Tour de France 2026 Reittiohje: Alpe d'Huez -kaksinkertainen kilpailu ja missä se tullaan voittamaan

Tour de France 2026 Route Guide: The Alpe d'Huez Double-Header and Where It Will Be Won

Tour de France 2026 Reittiohje: Alpe d'Huez -kaksiosainen etappi ja missä se voitetaan

Kaksi päivää. Yksi vuori. Ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1979 Tour de France päättyy Alpe d'Huezille kahdella peräkkäisellä etapilla, ja vuoden 2026 reitti on selvästi rakennettu niin, että koko kilpailu tapahtuu juuri siellä, viimeisten 48 tunnin aikana. Tämä on etappi-etapilta opas Tour de France 2026 -reitille, päivitetty virallisen Pariisin esittelyn jälkeen 23. lokakuuta 2025: vahvistetut päivämäärät, koko etappilista, kiipeilytilastot, jotka todella merkitsevät, ja suora vastaus siihen, mitkä päivät päättävät keltaisen paidan kohtalon.

Jos luet yhden reittiesittelyn ennen ensi heinäkuuta, valitsisin tämän. Alta löydät viitetaulukot, joita etsijät haluavat, yhdessä taktisen lukemisen kanssa, yhdellä sivulla, jotta et pompi Wikipedian etappitaulukon ja jossain muualla olevan proosaseinän välillä.

Keskeiset huomiot

- Päivämäärät: 4–26 heinäkuuta 2026, 113. painos. 21 etappia, 2 lepopäivää.

- Mittakaava: 3,333 km ja 54,450 m kokonaisnousua.

- Pääotsikko: peräkkäiset Alpe d'Huez -huippuhetket (etapit 19 ja 20), ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1979.

- Vain 26 km yksittäistä aika-ajoa, historiallisesti alhainen, mikä kallistaa koko kilpailua puhtaiden kiipeilijöiden suuntaan.

- Missä se voitetaan: viimeisellä viikolla. Useimmat analyytikot viittaavat etappi 20:een, kuningasetappi, ratkaisevana päivänä.

- Suosikki: Tadej Pogačar, joka tavoittelee viidettä titteliä, tasoittaen ennätystä Vingegaardin ja Evenepoolin kanssa.

Selkeä reittikartta Ranskasta ja Pohjois-Espanjasta, joka näyttää 2026 Tour de France -reitin Barcelonasta Pariisiin, viiden huippuhetken ja kahden lepopäivän merkitsemänä
Selkeä reittikartta Ranskasta ja Pohjois-Espanjasta, joka näyttää 2026 Tour de France -reitin Barcelonasta Pariisiin, viiden huippuhetken ja kahden lepopäivän merkitsemänä

2026 Tour de France -reitti lyhyesti: mitä uutta tänä vuonna

Kilpailunjohtaja Christian Prudhomme kutsui vuoden 2026 reittiä "crescendo"ksi kohti maalia, ja suunnittelu tukee tätä sanaa. Melkein mikään yleisessä luokittelussa (GC) ei ole selvää ennen kolmatta viikkoa, ja rakenteelliset valinnat ohjaavat kaikki samaan suuntaan: enemmän kiipeämistä, vähemmän aika-ajoa, ulkomainen lähtö ja dramaattinen loppu.

Tässä on, mitä on todella uutta vuonna 2026, ja miksi jokainen osa on tärkeä.

A Barcelona Grand Départ, ensimmäinen koskaan. Vuoden 2026 Tour alkaa Barcelonasta, 27. Grand Départ ulkomailla ja vain kolmas Espanjassa, San Sebastiánin jälkeen vuonna 1992 ja Bilbaon vuonna 2023. Kilpailu avautuu Välimeren rannikolla ja viettää kolme päivää Kataloniassa ennen siirtymistä Ranskaan.

Tiimiajokilpailu avaa Tourin, ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1971. Etappi 1 on 19.6 km tiimiajokilpailu (TTT) Barcelonan ympäristössä. Koska TTT-ajat otetaan yksittäin kokonaiskilpailua varten, pieniä eroja syntyy ensimmäisenä päivänä, ja vahvimmat joukkueet asettavat johtajansa hyvään asemaan heti. Tämä on harvinainen tapa aloittaa kilpailu, ja merkityksellinen sellainen.

Vain 26 km yksittäistä aikaväliä. Se on historiallisesti alhainen. Ainoa yksittäinen TT, etappi 16, on 26 km Genevenjärven varrella, ja se on ainoa mahdollisuus vahvalle aikaväliurheilijalle saada takaisin aikaa kiipeilijöitä vastaan. Niin vähäisellä määrällä reitti antaa valtavan edun sille, joka on paras jyrkimmillä rinteillä.

Kahdeksan vuoristoeetappia ja viisi huippufiniaalia. Huippufinaalit ovat Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette ja Alpe d'Huez, kahdesti. Etappi 3 Les Anglesiin ja etappi 10 Le Lioraniin ovat myös ylöspäin suuntautuvia finaaleja, näiden kahdeksan vuoristoeetapin sisällä.

Kymmenen täysin uutta etappikaupunkia. 37 etappikaupungista ja -paikasta 10 esiintyy Tourilla ensimmäistä kertaa, mukaan lukien Plateau de Solaison ja Thoiry. Ranskassa kilpailu vierailee 7 alueella ja 29 departementissa, ylittäen Pyreneet, Massif Centralin, Vosgesin, Juran ja Alpit tarkassa järjestyksessä, maantieteellinen rakenne, joka heijastaa crescendoa.

Yhdistä nämä ja nämä ovat muistettavat numerot: 3,333 km, 54,450 m nousua, vain 26 km yksittäistä TT:tä, 5 huippufinaalia. Tämä tilastoklusteri on nopein tapa lukea vuoden 2026 Tour de France -reitin luonteen. Se on kiipeilijöiden kilpailu ensimmäisestä viikosta viimeiseen.

Koko Tour de France 2026 etappilista (viite-taulukko)

Ennen analyysia, tässä on selkäranka: jokainen 21 etapista, päivämäärät, reitti, etäisyys ja tyyppi. Lisää se kirjanmerkkeihin. Tämä on skannattava viite, joka tarkoittaa, että sinun ei koskaan tarvitse koota aikataulua alusta alkaen uudelleen.

Etappi Päivämäärä Reitti Etäisyys Tyyppi
1 La 4. heinäkuuta Barcelona → Barcelona 19.6 km Tiimiajokilpailu
2 Su 5. heinäkuuta Tarragona → Barcelona ~180 km Kumpuileva (Montjuïc x3)
3 Ma 6. heinäkuuta Granollers → Les Angles 196 km Vuoristo (huippufinaali)
4 Ti 7. heinäkuuta Pyreneet / siirtymä Kumpuileva
5 Ke 8. heinäkuuta Sprinttieetappi Tasainen
6 To 9. heinäkuuta Pau → Gavarnie-Gèdre 186 km Vuoristo (huippufinaali)
7 Pe 10. heinäkuuta Sprintti / irtiotto Tasainen
8 La 11. heinäkuuta Massif Central -juoksu Kumpuileva
9 Su 12. heinäkuuta Sprinttieetappi Tasainen
Ma 13. heinäkuuta Lepopäivä 1
10 Ti 14. heinäkuuta → Le Lioran Vuoristo (ylöspäin suuntautuva finaali)
11 Ke 15. heinäkuuta Sprintti / siirtymä Tasainen
12 To 16. heinäkuuta Irtiottopäivä Kumpuileva
13 Pe 17. heinäkuuta Sprinttieetappi Tasainen
14 La 18. heinäkuuta Vosges / Le Markstein -lohko Vuoristo
15 Su 19. heinäkuuta Champagnole → Plateau de Solaison 184 km Vuoristo (huippufinaali)
Ma 20. heinäkuuta Lepopäivä 2
16 Ti 21. heinäkuuta Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains 26 km Yksittäinen aikaväli
17 Ke 22. heinäkuuta Alppisiirtymä Kumpuileva
18 To 23. heinäkuuta Voiron → Orcières-Merlette 185 km Vuoristo (huippufinaali)
19 Pe 24. heinäkuuta Gap → Alpe d'Huez 127.9 km Vuoristo (huippufinaali)
20 La 25. heinäkuuta Le Bourg-d'Oisans → Alpe d'Huez 170.9 km Vuoristo — Kuningasetappi
21 Sun 26 Jul Thoiry → Pariisi (Champs-Élysées) ~130 km Tasainen (Montmartre x3)

Taulukon muutama rivi tekee suurimman osan työstä. Vaiheet 6, 15, 18, 19 ja 20 ovat GC-päiviä, ja vaihe 16 on ainoa, joka palkitsee puhtaan aika-ajajan. Palaamme jokaiseen niistä. Huomaa muoto: vaikeimmat vuoret on pinottu aivan loppuun, juuri kuten Prudhomme aikoi.

A horizontal timeline infographic of all 21 stages from 4 to 26 July, colour-coded by stage type (flat, hilly, mountain, time trial) with the two rest days and the five summit finishes flagged, making the third-week mountain stack visually obvious
A horizontal timeline infographic of all 21 stages from 4 to 26 July, colour-coded by stage type (flat, hilly, mountain, time trial) with the two rest days and the five summit finishes flagged, making the third-week mountain stack visually obvious

Grand Départ: kolme päivää Kataloniassa (vaiheet 1–3)

2026 Tour de France Barcelona -startti on enemmän kuin postikortti. Se on taktisesti ladattu avaus, joka voi sekoittaa GC:tä ennen kuin kilpailu edes saavuttaa Ranskan.

Vaihe 1 (La 4. heinäkuuta): Barcelona → Barcelona, 19.6 km joukkueaika-ajo. Kilpailijat lähtevät Fòrumista Välimeren rannikolta ja päättävät Montjuïcin huipulle Estadi Olímpic Lluís Companys:lle, stadionille, joka oli käytössä vuoden 1992 Barcelonan olympialaisissa. Symboliikka on tarkoituksellista, samoin kuin urheilullinen vaikutus: TTT, joka ajoitetaan yksilöllisesti GC:tä varten. Syvimmät moottorit, UAE, Visma, Red Bull, saavat täällä sekunteja, joita kiipeilijät heikommissa joukkueissa eivät yksinkertaisesti voi palauttaa tasaisilla teillä. Odota ensimmäisen keltaisen paidan olevan kilpailija, ei prologi-erikoismies.

A detailed map of the Barcelona Montjuïc circuit used on stages 1 and 2, showing the start at the Fòrum, the climb to the Estadi Olímpic Lluís Companys, and the final 1.6 km ramp with the 600 m section at 13% gradient highlighted
A detailed map of the Barcelona Montjuïc circuit used on stages 1 and 2, showing the start at the Fòrum, the climb to the Estadi Olímpic Lluís Companys, and the final 1.6 km ramp with the 600 m section at 13% gradient highlighted

Vaihe 2 (Su 5. heinäkuuta): Tarragona → Barcelona, ~180 km, mäkinen. Reitti palaa Barcelonaan jännittävällä finaalilla, jossa on kolme nousua Montjuïc-kierroksella ja lopullinen nousu, joka on noin 1.6 km pitkä ja sisältää 600 m osuuden, joka saavuttaa 13%. Tämä on päivä puncheureille ja varhainen testi siitä, kenellä on kiipeilyjalat. Tämä on myös sellainen maali, jossa hetken huolimattomuus maksaa GC-kilpailijalle kymmenen sekuntia. Kilpailussa, jossa on vain 26 km aika-ajoa, kymmenen sekuntia on todellista rahaa.

Vaihe 3 (Ma 6. heinäkuuta): Granollers → Les Angles, 196 km. Ensimmäinen vuoristovaihe ja ensimmäinen huippu-maali, kiipeä Kataloniasta ja ylitä Ranska Pyreneillä. Kahden päivän hermostuneen, kaatumisalttiin kilpailun jälkeen rannikolla tämä on ensimmäinen aito GC-lajittelu, päivä, jolloin opimme, mitkä suosikit saapuivat kunnossa ja mitkä tarvitsevat vielä työtä.

Käytännön vinkki katsojille: ensimmäiset kolme päivää ovat petollisen tärkeitä. Kiipeilijöiden Tourilla kilpailijat, jotka menettävät aikaa varhaisilla kaoottisilla katalonialaisilla teillä, viettävät seuraavat kolme viikkoa jahtaamassa. Älä käännä kanavaa pois vain siksi, että Alpit ovat vielä 20 päivän päässä.

Kun peloton lähtee Espanjasta, GC:llä on jo alustava muoto. Tämä on epätavallista näin aikaisin, ja se on suora seuraus joukkueaika-ajon avaamisesta.

Ensimmäinen viikko ja pitkä keskivaihe: Pyreneet, Massif Central, Vosges ja Jura (vaiheet 4–15)

Kaksi keskimmäistä viikkoa ovat niitä, joissa satunnaiset ennakot menettävät punaisen langan. Tässä on GC:lle relevantti lukeminen, jotta tiedät, mitä päiviä kannattaa oikeasti seurata.

Ensimmäinen suuri Pyreneiden testi, etappi 6 (To 9. heinäkuuta): Pau → Gavarnie-Gèdre, 186 km. Tämä on ensimmäinen merkittävä Pyreneiden huippufinish ja ensimmäinen kunnollinen GC-ottelu. Gavarnie-Gèdre sijaitsee upeassa korkeammassa vuoristossa, ja pitkä päivä Pyreneillä näin aikaisin paljastaa jo valmiiksi kaikki ne ajajat, jotka eivät ole valmiita. Ajan erot ovat täällä yleensä vaatimattomia mutta merkityksellisiä. Suosikit merkitsevät toisiaan, ja ensimmäiset todelliset halkeamat alkavat näkyä.

Ensimmäiseen lepopäivään, etappi 10 (Ti 14. heinäkuuta): Le Lioran -finish. Massif Central tarjoaa armottoman, kumpuilevan ylämäkifinishin Le Lioranissa Bastille-päivänä. Tämä on sellainen kuluttava etappi, joka ei kruunaa voittajaa, mutta tyhjentää jalat hiljaisesti. Tällaisista päivistä kertyvä väsymys päättää, kuka saapuu Alpeille virkeänä ja kuka tyhjänä kolmannella viikolla.

Sprinttereiden ikkunat. Tämän jakson aikana on tasaisia päiviä, etapit 5, 7, 9, 11 ja 13, jolloin nopeat miehet ja heidän lead-out-junansa ottavat vallan ja GC-ehdokkaat pyrkivät vain selviytymään turvallisesti ryhmässä. Ne ovat tervetullut hengähdystauko kiipeilijöille ja näyttämö puhtaille sprinttereille, joilla ei ole toivoa vuorilla.

Vosgesin ja Juran jakso, ensimmäinen huippufinish, etappi 15 (Su 19. heinäkuuta): Champagnole → Plateau de Solaison, 184 km. Vosges (ajattele Le Markstein -tyyppistä maastoa) ja Jura nostavat vaikeustasoa ennen huippufinishiä Plateau de Solaisonilla, joka esiintyy Tourilla ensimmäistä kertaa. Saapuen toisen lepopäivän aattona, se on viimeinen merkittävä GC-testi ennen ratkaisevaa Alppijaksoa. Mahdollisuus voittaa aikaa tai ansa, joka jättää sinut kypsäksi päiville, jotka ovat tärkeimpiä.

Koko keskiosan teema on rakenne ja väsymys. Yksikään päivä täällä ei todennäköisesti voita Touria, mutta kumulatiivinen kuormitus päättää, kuka saapuu Alpeille virkeänä ja kuka tyhjänä. Älykkäät joukkueet ajavat nämä kaksi viikkoa varovaisesti, puolustaen asemaa ja säästäen jokaisen voimansa etapeille 18, 19 ja 20.

Korkeusprofiili-infografiikka, joka vertaa viittä huippufinish-etappia (Les Angles, Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette ja kaksi Alpe d'Huez -etappia) rinnakkain, näyttäen kunkin viimeisen nousun pituuden ja jyrkkyyden
Korkeusprofiili-infografiikka, joka vertaa viittä huippufinish-etappia (Les Angles, Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette ja kaksi Alpe d'Huez -etappia) rinnakkain, näyttäen kunkin viimeisen nousun pituuden ja jyrkkyyden

Genevenjärven aika-ajo ja Alppien siirtymä (etapit 16–18)

Toisen lepopäivän jälkeen kilpailu siirtyy ratkaisevaan vaiheeseen, ja ensimmäinen siirto on koko Tourin ainoa yksittäinen aika-ajo.

Etappi 16 (Ti 21. heinäkuuta): Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains, 26 km yksittäinen aika-ajo. Juostaan Genevenjärven rannalla, tämä on ainoa mahdollisuus voimakkaalle aika-ajajalle ottaa aikaa kiipeilijöiltä. Ja se on lyhyt, vain 26 km. Vertaa tätä viime aikojen Touriin, joissa oli 50 km tai enemmän yksittäistä TT:tä, ja suunnittelun tarkoitus on ilmeinen: rajoittamalla aika-ajo 26 km:iin, järjestäjät ovat tarkoituksella poistaneet kiipeilijöiden tavallisen haitan. Ajaja kuten Evenepoel hyötyy täällä, mutta hän ei voi saada riittävästi ratkaistakseen kilpailun. Mikä tahansa marginaali, joka avautuu järvellä, taistellaan jälleen ja todennäköisesti kumotaan seuraavissa vuorissa.

Etappi 17 (Ke 22. heinäkuuta): Alppien siirtymäpäivä. Silta korkeisiin vuoriin, mahdollisuus irtiottoon, ja päivä, jolloin GC-joukkueet yrittävät pysyä rauhallisina myrskyn ennen. Tarkkaile väijytyksiä alamäissä, mutta odota suosikkien pidättävän tulta.

Etappi 18 (To 23. heinäkuuta): Voiron → Orcières-Merlette, 185 km. Tässä Prudhomme ilmoitti viimeisen puristuksen alusta. Orcières-Merlette on vakava huippufinish, ja se avaa kolmen päivän Alppijakson, 18, 19, 20, joka on käytännössä yksi jatkuva kolmen näytöksen taistelu keltaisesta paidasta. Ajaja, joka on edes hieman jäljessä vauhdista täällä, on syvissä ongelmissa, koska seuraavat kaksi päivää ovat vain vaikeampia.

Käytännön vinkki: jos aikataulusi pakottaa sinut valitsemaan vain muutaman etapin katsottavaksi livenä, valitse ne 18, 19 ja 20. Kaikki ennen on valmistelua; tämä on palkinto. Etappi 16:n aika-ajo on villikortti, joka määrittää marginaalit, jotka nämä kolme päivää pyyhkivät pois.

Vuoden 2026 aikajärjestyksen nerous on siinä, että aika-ajo ja Alppiblokki ovat peräkkäin. Aika-ajaja ottaa paidan tiistaina, puolustaa sitä torstaina ja perjantaina, ja kohtaa sitten kuningasvaiheen lauantaina, jolloin koko kilpailu on vaakalaudalla. Ei ole tasaisia etappeja, joilla piiloutua, vain vuoria, aina Pariisiin saakka.

Alpe d'Huez -tuplavaiheen selitys (etapit 19 ja 20)

Tämä on keskipiste, syy siihen, miksi vuoden 2026 reitistä puhutaan klassikkona ennen kuin yhtäkään poljinta on käännetty. Kaksi huippufiniaalia Alpe d'Huezilla peräkkäisinä päivinä, syvällä kolmannella viikolla. Se on aggressiivisin päätös, johon Tour on uskaltanut vuosikausiin.

Etappi 19 (pe 24. heinäkuuta): Gap → Alpe d'Huez, 127.9 km. Lyhyt, terävä ja räjähtävä. Alle 128 km:n etappi on rakennettu ilotulitusta varten. Se on liian lyhyt kulutussodalle, joten kilpailu alkaa aikaisin ja kovaa. Se päättyy klassiseen nousuun Alpe d'Huezille: 21 numeroitua hiuslenkkiä, jotka ovat kenties kuuluisimmat serpentiinit pyöräilyssä. Koska etappi on niin tiivis, joukkueet eivät voi vain ajaa tempoa ja hallita sitä. Joku hyökkää kaukaa, ja GC sekoittuu.

Etappi 20 (la 25. heinäkuuta): Le Bourg-d'Oisans → Alpe d'Huez, 170.9 km, kuningasvaihe. Tämä on se päivä. 5,600 m nousua pakattuna 170.9 km:iin, nousemalla Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe ja Col du Galibier, joka huipentuu 2,642 m:iin, koko vuoden 2026 Tourin korkeimpaan kohtaan, ennen viimeistä, epätavallista lähestymistapaa Alpe d'Huezille harvoin käytetyn Col de Sarenne kautta. Sarenne-puoli on erilainen, villimpi reitti huipulle kuin tavalliset serpentiinit, ja siellä on kaksinumeroisia nousuja lähellä huippua. Kahden ja puolen viikon kilpailun jälkeen, kun keltainen paita roikkuu jokaisessa poljennossa, tämä on yhtä vaikeaa kuin Tourin etappi voi olla.

Kun nämä kaksi päivää yhdistetään, saat 48 tunnin hyökkäyksen yhtä mytologista vuorta vastaan. Etappi 19 pehmentää kenttää; etappi 20 rikkoo sen. Kun selviytyjät saavuttavat Alpe d'Huezin lauantai-iltana, vuoden 2026 Tour de France on käytännössä ratkaistu. Harrastajien Étape du Tour 2026 käyttää juuri tätä etappi-20 reittiä, noin 170 km ja noin 5,400 m nousua, mikä kertoo kaiken sen brutaaliudesta. Se on bucket-list-haaste tuhansille vapaa-ajan pyöräilijöille, ja ammattilaiset kilpailevat sen läpi täysillä kolmen vaikeimman viikon lopussa pyöräilyssä.

Yksityiskohtainen etappi-20 nousukaavio, joka esittää kuningasvaiheen profiilin järjestyksessä — Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe, Col du Galibier 2,642 m:ssä, sitten Col de Sarenne Alpe d'Huezin maaliin — kaltevuusvyöhykkeet ja korkeudet merkittyinä
Yksityiskohtainen etappi-20 nousukaavio, joka esittää kuningasvaiheen profiilin järjestyksessä — Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe, Col du Galibier 2,642 m:ssä, sitten Col de Sarenne Alpe d'Huezin maaliin — kaltevuusvyöhykkeet ja korkeudet merkittyinä

Nousutilastot: kuinka vaikeita nämä vuoret todella ovat?

Proosa voi romantisoida vuoren; numerot kertovat totuuden. Tässä ovat kovat tilastot vuoden 2026 Tour de France -reitin ratkaisevista nousuista, jotta voit itse arvioida, miksi etappi 20 on päivä, jota kaikki ympyröivät.

Nousu Pituus Keskikaltevuus Huippukorkeus Huomautukset
Alpe d'Huez (klassinen) 13.8 km 8.1% ~1,850 m 21 serpentiiniä; ikoninen maali
Col de la Croix de Fer 24 km 5.2% ~2,000 m Pitkä nousu, avaa etappi 20
Col du Galibier 17.7 km 6.9% 2,642 m Vuoden 2026 Tourin katto
Col de Sarenne 12.8 km 7.3% Harvinainen, villi lähestymistapa Alpe d'Huezille; kaksinumeroisia nousuja lähellä huippua

Muutama asia hyppää silmille. Galibier 2,642 m korkeudessa on paikka, jossa korkeus itsessään alkaa vaikuttaa: ohuempi ilma yhdistettynä kertynyttä väsymykseen. Croix de Fer on petollisen vaikea 24 km pituudelta; sen vaatimaton 5.2% keskiarvo piilottaa jyrkempiä nousuja, ja se tekee tuhoaan pelkästään kestonsa vuoksi. Ja Col de Sarenne on se käännekohta. Sen sijaan, että tutut 21 hiuskiharaa Bourg-d'Oisansista nousisivat, etappi 20 saavuttaa huipun Sarennen karumman, yksinäisemmän tien kautta, jossa kaksinumeroiset nousut lähellä huippua voivat rikkoa väsyneen johtajan, joka on jo ylittänyt Galibierin.

Sitten on klassinen Alpe d'Huez itse, 13.8 km 8.1% kaltevuudella, nousten noin 1,120 m korkeuteen lähelle 1,850 m korkeutta. Tämä on etappi 19:n nousu, eikä se ole mikään helppo vaihtoehto. Kaksi maalia tällä vuorella kahdessa päivässä, kaiken sen jälkeen, mikä on tapahtunut ennen, on 2026 Tourin määrittävä fyysinen haaste.

Päätöksentekokehys — kuinka lukea vuoristovaihe TV:stä:

1. Kuinka pitkä on viimeinen nousu? Pidempi tarkoittaa enemmän aikavälejä ja vähemmän yllätyksiä.

2. Kuinka jyrkkiä ovat viimeiset 3 km? Jyrkempi tarkoittaa räjähtäviä hyökkäyksiä ennemmin kuin tempoajamista.

3. Kuinka paljon nousua oli ennen sitä? Enemmän aiempaa nousua tarkoittaa, että maali palkitsee kestävyydellä enemmän kuin voimalla.

4. Missä se sijaitsee kolmen viikon aikana? Kolmannen viikon nousut korostavat jokaista heikkoutta.

Kaikilla neljällä mittarilla etappi 20 on kilpailun vaikein päivä, mikä on juuri syy, miksi se on voitettava.

Kaksinkertainen Alpe d'Huez on harvinainen: 1979, 2013 ja nyt 2026

Useimmat reittiohjeet huomauttavat, että Tour ei ole päättynyt kahdesti Alpe d'Huezilla "vuodesta 1979" ja siirtyvät eteenpäin. Tämä yksityiskohta on syytä saada tarkasti oikein, sillä se on aito hämmennyksen aihe.

On kaksi eri asiaa, mitä ihmiset tarkoittavat sanomalla "Tour nousi Alpe d'Huezille kahdesti", eikä ne ole samoja.

1979 — kaksi erillistä, peräkkäistä etappia. Vuonna 1979 etapit 17 ja 18 molemmat päättyivät Alpe d'Huezille peräkkäisinä päivinä. Tämä on suora historiallinen ennakkotapaus vuodelle 2026: kaksi erillistä etappia, jotka molemmat päättyvät huipulle, toinen toisen jälkeen. Tämä on formaatti, jota 2026 reitti elvyttää lähes puolen vuosisadan jälkeen.

2013 — kahdesti yhdessä etapissa. 100. Tourilla vuonna 2013 reitti nousi Alpe d'Huezille kaksi kertaa yhdessä päivässä, käyttäen Col de Sarenne -lenkkiä laskeutumiseen ja takaisin nousuun. Se oli yksi etappi, jossa oli kaksoisnousu, eri käsite kuin kaksi erillistä maali-etappia.

2026 — kaksi erillistä, peräkkäistä etappia, Sarenne-käänteellä. Vuoden 2026 suunnittelu palaa vuoden 1979 malliin: etapit 19 ja 20, jotka molemmat päättyvät Alpe d'Huezille, peräkkäisinä päivinä. Mutta se lainaa Col de Sarenne -elementin vuodelta 2013, käyttäen Sarennea ei lenkkinä yhdessä etapissa, vaan epätavallisena viimeisenä lähestymisenä etapilla 20. Se on älykäs yhdistelmä molempia historiallisia osia.

Vuosi Formaatti Mitä tapahtui
1979 Kaksi erillistä etappia Etapit 17 & 18 molemmat päättyivät Alpe d'Huezille, peräkkäin
2013 Yksi etappi, kaksoisnousu Nousi kaksi kertaa yhdessä päivässä Col de Sarenne -lenkin kautta
2026 Kaksi erillistä etappia Etapit 19 & 20 päättyvät Alpe d'Huezille; etappi 20 lähestyy Col de Sarennen kautta

Joten kun joku kysyy: "Milloin Tour teki tämän viimeksi?" tarkka vastaus on: kahden erillisen etapin formaatti tapahtui viimeksi vuonna 1979, ja yhden päivän kaksoisnousu tapahtui viimeksi vuonna 2013. Vuosi 2026 elvyttää vuoden 1979 formaattia viitaten vuoden 2013 maantieteeseen, mikä on syy, miksi se tuntuu sekä nostalgiselta että täysin uudelta.

Missä 2026 Tour de France voitetaan — ja kuka sen voittaa

Nyt on tuomio. Yhdistämällä kaikki edellä mainittu, johtopäätös on vaikea kyseenalaistaa: GC ratkaistaan korkeilla vuorilla, viimeisellä viikolla.

Logiikka on rakenteellinen, ei spekulatiivinen. Vain 26 km yksilöllistä aika-ajoa vastaan 54,450 m nousua, ei ole juuri mitään paikkaa, jossa aika-ajospesialisti voisi rakentaa voittamatonta etumatkaa. Yksi 26 km TT etapilla 16 antaa muutaman sekunnin parhaimmille kellon vastaan, mutta seuraavat päivät ovat Orcières-Merlette, Alpe d'Huez ja Kuningasetappi, jossa todellinen kiipeilijä voi ottaa minuutteja. Matematiikka toimii vain yhteen suuntaan.

Siksi analyyttinen konsensus laskee vaiheet 18–20 alueeksi, jossa keltapaita ratkaistaan, ja vaihe 20 on se ainoa ratkaiseva päivä. Kolmivaiheinen Alppiblokki, Orcières torstaina, lyhyt räjähtävä Alpe perjantaina, 5,600 m Kuninkaallinen Vaihe lauantaina, on rakennettu niin, että sitä on mahdotonta puolustaa passiivisesti. Kuka tahansa, joka pitää paitaa tuona viikonloppuna, on selviydyttävä hyökkäyksestä ilman tasaista vaihetta palautumiseen ennen Pariisia.

Kilpailijat. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) on selkeä suosikki, jahtaa ennätystä tasoittavaa viidettä Tour-titteliä voittojensa jälkeen vuosina 2020, 2021, 2024 ja 2025. Hänen pääkilpailijansa ovat Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike), kiipeilijä, joka on parhaiten varustautunut vastaamaan häntä korkeilla vuorilla, ja Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–Hansgrohe), ainoa mies, joka voi ottaa todellista aikaa Genevenjärven aika-ajossa. Reitin suunnittelu on eräänlainen kansanäänestys tuosta kilpailusta: se riistää Evenepoelin aika-ajon edun ja pakottaa päätöksen jyrkimmille rinteille, joissa Pogačar ja Vingegaard ovat vahvimmillaan.

Nopea kehys — kenelle tämä reitti on suotuisa?

- Puhdas kiipeilijä: Suurimmassa suosiossa. 54,450 m nousua, 5 huippufiniä, GC ratkaistaan ylöspäin. ✅

- Aika-ajospesialisti: Huonommassa asemassa. Vain 26 km yksinäistä TT:tä käytettävissä. ⚠️

- Monipuolinen, syvällä joukkueella: Hyvässä asemassa. TTT-avauksessa palkitaan vahvat joukkueet, ja pitkä keskivaihe palkitsee pyöräilijät, jotka välttävät tappioita. ✅

- Sprintteri: Paljon tasaisten vaiheiden mahdollisuuksia (vaiheet 5, 7, 9, 11, 13), mutta ei GC-panosta. 🏁

Tuon viimeisen lauantain panokset ovat valtavat. Jos Pogačar saapuu keltapaitaisena, vaihe 20 on hänen kruunauksensa tai tuhoamisensa. Jos hän saapuu jahtaamaan, Kuninkaallinen Vaihe on hänen viimeinen, paras mahdollisuutensa. Joka tapauksessa, vuoden 2026 Tour de France on rakennettu niin, että vastaus tulee Alpe d'Huezilta, emmekä tiedä sitä ennen viimeistä nousua.

Vertaileva infografiikka kolmesta GC-suosikista — Pogačar, Vingegaard ja Evenepoel — näyttäen kullekin heidän vahvimmat maastonsa (jyrkät nousut / pitkät nousut / aika-ajo) suhteessa vuoden 2026 reitin tasapainoon 26 km TT:n ja 54,450 m nousun välillä
Vertaileva infografiikka kolmesta GC-suosikista — Pogačar, Vingegaard ja Evenepoel — näyttäen kullekin heidän vahvimmat maastonsa (jyrkät nousut / pitkät nousut / aika-ajo) suhteessa vuoden 2026 reitin tasapainoon 26 km TT:n ja 54,450 m nousun välillä

Pariisin finaali ja Montmartre-nousu (vaihe 21)

Tour saapuu Pariisiin sunnuntaina 26. heinäkuuta vaiheen 21, Thoiry → Pariisi, ollessa noin 130 km, ja päättyy Champs-Élyséeslle, kuten perinteeseen kuuluu. Mutta vuosi 2026 pitää sisällään käänteen, joka esiteltiin vuonna 2025: finaali säilyttää Montmartre / Rue Lepic -nousun, jossa on kolme nousua ennen juoksua Champs-Élyséeslle. Maali sijaitsee noin 15 km päässä Sacré-Cœurista.

Vuosien ajan viimeinen vaihe oli prosessio, jota seurasi ryhmäspurt, GC oli pitkään ratkaistu ja päivä oli samppanjatervehdysmuoto. Montmartre-kivet muuttivat tämän. Kolme matkaa Rue Lepicin jyrkkää rinnettä ylös tuo todellista vaikeutta siihen, mikä ennen oli seremoniallinen maali, avaten oven aggressiiviselle pyöräilijälle tai rohkealle irtiotolle pilata sprinttereiden juhlat maailman kuuluisimmalla pyöräilykadulla.

Käytännössä GC on jo ratkaistu Alpe d'Huezilla edellisenä päivänä, joten vaihe 21 ei ole keltapaitapäivä. Mutta Montmartre-lisäys tarkoittaa, että se ei ole enää taattu sprinttikään, ja näin vaikean reitin jälkeen elävä, arvaamaton juoksu Pariisiin on sopiva tapa päättää 113. Tour de France.

Läheltä otettu reittikartta Pariisin etapin 21 finaalista, jossa näkyvät kolme Montmartre / Rue Lepic -nousua ja viimeinen juoksu Champs-Élysées'n maaliin, noin 15 km etäisyys Sacré-Cœurista merkittynä
Läheltä otettu reittikartta Pariisin etapin 21 finaalista, jossa näkyvät kolme Montmartre / Rue Lepic -nousua ja viimeinen juoksu Champs-Élysées'n maaliin, noin 15 km etäisyys Sacré-Cœurista merkittynä

Tour de France 2026 FAQ

Milloin Tour de France 2026 alkaa ja päättyy? Tour de France 2026 pidetään 4–26 heinäkuuta 2026. Se alkaa Barcelonasta joukkueaikakokeella lauantaina 4. heinäkuuta ja päättyy Champs-Élysées'lle Pariisissa sunnuntaina 26. heinäkuuta, 21 etapin ja 2 lepopäivän jälkeen.

Missä Tour de France 2026 alkaa? Barcelona, Espanjassa, ensimmäistä kertaa Tourin historiassa, ja vain kolmas Grand Départ Espanjassa San Sebastiánin (1992) ja Bilbaon (2023) jälkeen. Etappi 1 on 19.6 km joukkueaikakoe, ensimmäinen kerta, kun TTT avaa Tourin vuodesta 1971 lähtien.

miksi vuonna 2026 on kaksi Alpe d'Huez -etappia? Järjestäjät rakensivat reitin kolmannelle viikolle "crescendo," pinoten peräkkäin huippufinaalit Alpe d'Huez'lla etapeilla 19 ja 20 ratkaistakseen yleiskilpailun dramaattisella tavalla. Tämä on ensimmäinen kerta sitten vuoden 1979, kun Tour päättyy Alpe d'Huez'lla kahdella erillisellä, peräkkäisellä etapilla.

Milloin Tour viimeksi nousi Alpe d'Huez'lla kahdesti? Kaksi erillistä etappia: 1979 (etapit 17 ja 18). Kaksi kertaa yhden etapin aikana: 2013, kun 100. Tour käytti Col de Sarenne -lenkkiä noustakseen sinne kahdesti yhdessä päivässä. Vuosi 2026 herättää henkiin vuoden 1979 kahden etapin muodon, jossa etappi 20 lähestyy huippua Col de Sarenne -reittiä pitkin.

Kuinka pitkä Tour de France 2026 on ja kuinka paljon nousua on? Vuoden 2026 reitti kattaa 3,333 km ja 54,450 m kokonaisnousua 21 etapilla, mukaan lukien 8 vuoristoetappia ja 5 huippufinaalia, mutta vain 26 km yksittäistä aikakoetta.

mikä etappi ratkaisee Tour de France 2026:n? Useimmat analyytikot viittaavat etappi 20:een, kuningas etappi Le Bourg-d'Oisansista Alpe d'Huez'lla: 170.9 km ja 5,600 m nousua Col de la Croix de Fer, Col du Galibier (2,642 m) ja Col de Sarenne yli. Viimeistä viikkoa (etapit 18–20) pidetään laajalti hetkenä, jolloin keltainen paita voitetaan.

Kuinka monta huippufinaalia on Tour de France 2026:ssa? Viisi: Gavarnie-Gèdre (etappi 6), Plateau de Solaison (etappi 15), Orcières-Merlette (etappi 18), ja Alpe d'Huez kahdesti (etapit 19 ja 20). Les Angles (etappi 3) ja Le Lioran (etappi 10) ovat lisävuoristofinaaleja kahdeksassa vuoristoetapissa.

Osallistuvatko Tadej Pogačar 2026 Tour de Franceen? Kyllä. Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) on selkeä suosikki, joka tavoittelee ennätystä tasoittavaa viidettä Tour-voittoa voitettuaan vuosina 2020, 2021, 2024 ja 2025. Hänen pääkilpailijansa ovat Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike) ja Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–Hansgrohe).

Onko Pariisissa Montmartre-finaali vuonna 2026? Etappi 21 päättyy Champs-Élysées'lle, mutta säilyttää Montmartre / Rue Lepic -nousun vuodelta 2025, jossa on kolme nousua ennen juoksua. Maaliviiva sijaitsee noin 15 km Sacré-Cœurista.

Milloin Tour de France Femmes 2026 pidetään, ja mitä uutta on? Tour de France Femmes 2026 pidetään 1–9 elokuuta, 9 etappia ja 1,175 km (sen pisin reitti sitten vuoden 2022 elvytyksen), alkaen Lausannesta ja päättyen Niceen. Pääuutinen on ensimmäinen naisten Tourin huippufinaali Mont Ventoux'lla (nousu Bédoinin puolelta), sekä 21 km yksittäinen aikakoe Dijonissa ja lopullinen Col d'Èze -kiertue Nicessä.


Vuoden 2026 Tour de France -reitti on kiipeilijöiden kilpailu Barcelonan joukkueaikakokeesta Alpe d'Huez -huipulle: 3,333 km, 54,450 m nousua, vain 26 km kelloa vastaan, ja finaali, joka on suunniteltu ratkaisemaan kaikki viimeisten 48 tunnin aikana yhdellä vuorella. Merkitse 24. ja 25. heinäkuuta kalenteriisi nyt. Se on peräkkäinen Alpe d'Huez -viikonloppu, jolloin 113. Tour de France voitetaan.


Ride in RydeCruz — suorituskykyiset pyöräilypaidat hengittävästä Bamboo BreathTech-kankaasta, ilmainen maailmanlaajuinen toimitus.

Selaa kaikkia paitoja →

RELATED ARTICLES