Πογκατσάρ εναντίον Βινγκέγκαρντ 2026: Μπορεί η διαδρομή του Τουρ να νικήσει τελικά τον Τάντεϊ;
Έξι χρόνια στη διαμάχη που έχει καθορίσει την σύγχρονη ποδηλασία, η ενδιαφέρουσα ερώτηση δεν είναι πια ποιοι είναι αυτοί οι δύο αναβάτες. Είναι αν οτιδήποτε έχει απομείνει στο ημερολόγιο μπορεί πραγματικά να σταματήσει τον Τάντεϊ Πογκατσάρ. Έτσι, εδώ είναι η πιο ενημερωμένη, υποστηριζόμενη από δεδομένα ανάλυση για Πογκατσάρ εναντίον Βινγκέγκαρντ 2026 που μπορώ να συγκεντρώσω ενόψει της εκκίνησης του Γκραντ Ντεπαρτ στις 4 Ιουλίου στη Βαρκελώνη: περιθώρια σύγκρισης, ανάλυση διαδρομής ανά στάδιο, φόρμα του Ιουνίου και ζωντανές πιθανότητες, όλα ζυγισμένα σε μία ειλικρινή απόφαση. Μετά την επίδοση του Πογκατσάρ που έβαλε 4 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα στον Γιόνας Βινγκέγκαρντ το 2025, η διαδρομή του 2026 είναι η καλύτερη απόδειξη μέχρι στιγμής ότι ο Δανός έχει ακόμα τρόπο να μπει στη μάχη. Είναι μια σκόπιμη "κρεσέντο" του Προυντόμ που καταλήγει σε μια πρώτη διπλή νίκη στο Αλπ ντ'Υζ.
Κύρια σημεία
- Ο Πογκατσάρ είναι το φαβορί με πιθανότητες περίπου 1.70–1.85 (υπονοούμενη πιθανότητα νίκης πάνω από 55%); ο Βινγκέγκαρντ κυμαίνεται γύρω από 4.0–5.0.
- Η διαδρομή του 2026 είναι σχεδιασμένη να είναι δύσκολη: 5 τερματισμοί σε κορυφές, μόνο μία ατομική χρονομέτρηση 26 χλμ, και μια σφοδρή τελική εβδομάδα που κορυφώνεται στο Αλπ ντ'Υζ δύο φορές.
- Ο Πογκατσάρ έχει κερδίσει 4 Τουρ· ο Βινγκέγκαρντ 2. Ο Βινγκέγκαρντ δεν έχει ποτέ τερματίσει χαμηλότερα από δεύτερος σε πέντε προσπάθειες.
- Ο Βινγκέγκαρντ έρχεται από μια νίκη στο Γκίρο ντ'Ιταλία (το στοίχημα διπλής νίκης Γκίρο-Τουρ); ο Πογκατσάρ έρχεται από μια κυρίαρχη νίκη στο Τουρ ντε Σουίς λέγοντας "Θα έλεγα ότι είμαι πιο δυνατός."
- Ο Γουάουτ βαν Άερτ είναι τραυματίας, μια πραγματική πλήγμα στην υποστήριξη του Βινγκέγκαρντ σε επίπεδες και ημέρες με πλευρικό άνεμο.
- Η διαδρομή δίνει στον Βινγκέγκαρντ μια θεωρητική ευκαιρία; το βιβλίο φόρμας και η αγορά ακόμα λένε Τάντεϊ.

Έξι χρόνια, μία ερώτηση
Κάθε Ιούλιο από το 2021, το Τουρ ντε Φρανς έχει καταλήξει στους ίδιους δύο άνδρες, και κάθε Ιούλιο η ίδια ερώτηση γίνεται όλο και πιο έντονη: μπορεί η διαδρομή, η κούραση ή το πεδίο να νικήσουν τελικά τον Τάντεϊ Πογκατσάρ; Η έκδοση του 2026 είναι το 113ο Τουρ, που διεξάγεται από 4–26 Ιουλίου από τη Βαρκελώνη στο Παρίσι, και φαίνεται ότι έχει κατασκευαστεί σχεδόν σκόπιμα για να είναι η πιο δύσκολη δυνατή διασταύρωση της κυριαρχίας του. Ο διευθυντής αγώνων Κριστιάν Προυντόμ χαρακτήρισε τη διαδρομή ως "κρεσέντο," φορτώνοντας τις Πυρηναίες στην αρχή και κρατώντας τα πιο βαριά βουνά για μια τελική εβδομάδα που κορυφώνεται στο Αλπ ντ'Υζ σε διαδοχικές ημέρες.
Αυτός ο σχεδιασμός έχει σημασία λόγω του πώς τελείωσε το 2025. Ο Pogacar δεν κέρδισε απλώς. Κέρδισε με 4:24 από τον Vingegaard, με τον Florian Lipowitz να είναι μακριά στην τρίτη θέση με +11:00. Η διαφορά που κάποτε μετριόταν σε δευτερόλεπτα (ο Pogacar νίκησε τον Roglic με 0:59 το 2020) έχει ξανανοίξει σε λεπτά. Στο χαρτί, η αντιπαλότητα φαίνεται να έχει κριθεί.
Αλλά το "στο χαρτί" είναι ακριβώς αυτό που έχει σχεδιαστεί να διαταράξει η διαδρομή του 2026. Ο Pogacar κυνηγάει έναν ισοφαρισμένο πέμπτο τίτλο Tour, που θα τον ισοφαρίσει με τους Eddy Merckx, Bernard Hinault, Jacques Anquetil και Miguel Indurain. Ο Vingegaard, εν τω μεταξύ, είναι ο μόνος που τον έχει νικήσει εδώ, και το έχει κάνει δύο φορές, από την καλύτερη μη-τουρνουά σεζόν της καριέρας του. Η θέση μου είναι απλή, και νομίζω ότι είναι ειλικρινής: η διαδρομή δίνει στον Vingegaard μια καλύτερη σκηνή για να προσπαθήσει από ό,τι αξίζει το βιβλίο μορφής. Αλλά για να νικήσει αυτή την εκδοχή του Pogacar απαιτεί σχεδόν τέλεια ανάρρωση και μια γνήσια ρωγμή του Tadej, και καμία από αυτές δεν είναι ο τρόπος για να στοιχηματίσει κανείς.
Η αντιπαλότητα: τι λέει πραγματικά το ρεκόρ
Ξεκινήστε με τη βάση, γιατί η μυθολογία της αντιπαλότητας τρέχει μπροστά από την αριθμητική της. Στη σύγχρονη εποχή ο Pogacar έχει κερδίσει τέσσερα Tours (2020, 2021, 2024, 2025) και ο Vingegaard δύο (2022, 2023). Έχουν συναντηθεί έξι χρόνια στη σειρά, και σε αυτά τα Tours, ο Pogacar έχει ένα 4–2 πλεονέκτημα. Να το κομμάτι που ξεχνάει ο κόσμος: ο Vingegaard δεν έχει τερματίσει ποτέ χαμηλότερα από δεύτερος σε πέντε συμμετοχές στο Tour. Δεν είναι ένας υποψήφιος μιας φοράς. Είναι ο δεύτερος καλύτερος αναβάτης Grand Tour της γενιάς του, τελεία.
Οι περιθώρια λένε την πραγματική ιστορία, και αλλάζουν δραστικά ανάλογα με τη διαδρομή και το έτος:
| Έτος | Νικητής | Δεύτερος | Τελική διαφορά GC |
|---|---|---|---|
| 2020 | Pogacar | Roglic | 0:59 |
| 2021 | Pogacar | Vingegaard | 5:20 |
| 2022 | Vingegaard | Pogacar | 2:43 |
| 2023 | Vingegaard | Pogacar | 7:29 |
| 2024 | Pogacar | Vingegaard | 6:17 |
| 2025 | Pogacar | Vingegaard | 4:24 |
Διαβάστε αυτόν τον πίνακα από πάνω προς τα κάτω και ένα μοτίβο ξεχωρίζει: όταν κερδίζει κάποιος από τους δύο, τείνει να κερδίζει μεγάλα. Ο αγώνας 0:59 του 2020 (κατά του Roglic, όχι του Vingegaard) είναι η εξαίρεση. Από τότε που αυτοί οι δύο άρχισαν να ανταλλάσσουν τη κίτρινη φανέλα, η πιο κοντινή τερματισμός μεταξύ τους ήταν το 2:43 του Vingegaard το 2022, και τρεις από τους έξι αγώνες τους αποφασίστηκαν με περισσότερα από τέσσερα λεπτά.
Τι λέει λοιπόν το ρεκόρ; Αυτή είναι μια διαγωνιστική αναμέτρηση δύο ανδρών όπου ο ηττημένος συνήθως χάνει αποφασιστικά, όχι οριακά. Αυτό κόβει και από τις δύο πλευρές. Σημαίνει ότι ο Vingegaard έχει διαλύσει τον Pogacar με λεπτά στο παρελθόν, ιδίως το 7:29 του 2023. Σημαίνει επίσης ότι το αποτέλεσμα του 2025 δεν ήταν μια τύχη ή μια κακή μέρα. Μια διαφορά 4:24 είναι δομική, όχι μια τρύπα. Για να ανατρέψει ο Vingegaard το σενάριο του 2026, δεν χρειάζεται να βρει μερικά δευτερόλεπτα. Χρειάζεται να βρει αρκετά λεπτά, και το μόνο μέρος για να τα βρει είναι στα βουνά.

Τι είναι νέο το 2026: η διαδρομή, η φόρμα, η κούραση
Τρία πράγματα έχουν αλλάξει από τότε που αυτοί οι δύο τελευταίοι παρατάχθηκαν, και το καθένα λυγίζει τις πιθανότητες λίγο. Θεωρήστε αυτό ως την ενημέρωση σας για το "τι είναι πραγματικά διαφορετικό φέτος".
1. Ένα νέο format ομαδικής χρονομέτρησης στο Stage 1. Ο Tour ανοίγει όχι με μια επίπεδη σπριντ αλλά με μια 19.7 km ομαδική χρονομέτρηση στην Βαρκελώνη, ανεβαίνοντας δύο φορές τον λόφο του Μοντζουίκ. Η ανατροπή: το 2026 TTT χρησιμοποιεί ένα νέο format όπου ο ατομικός χρόνος κάθε αναβάτη μετράει για τη Γενική Κατάταξη, όχι τον κλασικό κανόνα "τέταρτος αναβάτης που περνά". Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να ανοίξουν κενά μέσα σε μια ομάδα, κανένας ηγέτης της Γενικής Κατάταξης δεν μπορεί να καθίσει και να χαλαρώσει, και μια ισχυρή ομάδα μπορεί να κερδίσει πραγματικό χρόνο την πρώτη μέρα. Ο CEO της Visma-Lease a Bike δημόσια κριτίκαρε το format, και μπορείτε να δείτε γιατί, δεδομένου της συλλογικής δύναμης της UAE Team Emirates γύρω από τον Pogacar.
2. Το ρίσκο του διπλού Giro-Tour του Vingegaard. Ο Vingegaard έχει ήδη κερδίσει το 2026 Giro d'Italia (8–31 Μαΐου), και όχι οριακά: 5:22 πάνω από τον Felix Gall, με πέντε νίκες σε στάδια, ολοκληρώνοντας το σύνολο των Grand Tour του. Κέρδισε επίσης το Paris-Nice με 4:23 (η μεγαλύτερη νίκη στην σύγχρονη εποχή του αγώνα) και το Volta a Catalunya. Με οποιοδήποτε μέτρο, είναι η καλύτερη σεζόν του από το 2023. Το ρίσκο είναι ότι κανείς δεν έχει χρησιμοποιήσει μια νίκη στο Giro ως εκτόξευση για νίκη στο Tour στην σύγχρονη εποχή, και το κόστος της διπλής κούρασης τείνει να είναι πιο έντονο ακριβώς στην τρίτη εβδομάδα όπου ο Vingegaard χρειάζεται να είναι πιο δυνατός.
3. Ο Wout van Aert είναι εκτός. Ο Van Aert είναι ο πιο σημαντικός αρχηγός δρόμου του Vingegaard σε επίπεδες, μεταβατικές και ημέρες με πλευρικό άνεμο, και θα χάσει τον Tour του 2026 λόγω τραυματισμού. Έπεσε κατά την προπόνηση, κέρδισε μια στάση στο Dauphine (τώρα Tour Auvergne-Rhone-Alpes) με μια πληγή στον αγκώνα, και στη συνέχεια εγκατέλειψε λόγω λοίμωξης. Η απουσία του αφαιρεί ένα μοναδικό κομμάτι σκακιού από την Visma ακριβώς στις στάσεις όπου η UAE του Pogacar μπορεί αλλιώς να επιβληθεί.
Και υπάρχει και ένα τέταρτο πράγμα, το οποίο δεν είναι τόσο νέο όσο απειλητικό: Η φόρμα του Pogacar. Εξασφάλισε τον 2026 Tour de Suisse στις 21 Ιουνίου, κερδίζοντας τη Στάση 1 με πάνω από δύο λεπτά και τη χρονομέτρηση της Στάσης 4 με 0.31s από τον Mathieu van der Poel, και στη συνέχεια δήλωσε ότι τα αποτελέσματα των εξετάσεών του έδειξαν "Θα έλεγα ότι είμαι πιο δυνατός." Αυτό δεν είναι η δήλωση που θέλει να διαβάσει ένας διεκδικητής τρεις εβδομάδες πριν.
Η διαδρομή του 2026, αποκωδικοποιημένη
Ολόκληρη η συζήτηση εξαρτάται από το δρόμο, οπότε να η διαδρομή στην οποία θα διεξαχθεί η μάχη για τη Γενική Κατάταξη. Ο 2026 Tour καλύπτει 3,333 km σε 21 στάδια, με περίπου 54,450 m συνολικής υψομετρικής διαφοράς και πέντε τερματισμούς σε κορυφές ή υψηλά βουνά. Υπάρχει ακριβώς μία ατομική χρονομέτρηση: μια 26 km κυλιόμενη ITT στη Στάση 16 από το Evian-les-Bains στο Thonon-les-Bains κατά μήκος της λίμνης Γενεύης, μετά την δεύτερη ημέρα ανάπαυσης. Για μια διαδρομή αυτής της διάρκειας, αυτό είναι εντυπωσιακά λίγο επίπεδο χρονομέτρησης, και έχει τεράστια σημασία (περισσότερα για αυτό παρακάτω).
Τα βουνά έρχονται σε δύο κύματα. Το πρώτο κύμα είναι οι Πυρηναίοι, νωρίς. Η Στάση 3 (Granollers προς Les Angles, 196 km) προσφέρει τον πρώτο τερματισμό σε βουνό, και η Στάση 6 (Pau προς Gavarnie-Gedre, 186 km) είναι η πρώτη αληθινή δοκιμή για τη Γενική Κατάταξη, διασχίζοντας το Col d'Aspin (~12 km στο 6.5%) και το Col du Tourmalet (17.1 km στο 7.3%), μια ανάβαση που έχει αποφασίσει Tours στο παρελθόν.
Το δεύτερο κύμα είναι το φορτωμένο "crescendo," και είναι εκεί που ο αγώνας θα κερδηθεί ή θα χαθεί:
| Στάση | Τερματισμός / κλειστή ανάβαση | Προφίλ | Γιατί έχει σημασία |
|---|---|---|---|
| 6 | Col du Tourmalet | 17.1 km @ 7.3% | Πρώτη πραγματική επιλογή Γενικής Κατάταξης, Πυρηναίοι |
| 15 | Plateau de Solaison | ~11.3 km @ 9% | Πρώτος τερματισμός Tour ποτέ; απότομος και επιλεκτικός |
| 16 | Evian → Thonon ITT | 26 km κυλιόμενη | Η μόνη χρονομέτρηση του αγώνα |
| 19 | Alpe d'Huez | 21 στροφές; 128 km στάση | Σύντομη, εκρηκτική πρώτη ανάβαση |
| 20 | Alpe d'Huez (βασική στάση) | 171 km, ~5,600 m κέρδος | Croix de Fer, Telegraphe, Galibier, στη συνέχεια Alpe μέσω Sarenne |
| 21 | Παρίσι (κύκλωμα Μονμάρτρη) | 130 km, 3x Rue Lepic | Τελευταία με κυβόλιθους; σπριντ/απόδραση, όχι Γενική Κατάταξη |
Ο τίτλος είναι το Alpe d'Huez double. Οι Στάσεις 19 και 20 τελειώνουν στην κορυφή της θρυλικής ανηφορικής διαδρομής με τις 21 στροφές, για πρώτη φορά από το 1979 που το Alpe φιλοξενεί διαδοχικές κορυφαίες τερματισμούς. Η Στάση 20 είναι η βασίλισσα στάση: 171 km με περίπου 5,600 m ανηφορικής διαδρομής (η περισσότερη από οποιαδήποτε στάση), περιλαμβάνοντας το Col de la Croix de Fer (~24 km στο 5.2%), Col du Telegraphe (~11.9 km στο 7.1%) και Col du Galibier (~17.7 km στο 6.9%, κορυφή στα 2,642 m) πριν την τελική ανηφόρα προς το Alpe μέσω του απότομου Col de Sarenne. Ό,τι και αν λέει η Γενική Κατάταξη μετά τη Στάση 18 μπορεί να ανατραπεί εδώ.

Ποιες στάσεις ταιριάζουν στον Pogacar, ποιες στον Vingegaard
Αυτό είναι το κέντρο της υπόθεσης. Όχι "ποιος είναι καλύτερος" σε αφηρημένο επίπεδο, αλλά ποιες συγκεκριμένες στάσεις του 2026 κλίνουν προς ποιον αναβάτη και γιατί. Χάρτης της διαδρομής πάνω στις γνωστές δυνάμεις των δύο αναβατών και η εικόνα είναι πιο κοντά από ό,τι υποδηλώνουν οι αποδόσεις, αλλά εξακολουθεί να κλίνει προς μία κατεύθυνση.
| Στάση / χαρακτηριστικό | Προφίλ | Πλεονέκτημα | Λόγος |
|---|---|---|---|
| Στάση 1 TTT (Βαρκελώνη) | 19.7 km, ατομική χρονομέτρηση | Pogacar | Η συλλογική δύναμη TT της UAE; η νέα μορφή τιμωρεί τις πιο αδύναμες μονάδες |
| Στάση 6 Tourmalet | 17.1 km @ 7.3% | Ισοδύναμο / ελαφρύ πλεονέκτημα Vingegaard | Η μακρά, σταθερή κλίση είναι κλασικό έδαφος για τον Vingegaard |
| Στάση 15 Solaison | ~11.3 km @ 9% | Pogacar | Η απότομη, δυναμική τερματιστική διαδρομή ανταμείβει τις εκρηκτικές επιταχύνσεις |
| Στάση 16 ITT | 26 km κυλιόμενη | Pogacar | Ο υπερασπιστής του τίτλου στη στάση TT; η μόνη χρονομέτρηση της κούρσας |
| Στάση 19 Alpe d'Huez | 128 km, σύντομη & απότομη | Pogacar | Η σύντομη, έντονη κούρσα ταιριάζει στις επαναλαμβανόμενες επιθέσεις του |
| Στάση 20 βασίλισσα στάση | 171 km, ~5,600 m, τερματισμός Sarenne | Vingegaard | Η διαρκής ατμοσφαιρική φθορά είναι ο τρόπος που κέρδισε το 2022–23 |
| Στάση 21 Montmartre | 130 km, κυβόλιθοι | Ούτε (Γ.Κ.) | Ημέρα σπριντ/αποδράσεων; το 2025 ο Van Aert άφησε τον Pogacar εδώ |
Δύο γεγονότα σχετικά με τη διαδρομή αξίζουν έμφαση, και τα δύο προέρχονται κατευθείαν από το εσωτερικό της Visma. Ο αθλητικός διευθυντής Grischa Niermann παραδέχτηκε ότι η διαδρομή "ταιριάζει στον Pogacar όσο και στον Vingegaard," επισημαίνοντας ότι το μόνο πραγματικά απότομο τερματιστικό σημείο είναι το Col de Sarenne στη Στάση 20, και ότι μία από τις νέες κορυφές των Πυρηναίων είναι "μία ανηφόρα 18 km, 3.5%, οπότε θα είναι δύσκολο να γίνει η διαφορά." Όταν η ομάδα του διεκδικητή παραδέχεται ότι η διαδρομή δεν είναι παγίδα φτιαγμένη για τον άνθρωπό τους, αυτό λέει κάτι.
Ακολουθεί ο απλός κανόνας που χρησιμοποιώ για να διαβάσω οποιαδήποτε ορεινή στάση του 2026. Αν η τερματιστική ανηφόρα είναι σύντομη και απότομη (9% του Solaison, η κλίση του Sarenne), προτιμήστε την εκρηκτική δύναμη του Pogacar. Αν η ημέρα είναι μακρά, υψηλή και περιλαμβάνει πολλούς cols ώστε ο αγώνας να εξαρτάται από τη συσσωρευμένη υψομετρική και την κούραση αντί για μία επιτάχυνση (η βασίλισσα στάση Στάση 20), προτιμήστε τον ντίζελ του Vingegaard. Με αυτόν τον κανόνα, η διαδρομή δίνει στον Vingegaard ακριβώς μία ιδανική στάση, τη βασίλισσα στάση, και δίνει στον Pogacar τις περισσότερες από τις υπόλοιπες, συμπεριλαμβανομένης της μόνης χρονομέτρησης.

Η περίπτωση ΥΠΕΡ της διαδρομής που νικά τον Pogacar
Τώρα ας υποστηρίξω την πλευρά του Vingegaard ειλικρινά, γιατί υπάρχει μια πραγματική περίπτωση και ο ενημερωμένος φίλαθλος αξίζει να τη δει να διατυπώνεται σωστά. Να η θετική περίπτωση, σημείο προς σημείο.
Οι βουνά είναι φορτωμένα στο τέλος, και αυτό είναι το έδαφός του. Οι δύο νίκες του Vingegaard στο Tour βασίστηκαν και οι δύο στην υπεροχή της τρίτης εβδομάδας. Είναι ένας αναβάτης που γίνεται ισχυρότερος σε σχέση με το πεδίο καθώς ο αγώνας προχωρά. Μια διαδρομή "κρεσέντο" που κρατά την πιο δύσκολη ανάβαση για τα Στάδια 19–20 είναι, θεωρητικά, φτιαγμένη για έναν άντρα που αντέχει περισσότερο παρά χτυπά πιο δυνατά.
Η διπλή Alpe d'Huez είναι ακριβώς η εξάντληση που έχει σπάσει τον Pogacar στο παρελθόν. Διαδοχικοί τερματισμοί στην κορυφή σε μια ανάβαση τόσο σφοδρή, κλείνοντας μια βασική διαδρομή με 5,600 m κατακόρυφης, είναι το είδος του σωρευτικού φορτίου που παρήγαγε τις χειρότερες ημέρες του Pogacar στο Tour το 2022 και το 2023. Αν υπάρχει μια ρωγμή να βρεθεί σε αυτόν, αυτό είναι το σφυρί που είναι πιο πιθανό να την βρει.
Η φόρμα του το 2026 είναι η καλύτερη από την τελευταία του νίκη στο Tour. Κοιτάξτε την σεζόν: Παρίσι-Νίκαια με 4:23, την Volta a Catalunya, και το Giro d'Italia με 5:22 με πέντε νίκες σε στάδια. Αυτά δεν είναι τα νούμερα ενός αναβάτη που ελπίζει να κρατηθεί. Είναι τα νούμερα ενός αναβάτη που κερδίζει τα πάντα μπροστά του με τεράστιες διαφορές. Ο κινητήρας είναι αναμφισβήτητα εκεί.
Έχει τις αποδείξεις. Σε αντίθεση με κάθε άλλο όνομα στη λίστα εκκίνησης, ο Vingegaard έχει πραγματικά νικήσει τον Pogacar στο Tour, και όχι μία αλλά δύο φορές, με 2:43 και 7:29. Η διαδρομή του 2026, περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη από το 2023, αναπαράγει τις συνθήκες αυτών των νικών.
Η λίστα ελέγχου της θετικής περίπτωσης, ή τι πρέπει να πάει σωστά για τον Vingegaard:
- [ ] Να φτάσει στην πρώτη ημέρα ανάπαυσης εντός ~1 λεπτού από τον Pogacar (να περιορίσει τις απώλειες TTT και Solaison)
- [ ] Να επιβιώσει την ITT του Σταδίου 16 με όχι περισσότερα από ~45 δευτερόλεπτα
- [ ] Να έχει τον Sepp Kuss και τον Matteo Jorgenson ακέραιους και έτοιμους για τις Άλπεις
- [ ] Να δείξει μηδενική κόπωση Giro μέχρι τη δεύτερη ημέρα ανάπαυσης
- [ ] Να απομονώσει τον Pogacar στην βασική διαδρομή του Σταδίου 20 και να επιτεθεί στον Sarenne
- [ ] Να βρει μια μόνο ημέρα όπου ο Pogacar πραγματικά σπάει, όχι απλώς εξασθενεί
Αντικαταστήστε όλα τα έξι και ο Vingegaard κερδίζει. Το πρόβλημα είναι ότι η λίστα είναι μεγάλη, και κάθε κουτί πρέπει να βγει πράσινο.
Η περίπτωση ΚΑΤΑ: γιατί ο Tadej πιθανότατα κερδίζει ακόμα
Να η αντεπίθεση, και είναι το ισχυρότερο επιχείρημα, γι' αυτό ο Pogacar είναι το φαβορί. Η αρνητική περίπτωση για τον Vingegaard είναι πραγματικά τέσσερα σκληρά προβλήματα στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο.
Πρόβλημα ένα: αυτός ο Pogacar έχει διορθώσει τις παλιές αδυναμίες. Ολόκληρη η αισιόδοξη θεωρία βασίζεται στην ευαλωτότητα της τρίτης εβδομάδας και σε μεγάλο υψόμετρο. Αλλά όπως είπε ο Domestique, "αυτή η εκδοχή του Pogacar δεν φαίνεται πλέον ευάλωτη στο μεγάλο υψόμετρο και τις δυσκολίες της τρίτης εβδομάδας." Το σχέδιο του 2022–23 νίκησε έναν νεότερο, πιο εύθραυστο Pogacar. Τα αποτελέσματα του 2024 και του 2025 (περιθώρια νίκης 6:17 και 4:24) είναι η απόδειξη ότι το σφάλμα έχει διορθωθεί.
Πρόβλημα δύο: η διαδρομή του ταιριάζει και τα χαμένα TT χιλιόμετρα βλάπτουν το πεδίο. Οι περισσότερες από τις αποφασιστικές τερματισμούς είναι σύντομες και απότομες, η Σολαζιόν στο 9%, η ράμπα Σαρέν, που ανταμείβει τις υπογραφές επαναλαμβανόμενες επιταχύνσεις του Πογκάτσαρ. Και με μόνο ένα 26 χλμ ITT, σχεδόν δεν υπάρχει επίπεδο έδαφος για χρονομέτρηση. Αυτό αφαιρεί ήσυχα μια δυνατότητα που θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί ένας πιο επικεντρωμένος στον TT αντίπαλος (ένας Ρέμκο Έβενεποελ) και στερεί από οποιονδήποτε μια ευκαιρία να ανακτήσει τα λεπτά που παίρνει ο Πογκάτσαρ στους λόφους. Οι ειδικοί Μπομπ Ρολ και Τεζέι βαν Γκάρντερε έδωσαν και οι δύο ωμές αποφάσεις "κανείς δεν νικά τον Πογκάτσαρ" για αυτόν ακριβώς τον λόγο.
Πρόβλημα τρία: η UAE κερδίζει χρόνο την πρώτη μέρα. Η νέα ατομική χρονομέτρηση Stage 1 TTT ανταμείβει την ισχυρότερη συλλογική μονάδα, και το βάθος της UAE γύρω από τον Πογκάτσαρ είναι το βαθύτερο στον αγώνα. Αναμένετε να ξεκινήσει τα βουνά ήδη μπροστά, που σημαίνει ότι ο Βίνγκεγκαρντ πρέπει να επιτεθεί από μια ανεπάρκεια, σε έδαφος που κυρίως δεν ταιριάζει σε επιθέσεις.
Πρόβλημα τέσσερα: το Giro είναι μια ευθύνη κόπωσης, όχι μόνο ένα σήμα φυσικής κατάστασης. Το ProCyclingUK επισήμανε την κόπωση Giro-Tour ως "τον πρώτο κίνδυνο." Η νίκη σε έναν τριών εβδομάδων Grand Tour τον Μάιο, όσο κυρίαρχα και αν είναι, επιφέρει ένα κόστος που ιστορικά εμφανίζεται στην (το μαντέψατε) τρίτη εβδομάδα του επόμενου Grand Tour. Η διπλή Άλπε ντ' Υζ θα μπορούσε εξίσου εύκολα να εκθέσει τα κουρασμένα πόδια του Βίνγκεγκαρντ όπως και του Πογκάτσαρ.
Έτσι, εδώ είναι η πραγματικότητα για την περίπτωση αρκούδας. Ολόκληρος ο δρόμος του Βίνγκεγκαρντ προς τη νίκη περνά από την τρίτη εβδομάδα, και η τρίτη εβδομάδα είναι ακριβώς εκεί που (α) ο Πογκάτσαρ δεν σπάει πια και (β) η κόπωση του Giro δαγκώνει πιο σφοδρά. Το σχέδιο χρειάζεται την ισχυρότερη φάση του να συμπέσει με τον μεγαλύτερο κίνδυνο του. Αυτό είναι ένα δύσκολο χέρι να παίξεις.

Οι πιθανότητες και οι σκοτεινές άλογα
Ακολουθήστε τα χρήματα, γιατί η αγορά συγκεντρώνει περισσότερες πληροφορίες από οποιαδήποτε μεμονωμένη άποψη. Οι στοιχηματιστές κάνουν τον Πογκάτσαρ το φαβορί, και δεν είναι κοντά.
| Αναβάτης | Απόλυτες πιθανότητες (Ιούνιος 2026) | Υπονοούμενη πιθανότητα νίκης |
|---|---|---|
| Τάντεϊ Πογκάτσαρ | ~1.70–1.85 | >55% |
| Γιόνας Βίνγκεγκαρντ | ~4.0–5.0 | ~22% |
| Ρέμκο Έβενεποελ | ~15 | ~6% |
| Αλμέιδα / Λίποβιτς | ~18 | ~5% |
| Χουάν Αγιούσο | ~20 | ~5% |
| Πρίμοζ Ρόγκλιτς | ~80 | ~1% |
Για το πλαίσιο σχετικά με το πώς έχει κινηθεί η χρονιά: μια στιγμιότυπο του Ιουλίου 2025 είχε τον Πογκάτσαρ ακόμα πιο κοντά στο 1.25, με τον Βίνγκεγκαρντ στο 5, τον Έβενεποελ 15, τον Αλμέιδα/Λίποβιτς 18, τον Αγιούσο 20 και τον Ρόγκλιτς 80. Η ελαφρά μετατόπιση προς τον Βίνγκεγκαρντ (από ~5.0 προς 4.0) αντικατοπτρίζει ακριβώς αυτό που υποστηρίζει αυτό το άρθρο. Η διαδρομή και η φόρμα του Giro του έχουν επηρεάσει την αγορά, αλλά όχι αρκετά για να το κάνουν ρίσκο.

Οι σκοτεινοί ίπποι και γιατί κανένας από αυτούς δεν είναι αυτή τη στιγμή πραγματική απειλή για τη γενική κατάταξη:
- Remco Evenepoel (~15): είναι ο προφανής "τρίτος άνδρας", αλλά η σχεδόν πλήρης έλλειψη χιλιομέτρων ατομικής χρονομέτρησης στην διαδρομή του αφαιρεί το μεγαλύτερο όπλο του. Στην καθαρή αναρρίχηση είναι ένα σκαλί κάτω από τους δύο κορυφαίους σε τρεις εβδομάδες.
- Florian Lipowitz / Joao Almeida (~18): Ο Lipowitz ήταν τρίτος το 2025 αλλά +11:00 πίσω; Ο Almeida είναι εξαιρετικός αναβάτης αλλά τείνει να ξεθωριάζει ή να αποτυγχάνει να διεκδικήσει τη γενική κατάταξη. Υποψήφιοι για βάθρο, όχι νικητές.
- Juan Ayuso (~20): προικισμένο ταλέντο, αλλά ασυνεπής σε τρεις εβδομάδες.
- Primoz Roglic (~80): η απόφαση της αγοράς για έναν 36χρονο με μακρά ιστορία τραυματισμών είναι σκληρή αλλά δίκαιη.
Το συμπέρασμα είναι ότι αυτή είναι μια κούρσα δύο αλόγων με έναν σαφή φαβορί και έναν αξιόπιστο διεκδικητή. Όλοι οι άλλοι αγωνίζονται για το τελευταίο σκαλί του βάθρου.
Η απόφαση: μπορεί η διαδρομή να νικήσει τελικά τον Tadej;
Ώρα να κάνουμε την εκτίμηση αντί να είμαστε επιφυλακτικοί. Ορίστε η ειλικρινής πιθανότητα μου.
Η διαδρομή δίνει στον Vingegaard μια καλύτερη ευκαιρία να το προσπαθήσει από ό,τι λέει το βιβλίο μορφής ότι αξίζει. Αυτό είναι πραγματικά αληθινό. Η πίεση στο τέλος, η διπλή ανάβαση στο Alpe d'Huez, η 5,600 m βασική σκηνή: αυτές είναι οι συνθήκες υπό τις οποίες νίκησε τον Pogacar το 2022 και το 2023, αναπαραγόμενες πιο πιστά από οποιαδήποτε χρονιά από τότε. Αν σχεδίαζες μια διαδρομή για να νικήσεις τον Pogacar, θα έφτιαχνες κάτι κοντά σε αυτό. Η ίδια η ομάδα του Vingegaard παραδέχεται ότι δεν φτάνει αρκετά μακριά, αλλά πηγαίνει πιο μακριά από ότι το 2024 ή το 2025.
Και όμως, για να νικήσεις αυτόν τον Pogacar απαιτούνται τρία πράγματα να ευθυγραμμιστούν ταυτόχρονα: σχεδόν τέλεια αποκατάσταση από έναν Giro που κέρδισε με 5:22, μια διαδρομή που κυρίως παραδίδει τις δυνατές τερματισμούς και την μοναδική ατομική χρονομέτρηση στον αντίπαλό του, και μια πραγματική ρωγμή του Tadej από έναν αναβάτη που έχει περάσει δύο σεζόν αποδεικνύοντας ότι δεν σπάει πια. Συσσωρεύοντας αυτές τις πιθανότητες, καταλήγεις περίπου εκεί που είναι οι στοιχηματιστές: ο Pogacar είναι άνετος φαβορί με ~1.70–1.85, ο Vingegaard είναι ζωντανός αλλά δεύτερος αουτσάιντερ γύρω από 4.0–5.0.
Έτσι, η απόφαση. Ο Pogacar είναι ο δικαιωματικός φαβορί για έναν πέμπτο τίτλο Tour που ισοφαρίζει το ρεκόρ, και το πιο πιθανό αποτέλεσμα του 2026 είναι άλλη μια νίκη του Pogacar μετρώντας σε λεπτά, όχι σε δευτερόλεπτα. Αλλά αυτή είναι η πιο κοντινή ερώτηση από το 2023, και το σημείο που πρέπει να παρακολουθήσεις είναι Stage 20, η βασική σκηνή στο Alpe d'Huez μέσω της Sarenne. Αν ο Vingegaard πρόκειται ποτέ να ανατρέψει αυτή τη rivality ξανά, αυτός ο δρόμος, γύρω από 24 Ιουλίου, είναι όπου θα συμβεί. Στοιχημάτισε με τον Pogacar, παρακολούθησε τον Vingegaard και κύκλωσε τη βασική σκηνή με κόκκινο.

Συχνές ερωτήσεις
Μπορεί να νικηθεί ο Pogacar στο Tour de France 2026; Θεωρητικά, ναι, αλλά είναι σαφές φαβορί με περίπου 1.70–1.85 (πάνω από 55% υπονοούμενη πιθανότητα). Η πίεση στο τέλος, η διπλή ανάβαση στο Alpe d'Huez και η ισχυρή φόρμα του Vingegaard στο Giro δίνουν στον Δανό μια πραγματική ευκαιρία, αλλά ο Pogacar έχει κερδίσει τέσσερις από τους έξι αγώνες τους και την έκδοση του 2025 με 4:24. Το πιο πιθανό αποτέλεσμα είναι άλλη μια νίκη του Pogacar.
Ποιος είναι ο φαβορί για το Tour de France 2026 και ποιες είναι οι αποδόσεις; Tadej Pogacar είναι ο φαβορί με αποδόσεις περίπου 1.70–1.85. Ο Jonas Vingegaard είναι ο δεύτερος φαβορί με περίπου 4.0–5.0, με τον Remco Evenepoel επόμενο γύρω από 15, στη συνέχεια οι Joao Almeida και Florian Lipowitz κοντά στο 18, ο Juan Ayuso περίπου 20, και ο Primoz Roglic μακρινός υποψήφιος κοντά στο 80.
Ευνοεί η διαδρομή του 2026 τον Pogacar ή τον Vingegaard; Είναι πιο κοντά από ό,τι υποδεικνύουν οι αποδόσεις, αλλά κλίνει προς τον Pogacar. Οι περισσότερες αποφασιστικές τερματισμοί είναι σύντομοι και απότομοι (Solaison στο 9%, η ράμπα Sarenne), που ταιριάζουν στις εκρηκτικές επιταχύνσεις του, και υπάρχει μόνο μία χρονομέτρηση 26 χλμ. Ο αθλητικός διευθυντής της Visma, Grischa Niermann, παραδέχτηκε ότι η διαδρομή "ευνοεί τον Pogacar όσο και τον Vingegaard." Η μία σκηνή που πραγματικά ευνοεί τον Vingegaard είναι η βασική σκηνή 20 προς το Alpe d'Huez.
Ποιο είναι το ρεκόρ μεταξύ του Pogacar και του Vingegaard; Στη σύγχρονη εποχή, ο Pogacar έχει κερδίσει τέσσερις Tours (2020, 2021, 2024, 2025) και ο Vingegaard δύο (2022, 2023), με πλεονέκτημα 4–2 στη διάρκεια της εξάχρονης αντιπαλότητάς τους. Ο Vingegaard δεν έχει τερματίσει ποτέ χαμηλότερα από δεύτερος στο Tour. Πρόσφατα περιθώρια: ο Pogacar με 6:17 το 2024 και 4:24 το 2025; ο Vingegaard με 7:29 το 2023 και 2:43 το 2022.
Βοηθά ή βλάπτει η διπλή συμμετοχή Giro-Tour τον Vingegaard στο Tour του 2026; Και τα δύο. Η νίκη στο 2026 Giro με 5:22 αποδεικνύει ότι η φόρμα του είναι η καλύτερη από το 2023, αλλά το κόστος κόπωσης από μια νίκη σε Grand Tour τον Μάιο συνήθως εμφανίζεται στην τρίτη εβδομάδα του επόμενου, ακριβώς εκεί που το Tour του 2026 είναι πιο δύσκολο (η διπλή Alpe d'Huez) και ακριβώς εκεί που ο Vingegaard πρέπει να είναι πιο δυνατός. Το ProCyclingUK χαρακτήρισε την κόπωση της διπλής συμμετοχής "τον πρώτο κίνδυνο."
Ποιες είναι οι βασικές σκηνές GC του Tour de France 2026; Παρακολουθήστε Σκηνή 6 (Col du Tourmalet, 17.1 χλμ στο 7.3%), Σκηνή 15 (Plateau de Solaison, ~11.3 χλμ στο 9%, μια πρώτη τερματισμός στο Tour), Σκηνή 16 (η μοναδική χρονομέτρηση 26 χλμ), και πάνω απ' όλα Σκηνές 19 και 20, οι διαδοχικοί τερματισμοί στο Alpe d'Huez, με τη Σκηνή 20 να είναι η 171 χλμ, ~5,600 μ βασική σκηνή πάνω από το Croix de Fer, Telegraphe και Galibier.
Πώς επηρεάζει η νέα μορφή ομαδικής χρονομέτρησης στη Σκηνή 1 το GC; Η 19.7 χλμ TTT στη Βαρκελώνη χρησιμοποιεί μια νέα μορφή όπου ο ατομικός χρόνος κάθε αναβάτη μετράει για το GC, αντί για τον κλασικό κανόνα του τέταρτου αναβάτη που τερματίζει. Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να ανοίξουν κενά εντός μιας ομάδας, κανένας ηγέτης GC δεν μπορεί να κρυφτεί, και μια ισχυρή μονάδα όπως η UAE του Pogacar μπορεί να κερδίσει χρόνο την πρώτη μέρα. Ο CEO της Visma επικρίνει δημόσια τη μορφή.
Θα βλάψει η απουσία του Wout van Aert τον Vingegaard; Ναι, σημαντικά. Ο Van Aert λείπει από το Tour του 2026 λόγω τραυματισμού, αφαιρώντας τον πιο ισχυρό αρχηγό δρόμου του Vingegaard σε επίπεδες, μεταβατικές και διασταυρούμενες σκηνές, ακριβώς τις μέρες όπου η UAE του Pogacar μπορεί αλλιώς να ελέγξει ή να επιτεθεί. Η Visma θα στηριχθεί στους Sepp Kuss και Matteo Jorgenson, αλλά δεν αναπαράγουν τη δύναμη του Van Aert σε όλα τα εδάφη.
Πότε και πού ξεκινά το Tour de France 2026; Το Tour de France 2026 (η 113η έκδοση) διεξάγεται 4–26 Ιουλίου 2026, ξεκινώντας με μια 19.7 χλμ ομαδική χρονομέτρηση στη Βαρκελώνη, την πρώτη ποτέ Grand Depart στην Καταλανική πρωτεύουσα, και τελειώνοντας στους Champs-Elysees στο Παρίσι στις 26 Ιουλίου, μετά από έναν τελευταίο τερματισμό σε κυβόλιθους στο Μονμάρτρη.
Ποδηλατήστε με το RydeCruz — επιδόσεις ποδηλατικών φανελών από αναπνεύσιμο ύφασμα Bamboo BreathTech, δωρεάν παγκόσμια αποστολή.


