Odchod Campagnolo z profesionálního pelotonu: Proč žádný tým WorldTour 2026 nejezdí na italské značce

Campagnolo's Pro Peloton Exit: Why No 2026 WorldTour Team Rides the Italian Brand

Odchod Campagnolo z Pro Pelotonu: Proč žádný tým WorldTour 2026 nejezdí italskou značku

Žádný skupinový set nezískal více celkových vítězství v Tour de France než Campagnolo. Celkový počet se pohybuje kolem 43 vítězství v GC, více než Shimano nebo SRAM. A v roce 2026 žádný z 18 mužských týmů UCI WorldTour jej nepoužívá. Tento článek vysvětluje, jak k tomu došlo: relegace Cofidis, která stiskla spoušť, pomalý desetiletý pokles, který to připravil, přibližně 24 milionů eur, které společnost od roku 2023 ztratila, a co to všechno znamená, pokud již vlastníte Campagnolo nebo zvažujete jeho použití pro svou další stavbu.

Většina pokrytí považuje tři věci za samostatné příběhy: pravidla licencování UCI, finance společnosti a produktovou nabídku. Jsou to stejný příběh. Na konci tohoto článku budete vědět, kdo stále závodí se značkou Vicenza, proč se vrchol sportu proměnil v konfrontaci Shimano versus SRAM, a zda "žádné Campagnolo v WorldTour" čtete jako nekrolog nebo jako záměrnou změnu plánu.

Klíčové poznatky

- Žádný z 18 týmů mužského WorldTour 2026 nejezdí Campagnolo. Mřížka se dělí na 10 Shimano / 8 SRAM.

- Spouštěčem byla relegace Cofidis na status ProTeam. Byl to jediný tým Campagnolo v WorldTour v roce 2025.

- Toto je podruhé za tři roky, co Campagnolo nemá WorldTeam (také chybělo v roce 2024).

- Campagnolo nezmizelo z pelotonu: Cofidis a Bardiani CSF stále závodí s jeho skupinovými sety na úrovni ProTeam, včetně Tour a Gira.

- Značka vykázala ztráty přes 24 milionů eur (2023–2025), plánovala přibližně 40% propouštění, poté se jim vyhnula prostřednictvím "solidarity kontraktu" se svazem.

- Nové produkty stále přicházejí: Super Record Wireless 13 (červen 2025) a levnější Record 13 (duben 2026, od 2 699 €).


Nejúspěšnější skupinový set v historii Tour nyní nevybavuje žádné týmy nejvyšší úrovně

Začněte s protikladem, protože všechno ostatní na tom visí. Skupinové sety Campagnolo poháněly něco kolem 43 celkových vítězství v Tour de France, více než Shimano nebo SRAM kdy dokázaly. Coppi, Merckx, Indurain, dlouhá řada žlutých dresů. A poslední z těchto vítězství v Tour přišlo v 2020, když Tadej Pogačar vyhrál závod na UAE Team Emirates na Super Record EPS. Od té doby nic na samém vrcholu.

V roce 2026 se mezera mezi touto historií a přítomností stala těžko přehlédnutelnou. Když se objevily velké přehledy vybavení (roční galerie kol BikeRadar WorldTour, průzkum skupinových setů Velo), čtenáři si všimli stejného prázdného místa. Každý z 18 mužských WorldTeams jezdí buď Shimano Dura-Ace Di2, nebo SRAM Red AXS. Žádný nejezdí Campagnolo. Galerie BikeRadar skutečně značku odmítla s "arrivederci (znovu)", protože jsme tu už byli předtím.

Spouštěč má jméno. Cofidis byl jediným mužským týmem WorldTour Campagnolo v roce 2025 a v roce 2026 byl přeřazen na status UCI ProTeam. Když Cofidis opustil nejvyšší úroveň, Campagnolo šlo s ním. Nic jiného značku na vrcholu nedrželo.

Zde je část, která by měla změnit váš pohled na titulek. To není náhodný výsledek. Je to viditelný vrchol skluzu, který se budoval posledních deset let. Počet týmů Campagnolo v WorldTour klesl z 4 týmů v roce 2021 na 0 v roce 2026, s jedním krátkým zábleskem jednoho týmu uprostřed. A pod tím se skrývá skutečná finanční krize ve Vicenze: rostoucí ztráty, plán restrukturalizace a ústup ze střední třídy, kterou značka dříve vlastnila.

Argument této části je jednoduchý. "Campagnolo chybí v WorldTour 2026" je pravda, má to význam a je to symptom něčeho většího. To větší se týká peněz, tržní struktury a slavné rodinné firmy, která se snaží přetvořit na luxusní značku místo dodavatele pro masový trh. Zbytek článku ukazuje, jak jednotlivé části do sebe zapadají.

Čistá infografická titulní karta ukazující "0 z 18" týmů WorldTour na Campagnolo v roce 2026, se třemi malými ikonami představujícími tři síly za tím — kladivo pro přeřazení UCI, klesající eurová bilance a skupinový set — vizuálně předvádějící strukturu článku
Čistá infografická titulní karta ukazující "0 z 18" týmů WorldTour na Campagnolo v roce 2026, se třemi malými ikonami představujícími tři síly za tím — kladivo pro přeřazení UCI, klesající eurová bilance a skupinový set — vizuálně předvádějící strukturu článku

Co je nového v roce 2026: WorldTour se stal dvoukoňovým závodem

Největším vývojem v roce 2026 je, že mužský WorldTour je nyní, v jakémkoli praktickém smyslu, duopol. Mezi všemi 18 WorldTeams je rozdělení 10 na Shimano Dura-Ace Di2 a 8 na SRAM Red AXS. Číslo Campagnolo je nula a to je podruhé za tři roky, co byla značka vyloučena, protože v roce 2024 také neměla žádný WorldTeam.

Co skutečně posunulo trh v roce 2026, byla pokračující expanze SRAM. Kdysi vzdálená třetí za Shimano, SRAM se vyvinula v to, co Velo nazývá "výzvou za miliardu dolarů." Několik velkých bývalých týmů Shimano přešlo na SRAM Red AXS pro rok 2026, včetně Team Visma | Lease a Bike, EF Education–EasyPost a Decathlon CMA CGM. To nebylo jen přeuspořádání sponzorství. Zpevnilo to vrchol sportu na přímý souboj Shimano versus SRAM, bez prostoru pro třetího dodavatele.

Pro Campagnolo je to strukturální problém, nikoli problém smůly. Sponzorství v WorldTour je závodem ve zbrojení. Vybavení týmu znamená kompletní skupinové sety, hluboké zásoby kol, náhradní díly, podporu neutrální služby a cestující mechaniky napříč brutálním globálním kalendářem, obvykle za strmý discount nebo zdarma, plus hotovost navíc. Shimano a SRAM to mohou odepsat jako marketingovou linii proti podnikům s komponenty v hodnotě miliard. Značka, jejíž celkový obrat se pohybuje v desítkách milionů eur, nemůže tuto útratu rok co rok vyrovnat, a to už vůbec ne, když ztrácí peníze.

Pomyslete na to takto. V trhu se dvěma dodavateli může každý hráč snést závod ve sponzorství, protože vítězství v viditelnosti přímo chrání obrovskou nainstalovanou základnu. Třetí hráč je stlačen z obou konců: platí stejné ohromující náklady, ale získává zlomek návratnosti. Jak se Shimano a SRAM konsolidovaly v roce 2026, logika Campagnolo financovat WorldTeam se jen zhoršila.

Rychlá poznámka k přesnosti, protože zde bylo nějaké šumy. Sociální příspěvek spojený s Campagnolo "Road Index 2026" naznačoval vazby na týmy jako AG2R a UAE. Ignorujte to. Seznamy ověřeného závodního vybavení nenechávají prostor pro pochybnosti: UAE Team Emirates jezdí na Shimanu v roce 2026, ne na Campagnolu. Když sledujete, kdo co používá, důvěřujte fotografovaným auditem ze závodního dne, ne propagačním grafikám.

Výsledek: rok 2026 je rokem, kdy se duopol přestal být trendem a usadil se do normálního stavu WorldTour. Campagnolo nebojuje se dvěma rivaly o kousek. Na nejvyšší úrovni bylo vyřazeno z místnosti.

Horizontální sloupcový nebo donutový graf vizualizující rozdělení skupinového setu mužského WorldTour 2026 — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — s nulovým segmentem zvýrazněným červeně
Horizontální sloupcový nebo donutový graf vizualizující rozdělení skupinového setu mužského WorldTour 2026 — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — s nulovým segmentem zvýrazněným červeně

Mřížka skupinového setu mužského WorldTour 2026: kdo jezdí na čem

Nejjednodušší způsob, jak dokázat "žádný Campagnolo", je prostě rozložit celou mřížku. Tabulka níže shrnuje krajinu skupinových setů mužského WorldTour 2026, rozdělení, na kterém se shoduje každé důvěryhodné shrnutí.

značka skupinového setu vlajková skupina WorldTeams v roce 2026 podíl na mřížce
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 10 56%
SRAM Red AXS 8 44%
Campagnolo Super Record Wireless 13 0 0%
Celkem 18 100%

Výsledek je jasný: 10 Shimano, 8 SRAM, 0 Campagnolo, napříč všemi 18 WorldTeams. Pro značku s nejvíce vítězstvími v Tour v historii je to nula v dolním řádku celým příběhem v jedné buňce.

Pomáhá pochopit, proč se mřížka vyvíjí tak, jak se vyvíjí. Sponzorství skupinového setu v profesionálním cyklistice je stabilní, ale ne trvalé. Týmy podepisují víceleté dodavatelské smlouvy, takže mřížka se každou sezónu nepřehazuje. Ale když se do hry dostane velký tým, může to najednou změnit několik pozic. Zisky SRAM v roce 2026 (Visma, EF a Decathlon všichni přecházejí od Shimano) jsou přesně tím: několik vysoce profilovaných smluv mění majitele a viditelně naklání rovnováhu.

Několik praktických poznámek k čtení takové mřížky:

  • Skupinový set, rám a kola jsou oddělená sponzorství. Tým na Shimano Dura-Ace může mít jakoukoli z deseti značek rámů a jiného sponzora kol. Když procházíte shrnutím, držte tři kategorie odděleně. Zmatení těchto kategorií je nejčastější chybou, které se fanoušci dopouštějí.
  • Tato tabulka sleduje status WorldTeam. Záměrně vynechává ProTeams, což je přesně místo, kde Campagnolo stále existuje v roce 2026 (o tom více brzy).
  • Neutrální servis není sponzorství. Neutrální servisní vozy Shimano na závodech nedělají z každého týmu "Shimano tým". Vždy zkontrolujte skutečné závodní kola týmu.

Strategický závěr je následující. Mřížka, která ukazuje 10/8/0, není výsledkem jedné špatné sezóny. Je to přirozený konec trhu, kde dva dodavatelé mají dostatečnou velikost, aby si udrželi viditelnost, a třetí nikoli. Tabulka je okamžikem, ale ten okamžik je roky konsolidace, které se objevují najednou. Jakmile se ta nula usadí, zbytek článku je jen vysvětlením za tím.

Relegace Cofidis: jak poslední tým Campy vypadl

Abychom pochopili, proč Campagnolo zmizelo z WorldTour, musíme pochopit UCI povyšování a relegaci, mechanismus, který tiše rozhoduje, kdo sedí u stolu nejvyšších.

UCI uděluje licence WorldTeam v tříletých cyklech, hodnotí týmy podle bodů nasbíraných během celého období. Pro cyklus 2026–2028 byla důležitá tříletá klasifikace 2023–2025, na jejímž základě UCI Licence Commission přidělila 18 licencí mužských WorldTeam. Dokončete v první osmnáctce a budete povýšeni nebo udrženi; dokončete mimo a spadnete do ProTeam.

Cofidis skončil na špatné straně čáry. V konečné klasifikaci 2023–2025 Cofidis obsadil 19. místo, chybělo mu 397 UCI bodů na vstup do WorldTour. Tým, který získal poslední dostupnou licenci, na 18. místě, byl Uno-X Mobility, norský tým, který Cofidis vyřadil. Relegace byla potvrzena ve zprávě datované 21. října 2025, a důsledky byly okamžité: UCI Licence Commission neschválila Cofidis (ani Arkéa–B&B Hotels) pro licence WorldTeam na rok 2026, místo toho je registrovala jako UCI ProTeams.

Ten rozdíl 397 bodů je klíčovým bodem celého příběhu. Uzavřete tuto mezeru (výhra v etapě zde, silnější celkové pořadí Grand Tour tam) a Campagnolo má stále WorldTeam v roce 2026, a tento článek neexistuje. Celá přítomnost značky na nejvyšší úrovni závisela na výsledcích jednoho týmu za tři sezóny, bez jakéhokoli prostoru k manévrování.

Nyní nuance, kterou běžné zpravodajství často přehlíží: relegace není zmizení. ProTeam je stále profesionální tým. Co je důležitější, Cofidis jako relegovaný ProTeam udržuje své partnerství s Campagnolo a zachovává automatické pozvánky na Tour de France 2026 a všech pět Monumentů. Takže kola Campagnolo se stále postaví na start největších závodů v roce 2026. Jen nebudou v WorldTeam.

Pokud se názvy začnou plést, zde je jednoduchý způsob, jak to rozlišit:

  1. Je tým v top 18 UCI žebříčku? Ano znamená WorldTeam. Ne znamená ProTeam (nebo nižší).
  2. Má tým dohodu o dodávkách Campagnolo? Cofidis: ano. Tato dohoda přežila relegaci.
  3. Objeví se tým na Grand Tours? Cofidis, jako ProTeam s automatickými pozvánkami, bude na Tour, takže Campagnolo tam bude viditelné bez ohledu na počet jeho WorldTeamů.

Pokud spojíte tyto tři body, zjevný rozpor se vyřeší. Campagnolo nemá žádné WorldTeamy, ale má skutečnou, závodní profesionální přítomnost. "Žádný WorldTour tým nejezdí na Campagnolo" je pravda a má význam, ale popisuje licenční výsledek, nikoli zmizení značky z profesionálního závodění.

Diagram tokového schématu ukazujícího logiku povyšování/relegace UCI — tříleté hodnocení 2023–2025 přivádějící k 18 licencím WorldTeam, s Cofidis na 19. místě (-397 bodů za Uno-X na 18. místě) větvícím se dolů k "ProTeam, udržuje Campagnolo + automatickou pozvánku na Tour"
Diagram tokového schématu ukazujícího logiku povyšování/relegace UCI — tříleté hodnocení 2023–2025 přivádějící k 18 licencím WorldTeam, s Cofidis na 19. místě (-397 bodů za Uno-X na 18. místě) větvícím se dolů k "ProTeam, udržuje Campagnolo + automatickou pozvánku na Tour"

Campagnolo nezmizelo — jen bylo relegováno

Pokud čtete pouze titulky WorldTour, mohli byste předpokládat, že Campagnolo tiše odešlo z profesionálního cyklistiky. Nestalo se. V roce 2026 značka přežívá v pelotonu na úrovni ProTeam, a jsou zde dva týmy, které stojí za zmínku.

Cofidis je stále vlajkovou lodí Campagnolo. Jako ProTeam 2026 s automatickými pozvánkami na Grand Tour, Cofidis bude závodit na Tour de France na LOOK 795 Blade RS / 796 Monoblade RS rámech, s Campagnolo Super Record 13 skupinami a Campagnolo Bora / Hyperon koly. To dělá z Cofidis jediný tým vybavený Campagnolo na Tour 2026, jediného nositele trikolory na závodě, který Campagnolo vyhrálo více než jakýkoli jiný výrobce komponentů.

Bardiani CSF, dlouhodobý italský ProTeam, je druhým zbytkem. Na 2026 Giro d'Italia tým představil speciální edici De Rosa 70 "Ogni Maggio" (odhaleno 5. května 2026), postavenou na Campagnolo Super Record Wireless 13-speed skupinách a Bora Ultra WTO kolech. Italská značka, italský výrobce rámů a italská skupina na italském Grand Tour. Jako poslední bastiony jde, je to vhodný.

Co lidem dělá potíže, je rozdíl mezi třemi termíny, které znějí podobně:

Termín Co to znamená Campagnolo v roce 2026
Licence WorldTeam Top-18 status UCI; povinný vstup do všech největších závodů Žádná
ProTeam Druhá úroveň profesionální licence; může získat nebo být pozván na velké závody Cofidis, Bardiani CSF
Účast na události Skutečné závodění na dané události (prostřednictvím licence nebo pozvánky) Tour (Cofidis), Giro (Bardiani CSF)

Pokud si přečtete pravý sloupec, vše do sebe zapadne. Campagnolo nemá žádné licence WorldTeam, ale má dva ProTeamy a aktivní starty na Tour i Giře. Značka je na závodech. Jen není na seznamu WorldTeamů.

To je také důvod, proč je otázka „je Campagnolo ještě v profesionálním cyklistice?“ špatná. Poctivější verze je užší a zajímavější: Campagnolo bylo degradováno z WorldTour, nikoli vymazáno ze sportu. Jeho kola se stále objeví v přenosech Grand Tour, stále se budou šplhat na alpské průsmyky, stále se dostanou do fotografií z závodního dne, jen pod bannerem ProTeam místo WorldTeam.

Ještě jedna poznámka pro přesnost, protože se to stále objevuje: pokud uvidíte tvrzení, že Campagnolo vybavuje WorldTeam v roce 2026, zkontrolujte seznam ověřeného vybavení závodu, než tomu uvěříte. Oprávněná profesionální přítomnost značky v roce 2026 je Cofidis a Bardiani CSF na úrovni ProTeam. To je vše.

Desetiletí úpadku: týmy Campagnolo v WorldTour, 2021 až 2026

Rok 2026 se neobjevil přes noc. Když se podíváte na roční počty, trajektorie je těžko přehlédnutelná: stálá eroze s jedním krátkodobým oživením uprostřed.

Sezóna Týmy WorldTour na Campagnolo Příklad týmu(y) Poznámka
2021 4 (více) Movistar odchází k SRAM eTap AXS
2023 1 AG2R Citroën Omezeno na jediného zástupce
2024 0 První úplná absence v WorldTour
2025 1 Cofidis Krátký návrat jednoho týmu
2026 0 Další absence za tři roky

Tvář této tabulky to říká lépe než odstavec: 4 → 1 → 0 → 1 → 0. Značka, která dodávala čtyřem týmům WorldTour ještě v roce 2021, nyní nedodává žádnému, s několika jednorázovými výkyvy na cestě dolů. S odstupem času vypadá sezóna 2025 Cofidis méně jako oživení a více jako odklad exekuce, zrušený v okamžiku, kdy těch 397 bodů zmizelo.

Graf znázorňující počet týmů Campagnolo v WorldTour od roku 2021 do 2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), s poznámkovými značkami pro klíčové odchody — Movistar k SRAM v roce 2021 a relegaci Cofidis v roce 2026
Graf znázorňující počet týmů Campagnolo v WorldTour od roku 2021 do 2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), s poznámkovými značkami pro klíčové odchody — Movistar k SRAM v roce 2021 a relegaci Cofidis v roce 2026

Za čísly se skrývají skutečně významné odchody, a to bolí kvůli tomu, kdo odešel.

  • Movistar, jeden z nejznámějších partnerů Campagnolo a týmová linie Induraina, Valverdeho a Quintany, přešel na SRAM eTap AXS pro sezónu 2021. Ztráta partnera s tak bohatou historií v Tour byla zlomovým bodem. Signalizovalo to, že ani nejvěrnější vlajkové vztahy Campagnolo už nejsou v bezpečí.
  • Lotto-Soudal přešel z Campagnolo na Shimano Dura-Ace kolem let 2018–2019, další dlouhodobý vztah pohlcený duopoly.

Každá defekce usnadnila tu další. Méně týmů WorldTour znamená méně viditelnosti v den závodu, což oslabuje marketingový případ pro další obnovu, což ponechává značku závislou na klesajícím počtu partnerů, dokud relegace jednoho týmu nemůže v jednom okamžiku vymazat celou přítomnost v WorldTour. To je past, do které Campagnolo spadlo. Do roku 2025 visela celá špičková přítomnost značky na výsledcích jednoho týmu, a v trojročním hodnocení je jeden tým křehká věc, na kterou se spolehnout.

Stojí za to zdůraznit: toto je komerční úpadek, nikoli technický. Campagnolo neztratilo týmy, protože jeho skupiny přestaly fungovat. Super Record zůstalo vyhledávaným, krásně navrženým systémem po celou dobu. Týmy odešly za lepšími komerčními podmínkami, hlubšími příděly volného produktu a gravitačním tahem dvou dodavatelů, kteří mohli jednoduše utratit více než Campagnolo na podporu. Tabulka výše je příběhem o sponzorství, nikoli příběhem o výkonu, a toto rozlišení je velmi důležité, když se dostaneme k tomu, zda je vybavení stále stojí za to koupit.

Sledujte peníze: proč se to skutečně stalo

Odeberte závodění a skutečným motorem tohoto příběhu je rozvaha. Odchod Campagnolo z WorldTour je důsledkem vážné finanční krize ve Vicenze.

Hlavní čísla jsou drsná. Campagnolo vykázalo ztráty přesahující 24 milionů € v letech 2023–2025 (podle účetních závěrek k 31. květnu 2025). Nejhorší rok byl 2024: příjmy klesly o 39 % meziročně, což vedlo k provozní ztrátě přibližně 15 milionů € v tomto jediném roce. Pokles příjmů o 39 % není měkké období. Je to typ poklesu, který nutí ke strukturálním změnám, a to se stalo.

Tato změna měla podobu restrukturalizačního plánu. Hlavní sídlo ve Vicenze zaměstnává přibližně 300 lidí, a široce reportovaný plán z konce roku 2025 počítal s redukcí přibližně 120 pracovních míst, což je asi 40 % zaměstnanců. Toto číslo se, pochopitelně, stalo děsivým titulkem: slavný italský výrobce se chystá propustit téměř polovinu své pracovní síly.

Zde je nuance, kterou mnoho zpráv přehlédlo nebo ji špatně interpretovalo, a mění to tón celé záležitosti. Campagnolo později dosáhlo dohody se odbory, která byla postavena na "smlouvě o solidaritě," dohodě o sdílení nákladů a zkrácených hodinách, a uvedlo, že dohoda "jasně vylučovala jakoukoli formu propouštění." Takže plán na propouštění 40 % byl návrh, který byl nakonec odvrácen, nikoli masakr, který se uskutečnil. Pokud si z tohoto článku vezmete jednu přesnou informaci, udělejte tohle: propouštění bylo navrženo a vyhnuto, ne masové propuštění, které se stalo.

Okolo financí se nachází jasný strategický obrat. BikeRadar uvádí, že Campagnolo se přeorientovalo na "sportovní luxus" značku, když do značné míry opustilo segmenty silničních kol v nižší a střední třídě, kde objem (a velká část těch ztracených příjmů) dříve existoval. Nový průmyslový plán signalizuje záměr znovu vstoupit do nižších segmentů, a uvedení Record 13 je prvním konkrétním znakem toho, ale nedávný směr byl nepochybně zaměřen na vyšší trh a nižší objem.

Pokud to všechno sečtete, odchod z WorldTour vypadá méně jako sportovní rozhodnutí a více jako finanční nevyhnutelnost:

  1. Příjmy klesají (−39 % v roce 2024), částečně proto, že značka se vzdala objemového středního segmentu.
  2. Ztráty narůstají (24M+ € za tři roky), což nutí k restrukturalizačnímu plánu.
  3. Discretionary spend se zúží, a málo věcí je více volitelných, nebo dražších, než financování týmu WorldTour v závodě dvou dodavatelů.
  4. Jediný zbývající tým (Cofidis) je degradován, a není žádná finanční chuť nebo obchodní logika, aby se honilo za náhradním WorldTeam dohodou.

Strukturální realita pod tím vším: obrat Campagnolo v desítkách milionů eur je zastíněn multi-miliardovým podnikáním Shimano v oblasti komponentů pro bicykly a měřítkem soukromě vlastněného SRAM. Z hlediska hodnoty má Campagnolo pouze nízký jednociferný podíl na globálním trhu skupinových komponentů. Z této pozice nemůžete vyhrát závod o sponzorství, zatímco ztrácíte peníze, takže přestanete bojovat a vložíte peníze tam, kde by skutečně mohly obnovit podnikání: do produktů a marže.

Dvoupanelová finanční infografika — levý panel sloupcový graf poklesu příjmů Campagnolo o ~39 % a ~15M € provozní ztráty v roce 2024 / kumulativní ztráty 24M+ € za léta 2023–2025; pravý panel srovnání měřítka ukazující obrat Campagnolo v desítkách milionů proti multi-miliardovému podnikání Shimano s komponenty
Dvoupanelová finanční infografika — levý panel sloupcový graf poklesu příjmů Campagnolo o ~39 % a ~15M € provozní ztráty v roce 2024 / kumulativní ztráty 24M+ € za léta 2023–2025; pravý panel srovnání měřítka ukazující obrat Campagnolo v desítkách milionů proti multi-miliardovému podnikání Shimano s komponenty

Dědictví, které činí odchod bolestivým

Abychom pochopili, proč "Campagnolo chybí v WorldTour" působí jako skutečný příběh spíše než jako poznámka pod čarou v technických specifikacích, musíte pochopit, co značka je. To není generický dodavatel komponentů, který má těžký rok. Je to pravděpodobně nejhistoricky důležitější jméno ve sportu.

Příběh původu je takový mýtus, který by jiné značky zabily za to, aby ho vymyslely. Campagnolo bylo založeno v roce 1933 ve Vicenze, Itálie, Tulliem Campagnolem, bývalým závodníkem. Legenda: když se snažil uvolnit zamrzlé matice na průsmyku Croce d'Aune v Dolomitech během závodu, Tullio s necitlivými prsty vymyslel rychlejší způsob, jak uvolnit kolo. Tato frustrace se stala rychloupínacím osou (patentováno kolem roku 1930), mechanismem tak zásadním, že prakticky každé kolo na světě, každé značky, dodnes používá Tulliovu myšlenku.

Ilustrovaná časová osa významných inovací Campagnolo — založení v roce 1933 ve Vicenze, rychloupínací osa zrozená na průsmyku Croce d'Aune, Cambio Corsa a 1966 Nuovo Record paralelogramový přehazovač — končící s "43 vítězstvími v Tour, poslední v roce 2020"
Ilustrovaná časová osa významných inovací Campagnolo — založení v roce 1933 ve Vicenze, rychloupínací osa zrozená na průsmyku Croce d'Aune, Cambio Corsa a 1966 Nuovo Record paralelogramový přehazovač — končící s "43 vítězstvími v Tour, poslední v roce 2020"

Seznam "prvních" Campagnolo vypadá jako sylabus toho, jak moderní kolo vzniklo:

  • rychloupínací náboj a osa, vynález, který to všechno začal.
  • Cambio Corsa přehazovací systém, rané, skvěle mechanické vícestupňové řešení.
  • Nuovo Record paralelogramový přehazovač (1966), paralelogramový design, který tvoří základ prakticky každého moderního přehazovače, včetně Shimano a SRAM.

Pak je tu palmarès. Sady Campagnolo představují přibližně 43 celkových vítězství v Tour de France, což je nejvíce ze všech výrobců komponentů. Problém, a důvod, proč je 2026 tak bolestivé, je datum posledního vítězství: 2020, Tadej Pogačar na Super Record EPS. Značka, která vyhrála více žlutých dresů než kdokoli jiný, neochutnala vítězství v Tour už půl dekády a nyní nevybavuje žádný tým, který by mohl jedno přinést.

Příběh vlastnictví dodává poslední, velmi lidský rozměr. Campagnolo je stále privátní, rodinně řízená společnost, vedená Valentinem Campagnolem, Tulliovým synem. Oprávněná rodinná firma s více než 90letou tradicí, což je částečně důvod, proč finanční potíže a titulek "40% propouštění" zasáhly cyklistický svět tak silně. Dokonce se údajně hovoří o malých externích podílech držených vysoce profilovými jmény, včetně LeBrona Jamese a hvězdy cyklokrosu a silnice Mathieua van der Poela, což naznačuje, jak velký kulturní kredit značka stále má, i když její přítomnost ve WorldTour zmizela.

Zde je důvod, proč je to všechno podstatné a ne odbočení. Když Shimano ztratí tým, je to obchodní aktualizace. Když Campagnolo (vynálezce rychloupínání, paralelogramového přehazovače a nejúspěšnější sady v historii Tour) nemá žádné týmy ve WorldTour, vypadá to jako dědictví, které se vytrácí z hlavního pódia. Tento emocionální náboj je přesně důvodem, proč se absence v roce 2026 stala příběhem, který stojí za to vyprávět, a proč se otázka "umírá Campagnolo?" stala skutečnou otázkou, nikoli jen bezcílnou.

Stojí za to koupit Campagnolo v roce 2026? Super Record 13, Record 13 a cena vs. konkurence

Pro většinu čtenářů se drama WorldTour nakonec vrací k praktické otázce: pokud vlastním Campagnolo, nebo mě láká si ho koupit, měl bych se obávat problémů značky? Uklidňující odpověď zní, že produktová stránka vypadá mnohem zdravěji než stránka sponzoringu a rok 2026 je skutečně významným rokem pro produkty.

Dva nedávné uvedení na trh definují současnou nabídku. Super Record Wireless 13, první 13rychlostní bezdrátová silniční sada Campagnolo, byla uvedena na trh v červnu 2025. Je to vlajkový produkt: 2,445 g (lehčí než 2,520 g předchozí 12rychlostní verze), přibližně 750 km výdrže baterie na jedno nabití (plné nabití za přibližně hodinu, 90% za asi 45 minut), s kazetami od 10-29 do 11-36 a návratem oblíbeného thumb shifteru Campagnolo. Doporučená maloobchodní cena je přibližně €4,300 bez měřiče výkonu; ceny v USA byly hlášeny kolem $5,065 pro 2×13 All-Road sestavu a $3,975 pro 1×13 Road verzi.

Pak, v duben 2026, přišla strategicky důležitá novinka: Record 13, levnější 13rychlostní skupina na stejné bezdrátové platformě, začínající od €2,699 (2×13 Road). To je Campagnolo, které se snaží získat zpět střední třídu, kterou opustilo, první konkrétní důkaz, že průmyslový plán "vrátit se do nižších řad" je víc než jen slova.

Zde je, jak si aktuální vlajková loď a nová cenově výhodná varianta vedou v porovnání s konkurencí:

Skupina Uvedení Rychlosti Přibližná cena Hmotnost Poznámky
Campagnolo Super Record Wireless 13 Čvn 2025 2×13 ~€4,300 / ~$5,065 (All-Road) 2,445 g Halo skupina; páčka na palec; ~750 km baterie
Campagnolo Record 13 Dub 2026 1×/2×13 od €2,699 +208–342 g vs SR Stejná platforma, levnější materiály/dokončení
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 2×12 ~£3,649–£3,999 (prodejce) Už etablovaný benchmark WorldTour
SRAM Red AXS 2×12 ~$4,800 (sada) Stoupající konkurent WorldTour

Pár upozornění k těmto cenám: mísí MSRP a ceny prodejců napříč regiony, takže to berte jako orientační spíše než jako přímé srovnání. Ale obrázek je dostatečně jasný. Super Record 13 se nachází na prémiovém konci a Record 13 ho záměrně podbírá, aby rozšířil přístup.

Srovnávací graf Campagnolo Super Record 13 vs Record 13 vs Shimano Dura-Ace Di2 vs SRAM Red AXS, který zobrazuje přibližnou cenu vůči hmotnosti, s vizuálně zdůrazněným propojením mezi dvěma skupinami Campagnolo

Co odděluje Record 13 od Super Record 13, stojí za to vědět. Sdílejí stejnou architekturu řazení, ergonomii, baterii a širokou křížovou kompatibilitu, takže funkčně řadí a brzdí stejně. Rozdíly jsou materiály a povrchové úpravy: Record 13 používá kardán z nerezové oceli místo titanu a zahrnuje méně obrábění, což přidává přibližně 208–342 g v závislosti na konfiguraci. Platíte za gramy a lesk, ne za výkon. (Měřič výkonu přidává přibližně €600 na řadě Record.)

Teď je to skutečný rámec rozhodování pro kupující, protože "stojí to za to?" závisí zcela na tom, co vážíte:

  1. Chcete nejlehčí, nejexkluzivnější silniční skupinu a rozpočet není omezenímSuper Record Wireless 13. Je to halo, a je zcela nový (2025).
  2. Milujete pocit Campagnolo, ale chcete rozumnou cenuRecord 13 (od €2,699). Stejné řazení, mírná hmotnostní penalizace, ušetřené stovky.
  3. Obáváte se o dlouhodobou podporu a díly → to je skutečné zvažování, ne vítězství v závodech. Nový produkt se aktivně dodává a je křížově kompatibilní, takže to není značka zaměřená pouze na údržbu. Ale menší společnost znamená, že byste měli zkontrolovat podporu prodejců a dostupnost dílů ve vašem regionu před závazkem.
  4. Prodejní hodnota je pro vás nejdůležitější → zohledněte, že menší přítomnost Campagnolo může znamenat tenčí trh s použitými kusy než Shimano nebo SRAM. Kupujte, protože to milujete, ne jako investici.

Upřímný závěr: absence týmů WorldTour téměř nic neříká o tom, zda je vybavení dobré nebo podporovatelné. Vždy to byla obchodní záležitost. S dvěma uvedeními 13rychlostních skupin během dvanácti měsíců a záměrným návratem do střední třídy se Campagnolo chová jako společnost investující do produktu, což je pro vlastníka signál, který skutečně záleží.

Často kladené otázky

Které týmy mužského WorldTour v roce 2026 jezdí na Campagnolo? Žádné. Všechny 18 mužských WorldTeams jezdí buď na Shimano Dura-Ace Di2, nebo na SRAM Red AXS, přičemž se dělí na 10 Shimano / 8 SRAM. Campagnolo nevybavuje žádný WorldTeam v roce 2026, což je podruhé za tři roky (v roce 2024 také chybělo).

Byl Cofidis relegován a proč je to důležité pro Campagnolo? Ano. Cofidis skončil na 19. místě v konečném 2023–2025 tříletém hodnocení UCI, když mu chybělo 397 bodů na postup do WorldTour (Uno-X Mobility získal poslední licenci na 18. místě) a byl registrován jako UCI ProTeam pro rok 2026. Protože Cofidis byl jediným WorldTour týmem Campagnolo v roce 2025, jeho relegace zcela vyřadila Campagnolo z nejvyšší úrovně.

