Campagnolon Pro Peloton -lähtö: Miksi kukaan 2026 WorldTour -joukkueista ei aja italialaista merkkiä

Campagnolo's Pro Peloton Exit: Why No 2026 WorldTour Team Rides the Italian Brand

Campagnolon Pro Peloton -ero: Miksi mikään 2026 WorldTour -tiimi ei käytä italialaista merkkiä

Yksikään vaihteisto ei ole voittanut enempää kokonaiskisaa Tour de Francessa kuin Campagnolo. Voittojen määrä on noin 43 GC-voittoa, enemmän kuin Shimano tai SRAM. Ja vuonna 2026 ei yksikään 18:sta miesten UCI WorldTour -tiimistä käytä sitä. Tämä artikkeli selittää, miten näin kävi: Cofidis -putoaminen, joka laukaisi tapahtumat, hidas kymmenen vuoden liukuminen, joka johti tähän, noin 24 miljoonaa euroa, jonka yritys on vuodesta 2023 vuodattanut, ja mitä tämä kaikki tarkoittaa, jos omistat jo Campagnolon tai harkitset sitä seuraavaan rakennelmaasi.

Suurin osa uutisoinnista käsittelee kolmea asiaa erillisinä tarinoina: UCI:n lisensointisäännöt, yrityksen talous ja tuotevalikoima. Ne ovat sama tarina. Tämän artikkelin lopussa tiedät, kuka vielä kilpailee Vicenzan brändillä, miksi huippu-urheilu muuttui Shimano vs. SRAM -vastakkainasetteluksi ja onko "ei Campagnoloa WorldTourissa" luettavissa muistokirjoituksena vai harkittuna suunnanmuutoksena.

Tärkeimmät havainnot

- Ei yhtään 18:sta 2026 miesten WorldTour -tiimistä ajaa Campagnololla. Taulukko jakautuu 10 Shimano / 8 SRAM.

- Laukaiseva tekijä oli Cofidis -putoaminen ProTeam -statukseen. Se oli Campagnolon ainoa WorldTour -tiimi vuonna 2025.

- Tämä on toinen kerta kolmen vuoden aikana, kun Campagnololla ei ole WorldTeamia (se oli myös poissa vuonna 2024).

- Campagnolo ei ole kadonnut pelotonista: Cofidis ja Bardiani CSF kilpailevat edelleen sen vaihteistoilla ProTeam-tasolla, mukaan lukien Tour ja Giro.

- Brändi ilmoitti 24M+ euron tappioista (2023–2025), suunnitteli noin 40 % irtisanomisia, ja sitten vältti ne ammattiliiton "solidaarisuussopimuksen" avulla.

- Uusia tuotteita saapuu jatkuvasti: Super Record Wireless 13 (kesäkuu 2025) ja edullisempi Record 13 (huhtikuu 2026, alkaen 2,699 €).


Menestynein vaihteisto Tour-historiassa ei enää varusta yhtään huipputiimiä

Aloita ristiriidasta, sillä kaikki muu riippuu siitä. Campagnolon vaihteistot ovat voittaneet noin 43 kokonaiskisaa Tour de Francessa, enemmän kuin Shimano tai SRAM ovat koskaan onnistuneet. Coppi, Merckx, Indurain, pitkä rivi keltaisia paitoja. Ja viimeinen näistä Tour-voitoista tuli vuonna 2020, kun Tadej Pogačar voitti kilpailun UAE Team Emiratesin kyydissä Super Record EPS:llä. Sen jälkeen ei ole tapahtunut mitään huipputasolla.

Vuonna 2026 ero historian ja nykyisyyden välillä oli vaikea ohittaa. Kun suuret varusteet koottiin (BikeRadarin vuosittainen WorldTour -pyörägalleria, Velon vaihteistoselvitys), lukijat huomasivat kaikki saman tyhjyyden. Jokainen 18:sta miesten WorldTeamista käyttää joko Shimano Dura-Ace Di2:ta tai SRAM Red AXS:ää. Kukaan ei käytä Campagnoloa. BikeRadarin galleria jopa viittasi brändiin sanoin "arrivederci (taas)", koska olemme olleet tässä ennen.

Lausunnolla on nimi. Cofidis oli Campagnolon ainoa miesten WorldTour -joukkue vuonna 2025, ja se putosi UCI ProTeam -statukseen vuodelle 2026. Kun Cofidis putosi ylimmältä tasolta, Campagnolo putosi sen mukana. Mikään muu ei pitänyt brändiä siellä ylhäällä.

Tässä on osa, joka pitäisi muuttaa tapaasi lukea otsikko. Tämä ei ole sattumanvarainen tulos. Se on näkyvä huippu liukumisesta, joka on ollut käynnissä kymmenen vuotta. Campagnolon WorldTour -joukkueiden määrä on laskenut 4 joukkueesta vuonna 2021 0:aan vuonna 2026, yhden lyhyen yksittäisen joukkueen väläyksen ollessa keskellä. Ja sen alla on todellinen talouskriisi Vicenzassa: kasvavat tappiot, uudelleenjärjestelysuunnitelma ja vetäytyminen keskikokoisten markkinoiden alueelta, jota brändi aiemmin hallitsi.

Joten tämän artikkelin argumentti on yksinkertainen. "Campagnolo poissa vuoden 2026 WorldTourista" on totta, sillä on merkitystä, ja se on oire jostakin suuremmasta. Suurempi asia liittyy rahaan, markkinarakenteeseen ja kuuluiseen perheomisteiseen yritykseen, joka yrittää muuttaa itseään luksusmerkiksi massamarkkinoiden kilpailijan sijaan. Artikkelin muu osa näyttää, miten palaset loksahtavat paikoilleen.

Siisti infografiikkaotsikkokortti, joka näyttää "0 of 18" WorldTour -joukkuetta Campagnololla vuonna 2026, kolmen pienen ikonilla, jotka edustavat kolmea voimaa sen takana — UCI:n putoamispäätös, alaspäin suuntautuva euron tase ja komponentti — visuaalisesti esittelee artikkelin rakennetta
Siisti infografiikkaotsikkokortti, joka näyttää "0 of 18" WorldTour -joukkuetta Campagnololla vuonna 2026, kolmen pienen ikonilla, jotka edustavat kolmea voimaa sen takana — UCI:n putoamispäätös, alaspäin suuntautuva euron tase ja komponentti — visuaalisesti esittelee artikkelin rakennetta

Mitä uutta vuonna 2026: WorldTourista tuli kaksinpelin kilpailu

Suurin kehitys vuonna 2026 on se, että miesten WorldTour on nyt, käytännössä, duopoli. Kaikkien 18 WorldTeam -joukkueen kesken jakautuma on 10 Shimano Dura-Ace Di2:lle ja 8 SRAM Red AXS:lle. Campagnolon luku on nolla, ja tämä on toinen kerta kolmen vuoden sisällä, kun brändi on jäänyt ulkopuolelle, sillä se ei ollut mukana WorldTeamissa vuonna 2024.

Se, mikä todella muutti markkinoita vuonna 2026, oli SRAMin jatkuva nousu. Aikaisemmin kaukana kolmantena Shimanoon verrattuna, SRAM on kasvanut siihen, mitä Velo kutsuu "miljardidollariseksi haastajaksi." Useat suuret entiset Shimano-joukkueet siirtyivät SRAM Red AXS:ään vuodelle 2026, mukaan lukien Team Visma | Lease a Bike, EF Education–EasyPost ja Decathlon CMA CGM. Tämä ei ollut vain sponsoroinnin uudelleenjärjestelyä. Se kovetti urheilun huippua suoraan Shimano-vastaan-SRAM -taisteluksi, ilman tilaa kolmannelle toimittajalle.

Campagnololle tämä on rakenteellinen ongelma, ei huono-onninen. WorldTourin sponsorointi on asevarustelukilpailu. Joukkueen varustaminen tarkoittaa täydellisiä komponenttipaketteja, syviä pyörävarastoja, varaosia, neutraalia palvelutukea ja matkustavia mekaanikkoja ankaralla globaalilla kalenterilla, yleensä jyrkkään alennukseen tai ilmaiseksi, plus rahaa päälle. Shimano ja SRAM voivat kirjata tämän markkinointikustannuksena komponenttibisneksille, joiden arvo on miljardeja. Brändi, jonka kokonaisliikevaihto on kymmeniä miljoonia euroja, ei voi kilpailla tuon kulutuksen kanssa vuosi vuoden jälkeen, ja varsinkaan ei, kun se tekee tappiota.

Ajattele tätä näin. Kaksitoimittajamarkkinoilla jokainen pelaaja voi kestää sponsoroinnin asevarustelukilpailun, koska voittava näkyvyys suojaa suoraan valtavaa asennettua asiakaskuntaa. Kolmas toimija puristuu molemmista päistä: se maksaa samat silmiä kirvelevät kustannukset, mutta saa vain osan tuotosta. Kun Shimano ja SRAM vakiintuivat vuonna 2026, Campagnolon rahoittaa WorldTeam -logiikka vain paheni.

Nopea tarkkuusmuistutus, koska tässä oli hieman hälyä. Campagnoloon liittyvä "Road Index 2026" -sosiaalinen julkaisu vihjasi yhteyksistä joukkueisiin kuten AG2R ja UAE. Älä välitä siitä. Kilpailu-sertifioidut varustelistat eivät jätä tilaa epäilylle: UAE Team Emirates käyttää Shimanoa vuonna 2026, ei Campagnoloa. Kun seuraat, kuka käyttää mitä, luota valokuvattuihin kilpailupäivän tarkastuksiin, ei mainosgrafiikkaan.

Yhteenvetona: vuosi 2026 on vuosi, jolloin duopoli lopetti olemasta trendi ja asettui WorldTourin normaalitilaan. Campagnolo ei taistele kahta kilpailijaa vastaan palasta. Huipputasolla se on jäänyt ulkopuolelle.

Vaakasuuntainen palkki- tai donitsikaavio, joka visualisoi 2026 miesten WorldTour -ryhmäsetin jakautumisen — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — nollasegmentti korostettuna punaisella
Vaakasuuntainen palkki- tai donitsikaavio, joka visualisoi 2026 miesten WorldTour -ryhmäsetin jakautumisen — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — nollasegmentti korostettuna punaisella

Vuoden 2026 miesten WorldTour -ryhmäsetti: kuka ajaa mitä

Puhtain tapa todistaa "ei Campagnoloa" on vain esittää koko taulukko. Alla oleva taulukko tiivistää vuoden 2026 miesten WorldTour -ryhmäsetin maiseman, jakautumisen, johon jokainen arvostettu yhteenveto päätyy.

Ryhmäsarjan merkki Huippuryhmä WorldTeamit vuonna 2026 Osuus taulukosta
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 10 56%
SRAM Red AXS 8 44%
Campagnolo Super Record Wireless 13 0 0%
Yhteensä 18 100%

Luettelo on suora: 10 Shimanoa, 8 SRAMia, 0 Campagnoloa, kaikissa 18 WorldTeamissä. Merkillä, jolla on eniten Tour-voittoja historiassa, tuo nolla alarivillä on koko tarina yhdessä solussa.

On hyödyllistä ymmärtää, miksi taulukko liikkuu niin kuin se liikkuu. Ryhmäsarjan sponsorointi ammattilaispyöräilyssä on tarttuvaa mutta ei pysyvää. Joukkueet tekevät usean vuoden toimitussopimuksia, joten taulukko ei sekoitu kokonaan joka kausi. Mutta kun iso joukkue tulee peliin, se voi heilauttaa useita paikkoja kerralla. Vuoden 2026 SRAMin voitot (Visma, EF ja Decathlon kaikki siirtyvät Shimanoilta) ovat juuri sitä: joukko korkeaprofiilisia sopimuksia vaihtaa omistajaa ja näkyvästi kallistaa tasapainoa.

Joita käytännön huomioita tällaisen taulukon lukemiseen:

  • Ryhmäsarja, runko ja pyörät ovat erillisiä sponsorointeja. Shimano Dura-Ace -joukkue voi käyttää mitä tahansa tusinaa runkomerkkiä ja eri pyöräsponsoria. Kun skannaat yhteenvetoa, pidä kolme kategoriaa erillään. Niiden sekoittaminen on yleisin virhe, jonka fanit tekevät.
  • Tämä taulukko seuraa WorldTeam-statusta. Se jättää tarkoituksella pois ProTeamit, joissa Campagnolo edelleen elää vuonna 2026 (siitä lisää pian).
  • Neutraali palvelu ei ole sponsorointi. Shimano'n neutraalipalveluautot kilpailuissa eivät tee jokaisesta joukkuetta "Shimano-joukkuetta". Tarkista aina joukkueen todelliset kilpailupyörät.

Strateginen opetus on tämä. Taulukko, joka lukee 10/8/0, ei ole yhden huonon kauden tulos. Se on luonnollinen päätepiste markkinoilla, joissa kahdella toimittajalla on mittakaava, joka mahdollistaa näkyvyyden ostamisen, ja kolmannella ei. Taulukko on hetkellinen kuva, mutta hetki on vuosien konsolidointia, joka näkyy kerralla. Kun tuo nolla uponnee, loput artikkelista on vain sen taustaselitys.

Cofidis-tilanne: kuinka viimeinen Campy-joukkue putosi

Ymmärtääksesi, miksi Campagnolo katosi WorldTourista, sinun on ymmärrettävä UCI:n ylennys ja putoaminen, mekanismi, joka hiljaisesti päättää, kuka istuu ylimmällä tasolla.

UCI myöntää WorldTeam-lisenssejä kolmen vuoden sykleissä, ranking joukkueet pisteiden mukaan, jotka on kerätty koko kauden aikana. 2026–2028 syklissä tärkein tulos oli 2023–2025 kolmen vuoden ranking, ja UCI:n lisenssikomitea myönsi 18 miesten WorldTeam-lisenssiä pääasiassa sen perusteella. Pääse sisään 18 parhaan joukkoon ja olet ylennetty tai säilytetty; jää ulkopuolelle ja putoat ProTeamiksi.

Cofidis jäi viivan väärälle puolelle. Viimeisessä 2023–2025 rankingissa Cofidis sijoittui 19:ksi, jääden WorldTourin rajasta 397 UCI-pistettä. Joukkue, joka nappasi viimeisen saatavilla olevan lisenssin, sijalla 18, oli Uno-X Mobility, norjalainen joukkue, joka syrjäytti Cofidiksen. Putoaminen vahvistettiin raportoinnissa, joka oli päivätty 21. lokakuuta 2025, ja seuraus oli välitön: UCI:n lisenssikomitea ei hyväksynyt Cofidista (tai Arkéa–B&B Hotelsia) WorldTeam-lisensseille vuodelle 2026, rekisteröimällä molemmat sen sijaan UCI ProTeameiksi.

Se tuo 397 pisteen etu on koko tarinan avain. Sulje tämä kuilu (voitto täältä, vahvempi Grand Tour GC tuolta) ja Campagnolo on edelleen WorldTeam vuonna 2026, eikä tätä artikkelia olisi olemassa. Brändin koko huipputason läsnäolo riippui yhden joukkueen tuloksista kolmen kauden aikana, ilman varaa.

Nyt se vivahde, jota satunnaiset uutisoinnit usein epäonnistuvat ymmärtämään: putoaminen ei ole katoamista. ProTeam on edelleen ammattijoukkue. Tarkemmin sanottuna, Cofidis, putoavana ProTeamina pitää Campagnolo-kumppanuutensa ja saa automaattiset kutsut vuoden 2026 Tour de Franceen ja kaikkiin viiteen Monumenttiin. Joten Campagnolo-pyörät asettuvat edelleen urheilun suurimpiin kilpailuihin vuonna 2026. Ne vain eivät ole WorldTeam -joukkueessa.

Jos nimilaput hämmentävät, tässä on yksinkertainen tapa selkeyttää asiaa:

  1. Onko joukkue UCI-rankingin top 18:ssa? Kyllä tarkoittaa WorldTeamia. Ei tarkoittaa ProTeamia (tai alempaa).
  2. Onko joukkueella Campagnolo-toimitussopimus? Cofidis: kyllä. Tämä sopimus säilyi putoamisesta huolimatta.
  3. Osallistuvatko joukkueet Grand Tour -kilpailuihin? Cofidis, ProTeamina automaattikutsuilla, on mukana Tourilla, joten Campagnolo näkyy siellä riippumatta sen WorldTeam-luvuista.

Kun yhdistät nämä kolme, ilmeinen ristiriita ratkeaa. Campagnololla ei ole yhtään WorldTeamia, mutta se on todellinen, kilpaileva ammattitason läsnäolo. "Yksikään WorldTour-joukkue ei aja Campagnololla" on totta ja merkityksellistä, mutta se kuvaa lisensointi -tulosta, ei brändin katoamista ammattikilpailuista.

Kaavio, joka näyttää UCI:n ylennys/putoamislogiikan — 2023–2025 kolmen vuoden ranking, joka johtaa 18 WorldTeam-lisenssiin, Cofidis sijalla 19 (-397 pistettä Uno-X:stä sijalla 18) haarautuu "ProTeam, pitää Campagnolon + Tourin automaattikutsun"
Kaavio, joka näyttää UCI:n ylennys/putoamislogiikan — 2023–2025 kolmen vuoden ranking, joka johtaa 18 WorldTeam-lisenssiin, Cofidis sijalla 19 (-397 pistettä Uno-X:stä sijalla 18) haarautuu "ProTeam, pitää Campagnolon + Tourin automaattikutsun"

Campagnolo ei ole kadonnut — se on vain demotoitu

Jos luet vain WorldTour-otsikoita, voisit olettaa, että Campagnolo on hiljaa vetäytynyt ammattipyöräilystä. Se ei ole niin. Vuonna 2026 brändi elää pelotonissa ProTeam-tasolla, ja on kaksi joukkuetta, jotka kannattaa tuntea.

Cofidis on edelleen Campagnolon lippulaivajoukkue. Vuoden 2026 ProTeamina, jolla on automaattiset Grand Tour -kutsut, Cofidis kilpailee Tour de Francessa LOOK 795 Blade RS / 796 Monoblade RS -runkojen kanssa, käyttäen Campagnolo Super Record 13 -ryhmiä ja Campagnolo Bora / Hyperon -pyöriä. Tämä tekee Cofidisista ainoan Campagnolo-varustetun joukkueen vuoden 2026 Tourilla, ainoan tricolore-lippua kantavan joukkueen kilpailussa, jonka Campagnolo on voittanut enemmän kuin mikään muu komponenttivalmistaja.

Bardiani CSF, pitkäaikainen italialainen ProTeam, on toinen jäljellä oleva joukkue. Vuoden 2026 Giro d'Italia -kilpailua varten joukkue esitteli erikoisversion De Rosa 70 "Ogni Maggio" (julkaistu 5. toukokuuta 2026), joka on rakennettu Campagnolo Super Record Wireless 13-vaihteisten ryhmien ja Bora Ultra WTO -pyörien ympärille. Italialainen brändi, italialainen runkotehdas ja italialainen ryhmä italialaisessa Grand Tourissa. Viimeisin punainen linnoitus on sopiva.

Asia, joka hämmentää ihmisiä, on ero kolmen samanlaisen kuulostavan termin välillä:

Termi Mitä se tarkoittaa Campagnolo vuonna 2026
WorldTeam-lisenssi Top-18 UCI-status; pakollinen osallistuminen kaikkiin huipputason kilpailuihin Ei yhtään
ProTeam Toisen tason ammattilaislisenssi; voi ansaita tai saada kutsuja suuriin kilpailuihin Cofidis, Bardiani CSF
Tapahtumaan osallistuminen Oikeasti kilpaileminen tietyssä tapahtumassa (lisenssin tai kutsun kautta) Tour (Cofidis), Giro (Bardiani CSF)

Kun luet tuota oikeaa saraketta, se loksahtaa paikoilleen. Campagnololla ei ole yhtään WorldTeam-lisenssiä, mutta sillä on kaksi ProTeamia ja aktiiviset osallistumiset sekä Tourille että Giroon. Brändi on kilpailuissa. Se ei vain ole WorldTeam-listalla.

Tämä on myös syy siihen, miksi "onko Campagnolo edes enää ammattilaispyöräilyssä?" on väärä kysymys. Rehellinen versio on kapeampi ja mielenkiintoisempi: Campagnolo on pudotettu WorldTourista, ei poistettu urheilusta. Sen pyörät tulevat edelleen näkymään Grand Tour -lähetyksissä, niitä ajetaan edelleen Alppien vuoristoteillä, ja ne päätyvät edelleen kilpailupäivän valokuvagallerioihin, vain ProTeam-logon alla sen sijaan, että olisivat WorldTeam-logon alla.

Yksi tarkkuusraja, koska tämä nousee jatkuvasti esiin: jos näet väitteen, että Campagnolo varustaa WorldTeam vuonna 2026, tarkista kilpailu- ja varustelista ennen kuin uskot siihen. Brändin todellinen ammattilaisjälki vuonna 2026 on Cofidis ja Bardiani CSF ProTeam-tasolla. Siinä se.

Kymmenen vuoden taantuma: Campagnolon WorldTour-joukkueet, 2021–2026

Vuoden 2026 nolla ei tullut yllättäen. Kun tarkastellaan vuosi vuodelta -lukuja, suunta on vaikea ohittaa: tasainen eroosio yhdellä lyhytaikaisella elpymisellä keskellä.

Kauden WorldTour-joukkueet Campagnololla Esimerkkijoukkue(t) Huomautus
2021 4 (useita) Movistar siirtyy SRAM eTap AXS:ään
2023 1 AG2R Citroën Yksi lippulaivajoukkue jäljellä
2024 0 Ensimmäinen täydellinen WorldTour-poissaolo
2025 1 Cofidis Lyhyt yhden joukkueen paluu
2026 0 Toinen poissaolo kolmen vuoden aikana

Tuon taulukon muoto kertoo sen paremmin kuin yksi kappale voisi: 4 → 1 → 0 → 1 → 0. Brändi, joka toimitti neljä WorldTour-joukkuetta vielä vuonna 2021, ei nyt toimita yhtään, ja matkalla on ollut muutama yhden joukkueen piikki. Jälkikäteen katsottuna vuoden 2025 Cofidis-kausi näyttää vähemmän elpymiseltä ja enemmän kuin lykkäys, joka purkautui heti, kun nuo 397 pistettä katosivat.

Viivakaavio, joka kuvaa Campagnolon WorldTour-joukkueiden määrää vuosina 2021–2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), avustavilla merkinnöillä tärkeistä lähtöistä — Movistar SRAM:iin vuonna 2021 ja Cofidiksen 2026 putoamisesta
Viivakaavio, joka kuvaa Campagnolon WorldTour-joukkueiden määrää vuosina 2021–2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), avustavilla merkinnöillä tärkeistä lähtöistä — Movistar SRAM:iin vuonna 2021 ja Cofidiksen 2026 putoamisesta

Numeroiden takana on joitakin todella merkittäviä lähtöjä, ja ne satuttavat sen vuoksi, kuka lähti.

  • Movistar, yksi Campagnolon tunnetuimmista kumppaneista ja Indurainin, Valverden ja Quintanan joukkueperinteestä, siirtyi SRAM eTap AXS:ään vuoden 2021 kaudelle. Kumppanin menettäminen, jolla on niin paljon Tour-historiaa, oli käännekohta. Se merkitsi, että edes Campagnolon uskollisimmat lippulaivakumppanuudet eivät olleet enää turvassa.
  • Lotto-Soudal siirtyi Campagnololta Shimano Dura-Aceen noin 2018–2019, toinen pitkäaikainen suhde, joka joutui duopolin nielemäksi.

Jokainen petturuus teki seuraavasta helpomman. Vähemmän WorldTour-joukkueita tarkoittaa vähemmän näkyvyyttä kilpailupäivänä, mikä heikentää markkinointiperustetta seuraavalle uusimiselle, mikä jättää brändin nojaamaan kutistuvaan kumppanijoukkoon, kunnes yhden joukkueen putoaminen voi nollata koko WorldTour-läsnäolon yhdellä iskulla. Tämä on ansa, johon Campagnolo joutui. Vuoteen 2025 mennessä brändin koko huipputason läsnäolo riippui yhden joukkueen tuloksista, ja kolmen vuoden rankingissa yksi joukkue on hauras asia, johon nojata.

On syytä korostaa: tämä on kaupallinen taantuma, ei tekninen. Campagnolo ei menettänyt joukkueita, koska sen komponentit lakkaisivat toimimasta. Super Record pysyi haluttuna, kauniisti suunniteltuna järjestelmänä koko ajan. Joukkueet lähtivät parempien kaupallisten ehtojen, syvempien ilmaisjakelujen ja kahden toimittajan vetovoiman vuoksi, jotka pystyivät yksinkertaisesti ylittämään Campagnolon tuen. Yllä oleva taulukko on sponsorointitarina, ei suorituskykytarina, ja tuo ero on tärkeä, kun pääsemme siihen, onko varuste edelleen ostamisen arvoista.

Seuraa rahaa: miksi tämä todella tapahtui

Poista kilpailu ja tämän tarinan todellinen moottori on tase. Campagnolon WorldTour-ero on seurausta vakavasta talouskriisistä Vicenzassa.

Otsikkoluvut ovat karuja. Campagnolo kirjasi yli 24 miljoonan euron tappiot vuosina 2023–2025 (taloudellisten tietojen mukaan 31. toukokuuta 2025). Huonoin vuosi oli 2024: liikevaihto laski 39 % vuodesta vuoteen, mikä tuotti noin 15 miljoonan euron liiketappion kyseisenä vuonna. 39 %:n liikevaihdon lasku ei ole pehmeä lasku. Se on sellainen lasku, joka pakottaa rakenteellisiin muutoksiin, ja niin tapahtui.

Tuo muutos sai muotonsa uudelleenjärjestelysuunnitelmana. Vicenzan pääkonttorissa työskentelee noin 300 henkilöä, ja laajalti raportoidussa myöhäisen 2025 suunnitelmassa ehdotettiin noin 120 työntekijän vähentämistä, noin 40 % henkilöstöstä. Tämä luku, ymmärrettävästi, muuttui pelottavaksi otsikoksi: kuuluisa italialainen valmistaja oli valmis irtisanomaan lähes puolet työvoimastaan.

Tässä on vivahde, jonka monet uutisoinnit jättivät huomiotta tai ymmärsivät väärin, ja se muuttaa koko asian sävyä. Campagnolo saavutti myöhemmin sopimuksen ammattiliittojen kanssa, joka perustui "solidaarisuussopimukseen," kustannusten jakamiseen ja lyhennettyihin työaikoihin, ja sanoi, että sopimus "poissulki selvästi kaikki irtisanomiset." Joten otsikkona ollut 40 %:n irtisanomissuunnitelma oli ehdotus, joka lopulta estettiin, ei verinen verilöyly, joka toteutettiin. Jos otat yhden tarkan kohdan tästä artikkelista, tee siitä tämä: irtisanomiset ehdotettiin ja vältettiin, eivät massairtisanomiset, jotka tapahtuivat.

Taloudellisten asioiden ympärillä on selkeä strateginen käännös. BikeRadar huomauttaa, että Campagnolo on uudelleen asemoitunut "urheilu-luksus" -brändiksi, ja on suurelta osin jättänyt taakseen alhaisen ja keskikokoisen maantie-segmentin, jossa volyymi (ja suuri osa siitä menetetystä liikevaihdosta) aiemmin oli. Uusi teollisuussuunnitelma viestii aikomuksesta palata alempiin segmentteihin, ja Record 13 -lanseeraus on ensimmäinen konkreettinen merkki siitä, mutta viimeaikainen suunta on ollut selvästi korkealaatuinen ja pienempi volyymi.

Kun kaikki tämä kootaan yhteen, WorldTour-ero näyttää vähemmän urheilulliselta päätökseltä ja enemmän taloudelliselta väistämättömyydeltä:

  1. Liikevaihto romahtaa (−39 % vuonna 2024), osittain koska brändi vetäytyi volyymimarkkinoilta.
  2. Tappiot kasvavat (yli 24M € kolmen vuoden aikana), pakottaen uudelleenjärjestelysuunnitelman.
  3. Vapaaehtoinen kulutus puristuu, ja harvat asiat ovat enemmän vapaaehtoisia tai kalliimpia kuin WorldTour-joukkueen rahoittaminen kahden toimittajan asevarustelussa.
  4. Yksi jäljellä oleva joukkue (Cofidis) putoaa, eikä ole taloudellista halua tai kaupallista logiikkaa lähteä etsimään korvaavaa WorldTeam-sopimusta.

Kaiken tämän alla oleva rakenteellinen todellisuus: Campagnolon kymmenien miljoonien eurojen liikevaihto jää Shimano monimiljardisen pyöräkomponenttibisneksen ja yksityisesti omistetun SRAMin mittakaavan varjoon. Arvoltaan Campagnolo pitää vain alhaista yksinumeroista osuutta globaalista ryhmäkomponenttimarkkinasta. Et voi voittaa sponsorointikilpailua tuosta asemasta samalla kun teet tappiota, joten lopetat sen taistelemisen ja sijoitat rahaa sinne, missä se voi todella rakentaa liiketoimintaa uudelleen: tuotteisiin ja katteeseen.

Kaksi-paneelinen taloudellinen infografiikka — vasen paneeli on pylväsdiagrammi Campagnolon ~39 % liikevaihdon laskusta ja ~15M € 2024 liiketappiosta / €24M+ kumulatiivisista tappioista 2023–2025; oikea paneeli on mittakaavavertailu, joka näyttää Campagnolon kymmenien miljoonien liikevaihdon verrattuna Shimanon monimiljardisiin komponenttibisneksiin
Kaksi-paneelinen taloudellinen infografiikka — vasen paneeli on pylväsdiagrammi Campagnolon ~39 % liikevaihdon laskusta ja ~15M € 2024 liiketappiosta / €24M+ kumulatiivisista tappioista 2023–2025; oikea paneeli on mittakaavavertailu, joka näyttää Campagnolon kymmenien miljoonien liikevaihdon verrattuna Shimanon monimiljardisiin komponenttibisneksiin

Perintö, joka tekee erosta kivuliaan

Ymmärtääksesi, miksi "Campagnolo poissa WorldTourista" on todellinen tarina eikä vain teknisten tietojen huomautus, sinun on ymmärrettävä, mitä brändi on. Tämä ei ole yleinen komponenttitoimittaja, jolla on vaikea vuosi. Se on kenties historian merkittävin nimi urheilussa.

Alkuperäinen tarina on sellainen myytti, jonka muut brändit tappelisivat keksimään. Campagnolo perustettiin vuonna 1933 Vicenzassa, Italiassa, Tullio Campagnolon toimesta, joka oli entinen kilpailija. Legenda: kamppaillessaan jäätyneiden siipipulttien avaamisen kanssa Croce d'Aune -passilla Dolomiiteilla kilpailun aikana, tunnottomilla sormillaan Tullio keksi nopeamman tavan irrottaa pyörä. Tämä turhautuminen johti pikakiinnitysakselin (patentoitu noin vuonna 1930) syntymiseen, mekanismiin, joka on niin perustavanlaatuinen, että käytännössä jokainen pyörä maapallolla, jokaiselta brändiltä, käyttää edelleen Tullion ideaa tänä päivänä.

An illustrated timeline of Campagnolo's landmark innovations — 1933 founding in Vicenza, the quick-release skewer born on the Croce d'Aune pass, the Cambio Corsa, and the 1966 Nuovo Record parallelogram derailleur — ending with "43 Tour wins, last in 2020"
An illustrated timeline of Campagnolo's landmark innovations — 1933 founding in Vicenza, the quick-release skewer born on the Croce d'Aune pass, the Cambio Corsa, and the 1966 Nuovo Record parallelogram derailleur — ending with "43 Tour wins, last in 2020"

Campagnolon "ensimmäisten" lista on kuin opintosuunnitelma siitä, miten moderni pyörä syntyi:

  • pikakiinnitysnavan ja -akselin, keksinnön, joka aloitti kaiken.
  • Cambio Corsa vaihteistojärjestelmä, aikainen, loistavasti mekaaninen monivaihteinen ratkaisu.
  • Nuovo Record parallelogram derailleur (1966), parallelogrammi-muotoilu, joka on perusta käytännössä jokaiselle modernille derailleurille, mukaan lukien Shimano ja SRAM.

Sitten on palmarès. Campagnolon osasarjat ovat voittaneet noin 43 kokonaisvoittoa Tour de Francessa, eniten kaikista komponenttivalmistajista. Koukku, ja syy siihen, miksi 2026 nolla tuntuu niin pahalta, on viimeisimmän voiton päivämäärä: 2020, Tadej Pogačar Super Record EPS:llä. Brändi, joka on voittanut enemmän keltaisia paitoja kuin kukaan muu, ei ole maistanut Tour-voittoa puoleen vuosikymmeneen, eikä se nyt varusta yhtään joukkuetta, joka voisi sen toimittaa.

Omistustarina tuo viimeisen, hyvin inhimillisen ulottuvuuden. Campagnolo on edelleen yksityinen, perheenomistuksessa oleva yritys, jota johtaa Valentino Campagnolo, Tullion poika. Todellinen perheyritys, joka kantaa yli 90-vuotista nimeä, mikä osaltaan selittää, miksi taloudelliset vaikeudet ja "40 % irtisanomiset" -otsikko iskivät niin kovaa pyöräilymaailmassa. Raporttien mukaan ulkopuolisia osakeosuuksia omistavat myös korkean profiilin nimet, kuten LeBron James ja cyclocross- ja maantiehuippu Mathieu van der Poel, vihje siitä, kuinka paljon kulttuurista arvostusta brändillä edelleen on, vaikka sen WorldTour-läsnäolo on haihtunut.

Tässä on syy siihen, miksi kaikki tämä on tärkeää eikä vain sivupolku. Kun Shimano menettää joukkueen, se on liiketoimintapäivitys. Kun Campagnolo (pikakiinnityksen, parallelogram derailleurin ja Tour-historian voittavimman osasarjan keksijä) ei kentällä yhtään WorldTour-joukkuetta, se luetaan kuin perintöbrändi, joka luisuu päästageilta. Tämä emotionaalinen paino on juuri se syy, miksi 2026:n puuttuminen muuttui tarinaksi, joka oli kertomisen arvoinen, ja miksi "kuoleeko Campagnolo?" muuttui todelliseksi kysymykseksi sen sijaan, että se olisi ollut vain ohimenevä ajatus.

Onko Campagnolo edelleen ostamisen arvoinen vuonna 2026? Super Record 13, Record 13 ja hinta kilpailijoihin verrattuna

Suurimmalle osalle lukijoista WorldTour-draama palaa lopulta käytännön kysymykseen: jos omistan Campagnolon tai olen houkuteltu ostamaan sen, pitäisikö brändin ongelmien huolestuttaa minua? Rauhoittava vastaus on, että tuotepuoli näyttää paljon terveemmältä kuin sponsorointipuoli, ja 2026 on itse asiassa merkittävä tuotevuosi.

Kaksi viimeaikaista lanseerausta määrittelee nykyisen tuotevalikoiman. Super Record Wireless 13, Campagnolon ensimmäinen 13-vaihteinen langaton maantieosasarja, lanseerattiin kesäkuussa 2025. Se on halo-tuote: 2,445 g (kevyempi kuin edellisen 12-vaihteisen version 2,520 g), noin 750 km akku per lataus (täysi lataus noin tunnissa, 90 % noin 45 minuutissa), kaseteilla 10-29 aina 11-36 ja Campagnolon rakastetun peukalovaihtajan paluu. Suositushinta on noin €4,300 ilman tehomittaria; Yhdysvaltojen hinnoittelu oli raportoitu olevan noin $5,065 2×13 All-Road -rakennelmalle ja $3,975 1×13 Road -versiolle.

Sitten, huhtikuussa 2026, tuli strategisesti tärkeä: Record 13, edullisempi 13-vaihteinen ryhmä samalla langattomalla alustalla, alkaen €2,699 (2×13 Road). Tämä on Campagnolon yritys palauttaa keskihinta, jonka se oli hylännyt, ensimmäinen konkreettinen todiste siitä, että "palaa alempiin hintaluokkiin" -teollisuussuunnitelma on enemmän kuin pelkkää puhetta.

Tässä on, miten nykyinen lippulaiva ja uusi arvo-optiot vertautuvat kilpailijoihin:

Ryhmä Julkaisu Vaihteet Arvioitu hinta Paino Huomautukset
Campagnolo Super Record Wireless 13 Kesä 2025 2×13 ~€4,300 / ~$5,065 (All-Road) 2,445 g Halo-ryhmä; peukalovaihtaja; ~750 km akku
Campagnolo Record 13 Huhti 2026 1×/2×13 alkaen €2,699 +208–342 g vs SR Sama alusta, edullisempia materiaaleja/viimeistely
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 2×12 ~£3,649–£3,999 (jälleenmyyjä) Vakiintunut WorldTour-vertailukohta
SRAM Red AXS 2×12 ~$4,800 (paketti) Nousussa oleva WorldTour-haastaja

Muutama varoitus tuosta hinnoittelusta: se sekoittaa MSRP- ja jälleenmyyjähintoja eri alueilla, joten käsittele sitä suuntaa-antavana eikä suoraan vertailuna. Mutta kuva on tarpeeksi selkeä. Super Record 13 on premium-päässä, ja Record 13 alittaa sen tarkoituksellisesti laajentaakseen pääsyä.

Vierekkäinen vertailukaavio Campagnolo Super Record 13 vs Record 13 vs Shimano Dura-Ace Di2 vs SRAM Red AXS, jossa arvioitu hinta verrattuna painoon, ja kahden Campagnolo-ryhmän yhteinen alusta visuaalisesti korostettuna

Mikä erottaa Record 13:n Super Record 13:sta, on syytä tietää. Ne jakavat samankaltaisen vaihteistoarkkitehtuurin, ergonomian, akun ja laajan yhteensopivuuden, joten toiminnallisesti ne vaihtavat ja jarruttavat samalla tavalla. Eroja ovat materiaalit ja viimeistely: Record 13 käyttää ruostumatonta terästä kampiakselina tiivisteen sijaan ja siinä on vähemmän koneistusta, mikä lisää painoa noin 208–342 g riippuen kokoonpanosta. Maksat grammoista ja kiillosta, et suorituskyvystä. (Tehomittari lisää noin €600 Record-mallistoon.)

Nyt aito ostajan päätöksentekokehys, koska "onko se sen arvoista?" riippuu täysin siitä, mitä arvostat:

  1. Haluat kevyimmän, hienoimman maantie-ryhmän eikä budjetti ole esteSuper Record Wireless 13. Se on halo, ja se on täysin uusi (2025).
  2. Rakastat Campagnolon tuntumaa mutta haluat järkevän hinnanRecord 13 (alkaen €2,699). Sama vaihto, kohtuullinen painorangaistus, satoja säästöjä.
  3. Olet huolissasi pitkäaikaisesta tuesta ja osista → tämä on todellinen huomio, ei kilpailuvoittoja. Uusi tuote on aktiivisesti saatavilla ja yhteensopiva, joten tämä ei ole vain huolto-ongelmista kärsivä zombi-brändi. Mutta pienempi yritys tarkoittaa, että sinun tulisi tarkistaa jälleenmyyjäntuki ja osien saatavuus alueellasi ennen sitoutumista.
  4. Uudelleenmyynti on sinulle tärkeintä → ota huomioon, että Campagnolon pienempi jalanjälki voi tarkoittaa ohuempaa käytettyjen markkinoiden tarjontaa kuin Shimano tai SRAM. Osta, koska rakastat sitä, älä sijoituksena.

Rehellinen lopputulos: WorldTour-joukkueiden puuttuminen ei sano lähes mitään siitä, onko varuste hyvä tai tuettavissa. Se oli aina kaupallinen tarina. Kahden 13-vaihteisen lanseerauksen myötä kahdentoista kuukauden aikana ja tarkoituksellinen paluu keskihintaan, Campagnolo käyttäytyy kuin yritys, joka investoi tuotteeseen, mikä on omistajalle signaali, joka todella merkitsee.

Usein kysytyt kysymykset

Mitkä 2026 miesten WorldTour -joukkueet käyttävät Campagnoloa? Ei yhtään. Kaikki 18 miesten WorldTeamia käyttävät joko Shimano Dura-Ace Di2:ta tai SRAM Red AXS:ää, jakaantuen 10 Shimano / 8 SRAM. Campagnolo varustaa nolla WorldTeamia vuonna 2026, mikä on toinen kerta kolmen vuoden aikana (se oli myös poissa vuonna 2024).

Putoutuiko Cofidis, ja miksi sillä on merkitystä Campagnololle? Kyllä. Cofidis sijoittui 19. sijalle lopullisessa 2023–2025 UCI kolmen vuoden rankingissa, jääden WorldTourin ulkopuolelle 397 pisteellä (Uno-X Mobility sai viimeisen lisenssin, sijalla 18), ja se rekisteröitiin UCI ProTeam -joukkueeksi vuodelle 2026. Koska Cofidis oli Campagnolon ainoa WorldTour-joukkue vuonna 2025, sen putoaminen pudotti Campagnolon täysin huipputason kilpailusta.

Onko Campagnolo yhä pro-pelotonissa vuonna 2026? Kyllä, ProTeam -tasolla. Cofidis kilpailee Tour de Francessa LOOK-runkoilla, joissa on Super Record 13 ja Bora/Hyperon -pyörät (ainoa Campagnolo-joukkue vuoden 2026 Tourilla), ja Bardiani CSF ajaa De Rosa 70 "Ogni Maggio" -mallilla, jossa on Super Record Wireless 13 Giro d'Italian aikana. Joten Campagnolo on mukana Grand Tours -kilpailuissa, mutta ei WorldTeamissa.

Onko Campagnolo menossa konkurssiin? Ei nykytilanteessa. Brändi kirjasi 24 miljoonan euron+ tappiot (2023–2025) ja noin 39 % liikevaihdon laskun vuonna 2024, ja myöhäisen 2025 suunnitelman mukaan noin 40 % sen ~300 hengen Vicenzan työvoimasta aiottiin irtisanoa. Mutta Campagnolo saavutti ammattiliiton "solidaarisuussopimuksen", joka vältti muodolliset irtisanomiset, ja se lanseeraa edelleen uusia tuotteita. Tämä on kipuisa uudelleenjärjestely, ei sulkeminen.

Kuinka monta Tour de France -voittoa Campagnololla on, ja milloin viimeisin? Noin 43 kokonais-GC-voittoa, enemmän kuin millään muulla komponenttivalmistajalla. Viimeisin oli 2020 (Tadej Pogačar, UAE Team Emirates, Super Record EPS:llä).

Kuinka paljon Super Record 13 maksaa verrattuna Shimano Dura-Aceen ja SRAM Rediin? Campagnolo Super Record Wireless 13 maksaa noin 4,300 € suositushinta (≈5,065 $ 2×13 All-Road -rakennelmalle). Vertailun vuoksi Shimano Dura-Ace Di2 R9200 maksaa noin £3,649–£3,999 brittiläisillä jälleenmyyjillä, ja SRAM Red AXS -sarja oli listattu noin $4,800. Halvempi Campagnolo Record 13 alkaa 2,699 €:sta. Huomaa, että nämä sekoittavat suositushintoja ja jälleenmyyntihintoja, joten käsittele niitä suuntaa-antavina.

Onko Campagnolo edelleen ostamisen arvoinen vuonna 2026? Oikealle ostajalle, kyllä. Vaihtamisen suorituskyky on erinomainen, kaksi uutta 13-vaihteista ryhmää (Super Record 13 vuonna 2025, Record 13 vuonna 2026) osoittavat aktiivista investointia, ja osat ovat yhteensopivia. Todelliset asiat, joita punnita, ovat jälleenmyyjän tuki ja osien saatavuus alueellasi sekä mahdollisesti ohuempi jälleenmyyntimarkkina kuin Shimano tai SRAM, ei WorldTour-joukkueiden puute, joka on kaupallinen tarina ennemmin kuin laatu.

Palatako Campagnolo WorldTouriin? Ei ole vahvistettua sopimusta paluusta. Cofidis-yhteistyö jatkuu ProTeam -tasolla, ja mahdollinen WorldTour-paluun toteutuminen riippuu tulevasta UCI-lisenssisyklistä sekä Campagnolon taloudellisesta elpymisestä ja strategisesta halukkuudesta. Ottaen huomioon ylösmarkkinoitu "urheilu-luksus" -käänne ja sponsorointikilpailun kustannukset, lyhyen aikavälin paluu näyttää epätodennäköiseltä. Mutta ovi ei ole virallisesti suljettu.

Yhteenveto: vetäytyminen vai uudistuminen?

Mitä siis tarkoittaa "ei yhtään 2026 WorldTour -joukkuetta käytä Campagnoloa"? Yhdistettynä vastaus sisältää kerroksia. Välitön syy on mekaaninen: Cofidis, brändin ainoa WorldTeam, hävisi kolmen vuoden rankingtaistelun 397 pisteellä ja putosi. Perimmäinen syy on taloudellinen: 24 miljoonan euron+ tappiot, 39 % liikevaihdon romahdus ja uudelleenjärjestely, joka teki WorldTour-joukkueen rahoittamisesta Shimano-SRAM -kilpailussa puolustamattoman. Ja syvempi syy on strateginen: tahallinen käänne kohti "urheilu-luksusta" ja pois volyymikilpailumarkkinoilta, jota brändi aikaisemmin hallitsi.

Tärkeintä on muistaa, että mikään tästä ei ole tuomio tuotteelle. Campagnolo keksi pikakiinnityksen ja modernin vaihteiston, voitti enemmän Tour-kilpailuja kuin kukaan muu, ja juuri lanseerasi kaksi täysin uutta 13-vaihteista langatonta ryhmää vuoden sisällä, mukaan lukien Record 13, tahallinen siirto takaisin keskiluokkaan, jonka se oli hylännyt. Yritys, joka on todellisessa vapaassa pudotuksessa, ei lanseeraa uutta alustaa, joka on suunnattu asiakaskunnan laajentamiseen.

Se on avoin kysymys, jonka vuosi 2026 meille jättää. Nykyinen boutique, perheomisteinen, korkealaatuinen Campagnolo lukee kahta suuntaa. Toinen on vetäytyminen: kerran hallitseva toimittaja, joka on hinnoiteltu ulos huipputasolta, kokoaa joukkonsa varakkaan nišin ympärille. Toinen on uudelleen keksiminen: perinteinen merkki, joka vaihtaa massamarkkinavolyymin katteeseen, identiteettiin ja selviytymiseen, tyytyväisenä olemaan asiantuntijan valinta sen sijaan, että olisi peloton oletus. Vuoden 2026 WorldTour -kalenteri kertoo ensimmäisen tarinan. Tuoteohjelma vihjaa toiseen. Kumpi voittaa, ei ratkaista tiellä heinäkuussa. Se ratkaistaan taseessa Vicenzassa.


Ride in RydeCruz — suorituskykyiset pyöräilypaidat hengittävästä Bamboo BreathTech-kankaasta, ilmainen maailmanlaajuinen toimitus.

Selaa kaikkia paitoja →

RELATED ARTICLES