Tour de France 2026: Na čem všech 23 profesionálních týmů závodí letos v červenci
Dne 4. července 2026 vyjede peloton z Barcelony na 21 etapový závod dlouhý přibližně 3 330 km do Paříže, a každé kolo na startovní čáře stojí více než malé auto. Toto je jediný průvodce, který jsem našel, jenž mapuje všech 23 týmů na jednom místě: přesné rámy, sady komponentů, kola a pneumatiky, velké změny sponzorů, které se uskutečnily tuto zimu, a co to vlastně znamená, pokud chcete koupit kousek z tohoto snu. Je aktualizován pro závod 2026, s reálnými cenami, reálnými laboratorními čísly a technickým příběhem za nejrychlejšími koly na světě.
Klíčové poznatky
- 23 týmů se postaví na start v roce 2026 (18 WorldTeams + 5 ProTeams), a pole se rozděluje přibližně Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, přičemž TotalEnergies je jediný nerozhodnutý.
- Tadej Pogačar obhajuje svůj titul na radikálním Colnago Y1Rs aerodynamickém kole, na kterém vyhrál čtyři etapy Tour 2025.
- Velké změny v roce 2026: Bahrain Victorious přešel z Merida na Bianchi, EF Education-EasyPost přešel ze Shimano na SRAM Red AXS, a TotalEnergies přešel z ENVE na Cube, plus přerozdělení sponzorů kol napříč pěti týmy.
- Kompletní závodní kolo specifikace Tour nyní stojí ~€13,000–€16,000+, vše postaveno na nezměněné minimální hmotnosti UCI 6,8 kg.
- Příběh hodnoty roku 2026 je Van Rysel RCR-F od Decathlonu, skutečný vlajkový model WorldTour za přibližně polovinu ceny svých konkurentů.
Tour de France byla vždy jakousi putovní výstavou, stejně jako závodem na kole. Ale rok 2026 je pro vybavení nadšence mezi námi neobvykle rušný. Pod obhájcem titulu je nové aerodynamické superbike, desetiletá loajalita k sadám komponentů se právě rozpadla, rozpočtová značka tiše zahanbuje zavedené jména a nejočekávanější rám roku stále závodí v neoznačeném maskování. Pokud jste sledovali Tour 2025 a přistihli se, že zastavujete vysílání a ptáte se "co to je?", toto je vaše reference.
Začněme tam, kde by každá dobrá relace o sledování kol měla začít, s celým polem rozloženým v jedné tabulce.
Přehled startovního pole Tour 2026: hlavní srovnávací tabulka
Zde je část, kterou si můžete uložit do záložek. Každý z 23 týmů závodících v Tour de France 2026, s rámem, sadou komponentů a koly v jednom snadno čitelném pohledu. Pole tvoří 18 WorldTeams a 5 ProTeams (wildcard a automatické pozvánky), a španělský ProTeam Caja Rural dostal šanci debutovat před více oblíbenými jmény.
Jedna poznámka k přečtení před tabulkou. Několik položek nese upřímnou nejistotu, a raději bych je označil, než hádal. Sada komponentů TotalEnergies pro rok 2026 byla v době reportáže stále uvedena jako TBC (Shimano nebo SRAM), a sada komponentů Decathlonu byla hlášena oběma směry. Kde je výzkum pevný, je tabulka pevná.
