèdre. Kdo zde má špatný den, je z celkového boje venku před prvním odpočinkovým dnem.

Massif Central dostává svou chvíli v etapě 10, Dnu Bastily. Tour pokračuje po Odpočinkovém dni 1 horskou etapou z Aurillac do Le Lioran, která zahrnuje přibližně 3,800 m stoupání do sopečného Cantal. Očekávejte zuřivý francouzský únikový boj na státní svátek.

Vosges přicházejí v etapách 13 a 14. Etapa 14, krátký, strmý den 155.3 km do Le Markstein Fellering, je klasickou pastí GC Vosges: není dost dlouhá na pasivní obranu, dost strmá na to, aby rozbila vedoucího.

Alpy (etapy 15, 18, 19 a 20) jsou místem, kde se Tour vyhrává. Drsný první cíl na Plateau de Solaison (přibližně 11.3 km při 9.1%), předcházený Le Salève (asi 4.7 km při 11.2%), přichází těsně před druhým odpočinkovým dnem. Poté třetí týden začíná: Orcières-Merlette (etapa 18), Alpe d'Huez (etapa 19) a královská etapa přes Col du Galibier ve výšce 2,642 m, "Toit du Tour" a nejvyšší bod závodu, k druhému cíli na Alpe d'Huez (etapa 20).

Srovnávací tabulka pěti vrcholových stoupání 2026 — Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette a Alpe d'Huez dvakrát — znázorňující délku každého stoupání v kilometrech v porovnání s jeho průměrným sklonem, s vyznačeným královským cílem etapy 20
Srovnávací tabulka pěti vrcholových stoupání 2026 — Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette a Alpe d'Huez dvakrát — znázorňující délku každého stoupání v kilometrech v porovnání s jeho průměrným sklonem, s vyznačeným královským cílem etapy 20

Krátká verze: Pyreneje určují pořadí, Massif Central a Vosges unavují jezdce a Alpy přinášejí knockout. Kontender musí realisticky přežít první dva bloky a poté vrcholovat na závěrečný alpský týden.

Etapy, které rozhodnou o závodě

Ne každá horská etapa nese stejnou váhu pro GC. Použijte tabulku níže k určení priorit dnů, které skutečně posunují žlutý dres, seřazené podle stoupání, nadmořské výšky a rizika.

Etapa Trasa Typ Klíčová stoupání ~Stoupání Proč je to důležité
3 Granollers → Les Angles Horská Pyrenejský příjezd k ~1,600 m lyžařskému cíli ~3,850 m Nejranější test v vysokých horách; odhalí každého, kdo není připraven od 3. dne
6 Pau → Gavarnie-Gèdre Vrcholový cíl Aspin, Tourmalet (2,115 m), Gavarnie-Gèdre Vysoké První skutečný výběr GC v Pyrenejích
14 Mulhouse → Le Markstein Horská Krátký, strmý Vosges stack Střední–vysoké Den přepadení ve druhém týdnu; trestá pasivní jezdce
15 Champagnole → Plateau de Solaison Vrcholový cíl Le Salève (11.2%), Solaison (9.1%) Vysoké První alpský vrchol, první cíl vůbec, před Dnem odpočinku 2
16 Évian → Thonon-les-Bains Individuální TT 26.1 km podél Ženevského jezera Rovinaté Jediný čistý závod proti času — jedinečná šance pro nelezce
18 Voiron → Orcières-Merlette Vrcholový cíl Vrcholové stoupání na vysokohorskou lyžařskou stanici Vysoké Test nadmořské výšky ve třetím týdnu
19 Gap → Alpe d'Huez Vrcholový cíl Krátké, explozivní Alpe d'Huez (21 serpentin) Vysoké První ze dvou po sobě jdoucích dnů Alpe d'Huez
20 Le Bourg d'Oisans → Alpe d'Huez Královská etapa Croix de Fer, Télégraphe, Galibier (2,642 m), Sarenne, Alpe d'Huez ~5,600 m Pravděpodobný rozhodující den GC — nejtěžší den Tour

Pohled na etapu 20. Královská etapa obsahuje přibližně 5,600 m vertikálního stoupání na 170.9 km přes Col de la Croix de Fer (asi 24 km při 5.2%), Col du Télégraphe (asi 11.9 km při 7.1%), Col du Galibier (2,642 m) a Col de Sarenne, před tím druhým po sobě jdoucím vrcholovým cílem na Alpe d'Huez. Pokud je GC těsné před poslední sobotou, zde se to rozhodne.

