Tour de France 2026 Sykler: Hva Alle 23 Pro Lag Kjører Denne Juli
Den 4. juli 2026 ruller pelotonen ut fra Barcelona for et 21-etappe, omtrent 3,330 km langt løp til Paris, og hver sykkel på startlinjen koster mer enn en liten bil. Dette er den eneste guiden jeg har funnet som kartlegger alle 23 lag på ett sted: de eksakte rammene, gruppesettene, hjulene og dekkene, de store sponsorskiftene som kom denne vinteren, og hva det faktisk betyr hvis du ønsker å kjøpe et stykke av drømmen. Den er oppdatert for 2026-løpet, med ekte priser, ekte laboratorietall, og den tekniske historien bak de raskeste syklene i verden.
Nøkkelpunkter
- 23 lag stiller til start i 2026 (18 WorldTeams + 5 ProTeams), og feltet deles omtrent Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, med TotalEnergies som det eneste usikre laget.
- Tadej Pogačar forsvarer tittelen sin på den radikale Colnago Y1Rs aero-sykkelen, den samme maskinen han vant fire etapper av Touren i 2025 med.
- De store 2026-endringene: Bahrain Victorious gikk fra Merida → Bianchi, EF Education-EasyPost gikk fra Shimano → SRAM Red AXS, og TotalEnergies gikk fra ENVE → Cube, pluss en omrokkering av hjulsponsorer på fem lag.
- En komplett Tour-spesifik sykkel koster nå ~€13,000–€16,000+, alle bygget til den uendrede UCI 6.8 kg minimumsvekten.
- Verdihistorien for 2026 er Van Rysel RCR-F fra Decathlon, et ekte WorldTour-flaggskip til omtrent halvparten av prisen til konkurrentene.
Tour de France har alltid vært en rullende messeshow så vel som et sykkelritt. Men 2026 er et uvanlig travelt år for utstyrsnerdene blant oss. Det er en ny aero superbike under den forsvarende mesteren, en tiårig gruppesettlojalitet som nettopp har brutt, et budsjettmerke som stille skammer etablerte merker, og den mest etterlengtede rammen av året som fortsatt konkurrerer i umerket kamuflasje. Hvis du så på Touren i 2025 og stoppet sendingen for å spørre "hva er det?", er dette din referanse.
La oss begynne der hver god sykkelspotting-økt bør starte, med hele feltet lagt ut i én tabell.
2026 Tour-feltet i et nøtteskall: master sammenligningstabellen
Her er delen å bokmerke. Hvert av de 23 lagene som deltar i 2026 Tour de France, med ramme, gruppesett og hjul i en enkelt skannbar visning. Feltet består av 18 WorldTeams pluss 5 ProTeams (wildcards og automatiske invitasjoner), og det spanske ProTeam Caja Rural fikk klarsignal for debut over mer anerkjente navn.
En lesenote før tabellen. En håndfull oppføringer har ærlig usikkerhet, og jeg vil heller flagge dem enn å gjette. TotalEnergies' 2026 gruppesett var fortsatt oppført som TBC (Shimano eller SRAM) på tidspunktet for rapporteringen, og Decathlons gruppesett har blitt rapportert begge veier. Der forskningen er fast, er tabellen fast.
| Lag | Ramme (merke & modell) | Gruppesett | Hjul |
|---|---|---|---|
| UAE Team Emirates-XRG | Colnago Y1Rs / V5Rs | Shimano Dura-Ace | ENVE |
| Visma–Leie en sykkel | Cervélo S5 / R5 | SRAM Red AXS | Reservere |
| Red Bull–Bora–hansgrohe | Specialized Tarmac SL8 | SRAM Red AXS | Roval |
| Lidl-Trek | Trek Madone | SRAM Red AXS | Bontrager |
| INEOS Grenadiers | Pinarello Dogma F | Shimano Dura-Ace | Scope (ny for 2026) |
| Bahrain Victorious | Bianchi (ny for 2026) | Shimano Dura-Ace | Vision |
| EF Education-EasyPost | Cannondale | SRAM Red AXS (ny for 2026) | Vision |
| Soudal Quick-Step | Specialized Tarmac | Shimano Dura-Ace | Roval |
| Groupama-FDJ | Wilier | Shimano Dura-Ace | Miche Kleos (ny for 2026) |
| Movistar | Canyon | Shimano Dura-Ace | DT Swiss |
| Lotto-Intermarché | Cube | SRAM | OQUO (ny for 2026) |
| Alpecin-Deceuninck | Canyon | Shimano Dura-Ace | Shimano hjul (ny for 2026) |
| Cofidis | Look 795 Blade RS | Campagnolo Super Record | Campagnolo Bora |
| Astana | Wilier | Shimano Dura-Ace | Corima |
| Picnic PostNL | Scott | Shimano Dura-Ace | Ursus (ny for 2026) |
| Arkéa-B&B Hotels | Bianchi | SRAM | Vision |
| Decathlon-AG2R | Van Rysel RCR-F | SRAM / Shimano (rapportert begge veier) | Swiss Side |
| Israel-Premier Tech | Factor | Shimano Dura-Ace | Black Inc |
| Tudor Pro Cycling | BMC | SRAM Red AXS | CADEX / DT Swiss |
| TotalEnergies | Cube (ny for 2026) | TBC (Shimano eller SRAM) | ENVE |
| Pinarello-Q36.5 | Pinarello Dogma F | SRAM Red AXS | DT Swiss |
| Uno-X Mobilitet | Dare | Shimano Dura-Ace | Zipp |
| Caja Rural (debut) | (ProTeam debutant) | Shimano | — |

Hvis du bare husker tre ting fra denne tabellen, la dem være disse. De største merkene i gjengen er fortsatt Specialized, Pinarello, Cervélo, Trek og Colnago. Shimano og SRAM er nå likt på toppen. Og hjulmarkedet fragmenteres raskt ettersom nye sponsorer kjøper seg inn i WorldTour. Resten av denne guiden forklarer hvorfor hver av disse er viktige.
Hva er nytt i 2026: de store utstyrsbyttene
Dette er "hvorfor lese dette nå"-seksjonen. Sponsoravtaler fornyes i lavsesongen, og vinteren 2025–26 leverte en uvanlig stor mengde endringer. Hvis du sluttet å følge med etter Tour de France 2025, her er alt som har skjedd.
Bahrain Victorious byttet rammer fra Merida til Bianchi. Det er den største rammeendringen i året: et WorldTour-lag som forlater en langvarig partner for å kjøre den celeste-grønne italienske ikonet. De beholdt sine Shimano Dura-Ace og Vision-hjul, så det eneste som endret seg er rammen under rytterne.
EF Education-EasyPost byttet gruppesett fra Shimano Dura-Ace til SRAM Red AXS. Dette er den som overrasket erfarne teknologikikkere. Etter omtrent et tiår med Shimano, gikk det rosa-kledde laget helt trådløst, samtidig som de forble på Cannondale-rammer og Vision-hjul. Det er også et fint symbol på den bredere historien, fordi SRAM har brukt de to siste sesongene på å tette gapet til Shimano på toppen av sporten.
TotalEnergies byttet rammer fra ENVE til Cube, med ENVE forventet å forbli som hjulpartner. Som jeg nevnte ovenfor, var lagets 2026 grupperett fortsatt TBC (Shimano eller SRAM) da avtalene ble rapportert, en av bare to genuint åpne spørsmål i feltet.
Så er det hjulomrokkeringen, som er der 2026 virkelig ruller:
- INEOS Grenadiers → Scope hjul, som avslutter deres tidligere Shimano / Princeton CarbonWorks blanding.
- Lotto-Intermarché → OQUO.
- Groupama-FDJ → Miche Kleos.
- Picnic PostNL → Ursus.
- Alpecin → Shimano hjul.
Det er også et helt nytt innslag. Pinarello-Q36.5 er en ny ProTeam-avtale for 2026 som kjører Pinarello Dogma F med SRAM Red AXS, som er en bemerkelsesverdig kombinasjon gitt at Pinarello historisk er assosiert med Shimano-utstyrte INEOS. Og Caja Rural-debuten tilfører et spansk ProTeam til feltet for første gang, noe som føles riktig for en Tour som begynner i Barcelona.

Et ord til kjøpere her, fordi sponsorbytter er et nyttig signal, men ikke evangelium. Når et WorldTour-lag går over til en grupperett eller hjul etter et tiår med lojalitet, betyr det vanligvis at det nye produktet har nådd ekte paritet i den skarpe enden, noe som er verdt å merke seg hvis du handler det merket selv. Men lag endrer seg også for penger, ikke bare marginale gevinster. Så behandle flyttene som et "dette er nå konkurransedyktig" flagg i stedet for bevis på at ett merke slår et annet.
Sykkelen alle ser på: Pogačars Colnago Y1Rs
Ingen sykkel tiltrekker seg mer oppmerksomhet i 2026 enn den under den forsvarende mesteren. Tadej Pogačar vant sin fjerde Tour de France i 2025, foran Jonas Vingegaard og Florian Lipowitz, og returnerer som favoritt. Hans primære våpen er Colnago Y1Rs, den italienske merkets første helhetlige aero-sykkel siden 2017 Concept.
Tallene er grunnen til at det betyr noe. Y1Rs ble lansert i desember 2024, og Colnago hevder at den er 20 watt raskere ved 50 km/h enn den utgående V4Rs, og trenger 395 W for å holde 50 km/h mot 415 W, takket være et 19% mindre frontareal, alt med en påstått rammevekt på 965 g. I en sport der lag jager enkeltwatt, er en 20 W aero gevinst enorm. Pogačar validerte det på veien, og vant fire etapper i Tour 2025 på Y1Rs (Etappe 4, 7, 12 og den bratte Etappe 13 fjelltempo), og lagkamerat Tim Wellens la til en femte UAE-seier på samme ramme.
Det mest interessante valget er et taktisk valg. Hvorfor kjører Pogačar en tung aero-sykkel i klassen i stedet for sin lettere Colnago V5Rs klatremaskin, selv i fjellene? Fordi på de fleste moderne Tour-etapper, med lange daler, raske nedkjøringer og gradvise stigninger, koster aerodynamisk drag mer tid enn noen hundre gram rammevekt noen gang vil. Hans typiske Y1Rs rittoppsett veier rundt 7.2–7.5 kg, komfortabelt over UCI-grensen, og han bytter bare til den dedikerte klatresykkelen når en etappe er bratt nok til å snu matematikken.
Og når det er, går UAE ekstremt. For Mont Ventoux-etappen i 2025 kjørte laget en stripped, rå karbon "papirtynn klarlakk" Y1Rs som veide litt over 7 kg, med en spesialversjon som angivelig traff 6.9 kg. Deres letteste Colnago V5Rs klatresykkel veide 6.765 kg, som er bare 35 g under UCI-grensen. Det er ingeniørgrensen rett der: å fjerne gram til du er en binders unna å være ulovlig.
| Pogačars 2026 oppbygningsdetalj | Spesifikasjon |
|---|---|
| Primær rittsykkel | Colnago Y1Rs (aero) |
| Klatresykkel | Colnago V5Rs |
| Grupperett | Shimano Dura-Ace Di2 (12-speed) |
| Hjul | ENVE SES 4.5 Pro |
| Dekk | Continental, 30 mm på Y1Rs (~32 mm målt); 28 mm på V5Rs |
| Typisk rittvekt | ~7.2–7.5 kg (Y1Rs) |
| Letteste oppsett | ~6.9 kg (Y1Rs spesiell) / 6.765 kg (V5Rs) |
| Detaljhandel (Tour-spesifik Y1Rs) | ~€16,000–€17,000 |
| 2026 detalj | Sadelbytte Prologo → Fizik |

Pro tips: lærdommen for vanlige ryttere er den samme som UAE handler etter i hver etappe. Med mindre de lokale bakkene er virkelig brutale og langvarige, slår en aerodynamisk allrounder en ren klatre-sykkel for nesten alle, nesten hele tiden. Proffene tar kun frem fjærvekten når stigningen gir dem tilbake for det.
Gruppesett: Shimano vs SRAM vs Campagnolo kampen
Fjern malingen, og hver Tour-sykkel bruker ett av tre grupper, og maktbalansen i 2026 er den nærmeste den har vært på mange år. Blant de 23 lagene er fordelingen omtrent Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, med 1 usikker (TotalEnergies). Shimano leder fortsatt, men med ett lag blant bekreftede oppsett. For et tiår siden ville dette vært en Shimano-overkjøring. SRAMs trådløse revolusjon har virkelig skrevet om reglene.
Hver merkevare selger en distinkt filosofi. Shimano Dura-Ace R9200 Di2 er etableringens valg: 12-speed, semi-trådløs (trådløse girspaker, kablede girskiftere til et sentralt batteri), kun skivebremser, og verdsatt for presis, pålitelig giring. SRAM Red AXS, redesignet i 2024, er helt trådløs, leveres med en integrert Quarq effektmåler på de fleste rittoppsett, og har redusert vekten med 100–150 g sammenlignet med forrige Red. Campagnolo Super Record Wireless er den eksotiske avviker, det eneste 13-speed grupper i pelotonen, drevet av ett lag.
| Gruppesett | Gir | Trådløs | Effektmåler | Omtrentlig pris |
|---|---|---|---|---|
| Shimano Dura-Ace R9200 Di2 | 12 | Semi-trådløs | Valgfri / ekstra | ~US$4,000–4,500 (€3,600–4,000) |
| SRAM Red AXS (2024) | 12 | Helt trådløs | Integrert (Quarq) på de fleste oppsett | ~US$3,500–3,900 (€3,300–3,700) |
| Campagnolo Super Record Wireless | 13 | Helt trådløs | Valgfri | ~US$5,000–5,500 (€4,800–5,200) |
Campagnolo-historien er den romantiske. Cofidis er det eneste Campagnolo-laget i 2026 Tour, som bruker Look 795 Blade RS med Campagnolo Bora-hjul, det eneste 13-speed oppsettet i et 12-speed peloton og det dyreste halo-gruppesettet av de tre. Det er en arv som er like mye en prestisje som en ytelse.
Beslutningsrammeverk — hvilken grupperett filosofi passer for deg?
- Du vil ha bevist pålitelighet og det bredeste butikk-/servicenettverket → Shimano Dura-Ace (eller dens utmerkede Ultegra nedtrapping).
- Du vil ha det letteste oppsettet, full trådløs enkelhet og en effektmåler innebygd → SRAM Red AXS.
- Du vil ha flest gir, mest eksklusivitet, og du betaler for følelsen → Campagnolo Super Record Wireless.

Den mest nyttige konklusjonen her er også den mest befriende: 2026-pelotonen er ikke lenger enige om et "beste" gruppesett. Når verdens raskeste lag er nesten jevnt fordelt mellom Shimano og SRAM, kan du velge basert på pris, vekt, trådløs preferanse og tilgjengelighet av service uten frykt for å velge det "feil" alternativet.
Hjul og dekk: hva proffene faktisk bruker
Dette er detaljen de fleste guider hopper over, og her kan du virkelig lære noe å bruke på din egen sykkel. Overskriften: proffene bruker dypere felger og bredere dekk enn de fleste amatører innser.
Når det gjelder hjul, befinner pelotonen seg i dybdebåndet 45–60 mm. Forvent omtrent 45 mm DT Swiss ERC på Dura-Ace bygninger, 48–50 mm Roval og ENVE, og 50–60 mm Zipp Firecrest / NSW for flate og rullende etapper. Lagene går kun ned til 35–45 mm på de letteste fjelletappene, når hvert gram roterende vekt på en lang klatring oppveier aero-straffen. Med andre ord, standarden er dyp, fordi mesteparten av en Grand Tour-etappe tilbringes på terreng der aerodynamikk vinner.
Dekkene har endret seg enda mer. Rasenormen har flyttet seg til 28–30 mm, med 32 mm på røffe etapper som brostein eller grus-sektorer. Og her er delen som overrasker folk: moderne brede felger gjør at dekk måler større enn det som står på etiketten, så et dekk merket 28 mm måler ofte 30–31 mm i den virkelige verden, noe som betyr at proffene nå vanligvis bruker et ekte 30 mm. Den gamle "smalt er raskere"-evangeliet er død. Bredere dekk med lavere trykk er raskere og mer komfortable på virkelige veier.
Laboratorietallene forteller historien presist:
| Dekk (30 mm) | Målt bredde | Vekt | Rullmotstand | Ca. pris |
|---|---|---|---|---|
| Continental GP5000 S TR | 31.0 mm | ~301 g | 11.0 W | ~€89.95 |
| Pirelli P Zero Race TLR RS | 31.9 mm | ~320 g | 12.0 W | ~€89.90 |
| Vittoria Corsa Pro (bomullsdekk) | — | — | — | ~€95.95 |
Pogačars egen oppsett er det perfekte case-studiet. Han brukte ENVE SES 4.5 Pro-hjul med Continental-dekk i 30 mm på Y1Rs (som måler ~32 mm på de brede felgene), deretter gikk han ned til 28 mm på V5Rs klatre-sykkelen, og testet til og med Continentals nye Archetype-racedekk. Det er den samme logikken som hans rammevalg: maksimere aero og grep på de fleste etapper, trimme vekt kun når fjellet krever det.

Oppsett sjekkliste du kan kopiere fra proffene:
- [ ] Bruk 28–30 mm dekk, ikke 25 mm. De er raskere på virkelige veier og mye mer komfortable.
- [ ] Gå tubeless med et kvalitets racedekk (GP5000 S TR eller P Zero Race er referansene).
- [ ] Match felgbredde med dekk slik at ditt merkede dekk måler nær sin sanne bredde.
- [ ] Velg 45–50 mm felger som din allrounder; gå kun dypere for flat fart eller grunnere for store klatringer.
- [ ] Senke trykket i forhold til gamle vaner. Brede dekk ønsker mindre luft enn du tror.
Av alt på en Tour-sykkel er dekk og trykk de billigste watt du kan kjøpe. Du trenger ikke en €16,000 ramme for å dra nytte av det. Et €90 dekk og et korrekt trykkdiagram gir en reell del av det proffene gjør, for en brøkdel av kostnaden.
Hva en pro-sykkel faktisk koster — og kan du kjøpe en?
Tid for tallet alle ønsker. En komplett, Tour-nivå rittsykkel koster i området ~€13,000–€16,000+. Det er ikke en skrivefeil, og det er før team-spesifikke tillegg. For å konkretisere, her er hvor de mest kjente rammene havner som komplette bygg:
| Sykkel | Ca. komplett pris | Notater |
|---|---|---|
| Colnago Y1Rs (Tour-spes) | ~€16,000–€17,000 | Dura-Ace Di2 + ENVE; begrenset, ventelisteproduksjon |
| Pinarello Dogma F | ~€15,000 | Den klassiske WorldTour referansen |
| Trek Madone SLR | ~€14,000 | Aero allrounder |
| Cervélo S5 | ~€13,500 | Visma's aero våpen |
| Van Rysel RCR-F (topp Pro bygg) | ~€8,000–€9,000 | Verdialternativet (se neste seksjon) |
Hver av disse er bygget til det samme lovlige minimum, UCI minimum sykkelvekt på 6.8 kg, en regel som ikke har endret seg på over to tiår. Det er derfor du ser lag som legger til ballast eller bruker tyngre hjul på rene klatresykler. Å gå under 6.8 kg er forbudt, så når de når grensen, skifter ingeniørkampen helt til aerodynamikk, stivhet og komfort.
Så kan du faktisk kjøpe sykkelen en proff sykler på? Ja og nei, og distinksjonen er viktig:
- Rammen og grupperingen: ja. Colnago Y1Rs, Pinarello Dogma F, Specialized Tarmac og resten er alle forbrukerprodukter du kan bestille, om enn dyre, og Y1Rs lages i begrensede mengder via en venteliste.
- Den eksakte teambyggingen: nei. Team-sykler har spesialmaling, team-spesifikke seter, prototypekomponenter, håndplukkede dekk og unike cockpitoppsett som aldri når katalogen.
- Passformen og motoren: aldri. En proffs posisjon er justert til millimeteren over år, og watt er kun deres.
Beslutningsrammeverk — hvordan "kjøpe drømmen" fornuftig:
- Vil du ha den faktiske halo-sykkelen? Budsjett €13–16k+ og aksepter en venteliste for de mest eksklusive rammene.
- Vil du ha 95% av ytelsen for halve pengene? Kjøp fjorårets flaggskip, eller en merkevares andre nivå ramme (f.eks. Ultegra Di2 i stedet for Dura-Ace). Rammen er vanligvis identisk.
- Vil du ha den smarteste watt-per-euro oppgraderingen? Hopp over rammen helt og bruk penger på hjul, dekk og en skikkelig sykkeltilpasning først.
Pro-prisene er reelle, men de kjøper for det meste de siste prosentene. Mesteparten av farten kommer fra rammeformen, dekkene og din posisjon, alt av dette er tilgjengelig langt nedover prisklassen.
Verdialternativet og fremtiden: Van Rysel RCR-F og den lekkede Tarmac SL9
Hvis prisene ovenfor fikk deg til å grimase, her er seksjonen som bør få deg til å smile, og som antyder hvor hele sporten er på vei.
Den ekte disruptoren av 2026 er Van Rysel RCR-F, flaggskipet aero allrounder fra Decathlon (laget støttet av CMA CGM). Etter de fleste mål er det den nyeste genuint friske plattformen i 2026-pelotonet: en ramme på omtrent 800–820 g med topp Pro bygg til rundt €8,000–€9,000. Det undergraver rivaliserende flaggskip med nær halvparten, samtidig som den konkurrerer i samme felt, mot de samme rytterne, på de samme veiene. I årevis har den uskreven regelen vært at WorldTour ytelse krevde en WorldTour pris. Van Rysel er sykkelen som høflig beviser at dette er feil. For en kjøper er det uten tvil det mest interessante produktet i denne hele guiden: en ekte rittsykkel til en pris som ikke krever refinansiering.
Så er det mysteriet. Specialized Tarmac SL9 er den mest ventede ikke-utgitte rammen av året, og den er allerede i bruk, i forkledning. Specialized kjørte en kamuflert "Project Black" prototype under 2026 Tour de Suisse, og den nye Tarmac forventes å bli lansert rundt 2026 Tour de France selv. Følg nøye med på Red Bull–Bora–hansgrohe og Soudal Quick-Step syklene i løpet av juli. Hvis SL9 slippes midt i løpet, vil du se den på startlinjen før du kan kjøpe den.
To krefter omformer toppen av markedet, og begge er synlige i denne ene seksjonen:
- Prispress fra under. Van Rysel (og Decathlons produksjonsmuskel) drar ekte WorldTour-yteevne mot €8k, og legger press på alle over for å rettferdiggjøre gapet.
- Aero-konvergens fra over. Den nye generasjonen rammer — Y1Rs, den lekkede SL9 — er alle aero allroundere, som visker ut den gamle aero-vs-klatringskategorien til en enkelt do-everything rittsykkel.

Så hold et øye med Decathlon og Van Rysel hvis du handler det neste året. Det er det klareste tegnet så langt på at €16k flaggskipet ikke lenger er den eneste veien til en ekte pro-nivå sykkel. Og hvis du er en Specialized-fan, vent på Tarmac SL9 før du kjøper en nåværende Tarmac. En lansering rundt Tour er nær nok til å være verdt tålmodigheten.
Hvordan lese 2026-pelotonen som en teknisk insider
Nå som du har hele feltet, her er hvordan du kan gjøre en sending til en sykkelspotting mesterklasse, en praktisk rammeverk du kan bruke fra sofaen din under hvilken som helst etappe i juli.
Start med rammesiluetten. Den raskeste indikatoren er formen. En dyp, flat hodepipe og senkede setestag betyr en aero-sykkel (Colnago Y1Rs, Trek Madone, Cervélo S5, Van Rysel RCR-F). Runde, slanke rør betyr en lett klatresykkel (Colnago V5Rs og lignende). På en fjelletappe, se hvilken sykkel en GC-leder velger ved teambussen. Det forteller deg om laget mener dagen vil bli vunnet på watt eller på vekt.
Deretter sjekk gruppesettet ved bakgir. SRAM Red AXS er helt trådløs, med et distinkt chunky, batteridrevet gir. Shimano Dura-Ace har en ledning til et sentralt batteri og en slankere kropp. Campagnolo vises kun på Cofidis, så hvis du ser en, har du funnet den eneste 13-girs sykkelen i løpet.
Til slutt, sjekk hjulene og dekkene. Dype 50–60 mm felger på en flat etappe, grunnere 35–45 mm på en toppfinish, og dekk som ser tykkere ut enn du forventer, fordi de er 30 mm men måler ~32 mm. Hjuldekalene forteller også 2026 sponsorhistorien med et blikk: en Scope-dekal på en Pinarello betyr INEOS, en OQUO-dekal betyr Lotto-Intermarché, og så videre.
Den fem-sekunders sykkel-ID sjekklisten:
- [ ] Aero eller klatreramme? (rørform)
- [ ] Shimano, SRAM eller Campagnolo? (bakgir + ledninger)
- [ ] Hjuldybde? (etappeprofil forutsier vanligvis dette)
- [ ] Dekkbredde? (28–30 mm er nå standard)
- [ ] Noe 2026-bytte på visning? (ny hjul-/rammesponsor)

Her er det som er verdt å huske: utstyrsvalg er taktisk informasjon. Når et lag ruller ut aerodynamiske sykler med dype hjul på en "fjell"-etappe, satser de på at bakkene ikke er bratte nok til å spille noen rolle, og det forteller deg hvordan de planlegger å konkurrere. Å lese syklene er å lese strategien.
Ofte stilte spørsmål
Q: Hvilke sykler bruker profflagene i 2026 Tour de France? A: Alle 23 lag (18 WorldTeams + 5 ProTeams) bruker karbonracer-sykler fra store merker inkludert Colnago, Pinarello, Specialized, Cervélo, Trek, Cannondale, Bianchi, Canyon og Van Rysel, kombinert med Shimano, SRAM eller Campagnolo gruppesett. Den fullstendige oversikten lag for lag finnes i hovedtabellen nær toppen av denne guiden. Den forsvarende mesteren, Tadej Pogačar, sykler Colnago Y1Rs.
Q: Hvilken sykkel sykler Tadej Pogačar i 2026? A: Pogačars primære rittsykkel for 2026 er Colnago Y1Rs, en aerodynamisk sykkel som ble lansert i desember 2024 og som påstås å være 20 watt raskere ved 50 km/h enn den forrige Colnago V4Rs. Han vant fire etapper i Touren 2025 på den. For de bratteste bakkene bytter han til den lettere Colnago V5Rs, som UAE har bygget så lett som 6.765 kg.
Q: Hvor mye koster en Tour de France-sykkel? A: En komplett, Tour-nivå racer-sykkel koster vanligvis mellom ~€13,000 og €16,000+. Eksempler inkluderer Colnago Y1Rs (~€16,000+), Pinarello Dogma F (~€15,000), Trek Madone SLR (~€14,000) og Cervélo S5 (~€13,500). Van Rysel RCR-F er et bemerkelsesverdig unntak med en verdi på omtrent €8,000–€9,000 for en toppkonfigurasjon.
Q: Hva er UCI minimumsvekt for sykler? A: UCI minimumsvekt for sykler er 6.8 kg, og den har ikke endret seg for 2026. Profflag bygger rutinemessig sine letteste klatresykler helt opp mot denne grensen. UAE's Colnago V5Rs veide 6.765 kg, bare 35 g under grensen, noe som er grunnen til at kampen om ytelse har flyttet seg fra vekt til aerodynamikk.
Q: Hvilket gruppesett er mest vanlig i 2026 proffpeloton — Shimano, SRAM eller Campagnolo? A: Shimano leder, men knapt. Blant de 23 lagene er fordelingen omtrent Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, med 1 ubesluttet (TotalEnergies). SRAMs fremgang — inkludert EF Education-EasyPosts bytte fra Shimano til SRAM Red AXS i 2026 — har gjort det til det nærmeste gruppesett-løpet på mange år. Campagnolo brukes kun av Cofidis.
Q: Hvilken dekkbredde og hjuldypde bruker proffene i 2026? A: Proffene bruker 28–30 mm dekk som standard (opptil 32 mm på grove etapper), som ofte måler 30–32 mm på moderne brede felger, montert på 45–60 mm dype karbon tubeless-hjul — som reduseres til 35–45 mm kun på de letteste klatredagene. Benchmark racerdekk inkluderer Continental GP5000 S TR og Pirelli P Zero Race TLR RS.
Q: Hvilke lag har byttet sykkel, gruppesett eller hjulsponsor for 2026? A: De største byttene er Bahrain Victorious (Merida → Bianchi rammer), EF Education-EasyPost (Shimano → SRAM Red AXS gruppesett) og TotalEnergies (ENVE → Cube rammer), pluss en hjulomrokkering: INEOS → Scope, Lotto-Intermarché → OQUO, Groupama-FDJ → Miche Kleos, Picnic PostNL → Ursus, og Alpecin → Shimano hjul. Pinarello-Q36.5 er et nytt ProTeam på Pinarello Dogma F med SRAM Red AXS.
Q: Kan du kjøpe den samme sykkelen som proffene bruker i Tour de France? A: Du kan kjøpe den samme rammen og gruppesettet — de er forbrukerprodukter — men ikke den eksakte lagkonfigurasjonen, som har spesialmaling, lagseter, prototype-deler og en proff-spesifikk passform. De mest eksklusive rammene, som Colnago Y1Rs, lages i begrensede mengder via en venteliste.
Q: Hva er den nyeste proffsykkelen i 2026? A: Den nyeste virkelig friske plattformen som konkurrerer i 2026 er Van Rysel RCR-F fra Decathlon (~800–820 g ramme, topp Pro-konfigurasjoner ~€8,000–€9,000). Den mest ventede ufrilansede rammen er Specialized Tarmac SL9, som konkurrerte som en kamuflert "Project Black" prototype i 2026 Tour de Suisse og forventes å lanseres rundt Tour de France.
Konklusjonen når Touren ruller ut fra Barcelona
Når pelotonen stiller opp for det ~19 km lagtempoløpet rundt Barcelona den 4. juli, det første TTT-et som åpner Touren siden 1971, vil tre historier rulle under rytterne. SRAM har redusert avstanden til Shimano til ett eneste lag. Aero har slått lettvektskonkurransen på toppnivå, som Pogačar demonstrerer ved å velge sin Colnago Y1R fremfor en fjærvekt klatre-sykkel på alle unntatt de bratteste dagene. Og en Decathlon-sykkel har brutt inn i premium-segmentet, og bevist at WorldTour-yteevne ikke lenger trenger å koste €16,000.
I 23 dager og 21 etapper, helt frem til den doble Alpe d'Huez-finalen på Etappe 19 og 20 og inn mot Paris, vil utstyret fortelle en parallell historie til løpet: hvem satser på watt, hvem satser på vekt, og hvilken ny sykkel lanseres stille under en vinnerytter. Nå har du hele feltet, bryterne, spesifikasjonene og prisene for å lese alt om det.
Og hvis denne guiden har fått deg til å vurdere å oppgradere din egen oppsett, start der proffene får den billigste hastigheten: de riktige dekkene, det riktige trykket, og en skikkelig sykkeltilpasning. Bygg opp derfra. Touren starter den 4. juli. Se på løpet, men se også på syklene.
Ride in RydeCruz — ytelses-sykkeltrøyer i pustende Bamboo BreathTech-stoff, gratis frakt over hele verden.


