Η Έξοδος της Campagnolo από το Pro Peloton: Γιατί καμία ομάδα WorldTour 2026 δεν χρησιμοποιεί την Ιταλική μάρκα

Campagnolo's Pro Peloton Exit: Why No 2026 WorldTour Team Rides the Italian Brand

Η Έξοδος της Campagnolo από το Pro Peloton: Γιατί καμία ομάδα του WorldTour 2026 δεν χρησιμοποιεί την Ιταλική μάρκα

Κανένα groupset δεν έχει κερδίσει περισσότερους συνολικούς Tours de France από την Campagnolo. Ο αριθμός ανέρχεται περίπου σε 43 νίκες GC, περισσότερες από ότι η Shimano ή η SRAM. Και το 2026, καμία από τις 18 ανδρικές ομάδες UCI WorldTour δεν το χρησιμοποιεί. Αυτό το άρθρο εξηγεί πώς συνέβη αυτό: ο υποβιβασμός της Cofidis που πυροδότησε την κατάσταση, η αργή πτώση μιας δεκαετίας που το προετοίμασε, τα περίπου €24 εκατομμύρια που έχει χάσει η εταιρεία από το 2023, και τι σημαίνει αυτό αν ήδη κατέχεις Campagnolo ή αν το σκέφτεσαι για την επόμενη κατασκευή σου.

Οι περισσότερες αναφορές αντιμετωπίζουν τρία πράγματα ως ξεχωριστές ιστορίες: τους κανόνες αδειοδότησης της UCI, τα οικονομικά της εταιρείας και τη γκάμα προϊόντων. Είναι η ίδια ιστορία. Στο τέλος αυτού του άρθρου θα ξέρεις ποιος ακόμα αγωνίζεται με τη μάρκα Vicenza, γιατί η κορυφή του αθλήματος μετατράπηκε σε μια αντιπαράθεση Shimano-εναντίον-SRAM, και αν το "κανένα Campagnolo στο WorldTour" διαβάζεται ως μια επιθανάτια αγγελία ή ως μια σκόπιμη αλλαγή σχεδίου.

Κύρια σημεία

- Μηδέν από 18 ομάδες του ανδρικού WorldTour 2026 χρησιμοποιούν Campagnolo. Η γκάμα χωρίζεται σε 10 Shimano / 8 SRAM.

- Ο πυροδότης ήταν ο υποβιβασμός της Cofidis σε κατάσταση ProTeam. Ήταν η μοναδική ομάδα WorldTour της Campagnolo το 2025.

- Αυτή είναι η δεύτερη φορά σε τρία χρόνια που η Campagnolo δεν έχει καμία WorldTeam (ήταν επίσης απούσα το 2024).

- Η Campagnolo δεν έχει φύγει από το peloton: οι Cofidis και Bardiani CSF εξακολουθούν να αγωνίζονται με τα groupsets της σε επίπεδο ProTeam, συμπεριλαμβανομένων του Tour και του Giro.

- Η μάρκα κατέγραψε €24M+ σε ζημίες (2023–2025), προγραμμάτισε περίπου 40% απολύσεις, και στη συνέχεια τις απέφυγε μέσω ενός "συμβολαίου αλληλεγγύης" με το σωματείο.

- Νέα προϊόντα συνεχίζουν να έρχονται: Super Record Wireless 13 (Ιούνιος 2025) και το φθηνότερο Record 13 (Απρίλιος 2026, από €2,699).


Το πιο επιτυχημένο groupset στην ιστορία του Tour τώρα εξοπλίζει μηδενικές κορυφαίες ομάδες

Αρχίστε με την αντίφαση, γιατί όλα τα υπόλοιπα εξαρτώνται από αυτήν. Τα groupsets της Campagnolo έχουν τροφοδοτήσει κάτι σαν 43 συνολικούς νικητές του Tour de France, περισσότερους από ότι η Shimano ή η SRAM έχουν καταφέρει ποτέ. Coppi, Merckx, Indurain, μια μακρά σειρά κίτρινων φανελών. Και η τελευταία από αυτές τις νίκες στο Tour ήρθε το 2020, όταν ο Tadej Pogačar κέρδισε τον αγώνα με την UAE Team Emirates χρησιμοποιώντας το Super Record EPS. Από τότε, τίποτα στην κορυφή.

Το 2026, το χάσμα μεταξύ αυτής της ιστορίας και του παρόντος έγινε δύσκολο να αγνοηθεί. Όταν οι μεγάλες ανασκοπήσεις εξοπλισμού δημοσιεύτηκαν (η ετήσια γκαλερί ποδηλάτων του BikeRadar για το WorldTour, η έρευνα groupset του Velo), οι αναγνώστες παρατήρησαν όλοι τον ίδιο κενό χώρο. Κάθε μία από τις 18 ανδρικές WorldTeams χρησιμοποιεί είτε Shimano Dura-Ace Di2 είτε SRAM Red AXS. Καμία δεν χρησιμοποιεί Campagnolo. Η γκαλερί του BikeRadar στην πραγματικότητα αποχαιρέτησε τη μάρκα με ένα "arrivederci (ξανά)", γιατί έχουμε ξαναβρεθεί εδώ.

Η αφορμή έχει όνομα. Cofidis ήταν η μοναδική ανδρική ομάδα WorldTour της Campagnolo το 2025, και υποβιβάστηκε σε καθεστώς UCI ProTeam για το 2026. Όταν η Cofidis αποχώρησε από την κορυφαία κατηγορία, η Campagnolo ακολούθησε. Τίποτα άλλο δεν κρατούσε τη μάρκα εκεί.

Αυτή είναι η πλευρά που θα πρέπει να αλλάξει τον τρόπο που διαβάζετε τον τίτλο. Αυτό δεν είναι ένα τυχαίο αποτέλεσμα. Είναι η ορατή κορυφή μιας πτώσης που χτίζεται εδώ και δέκα χρόνια. Ο αριθμός των ομάδων της Campagnolo στο WorldTour έχει πέσει από 4 ομάδες το 2021 σε 0 το 2026, με μια σύντομη εμφάνιση μίας ομάδας στη μέση. Και από κάτω υπάρχει μια πραγματική χρηματοοικονομική κρίση στη Βιτσέντζα: αυξανόμενες ζημίες, ένα σχέδιο αναδιάρθρωσης και μια υποχώρηση από την αγορά μεσαίας κατηγορίας που η μάρκα κατείχε παλαιότερα.

Έτσι, το επιχείρημα αυτού του κειμένου είναι απλό. "Η Campagnolo απουσιάζει από το WorldTour 2026" είναι αλήθεια, έχει σημασία και είναι ένα σύμπτωμα κάτι μεγαλύτερου. Το μεγαλύτερο θέμα αφορά τα χρήματα, τη δομή της αγοράς και μια διάσημη οικογενειακή επιχείρηση που προσπαθεί να επαναστατήσει ως μια πολυτελή μάρκα αντί για έναν προμηθευτή μαζικής αγοράς. Το υπόλοιπο του άρθρου δείχνει πώς τα κομμάτια ταιριάζουν.

Μια καθαρή κάρτα τίτλου infographic που δείχνει "0 από 18" ομάδες WorldTour στην Campagnolo το 2026, με τρία μικρά εικονίδια που αντιπροσωπεύουν τις τρεις δυνάμεις πίσω από αυτό — ένα σφυρί υποβιβασμού UCI, έναν ισολογισμό ευρώ σε πτωτική τάση και ένα groupset — οπτικά προβάλλοντας τη δομή του άρθρου
Μια καθαρή κάρτα τίτλου infographic που δείχνει "0 από 18" ομάδες WorldTour στην Campagnolo το 2026, με τρία μικρά εικονίδια που αντιπροσωπεύουν τις τρεις δυνάμεις πίσω από αυτό — ένα σφυρί υποβιβασμού UCI, έναν ισολογισμό ευρώ σε πτωτική τάση και ένα groupset — οπτικά προβάλλοντας τη δομή του άρθρου

Τι είναι νέο το 2026: το WorldTour έγινε μια κούρσα δύο αλόγων

Η μεγαλύτερη εξέλιξη του 2026 είναι ότι το ανδρικό WorldTour είναι τώρα, σε οποιαδήποτε πρακτική έννοια, ένα διπώλιο. Σε όλες τις 18 WorldTeams, η κατανομή είναι 10 σε Shimano Dura-Ace Di2 και 8 σε SRAM Red AXS. Ο αριθμός της Campagnolo είναι μηδέν, και αυτό είναι η δεύτερη φορά σε τρία χρόνια που η μάρκα έχει αποκλειστεί, καθώς δεν είχε καμία WorldTeam το 2024 επίσης.

Αυτό που πραγματικά άλλαξε την αγορά το 2026 ήταν η συνεχής άνοδος της SRAM. Μια φορά μακρινή τρίτη πίσω από την Shimano, η SRAM έχει εξελιχθεί σε αυτό που το Velo αποκαλεί "ανταγωνιστή δισεκατομμυρίων δολαρίων." Πολλές μεγάλες πρώην ομάδες της Shimano μετακόμισαν στη SRAM Red AXS για το 2026, συμπεριλαμβανομένων των Team Visma | Lease a Bike, EF Education–EasyPost και Decathlon CMA CGM. Αυτό δεν ήταν απλώς αναδιάρθρωση χορηγιών. Σκληραγώγησε την κορυφή του αθλήματος σε μια καθαρή μάχη Shimano-εναντίον-SRAM, χωρίς χώρο για έναν τρίτο προμηθευτή.

Για την Campagnolo, αυτό είναι ένα δομικό πρόβλημα, όχι ένα θέμα κακής τύχης. Η χορηγία στο WorldTour είναι ένας αγώνας εξοπλισμού. Η εξοπλιστική μιας ομάδας σημαίνει πλήρη groupsets, βαθιές αποθήκες τροχών, ανταλλακτικά, υποστήριξη ουδέτερης υπηρεσίας και ταξιδεύοντες μηχανικούς σε ένα σκληρό παγκόσμιο ημερολόγιο, συνήθως με μεγάλη έκπτωση ή δωρεάν, συν μετρητά επιπλέον. Η Shimano και η SRAM μπορούν να το αποσβέσουν ως γραμμή μάρκετινγκ κατά των επιχειρήσεων εξαρτημάτων αξίας δισεκατομμυρίων. Μια μάρκα της οποίας ο συνολικός τζίρος φτάνει δεκάδες εκατομμύρια ευρώ δεν μπορεί να ανταγωνιστεί αυτή την δαπάνη χρόνο με το χρόνο, και σίγουρα όχι ενώ χάνει χρήματα.

Σκεφτείτε το έτσι. Σε μια αγορά δύο προμηθευτών, κάθε παίκτης μπορεί να αντέξει τον αγώνα χορηγιών γιατί η νίκη στην ορατότητα προστατεύει άμεσα μια τεράστια εγκατεστημένη βάση. Ένας τρίτος παίκτης πιέζεται και από τις δύο πλευρές: πληρώνει τα ίδια εξωφρενικά κόστη αλλά αποκομίζει ένα κλάσμα της απόδοσης. Καθώς η Shimano και η SRAM ενοποιούνταν το 2026, η λογική της Campagnolo να χρηματοδοτήσει μια WorldTeam γινόταν όλο και χειρότερη.

Μια γρήγορη σημείωση ακρίβειας, γιατί υπήρξε κάποια φασαρία εδώ. Μια ανάρτηση κοινωνικών δικτύων που σχετίζεται με την Campagnolo "Road Index 2026" υπαινίχθηκε σχέσεις με ομάδες όπως η AG2R και η UAE. Αγνοήστε το. Οι καταλόγοι εξοπλισμού που έχουν επιβεβαιωθεί από τους αγώνες δεν αφήνουν περιθώρια αμφιβολίας: Η UAE Team Emirates χρησιμοποιεί Shimano το 2026, όχι Campagnolo. Όταν παρακολουθείτε ποιος χρησιμοποιεί τι, εμπιστευθείτε τις φωτογραφίες από τις επιθεωρήσεις της ημέρας του αγώνα, όχι τα προωθητικά γραφικά.

Το συμπέρασμα: το 2026 είναι η χρονιά που το διπώλιο σταμάτησε να είναι τάση και εγκαταστάθηκε στην κανονική κατάσταση του WorldTour. Η Campagnolo δεν αγωνίζεται με δύο αντιπάλους για ένα κομμάτι. Στο υψηλότερο επίπεδο, έχει αποκλειστεί από το δωμάτιο.

Ένα οριζόντιο γράφημα ή γράφημα ντόνατ που απεικονίζει την κατανομή του groupset του ανδρικού WorldTour 2026 — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — με το μηδενικό τμήμα επισημασμένο σε κόκκινο
Ένα οριζόντιο γράφημα ή γράφημα ντόνατ που απεικονίζει την κατανομή του groupset του ανδρικού WorldTour 2026 — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — με το μηδενικό τμήμα επισημασμένο σε κόκκινο

Η κατανομή του groupset του ανδρικού WorldTour 2026: ποιος οδηγεί τι

Ο πιο καθαρός τρόπος να αποδείξεις το "κανένα Campagnolo" είναι απλώς να απλώσεις ολόκληρη την κατανομή. Ο πίνακας παρακάτω συνοψίζει το τοπίο του groupset του ανδρικού WorldTour 2026, την κατανομή στην οποία καταλήγουν όλες οι αξιόπιστες ανασκοπήσεις.

Μάρκα groupset Κύρια ομάδα WorldTeams το 2026 Μερίδιο κατανομής
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 10 56%
SRAM Red AXS 8 44%
Campagnolo Super Record Wireless 13 0 0%
Σύνολο 18 100%

Η ανάγνωση είναι ωμή: 10 Shimano, 8 SRAM, 0 Campagnolo, σε όλες τις 18 WorldTeams. Για τη μάρκα με τις περισσότερες νίκες στο Tour στην ιστορία, αυτό το μηδέν στην κάτω σειρά είναι ολόκληρη η ιστορία σε ένα κελί.

Βοηθά να κατανοήσεις γιατί η κατανομή κινείται όπως κινείται. Η χορηγία groupset στο επαγγελματικό ποδήλατο είναι κολλητική αλλά όχι μόνιμη. Οι ομάδες υπογράφουν πολυετείς συμφωνίες προμήθειας, οπότε η κατανομή δεν ανακατεύεται χονδρικά κάθε σεζόν. Αλλά όταν μια μεγάλη ομάδα μπαίνει στο παιχνίδι, μπορεί να αλλάξει πολλές θέσεις ταυτόχρονα. Οι κέρδη της SRAM το 2026 (Visma, EF και Decathlon που αποχωρούν από την Shimano) είναι ακριβώς αυτό: μια χούφτα υψηλού προφίλ συμβάσεων που αλλάζουν χέρια και ορατά κλίνουν την ισορροπία.

Ορισμένες πρακτικές σημειώσεις για την ανάγνωση μιας τέτοιας κατανομής:

  • Groupset, πλαίσιο και τροχοί είναι ξεχωριστές χορηγίες. Μια ομάδα με Shimano Dura-Ace μπορεί να χρησιμοποιεί οποιαδήποτε από μια δωδεκάδα μάρκες πλαισίων και μια διαφορετική χορηγία τροχών. Όταν σκανάρετε μια ανασκόπηση, κρατήστε τις τρεις κατηγορίες χωριστές. Η σύγχυση τους είναι το πιο κοινό λάθος που κάνουν οι φίλαθλοι.
  • Αυτός ο πίνακας παρακολουθεί την κατάσταση των WorldTeam. Αφήνει σκόπιμα έξω τους ProTeams, όπου ακριβώς η Campagnolo εξακολουθεί να ζει το 2026 (περισσότερα γι' αυτό σύντομα).
  • Η ουδέτερη υπηρεσία δεν είναι χορηγία. Τα αυτοκίνητα ουδέτερης υπηρεσίας της Shimano στους αγώνες δεν κάνουν κάθε ομάδα "ομάδα Shimano". Πάντα ελέγξτε τα πραγματικά αγωνιστικά ποδήλατα της ομάδας.

Η στρατηγική παρατήρηση είναι αυτή. Μια κατανομή που διαβάζεται 10/8/0 δεν είναι το αποτέλεσμα μιας κακής σεζόν. Είναι το φυσικό τέλος μιας αγοράς όπου δύο προμηθευτές έχουν την κλίμακα να συνεχίζουν να αγοράζουν ορατότητα και ένας τρίτος όχι. Ο πίνακας είναι μια φωτογραφία, αλλά η φωτογραφία είναι χρόνια ενοποίησης που εμφανίζονται ταυτόχρονα. Μόλις αυτό το μηδέν κατανοηθεί, το υπόλοιπο του άρθρου είναι απλώς η εξήγηση πίσω από αυτό.

Η υποβιβασμός της Cofidis: πώς η τελευταία ομάδα Campy έπεσε έξω

Για να κατανοήσεις γιατί η Campagnolo εξαφανίστηκε από το WorldTour, πρέπει να κατανοήσεις την προαγωγή και τον υποβιβασμό της UCI, τον μηχανισμό που ήσυχα αποφασίζει ποιος κάθεται στο κορυφαίο τραπέζι.

Η UCI εκδίδει άδειες WorldTeam σε κύκλους τριών ετών, κατατάσσοντας τις ομάδες με βάση τους πόντους που συγκεντρώνονται κατά τη διάρκεια της πλήρους περιόδου. Για τον κύκλο 2026–2028, η βαθμολογία που είχε σημασία ήταν η βαθμολογία τριών ετών 2023–2025, και η Επιτροπή Αδειών της UCI κατένειμε 18 άδειες WorldTeam ανδρών βασισμένες κυρίως σε αυτήν. Τερματίστε μέσα στην κορυφαία 18 και προάγεστε ή διατηρείστε; Τερματίστε έξω και υποβιβάζεστε σε ProTeam.

Η Cofidis τερμάτισε στην λάθος πλευρά της γραμμής. Στην τελική βαθμολογία 2023–2025, η Cofidis κατέλαβε την 19η θέση, χάνοντας την είσοδο στο WorldTour κατά 397 πόντους UCI. Η ομάδα που πήρε την τελευταία διαθέσιμη άδεια, στην 18η θέση, ήταν Uno-X Mobility, η νορβηγική ομάδα που έδιωξε την Cofidis. Ο υποβιβασμός επιβεβαιώθηκε σε αναφορά που χρονολογείται 21 Οκτωβρίου 2025, και η συνέπεια ήταν άμεση: η Επιτροπή Αδειών της UCI δεν ενέκρινε την Cofidis (ή την Arkéa–B&B Hotels) για άδειες WorldTeam για το 2026, καταχωρώντας και τις δύο αντί για UCI ProTeams.

Αυτή η διαφορά των 397 πόντων είναι η κλειδαριά όλης της ιστορίας. Κλείστε αυτή τη διαφορά (μία νίκη σε στάδιο εδώ, μία ισχυρότερη γενική κατάταξη σε Grand Tour εκεί) και η Campagnolo θα έχει ακόμα μία WorldTeam το 2026, και αυτό το άρθρο δεν θα υπήρχε. Η συνολική παρουσία της μάρκας στην κορυφαία κατηγορία εξαρτήθηκε από τα αποτελέσματα μίας ομάδας σε τρεις σεζόν, χωρίς περιθώριο για λάθη.

Τώρα η λεπτομέρεια που συχνά παραβλέπεται από την επιφανειακή κάλυψη: η υποβιβασμός δεν είναι εξαφάνιση. Μία ProTeam είναι ακόμα μία επαγγελματική ομάδα. Πιο συγκεκριμένα, η Cofidis ως υποβιβασμένη ProTeam διατηρεί τη συνεργασία της με την Campagnolo και διατηρεί αυτόματες προσκλήσεις για το 2026 Tour de France και όλα τα πέντε Μνημεία. Έτσι, τα ποδήλατα Campagnolo θα είναι ακόμα παρόντα στους μεγαλύτερους αγώνες του αθλήματος το 2026. Απλώς δεν θα είναι σε μία WorldTeam.

Αν οι όροι γίνουν μπερδεμένοι, να μια απλή μέθοδος για να το κατανοήσετε:

  1. Είναι η ομάδα στις 18 κορυφαίες της κατάταξης UCI; Ναι σημαίνει WorldTeam. Όχι σημαίνει ProTeam (ή χαμηλότερα).
  2. Έχει η ομάδα συμφωνία προμήθειας με την Campagnolo; Cofidis: ναι. Αυτή η συμφωνία επιβίωσε τον υποβιβασμό.
  3. Θα συμμετάσχει η ομάδα σε Grand Tours; Η Cofidis, ως ProTeam με αυτόματες προσκλήσεις, θα είναι στο Tour, οπότε η Campagnolo θα είναι ορατή εκεί ανεξαρτήτως του αριθμού των WorldTeam.

Συνδυάστε αυτά τα τρία και η φαινομενική αντίφαση επιλύεται. Η Campagnolo δεν έχει καμία WorldTeam αλλά έχει μία πραγματική, αγωνιστική επαγγελματική παρουσία. "Καμία ομάδα WorldTour δεν χρησιμοποιεί Campagnolo" είναι αληθές και σημαντικό, αλλά περιγράφει ένα αποτέλεσμα αδειοδότησης, όχι την εξαφάνιση της μάρκας από τον επαγγελματικό αγώνα.

Ένα διάγραμμα ροής που δείχνει τη λογική προαγωγής/υποβιβασμού της UCI — η τριετής κατάταξη 2023–2025 που τροφοδοτεί 18 άδειες WorldTeam, με την Cofidis στην 19η θέση (-397 πόντοι πίσω από την Uno-X στην 18η θέση) που κλαδώνει προς "ProTeam, διατηρεί Campagnolo + αυτόματη πρόσκληση στο Tour"
Ένα διάγραμμα ροής που δείχνει τη λογική προαγωγής/υποβιβασμού της UCI — η τριετής κατάταξη 2023–2025 που τροφοδοτεί 18 άδειες WorldTeam, με την Cofidis στην 19η θέση (-397 πόντοι πίσω από την Uno-X στην 18η θέση) που κλαδώνει προς "ProTeam, διατηρεί Campagnolo + αυτόματη πρόσκληση στο Tour"

Η Campagnolo δεν έχει εξαφανιστεί — απλώς υποβιβάστηκε

Αν διαβάσετε μόνο τους τίτλους του WorldTour, θα υποθέσετε ότι η Campagnolo έχει αποσυρθεί ήσυχα από τον επαγγελματικό ποδηλασία. Δεν έχει. Το 2026 η μάρκα επιβιώνει στο πελοτόν σε επίπεδο ProTeam, και υπάρχουν δύο ομάδες που αξίζει να γνωρίζετε.

Cofidis είναι ακόμα η ναυαρχίδα της Campagnolo. Ως ProTeam το 2026 με αυτόματες προσκλήσεις για Grand Tour, η Cofidis θα αγωνιστεί στο Tour de France με πλαίσια LOOK 795 Blade RS / 796 Monoblade RS, χρησιμοποιώντας Campagnolo Super Record 13 ομάδες και Campagnolo Bora / Hyperon τροχούς. Αυτό καθιστά την Cofidis την μόνη ομάδα εξοπλισμένη με Campagnolo στο 2026 Tour, τον μοναδικό φορέα της τριχρωμίας στον αγώνα που η Campagnolo έχει κερδίσει περισσότερες φορές από οποιονδήποτε άλλο κατασκευαστή εξαρτημάτων.

Bardiani CSF, η μακροχρόνια ιταλική ProTeam, είναι η άλλη ομάδα που παραμένει. Για το 2026 Giro d'Italia, η ομάδα αποκάλυψε την ειδική έκδοση De Rosa 70 "Ogni Maggio" (αποκαλύφθηκε 5 Μαΐου 2026), κατασκευασμένη γύρω από Campagnolo Super Record Wireless 13-speed ομάδες και Bora Ultra WTO τροχούς. Μία ιταλική μάρκα, ένας ιταλός κατασκευαστής πλαισίων και μία ιταλική ομάδα στο ιταλικό Grand Tour. Όσον αφορά τις τελευταίες οχυρώσεις, είναι μία κατάλληλη επιλογή.

Το πράγμα που μπερδεύει τους ανθρώπους είναι η διαφορά μεταξύ τριών όρων που ακούγονται παρόμοιοι:

Όρος Τι σημαίνει Campagnolo το 2026
Άδεια WorldTeam Κατάσταση κορυφαίων 18 UCI; υποχρεωτική συμμετοχή σε όλους τους κορυφαίους αγώνες Καμία
ProTeam Δεύτερη κατηγορία επαγγελματικής άδειας; μπορεί να κερδίσει ή να προσκληθεί σε μεγάλους αγώνες Cofidis, Bardiani CSF
Συμμετοχή σε εκδηλώσεις Πραγματική συμμετοχή σε μια συγκεκριμένη εκδήλωση (μέσω άδειας ή πρόσκλησης) Tour (Cofidis), Giro (Bardiani CSF)

Διαβάστε την δεξιά στήλη και όλα μπαίνουν στη θέση τους. Η Campagnolo δεν κατέχει καμία άδεια WorldTeam, αλλά έχει δύο ProTeams και ενεργές συμμετοχές τόσο στο Tour όσο και στο Giro. Η μάρκα είναι στους αγώνες. Απλώς δεν είναι σε μία λίστα WorldTeam.

Αυτός είναι και ο λόγος που η ερώτηση "είναι η Campagnolo ακόμα στο επαγγελματικό ποδηλασία;" είναι λάθος. Η ειλικρινής εκδοχή είναι πιο στενή και πιο ενδιαφέρουσα: Η Campagnolo έχει υποβιβαστεί από το WorldTour, όχι διαγραφεί από το άθλημα. Τα ποδήλατά της θα συνεχίσουν να εμφανίζονται στις μεταδόσεις των Grand Tour, θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν σε αλπικές κορυφές, θα συνεχίσουν να καταλήγουν στις φωτογραφίες της ημέρας του αγώνα, απλώς κάτω από μια σημαία ProTeam αντί για μια WorldTeam.

Ένα ακόμα σημείο ακρίβειας, καθώς συνεχώς επανέρχεται: αν δείτε μια δήλωση ότι η Campagnolo εξοπλίζει μια WorldTeam το 2026, ελέγξτε τη λίστα εξοπλισμού που έχει επιβεβαιωθεί από τον αγώνα πριν το πιστέψετε. Το πραγματικό αποτύπωμα της μάρκας στο επαγγελματικό επίπεδο το 2026 είναι η Cofidis και η Bardiani CSF σε επίπεδο ProTeam. Αυτό είναι.

Μια δεκαετία πτώσης: Οι ομάδες WorldTour της Campagnolo, 2021 έως 2026

Ο μηδενικός αριθμός του 2026 δεν εμφανίστηκε ξαφνικά. Αν παρατάξετε την καταμέτρηση ανά έτος, η πορεία είναι δύσκολο να μην την προσέξετε: μια σταθερή διάβρωση με μια βραχύβια ανάκαμψη στη μέση.

Σεζόν Ομάδες WorldTour με Campagnolo Παράδειγμα ομάδας(ών) Σημείωση
2021 4 (πολλές) Η Movistar αποχωρεί για SRAM eTap AXS
2023 1 AG2R Citroën Μειώθηκε σε έναν μόνο εκπρόσωπο
2024 0 Πρώτη πλήρης απουσία από το WorldTour
2025 1 Cofidis Βραχύχρονες επιστροφές με μία ομάδα
2026 0 Δεύτερη απουσία σε τρία χρόνια

Η μορφή αυτού του πίνακα το λέει καλύτερα από ότι θα μπορούσε μια παράγραφος: 4 → 1 → 0 → 1 → 0. Μια μάρκα που προμήθευε τέσσερις ομάδες WorldTour μόλις το 2021 τώρα δεν προμηθεύει καμία, με μερικές βραχυχρόνιες εμφανίσεις ομάδων κατά την πτώση. Αναδρομικά, η σεζόν 2025 της Cofidis φαίνεται λιγότερο σαν ανάκαμψη και περισσότερο σαν αναστολή εκτέλεσης, που αναιρέθηκε τη στιγμή που οι 397 πόντοι χάθηκαν.

Ένα διάγραμμα γραμμής ή βημάτων που απεικονίζει τον αριθμό των ομάδων WorldTour της Campagnolo από το 2021 έως το 2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), με σημειώσεις για σημαντικές αποχωρήσεις — Movistar προς SRAM το 2021 και υποβιβασμός της Cofidis το 2026
Ένα διάγραμμα γραμμής ή βημάτων που απεικονίζει τον αριθμό των ομάδων WorldTour της Campagnolo από το 2021 έως το 2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), με σημειώσεις για σημαντικές αποχωρήσεις — Movistar προς SRAM το 2021 και υποβιβασμός της Cofidis το 2026

Πίσω από τους αριθμούς υπάρχουν μερικές πραγματικά σημαντικές αποχωρήσεις, και πονάνε λόγω του ποιοι αποχώρησαν.

  • Movistar, ένας από τους πιο ιστορικούς συνεργάτες της Campagnolo και η ομάδα που έχει συνδεθεί με τους Indurain, Valverde και Quintana, άλλαξε σε SRAM eTap AXS για τη σεζόν 2021. Η απώλεια ενός συνεργάτη με τόση ιστορία στο Tour ήταν μια καμπή. Σήμαινε ότι ακόμη και οι πιο πιστοί ναυαρχίδες σχέσεις της Campagnolo δεν ήταν πλέον ασφαλείς.
  • Lotto-Soudal μετακόμισε από την Campagnolo στη Shimano Dura-Ace γύρω στο 2018–2019, μια άλλη μακροχρόνια σχέση που καταναλώθηκε από το ντουοπόλιο.

Κάθε αποχώρηση έκανε την επόμενη πιο εύκολη. Λιγότερες ομάδες WorldTour σημαίνει λιγότερη ορατότητα την ημέρα του αγώνα, που αποδυναμώνει την εμπορική περίπτωση για την επόμενη ανανέωση, που αφήνει τη μάρκα να στηρίζεται σε μια συρρικνούμενη δεξαμενή συνεργατών, μέχρι ο υποβιβασμός μιας ομάδας να μηδενίσει την παρουσία στο WorldTour με μια μόνο κίνηση. Αυτό είναι το παγίδα στην οποία έπεσε η Campagnolo. Μέχρι το 2025, ολόκληρο το αποτύπωμα της μάρκας στην κορυφαία κατηγορία εξαρτιόταν από τα αποτελέσματα μιας ομάδας, και σε μια τριετή κατάταξη, μια ομάδα είναι ένα εύθραυστο πράγμα για να στηριχθείς.

Αξίζει να τονιστεί: αυτή είναι μια εμπορική πτώση, όχι μια τεχνική πτώση. Η Campagnolo δεν έχασε ομάδες επειδή τα groupsets της σταμάτησαν να λειτουργούν. Το Super Record παρέμεινε ένα περιζήτητο, όμορφα σχεδιασμένο σύστημα όλη την ώρα. Οι ομάδες αποχώρησαν για καλύτερους εμπορικούς όρους, βαθύτερες παροχές δωρεάν προϊόντων και την βαρυτική έλξη δύο προμηθευτών που μπορούσαν απλά να ξοδέψουν περισσότερα από την Campagnolo σε υποστήριξη. Ο παραπάνω πίνακας είναι μια ιστορία χορηγίας, όχι μια ιστορία απόδοσης, και αυτή η διάκριση έχει μεγάλη σημασία όταν φτάσουμε στο αν το κιτ αξίζει ακόμα να αγοραστεί.

Ακολουθήστε τα χρήματα: γιατί συνέβη αυτό πραγματικά

Αφαιρώντας τον αγώνα, ο πραγματικός κινητήρας αυτής της ιστορίας είναι ο ισολογισμός. Η έξοδος της Campagnolo από το WorldTour είναι αποτέλεσμα μιας σοβαρής χρηματοοικονομικής κρίσης στη Βιτσέντζα.

Οι επικεφαλίδες είναι σκληρές. Η Campagnolo κατέγραψε ζημίες που ξεπερνούν τα €24 εκατομμύρια κατά την περίοδο 2023–2025 (σύμφωνα με τις οικονομικές καταστάσεις έως 31 Μαΐου 2025). Η χειρότερη χρονιά ήταν το 2024: τα έσοδα μειώθηκαν κατά 39% σε σύγκριση με το προηγούμενο έτος, παράγοντας μια λειτουργική ζημία περίπου €15 εκατομμυρίων σε αυτή τη μία χρονιά. Μια πτώση εσόδων 39% δεν είναι μια ήπια περίοδος. Είναι η κατηγορία της πτώσης που αναγκάζει σε δομικές αλλαγές, και αυτό συνέβη.

Αυτή η αλλαγή πήρε τη μορφή ενός σχεδίου αναδιάρθρωσης. Η έδρα της Βιτσέντζας απασχολεί περίπου 300 άτομα, και ένα ευρέως αναφερόμενο σχέδιο στα τέλη του 2025 προέβλεπε την περικοπή περίπου 120 θέσεων, περίπου 40% του προσωπικού. Αυτός ο αριθμός, κατανοητά, έγινε ο τρομακτικός τίτλος: ένας διάσημος Ιταλός κατασκευαστής έτοιμος να απολύσει σχεδόν το μισό του εργατικό δυναμικό.

Εδώ είναι η λεπτομέρεια που πολλή κάλυψη παρέλειψε ή κατάλαβε λάθος, και αλλάζει τον τόνο όλης της υπόθεσης. Η Campagnolo αργότερα κατέληξε σε μια συμφωνία με τα σωματεία που βασίστηκε σε ένα "συμβόλαιο αλληλεγγύης," μια συμφωνία κατανομής κόστους και μειωμένων ωρών εργασίας, και δήλωσε ότι η συμφωνία "αποκλείει σαφώς οποιαδήποτε μορφή απολύσεων." Έτσι, το σχέδιο απολύσεων 40% ήταν μια πρόταση που τελικά αποφεύχθηκε, όχι μια σφαγή που πραγματοποιήθηκε. Αν πάρεις ένα κομμάτι ακρίβειας από αυτό το άρθρο, κάνε το αυτό: οι απολύσεις προτάθηκαν και αποφεύχθηκαν, όχι μια μαζική απόλυση που συνέβη.

Γύρω από τα οικονομικά υπάρχει μια σαφής στρατηγική στροφή. Το BikeRadar σημειώνει ότι η Campagnolo έχει επαντοποθετηθεί ως μια "πολυτελής αθλητική" μάρκα, έχοντας σε μεγάλο βαθμό παραιτηθεί από τις κατηγορίες δρόμου εισόδου και μεσαίας κατηγορίας όπου ζούσε ο όγκος (και ένα μεγάλο κομμάτι των χαμένων εσόδων). Το νέο βιομηχανικό σχέδιο στέλνει σήμα πρόθεσης να επανέλθει σε χαμηλότερες κατηγορίες, και η παρουσίαση του Record 13 είναι το πρώτο συγκεκριμένο σημάδι αυτού, αλλά η πρόσφατη κατεύθυνση έχει αναμφισβήτητα ανέβει σε ανώτερα επίπεδα και χαμηλότερους όγκους.

Συγκεντρώνοντας όλα αυτά, η έξοδος από το WorldTour φαίνεται λιγότερο ως αθλητική απόφαση και περισσότερο ως χρηματοοικονομική αναγκαιότητα:

  1. Τα έσοδα καταρρέουν (−39% το 2024), εν μέρει επειδή η μάρκα απομακρύνθηκε από τον όγκο της μεσαίας κατηγορίας.
  2. Οι ζημίες αυξάνονται (€24M+ σε τρία χρόνια), αναγκάζοντας σε σχέδιο αναδιάρθρωσης.
  3. Η διακριτική δαπάνη πιέζεται, και λίγα πράγματα είναι πιο διακριτικά ή πιο ακριβά από το να χρηματοδοτείς μια ομάδα WorldTour σε έναν αγώνα προμηθευτών.
  4. Η μία εναπομείνασα ομάδα (Cofidis) υποβιβάζεται, και δεν υπάρχει χρηματοοικονομική όρεξη ή εμπορική λογική για να κυνηγήσει μια αντικατάσταση συμφωνίας WorldTeam.

Η δομική πραγματικότητα από κάτω: ο τζίρος δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ της Campagnolo είναι μικρός μπροστά στην πολυδισεκατομμυριούχα επιχείρηση εξαρτημάτων ποδηλάτων της Shimano και στην κλίμακα της ιδιωτικής SRAM. Με βάση την αξία, η Campagnolo κατέχει μόνο ένα χαμηλό ποσοστό μονών ψηφίων της παγκόσμιας αγοράς ομάδων. Δεν μπορείς να κερδίσεις έναν αγώνα χορηγιών από αυτή τη θέση ενώ χάνεις χρήματα, οπότε σταματάς να το πολεμάς και βάζεις τα χρήματα εκεί που μπορεί πραγματικά να ξαναχτίσει την επιχείρηση: προϊόντα και περιθώριο.

Μια χρηματοοικονομική infographic δύο πάνελ — αριστερό πάνελ ένα γράφημα ράβδων της πτώσης εσόδων ~39% της Campagnolo και ~€15M λειτουργική ζημία το 2024 / €24M+ σωρευτικές ζημίες 2023–2025; δεξί πάνελ μια σύγκριση κλίμακας που δείχνει τον τζίρο δεκάδων εκατομμυρίων της Campagnolo σε σύγκριση με την πολυδισεκατομμυριούχα επιχείρηση εξαρτημάτων της Shimano
Μια χρηματοοικονομική infographic δύο πάνελ — αριστερό πάνελ ένα γράφημα ράβδων της πτώσης εσόδων ~39% της Campagnolo και ~€15M λειτουργική ζημία το 2024 / €24M+ σωρευτικές ζημίες 2023–2025; δεξί πάνελ μια σύγκριση κλίμακας που δείχνει τον τζίρο δεκάδων εκατομμυρίων της Campagnolo σε σύγκριση με την πολυδισεκατομμυριούχα επιχείρηση εξαρτημάτων της Shimano

Η κληρονομιά που κάνει την έξοδο να πονά

Για να κατανοήσεις γιατί η "απουσία της Campagnolo από το WorldTour" προσγειώνεται ως μια πραγματική ιστορία και όχι ως μια υποσημείωση προδιαγραφών, πρέπει να κατανοήσεις τι είναι η μάρκα είναι. Δεν είναι ένας γενικός προμηθευτής εξαρτημάτων που έχει μια δύσκολη χρονιά. Είναι αναμφισβήτητα το πιο ιστορικά σημαντικό όνομα στο άθλημα.

Η ιστορία προέλευσης είναι ο τύπος μύθου που άλλες μάρκες θα σκότωναν για να εφεύρουν. Η Campagnolo ιδρύθηκε το 1933 στη Βιτσέντζα, Ιταλία, από τον Tullio Campagnolo, έναν πρώην αναβάτη. Ο θρύλος: προσπαθώντας να ξεβιδώσει παγωμένα wingnuts στο πέρασμα Croce d'Aune στις Δολομίτες κατά τη διάρκεια ενός αγώνα, ο Τούλιο, με μουδιασμένα δάχτυλα, βρήκε έναν πιο γρήγορο τρόπο να απελευθερώσει έναν τροχό. Αυτή η απογοήτευση έγινε ο μηχανισμός γρήγορης απελευθέρωσης (πατενταρισμένος γύρω στο 1930), ένας μηχανισμός τόσο θεμελιώδης που σχεδόν κάθε ποδήλατο στη γη, κάθε μάρκας, εξακολουθεί να χρησιμοποιεί την ιδέα του Τούλιο σήμερα.

An illustrated timeline of Campagnolo's landmark innovations — 1933 founding in Vicenza, the quick-release skewer born on the Croce d'Aune pass, the Cambio Corsa, and the 1966 Nuovo Record parallelogram derailleur — ending with "43 Tour wins, last in 2020"
An illustrated timeline of Campagnolo's landmark innovations — 1933 founding in Vicenza, the quick-release skewer born on the Croce d'Aune pass, the Cambio Corsa, and the 1966 Nuovo Record parallelogram derailleur — ending with "43 Tour wins, last in 2020"

Η λίστα με τα "πρώτα" της Campagnolo διαβάζεται σαν ένα πρόγραμμα σπουδών για το πώς προήλθε το σύγχρονο ποδήλατο:

  • Ο μηχανισμός γρήγορης απελευθέρωσης και ο άξονας, η εφεύρεση που ξεκίνησε τα πάντα.
  • Το Cambio Corsa σύστημα αλλαγής ταχυτήτων, μια πρώιμη, ένδοξη μηχανική λύση πολλαπλών ταχυτήτων.
  • Ο παραλληλόγραμμος εκτροχιαστής Nuovo Record (1966), ο παραλληλόγραμμος σχεδιασμός που στηρίζει σχεδόν κάθε σύγχρονο εκτροχιαστή, συμπεριλαμβανομένων των Shimano και SRAM.

Και μετά υπάρχει το παλμαρέ. Τα σετ Campagnolo αντιπροσωπεύουν περίπου 43 συνολικές νίκες στο Tour de France, τις περισσότερες από οποιονδήποτε κατασκευαστή εξαρτημάτων. Το πρόβλημα, και ο λόγος που το 2026 πονάει όπως πονάει, είναι η ημερομηνία της πιο πρόσφατης νίκης: 2020, Tadej Pogačar με Super Record EPS. Η μάρκα που κέρδισε περισσότερες κίτρινες φανέλες από οποιονδήποτε δεν έχει γευτεί νίκη στο Tour εδώ και μισή δεκαετία, και τώρα δεν εξοπλίζει καμία ομάδα σε θέση να παραδώσει μία.

Η ιστορία ιδιοκτησίας προσθέτει την τελευταία, πολύ ανθρώπινη υφή. Η Campagnolo είναι ακόμα μια ιδιωτική, οικογενειακή επιχείρηση, υπό την ηγεσία του Valentino Campagnolo, γιου του Τούλιο. Μια πραγματική οικογενειακή επιχείρηση που φέρει ένα όνομα πάνω από 90 χρόνια, το οποίο είναι μέρος του γιατί η οικονομική δυσχέρεια και ο τίτλος "40% απολύσεις" χτύπησαν τόσο σκληρά σε όλο τον κόσμο του ποδηλάτου. Υπάρχουν μάλιστα αναφορές για μικρές εξωτερικές συμμετοχές από υψηλού προφίλ ονόματα όπως ο LeBron James και ο αστέρας του cyclocross και του δρόμου Mathieu van der Poel, μια ένδειξη του πόσο πολιτισμικό κύρος εξακολουθεί να φέρει η μάρκα, ακόμη και καθώς η παρουσία της στο WorldTour έχει εξαφανιστεί.

Αυτός είναι ο λόγος που όλα αυτά είναι το σημείο και όχι μια παρέκκλιση. Όταν η Shimano χάνει μια ομάδα, είναι μια επιχειρηματική ενημέρωση. Όταν η Campagnolo (ο εφευρέτης της γρήγορης απελευθέρωσης, του παραλληλόγραμμου εκτροχιαστή και του πιο νικηφόρου σετ στο Tour) δεν έχει καμία ομάδα στο WorldTour, διαβάζεται σαν μια κληρονομική μάρκα που απομακρύνεται από τη σκηνή. Αυτό το συναισθηματικό βάρος είναι ακριβώς ο λόγος που η απουσία του 2026 έγινε μια ιστορία που αξίζει να ειπωθεί, και γιατί το "πεθαίνει η Campagnolo;" μετατράπηκε σε πραγματική ερώτηση αντί για μια αδιάφορη.

Αξίζει ακόμα να αγοράσετε την Campagnolo το 2026; Super Record 13, Record 13, και τιμή σε σύγκριση με τους αντιπάλους

Για τους περισσότερους αναγνώστες, το δράμα του WorldTour τελικά επιστρέφει σε μια πρακτική ερώτηση: αν κατέχω Campagnolo, ή αν είμαι έτοιμος να την αγοράσω, θα πρέπει να με ανησυχούν τα προβλήματα της μάρκας; Η καθησυχαστική απάντηση είναι ότι η πλευρά του προϊόντος φαίνεται πολύ πιο υγιής από την πλευρά της χορηγίας, και το 2026 είναι στην πραγματικότητα μια αξιοσημείωτη χρονιά προϊόντων.

Δύο πρόσφατες λανσαρίσματα καθορίζουν την τρέχουσα σειρά προϊόντων. Το Super Record Wireless 13, η πρώτη 13-ταχύτητα ασύρματη ομάδα δρόμου της Campagnolo, λανσαρίστηκε τον Ιούνιο του 2025. Είναι το προϊόν-ναυαρχίδα: 2,445 g (ελαφρύτερο από τα 2,520 g της προηγούμενης 12-ταχύτητας έκδοσης), περίπου 750 km αυτονομίας ανά φόρτιση (πλήρης φόρτιση σε περίπου μία ώρα, 90% σε περίπου 45 λεπτά), με κασέτες από 10-29 έως 11-36 και την επιστροφή του αγαπημένου thumb shifter της Campagnolo. Η προτεινόμενη λιανική τιμή είναι περίπου €4,300 χωρίς μετρητή ισχύος; οι τιμές στις ΗΠΑ αναφέρθηκαν γύρω από $5,065 για την έκδοση 2×13 All-Road και $3,975 για την έκδοση 1×13 Road.

Έπειτα, τον Απρίλιο 2026, ήρθε το στρατηγικά σημαντικό: Record 13, μια φθηνότερη ομάδα 13 ταχυτήτων στην ίδια ασύρματη πλατφόρμα, ξεκινώντας από €2,699 (2×13 Road). Αυτό είναι η Campagnolo που προσπαθεί να επανακαταλάβει την μεσαία κατηγορία που είχε εγκαταλείψει, η πρώτη συγκεκριμένη απόδειξη ότι το βιομηχανικό σχέδιο «επανείσοδος σε χαμηλότερες κατηγορίες» είναι περισσότερο από λόγια.

Δείτε πώς συγκρίνονται η τρέχουσα ναυαρχίδα και η νέα επιλογή αξίας με τους αντιπάλους:

Ομάδα Λανσάρισμα Ταχύτητες Περίπου τιμή Βάρος Σημειώσεις
Campagnolo Super Record Wireless 13 Ιούν 2025 2×13 ~€4,300 / ~$5,065 (All-Road) 2,445 g Halo ομάδα; thumb shifter; ~750 km μπαταρία
Campagnolo Record 13 Απρ 2026 1×/2×13 από €2,699 +208–342 g σε σχέση με SR Η ίδια πλατφόρμα, φθηνότερα υλικά/φινίρισμα
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 2×12 ~£3,649–£3,999 (έμπορος) Καθιερωμένο σημείο αναφοράς WorldTour
SRAM Red AXS 2×12 ~$4,800 (κιτ) Ο ανερχόμενος διεκδικητής του WorldTour

Μερικές επιφυλάξεις σχετικά με αυτή την τιμολόγηση: συνδυάζει τιμές MSRP και τιμές εμπόρων σε διάφορες περιοχές, οπότε να το θεωρείτε ως κατευθυντήρια γραμμή και όχι ως άμεση σύγκριση. Αλλά η εικόνα είναι αρκετά σαφής. Το Super Record 13 βρίσκεται στην premium κατηγορία, και το Record 13 το υποτιμά σκόπιμα για να διευρύνει την πρόσβαση.

A side-by-side comparison chart of Campagnolo Super Record 13 vs Record 13 vs Shimano Dura-Ace Di2 vs SRAM Red AXS, plotting approximate price against weight, with the shared-platform link between the two Campagnolo groups visually emphasized
Ένα διάγραμμα σύγκρισης πλευρά-πλευρά των Campagnolo Super Record 13 vs Record 13 vs Shimano Dura-Ace Di2 vs SRAM Red AXS, που απεικονίζει την περίπου τιμή σε σχέση με το βάρος, με τη σύνδεση της κοινής πλατφόρμας μεταξύ των δύο ομάδων Campagnolo να τονίζεται οπτικά

Αξίζει να γνωρίζετε τι χωρίζει το Record 13 από το Super Record 13. Μοιράζονται την ίδια αρχιτεκτονική αλλαγής, εργονομία, μπαταρία και ευρεία διασυμβατότητα, οπότε λειτουργικά αλλάζουν και φρενάρουν με τον ίδιο τρόπο. Οι διαφορές είναι υλικά και φινιρίσματα: το Record 13 χρησιμοποιεί έναν άξονα πεταλιού από ανοξείδωτο χάλυβα αντί για τιτάνιο και περιλαμβάνει λιγότερη μηχανική επεξεργασία, που προσθέτει περίπου 208–342 g ανάλογα με τη διαμόρφωση. Πληρώνετε για γραμμάρια και γυαλάδα, όχι για απόδοση. (Ένας μετρητής ισχύος προσθέτει περίπου €600 στη σειρά Record.)

Τώρα ένα πραγματικό πλαίσιο απόφασης για τον αγοραστή, γιατί το «αξίζει;» εξαρτάται αποκλειστικά από το τι βάζετε σε προτεραιότητα:

  1. Θέλετε την ελαφρύτερη, πιο εκλεπτυσμένη ομάδα δρόμου και ο προϋπολογισμός δεν είναι περιοριστικόςSuper Record Wireless 13. Είναι το halo, και είναι ολοκαίνουργιο (2025).
  2. Λατρεύετε την αίσθηση της Campagnolo αλλά θέλετε λογικά χρήματαRecord 13 (από €2,699). Η ίδια αλλαγή, μέτρια ποινή βάρους, εκατοντάδες ευρώ εξοικονόμηση.
  3. Ανησυχείτε για την υποστήριξη μακροπρόθεσμα και τα ανταλλακτικά → αυτή είναι η πραγματική σκέψη, όχι οι νίκες σε αγώνες. Το νέο προϊόν αποστέλλεται ενεργά και είναι διασυμβατό, οπότε δεν είναι μια μάρκα ζόμπι που ασχολείται μόνο με τη συντήρηση. Αλλά μια μικρότερη εταιρεία σημαίνει ότι θα πρέπει να ελέγξετε την υποστήριξη εμπόρων και τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών στην περιοχή σας πριν δεσμευτείτε.
  4. Η μεταπώληση έχει μεγαλύτερη σημασία για εσάς → λάβετε υπόψη ότι η μικρότερη παρουσία της Campagnolo μπορεί να σημαίνει μια πιο περιορισμένη αγορά μεταχειρισμένων σε σχέση με τη Shimano ή τη SRAM. Αγοράστε γιατί το αγαπάτε, όχι ως επένδυση.

Η ειλικρινής ουσία: η απουσία ομάδων WorldTour λέει σχεδόν τίποτα για το αν το κιτ είναι καλό ή υποστηρίξιμο. Ήταν πάντα μια εμπορική ιστορία. Με δύο λανσαρίσματα 13 ταχυτήτων σε δώδεκα μήνες και μια σκόπιμη επιστροφή στη μεσαία κατηγορία, η Campagnolo συμπεριφέρεται σαν μια εταιρεία που επενδύει σε προϊόντα, που, για έναν ιδιοκτήτη, είναι το σήμα που πραγματικά έχει σημασία.

Συχνές ερωτήσεις

Ποιες ομάδες ανδρών WorldTour του 2026 χρησιμοποιούν Campagnolo; Καμία. Όλες οι 18 ομάδες ανδρών WorldTeams χρησιμοποιούν είτε Shimano Dura-Ace Di2 είτε SRAM Red AXS, με διαχωρισμό 10 Shimano / 8 SRAM. Η Campagnolo εξοπλίζει μηδέν WorldTeams το 2026, για δεύτερη φορά σε τρία χρόνια (ήταν επίσης απούσα το 2024).

Υποβιβάστηκε η Cofidis, και γιατί αυτό έχει σημασία για την Campagnolo; Ναι. Η Cofidis τερμάτισε 19η στην τελική 2023–2025 τριετή κατάταξη της UCI, χάνοντας την είσοδο στο WorldTour κατά 397 πόντους (η Uno-X Mobility πήρε την τελευταία άδεια, στην 18η θέση), και καταγράφηκε ως UCI ProTeam για το 2026. Δεδομένου ότι η Cofidis ήταν η μόνη ομάδα WorldTour της Campagnolo το 2025, ο υποβιβασμός της απομάκρυνε την Campagnolo εντελώς από την κορυφαία κατηγορία.

Είναι η Campagnolo ακόμα στο επαγγελματικό πελοτόν το 2026; Ναι, σε επίπεδο ProTeam. Η Cofidis αγωνίζεται στο Tour de France με πλαίσια LOOK και Super Record 13 και τροχούς Bora/Hyperon (η μόνη ομάδα Campagnolo στο Tour του 2026), και η Bardiani CSF χρησιμοποιεί το De Rosa 70 "Ogni Maggio" με Super Record Wireless 13 στο Giro d'Italia. Έτσι, η Campagnolo είναι παρούσα στους Grand Tours, απλώς όχι σε ομάδα WorldTeam.

Θα κλείσει η Campagnolo; Όχι, όπως είναι τα πράγματα. Η μάρκα κατέγραψε €24M+ σε ζημίες (2023–2025) με πτώση εσόδων περίπου 39% το 2024, και ένα σχέδιο στα τέλη του 2025 πρότεινε μείωση περίπου 40% του προσωπικού της ~300 ατόμων στη Βιτσέντζα. Αλλά η Campagnolo κατέληξε σε μια "συμβατική αλληλεγγύης" που απέφυγε τις επίσημες απολύσεις, και συνεχίζει να λανσάρει νέα προϊόντα. Αυτή είναι μια οδυνηρή αναδιάρθρωση, όχι κλείσιμο.

Πόσες νίκες έχει η Campagnolo στο Tour de France, και πότε ήταν η τελευταία; Περίπου 43 συνολικές νίκες GC, περισσότερες από οποιονδήποτε άλλο κατασκευαστή ομάδων. Η πιο πρόσφατη ήταν το 2020 (Tadej Pogačar, UAE Team Emirates, με Super Record EPS).

Πόσο κοστίζει το Super Record 13 σε σύγκριση με το Shimano Dura-Ace και το SRAM Red; Το Campagnolo Super Record Wireless 13 κοστίζει περίπου €4,300 MSRP (≈$5,065 για την κατασκευή 2×13 All-Road). Για σύγκριση, το Shimano Dura-Ace Di2 R9200 κυμαίνεται περίπου £3,649–£3,999 στους Βρετανούς προμηθευτές, και ένα κιτ SRAM Red AXS καταγράφηκε γύρω από $4,800. Το φθηνότερο Campagnolo Record 13 ξεκινά από €2,699. Σημειώστε ότι αυτά αναμειγνύουν τιμές MSRP και προμηθευτών, οπότε να τα θεωρείτε ως κατευθυντήριες γραμμές.

Αξίζει ακόμα να αγοράσετε την Campagnolo το 2026; Για τον κατάλληλο αγοραστή, ναι. Η απόδοση αλλαγής ταχυτήτων είναι εξαιρετική, δύο νέες ομάδες 13 ταχυτήτων (Super Record 13 το 2025, Record 13 το 2026) δείχνουν ενεργή επένδυση, και τα μέρη είναι διασταυρούμενα συμβατά. Τα πραγματικά πράγματα που πρέπει να ζυγίσετε είναι η υποστήριξη προμηθευτών και η διαθεσιμότητα μερών στην περιοχή σας και μια πιθανώς πιο αδύνατη αγορά μεταπώλησης από αυτήν της Shimano ή SRAM, όχι η έλλειψη ομάδων WorldTour, που είναι μια εμπορική ιστορία παρά μια ιστορία ποιότητας.

Θα επιστρέψει η Campagnolo στο WorldTour; Δεν υπάρχει επιβεβαιωμένη συμφωνία για επιστροφή. Η συνεργασία με την Cofidis συνεχίζεται σε επίπεδο ProTeam, και οποιαδήποτε επιστροφή στο WorldTour θα εξαρτηθεί από έναν μελλοντικό κύκλο αδειών της UCI καθώς και από την οικονομική ανάκαμψη και στρατηγική διάθεση της Campagnolo. Δεδομένης της στροφής προς την "πολυτέλεια σπορ" και του κόστους του αγώνα χορηγιών, μια κοντινή επιστροφή φαίνεται απίθανη. Αλλά η πόρτα δεν είναι επίσημα κλειστή.

Το συμπέρασμα: υποχώρηση ή ανακάλυψη;

Τι σημαίνει λοιπόν "καμία ομάδα WorldTour το 2026 δεν χρησιμοποιεί Campagnolo"; Συγκεντρωμένα, η απάντηση έχει πολλές διαστάσεις. Η άμεση αιτία είναι μηχανική: η Cofidis, η μοναδική ομάδα WorldTeam της μάρκας, έχασε μια μάχη τριετούς κατάταξης κατά 397 πόντους και υποβιβάστηκε. Η υποκείμενη αιτία είναι οικονομική: €24M+ σε ζημίες, κατάρρευση εσόδων 39%, και μια αναδιάρθρωση που καθιστά την χρηματοδότηση μιας ομάδας WorldTour σε έναν αγώνα Shimano-SRAM αμυντική. Και η βαθύτερη αιτία είναι στρατηγική: μια σκόπιμη στροφή προς την "πολυτέλεια σπορ" και μακριά από την αγορά μαζικών αγώνων που η μάρκα κάποτε κατείχε.

Το κρίσιμο πράγμα που πρέπει να κρατήσουμε είναι ότι τίποτα από αυτά δεν είναι μια απόφαση για το προϊόν. Η Campagnolo εφηύρε την ταχεία απελευθέρωση και τον σύγχρονο εκτροχιαστή, κέρδισε περισσότερους αγώνες Tour από οποιονδήποτε άλλο, και μόλις λάνσαρε δύο ολοκαίνουργιες ομάδες 13 ταχυτήτων χωρίς καλώδια σε διάστημα ενός έτους, συμπεριλαμβανομένου του Record 13, μια σκόπιμη κίνηση επιστροφής στη μεσαία κατηγορία που είχε εγκαταλείψει. Μια εταιρεία σε πραγματική ελεύθερη πτώση δεν λανσάρει μια νέα πλατφόρμα που στοχεύει στο διεύρυνση της πελατειακής της βάσης.

Αυτή είναι η ανοιχτή ερώτηση που μας αφήνει το 2026. Η μπουτίκ, οικογενειακή, πολυτελής Campagnolo του σήμερα διαβάζεται με δύο τρόπους. Ο ένας είναι μια υποχώρηση: ένας κάποτε κυρίαρχος προμηθευτής που έχει αποκλειστεί από την κορυφαία κατηγορία, κυκλώνοντας τα κάρα γύρω από μια πλούσια νίτσα. Ο άλλος είναι μια επανεφεύρεση: μια κληρονομική μάρκα που ανταλλάσσει τον όγκο της μαζικής αγοράς για περιθώριο, ταυτότητα και επιβίωση, ικανοποιημένη να είναι η επιλογή του γνώστη παρά η προτίμηση του πελοτόν. Ο πίνακας του WorldTour 2026 αφηγείται την πρώτη ιστορία. Ο χάρτης προϊόντων υπονοεί τη δεύτερη. Ποια από τις δύο θα επικρατήσει δεν θα αποφασιστεί στον δρόμο τον Ιούλιο. Θα αποφασιστεί στον ισολογισμό στη Βιτσέντζα.


Ride in RydeCruz — επιδόσεις ποδηλατικές φανέλες από αναπνεύσιμο ύφασμα Bamboo BreathTech, δωρεάν παγκόσμια αποστολή.

Δείτε όλες τις φανέλες →

RELATED ARTICLES