| Tým | Rám (značka & model) | Sada komponentů | Kola |
|---|---|---|---|
| UAE Team Emirates-XRG | Colnago Y1Rs / V5Rs | Shimano Dura-Ace | ENVE |
| Visma–Lease a Bike | Cervélo S5 / R5 | SRAM Red AXS | Rezervovat |
| Red Bull–Bora–hansgrohe | Specialized Tarmac SL8 | SRAM Red AXS | Roval |
| Lidl-Trek | Trek Madone | SRAM Red AXS | Bontrager |
| INEOS Grenadiers | Pinarello Dogma F | Shimano Dura-Ace | Scope (nové pro 2026) |
| Bahrain Victorious | Bianchi (nové pro 2026) | Shimano Dura-Ace | Vision |
| EF Education-EasyPost | Cannondale | SRAM Red AXS (nové pro 2026) | Vision |
| Soudal Quick-Step | Specialized Tarmac | Shimano Dura-Ace | Roval |
| Groupama-FDJ | Wilier | Shimano Dura-Ace | Miche Kleos (nové pro 2026) |
| Movistar | Canyon | Shimano Dura-Ace | DT Swiss |
| Lotto-Intermarché | Cube | SRAM | OQUO (nové pro 2026) |
| Alpecin-Deceuninck | Canyon | Shimano Dura-Ace | Shimano kola (nové pro 2026) |
| Cofidis | Look 795 Blade RS | Campagnolo Super Record | Campagnolo Bora |
| Astana | Wilier | Shimano Dura-Ace | Corima |
| Picnic PostNL | Scott | Shimano Dura-Ace | Ursus (nové pro 2026) |
| Arkéa-B&B Hotels | Bianchi | SRAM | Vision |
| Decathlon-AG2R | Van Rysel RCR-F | SRAM / Shimano (hlášeno oběma směry) | Swiss Side |
| Israel-Premier Tech | Factor | Shimano Dura-Ace | Black Inc |
| Tudor Pro Cycling | BMC | SRAM Red AXS | CADEX / DT Swiss |
| TotalEnergies | Cube (nové pro 2026) | TBC (Shimano nebo SRAM) | ENVE |
| Pinarello-Q36.5 | Pinarello Dogma F | SRAM Red AXS | DT Swiss |
| Uno-X Mobility | Dare | Shimano Dura-Ace | Zipp |
| Caja Rural (debut) | (ProTeam debutant) | Shimano | — |

Pokud si z této tabulky zapamatujete jen tři věci, ať jsou to tyto. Největší značky v balíčku jsou stále Specialized, Pinarello, Cervélo, Trek a Colnago. Shimano a SRAM jsou nyní na vrcholu v těsném závěsu. A trh s koly se rychle fragmentuje, jak noví sponzoři vstupují do WorldTour. Zbytek této příručky vysvětluje, proč je každá z těchto věcí důležitá.
Co je nového v roce 2026: velké změny vybavení
Toto je sekce "proč to číst nyní". Smlouvy se sponzory se mění v mimo sezóně a zima 2025–26 přinesla neobvykle velké množství změn. Pokud jste přestali věnovat pozornost po Tour 2025, zde je vše, co se změnilo.
Bahrain Victorious změnil rámy z Merida na Bianchi. Je to hlavní změna rámu roku: tým WorldTour, který se odchází od dlouholetého partnera, aby jezdil na italské ikoně celeste-zelené barvy. Zachovali si Shimano Dura-Ace a kola Vision, takže jediná věc, která se změnila, je rám pod jezdci.
EF Education-EasyPost změnil skupinové sety z Shimano Dura-Ace na SRAM Red AXS. Toto je změna, která překvapila zkušené technické pozorovatele. Po zhruba deseti letech na Shimanu se tým oblečený v růžové barvě přešel plně na bezdrátové systémy, přičemž zůstal na rámech Cannondale a kolech Vision. Je to také pěkný symbol širšího příběhu, protože SRAM strávil poslední dvě sezóny tím, že se přibližoval k Shimanu na vrcholu sportu.
TotalEnergies přešel z rámů ENVE na Cube, přičemž ENVE by měl zůstat partnerem pro kola. Jak jsem již zmínil, skupinové vybavení týmu pro rok 2026 bylo při oznámení dohod stále TBC (Shimano nebo SRAM), což byla jedna ze dvou skutečně otevřených otázek v oboru.
Pak je tu přeskupení kol, kde se rok 2026 skutečně rozjíždí:
- INEOS Grenadiers → kola Scope, čímž končí jejich předchozí mix Shimano / Princeton CarbonWorks.
- Lotto-Intermarché → OQUO.
- Groupama-FDJ → Miche Kleos.
- Picnic PostNL → Ursus.
- Alpecin → kola Shimano.
Také se objevuje zcela nová účast. Pinarello-Q36.5 je čerstvé uspořádání ProTeam pro rok 2026, které jezdí na Pinarello Dogma F se SRAM Red AXS, což je pozoruhodná kombinace, vzhledem k tomu, že Pinarello je historicky spojeno s INEOS vybaveným Shimano. A debut Caja Rural přidává do pole španělský ProTeam poprvé, což se hodí pro Tour, která začíná v Barceloně.