Infografika profilu trasy královské etapy 20 ukazující Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe, Col du Galibier ve výšce 2,642 m, Col de Sarenne a poslední stoupání na Alpe d'Huez, s označenou délkou a průměrným sklonem každého stoupání
Infografika profilu trasy královské etapy 20 ukazující Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe, Col du Galibier ve výšce 2,642 m, Col de Sarenne a poslední stoupání na Alpe d'Huez, s označenou délkou a průměrným sklonem každého stoupání

Pokud můžete sledovat pouze několik etap, zde je pořadí priorit:

  1. Etapa 20 (královská etapa), jediný nejdůležitější den.
  2. Etapa 6, první výběr v Pyrenejích.
  3. Etapa 15, první alpský vrchol před dnem odpočinku.
  4. Etapa 16 ITT, den, kdy časovkáři získávají čas zpět.
  5. Etapa 19, Alpe d'Huez, první akt.

Celková vzdálenost a celkové převýšení: jak těžká je Tour 2026?

Číslo, které cyklističtí fanoušci hledají nejvíce, je celkové převýšení, a rok 2026 přináší jednu z nejtěžších moderních edic. Oficiální čísla ASO jsou 3 320,7 km závodění a 53 950 m celkového převýšení (D+).

Na jiných místech uvidíte mírně odlišná čísla. Některé zdroje a průvodci stále uvádějí 3 333 km a 54 450 m. Ta pocházejí z prozatímních profilů etap publikovaných před uzamčením konečného roadbooku, nikoli z nějakého rozporu. Když se zdroje neshodují, důvěřujte konečným číslům organizátora. Malý rozdíl pouze odráží pozdní úpravy měření trasy.

Co dělá tuto trasu tak náročnou, je vyváženost terénu:

  • 8 horských etap včetně 5 vrcholových finišů: Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette a Alpe d'Huez (dvakrát).
  • Pouze 45,7 km časovek celkem (19,6 km TTT plus 26,1 km ITT), velmi nízký podíl pro moderní Grand Tour.
  • Tři dny nad 2 000 m nadmořské výšky na vrcholu, korunované Galibierem ve výšce 2 642 m.
Sloupcový graf porovnávající celkové převýšení Tour 2026 ve výši 53 950 m a její kombinovanou vzdálenost časovek 45,7 km vůči nedávným edicím, vizuálně ukazující, jak je trasa 2026 zaměřena na hory a málo na časovky
Sloupcový graf porovnávající celkové převýšení Tour 2026 ve výši 53 950 m a její kombinovanou vzdálenost časovek 45,7 km vůči nedávným edicím, vizuálně ukazující, jak je trasa 2026 zaměřena na hory a málo na časovky

Proč je to pro závod důležité? S tak malým množstvím závodění proti času a tolik vertikálními metry, struktura trasy upřednostňuje vrchaře a všestranné lezce před rouleurs a specialisty na časovky. Jezdec, který může získat čas pouze v dlouhé ITT, klasická cesta k vítězství před deseti lety, jednoduše nedostane terén, aby to zde dokázal. Řečeno jednoduše: 2026 je Tour pro vrchaře.

Sprinterské etapy a pařížské finále

Rychlí muži stále dostanou své dny, ale tyto dny jsou soustředěny do prvních dvou týdnů a není jich mnoho. Vědět, které etapy vyhovují sprinterům, vám pomůže naplánovat sledování kolem dramatu v GC.

Příležitosti pro hromadné sprinterské dojezdy se nacházejí na rovinatých etapách: Etapa 5 (Lannemezan → Pau), Etapa 7 (Hagetmau → Bordeaux), Etapa 8 (Périgueux → Bergerac), Etapa 11 (Vichy → Nevers), Etapa 12 (Magny-Cours → Chalon-sur-Saône) a Etapa 17 (Chambéry → Voiron). To je realistických asi šest čistě sprinterských příležitostí během tří týdnů, což je skromná úroda, která učiní soutěž o zelený dres napjatou, protože každý rychlý finiš se počítá.

A pařížské finále není formalita. Etapa 21 z Thoiry měří 133 km do Champs-Élysées, ale stejně jako v roce 2025 se dojezd třikrát stoupá na Côte de la Butte Montmartre, s posledním výstupem přibližně 10 km od cíle. Ten dlážděný 1,1 km stoupání s přibližně 5,9% sklonem je dostatečné k tomu, aby se zbavili čistých sprinterů a dali klasickému jezdci nebo útočníkovi šanci na nejprestižnější vítězství etapy roku. Nepředpokládejte čistý hromadný sprint v poslední neděli.

Rychlý kontrolní seznam pro rozpoznání sprinterského dne:

  • [ ] Je to označeno jako "rovina" v tabulce rozvrhu výše? To jsou skutečné sprinterské dny.
  • [ ] Jakýkoli pozdní klasifikovaný výstup uvnitř posledních 40 km? Pokud ano (viz Etapa 13), očekávejte, že únik přežije.
  • [ ] Třetí týden? Sprinterská pole se ztenčují, jak nelezci odstupují nebo nestihnou časový limit v Alpách.

Favorité a jak jim trasa vyhovuje

Trasa formuje uchazeče stejně jako uchazeči formují závod, a tento parcours má jasný typ jezdce na mysli.

Tadej Pogačar startuje jako horký favorit, usilující o rekordní pátý titul z Tour, který by ho vyrovnal s Jacquesem Anquetilem, Eddym Merckxem, Bernardem Hinaultem a Miguelem Indurainem. Jeho výbušné stoupání a síla na strmých dojezdech se skvěle hodí k trase plné vrcholových dojezdů a krátkých, strmých stoupání jako Montjuïc a Montmartre.

Jonas Vingegaard, dvojnásobný šampion, je zřejmým hlavním rivalem. Jeho vytrvalé stoupání ve vysokých nadmořských výškách vypadá jako stvořené pro královskou etapu s vrcholem na Galibieru a pro dny na Alpe d'Huez. Remco Evenepoel uzavírá první trojici: nejsilnější časovkář skupiny, zaměří se na 26,1 km dlouhou časovku v 16. etapě, ale s pouhými 45,7 km časovky k dispozici se musí držet nejlepších vrchařů v Alpách, aby využil tuto výhodu.

Jak tedy trasa ovlivňuje boj? Trasa s množstvím hor a minimem časovek upřednostňuje všestranné vrchaře a je nevhodná pro jednorozměrné specialisty na časovky. Očekávejte rozhodující útoky na strmém dojezdu v 15. etapě na Solaison a v královské 20. etapě, nikoli v závodech proti času.

Jak sledovat Tour de France 2026

Pokrytí se pro rok 2026 změnilo, zejména ve Velké Británii, kde ITV ztratila práva. Zde je, kde sledovat živě podle země. Sledování podél trasy je, jako vždy, zdarma.

Země Živá TV / streaming Bezplatná možnost
UK TNT Sports / HBO Max (plně živě) Channel 5 noční shrnutí
USA NBC Sports; každá etapa živě na Peacock
Austrálie SBS & SBS On Demand (všechny etapy) Ano — zdarma
Francie France 2 / France 3 & france.tv Ano — zdarma

Váš plán sledování: etapy obvykle končí v pozdním odpoledni místního času (CET) a horské etapy stojí za to sledovat od začátku do konce. Pokud máte málo času, připojte se k horským a vrcholovým dojezdům živě a sledujte ploché etapy prostřednictvím shrnutí. Pro rozhodující třetí týden si zablokujte pátek 24. a sobotu 25. července pro dvě po sobě jdoucí dojezdy na Alpe d'Huez.

