Tour de France 2026 Ποδήλατα: Τι οδηγούν όλες οι 23 επαγγελματικές ομάδες αυτόν τον Ιούλιο

Tour de France 2026 Bikes: What All 23 Pro Teams Are Riding This July

Tour de France 2026 Ποδήλατα: Τι οδηγούν όλες οι 23 επαγγελματικές ομάδες αυτόν τον Ιούλιο

Στις 4 Ιουλίου 2026, το peloton αναχωρεί από τη Βαρκελώνη για έναν αγώνα 21 σταδίων, περίπου 3,330 χλμ προς το Παρίσι, και κάθε ποδήλατο στη γραμμή εκκίνησης κοστίζει περισσότερο από ένα μικρό αυτοκίνητο. Αυτός είναι ο μόνος οδηγός που έχω βρει που χαρτογραφεί όλες τις 23 ομάδες σε ένα μέρος: τα ακριβή πλαίσια, groupsets, τροχούς και ελαστικά, οι μεγάλες αλλαγές χορηγών που έγιναν αυτόν τον χειμώνα, και τι σημαίνει πραγματικά αν θέλεις να αγοράσεις ένα κομμάτι του ονείρου. Είναι ενημερωμένο για τον αγώνα του 2026, με πραγματικές τιμές, πραγματικούς αριθμούς εργαστηρίου και την τεχνολογική ιστορία πίσω από τα ταχύτερα ποδήλατα στον κόσμο.

Κύρια σημεία

- 23 ομάδες συμμετέχουν το 2026 (18 WorldTeams + 5 ProTeams), και το πεδίο χωρίζεται περίπου Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, με την TotalEnergies να είναι η μόνη αβέβαιη.

- Ο Tadej Pogačar υπερασπίζεται τον τίτλο του με το ριζοσπαστικό Colnago Y1Rs αεροποδήλατο, το ίδιο μηχάνημα με το οποίο κέρδισε τέσσερα στάδια του Tour 2025.

- Οι μεγάλες αλλαγές του 2026: Η Bahrain Victorious πέρασε από Merida → Bianchi, Η EF Education-EasyPost πέρασε από Shimano → SRAM Red AXS, και Η TotalEnergies πέρασε από ENVE → Cube, συν μια αναδιάρθρωση χορηγών τροχών σε πέντε ομάδες.

- Ένα πλήρες αγωνιστικό ποδήλατο Tour κοστίζει τώρα ~€13,000–€16,000+, όλα κατασκευασμένα σύμφωνα με το αμετάβλητο UCI 6.8 kg ελάχιστο βάρος.

- Η ιστορία αξίας του 2026 είναι το Van Rysel RCR-F από την Decathlon, ένα γνήσιο ναυαρχίδα του WorldTour σε περίπου μισή τιμή από τους αντιπάλους του.

Ο Tour de France υπήρξε πάντα μια περιφερόμενη έκθεση εμπορίου όσο και ένας αγώνας ποδηλάτου. Αλλά το 2026 είναι μια ασυνήθιστα πολυάσχολη χρονιά για τους εξοπλιστικούς λάτρεις ανάμεσά μας. Υπάρχει μια νέα αεροποδηλάτη κάτω από τον υπερασπιστή του τίτλου, μια δεκαετή πίστη σε groupset που μόλις έσπασε, μια οικονομική μάρκα που ντροπιάζει ήσυχα την εδραιωμένη κατάσταση, και το πιο αναμενόμενο πλαίσιο της χρονιάς που εξακολουθεί να αγωνίζεται σε αόρατο καμουφλάζ. Αν παρακολούθησες τον Tour 2025 και βρήκες τον εαυτό σου να πατάς παύση στη μετάδοση για να ρωτήσεις "τι είναι αυτό;", αυτός είναι ο οδηγός σου.

Ας ξεκινήσουμε από εκεί που κάθε καλή συνεδρία παρατήρησης ποδηλάτων θα έπρεπε να ξεκινά, με το πλήρες πεδίο να είναι καταγραμμένο σε έναν πίνακα.

Η εικόνα του πεδίου του 2026 Tour με μια ματιά: ο κύριος πίνακας σύγκρισης

Αυτό είναι το κομμάτι που πρέπει να αποθηκεύσεις. Κάθε μία από τις 23 ομάδες που αγωνίζονται στο Tour de France 2026, με πλαίσιο, groupset και τροχούς σε μια ενιαία σάρωση. Το πεδίο αποτελείται από 18 WorldTeams συν 5 ProTeams (wildcards και αυτόματες προσκλήσεις), και η ισπανική ProTeam Caja Rural έλαβε την έγκριση για ντεμπούτο σε σχέση με πιο φημισμένα ονόματα.

Μια σημείωση ανάγνωσης πριν από τον πίνακα. Μερικές καταχωρίσεις φέρουν ειλικρινή αβεβαιότητα, και προτιμώ να το επισημάνω παρά να μαντέψω. Το groupset της TotalEnergies για το 2026 ήταν ακόμα καταχωρημένο ως TBC (Shimano ή SRAM) τη στιγμή της αναφοράς, και το groupset της Decathlon έχει αναφερθεί και με τους δύο τρόπους. Όπου η έρευνα είναι σίγουρη, ο πίνακας είναι σίγουρος.

Ομάδα Πλαίσιο (μάρκα & μοντέλο) Groupset Τροχοί
UAE Team Emirates-XRG Colnago Y1Rs / V5Rs Shimano Dura-Ace ENVE
Visma–Lease a Bike Cervélo S5 / R5 SRAM Red AXS Reserve
Red Bull–Bora–hansgrohe Specialized Tarmac SL8 SRAM Red AXS Roval
Lidl-Trek Trek Madone SRAM Red AXS Bontrager
INEOS Grenadiers Pinarello Dogma F Shimano Dura-Ace Scope (νέο για το 2026)
Bahrain Victorious Bianchi (νέο για το 2026) Shimano Dura-Ace Vision
EF Education-EasyPost Cannondale SRAM Red AXS (νέο για το 2026) Vision
Soudal Quick-Step Specialized Tarmac Shimano Dura-Ace Roval
Groupama-FDJ Wilier Shimano Dura-Ace Miche Kleos (νέο για το 2026)
Movistar Canyon Shimano Dura-Ace DT Swiss
Lotto-Intermarché Cube SRAM OQUO (νέο για το 2026)
Alpecin-Deceuninck Canyon Shimano Dura-Ace Shimano wheels (νέο για το 2026)
Cofidis Look 795 Blade RS Campagnolo Super Record Campagnolo Bora
Astana Wilier Shimano Dura-Ace Corima
Picnic PostNL Scott Shimano Dura-Ace Ursus (νέο για το 2026)
Arkéa-B&B Hotels Bianchi SRAM Vision
Decathlon-AG2R Van Rysel RCR-F SRAM / Shimano (αναφέρθηκε και με τις δύο πλευρές) Swiss Side
Israel-Premier Tech Factor Shimano Dura-Ace Black Inc
Tudor Pro Cycling BMC SRAM Red AXS CADEX / DT Swiss
TotalEnergies Cube (νέο για το 2026) TBC (Shimano ή SRAM) ENVE
Pinarello-Q36.5 Pinarello Dogma F SRAM Red AXS DT Swiss
Uno-X Mobility Dare Shimano Dura-Ace Zipp
Caja Rural (ντεμπούτο) (ProTeam ντεμπούτο) Shimano
Μια καθαρή, χρωματικά κωδικοποιημένη γραφική απεικόνιση όλων των 23 ομάδων του Tour de France 2026, οργανωμένες σε στήλες για Πλαίσιο, Ομάδα και Τροχούς, με λογότυπα επωνυμιών και η στήλη της ομάδας σκιασμένη κατά επωνυμία (Shimano μπλε, SRAM κόκκινο, Campagnolo ασημί) ώστε η διαίρεση 11/10/1 να είναι ορατή με μια ματιά.
Μια καθαρή, χρωματικά κωδικοποιημένη γραφική απεικόνιση όλων των 23 ομάδων του Tour de France 2026, οργανωμένες σε στήλες για Πλαίσιο, Ομάδα και Τροχούς, με λογότυπα επωνυμιών και η στήλη της ομάδας σκιασμένη κατά επωνυμία (Shimano μπλε, SRAM κόκκινο, Campagnolo ασημί) ώστε η διαίρεση 11/10/1 να είναι ορατή με μια ματιά.

Αν θυμάστε μόνο τρία πράγματα από αυτόν τον πίνακα, κάντε τα αυτά. Οι μεγαλύτερες επωνυμίες της ομάδας είναι ακόμα οι Specialized, Pinarello, Cervélo, Trek και Colnago. Οι Shimano και SRAM είναι τώρα ισόπαλες στην κορυφή. Και η αγορά τροχών διασπάται γρήγορα καθώς νέοι χορηγοί εισέρχονται στο WorldTour. Το υπόλοιπο αυτού του οδηγού αναλύει γιατί το καθένα από αυτά έχει σημασία.

Τι είναι νέο το 2026: οι μεγάλες αλλαγές εξοπλισμού

Αυτή είναι η ενότητα "γιατί να το διαβάσετε τώρα". Οι συμβάσεις χορηγών ανανεώνονται κατά την εκτός σεζόν, και ο χειμώνας του 2025–26 έφερε μια ασυνήθιστα μεγάλη σειρά αλλαγών. Αν σταματήσατε να παρακολουθείτε μετά το Tour του 2025, εδώ είναι όλα όσα άλλαξαν.

Η Bahrain Victorious άλλαξε πλαίσια από Merida σε Bianchi. Είναι η κύρια αλλαγή πλαισίου της χρονιάς: μια ομάδα WorldTour που απομακρύνεται από έναν μακροχρόνιο συνεργάτη για να οδηγήσει το ιταλικό εικονίδιο celeste-green. Διατήρησαν τους τροχούς Shimano Dura-Ace και Vision, οπότε το μόνο που άλλαξε είναι το πλαίσιο κάτω από τους αναβάτες.

Η EF Education-EasyPost άλλαξε ομάδες από Shimano Dura-Ace σε SRAM Red AXS. Αυτή είναι η αλλαγή που εξέπληξε τους έμπειρους παρατηρητές τεχνολογίας. Μετά από περίπου μια δεκαετία με την Shimano, η ομάδα ντυμένη στα ροζ πέρασε πλήρως σε ασύρματη τεχνολογία, παραμένοντας ωστόσο σε πλαίσια Cannondale και τροχούς Vision. Είναι επίσης ένα ωραίο σύμβολο της ευρύτερης ιστορίας, καθώς η SRAM έχει περάσει τις τελευταίες δύο σεζόν κλείνοντας την απόσταση από την Shimano στην κορυφή του αθλήματος.

Η TotalEnergies άλλαξε πλαίσια από ENVE σε Cube, με την ENVE να αναμένεται να παραμείνει ως συνεργάτης τροχών. Όπως ανέφερα παραπάνω, το groupset της ομάδας για το 2026 ήταν ακόμα TBC (Shimano ή SRAM) όταν ανακοινώθηκαν οι συμφωνίες, ένα από τα μόνα δύο πραγματικά ανοιχτά ερωτήματα στον τομέα.

Στη συνέχεια, υπάρχει η αναδιάρθρωση των τροχών, όπου το 2026 πραγματικά αναταράσσεται:

  • INEOS Grenadiers → Scope wheels, τερματίζοντας τον προηγούμενο συνδυασμό Shimano / Princeton CarbonWorks.
  • Lotto-Intermarché → OQUO.
  • Groupama-FDJ → Miche Kleos.
  • Picnic PostNL → Ursus.
  • Alpecin → Shimano wheels.

Υπάρχει επίσης μια ολοκαίνουργια είσοδος. Η Pinarello-Q36.5 είναι μια νέα για το 2026 ρύθμιση ProTeam που χρησιμοποιεί το Pinarello Dogma F με SRAM Red AXS, που είναι ένας αξιοσημείωτος συνδυασμός δεδομένου ότι η Pinarello είναι ιστορικά συνδεδεμένη με την INEOS που είναι εξοπλισμένη με Shimano. Και η πρεμιέρα της Caja Rural προσθέτει μια ισπανική ProTeam στο πεδίο για πρώτη φορά, κάτι που φαίνεται σωστό για έναν Tour που ξεκινά από την Βαρκελώνη.

Μια γραφική απεικόνιση "τι άλλαξε το 2026" πριν και μετά που δείχνει βέλη από τον παλιό χορηγό στον νέο χορηγό για κάθε αλλαγή — Merida→Bianchi, Shimano→SRAM (EF), ENVE→Cube (TotalEnergies), και τις πέντε συμφωνίες τροχών — ομαδοποιημένες σε Πλαίσια, Groupsets και Τροχούς.
Μια γραφική απεικόνιση "τι άλλαξε το 2026" πριν και μετά που δείχνει βέλη από τον παλιό χορηγό στον νέο χορηγό για κάθε αλλαγή — Merida→Bianchi, Shimano→SRAM (EF), ENVE→Cube (TotalEnergies), και τις πέντε συμφωνίες τροχών — ομαδοποιημένες σε Πλαίσια, Groupsets και Τροχούς.

Μια λέξη για τους αγοραστές εδώ, γιατί οι αλλαγές χορηγών είναι ένα χρήσιμο σήμα αλλά όχι ευαγγέλιο. Όταν μια ομάδα WorldTour μεταβαίνει σε ένα groupset ή τροχό μετά από μια δεκαετία πίστης, συνήθως σημαίνει ότι το νέο προϊόν έχει φτάσει σε πραγματική ισοδυναμία στην κορυφή, κάτι που αξίζει να σημειωθεί αν ψωνίζετε αυτή τη μάρκα. Αλλά οι ομάδες αλλάζουν επίσης για χρήματα, όχι μόνο για περιθωριακά κέρδη. Έτσι, αντιμετωπίστε τις κινήσεις ως μια σημαία "αυτό είναι τώρα ανταγωνιστικό" αντί για απόδειξη ότι μια μάρκα ξεπερνά μια άλλη.

Το ποδήλατο που παρακολουθεί ο καθένας: Το Colnago Y1Rs του Pogačar

Κανένα ποδήλατο δεν τραβάει περισσότερη προσοχή το 2026 από αυτό κάτω από τον υπερασπιστή του τίτλου. Ο Tadej Pogačar κέρδισε τον τέταρτο Tour de France το 2025, μπροστά από τον Jonas Vingegaard και τον Florian Lipowitz, και επιστρέφει ως φαβορί. Το κύριο όπλο του είναι το Colnago Y1Rs, το πρώτο πλήρως αεροδυναμικό ποδήλατο της ιταλικής μάρκας από το Concept του 2017.

Οι αριθμοί είναι ο λόγος που έχει σημασία. Το Y1Rs λανσαρίστηκε τον Δεκέμβριο του 2024, και η Colnago ισχυρίζεται ότι είναι 20 watts ταχύτερο στα 50 km/h από το απερχόμενο V4Rs, χρειάζοντας 395 W για να διατηρήσει τα 50 km/h σε σύγκριση με 415 W, χάρη σε μια 19% μικρότερη επιφάνεια πρόσοψης, όλα με δηλωμένο βάρος πλαισίου 965 g. Σε ένα άθλημα όπου οι ομάδες κυνηγούν μεμονωμένα watts, μια αεροδυναμική αύξηση 20 W είναι τεράστια. Ο Pogačar το επιβεβαίωσε στον δρόμο, κερδίζοντας τέσσερις στάσεις του Tour το 2025 με το Y1Rs (Στάσεις 4, 7, 12 και την ανηφορική Στάση 13 χρονομέτρηση βουνού), και ο συμπαίκτης του Tim Wellens πρόσθεσε μια πέμπτη νίκη για την UAE με το ίδιο πλαίσιο.

Η πιο ενδιαφέρουσα επιλογή είναι μια τακτική. Γιατί ο Pogačar χρησιμοποιεί ένα βαρύ για την κατηγορία αεροδυναμικό ποδήλατο αντί για το ελαφρύτερο Colnago V5Rs climbing machine, ακόμα και στα βουνά; Επειδή στις περισσότερες σύγχρονες στάσεις του Tour, με τις μακριές κοιλάδες, τις γρήγορες κατηφόρες και τις σταδιακές ανηφόρες, η αεροδυναμική αντίσταση κοστίζει περισσότερο χρόνο από μερικές εκατοντάδες γραμμάρια βάρους πλαισίου. Η τυπική αγωνιστική διάταξη του Y1Rs ζυγίζει περίπου 7.2–7.5 kg, άνετα πάνω από το κατώτατο όριο της UCI, και αλλάζει μόνο σε το ειδικό climbing bike όταν μια στάση είναι αρκετά απότομη για να ανατρέψει τα μαθηματικά.

Και όταν είναι, η UAE πηγαίνει στα άκρα. Για τη στάση Mont Ventoux το 2025, η ομάδα χρησιμοποίησε ένα γυμνό, ακατέργαστο "χαρτί-λεπτό διαφανές βερνίκι" Y1Rs που ζύγιζε λίγο πάνω από 7 kg, με μια ειδική έκδοση να αναφέρεται ότι φτάνει τα 6.9 kg. Το ελαφρύτερο climbing bike Colnago V5Rs ζύγιζε 6.765 kg, που είναι μόλις 35 g κάτω από το όριο της UCI. Αυτό είναι το μηχανικό σύνορο εκεί: ξύσιμο γραμμαρίων μέχρι να είστε ένα συρραπτικό μακριά από το να είστε παράνομοι.

Λεπτομέρειες κατασκευής του Pogačar για το 2026 Προδιαγραφή
Κύριο αγωνιστικό ποδήλατο Colnago Y1Rs (αεροδυναμικό)
Climbing bike Colnago V5Rs
Groupset Shimano Dura-Ace Di2 (12-speed)
Τροχοί ENVE SES 4.5 Pro
Ελαστικά Continental, 30 mm στο Y1Rs (~32 mm μετρημένα); 28 mm στο V5Rs
Τυπικό βάρος αγώνα ~7.2–7.5 kg (Y1Rs)
Ελαφρύτερες κατασκευές ~6.9 kg (Y1Rs special) / 6.765 kg (V5Rs)
Λιανική (Tour-spec Y1Rs) ~€16,000–€17,000
Λεπτομέρεια 2026 Αλλαγή σέλας Prologo → Fizik
Ένα ανιχνευμένο διάγραμμα κοπής του Colnago Y1Rs που αναδεικνύει τα αεροδυναμικά χαρακτηριστικά — τον βαθύ σωλήνα κεφαλής, το ενσωματωμένο cockpit και τις χαμηλωμένες ράγες σέλας — με ετικέτες για τα "20 watts που εξοικονομήθηκαν στα 50 km/h," "19% μικρότερη επιφάνεια προσώπου," και "965 g δηλωμένο βάρος πλαισίου."
Ένα ανιχνευμένο διάγραμμα κοπής του Colnago Y1Rs που αναδεικνύει τα αεροδυναμικά χαρακτηριστικά — τον βαθύ σωλήνα κεφαλής, το ενσωματωμένο cockpit και τις χαμηλωμένες ράγες σέλας — με ετικέτες για τα "20 watts που εξοικονομήθηκαν στα 50 km/h," "19% μικρότερη επιφάνεια προσώπου," και "965 g δηλωμένο βάρος πλαισίου."

Συμβουλή επαγγελματία: το μάθημα για τους απλούς αναβάτες είναι το ίδιο που εφαρμόζει η UAE σε κάθε στάδιο. Εκτός αν οι τοπικές αναβάσεις σας είναι πραγματικά σφοδρές και παρατεταμένες, ένα αεροδυναμικό all-rounder υπερτερεί σε σχέση με ένα καθαρό climbing bike για σχεδόν όλους, σχεδόν όλη την ώρα. Οι επαγγελματίες φτάνουν σε ένα featherweight μόνο όταν η κλίση τους αποδίδει.

Groupsets: η μάχη Shimano vs SRAM vs Campagnolo

Αφαιρέστε τη βαφή και κάθε ποδήλατο Tour τρέχει ένα από τρία groupsets, και η ισορροπία δυνάμεων του 2026 είναι η πιο κοντινή που έχει υπάρξει εδώ και χρόνια. Σε 23 ομάδες, η κατανομή είναι περίπου Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, με 1 αβέβαιο (TotalEnergies). Η Shimano εξακολουθεί να προηγείται, αλλά με μία μόνο ομάδα μεταξύ των επιβεβαιωμένων ρυθμίσεων. Δέκα χρόνια πριν, αυτό θα ήταν μια συντριπτική νίκη για τη Shimano. Η επανάσταση της ασύρματης SRAM έχει πραγματικά αναδιαμορφώσει το τοπίο.

Κάθε μάρκα πουλά μια ξεχωριστή φιλοσοφία. Η Shimano Dura-Ace R9200 Di2 είναι η επιλογή του establishment: 12-speed, ημι-ασύρματη (ασύρματοι ταχυτήτες, ενσύρματοι εκτροπείς σε μια κεντρική μπαταρία), μόνο δισκόφρενα, και εκτιμάται για την καθαρή, αξιόπιστη αλλαγή ταχυτήτων. Η SRAM Red AXS, ανασχεδιασμένη το 2024, είναι πλήρως ασύρματη, έρχεται με ενσωματωμένο μετρητή ισχύος Quarq στις περισσότερες αγωνιστικές κατασκευές, και έχει χάσει 100–150 g σε σχέση με την προηγούμενη Red. Η Campagnolo Super Record Wireless είναι ο εξωτικός εκτός κανόνα, το μόνο 13-speed groupset στο peloton, που τρέχει από μία μόνο ομάδα.

Groupset Ταχύτητες Ασύρματο Μετρητής ισχύος Περίπου τιμή
Shimano Dura-Ace R9200 Di2 12 Ημι-ασύρματο Προαιρετικό / επιπλέον ~US$4,000–4,500 (€3,600–4,000)
SRAM Red AXS (2024) 12 Πλήρως ασύρματο Ενσωματωμένο (Quarq) στις περισσότερες κατασκευές ~US$3,500–3,900 (€3,300–3,700)
Campagnolo Super Record Wireless 13 Πλήρως ασύρματο Προαιρετικό ~US$5,000–5,500 (€4,800–5,200)

Η ιστορία της Campagnolo είναι η ρομαντική. Η Cofidis είναι η μόνη ομάδα Campagnolo στο Tour 2026, τρέχοντας το Look 795 Blade RS με τροχούς Campagnolo Bora, η μοναδική 13-speed ρύθμιση σε ένα 12-speed peloton και το πιο ακριβό halo groupset από τα τρία. Είναι μια κληρονομιά όσο και μια απόδοση.

Πλαίσιο απόφασης — ποια φιλοσοφία groupset σας ταιριάζει;

  1. Θέλετε αποδεδειγμένη αξιοπιστία και το μεγαλύτερο δίκτυο καταστημάτων/υπηρεσιών → Shimano Dura-Ace (ή την εξαιρετική Ultegra που προέρχεται από αυτήν).
  2. Θέλετε την ελαφρύτερη ρύθμιση, πλήρη ασύρματη απλότητα και έναν μετρητή ισχύος ενσωματωμένο → SRAM Red AXS.
  3. Θέλετε τις περισσότερες ταχύτητες, την περισσότερη αποκλειστικότητα, και πληρώνετε για την αίσθηση → Campagnolo Super Record Wireless.
Ένα συγκριτικό διάγραμμα τριών στηλών για Shimano Dura-Ace vs SRAM Red AXS vs Campagnolo Super Record Wireless, με εικονίδια στη σειρά για ταχύτητες, τύπο ασύρματης σύνδεσης, μετρητή ισχύος και τιμή, και μια μικρή μπάρα στο κάτω μέρος που δείχνει την κατανομή 11 / 10 / 1 της ομάδας στο 2026 πελοτόν.
Ένα συγκριτικό διάγραμμα τριών στηλών για Shimano Dura-Ace vs SRAM Red AXS vs Campagnolo Super Record Wireless, με εικονίδια στη σειρά για ταχύτητες, τύπο ασύρματης σύνδεσης, μετρητή ισχύος και τιμή, και μια μικρή μπάρα στο κάτω μέρος που δείχνει την κατανομή 11 / 10 / 1 της ομάδας στο 2026 πελοτόν.

Η πιο χρήσιμη πληροφορία εδώ είναι επίσης η πιο απελευθερωτική: το 2026 πελοτόν δεν συμφωνεί πλέον σε ένα "καλύτερο" groupset. Όταν οι ταχύτερες ομάδες του κόσμου είναι σχεδόν ισομερώς κατανεμημένες μεταξύ Shimano και SRAM, μπορείτε να επιλέξετε με βάση την τιμή, το βάρος, την προτίμηση ασύρματης σύνδεσης και τη διαθεσιμότητα υπηρεσιών χωρίς κανένα φόβο να επιλέξετε το "λάθος" προϊόν.

Τροχοί και ελαστικά: τι χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες

Αυτή είναι η λεπτομέρεια που οι περισσότεροι οδηγοί παραλείπουν, και είναι εκεί που μπορείτε πραγματικά να μάθετε κάτι που να εφαρμόσετε στη δική σας ποδήλατο. Ο τίτλος: οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν πιο βαθιές ζάντες και πιο φαρδιά ελαστικά από ό,τι συνειδητοποιούν οι περισσότεροι ερασιτέχνες.

Στους τροχούς, το πελοτόν κινείται στη ζώνη βάθους 45–60 mm. Αναμένετε περίπου 45 mm DT Swiss ERC σε κατασκευές Dura-Ace, 48–50 mm Roval και ENVE, και 50–60 mm Zipp Firecrest / NSW για επίπεδες και κυλιόμενες διαδρομές. Οι ομάδες μειώνουν μόνο σε 35–45 mm στις πιο ελαφριές ημέρες βουνού, όταν κάθε γραμμάριο περιστροφικού βάρους σε μια μακρά ανηφόρα υπερβαίνει την αεροδυναμική ποινή. Με άλλα λόγια, η προεπιλογή είναι βαθιά, γιατί οι περισσότερες από τις διαδρομές ενός Grand Tour περνούν σε έδαφος όπου η αεροδυναμική κερδίζει.

Τα ελαστικά έχουν αλλάξει ακόμη περισσότερο. Ο κανόνας του αγώνα έχει μετακινηθεί σε 28–30 mm, με 32 mm σε τραχιές διαδρομές όπως οι κυβόλιθοι ή οι τομείς χαλικιού. Και εδώ είναι το σημείο που αιφνιδιάζει τους ανθρώπους: οι σύγχρονες φαρδιές ζάντες κάνουν τα ελαστικά να μετριούνται μεγαλύτερα από την ετικέτα τους, έτσι ένα ελαστικό που αναγράφει 28 mm συχνά μετρά 30–31 mm στον πραγματικό κόσμο, που σημαίνει ότι οι επαγγελματίες τώρα χρησιμοποιούν συνήθως ένα πραγματικό 30 mm. Το παλιό δόγμα "το στενό είναι ταχύτερο" είναι νεκρό. Τα φαρδιά ελαστικά σε χαμηλότερη πίεση είναι ταχύτερα και πιο άνετα στους πραγματικούς δρόμους.

Οι αριθμοί του εργαστηρίου λένε την ιστορία με ακρίβεια:

Ελαστικό (30 mm) Μετρημένο πλάτος Βάρος Αντίσταση κύλισης Περίπου τιμή
Continental GP5000 S TR 31.0 mm ~301 g 11.0 W ~€89.95
Pirelli P Zero Race TLR RS 31.9 mm ~320 g 12.0 W ~€89.90
Vittoria Corsa Pro (βαμβακερή θήκη) ~€95.95

Η δική του ρύθμιση του Pogačar είναι το τέλειο παράδειγμα μελέτης. Χρησιμοποίησε τροχούς ENVE SES 4.5 Pro με ελαστικά Continental 30 mm στα Y1Rs (μετρούμενα ~32 mm στις φαρδιές ζάντες), στη συνέχεια μειώθηκε σε 28 mm στην αναρριχητική ποδήλατο V5Rs, και ακόμη δοκίμασε το νέο ελαστικό αγώνα Archetype της Continental. Είναι η ίδια λογική με την επιλογή του πλαισίου του: μεγιστοποίηση της αεροδυναμικής και της πρόσφυσης στις περισσότερες διαδρομές, μείωση του βάρους μόνο όταν το βουνό το απαιτεί.

Μια επεξηγηματική γραφική παράσταση που δείχνει τις επιλογές βάθους τροχών ανά τύπο διαδρομής (επίπεδη/σπριντ = 50–60 mm, κυλιόμενη = 45–50 mm, βουνό = 35–45 mm) δίπλα σε ένα διάγραμμα πλάτους ελαστικού που δείχνει πώς ένα ελαστικό "28 mm" μετρά 30–31 mm σε μια σύγχρονη φαρδιά ζάντα.
Μια επεξηγηματική γραφική παράσταση που δείχνει τις επιλογές βάθους τροχών ανά τύπο διαδρομής (επίπεδη/σπριντ = 50–60 mm, κυλιόμενη = 45–50 mm, βουνό = 35–45 mm) δίπλα σε ένα διάγραμμα πλάτους ελαστικού που δείχνει πώς ένα ελαστικό "28 mm" μετρά 30–31 mm σε μια σύγχρονη φαρδιά ζάντα.

Λίστα ελέγχου ρύθμισης που μπορείτε να αντιγράψετε από τους επαγγελματίες:

  • [ ] Χρησιμοποιήστε ελαστικά 28–30 mm, όχι 25 mm. Είναι ταχύτερα στους πραγματικούς δρόμους και πολύ πιο άνετα.
  • [ ] Πηγαίνετε tubeless με ένα ποιοτικό ελαστικό αγώνα (GP5000 S TR ή P Zero Race είναι τα σημεία αναφοράς).
  • [ ] Ταιριάξτε το πλάτος της ζάντας με το ελαστικό ώστε το ετικετοποιημένο ελαστικό σας να μετρά κοντά στο πραγματικό του πλάτος.
  • [ ] Επιλέξτε ζάντες 45–50 mm ως τον παντός καιρού σας; πηγαίνετε πιο βαθιά μόνο για επίπεδη ταχύτητα ή πιο ρηχά για μεγάλες ανηφόρες.
  • [ ] Μειώστε την πίεσή σας σε σχέση με τις παλιές συνήθειες. Οι φαρδιές ελαστικά χρειάζονται λιγότερο αέρα από ό,τι νομίζετε.

Από όλα όσα υπάρχουν σε ένα ποδήλατο Tour, τα ελαστικά και η πίεση είναι τα φθηνότερα watts που μπορείτε να αγοράσετε. Δεν χρειάζεστε ένα πλαίσιο αξίας €16,000 για να επωφεληθείτε. Ένα ελαστικό αξίας €90 και ένας σωστός πίνακας πίεσης προσφέρουν ένα πραγματικό κομμάτι από αυτά που κάνουν οι επαγγελματίες, για ένα ελάχιστο κλάσμα του κόστους.

Πόσο κοστίζει πραγματικά ένα επαγγελματικό ποδήλατο — και μπορείτε να αγοράσετε ένα;

Ήρθε η ώρα για τον αριθμό που όλοι θέλουν. Ένα ολοκληρωμένο ποδήλατο αγώνων επιπέδου Tour κοστίζει περίπου ~€13,000–€16,000+. Δεν είναι τυπογραφικό λάθος, και είναι πριν από τα επιπλέον που προορίζονται μόνο για τις ομάδες. Για να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο, εδώ είναι πού καταλήγουν τα σπουδαία πλαίσια ως ολοκληρωμένες κατασκευές:

Ποδήλατο Περίπου ολοκληρωμένη τιμή Σημειώσεις
Colnago Y1Rs (Tour-spec) ~€16,000–€17,000 Dura-Ace Di2 + ENVE; περιορισμένη παραγωγή με λίστα αναμονής
Pinarello Dogma F ~€15,000 Η κλασική αναφορά του WorldTour
Trek Madone SLR ~€14,000 Aero παντός καιρού
Cervélo S5 ~€13,500 Το αεροδυναμικό όπλο της Visma
Van Rysel RCR-F (top Pro build) ~€8,000–€9,000 Η αξία εκτός κατηγορίας (βλ. επόμενο τμήμα)

Κάθε ένα από αυτά είναι κατασκευασμένο σύμφωνα με την ίδια νομική βάση, το ελάχιστο βάρος ποδηλάτου της UCI των 6.8 kg, ένας κανόνας που δεν έχει αλλάξει εδώ και πάνω από δύο δεκαετίες. Γι' αυτό βλέπετε ομάδες να προσθέτουν βάρος ή να χρησιμοποιούν πιο βαριές ζάντες σε καθαρά climbing ποδήλατα. Το να πάτε κάτω από 6.8 kg είναι απαγορευμένο, οπότε μόλις φτάσουν το όριο, η μηχανική μάχη μετατοπίζεται εντελώς στην αεροδυναμική, την ακαμψία και την άνεση.

Μπορείτε λοιπόν να αγοράσετε το ποδήλατο που χρησιμοποιεί ένας επαγγελματίας; Ναι και όχι, και η διάκριση έχει σημασία:

  1. Το πλαίσιο και το groupset: ναι. Τα Colnago Y1Rs, Pinarello Dogma F, Specialized Tarmac και τα υπόλοιπα είναι όλα καταναλωτικά προϊόντα που μπορείτε να παραγγείλετε, αν και ακριβά, και το Y1Rs κατασκευάζεται σε περιορισμένες ποσότητες μέσω λίστας αναμονής.
  2. Η ακριβής κατασκευή της ομάδας: όχι. Τα ποδήλατα των ομάδων φέρουν προσαρμοσμένα χρώματα, ειδικά καθίσματα ομάδας, πρωτότυπα εξαρτήματα, επιλεγμένα ελαστικά και μοναδικές ρυθμίσεις cockpit που δεν φτάνουν ποτέ στον κατάλογο.
  3. Η εφαρμογή και ο κινητήρας: ποτέ. Η θέση ενός επαγγελματία ρυθμίζεται με ακρίβεια στο χιλιοστό για χρόνια, και τα watts είναι μόνο δικά τους.

Πλαίσιο απόφασης — πώς να "αγοράσετε το όνειρο" με λογικό τρόπο:

  • Θέλετε το πραγματικό halo ποδήλατο; Προϋπολογίστε €13–16k+ και αποδεχτείτε μια λίστα αναμονής για τα πιο αποκλειστικά πλαίσια.
  • Θέλετε το 95% της απόδοσης για τα μισά χρήματα; Αγοράστε το flagship της προηγούμενης χρονιάς ή ένα δεύτερης κατηγορίας πλαίσιο μάρκας (π.χ. Ultegra Di2 αντί για Dura-Ace). Το πλαίσιο είναι συνήθως ταυτόσημο.
  • Θέλετε την πιο έξυπνη αναβάθμιση watt ανά ευρώ; Παραλείψτε εντελώς το πλαίσιο και επενδύστε πρώτα σε ζάντες, ελαστικά και μια σωστή εφαρμογή ποδηλάτου.

Η τιμή του επαγγελματία είναι πραγματική, αλλά κυρίως αγοράζει τα τελευταία λίγα ποσοστά. Οι περισσότερες ταχύτητες προέρχονται από το σχήμα του πλαισίου, τα ελαστικά και τη θέση σας, όλα τα οποία είναι διαθέσιμα πολύ χαμηλότερα στην κλίμακα τιμών.

Η αξία και το μέλλον: Van Rysel RCR-F και το διαρρεύσαν Tarmac SL9

Αν οι παραπάνω τιμές σας έκαναν να σφίξετε, εδώ είναι το τμήμα που θα σας κάνει να χαμογελάσετε, και αυτό που υποδηλώνει πού κατευθύνεται ολόκληρος ο αθλητισμός.

Ο πραγματικός ανατρεπτικός του 2026 είναι το Van Rysel RCR-F, το flagship aero παντός καιρού από την Decathlon (την ομάδα που υποστηρίζεται από την CMA CGM). Με βάση τις περισσότερες μετρήσεις, είναι η πιο νέα πραγματικά φρέσκια πλατφόρμα στο 2026 peloton: ένα πλαίσιο περίπου 800–820 g με κορυφαίες κατασκευές Pro γύρω από €8,000–€9,000. Αυτό υπολείπεται των ανταγωνιστικών flagships σχεδόν κατά το ήμισυ, ενώ αγωνίζεται στην ίδια ομάδα, εναντίον των ίδιων αναβατών, στους ίδιους δρόμους. Για χρόνια, ο άγραφος κανόνας ήταν ότι η απόδοση του WorldTour απαιτούσε μια τιμή WorldTour. Το Van Rysel είναι το ποδήλατο που ευγενικά αποδεικνύει ότι αυτό είναι λάθος. Για έναν αγοραστή, είναι ίσως το πιο ενδιαφέρον προϊόν σε αυτόν τον οδηγό: ένα πραγματικό αγωνιστικό ποδήλατο σε τιμή που δεν απαιτεί αναχρηματοδότηση.

Και μετά υπάρχει το μυστήριο. Το Specialized Tarmac SL9 είναι το πιο αναμενόμενο μη κυκλοφορηθέν πλαίσιο της χρονιάς, και ήδη αγωνίζεται, μεταμφιεσμένο. Η Specialized χρησιμοποίησε ένα καμουφλαρισμένο πρωτότυπο "Project Black" στο 2026 Tour de Suisse, και το νέο Tarmac αναμένεται να λανσαριστεί γύρω από το 2026 Tour de France. Παρακολουθήστε προσεκτικά τα ποδήλατα Red Bull–Bora–hansgrohe και Soudal Quick-Step κατά τη διάρκεια του Ιουλίου. Αν το SL9 κυκλοφορήσει κατά τη διάρκεια του αγώνα, θα το δείτε στη γραμμή εκκίνησης πριν προλάβετε να το αγοράσετε.

Δύο δυνάμεις ανασχηματίζουν την κορυφή της αγοράς, και οι δύο είναι ορατές σε αυτό το ένα τμήμα:

  1. Συμπίεση τιμών από κάτω. Η Van Rysel (και η παραγωγική δύναμη της Decathlon) σπρώχνει την πραγματική απόδοση WorldTour προς τα €8k, ασκώντας πίεση σε όλους τους παραπάνω να δικαιολογήσουν την απόσταση.
  2. Αεροδυναμική σύγκλιση από πάνω. Η νέα γενιά πλαισίων — τα Y1Rs, το διαρρεύσαν SL9 — είναι όλα αεροδυναμικά all-rounders, θολώνοντας την παλιά διαχωριστική γραμμή αεροδυναμικής και αναρρίχησης σε ένα ενιαίο ποδήλατο αγώνων που τα κάνει όλα.
Ένα διάγραμμα διάσπασης τιμών που απεικονίζει τα ποδήλατα αγώνων ναυαρχίδες του 2026 κατά προσέγγιση τιμή ολοκληρωμένης κατασκευής (y-axis, €8k–€17k) σε σχέση με το βάρος του πλαισίου (x-axis), με την Van Rysel RCR-F να επισημαίνεται ως σαφής εξαιρετική αξία στο τεταρτημόριο χαμηλής τιμής και τα Colnago Y1Rs στο premium άκρο.
Ένα διάγραμμα διάσπασης τιμών που απεικονίζει τα ποδήλατα αγώνων ναυαρχίδες του 2026 κατά προσέγγιση τιμή ολοκληρωμένης κατασκευής (y-axis, €8k–€17k) σε σχέση με το βάρος του πλαισίου (x-axis), με την Van Rysel RCR-F να επισημαίνεται ως σαφής εξαιρετική αξία στο τεταρτημόριο χαμηλής τιμής και τα Colnago Y1Rs στο premium άκρο.

Έτσι, κρατήστε ένα μάτι στη Decathlon και τη Van Rysel αν ψωνίζετε τον επόμενο χρόνο. Είναι το πιο σαφές σημάδι μέχρι τώρα ότι η ναυαρχίδα των €16k δεν είναι πλέον ο μόνος δρόμος για ένα πραγματικό ποδήλατο επαγγελματικού επιπέδου. Και αν είστε φαν της Specialized, περιμένετε το Tarmac SL9 πριν αγοράσετε ένα τρέχον Tarmac. Μια κυκλοφορία γύρω από τον Tour είναι αρκετά κοντά για να αξίζει την υπομονή.

Πώς να διαβάσετε το 2026 peloton σαν τεχνολογικός insider

Τώρα που έχετε το πλήρες πεδίο, να πώς να μετατρέψετε μια μετάδοση σε μια μαθήματα εντοπισμού ποδηλάτων, ένα πρακτικό πλαίσιο που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε από τον καναπέ σας κατά τη διάρκεια οποιασδήποτε φάσης τον Ιούλιο.

Ξεκινήστε με τη σιλουέτα του πλαισίου. Η πιο γρήγορη ένδειξη είναι το σχήμα. Ένας βαθύς, επίπεδος σωλήνας κεφαλής και χαμηλωμένα seatstays σημαίνουν ένα αεροδυναμικό ποδήλατο (Colnago Y1Rs, Trek Madone, Cervélo S5, Van Rysel RCR-F). Στρογγυλοί, λεπτοί σωλήνες σημαίνουν ένα ελαφρύ ποδήλατο αναρρίχησης (Colnago V5Rs και παρόμοια). Σε μια ορεινή φάση, παρακολουθήστε ποιο ποδήλατο επιλέγει ο ηγέτης GC στο λεωφορείο της ομάδας. Σας λέει αν η ομάδα πιστεύει ότι η ημέρα θα κερδηθεί με watts ή με βάρος.

Στη συνέχεια, ελέγξτε το groupset από τον πίσω εκτροχιαστή. Το SRAM Red AXS είναι πλήρως ασύρματο, με έναν χαρακτηριστικό χοντρό, μπαταριοφόρο εκτροχιαστή. Το Shimano Dura-Ace τρέχει ένα καλώδιο σε μια κεντρική μπαταρία και έχει πιο λεπτό σώμα. Η Campagnolo εμφανίζεται μόνο στην Cofidis, οπότε αν δείτε ένα, έχετε βρει το μόνο 13-ταχύ ποδήλατο στον αγώνα.

Τέλος, παρατηρήστε τους τροχούς και τα ελαστικά. Βαθιές ζάντες 50–60 mm σε μια επίπεδη φάση, ρηχές 35–45 mm σε μια κορυφή, και ελαστικά που φαίνονται πιο παχιά από ότι περιμένατε, επειδή είναι 30 mm με μέτρηση ~32 mm. Η ετικέτα του τροχού σας λέει επίσης την ιστορία των χορηγών του 2026 με μια ματιά: μια ετικέτα Scope σε ένα Pinarello σημαίνει INEOS, μια ετικέτα OQUO σημαίνει Lotto-Intermarché, και ούτω καθεξής.

Η λίστα ελέγχου αναγνώρισης ποδηλάτου πέντε δευτερολέπτων:

  • [ ] Αεροδυναμικό ή αναρριχητικό πλαίσιο; (σχήμα σωλήνα)
  • [ ] Shimano, SRAM ή Campagnolo; (πίσω εκτροχιαστής + καλώδια)
  • [ ] Βάθος τροχού; (το προφίλ της φάσης το προβλέπει συνήθως)
  • [ ] Πλάτος ελαστικού; (28–30 mm είναι τώρα το πρότυπο)
  • [ ] Οποιαδήποτε αλλαγή του 2026 σε εμφάνιση; (νέος χορηγός τροχού/πλαισίου)
Ένα διαγραμμένο διάγραμμα "πώς να αναγνωρίσετε ένα επαγγελματικό ποδήλατο σε 5 δευτερόλεπτα" ενός γενικού ποδηλάτου αγώνων με βέλη που δείχνουν στη σιλουέτα του πλαισίου (αεροδυναμικά vs αναρριχητικά σχήματα σωλήνα), τον πίσω εκτροχιαστή (Shimano με καλώδιο vs SRAM ασύρματο vs Campagnolo), και το βάθος τροχού/πλάτος ελαστικού, χαρτογραφημένο στη λίστα ελέγχου αναγνώρισης ποδηλάτου πέντε βημάτων.
Ένα διαγραμμένο διάγραμμα "πώς να αναγνωρίσετε ένα επαγγελματικό ποδήλατο σε 5 δευτερόλεπτα" ενός γενικού ποδηλάτου αγώνων με βέλη που δείχνουν στη σιλουέτα του πλαισίου (αεροδυναμικά vs αναρριχητικά σχήματα σωλήνα), τον πίσω εκτροχιαστή (Shimano με καλώδιο vs SRAM ασύρματο vs Campagnolo), και το βάθος τροχού/πλάτος ελαστικού, χαρτογραφημένο στη λίστα ελέγχου αναγνώρισης ποδηλάτου πέντε βημάτων.

Να θυμάστε το εξής: οι επιλογές εξοπλισμού είναι τακτική πληροφορία. Όταν μια ομάδα βγαίνει με αεροδυναμικά ποδήλατα με βαθιές ζάντες σε μια "ορεινή" διαδρομή, στοιχηματίζουν ότι οι ανηφόρες δεν είναι αρκετά απότομες για να έχουν σημασία, και αυτό σας λέει πώς σχεδιάζουν να αγωνιστούν. Η ανάγνωση των ποδηλάτων είναι η ανάγνωση της στρατηγικής.

Συχνές ερωτήσεις

Ε: Ποια ποδήλατα χρησιμοποιούν οι επαγγελματικές ομάδες στο Tour de France 2026; Α: Όλες οι 23 ομάδες (18 WorldTeams + 5 ProTeams) χρησιμοποιούν ανθρακονημάτινα αγωνιστικά ποδήλατα από μεγάλες μάρκες όπως οι Colnago, Pinarello, Specialized, Cervélo, Trek, Cannondale, Bianchi, Canyon και Van Rysel, σε συνδυασμό με ομάδες Shimano, SRAM ή Campagnolo. Η πλήρης ανάλυση ανά ομάδα βρίσκεται στον κύριο πίνακα κοντά στην κορυφή αυτού του οδηγού. Ο υπερασπιστής του τίτλου, Tadej Pogačar, χρησιμοποιεί το Colnago Y1Rs.

Ε: Ποιο ποδήλατο χρησιμοποιεί ο Tadej Pogačar το 2026; Α: Το κύριο αγωνιστικό ποδήλατο του Pogačar για το 2026 είναι το Colnago Y1Rs, ένα αεροδυναμικό ποδήλατο που παρουσιάστηκε τον Δεκέμβριο του 2024 και ισχυρίζεται ότι είναι 20 watts πιο γρήγορο στα 50 km/h από το προηγούμενο Colnago V4Rs. Κέρδισε τέσσερις φάσεις του Tour το 2025 με αυτό. Για τις πιο απότομες ανηφόρες, αλλάζει σε ένα ελαφρύτερο Colnago V5Rs, το οποίο η UAE έχει κατασκευάσει όσο το δυνατόν πιο ελαφρύ, στα 6.765 kg.

Ε: Πόσο κοστίζει ένα ποδήλατο Tour de France; Α: Ένα πλήρες, αγωνιστικό ποδήλατο επιπέδου Tour συνήθως κοστίζει μεταξύ ~€13,000 και €16,000+. Παραδείγματα περιλαμβάνουν το Colnago Y1Rs (~€16,000+), Pinarello Dogma F (~€15,000), Trek Madone SLR (~€14,000) και Cervélo S5 (~€13,500). Το Van Rysel RCR-F είναι μια αξιοσημείωτη εξαίρεση αξίας, περίπου €8,000–€9,000 για μια κορυφαία κατασκευή.

Ε: Ποιο είναι το ελάχιστο βάρος ποδηλάτου της UCI; Α: Το ελάχιστο βάρος ποδηλάτου της UCI είναι 6.8 kg, και δεν έχει αλλάξει για το 2026. Οι επαγγελματικές ομάδες συνήθως κατασκευάζουν τα ελαφρύτερα ποδήλατά τους για αναβάσεις κοντά σε αυτό το όριο. Το Colnago V5Rs της UAE ζυγίζει 6.765 kg, μόλις 35 g κάτω από το όριο, γι' αυτό και η μάχη για την απόδοση έχει μετατοπιστεί από το βάρος στην αεροδυναμική.

Ε: Ποιο groupset είναι το πιο κοινό στο 2026 επαγγελματικό πελοτόν — Shimano, SRAM ή Campagnolo; Α: Η Shimano προηγείται, αλλά οριακά. Σε όλες τις 23 ομάδες, η κατανομή είναι περίπου Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, με 1 αδιευκρίνιστο (TotalEnergies). Οι κερδισμένες θέσεις της SRAM — συμπεριλαμβανομένης της μετάβασης της EF Education-EasyPost το 2026 από Shimano σε SRAM Red AXS — έχουν κάνει αυτή τη μάχη για το groupset την πιο κοντινή εδώ και χρόνια. Η Campagnolo χρησιμοποιείται μόνο από την Cofidis.

Ε: Ποιο πλάτος ελαστικών και βάθος ζαντών χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες το 2026; Α: Οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν 28–30 mm ελαστικά ως στάνταρ (έως 32 mm σε ανώμαλες διαδρομές), τα οποία συχνά μετρούν 30–32 mm σε σύγχρονες φαρδιές ζάντες, τοποθετημένα σε 45–60 mm βαθιές ανθρακονημάτινες tubeless ζάντες — μειώνοντας σε 35–45 mm μόνο τις πιο ελαφριές ημέρες αναβάσεων. Τα benchmark αγωνιστικά ελαστικά περιλαμβάνουν τα Continental GP5000 S TR και Pirelli P Zero Race TLR RS.

Ε: Ποιες ομάδες άλλαξαν το ποδήλατό τους, το groupset ή τον χορηγό ζαντών για το 2026; Α: Οι μεγαλύτερες αλλαγές είναι Bahrain Victorious (Merida → Bianchi πλαίσια), EF Education-EasyPost (Shimano → SRAM Red AXS groupsets) και TotalEnergies (ENVE → Cube πλαίσια), συν μια αναδιάρθρωση ζαντών: INEOS → Scope, Lotto-Intermarché → OQUO, Groupama-FDJ → Miche Kleos, Picnic PostNL → Ursus, και Alpecin → Shimano ζάντες. Η Pinarello-Q36.5 είναι μια νέα ProTeam με το Pinarello Dogma F και SRAM Red AXS.

Ε: Μπορείτε να αγοράσετε το ίδιο ποδήλατο που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες στο Tour de France; Α: Μπορείτε να αγοράσετε το ίδιο πλαίσιο και groupset — είναι καταναλωτικά προϊόντα — αλλά όχι την ακριβή κατασκευή της ομάδας, η οποία έχει προσαρμοσμένο χρώμα, καθίσματα ομάδας, πρωτότυπα μέρη και προσαρμοσμένη εφαρμογή μόνο για επαγγελματίες. Τα πιο αποκλειστικά πλαίσια, όπως το Colnago Y1Rs, κατασκευάζονται σε περιορισμένες ποσότητες μέσω λίστας αναμονής.

Ε: Ποιο είναι το πιο νέο επαγγελματικό ποδήλατο του 2026; Α: Το πιο νέο πραγματικά φρέσκο πλατφόρμα που αγωνίζεται το 2026 είναι το Van Rysel RCR-F από την Decathlon (~800–820 g πλαίσιο, κορυφαίες Pro κατασκευές ~€8,000–€9,000). Το πιο αναμενόμενο μη κυκλοφορηθέν πλαίσιο είναι το Specialized Tarmac SL9, το οποίο αγωνίστηκε ως καμουφλαρισμένο πρωτότυπο "Project Black" στο Tour de Suisse 2026 και αναμένεται να κυκλοφορήσει γύρω από το Tour de France.

Το συμπέρασμα καθώς το Tour βγαίνει από τη Βαρκελώνη

Όταν το πελοτόν παραταχθεί για τον ~19 χλμ ομαδικό χρονομέτρηση γύρω από την Βαρκελώνη στις 4 Ιουλίου, το πρώτο TTT που ανοίγει τον Tour από το 1971, τρεις ιστορίες θα κυλούν κάτω από τους αναβάτες. Η SRAM έχει κλείσει την απόσταση από την Shimano σε μία μόνο ομάδα. Το αεροδυναμικό έχει νικήσει το ελαφρύ στην κορυφή, όπως αποδεικνύει η επιλογή του Pogačar να προτιμήσει το Colnago Y1Rs του από ένα ελαφρύ climbing bike σε όλες τις ημέρες εκτός από τις πιο απότομες. Και ένα ποδήλατο Decathlon έχει εισβάλει στο premium πάρτι, αποδεικνύοντας ότι η απόδοση WorldTour δεν χρειάζεται πλέον να κοστίζει €16,000.

Για 23 ημέρες και 21 στάδια, μέχρι τον διπλό τελικό Alpe d'Huez στα Στάδια 19 και 20 και την πορεία προς το Παρίσι, ο εξοπλισμός θα διηγείται μια παράλληλη ιστορία με τον αγώνα: ποιος ποντάρει σε watts, ποιος ποντάρει σε βάρος, και ποιο νέο ποδήλατο ξεκινά ήσυχα κάτω από έναν νικητή αναβάτη. Τώρα έχετε το πλήρες πεδίο, τις αλλαγές, τις προδιαγραφές και τις τιμές για να διαβάσετε όλα αυτά.

Και αν αυτός ο οδηγός σας ενθάρρυνε να αναβαθμίσετε τη δική σας ρύθμιση, ξεκινήστε από εκεί που οι επαγγελματίες αποκτούν την πιο φθηνή ταχύτητα: τα σωστά ελαστικά, την κατάλληλη πίεση και μια σωστή εφαρμογή ποδηλάτου. Χτίστε από εκεί. Ο Tour ξεκινά στις 4 Ιουλίου. Παρακολουθήστε τον αγώνα, αλλά παρακολουθήστε και τα ποδήλατα.


Ride in RydeCruz — επιδόσεις ποδηλατικών φανελών από αναπνεύσιμο ύφασμα Bamboo BreathTech, δωρεάν παγκόσμια αποστολή.

Δείτε όλες τις φανέλες →

RELATED ARTICLES