Slovo pro kupující, protože změny sponzorů jsou užitečným signálem, ale ne evangeliem. Když se tým WorldTour přesune na skupinovou sadu nebo kola po desetiletí loajality, obvykle to znamená, že nový produkt dosáhl skutečné parity na vrcholu, což stojí za zmínku, pokud si danou značku kupujete sami. Ale týmy také mění dodavatele kvůli penězům, nejen kvůli marginálním ziskům. Takže berte tyto změny jako vlajku "tohle je nyní konkurenceschopné" spíše než jako důkaz, že jedna značka poráží druhou.
Kolo, které všichni sledují: Pogačarův Colnago Y1Rs
Žádné kolo nepřitahuje více pozornosti v roce 2026 než to pod obhájcem titulu. Tadej Pogačar vyhrál svůj čtvrtý Tour de France v roce 2025, před Jonasem Vingegaardem a Florianem Lipowitzem, a vrací se jako favorit. Jeho primární zbraní je Colnago Y1Rs, první čistě aerodynamické kolo italské značky od modelu Concept z roku 2017.
Čísla jsou důvodem, proč na tom záleží. Y1Rs byl uveden na trh v prosinci 2024 a Colnago tvrdí, že je o 20 wattů rychlejší při 50 km/h než odcházející V4Rs, potřebuje 395 W k udržení 50 km/h oproti 415 W, díky 19% menší čelní ploše, to vše při uváděné hmotnosti rámu 965 g. Ve sportu, kde týmy honí jednotlivé watty, je zisk 20 W aerodynamiky obrovský. Pogačar to potvrdil na silnici, když vyhrál čtyři etapy Tour 2025 na Y1Rs (etapy 4, 7, 12 a horský časovka etapy 13), a týmový kolega Tim Wellens přidal páté vítězství UAE na stejném rámu.
Nejzajímavější volba je taktická. Proč Pogačar jezdí na těžkém aerodynamickém kole místo svého lehčího Colnago V5Rs na stoupání, i na horách? Protože na většině moderních etap Tour, s jejich dlouhými údolími, rychlými sjezdy a pozvolnými stoupáními, aerodynamický odpor stojí více času než pár set gramů hmotnosti rámu. Jeho typická závodní sestava Y1Rs váží kolem 7.2–7.5 kg, pohodlně nad minimem UCI, a přepíná na specializované stoupací kolo pouze tehdy, když je etapa dost strmá, aby to změnilo výpočty.
A když je, UAE jde do extrému. Na etapě Mont Ventoux v roce 2025 tým použil odlehčené, surové uhlíkové "papírově tenké lakování" Y1Rs vážící něco málo přes 7 kg, přičemž verze s triky údajně vážila 6.9 kg. Jejich nejlehčí stoupací kolo Colnago V5Rs vážilo 6.765 kg, což je jen 35 g pod limitem UCI. To je inženýrská hranice: ořezávání gramů, dokud nejste kousek od toho, abyste byli nelegální.
| Detail sestavy Pogačara pro rok 2026 | Specifikace |
|---|---|
| Primární závodní kolo | Colnago Y1Rs (aero) |
| Stoupací kolo | Colnago V5Rs |
| Skupinová sada | Shimano Dura-Ace Di2 (12-speed) |
| Kola | ENVE SES 4.5 Pro |
| Pneumatiky | Continental, 30 mm na Y1Rs (~32 mm měřeno); 28 mm na V5Rs |
| Typická závodní hmotnost | ~7.2–7.5 kg (Y1Rs) |
| Nejlehčí verze | ~6.9 kg (Y1Rs special) / 6.765 kg (V5Rs) |
| Maloprodej (Tour-spec Y1Rs) | ~€16,000–€17,000 |
| Detail 2026 | Výmena sedla Prologo → Fizik |

Pro tip: lekce pro běžné cyklisty je stejná, jakou UAE uplatňuje na každé etapě. Pokud nejsou vaše místní stoupání skutečně brutální a dlouhá, aerodynamický all-rounder porazí čistě závodní kolo téměř pro každého, téměř po celou dobu. Profíci sahají po ultralehkém kole pouze tehdy, když je sklon dostatečně výhodný.
Sady převodů: bitva Shimano vs SRAM vs Campagnolo
Pokud odstraníte barvu, každé závodní kolo používá jednu ze tří sad převodů, a rovnováha sil v roce 2026 je nejvyrovnanější za poslední roky. Mezi 23 týmy je rozdělení přibližně Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, s 1 nerozhodnutým (TotalEnergies). Shimano stále vede, ale pouze o jeden tým mezi potvrzenými nastaveními. Před deseti lety by to byla jasná výhra Shimano. Bezdrátová revoluce SRAM skutečně přepsala pravidla hry.
Každá značka prodává odlišnou filozofii. Shimano Dura-Ace R9200 Di2 je volba establishmentu: 12-speed, semi-bezdrátové (bezdrátové měniče, drátové přehazovačky k centrální baterii), pouze kotoučové a ceněné pro ostré, spolehlivé řazení. SRAM Red AXS, přepracovaný v roce 2024, je plně bezdrátový, dodává se s integrovaným měřičem výkonu Quarq na většině závodních sestav a zhubnul 100–150 g oproti předchozímu Red. Campagnolo Super Record Wireless je exotický výjimek, jediná 13-speed sada v pelotonu, kterou používá jediný tým.
| Sada převodů | Rychlosti | Bezdrátové | Měřič výkonu | Přibližná cena |
|---|---|---|---|---|
| Shimano Dura-Ace R9200 Di2 | 12 | Semi-bezdrátové | Volitelné / extra | ~US$4,000–4,500 (€3,600–4,000) |
| SRAM Red AXS (2024) | 12 | Plně bezdrátové | Integrované (Quarq) na většině sestav | ~US$3,500–3,900 (€3,300–3,700) |
| Campagnolo Super Record Wireless | 13 | Plně bezdrátové | Volitelné | ~US$5,000–5,500 (€4,800–5,200) |
Příběh Campagnolo je romantický. Cofidis je jediný tým Campagnolo v Tour 2026, používající Look 795 Blade RS s koly Campagnolo Bora, jediná 13-speed sestava v 12-speed pelotonu a nejdražší halo sada ze tří. Je to jak dědictví, tak výkon.
Rámec rozhodování — která filozofie sady převodů vám vyhovuje?
- Chcete osvědčenou spolehlivost a nejširší síť obchodů/služeb → Shimano Dura-Ace (nebo jeho vynikající Ultegra).
- Chcete nejlehčí sestavu, plnou bezdrátovou jednoduchost a integrovaný měřič výkonu → SRAM Red AXS.
- Chcete nejvíce převodů, nejvíce exkluzivity a platíte za pocit → Campagnolo Super Record Wireless.

Nejvíce užitečný závěr je také ten nejosvobozující: peloton 2026 se již neshoduje na "nejlepším" skupinovém setu. Když jsou nejrychlejší týmy světa téměř rovnoměrně rozděleny mezi Shimano a SRAM, můžete si vybírat podle ceny, hmotnosti, preference bezdrátového připojení a dostupnosti servisu bez obav z výběru "špatného".
Kola a pneumatiky: co skutečně používají profesionálové
Toto je detail, který většina průvodců vynechává, a právě zde se můžete skutečně něco naučit a aplikovat to na svůj vlastní bicykl. Hlavní myšlenka: profesionálové používají hlubší ráfky a širší pneumatiky, než si většina amatérů uvědomuje.
Co se týče kol, peloton se pohybuje v rozmezí hloubky 45–60 mm. Očekávejte přibližně 45 mm DT Swiss ERC na Dura-Ace sestavách, 48–50 mm Roval a ENVE, a 50–60 mm Zipp Firecrest / NSW pro ploché a zvlněné etapy. Týmy snižují na 35–45 mm pouze v nejlehčích horských dnech, kdy každý gram rotující hmotnosti na dlouhém stoupání převáží aerodynamickou penalizaci. Jinými slovy, výchozí volba je hluboká, protože většina etapy Grand Tour se odehrává na terénu, kde vyhrává aerodynamika.
Pneumatiky se posunuly ještě více. závodní norma se posunula na 28–30 mm, s 32 mm na drsných etapách, jako jsou kostky nebo štěrkové sektory. A zde je část, která lidi překvapuje: moderní široké ráfky způsobují, že pneumatiky měří větší, než je jejich označení, takže pneumatika označená 28 mm často měří 30–31 mm ve skutečném světě, což znamená, že profesionálové nyní běžně používají skutečné 30 mm. Staré evangelium "užší je rychlejší" je mrtvé. Širší pneumatiky při nižším tlaku jsou rychlejší a pohodlnější na skutečných silnicích.
Laboratorní čísla přesně vyprávějí příběh:
| Pneumatika (30 mm) | Naměřená šířka | Hmotnost | Valivý odpor | Přibližná cena |
|---|---|---|---|---|
| Continental GP5000 S TR | 31.0 mm | ~301 g | 11.0 W | ~€89.95 |
| Pirelli P Zero Race TLR RS | 31.9 mm | ~320 g | 12.0 W | ~€89.90 |
| Vittoria Corsa Pro (bavlněný plášť) | — | — | — | ~€95.95 |
Pogačarova vlastní konfigurace je dokonalým příkladem. Používal kola ENVE SES 4.5 Pro s pneumatikami Continental v 30 mm na Y1Rs (měřící ~32 mm na širokých ráfcích), poté přešel na 28 mm na climbing bike V5Rs a dokonce testoval novou závodní pneumatiku Continental Archetype. Je to stejná logika jako jeho volba rámu: maximalizovat aerodynamiku a přilnavost na většině etap, snížit hmotnost pouze tehdy, když to hory vyžadují.

Kontrolní seznam nastavení, který si můžete zkopírovat od profesionálů:
- [ ] Používejte pneumatiky 28–30 mm, ne 25 mm. Jsou rychlejší na skutečných silnicích a mnohem pohodlnější.
- [ ] Přejděte na bezdušové s kvalitní závodní pneumatikou (GP5000 S TR nebo P Zero Race jsou měřítka).
- [ ] Upravte šířku ráfku k pneumatice, aby vaše označená pneumatika měřila blízko své skutečné šířky.
- [ ] Vyberte si ráfky o šířce 45–50 mm jako univerzální volbu; jděte hlouběji pouze pro rychlost na rovině nebo mělké pro velké výšlapy.
- [ ] Snižte svůj tlak ve srovnání se starými zvyky. Široké pneumatiky potřebují méně vzduchu, než si myslíte.
Mezi vším na závodním kole je tlak v pneumatikách a pneumatiky nejlevnější watty, které si můžete koupit. Nepotřebujete rám za 16 000 €, abyste z toho měli prospěch. Pneumatika za 90 € a správná tabulka tlaku přinášejí skutečný kus toho, co dělají profesionálové, za malý zlomek ceny.
Kolik vlastně stojí profesionální kolo — a můžete si ho koupit?
Čas na číslo, které každý chce. Kompletní závodní kolo na úrovni Tour se prodává v rozmezí ~13 000–16 000 €+. To není překlep, a to ještě před týmovými extras. Abychom to konkretizovali, zde je, kde se umisťují prestižní rámy jako kompletní sestavy:
| Kolo | Přibližná cena za kompletní kolo | Poznámky |
|---|---|---|
| Colnago Y1Rs (Tour-spec) | ~16 000–17 000 € | Dura-Ace Di2 + ENVE; omezená výroba, čekací listina |
| Pinarello Dogma F | ~15 000 € | Klasický benchmark WorldTour |
| Trek Madone SLR | ~14 000 € | Aerodynamický univerzál |
| Cervélo S5 | ~13 500 € | Aerodynamická zbraň Visma |
| Van Rysel RCR-F (top Pro build) | ~8 000–9 000 € | Hodnotový outlier (viz další sekce) |
Každé z těchto kol je postaveno na stejné právní minimální hmotnosti kola UCI 6,8 kg, pravidlo, které se nezměnilo více než dvě desetiletí. Proto vidíte týmy, jak přidávají zátěž nebo používají těžší kola na čistě climbing kolech. Jít pod 6,8 kg je zakázáno, takže jakmile dosáhnou limitu, inženýrský boj se zcela přesune na aerodynamiku, tuhost a komfort.
Takže si můžete skutečně koupit kolo, na kterém jezdí profesionál? Ano a ne, a to rozlišení je důležité:
- Rám a skupina: ano. Colnago Y1Rs, Pinarello Dogma F, Specialized Tarmac a ostatní jsou všechny spotřebitelské produkty, které si můžete objednat, i když drahé, a Y1Rs se vyrábí v omezeném množství prostřednictvím čekací listiny.
