Pogacar vs Vingegaard 2026: Kan ruten endelig slå Tadej?
Seks år inn i rivaliseringen som har definert moderne sykling, er det interessante spørsmålet ikke lenger hvem disse to rytterne er. Det er om noe som er igjen på kalenderen faktisk kan stoppe Tadej Pogacar. Så her er den mest oppdaterte, datastøttede lesningen om Pogacar vs Vingegaard 2026 jeg kan sette sammen før Grand Depart 4. juli i Barcelona: direkte oppgjørsmarginaler, en etappe-for-etappe ruteanalyse, juni-form, og live odds, alt veid inn i en ærlig dom. Etter at Pogacar satte 4 minutter og 24 sekunder på Jonas Vingegaard i 2025, er 2026-ruten det beste beviset så langt på at dansken fortsatt har en mulighet. Det er en bevisst Prudhomme "crescendo" som avsluttes med en første back-to-back Alpe d'Huez dobbel.
Nøkkelpunkter
- Pogacar er favoritten med omtrent 1.70–1.85 (implisert vinnersannsynlighet over 55%); Vingegaard ligger rundt 4.0–5.0.
- 2026-ruten er bevisst baklastet: 5 toppavslutninger, bare én 26 km individuell tempoetappe, og en brutal avslutningsuke som kulminerer på Alpe d'Huez to ganger.
- Pogacar har vunnet 4 Tourer; Vingegaard 2. Vingegaard har aldri blitt dårligere enn andreplass på fem forsøk.
- Vingegaard kommer fra en Giro d'Italia-seier (Giro-Tour dobbeltsatsingen); Pogacar kommer fra en dominerende Tour de Suisse og sier "Jeg vil si jeg er sterkere."
- Wout van Aert er ute med skade, en reell svekkelse av Vingegaards støtte på flate og tverrvind dager.
- Ruten gir Vingegaard en teoretisk åpning; formboken og markedet sier fortsatt Tadej.

Seks år, ett spørsmål
Hver juli siden 2021 har Tour de France kommet ned til de samme to mennene, og hver juli blir det samme spørsmålet skarpere: kan ruten, trettheten eller feltet endelig slå Tadej Pogacar? 2026-utgaven er den 113. Tour, som går 4–26 juli fra Barcelona til Paris, og det ser ut som den nesten ble bygget med vilje for å være den tøffeste mulige kryssforhøret av hans dominans. Racedirektør Christian Prudhomme kalte ruten en "crescendo," som frontlastet Pyreneene og sparte de tyngste fjellene til en avslutningsuke som ender med Alpe d'Huez på påfølgende dager.
Det designet betyr noe på grunn av hvordan 2025 endte. Pogacar vant ikke bare. Han vant med 4:24 over Vingegaard, med Florian Lipowitz som en fjern tredjeplass på +11:00. Gapet som en gang ble målt i sekunder (Pogacar slo Roglic med 0:59 i 2020) har gjenåpnet seg til minutter. På papiret ser rivaliseringen ut til å være avgjort.
Men "på papiret" er akkurat det 2026-ruten er bygget for å forstyrre. Pogacar jakter på en rekordlik femte Tour-tittel, som ville knytte ham sammen med Eddy Merckx, Bernard Hinault, Jacques Anquetil og Miguel Indurain. Vingegaard, derimot, er den eneste mannen som faktisk har slått ham her, og han har gjort det to ganger, etter den beste ikke-Tour sesongen i karrieren sin. Min tese er enkel, og jeg tror den er ærlig: ruten gir Vingegaard en bedre scene å prøve seg på enn hva formboken fortjener. Men å slå denne versjonen av Pogacar krever nesten perfekt restitusjon og en genuin Tadej-svakhet, og ingen av delene er måten å satse på.
Direkte oppgjør: hva rekorden faktisk sier
Start med basislinjen, fordi rivaliseringens mytologi løper foran dens aritmetikk. I den moderne epoken har Pogacar vunnet fire Tourer (2020, 2021, 2024, 2025) og Vingegaard to (2022, 2023). De har møtt hverandre seks år på rad, og i disse direkte oppgjørene har Pogacar en 4–2 fordel. Her er delen folk glemmer: Vingegaard har aldri blitt lavere enn andreplass i fem Tour-start. Dette er ikke en en-gangs-kandidat. Han er den nest beste Grand Tour-rytteren i sin generasjon, punktum.
Marginene forteller den virkelige historien, og de svinger hardt avhengig av ruten og året:
| År | Vinner | Runner-up | Endelig GC-margin |
|---|---|---|---|
| 2020 | Pogacar | Roglic | 0:59 |
| 2021 | Pogacar | Vingegaard | 5:20 |
| 2022 | Vingegaard | Pogacar | 2:43 |
| 2023 | Vingegaard | Pogacar | 7:29 |
| 2024 | Pogacar | Vingegaard | 6:17 |
| 2025 | Pogacar | Vingegaard | 4:24 |
Les den tabellen fra topp til bunn, og et mønster hopper frem: når en av mennene vinner, pleier han å vinne stort. Den 0:59 nervepirreren fra 2020 (mot Roglic, ikke Vingegaard) er unntaket. Siden disse to begynte å bytte den gule trøya, var den nærmeste avslutningen mellom dem Vingegaards 2:43 i 2022, og tre av deres seks dueller ble avgjort med mer enn fire minutter.
Så hva sier rekorden egentlig? Dette er en to-manns konkurranse der taperen vanligvis blir slått avgjørende, ikke knapt. Det kutter begge veier. Det betyr at Vingegaard har tatt Pogacar fra hverandre med minutter før, spesielt 7:29 i 2023. Det betyr også at resultatet i 2025 ikke var et flaks eller en dårlig dag. Et gap på 4:24 er strukturelt, ikke en punktering. For at Vingegaard skal kunne snu 2026-manus, trenger han ikke å finne noen sekunder. Han må finne flere minutter, og det eneste stedet å finne dem er i fjellene.

Hva er nytt i 2026: ruten, formen, trettheten
Tre ting har endret seg siden disse to sist stilte opp, og hver av dem bøyer oddsen litt. Behandle dette som din "hva er faktisk annerledes i år" briefing.
1. Et nytt format for lagtempo i Stage 1. Touren åpner ikke med en flat spurt, men med en 19,7 km lagtempo i Barcelona, hvor Montjuic-høyden klatres to ganger. Vri: 2026 TTT bruker et nytt format der hver rytters individuelle tid teller for GC, ikke den klassiske "fjerde-rytter-over"-regelen. Det betyr at det kan åpne seg gap innad i et lag, ingen GC-leder kan sitte på og kose seg, og et sterkt lag kan sikre seg reell tid på dag én. Visma-Lease a Bikes administrerende direktør kritiserte offentlig formatet, og man kan se hvorfor, gitt UAE Team Emirates' kollektive hestekrefter rundt Pogacar.
2. Vingegaards Giro-Tour dobbeltsatsing. Vingegaard har allerede vunnet 2026 Giro d'Italia (8–31 mai), og ikke med små marginer: 5:22 over Felix Gall, med fem etappeseire, og fullført sitt Grand Tour-sett. Han vant også Paris-Nice med 4:23 (den største seiersmarginen i arrangementets moderne tid) og Volta a Catalunya. Med alle målestokker er dette hans beste sesong siden 2023. Satsingen er at ingen har brukt en Giro-seier som en springbrett til Tour-seier i den moderne æra, og dobbeltsatsingens tretthet koster vanligvis mest i nettopp den tredje uken hvor Vingegaard må være sterkest.
3. Wout van Aert er ute. Van Aert er Vingegaards viktigste veileder på flate, overgangs- og sidevindsdager, og han vil gå glipp av 2026 Tour på grunn av skade. Han krasjet under trening, vant en Dauphine (nå Tour Auvergne-Rhone-Alpes) etappe med en albue skade, og måtte deretter trekke seg på grunn av en infeksjon. Hans fravær fjerner et unikt sjakkstykke fra Visma-brettet nettopp på de etappene hvor Pogacars UAE ellers kan diktere.
Og så er det en fjerde ting, som ikke er ny, men som er truende: Pogacars form. Han sikret seg 2026 Tour de Suisse 21. juni, vant Etappe 1 med over to minutter og Etappe 4 tempoen med 0.31s foran Mathieu van der Poel, og sa deretter at testresultatene hans viste "Jeg vil si jeg er sterkere." Det er ikke sitatet en utfordrer ønsker å lese tre uker før.
2026-ruten, avkodet
Hele argumentet henger på veien, så her er ruten hvor GC-kampen faktisk vil bli utkjempet. 2026 Tour dekker 3,333 km over 21 etapper, med omtrent 54,450 m total høydeøkning og fem topp- eller høyfjellsmål. Det er nøyaktig én individuell tempo: en 26 km rullende ITT på Etappe 16 fra Evian-les-Bains til Thonon-les-Bains langs Genfersjøen, etter den andre hviledagen. For en rute av denne lengden, er det bemerkelsesverdig lite flatt tempo-mil, og det betyr enormt mye (mer om det nedenfor).
Fjellene kommer i to bølger. Bølge én er Pyreneene, tidlig. Etappe 3 (Granollers til Les Angles, 196 km) leverer den første fjellinnspurten, og Etappe 6 (Pau til Gavarnie-Gedre, 186 km) er den første ekte GC-testen, som krysser Col d'Aspin (~12 km på 6.5%) og Col du Tourmalet (17.1 km på 7.3%), en stigning som har avgjort Tourer før.
Bølge to er den baklastede "crescendoen," og det er her løpet mest sannsynlig vil vinnes eller tapes:
| Etappe | Mål / nøkkelstigning | Profil | Hvorfor det betyr noe |
|---|---|---|---|
| 6 | Col du Tourmalet | 17.1 km @ 7.3% | Første reelle GC-seleksjon, Pyreneene |
| 15 | Plateau de Solaison | ~11.3 km @ 9% | Første Tour-mål noensinne; bratt og selektiv |
| 16 | Evian → Thonon ITT | 26 km rullende | Den eneste tempoen i løpet |
| 19 | Alpe d'Huez | 21 hårnålssvinger; 128 km etappe | Kort, eksplosiv første oppstigning |
| 20 | Alpe d'Huez (dronningetappe) | 171 km, ~5,600 m høydeøkning | Croix de Fer, Telegraphe, Galibier, så Alpe via Sarenne |
| 21 | Paris (Montmartre-sirkelen) | 130 km, 3x Rue Lepic | Brosteinsfinale; spurt/utbryter, ikke GC |
Overskriften er Alpe d'Huez dobbel. Etapper 19 og 20 avsluttes begge på toppen av den legendariske 21-hårnålskurven, første gang siden 1979 at Alpe har vært vert for to påfølgende toppavslutninger. Etappe 20 er dronningetappen: 171 km med omtrent 5,600 m klatring (mest av alle etapper), med Col de la Croix de Fer (~24 km på 5.2%), Col du Telegraphe (~11.9 km på 7.1%) og Col du Galibier (~17.7 km på 6.9%, topper på 2,642 m) før den siste stigningen til Alpe via den bratte Col de Sarenne. Uansett hva sammenlagtstillingen sier etter Etappe 18, kan det sprenges her.

Hvilke etapper passer Pogacar, hvilke passer Vingegaard
Dette er kjernen i saken. Ikke "hvem er bedre" i det abstrakte, men hvilke spesifikke 2026-etapper som heller mot hvilken rytter, og hvorfor. Kartlegg ruten mot de to rytternes kjente styrker, og bildet er nærmere enn oddsen antyder, men det lener seg fortsatt en vei.
| Etappe / funksjon | Profil | Fordel | Resonnement |
|---|---|---|---|
| Etappe 1 TTT (Barcelona) | 19.7 km, individuell tidsformat | Pogacar | UAE's kollektive TT-styrke; nytt format straffer svakere enheter |
| Etappe 6 Tourmalet | 17.1 km @ 7.3% | Jevn / liten Vingegaard | Lang, jevn stigning er klassisk Vingegaard-terrain |
| Etappe 15 Solaison | ~11.3 km @ 9% | Pogacar | Bratt, punchy avslutning belønner eksplosive akselerasjoner |
| Etappe 16 ITT | 26 km rullende | Pogacar | Regjerende TT-etappevinner; eneste tempo i løpet |
| Etappe 19 Alpe d'Huez | 128 km, kort & skarp | Pogacar | Kort, intens racing passer hans gjentakende angrep |
| Etappe 20 dronningetappe | 171 km, ~5,600 m, Sarenne avslutning | Vingegaard | Vedvarende høydebelastning er hvordan han vant 2022–23 |
| Etappe 21 Montmartre | 130 km, brosteinsrundbane | Ingen (GC) | Sprint/utbryterdag; i 2025 droppet Van Aert Pogacar her |
To rute fakta fortjener å bli fremhevet, og begge kommer rett fra innsiden av Visma. Sportsdirektør Grischa Niermann innrømmet at ruten "passer Pogacar like mye som Vingegaard," og påpekte at den eneste virkelig bratte toppavslutningen er Col de Sarenne på Etappe 20, og at en av de nye Pyreneiske toppene er "en 18 km, 3.5% stigning, så det vil være vanskelig å gjøre forskjellen." Når utfordrerens eget lag innrømmer at ruten ikke er en felle bygget for deres mann, sier det deg noe.
Her er den enkle regelen jeg bruker for å lese enhver 2026 fjelletappe. Hvis den avsluttende stigningen er kort og bratt (Solaisons 9%, Sarenne rampen), favoriser Pogacars eksplosive punch. Hvis dagen er lang, høy, og stapler flere coler slik at løpet kommer ned til akkumulert høyde og tretthet i stedet for én akselerasjon (dronningetappen Etappe 20), favoriser Vingegaards diesel. I henhold til den regelen gir ruten Vingegaard nøyaktig én ideell etappe, dronningetappen, og gir Pogacar det meste av resten, inkludert den eneste tempoen.

Saken FOR ruten som slår Pogacar
Nå lar meg argumentere for Vingegaards side ærlig, fordi det finnes en reell sak, og den informerte fansen fortjener å se den godt fremstilt. Her er bull-saken, punkt for punkt.
Fjellene er baklastet, og det er hans terreng. Vingegaards to Tour-seire var begge bygget på overlegenhet i den tredje uken. Han er en rytter som blir sterkere i forhold til feltet etter hvert som løpet skrider frem. En "crescendo"-rute som sparer den hardeste klatringen til etapper 19–20 er, i teorien, skreddersydd for en mann som overlever heller enn å slå ut.
Alpe d'Huez-dobbelten er akkurat den utholdenheten som har knekt Pogacar før. Back-to-back toppavslutninger på en klatring så alvorlig, som avslutter en dronningetappe med 5,600 m vertikalt, er den typen kumulativ belastning som ga Pogacars dårligste Tour-dager i 2022 og 2023. Hvis det finnes en sprekk i ham, er dette hammeren som mest sannsynlig vil finne den.
Hans form i 2026 er den beste siden hans siste Tour-seier. Se på sesongen: Paris-Nice med 4:23, Volta a Catalunya, og Giro d'Italia med 5:22 med fem etappeseire. Dette er ikke tallene til en rytter som håper å henge med. Det er tallene til en rytter som vinner alt i sikte med enorme marginer. Motoren er utvilsomt der.
Han har bevisene. I motsetning til alle andre navn på startlisten, har Vingegaard faktisk slått Pogacar i Touren, og ikke én gang, men to ganger, med 2:43 og 7:29. Ruten i 2026, mer enn noen siden 2023, gjenskaper forholdene for disse seirene.
Bull-sjekklisten, eller hva som må gå riktig for Vingegaard:
- [ ] Ankomme den første hviledagen innen ~1 minutt av Pogacar (begrense TTT- og Solaison-tap)
- [ ] Overleve den 16. etappe ITT med ikke mer enn ~45 sekunder
- [ ] Ha Sepp Kuss og Matteo Jorgenson intakt og klare for Alpene
- [ ] Vise null Giro-tretthet innen den andre hviledagen
- [ ] Isolere Pogacar på den 20. etappe, dronningetappen, og angripe på Sarenne
- [ ] Finne en enkelt dag der Pogacar virkelig knekkes, ikke bare falmer
Hvis han krysser av for alle seks, vinner Vingegaard. Problemet er at listen er lang, og hver boks må bli grønn.
Saken IMOT: hvorfor Tadej sannsynligvis fortsatt vinner
Her er motargumentet, og det er det sterkere argumentet, som er grunnen til at Pogacar er favoritt. Bamse-saken for Vingegaard er egentlig fire harde problemer stablet oppå hverandre.
Problem én: denne Pogacar har fikset de gamle svakhetene. Hele den optimistiske tesen hviler på sårbarhet i den tredje uken og i høyden. Men som Domestique sa, "denne versjonen av Pogacar ser ikke lenger ut til å være sårbar for høyden og de strenge kravene i den tredje uken." 2022–23-spilleboken slo en yngre, mer skjør Pogacar. Resultatene fra 2024 og 2025 (vinnermarginer på 6:17 og 4:24) er beviset på at feilen er rettet.
Problem to: ruten passer ham og de manglende TT km skader feltet. De fleste av de avgjørende avslutningene er korte og bratte, Solaison på 9%, Sarenne-rampen, som belønner Pogacars karakteristiske gjentakende akselerasjoner. Og med bare én 26 km ITT, er det nesten ingen flat tempo-terrain. Det fjerner stille en spak som en mer TT-fokusert rival (en Remco Evenepoel) kunne ha trukket, og det nekter alle en plass til å ta tilbake minuttene Pogacar tar i bakkene. Kommentatorer Bob Roll og Tejay van Garderen ga begge klare "ingen slår Pogacar" dommer nettopp av denne grunn.
Problem tre: UAE banker tid på dag én. Den nye individuelle tiden Etappe 1 TTT belønner den sterkeste kollektive enheten, og UAE's dybde rundt Pogacar er den dypeste i løpet. Forvent at han starter fjellene allerede foran, noe som betyr at Vingegaard må angripe fra et underskudd, på terreng som stort sett ikke passer til angrep.
Problem fire: Giroen er en tretthetsrisiko, ikke bare et kondisjonsmerke. ProCyclingUK flagget Giro-Tour tretthet som "den første risikoen." Å vinne en tre ukers Grand Tour i mai, uansett hvor dominerende, medfører en kostnad som historisk sett dukker opp i (du gjettet det) den tredje uken av den neste Grand Tour. Alpe d'Huez-doblingen kan like gjerne avsløre Vingegaards slitne ben som Pogacars.
Så her er virkelighetssjekken på bjørnetilfellet. Vingegaards hele vei til seier går gjennom den tredje uken, og den tredje uken er nettopp der (a) Pogacar ikke lenger kneler og (b) Giro-tretthet biter hardest. Planen trenger hans sterkeste fase til å sammenfalle med hans største risiko. Det er en tøff hånd å spille.

Oddsene og de mørke hestene
Følg pengene, fordi markedet samler mer informasjon enn noe enkelt synspunkt. Bookmakere gjør Pogacar til den klare favoritten, og det er ikke engang nært.
| Rytter | Utbetaling odds (juni 2026) | Implisert vinnersannsynlighet |
|---|---|---|
| Tadej Pogacar | ~1.70–1.85 | >55% |
| Jonas Vingegaard | ~4.0–5.0 | ~22% |
| Remco Evenepoel | ~15 | ~6% |
| Almeida / Lipowitz | ~18 | ~5% |
| Juan Ayuso | ~20 | ~5% |
| Primoz Roglic | ~80 | ~1% |
For kontekst om hvordan året har utviklet seg: et juli 2025 snapshot hadde Pogacar enda kortere på 1.25, med Vingegaard på 5, Evenepoel 15, Almeida/Lipowitz 18, Ayuso 20 og Roglic 80. Den lille bevegelsen mot Vingegaard (fra ~5.0 mot 4.0) reflekterer nøyaktig hva denne artikkelen har argumentert for. Ruten og hans Giro-form har dyttet markedet, men ikke nær nok til å gjøre det til en myntkast.

Mørke hester, og hvorfor ingen av dem for øyeblikket er en ekte GC-trussel:
- Remco Evenepoel (~15) er den åpenbare "tredje mannen," men ruten mangler nesten helt ITT km, noe som fratar ham hans største våpen. På ren klatring er han et steg under de to beste over tre uker.
- Florian Lipowitz / Joao Almeida (~18): Lipowitz var tredje i 2025, men +11:00 bak; Almeida er en strålende klatrer, men har en tendens til å falme eller krasje ut av GC-konkurransen. Podiumkandidater, ikke vinnere.
- Juan Ayuso (~20): prodigøst talent, men inkonsekvent over tre uker.
- Primoz Roglic (~80): markedets dom over en 36-åring med en lang skadeshistorikk er brutal, men rettferdig.
Konklusjonen er at dette er et to-hesters løp med en klar favoritt og en troverdig utfordrer. Alle andre kjemper om den siste podiestigen.
Dommen: kan ruten endelig slå Tadej?
Tid for å ta en avgjørelse i stedet for å være usikker. Her er min ærlige probabilistiske vurdering.
Ruten gir Vingegaard en bedre scene for å forsøke dette enn formboken sier han fortjener. Den delen er genuint sann. Den baklastede crescendoen, Alpe d'Huez-dobbelten, den 5,600 m dronningetappen: dette er forholdene under hvilke han slo Pogacar i 2022 og 2023, gjengitt mer troverdig enn i noe år siden. Hvis du skulle designe en rute for å slå Pogacar, ville du bygget noe nært dette. Vingegaards eget lag innrømmer at det ikke går langt nok, men det går lenger enn 2024 eller 2025 gjorde.
Og likevel krever det å slå denne Pogacar tre ting som må stemme samtidig: nesten perfekt restitusjon etter en Giro han vant med 5:22, en rute som for det meste gir de punchy avslutningene og den eneste tempoet til hans rival, og en faktisk Tadej-knekk fra en rytter som har brukt to sesonger på å bevise at han ikke lenger knekkes. Staple disse sannsynlighetene, og du havner omtrent der bookmakerne er: Pogacar en komfortabel favoritt på ~1.70–1.85, Vingegaard en levende, men annen underdog rundt 4.0–5.0.
Så dommen. Pogacar er den rettmessige favoritten for en rekordliknende femte Tour-tittel, og det mest sannsynlige utfallet i 2026 er en annen Pogacar-seier målt i minutter, ikke sekunder. Men dette er det nærmeste spørsmålet har vært siden 2023, og stedet å følge med er Etappe 20, dronningetappen til Alpe d'Huez via Sarenne. Hvis Vingegaard noen gang skal snu dette rivaliseringen igjen, er det veien, rundt 24. juli, hvor det skjer. Spill på Pogacar, se etter Vingegaard, og sirkle dronningetappen i rødt.

Ofte stilte spørsmål
Kan Pogacar slås i 2026 Tour de France? I teorien, ja, men han er en klar favoritt på omtrent 1.70–1.85 (over 55% implisert sannsynlighet). Den baklastede ruten, Alpe d'Huez-dobbelten, og Vingegaards sterke Giro-form gir dansken en reell åpning, men Pogacar har vunnet fire av deres seks direkte Tour-møter og 2025-utgaven med 4:24. Det mest sannsynlige utfallet er en annen Pogacar-seier.
Hvem er favoritten for 2026 Tour de France og hva er oddsene? Tadej Pogacar er favoritten med odds på omtrent 1.70–1.85. Jonas Vingegaard er den nest beste favoritten med odds på rundt 4.0–5.0, med Remco Evenepoel neste på rundt 15, så Joao Almeida og Florian Lipowitz nær 18, Juan Ayuso omtrent 20, og Primoz Roglic en lang skudd nær 80.
Favoriserer 2026-ruten Pogacar eller Vingegaard? Det er nærmere enn oddsen antyder, men det heller mot Pogacar. De fleste avgjørende avslutninger er korte og bratte (Solaison på 9%, Sarenne-rampen), noe som passer hans eksplosive akselerasjoner, og det er kun én 26 km tempo. Visma sin egen sportsdirektør Grischa Niermann innrømmet at ruten "passer Pogacar like mye som Vingegaard." Den ene etappen som virkelig favoriserer Vingegaard er Etappe 20 dronningetappen til Alpe d'Huez.
Hva er head-to-head-rekorden mellom Pogacar og Vingegaard? I den moderne æra har Pogacar vunnet fire Tourer (2020, 2021, 2024, 2025) og Vingegaard to (2022, 2023), en 4–2 fordel i deres seksårige duell. Vingegaard har aldri blitt lavere enn andreplass i Touren. Nylige marginer: Pogacar med 6:17 i 2024 og 4:24 i 2025; Vingegaard med 7:29 i 2023 og 2:43 i 2022.
Hjelper eller skader Giro-Tour dobbelen Vingegaard i 2026 Tour? Begge deler. Å vinne 2026 Giro med 5:22 beviser at formen hans er den beste siden 2023, men trettheten fra en Grand Tour-seier i mai viser seg vanligvis i den tredje uken av den neste, akkurat der 2026 Tour er hardest (Alpe d'Huez-dobbelten) og akkurat der Vingegaard må være sterkest. ProCyclingUK kalte trettheten fra dobbelen "den første risikoen."
Hva er de viktigste GC-etappene i 2026 Tour de France? Følg med på Etappe 6 (Col du Tourmalet, 17.1 km på 7.3%), Etappe 15 (Plateau de Solaison, ~11.3 km på 9%, en første Tour-avslutning), Etappe 16 (den enslige 26 km ITT), og fremfor alt Etappe 19 og 20, de påfølgende Alpe d'Huez-avslutningene, med Etappe 20 som 171 km, ~5,600 m dronningetappen over Croix de Fer, Telegraphe og Galibier.
Hvordan påvirker det nye formatet for lagtempo på Etappe 1 GC? Den 19.7 km TTT i Barcelona bruker et nytt format der hver rytters individuelle tid teller for GC, i stedet for den klassiske regelen om den fjerde rytteren over mål. Det betyr at det kan åpne seg gap innen et lag, ingen GC-leder kan skjule seg, og en sterk enhet som Pogacars UAE kan samle tid på dag én. Visma sin administrerende direktør kritiserte offentlig formatet.
Vil Wout van Aerts fravær skade Vingegaard? Ja, betydelig. Van Aert går glipp av 2026 Tour på grunn av skade, noe som fjerner Vingegaards mest kraftfulle veikaptein på flate, overgangs- og sidevindsetapper, akkurat de dagene hvor Pogacars UAE ellers kan kontrollere eller angripe. Visma vil lene seg på Sepp Kuss og Matteo Jorgenson, men de kan ikke gjenskape Van Aerts allsidige kraft.
Når og hvor starter 2026 Tour de France? 2026 Tour de France (den 113. utgaven) går 4–26 juli 2026, med en 19.7 km lagtempo i Barcelona, den første Grand Depart i den katalanske hovedstaden, og avslutter på Champs-Elysees i Paris den 26. juli, etter en finaletappe med brosteinsrunder i Montmartre.
Sykkel i RydeCruz — ytelses-sykkeltrøyer i pustende Bamboo BreathTech-stoff, gratis frakt over hele verden.


