Pogacar vs Vingegaard 2026: Může trasa Tour konečně porazit Tadeje?
Šest let do rivality, která definovala moderní cyklistiku, už není zajímavou otázkou, kdo tito dva jezdci jsou. Zajímavé je, zda něco, co zbývá na kalendáři, může skutečně zastavit Tadeje Pogacara. Takže zde je nejaktuálnější, daty podložený pohled na Pogacar vs Vingegaard 2026, který mohu sestavit před 4. červencovým Grand Depart v Barceloně: vzájemné rozdíly, rozbor trasy po etapách, červnová forma a živé kurzy, vše zohledněno v jednom upřímném verdiktu. Poté, co Pogacar získal 4 minuty a 24 sekund na Jonase Vingegaarda v roce 2025, je trasa 2026 nejlepším důkazem, že Dán stále má šanci. Je to záměrné Prudhommeovo "crescendo", které končí prvním zpětným Alpe d'Huez double.
Hlavní závěry
- Pogacar je favoritem s kurzem přibližně 1.70–1.85 (implikovaná pravděpodobnost výhry nad 55%); Vingegaard je kolem 4.0–5.0.
- Trasa 2026 je záměrně zatížena na konci: 5 vrcholových finišů, pouze jeden 26 km individuální časovka a brutální poslední týden, který vyvrcholí na Alpe d'Huez dvakrát.
- Pogacar vyhrál 4 Tour; Vingegaard 2. Vingegaard nikdy neskončil hůře než druhý ve pěti pokusech.
- Vingegaard přichází po výhře na Giro d'Italia (sázka na Giro-Tour double); Pogacar přichází po dominantním Tour de Suisse s tvrzením "Řekl bych, že jsem silnější."
- Wout van Aert je zraněný, což je skutečný zásah do Vingegaardovy podpory v rovinatých a větrných dnech.
- Trasa dává Vingegaardovi teoretickou šanci; forma a trh stále říkají Tadej.

Šest let, jedna otázka
Každý červenec od roku 2021 se Tour de France dostává k těmto dvěma mužům, a každý červenec se stejná otázka stává ostřejší: může trasa, únava nebo pole konečně porazit Tadeje Pogacara? Vydání 2026 je 113. Tour, která se koná 4.–26. července z Barcelony do Paříže, a vypadá to, že byla téměř záměrně postavena jako nejtěžší možné zkoušení jeho dominance. Ředitel závodu Christian Prudhomme nazval trasu "crescendo," předem zatíženou Pyrenejemi a šetřící nejtěžší hory na poslední týden, který končí Alpe d'Huez ve dvou po sobě jdoucích dnech.
Na designu záleží, protože tak skončil rok 2025. Pogacar nevyhrál jen tak. Vyhrál s 4:24 náskokem před Vingegaardem, přičemž Florian Lipowitz skončil na vzdáleném třetím místě s +11:00. Mezera, která byla kdysi měřena v sekundách (Pogacar porazil Roglice o 0:59 v roce 2020), se znovu otevřela na minuty. Na papíře se rivalita zdá být vyřešena.
Ale "na papíře" je přesně to, co má trasa 2026 narušit. Pogacar usiluje o rekordní pátý titul z Tour, což by ho srovnalo s Eddym Merckxem, Bernardem Hinaultem, Jacquesem Anquetilem a Miguelem Indurainem. Vingegaard je mezitím jediný muž, který ho zde skutečně porazil, a to dvakrát, a to v nejlepší sezóně mimo Tour své kariéry. Moje teze je jednoduchá a myslím, že je upřímná: trasa dává Vingegaardovi lepší příležitost, než si formální kniha zaslouží. Ale porazit tuto verzi Pogacara vyžaduje téměř dokonalou regeneraci a skutečný Tadejův zlom, a ani jedno z toho není způsob, jak vsadit.