- Přesná týmová sestava: ne. Týmová kola mají vlastní barvy, sedla specifická pro tým, prototypové komponenty, ručně vybírané pneumatiky a jedinečné kokpity, které se nikdy nedostanou do katalogu.
- Fit a motor: nikdy. Pozice profesionála je nastavena na milimetr po léta a watty jsou pouze jejich.
Rámec rozhodování — jak "rozumně koupit sen":
- Chcete skutečné halo kolo? Rozpočet 13–16k €+ a přijměte čekací listinu pro nejexkluzivnější rámy.
- Chcete 95 % výkonu za polovinu peněz? Kupte si vlajkovou loď z minulého roku nebo rám druhé třídy značky (např. Ultegra Di2 místo Dura-Ace). Rám je obvykle identický.
- Chcete nejchytřejší upgrade wattů na euro? Úplně vynechte rám a nejprve investujte do kol, pneumatik a správného nastavení kola.
Cena profesionálního kola je skutečná, ale většinou kupuje poslední procenta. Většina rychlosti pochází z tvaru rámu, pneumatik a vaší pozice, což vše je dostupné daleko na cenovém žebříčku.
Hodnotová hra a budoucnost: Van Rysel RCR-F a uniklý Tarmac SL9
Pokud vás výše uvedené ceny přiměly k úšklebku, zde je sekce, která by vás měla rozesmát, a ta, která naznačuje, kam se celý sport ubírá.
Skutečným disruptorem roku 2026 je Van Rysel RCR-F, vlajkový aerodynamický univerzál od Decathlonu (týmu podporovaného CMA CGM). Podle většiny měřítek je to nejnovější skutečně čerstvá platforma v pelotonu 2026: rám vážící přibližně 800–820 g s top Pro sestavami kolem 8 000–9 000 €. To podkopává konkurenční vlajkové lodě téměř o polovinu, přičemž závodí ve stejném balíku, proti stejným jezdcům, na stejných silnicích. Po léta platilo nepsané pravidlo, že výkon WorldTour vyžaduje cenu WorldTour. Van Rysel je kolo, které to zdvořile dokazuje. Pro kupujícího je to pravděpodobně jediný nejzajímavější produkt v tomto celém průvodci: skutečné závodní kolo za cenu, která nevyžaduje refinancování.
Pak je tu tajemství. Specialized Tarmac SL9 je nejvíce očekávaný nevydaný rám roku a už závodí, v přestrojení. Specialized provozoval maskovaný prototyp "Project Black" na Tour de Suisse 2026 a nový Tarmac se očekává, že bude uveden na trh kolem Tour de France 2026. Sledujte kola Red Bull–Bora–hansgrohe a Soudal Quick-Step pozorně během července. Pokud SL9 spadne během závodu, uvidíte ho na startovní čáře dříve, než si ho budete moci koupit.
Dva faktory přetvářejí vrchol trhu a oba jsou viditelné v této jedné sekci:
- Stlačení cen zespodu. Van Rysel (a výrobní síla Decathlonu) táhne skutečný výkon WorldTour směrem k €8k, což tlačí všechny nad ním, aby ospravedlnili rozdíl.
- Aero konvergence shora. Nová generace rámů — Y1Rs, uniklé SL9 — jsou všechny aerodynamické univerzály, které rozmazávají starý rozdělení aero vs. climbing do jediné závodní kola, která zvládne všechno.

Takže si dejte pozor na Decathlon a Van Rysel, pokud plánujete nákup v příštím roce. Je to nejjasnější signál, že vlajková loď za €16k už není jedinou cestou k opravdovému závodnímu kolu na profesionální úrovni. A pokud jste fanouškem Specialized, počkejte na Tarmac SL9, než si koupíte aktuální Tarmac. Uvedení kolem Tour je dost blízko, aby stálo za to počkat.
Jak číst peloton 2026 jako technický insider
Teď, když máte celé pole, zde je návod, jak proměnit vysílání v mistrovskou třídu v rozpoznávání kol, praktický rámec, který můžete použít z vašeho gauče během jakékoli etapy v červenci.
Začněte siluetou rámu. Nejrychlejší indikátor je tvar. Hluboká, plochá hlava trubky a snížené sedlové vzpěry znamenají aerodynamické kolo (Colnago Y1Rs, Trek Madone, Cervélo S5, Van Rysel RCR-F). Kulaté, štíhlé trubky znamenají lehké climbing kolo (Colnago V5Rs a podobně). Na horské etapě sledujte, které kolo si vybere lídr GC u týmového autobusu. Řekne vám, zda si tým myslí, že den bude vyhrán na wattech nebo na váze.
Pak zkontrolujte skupinu podle zadního měniče. SRAM Red AXS je plně bezdrátový, s charakteristickým robustním měničem s baterií nahoře. Shimano Dura-Ace má drát vedoucí k centrální baterii a štíhlejší tělo. Campagnolo se objevuje pouze na Cofidis, takže pokud jedno uvidíte, našli jste jediné 13-speed kolo v závodě.
Nakonec si všimněte kol a pneumatik. Hluboké ráfky 50–60 mm na rovinaté etapě, mělké 35–45 mm na vrcholovém dojezdu, a pneumatiky, které vypadají silnější, než byste očekávali, protože mají 30 mm, což měří ~32 mm. Nálepka na kole také rychle ukazuje příběh sponzorů 2026: nálepka Scope na Pinarellu znamená INEOS, nálepka OQUO znamená Lotto-Intermarché, a tak dále.
Kontrolní seznam pro identifikaci kola za pět sekund:
- [ ] Aerodynamický nebo climbing rám? (tvar trubky)
- [ ] Shimano, SRAM nebo Campagnolo? (zadní měnič + dráty)
- [ ] Hloubka kola? (profil etapy to obvykle předpovídá)
- [ ] Šířka pneumatik? (28–30 mm je nyní standard)
- [ ] Je nějaký přepínač 2026 na viditelném místě? (nový sponzor kol/rámu)

Je dobré si pamatovat, že výběr vybavení je taktická informace. Když tým nasadí aerodynamické kola s hlubokými ráfky na "horách", sází na to, že stoupání není dost strmé, aby to mělo význam, a to vám říká, jak plánují závodit. Čtení kol je čtením strategie.
Často kladené otázky
Q: Jaká kola používají profesionální týmy na Tour de France 2026? A: Všech 23 týmů (18 WorldTeams + 5 ProTeams) používá karbonová závodní kola od hlavních značek včetně Colnago, Pinarello, Specialized, Cervélo, Trek, Cannondale, Bianchi, Canyon a Van Rysel, spárovaná se skupinami Shimano, SRAM nebo Campagnolo. Podrobný přehled týmů je v hlavní tabulce blízko vrcholu tohoto průvodce. Obhájce titulu, Tadej Pogačar, jezdí na Colnago Y1Rs.
Q: Na jakém kole jezdí Tadej Pogačar v roce 2026? A: Pogačarovo hlavní závodní kolo pro rok 2026 je Colnago Y1Rs, aerodynamické kolo, které bylo uvedeno na trh v prosinci 2024 a tvrdí se, že je o 20 wattů rychlejší při 50 km/h než předchozí Colnago V4Rs. Na něm vyhrál čtyři etapy Tour 2025. Na strmějších stoupáních přechází na lehčí Colnago V5Rs, které UAE postavilo na váhu pouhých 6.765 kg.
Q: Kolik stojí kolo na Tour de France? A: Kompletní závodní kolo na úrovni Tour se obvykle prodává mezi ~€13,000 a €16,000+. Příklady zahrnují Colnago Y1Rs (~€16,000+), Pinarello Dogma F (~€15,000), Trek Madone SLR (~€14,000) a Cervélo S5 (~€13,500). Van Rysel RCR-F je výjimečně cenově výhodné kolo za přibližně €8,000–€9,000 za nejlepší sestavení.
Q: Jaká je minimální hmotnost kola podle UCI? A: Minimální hmotnost kola podle UCI je 6.8 kg a pro rok 2026 se nezměnila. Profesionální týmy obvykle staví svá nejlehčí závodní kola těsně pod tuto hranici. Colnago V5Rs od UAE vážilo 6.765 kg, tedy jen 35 g pod limitem, což je důvod, proč se boj o výkon přesunul z hmotnosti na aerodynamiku.
Q: Která skupina je nejběžnější v profesionálním pelotonu 2026 — Shimano, SRAM nebo Campagnolo? A: Shimano vede, ale jen těsně. Mezi 23 týmy je rozdělení přibližně Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, s 1 nerozhodnutým (TotalEnergies). Zisky SRAM — včetně přechodu EF Education-EasyPost v roce 2026 ze Shimano na SRAM Red AXS — učinily tuto soutěž o skupiny nejvyrovnanější za poslední roky. Campagnolo používá pouze Cofidis.
Q: Jakou šířku pneumatik a hloubku kol používají profesionálové v roce 2026? A: Profesionálové používají 28–30 mm pneumatiky jako standard (až 32 mm na hrubých etapách), které často měří 30–32 mm na moderních širokých ráfcích, namontovaných na 45–60 mm hlubokých karbonových bezdušových kolech — s poklesem na 35–45 mm pouze na nejlehčích stoupáních. Referenční závodní pneumatiky zahrnují Continental GP5000 S TR a Pirelli P Zero Race TLR RS.
Q: Které týmy změnily své kolo, skupinu nebo sponzora kol pro rok 2026? A: Největší změny jsou Bahrain Victorious (Merida → Bianchi rámy), EF Education-EasyPost (Shimano → SRAM Red AXS skupiny) a TotalEnergies (ENVE → Cube rámy), plus změna kol: INEOS → Scope, Lotto-Intermarché → OQUO, Groupama-FDJ → Miche Kleos, Picnic PostNL → Ursus, a Alpecin → Shimano kola. Pinarello-Q36.5 je nový ProTeam na Pinarello Dogma F se SRAM Red AXS.
Q: Můžete si koupit stejné kolo, jaké jezdí profesionálové na Tour de France? A: Můžete si koupit stejné rámy a skupiny — jsou to spotřebitelské produkty — ale ne přesně stejnou týmovou sestavu, která má vlastní barvu, týmové sedla, prototypové díly a profesionální úpravu. Nejdražší rámy, jako je Colnago Y1Rs, jsou vyráběny v omezeném množství prostřednictvím čekací listiny.
Q: Jaké je nejnovější profesionální kolo roku 2026? A: Nejnovější skutečně nová platforma závodící v roce 2026 je Van Rysel RCR-F od Decathlonu (~800–820 g rám, nejlepší Pro sestavy ~€8,000–€9,000). Nejočekávanější nepředstavený rám je Specialized Tarmac SL9, který závodil jako maskovaný prototyp "Project Black" na Tour de Suisse 2026 a očekává se, že bude uveden na trh kolem Tour de France.
Závěr, když Tour vyjíždí z Barcelony
Když se peloton postaví na start ~19 km týmového časovky kolem Barcelony 4. července, první TTT, která otevře Tour od roku 1971, pod jezdci se budou odvíjet tři příběhy. SRAM snížil rozdíl na Shimano na jediný tým. Aerodynamika porazila nízkou hmotnost na samém vrcholu, což je ztělesněno Pogačarem, který si vybral svůj Colnago Y1R před ultralehkým climbing bike na všech kromě nejstrmějších dnech. A kolo Decathlon narušilo prémiovou párty, což dokazuje, že výkon WorldTour už nemusí stát €16,000.
Po dobu 23 dnů a 21 etap, až k dvojitému finále na Alpe d'Huez v etapách 19 a 20 a dojezdu do Paříže, vybavení bude vyprávět paralelní příběh k závodění: kdo sází na watty, kdo sází na hmotnost, a které nové kolo tiše startuje pod vítězným jezdcem. Nyní máte celé pole, přepínače, specifikace a ceny, abyste si to všechno přečetli.
A pokud vás tento průvodce nasměroval k vylepšení vašeho vlastního setupu, začněte tam, kde profesionálové získávají nejlevnější rychlost: správné pneumatiky, správný tlak a správné nastavení kola. Budujte odtud. Tour začíná 4. července. Sledujte závody, ale sledujte také kola.
Ride in RydeCruz — výkonnostní cyklistické dresy z prodyšného materiálu Bamboo BreathTech, doprava zdarma po celém světě.


