Rok nahého kola: surové karbonové hyper-aerodynamické rámy na Tour 2026

Year of the Naked Bike: the raw-carbon hyper-aero frames at the 2026 Tour

Rok nahého kola: rámy z raw-carbonu s hyper-aerodynamikou na Tour 2026

Když 4. července 2026 odstartoval Tour de France z Barcelony, nejostřejší oči v davu nebyly upřeny na dresy. Byly na rámech. Pořadí týmových lídrů se seřadilo na kolech, která byla zbavena barvy a odhalila holou carbonovou tkaninu. Žádná barva, žádný lesk, jen surový tkaný materiál zachycující katalánské slunce. Cyklomédia téměř přes noc přistála na stejném přezdívce: "rok nahého kola." Tento průvodce se dostává pod povrch a vysvětluje, co se skutečně děje: gramová matematika, 25 let staré pravidlo UCI, které to tlačí, která kola jsou skutečně raw versus která se snaží vypadat tak, a to, co každý konkurent vynechává, což jsou která nahá kola si můžete skutečně koupit v roce 2026 a zda stojí za to zbavit se barvy na vlastním.

Hlavní poznatky

- Odmítnutí barvy ušetří přibližně 100-200g. Skutečné, ale marginální, asi 1-2% z celého kola. Je to hmotnostní hra, ne aerodynamická. Tvar rámu určuje odpor, ne tloušťka barvy.

- Celý důvod, proč na tom záleží, je minimální hmotnostní limit UCI 6.8kg, který zůstal nezměněn od roku 2000. Moderní profesionální rámy mohou dosáhnout 5.5-6.0kg, takže týmy přidávají zátěž, aby dosáhly 6.8kg. Ořezání barvy jim umožňuje "utrácet" tento hmotnostní rozpočet na aerodynamické tvary místo toho.

- Ne každé kolo je skutečně nahé. Pogačarův Colnago Y1Rs je skutečně surový carbon. Lapierre "Silver Flake" je odhalení s průhledným lakem. Některá tmavá kola vypadají jen jako raw.

- Můžete si koupit vzhled. Omezená Colnago Dark Series (300 kusů každého z Y1Rs a V5Rs) se prodává za stejnou cenu jako lakovaná, a rámy z otevřených forem se často prodávají jako nejlevnější povrch.

- Větší příběh roku 2026 je, že aerodynamická kola jsou zpět. Aerodynamické rámy nyní sedí přibližně 150g od čistých stoupacích a mohou dosáhnout hmotnostního limitu, což posouvá bod zlomového stoupání z přibližně 3-4% směrem k 6%.

Peloton na Tour se objevil nahý

Nemohli jste si toho nevšimnout. Když se GC uchazeči blížili k cílové čáře pro Grand Départ, jejich rámy vypadaly nedokončeně. Holá carbonová mřížka pod šepotem tenkého průhledného laku, téměř žádné grafiky, žádná týmová livery. Nejpřevážněji fotografované z celého lotu bylo surové carbonové Colnago Y1Rs Tadeje Pogačara. Kolo lídra UAE Team Emirates-XRG bylo zbaveno až na odhalení vrstvy, jelo na pneumatikách 28c Continental GP5000 TT TR. Outlet za outletem sahal po stejném slově: nahý.

Nic z toho nevzešlo z marketingového setkání. Byla to fyzika honící gramy, která narazila přímo do pravidel. Týmy nešly do holého vzhledu, protože surový carbon vypadá rychle, i když ano. Udělali to, protože barva je mrtvá hmotnost, a na vrcholu sportu je mrtvá hmotnost nepřítelem. Jeden popis trendu to vyjádřil jasně: rámy byly zbaveny "aby bylo kolo co nejlehčí."

Pozadí činí tento krok podivnějším. Peloton Touru 2026 je technicky nejjednotnější pole, jaké závod kdy viděl. Všech 23 týmů jezdí na karbonových rámech, celé pole má kotoučové brzdy, kokpity jsou plně integrované a všichni používají 28-32mm pneumatiky. Dva skupinové sety vykonávají téměř veškerou práci, Shimano Dura-Ace a SRAM Red AXS, s osamělým Campagnolo, které debutuje s Super Record 13 v Cofidis. Když se vybavení tak těsně sjednotí, rozdíly ustupují na okraj. Několik wattů odporu. Sto gramů rámu. Kde přesně umístíte držák na láhev. Holý karbon je to, jak vypadají marginální zisky, když už téměř není co optimalizovat.

V tomto spektáklu je také skrytá výmluvná asymetrie. Jít bez barvy je, podle slov jednoho technického reportu, "výhoda vyhrazená pro týmové lídry." Pogačar a ostatní kapitáni GC jezdili na holých rámech. Jejich domestici jezdili na lakovaných. Odstranění barvy je privilegium, které si vyděláte tím, že jste jezdec, kolem kterého je celý tým postaven, což vám přesně říká, jak vážně profesionálové berou úsporu 100-200g.

Co je nového v roce 2026: jak se holý stal běžným v pelotonu

Holý bike nepřišel z ničeho nic. Jeho původ byl Pogačarův holý karbonový Colnago na 2025 Tour, jednorázová lehká specialita, která byla vážena v týmových hotelech a rozsvítila internet. Co se změnilo v roce 2026, je to, že myšlenka se stala mainstreamovou. Místo jednoho jezdce na jednom exotickém rámu se holý karbon a povrchové úpravy s průhledným lakem objevily napříč několika týmy a značkami. Stal se vzhledem závodu spíše než kuriozitou.

Projít se paddockem týmů v roce 2026 a trend je všude, kam se podíváte. Team Picnic PostNL debutoval s novým Lapierre Xelius DRS v exkluzivním "Silver Flake" třpytivém průhledném laku, který záměrně ukazuje holý karbon pod ním, povrch, který šetří přibližně 40g oproti předchozímu týmovému laku, zatímco stále předvádí materiál. TotalEnergies závodil s novým Cube Litening Aero C:68X ve dvou variantách: na zakázku lakovaná týmová livery a "holý karbonový bike pro úsporu hmotnosti" pro dny, kdy byly gramy nejdůležitější.

Trend dokonce ovlivnil dodavatelské dohody. Astana přešla na čínskou značku XDS / X-LAB pro rok 2026, a její DB01 časovkářský stroj "se objevil holý a nelakovaný v barcelonské časovce." Van Rysel (Decathlon) měl holý prototyp stoupacího rámu pro mladý talent Paula Seixase, bike, který se do katalogu dostane až v roce 2027, zatímco Ridley představil prototyp "závodníka pod 7 kg". A v závodě proti času byl TT bike Ben O'Connora Giant Trinity Advanced SL zbaven téměř veškeré barvy, aby se snížila hmotnost, s dalšími gramy ušetřenými pomocí šroubů CarbonTi a 130g sedla Dash.

Vzor je to, co činí situaci zajímavou. V roce 2025 byl holý bike trik na párty. V roce 2026 je to taktika napříč pelotonem. Když čtyři nebo pět značek nezávisle dosáhne "ukázat karbon, zbavit se barvy" ve stejné sezóně, přestává to být módní výstřelek a začíná vám říkat, kde skutečně leží priority sportu.

Proč je barva nepřítelem: gramová matematika

Zde je mechanismus, který nikdo na vysílání nevysvětluje. Lakovaný karbonový rám není jen karbon s barvou navrch. Je to karbon plus základní nátěr, pak jedna nebo více barevných vrstev, pak průhledný lak, pak nálepky. Když to všechno naskládáte na celý rám, obvykle přidáváte 100-150g, až 200g u složitých nebo vícebarevných schémat. To je nepřítel. Ne karbon, ale povrchová úprava.

Černá je nejhorší viník na velkou vzdálenost. Protože holý karbon je téměř černý, bílý nebo světlý lak potřebuje více vrstev, aby ho zakryl, což s každým průstřelem pistole na lak přidává gramy. Proto téměř nikdy nezačínají život holé profesionální kola bíle. Nejtěžší lakované schémata jsou ta, která mají nejvíce co získat z toho, že zmizí.

Čísla DIY podporují teorii. Domácí mechanici na fóru Weight Weenies, kteří jsou nejvíce obsesivními šetřícími váhami na internetu, pravidelně hlásí úsporu 100-200g odstraněním barvy a základního nátěru z rámu. Jeden hlásil 180g z bílo-červeného rámu. Cervélo R5 kleslo z 833g na přibližně 780g po odstranění. Je tu však háček, a to skutečný. Správný UV-odolný průhledný lak přidaný zpět na ochranu holého karbonu přidává přibližně 50g, takže čistá úspora je menší, než jak vypadá surové číslo. K tomu se vrátíme, až se dostaneme k otázce, zda byste to měli zkusit doma.

Nyní je zde rozlišení, které většina pokrytí opomíjí, a to je ta upřímná část: odstranění barvy je váhový krok, nikoli aerodynamický. Aerodynamický odpor pochází z tvaru rámu pohybujícího se vzduchem, nikoli z toho, jak silná je barva na povrchu. Když odstraníte 130g nátěru, kolo se stane lehčím. Jak čistě vzduch proudí kolem trubek se v žádném smyslu nezmění. Ten jediný fakt, že barva znamená gramy a ne watty, je klíčem, na kterém se celá historie nahého kola zakládá, a nastavuje verdikt o aerodynamice versus váze později.

Vysvětlující řezový diagram stěny trubky karbonového rámu ukazující vrstvy — holý karbonový tkanina, základní nátěr, barevný nátěr, průhledný nátěr, samolepka — s uvedenou hmotností v gramech na každé vrstvě a celkovým označením "≈100-150g", vedle trubky z holého karbonu označené "0g barvy."
Vysvětlující řezový diagram stěny trubky karbonového rámu ukazující vrstvy — holý karbonový tkanina, základní nátěr, barevný nátěr, průhledný nátěr, samolepka — s uvedenou hmotností v gramech na každé vrstvě a celkovým označením "≈100-150g", vedle trubky z holého karbonu označené "0g barvy."

Skutečný důvod: hmotnostní limit UCI 6.8kg

Pokud barva ušetří pouze 100-150g, proč se nejlepší týmy na světě tímto tématem tak obsesivně zabývají? Jedno číslo: 6.800kg. Podle UCI Technického předpisu 1.3.019 nesmí závodní kolo vážit méně než 6.8kg. Je váženo bez odnímatelných doplňků, jako jsou láhve a počítače, ale s držáky na láhve, upevnění a jakékoli přídavné prvky stále na místě. Tento limit se od roku 2000 nezměnil.

Čtvrt století je geologický věk v technologii kol. Moderní profesionální rámy mohou nyní být postaveny až na 5.5-6.0kg kompletní, pohodlně pod limitem. Perverzní výsledek je, že týmy pravidelně musí přidávat balast, aby jejich kola byla dostatečně těžká, aby byla legální. A když přidáváte váhu jen proto, abyste dodrželi pravidlo, každý gram této váhy je gram, který byste raději utratili za něco užitečného. Barva je první věc, která jde pryč, protože vám nic nekoupí.

To je skutečná logika nahého kola. Odstraněním barvy uvolníte část svého váhového rozpočtu. Pak ho můžete utratit účelně: na hlubších, aerodynamičtějších a těžších tvarech trubek, na robustnějších komponentech, na tužším uspořádání, a to vše při dodržení limitu 6.8kg. Nahý karbon nikdy nebyl o tom, jak se dostat pod limit. Jde o to dosáhnout limitu s nejlepším možným kolem místo lehčího, než je nutné.

Pokud to uděláte špatně, trest je brutální a přesný. V etapě Giro 2026 byla Lorena Wiebes diskvalifikována za kolo vážící 6.78kg, tedy jen 20g pod limitem, což je přibližně čtyři kostky cukru. Tento jediný výsledek vysvětluje paranoiu. Týmy nechtějí být jen blízko 6.8kg. Chtějí být jisté, protože cena za to, že jste o 20g lehčí, je ztráta výsledku.

Colnago vysvětlilo výhody, když objasnilo kolo Pogačara. Důvod značky byl, že aerodynamika převyšuje malé úspory na váze. Jeho aerodynamické Y1Rs "šetří přibližně 20-25W při 50 km/h, což překračuje přibližně 150-200g hmotnostní rozdíl" oproti jeho lehčímu V5Rs climbing rámu. Jinými slovy: s pevným rozpočtem 6.8kg, utratte ho za watty, ne gramy. Nahý karbon je způsob, jak si dovolit watty.

Grafika vizualizace dat ukazující horizontální váhu od 5.5kg do 7.5kg, s červenou čarou na UCI minimální hmotnosti 6.8kg, značkami ukazujícími, kde se nachází moderní rám bez zátěže (~5.8kg), kde se přidává zátěž k dosažení 6.8kg, a diskvalifikace Wiebesové 6.78kg označená těsně pod čarou.
Grafika vizualizace dat ukazující horizontální váhu od 5.5kg do 7.5kg, s červenou čarou na UCI minimální hmotnosti 6.8kg, značkami ukazujícími, kde se nachází moderní rám bez zátěže (~5.8kg), kde se přidává zátěž k dosažení 6.8kg, a diskvalifikace Wiebesové 6.78kg označená těsně pod čarou.

Skutečně holé vs cosplay: které kola Tour 2026 jsou skutečně nahé

Ne každé tmavé, matné, hrozivě vypadající kolo v pelotonu 2026 je skutečně nahé. Existují tři odlišné kategorie a rozlišování mezi nimi je polovina zábavy při procházce paddockem. Skutečně holé rámy mají pouze tenkou ochrannou vrstvu přes holý karbon. Odhalení s průhledným lakem používají záměrně průsvitný povrch, aby bylo tkaní viditelné. A stealth-painted kola jsou jednoduše tmavé barevné varianty, které napodobují vzhled bez výhody hmotnosti.

Tabulka níže třídí hlavní stroje 2026 do těchto kategorií pomocí publikovaných a měřených čísel.

Kolo Tým / Jezdec Typ povrchu Hmotnost (uváděná/měřená) Poznámka
Colnago Y1Rs UAE Emirates-XRG / Pogačar Skutečně holý karbon + průhledný lak ~7.1kg kompletní (GCN vážení); 965g rám Plakátové kolo trendu; na 28c GP5000 TT TR
Cube Litening Aero C:68X TotalEnergies Holá verze nabízená vedle lakované Holá konstrukce "pro úsporu hmotnosti" Dvě konstrukce: lakovaná týmová livery + holý karbon
X-LAB DB01 (TT) Astana Holý / nelakovaný Jelo holé v Barcelonském TT Nová dohoda o dodávkách čínské XDS/X-LAB
Van Rysel prototyp Decathlon / Seixas Holý prototyp pro výstup Sub-katalogový prototyp Nedostane se do obchodů před rokem 2027
Giant Trinity Advanced SL (TT) / Ben O'Connor Odebráno téměř veškeré lakování Lakovaný rám ~1,340g Extra gramy díky šroubům CarbonTi, sedlo 130g
Lapierre Xelius DRS "Silver Flake" Team Picnic PostNL Odhalení s průhledným lakem (lesk) Týmová replika 730g rám, 7.25kg konstrukce Povrch šetří ~40g; záměrně ukazuje tkaní
Cervélo S5 Visma-Lease a Bike / Vingegaard Stealth aero (holá TT varianta viděna) Přesně 6.8kg kompletní S5 silniční kolo dosahuje UCI limitu přesně

Některé položky potřebují poznámku pod čarou. Pogačarovo Y1Rs je skutečný kus. Váha GCN na místě ho stanovila na 7.1kg, a jedno podrobné měření zaznamenalo 7.25kg s naměřenou 30.8mm zadní pneumatikou, oproti typické lakované závodní konstrukci 7.2-7.5kg. Lapierre je nejjasnějším příkladem střední kategorie. Jeho povrch Silver Flake není holý karbon, ale je navržen tak, aby odhalil strukturu při úspoře asi 40g a zlepšení aerodynamiky o 15% oproti předchozímu modelu (až 14W ušetřeno).

Jak poznáte skutečně nahé kolo? Hledejte, aby bylo tkaní viditelné a mírně nepravidelné pod saténovým průhledným lakem, s minimem chromových nebo fóliových grafik a bez barevného základního nátěru. Pokud je povrch lesklý, rovnoměrně neprůhledný, nebo "karbonový vzhled" je dokonale jednotný, díváte se na lak nebo tištěný film. To je cosplay, ne holé.

Infografika s třemi sloupci s názvem "Skutečné, Odhalení nebo Cosplay?" ukazující vedle sebe detailní záběry tří povrchů rámu — skutečně surové tkaní pod průhledným lakem, odhalení třpytivého laku a rám s tmavým stealth nátěrem — každý označený, jak ho identifikovat a jeho přibližný dopad na hmotnost.
Infografika s třemi sloupci s názvem "Skutečné, Odhalení nebo Cosplay?" ukazující vedle sebe detailní záběry tří povrchů rámu — skutečně surové tkaní pod průhledným lakem, odhalení třpytivého laku a rám s tmavým stealth nátěrem — každý označený, jak ho identifikovat a jeho přibližný dopad na hmotnost.

Pod holým karbonem: souboj aerodynamiky a hmotnosti, který skutečně rozhoduje závody

Holý vzhled je symptom něčeho většího a to je ta část, která je pro vaše příští kolo nejdůležitější. Po celé desetiletí byli silniční cyklisté postaveni před binární volbu: lehký rám pro stoupání nebo aerodynamický rám pro roviny. Tento kompromis se rozpadá. Aerodynamické rámy vážily v roce 2020 přibližně 400g více než čisté stoupací rámy. Dnes je rozdíl blíže 150g a nejlepší aerodynamické rámy mohou dosáhnout limitu 6.8kg bez problémů.

Když téměř zmizí hmotnostní penalizace za aerodynamiku, matematika se obrací. Hranice pro stoupání, sklon, při kterém výhoda hmotnosti lehkého kola konečně překoná výhodu rychlosti aerodynamického kola, byla posunuta z přibližně 3-4% na 6%. Pod touto hranicí, kde se odehrává naprostá většina reálného ježdění, je aerodynamické kolo jednoduše rychlejší. Konsensus v průmyslu se otočil, aby to odpovídal: aerodynamická kola jsou zpět a holé hyper-aerodynamické rámy na Tour jsou nejhlasitějším vyjádřením tohoto trendu.

Čísla v přímém srovnání činí napětí konkrétním. Tabulka níže porovnává tři rámy, které jsou středem diskuse v roce 2026, s použitím zveřejněných údajů včetně vlastní simulační studie Specialized.

Specifikace Colnago Y1Rs Specialized S-Works Tarmac SL9 Cervélo S5
Uvedená hmotnost rámu 965g (nepovrchově upravený, M) 687g (velikost 56) 1,006g
Hmotnost kompletní stavby ~7.1kg (Pogačarovo surové) Od 6.5kg (Alpinist stavba 6.1kg) 6.8kg (Vingegaard) / 7.44kg (sim)
Aerodynamické tvrzení 20W vs V4Rs @ 50km/h 4W vs SL8 @ 45km/h (~28s / 100km) 6.3W rychlejší než předchůdce @ 50km/h
Vážené CdA (Specialized sim) 0.2227 m² 0.2215 m² (lepší)
Spotřebitelská cena (S-Works/top) Rám od $6,750; stavby €12,300-€16,500 £11,999 / $14,000 / €13,999 £9,200-£12,500 ($9,950-$14,250)

Souboj Cervélo S5 versus Tarmac SL9 je dokonalou ilustrací moderního kompromisu. Podle vlastní simulace Specialized, S5 je skutečně aerodynamicky lepší rám. Vážené CdA 0.2215 m² překonává SL9 s 0.2227. Ale Specialized tvrdí, že SL9 stále vyhrává celkově, protože dosahuje 6.8kg systémové hmotnosti oproti 7.44kg S5 ve stejné simulaci, takže aerodynamická výhoda S5 "se stává nevýhodou na jakémkoli stoupání strmějším než 1.4 procenta." Přečtěte si to jako PR značky a zlevněte to, jak chcete. Základní princip zůstává: když jsou dva rámy v těsném závodě co do odporu, lehčí vyhrává v okamžiku, kdy se silnice nakloní nahoru. A to je přesně důvod, proč týmy odstraňují barvu. Holý karbon je způsob, jakým aerodynamický rám získává zpět gramy, které potřebuje, aby vyhrál i v argumentu o hmotnosti.

Graf znázorňující "Kde aerodynamický bicykl přestává vyhrávat", který zobrazuje ušetřený (nebo ztracený) čas v závislosti na sklonu stoupání od 0% do 10%, přičemž aerodynamický bicykl je rychlejší vlevo a lehký bicykl vpravo, a bod překřížení (hranice ziskovosti) se posouvá z ~3-4% v roce 2020 na ~6% v roce 2026, jak se rozdíl hmotnosti zmenšuje z 400g na 150g.
Graf znázorňující "Kde aerodynamický bicykl přestává vyhrávat", který zobrazuje ušetřený (nebo ztracený) čas v závislosti na sklonu stoupání od 0% do 10%, přičemž aerodynamický bicykl je rychlejší vlevo a lehký bicykl vpravo, a bod překřížení (hranice ziskovosti) se posouvá z ~3-4% v roce 2020 na ~6% v roce 2026, jak se rozdíl hmotnosti zmenšuje z 400g na 150g.

Můžete si skutečně koupit "nahý" bicykl?

Zde je výnos, který videa z závodních dnů opomíjejí: ano, můžete si koupit nahý vzhled, a to za dvě velmi odlišné cenové hladiny. Na vrcholu, Colnago uvedlo na trh limitovanou Dark Series na začátku března 2026: surové, nenatřené Y1Rs a V5Rs rámy, které ukazují viditelnou vrstvu pod tenkým průhledným ochranným nátěrem s minimálními chromovými grafikami, přímo inspirované Pogačarovým bicyklem z Tour 2025. Bylo vyrobeno pouze 300 kusů každého (celkem 600), které se dostanou k dealerům Colnago od začátku března.

Cenová politika ukazuje, že nahý vzhled je spíše aspirativní než slevou. I když se jedná o limitovanou edici, Dark Series je cenově srovnatelná se standardními natřenými verzemi, přibližně £11,999-£15,000 v závislosti na sestavení. Racionalita je čistě o hmotnosti. Standardní natřený Y1Rs váží kolem 7.5kg v kompletním stavu, a odstranění barvy ho přibližuje k limitu UCI. A pokud chcete Pogačarův skutečný surový karbonový bicykl z Tour, ten už byl prodán v aukci za $190,500.

Způsob nákupu surového Co dostanete Cena Úlovek
Colnago Dark Series Y1Rs/V5Rs Rám z továrního surového karbonu + průhledný nátěr, 300 kusů každého ~£11,999-£15,000 (stejné jako natřené) Limitované, pouze pro dealery, vyprodáno
Standardní Colnago Y1Rs Rám od $6,750 / €6,710; sestavy €12,300-€16,500 Až ~$21,000 za testovanou sestavu Natřeno, pokud není Dark Series
Specialized S-Works Tarmac SL9 687g rám, možnost surového karbonového povrchu £11,999 / $14,000; rám £5,249-£5,499 Náklady na špičkovou sestavu
Rám z otevřeného formátu / přímý surový rám Surový často standardní povrch Nejlevnější možnost; barva za příplatek přibližně ~$120-200 Ověřte schválení UCI, potřebuje UV péči
Pogačarův skutečný Tour bicykl Skutečná věc $190,500 (aukce) Toto nekupujete

Skutečně dostupná cesta je rám z otevřeného formátu. Značky prodávající přímo spotřebitelům a otevřené formáty často uvádějí surový karbon jako standardní, nejlevnější povrch, přičemž vlastní barva je za příplatek přibližně $120-200. To je přesný opak logiky profesionální úrovně, kde je surový povrch prémiový. Některé ultralehké surové rámy (například Avenger Shuttle) jsou uváděny na přibližně 650g a schváleny UCI. Ten samý nahý vzhled, který stojí tým WorldTour prémii Dark Series, může stát rozpočtově uvědomělého stavitele méně než barva.

Infografika cenového žebříčku s názvem "Jak koupit nahý vzhled", která ukazuje čtyři příčky od surového rámu s otevřeným moldem na dně (nejlevnější, surový = standardní povrch) přes S-Works Tarmac SL9, Colnago Dark Series až po Pogačarův aukční bicykl za $190,500 na vrcholu, s klíčovým označením na každé příčce.
Infografika cenového žebříčku s názvem "Jak koupit nahý vzhled" ukazuje čtyři příčky od surového rámu s otevřeným moldem na dně (nejlevnější, surový = standardní povrch) přes S-Works Tarmac SL9, Colnago Dark Series až po Pogačarův aukční bicykl za $190,500 na vrcholu, s klíčovým označením na každé příčce.

Měli byste ODLÉVAT barvu z rámu? Upřímná odpověď

Pro lídra WorldTour, který se snaží o vážení UCI, je odstraňování barvy racionální. Pro vás to téměř jistě není, a upřímná matematika ukazuje proč. Na typickém karbonovém silničním rámu barva představuje přibližně 100-150g, což je zhruba 1-2% hmotnosti kompletního kola. Na strmém výstupu vám to koupí pár sekund. Na rovinatém a zvlněném terénu je to nepostřehnutelné. Aerodynamicky to nic neznamená, protože, abych to řekl ještě jednou, tvar rámu určuje odpor, ne tloušťka barvy. A nikdo nestojí na cíli s váhou komisaře, takže dosáhnout přesně 6.8kg pro vás nic neznamená.

Pak jsou tu výhrady, a ty jsou skutečné. Surový karbon potřebuje UV ochranu. Exponovaná epoxidová pryskyřice se může během let slunečního záření degradovat, takže musíte aplikovat UV-odolný bezbarvý lak nebo ochranný prostředek jako produkt 303, a správný bezbarvý lak přidává přibližně 50g zpět, což snižuje vaše úspory. Odstranění barvy z rámu s tovární barvou může také zrušit záruku, což promění marginální úsporu hmotnosti v potenciálně drahé riziko.

Projděte si tento kontrolní seznam, než sáhnete po odstraňovači barvy:

  1. Jste skutečně omezeni hmotností? Pokud je vaše kolo již blízko nebo pod hmotností, na které vám záleží, odstranění barvy nic nezmění, co byste pocítili. Vynechte to.
  2. Je rám v záruce? Pokud ano, jeho odstranění pravděpodobně zruší krytí. Nestojí to za to na drahém rámu.
  3. Dokážete se zavázat k UV ochraně? Surová pryskyřice vystavená slunci se degraduje. Pokud nebudete znovu aplikovat bezbarvý lak nebo ochranný prostředek, neodstraňujte.
  4. Je barva bílá nebo složitá (těžká)? Nejtěžší schémata šetří nejvíce. Jednoduché tmavé schéma šetří nejméně, někdy sotva stojí za námahu.
  5. Bylo by koupit surové čistější? Pokud chcete vzhled, kupte rám, který přišel surový z továrny (otevřený mold nebo Dark Series) místo toho, abyste jeden odstraňovali.

Verdikt: koupit surové je lepší než odstraňovat barvu pro téměř každého. A pro naprostou většinu jezdců jsou gramy, které byste získali zpět z barvy, zastíněny volnou rychlostí, kterou získáte v lepších pneumatikách, správné aerodynamické pozici a kole, které vám skutečně sedí. Pokud máte €200 a víkend, investujte je do nastavení kola a rychlých pneumatik, ne do zpětného lakování. To je skutečná lekce, kterou nahý peloton učí, i když to tak nevypadá.

Často kladené otázky

Q: Proč jsou kola na Tour de France 2026 nelakovaná? A: Aby se ušetřila hmotnost. Kompletní lakování přidává přibližně 100-200g, a protože minimální hmotnost kola UCI 6.8kg nutí týmy přesně řídit gramy, odstranění barvy jim umožňuje dosáhnout tohoto limitu s aerodynamičtějším (a mírně těžším) rámem místo plýtvání hmotností na povrchovou úpravu. Média to nazvala "Rok nahého kola" a tato výhoda je obvykle vyhrazena pro lídry týmů. Domestici jezdí na lakovaných rámech.

Q: Kolik hmotnosti vlastně přidává lak na kolo? A: Obvykle 100-150g na standardním karbonovém rámu a až 200g na složitých nebo bílých/světlých schématech, které potřebují další nátěry k zakrytí černého karbonu. Skutečné DIY odstraňování to potvrzuje. Jezdec hlásí úspory kolem 180g, a jeden Cervélo R5 klesl z 833g na přibližně 780g. Všimněte si, že přidání ochranného bezbarvého laku zpět přidává přibližně 50g.

Q: Způsobuje odstranění barvy, že je kolo rychlejší, nebo jen lehčí? A: Jen lehčí, a to jen okrajově. Tvar rámu, nikoli tloušťka barvy, určuje aerodynamický odpor, takže odstranění barvy v podstatě nemá žádný vliv na aerodynamiku. Úspora 100-150g představuje asi 1-2% hmotnosti kompletního kola, což znamená pár sekund na strmém stoupání a nic na rovině.

Q: Jaký je hmotnostní limit UCI 6.8kg? A: Technický předpis UCI 1.3.019 uvádí, že závodní kolo nesmí vážit méně než 6.800kg, měřeno bez lahví nebo počítače, ale s košíky, upevněními a klipsovými prodlouženími. Tento limit platí od roku 2000 a protože moderní rámy mohou být vyrobeny na 5.5-6.0kg, týmy často přidávají zátěž, aby vyhověly. Tuhost se projevila, když byla Lorena Wiebes diskvalifikována z etapy Giro 2026 za kolo vážící 6.78kg, což je jen 20g pod limitem.

Q: Co je rychlejší v roce 2026, aerodynamické kolo nebo lehké kolo? A: Pro většinu jízd je to aerodynamické kolo. Aerodynamické rámy jsou nyní o přibližně 150g lehčí než čistě stoupací modely (pokles z ~400g v roce 2020) a mohou dosáhnout limitu 6.8kg, takže sklon stoupání, kde vyhrává lehké kolo, se posunul z ~3-4% na ~6%. Pod přibližně 6% je aerodynamické kolo rychlejší, což je důvod, proč je "aero se vrací" dominantním názorem pro rok 2026.

Q: Mohu si koupit nebarevné karbonové silniční kolo? A: Ano. Omezená edice Dark Series od Colnaga (300 kusů Y1Rs a V5Rs) prodává surový karbon za stejnou cenu jako lakovaný, přibližně £11,999-£15,000. Levněji, značky s otevřeným moldem a přímým prodejem spotřebitelům často uvádějí surový karbon jako standardní, nejlevnější povrch, přičemž lakování je za příplatek přibližně $120-200. Některé surové ultralehké rámy se uvádějí s hmotností blízko 650g a jsou schváleny UCI.

Q: Je holý karbon odolný a potřebuje UV ochranu? A: Je strukturálně odolný, ale vystavená epoxidová pryskyřice může degradovat pod vlivem UV záření po letech, takže surový karbon potřebuje UV-odolný průhledný lak nebo ochranný prostředek, který je třeba aplikovat a udržovat. Tovární surové rámy již obsahují tuto tenkou ochrannou vrstvu. Pokud si sami odstraníte barvu z rámu, počítejte s přibližně 50g na průhledný lak, který budete muset přidat zpět, a nejprve zkontrolujte svou záruku, protože odstranění barvy ji může zrušit.

Holá pravda

Odstraňte veškerou okázalost a 2026 holý peloton je přesně to, jak to vypadá: divadlo okrajových zisků, privilegium pro vedoucí týmy, které se snaží snížit posledních 100-200g podle 25 let starého pravidla. Ale holý karbon dramatizuje skutečný posun, který sahá daleko za rámec Tour. Aerodynamické rámy se tiše dostaly na dostatečnou hmotnost, aby splnily limit UCI, což znamená, že stará volba mezi aerodynamickým a lehkým kolem je většinou vyřešena. Pro cokoli méně než horské etapy moderní aerodynamické kolo, které zvládne vše, vyhrálo debatu.

Pro skutečného cyklistu není závěr "jděte a odstraňte barvu z rámu." Je to, že chytrý nákup v roce 2026 je rychle tvarované aerodynamické kolo, které vám sedí, obuté do kvalitních pneumatik a v správné pozici, lakování je zcela volitelné. Profíci vám ukazují, kde se skrývá výkon, a není to v povrchové úpravě. Pokud chcete jít hlouběji do této výměny, náš průvodce o aerodynamických versus endurance silničních kolech a náš srovnávací přehled skupinových sad pro rok 2026 navazuje přesně tam, kde holý peloton končí: ne "které kolo je nejlehčí," ale "které kolo je nejrychlejší pro jízdu, kterou skutečně děláte."

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY