Pogacar vs Vingegaard 2026: Kan ruten endelig slå Tadej?
Seks år inde i rivaliseringen, der har defineret moderne cykling, er det interessante spørgsmål ikke længere, hvem disse to ryttere er. Det er, om noget tilbage på kalenderen faktisk kan stoppe Tadej Pogacar. Så her er den mest aktuelle, datadrevne læsning om Pogacar vs Vingegaard 2026, jeg kan samle op til Grand Depart den 4. juli i Barcelona: direkte opgør, en etape-for-etape ruteanalyse, juni-form og live odds, alt sammen vejet ind i en ærlig dom. Efter at Pogacar satte 4 minutter og 24 sekunder ind på Jonas Vingegaard i 2025, er 2026-ruten det bedste bevis endnu på, at dansken stadig har en chance. Det er en bevidst Prudhomme "crescendo", der slutter med en første gang back-to-back Alpe d'Huez dobbelt.
Nøglepunkter
- Pogacar er den klare favorit med cirka 1.70–1.85 (implikeret vinderprobabilitet over 55%); Vingegaard ligger omkring 4.0–5.0.
- 2026-ruten er bevidst bagudlastet: 5 topafslutninger, kun én 26 km individuel tidskørsel, og en brutal sidste uge, der kulminerer på Alpe d'Huez to gange.
- Pogacar har vundet 4 Tours; Vingegaard 2. Vingegaard har aldrig sluttet lavere end andenpladsen i fem forsøg.
- Vingegaard ankommer efter en Giro d'Italia-sejr (Giro-Tour dobbeltspil); Pogacar ankommer efter en dominerende Tour de Suisse og siger "Jeg vil sige, at jeg er stærkere."
- Wout van Aert er ude med skade, en reel skade på Vingegaards støtte på flade og sidevindsdage.
- Ruten giver Vingegaard en teoretisk åbning; formbogen og markedet siger stadig Tadej.

Seks år, ét spørgsmål
Hver juli siden 2021 har Tour de France handlet om de samme to mænd, og hver juli bliver det samme spørgsmål skarpere: kan ruten, træthed eller feltet endelig slå Tadej Pogacar? 2026-udgaven er den 113. Tour, der løber fra 4–26 juli fra Barcelona til Paris, og det ser ud til, at den næsten er bygget med vilje for at være den hårdeste mulige krydsforhør af hans dominans. Løbsdirektør Christian Prudhomme kaldte ruten en "crescendo," der lægger vægt på Pyrenæerne og gemmer de tungeste bjerge til en sidste uge, der slutter med Alpe d'Huez på på hinanden følgende dage.
Det design betyder noget på grund af, hvordan 2025 sluttede. Pogacar vandt ikke bare. Han vandt med 4:24 over Vingegaard, mens Florian Lipowitz var en fjern tredje med +11:00. Kløften, der engang blev målt i sekunder (Pogacar slog Roglic med 0:59 i 2020), er nu åbnet op til minutter. På papiret ser rivaliseringen ud til at være afgjort.
Men "på papiret" er præcis det, som ruten i 2026 er bygget til at forstyrre. Pogacar jagter en rekordligende femte Tour-titel, hvilket ville binde ham med Eddy Merckx, Bernard Hinault, Jacques Anquetil og Miguel Indurain. Vingegaard er i mellemtiden den eneste mand, der faktisk har slået ham her, og han har gjort det to gange, ud fra den bedste ikke-Tour sæson i sin karriere. Min tese er simpel, og jeg synes, den er ærlig: ruten giver Vingegaard en bedre scene at prøve på, end formbogen berettiger. Men at slå denne version af Pogacar kræver næsten perfekt restitution og en ægte Tadej-brist, og ingen af delene er den måde at satse på.
Direkte opgør: hvad rekorden faktisk siger
Start med baseline, fordi rivaliseringens mytologi løber foran dens aritmetik. I den moderne æra har Pogacar vundet fire Tours (2020, 2021, 2024, 2025) og Vingegaard to (2022, 2023). De har mødt hinanden seks år i træk, og i disse direkte opgør holder Pogacar en 4–2 fordel. Her er den del, folk glemmer: Vingegaard har aldrig sluttet lavere end andenpladsen i fem Tour-starts. Dette er ikke en engangs-kontender. Han er den næstbedste Grand Tour-rytter i sin generation, punktum.
Marginerne fortæller den virkelige historie, og de svinger hårdt afhængigt af ruten og året:
| År | Vinder | Runner-up | Final GC-margin |
|---|---|---|---|
| 2020 | Pogacar | Roglic | 0:59 |
| 2021 | Pogacar | Vingegaard | 5:20 |
| 2022 | Vingegaard | Pogacar | 2:43 |
| 2023 | Vingegaard | Pogacar | 7:29 |
| 2024 | Pogacar | Vingegaard | 6:17 |
| 2025 | Pogacar | Vingegaard | 4:24 |
Læs den tabel fra top til bund, og et mønster springer i øjnene: når enten mand vinder, har han tendens til at vinde stort. Den 0:59 nervepirrende sejr fra 2020 (mod Roglic, ikke Vingegaard) er undtagelsen. Siden disse to begyndte at bytte den gule trøje, var den tætteste afslutning mellem dem Vingegaards 2:43 i 2022, og tre af deres seks dueller blev afgjort med mere end fire minutter.
Så hvad siger rekorden egentlig? Dette er en to-mands konkurrence, hvor taberen normalt bliver slået afgørende, ikke snævert. Det skærer begge veje. Det betyder, at Vingegaard har taget Pogacar fra hinanden med minutter før, især den 7:29 fra 2023. Det betyder også, at resultatet i 2025 ikke var en tilfældighed eller en dårlig dag. En kløft på 4:24 er strukturel, ikke en punktering. For at Vingegaard kan vende 2026-manuskriptet, behøver han ikke at finde et par sekunder. Han skal finde flere minutter, og det eneste sted at finde dem er i bjergene.

Hvad er nyt i 2026: ruten, formen, træthed
Tre ting er ændret, siden disse to sidst stillede op, og hver enkelt bøjer oddsene lidt. Betragt dette som din "hvad er faktisk anderledes i år" briefing.
1. Et nyt format for holdtidskørsler i Stage 1. Touren åbner ikke med en flad spurt, men med en 19,7 km holdtidskørsel i Barcelona, hvor Montjuic-bakken skal bestiges to gange. Twistet: 2026 TTT bruger et nyt format, hvor hver rytters individuelle tid tæller til GC, ikke den klassiske "fjerde-rytter-over-linjen" regel. Det betyder, at der kan opstå forskelle inden for et hold, ingen GC-leder kan sidde tilbage og slappe af, og et stærkt hold kan sikre sig reel tid på dag ét. Visma-Lease a Bikes CEO kritiserede offentligt formatet, og man kan se hvorfor, givet UAE Team Emirates' kollektive hestekræfter omkring Pogacar.
2. Vingegaards Giro-Tour dobbeltvæddemål. Vingegaard har allerede vundet 2026 Giro d'Italia (8–31 maj), og ikke snævert: 5:22 over Felix Gall, med fem etapesejre, hvilket fuldender hans Grand Tour-sæt. Han vandt også Paris-Nice med 4:23 (den største vindermargin i arrangementets moderne æra) og Volta a Catalunya. Efter alle mål er det hans bedste sæson siden 2023. Veddemålet er, at ingen har brugt en Giro-sejr som springbræt til Tour-sejr i den moderne æra, og træthed fra dobbeltvægten rammer typisk hårdest i netop den tredje uge, hvor Vingegaard skal være stærkest.
3. Wout van Aert er ude. Van Aert er Vingegaards vigtigste vejkaptein på flade, overgangs- og sidevindsdage, og han vil misse 2026 Tour på grund af en skade. Han styrtede under træning, vandt en Dauphine (nu Tour Auvergne-Rhone-Alpes) etape med en albue skade, og opgav derefter med en infektion. Hans fravær fjerner et unikt skakbrik fra Vismas bræt netop på de etaper, hvor Pogacars UAE ellers kan diktere.
Og så er der en fjerde ting, som ikke er ny, men snarere dyster: Pogacars form. Han sikrede sig 2026 Tour de Suisse den 21. juni, vandt Etape 1 med over to minutter og Etape 4 tidskørslen med 0.31s foran Mathieu van der Poel, og sagde derefter, at hans testresultater viste "Jeg vil sige, at jeg er stærkere." Det er ikke det citat, en udfordrer ønsker at læse tre uger før.
2026-ruten, afkodet
Hele argumentet hænger på vejen, så her er ruten, hvor GC-kampen faktisk vil finde sted. 2026 Tour dækker 3.333 km over 21 etaper, med cirka 54.450 m samlet højdeforskel og fem top- eller højfjeldsafslutninger. Der er præcist én individuel tidskørsel: en 26 km rullende ITT på Etape 16 fra Evian-les-Bains til Thonon-les-Bains langs Genevesøen, efter den anden hviledag. For en rute af denne længde er det bemærkelsesværdigt lidt flad tidskørselsafstand, og det betyder enormt meget (mere om det nedenfor).
Bjergene ankommer i to bølger. Bølge én er Pyrenæerne, tidligt. Etape 3 (Granollers til Les Angles, 196 km) leverer den første bjergafslutning, og Etape 6 (Pau til Gavarnie-Gedre, 186 km) er den første ægte GC-test, der krydser Col d'Aspin (~12 km ved 6,5%) og Col du Tourmalet (17,1 km ved 7,3%), en stigning der tidligere har afgjort Tours.
Bølge to er den baglæns "crescendo," og det er her, løbet sandsynligvis vil blive vundet eller tabt:
| Etape | Afslutning / nøgleklatring | Profil | Hvorfor det betyder noget |
|---|---|---|---|
| 6 | Col du Tourmalet | 17,1 km @ 7,3% | Første reelle GC-selektion, Pyrenæerne |
| 15 | Plateau de Solaison | ~11,3 km @ 9% | Første Tour-afslutning nogensinde; stejl og selektiv |
| 16 | Evian → Thonon ITT | 26 km rullende | Den eneste tidskørsel i løbet |
| 19 | Alpe d'Huez | 21 hårnålesving; 128 km etape | Kort, eksplosiv første opstigning |
| 20 | Alpe d'Huez (dronningetape) | 171 km, ~5.600 m stigning | Croix de Fer, Telegraphe, Galibier, så Alpe via Sarenne |
| 21 | Paris (Montmartre-circuit) | 130 km, 3x Rue Lepic | Brostensafslutning; spurt/udbrud, ikke GC |
Overskriften er Alpe d'Huez double. Etaperne 19 og 20 slutter begge på toppen af den legendariske 21-hårnålskurve stigning, første gang siden 1979 at Alpe har været vært for to på hinanden følgende topafslutninger. Etape 20 er dronningeetapen: 171 km med omkring 5.600 m stigning (den mest af nogen etape), der inkluderer Col de la Croix de Fer (~24 km ved 5.2%), Col du Telegraphe (~11.9 km ved 7.1%) og Col du Galibier (~17.7 km ved 6.9%, topper ved 2.642 m) før den sidste strækning til Alpe via den stejle Col de Sarenne. Uanset hvad GC siger efter Etape 18 kan sprænges her.

Hvilke etaper passer til Pogacar, hvilke passer til Vingegaard
Dette er kernen i sagen. Ikke "hvem er bedre" i det abstrakte, men hvilke specifikke 2026 etaper hælder mod hvilken rytter, og hvorfor. Kortlæg parcoursen til de to rytters kendte styrker, og billedet er tættere, end oddsene antyder, men det hælder stadig den ene vej.
| Etape / funktion | Profil | Fordel | Begrundelse |
|---|---|---|---|
| Etape 1 TTT (Barcelona) | 19.7 km, individuel tidsformat | Pogacar | UAE's kollektive TT styrke; nyt format straffer svagere enheder |
| Etape 6 Tourmalet | 17.1 km @ 7.3% | Jævn / let Vingegaard | Lang, jævn gradient er klassisk Vingegaard terræn |
| Etape 15 Solaison | ~11.3 km @ 9% | Pogacar | Stejl, punchy afslutning belønner eksplosive accelerationer |
| Etape 16 ITT | 26 km rullende | Pogacar | Forsvarende TT-etape vinder; eneste chrono i løbet |
| Etape 19 Alpe d'Huez | 128 km, kort & skarp | Pogacar | Kort, intens racing passer til hans gentagne angreb |
| Etape 20 dronningeetape | 171 km, ~5.600 m, Sarenne afslutning | Vingegaard | Vedholdende højdeattrition er hvordan han vandt 2022–23 |
| Etape 21 Montmartre | 130 km, brostensbelagt cirkel | Ingen (GC) | Sprint/udbryder dag; i 2025 droppede Van Aert Pogacar her |
To rute fakta fortjener fremhævelse, og begge kommer direkte fra indersiden af Visma. Sportsdirektør Grischa Niermann indrømmede, at ruten "passer Pogacar lige så meget som Vingegaard," og påpegede, at den eneste virkelig stejle topafslutning er Col de Sarenne på Etape 20, og at en af de nye Pyrenæiske toppe er "en 18 km, 3.5% stigning, så det vil være svært at gøre forskellen." Når modstanderens eget hold indrømmer, at ruten ikke er en fælde bygget for deres mand, siger det noget.
Her er den enkle regel, jeg bruger til at læse enhver 2026 bjergetape. Hvis den afsluttende stigning er kort og stejl (Solaisons 9%, Sarenne rampen), favoriser Pogacars eksplosive punch. Hvis dagen er lang, høj, og stapler flere cols, så løbet kommer ned til akkumuleret højde og træthed snarere end én acceleration (den 20. etape dronningeetape), favoriser Vingegaards diesel. Efter den regel giver ruten Vingegaard præcist én ideel etape, dronningeetapen, og giver Pogacar det meste af resten, inklusive den eneste tidskørsel.

Argumentet FOR ruten, der slår Pogacar
Lad mig nu ærligt argumentere for Vingegaards side, for der er et reelt argument, og den informerede fan fortjener at se det præsenteret godt. Her er bull-argumentet, punkt for punkt.
Bjergene er bagbelastede, og det er hans terræn. Vingegaards to Tour-sejre blev begge bygget på overlegenhed i den tredje uge. Han er en rytter, der bliver stærkere i forhold til feltet, efterhånden som løbet skrider frem. En "crescendo" rute, der gemmer sin hårdeste klatring til etaperne 19–20, er i teorien skræddersyet til en mand, der udholder snarere end at slå.
Alpe d'Huez-dobbeltet er præcis den udmattelse, der tidligere har knækket Pogacar. Back-to-back topafslutninger på en klatring så hård, der afslutter en dronningetape med 5.600 m vertikal, er den slags kumulative belastning, der producerede Pogacars værste Tour-dage i 2022 og 2023. Hvis der er en sprække at finde i ham, er dette hammeren, der mest sandsynligt vil finde den.
Hans form i 2026 er den bedste siden hans sidste Tour-sejr. Se på sæsonen: Paris-Nice med 4:23, Volta a Catalunya, og Giro d'Italia med 5:22 med fem etapesejre. Dette er ikke tallene fra en rytter, der håber at hænge på. Det er tallene fra en rytter, der vinder alt i sigte med enorme marginer. Motoren er uden tvivl der.
Han har beviserne. I modsætning til alle andre navne på startlisten har Vingegaard faktisk slået Pogacar i Touren, og ikke én gang, men to gange, med 2:43 og 7:29. Ruten i 2026, mere end nogen siden 2023, replikerer betingelserne for disse sejre.
Bull-argumentets tjekliste, eller hvad der skal gå rigtigt for Vingegaard:
- [ ] Ankomme til den første hviledag inden for ~1 minut af Pogacar (begræns TTT- og Solaison-tab)
- [ ] Overleve den 16. etape ITT med ikke mere end ~45 sekunder
- [ ] Have Sepp Kuss og Matteo Jorgenson intakte og klar til Alperne
- [ ] Vise nul Giro-træthed inden den anden hviledag
- [ ] Isolere Pogacar på den 20. etape, dronningetapen, og angribe på Sarenne
- [ ] Finde en enkelt dag, hvor Pogacar virkelig knækker, ikke bare falmer
Hvis han krydser alle seks, vinder Vingegaard. Problemet er, at listen er lang, og hver boks skal være grøn.
Argumentet IMOD: hvorfor Tadej sandsynligvis stadig vinder
Her er modargumentet, og det er det stærkere argument, hvilket er grunden til, at Pogacar er favorit. Bear-argumentet for Vingegaard er virkelig fire hårde problemer stablet oven på hinanden.
Problem ét: denne Pogacar har rettet de gamle svagheder. Hele den optimistiske tese hviler på sårbarhed i den tredje uge og i højden. Men som Domestique sagde, "denne version af Pogacar synes ikke længere sårbar over for højden og de strabadser, der følger med den tredje uge." 2022–23-spillebogen slog en yngre, mere skrøbelig Pogacar. Resultaterne fra 2024 og 2025 (vindermargener på 6:17 og 4:24) er beviset på, at fejlen er blevet rettet.
Problem to: ruten passer til ham, og de manglende TT km skader feltet. De fleste af de afgørende mål er korte og stejle, Solaison ved 9%, Sarenne rampen, som belønner Pogacars karakteristiske gentagne accelerationer. Og med kun én 26 km ITT er der næsten ingen flad tidskørsels terræn. Det fjerner stille og roligt en mulighed, som en mere TT-fokuseret rival (en Remco Evenepoel) kunne have udnyttet, og det nægter enhver en chance for at indhente de minutter, Pogacar tager i bakkerne. Kommentatorer Bob Roll og Tejay van Garderen gav begge klare "ingen slår Pogacar" domme af netop denne grund.
Problem tre: UAE sparer tid på dag ét. Den nye individuelle tidskørsel Stage 1 TTT belønner den stærkeste kollektive enhed, og UAE's dybde omkring Pogacar er den dybeste i løbet. Forvent, at han starter bjergene allerede foran, hvilket betyder, at Vingegaard skal angribe fra et underskud, på terræn der for det meste ikke egner sig til angreb.
Problem fire: Giroen er en træthedsrisiko, ikke bare et fitnessmærke. ProCyclingUK fremhævede Giro-Tour træthed som "den første risiko." At vinde en tre-ugers Grand Tour i maj, uanset hvor dominerende, kræver en pris, der historisk set viser sig i (du gættede det) den tredje uge af den næste Grand Tour. Alpe d'Huez dobbelt kunne lige så let afsløre Vingegaards trætte ben som Pogacars.
Så her er realitetschecket på bjørnetilfældet. Vingegaards hele vej til sejr går gennem den tredje uge, og den tredje uge er netop hvor (a) Pogacar ikke længere knækker og (b) Giro træthed bider hårdest. Planen kræver, at hans stærkeste fase falder sammen med hans største risiko. Det er en svær hånd at spille.

Oddsene og de mørke heste
Følg pengene, for markedet samler mere information end nogen enkelt vurdering. Bookmakere gør Pogacar til den klare favorit, og det er ikke tæt.
| Rytter | Outright odds (juni 2026) | Impliceret vinder sandsynlighed |
|---|---|---|
| Tadej Pogacar | ~1.70–1.85 | >55% |
| Jonas Vingegaard | ~4.0–5.0 | ~22% |
| Remco Evenepoel | ~15 | ~6% |
| Almeida / Lipowitz | ~18 | ~5% |
| Juan Ayuso | ~20 | ~5% |
| Primoz Roglic | ~80 | ~1% |
For kontekst om, hvordan året har udviklet sig: et juli 2025 snapshot havde Pogacar endnu kortere ved 1.25, med Vingegaard ved 5, Evenepoel 15, Almeida/Lipowitz 18, Ayuso 20 og Roglic 80. Den lille bevægelse mod Vingegaard (fra ~5.0 mod 4.0) afspejler præcist, hvad denne artikel har argumenteret. Ruten og hans Giro-form har skubbet markedet, men ikke nær nok til at gøre det til en møntflip.

De mørke heste, og hvorfor ingen af dem i øjeblikket er en ægte GC-trussel:
- Remco Evenepoel (~15) er den åbenlyse "tredje mand," men ruten mangler næsten helt ITT km, hvilket fjerner hans største våben. På ren klatring er han et trin under de to bedste over tre uger.
- Florian Lipowitz / Joao Almeida (~18): Lipowitz var tredje i 2025, men +11:00 efter; Almeida er en fremragende klatrer, men har tendens til at falme eller styrte ud af GC-konkurrencen. Podiumkandidater, ikke vindere.
- Juan Ayuso (~20): prodigøst talent, men inkonsekvent over tre uger.
- Primoz Roglic (~80): markedets dom over en 36-årig med en lang skadeshistorik er brutal, men retfærdig.
Konklusionen er, at dette er et kapløb mellem to heste med en klar favorit og en troværdig udfordrer. Alle andre kører for den sidste podieplads.
Dommen: kan ruten endelig slå Tadej?
Tid til at tage stilling i stedet for at være tilbageholdende. Her er min ærlige probabilistiske vurdering.
Ruten giver Vingegaard en bedre scene at forsøge dette på, end formbogen siger, han fortjener. Den del er virkelig sand. Den baglæns opbygning, Alpe d'Huez-dobbelt, den 5.600 m dronningestage: disse er de betingelser, under hvilke han slog Pogacar i 2022 og 2023, gengivet mere trofast end i noget år siden. Hvis du skulle designe en rute til at slå Pogacar, ville du bygge noget tæt på dette. Vingegaards eget hold indrømmer, at det ikke går langt nok, men det går længere end 2024 eller 2025 gjorde.
Og alligevel kræver det at slå denne Pogacar tre ting, der skal falde på plads samtidig: næsten perfekt restitution fra en Giro, han vandt med 5:22, en rute, der for det meste giver de punchy afslutninger og den eneste tidskørsel til hans rival, og et faktisk Tadej-brud fra en rytter, der har brugt to sæsoner på at bevise, at han ikke længere brister. Stapl de sandsynligheder, og du lander omtrent der, hvor bookmakerne gør: Pogacar en komfortabel favorit til ~1.70–1.85, Vingegaard en levende, men sekundær underdog omkring 4.0–5.0.
Så dommen. Pogacar er den rette favorit til en rekordlignende femte Tour-titel, og det mest sandsynlige resultat i 2026 er endnu en Pogacar-sejr målt i minutter, ikke sekunder. Men dette er det tætteste spørgsmålet har været siden 2023, og stedet at holde øje med er Stage 20, dronningestagen til Alpe d'Huez via Sarenne. Hvis Vingegaard nogensinde skal vende denne rivalisering igen, er det vejen, den omkring 24. juli, hvor det sker. Vædd med Pogacar, hold øje med Vingegaard, og cirkl dronningestagen i rødt.

Ofte stillede spørgsmål
Kan Pogacar slås ved 2026 Tour de France? I teorien, ja, men han er en klar favorit til cirka 1.70–1.85 (over 55% implicit sandsynlighed). Den baglæns rute, Alpe d'Huez-dobbelt og Vingegaards stærke Giro-form giver dansken en reel åbning, men Pogacar har vundet fire af deres seks direkte Tours og 2025-udgaven med 4:24. Det mest sandsynlige resultat er endnu en Pogacar-sejr.
Hvem er favorit til 2026 Tour de France, og hvad er oddsene? Tadej Pogacar er den klare favorit med odds på omkring 1.70–1.85. Jonas Vingegaard er den næstbedste favorit med odds på cirka 4.0–5.0, med Remco Evenepoel næste på omkring 15, derefter Joao Almeida og Florian Lipowitz nær 18, Juan Ayuso omkring 20, og Primoz Roglic en langskud nær 80.
Favoriserer ruten i 2026 Pogacar eller Vingegaard? Det er tættere, end oddsene antyder, men det hælder mod Pogacar. De mest afgørende afslutninger er korte og stejle (Solaison ved 9%, Sarenne rampen), hvilket passer til hans eksplosive accelerationer, og der er kun én 26 km tidskørsel. Vismas egen sportsdirektør Grischa Niermann indrømmede, at ruten "passer Pogacar lige så godt som Vingegaard." Den ene etape, der virkelig favoriserer Vingegaard, er Etape 20 dronningetape til Alpe d'Huez.
Hvad er head-to-head rekord mellem Pogacar og Vingegaard? I den moderne æra har Pogacar vundet fire Tours (2020, 2021, 2024, 2025) og Vingegaard to (2022, 2023), en 4–2 fordel i deres seksårige duel. Vingegaard har aldrig afsluttet lavere end andenpladsen ved Touren. Seneste marginer: Pogacar med 6:17 i 2024 og 4:24 i 2025; Vingegaard med 7:29 i 2023 og 2:43 i 2022.
Hjælper eller skader Giro-Tour dobbeltløbet Vingegaard ved Touren i 2026? Begge dele. At vinde 2026 Giro med 5:22 beviser, at hans form er den bedste siden 2023, men træthedsomkostningerne ved en Grand Tour-sejr i maj viser sig typisk i den tredje uge af den næste, præcis hvor Touren i 2026 er hårdest (Alpe d'Huez dobbeltløbet) og præcis hvor Vingegaard skal være stærkest. ProCyclingUK kaldte dobbeltløbets træthed "den første risiko."
Hvad er de nøgle GC-etaper i 2026 Tour de France? Hold øje med Etape 6 (Col du Tourmalet, 17.1 km ved 7.3%), Etape 15 (Plateau de Solaison, ~11.3 km ved 9%, en første Tour-afslutning), Etape 16 (den eneste 26 km ITT), og frem for alt Etape 19 og 20, de tilbageholdte Alpe d'Huez afslutninger, med Etape 20 som 171 km, ~5.600 m dronningetape over Croix de Fer, Telegraphe og Galibier.
Hvordan påvirker det nye format for Etape 1 holdtidskørsel GC? Den 19.7 km TTT i Barcelona bruger et nyt format, hvor hver ridders individuelle tid tæller for GC, i stedet for den klassiske regel om den fjerde rytter over målstregen. Det betyder, at der kan åbne sig huller inden for et hold, ingen GC-leder kan gemme sig, og en stærk enhed som Pogacars UAE kan samle tid på dag ét. Vismas CEO kritiserede offentligt formatet.
Vil Wout van Aerts fravær skade Vingegaard? Ja, betydeligt. Van Aert misses 2026 Tour på grund af skade, hvilket fjerner Vingegaards mest magtfulde vejkaptein på flade, overgangs- og sidevindsetaper, præcis de dage hvor Pogacars UAE ellers kan kontrollere eller angribe. Visma vil læne sig op ad Sepp Kuss og Matteo Jorgenson, men de kan ikke genskabe Van Aerts allround styrke.
Hvornår og hvor starter 2026 Tour de France? 2026 Tour de France (den 113. udgave) løber 4–26 juli 2026, med en 19.7 km holdtidskørsel i Barcelona, den første nogensinde Grand Depart i den katalanske hovedstad, og slutter på Champs-Elysees i Paris den 26. juli, efter en finaletape med brosten i Montmartre.
Kør i RydeCruz — præstationscykeltrøjer i åndbart Bamboo BreathTech stof, gratis verdensomspændende forsendelse.