Často kladené otázky

Q: Kdy začíná a končí Tour de France 2026? A: 113. Tour de France probíhá od soboty 4. července do neděle 26. července 2026 — 23 dní zahrnujících 21 závodních dní a dva dny odpočinku (pondělí 13. července a pondělí 20. července). Začíná v Barceloně a končí na Champs-Élysées v Paříži.

Q: Kde začíná Tour de France 2026 a proč Barcelona? A: Začíná v Barceloně, což je první Grand Départ, který se kdy konal v katalánské metropoli, a teprve třetí v Španělsku, po San Sebastián (1992) a Bilbau (2023). Město hostí týmovou časovku a kopcovitou etapu, než závod překročí do francouzských Pyrenejí ve 3. etapě.

Q: Jak dlouhá je Tour de France 2026 — celková vzdálenost a celkové stoupání? A: Oficiální údaje ASO jsou 3 320,7 km závodění a 53 950 m celkového převýšení. Některé zdroje stále uvádějí provizorní 3 333 km / 54 450 m z raných profilů etap, ale čísla v roadbooku výše jsou konečná.

Q: Kolik etap, horských etap a vrcholových dojezdů je v roce 2026? A: Je 21 etap: 7 plochých, 4 kopcovité, 8 horských (včetně 5 vrcholových dojezdů), jedna týmová časovka a jedna individuální časovka. Pět vrcholových dojezdů je Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette a Alpe d'Huez dvakrát.

Q: Která etapa je královská etapa a nejpravděpodobněji rozhodne závod? A: Etapa 20 (sobota 25. července), Le Bourg d'Oisans do Alpe d'Huez, s přibližně 5 600 m stoupání přes Croix de Fer, Télégraphe, Galibier (2 642 m) a Sarenne před druhým po sobě jdoucím vrcholovým dojezdem na Alpe d'Huez. Očekává se, že rozhodne o celkovém pořadí.

Q: Proč končí Tour 2026 na Alpe d'Huez dvakrát? A: Etapy 19 a 20 končí na Alpe d'Huez po sobě jdoucí dny, přičemž přicházejí z dvou různých údolí. Je to vzácný, záměrný prvek návrhu trasy, který promění poslední alpský víkend v dvoudílné představení na nejslavnějším stoupání v tomto sportu.

Q: Kdo je favorit na vítězství v Tour de France 2026? A: Tadej Pogačar je favorit, usilující o rekordní pátý titul, před dvojnásobným vítězem Jonasem Vingegaardem a všestranným Remcem Evenepoelem. Trasa s převahou hor a minimem časovek upřednostňuje všestranné vrchaře.

Q: Kdy a kde se koná Tour de France Femmes 2026? A: Tour de France Femmes avec Zwift je samostatný závod. Jeho 5. edice probíhá v sobotu 1. srpna až v neděli 9. srpna 2026, na devíti etapách a přibližně 1 175 km, začínající ve Švýcarsku. Je odlišná od mužské trasy pokryté v tomto průvodci.

Závěr

Trasa Tour de France 2026 je téměř čistě horským závodem, jaký závod kdy vytvořil: Grand Départ v Barceloně, pět masivů, poprvé v historii vrchol Plateau de Solaison, po sobě jdoucí cíle na Alpe d'Huez a královská etapa s vrcholem Galibier, to vše zabalené do 53 950 m stoupání a pouze 45,7 km časovky. Uložte si tabulku etap výše, označte si rozhodující dny ve svém kalendáři a očekávejte závod, který, jak slíbil Prudhomme, vyvrcholí skutečným crescendo během posledního alpského týdne. Ať už se vydáte na vlastní letní kilometry v horku, nebo jen sledujete každou etapu z pohovky, tato stránka je ta, na kterou se můžete vrátit od 4. do 26. července.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY