Tour de France 2026 Rower: Na jakich rowerach jeżdżą wszystkie 23 profesjonalne drużyny w tym lipcu

Tour de France 2026 Bikes: What All 23 Pro Teams Are Riding This July

Rowery Tour de France 2026: Co jeżdżą wszystkie 23 profesjonalne drużyny w lipcu

4 lipca 2026 roku peloton wyrusza z Barcelony na 21-etapowy wyścig o długości około 3,330 km do Paryża, a każdy rower na tej linii startowej kosztuje więcej niż mały samochód. To jedyny przewodnik, który znalazłem, mapujący wszystkie 23 drużyny w jednym miejscu: dokładne ramy, grupy, koła i opony, wielkie zmiany sponsorów, które miały miejsce tej zimy, oraz co to naprawdę oznacza, jeśli chcesz kupić kawałek tego marzenia. Jest zaktualizowany na wyścig 2026, z rzeczywistymi cenami, rzeczywistymi danymi laboratoryjnymi i techniczną historią stojącą za najszybszymi rowerami na świecie.

Kluczowe informacje

- 23 drużyny stają w 2026 roku (18 WorldTeams + 5 ProTeams), a pole dzieli się mniej więcej Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, z TotalEnergies jako jedynym niepewnym.

- Tadej Pogačar broni swojego tytułu na radykalnym Colnago Y1Rs aero rowerze, tym samym sprzęcie, na którym wygrał cztery etapy Tour 2025.

- Wielkie zmiany w 2026: Bahrain Victorious przeszedł z Merida na Bianchi, EF Education-EasyPost przeszedł z Shimano na SRAM Red AXS, a TotalEnergies przeszedł z ENVE na Cube, plus przetasowanie sponsorów kół w pięciu drużynach.

- Kompletna rowerowa specyfikacja Tour kosztuje teraz ~€13,000–€16,000+, wszystko zbudowane zgodnie z niezmienioną minimalną wagą UCI 6.8 kg.

- Historia wartości 2026 to Van Rysel RCR-F z Decathlonu, prawdziwy flagowiec WorldTour w cenie około połowy ceny swoich rywali.

Tour de France zawsze był zarówno pokazem handlowym, jak i wyścigiem rowerowym. Jednak 2026 rok to niezwykle intensywny czas dla miłośników sprzętu wśród nas. Pod obroną mistrza znajduje się nowy aero superbike, lojalność wobec grupy, która trwała przez dekadę, właśnie się złamała, budżetowa marka cicho kompromituje establishment, a najbardziej oczekiwana rama roku wciąż ściga się w nieoznakowanym kamuflażu. Jeśli oglądałeś Tour 2025 i zatrzymałeś transmisję, aby zapytać "co to jest?", to jest twoje odniesienie.

Zacznijmy tam, gdzie każda dobra sesja rozpoznawania rowerów powinna się rozpocząć, z pełnym polem przedstawionym w jednej tabeli.

Pole 2026 Tour w skrócie: główna tabela porównawcza

Oto fragment do zakładki. Każda z 23 drużyn biorących udział w Tour de France 2026, z ramą, grupą i kołami w jednym widoku. Pole składa się z 18 WorldTeams oraz 5 ProTeams (dzikie karty i automatyczne zaproszenia), a hiszpańska ProTeam Caja Rural otrzymała szansę debiutu kosztem bardziej znanych nazw.

Jedna uwaga przed tabelą. Kilka wpisów budzi szczere wątpliwości, i wolę je zaznaczyć niż zgadywać. Grupa TotalEnergies na 2026 rok była w momencie raportowania nadal oznaczona jako TBC (Shimano lub SRAM), a grupa Decathlonu była zgłaszana w obie strony. Gdzie badania są pewne, tabela jest pewna.

Drużyna Rama (marka & model) Grupa Koła
UAE Team Emirates-XRG Colnago Y1Rs / V5Rs Shimano Dura-Ace ENVE
Visma–Lease a Bike Cervélo S5 / R5 SRAM Red AXS Rezerwacja
Red Bull–Bora–hansgrohe Specialized Tarmac SL8 SRAM Red AXS Roval
Lidl-Trek Trek Madone SRAM Red AXS Bontrager
INEOS Grenadiers Pinarello Dogma F Shimano Dura-Ace Scope (nowość na 2026)
Bahrain Victorious Bianchi (nowość na 2026) Shimano Dura-Ace Vision
EF Education-EasyPost Cannondale SRAM Red AXS (nowość na 2026) Vision
Soudal Quick-Step Specialized Tarmac Shimano Dura-Ace Roval
Groupama-FDJ Wilier Shimano Dura-Ace Miche Kleos (nowość na 2026)
Movistar Canyon Shimano Dura-Ace DT Swiss
Lotto-Intermarché Cube SRAM OQUO (nowość na 2026)
Alpecin-Deceuninck Canyon Shimano Dura-Ace Koła Shimano (nowość na 2026)
Cofidis Look 795 Blade RS Campagnolo Super Record Campagnolo Bora
Astana Wilier Shimano Dura-Ace Corima
Picnic PostNL Scott Shimano Dura-Ace Ursus (nowość na 2026)
Arkéa-B&B Hotels Bianchi SRAM Vision
Decathlon-AG2R Van Rysel RCR-F SRAM / Shimano (zgłoszone w obie strony) Swiss Side
Israel-Premier Tech Factor Shimano Dura-Ace Black Inc
Tudor Pro Cycling BMC SRAM Red AXS CADEX / DT Swiss
TotalEnergies Cube (nowość na 2026) TBC (Shimano lub SRAM) ENVE
Pinarello-Q36.5 Pinarello Dogma F SRAM Red AXS DT Swiss
Uno-X Mobility Dare Shimano Dura-Ace Zipp
Caja Rural (debiut) (debiut ProTeam) Shimano
Czysta, kolorowa infografika w formie siatki wszystkich 23 drużyn Tour de France 2026, uporządkowanych w kolumnach według Ramy, Zestawu i Kół, z logo marek i kolumną zestawów cieniowaną według marki (Shimano niebieski, SRAM czerwony, Campagnolo srebrny), aby podział 11/10/1 był widoczny na pierwszy rzut oka.
Czysta, kolorowa infografika w formie siatki wszystkich 23 drużyn Tour de France 2026, uporządkowanych w kolumnach według Ramy, Zestawu i Kół, z logo marek i kolumną zestawów cieniowaną według marki (Shimano niebieski, SRAM czerwony, Campagnolo srebrny), aby podział 11/10/1 był widoczny na pierwszy rzut oka.

Jeśli zapamiętasz tylko trzy rzeczy z tej tabeli, niech będą to te. Największe marki w stawce to nadal Specialized, Pinarello, Cervélo, Trek i Colnago. Shimano i SRAM są teraz na równi na szczycie. A rynek kół szybko się fragmentuje, gdy nowi sponsorzy wchodzą do WorldTour. Reszta tego przewodnika wyjaśnia, dlaczego każda z tych kwestii ma znaczenie.

Co nowego w 2026: wielkie zmiany sprzętowe

To jest sekcja "dlaczego warto to przeczytać teraz". Kontrakty sponsorów zmieniają się w okresie między sezonami, a zima 2025–26 przyniosła wyjątkowo dużą liczbę zmian. Jeśli przestałeś zwracać uwagę po Tourze 2025, oto wszystko, co się zmieniło.

Bahrain Victorious zmienił ramy z Merida na Bianchi. To najważniejsza zmiana ramy roku: zespół WorldTour odchodzi od długoletniego partnera, aby jeździć na włoskim ikonie w kolorze celeste-zielonym. Zachowali swoje Shimano Dura-Ace i koła Vision, więc jedyną rzeczą, która się zmieniła, jest rama pod zawodnikami.

EF Education-EasyPost zmienił zestawy z Shimano Dura-Ace na SRAM Red AXS. To ta zmiana, która zaskoczyła doświadczonych obserwatorów technologii. Po około dekadzie na Shimano, różowa drużyna przeszła całkowicie na bezprzewodowy system, pozostając przy ramach Cannondale i kołach Vision. To także ciekawy symbol szerszej historii, ponieważ SRAM spędził ostatnie dwa sezony, zbliżając się do Shimano na samym szczycie sportu.

TotalEnergies zmieniło ramy z ENVE na Cube, przy czym ENVE ma pozostać partnerem w zakresie kół. Jak wspomniałem wcześniej, grupy 2026 roku drużyny były nadal do ustalenia (Shimano lub SRAM) w momencie, gdy umowy zostały ogłoszone, co stanowi jedno z dwóch naprawdę otwartych pytań w tej dziedzinie.

Następnie mamy przetasowanie kół, które jest miejscem, gdzie 2026 naprawdę się zmienia:

  • INEOS Grenadiers → koła Scope, kończąc ich wcześniejszą mieszankę Shimano / Princeton CarbonWorks.
  • Lotto-Intermarché → OQUO.
  • Groupama-FDJ → Miche Kleos.
  • Picnic PostNL → Ursus.
  • Alpecin → koła Shimano.

Jest też zupełnie nowy zespół. Pinarello-Q36.5 to świeża umowa ProTeam na 2026 rok, jeżdżąca na Pinarello Dogma F z SRAM Red AXS, co jest znaczącą kombinacją, biorąc pod uwagę, że Pinarello historycznie kojarzy się z INEOS wyposażonym w Shimano. A debiut Caja Rural dodaje hiszpański zespół ProTeam do stawki po raz pierwszy, co wydaje się odpowiednie dla Touru, który zaczyna się w Barcelonie.

Grafika "co się zmieniło w 2026 roku" pokazująca strzałki od starego sponsora do nowego sponsora dla każdej zmiany — Merida→Bianchi, Shimano→SRAM (EF), ENVE→Cube (TotalEnergies), oraz pięć umów dotyczących kół — pogrupowanych w ramy, grupy i koła.
Grafika "co się zmieniło w 2026 roku" pokazująca strzałki od starego sponsora do nowego sponsora dla każdej zmiany — Merida→Bianchi, Shimano→SRAM (EF), ENVE→Cube (TotalEnergies), oraz pięć umów dotyczących kół — pogrupowanych w ramy, grupy i koła.

Słowo dla kupujących, ponieważ zmiany sponsorów to użyteczny sygnał, ale nie wyrocznia. Kiedy zespół WorldTour przechodzi na nowy zestaw lub koła po dekadzie lojalności, zazwyczaj oznacza to, że nowy produkt osiągnął prawdziwą parytet na najwyższym poziomie, co warto zauważyć, jeśli sam kupujesz tę markę. Ale zespoły zmieniają się także dla pieniędzy, a nie tylko dla marginalnych zysków. Dlatego traktuj te ruchy jako flagę "teraz jest konkurencyjnie", a nie dowód, że jedna marka przewyższa inną.

Rower, na który wszyscy zwracają uwagę: Colnago Y1Rs Pogačara

Nie ma roweru, który przyciągałby więcej uwagi w 2026 roku niż ten pod obroną mistrza. Tadej Pogačar wygrał swoje czwarte Tour de France w 2025 roku, wyprzedzając Jonasa Vingegaarda i Floriana Lipowitza, i wraca jako faworyt. Jego główną bronią jest Colnago Y1Rs, pierwszy w pełni aerodynamiczny rower włoskiej marki od modelu Concept z 2017 roku.

To liczby sprawiają, że ma to znaczenie. Y1Rs zadebiutował w grudniu 2024 roku, a Colnago twierdzi, że jest o 20 watów szybszy przy 50 km/h niż wychodzący model V4Rs, potrzebując 395 W, aby utrzymać 50 km/h w porównaniu do 415 W, dzięki 19% mniejszej powierzchni czołowej, wszystko przy deklarowanej wadze ramy wynoszącej 965 g. W sporcie, w którym zespoły gonią pojedyncze waty, zysk aerodynamiczny o 20 W jest ogromny. Pogačar potwierdził to na drodze, wygrywając cztery etapy Touru 2025 na Y1Rs (etapy 4, 7, 12 oraz górski czasówka na etapie 13), a jego kolega z drużyny Tim Wellens dodał piątą wygraną UAE na tej samej ramie.

Najciekawszy wybór ma charakter taktyczny. Dlaczego Pogačar jeździ na ciężkim rowerze aerodynamicznym, mimo że ma lżejszy rower wspinaczkowy Colnago V5Rs, nawet w górach? Ponieważ na większości nowoczesnych etapów Touru, z ich długimi dolinami, szybkimi zjazdami i łagodnymi podjazdami, opór aerodynamiczny kosztuje więcej czasu niż kilka set gramów wagi ramy kiedykolwiek będzie. Jego typowa konfiguracja wyścigowa Y1Rs waży około 7.2–7.5 kg, co jest komfortowo powyżej dolnej granicy UCI, a on przełącza się na dedykowany rower wspinaczkowy tylko wtedy, gdy etap jest wystarczająco stromy, aby zmienić rachunek.

A kiedy tak jest, UAE idzie na całość. Na etapie Mont Ventoux w 2025 roku zespół używał odchudzonego, surowego węgla "papierowo cienkiego lakieru" Y1Rs ważącego nieco ponad 7 kg, a wersja z trikami podobno osiągnęła 6.9 kg. Ich najlżejszy rower wspinaczkowy Colnago V5Rs ważył 6.765 kg, co jest zaledwie 35 g poniżej limitu UCI. To granica inżynieryjna: oszczędzanie gramów, aż będziesz o krok od bycia nielegalnym.

Szczegóły budowy Pogačara na 2026 rok Specyfikacja
Główny rower wyścigowy Colnago Y1Rs (aero)
Rower wspinaczkowy Colnago V5Rs
Grupa Shimano Dura-Ace Di2 (12-speed)
Koła ENVE SES 4.5 Pro
Opony Continental, 30 mm na Y1Rs (~32 mm zmierzone); 28 mm na V5Rs
Typowa waga wyścigowa ~7.2–7.5 kg (Y1Rs)
Najlżejsze wersje ~6.9 kg (Y1Rs special) / 6.765 kg (V5Rs)
Cena detaliczna (specyfikacja Tour Y1Rs) ~€16,000–€17,000
Szczegóły 2026 Zmiana siodła Prologo → Fizik
Schemat przekrojowy Colnago Y1Rs z zaznaczonymi cechami aerodynamicznymi — głęboka główka ramy, zintegrowany kokpit i obniżone tylne widełki — z etykietami wskazującymi "20 watów oszczędności przy 50 km/h," "19% mniejsza powierzchnia czołowa," oraz "965 g deklarowanej wagi ramy."
Schemat przekrojowy Colnago Y1Rs z zaznaczonymi cechami aerodynamicznymi — głęboka główka ramy, zintegrowany kokpit i obniżone tylne widełki — z etykietami wskazującymi "20 watów oszczędności przy 50 km/h," "19% mniejsza powierzchnia czołowa," oraz "965 g deklarowanej wagi ramy."

Pro tip: lekcja dla zwykłych kolarzy jest taka sama, jaką UAE stosuje na każdym etapie. O ile lokalne podjazdy nie są naprawdę brutalne i długotrwałe, aerodynamiczny uniwersalny rower przewyższa czysty rower wspinaczkowy dla prawie wszystkich, prawie przez cały czas. Prosi sięgają po ultralekki rower tylko wtedy, gdy nachylenie się opłaca.

Grupy: bitwa Shimano vs SRAM vs Campagnolo

Gdy zedrzesz farbę, każdy rower Touru korzysta z jednej z trzech grup, a równowaga sił w 2026 roku jest najbliższa od lat. Wśród 23 zespołów podział wygląda mniej więcej Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, z 1 niezdecydowanym (TotalEnergies). Shimano nadal prowadzi, ale tylko jednym zespołem wśród potwierdzonych konfiguracji. Dekadę temu byłoby to przytłaczające zwycięstwo Shimano. Rewolucja bezprzewodowa SRAM rzeczywiście przedefiniowała sytuację.

Każda marka sprzedaje odmienną filozofię. Shimano Dura-Ace R9200 Di2 to wybór establishmentu: 12-biegowy, półbezprzewodowy (bezprzewodowe manetki, przewodowe przerzutki do centralnej baterii), tylko tarczowy, ceniony za precyzyjne i niezawodne zmiany biegów. SRAM Red AXS, zaprojektowany na nowo w 2024 roku, jest całkowicie bezprzewodowy, w większości wersji wyposaża się w zintegrowany miernik mocy Quarq i zredukował wagę o 100–150 g w porównaniu do poprzedniego Reda. Campagnolo Super Record Wireless to egzotyczny wyjątek, jedyna 13-biegowa grupa w peletonie, obsługiwana przez jeden zespół.

Grupa Biegi Bezprzewodowa Miernik mocy Przybliżona cena
Shimano Dura-Ace R9200 Di2 12 Półbezprzewodowa Opcjonalny / dodatkowy ~US$4,000–4,500 (€3,600–4,000)
SRAM Red AXS (2024) 12 Całkowicie bezprzewodowa Zintegrowany (Quarq) w większości wersji ~US$3,500–3,900 (€3,300–3,700)
Campagnolo Super Record Wireless 13 Całkowicie bezprzewodowa Opcjonalny ~US$5,000–5,500 (€4,800–5,200)

Historia Campagnolo jest romantyczna. Cofidis to jedyny zespół Campagnolo w Tourze 2026, korzystający z Look 795 Blade RS z kołami Campagnolo Bora, jedyna 13-biegowa konfiguracja w 12-biegowym peletonie i najdroższa grupa halo z trzech. To zarówno dziedzictwo, jak i wydajność.

Ramowy schemat decyzji — która filozofia grupy pasuje do Ciebie?

  1. Chcesz sprawdzonej niezawodności i najszerszej sieci sklepów/serwisów → Shimano Dura-Ace (lub jego doskonały odpowiednik Ultegra).
  2. Chcesz najlżejszej konfiguracji, pełnej bezprzewodowej prostoty i wbudowanego miernika mocy → SRAM Red AXS.
  3. Chcesz najwięcej biegów, największej ekskluzywności i płacisz za to uczucie → Campagnolo Super Record Wireless.
Trójkolumnowa tabela porównawcza Shimano Dura-Ace vs SRAM Red AXS vs Campagnolo Super Record Wireless, z ikonami wierszy dla prędkości, typu bezprzewodowego, miernika mocy i ceny, oraz małym paskiem na dole pokazującym podział zespołu 11 / 10 / 1 w peletonie 2026.
Trójkolumnowa tabela porównawcza Shimano Dura-Ace vs SRAM Red AXS vs Campagnolo Super Record Wireless, z ikonami wierszy dla prędkości, typu bezprzewodowego, miernika mocy i ceny, oraz małym paskiem na dole pokazującym podział zespołu 11 / 10 / 1 w peletonie 2026.

Najważniejsza informacja, którą można stąd wyciągnąć, jest również najbardziej wyzwalająca: peleton 2026 nie zgadza się już co do "najlepszego" zestawu osprzętu. Gdy najszybsze drużyny na świecie są prawie równo podzielone między Shimano i SRAM, możesz wybierać na podstawie ceny, wagi, preferencji bezprzewodowych i dostępności serwisu, nie obawiając się wyboru "złego" rozwiązania.

Koła i opony: co naprawdę używają profesjonaliści

To szczegół, który większość przewodników pomija, a tutaj możesz naprawdę nauczyć się czegoś, co zastosujesz w swoim rowerze. Nagłówek: profesjonaliści używają głębszych obręczy i szerszych opon, niż większość amatorów zdaje sobie sprawę.

W przypadku kół peleton porusza się w zakresie głębokości 45–60 mm. Oczekuj około 45 mm DT Swiss ERC w zestawach Dura-Ace, 48–50 mm Roval i ENVE oraz 50–60 mm Zipp Firecrest / NSW na płaskich i pagórkowatych etapach. Drużyny schodzą do 35–45 mm tylko w najlżejsze dni górskie, kiedy każdy gram rotującej wagi na długiej wspinaczce przewyższa karę aerodynamiczną. Innymi słowy, domyślnie wybierają głębokie obręcze, ponieważ większość etapu Grand Tour spędza się na terenie, gdzie aerodynamika ma przewagę.

Opony zmieniły się jeszcze bardziej. Normą wyścigową stały się opony o szerokości 28–30 mm, z 32 mm na trudnych etapach, takich jak kostka brukowa czy odcinki żwirowe. A oto część, która zaskakuje ludzi: nowoczesne szerokie obręcze sprawiają, że opony mają większe wymiary niż podano na etykiecie, więc opona oznaczona jako 28 mm często mierzy 30–31 mm w rzeczywistości, co oznacza, że profesjonaliści obecnie powszechnie używają prawdziwych 30 mm. Stare przekonanie "węższe jest szybsze" odeszło w niepamięć. Szersze opony przy niższym ciśnieniu są szybsze i bardziej komfortowe na rzeczywistych drogach.

Liczby laboratoryjne dokładnie opowiadają tę historię:

Opona (30 mm) Mierzona szerokość Waga Opór toczenia Przybliżona cena
Continental GP5000 S TR 31.0 mm ~301 g 11.0 W ~€89.95
Pirelli P Zero Race TLR RS 31.9 mm ~320 g 12.0 W ~€89.90
Vittoria Corsa Pro (bawełniana osłona) ~€95.95

Ustawienie Pogačara to idealny przykład. Używał kół ENVE SES 4.5 Pro z oponami Continental o szerokości 30 mm na Y1Rs (mierzących ~32 mm na szerokich obręczach), a następnie przeszedł na 28 mm na rowerze wspinaczkowym V5Rs, a nawet testował nową oponę wyścigową Continental Archetype. To ta sama logika, co w przypadku wyboru ramy: maksymalizacja aerodynamiki i przyczepności na większości etapów, redukcja wagi tylko wtedy, gdy góra tego wymaga.

Infografika wyjaśniająca wybór głębokości kół w zależności od typu etapu (płaski/sprint = 50–60 mm, pagórkowaty = 45–50 mm, górski = 35–45 mm) obok diagramu szerokości opon z etykietą a mierzonymi wymiarami, pokazującego, jak opona "28 mm" mierzy 30–31 mm na nowoczesnej szerokiej obręczy.
Infografika wyjaśniająca wybór głębokości kół w zależności od typu etapu (płaski/sprint = 50–60 mm, pagórkowaty = 45–50 mm, górski = 35–45 mm) obok diagramu szerokości opon z etykietą a mierzonymi wymiarami, pokazującego, jak opona "28 mm" mierzy 30–31 mm na nowoczesnej szerokiej obręczy.

Lista kontrolna ustawienia, którą możesz skopiować od profesjonalistów:

  • [ ] Używaj opon 28–30 mm, a nie 25 mm. Są szybsze na rzeczywistych drogach i znacznie bardziej komfortowe.
  • [ ] Przejdź na system bezdętkowy z wysokiej jakości oponą wyścigową (GP5000 S TR lub P Zero Race to standardy).
  • [ ] Dopasuj szerokość obręczy do opony, aby Twoja oznaczona opona miała wymiary zbliżone do rzeczywistej szerokości.
  • [ ] Wybierz obręcze 45–50 mm jako uniwersalne; sięgaj po głębsze tylko dla prędkości na płaskim lub płytsze na dużych podjazdach.
  • [ ] Obniż swoje ciśnienie w porównaniu do starych nawyków. Szerokie opony potrzebują mniej powietrza, niż myślisz.

Wszystko, co znajduje się na rowerze wyścigowym, opony i ciśnienie to najtańsze waty, jakie możesz kupić. Nie potrzebujesz ramy za 16 000 €, aby skorzystać. Opona za 90 € i poprawna tabela ciśnienia dostarczają prawdziwego kawałka tego, co robią profesjonaliści, za ułamek kosztów.

Ile naprawdę kosztuje rower profesjonalisty — i czy możesz go kupić?

Czas na liczbę, na którą wszyscy czekają. Kompletna, wyścigowa maszyna na poziomie Tour kosztuje w przedziale ~13 000–16 000 €+. To nie jest literówka, i to przed dodatkowymi elementami dostępnymi tylko dla zespołów. Aby to zobrazować, oto gdzie znajdują się flagowe ramy jako kompletne zestawy:

Rower Przybliżona cena kompletu Uwagi
Colnago Y1Rs (specyfikacja Tour) ~16 000–17 000 € Dura-Ace Di2 + ENVE; produkcja ograniczona, lista oczekujących
Pinarello Dogma F ~15 000 € Klasyczny punkt odniesienia WorldTour
Trek Madone SLR ~14 000 € Aero uniwersalny
Cervélo S5 ~13 500 € Aero broń Visma
Van Rysel RCR-F (najlepsza wersja Pro) ~8 000–9 000 € Wyjątkowa wartość (patrz następna sekcja)

Każdy z tych rowerów jest zbudowany zgodnie z tym samym minimalnym wymogiem prawnym, czyli minimalną wagą roweru UCI wynoszącą 6,8 kg, zasada, która nie zmieniła się od ponad dwóch dekad. Dlatego widzisz, jak zespoły dodają balast lub używają cięższych kół w czystych rowerach wspinaczkowych. Przekroczenie 6,8 kg jest zabronione, więc gdy osiągną limit, walka inżynieryjna przenosi się całkowicie na aerodynamikę, sztywność i komfort.

Czy więc możesz naprawdę kupić rower, na którym jeździ profesjonalista? Tak i nie, a rozróżnienie ma znaczenie:

  1. Rama i grupa: tak. Colnago Y1Rs, Pinarello Dogma F, Specialized Tarmac i inne to produkty konsumpcyjne, które możesz zamówić, chociaż są drogie, a Y1Rs jest produkowane w ograniczonych ilościach na liście oczekujących.
  2. Dokładna wersja zespołu: nie. Rowery zespołowe mają niestandardowe malowanie, siodła specyficzne dla zespołu, prototypowe komponenty, starannie dobrane opony i jednorazowe konfiguracje kokpitu, które nigdy nie trafiają do katalogu.
  3. Dopasowanie i silnik: nigdy. Pozycja profesjonalisty jest dostosowywana co milimetr przez lata, a waty są tylko jego.

Ramowy schemat decyzji — jak "rozsądnie kupić marzenie":

  • Chcesz prawdziwego roweru halo? Przeznacz budżet 13–16k+ € i zaakceptuj listę oczekujących na najbardziej ekskluzywne ramy.
  • Chcesz 95% wydajności za połowę pieniędzy? Kup flagowy model z zeszłego roku lub ramę drugiej klasy danej marki (np. Ultegra Di2 zamiast Dura-Ace). Rama jest zazwyczaj identyczna.
  • Chcesz najrozsądniejszą aktualizację watów na euro? Całkowicie pomiń ramę i najpierw wydaj pieniądze na koła, opony i odpowiednie dopasowanie roweru.

Cena profesjonalisty jest realna, ale w większości kupuje ostatnie kilka procent. Większość prędkości pochodzi z kształtu ramy, opon i twojej pozycji, które są dostępne znacznie niżej na drabinie cenowej.

Wartość i przyszłość: Van Rysel RCR-F i wyciekły Tarmac SL9

Jeśli powyższe ceny sprawiły, że się skrzywiłeś, oto sekcja, która powinna cię uśmiechnąć, i ta, która sugeruje, w jakim kierunku zmierza cały sport.

Prawdziwym disruptorem 2026 roku jest Van Rysel RCR-F, flagowy aero uniwersalny od Decathlonu (zespołu wspieranego przez CMA CGM). Pod względem większości miar to najnowsza naprawdę świeża platforma w peletonie 2026: rama ważąca około 800–820 g z najlepszymi wersjami Pro w okolicach 8 000–9 000 €. To obniża ceny konkurencyjnych flagowców o blisko połowę, jednocześnie rywalizując w tym samym peletonie, przeciwko tym samym zawodnikom, na tych samych drogach. Przez lata niepisana zasada mówiła, że wydajność WorldTour wymaga ceny WorldTour. Van Rysel to rower, który grzecznie udowadnia, że to nieprawda. Dla kupującego to prawdopodobnie jeden z najciekawszych produktów w tym całym przewodniku: prawdziwy rower wyścigowy w cenie, która nie wymaga zaciągania kredytu hipotecznego.

Potem jest tajemnica. Specialized Tarmac SL9 to najbardziej oczekiwana niewydana rama roku, a już ściga się, w przebraniu. Specialized zaprezentował zamaskowany prototyp "Project Black" na Tour de Suisse 2026, a nowy Tarmac ma zadebiutować około Tour de France 2026. Uważnie obserwuj rowery Red Bull–Bora–hansgrohe i Soudal Quick-Step w lipcu. Jeśli SL9 pojawi się w trakcie wyścigu, zobaczysz go na linii startowej, zanim będziesz mógł go kupić.

Dwie siły przekształcają szczyt rynku, a obie są widoczne w tej jednej sekcji:

  1. Kompresja cenowa z dołu. Van Rysel (i produkcyjna siła Decathlonu) przyciąga prawdziwe osiągi WorldTour w kierunku €8k, zmuszając wszystkich powyżej do uzasadnienia różnicy.
  2. Konwergencja aerodynamiczna z góry. Nowa generacja ram — Y1Rs, wyciekły SL9 — to wszechstronne rowery aerodynamiczne, zacierające granice między starym podziałem aero a wspinaczkowym w jedną uniwersalną maszynę wyścigową.
Wykres rozrzutu pozycjonowania cenowego przedstawiający flagowe rowery wyścigowe 2026 roku według przybliżonej ceny całkowitej (oś y, €8k–€17k) w stosunku do wagi ramy (oś x), z Van Rysel RCR-F wyróżniającym się jako wyraźny wyjątek wartości w kwadrancie niskiej ceny i Colnago Y1Rs na końcu premium.
Wykres rozrzutu pozycjonowania cenowego przedstawiający flagowe rowery wyścigowe 2026 roku według przybliżonej ceny całkowitej (oś y, €8k–€17k) w stosunku do wagi ramy (oś x), z Van Rysel RCR-F wyróżniającym się jako wyraźny wyjątek wartości w kwadrancie niskiej ceny i Colnago Y1Rs na końcu premium.

Dlatego zwróć uwagę na Decathlon i Van Rysel, jeśli planujesz zakupy w przyszłym roku. To najczytelniejszy znak, że flagowy model za €16k nie jest już jedyną drogą do prawdziwego roweru na poziomie pro. A jeśli jesteś fanem Specialized, poczekaj na Tarmac SL9 przed zakupem obecnego Tarmaca. Premiera w okolicach Touru jest wystarczająco blisko, aby warto było poczekać.

Jak czytać peleton 2026 jak insider technologiczny

Teraz, gdy masz pełne pole, oto jak przekształcić transmisję w mistrzowską klasę rozpoznawania rowerów, praktyczny schemat, którego możesz używać z kanapy podczas każdego etapu w lipcu.

Zacznij od sylwetki ramy. Najszybszym wskaźnikiem jest kształt. Głęboka, płaska rura sterowa i opadające tylnie widełki oznaczają rower aerodynamiczny (Colnago Y1Rs, Trek Madone, Cervélo S5, Van Rysel RCR-F). Okrągłe, smukłe rury oznaczają lekki rower wspinaczkowy (Colnago V5Rs i tym podobne). Na etapie górskim obserwuj, który rower wybiera lider GC przy autobusie drużynowym. To mówi ci, czy zespół uważa, że dzień zostanie wygrany na mocach czy na wadze.

Następnie sprawdź grupę po tylnej przerzutce. SRAM Red AXS jest całkowicie bezprzewodowy, z charakterystyczną, masywną przerzutką z baterią na górze. Shimano Dura-Ace ma przewód do centralnej baterii i smuklejszą obudowę. Campagnolo pojawia się tylko w Cofidis, więc jeśli go zauważysz, znalazłeś jedyny rower 13-biegowy w wyścigu.

Na koniec zwróć uwagę na koła i opony. Głębokie obręcze 50–60 mm na płaskim etapie, płytsze 35–45 mm na finiszu na szczycie, a opony, które wyglądają na szersze, niż byś się spodziewał, ponieważ mają 30 mm, mierząc ~32 mm. Naklejka na kole również mówi ci historię sponsorów 2026 roku na pierwszy rzut oka: naklejka Scope na Pinarello oznacza INEOS, naklejka OQUO oznacza Lotto-Intermarché, i tak dalej.

Pięciosekundowa lista kontrolna identyfikacji roweru:

  • [ ] Rama aerodynamiczna czy wspinaczkowa? (kształt rury)
  • [ ] Shimano, SRAM czy Campagnolo? (tylna przerzutka + przewody)
  • [ ] Głębokość kół? (profil etapu zazwyczaj to przewiduje)
  • [ ] Szerokość opon? (28–30 mm to teraz standard)
  • [ ] Czy jest jakiś przełącznik 2026 na pokazie? (nowy sponsor kół/ramy)
Diagram z etykietą "jak zidentyfikować rower profesjonalny w 5 sekund" przedstawiający ogólny rower wyścigowy z strzałkami wskazującymi na sylwetkę ramy (kształty rur aerodynamicznych vs wspinaczkowych), tylną przerzutkę (Shimano z przewodem vs SRAM bezprzewodowy vs Campagnolo), oraz głębokość kół/szerokość opon, powiązane z pięcioetapową listą kontrolną identyfikacji roweru.
Diagram z etykietą "jak zidentyfikować rower profesjonalny w 5 sekund" przedstawiający ogólny rower wyścigowy z strzałkami wskazującymi na sylwetkę ramy (kształty rur aerodynamicznych vs wspinaczkowych), tylną przerzutkę (Shimano z przewodem vs SRAM bezprzewodowy vs Campagnolo), oraz głębokość kół/szerokość opon, powiązane z pięcioetapową listą kontrolną identyfikacji roweru.

Oto rzecz, którą warto zapamiętać: wybór sprzętu to informacja taktyczna. Kiedy zespół wyrusza na "górski" etap na aerodynamicznych rowerach z głębokimi kołami, stawia na to, że podjazdy nie są wystarczająco strome, aby miało to znaczenie, co mówi ci, jak planują jechać. Czytanie rowerów to czytanie strategii.

Najczęściej zadawane pytania

Q: Jakie rowery jeżdżą zespoły zawodowe na Tour de France 2026? A: Wszystkie 23 zespoły (18 WorldTeams + 5 ProTeams) jeżdżą na węglowych rowerach wyścigowych od dużych marek, w tym Colnago, Pinarello, Specialized, Cervélo, Trek, Cannondale, Bianchi, Canyon i Van Rysel, w połączeniu z grupami Shimano, SRAM lub Campagnolo. Szczegółowy podział zespołów znajduje się w głównym tabeli na początku tego przewodnika. Obrońca tytułu, Tadej Pogačar, jeździ na Colnago Y1Rs.

Q: Na jakim rowerze jeździ Tadej Pogačar w 2026 roku? A: Głównym rowerem wyścigowym Pogačara w 2026 roku jest Colnago Y1Rs, aerodynamiczny rower, który zadebiutował w grudniu 2024 roku i twierdzi się, że jest 20 watów szybszy przy 50 km/h niż poprzedni Colnago V4Rs. Wygrał na nim cztery etapy Touru w 2025 roku. Na najstromsze podjazdy przełącza się na lżejszy Colnago V5Rs, który UAE zbudowało na poziomie 6.765 kg.

Q: Ile kosztuje rower na Tour de France? A: Kompletny rower wyścigowy na poziomie Touru zazwyczaj kosztuje od ~€13,000 do €16,000+. Przykłady to Colnago Y1Rs (~€16,000+), Pinarello Dogma F (~€15,000), Trek Madone SLR (~€14,000) oraz Cervélo S5 (~€13,500). Van Rysel RCR-F to godny uwagi wyjątek wartościowy w cenie około €8,000–€9,000 za najlepszą wersję.

Q: Jaka jest minimalna waga roweru UCI? A: Minimalna waga roweru UCI wynosi 6.8 kg i nie zmieniła się na 2026 rok. Zespoły zawodowe rutynowo budują swoje najlżejsze rowery wspinaczkowe tuż przy tej granicy. Colnago V5Rs UAE ważył 6.765 kg, zaledwie 35 g poniżej limitu, co jest powodem, dla którego walka o wydajność przesunęła się z wagi na aerodynamikę.

Q: Który grupet jest najczęściej spotykany w 2026 roku w profesjonalnym peletonie — Shimano, SRAM czy Campagnolo? A: Shimano prowadzi, ale ledwo. Wśród 23 zespołów podział to mniej więcej Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, z 1 niezdecydowanym (TotalEnergies). Zyski SRAM — w tym przejście EF Education-EasyPost w 2026 roku z Shimano na SRAM Red AXS — uczyniły to najbliższym wyścigiem grupet w ciągu ostatnich lat. Campagnolo używa tylko Cofidis.

Q: Jaką szerokość opon i głębokość kół używają profesjonaliści w 2026 roku? A: Profesjonaliści używają opon o szerokości 28–30 mm jako standard (do 32 mm na trudnych etapach), które często mierzą 30–32 mm na nowoczesnych szerokich obręczach, zamontowanych na 45–60 mm głębokich węglowych kołach bezdętkowych — spadając do 35–45 mm tylko w najlżejsze dni wspinaczkowe. Referencyjne opony wyścigowe to Continental GP5000 S TR i Pirelli P Zero Race TLR RS.

Q: Które zespoły zmieniły swojego sponsora rowerowego, grupet lub kół na 2026 rok? A: Największe zmiany to Bahrain Victorious (Merida → ramy Bianchi), EF Education-EasyPost (Shimano → grupy SRAM Red AXS) oraz TotalEnergies (ENVE → ramy Cube), plus przetasowanie kół: INEOS → Scope, Lotto-Intermarché → OQUO, Groupama-FDJ → Miche Kleos, Picnic PostNL → Ursus, i Alpecin → koła Shimano. Pinarello-Q36.5 to nowy ProTeam na Pinarello Dogma F z SRAM Red AXS.

Q: Czy można kupić ten sam rower, na którym jeżdżą profesjonaliści na Tour de France? A: Możesz kupić ten sam ramek i grupet — to produkty konsumenckie — ale nie dokładnie tę samą konfigurację zespołu, która ma niestandardowy lakier, siodła zespołowe, prototypowe części i dopasowanie tylko dla profesjonalistów. Najbardziej ekskluzywne ramy, takie jak Colnago Y1Rs, są produkowane w ograniczonych ilościach na liście oczekujących.

Q: Jaki jest najnowszy rower profesjonalny w 2026 roku? A: Najnowsza, naprawdę świeża platforma wyścigowa w 2026 roku to Van Rysel RCR-F od Decathlon (~800–820 g rama, najlepsze wersje Pro ~€8,000–€9,000). Najbardziej oczekiwana niewydana rama to Specialized Tarmac SL9, która ścigała się jako zamaskowany prototyp "Project Black" na Tour de Suisse 2026 i ma być wprowadzona na rynek około Tour de France.

Podsumowanie, gdy Tour wyrusza z Barcelony

Kiedy peleton ustawi się do ~19 km drużynowej jazdy na czas wokół Barcelony 4 lipca, pierwszej TTT otwierającej Tour od 1971 roku, trzy wątki będą towarzyszyć zawodnikom. SRAM zredukował dystans do Shimano do jednej drużyny. Aero pokonało lekkość na samym szczycie, co najlepiej ilustruje wybór Pogačara, który wybrał swoje Colnago Y1Rs zamiast ultralekkiego roweru wspinaczkowego, na wszystkie dni poza najstromszymi. A rower Decathlonu wdarł się na rynek premium, udowadniając, że osiągi WorldTour nie muszą już kosztować 16 000 €.

Przez 23 dni i 21 etapów, aż do podwójnego finału na Alpe d'Huez w Etapach 19 i 20 oraz dojazdu do Paryża, sprzęt opowie równoległą historię do wyścigu: kto stawia na waty, kto na wagę, i który nowy rower cicho wkracza pod zwycięskim zawodnikiem. Teraz masz pełne dane, przełączniki, specyfikacje i ceny, aby to wszystko przeczytać.

A jeśli ten przewodnik skłonił Cię do ulepszenia własnego zestawu, zacznij tam, gdzie profesjonaliści uzyskują najtańszą prędkość: odpowiednie opony, odpowiednie ciśnienie i właściwe dopasowanie roweru. Buduj od tego. Tour zaczyna się 4 lipca. Obserwuj wyścig, ale zwróć uwagę także na rowery.


Rider w RydeCruz — wydajne koszulki kolarskie z oddychającego materiału Bamboo BreathTech, darmowa wysyłka na całym świecie.

Przeglądaj wszystkie koszulki →

RELATED ARTICLES