Průvodce trasou Tour de France 2026: Dvojitý výjezd na Alpe d'Huez a kde se rozhodne o vítězství

Tour de France 2026 Route Guide: The Alpe d'Huez Double-Header and Where It Will Be Won

Průvodce trasou Tour de France 2026: Dvojitý závod na Alpe d'Huez a kde se rozhodne

Dva dny. Jedna hora. Poprvé od roku 1979 končí Tour de France na Alpe d'Huez ve dvou po sobě jdoucích etapách, a trasa pro rok 2026 byla jasně navržena tak, aby se celý závod odehrál právě tam, v posledních 48 hodinách. Toto je průvodce etapami trasy Tour de France 2026, aktualizovaný po oficiální prezentaci v Paříži 23. října 2025: potvrzené termíny, úplný seznam etap, statistiky výstupů, které skutečně mají význam, a přímá odpověď na to, které dny rozhodnou o žlutém dresu.

Pokud si přečtete pouze jednu předpověď trasy před příštím červencem, měla by to být tato. Níže najdete referenční tabulky, které hledají vyhledávači vedle taktického čtení, které chtějí fanoušci, na jedné stránce, abyste se nemuseli přeskakovat mezi tabulkou etap na Wikipedii a zdí textu někde jinde.

Klíčové poznatky

- Termíny: 4.–26. července 2026, 113. edice. 21 etap, 2 dny odpočinku.

- Rozsah: 3,333 km a 54,450 m celkového převýšení.

- Hlavní zpráva: po sobě jdoucí cílové výstupy na Alpe d'Huez (etapy 19 a 20), poprvé od roku 1979.

- Pouze 26 km individuální časovky, historicky nízké, což naklání celý závod ve prospěch čistých vrchařů.

- Kde se rozhoduje: poslední týden. Většina analytiků ukazuje na etapu 20, Královskou etapu, jako na rozhodující den.

- Favorit: Tadej Pogačar, který usiluje o vyrovnání rekordu pátého titulu proti Vingegaardovi a Evenepoelovi.

Čistá mapa přehledu trasy Francie a severního Španělska ukazující cestu Tour de France 2026 z Barcelony do Paříže, s pěti cílovými výstupy a dvěma dny odpočinku vyznačenými podél trasy
Čistá mapa přehledu trasy Francie a severního Španělska ukazující cestu Tour de France 2026 z Barcelony do Paříže, s pěti cílovými výstupy a dvěma dny odpočinku vyznačenými podél trasy

Trasa Tour de France 2026 v kostce: co je nového letos

Ředitel závodu Christian Prudhomme označil trasu 2026 za "crescendo" směrem k cíli, a design to potvrzuje. Téměř nic ohledně celkového pořadí (GC) není vyřešeno až do třetího týdne, a strukturální volby všechny směřují stejným směrem: více stoupání, méně časovek, zahraniční start a finále postavené pro drama.

Zde je to, co je skutečně nového v roce 2026, a proč je každá část důležitá.

Barcelona Grand Départ, poprvé v historii. Tour 2026 začíná v Barceloně, 27. Grand Départ konaný v zahraničí a pouze třetí ve Španělsku, po San Sebastián v roce 1992 a Bilbau v roce 2023. Závod se otevírá na pobřeží Středozemního moře a stráví tři dny v Katalánsku, než přejde do Francie.

Úvodní týmová časovka, poprvé od roku 1971. Etapa 1 je 19,6 km dlouhá týmová časovka (TTT) kolem Barcelony. Protože časy TTT se počítají individuálně pro GC, na první den se otevřou malé mezery a nejsilnější týmy okamžitě umístí své lídry na dobrá místa. Je to vzácný způsob, jak začít závod, a má to důsledky.

Pouze 26 km individuální časovky. To je historicky nízké. Jediná sólová TT, etapa 16 přes 26 km podél Ženevského jezera, je jedinou šancí silného časovkáře získat čas zpět proti vrchařům. S tak malým množstvím trasy dává obrovskou výhodu tomu, kdo je nejlepší na strmých svazích.

Osm horských etap a pět vrchařských cílů. Vrchařské cíle se nacházejí na Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette a Alpe d'Huez, dvakrát. Etapa 3 do Les Angles a etapa 10 do Le Lioran jsou také cíle do kopce, uvnitř těchto osmi horských etap.

Deset zcela nových měst etap. Z 37 měst a míst etap se 10 objevuje na Tour poprvé, včetně Plateau de Solaison a Thoiry. V Francii závod navštíví 7 regionů a 29 departementů, přičemž překročí Pyreneje, Massif Central, Vosges, Jura a Alpy v tomto přesném pořadí, geografická struktura, která odráží crescendo.

Sečtěte to a to jsou čísla, která si zapamatujte: 3 333 km, 54 450 m stoupání, pouze 26 km sólové TT, 5 vrchařských cílů. Tento soubor statistik je nejrychlejší způsob, jak přečíst charakter trasy Tour de France 2026. Je to závod pro vrchaře od prvního týdne až do posledního.

Úplný seznam etap Tour de France 2026 (referenční tabulka)

Před analýzou, zde je základ: každá z 21 etap, s daty, trasou, vzdáleností a typem. Uložte si to. Toto je skenovatelná reference, která znamená, že už nikdy nebudete muset sestavovat rozvrh od začátku.

Etapa Datum Trasa Vzdálenost Typ
1 So 4. čvc Barcelona → Barcelona 19,6 km Týmová časovka
2 Ne 5. čvc Tarragona → Barcelona ~180 km Vrchařská (Montjuïc x3)
3 Po 6. čvc Granollers → Les Angles 196 km Horská (vrchařský cíl)
4 Út 7. čvc Pyreneje / přechodná Vrchařská
5 St 8. čvc Sprinterská etapa Rovinná
6 Čt 9. čvc Pau → Gavarnie-Gèdre 186 km Horská (vrchařský cíl)
7 Pá 10. čvc Sprinterská / úniková Rovinná
8 So 11. čvc Trasa Massif Central Vrchařská
9 Ne 12. čvc Sprinterská etapa Rovinná
Po 13. čvc Odpočinkový den 1
10 Út 14. čvc → Le Lioran Horská (cíl do kopce)
11 St 15. čvc Sprinterská / přechodná Rovinná
12 Čt 16. čvc Únikový den Vrchařská
13 Pá 17. čvc Sprinterská etapa Rovinná
14 So 18. čvc Vosges / blok Le Markstein Horská
15 Ne 19. čvc Champagnole → Plateau de Solaison 184 km Horská (vrchařský cíl)
Po 20. čvc Odpočinkový den 2
16 Út 21. čvc Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains 26 km Individuální časovka
17 St 22. čvc Alpská přechodná Vrchařská
18 Čt 23. čvc Voiron → Orcières-Merlette 185 km Horská (vrchařský cíl)
19 Pá 24. čvc Gap → Alpe d'Huez 127,9 km Horská (vrchařský cíl)
20 So 25. čvc Le Bourg-d'Oisans → Alpe d'Huez 170,9 km Horská — Královská etapa
21 Sun 26 Jul Thoiry → Paříž (Champs-Élysées) ~130 km Rovinaté (Montmartre x3)

Několik řádků v této tabulce vykonává většinu práce. Etapy 6, 15, 18, 19 a 20 jsou dny pro celkové pořadí, a etapa 16 je jediná, která odměňuje čistého časovkáře. K jednotlivým se ještě vrátíme. Všimněte si tvaru: nejtěžší hory jsou naskládány na samém konci, přesně jak zamýšlel Prudhomme.

Horizontální časová osa infografiky všech 21 etap od 4. do 26. července, barevně kódovaná podle typu etapy (rovinatá, kopcovitá, horská, časovka) s vyznačenými dvěma dny odpočinku a pěti vrcholovými dojezdy, což činí třetí týden horského zatížení vizuálně zřejmým
Horizontální časová osa infografiky všech 21 etap od 4. do 26. července, barevně kódovaná podle typu etapy (rovinatá, kopcovitá, horská, časovka) s vyznačenými dvěma dny odpočinku a pěti vrcholovými dojezdy, což činí třetí týden horského zatížení vizuálně zřejmým

Grand Départ: tři dny v Katalánsku (etapy 1–3)

Start Tour de France 2026 v Barceloně je víc než jen pohlednice. Je to taktický nabitý úvod, který může zamíchat celkovým pořadím ještě předtím, než závod vůbec dorazí do Francie.

Etapa 1 (So 4. července): Barcelona → Barcelona, 19.6 km týmová časovka. Jezdec vyjíždí z Fòrum na středomořském pobřeží a končí na vrcholu Montjuïc na Estadi Olímpic Lluís Companys, stadionu z olympiády v Barceloně 1992. Symbolika je záměrná, stejně jako sportovní efekt: TTT měřená individuálně pro celkové pořadí. Týmy s nejhlubšími motory, jako UAE, Visma, Red Bull, zde získají sekundy, které se horolezcům ve slabších týmech na rovinatých silnicích prostě nepodaří dohnat. Očekávejte, že první žlutý dres bude patřit uchazeči, nikoli specialistovi na prology.

Podrobná mapa okruhu Barcelona Montjuïc použitá v etapách 1 a 2, ukazující start na Fòrum, výstup na Estadi Olímpic Lluís Companys a poslední rampu o délce přibližně 1.6 km s vyznačeným úsekem 600 m s 13% sklonem
Podrobná mapa okruhu Barcelona Montjuïc použitá v etapách 1 a 2, ukazující start na Fòrum, výstup na Estadi Olímpic Lluís Companys a poslední rampu o délce přibližně 1.6 km s vyznačeným úsekem 600 m s 13% sklonem

Etapa 2 (Ne 5. července): Tarragona → Barcelona, ~180 km, kopcovitá. Trasa se vrací do Barcelony pro úderný závěr s třemi výstupy na okruhu Montjuïc a poslední rampou o délce přibližně 1.6 km, která zahrnuje úsek 600 m s 13%. Tento den je určen pro puncheury a je to první test, kdo má silné nohy na výstup. Je to také typ dojezdu, kde okamžik nepozornosti stojí jezdce celkového pořadí deset sekund. V závodě s pouze 26 km časovky jsou deset sekund skutečné peníze.

Etapa 3 (Po 6. července): Granollers → Les Angles, 196 km. První horská etapa a první vrcholový dojezd, výstup z Katalánska a překročení do Francie v Pyrenejích. Po dvou dnech nervózního závodění na pobřeží, které je náchylné k pádům, je to první skutečné třídění celkového pořadí, den, kdy se dozvíme, kteří favorité dorazili v dobré formě a kteří mají co dělat.

Praktický tip pro diváky: první tři dny jsou klamně důležité. V Tour pro horolezce jezdci, kteří ztratí čas brzy na chaotických katalánských silnicích, stráví následující tři týdny pronásledováním. Nenechte se odradit jen proto, že Alpy jsou stále 20 dní daleko.

Do doby, než peloton opustí Španělsko, má celkové pořadí již provizorní podobu. To je v této fázi nezvyklé a je to přímý důsledek zahájení týmovou časovkou.

První týden a dlouhé střední období: Pyreneje, Massif Central, Vosges a Jura (etapy 4–15)

Střední dva týdny jsou místem, kde běžné předpovědi ztrácejí nit. Zde je čtení relevantní pro celkové pořadí, abyste věděli, které dny skutečně sledovat.

První velký pyrenejský test, etapa 6 (čt 9. čvc): Pau → Gavarnie-Gèdre, 186 km. Toto je první významný vrcholový dojezd v Pyrenejích a první skutečné střetnutí o celkové pořadí. Gavarnie-Gèdre se nachází v nádherném horském terénu a dlouhý den v Pyrenejích takto brzy odhalí každého jezdce, který není připraven. Časové rozdíly zde bývají skromné, ale významné. Favorité se navzájem sledují a objevují se první skutečné praskliny.

Do prvního odpočinkového dne, etapa 10 (út 14. čvc): dojezd v Le Lioran. Massif Central přináší neúprosné, hrbolaté stoupání na Le Lioran v den Bastily. Je to typ etapy, která nekorunuje vítěze, ale tiše vyčerpává nohy. Nahromaděná únava z dnů jako je tento rozhoduje o tom, kdo ještě má sílu ve třetím týdnu.

Okna pro sprintery. Rozptýlené v tomto bloku jsou ploché dny, etapy 5, 7, 9, 11 a 13, kde rychlí muži a jejich vedoucí vlaky přebírají kontrolu a uchazeči o celkové pořadí se snaží bezpečně dojet v pelotonu. Jsou to vítané přestávky pro vrchaře a výkladní skříň pro čisté sprintery, kteří nemají naději v horách.

Blok Vosges a Jura, do prvního vrcholového dojezdu, etapa 15 (ne 19. čvc): Champagnole → Plateau de Solaison, 184 km. Vosges (myslete na terén ve stylu Le Markstein) a Jura zvyšují obtížnost před vrcholovým dojezdem na Plateau de Solaison, který se v Tour objevuje poprvé. Přichází na večer před druhým odpočinkovým dnem, je to poslední velký test pro celkové pořadí před rozhodujícím alpským blokem. Příležitost získat čas, nebo past, která vás nechá vyčerpané na dnech, které jsou nejdůležitější.

Tématem celé střední části je struktura a únava. Žádný jednotlivý den zde pravděpodobně nevyhraje Tour, ale kumulativní zátěž rozhoduje o tom, kdo dorazí do Alp svěží a kdo vyčerpaný. Chytré týmy jezdí tyto dva týdny opatrně, brání pozici a šetří každou sílu na etapy 18, 19 a 20.

Infografika s profilem výšky porovnávající pět vrcholových etap (Les Angles, Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette a dvě etapy Alpe d'Huez) vedle sebe, ukazující délku a strmost každého závěrečného stoupání
Infografika s profilem výšky porovnávající pět vrcholových etap (Les Angles, Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette a dvě etapy Alpe d'Huez) vedle sebe, ukazující délku a strmost každého závěrečného stoupání

Časovka u Ženevského jezera a alpský dojezd (etapy 16–18)

Po druhém odpočinkovém dni se závod dostává do rozhodující fáze a prvním krokem je jediná sólová časovka celého Tour.

Etapa 16 (út 21. čvc): Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains, 26 km individuální časovka. Běží podél břehu Ženevského jezera, to je jediná šance pro silného časovkáře získat čas na vrchaře. A je krátká, jen 26 km. Porovnejte to s nedávnými Tour, které měly 50 km nebo více sólové časovky, a záměr designu je jasný: omezením časovky na 26 km organizátoři záměrně odstranili obvyklou nevýhodu vrchařů. Jezdec jako Evenepoel zde získá, ale nemůže získat dost na to, aby rozhodl závod. Jakýkoli náskok, který se na jezeře otevře, se znovu bojuje a pravděpodobně se zvrátí v horách, které následují.

Etapa 17 (st 22. čvc): alpský přechodový den. Most do vysokých hor, příležitost pro únik a den, kdy se týmy GC pokusí udržet klid před bouří. Sledujte na sjezdech na přepadení, ale očekávejte, že favorité zůstanou v klidu.

Etapa 18 (čt 23. čvc): Voiron → Orcières-Merlette, 185 km. Zde Prudhomme označil začátek posledního vyřazení. Orcières-Merlette je vážný vrcholový dojezd a otevírá třídenní alpský blok, 18, 19, 20, který je efektivně jednou kontinuální tříaktovou bitvou o žlutý dres. Jezdec, který je zde i jen mírně pomalejší, je v hlubokých problémech, protože následující dva dny budou jen těžší.

Praktický tip: pokud vás váš rozvrh nutí vybrat si jen několik etap k sledování naživo, udělejte to etapy 18, 19 a 20. Všechno předtím je příprava; toto je výsledek. Časovka v etapě 16 je divoká karta, která nastavuje marže, které tyto tři dny vymažou.

Geniální uspořádání roku 2026 spočívá v tom, že časovka a alpský blok jsou umístěny těsně za sebou. Časovkář získá dres v úterý, brání ho ve čtvrtek a pátek, a poté čelí Královské etapě v sobotu, kdy je celá soutěž na vážkách. Není zde žádná rovinná etapa, kde by se dalo skrýt, pouze hory, až do Paříže.

Vysvětlení dvojitého programu na Alpe d'Huez (etapy 19 a 20)

Toto je středobod, důvod, proč se o trase 2026 mluví jako o klasice, ještě než se otočí první pedál. Dvě vrcholové cíle na Alpe d'Huez, po sobě jdoucí dny, hluboko ve třetím týdnu. Je to nejagresivnější finále, jaké Tour za poslední léta odvážila.

Etapa 19 (pá 24. července): Gap → Alpe d'Huez, 127,9 km. Krátká, ostrá a explozivní. S délkou pod 128 km je tato etapa postavena na ohňostroj. Je příliš krátká na válku vyčerpání, takže závod začíná brzy a tvrdě. Končí na klasickém výstupu na Alpe: 21 číslovaných serpentin, které jsou pravděpodobně nejznámějšími zatáčkami v cyklistice. Protože je etapa tak kompaktní, týmy nemohou jednoduše jet tempo a kontrolovat ji. Někdo zaútočí z dálky a GC se přeskupí.

Etapa 20 (so 25. července): Le Bourg-d'Oisans → Alpe d'Huez, 170,9 km, Královská etapa. Toto je ten den. 5 600 m převýšení zabalených do 170,9 km, výstup Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe a Col du Galibier, který dosahuje výšky 2 642 m, nejvyššího bodu celé Tour 2026, před konečným, neobvyklým přístupem na Alpe d'Huez přes málo používaný Col de Sarenne. Strana Sarenne je jiná, divočejší trasa na vrchol než standardní serpantiny, s rampami s dvojciferným sklonem blízko vrcholu. Po dvou a půl týdnech závodění, kdy se žlutý dres drží na každém pedálovém úderu, je to asi tak těžké, jak může etapa Tour být.

Pokud spojíte tyto dva dny dohromady, máte 48hodinový útok na jednu mytologickou horu. Etapa 19 změkčuje pole; etapa 20 ho láme. Když přeživší v sobotu večer dosáhnou vrcholu Alpe d'Huez, je Tour de France 2026, co se praktických záležitostí týče, rozhodnuta. Amatérská Étape du Tour 2026 používá tuto velmi trasu etapy 20, přibližně 170 km s kolem 5 400 m stoupání, což vám říká vše o tom, jak brutální je. Je to výzva na seznamu přání pro tisíce rekreačních cyklistů a profesionálové ji pojedou naplno na konci nejtěžších tří týdnů v cyklistice.

Podrobný diagram výstupu etapy 20, který zobrazuje profil Královské etapy v sekvenci — Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe, Col du Galibier ve výšce 2 642 m, poté Col de Sarenne do cíle Alpe d'Huez — s označenými sklonovými pásmy a nadmořskými výškami
Podrobný diagram výstupu etapy 20, který zobrazuje profil Královské etapy v sekvenci — Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe, Col du Galibier ve výšce 2 642 m, poté Col de Sarenne do cíle Alpe d'Huez — s označenými sklonovými pásmy a nadmořskými výškami

Statistiky výstupů: jak těžké jsou tyto hory, opravdu?

Proza může romantizovat horu; čísla vám říkají pravdu. Zde jsou tvrdá fakta o rozhodujících výstupech trasy Tour de France 2026, abyste si mohli sami posoudit, proč je etapa 20 dnem, který si všichni krouží.

Výstup Délka Průměrný sklon Nadmořská výška vrcholu Poznámky
Alpe d'Huez (klasický) 13,8 km 8,1% ~1 850 m 21 zatáček; ikonický cíl
Col de la Croix de Fer 24 km 5,2% ~2 000 m Dlouhý výstup, otevírá etapu 20
Col du Galibier 17,7 km 6,9% 2 642 m Střecha Tour 2026
Col de Sarenne 12,8 km 7,3% Vzácný, divoký přístup na Alpe d'Huez; rampy s dvojciferným sklonem blízko vrcholu

Několik věcí vyčnívá. Galibier ve výšce 2 642 m je místem, kde se výška sama stává faktorem: řidší vzduch na vrcholu nahromaděné únavy. Croix de Fer je klamně těžký, dlouhý 24 km; jeho skromných 5,2 % průměru skrývá strmější úseky a svou škodu způsobuje čistou délkou. A Col de Sarenne je zvrat. Místo známého 21-zatáčkového stoupání z Bourg-d'Oisans, etapa 20 dosahuje vrcholu přes drsnější, osamělejší silnici Sarenne, kde dvojciferné rampy blízko vrcholu mohou zlomit unaveného lídra, který už byl přes Galibier.

Pak je tu klasická Alpe d'Huez sama, 13,8 km s 8,1 %, stoupající přibližně 1 120 m k cíli poblíž 1 850 m nadmořské výšky. To je stoupání etapy 19, a ani to není měkká volba. Dvě cíle na této hoře ve dvou dnech, po všem, co přišlo předtím, je definující fyzická výzva Tour 2026.

Rámec rozhodování — jak číst horskou etapu v televizi:

1. Jak dlouhé je poslední stoupání? Delší znamená více časových rozdílů a méně překvapení.

2. Jak strmé jsou poslední 3 km? Strmější znamená explozivní útoky místo tempa.

3. Kolik stoupání bylo předtím? Více předchozího stoupání znamená, že cíl odměňuje vytrvalost nad silou.

4. Kde se to nachází ve třech týdnech? Stoupání ve třetím týdnu zesiluje každou slabost.

Podle všech čtyř měřítek, etapa 20 je nejtěžší den závodu, což je přesně důvod, proč je to ta, kterou je třeba vyhrát.

Dvojitá Alpe d'Huez je vzácná: 1979, 2013 a nyní 2026

Většina průvodců trasou uvádí, že Tour neskončila dvakrát na Alpe d'Huez "od roku 1979" a pokračují dál. Tento detail stojí za to mít přesně správně, protože je to skutečný bod zmatku.

Existují dvě různé věci, které lidé myslí, když říkají "Tour vystoupala na Alpe d'Huez dvakrát," a nejsou to stejné.

1979 — dvě samostatné, po sobě jdoucí etapy. V roce 1979 etapy 17 a 18 obě skončily na Alpe d'Huez ve dvou po sobě jdoucích dnech. To je přímý historický precedens pro rok 2026: dvě odlišné etapy, každá končící na vrcholu, jedna po druhé. Je to formát, který trasa 2026 oživuje po téměř půl století.

2013 — dvakrát v rámci jedné etapy. Během 100. Tour v roce 2013 trasa vystoupala na Alpe d'Huez dvakrát v jednom dni, využívající smyčku Col de Sarenne k sestupu a návratu. To byla jedna etapa s dvojím výstupem, jiný koncept než dvě samostatné cílové etapy.

2026 — dvě samostatné, po sobě jdoucí etapy, s twistem Sarenne. Návrh 2026 se vrací k modelu z roku 1979: etapy 19 a 20, každá končící na Alpe, ve dvou po sobě jdoucích dnech. Ale půjčuje si prvek Col de Sarenne z roku 2013, používající Sarenne ne jako smyčku v rámci jedné etapy, ale jako neobvyklý konečný přístup v etapě 20. Je to chytrá fúze obou historických kousků.

Rok Formát Co se stalo
1979 Dvě samostatné etapy Etapy 17 & 18 obě skončily na Alpe d'Huez, jedna za druhou
2013 Jedna etapa, dvojí výstup Vystoupali dvakrát v jednom dni přes smyčku Col de Sarenne
2026 Dvě samostatné etapy Etapy 19 & 20 končí na Alpe; etapa 20 přistupuje přes Col de Sarenne

Takže když se někdo zeptá: "Kdy naposledy Tour tohle udělala?" přesná odpověď je: formát dvou samostatných etap se naposledy objevil v roce 1979, a formát dvojího výstupu v jednom dni naposledy v roce 2013. Rok 2026 oživuje formát z roku 1979 s náznakem geografie z roku 2013, což je důvod, proč se cítí jak nostalgicky, tak zcela nově.

Kde bude Tour de France 2026 vyhrána — a kdo ji vyhraje

Nyní k verdiktu. Spojte vše výše a závěr se těžko zpochybňuje: GC bude rozhodnuto v vysokých horách, v posledním týdnu.

Logika je strukturální, nikoli spekulativní. S pouhými 26 km individuální časovky proti 54 450 m stoupání téměř neexistuje místo, kde by specialista na časovky mohl vybudovat neohrožený náskok. Jediná 26 km TT v etapě 16 dává pár sekund nejlepším v časovce, ale hned následující dny jsou Orcières-Merlette, Alpe d'Huez a Královská etapa, kde pravý vrchař může získat minuty. Matematika funguje pouze jedním směrem.

Proto analytický konsensus směřuje na etapy 18 až 20 jako na zónu, kde se rozhoduje o žlutém trikotu, přičemž etapa 20 je jediným rozhodujícím dnem. Tříaktový alpský blok, Orcières ve čtvrtek, krátká explozivní Alpe v pátek, královská etapa o 5 600 m v sobotu, je navržen tak, aby se nedal pasivně bránit. Kdo drží trikot před tímto víkendem, musí přežít nápor bez rovné etapy na zotavení před Paříží.

Favorité. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) je jasným favoritem, který usiluje o rekordní pátý titul z Tour po svých vítězstvích v letech 2020, 2021, 2024 a 2025. Jeho hlavními rivaly jsou Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike), vrchař nejlépe vybavený, aby mu v horách konkuroval, a Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–Hansgrohe), jediný muž, který může v časovce u Ženevského jezera získat skutečný čas. Návrh trasy je v jistém smyslu referendem o tomto rivalství: zbavuje Evenepoela výhody v časovce a nutí rozhodnutí na nejstrmějších svazích, kde jsou Pogačar a Vingegaard nejsilnější.

Rychlý rámec — komu tato trasa nahrává?

- Čistý vrchař: Obrovsky zvýhodněn. 54 450 m stoupání, 5 vrcholových finišů, GC rozhodnuto do kopce. ✅

- Specialista na časovku: Znevýhodněn. Pouze 26 km sólové časovky k dispozici. ⚠️

- Všestranný závodník s silným týmem: Dobře umístěn. TTT úvod odměňuje silné týmy a dlouhá střední část odměňuje jezdce, kteří se vyhnou ztrátám. ✅

- Sprinter: Spousta příležitostí na rovinatých etapách (etapy 5, 7, 9, 11, 13), ale žádná šance na GC. 🏁

Sázky na tu poslední sobotu jsou obrovské. Pokud Pogačar přijede v žlutém, etapa 20 je jeho korunovace nebo jeho zkáza. Pokud přijede s cílem, královská etapa je jeho poslední, nejlepší šance. Tak či onak, Tour de France 2026 byla navržena tak, aby odpověď přišla na Alpe d'Huez, a my to nebudeme vědět až do posledního stoupání.

Infografika porovnání tří favoritů na GC — Pogačar, Vingegaard a Evenepoel — ukazující pro každého jejich nejsilnější terén (strmé stoupání / dlouhá stoupání / časovka) v porovnání s rovnováhou trasy 2026, která obsahuje 26 km TT versus 54 450 m stoupání
Infografika porovnání tří favoritů na GC — Pogačar, Vingegaard a Evenepoel — ukazující pro každého jejich nejsilnější terén (strmé stoupání / dlouhá stoupání / časovka) v porovnání s rovnováhou trasy 2026, která obsahuje 26 km TT versus 54 450 m stoupání

Pařížské finále a stoupání na Montmartre (etapa 21)

Tour dorazí do Paříže v neděli 26. července s etapou 21, Thoiry → Paříž, přibližně 130 km, končící na Champs-Élysées, jak tradice velí. Ale rok 2026 si uchovává zvrat zavedený v roce 2025: finále si ponechává stoupání na Montmartre / Rue Lepic, se třemi výstupy před dojezdem na Champs-Élysées. Cíl se nachází přibližně 15 km od Sacré-Cœur.

Po léta byla poslední etapa procesním průvodem následovaným hromadným spurtem, GC dlouho vyřešeno a den byl formálním přípitkem šampaňským. Montmartre však tuto situaci změnil. Tři výstupy po strmém svahu Rue Lepic vnášejí skutečnou obtíž do toho, co bývalo ceremoniálním dojezdem, a otevírají dveře pro agresivního závodníka nebo odvážný únik, který by mohl zkazit sprinterskou oslavu na nejslavnější třídě cyklistiky.

V praxi bude GC již rozhodnuto na Alpe d'Huez den předtím, takže etapa 21 není dnem žlutého trikotu. Ale přidání Montmartre znamená, že to už není zaručený sprint, a po tak těžké trase je živý, nepředvídatelný dojezd do Paříže vhodným způsobem, jak uzavřít 113. Tour de France.

Detailní mapa trasy finále 21. etapy v Paříži, ukazující tři výstupy na Montmartre / Rue Lepic a poslední úsek k cílové čáře na Champs-Élysées, s vyznačenou vzdáleností ~15 km od Sacré-Cœur
Detailní mapa trasy finále 21. etapy v Paříži, ukazující tři výstupy na Montmartre / Rue Lepic a poslední úsek k cílové čáře na Champs-Élysées, s vyznačenou vzdáleností ~15 km od Sacré-Cœur

Tour de France 2026 FAQ

Kdy začíná a končí Tour de France 2026? Tour de France 2026 probíhá 4.–26. července 2026. Začíná v Barceloně týmovou časovkou v sobotu 4. července a končí na Champs-Élysées v Paříži v neděli 26. července, po 21 etapách a 2 odpočinkových dnech.

Kde začíná Tour de France 2026? V Barceloně, Španělsko, poprvé v historii, kdy Tour začíná zde, a teprve potřetí, co se Grand Départ koná ve Španělsku po San Sebastián (1992) a Bilbau (2023). Etapa 1 je 19,6 km týmová časovka, poprvé, co TTT otevře Tour od 1971.

Proč jsou v roce 2026 dvě etapy na Alpe d'Huez? Organizátoři postavili trasu jako třetí týden "crescendo," s po sobě jdoucími vrcholovými cíli na Alpe d'Huez jako etapy 19 a 20, aby dramaticky rozhodli o celkovém pořadí. Je to poprvé od roku 1979, co Tour končí na Alpe ve dvou samostatných, po sobě jdoucích etapách.

Kdy naposledy Tour vystoupala na Alpe d'Huez dvakrát? Dvě samostatné etapy: 1979 (etapy 17 a 18). Dvakrát v rámci jedné etapy: 2013, kdy 100. Tour použila smyčku Col de Sarenne, aby na ni vystoupila dvakrát během jednoho dne. V roce 2026 se obnovuje formát dvou etap z roku 1979, přičemž etapa 20 přistupuje k vrcholu přes Col de Sarenne.

Jak dlouhá je Tour de France 2026 a kolik výstupů obsahuje? Trasa 2026 pokrývá 3 333 km s 54 450 m celkového převýšení napříč 21 etapami, včetně 8 horských etap a 5 vrcholových cílů, ale pouze 26 km individuální časovky.

Která etapa rozhodne o Tour de France 2026? Většina analytiků ukazuje na etapu 20, Královskou etapu z Le Bourg-d'Oisans na Alpe d'Huez: 170,9 km s 5 600 m výstupu přes Col de la Croix de Fer, Col du Galibier (2 642 m) a Col de Sarenne. Poslední týden (etapy 18–20) je široce považován za místo, kde se vyhrává žlutý dres.

Kolik vrcholových cílů je v Tour 2026? Pět: Gavarnie-Gèdre (etapa 6), Plateau de Solaison (etapa 15), Orcières-Merlette (etapa 18) a Alpe d'Huez dvakrát (etapy 19 a 20). Les Angles (etapa 3) a Le Lioran (etapa 10) jsou další vrcholové cíle v rámci osmi horských etap.

Startuje Tadej Pogačar v Tour de France 2026? Ano. Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) je jasným favoritem, usilující o rekordní pátý titul v Tour po vítězství v letech 2020, 2021, 2024 a 2025. Jeho hlavními rivaly jsou Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike) a Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–Hansgrohe).

Je v roce 2026 cíl na Montmartre v Paříži? Etapa 21 končí na Champs-Élysées, ale zachovává výstup na Montmartre / Rue Lepic z roku 2025, s třemi výstupy před cílovým úsekem. Cílová čára se nachází asi 15 km od Sacré-Cœur.

Kdy se koná Tour de France Femmes 2026 a co je nového? Tour de France Femmes 2026 probíhá 1.–9. srpna, 9 etap a 1 175 km (její nejdelší trasa od obnovení v roce 2022), začíná v Lausanne a končí v Nice. Hlavním lákadlem je první vrcholový cíl ženské Tour na Mont Ventoux (vystoupáno z Bédoinu), spolu s 21 km individuální časovkou v Dijonu a závěrečným okruhem Col d'Èze v Nice.


Trasa Tour de France 2026 je závod pro vrchaře od týmového časovky v Barceloně po konečný vrchol Alpe d'Huez: 3,333 km, 54,450 m stoupání, pouze 26 km proti času, a finále navržené tak, aby rozhodlo vše během posledních 48 hodin na jedné hoře. Označte si 24. a 25. července ve svém kalendáři. To je víkend Alpe d'Huez, kde bude vyhrán 113. ročník Tour de France.


Jezděte v RydeCruz — výkonnostní cyklistické dresy z prodyšného materiálu Bamboo BreathTech, doprava zdarma po celém světě.

Prohlédněte si všechny dresy →

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY