Pogacar vs Vingegaard 2026: Voiko Tour-reitti vihdoin voittaa Tadejin?

Pogacar vs Vingegaard 2026: Can the Tour Route Finally Beat Tadej?

Pogacar vs Vingegaard 2026: Voiko Tour-reitti vihdoin voittaa Tadejin?

Kuusi vuotta kilpailua, joka on määrittänyt modernin pyöräilyn, mielenkiintoinen kysymys ei enää ole, keitä nämä kaksi pyöräilijää ovat. Kyse on siitä, voiko kalenterissa oleva jokin todella pysäyttää Tadej Pogacarin. Tässä on ajankohtaisin, dataan perustuva katsaus Pogacar vs Vingegaard 2026 -kilpailuun ennen 4. heinäkuuta Grand Departia Barcelonassa: päätöksentekomarginaalit, etappi-etapilta reittianalyysi, kesäkuun muoto ja live-kertoimet, kaikki yhteen rehelliseen tuomioon punnittuna. Kun Pogacar jätti 4 minuuttia ja 24 sekuntia Jonas Vingegaardin taakse vuonna 2025, vuoden 2026 reitti on paras todiste siitä, että tanskalaisella on edelleen mahdollisuus. Se on harkittu Prudhommen "crescendo", joka päättyy ensimmäiseen peräkkäiseen Alpe d'Huez -kaksinkertaiseen.

Tärkeimmät havainnot

- Pogacar on suosikki kertoimilla noin 1.70–1.85 (implikoitu voittotodennäköisyys yli 55%); Vingegaard on kertoimilla noin 4.0–5.0.

- Vuoden 2026 reitti on suunniteltu takakuormitetuksi: 5 huippufinišsiä, vain yksi 26 km yksilöllinen aika-ajo ja brutaali viimeinen viikko, joka huipentuu Alpe d'Huezille kahdesti.

- Pogacar on voittanut 4 Touria; Vingegaard 2. Vingegaard ei ole koskaan sijoittunut alemmaksi kuin toiseksi viidessä yrityksessä.

- Vingegaard saapuu Giro d'Italia voiton jälkeen (Giro-Tour kaksinkertainen riski); Pogacar saapuu dominoivan Tour de Suissin jälkeen sanoen "Sanoisin, että olen vahvempi."

- Wout van Aert on loukkaantunut, mikä on todellinen isku Vingegaardin tukijoukoille tasaisilla ja ristituulisilla päivillä.

- Reitti antaa Vingegaardille teoreettisen mahdollisuuden; muotokirja ja markkinat sanovat edelleen Tadej.

Selkeä vierekkäinen vertailuinfografiikka Tadej Pogacarista ja Jonas Vingegaardista, joka näyttää uran Tour de France -voitot (4 vs 2), voittovuodet ja 2026 suorat vedonlyöntikertoimet, muotoiltuna urheilun päätöksentekokortiksi
Selkeä vierekkäinen vertailuinfografiikka Tadej Pogacarista ja Jonas Vingegaardista, joka näyttää uran Tour de France -voitot (4 vs 2), voittovuodet ja 2026 suorat vedonlyöntikertoimet, muotoiltuna urheilun päätöksentekokortiksi

Kuusi vuotta, yksi kysymys

Joka heinäkuu vuodesta 2021 lähtien Tour de France on päättynyt samoihin kahteen mieheen, ja joka heinäkuu sama kysymys terävöityy: voiko reitti, väsymys tai kenttä vihdoin voittaa Tadej Pogacarin? Vuoden 2026 painos on 113. Tour, joka pidetään 4–26 heinäkuuta Barcelonasta Pariisiin, ja näyttää siltä, että se on rakennettu lähes tarkoituksella olemaan mahdollisimman vaikea ristikuulustelu hänen dominanssistaan. Kilpailunjohtaja Christian Prudhomme kutsui reittiä "crescendo," etupainottaen Pyreneitä ja säästäen raskaimmat vuoret viimeiselle viikolle, joka huipentuu Alpe d'Huezille peräkkäisinä päivinä.

Suunnittelulla on merkitystä, koska vuosi 2025 päättyi näin. Pogacar ei voittanut vain. Hän voitti 4:24 Vingegaardista, ja Florian Lipowitz oli kaukana kolmantena +11:00 jälkeen. Aukko, joka aiemmin mitattiin sekunneissa (Pogacar voitti Roglicin 0:59 vuonna 2020), on avautunut minuuteiksi. Paperilla kilpailu näyttää olevan ratkaistu.

Mutta "paperilla" on juuri se, mihin vuoden 2026 reitti on rakennettu häiritsemään. Pogacar jahtaa ennätystä tasaavaa viidettä Tour-voittoa, mikä sitoisisi hänet Eddy Merckxin, Bernard Hinaultin, Jacques Anquetilin ja Miguel Indurainin kanssa. Vingegaard on samalla ainoa mies, joka on oikeasti voittanut hänet täällä, ja hän on tehnyt sen kaksi kertaa, parhaan ei-Tour-kauden aikana urallaan. Teesini on yksinkertainen, ja mielestäni se on rehellinen: reitti antaa Vingegaardille paremman mahdollisuuden yrittää kuin muotoilukirja ansaitsisi. Mutta tämän Pogacarin voittaminen vaatii lähes täydellistä palautumista ja aitoa Tadej-ryöppyä, eikä kumpikaan niistä ole varma veto.

Päätöksenteko: mitä tilastot oikeasti sanovat

Aloita perusasioista, sillä kilpailun mytologia kulkee edellä sen aritmetiikkaa. Modernilla aikakaudella Pogacar on voittanut neljä Touria (2020, 2021, 2024, 2025) ja Vingegaard kaksi (2022, 2023). He ovat kohdanneet kuusi vuotta peräkkäin, ja näissä päätöksentekotourneissa Pogacarilla on 4–2 etu. Tässä on se osa, jonka ihmiset unohtavat: Vingegaard ei ole koskaan sijoittunut alemmaksi kuin toiseksi viidessä Tour-startissa. Hän ei ole yhden kerran ihme. Hän on sukupolvensa toiseksi paras Grand Tour -pyöräilijä, piste.

Marginaalit kertovat todellisen tarinan, ja ne vaihtelevat voimakkaasti reitin ja vuoden mukaan:

Vuosi Voittaja Toiseksi tullut Loppu-GC marginaali
2020 Pogacar Roglic 0:59
2021 Pogacar Vingegaard 5:20
2022 Vingegaard Pogacar 2:43
2023 Vingegaard Pogacar 7:29
2024 Pogacar Vingegaard 6:17
2025 Pogacar Vingegaard 4:24

Lue tuo taulukko ylhäältä alas, ja malli hyppää esiin: kun kumpikaan voittaa, hän yleensä voittaa suuresti. Vuoden 2020 0:59 jännitysnäytelmä (Roglicia vastaan, ei Vingegaardia vastaan) on poikkeus. Siitä lähtien, kun nämä kaksi alkoivat vaihtaa keltaista paitaa, lähin maali heidän välillä oli Vingegaardin 2:43 vuonna 2022, ja kolme heidän kuudesta kaksintaistelustaan ratkaistiin yli neljän minuutin erolla.

Joten mitä tilastot oikeasti sanovat? Tämä on kaksimiehinen kilpailu, jossa häviäjä yleensä voitetaan selvästi, ei niukasti. Se leikkaa molempiin suuntiin. Se tarkoittaa, että Vingegaard on purkanut Pogacarin minuuteissa aiemmin, erityisesti 7:29 vuonna 2023. Se tarkoittaa myös, että vuoden 2025 tulos ei ollut sattuma tai huono päivä. Ero 4:24 on rakenteellinen, ei puhkeaminen. Jotta Vingegaard voisi kääntää vuoden 2026 käsikirjoituksen, hänen ei tarvitse löytää muutamaa sekuntia. Hänen on löydettävä useita minuutteja, ja ainoa paikka löytää ne on vuorilla.

Viivadiagrammi tai pylväsdiagrammi, joka visualisoi loppu-GC marginaalit Pogacarin ja Vingegaardin välillä vuosina 2020–2025, pylväät ylhäällä/alla keskiviivaa osoittamaan, mikä pyöräilijä voitti joka vuosi ja kuinka paljon
Viivadiagrammi tai pylväsdiagrammi, joka visualisoi loppu-GC marginaalit Pogacarin ja Vingegaardin välillä vuosina 2020–2025, pylväät ylhäällä/alla keskiviivaa osoittamaan, mikä pyöräilijä voitti joka vuosi ja kuinka paljon

Mitä uutta vuonna 2026: reitti, muoto, väsymys

Kolme asiaa on muuttunut siitä, kun nämä kaksi viimeksi asettuivat lähtöviivalle, ja jokainen niistä muuttaa todennäköisyyksiä hieman. Käsittele tätä "mikä on oikeasti erilaista tänä vuonna" -katsauksena.

1. Uusi Stage 1 -joukkueaikavertailuformaatti. Tour alkaa ei tasaisella sprintillä vaan 19.7 km joukkueaikavertailulla Barcelonassa, jossa noustaan Montjuic-vuorelle kahdesti. Käänne: vuoden 2026 TTT käyttää uutta formaattia, jossa jokaisen ajajan yksilöllinen aika lasketaan GC:hen, ei klassista "neljännen ajajan maaliintulo" -sääntöä. Tämä tarkoittaa, että eroja voi syntyä joukkueen sisällä, kukaan GC-johtaja ei voi vain istua ja levätä, ja vahva joukkue voi kerätä todellista aikaa ensimmäisenä päivänä. Visma-Lease a Biken toimitusjohtaja kritisoi julkisesti formaattia, ja voit nähdä miksi, kun otetaan huomioon UAE Team Emiratesin kollektiivinen teho Pogacarin ympärillä.

2. Vingegaardin Giro-Tour -kaksinkertainen uhkapeli. Vingegaard voitti jo 2026 Giro d'Italian (8–31 toukokuuta), eikä voitto ollut pieni: 5:22 Felix Gallista, viidellä etappivoitolla, täydentäen Grand Tour -kokoelmaansa. Hän voitti myös Paris-Nicen 4:23 (suurin voittoetäisyys tapahtuman modernissa aikakaudessa) ja Volta a Catalunyan. Kaikilla mittareilla tämä on hänen paras kautensa sitten vuoden 2023. Uhkapeli on siinä, että kukaan ei ole käyttänyt Giro-voittoa ponnahduslautana Tour-voittoon modernissa aikakaudessa, ja kaksinkertaisen väsymyksen kustannukset iskevät yleensä kovimmin juuri kolmannella viikolla, jolloin Vingegaardin on oltava vahvin.

3. Wout van Aert on poissa. Van Aert on Vingegaardin tärkein maantiekapteeni tasaisina, siirtymä- ja poikittaisveto-päivinä, ja hän jää pois vuoden 2026 Tourista vamman vuoksi. Hän kaatui harjoituksissa, voitti Dauphinen (nykyisin Tour Auvergne-Rhone-Alpes) etapin kyynärpäävammalla, ja sitten keskeytti infektion vuoksi. Hänen poissaolonsa poistaa ainutlaatuisen shakkikappaleen Visman laudalta juuri niillä etapeilla, joilla Pogacarin UAE voi muuten määrätä.

Ja sitten on neljäs asia, joka ei ole niin uusi kuin uhkaava: Pogacarin kunto. Hän varmisti 2026 Tour de Suissen 21. kesäkuuta, voittaen Etapin 1 yli kahdella minuutilla ja Etapin 4 aikavertailun 0.31 sekunnilla Mathieu van der Poelista, ja sanoi sitten, että hänen testituloksensa osoittivat "Voisin sanoa, että olen vahvempi." Tämä ei ole lainaus, jonka haastaja haluaa lukea kolme viikkoa ennen kilpailua.

Vuoden 2026 reitti, purettuna

Koko argumentti riippuu tiestä, joten tässä on reitti, jolla GC-taistelu todella käydään. 2026 Tour kattaa 3,333 km 21 etapilla, yhteensä noin 54,450 m korkeuseroa ja viisi huippu- tai korkeavuorifiniaalia. On tarkalleen yksi yksilöllinen aikavertailu: 26 km vaihteleva ITT Etapilla 16 Evian-les-Bainsista Thonon-les-Bainsiin Geneven järven varrella, toisen lepopäivän jälkeen. Tälle pitkälle reitille se on hämmästyttävän vähän suoraa aikavertailukilometria, ja sillä on valtava merkitys (lisää siitä alla).

Vuoret saapuvat kahdessa aallossa. Ensimmäinen aalto on Pyreneet, aikaisin. Etappi 3 (Granollersista Les Anglesiin, 196 km) tuo ensimmäisen vuorifinaalin, ja Etappi 6 (Pau - Gavarnie-Gedre, 186 km) on ensimmäinen todellinen GC-testi, ylittäen Col d'Aspinin (~12 km 6.5%) ja Col du Tourmaletin (17.1 km 7.3%), nousu, joka on aiemmin ratkaissut Tourit.

Toinen aalto on taaksepäin kuormitettu "crescendo", ja siellä kilpailu todennäköisesti voitetaan tai hävitään:

Etappi Finaali / avainnousu Profiili Miksi se on tärkeää
6 Col du Tourmalet 17.1 km @ 7.3% Ensimmäinen todellinen GC-selektointi, Pyreneet
15 Plateau de Solaison ~11.3 km @ 9% Ensimmäinen Tour-finaali; jyrkkä ja valikoiva
16 Evian → Thonon ITT 26 km vaihteleva Ainoa aikavertailu kilpailussa
19 Alpe d'Huez 21 hiuslenkkiä; 128 km etappi Lyhyt, räjähtävä ensimmäinen nousu
20 Alpe d'Huez (kuningas etappi) 171 km, ~5,600 m nousua Croix de Fer, Telegraphe, Galibier, sitten Alpe Sarenne kautta
21 Pariisi (Montmartre-kierros) 130 km, 3x Rue Lepic Laattafinaali; sprintti/irtiotto, ei GC

Otsikko on Alpe d'Huez -kaksikko. Vaiheet 19 ja 20 päättyvät molemmat legendaariselle 21-hiuskäänteen nousulle, ensimmäistä kertaa sitten 1979, jolloin Alpe on isännöinyt peräkkäisiä huipennuksia. Vaihe 20 on kuningasvaihe: 171 km, jossa on noin 5,600 m nousua (eniten kaikista vaiheista), sisältäen Col de la Croix de Fer (~24 km 5.2%), Col du Telegraphe (~11.9 km 7.1%) ja Col du Galibier (~17.7 km 6.9%, huippu 2,642 m) ennen viimeistä nousua Alpeen jyrkkää Col de Sarenne kautta. Mitä tahansa GC sanoo vaiheen 18 jälkeen, se voidaan räjäyttää täällä.

An annotated route map of the 2026 Tour de France from Barcelona to Paris, highlighting the five summit finishes (Tourmalet stage, Solaison, Alpe d'Huez x2) and the single Stage 16 individual time trial, with stage numbers and dates
Selostettu reittikartta vuoden 2026 Tour de Francesta Barcelonasta Pariisiin, korostaen viittä huipennusta (Tourmalet-vaihe, Solaison, Alpe d'Huez x2) ja yksittäistä Vaihe 16 aika-ajoa, vaiheiden numeroita ja päivämääriä

Mitkä vaiheet sopivat Pogacarille, mitkä Vingegaardille

Tämä on asian ydin. Ei "kuka on parempi" abstraktisti, vaan mitkä erityiset vuoden 2026 vaiheet kallistuvat minkäkin ajajan puolelle, ja miksi. Kartoitamme reitin kahden ajajan tunnetuille vahvuuksille, ja kuva on lähempänä kuin kertoimet viittaavat, mutta se kallistuu silti yhteen suuntaan.

Vaihe / ominaisuus Profiili Etulyöntiasema Perustelut
Vaihe 1 TTT (Barcelona) 19.7 km, yksilöaikamuoto Pogacar UAE:n kollektiivinen TT-voima; uusi muoto rankaisee heikompia yksiköitä
Vaihe 6 Tourmalet 17.1 km @ 7.3% Tasainen / hieman Vingegaard Pitkä, tasainen nousu on klassista Vingegaardin maastoa
Vaihe 15 Solaison ~11.3 km @ 9% Pogacar Jyrkkä, voimakas loppu palkitsee räjähtävät kiihdytykset
Vaihe 16 ITT 26 km vaihteleva Pogacar Vallitseva TT-vaiheen voittaja; ainoa aikakoe kilpailussa
Vaihe 19 Alpe d'Huez 128 km, lyhyt & jyrkkä Pogacar Lyhyt, intensiivinen kilpailu sopii hänen toistettaviin hyökkäyksiinsä
Vaihe 20 kuningasvaihe 171 km, ~5,600 m, Sarenne-loppu Vingegaard Kestävän korkeuden kuluminen on tapa, jolla hän voitti 2022–23
Vaihe 21 Montmartre 130 km, mukulakivinen kierros Ei kumpikaan (GC) Sprintti/pakomatkapäivä; vuonna 2025 Van Aert pudotti Pogacarin täällä

Kaksi reittitietoa ansaitsee korostusta, ja molemmat tulevat suoraan Visman sisältä. Urheiludirektori Grischa Niermann myönsi, että reitti "sopii Pogacarille yhtä paljon kuin Vingegaardille," huomauttaen, että ainoa todella jyrkkä huipennus on Col de Sarenne vaiheessa 20, ja että yksi uusista Pyreneiden huipuista on "18 km, 3.5% nousu, joten eron tekeminen on vaikeaa." Kun haastajan oma tiimi myöntää, että reitti ei ole ansa heidän miehelleen, se kertoo jotain.

Tässä on yksinkertainen sääntö, jota käytän lukiessani mitä tahansa vuoden 2026 vuoristovaihetta. Jos loppunousu on lyhyt ja jyrkkä (Solaisonin 9%, Sarenne-ramp), suosita Pogacarin räjähtävää voimaa. Jos päivä on pitkä, korkea ja sisältää useita colia, niin että kilpailu perustuu kerättyyn korkeuteen ja väsymykseen eikä yhteen kiihdytykseen (vaihe 20 kuningasvaihe), suosita Vingegaardin dieseliä. Tämän säännön mukaan reitti antaa Vingegaardille tarkalleen yksi ihanteellinen vaihe, kuningasvaiheen, ja antaa Pogacarille suurimman osan muista, mukaan lukien ainoa aikakoe.

Kaavio, joka vertaa kahta nousuprofiilia vierekkäin — lyhyt, jyrkkä maali (Solaison, ~9%) merkitty "sopii Pogacarin iskuun" ja pitkä monivaiheinen päivä (vaihe 20 kuningasvaihe) merkitty "sopii Vingegaardin kulutukselle" — havainnollistaa päätössääntöä, joka suosii kumpaakin kuljettajaa kussakin vaiheessa
Kaavio, joka vertaa kahta nousuprofiilia vierekkäin — lyhyt, jyrkkä maali (Solaison, ~9%) merkitty "sopii Pogacarin iskuun" ja pitkä monivaiheinen päivä (vaihe 20 kuningasvaihe) merkitty "sopii Vingegaardin kulutukselle" — havainnollistaa päätössääntöä, joka suosii kumpaakin kuljettajaa kussakin vaiheessa

Perusteet reitille, joka voittaa Pogacarin

Anna minun nyt puolustaa Vingegaardin puolta rehellisesti, sillä asiaa on todellakin, ja tietävä fani ansaitsee nähdä sen esitettävän hyvin. Tässä on vahva argumentti, kohta kohdalta.

Vuoret ovat takakuormitettuja, ja se on hänen maastoaan. Vingegaardin kaksi Tour-voittoa perustuvat molemmat kolmannen viikon ylivoimaan. Hän on kuljettaja, joka tulee vahvemmaksi suhteessa kilpailijoihinsa, kun kilpailu etenee. "Krescendo" reitti, joka säästää vaikeimmat nousut vaiheille 19–20, on teoriassa räätälöity miehelle, joka kestää pidempään kuin iskee.

Alpe d'Huez -kaksinkertainen nousu on juuri se kulutus, joka on aiemmin murtanut Pogacarin. Peräkkäiset huipennusmaaliin nousut näin jyrkällä reitillä, joka päättää kuningasvaiheen 5,600 m pystysuoralla, on kumulatiivinen kuormitus, joka tuotti Pogacarin huonoimmat Tour-päivät vuosina 2022 ja 2023. Jos hänessä on heikkous, tämä on se vasara, joka todennäköisimmin löytää sen.

Hänen 2026-muotonsa on paras sitten viimeisen Tour-voiton. Katso kautta: Paris-Nice 4:23, Volta a Catalunya ja Giro d'Italia 5:22 viidellä etappivoitolla. Nämä eivät ole lukuja kuljettajalta, joka toivoo vain pysyvänsä mukana. Nämä ovat lukuja kuljettajalta, joka voittaa kaiken näkyvissä suurilla marginaaleilla. Moottori on kiistatta siellä.

Hänellä on todisteet. Toisin kuin jokaisella muulla nimellä lähtölistalla, Vingegaard on todellakin voittanut Pogacarin Tourissa, eikä vain kerran vaan kaksi kertaa, eroin 2:43 ja 7:29. Vuoden 2026 reitti, enemmän kuin mikään vuodesta 2023, toistaa niiden voittojen olosuhteet.

Vahvan argumentin tarkistuslista, tai mitä Vingegaardin on onnistuttava:

  • [ ] Saapua ensimmäiselle lepopäivälle noin ~1 minuutti Pogacarista (rajoita TTT- ja Solaison-tappiot)
  • [ ] Selviytyä vaiheen 16 ITT:stä enintään ~45 sekunnin erolla
  • [ ] Pitää Sepp Kuss ja Matteo Jorgenson ehjinä ja valmiina Alpeille
  • [ ] Näyttää nolla Giro-väsymystä toiseen lepopäivään mennessä
  • [ ] Eristää Pogacar vaiheen 20 kuningasvaiheessa ja hyökätä Sarenne-nousussa
  • [ ] Löytää yksi päivä, jolloin Pogacar todella murtuu, ei vain heikkene

Merkitse kaikki kuusi ja Vingegaard voittaa. Ongelma on, että lista on pitkä, ja jokaisen ruudun on tultava vihreäksi.

Perusteet vastaan: miksi Tadej todennäköisesti voittaa edelleen

Tässä on vasta-argumentti, ja se on vahvempi, minkä vuoksi Pogacar on suosikki. Vingegaardin heikko argumentti on oikeastaan neljä vaikeaa ongelmaa pinottuna päällekkäin.

Ongelma yksi: tämä Pogacar on korjannut vanhat heikkoudet. Koko optimistinen teoria perustuu kolmannen viikon ja korkeuden haavoittuvuuteen. Mutta kuten Domestique sanoi, "tämä versio Pogacarista ei enää vaikuta olevan haavoittuva korkealla ja kolmannen viikon rasituksille." Vuoden 2022–23 pelikirja voitti nuoremman, hauraamman Pogacarin. Vuoden 2024 ja 2025 tulokset (voittoerot 6:17 ja 4:24) ovat todisteita siitä, että ongelma on korjattu.

Ongelma kaksi: reitin pisto sopii hänelle ja puuttuvat TT km vahingoittavat kenttää. Suurin osa ratkaisevista maaliinajoista on lyhyitä ja jyrkkiä, Solaison 9%, Sarenne-rinne, joka palkitsee Pogacarin allekirjoituksena toistettavat kiihdytykset. Ja vain yksi 26 km ITT, ei juuri ole tasaisia aika-ajomaastoja. Tämä poistaa hiljaa vipuvarren, jota enemmän TT-painotteinen kilpailija (kuten Remco Evenepoel) olisi voinut käyttää, ja se estää ketään saamaan paikkaa, josta repiä takaisin minuutteja, jotka Pogacar ottaa kukkuloilla. Asiantuntijat Bob Roll ja Tejay van Garderen antoivat molemmat suoran "kukaan ei voita Pogacaria" tuomion juuri tästä syystä.

Ongelma kolme: UAE kerää aikaa ensimmäisenä päivänä. Uusi yksittäinen aika Vaihe 1 TTT palkitsee vahvimmat kollektiiviset yksiköt, ja UAE:n syvyys Pogacarin ympärillä on syvin kilpailussa. Odota hänen aloittavan vuoret jo edellä, mikä tarkoittaa, että Vingegaardin on hyökättävä tappiosta, maastossa, joka pääasiassa ei sovi hyökkäämiseen.

Ongelma neljä: Giro on väsymyksen riski, ei vain kunto-merkki. ProCyclingUK nosti Giro-Tourin väsymyksen "ensimmäiseksi riskiksi." Kolmen viikon Grand Tourin voittaminen toukokuussa, vaikka kuinka dominoivasti, maksaa, ja tämä kustannus ilmenee historiallisesti (arvasit oikein) seuraavan Grand Tourin kolmannella viikolla. Alpe d'Huez -kaksinkertainen voi yhtä helposti paljastaa Vingegaardin väsyneet jalat kuin Pogacarin.

Joten tässä on todellisuus tarkistus karhu-tapaukselle. Vingegaardin koko voiton polku kulkee kolmannen viikon läpi, ja kolmas viikko on juuri se, jossa (a) Pogacar ei enää murru ja (b) Giro-väsymys puree kovimmin. Suunnitelman on kohdattava hänen vahvin vaiheensa suurimman riskinsä kanssa. Se on vaikea käsi pelata.

Kaksi saraketta "bull case vs bear case" päätösmatriisi infografiikka, joka listaa argumentit Vingegaardin voitosta vasemmalla ja argumentit Pogacarin pitämisestä oikealla, tuomari palkki alhaalla
Kaksi saraketta "bull case vs bear case" päätösmatriisi infografiikka, joka listaa argumentit Vingegaardin voitosta vasemmalla ja argumentit Pogacarin pitämisestä oikealla, tuomari palkki alhaalla

Mahdollisuudet ja tummat hevoset

Seuraa rahaa, koska markkinat kokoavat enemmän tietoa kuin mikään yksittäinen näkemys. Vedonlyöntiyhtiöt tekevät Pogacarista suosikin, eikä se ole lähelläkään.

Kilpailija Suorat kertoimet (kesäkuu 2026) Ilmaistu voittotodennäköisyys
Tadej Pogacar ~1.70–1.85 >55%
Jonas Vingegaard ~4.0–5.0 ~22%
Remco Evenepoel ~15 ~6%
Almeida / Lipowitz ~18 ~5%
Juan Ayuso ~20 ~5%
Primoz Roglic ~80 ~1%

Kontekstina siitä, miten vuosi on edennyt: heinäkuun 2025 tilannekuva oli Pogacar vielä lyhyempi 1.25, Vingegaard 5, Evenepoel 15, Almeida/Lipowitz 18, Ayuso 20 ja Roglic 80. Pieni siirtymä Vingegaardin suuntaan (noin 5.0 kohti 4.0) heijastaa tarkalleen sitä, mitä tämä artikkeli on väittänyt. Reitti ja hänen Giro-muotonsa ovat liikuttaneet markkinoita, mutta eivät lähelläkään tarpeeksi tehdä siitä kolikonheittoa.

Vaakasuora palkkikaavio ilmaistuista voittotodennäköisyyksistä 2026 Tour de France GC:ssä, jossa Pogacar yli 55% kohoaa Vingegaardin ylle noin 22%, Evenepoel, Lipowitz, Almeida, Ayuso ja Roglic pieninä palkkeina, visualisoiden kuinka epätasapainoinen vedonlyöntimarkkina on
Vaakasuora palkkikaavio ilmaistuista voittotodennäköisyyksistä 2026 Tour de France GC:ssä, jossa Pogacar yli 55% kohoaa Vingegaardin ylle noin 22%, Evenepoel, Lipowitz, Almeida, Ayuso ja Roglic pieninä palkkeina, visualisoiden kuinka epätasapainoinen vedonlyöntimarkkina on

Mustat hevoset ja miksi kukaan niistä ei tällä hetkellä ole todellinen GC-uhka:

  • Remco Evenepoel (~15) on ilmiselvä "kolmas mies", mutta reitin lähes täydellinen puute ITT km:stä riistää häneltä suurimman aseensa. Puhtaassa nousussa hän on askeleen kahden parhaan alapuolella kolmen viikon aikana.
  • Florian Lipowitz / Joao Almeida (~18): Lipowitz oli kolmas vuonna 2025, mutta +11:00 jäljessä; Almeida on erinomainen kiipeilijä, mutta hänellä on taipumus heikentyä tai kaatua GC-kilpailusta. Podium-kandidaatteja, ei voittajia.
  • Juan Ayuso (~20): valtava lahjakkuus, mutta epätasainen kolmen viikon aikana.
  • Primoz Roglic (~80): markkinoiden tuomio 36-vuotiaasta, jolla on pitkä loukkaantumishistoria, on brutaali mutta reilu.

Yhteenvetona voidaan todeta, että tämä on kaksihevoskilpailu, jossa on selkeä suosikki ja yksi uskottava haastaja. Kaikki muut kilpailevat viimeisestä podium-asemasta.

Tuomio: voiko reitti vihdoin voittaa Tadejin?

Aika tehdä päätös sen sijaan, että epäröisi. Tässä on rehellinen todennäköisyysarvioni.

Reitti antaa Vingegaardille paremman mahdollisuuden yrittää tätä kuin mitä muoto kertoo hänen ansaitsevan. Se on todella totta. Takapainotteinen crescendo, Alpe d'Huez -kaksinkertainen, 5,600 m kuningasvaihe: nämä ovat olosuhteet, joissa hän voitti Pogacarin vuonna 2022 ja 2023, toistettuna uskollisemmin kuin yhtenäkään vuonna sen jälkeen. Jos olisit suunnittelemassa reittiä voittaaksesi Pogacarin, rakentaisit jotain tämän kaltaista. Vingegaardin oma tiimi myöntää, ettei se riitä, mutta se menee pidemmälle kuin 2024 tai 2025.

Kuitenkin tämän Pogacarin voittaminen vaatii kolmea asiaa, jotka on saatava kohdalleen yhtä aikaa: lähes täydellinen palautuminen Girosta, jonka hän voitti 5:22, reitti, joka pääasiassa antaa lyhyet loppusuorat ja ainoan aika-ajon hänen kilpailijalleen, sekä todellinen Tadej-romahtaminen pyöräilijältä, joka on viettänyt kaksi kautta todistaen, ettei hän enää romahda. Kasaa nämä todennäköisyydet ja päädyt suurin piirtein siihen, mihin vedonlyöjät päätyvät: Pogacar on mukava suosikki ~1.70–1.85, Vingegaard elävä, mutta toinen altavastaaja noin 4.0–5.0.

Joten tuomio. Pogacar on oikeutettu suosikki ennätykselliseen viidenteen Tour-titteliinsä, ja todennäköisin 2026-tulos on toinen Pogacarin voitto mitattuna minuuteissa, ei sekunneissa. Mutta tämä on lähimpänä kysymystä sitten vuoden 2023, ja paikka, jota kannattaa seurata, on Vaihe 20, kuningasvaihe Alpe d'Huezille Sarenne-reittiä pitkin. Jos Vingegaard aikoo kääntää tämän kilpailun uudelleen, se tapahtuu tuolla tiellä, noin 24. heinäkuuta. Vedä Pogacarin puolesta, seuraa Vingegaardia ja ympyröi kuningasvaihe punaisella.

Yhteenveto tuomiosta, joka näyttää todennäköisyyspainotetun vaakan kallistuvan Pogacarin puolelle ennätykselliseen viidenteen Tour-titteliin (sitomalla Merckxin, Hinaultin, Anquetilin, Indurainin), jossa on merkintä Vaihe 20:stä (Alpe d'Huez kuningasvaihe, ~24. heinäkuuta), joka on Vingegaardin paras mahdollisuus
Yhteenveto tuomiosta, joka näyttää todennäköisyyspainotetun vaakan kallistuvan Pogacarin puolelle ennätykselliseen viidenteen Tour-titteliin (sitomalla Merckxin, Hinaultin, Anquetilin, Indurainin), jossa on merkintä Vaihe 20:stä (Alpe d'Huez kuningasvaihe, ~24. heinäkuuta), joka on Vingegaardin paras mahdollisuus

Usein kysytyt kysymykset

Voiko Pogacarin voittaa vuoden 2026 Tour de Francessa? Teoriassa, kyllä, mutta hän on selkeä suosikki noin 1.70–1.85 (yli 55 % implikoitu todennäköisyys). Takapainotteinen reitti, Alpe d'Huez -kaksinkertainen ja Vingegaardin vahva Giro-muoto antavat tanskalaiselle todellisen mahdollisuuden, mutta Pogacar on voittanut neljä kuudesta heidän keskinäisestä Touristaan ja vuoden 2025 painoksen 4:24. Todennäköisin lopputulos on toinen Pogacarin voitto.

Kuka on suosikki vuoden 2026 Tour de Francessa ja mitkä ovat kertoimet? Tadej Pogacar on kertoimien mukaan suosikki noin 1.70–1.85. Jonas Vingegaard on toinen suosikki noin 4.0–5.0, Remco Evenepoel seuraavana noin 15, sitten Joao Almeida ja Florian Lipowitz lähellä 18, Juan Ayuso noin 20, ja Primoz Roglic kaukainen vaihtoehto lähellä 80.

Suosiiko 2026 reitti Pogacaria vai Vingegaardia? Se on lähempänä kuin kertoimet antavat ymmärtää, mutta se kallistuu Pogacarin puolelle. Suurimmat ratkaisevat loppusuorat ovat lyhyitä ja jyrkkiä (Solaison 9%, Sarenne-rinne), mikä sopii hänen räjähtäville kiihdytyksilleen, ja vain yksi 26 km aika-ajo on mukana. Visman oma urheilutoimenjohtaja Grischa Niermann myönsi, että reitti "sopii Pogacarille yhtä hyvin kuin Vingegaardille." Ainoa etappi, joka todella suosii Vingegaardia, on Etappi 20 kuningas etappi Alpe d'Huezille.

Millainen on Pogacarin ja Vingegaardin keskinäinen tilasto? Modernilla aikakaudella Pogacar on voittanut neljä Touria (2020, 2021, 2024, 2025) ja Vingegaard kaksi (2022, 2023), mikä antaa Pogacarille 4–2 edun heidän kuuden vuoden taistelussaan. Vingegaard ei ole koskaan sijoittunut Tourilla alemmaksi kuin toiseksi. Viimeisimmät marginaalit: Pogacar 6:17 vuonna 2024 ja 4:24 vuonna 2025; Vingegaard 7:29 vuonna 2023 ja 2:43 vuonna 2022.

Auttaako Giro-Tour kaksoisvoitto Vingegaardia vuoden 2026 Tourilla? Molempia. Voittamalla 2026 Giro 5:22 osoittaa, että hänen kuntonsa on paras sitten vuoden 2023, mutta Grand Tour -voiton aiheuttama väsymys ilmenee tyypillisesti seuraavan kilpailun kolmannella viikolla, juuri siellä, missä vuoden 2026 Tour on vaikeimmillaan (Alpe d'Huez kaksoisvoitto) ja juuri siellä, missä Vingegaardin on oltava vahvin. ProCyclingUK kutsui kaksoisvoiton väsymystä "ensimmäiseksi riskiksi."

Mitkä ovat vuoden 2026 Tour de Francen avain GC-etapit? Seuraa Etappi 6 (Col du Tourmalet, 17.1 km 7.3%), Etappi 15 (Plateau de Solaison, ~11.3 km 9%, ensimmäinen Tour-loppu), Etappi 16 (ainoa 26 km ITT) ja ennen kaikkea Etapit 19 ja 20, peräkkäiset Alpe d'Huez -loppusuorat, joista Etappi 20 on 171 km, ~5,600 m kuningas etappi Croix de Ferin, Telegraphe ja Galibierin yli.

Kuinka uusi Etappi 1 joukkueaika-ajon formaatti vaikuttaa GC:hen? 19.7 km TTT Barcelonassa käyttää uutta formaattia, jossa jokaisen ajajan yksilöllinen aika lasketaan GC:hen, eikä klassista neljännen ajajan maaliintulo sääntöä. Tämä tarkoittaa, että aukkoja voi syntyä joukkueen sisällä, eikä GC-johtaja voi piiloutua, ja vahva yksikkö kuten Pogacarin UAE voi kerätä aikaa ensimmäisenä päivänä. Visman toimitusjohtaja kritisoi julkisesti formaattia.

Vaikuttaako Wout van Aertin poissaolo Vingegaardiin? Kyllä, merkittävästi. Van Aert on poissa vuoden 2026 Tourilta vamman vuoksi, mikä vie Vingegaardilta tehokkaimman tiimipäällikön tasaisilla, siirtymä- ja poikittaisvastoissa, juuri niillä päivillä, jolloin Pogacarin UAE voi muuten hallita tai hyökätä. Visma tukeutuu Sepp Kussiin ja Matteo Jorgensoniin, mutta he eivät korvaa Van Aertin monipuolista voimaa.

Milloin ja missä vuoden 2026 Tour de France alkaa? Vuoden 2026 Tour de France (113. painos) pidetään 4–26 heinäkuuta 2026, alkaen 19.7 km joukkueaika-ajolla Barcelonassa, ensimmäinen koskaan Grand Depart Katalonian pääkaupungista, ja päättyen Champs-Elysees'lle Pariisissa 26. heinäkuuta, viimeisen etapin Montmartre-kivetyllä kierroksella.


Ratsasta RydeCruzissa — suorituskykyiset pyöräilypaidat hengittävästä Bamboo BreathTech-kankaasta, ilmainen maailmanlaajuinen toimitus.

Selaa kaikkia paitoja →

RELATED ARTICLES