Vzájemné souboje: co skutečně říká rekord
Začněte základními údaji, protože mýtus o rivalitě předbíhá její aritmetiku. V moderní éře Pogacar vyhrál čtyři Tour (2020, 2021, 2024, 2025) a Vingegaard dvě (2022, 2023). Setkali se šest let po sobě a v těchto vzájemných Tour má Pogacar 4–2 náskok. Tady je část, na kterou lidé zapomínají: Vingegaard nikdy neskončil hůře než druhý ve pěti startovních Tour. Není to jednorázový uchazeč. Je druhým nejlepším jezdcem Grand Tour své generace, tečka.
Rozdíly vyprávějí skutečný příběh a silně se mění v závislosti na trase a roce:
| Rok | Vítěz | Druhý | Finální rozdíl v GC |
|---|---|---|---|
| 2020 | Pogacar | Roglic | 0:59 |
| 2021 | Pogacar | Vingegaard | 5:20 |
| 2022 | Vingegaard | Pogacar | 2:43 |
| 2023 | Vingegaard | Pogacar | 7:29 |
| 2024 | Pogacar | Vingegaard | 6:17 |
| 2025 | Pogacar | Vingegaard | 4:24 |
Přečtěte si tuto tabulku shora dolů a vzor vyskočí: když některý z mužů vyhraje, obvykle vyhrává velkým způsobem. Napínavý závod 0:59 z roku 2020 (proti Roglici, ne Vingegaardovi) je výjimkou. Od té doby, co tito dva začali měnit žlutý dres, bylo nejbližší finále mezi nimi Vingegaardovo 2:43 v roce 2022 a tři ze šesti jejich duelů byly rozhodnuty více než čtyřmi minutami.
Co tedy skutečně říká rekord? Toto je soutěž dvou mužů, kde poražený obvykle prohrává rozhodujícím způsobem, nikoli těsně. To platí oběma směry. Znamená to, že Vingegaard už Pogacara porazil o minuty, zejména 7:29 v roce 2023. Také to znamená, že výsledek 2025 nebyl náhodný nebo špatný den. Rozdíl 4:24 je strukturální, nikoli defekt. Aby Vingegaard otočil scénář 2026, nemusí hledat pár sekund. Potřebuje najít několik minut a jediné místo, kde je může najít, jsou hory.

Co je nového v roce 2026: trasa, forma, únava
Od doby, kdy se tito dva naposledy postavili na start, se změnily tři věci, a každá z nich mírně mění šance. Berte to jako vaši "co je letos skutečně jiného" prezentaci.
1. Nový formát týmového časovky ve fázi 1. Tour nezačíná plochým sprintem, ale 19,7 km týmovou časovkou v Barceloně, která dvakrát stoupá na kopec Montjuic. Zvrat: TTT 2026 používá nový formát, kde se čas každého jezdce počítá do celkového pořadí, nikoli klasické pravidlo "čtvrtého jezdce v cíli". To znamená, že se mohou otevřít mezery uvnitř týmu, žádný lídr GC si nemůže dovolit odpočívat, a silná sestava může na prvním dni získat skutečný čas. CEO Visma-Lease a Bike veřejně kritizoval tento formát, a můžete vidět proč, vzhledem k kolektivní síle UAE Team Emirates kolem Pogacara.
2. Vingegaardovo riziko dvojitého Giro-Tour. Vingegaard již vyhrál 2026 Giro d'Italia (8.–31. května), a to ne těsně: 5:22 před Felixem Gallem, s pěti etapovými vítězstvími, čímž dokončil svou Grand Tour sbírku. Také vyhrál Paříž-Nice o 4:23 (největší vítězný rozdíl v moderní éře této akce) a Volta a Catalunya. Podle jakéhokoli měřítka je to jeho nejlepší sezóna od roku 2023. Riziko spočívá v tom, že nikdo v moderní éře nepoužil vítězství v Giru jako odrazový můstek k vítězství v Tour, a únava z dvojitého závodu obvykle nejvíce zasahuje právě ve třetím týdnu, kdy musí být Vingegaard nejsilnější.
3. Wout van Aert je mimo hru. Van Aert je pro Vingegaarda nejdůležitějším silničním kapitánem na plochých, přechodových a větrných dnech, a bude chybět na Tour 2026 kvůli zranění. Při tréninku havaroval, vyhrál etapu Dauphine (nyní Tour Auvergne-Rhone-Alpes) s poraněným loktem, a poté odstoupil kvůli infekci. Jeho absence odstraňuje unikátní šachovou figurku z desky Visma přesně v etapách, kde může UAE jinak diktovat.
A pak je tu čtvrtá věc, která není nová, ale spíše zlověstná: Pogacarova forma. Zpečetil 2026 Tour de Suisse 21. června, vyhrál etapu 1 o více než dvě minuty a časovku ve 4. etapě o 0,31 s před Mathieuem van der Poelem, a poté řekl, že jeho testy ukázaly "Řekl bych, že jsem silnější." To není citát, který by chtěl číst vyzyvatel tři týdny před závodem.
Trasa 2026, rozluštěná
Celá debata se točí kolem silnice, takže zde je trasa, na které se skutečně povede boj o GC. 2026 Tour pokrývá 3 333 km napříč 21 etapami, s přibližně 54 450 m celkového převýšení a pěti vrcholovými nebo vysokohorskými cíli. Existuje přesně jedna individuální časovka: 26 km rolling ITT ve 16. etapě z Evian-les-Bains do Thonon-les-Bains podél Ženevského jezera, po druhém dni odpočinku. Na trasu této délky je to překvapivě málo kilometrů čisté časovky, a to má obrovský význam (více o tom níže).
Hory přicházejí ve dvou vlnách. První vlna jsou Pyreneje, brzy. Etapa 3 (Granollers do Les Angles, 196 km) přináší první horský cíl, a etapa 6 (Pau do Gavarnie-Gedre, 186 km) je prvním skutečným testem GC, přecházejícím Col d'Aspin (~12 km při 6,5 %) a Col du Tourmalet (17,1 km při 7,3 %), stoupání, které již rozhodlo o vítězství v Tour.
Druhá vlna je pozdější "crescendo," a právě zde se pravděpodobně rozhodne o vítězství nebo prohře:
| Etapa | Cíl / klíčové stoupání | Profil | Proč je to důležité |
|---|---|---|---|
| 6 | Col du Tourmalet | 17,1 km @ 7,3% | První skutečná selekce GC, Pyreneje |
| 15 | Plateau de Solaison | ~11,3 km @ 9% | První cíl Tour; strmé a selektivní |
| 16 | Evian → Thonon ITT | 26 km rolling | Jediná časovka závodu |
| 19 | Alpe d'Huez | 21 hairpins; 128 km etapa | Krátké, explozivní první stoupání |
| 20 | Alpe d'Huez (královská etapa) | 171 km, ~5 600 m převýšení | Croix de Fer, Telegraphe, Galibier, pak Alpe přes Sarenne |
| 21 | Paříž (okruh Montmartre) | 130 km, 3x Rue Lepic | Kamenný závěr; sprint/únik, ne GC |
Hlavním bodem je Alpe d'Huez double. Etapy 19 a 20 končí na legendárním 21-zatáčkovém stoupání, poprvé od 1979, kdy Alpe hostí dvě po sobě jdoucí vrcholové dojezdy. Etapa 20 je královská etapa: 171 km s přibližně 5,600 m stoupání (nejvíce ze všech etap), zahrnující Col de la Croix de Fer (~24 km při 5.2%), Col du Telegraphe (~11.9 km při 7.1%) a Col du Galibier (~17.7 km při 6.9%, vrchol na 2,642 m) před finálním výjezdem na Alpe přes strmý Col de Sarenne. Cokoliv, co říká GC po etapě 18, může být zde detonováno.

Které etapy vyhovují Pogacarovi, které Vingegaardovi
Tohle je jádro věci. Ne "kdo je lepší" v abstraktním smyslu, ale které konkrétní etapy 2026 se naklánějí k jakému jezdcovi a proč. Když mapujete parcours na známé silné stránky obou jezdců, obrázek je blíž, než naznačují sázkové kurzy, ale stále se to naklání jedním směrem.
| Etapa / prvek | Profil | Výhoda | Důvod |
|---|---|---|---|
| Etapa 1 TTT (Barcelona) | 19.7 km, individuální časovka | Pogacar | UAE kolektivní síla v časovkách; nový formát trestá slabší týmy |
| Etapa 6 Tourmalet | 17.1 km @ 7.3% | Vyrovnané / mírně Vingegaard | Dlouhá, stabilní gradient je klasické území pro Vingegaarda |
| Etapa 15 Solaison | ~11.3 km @ 9% | Pogacar | Strmý, úderný dojezd odměňuje explozivní akcelerace |
| Etapa 16 ITT | 26 km zvlněný | Pogacar | Obhájce titulu v časovkách; jediná časovka závodu |
| Etapa 19 Alpe d'Huez | 128 km, krátká a ostrá | Pogacar | Krátké, intenzivní závodění vyhovuje jeho opakovaným útokům |
| Etapa 20 královská etapa | 171 km, ~5,600 m, Sarenne dojezd | Vingegaard | Udržovaná výšková ztráta je způsob, jakým vyhrál 2022–23 |
| Etapa 21 Montmartre | 130 km, dlážděný okruh | Žádný (GC) | Sprint/útěk; v roce 2025 zde Van Aert odhodil Pogacara |
Two route facts deserve emphasis, and both come straight from inside Visma. Sports director Grischa Niermann conceded the route "suits Pogacar just as much as Vingegaard," pointing out that the only really steep summit finish is the Col de Sarenne on Stage 20, and that one of the new Pyrenean summits is "an 18 km, 3.5% climb, so it will be hard to make the difference." When the challenger's own team admits the route isn't a trap built for their man, that tells you something.
Here's the simple rule I use to read any 2026 mountain stage. If the finishing climb is short and steep (Solaison's 9%, the Sarenne ramp), favour Pogacar's explosive punch. If the day is long, high, and stacks multiple cols so the race comes down to accumulated altitude and fatigue rather than one acceleration (the Stage 20 queen stage), favour Vingegaard's diesel. By that rule, the route gives Vingegaard precisely one ideal stage, the queen stage, and gives Pogacar most of the rest, including the only time trial.

Argument PRO trasu, která porazí Pogacara
Teď se pokusím upřímně obhájit Vingegaardovu stranu, protože existuje skutečný argument a informovaný fanoušek si zaslouží, aby byl dobře předložen. Tady je silný argument, bod po bodu.
Hory jsou zatíženy na konci, a to je jeho terén. Vingegaardovy dvě vítězství na Tour byly postaveny na nadřazenosti ve třetím týdnu. Je to jezdec, který se stává silnějším v porovnání s ostatními, jak závod pokračuje. "Crescendo" trasa, která si nechává nejtěžší stoupání na etapy 19–20, je teoreticky šitá na míru muži, který přežívá spíše než že by se prosazoval silou.
Alpe d'Huez double je přesně ta vytrvalost, která už Pogacara jednou zlomila. Po sobě jdoucí vrcholové závěry na tak těžkém stoupání, zakončující královskou etapu s 5,600 m vertikálního převýšení, je typ kumulativního zatížení, které způsobilo Pogacarovy nejhorší dny na Tour v letech 2022 a 2023. Pokud je v něm nějaká slabina, tohle je kladivo, které ji pravděpodobně najde.
Jeho forma v roce 2026 je nejlepší od jeho posledního vítězství na Tour. Podívejte se na sezónu: Paříž-Nice o 4:23, Volta a Catalunya a Giro d'Italia o 5:22 s pěti etapovými vítězstvími. To nejsou čísla jezdce, který se snaží udržet. Jsou to čísla jezdce, který vyhrává všechno, co mu přijde do cesty, s obrovskými rozdíly. Motor je nepochybně tam.
Má důkazy. Na rozdíl od všech ostatních jmen na startovní listině, Vingegaard skutečně porazil Pogacara na Tour, a to nejen jednou, ale dvakrát, o 2:43 a 7:29. Trasa 2026, více než jakákoli od roku 2023, replikuje podmínky těchto vítězství.
Kontrolní seznam silného argumentu, nebo co musí jít správně pro Vingegaarda:
- [ ] Dorazit na první den odpočinku do ~1 minuty za Pogacarem (omezit ztráty na TTT a Solaison)
- [ ] Přežít časovku na etapě 16 s maximální ztrátou ~45 sekund
- [ ] Mít Seppa Kusse a Matteoa Jorgensona v pořádku a připravené na Alpy
- [ ] Neprojevovat žádnou únavu z Gira do druhého dne odpočinku
- [ ] Izolovat Pogacara na královské etapě 20 a zaútočit na Sarenne
- [ ] Najít jediný den, kdy Pogacar skutečně selže, ne jen vybledne
Zaškrtněte všech šest a Vingegaard vyhraje. Problém je, že seznam je dlouhý a každé políčko musí být zelené.
Argument PROTI: proč Tadej pravděpodobně stále vyhraje
Tady je vyvrácení, a je to silnější argument, což je důvod, proč je Pogacar favoritem. Slabý argument pro Vingegaarda je ve skutečnosti čtyři těžké problémy naskládané na sebe.
Problém první: tento Pogacar opravil staré slabiny. Celá optimistická teze spočívá na zranitelnosti ve třetím týdnu a ve vysokých nadmořských výškách. Ale jak řekl Domestique, "tato verze Pogacara už se nezdá být zranitelná vůči vysoké nadmořské výšce a nárokům třetího týdne." Hra v letech 2022–23 porazila mladšího, křehčího Pogacara. Výsledky z let 2024 a 2025 (vítězné rozdíly 6:17 a 4:24) jsou důkazem, že problém byl opraven.
Problém dva: profil trasy mu vyhovuje a chybějící TT km bolí peloton. Většina rozhodujících dojezdů je krátká a strmá, Solaison má 9 %, rampu Sarenne, která odměňuje Pogacarovy charakteristické opakované akcelerace. A s pouze jedním 26 km ITT téměř není žádný rovný terén pro časovku. To tiše odstraňuje páku, kterou by mohl využít rival zaměřený na časovky (jako Remco Evenepoel), a nikomu nedává prostor, aby si vzal zpět minuty, které Pogacar získává v kopcích. Odborníci Bob Roll a Tejay van Garderen oba vydali jasné verdikty "nikdo Pogacara neporazí" právě z tohoto důvodu.
Problém tři: UAE získává čas v prvním dni. Nová individuální časovka Stage 1 TTT odměňuje nejsilnější kolektivní jednotku, a hloubka UAE kolem Pogacara je v závodě nejhlubší. Očekávejte, že začne hory již v čele, což znamená, že Vingegaard musí útočit z deficitu, na terénu, který většinou útočení nevyhovuje.
Problém čtyři: Giro je zátěž na únavu, nejen odznak kondice. ProCyclingUK označil únavu z Gira jako "první riziko." Vyhrát tří týdenní Grand Tour v květnu, jakkoli dominantně, si vyžaduje náklady, které se historicky projevují v (uhodli jste to) třetím týdnu velmi příští Grand Tour. Dvojité Alpe d'Huez by stejně tak mohlo odhalit unavené nohy Vingegaarda jako Pogacara.
Takže tady je realita ohledně pesimistického scénáře. Celá cesta Vingegaarda k vítězství vede přes třetí týden, a třetí týden je přesně tam, kde (a) Pogacar už nepraská a (b) únava z Gira nejvíce zasahuje. Plán potřebuje, aby se jeho nejsilnější fáze shodovala s jeho největším rizikem. To je těžká karta k zahrání.

Šance a temní koně
Sledujte peníze, protože trh agreguje více informací než jakýkoli jednotlivý názor. Sázkové kanceláře dělají Pogacara jasným favoritem, a to není ani blízko.
| Jezdec | Celkové šance (červen 2026) | Implikovaná pravděpodobnost výhry |
|---|---|---|
| Tadej Pogacar | ~1.70–1.85 | >55% |
| Jonas Vingegaard | ~4.0–5.0 | ~22% |
| Remco Evenepoel | ~15 | ~6% |
| Almeida / Lipowitz | ~18 | ~5% |
| Juan Ayuso | ~20 | ~5% |
| Primoz Roglic | ~80 | ~1% |
Pro kontext, jak se rok vyvíjel: červencový snímek 2025 měl Pogacara ještě kratšího na 1.25, s Vingegaardem na 5, Evenepoel 15, Almeida/Lipowitz 18, Ayuso 20 a Roglic 80. Mírný posun směrem k Vingegaardovi (z ~5.0 na 4.0) přesně odráží to, co tento článek tvrdil. Trasa a jeho forma na Giru posunuly trh, ale nikoli dost na to, aby to byla loterie.

