Pogacar vs Vingegaard 2026: Czy trasa Touru w końcu pokona Tadeja?

Pogacar vs Vingegaard 2026: Can the Tour Route Finally Beat Tadej?

Pogacar vs Vingegaard 2026: Czy trasa Touru w końcu pokona Tadeja?

Sześć lat rywalizacji, która zdefiniowała nowoczesne kolarstwo, sprawia, że interesujące pytanie nie brzmi już, kim są ci dwaj zawodnicy. Chodzi o to, czy cokolwiek, co pozostało w kalendarzu, może w rzeczywistości zatrzymać Tadeja Pogacara. Oto najnowsza, oparta na danych analiza Pogacar vs Vingegaard 2026, którą mogę przygotować przed 4 lipca, wielkim startem w Barcelonie: marginesy bezpośrednich starć, szczegółowy opis trasy etap po etapie, forma z czerwca i aktualne kursy, wszystko zważone w jednym szczerym werdykcie. Po tym, jak Pogacar zyskał 4 minuty i 24 sekundy nad Jonasem Vingegaardem w 2025 roku, trasa 2026 to najlepszy dowód na to, że Duńczyk wciąż ma szansę. To celowy "crescendo" Prudhomme'a, które kończy się pierwszym w historii podwójnym Alpe d'Huez.

Kluczowe wnioski

- Pogacar jest faworytem z szansami wynoszącymi około 1.70–1.85 (implikowane prawdopodobieństwo wygranej powyżej 55%); Vingegaard ma około 4.0–5.0.

- Trasa 2026 jest zaplanowana z myślą o końcówce: 5 finiszy na szczycie, tylko jeden 26 km indywidualny czasówka i brutalny ostatni tydzień, który kulminuje na Alpe d'Huez dwa razy.

- Pogacar wygrał 4 Toury; Vingegaard 2. Vingegaard nigdy nie zajął niższej pozycji niż druga w pięciu próbach.

- Vingegaard przyjeżdża po wielkim zwycięstwie w Giro d'Italia (zakład na podwójne Giro-Tour); Pogacar przyjeżdża po dominującym Tour de Suisse, mówiąc "Powiedziałbym, że jestem silniejszy."

- Wout van Aert jest kontuzjowany, co stanowi poważny cios dla wsparcia Vingegaarda w płaskich i wietrznych dniach.

- Trasa daje Vingegaardowi teoretyczną szansę; książka formy i rynek wciąż mówią Tadej.

Czysta infografika porównawcza Tadeja Pogacara i Jonasa Vingegaarda pokazująca wygrane w Tour de France (4 vs 2), lata wygranych oraz kursy na 2026 rok, stylizowana jako karta sportowego starcia
Czysta infografika porównawcza Tadeja Pogacara i Jonasa Vingegaarda pokazująca wygrane w Tour de France (4 vs 2), lata wygranych oraz kursy na 2026 rok, stylizowana jako karta sportowego starcia

Sześć lat, jedno pytanie

Każdego lipca od 2021 roku Tour de France sprowadza się do tych samych dwóch mężczyzn, a każdego lipca to samo pytanie staje się coraz bardziej wyraźne: czy trasa, zmęczenie lub stawka w końcu pokonają Tadeja Pogacara? Edycja 2026 to 113. Tour, który odbędzie się 4–26 lipca od Barcelony do Paryża, a wygląda na to, że została zaprojektowana niemal celowo, aby być najtrudniejszym możliwym przesłuchaniem jego dominacji. Dyrektor wyścigu Christian Prudhomme określił trasę jako "crescendo," z ciężkimi górami zarezerwowanymi na ostatni tydzień, który kończy się Alpe d'Huez w kolejne dni.

Ten projekt ma znaczenie z powodu tego, jak zakończył się 2025 rok. Pogacar nie tylko wygrał. Wygrał z przewagą 4:24 nad Vingegaardem, a Florian Lipowitz zajął odległe trzecie miejsce z wynikiem +11:00. Przepaść, która kiedyś była mierzona w sekundach (Pogacar pokonał Roglica o 0:59 w 2020 roku), ponownie otworzyła się na minuty. Na papierze rywalizacja wydaje się rozstrzygnięta.

Ale "na papierze" to dokładnie to, co trasa 2026 roku ma na celu zakłócić. Pogacar goni za piątą tytułem Touru, równą rekordowi, co zrównałoby go z Eddym Merckxem, Bernardem Hinaultem, Jacques'em Anquetilem i Miguelem Indurainem. Vingegaard, tymczasem, jest jedynym człowiekiem, który rzeczywiście go tutaj pokonał, i zrobił to dwa razy, w najlepszym sezonie niena Tourze w swojej karierze. Moja teza jest prosta i myślę, że szczera: trasa daje Vingegaardowi lepszą szansę na próbę, niż zasługuje na to forma. Ale pokonanie tej wersji Pogacara wymaga niemal idealnej regeneracji i prawdziwego załamania Tadeja, a żaden z tych czynników nie jest pewnym zakładem.

Bezpośrednie starcie: co naprawdę mówi rekord

Zacznijmy od podstaw, ponieważ mitologia rywalizacji wyprzedza jej arytmetykę. W nowoczesnej erze Pogacar wygrał cztery Toury (2020, 2021, 2024, 2025) i Vingegaard dwa (2022, 2023). Spotykali się przez sześć lat z rzędu, a w tych bezpośrednich starciach Pogacar ma 4–2 przewagę. Oto część, którą ludzie zapominają: Vingegaard nigdy nie zajął niższej pozycji niż druga w pięciu startach w Tourze. To nie jest kandydat jednego strzału. Jest drugim najlepszym kolarzem Grand Tour swojej generacji, kropka.

Marginesy opowiadają prawdziwą historię i mocno się zmieniają w zależności od trasy i roku:

Rok Zwycięzca Wicemistrz Ostateczny margines GC
2020 Pogacar Roglic 0:59
2021 Pogacar Vingegaard 5:20
2022 Vingegaard Pogacar 2:43
2023 Vingegaard Pogacar 7:29
2024 Pogacar Vingegaard 6:17
2025 Pogacar Vingegaard 4:24

Przeczytaj tę tabelę od góry do dołu, a wzór wyskakuje: gdy którykolwiek z mężczyzn wygrywa, zazwyczaj wygrywa dużo. Zacięta walka 0:59 z 2020 roku (przeciwko Roglicowi, a nie Vingegaardowi) jest wyjątkiem. Od momentu, gdy ci dwaj zaczęli wymieniać się żółtą koszulką, najbliższe zakończenie między nimi miało miejsce w 2022 roku, kiedy Vingegaard zajął 2:43, a trzy z ich sześciu pojedynków zakończyły się przewagą większą niż cztery minuty.

Co więc mówi rekord? To jest rywalizacja dwóch mężczyzn, w której przegrany zazwyczaj zostaje pokonany zdecydowanie, a nie wąsko. To działa w obie strony. Oznacza to, że Vingegaard zdobył Pogacara na minuty wcześniej, zwłaszcza 7:29 w 2023 roku. Oznacza to również, że wynik z 2025 roku nie był przypadkiem ani złym dniem. Przepaść 4:24 jest strukturalna, a nie wynikiem defektu. Aby Vingegaard mógł zmienić narrację 2026 roku, nie musi szukać kilku sekund. Musi znaleźć kilka minut, a jedynym miejscem, gdzie może je znaleźć, są góry.

Wykres liniowy lub słupkowy wizualizujący ostateczne marginesy GC między Pogacarem a Vingegaardem od 2020 do 2025 roku, z słupkami powyżej/poniżej linii środkowej, aby pokazać, który kolarz wygrał w danym roku i o ile

Co nowego w 2026 roku: trasa, forma, zmęczenie

Trzy rzeczy zmieniły się od ostatniego razu, gdy ci dwaj stanęli na starcie, a każda z nich nieco zmienia szanse. Traktuj to jako swoje "co właściwie jest inne w tym roku" podsumowanie.

1. Nowy format drużynowej jazdy na czas w etapie 1. Tour otwiera się nie płaskim sprinterskim etapem, ale 19,7 km drużynową jazdą na czas w Barcelonie, wspinając się na wzgórze Montjuic dwukrotnie. Zaskoczenie: TTT 2026 wykorzystuje nowy format, w którym czas każdego zawodnika liczy się do klasyfikacji generalnej, a nie klasyczna zasada "czwartego zawodnika na mecie". Oznacza to, że różnice mogą się otworzyć wewnątrz drużyny, żaden lider GC nie może sobie pozwolić na odpoczynek, a silna ekipa może zyskać realny czas już w pierwszym dniu. CEO Visma-Lease a Bike publicznie skrytykował ten format, i można zrozumieć dlaczego, biorąc pod uwagę kolektywną moc UAE Team Emirates wokół Pogacara.

2. Podwójne ryzyko Vingegaarda w Giro-Tour. Vingegaard już wygrał 2026 Giro d'Italia (8–31 maja), i to nie wąsko: 5:22 nad Felixem Gallem, z pięcioma zwycięstwami etapowymi, dopełniając swoją kolekcję Grand Tour. Wygrał również Paris-Nice o 4:23 (największa przewaga w nowoczesnej historii tego wyścigu) oraz Volta a Catalunya. W każdym przypadku to jego najlepszy sezon od 2023 roku. Ryzyko polega na tym, że nikt nie wykorzystał zwycięstwa w Giro jako trampoliny do wygranej w Tourze w nowoczesnej erze, a zmęczenie związane z podwójnym startem najciężej uderza dokładnie w trzecim tygodniu, gdzie Vingegaard musi być najsilniejszy.

3. Wout van Aert nie wystartuje. Van Aert jest najważniejszym kapitanem drogowym Vingegaarda w płaskich, przejściowych i wietrznych dniach, a on nie weźmie udziału w Tourze 2026 z powodu kontuzji. Upadł podczas treningu, wygrał etap Dauphine (teraz Tour Auvergne-Rhone-Alpes) z raną na łokciu, a następnie wycofał się z powodu infekcji. Jego nieobecność usuwa unikalny element z planszy Visma dokładnie na etapach, gdzie UAE Pogacara może dyktować warunki.

A potem jest czwarta rzecz, która nie jest nowa, ale budzi niepokój: forma Pogacara. Zakończył 2026 Tour de Suisse 21 czerwca, wygrywając etap 1 z przewagą ponad dwóch minut i czasówkę na etapie 4 o 0,31 s nad Mathieum van der Poelem, a następnie powiedział, że jego wyniki testów pokazują "Powiedziałbym, że jestem silniejszy." To nie jest cytat, który chce przeczytać rywal na trzy tygodnie przed wyścigiem.

Trasa 2026, odszyfrowana

Cała argumentacja opiera się na drodze, więc oto trasa, na której rzeczywiście toczyć się będzie walka o GC. Tour 2026 obejmuje 3 333 km w 21 etapach, z około 54 450 m całkowitego przewyższenia i pięcioma szczytowymi lub wysokogórskimi finiszem. Jest dokładnie jedna indywidualna jazda na czas: 26 km jazdy na czas na etapie 16 z Evian-les-Bains do Thonon-les-Bains wzdłuż Jeziora Genewskiego, po drugim dniu odpoczynku. Dla tak długiej trasy to uderzająco mało kilometrów jazdy na czas, a to ma ogromne znaczenie (więcej na ten temat poniżej).

Góry przychodzą w dwóch falach. Fala pierwsza to Pireneje, na początku. Etap 3 (Granollers do Les Angles, 196 km) dostarcza pierwszego górskiego finiszu, a etap 6 (Pau do Gavarnie-Gedre, 186 km) to pierwszy prawdziwy test GC, przechodząc przez Col d'Aspin (~12 km przy 6,5%) i Col du Tourmalet (17,1 km przy 7,3%), wspinaczkę, która decydowała o wynikach Touru w przeszłości.

Fala druga to obciążony "crescendo", i to tam wyścig najprawdopodobniej zostanie wygrany lub przegrany:

Etap Meta / kluczowa wspinaczka Profil Dlaczego to ważne
6 Col du Tourmalet 17,1 km @ 7,3% Pierwsza prawdziwa selekcja GC, Pireneje
15 Plateau de Solaison ~11,3 km @ 9% Pierwszy w historii finisz Touru; stromy i selektywny
16 Evian → Thonon ITT 26 km rolling Jedyna jazda na czas w wyścigu
19 Alpe d'Huez 21 zakrętów; 128 km etap Krótkie, wybuchowe pierwsze wzniesienie
20 Alpe d'Huez (królewski etap) 171 km, ~5 600 m przewyższenia Croix de Fer, Telegraphe, Galibier, a potem Alpe przez Sarenne
21 Paryż (circuit Montmartre) 130 km, 3x Rue Lepic Brukowany finał; sprint/ucieczka, nie GC

Nagłówkiem jest Alpe d'Huez double. Etapy 19 i 20 kończą się na legendarnym podjeździe z 21 zakrętami, po raz pierwszy od 1979 roku, kiedy Alpe gościła dwa kolejne finisze na szczycie. Etap 20 to królewski etap: 171 km z około 5,600 m przewyższenia (najwięcej w całym wyścigu), z Col de la Croix de Fer (~24 km przy 5.2%), Col du Telegraphe (~11.9 km przy 7.1%) i Col du Galibier (~17.7 km przy 6.9%, szczyt na 2,642 m) przed ostatnim odcinkiem do Alpe przez stromy Col de Sarenne. Cokolwiek mówi klasyfikacja generalna po Etapie 18, może tu zostać zdetonowane.

An annotated route map of the 2026 Tour de France from Barcelona to Paris, highlighting the five summit finishes (Tourmalet stage, Solaison, Alpe d'Huez x2) and the single Stage 16 individual time trial, with stage numbers and dates
An annotated route map of the 2026 Tour de France from Barcelona to Paris, highlighting the five summit finishes (Tourmalet stage, Solaison, Alpe d'Huez x2) and the single Stage 16 individual time trial, with stage numbers and dates

Które etapy pasują do Pogacara, a które do Vingegaarda

To jest sedno sprawy. Nie "kto jest lepszy" w abstrakcie, ale które konkretne etapy 2026 roku sprzyjają któremu kolarzowi i dlaczego. Mapując trasę na znane mocne strony obu kolarzy, obraz jest bliższy, niż sugerują kursy, ale wciąż przechyla się w jedną stronę.

Etap / cecha Profil Przewaga Uzasadnienie
Etap 1 TTT (Barcelona) 19.7 km, format indywidualny Pogacar Siła drużynowa UAE w czasówkach; nowy format karze słabsze jednostki
Etap 6 Tourmalet 17.1 km @ 7.3% Równi / lekka przewaga Vingegaarda Długi, stabilny gradient to klasyczny teren Vingegaarda
Etap 15 Solaison ~11.3 km @ 9% Pogacar Stromy, dynamiczny finisz nagradza wybuchowe przyspieszenia
Etap 16 ITT 26 km pagórkowaty Pogacar Obrońca tytułu w czasówkach; jedyna czasówka wyścigu
Etap 19 Alpe d'Huez 128 km, krótki i ostry Pogacar Krótki, intensywny wyścig sprzyja jego powtarzalnym atakom
Etap 20 królestwo 171 km, ~5,600 m, finisz Sarenne Vingegaard Utrzymana wysokość i wytrzymałość to sposób, w jaki wygrał w 2022–23
Etap 21 Montmartre 130 km, brukowany tor Żaden (GC) Dzień sprintu/ucieczki; w 2025 Van Aert zrzucił Pogacara tutaj

Dwa fakty dotyczące trasy zasługują na podkreślenie, a oba pochodzą bezpośrednio z wnętrza Visma. Dyrektor sportowy Grischa Niermann przyznał, że trasa "pasuje do Pogacara tak samo jak do Vingegaarda," wskazując, że jedynym naprawdę stromym finiszem na szczycie jest Col de Sarenne na Etapie 20, a jeden z nowych szczytów pirenejskich to "18 km, 3.5% podjazd, więc trudno będzie zrobić różnicę." Kiedy zespół rywala przyznaje, że trasa nie jest pułapką zbudowaną dla ich zawodnika, to coś znaczy.

Oto prosta zasada, której używam do analizy każdego górskiego etapu 2026 roku. Jeśli finisz podjazdu jest krótki i stromy (9% Solaison, nachylenie Sarenne), sprzyjaj wybuchowemu atakowi Pogacara. Jeśli dzień jest długi, wysoki i łączy wiele colów, tak że wyścig sprowadza się do skumulowanej wysokości i zmęczenia, a nie jednego przyspieszenia (królewski etap 20), sprzyjaj dieslowi Vingegaarda. Zgodnie z tą zasadą, trasa daje Vingegaardowi dokładnie jeden idealny etap, królowski etap, a Pogacarowi większość pozostałych, w tym jedyną czasówkę.

Diagram ilustrujący dwa profile podjazdów obok siebie — krótki, stromy finisz (Solaison, ~9%) oznaczony jako "odpowiada uderzeniu Pogacara" oraz długi, wielokolorowy dzień (królewski etap 20) oznaczony jako "odpowiada wytrzymałości Vingegaarda" — ilustrujący zasady decyzyjne, które etapy sprzyjają któremu kolarzowi
Diagram ilustrujący dwa profile podjazdów obok siebie — krótki, stromy finisz (Solaison, ~9%) oznaczony jako "odpowiada uderzeniu Pogacara" oraz długi, wielokolorowy dzień (królewski etap 20) oznaczony jako "odpowiada wytrzymałości Vingegaarda" — ilustrujący zasady decyzyjne, które etapy sprzyjają któremu kolarzowi

Argument ZA trasą pokonującą Pogacara

Pozwólcie, że szczerze przedstawię argumenty na rzecz Vingegaarda, ponieważ istnieje realny przypadek, a dobrze poinformowany fan zasługuje na to, by go usłyszeć. Oto argumenty, punkt po punkcie.

Góry są na końcu, a to jego teren. Dwa zwycięstwa Vingegaarda w Tourze opierały się na przewadze w trzecim tygodniu. To kolarz, który staje się silniejszy w porównaniu do stawki, gdy wyścig trwa. Trasa "crescendo", która odkłada najtrudniejsze podjazdy na etapy 19-20, jest teoretycznie stworzona dla człowieka, który przetrwa, a nie uderzy.

Podwójny Alpe d'Huez to dokładnie ta wytrzymałość, która wcześniej złamała Pogacara. Kolejne finisze na szczycie na tak trudnym podjeździe, kończące królewski etap z 5,600 m przewyższenia, to rodzaj kumulacyjnego obciążenia, które przyniosło Pogacarowi najgorsze dni w Tourze w 2022 i 2023 roku. Jeśli jest słabość do znalezienia w nim, to właśnie ten młot najprawdopodobniej ją odkryje.

Jego forma w 2026 roku jest najlepsza od ostatniego zwycięstwa w Tourze. Spójrz na sezon: Paris-Nice o 4:23, Volta a Catalunya oraz Giro d'Italia o 5:22 z pięcioma zwycięstwami etapowymi. To nie są liczby kolarza, który chce się utrzymać. To liczby kolarza, który wygrywa wszystko, co widać, z ogromnymi przewagami. Silnik jest niewątpliwie tam.

Ma dowody. W przeciwieństwie do każdego innego nazwiska na liście startowej, Vingegaard naprawdę pokonał Pogacara w Tourze, i to nie raz, ale dwa razy, o 2:43 i 7:29. Trasa 2026 roku, bardziej niż jakakolwiek od 2023, replikuje warunki tych zwycięstw.

Lista kontrolna dla optymistycznego scenariusza, czyli co musi pójść dobrze dla Vingegaarda:

  • [ ] Przybyć na pierwszy dzień odpoczynku w odległości ~1 minuty od Pogacara (ograniczyć straty w TTT i Solaison)
  • [ ] Przetrwać czasówkę na etapie 16 z maksymalnie ~45 sekundami straty
  • [ ] Mieć Seppa Kussa i Matteoa Jorgensona w pełni sił na Alpy
  • [ ] Nie wykazywać żadnego zmęczenia Giro do drugiego dnia odpoczynku
  • [ ] Izolować Pogacara na królewskim etapie 20 i zaatakować na Sarenne
  • [ ] Znaleźć jeden dzień, w którym Pogacar naprawdę pęknie, a nie tylko osłabnie

Oznacz wszystkie sześć i Vingegaard wygrywa. Problem w tym, że lista jest długa, a każde pole musi być zaznaczone na zielono.

Argument PRZECIW: dlaczego Tadej prawdopodobnie nadal wygrywa

Oto kontrargument, który jest silniejszy, dlatego Pogacar jest faworytem. Pesymistyczny scenariusz dla Vingegaarda to tak naprawdę cztery trudne problemy nałożone na siebie.

Problem pierwszy: ten Pogacar naprawił stare słabości. Cała optymistyczna teza opiera się na podatności w trzecim tygodniu i na dużej wysokości. Ale jak powiedział Domestique, "ta wersja Pogacara już nie wydaje się podatna na dużą wysokość i trudy trzeciego tygodnia." Książka z lat 2022-23 pokonała młodszego, bardziej kruchliwego Pogacara. Wyniki z 2024 i 2025 roku (marginesy zwycięstwa 6:17 i 4:24) są dowodem na to, że problem został naprawiony.

Problem drugi: charakter trasy mu odpowiada, a brak kilometrów czasówki szkodzi stawce. Większość decydujących finiszów jest krótka i stroma, Solaison przy 9%, podjazd Sarenne, które nagradzają powtarzalne przyspieszenia Pogacara. A przy tylko jednej 26 km ITT, prawie nie ma płaskiego terenu do czasówki. To cicho odbiera dźwignię rywalowi bardziej skoncentrowanemu na czasówkach (np. Remco Evenepoel), a także uniemożliwia komukolwiek odzyskanie minut, które Pogacar zdobywa na wzgórzach. Eksperci Bob Roll i Tejay van Garderen obaj wydali jednoznaczne werdykty "nikt nie pokona Pogacara" z zasadniczo tego powodu.

Problem trzeci: UAE zdobywa czas w pierwszym dniu. Nowa indywidualna czasówka Stage 1 TTT nagradza najsilniejszą jednostkę zbiorową, a głębokość UAE wokół Pogacara jest najgłębsza w wyścigu. Spodziewaj się, że zacznie góry już na prowadzeniu, co oznacza, że Vingegaard musi atakować z deficytem, na terenie, który w większości nie sprzyja atakom.

Problem czwarty: Giro to ryzyko zmęczenia, a nie tylko odznaka formy. ProCyclingUK wskazał zmęczenie Giro-Tour jako "pierwsze ryzyko." Wygranie trzytygodniowego Grand Tour w maju, nawet dominująco, wiąże się z kosztem, który historycznie ujawnia się w (zgadłeś) trzecim tygodniu następnego Grand Tour. Podwójny Alpe d'Huez równie łatwo może ujawnić zmęczone nogi Vingegaarda, jak i Pogacara.

Oto więc rzeczywistość w kontekście pesymistycznym. Cała droga Vingegaarda do zwycięstwa prowadzi przez trzeci tydzień, a trzeci tydzień to dokładnie tam, gdzie (a) Pogacar już nie pęka i (b) zmęczenie Giro uderza najmocniej. Plan wymaga, aby jego najsilniejsza faza zbiegła się z jego największym ryzykiem. To trudna karta do zagrania.

Dwukolumnowa infografika "bull case vs bear case" przedstawiająca argumenty za zwycięstwem Vingegaarda po lewej stronie i argumenty za utrzymaniem Pogacara po prawej, z paskiem werdyktowym na dole
Dwukolumnowa infografika "bull case vs bear case" przedstawiająca argumenty za zwycięstwem Vingegaarda po lewej stronie i argumenty za utrzymaniem Pogacara po prawej, z paskiem werdyktowym na dole

Szanse i czarne konie

Podążaj za pieniędzmi, ponieważ rynek gromadzi więcej informacji niż jakiekolwiek pojedyncze spojrzenie. Bukmacherzy czynią Pogacara faworytem, i to nie jest bliskie.

Kolarz Szanse na zwycięstwo (czerwiec 2026) Implikowane prawdopodobieństwo wygranej
Tadej Pogacar ~1.70–1.85 >55%
Jonas Vingegaard ~4.0–5.0 ~22%
Remco Evenepoel ~15 ~6%
Almeida / Lipowitz ~18 ~5%
Juan Ayuso ~20 ~5%
Primoz Roglic ~80 ~1%

Dla kontekstu, jak rok się rozwijał: zdjęcie z lipca 2025 miało Pogacara jeszcze krótszego na 1.25, z Vingegaardem na 5, Evenepoel 15, Almeida/Lipowitz 18, Ayuso 20 i Roglic 80. Lekki drift w kierunku Vingegaarda (z ~5.0 w kierunku 4.0) dokładnie odzwierciedla to, co argumentuje ten artykuł. Trasa i jego forma w Giro przesunęły rynek, ale nie na tyle, aby uczynić to równą szansą.

Poziomy wykres słupkowy implikowanego prawdopodobieństwa wygranej w klasyfikacji generalnej Tour de France 2026, pokazujący Pogacara powyżej 55% dominującego nad Vingegaardem na ~22%, z Evenepoel, Lipowitz, Almeida, Ayuso i Roglic jako małe słupki, wizualizując, jak jednostronny jest rynek zakładów
Poziomy wykres słupkowy implikowanego prawdopodobieństwa wygranej w klasyfikacji generalnej Tour de France 2026, pokazujący Pogacara powyżej 55% dominującego nad Vingegaardem na ~22%, z Evenepoel, Lipowitz, Almeida, Ayuso i Roglic jako małe słupki, wizualizując, jak jednostronny jest rynek zakładów

Ciemne konie i dlaczego żadne z nich obecnie nie stanowi prawdziwego zagrożenia dla GC:

  • Remco Evenepoel (~15) to oczywisty "trzeci człowiek", ale prawie całkowity brak kilometrów ITT na trasie odbiera mu jego największą broń. W czystym wspinaniu jest krok poniżej dwóch najlepszych przez trzy tygodnie.
  • Florian Lipowitz / Joao Almeida (~18): Lipowitz był trzeci w 2025 roku, ale +11:00 w tyle; Almeida to znakomity wspinacz, ale ma tendencję do słabnięcia lub wypada z rywalizacji o GC. Kandydaci na podium, nie zwycięzcy.
  • Juan Ayuso (~20): prodigijny talent, ale niekonsekwentny przez trzy tygodnie.
  • Primoz Roglic (~80): werdykt rynku na temat 36-latka z długą historią kontuzji jest brutalny, ale sprawiedliwy.

Wnioskiem jest to, że to wyścig dwóch koni z wyraźnym faworytem i jednym wiarygodnym rywalem. Wszyscy inni walczą o ostatni krok na podium.

Werdykt: czy trasa w końcu pokona Tadeja?

Czas na podjęcie decyzji, a nie na wahania. Oto moja szczera probabilistyczna ocena.

Trasa daje Vingegaardowi lepszą okazję do tego niż mówi księga form. To jest naprawdę prawda. Zwiększające się napięcie, podwójne Alpe d'Huez, 5,600 m królowa etapu: to są warunki, w których pokonał Pogacara w 2022 i 2023 roku, odtworzone bardziej wiernie niż w jakimkolwiek roku od tamtej pory. Gdybyś projektował trasę, aby pokonać Pogacara, zbudowałbyś coś bliskiego temu. Zespół Vingegaarda przyznaje, że to nie wystarcza, ale idzie dalej niż w 2024 czy 2025 roku.

A jednak pokonanie tego Pogacara wymaga, aby trzy rzeczy zgrały się jednocześnie: niemal idealna regeneracja po Giro, które wygrał o 5:22, trasa, która głównie oddaje mocne finisze i jedyny czasówkę jego rywalowi, oraz rzeczywisty kryzys Tadeja od kolarza, który spędził dwa sezony udowadniając, że już nie pęka. Zsumuj te prawdopodobieństwa, a znajdziesz się mniej więcej tam, gdzie bukmacherzy: Pogacar jest wygodnym faworytem z ~1.70–1.85, Vingegaard to żywy, ale drugi outsider w okolicach 4.0–5.0.

Więc werdykt. Pogacar jest słusznym faworytem do zdobycia piątego tytułu Touru, który wyrówna rekord, a najbardziej prawdopodobnym wynikiem 2026 roku jest kolejne zwycięstwo Pogacara mierzone w minutach, a nie sekundach. Ale to najbliżej, jak to pytanie było od 2023 roku, a miejsce do obserwacji to Etap 20, królowa etapu do Alpe d'Huez przez Sarenne. Jeśli Vingegaard kiedykolwiek znowu odwróci tę rywalizację, to ta droga, około 24 lipca, jest miejscem, gdzie to się wydarzy. Postaw na Pogacara, obserwuj Vingegaarda i zaznacz króla etapu na czerwono.

Grafika podsumowująca werdykt pokazująca wagę prawdopodobieństwa przechyloną w stronę Pogacara na rekordowe piąte zwycięstwo w Tourze (wyrównując Merckxa, Hinaulta, Anquetila, Induraina), z oznaczeniem na Etapie 20 (królowa etapu Alpe d'Huez, ~24 lipca) jako najlepsza szansa Vingegaarda
Grafika podsumowująca werdykt pokazująca wagę prawdopodobieństwa przechyloną w stronę Pogacara na rekordowe piąte zwycięstwo w Tourze (wyrównując Merckxa, Hinaulta, Anquetila, Induraina), z oznaczeniem na Etapie 20 (królowa etapu Alpe d'Huez, ~24 lipca) jako najlepsza szansa Vingegaarda

Najczęściej zadawane pytania

Czy Pogacar może zostać pokonany w 2026 roku podczas Tour de France? Teoretycznie tak, ale jest wyraźnym faworytem z około 1.70–1.85 (ponad 55% implikowane prawdopodobieństwo). Trasa z większym obciążeniem, podwójne Alpe d'Huez i silna forma Vingegaarda z Giro dają Duńczykowi realną szansę, ale Pogacar wygrał cztery z ich sześciu bezpośrednich Tourów i edycję 2025 o 4:24. Najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest kolejne zwycięstwo Pogacara.

Kto jest faworytem do 2026 roku podczas Tour de France i jakie są kursy? Tadej Pogacar jest faworytem z kursami około 1.70–1.85. Jonas Vingegaard jest drugim faworytem z kursami w okolicach 4.0–5.0, a Remco Evenepoel następny z około 15, potem Joao Almeida i Florian Lipowitz w okolicach 18, Juan Ayuso około 20, a Primoz Roglic to długi strzał w okolicach 80.

Czy trasa 2026 sprzyja Pogacarowi czy Vingegaardowi? Jest bliżej, niż sugerują kursy, ale skłania się ku Pogacarowi. Większość decydujących finiszy jest krótka i stroma (Solaison przy 9%, wzniesienie Sarenne), co odpowiada jego wybuchowym przyspieszeniom, a jest tylko jedna czasówka na 26 km. Dyrektor sportowy Visma, Grischa Niermann, przyznał, że trasa "sprzyja Pogacarowi tak samo jak Vingegaardowi." Jedyna etapa, która naprawdę sprzyja Vingegaardowi, to królewska etapa 20 do Alpe d'Huez.

Jaki jest bilans bezpośrednich starć między Pogacarem a Vingegaardem? W nowej erze Pogacar wygrał cztery Toury (2020, 2021, 2024, 2025) i Vingegaard dwa (2022, 2023), co daje przewagę 4–2 w ich sześciuletnim pojedynku. Vingegaard nigdy nie zajął niższej pozycji niż druga w Tourze. Ostatnie różnice: Pogacar o 6:17 w 2024 i 4:24 w 2025; Vingegaard o 7:29 w 2023 i 2:43 w 2022.

Czy podwójne Giro-Tour pomaga czy szkodzi Vingegaardowi w Tourze 2026? I to, i to. Wygrana w 2026 Giro o 5:22 dowodzi, że jego forma jest najlepsza od 2023, ale koszt zmęczenia związany z wygraną w Grand Tour w maju zazwyczaj ujawnia się w trzecim tygodniu następnego, dokładnie tam, gdzie Tour 2026 jest najtrudniejszy (podwójne Alpe d'Huez) i dokładnie tam, gdzie Vingegaard musi być najsilniejszy. ProCyclingUK nazwał zmęczenie związane z podwójnym startem "pierwszym ryzykiem."

Jakie są kluczowe etapy GC w Tour de France 2026? Obserwuj Etap 6 (Col du Tourmalet, 17.1 km przy 7.3%), Etap 15 (Plateau de Solaison, ~11.3 km przy 9%, pierwszy w historii finisz Touru), Etap 16 (jedyna czasówka na 26 km), a przede wszystkim Etapy 19 i 20, z podwójnymi finiszami w Alpe d'Huez, gdzie Etap 20 to 171 km, ~5,600 m królestwo etapowe przez Croix de Fer, Telegraphe i Galibier.

Jak nowy format drużynowej czasówki na Etapie 1 wpływa na GC? 19.7 km TTT w Barcelonie wykorzystuje nowy format, w którym indywidualny czas każdego zawodnika liczy się do GC, zamiast klasycznej zasady czwartego zawodnika na mecie. Oznacza to, że mogą się otworzyć luki w zespole, żaden lider GC nie może się ukryć, a silna drużyna, jak UAE Pogacara, może zdobyć czas już w pierwszym dniu. CEO Visma publicznie skrytykował ten format.

Czy nieobecność Wouta van Aerta zaszkodzi Vingegaardowi? Tak, znacząco. Van Aert nie wystartuje w Tourze 2026 z powodu kontuzji, co odbiera Vingegaardowi jego najsilniejszego kapitana na płaskich, przejściowych i wietrznych etapach, dokładnie w dniach, kiedy UAE Pogacara może kontrolować lub atakować. Visma będzie polegać na Seppie Kussie i Matteo Jorgensonie, ale nie zastąpią oni wszechstronnej mocy Van Aerta.

Kiedy i gdzie rozpoczyna się Tour de France 2026? Tour de France 2026 (113. edycja) odbędzie się od 4 do 26 lipca 2026, zaczynając od 19.7 km drużynowej czasówki w Barcelonie, pierwszego Grand Depart w stolicy Katalonii, i kończąc na Polach Elizejskich w Paryżu 26 lipca, po ostatnim etapie na brukowanej trasie Montmartre.


Jedź w RydeCruz — wydajne koszulki kolarskie z oddychającego materiału Bamboo BreathTech, darmowa wysyłka na całym świecie.

Przeglądaj wszystkie koszulki →

RELATED ARTICLES