Tour de France 2026 - Pyörät: Mitä kaikki 23 ammattilaisjoukkuetta ajaa tänä heinäkuussa
4. heinäkuuta 2026 peloton lähtee liikkeelle Barcelonasta 21-osaiselle, noin 3,330 km pitkälle kilpailulle Pariisiin, ja jokainen pyörä tuolla lähtöviivalla maksaa enemmän kuin pieni auto. Tämä on ainoa opas, jonka olen löytänyt, joka kartoittaa kaikki 23 joukkuetta yhteen paikkaan: tarkat rungot, ryhmät, pyörät ja renkaat, suuret sponsorimuutokset, jotka tapahtuivat tänä talvena, ja mitä se oikeastaan tarkoittaa, jos haluat ostaa palan unelmasta. Se on päivitetty vuoden 2026 kilpailua varten, todellisin hinnoin, todellisin laboratorioarvoin ja teknologiatarinalla maailman nopeimmista pyöristä.
Keskeiset huomiot
- 23 joukkuetta asettuu jonoon vuonna 2026 (18 WorldTeams + 5 ProTeams), ja kenttä jakautuu suunnilleen Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, TotalEnergiesin ollessa ainoa epävarma.
- Tadej Pogačar puolustaa titteleitään radikaalilla Colnago Y1Rs aero-pyörällä, samalla koneella, jolla hän voitti neljä 2025 Tourin etappia.
- Suuret 2026 muutokset: Bahrain Victorious vaihtoi Merida → Bianchi, EF Education-EasyPost vaihtoi Shimano → SRAM Red AXS, ja TotalEnergies vaihtoi ENVE → Cube, plus pyöräsponsorin uudelleenjärjestely viidessä joukkueessa.
- Täydellinen Tour-spec kilpailupyörä maksaa nyt ~€13,000–€16,000+, kaikki rakennettu muuttumattomaan UCI 6.8 kg minimipainoon.
- Vuoden 2026 arvotarina on Van Rysel RCR-F Decathlonilta, aito WorldTour-lippulaiva noin puoleen hintaan kilpailijoihinsa verrattuna.
Tour de France on aina ollut liikkuva messu kuin pyöräkilpailu. Mutta vuosi 2026 on erityisen kiireinen vuosi varusteiden nörteille keskuudessamme. Puolustavalla mestarilla on uusi aero-superpyörä, kymmenen vuotta kestänyt ryhmätreeniuskollisuus, joka juuri katkesi, budjettimerkki, joka hiljaa häpäisee valtavirran, ja vuoden odotetuin runko kilpailee edelleen merkitsemättömässä naamioinnissa. Jos katsoit 2025 Touria ja jäit miettimään "mikä on tuo?", tämä on viittauksesi.
Aloitetaan siitä, mistä jokaisen hyvän pyöräilysession tulisi alkaa, koko kenttä esitettynä yhdessä taulukossa.
2026 Tourin kenttä yhdellä silmäyksellä: päävertailutaulukko
Tässä on kohta, jonka voit merkitä kirjanmerkiksi. Jokainen 23 joukkuetta, joka kilpailee vuoden 2026 Tour de Francessa, rungon, ryhmän ja pyörien yhdellä skannattavalla näkymällä. Kenttä koostuu 18 WorldTeamsista ja 5 ProTeamsista (wildcardit ja automaattiset kutsut), ja espanjalainen ProTeam Caja Rural sai mahdollisuuden debytoida enemmän arvostettujen nimien ohi.
Yksi lukuvihje ennen taulukkoa. Muutamassa merkinnässä on rehellistä epävarmuutta, ja mieluummin nostan ne esiin kuin arvaan. TotalEnergiesin 2026 ryhmä oli vielä merkitty TBC:ksi (Shimano tai SRAM) raportoinnin aikaan, ja Decathlonin ryhmästä on raportoitu molempiin suuntiin. Kun tutkimus on varma, taulukko on varma.
| Joukkue | Runko (merkki & malli) | Ryhmät | Pyörät |
|---|---|---|---|
| UAE Team Emirates-XRG | Colnago Y1Rs / V5Rs | Shimano Dura-Ace | ENVE |
| Visma–Lease a Bike | Cervélo S5 / R5 | SRAM Red AXS | Varattu |
| Red Bull–Bora–hansgrohe | Specialized Tarmac SL8 | SRAM Red AXS | Roval |
| Lidl-Trek | Trek Madone | SRAM Red AXS | Bontrager |
| INEOS Grenadiers | Pinarello Dogma F | Shimano Dura-Ace | Scope (uusi vuodelle 2026) |
| Bahrain Victorious | Bianchi (uusi vuodelle 2026) | Shimano Dura-Ace | Vision |
| EF Education-EasyPost | Cannondale | SRAM Red AXS (uusi vuodelle 2026) | Vision |
| Soudal Quick-Step | Specialized Tarmac | Shimano Dura-Ace | Roval |
| Groupama-FDJ | Wilier | Shimano Dura-Ace | Miche Kleos (uusi vuodelle 2026) |
| Movistar | Canyon | Shimano Dura-Ace | DT Swiss |
| Lotto-Intermarché | Cube | SRAM | OQUO (uusi vuodelle 2026) |
| Alpecin-Deceuninck | Canyon | Shimano Dura-Ace | Shimano pyörät (uusi vuodelle 2026) |
| Cofidis | Look 795 Blade RS | Campagnolo Super Record | Campagnolo Bora |
| Astana | Wilier | Shimano Dura-Ace | Corima |
| Picnic PostNL | Scott | Shimano Dura-Ace | Ursus (uusi vuodelle 2026) |
| Arkéa-B&B Hotels | Bianchi | SRAM | Vision |
| Decathlon-AG2R | Van Rysel RCR-F | SRAM / Shimano (raportoitu molempiin suuntiin) | Swiss Side |
| Israel-Premier Tech | Factor | Shimano Dura-Ace | Black Inc |
| Tudor Pro Cycling | BMC | SRAM Red AXS | CADEX / DT Swiss |
| TotalEnergies | Cube (uusi vuodelle 2026) | TBC (Shimano tai SRAM) | ENVE |
| Pinarello-Q36.5 | Pinarello Dogma F | SRAM Red AXS | DT Swiss |
| Uno-X Mobility | Dare | Shimano Dura-Ace | Zipp |
| Caja Rural (debyytti) | (ProTeam debytantti) | Shimano | — |

Jos muistat tästä taulukosta vain kolme asiaa, tee niistä nämä. Suurimmat brändit joukossa ovat edelleen Specialized, Pinarello, Cervélo, Trek ja Colnago. Shimano ja SRAM ovat nyt tasoissa kärjessä. Ja pyörämarkkinat fragmentoituvat nopeasti, kun uudet sponsorit ostavat tiensä WorldTouriin. Tämä opas avaa, miksi jokainen näistä asioista on tärkeä.
Mitä uutta vuonna 2026: suuria varusteiden vaihtoja
Tämä on "miksi lukea tämä nyt" -osio. Sponsorisopimukset vaihtuvat kauden ulkopuolella, ja talvi 2025–26 toi mukanaan poikkeuksellisen suuren määrän muutoksia. Jos lopetit huomion kiinnittämisen vuoden 2025 Tourin jälkeen, tässä on kaikki, mikä on muuttunut.
Bahrain Victorious vaihtoi rungot Meridasta Bianchiin. Tämä on vuoden pääotsikkovaihto: WorldTour-joukkue, joka jättää pitkäaikaisen kumppanin ja siirtyy celeste-vihreään italialaiseen ikoniin. He pitivät Shimano Dura-Acen ja Vision-pyörät, joten ainoa asia, joka muuttui, on runko ratsastajien alla.
EF Education-EasyPost vaihtoi voimansiirrot Shimano Dura-Acesta SRAM Red AXS:ään. Tämä yllätti kokeneet teknologian tarkkailijat. Noin vuosikymmenen Shimanoa käytettyään, vaaleanpunaisiin pukeutunut joukkue siirtyi täysin langattomaan, pysyen samalla Cannondale-rungoissa ja Vision-pyörissä. Tämä on myös hieno symboli laajemmasta tarinasta, sillä SRAM on viettänyt viimeiset kaksi kautta kurottaen umpeen eroa Shimanon kanssa lajin huipulla.
TotalEnergies vaihtoi rungot ENVE:stä Cubeen, ja ENVE:n odotetaan pysyvän pyöräkumppanina. Kuten mainitsin aiemmin, joukkueen 2026 vaihteisto oli vielä TBC (Shimano tai SRAM), mikä oli yksi vain kahdesta aidosti avoimesta kysymyksestä alalla.
Sitten on pyöräjärjestelyjen muutos, jossa 2026 todella tapahtuu:
- INEOS Grenadiers → Scope wheels, lopettaen aikaisemman Shimano / Princeton CarbonWorks -yhdistelmänsä.
- Lotto-Intermarché → OQUO.
- Groupama-FDJ → Miche Kleos.
- Picnic PostNL → Ursus.
- Alpecin → Shimano wheels.
On myös täysin uusi tulokas. Pinarello-Q36.5 on tuore 2026 ProTeam -järjestely, joka ajaa Pinarello Dogma F:llä ja SRAM Red AXS:llä, mikä on huomionarvoinen yhdistelmä, kun otetaan huomioon, että Pinarello on historiallisesti liitetty Shimano-varustettuun INEOS:iin. Ja Caja Ruralin debyytti tuo espanjalaisen ProTeamin kentälle ensimmäistä kertaa, mikä tuntuu oikealta Tourille, joka alkaa Barcelonasta.

Sana ostajille, sillä sponsorinvaihdot ovat hyödyllinen signaali, mutta eivät evankeliumia. Kun WorldTour-joukkue siirtyy vaihteistoon tai pyörään kymmenen vuoden uskollisuuden jälkeen, se tarkoittaa yleensä, että uusi tuote on saavuttanut aidon pariteetin huipputasolla, mikä on syytä huomioida, jos ostat kyseistä brändiä itse. Mutta joukkueet vaihtavat myös rahasta, eivät vain marginaalisista voitoista. Joten käsittele siirtoja "tämä on nyt kilpailukykyistä" -lippuna sen sijaan, että pitäisit niitä todisteena siitä, että yksi brändi voittaa toisen.
Pyörä, jota kaikki seuraavat: Pogačarin Colnago Y1Rs
Ei mikään pyörä herätä enemmän huomiota vuonna 2026 kuin se, joka on puolustavan mestarin alla. Tadej Pogačar voitti neljännen Tour de Francensa 2025, Jonas Vingegaardin ja Florian Lipowitzi edellä, ja palaa suosikkina. Hänen pääaseensa on Colnago Y1Rs, italialaisen merkin ensimmäinen täysin aerodynaaminen pyörä sitten vuoden 2017 Conceptin.
Numerot ovat syy, miksi tämä on tärkeää. Y1Rs lanseerattiin joulukuussa 2024, ja Colnago väittää sen olevan 20 wattia nopeampi 50 km/h nopeudessa kuin edellinen V4Rs, tarviten 395 W pitääksesi 50 km/h verrattuna 415 W:hen, kiitos 19 % pienemmän etupinta-alan, kaikki väitetyn rungon painon ollessa 965 g. Urheilussa, jossa joukkueet jahtaavat yksittäisiä watteja, 20 W aerodynaaminen etu on valtava. Pogačar vahvisti sen tiellä, voittaen neljä 2025 Tourin etappia Y1Rs:llä (etapit 4, 7, 12 ja ylämäki etappi 13 vuoristoaika-ajossa), ja joukkuekaveri Tim Wellens lisäsi viidennen UAE-voiton samalla rungolla.
Kiinnostavin valinta on taktinen. Miksi Pogačar ajaa raskasta aerodynaamista pyörää sen sijaan, että käyttäisi kevyempää Colnago V5Rs kiipeilykonettaan, jopa vuorilla? Koska useimmilla moderneilla Tour-etapeilla, joissa on pitkiä laaksoja, nopeita laskuja ja loivia nousuja, aerodynaaminen vastus maksaa enemmän aikaa kuin muutama sata grammaa rungon painoa koskaan tulee maksamaan. Hänen tyypillinen Y1Rs-kilpailurakennelmansa painaa noin 7.2–7.5 kg, mukavasti UCI:n alarajan yläpuolella, ja hän vaihtaa vain omistettuun kiipeilypyörään, kun etappi on tarpeeksi jyrkkä kääntämään laskentaa.
Ja kun se on, UAE menee äärimmäisyyksiin. Mont Ventoux'n etapilla vuonna 2025 joukkue käytti riisuttua, raakahiilikuituista "paperinohutta kirkasta lakkaa" Y1Rs:ää, jonka paino oli hieman yli 7 kg, ja erikoisversio painoi reportedly 6.9 kg. Heidän kevyin Colnago V5Rs kiipeilypyöränsä painoi 6.765 kg, mikä on vain 35 g UCI:n rajan alapuolella. Siinä on insinööriraja: grammojen viilaaminen, kunnes olet paperiliittimen päässä laittomasta.
| Pogačarin 2026 rakennus yksityiskohta | Erityispiirre |
|---|---|
| Pääkilpailupyörä | Colnago Y1Rs (aerodynaaminen) |
| Kiipeilypyörä | Colnago V5Rs |
| Vaihteisto | Shimano Dura-Ace Di2 (12-vaihteinen) |
| Pyörät | ENVE SES 4.5 Pro |
| Renkaat | Continental, 30 mm Y1Rs:llä (~32 mm mitattuna); 28 mm V5Rs:llä |
| Tyypillinen kilpailupaino | ~7.2–7.5 kg (Y1Rs) |
| Keveimmät versiot | ~6.9 kg (Y1Rs special) / 6.765 kg (V5Rs) |
| Vähittäismyynti (Tour-spec Y1Rs) | ~€16,000–€17,000 |
| 2026 yksityiskohta | Satulan vaihto Prologo → Fizik |

Pro-vinkki: tavallisten pyöräilijöiden oppitunti on sama, jota UAE noudattaa jokaisella etapilla. Ellei paikalliset nousut ole todella brutaaleja ja kestäviä, aero-yhteensopiva malli voittaa puhtaan kiipeilypyörän lähes kaikille, lähes aina. Ammattilaiset tarttuvat kevyisiin malleihin vain silloin, kun kaltevuus maksaa itsensä takaisin.
Vaihtajat: Shimano vs SRAM vs Campagnolo -taistelu
Poista maali, ja jokaisessa Tour-pyörässä on yksi kolmesta vaihteistosta, ja vuoden 2026 valta-asetelma on lähempänä toisiaan kuin vuosiin. 23 joukkueen keskuudessa jakautuminen on suunnilleen Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, yksi päättämätön (TotalEnergies). Shimano johtaa edelleen, mutta vain yhdellä joukkueella vahvistetuista kokoonpanoista. Kymmenen vuotta sitten tämä olisi ollut Shimano-voitto. SRAMin langaton vallankumous on todella kirjoittanut taulukon uusiksi.
Jokainen brändi myy erilaista filosofiaa. Shimano Dura-Ace R9200 Di2 on vakiovalinta: 12-vaihteinen, puolilankaton (langattomat vaihteet, langalliset vaihteet keskitettyyn akkuun), vain levyjarrut, ja arvostettu tarkasta, luotettavasta vaihdosta. SRAM Red AXS, joka on suunniteltu uudelleen vuonna 2024, on täysin langaton, toimitetaan useimmissa kilpailukokoonpanoissa integroidun Quarq-tehomittarin kanssa, ja se on keventynyt 100–150 g edelliseen Red-malliin verrattuna. Campagnolo Super Record Wireless on eksoottinen poikkeus, ainoa 13-vaihteinen vaihteisto pelotonissa, jota käyttää vain yksi joukkue.
| Vaihtaja | Vaihdet | Langaton | Tehomittari | Arvioitu hinta |
|---|---|---|---|---|
| Shimano Dura-Ace R9200 Di2 | 12 | Puolilankaton | Valinnainen / lisä | ~US$4,000–4,500 (€3,600–4,000) |
| SRAM Red AXS (2024) | 12 | Täysin langaton | Integroidut (Quarq) useimmissa kokoonpanoissa | ~US$3,500–3,900 (€3,300–3,700) |
| Campagnolo Super Record Wireless | 13 | Täysin langaton | Valinnainen | ~US$5,000–5,500 (€4,800–5,200) |
Campagnolon tarina on romanttinen. Cofidis on ainoa Campagnolo-joukkue vuoden 2026 Tourissa, joka käyttää Look 795 Blade RS -pyörää Campagnolo Bora -kiekkojen kanssa, ainoa 13-vaihteinen kokoonpano 12-vaihteisessa pelotonissa ja kallein huippuvaihtaja kolmesta. Se on perintöä yhtä paljon kuin suorituskykyä.
Päätöksentekokehys — mikä vaihtajafilosofia sopii sinulle?
- Haluat todistetun luotettavuuden ja laajimman myynti-/huoltoverkoston → Shimano Dura-Ace (tai sen erinomainen Ultegra-jatko).
- Haluat kevyimmän kokoonpanon, täysin langattoman yksinkertaisuuden ja tehomittarin valmiina → SRAM Red AXS.
- Haluat eniten vaihteita, eniten eksklusiivisuutta, ja maksat tunteesta → Campagnolo Super Record Wireless.

Hyödyllisin oppi tässä on myös vapauttavin: vuoden 2026 peloton ei enää sovi yhteen "parhaan" vaihteiston osalta. Kun maailman nopeimmat joukkueet jakautuvat lähes tasan Shimano ja SRAM välillä, voit valita hinnan, painon, langattoman mieltymyksen ja huoltopalveluiden saatavuuden perusteella ilman pelkoa "väärän" valinnan tekemisestä.
Renkaat ja vanteet: mitä ammattilaiset todella käyttävät
Tämä on yksityiskohta, jonka useimmat oppaat ohittavat, ja tässä voit todella oppia jotain, mitä voit soveltaa omaan pyörääsi. Otsikko: ammattilaiset käyttävät syvempiä vanteita ja leveämpiä renkaita kuin useimmat amatöörit ymmärtävät.
Vanteiden osalta peloton elää 45–60 mm syvyysalueella. Odota noin 45 mm DT Swiss ERC Dura-Ace -rakennelmissa, 48–50 mm Roval ja ENVE, sekä 50–60 mm Zipp Firecrest / NSW tasaisilla ja kumpuilevilla etapeilla. Joukkueet laskevat vain 35–45 mm kevyimmillä vuoristopäivillä, jolloin jokainen gramma pyörivää painoa pitkällä nousulla ylittää aerodynaamisen rangaistuksen. Toisin sanoen oletus on syvä, koska suurin osa Grand Tour -etapista vietetään maastossa, jossa aerodynamiikka voittaa.
Renkaat ovat muuttuneet vielä enemmän. Kilpailun normi on siirtynyt 28–30 mm:iin, ja 32 mm on käytössä karkeilla etapeilla, kuten mukulakivillä tai sorasektoreilla. Ja tässä on se osa, joka yllättää ihmiset: modernit leveät vanteet saavat renkaat näyttämään suuremmilta kuin niiden etiketti, joten 28 mm merkityt renkaat mittaavat usein 30–31 mm todellisessa maailmassa, mikä tarkoittaa, että ammattilaiset käyttävät nyt yleisesti todellista 30 mm. Vanha "kapeampi on nopeampi" evankeliumi on kuollut. Leveämmät renkaat alhaisemmalla paineella ovat nopeampia ja mukavampia oikeilla teillä.
Laboratoriolukemat kertovat tarinan tarkasti:
| Rengas (30 mm) | Mitattu leveys | Paino | Rullaushäviö | Arvioitu hinta |
|---|---|---|---|---|
| Continental GP5000 S TR | 31.0 mm | ~301 g | 11.0 W | ~€89.95 |
| Pirelli P Zero Race TLR RS | 31.9 mm | ~320 g | 12.0 W | ~€89.90 |
| Vittoria Corsa Pro (puuvillakuori) | — | — | — | ~€95.95 |
Pogačarin oma asetus on täydellinen tapaustutkimus. Hän käytti ENVE SES 4.5 Pro -vanteita Continental-renkailla, jotka olivat 30 mm Y1Rs:ssä (mittaavat ~32 mm leveillä vanteilla), ja siirtyi sitten 28 mm:iin V5Rs:n kiipeilypyörässä, ja jopa testasi Continentalin uutta Archetype-kilparengasta. Se on sama logiikka kuin hänen runkovalinnassaan: maksimoi aerodynamiikka ja pito useimmilla etapeilla, vähennä painoa vain silloin, kun vuori vaatii sitä.

Asetuslista, jonka voit kopioida ammattilaisilta:
- [ ] Käytä 28–30 mm renkaita, ei 25 mm. Ne ovat nopeampia oikeilla teillä ja paljon mukavampia.
- [ ] Siirry tubeless laatu-kilparenkaalla (GP5000 S TR tai P Zero Race ovat vertailukohtia).
- [ ] Varmista, että vanteen leveys vastaa rengasta, jotta merkitty rengas mittaa lähellä todellista leveyttään.
- [ ] Valitse 45–50 mm vanteet yleiskäyttöön; syvempiä vain tasaiselle nopeudelle tai matalampia isoille nousuille.
- [ ] Laske paineesi vanhoihin tapoihin verrattuna. Leveät renkaat tarvitsevat vähemmän ilmaa kuin luulet.
Kaikesta Tour-pyörässä, renkaat ja paine ovat halvin wattimäärä, jonka voit ostaa. Et tarvitse 16 000 € runkoa hyötyäksesi. 90 € rengas ja oikea painekaavio tarjoavat todellisen osan siitä, mitä ammattilaiset tekevät, vain murto-osalla kustannuksista.
Mitä ammattilaispyörä oikeasti maksaa — ja voitko ostaa sellaisen?
Aika paljastaa numero, jota kaikki haluavat. Täydellinen, Tour-tason kilpapyörä maksaa noin 13 000–16 000 €+. Tämä ei ole kirjoitusvirhe, ja se on ennen tiimikohtaisia lisävarusteita. Konkreettiseksi tekemiseksi tässä ovat huippurunkojen hinnat täydellisinä rakennuksina:
| Pyörä | Arvioitu kokonaiskustannus | Huomautukset |
|---|---|---|
| Colnago Y1Rs (Tour-spec) | ~16 000–17 000 € | Dura-Ace Di2 + ENVE; rajoitettu, jonotuslistatuotanto |
| Pinarello Dogma F | ~15 000 € | Perinteinen WorldTour-vertailukohta |
| Trek Madone SLR | ~14 000 € | Aero yleiskäyttöinen |
| Cervélo S5 | ~13 500 € | Visman aeroase |
| Van Rysel RCR-F (huippu Pro -rakennus) | ~8 000–9 000 € | Arvokkuuden poikkeus (katso seuraava osio) |
Jokainen näistä on rakennettu samaan lailliseen minimipainoon, UCI:n vähimmäispainoon 6.8 kg, sääntö, joka ei ole muuttunut yli kahteen vuosikymmeneen. Siksi näet tiimien lisäävän painoa tai käyttävän raskaampia vanteita puhtaasti kiipeilypyörissä. Alle 6.8 kg meneminen on kielletty, joten kun ne saavuttavat rajan, insinöörikilpailu siirtyy täysin aerodynamiikkaan, jäykkyyteen ja mukavuuteen.
Voitko siis oikeasti ostaa pyörän, jota ammattilaiset ajavat? Kyllä ja ei, ja ero on tärkeä:
- Runko ja vaihteisto: kyllä. Colnago Y1Rs, Pinarello Dogma F, Specialized Tarmac ja muut ovat kaikki kuluttajatuotteita, joita voit tilata, vaikka ne ovatkin kalliita, ja Y1Rs valmistetaan rajoitetusti jonotuslistan kautta.
- Täydellinen tiimirakenne: ei. Tiimipyörät sisältävät räätälöityä maalausta, tiimikohtaisia satuloita, prototyyppikomponentteja, käsin valittuja renkaita ja yksittäisiä ohjaamokokoonpanoja, jotka eivät koskaan päädy luetteloon.
- Sovitus ja moottori: ei koskaan. Ammattilaisen asento säädetään millimetrin tarkkuudella vuosien saatossa, ja watit ovat vain heidän.
Päätöksentekokehys — kuinka "ostaa unelma" järkevästi:
- Haluaako oikean halo-pyörän? Budjetoi 13–16k €+ ja hyväksy jonotuslista kaikkein eksklusiivisimmille runkoille.
- Haluaako 95 % suorituskyvystä puoleen hintaan? Osta viime vuoden lippulaiva tai brändin toisen tason runko (esim. Ultegra Di2 Dura-Acen sijaan). Runko on yleensä identtinen.
- Haluaako älykkäimmän wattia-euroa -päivityksen? Jätä runko kokonaan väliin ja panosta ensin vanteisiin, renkaisiin ja oikeaan pyörän sovitukseen.
Ammattilaispyörän hintalappu on todellinen, mutta se ostaa enimmäkseen viimeiset prosentit. Suurin osa nopeudesta tulee rungon muodosta, renkaista ja asennostasi, jotka kaikki ovat saatavilla paljon alempana hintaportaassa.
Arvopeli ja tulevaisuus: Van Rysel RCR-F ja vuotanut Tarmac SL9
Jos yllä olevat hinnat saivat sinut irvistämään, tässä on osio, joka saa sinut hymyilemään, ja joka vihjaa, mihin koko urheilu on menossa.
Vuoden 2026 todellinen häiritsijä on Van Rysel RCR-F, Decathlonin lippulaiva aero yleiskäyttöinen (tiimi, jota tukee CMA CGM). Useimmilla mittareilla se on uusin aidosti tuore alusta vuoden 2026 pelotonissa: noin 800–820 g runko huippu Pro -rakennuksilla noin 8 000–9 000 €. Se alittaa kilpailijoiden lippulaivat lähes puoleen, samalla kilpaillen samassa ryhmässä, samoja ajajia vastaan, samoilla teillä. Vuosia epävirallinen sääntö oli, että WorldTour-suorituskyky vaati WorldTour-hinnan. Van Rysel on pyörä, joka kohteliaasti todistaa tämän vääräksi. Ostajalle se on kenties mielenkiintoisin tuote tässä koko oppaassa: oikea kilpapyörä hintaan, joka ei vaadi uudelleenrahoitusta.
Sitten on mysteeri. Specialized Tarmac SL9 on vuoden odotetuin julkaisematon runko, ja se on jo kilpailemassa, naamioituneena. Specialized käytti naamioitua "Project Black" prototyyppiä vuoden 2026 Tour de Suissessa, ja uuden Tarmacin odotetaan lanseerattavan noin vuoden 2026 Tour de Francen aikana. Seuraa Red Bull–Bora–hansgrohe ja Soudal Quick-Step pyöriä tarkasti heinäkuussa. Jos SL9 julkaistaan kesken kilpailun, näet sen lähtöviivalla ennen kuin voit ostaa sen.
Kaksi voimaa muokkaa markkinoiden huippua, ja molemmat ovat näkyvissä tässä yhdessä osiossa:
- Hintapainetta alhaalta. Van Rysel (ja Decathlonin valmistusvoima) vetää aitoa WorldTour-suorituskykyä kohti €8k, painostaen kaikkia sen yläpuolella oikeuttamaan eron.
- Aero-konvergenssia ylhäältä. Uuden sukupolven rungot — Y1Rs, vuotanut SL9 — ovat kaikki aero-monitoimirunkoja, hämärtäen vanhan aero-vs-kiipeily -jaon yhdeksi kaikille sopivaksi kilpailupyöräksi.

Pidä siis silmällä Decathlonia ja Van Ryseliä, jos olet ostamassa seuraavan vuoden aikana. Tämä on selkein merkki siitä, että €16k huippumalli ei enää ole ainoa reitti oikeaan pro-tason pyörään. Ja jos olet Specialized-fani, odota Tarmac SL9:ää ennen kuin ostat nykyisen Tarmacin. Julkaisu Tourin ympärillä on tarpeeksi lähellä, jotta se on odottamisen arvoista.
Kuinka lukea 2026 peloton kuin teknologia-asiantuntija
Nyt kun sinulla on koko kenttä, tässä on tapa muuttaa lähetys pyöräilytunnistuksen mestarikurssiksi, käytännön kehys, jota voit käyttää sohvaltasi minkä tahansa vaiheen aikana heinäkuussa.
Aloita rungon siluetista. Nopein merkki on muoto. Syvä, tasapintainen ohjaustanko ja laskettu satulatuki tarkoittavat aero-pyörää (Colnago Y1Rs, Trek Madone, Cervélo S5, Van Rysel RCR-F). Pyöreät, hoikat putket tarkoittavat kevyttä kiipeilypyörää (Colnago V5Rs ja vastaavat). Vuoristovaiheessa katso, minkä pyörän GC-johtaja valitsee tiimibussista. Se kertoo, ajattelevatko tiimi, että päivä voitetaan watteilla vai painolla.
Tarkista sitten vaihteisto takavaihtajasta. SRAM Red AXS on täysin langaton, ja siinä on erottuva, paksu, akulla varustettu vaihtaja. Shimano Dura-Ace käyttää johtoa keskitettyyn akkuun ja hoikempaa runkoa. Campagnolo esiintyy vain Cofidisilla, joten jos näet sellaisen, olet löytänyt ainoan 13-vaihteisen pyörän kilpailussa.
Lopuksi, tarkista pyörät ja renkaat. Syvät 50–60 mm vanteet tasaisella etapilla, matalammat 35–45 mm huipentumassa, ja renkaat, jotka näyttävät paksummilta kuin odottaisit, koska ne ovat 30 mm, mutta mittaavat ~32 mm. Vanteen tarra kertoo myös 2026 sponsoritarinan yhdellä silmäyksellä: Scope-tarra Pinarellossa tarkoittaa INEOSia, OQUO-tarra tarkoittaa Lotto-Intermarchéa, ja niin edelleen.
Viiden sekunnin pyörä-ID tarkistuslista:
- [ ] Aero- vai kiipeilyrunkko? (putken muoto)
- [ ] Shimano, SRAM vai Campagnolo? (takavaihtaja + johdot)
- [ ] Vanteen syvyys? (etapin profiili ennustaa sen yleensä)
- [ ] Renkaan leveys? (28–30 mm on nyt standardi)
- [ ] Onko esillä mitään 2026 vaihtoa? (uusi vanne/runkosponsori)

Muista tämä: varustevalinnat ovat taktista tietoa. Kun joukkueet käyttävät aerodynaamisia pyöriä syvillä vanteilla "vuoristovaiheessa", he lyövät vetoa siitä, että nousut eivät ole tarpeeksi jyrkkiä, ja se kertoo, miten he aikovat kilpailla. Pyörien lukeminen on strategian lukemista.
Usein kysytyt kysymykset
Q: Mitä pyöriä ammattilaisjoukkueet käyttävät vuoden 2026 Tour de Francessa? A: Kaikki 23 joukkuetta (18 WorldTeams + 5 ProTeams) käyttävät hiilikuituisia kilpapyöriä suurilta brändeiltä, kuten Colnago, Pinarello, Specialized, Cervélo, Trek, Cannondale, Bianchi, Canyon ja Van Rysel, yhdistettynä Shimano-, SRAM- tai Campagnolo-ryhmiin. Täydellinen joukkueittainen erittely löytyy tämän oppaan yläosasta. Puolustava mestari, Tadej Pogačar, käyttää Colnago Y1Rs.
Q: Mitä pyörää Tadej Pogačar käyttää vuonna 2026? A: Pogačarin pääasiallinen kilpapyörä vuonna 2026 on Colnago Y1Rs, aerodynaaminen pyörä, joka lanseerattiin joulukuussa 2024 ja jonka väitetään olevan 20 wattia nopeampi 50 km/h nopeudella kuin edellinen Colnago V4Rs. Hän voitti sillä neljä etappia vuoden 2025 Tourissa. Jyrkimmillä nousuilla hän vaihtaa kevyempään Colnago V5Rs, jonka UAE on rakentanut jopa 6.765 kg painoiseksi.
Q: Kuinka paljon Tour de France -pyörä maksaa? A: Täydellinen, Tour-tason kilpapyörä maksaa tyypillisesti ~€13,000 ja €16,000+. Esimerkkejä ovat Colnago Y1Rs (~€16,000+), Pinarello Dogma F (~€15,000), Trek Madone SLR (~€14,000) ja Cervélo S5 (~€13,500). Van Rysel RCR-F on merkittävä poikkeus arvossa, noin €8,000–€9,000 huipputasoisesta rakenteesta.
Q: Mikä on UCI:n minimipyöräpaino? A: UCI:n minimipyöräpaino on 6.8 kg, eikä se ole muuttunut vuodelle 2026. Ammattilaisjoukkueet rakentavat säännöllisesti kevyimmät kiipeilypyöränsä aivan tämän rajan tuntumaan. UAE:n Colnago V5Rs painoi 6.765 kg, vain 35 g rajan alapuolella, mikä on syy siihen, että suorituskykytaistelu on siirtynyt painosta aerodynamiikkaan.
Q: Mikä ryhmäosa on yleisin vuoden 2026 ammattilaispelotonissa — Shimano, SRAM vai Campagnolo? A: Shimano johtaa, mutta vain niukasti. 23 joukkueen keskuudessa jakautuma on suunnilleen Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, 1 päättämätön (TotalEnergies). SRAM:n voitot — mukaan lukien EF Education-EasyPostin siirtyminen Shimano:sta SRAM Red AXS:ään vuonna 2026 — ovat tehneet siitä tiukimman ryhmäosakilpailun vuosiin. Campagnoloa käyttää vain Cofidis.
Q: Minkä rengasleveyden ja vanteen syvyyden ammattilaiset käyttävät vuonna 2026? A: Ammattilaiset käyttävät 28–30 mm renkaita standardina (jopa 32 mm karuilla etapeilla), jotka usein mittaavat 30–32 mm moderneilla leveillä vanteilla, asennettuna 45–60 mm syviin hiilikuituisiin tubeless-vanteisiin — pudoten 35–45 mm vain kevyimmillä kiipeilypäivillä. Vertailupyörät sisältävät Continental GP5000 S TR ja Pirelli P Zero Race TLR RS.
Q: Mitkä joukkueet vaihtoivat pyöräänsä, ryhmäosaansa tai vanteidensa sponsoria vuodelle 2026? A: Suurimmat vaihdot ovat Bahrain Victorious (Merida → Bianchi-runkoja), EF Education-EasyPost (Shimano → SRAM Red AXS -ryhmäosat) ja TotalEnergies (ENVE → Cube-runkoja), plus vanteiden uudelleenjärjestely: INEOS → Scope, Lotto-Intermarché → OQUO, Groupama-FDJ → Miche Kleos, Picnic PostNL → Ursus, ja Alpecin → Shimano-vanteet. Pinarello-Q36.5 on uusi ProTeam Pinarello Dogma F:llä, jossa on SRAM Red AXS.
Q: Voitko ostaa saman pyörän, jota ammattilaiset käyttävät Tour de Francessa? A: Voit ostaa saman rungon ja ryhmäosan — ne ovat kuluttajatuotteita — mutta et tarkkaa joukkueen rakennetta, joka sisältää räätälöityä maalausta, joukkueen satuloita, prototyyppiosia ja ammattilaisille tarkoitetun istuvuuden. Yksinoikeudelliset rungot, kuten Colnago Y1Rs, valmistetaan rajoitetuissa erissä jonotuslistan kautta.
Q: Mikä on vuoden 2026 uusin ammattilaispyörä? A: Uusin aidosti uusi alusta, joka kilpailee vuonna 2026, on Van Rysel RCR-F Decathlonilta (~800–820 g runko, huipputason Pro-rakenteet ~€8,000–€9,000). Odotetuin julkaisematon runko on Specialized Tarmac SL9, joka kilpaili naamioituna "Project Black" -prototyyppinä vuoden 2026 Tour de Suissessa ja jonka odotetaan lanseerattavan Tour de Francen aikaan.
Yhteenveto, kun Tour lähtee Barcelonasta
Kun peloton asettuu lähtöviivalle noin 19 km tiimiajossa Barcelonassa 4. heinäkuuta, ensimmäisessä TTT:ssä Tourin avauksessa sitten vuoden 1971, kolme tarinaa rullaa pyöräilijöiden alla. SRAM on kaventanut eron Shimanoon yhteen tiimiin. Aero on voittanut keveyden aivan huipulla, jota Pogačar ilmensi valitessaan Colnago Y1R:nsä kevyen kiipeilypyörän sijasta kaikilla muilla kuin jyrkillä päivillä. Ja Decathlon-pyörä on murtautunut premium-juhliin, todistaen, että WorldTour-suorituskyvyn ei enää tarvitse maksaa €16,000.
23 päivän ja 21 etapin ajan, aina tuplaan Alpe d'Huez -finaaliin etapeilla 19 ja 20 sekä juoksuun Pariisiin, varusteet kertovat rinnakkaista tarinaa kilpailulle: kuka panostaa watteihin, kuka painoon, ja mikä uusi pyörä lanseerataan hiljaa voittavan pyöräilijän alla. Nyt sinulla on koko kenttä, vaihdot, speksit ja hinnat luettavaksi kaikesta tästä.
Ja jos tämä opas kannusti sinua päivittämään omaa varustustasi, aloita sieltä, mistä ammattilaiset saavat edullisinta nopeutta: oikeat renkaat, oikea paine ja kunnollinen pyörän sovitus. Rakenna siitä eteenpäin. Tour alkaa 4. heinäkuuta. Katso kilpailua, mutta katso myös pyöriä.
Ride in RydeCruz — suorituskykyiset pyöräilypaidat hengittävästä Bamboo BreathTech-kankaasta, ilmainen maailmanlaajuinen toimitus.


