Wyjście Pro Peloton Campagnolo: Dlaczego żaden zespół WorldTour 2026 nie jeździ na włoskiej marce

Campagnolo's Pro Peloton Exit: Why No 2026 WorldTour Team Rides the Italian Brand

Wyjście Campagnolo z Pro Peloton: Dlaczego żaden z zespołów WorldTour 2026 nie jeździ na włoskiej marce

Żaden zestaw osprzętu nie wygrał więcej Tour de France niż Campagnolo. Liczba ta wynosi około 43 zwycięstw w klasyfikacji generalnej, więcej niż Shimano czy SRAM. A w 2026 roku żaden z 18 męskich zespołów UCI WorldTour nie korzysta z jego osprzętu. Ten artykuł wyjaśnia, jak do tego doszło: relegacja Cofidis, która pociągnęła za sobą zmiany, powolny spadek przez ostatnią dekadę, około 24 miliony euro, które firma straciła od 2023 roku, oraz co to wszystko oznacza, jeśli już posiadasz Campagnolo lub rozważasz go do swojej następnej budowy.

Większość relacji traktuje trzy rzeczy jako osobne historie: zasady licencjonowania UCI, finanse firmy i ofertę produktów. To ta sama historia. Na końcu tego tekstu dowiesz się, kto nadal ściga się na marce Vicenza, dlaczego szczyt sportu zamienił się w starcie Shimano kontra SRAM oraz czy "brak Campagnolo w WorldTour" można odczytać jako nekrolog czy celową zmianę planu.

Kluczowe wnioski

- Zero z 18 zespołów mężczyzn WorldTour 2026 jeździ na Campagnolo. Siatka dzieli się na 10 Shimano / 8 SRAM.

- Impulsem była relegacja Cofidis do statusu ProTeam. To był jedyny zespół Campagnolo w WorldTour w 2025 roku.

- To drugi raz w ciągu trzech lat, gdy Campagnolo nie ma WorldTeam (było również nieobecne w 2024 roku).

- Campagnolo nie zniknęło z peletonu: Cofidis i Bardiani CSF nadal korzystają z jego zestawów osprzętu na poziomie ProTeam, w tym w Tourze i Giro.

- Marka odnotowała ponad 24 mln euro strat (2023–2025), planowała około 40% zwolnień, a następnie uniknęła ich dzięki "umowie solidarnościowej" związków zawodowych.

- Nowe produkty wciąż się pojawiają: Super Record Wireless 13 (czerwiec 2025) i tańszy Record 13 (kwiecień 2026, od 2 699 €).


Najbardziej udany zestaw osprzętu w historii Touru teraz nie obsługuje żadnych zespołów z najwyższej półki

Rozpocznijmy od sprzeczności, ponieważ wszystko inne się od niej zaczyna. Zestawy osprzętu Campagnolo napędzały coś około 43 zwycięzców Tour de France, więcej niż kiedykolwiek udało się Shimano czy SRAM. Coppi, Merckx, Indurain, długa lista żółtych koszulek. A ostatnie z tych zwycięstw miało miejsce w 2020 roku, kiedy Tadej Pogačar wygrał wyścig na UAE Team Emirates na Super Record EPS. Od tego czasu nic na samym szczycie.

W 2026 roku przepaść między tą historią a teraźniejszością stała się trudna do zignorowania. Kiedy opublikowano duże zestawienia sprzętu (coroczna galeria rowerów WorldTour BikeRadar, badanie zestawów osprzętu Velo), czytelnicy wszyscy zauważyli tę samą pustkę. Każdy z 18 męskich WorldTeamów korzysta z Shimano Dura-Ace Di2 lub SRAM Red AXS. Nikt nie jeździ na Campagnolo. Galeria BikeRadar faktycznie zignorowała tę markę, pisząc "arrivederci (znowu)", ponieważ już tu byliśmy wcześniej.

Wyzwalacz ma swoją nazwę. Cofidis był jedyną męską drużyną WorldTour Campagnolo w 2025 roku, a w 2026 roku został zdegradowany do statusu UCI ProTeam. Gdy Cofidis opuścił najwyższy poziom, Campagnolo również zniknęło. Nic innego nie trzymało tej marki na szczycie.

Oto część, która powinna zmienić sposób, w jaki czytasz nagłówek. To nie jest przypadkowy wynik. To widoczny czubek zjazdu, który budował się przez dziesięć lat. Liczba drużyn WorldTour Campagnolo spadła z 4 drużyn w 2021 roku do 0 w 2026 roku, z jednym krótkim epizodem z jedną drużyną w środku. A pod tym kryje się prawdziwy kryzys finansowy w Vicenzy: rosnące straty, plan restrukturyzacji i wycofanie się z rynku średniej półki, który marka kiedyś posiadała.

Argument tej publikacji jest prosty. "Campagnolo nieobecne w WorldTour 2026" jest prawdą, ma znaczenie i jest objawem czegoś większego. To większe zagadnienie dotyczy pieniędzy, struktury rynku oraz znanej firmy rodzinnej, która próbuje przekształcić się w luksusową markę zamiast dostawcy wyścigowego na rynek masowy. Reszta artykułu pokazuje, jak te elementy się łączą.

Czysta infografika nagłówkowa pokazująca "0 z 18" drużyn WorldTour na Campagnolo w 2026 roku, z trzema małymi ikonami reprezentującymi trzy siły stojące za tym — młotek degradacji UCI, spadający bilans euro oraz grupę — wizualnie zapowiadając strukturę artykułu
Czysta infografika nagłówkowa pokazująca "0 z 18" drużyn WorldTour na Campagnolo w 2026 roku, z trzema małymi ikonami reprezentującymi trzy siły stojące za tym — młotek degradacji UCI, spadający bilans euro oraz grupę — wizualnie zapowiadając strukturę artykułu

Co nowego w 2026 roku: WorldTour stał się wyścigiem dwóch koni

Największym wydarzeniem w 2026 roku jest to, że męski WorldTour jest teraz, w praktyce, duopolem. Wśród wszystkich 18 WorldTeams, podział to 10 na Shimano Dura-Ace Di2 i 8 na SRAM Red AXS. Liczba Campagnolo wynosi zero, i to drugi raz w ciągu trzech lat, gdy marka została wykluczona, ponieważ w 2024 roku również nie miała żadnej drużyny WorldTeam.

To, co naprawdę zmieniło rynek w 2026 roku, to ciągły wzrost SRAM. Kiedyś daleko za Shimano, SRAM stał się tym, co Velo nazywa "wyzwaniem wartym miliard dolarów." Kilka dużych byłych drużyn Shimano przeszło na SRAM Red AXS w 2026 roku, w tym Team Visma | Lease a Bike, EF Education–EasyPost oraz Decathlon CMA CGM. To nie była tylko zmiana sponsorów. Utrwaliło to szczyt sportu w bezpośredniej walce Shimano z SRAM, nie pozostawiając miejsca dla trzeciego dostawcy.

Dla Campagnolo to problem strukturalny, a nie pechowy. Sponsoring w WorldTour to wyścig zbrojeń. Wyposażenie drużyny oznacza pełne grupy, głębokie zapasy kół, części zamienne, wsparcie neutralne oraz podróżujących mechaników w brutalnym globalnym kalendarzu, zazwyczaj z dużym rabatem lub za darmo, plus gotówka na wierzchu. Shimano i SRAM mogą to odliczyć jako linię marketingową przeciwko biznesom komponentowym wartym miliardy. Marka, której całkowity obrót sięga dziesiątek milionów euro, nie może dorównać tym wydatkom rok po roku, a tym bardziej, gdy traci pieniądze.

Pomyśl o tym w ten sposób. W rynku z dwoma dostawcami każdy gracz może znieść wyścig zbrojeń sponsorów, ponieważ wygrana w widoczności bezpośrednio chroni ogromną bazę klientów. Trzeci gracz jest ściskany z obu stron: ponosi te same koszty, ale zdobywa ułamek zwrotu. Gdy Shimano i SRAM konsolidowały się w 2026 roku, logika finansowania przez Campagnolo drużyny WorldTeam tylko się pogarszała.

Szybka uwaga dotycząca dokładności, ponieważ pojawiły się pewne niejasności. Post na mediach społecznościowych związany z "Indeksem Drogowym 2026" Campagnolo sugerował powiązania z drużynami takimi jak AG2R i UAE. Ignoruj to. Zweryfikowane listy sprzętu wyścigowego nie pozostawiają miejsca na wątpliwości: UAE Team Emirates jeździ na Shimano w 2026 roku, a nie na Campagnolo. Kiedy śledzisz, kto używa czego, ufaj fotografowanym audytom w dniu wyścigu, a nie grafikom promocyjnym.

Podsumowując: 2026 rok to rok, w którym duopol przestał być trendem i stał się normalnym stanem WorldTour. Campagnolo nie walczy z dwoma rywalami o kawałek tortu. Na najwyższym poziomie zostało wykluczone z tej przestrzeni.

W poziomej kolumnie lub wykresie donut wizualizującym podział grupy napędowej mężczyzn WorldTour 2026 — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — z segmentem zerowym wyróżnionym na czerwono
W poziomej kolumnie lub wykresie donut wizualizującym podział grupy napędowej mężczyzn WorldTour 2026 — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — z segmentem zerowym wyróżnionym na czerwono

Siatka grup napędowych mężczyzn WorldTour 2026: kto na czym jeździ

Najczystszy sposób na udowodnienie "braku Campagnolo" to po prostu rozłożyć całą siatkę. Tabela poniżej podsumowuje krajobraz grup napędowych mężczyzn WorldTour 2026, podział, na którym opiera się każda renomowana analiza.

Marka grupy napędowej Flagowy zestaw WorldTeams w 2026 Udział w siatce
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 10 56%
SRAM Red AXS 8 44%
Campagnolo Super Record Wireless 13 0 0%
Razem 18 100%

Odczyt jest bezpośredni: 10 Shimano, 8 SRAM, 0 Campagnolo, wśród wszystkich 18 WorldTeams. Dla marki z największą liczbą zwycięstw w Tourze w historii, ten zero w dolnym wierszu to cała historia w jednej komórce.

Pomaga to zrozumieć, dlaczego siatka porusza się w taki sposób. Sponsoring grup napędowych w profesjonalnym kolarstwie jest trwały, ale nie stały. Drużyny podpisują umowy na dostawę na kilka lat, więc siatka nie przetasowuje się całkowicie co sezon. Ale gdy w grę wchodzi duża drużyna, może to zmienić kilka miejsc jednocześnie. Zyski SRAM w 2026 (Visma, EF i Decathlon, które przeszły z Shimano) to dokładnie to: garść kontraktów wysokiego profilu zmieniających właściciela i widocznie przechylających równowagę.

Kilka praktycznych uwag na temat odczytywania takiej siatki:

  • Grupa napędowa, rama i koła to osobne sponsorstwa. Drużyna na Shimano Dura-Ace może korzystać z dowolnej z kilkunastu marek ram i innego sponsora kół. Kiedy przeglądasz zestawienie, trzy kategorie powinny być oddzielone. Łączenie ich to najczęstszy błąd, jaki popełniają fani.
  • Ta tabela śledzi status WorldTeam. Celowo pomija ProTeams, które są dokładnie tam, gdzie Campagnolo nadal funkcjonuje w 2026 (więcej na ten temat wkrótce).
  • Serwis neutralny nie jest sponsoringiem. Neutralne samochody serwisowe Shimano na wyścigach nie sprawiają, że każda drużyna jest "drużyną Shimano". Zawsze sprawdzaj rzeczywiste rowery wyścigowe drużyny.

Strategiczne wnioski są następujące. Siatka, która pokazuje 10/8/0, nie jest wynikiem jednego złego sezonu. To naturalny punkt końcowy rynku, gdzie dwóch dostawców ma skalę, aby nadal kupować widoczność, a trzeci nie. Tabela to migawka, ale migawka to lata konsolidacji, które ujawniają się jednocześnie. Gdy to zero w końcu dotrze, reszta artykułu to tylko wyjaśnienie tego zjawiska.

Relegacja Cofidis: jak ostatnia drużyna Campy wypadła

Aby zrozumieć, dlaczego Campagnolo zniknęło z WorldTour, musisz zrozumieć promocję i relegację UCI, mechanizm, który cicho decyduje, kto zasiada przy najwyższym stole.

UCI przyznaje licencje WorldTeam w trzyletnich cyklach, klasyfikując drużyny według punktów zgromadzonych w całym okresie. Dla cyklu 2026–2028, karta wyników, która miała znaczenie, to trzyletnia klasyfikacja 2023–2025, a Komisja Licencyjna UCI przyznała 18 licencji WorldTeam dla mężczyzn w dużej mierze na jej podstawie. Zakończ w pierwszej osiemnastce, a zostaniesz awansowany lub utrzymany; zakończ poza nią, a spadniesz do ProTeam.

Cofidis zakończył na złej stronie linii. W końcowej klasyfikacji 2023–2025, Cofidis zajął 19. miejsce, tracąc do WorldTour 397 punktów UCI. Drużyna, która zdobyła ostatnią dostępną licencję, na 18. miejscu, to Uno-X Mobility, norweska drużyna, która wyprzedziła Cofidis. Relegacja została potwierdzona w raporcie datowanym na 21 października 2025, a konsekwencje były natychmiastowe: Komisja Licencyjna UCI nie zatwierdziła Cofidis (ani Arkéa–B&B Hotels) do licencji WorldTeam na 2026, rejestrując obie jako UCI ProTeams.

Ta różnica 397 punktów jest kluczowym elementem całej historii. Zmniejsz tę lukę (wygrana etapowa tutaj, mocniejsza klasyfikacja generalna Grand Tour tam) i Campagnolo wciąż ma WorldTeam w 2026 roku, a ten artykuł nie istnieje. Cała obecność marki w najwyższej lidze sprowadza się do wyników jednej drużyny przez trzy sezony, bez żadnego marginesu.

Teraz niuans, który często umyka w casualowych relacjach: relegacja to nie zniknięcie. ProTeam to wciąż profesjonalny zespół. Co więcej, Cofidis jako relegowany ProTeam zachowuje swoje partnerstwo z Campagnolo i utrzymuje automatyczne zaproszenia na Tour de France 2026 oraz wszystkie pięć Monumentów. Tak więc rowery Campagnolo wciąż będą obecne na największych wyścigach w 2026 roku. Po prostu nie będą w WorldTeamie.

Jeśli etykiety stają się mylące, oto prosty sposób, aby to wyjaśnić:

  1. Czy zespół znajduje się w pierwszej 18. rankingu UCI? Tak oznacza WorldTeam. Nie oznacza ProTeam (lub niżej).
  2. Czy zespół ma umowę na dostawę Campagnolo? Cofidis: tak. Ta umowa przetrwała relegację.
  3. Czy zespół weźmie udział w Grand Tours? Cofidis, jako ProTeam z automatycznymi zaproszeniami, będzie na Tourze, więc Campagnolo będzie widoczne tam niezależnie od liczby swoich WorldTeamów.

Połączenie tych trzech punktów rozwiązuje pozorną sprzeczność. Campagnolo nie ma żadnych WorldTeamów, ale ma realną, wyścigową obecność profesjonalną. "Żaden zespół WorldTour nie jeździ na Campagnolo" jest prawdziwe i znaczące, ale opisuje wynik licencyjny, a nie zniknięcie marki z profesjonalnych wyścigów.

Diagram przepływu pokazujący logikę promocji/relegacji UCI — trzyletni ranking 2023–2025 prowadzący do 18 licencji WorldTeam, z Cofidis na 19. miejscu (-397 punktów za Uno-X na 18. miejscu) rozgałęziający się do "ProTeam, zachowuje Campagnolo + automatyczne zaproszenie na Tour"
Diagram przepływu pokazujący logikę promocji/relegacji UCI — trzyletni ranking 2023–2025 prowadzący do 18 licencji WorldTeam, z Cofidis na 19. miejscu (-397 punktów za Uno-X na 18. miejscu) rozgałęziający się do "ProTeam, zachowuje Campagnolo + automatyczne zaproszenie na Tour"

Campagnolo nie zniknęło — zostało tylko zdegradowane

Przeglądając tylko nagłówki WorldTour, można by pomyśleć, że Campagnolo cicho wycofało się z profesjonalnego kolarstwa. Nic bardziej mylnego. W 2026 roku marka przetrwa w peletonie na poziomie ProTeam, a są dwie drużyny, które warto znać.

Cofidis wciąż jest flagową obecnością Campagnolo. Jako ProTeam 2026 z automatycznymi zaproszeniami na Grand Tour, Cofidis będzie ścigać się w Tour de France na ramach LOOK 795 Blade RS / 796 Monoblade RS, używając grup Campagnolo Super Record 13 oraz kół Campagnolo Bora / Hyperon. To czyni Cofidis jedynym zespołem wyposażonym w Campagnolo na Tourze 2026, jedynym nosicielem trikolorowej flagi na wyścigu, który Campagnolo wygrało więcej razy niż jakikolwiek inny producent komponentów.

Bardiani CSF, długoletni włoski ProTeam, jest drugim z tych, którzy się utrzymali. Na 2026 Giro d'Italia zespół zaprezentował specjalną edycję De Rosa 70 "Ogni Maggio" (ujawnioną 5 maja 2026), zbudowaną wokół grup Campagnolo Super Record Wireless 13-speed i kół Bora Ultra WTO. Włoska marka, włoski producent ram i włoska grupa na włoskim Grand Tour. Jako ostatnie bastiony, to odpowiednie miejsce.

Rzeczą, która myli ludzi, jest różnica między trzema terminami, które brzmią podobnie:

Termin Co to oznacza Campagnolo w 2026
Licencja WorldTeam Status w pierwszej 18. UCI; obowiązkowy udział we wszystkich czołowych wyścigach Brak
ProTeam Licencja profesjonalna drugiego poziomu; może zdobywać lub być zapraszany do dużych wyścigów Cofidis, Bardiani CSF
Udział w wydarzeniu Faktyczne uczestnictwo w danym wydarzeniu (poprzez licencję lub zaproszenie) Tour (Cofidis), Giro (Bardiani CSF)

Przeglądając tę prawą kolumnę, wszystko staje się jasne. Campagnolo nie ma żadnych licencji WorldTeam, ale ma dwa ProTeamy i aktywne starty zarówno w Tourze, jak i w Giro. Marka jest obecna na wyścigach. Po prostu nie znajduje się na liście WorldTeamów.

Dlatego też pytanie "czy Campagnolo wciąż jest obecne w profesjonalnym kolarstwie?" jest błędne. Uczciwsza wersja jest węższa i ciekawsza: Campagnolo zostało zdegradowane z WorldTour, a nie usunięte ze sportu. Jego rowery wciąż będą pojawiać się w transmisjach z Grand Tour, wciąż będą pokonywać alpejskie przełęcze, wciąż będą lądować w galeriach zdjęć z dnia wyścigu, tylko pod banerem ProTeam zamiast WorldTeam.

WorldTeam w 2026 roku, sprawdź listę sprzętu potwierdzoną przez wyścig, zanim w to uwierzysz. Rzeczywisty ślad profesjonalny marki w 2026 roku to Cofidis i Bardiani CSF na poziomie ProTeam. I to wszystko.

Dekada spadku: zespoły Campagnolo w WorldTour, 2021-2026

Zero w 2026 roku nie pojawiło się z dnia na dzień. Rozłóżmy liczbę na lata, a trajektoria jest trudna do przeoczenia: stała erozja z jednym krótkotrwałym odbiciem w środku.

Sezon Zespoły WorldTour na Campagnolo Przykładowy zespół(y) Uwagi
2021 4 (wiele) Movistar odchodzi do SRAM eTap AXS
2023 1 AG2R Citroën Spadek do jednego reprezentanta
2024 0 Pierwsza pełna nieobecność w WorldTour
2025 1 Cofidis Krótkotrwały powrót jednego zespołu
2026 0 Druga nieobecność w ciągu trzech lat

Forma tej tabeli mówi to lepiej niż akapit: 4 → 1 → 0 → 1 → 0. Marka, która dostarczała cztery zespoły WorldTour jeszcze w 2021 roku, teraz nie dostarcza żadnego, z kilkoma jednosezonowymi skokami w drodze w dół. Z perspektywy czasu sezon 2025 Cofidis wygląda mniej jak odbicie, a bardziej jak wstrzymanie egzekucji, które zostało unieważnione w momencie, gdy tych 397 punktów zabrakło.

Wykres liniowy lub krokowy przedstawiający liczbę zespołów Campagnolo w WorldTour od 2021 do 2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), z oznaczeniami dla kluczowych odejść — Movistar do SRAM w 2021 roku i degradacja Cofidis w 2026 roku
Wykres liniowy lub krokowy przedstawiający liczbę zespołów Campagnolo w WorldTour od 2021 do 2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), z oznaczeniami dla kluczowych odejść — Movistar do SRAM w 2021 roku i degradacja Cofidis w 2026 roku

Za tymi liczbami kryją się naprawdę znaczące odejścia, a bolą one z powodu tego, kto odszedł.

  • Movistar, jeden z najbardziej znanych partnerów Campagnolo i zespół, z którego wywodzą się Indurain, Valverde i Quintana, przeszedł na SRAM eTap AXS w sezonie 2021. Utrata partnera z tak bogatą historią w Tour de France była punktem zwrotnym. To sygnalizowało, że nawet najbardziej lojalne flagowe relacje Campagnolo nie są już bezpieczne.
  • Lotto-Soudal przeszedł z Campagnolo na Shimano Dura-Ace około 2018–2019, kolejna długoletnia relacja pochłonięta przez duopol.

Każda defekcja ułatwiała następną. Mniej zespołów WorldTour oznacza mniej widoczności w dniu wyścigu, co osłabia argumenty marketingowe dla następnego odnowienia, co sprawia, że marka opiera się na kurczącej się grupie partnerów, aż degradacja jednego zespołu może zniwelować całą obecność w WorldTour jednym ruchem. To pułapka, w którą wpadło Campagnolo. Do 2025 roku cała obecność marki w najwyższej lidze opierała się na wynikach jednego zespołu, a w trzyletnim rankingu jeden zespół to krucha rzecz, na której można polegać.

Warto podkreślić: to jest komercyjny spadek, a nie techniczny. Campagnolo nie straciło zespołów, ponieważ jego grupy przestały działać. Super Record przez cały czas pozostawał pożądanym, pięknie zaprojektowanym systemem. Zespoły odchodziły z powodu lepszych warunków komercyjnych, większych przydziałów darmowego sprzętu i przyciągania dwóch dostawców, którzy mogli po prostu przewyższyć Campagnolo w zakresie wsparcia. Tabela powyżej to historia sponsorowania, a nie historia wydajności, a ta różnica ma ogromne znaczenie, gdy dochodzimy do pytania, czy sprzęt wciąż jest wart zakupu.

Śledź pieniądze: dlaczego to się naprawdę wydarzyło

Odejmując wyścigi, prawdziwym silnikiem tej historii jest bilans. Wyjście Campagnolo z WorldTour jest skutkiem poważnego kryzysu finansowego w Vicenzy.

Podstawowe liczby są drastyczne. Campagnolo odnotowało straty przekraczające 24 miliony euro w latach 2023–2025 (zgodnie z raportami finansowymi do 31 maja 2025). Najgorszym rokiem był 2024: przychody spadły o 39% w porównaniu do roku poprzedniego, co skutkowało stratą operacyjną wynoszącą około 15 milionów euro w tym jednym roku. Spadek przychodów o 39% to nie jest drobny problem. To rodzaj spadku, który wymusza zmiany strukturalne, i tak się stało.

Ta zmiana przybrała formę planu restrukturyzacji. Siedziba główna w Vicenzy zatrudnia około 300 osób, a szeroko komentowany plan z końca 2025 roku zakładał redukcję około 120 etatów, co stanowi około 40% pracowników. Ta liczba, co zrozumiałe, stała się przerażającym nagłówkiem: słynny włoski producent gotowy do zwolnienia niemal połowy swojej siły roboczej.

Oto niuans, który wiele relacji przeoczyło lub źle zinterpretowało, a który zmienia ton całej sprawy. Campagnolo później osiągnęło porozumienie związkowe, oparte na "umowie solidarnościowej," umowie o dzieleniu kosztów i zmniejszonych godzinach pracy, i stwierdziło, że umowa "wyraźnie wyklucza jakąkolwiek formę zwolnień." Tak więc plan zwolnień na poziomie 40% był propozycją, która ostatecznie została uniknięta, a nie krwawą jatką, która miała miejsce. Jeśli masz zapamiętać jedną rzecz z tego artykułu, niech to będzie to: zwolnienia były proponowane i uniknięte, a nie masowym zwolnieniem, które miało miejsce.

Wokół finansów znajduje się wyraźny strategiczny zwrot. BikeRadar zauważa, że Campagnolo przekształciło się w markę "sportowego luksusu", w dużej mierze porzucając segmenty drogowe w zakresie podstawowym i średnim, gdzie znajdowały się wolumeny (i duża część tych utraconych przychodów). Nowy plan przemysłowy sygnalizuje zamiar ponownego wejścia w niższe segmenty, a wprowadzenie Record 13 jest pierwszym konkretnym znakiem tego, ale ostatni kierunek był wyraźnie skierowany w stronę wyższej półki i mniejszych wolumenów.

Podsumowując, wyjście z WorldTour wygląda mniej jak decyzja sportowa, a bardziej jak finansowa nieuchronność:

  1. Przychody załamują się (−39% w 2024), częściowo dlatego, że marka wycofała się z segmentu średniego.
  2. Straty rosną (ponad 24M€ w ciągu trzech lat), co zmusza do wprowadzenia planu restrukturyzacji.
  3. Wydatki dyskrecjonalne są ograniczane, a niewiele rzeczy jest bardziej dyskrecjonalnych lub droższych niż finansowanie zespołu WorldTour w wyścigu zbrojeń dwóch dostawców.
  4. Jeden pozostały zespół (Cofidis) zostaje zdegradowany, a nie ma apetytu finansowego ani logiki komercyjnej, by gonić za nową umową WorldTeam.

Strukturalna rzeczywistość pod tym wszystkim: obroty Campagnolo w dziesiątkach milionów euro są przyćmione przez biznes komponentów rowerowych Shimano o wartości wielu miliardów dolarów oraz przez skalę prywatnej firmy SRAM. Pod względem wartości, Campagnolo posiada tylko niską jednocyfrową część rynku grup osprzętu na świecie. Nie można wygrać wyścigu o sponsorów z tej pozycji, tracąc pieniądze, więc przestajesz walczyć i inwestujesz gotówkę tam, gdzie może to rzeczywiście odbudować biznes: w produkty i marżę.

Infografika finansowa w dwóch panelach — lewy panel to wykres słupkowy spadku przychodów Campagnolo o ~39% i ~15M straty operacyjnej w 2024 / ~24M łącznie strat w latach 2023–2025; prawy panel to porównanie skali pokazujące obroty Campagnolo w dziesiątkach milionów w porównaniu do biznesu komponentów Shimano o wartości wielu miliardów dolarów
Infografika finansowa w dwóch panelach — lewy panel to wykres słupkowy spadku przychodów Campagnolo o ~39% i ~15M straty operacyjnej w 2024 / ~24M łącznie strat w latach 2023–2025; prawy panel to porównanie skali pokazujące obroty Campagnolo w dziesiątkach milionów w porównaniu do biznesu komponentów Shimano o wartości wielu miliardów dolarów

Dziedzictwo, które sprawia, że wyjście boli

Aby zrozumieć, dlaczego "Campagnolo nieobecne w WorldTour" jest prawdziwą historią, a nie przypisem do specyfikacji, musisz zrozumieć, czym ta marka jest. To nie jest ogólny dostawca komponentów, który ma trudny rok. To prawdopodobnie najważniejsza historycznie nazwa w tym sporcie.

Historia powstania to mit, który inne marki chciałyby wymyślić. Campagnolo zostało założone w 1933 roku w Vicenzy, Włoszech, przez Tullio Campagnolo, byłego kolarza. Legenda głosi: zmagając się z odkręceniem zamarzniętych nakrętek skrzydełkowych na przełęczy Croce d'Aune w Dolomitach podczas wyścigu, Tullio z zamarzniętymi palcami wymyślił szybszy sposób na uwolnienie koła. Ta frustracja stała się szybkozłączem (opatentowanym około 1930 roku), mechanizmem tak fundamentalnym, że praktycznie każdy rower na ziemi, każdej marki, wciąż korzysta z pomysłu Tullio do dziś.

Ilustrowany harmonogram przełomowych innowacji Campagnolo — założenie w 1933 roku w Vicenzy, szybkozłącze powstałe na przełęczy Croce d'Aune, Cambio Corsa oraz równoległy przerzutnik Nuovo Record z 1966 roku — kończący się "43 zwycięstwami w Tourze, ostatnie w 2020 roku"
Ilustrowany harmonogram przełomowych innowacji Campagnolo — założenie w 1933 roku w Vicenzy, szybkozłącze powstałe na przełęczy Croce d'Aune, Cambio Corsa oraz równoległy przerzutnik Nuovo Record z 1966 roku — kończący się "43 zwycięstwami w Tourze, ostatnie w 2020 roku"

Lista "pierwszych" Campagnolo brzmi jak program nauczania, jak powstał nowoczesny rower:

  • szybkozłącze i oś, wynalazek, który zapoczątkował wszystko.
  • system zmiany biegów Cambio Corsa, wczesne, wspaniale mechaniczne rozwiązanie wielobiegowe.
  • równoległy przerzutnik Nuovo Record (1966), konstrukcja równoległoboczna, która stanowi podstawę praktycznie każdego nowoczesnego przerzutnika, w tym Shimano i SRAM.

Potem jest palmarès. Zestawy Campagnolo odpowiadają za około 43 zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Tour de France, najwięcej spośród wszystkich producentów komponentów. Problem, a powód, dla którego 2026 roku boli tak bardzo, to data ostatniego zwycięstwa: 2020, Tadej Pogačar na Super Record EPS. Marka, która zdobyła więcej żółtych koszulek niż ktokolwiek inny, nie zaznała zwycięstwa w Tourze od pół dekady, a obecnie nie dostarcza sprzętu żadnej drużynie, która mogłaby to zmienić.

Historia własności dodaje ostatni, bardzo ludzki wymiar. Campagnolo to wciąż prywatna, rodzinna firma, kierowana przez Valentino Campagnolo, syna Tullio. Prawdziwy biznes rodzinny noszący nazwisko od ponad 90 lat, co jest częścią powodu, dla którego finansowe trudności i nagłówek "40% zwolnień" uderzyły tak mocno w świat kolarstwa. Podobno istnieją również niewielkie zewnętrzne udziały kapitałowe trzymane przez znane nazwiska, w tym LeBrona Jamesa oraz gwiazdę cyclocrossu i kolarstwa szosowego Mathieu van der Poela, co sugeruje, jak wiele kulturowego prestiżu marka wciąż posiada, mimo że jej obecność w WorldTour zniknęła.

Oto dlaczego to wszystko jest istotne, a nie dygresją. Kiedy Shimano traci drużynę, to aktualizacja biznesowa. Kiedy Campagnolo (wynalazca szybkozłącza, równoległego przerzutnika i najczęściej wygrywającego zestawu w historii Touru) nie ma żadnych drużyn w WorldTour, to wygląda jak marka dziedzictwa, która znika z głównej sceny. Ten emocjonalny ciężar to dokładnie powód, dla którego nieobecność w 2026 roku stała się historią wartą opowiedzenia, a pytanie "czy Campagnolo umiera?" przekształciło się w prawdziwe pytanie, a nie tylko w luźną spekulację.

Czy Campagnolo wciąż warto kupić w 2026 roku? Super Record 13, Record 13 i ceny w porównaniu do rywali

Dla większości czytelników dramat WorldTour ostatecznie sprowadza się do praktycznego pytania: jeśli posiadam Campagnolo lub mam ochotę je kupić, czy problemy marki powinny mnie niepokoić? Uspokajająca odpowiedź brzmi, że strona produktowa wygląda znacznie zdrowiej niż strona sponsoringowa, a 2026 rok jest w rzeczywistości znaczącym rokiem produktowym.

Dwa ostatnie wprowadzenia definiują aktualną ofertę. Super Record Wireless 13, pierwszy bezprzewodowy zestaw szosowy Campagnolo z 13 biegami, zadebiutował w czerwcu 2025 roku. To produkt flagowy: 2,445 g (lżejszy niż 2,520 g poprzedniej wersji 12-biegowej), około 750 km zasięgu na jednym ładowaniu (pełne naładowanie w około godzinę, 90% w około 45 minut), z kasetami od 10-29 do 11-36 oraz powrotem ulubionego przełącznika kciukowego Campagnolo. Cena detaliczna wynosi około €4,300 bez miernika mocy; ceny w USA wynosiły około $5,065 za wersję 2×13 All-Road i $3,975 za wersję 1×13 Road.

Następnie, w kwietniu 2026, pojawiła się strategia, która miała duże znaczenie: Record 13, tańsza grupa 13-biegowa na tej samej platformie bezprzewodowej, zaczynająca się od €2,699 (2×13 Road). To Campagnolo próbuje odzyskać średnią półkę, którą porzuciło, pierwszy konkretny dowód na to, że plan przemysłowy "powrotu do niższych grup" to więcej niż tylko słowa.

Oto jak obecny flagowiec i nowa opcja wartościowa wypadają w porównaniu do rywali:

Grupa Wprowadzenie Biegi Przybliżona cena Waga Uwagi
Campagnolo Super Record Wireless 13 Cze 2025 2×13 ~€4,300 / ~$5,065 (All-Road) 2,445 g Grupa halo; manetka na kciuk; ~750 km baterii
Campagnolo Record 13 Kwi 2026 1×/2×13 od €2,699 +208–342 g w porównaniu do SR Ta sama platforma, tańsze materiały/wykończenie
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 2×12 ~£3,649–£3,999 (dealer) Ugruntowany punkt odniesienia WorldTour
SRAM Red AXS 2×12 ~$4,800 (zestaw) Rośnie konkurent WorldTour

Kilka uwag dotyczących tej wyceny: łączy ceny detaliczne i ceny dealerów w różnych regionach, więc traktuj to jako wskazówkę, a nie bezpośrednie porównanie. Ale obraz jest wystarczająco jasny. Super Record 13 znajduje się na premium końcu, a Record 13 celowo go obniża, aby poszerzyć dostęp.

Porównawcza tabela obok Campagnolo Super Record 13 vs Record 13 vs Shimano Dura-Ace Di2 vs SRAM Red AXS, przedstawiająca przybliżoną cenę w porównaniu do wagi, z wizualnie podkreśloną wspólną platformą między dwiema grupami Campagnolo

Co oddziela Record 13 od Super Record 13, warto wiedzieć. Dzielą tę samą architekturę zmiany biegów, ergonomię, baterię i szeroką kompatybilność, więc funkcjonalnie zmieniają biegi i hamują w podobny sposób. Różnice to materiały i wykończenia: Record 13 używa stalowego wrzeciona korby zamiast tytanu i wymaga mniejszej obróbki, co dodaje około 208–342 g w zależności od konfiguracji. Płacisz za gramy i połysk, a nie za wydajność. (Miernik mocy dodaje około €600 w linii Record.)

Teraz prawdziwy framework decyzyjny dla kupujących, ponieważ "czy to się opłaca?" zależy całkowicie od tego, co cenisz:

  1. Chcesz najlżejszej, najbardziej ekskluzywnej grupy drogowej i budżet nie jest ograniczeniemSuper Record Wireless 13. To jest halo, i jest zupełnie nowa (2025).
  2. Kochasz uczucie Campagnolo, ale chcesz rozsądnych pieniędzyRecord 13 (od €2,699). Ta sama zmiana biegów, umiarkowana kara wagowa, setki zaoszczędzone.
  3. Martwisz się o wsparcie długoterminowe i części → to jest prawdziwe rozważenie, a nie wygrane wyścigi. Nowy produkt jest aktywnie wysyłany i kompatybilny, więc to nie jest marka zombie tylko do konserwacji. Ale mniejsza firma oznacza, że powinieneś sprawdzić wspieranie dealerów i dostępność części w swoim regionie przed podjęciem decyzji.
  4. Resale ma dla Ciebie największe znaczenie → weź pod uwagę, że mniejsza obecność Campagnolo może oznaczać cieńszy rynek wtórny niż Shimano czy SRAM. Kupuj, bo to kochasz, a nie jako inwestycję.

Szczerze mówiąc: brak zespołów WorldTour nie mówi prawie nic o tym, czy sprzęt jest dobry czy wspierany. To zawsze była historia komercyjna. Z dwoma wprowadzeniami 13-biegowymi w ciągu dwunastu miesięcy i celowym powrotem do średniej półki, Campagnolo zachowuje się jak firma inwestująca w produkt, co dla właściciela jest sygnałem, który naprawdę ma znaczenie.

Najczęściej zadawane pytania

Które męskie zespoły WorldTour 2026 jeżdżą na Campagnolo? Żadne. Wszystkie 18 męskich WorldTeams korzystają z Shimano Dura-Ace Di2 lub SRAM Red AXS, dzieląc się 10 Shimano / 8 SRAM. Campagnolo nie dostarcza zero WorldTeams w 2026 roku, co jest drugim razem w ciągu trzech lat (było również nieobecne w 2024 roku).

Czy Cofidis został zdegradowany, i dlaczego to ma znaczenie dla Campagnolo? Tak. Cofidis zajął 19. miejsce w końcowej 2023–2025 klasyfikacji UCI na trzy lata, tracąc do WorldTour 397 punktów (Uno-X Mobility zdobyło ostatnią licencję, na 18. miejscu) i został zarejestrowany jako UCI ProTeam na 2026 rok. Ponieważ Cofidis był jedynym zespołem WorldTour Campagnolo w 2025 roku, jego degradacja całkowicie wykluczyła Campagnolo z najwyższej ligi.

Czy Campagnolo w ogóle jest w profesjonalnym peletonie w 2026 roku? Tak, na poziomie ProTeam. Cofidis startuje w Tour de France na ramach LOOK z Super Record 13 i kołami Bora/Hyperon (jedyny zespół Campagnolo na Tourze 2026), a Bardiani CSF jeździ na De Rosa 70 "Ogni Maggio" z Super Record Wireless 13 w Giro d'Italia. Tak więc Campagnolo jest obecne na Grand Tours, tylko nie w WorldTeamie.

Czy Campagnolo wychodzi z biznesu? Na chwilę obecną nie. Marka odnotowała straty przekraczające 24 mln € (2023–2025) z około 39% spadkiem przychodów w 2024 roku, a plan z końca 2025 roku zakładał cięcie około 40% swojej ~300-osobowej załogi w Vicenzy. Jednak Campagnolo osiągnęło związkowy "kontrakt solidarnościowy", który uniknął formalnych zwolnień, i nadal wprowadza nowe produkty. To bolesna restrukturyzacja, a nie zamknięcie.

Ile zwycięstw w Tour de France ma Campagnolo, a kiedy było ostatnie? Około 43 ogólnych zwycięstw GC, więcej niż jakikolwiek inny producent grup. Ostatnie miało miejsce w 2020 roku (Tadej Pogačar, UAE Team Emirates, na Super Record EPS).

Jak dużo kosztuje Super Record 13 w porównaniu do Shimano Dura-Ace i SRAM Red? Campagnolo Super Record Wireless 13 kosztuje około 4,300 € MSRP (≈5,065 $ za wersję 2×13 All-Road). Dla porównania, Shimano Dura-Ace Di2 R9200 kosztuje około £3,649–£3,999 u brytyjskich dealerów, a zestaw SRAM Red AXS był wyceniany na około 4,800 $. Tańszy Campagnolo Record 13 zaczyna się od 2,699 €. Należy zauważyć, że te ceny mieszają MSRP i ceny dealerów, więc traktuj je jako orientacyjne.

Czy Campagnolo wciąż jest warte zakupu w 2026 roku? Dla odpowiedniego nabywcy, tak. Wydajność zmiany biegów jest doskonała, dwa nowe grupy 13-biegowe (Super Record 13 w 2025, Record 13 w 2026) pokazują aktywne inwestycje, a części są kompatybilne krzyżowo. Kluczowe do rozważenia są wsparcie dealerów i dostępność części w twoim regionie oraz potencjalnie cieńszy rynek wtórny niż Shimano czy SRAM, a nie brak zespołów WorldTour, co jest bardziej kwestią komercyjną niż jakościową.

Czy Campagnolo wróci do WorldTour? Nie ma potwierdzonej umowy na powrót. Partnerstwo z Cofidis trwa na poziomie ProTeam, a jakiekolwiek powroty do WorldTour będą zależały od przyszłego cyklu licencji UCI oraz finansowej odbudowy i strategicznego apetytu Campagnolo. Biorąc pod uwagę przesunięcie w kierunku "luksusu sportowego" i koszty wyścigu o sponsoring, krótko-terminowy powrót wydaje się mało prawdopodobny. Ale drzwi nie są formalnie zamknięte.

Podsumowanie: wycofanie się czy reinwencja?

Co więc oznacza "żaden zespół WorldTour 2026 nie jeździ na Campagnolo"? Złożone odpowiedzi mają wiele warstw. Bezpośrednią przyczyną jest mechaniczna: Cofidis, jedyny zespół WorldTeam marki, przegrał walkę o ranking trzyletni o 397 punktów i został zdegradowany. Podstawową przyczyną są finanse: straty przekraczające 24 mln €, 39% załamanie przychodów i restrukturyzacja, która uczyniła finansowanie zespołu WorldTour w wyścigu zbrojeń Shimano-SRAM nie do obrony. A głębszą przyczyną jest strategia: celowe przesunięcie w kierunku "luksusu sportowego" i z dala od rynku wyścigowego, który marka kiedyś posiadała.

Kluczowe jest, aby pamiętać, że nic z tego nie jest wyrokiem na produkt. Campagnolo wynalazło szybkozłączki i nowoczesne przerzutki, wygrało więcej Tourów niż ktokolwiek inny i właśnie wprowadziło dwie zupełnie nowe grupy 13-biegowe w ciągu roku, w tym Record 13, co jest świadomym krokiem w kierunku średniej półki, którą porzuciło. Firma w prawdziwym spadku nie wprowadza nowej platformy mającej na celu poszerzenie swojej bazy klientów.

To otwarte pytanie, które zostawia nam 2026 rok. Dziś butikowy, rodzinny, luksusowy Campagnolo odczytywany jest na dwa sposoby. Jeden to wycofanie: niegdyś dominujący dostawca, który został wyparty z najwyższej półki, okrąża wozy wokół zamożnej niszy. Drugi to reinwencja: marka z dziedzictwem, która wymienia masowy wolumen na marżę, tożsamość i przetrwanie, zadowolona z bycia wyborem konesera, a nie domyślnym wyborem peletonu. Siatka WorldTour 2026 opowiada pierwszą historię. Mapa produktów sugeruje drugą. Która z nich zwycięży, nie zostanie rozstrzygnięta na drodze w lipcu. Zostanie rozstrzygnięta w bilansie w Vicenzy.


Jedź w RydeCruz — wydajne koszulki kolarskie z oddychającego materiału Bamboo BreathTech, darmowa wysyłka na całym świecie.

Przeglądaj wszystkie koszulki →

RELATED ARTICLES