Je Campagnolo v roce 2026 stále v profesionálním pelotonu? Ano, na úrovni ProTeam. Cofidis závodí na Tour de France na rámech LOOK s Super Record 13 a koly Bora/Hyperon (jediný tým Campagnolo na Tour 2026), a Bardiani CSF jezdí na De Rosa 70 "Ogni Maggio" s Super Record Wireless 13 na Giro d'Italia. Takže Campagnolo je na Grand Tours, jen ne v rámci WorldTeam.

Chystá se Campagnolo ukončit činnost? Ne, jak to vypadá. Značka vykázala ztrátu přes 24 milionů € (2023–2025) s poklesem příjmů přibližně o 39 % v roce 2024 a plán na konci roku 2025 navrhl snížit přibližně 40 % ze svého ~300členného týmu ve Vicenze. Ale Campagnolo dosáhlo s odbory "solidarity contract", který předešel formálnímu propouštění, a stále uvádí na trh nové produkty. Toto je bolestná restrukturalizace, nikoli uzavření.

Kolik vítězství v Tour de France má Campagnolo a kdy bylo poslední? Přibližně 43 celkových vítězství GC, více než jakýkoli jiný výrobce skupin. Nejnovější bylo 2020 (Tadej Pogačar, UAE Team Emirates, na Super Record EPS).

Kolik stojí Super Record 13 ve srovnání se Shimano Dura-Ace a SRAM Red? Campagnolo Super Record Wireless 13 stojí přibližně 4 300 € MSRP (≈5 065 $ za 2×13 All-Road sestavu). Pro srovnání, Shimano Dura-Ace Di2 R9200 se prodává přibližně za 3 649–3 999 £ u britských dealerů, a sada SRAM Red AXS byla uvedena kolem 4 800 $. Levnější Campagnolo Record 13 začíná na 2 699 €. Vezměte na vědomí, že tyto ceny kombinují MSRP a ceny dealerů, takže je berte jako orientační.

Stojí za to koupit Campagnolo v roce 2026? Pro správného kupce, ano. Výkon řazení je vynikající, dvě nové 13rychlostní skupiny (Super Record 13 v roce 2025, Record 13 v roce 2026) ukazují aktivní investice a díly jsou vzájemně kompatibilní. Skutečné faktory, které je třeba zvážit, jsou podpora dealerů a dostupnost dílů ve vaší oblasti a potenciálně tenčí trh s resalem než u Shimano nebo SRAM, nikoli absence týmů WorldTour, což je spíše obchodní příběh než příběh o kvalitě.

Vrátí se Campagnolo zpět do WorldTour? Neexistuje žádná potvrzená dohoda o návratu. Partnerství s Cofidis pokračuje na úrovni ProTeam, a jakýkoli návrat do WorldTour by závisel na budoucím cyklu licencí UCI plus finančním zotavení Campagnolo a strategickém apetitu. Vzhledem k posunu směrem k "sportovnímu luxusu" a nákladům na závod o sponzorství se blízký návrat jeví jako nepravděpodobný. Ale dveře nejsou formálně zavřené.

Závěr: ústup, nebo reinvence?

Co tedy znamená "žádný tým WorldTour v roce 2026 nejezdí na Campagnolo"? Když to shrneme, odpověď má více vrstev. Okamžitou příčinou je mechanická: Cofidis, jediný WorldTeam značky, prohrál bitvu o tříleté hodnocení o 397 bodů a byl relegován. Podkladovou příčinou jsou finance: ztráty přes 24 milionů €, kolaps příjmů o 39 % a restrukturalizace, která učinila financování týmu WorldTour v závodě Shimano-SRAM neobhajitelným. A hlubší příčinou je strategická: záměrný posun směrem k "sportovnímu luxusu" a od objemového závodního trhu, který značka kdysi vlastnila.

Klíčové je si uvědomit, že nic z toho není verdiktem o produktu. Campagnolo vynalezlo rychloupínání a moderní přehazovačku, vyhrálo více Tour než kdokoli jiný a právě uvedlo na trh dvě zcela nové 13rychlostní bezdrátové skupiny během jednoho roku, včetně Record 13, což je záměrný krok zpět k střední třídě, kterou opustilo. Společnost v opravdovém volném pádu nezavádí novou platformu zaměřenou na rozšíření své zákaznické základny.

To je otevřená otázka, kterou nám 2026 zanechává. Dnešní butikový, rodinný, prémiový Campagnolo se čte dvěma způsoby. Jeden je ústup: kdysi dominantní dodavatel, který byl vyřazen z nejvyšší třídy, obklopující se bohatou nikou. Druhý je přeinventování: značka s dědictvím, která vyměňuje objem masového trhu za marži, identitu a přežití, spokojená být volbou znalce spíše než výchozí volbou pelotonu. Mapa světa 2026 vypráví první příběh. Produktová strategie naznačuje druhý. Který z nich zvítězí, nebude rozhodnuto na silnici v červenci. Bude rozhodnuto na rozvaze ve Vicenze.


Jezděte v RydeCruz — výkonnostní cyklistické dresy z prodyšného materiálu Bamboo BreathTech, doprava zdarma po celém světě.

Prohlédněte si všechny dresy →

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY