Campagnolos Pro Peloton Exit: Hvorfor intet 2026 WorldTour-hold kører med det italienske mærke

Campagnolo's Pro Peloton Exit: Why No 2026 WorldTour Team Rides the Italian Brand

Campagnolos Pro Peloton Udgange: Hvorfor Ingen 2026 WorldTour Hold Kører det Italienske Mærke

Ingen groupset har vundet flere samlede Tours de France end Campagnolo. Tællingen ligger omkring 43 GC sejre, mere end Shimano eller SRAM. Og i 2026 kører ikke et eneste af de 18 mænds UCI WorldTour hold det. Denne artikel forklarer, hvordan det skete: Cofidis nedrykning, der trak udløseren, den langsomme tiårige nedgang, der satte det op, de cirka €24 millioner, virksomheden har blødt siden 2023, og hvad noget af det betyder, hvis du allerede ejer Campagnolo eller overvejer det til dit næste byggeri.

Det meste dækning behandler tre ting som separate historier: UCI licensreglerne, virksomhedens økonomi og produktudvalget. De er den samme historie. Ved slutningen af dette vil du vide, hvem der stadig kører det Vicenza-mærke, hvorfor toppen af sporten er blevet til en Shimano-mod-SRAM konfrontation, og om "ingen Campagnolo i WorldTour" læses som en nekrolog eller en bevidst ændring af planen.

Nøglepunkter

- Zero af 18 2026 mænds WorldTour hold kører Campagnolo. Gitteret opdeles i 10 Shimano / 8 SRAM.

- Udløseren var Cofidis's nedrykning til ProTeam status. Det var Campagnolos eneste WorldTour hold i 2025.

- Dette er anden gang på tre år at Campagnolo ikke har haft noget WorldTeam (det var også fraværende i 2024).

- Campagnolo er ikke væk fra pelotonen: Cofidis og Bardiani CSF kører stadig deres groupsets på ProTeam niveau, inklusive Tour og Giro.

- Mærket har haft €24M+ i tab (2023–2025), planlagde cirka 40% afskedigelser, og undgik derefter dem via en fagforenings "solidaritetskontrakt."

- Nye produkter fortsætter med at komme: Super Record Wireless 13 (juni 2025) og den billigere Record 13 (april 2026, fra €2,699).


Det mest succesfulde groupset i Tour-historien udstyrer nu nul top-hold

Start med modsigelsen, for alt andet hænger sammen med det. Campagnolo groupsets har drevet noget som 43 samlede Tour de France vindere, mere end Shimano eller SRAM nogensinde har formået. Coppi, Merckx, Indurain, en lang række gule trøjer. Og den sidste af disse Tour sejre kom i 2020, da Tadej Pogačar tog løbet på UAE Team Emirates med Super Record EPS. Siden da, intet på det allerhøjeste.

I 2026 blev kløften mellem den historie og nutiden svær at se væk fra. Da de store udstyrsrundups kom (BikeRadars årlige WorldTour cykelgalleri, Velos groupset undersøgelse), bemærkede læserne alle det samme tomme rum. Hvert af de 18 mænds WorldTeams kører enten Shimano Dura-Ace Di2 eller SRAM Red AXS. Ingen kører Campagnolo. BikeRadars galleri vinkede faktisk mærket af med et "arrivederci (igen)," fordi vi har været her før.

Udløseren har et navn. Cofidis var Campagnolos eneste herre WorldTour-hold i 2025, og det blev nedrykket til UCI ProTeam-status for 2026. Da Cofidis faldt ud af den øverste liga, faldt Campagnolo med det. Der var ikke andet, der holdt mærket oppe der.

Her er den del, der bør ændre, hvordan du læser overskriften. Dette er ikke et freakresultat. Det er den synlige spids af et fald, der har været under opbygning i ti år. Campagnolos WorldTour-tælling er faldet fra 4 hold i 2021 til 0 i 2026, med et kort enkelt-hold blink i midten. Og under det ligger en reel finansiel krise i Vicenza: stigende tab, en omstruktureringsplan og et tilbagetog fra det mellemste marked, som mærket tidligere ejede.

Så argumentet i denne artikel er simpelt. "Campagnolo fraværende fra 2026 WorldTour" er sandt, det betyder noget, og det er et symptom på noget større. Det større handler om penge, markedsstruktur og et berømt familieejet selskab, der forsøger at omdanne sig selv til et luksusmærke i stedet for en massemarked racingleverandør. Resten af artiklen viser, hvordan brikkerne passer sammen.

Et rent infografik overskriftskort, der viser "0 af 18" WorldTour-hold på Campagnolo i 2026, med tre små ikoner, der repræsenterer de tre kræfter bag det — en UCI nedrykningshammer, en nedadgående euro balance, og et groupset — visuelt forudsigende artikelens struktur
Et rent infografik overskriftskort, der viser "0 af 18" WorldTour-hold på Campagnolo i 2026, med tre små ikoner, der repræsenterer de tre kræfter bag det — en UCI nedrykningshammer, en nedadgående euro balance, og et groupset — visuelt forudsigende artikelens struktur

Hvad er nyt i 2026: WorldTour blev et to-hestes løb

Den største udvikling i 2026 er, at herrernes WorldTour nu, i enhver praktisk forstand, er et duopol. På tværs af alle 18 WorldTeams er fordelingen 10 på Shimano Dura-Ace Di2 og 8 på SRAM Red AXS. Campagnolos tal er nul, og dette er anden gang på tre år, at mærket er blevet udelukket, da det heller ikke havde noget WorldTeam i 2024.

Det, der virkelig ændrede markedet i 2026, var SRAMs fortsatte fremgang. Engang en fjern tredjeplads bag Shimano, er SRAM vokset til det, Velo kalder en "milliard-dollar udfordrer." Flere store tidligere Shimano-hold skiftede til SRAM Red AXS for 2026, herunder Team Visma | Lease a Bike, EF Education–EasyPost, og Decathlon CMA CGM. Det var ikke bare en omrokering af sponsorater. Det hårdnede toppen af sporten til en direkte Shimano-mod-SRAM kamp, uden plads til en tredje leverandør.

For Campagnolo er det et strukturelt problem, ikke et spørgsmål om uheld. WorldTour-sponsorater er et våbenkapløb. At udstyre et hold betyder fulde groupsets, dybe hjulsbeholdninger, reservedele, neutral-service støtte og rejsende mekanikere på tværs af en brutal global kalender, normalt til en stejl rabat eller gratis, plus kontanter oveni. Shimano og SRAM kan afskrive det som en markedsføringslinje mod komponentvirksomheder, der er værd milliarder. Et mærke, hvis samlede omsætning løber op i titusinder af millioner euro, kan ikke matche den udgift år efter år, og slet ikke mens det taber penge.

Tænk på det på denne måde. I et to-leverandørmarked kan hver spiller klare sponsoratvåbenkapløbet, fordi vindende synlighed direkte beskytter en stor installeret base. En tredje spiller bliver klemt fra begge ender: den betaler de samme svimlende omkostninger, men fanger en brøkdel af afkastet. Efterhånden som Shimano og SRAM konsoliderede sig gennem 2026, blev logikken i, at Campagnolo finansierede et WorldTeam, kun værre.

En hurtig nøjagtighedsnote, fordi der var noget støj her. Et Campagnolo-relateret "Road Index 2026" socialt indlæg antydede forbindelser til hold som AG2R og UAE. Ignorer det. De race-bekræftede udstyrs lister efterlader ingen plads til tvivl: UAE Team Emirates kører Shimano i 2026, ikke Campagnolo. Når du holder øje med, hvem der kører hvad, skal du stole på de fotograferede race-dags revisioner, ikke på promoveringsgrafik.

Konklusionen: 2026 er året, hvor duopoliet stoppede med at være en trend og blev den normale tilstand i WorldTour. Campagnolo kæmper ikke mod to rivaler om en bid. På det højeste niveau er det blevet prissat ud af rummet.

Et vandret søjlediagram eller donutdiagram, der visualiserer 2026 mænds WorldTour groupset-opdeling — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — med nul-segmentet fremhævet i rødt
Et vandret søjlediagram eller donutdiagram, der visualiserer 2026 mænds WorldTour groupset-opdeling — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — med nul-segmentet fremhævet i rødt

2026 mænds WorldTour groupset-gitter: hvem kører hvad

Den reneste måde at bevise "ingen Campagnolo" på er blot at lægge hele gitteret ud. Tabellen nedenfor opsummerer 2026 mænds WorldTour groupset-landskab, opdelingen som hver anerkendt opsummering lander på.

Groupset-mærke Flagship-gruppe WorldTeams i 2026 Andel af gitter
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 10 56%
SRAM Red AXS 8 44%
Campagnolo Super Record Wireless 13 0 0%
Total 18 100%

Resultatet er klart: 10 Shimano, 8 SRAM, 0 Campagnolo, på tværs af alle 18 WorldTeams. For mærket med flest Tour-sejre i historien er det nul i bunden af rækken hele historien i én celle.

Det hjælper med at forstå, hvorfor gitteret bevæger sig, som det gør. Groupset-sponsorater i professionel cykling er klæbrige, men ikke permanente. Holdene underskriver flerårige leveringsaftaler, så gitteret bliver ikke omrokkeret helt hver sæson. Men når et stort hold kommer ind i billedet, kan det ændre flere pladser på én gang. De 2026 SRAM-gevinster (Visma, EF og Decathlon, der alle skifter fra Shimano) er netop det: en håndfuld højprofilerede kontrakter, der skifter hænder og synligt tipper balancen.

Nogle praktiske bemærkninger til at læse et gitter som dette:

  • Groupset, ramme og hjul er separate sponsorater. Et hold på Shimano Dura-Ace kan køre med en hvilken som helst af et dusin ramme-mærker og en anden hjulsponsor igen. Når du scanner en opsummering, skal du holde de tre kategorier adskilt. At sammenblande dem er den mest almindelige fejl, fans begår.
  • Denne tabel sporer WorldTeam-status. Den udelader bevidst ProTeams, som er præcis, hvor Campagnolo stadig lever i 2026 (mere om det snart).
  • Neutral service er ikke sponsorat. Shimanos neutral-servicebiler ved løb gør ikke hvert hold til et "Shimano-hold." Tjek altid holdets faktiske racercykler.

Den strategiske konklusion er denne. Et gitter, der viser 10/8/0, er ikke resultatet af én dårlig sæson. Det er den naturlige slutning på et marked, hvor to leverandører har skalaen til at fortsætte med at købe synlighed, og en tredje ikke har. Tabellen er et øjebliksbillede, men øjebliksbilledet er år med konsolidering, der viser sig på én gang. Når det nul synker ind, er resten af artiklen blot forklaringen bag det.

Cofidis-nedrykning: hvordan det sidste Campy-hold faldt ud

For at forstå, hvorfor Campagnolo forsvandt fra WorldTour, skal du forstå UCI forfremmelse og nedrykning, mekanismen der stille beslutter, hvem der sidder ved det øverste bord.

UCI uddeler WorldTeam-licenser i tre-årige cyklusser, hvor holdene rangeres efter point samlet over hele perioden. For 2026–2028 cyklussen var det scorekort, der betød noget, den 2023–2025 tre-årige rangering, og UCI Licenskommissionen tildelte 18 mænds WorldTeam-licenser stort set baseret på det. Slut inden for de 18 bedste, og du bliver forfremmet eller beholdt; slut uden for, og du falder til ProTeam.

Cofidis sluttede på den forkerte side af linjen. I den endelige 2023–2025 rangering placerede Cofidis sig som 19., og missede WorldTour-kuttet med 397 UCI point. Holdet, der greb den sidste tilgængelige licens, som nummer 18, var Uno-X Mobility, det norske hold, der skubbede Cofidis ud. Nedrykningen blev bekræftet i rapportering dateret 21. oktober 2025, og konsekvensen var øjeblikkelig: UCI Licenskommissionen godkendte ikke Cofidis (eller Arkéa–B&B Hotels) til WorldTeam-licenser for 2026, og registrerede begge i stedet som UCI ProTeams.

Den 397-points margen er hængslet i hele historien. Luk det hul (en etapesejr her, en stærkere Grand Tour GC der) og Campagnolo har stadig et WorldTeam i 2026, og denne artikel eksisterer ikke. Brandets samlede top-tier tilstedeværelse kom ned til et holds resultater over tre sæsoner, uden margin til overs.

Nu nuancen, som casual dækning ofte fumler med: nedrykning er ikke forsvinden. Et ProTeam er stadig et professionelt hold. Mere præcist, Cofidis som et nedrykket ProTeam beholder sit Campagnolo partnerskab og beholder automatiske invitationer til 2026 Tour de France og alle fem Monumenter. Så Campagnolo cykler vil stadig stille op til sportens største løb i 2026. De vil bare ikke være på et WorldTeam.

Hvis etiketterne bliver forvirrende, her er en simpel måde at skære igennem det:

  1. Er holdet i top 18 af UCI-rangeringen? Ja betyder WorldTeam. Nej betyder ProTeam (eller lavere).
  2. Har holdet en Campagnolo leveringsaftale? Cofidis: ja. Den aftale overlevede nedrykningen.
  3. Vil holdet deltage i Grand Tours? Cofidis, som et ProTeam med auto-invitationer, vil være til stede ved Touren, så Campagnolo vil være synligt der uanset dets WorldTeam antal.

Sæt de tre sammen, og den tilsyneladende modstrid løser sig. Campagnolo har nul WorldTeams, men en reel, racing professionel tilstedeværelse. "Ingen WorldTour hold kører Campagnolo" er sandt og meningsfuldt, men det beskriver et licens resultat, ikke brandets forsvinden fra professionel racing.

Et flowchart diagram, der viser UCI promoverings/nedrykningslogik — den 2023–2025 tre-års rangering, der fører til 18 WorldTeam licenser, med Cofidis på 19. plads (-397 point bag Uno-X på 18. plads) der grener ned til "ProTeam, beholder Campagnolo + Tour auto-invitation"
Et flowchart diagram, der viser UCI promoverings/nedrykningslogik — den 2023–2025 tre-års rangering, der fører til 18 WorldTeam licenser, med Cofidis på 19. plads (-397 point bag Uno-X på 18. plads) der grener ned til "ProTeam, beholder Campagnolo + Tour auto-invitation"

Campagnolo er ikke væk — det er bare nedrykket

Læser man kun WorldTour overskrifterne, ville man antage, at Campagnolo stille og roligt havde trukket sig fra professionel cykling. Det har det ikke. I 2026 overlever brandet i pelotonen på ProTeam niveau, og der er to hold, der er værd at kende.

Cofidis er stadig Campagnolos flagskib. Som et 2026 ProTeam med automatiske Grand Tour invitationer, vil Cofidis køre Tour de FranceLOOK 795 Blade RS / 796 Monoblade RS rammer, med Campagnolo Super Record 13 grupper og Campagnolo Bora / Hyperon hjul. Det gør Cofidis til det eneste Campagnolo-udstyrede hold ved 2026 Tour, den eneste tricolore fanebærer ved det løb, som Campagnolo har vundet mere end nogen anden komponentproducent.

Bardiani CSF, det langvarige italienske ProTeam, er den anden tilbageholdte. Til 2026 Giro d'Italia præsenterede holdet den specialudgave De Rosa 70 "Ogni Maggio" (afsløret 5. maj 2026), bygget omkring Campagnolo Super Record Wireless 13-speed grupper og Bora Ultra WTO hjul. Et italiensk brand, en italiensk rammebygger, og et italiensk grupper ved den italienske Grand Tour. Som sidste bastioner går, er det en passende en.

Det, der forvirrer folk, er forskellen mellem tre termer, der alle lyder ens:

Term Hvad det betyder Campagnolo i 2026
WorldTeam licens Top-18 UCI status; obligatorisk deltagelse i alle top løb Ingen
ProTeam Anden-tier professionel licens; kan tjene eller blive inviteret til store løb Cofidis, Bardiani CSF
Event deltagelse Faktisk at køre et givet event (via licens eller invitation) Tour (Cofidis), Giro (Bardiani CSF)

Læser man ned ad den højre kolonne, falder det på plads. Campagnolo har nul WorldTeam licenser, men det har to ProTeams og aktive starter ved både Tour og Giro. Brandet er til stede ved løbene. Det er bare ikke på en WorldTeam liste.

Dette er også grunden til, at "er Campagnolo overhovedet stadig i professionel cykling?" er det forkerte spørgsmål. Den ærlige version er snævrere og mere interessant: Campagnolo er blevet nedgraderet fra WorldTour, ikke slettet fra sporten. Dets cykler vil stadig dukke op i Grand Tour-udsendelser, stadig blive kørt op ad alpine bjerge, stadig lande i race-dag foto-gallerier, blot under et ProTeam-banner i stedet for et WorldTeam-banner.

Én mere nøjagtighedsbeskyttelse, da det fortsætter med at komme op: hvis du ser et krav om, at Campagnolo udstyrer et WorldTeam i 2026, så tjek den race-bekræftede udstyrsliste, før du tror på det. Brandets ægte professionelle fodaftryk i 2026 er Cofidis og Bardiani CSF på ProTeam-niveau. Det er det.

Et årti med tilbagegang: Campagnolos WorldTour-hold, 2021 til 2026

2026 nul viste sig ikke natten over. Læg år-for-år tællingen ud, og forløbet er svært at overse: en konstant erosion med en kortvarig genopretning i midten.

Sæson WorldTour-hold på Campagnolo Eksempelhold Bemærkning
2021 4 (flere) Movistar skifter til SRAM eTap AXS
2023 1 AG2R Citroën Ned til en enkelt flagbærer
2024 0 Første fulde WorldTour-fravær
2025 1 Cofidis Kortvarig tilbagevenden med ét hold
2026 0 Andet fravær på tre år

Formen på den tabel siger det bedre end et afsnit kunne: 4 → 1 → 0 → 1 → 0. Et brand, der forsyner fire WorldTour-hold så sent som i 2021, leverer nu ingen, med et par enkelt-hold blips på vej ned. I bakspejlet ser 2025-sæsonen for Cofidis mindre ud som en genopretning og mere som en udsættelse af henrettelsen, der blev annulleret i det øjeblik de 397 point forsvandt.

Et linje- eller trin-diagram, der viser Campagnolos WorldTour-holdantal fra 2021 til 2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), med annoteringsmarkører for nøgleafgange — Movistar til SRAM i 2021 og Cofidis' 2026 nedrykning
Et linje- eller trin-diagram, der viser Campagnolos WorldTour-holdantal fra 2021 til 2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), med annoteringsmarkører for nøgleafgange — Movistar til SRAM i 2021 og Cofidis' 2026 nedrykning

Bag tallene sidder nogle ægte markante afgange, og de svirrer, fordi det er hvem der gik.

  • Movistar, et af Campagnolos mest historiske partnere og holdlinjen af Indurain, Valverde og Quintana, skiftede til SRAM eTap AXS for 2021-sæsonen. At miste en partner med så meget Tour-historie var et vendepunkt. Det signalerede, at selv Campagnolos mest loyale flagskibsrelationer ikke længere var sikre.
  • Lotto-Soudal skiftede fra Campagnolo til Shimano Dura-Ace omkring 2018–2019, endnu et langvarigt forhold, der blev opslugt af duopolit.

Hver afgang gjorde den næste lettere. Færre WorldTour-hold betyder mindre synlighed på racedagen, hvilket svækker marketingcasen for den næste fornyelse, hvilket efterlader brandet afhængigt af en krympende pulje af partnere, indtil et holds nedrykning kan nulstille hele WorldTour-tilstedeværelsen i et enkelt hug. Det er fælden, som Campagnolo faldt i. I 2025 hang brandets samlede top-tier fodaftryk på et holds resultater, og i en tre-års rangering er et hold en skrøbelig ting at læne sig op ad.

Værd at understrege: dette er en kommerciel tilbagegang, ikke en teknisk. Campagnolo mistede ikke hold, fordi deres gruppesæt stoppede med at fungere. Super Record forblev et eftertragtet, smukt konstrueret system hele tiden. Hold forlod for bedre kommercielle vilkår, dybere gratis produktallokeringer og den gravitationelle tiltrækning af to leverandører, der simpelthen kunne overgå Campagnolo i støtte. Tabellen ovenfor er en sponsorhistorie, ikke en præstationshistorie, og den skelnen betyder meget, når vi kommer til, om udstyret stadig er værd at købe.

Følg pengene: hvorfor dette virkelig skete

Fjern racerløbet, og den virkelige motor i denne historie er balancebogen. Campagnolos exit fra WorldTour er en konsekvens af en alvorlig finanskrise i Vicenza.

De overordnede tal er barske. Campagnolo registrerede tab, der oversteg €24 millioner i perioden 2023–2025 (ifølge regnskaber pr. 31. maj 2025). Det værste år var 2024: indtægterne faldt med 39% år-til-år, hvilket resulterede i et driftsunderskud på cirka €15 millioner i det enkelte år. Et indtægtsfald på 39% er ikke en blød periode. Det er den slags nedgang, der tvinger til strukturelle ændringer, og det gjorde det.

Den ændring tog form af en omstruktureringsplan. Hovedkontoret i Vicenza beskæftiger omkring 300 personer, og en bredt rapporteret plan fra slutningen af 2025 foreslog at skære omkring 120 stillinger, cirka 40% af personalet. Det tal blev forståeligt nok den skræmmende overskrift: en berømt italiensk producent klar til at fyre næsten halvdelen af sin arbejdsstyrke.

Her er nuancen, som mange dækninger overså eller fik forkert, og den ændrer tonen i hele situationen. Campagnolo nåede senere til en aftale med fagforeningerne, bygget op omkring en "solidaritetsaftale," en omkostningsdelings- og reduceret arbejdstidsordning, og sagde, at aftalen "klart udelukkede enhver form for fyringer." Så den overskrift om 40%-fyringsplanen var et forslag, der i sidste ende blev undgået, ikke et blodbad, der blev gennemført. Hvis du tager ét stykke præcision fra denne artikel, så gør det dette: fyringerne blev foreslået og undgået, ikke en massefyring, der fandt sted.

Omkring de finansielle forhold sidder en klar strategisk drejning. BikeRadar bemærker, at Campagnolo har repositioneret sig som et "sportsluxus" brand, efter at have forladt entry- og mid-range vejsegmenterne, hvor volumen (og en stor del af de tabte indtægter) tidligere fandtes. Den nye industrielle plan signalerer en hensigt om at genindtræde i de lavere segmenter, og lanceringen af Record 13 er det første konkrete tegn på det, men den seneste retning har været ubestrideligt opadgående og lavere volumen.

Samlet set ser exit fra WorldTour mindre ud som et sportsligt valg og mere som en finansiel nødvendighed:

  1. Indtægterne kollapser (−39% i 2024), delvist fordi brandet trak sig fra volumen mid-range.
  2. Tabene stiger (€24M+ over tre år), hvilket tvinger en omstruktureringsplan.
  3. Diskretionære udgifter presses, og få ting er mere diskretionære eller dyrere end at finansiere et WorldTour-hold i et to-leverandør våbenkapløb.
  4. Det ene tilbageværende hold (Cofidis) bliver degraderet, og der er ingen finansiel appetit eller kommerciel logik til at jagte en erstatning for WorldTeam-aftalen.

Den strukturelle virkelighed under alt dette: Campagnolos tens-of-millions-of-euros omsætning er småt i forhold til Shimanos multi-billion-dollar cykelkomponentforretning og til det privatejede SRAMs skala. Målt på værdi har Campagnolo kun en lav en-cifret andel af det globale groupset-marked. Du kan ikke vinde et sponsorvåbenkapløb fra den position, mens du taber penge, så du stopper med at kæmpe og placerer pengene, hvor de faktisk kan genopbygge forretningen: produkter og margin.

En to-panel finansiel infographic — venstre panel et søjlediagram over Campagnolos ~39% indtægtsfald og ~€15M 2024 driftsunderskud / €24M+ kumulative tab 2023–2025; højre panel en skala sammenligning, der viser Campagnolos tens-of-millions omsætning mod Shimanos multi-billion komponentforretning
En to-panel finansiel infographic — venstre panel et søjlediagram over Campagnolos ~39% indtægtsfald og ~€15M 2024 driftsunderskud / €24M+ kumulative tab 2023–2025; højre panel en skala sammenligning, der viser Campagnolos tens-of-millions omsætning mod Shimanos multi-billion komponentforretning

Arven, der gør exit'et smertefuldt

For at forstå, hvorfor "Campagnolo fraværende fra WorldTour" fremstår som en reel historie snarere end en fodnote i specifikationsarket, skal du forstå, hvad brandet er. Dette er ikke en generisk komponentleverandør, der har et hårdt år. Det er uden tvivl det mest historisk vigtige navn i sporten.

Oprindelseshistorien er den slags myte, som andre mærker ville dræbe for at opfinde. Campagnolo blev grundlagt i 1933 i Vicenza, Italien, af Tullio Campagnolo, en tidligere rytter. Legenden: mens han kæmpede for at løsne frosne vingemøtrikkerCroce d'Aune-passet i Dolomitterne under et løb, fandt den følelsesløse Tullio en hurtigere måde at frigøre et hjul på. Den frustration blev til quick-release akslen (patenteret omkring 1930), en mekanisme så grundlæggende, at stort set hver cykel på jorden, uanset mærke, stadig bruger Tullios idé i dag.

En illustreret tidslinje over Campagnolos banebrydende innovationer — 1933 grundlæggelse i Vicenza, quick-release akslen født på Croce d'Aune-passet, Cambio Corsa, og 1966 Nuovo Record parallelogram gearskifter — afsluttende med "43 Tour sejre, sidst i 2020"
En illustreret tidslinje over Campagnolos banebrydende innovationer — 1933 grundlæggelse i Vicenza, quick-release akslen født på Croce d'Aune-passet, Cambio Corsa, og 1966 Nuovo Record parallelogram gearskifter — afsluttende med "43 Tour sejre, sidst i 2020"

Listen over Campagnolo "første" læses som en pensumoversigt over, hvordan den moderne cykel blev til:

  • Quick-release nav og aksel, opfindelsen der startede det hele.
  • Cambio Corsa gearsystemet, en tidlig, glorværdig mekanisk multi-speed løsning.
  • Nuovo Record parallelogram gearskifter (1966), parallelogramdesignet der understøtter stort set hver moderne gearskifter, inklusive Shimano og SRAM.

Så er der palmarès. Campagnolo gruppesæt står for cirka 43 samlede Tour de France sejre, det højeste af alle komponentproducenter. Problemet, og grunden til at 2026 nul stikker så meget, er datoen for den seneste: 2020, Tadej Pogačar på Super Record EPS. Mærket, der har vundet flere gule trøjer end nogen anden, har ikke smagt en Tour-sejr i et halvt årti, og udstyrer nu ingen hold i en position til at levere en.

Ejerskabshistorien tilføjer den sidste, meget menneskelige dimension. Campagnolo er stadig en privat ejet, familie-kontrolleret virksomhed, ledet af Valentino Campagnolo, Tullios søn. En ægte familievirksomhed med et navn der har eksisteret i over 90 år, hvilket er en del af grunden til, at den økonomiske nød og overskriften "40% fyringer" ramte så hårdt i cykelverdenen. Der er endda rapporter om små eksterne aktieandele ejet af højt profilerede navne, herunder LeBron James og cyclocross- og landevejsstjernen Mathieu van der Poel, et hint om hvor meget kulturel prestige mærket stadig bærer, selvom dets WorldTour tilstedeværelse er forsvundet.

Her er grunden til, at alt dette er pointen og ikke en digression. Når Shimano mister et hold, er det en forretningsopdatering. Når Campagnolo (opfinderen af quick-release, parallelogram gearskifteren, og det mest vindende gruppesæt i Tour-historien) ikke har nogen WorldTour-hold, læses det som et arvemærke der glider af hovedscenen. Den følelsesmæssige vægt er netop derfor, at fraværet i 2026 blev en historie værd at fortælle, og hvorfor "er Campagnolo ved at dø?" blev til et reelt spørgsmål snarere end et ligegyldigt et.

Er Campagnolo stadig værd at købe i 2026? Super Record 13, Record 13, og pris vs rivaler

For de fleste læsere fører dramaet i WorldTour til et praktisk spørgsmål: hvis jeg ejer Campagnolo, eller jeg er fristet til at købe det, bør mærkets problemer bekymre mig? Det beroligende svar er, at produkt siden ser langt sundere ud end sponsorsiden, og 2026 er faktisk et bemærkelsesværdigt produktår.

To nylige lanceringer definerer det nuværende sortiment. Super Record Wireless 13, Campagnolos første 13-speed trådløse landevejsgruppe, blev lanceret i juni 2025. Det er halo-produktet: 2,445 g (lettere end de 2,520 g af den tidligere 12-speed version), cirka 750 km batteri pr. opladning (fuld opladning på omkring en time, 90% på omkring 45 minutter), med kassette fra 10-29 op til 11-36 og tilbagekomsten af Campagnolos elskede thumb shifter. MSRP er omkring €4,300 uden en effektmåler; amerikanske priser blev rapporteret omkring $5,065 for 2×13 All-Road opbygningen og $3,975 for 1×13 Road versionen.

Så kom der i april 2026 en strategisk vigtig model: Record 13, en billigere 13-speed gruppe på den samme trådløse platform, startende fra €2,699 (2×13 Road). Det er Campagnolo, der forsøger at genvinde det mellemsegment, de forlod, det første konkrete bevis på, at den industrielle plan om at "genindtræde lavere segmenter" er mere end snak.

Her er, hvordan den nuværende flagskibsmodel og den nye værdioption står i forhold til konkurrenterne:

Gruppe Lancering Gear Ca. pris Vægt Bemærkninger
Campagnolo Super Record Wireless 13 Jun 2025 2×13 ~€4,300 / ~$5,065 (All-Road) 2,445 g Halo gruppe; tommelfinger skifter; ~750 km batteri
Campagnolo Record 13 Apr 2026 1×/2×13 fra €2,699 +208–342 g vs SR Samme platform, billigere materialer/finish
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 2×12 ~£3,649–£3,999 (forhandler) Et etableret WorldTour benchmark
SRAM Red AXS 2×12 ~$4,800 (kit) Den stigende WorldTour udfordrer

Et par forbehold om den prisfastsættelse: den blander MSRP og forhandlerpriser på tværs af regioner, så betragt det som vejledende snarere end en direkte sammenligning. Men billedet er klart nok. Super Record 13 ligger i den premium ende, og Record 13 underbyder bevidst for at udvide adgangen.

En side-om-side sammenligningstabel af Campagnolo Super Record 13 vs Record 13 vs Shimano Dura-Ace Di2 vs SRAM Red AXS, der plotter ca. pris mod vægt, med det delte platform link mellem de to Campagnolo grupper visuelt fremhævet
En side-om-side sammenligningstabel af Campagnolo Super Record 13 vs Record 13 vs Shimano Dura-Ace Di2 vs SRAM Red AXS, der plotter ca. pris mod vægt, med det delte platform link mellem de to Campagnolo grupper visuelt fremhævet

Hvad der adskiller Record 13 fra Super Record 13 er værd at vide. De deler den samme geararkitektur, ergonomi, batteri og brede krydskompatibilitet, så funktionelt skifter og bremser de ens. Forskellene er materialer og finish: Record 13 bruger en rustfri stål krankskaft i stedet for titanium og involverer mindre bearbejdning, hvilket tilføjer cirka 208–342 g afhængigt af konfiguration. Du betaler for gram og glans, ikke for ydeevne. (En effektmåler tilføjer cirka €600 på Record-linjen.)

Nu en ægte købsbeslutningsramme, fordi "er det det værd?" afhænger helt af, hvad du vægter:

  1. Du vil have den letteste, mest udsøgte vejgruppe, og budgettet er ikke en begrænsningSuper Record Wireless 13. Det er haloen, og det er helt nyt (2025).
  2. Du elsker Campagnolo-følelsen, men vil have fornuftige pengeRecord 13 (fra €2,699). Samme gearskift, beskeden vægtstraf, hundredevis sparet.
  3. Du er bekymret for langsigtet support og dele → dette er den virkelige overvejelse, ikke racegevinster. Nyt produkt sendes aktivt og er krydskompatibelt, så dette er ikke et vedligeholdelses-only zombie brand. Men en mindre virksomhed betyder, at du bør sanity-tjekke forhandlerstøtte og dele tilgængelighed i din region før du forpligter dig.
  4. Genbrug betyder mest for dig → tag højde for, at Campagnolos mindre fodaftryk kan betyde et tyndere brugt marked end Shimano eller SRAM. Køb fordi du elsker det, ikke som en investering.

Den ærlige bundlinje: fraværet af WorldTour-hold siger næsten intet om, hvorvidt udstyret er godt eller supportabelt. Det har altid været en kommerciel historie. Med to 13-speed lanceringer på tolv måneder og et bevidst skub tilbage i mellemsegmentet, opfører Campagnolo sig som en virksomhed, der investerer i produkt, hvilket for en ejer er signalet, der faktisk betyder noget.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilke 2026 herre WorldTour-hold kører Campagnolo? Ingen. Alle 18 herre WorldTeams kører enten Shimano Dura-Ace Di2 eller SRAM Red AXS, fordelt på 10 Shimano / 8 SRAM. Campagnolo udstyrer nul WorldTeams i 2026, for anden gang på tre år (det var også fraværende i 2024).

Bliver Cofidis nedrykket, og hvorfor er det vigtigt for Campagnolo? Ja. Cofidis sluttede 19. i den endelige 2023–2025 UCI treårs rangliste, og missede WorldTour-kvalifikationen med 397 point (Uno-X Mobility tog den sidste licens, som nummer 18), og blev registreret som et UCI ProTeam for 2026. Da Cofidis var Campagnolos eneste WorldTour-hold i 2025, betød nedrykningen, at Campagnolo helt forlod det øverste niveau.

Er Campagnolo stadig i pro pelotonen overhovedet i 2026? Ja, på ProTeam niveau. Cofidis kører Tour de France på LOOK-rammer med Super Record 13 og Bora/Hyperon hjul (det eneste Campagnolo-hold ved 2026 Tour), og Bardiani CSF kører De Rosa 70 "Ogni Maggio" med Super Record Wireless 13 ved Giro d'Italia. Så Campagnolo er til stede ved Grand Tours, bare ikke på et WorldTeam.

Er Campagnolo på vej til at gå konkurs? Ikke som tingene står nu. Brandet har registreret €24M+ i tab (2023–2025) med et fald i indtægterne på cirka 39% i 2024, og en plan fra slutningen af 2025 foreslog at skære omkring 40% af sin ~300-personers arbejdsstyrke i Vicenza. Men Campagnolo nåede en fagforenings "solidaritetskontrakt", der undgik formelle afskedigelser, og de lancerer stadig nye produkter. Dette er en smertefuld omstrukturering, ikke en lukning.

Hvor mange Tour de France-sejre har Campagnolo, og hvornår var den seneste? Omtrent 43 samlede GC-sejre, mere end nogen anden gruppesetproducent. Den seneste var 2020 (Tadej Pogačar, UAE Team Emirates, på Super Record EPS).

Hvor meget koster Super Record 13 i forhold til Shimano Dura-Ace og SRAM Red? Campagnolo Super Record Wireless 13 koster cirka €4,300 MSRP (≈$5,065 for 2×13 All-Road opbygningen). Til sammenligning koster Shimano Dura-Ace Di2 R9200 cirka £3,649–£3,999 hos britiske forhandlere, og et SRAM Red AXS kit blev listet til omkring $4,800. Det billigere Campagnolo Record 13 starter ved €2,699. Bemærk, at disse priser blander MSRP og forhandlerpriser, så behandl dem som vejledende.

Er Campagnolo stadig værd at købe i 2026? For den rette køber, ja. Skiftet er fremragende, to nye 13-speed grupper (Super Record 13 i 2025, Record 13 i 2026) viser aktiv investering, og dele er krydskompatible. De reelle faktorer at overveje er forhandlersupport og dele tilgængelighed i dit område samt et potentielt tyndere videresalgmarked end Shimano eller SRAM, ikke fraværet af WorldTour-hold, som er en kommerciel historie snarere end en kvalitetsmæssig.

Vil Campagnolo komme tilbage til WorldTour? Der er ingen bekræftet aftale om at vende tilbage. Partnerskabet med Cofidis fortsætter på ProTeam niveau, og enhver tilbagevenden til WorldTour ville afhænge af en fremtidig UCI licenscyklus plus Campagnolos økonomiske genopretning og strategiske appetit. Givet det opadgående "sports luxury" pivot og omkostningerne ved sponsoratkapløbet, ser en nær fremtidig tilbagevenden usandsynlig ud. Men døren er ikke formelt lukket.

Bundlinjen: tilbagetrækning eller genopfindelse?

Så hvad betyder "ingen 2026 WorldTour-hold kører Campagnolo" egentlig? Samlet set har svaret lag. Den umiddelbare årsag er mekanisk: Cofidis, brandets eneste WorldTeam, tabte en treårs rangkamp med 397 point og blev nedrykket. Den underliggende årsag er økonomisk: €24M+ i tab, et 39% indtægtsfald, og en omstrukturering, der gjorde det umuligt at finansiere et WorldTour-hold i et Shimano-SRAM kapløb. Og den dybere årsag er strategisk: et bevidst skift mod "sports luxury" og væk fra det volumenracingmarked, som brandet engang ejede.

Det afgørende at holde fast i er, at intet af dette er en dom over produktet. Campagnolo opfandt quick-release og den moderne gearskifter, vandt flere Tours end nogen anden, og har netop sendt to helt nye 13-speed trådløse grupper ud på et år, herunder Record 13, et bevidst skridt tilbage mod det midterste segment, som de havde forladt. En virksomhed i ægte frit fald lancerer ikke en ny platform, der har til formål at udvide sin kundebase.

Det er det åbne spørgsmål, 2026 efterlader os med. Den boutique, familieejede, eksklusive Campagnolo af i dag kan læses på to måder. Den ene er et tilbagetog: en engang dominerende leverandør, der er prissat ud af topniveauet, og som samler sig omkring en velhavende niche. Den anden er en genopfindelse: et arvestykke, der bytter massemarkedets volumen for margin, identitet og overlevelse, tilfreds med at være connoisseurrens valg frem for pelotonens standard. 2026 WorldTour-ruten fortæller den første historie. Produktkøreplanen antyder den anden. Hvilken der vinder, vil ikke blive afgjort på vejen i juli. Det vil blive afgjort på balancen i Vicenza.


Kør i RydeCruz — præstationscykeltrøjer i åndbart Bamboo BreathTech-stof, gratis verdensomspændende levering.

Se alle trøjer →

RELATED ARTICLES