Tmaví koně a proč žádný z nich momentálně není skutečnou hrozbou pro celkové pořadí:
- Remco Evenepoel (~15) je zřejmý "třetí muž", ale téměř úplná absence ITT km na trase ho připravuje o jeho největší zbraň. V čistém stoupání je o krok níže než první dva během tří týdnů.
- Florian Lipowitz / Joao Almeida (~18): Lipowitz byl třetí v roce 2025, ale +11:00 zpět; Almeida je vynikající stoupalec, ale má tendenci slábnout nebo vypadnout z boje o celkové pořadí. Kandidáti na pódium, ne vítězové.
- Juan Ayuso (~20): ohromný talent, ale nepravidelný během tří týdnů.
- Primoz Roglic (~80): verdikt trhu o 36letém jezdci s dlouhou historií zranění je brutální, ale spravedlivý.
Hlavní myšlenka je, že se jedná o závod dvou koní s jasným favoritem a jedním věrohodným vyzyvatelem. Všichni ostatní závodí o poslední místo na pódiu.
Verdikt: může trasa konečně porazit Tadeje?
Je čas učinit rozhodnutí, spíše než se vyhýbat. Tady je můj upřímný pravděpodobnostní pohled.
Trasa dává Vingegaardovi lepší příležitost pokusit se o to, než říká kniha formy, že si zaslouží. To je skutečně pravda. Zpětně nabitý crescendo, dvojnásobek Alpe d'Huez, 5,600 m královská etapa: to jsou podmínky, za kterých porazil Pogacara v letech 2022 a 2023, reprodukované věrněji než v jakémkoli roce od té doby. Kdybyste navrhovali trasu, jak porazit Pogacara, postavili byste něco blízkého tomuto. Vingegaardův tým sám přiznává, že to nestačí, ale jde to dál než v letech 2024 nebo 2025.
A přesto porazit tohoto Pogacara vyžaduje, aby se sešly tři věci najednou: téměř dokonalá regenerace po Giru, které vyhrál o 5:22, trasa, která většinou předává úderné finiše a jedinou časovku jeho rivalovi, a skutečný Tadejův pád od jezdce, který strávil dvě sezóny tím, že dokázal, že už se nehroutí. Sčítejte tyto pravděpodobnosti a dostanete se zhruba tam, kde jsou sázkové kanceláře: Pogacar je pohodlný favorit s ~1.70–1.85, Vingegaard je živý, ale druhý outsider kolem 4.0–5.0.
Takže verdikt. Pogacar je právem favoritem na rekordní pátý titul na Tour, a nejpravděpodobnějším výsledkem v roce 2026 je další Pogacarovo vítězství měřené v minutách, ne v sekundách. Ale tohle je nejblíže, co byla otázka od roku 2023, a místo, kde se má sledovat, je Etapa 20, královská etapa na Alpe d'Huez přes Sarenne. Pokud má Vingegaard někdy zvrátit toto rivalství, ta silnice, kolem 24. července, je místem, kde se to stane. Sázejte na Pogacara, sledujte Vingegaarda a zakroužkujte královskou etapu červeně.

Často kladené otázky
Může být Pogacar poražen na Tour de France 2026? Teoreticky ano, ale je jasným favoritem s přibližně 1.70–1.85 (více než 55 % implikovaná pravděpodobnost). Zpětně nabitá trasa, dvojnásobek Alpe d'Huez a silná forma Vingegaarda na Giru dávají Dánovi skutečnou příležitost, ale Pogacar vyhrál čtyři z jejich šesti vzájemných Tour a edici 2025 o 4:24. Nejpravděpodobnějším výsledkem je další vítězství Pogacara.
Kdo je favoritem na Tour de France 2026 a jaké jsou kurzy? Tadej Pogacar je favoritem s kurzem přibližně 1.70–1.85. Jonas Vingegaard je druhým favoritem s kurzem kolem 4.0–5.0, s Remcem Evenepoelem na třetím místě kolem 15, poté Joao Almeida a Florian Lipowitz blízko 18, Juan Ayuso asi 20, a Primoz Roglic jako outsider blízko 80.
Favorizuje trasa 2026 Pogacara nebo Vingegaarda? Je to blíže, než naznačují kurzy, ale nakloněno je to Pogacarovi. Většina rozhodujících dojezdů je krátkých a strmých (Solaison při 9 %, svah Sarenne), což vyhovuje jeho explozivním akceleracím, a je zde pouze jedno 26 km časovka. Sportovní ředitel Visma Grischa Niermann přiznal, že trasa "vyhovuje Pogacarovi stejně jako Vingegaardovi." Jediná etapa, která skutečně favorizuje Vingegaarda, je královská etapa 20 do Alpe d'Huez.
Jaký je vzájemný rekord mezi Pogacarem a Vingegaardem? V moderní éře Pogacar vyhrál čtyři Tour (2020, 2021, 2024, 2025) a Vingegaard dvě (2022, 2023), což je náskok 4–2 v jejich šestiletém duelu. Vingegaard nikdy neskončil hůře než druhý na Tour. Nedávné rozdíly: Pogacar o 6:17 v roce 2024 a 4:24 v roce 2025; Vingegaard o 7:29 v roce 2023 a 2:43 v roce 2022.
Pomáhá nebo škodí Vingegaardovi double Giro-Tour na Tour 2026? Obě. Výhra v 2026 Giro o 5:22 dokazuje, že jeho forma je nejlepší od roku 2023, ale únava z vítězství v Grand Tour v květnu se obvykle projeví ve třetím týdnu následujícího, přesně tam, kde je Tour 2026 nejtěžší (dvojice Alpe d'Huez) a přesně tam, kde musí být Vingegaard nejsilnější. ProCyclingUK označil únavu z double jako "první riziko."
Jaké jsou klíčové GC etapy Tour de France 2026? Sledujte etapu 6 (Col du Tourmalet, 17.1 km při 7.3 %), etapu 15 (Plateau de Solaison, ~11.3 km při 9 %, poprvé v historii Tour), etapu 16 (jediná 26 km ITT) a především etapy 19 a 20, po sobě jdoucí dojezdy na Alpe d'Huez, přičemž etapa 20 je 171 km, ~5,600 m královská etapa přes Croix de Fer, Telegraphe a Galibier.
Jak ovlivňuje nový formát týmové časovky v etapě 1 GC? 19.7 km TTT v Barceloně používá nový formát, kde individuální čas každého jezdce se počítá do GC, místo klasického pravidla čtvrtého jezdce na cílové čáře. To znamená, že se mohou otevřít mezery uvnitř týmu, žádný lídr GC se nemůže skrýt a silná jednotka jako Pogacarovo UAE může na prvním dni získat čas. CEO Visma veřejně kritizoval tento formát.
Uškodí absence Wouta van Aerta Vingegaardovi? Ano, významně. Van Aert chybí na Tour 2026 kvůli zranění, což odstraňuje Vingegaardova nejsilnějšího silničního kapitána na rovinatých, přechodových a bočních etapách, přesně v těch dnech, kdy může UAE Pogacara kontrolovat nebo útočit. Visma se opře o Seppa Kusse a Mattea Jorgensona, ale ti nenahradí Van Aertovu univerzální sílu.
Kdy a kde začíná Tour de France 2026? Tour de France 2026 (113. ročník) probíhá 4.–26. července 2026, začíná 19.7 km týmovou časovkou v Barceloně, poprvé v historii Grand Depart v katalánské metropoli, a končí na Champs-Elysées v Paříži 26. července, po závěrečné etapě na dlažebních kostkách Montmartre.
Jezděte v RydeCruz — výkonnostní cyklistické dresy z prodyšného materiálu Bamboo BreathTech, doprava zdarma po celém světě.


