Przewodnik po trasie Tour de France 2026: Podwójne Alpe d'Huez i gdzie zostanie wygrany
Dwa dni. Jedna góra. Po raz pierwszy od 1979 roku, Tour de France kończy się na Alpe d'Huez w dwóch kolejnych etapach, a trasa 2026 została wyraźnie zaplanowana tak, aby całe wyścig odbywał się właśnie tam, w ostatnich 48 godzinach. To przewodnik etapowy po trasie Tour de France 2026, zaktualizowany po oficjalnej prezentacji w Paryżu 23 października 2025: potwierdzone daty, pełna lista etapów, statystyki podjazdów, które naprawdę mają znaczenie, oraz bezpośrednia odpowiedź na to, które dni decydują o żółtej koszulce.
Jeśli przeczytasz jeden przewodnik po trasie przed przyszłym lipcem, niech to będzie ten. Poniżej znajdziesz tabele referencyjne, których szukają poszukiwacze, obok taktycznego opisu, którego pragną fani, na jednej stronie, abyś nie musiał przeskakiwać między tabelą etapów Wikipedii a ścianą prozy gdzie indziej.
Kluczowe informacje
- Daty: 4–26 lipca 2026, 113. edycja. 21 etapów, 2 dni odpoczynku.
- Skala: 3,333 km i 54,450 m całkowitego przewyższenia.
- Główna atrakcja: podwójne finisze na szczycie Alpe d'Huez (etapy 19 i 20), pierwszy raz od 1979 roku.
- Tylko 26 km indywidualnego wyścigu na czas, historycznie niski wynik, co przesuwa cały wyścig w stronę czystych wspinaczy.
- Gdzie to się wygrywa: ostatni tydzień. Większość analityków wskazuje na etap 20, Królewski Etap, jako decydujący dzień.
- Faworyt: Tadej Pogačar, goniący rekordową piątą koszulkę przeciwko Vingegaardowi i Evenepoelowi.

Trasa Tour de France 2026 w skrócie: co nowego w tym roku
Dyrektor wyścigu Christian Prudhomme nazwał trasę 2026 "crescendo" w kierunku finiszu, a projekt potwierdza to określenie. Prawie nic w klasyfikacji generalnej (GC) nie jest ustalone do trzeciego tygodnia, a strukturalne wybory wszystkie zmierzają w tym samym kierunku: więcej wspinaczki, mniej wyścigów na czas, zagraniczny start i finał stworzony dla dramatyzmu.
Oto co jest naprawdę nowe w 2026 roku i dlaczego każdy element ma znaczenie.
Grand Départ w Barcelonie, pierwszy w historii. Tour 2026 rozpoczyna się w Barcelonie, 27. Grand Départ odbywający się za granicą i tylko trzeci w Hiszpanii, po San Sebastián w 1992 roku i Bilbao w 2023 roku. Wyścig otwiera się na wybrzeżu Morza Śródziemnego i spędza trzy dni w Katalonii, zanim przekroczy granicę z Francją.
Wyścig otwiera drużynowa czasówka, po raz pierwszy od 1971 roku. Etap 1 to 19,6 km drużynowej czasówki (TTT) wokół Barcelony. Ponieważ czasy TTT są brane indywidualnie do klasyfikacji generalnej, na pierwszym dniu otwierają się niewielkie różnice, a najsilniejsze drużyny od razu stawiają swoich liderów w dobrej pozycji. To rzadki sposób na rozpoczęcie wyścigu, a jednocześnie istotny.
Jedynie 26 km indywidualnej czasówki. To historycznie niski wynik. Jedyna indywidualna czasówka, etap 16 na 26 km wzdłuż Jeziora Genewskiego, to jedyna szansa dla silnego czasowca na odzyskanie czasu w stosunku do wspinaczy. Przy tak małej ilości, trasa daje ogromną przewagę temu, kto najlepiej radzi sobie na najstromszych nachyleniach.
Osiem górskich etapów i pięć finiszy na szczycie. Finisze na szczycie odbywają się w Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette i Alpe d'Huez, dwa razy. Etap 3 do Les Angles i etap 10 do Le Lioran to również finisze pod górę, w ramach tych ośmiu górskich etapów.
Dziesięć zupełnie nowych miast etapowych. Spośród 37 miast i miejsc etapowych, 10 pojawia się w Tourze po raz pierwszy, w tym Plateau de Solaison i Thoiry. We Francji wyścig odwiedza 7 regionów i 29 departamentów, przekraczając Pireneje, Massif Central, Wogezy, Jurę i Alpy w tej dokładnej kolejności, co odzwierciedla geograficzny rozwój.
Podsumowując, oto liczby do zapamiętania: 3,333 km, 54,450 m przewyższenia, tylko 26 km indywidualnej czasówki, 5 finiszy na szczycie. Ten zbiór statystyk to najszybszy sposób na odczytanie charakteru trasy Tour de France 2026. To wyścig dla wspinaczy od pierwszego tygodnia do ostatniego.
Pełna lista etapów Tour de France 2026 (tabela referencyjna)
Przed analizą, oto kręgosłup: każdy z 21 etapów, z datami, trasą, dystansem i typem. Dodaj do zakładek. To jest skanowalna referencja, która oznacza, że nigdy więcej nie musisz składać harmonogramu od podstaw.
| Etap | Data | Trasa | Dystans | Typ |
|---|---|---|---|---|
| 1 | sob 4 lip | Barcelona → Barcelona | 19,6 km | Drużynowa czasówka |
| 2 | nie 5 lip | Tarragona → Barcelona | ~180 km | Pagórkowaty (Montjuïc x3) |
| 3 | pon 6 lip | Granollers → Les Angles | 196 km | Górski (finisz na szczycie) |
| 4 | wt 7 lip | Pireneje / przejściowy | — | Pagórkowaty |
| 5 | śr 8 lip | Etap sprinterski | — | Płaski |
| 6 | czw 9 lip | Pau → Gavarnie-Gèdre | 186 km | Górski (finisz na szczycie) |
| 7 | pt 10 lip | Sprinterski / ucieczka | — | Płaski |
| 8 | sob 11 lip | Przebieg Massif Central | — | Pagórkowaty |
| 9 | nie 12 lip | Etap sprinterski | — | Płaski |
| — | pon 13 lip | Dzień odpoczynku 1 | — | — |
| 10 | wt 14 lip | → Le Lioran | — | Górski (finisz pod górę) |
| 11 | śr 15 lip | Sprinterski / przejściowy | — | Płaski |
| 12 | czw 16 lip | Dzień ucieczki | — | Pagórkowaty |
| 13 | pt 17 lip | Etap sprinterski | — | Płaski |
| 14 | sob 18 lip | Wogezy / blok Le Markstein | — | Górski |
| 15 | nie 19 lip | Champagnole → Plateau de Solaison | 184 km | Górski (finisz na szczycie) |
| — | pon 20 lip | Dzień odpoczynku 2 | — | — |
| 16 | wt 21 lip | Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains | 26 km | Indywidualna czasówka |
| 17 | śr 22 lip | Alpejski przejściowy | — | Pagórkowaty |
| 18 | czw 23 lip | Voiron → Orcières-Merlette | 185 km | Górski (finisz na szczycie) |
| 19 | pt 24 lip | Gap → Alpe d'Huez | 127,9 km | Górski (finisz na szczycie) |
| 20 | sob 25 lip | Le Bourg-d'Oisans → Alpe d'Huez | 170,9 km | Górski — Etap Królewski |
| 21 | Niedz 26 Lip | Thoiry → Paryż (Champs-Élysées) | ~130 km | Płaskie (Montmartre x3) |
Kilka wierszy w tej tabeli wykonuje większość pracy. Etapy 6, 15, 18, 19 i 20 to dni GC, a etap 16 to jedyny, który nagradza czystego czasowca. Wrócimy do każdego z nich. Zauważ kształt: najtrudniejsze góry są umieszczone na samym końcu, dokładnie tak, jak zamierzał Prudhomme.

Wielki Start: trzy dni w Katalonii (etapy 1–3)
Start Tour de France 2026 w Barcelonie to więcej niż pocztówka. To taktycznie naładowane otwarcie, które może przetasować GC, zanim wyścig dotrze do Francji.
Etap 1 (Sob 4 Lip): Barcelona → Barcelona, 19.6 km drużynowa czasówka. Kolarze startują z Fòrum na wybrzeżu Morza Śródziemnego i kończą na szczycie Montjuïc w Estadi Olímpic Lluís Companys, stadionie z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie 1992. Symbolika jest celowa, a efekt sportowy również: TTT mierzony indywidualnie dla GC. Drużyny z najsilniejszymi silnikami, UAE, Visma, Red Bull, zyskają tutaj sekundy, których wspinacze w słabszych drużynach po prostu nie mogą odzyskać na płaskich drogach. Oczekuj, że pierwsza żółta koszulka będzie kontenderem, a nie specjalistą od prologów.

Etap 2 (Niedz 5 Lip): Tarragona → Barcelona, ~180 km, pagórkowaty. Trasa wraca do Barcelony na dynamiczny finał z trzema wspinaczkami na torze Montjuïc i ostatnią rampą o długości około 1.6 km, która zawiera odcinek 600 m o nachyleniu 13%. To dzień dla puncherów i wczesny test, kto ma nogi do wspinaczki. To także rodzaj finiszu, gdzie chwila nieuwagi kosztuje kolarza GC dziesięć sekund. W wyścigu z tylko 26 km czasówki, dziesięć sekund to prawdziwe pieniądze.
Etap 3 (Pon 6 Lip): Granollers → Les Angles, 196 km. Pierwszy etap górski i pierwszy finisz na szczycie, wspinając się z Katalonii i przekraczając granicę do Francji w Pirenejach. Po dwóch dniach nerwowego, podatnego na upadki wyścigu na wybrzeżu, to pierwsze prawdziwe sortowanie GC, dzień, w którym dowiadujemy się, którzy faworyci przyjechali w formie, a którzy mają jeszcze pracę do wykonania.
Praktyczna rada dla widzów: pierwsze trzy dni są zwodniczo ważne. W wyścigu dla wspinaczy, kolarze, którzy tracą czas na chaotycznych katalońskich drogach, spędzają następne trzy tygodnie w pościgu. Nie wyłączaj się tylko dlatego, że Alpy są jeszcze 20 dni stąd.
Do momentu, gdy peleton opuści Hiszpanię, GC ma już tymczasowy kształt. To niezwykłe tak wcześnie, a to bezpośrednia konsekwencja rozpoczęcia od drużynowej czasówki.
Pierwszy tydzień i długi środek: Pireneje, Massif Central, Wogezy i Jura (etapy 4–15)
Środkowe dwa tygodnie to miejsce, gdzie casualowe zapowiedzi gubią wątek. Oto istotne informacje dotyczące GC, abyś wiedział, które dni naprawdę warto oglądać.
Pierwszy wielki test Pirenejski, etap 6 (czw 9 lip): Pau → Gavarnie-Gèdre, 186 km. To pierwsze poważne zakończenie na szczycie w Pirenejach i pierwsze prawdziwe starcie w klasyfikacji generalnej. Gavarnie-Gèdre znajduje się w spektakularnym terenie górskim, a długi dzień w Pirenejach na tak wczesnym etapie już ujawni każdego kolarza, który nie jest gotowy. Różnice czasowe tutaj są zazwyczaj skromne, ale znaczące. Faworyci obserwują się nawzajem, a pierwsze prawdziwe pęknięcia zaczynają się pojawiać.
W pierwszy dzień odpoczynku, etap 10 (wt 14 lip): zakończenie w Le Lioran. Massif Central oferuje nieustanny, wyboisty podjazd na zakończenie w Le Lioran w Dzień Bastylii. To rodzaj etapu, który nie koronuje zwycięzcy, ale cicho wyczerpuje nogi. Skumulowane zmęczenie z takich dni decyduje o tym, kto w trzecim tygodniu ma jeszcze siłę.
Okna dla sprinterów. W tym bloku znajdują się dni płaskie, etapy 5, 7, 9, 11 i 13, gdzie szybcy zawodnicy i ich pociągi prowadzące przejmują kontrolę, a pretendenci do GC mają na celu bezpieczne zakończenie w peletonie. To mile widziana przerwa dla wspinaczy i pokaz dla czystych sprinterów, którzy nie mają nadziei w górach.
Blok Vosges i Jura, z pierwszym w historii zakończeniem na szczycie, etap 15 (niedz 19 lip): Champagnole → Plateau de Solaison, 184 km. Vosges (myśl o terenie w stylu Le Markstein) i Jura zwiększają trudność przed zakończeniem na szczycie na Plateau de Solaison, które po raz pierwszy pojawia się w Tourze. Zakończenie na wieczór przed drugim dniem odpoczynku, to ostatni poważny test GC przed decydującym blokiem alpejskim. Szansa na zyskanie czasu lub pułapka, która zostawia cię wyczerpanego na dni, które mają największe znaczenie.
Tematem całej środkowej sekcji jest struktura i zmęczenie. Żaden pojedynczy dzień tutaj nie jest prawdopodobny, aby wygrać Tour, ale skumulowane obciążenie decyduje o tym, kto przybywa w Alpy świeży, a kto przybywa pusty. Mądre zespoły jeżdżą te dwa tygodnie ostrożnie, broniąc pozycji i oszczędzając każdy zapas na etapy 18, 19 i 20.

Czasówka nad Jeziorem Genewskim i alpejski wjazd (etapy 16–18)
Po drugim dniu odpoczynku, wyścig wchodzi w decydującą fazę, a pierwszym ruchem jest jedyna indywidualna czasówka w całym Tourze.
Etap 16 (wt 21 lip): Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains, 26 km indywidualnej czasówki. Biegnąca wzdłuż brzegu Jeziora Genewskiego, to jedyna szansa dla potężnego czasowca, aby zyskać czas na wspinaczach. I jest krótka, zaledwie 26 km. Porównując to z ostatnimi Tourami, które miały 50 km lub więcej indywidualnej czasówki, zamiar projektowy jest oczywisty: ograniczając czasówkę do 26 km, organizatorzy celowo pozbawili wspinaczy ich zwykłej niekorzyści. Zawodnik taki jak Evenepoel zyska tutaj, ale nie może zyskać dostatecznie, aby rozstrzygnąć wyścig. Jakakolwiek różnica, która otworzy się nad jeziorem, zostanie ponownie stoczona, a prawdopodobnie odwrócona, w nadchodzących górach.
Etap 17 (śr 22 lip): alpejski dzień przejściowy. Most do wysokich gór, szansa dla ucieczki i dzień, w którym zespoły GC będą próbowały zachować spokój przed burzą. Uważaj na zasadzki na zjazdach, ale oczekuj, że faworyci będą trzymać ogień.
Etap 18 (czw 23 lip): Voiron → Orcières-Merlette, 185 km. Tutaj Prudhomme oznajmił początek ostatecznego rozrachunku. Orcières-Merlette to poważne zakończenie na szczycie, które otwiera trzydniowy blok alpejski, 18, 19, 20, który jest w zasadzie jedną ciągłą, trzyaktową walką o żółtą koszulkę. Zawodnik, który jest nawet nieznacznie poza tempem, ma poważne kłopoty, ponieważ następne dwa dni będą tylko trudniejsze.
Praktyczna wskazówka: jeśli twój harmonogram zmusza cię do wyboru tylko kilku etapów do oglądania na żywo, wybierz etapy 18, 19 i 20. Wszystko przed tym to przygotowanie; to jest wypłata. Czasówka na etapie 16 to dzika karta, która ustala różnice, które te trzy dni zatarły.
Geniusz sekwencji 2026 polega na tym, że czasówka i blok alpejski są ustawione jeden po drugim. Czasowiec zakłada koszulkę we wtorek, broni jej przez czwartek i piątek, a następnie staje przed Królewskim Etapem w sobotę, z całym wyścigiem na szali. Nie ma płaskiego etapu, na którym można się schować, tylko góry, aż do Paryża.
Wyjaśnienie podwójnego etapu Alpe d'Huez (etapy 19 i 20)
To jest punkt kulminacyjny, powód, dla którego trasa 2026 jest omawiana jako klasyk, zanim jeszcze jedno pedałowanie miało miejsce. Dwa finisze na szczycie Alpe d'Huez, w kolejnych dniach, głęboko w trzecim tygodniu. To najbardziej agresywne zakończenie, na jakie Tour odważył się od lat.
Etap 19 (pt. 24 lipca): Gap → Alpe d'Huez, 127.9 km. Krótki, ostry i wybuchowy. Przy mniej niż 128 km, ten etap jest stworzony na fajerwerki. Jest zbyt krótki na wojnę wyczerpania, więc wyścig zaczyna się wcześnie i intensywnie. Kończy się na klasycznym wzniesieniu Alpe: 21 numerowanych zakrętów, które są prawdopodobnie najsłynniejszymi zakrętami w kolarstwie. Ponieważ etap jest tak zwarty, drużyny nie mogą po prostu jechać w tempie i kontrolować go. Ktoś atakuje z dystansu, a klasyfikacja generalna się przetasowuje.
Etap 20 (sob. 25 lipca): Le Bourg-d'Oisans → Alpe d'Huez, 170.9 km, Królewski Etap. To jest ten dzień. 5,600 m przewyższenia wpakowane w 170.9 km, wspinając się na Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe i Col du Galibier, który osiąga wysokość 2,642 m, najwyższego punktu całego Tour de France 2026, przed nietypowym podejściem do Alpe d'Huez przez rzadko używany Col de Sarenne. Strona Sarenne to inna, dziksza droga na szczyt niż standardowe zakręty, z rampami o podjeździe dwucyfrowym w pobliżu szczytu. Po dwóch i pół tygodniach wyścigu, z żółtą koszulką wiszącą na każdym obrocie pedałów, to jest tak trudne, jak tylko może być etap Touru.
Połącz dwa dni i masz 48-godzinny atak na jedną mityczną górę. Etap 19 osłabia stawkę; etap 20 łamie ją. Kiedy ocaleni dotrą na szczyt Alpe d'Huez w sobotę wieczorem, Tour de France 2026 jest, w praktyce, rozstrzygnięty. Amatorska Étape du Tour 2026 korzysta z tej samej trasy etapu 20, około 170 km z około 5,400 m wspinaczki, co mówi wszystko o tym, jak brutalny jest to wyścig. To wyzwanie z listy marzeń dla tysięcy rekreacyjnych kolarzy, a zawodowcy będą ścigać się na pełnym gazie na końcu najtrudniejszych trzech tygodni w kolarstwie.

Statystyki wspinaczki: jak trudne są te góry, naprawdę?
Proza może zromantyzować górę; liczby mówią prawdę. Oto twarde statystyki dotyczące decydujących wspinaczek na trasie Tour de France 2026, abyś mógł sam ocenić, dlaczego etap 20 jest dniem, który wszyscy okrążają.
| Wspinaczka | Długość | Średnie nachylenie | Wysokość szczytu | Uwagi |
|---|---|---|---|---|
| Alpe d'Huez (klasyczny) | 13.8 km | 8.1% | ~1,850 m | 21 zakrętów; ikoniczny finisz |
| Col de la Croix de Fer | 24 km | 5.2% | ~2,000 m | Długi podjazd, otwiera etap 20 |
| Col du Galibier | 17.7 km | 6.9% | 2,642 m | Najwyższy punkt Touru 2026 |
| Col de Sarenne | 12.8 km | 7.3% | — | Rzadkie, dzikie podejście do Alpe d'Huez; rampy o podjeździe dwucyfrowym w pobliżu szczytu |
Kilka rzeczy rzuca się w oczy. Galibier na wysokości 2,642 m to miejsce, gdzie wysokość sama w sobie staje się czynnikiem: cieńsze powietrze na tle nagromadzonego zmęczenia. Croix de Fer jest zwodniczo trudny na długości 24 km; jego skromne 5.2% średnie ukrywa stromy nachylenia, a jego zniszczenie dokonuje się przez samą długość. A Col de Sarenne to zwrot akcji. Zamiast znanego 21-zakrętowego podjazdu z Bourg-d'Oisans, etap 20 osiąga szczyt przez surowszą, bardziej samotną drogę Sarenne, gdzie podwójne nachylenia blisko szczytu mogą złamać zmęczonego lidera, który już przeszedł przez Galibier.
Potem jest klasyczny Alpe d'Huez, 13.8 km przy 8.1%, wspinając się na wysokość około 1,120 m, aby zakończyć blisko 1,850 m. To podjazd etapu 19, i to również nie jest łatwa opcja. Przejechanie dwóch finiszy na tej górze w ciągu dwóch dni, po wszystkim, co wydarzyło się wcześniej, to definiujące wyzwanie fizyczne Tour de France 2026.
Ramy decyzyjne — jak czytać górski etap w telewizji:
1. Jak długa jest ostatnia wspinaczka? Dłuższa oznacza większe różnice czasowe i mniej niespodzianek.
2. Jak strome są ostatnie 3 km? Strome oznacza wybuchowe ataki zamiast jazdy w tempie.
3. Ile wspinaczki było przed tym? Więcej wcześniejszej wspinaczki oznacza, że finisz nagradza wytrzymałość ponad moc.
4. Gdzie to się znajduje w trzech tygodniach? Wspinaczki w trzecim tygodniu wzmacniają każdą słabość.
Wszystkie cztery miary wskazują, że etap 20 to najtrudniejszy dzień wyścigu, co jest dokładnie powodem, dla którego warto go wygrać.
Podwójny Alpe d'Huez jest rzadki: 1979, 2013 i teraz 2026
Większość przewodników po trasie zauważa, że Tour nie kończył się dwa razy na Alpe d'Huez "od 1979 roku" i przechodzi dalej. Ten szczegół warto dokładnie wyjaśnić, ponieważ jest to prawdziwy punkt zamieszania.
Istnieją dwie różne rzeczy, które ludzie mają na myśli mówiąc "Tour wspiął się na Alpe d'Huez dwa razy", i nie są one takie same.
1979 — dwa oddzielne, kolejno następujące etapy. W 1979 roku etapy 17 i 18 zakończyły się na Alpe d'Huez w kolejnych dniach. To bezpośredni historyczny precedens dla 2026: dwa odrębne etapy, każdy kończący się na szczycie, jeden po drugim. To format, który trasa 2026 wskrzesza po niemal pół wieku.
2013 — dwa razy w ramach jednego etapu. Podczas 100. Tour w 2013 roku trasa wspięła się na Alpe d'Huez dwa razy w jeden dzień, wykorzystując pętlę Col de Sarenne do zjazdu i powrotu. To był jeden etap z podwójnym wzniesieniem, inna koncepcja niż dwa oddzielne etapy kończące się na szczycie.
2026 — dwa oddzielne, kolejno następujące etapy, z twistem Sarenne. Projekt 2026 wraca do modelu z 1979 roku: etapy 19 i 20, każdy kończący się na Alpe, w kolejnych dniach. Ale zapożycza element Col de Sarenne z 2013 roku, używając Sarenne nie jako pętli w ramach jednego etapu, ale jako nietypowego ostatniego podejścia w etapie 20. To sprytne połączenie obu fragmentów historii.
| Rok | Format | Co się wydarzyło |
|---|---|---|
| 1979 | Dwa oddzielne etapy | Etapy 17 i 18 zakończyły się na Alpe d'Huez, jeden po drugim |
| 2013 | Jeden etap, podwójne wzniesienie | Wspięto się dwa razy w jeden dzień przez pętlę Col de Sarenne |
| 2026 | Dwa oddzielne etapy | Etapy 19 i 20 kończą się na Alpe; etap 20 podchodzi przez Col de Sarenne |
Więc kiedy ktoś pyta: "Kiedy ostatni raz Tour to zrobił?" precyzyjna odpowiedź brzmi: format dwóch oddzielnych etapów ostatnio miał miejsce w 1979 roku, a podwójne wzniesienie w jednym dniu ostatnio miało miejsce w 2013 roku. 2026 wskrzesza format z 1979 roku z ukłonem w stronę geografii z 2013 roku, co sprawia, że wydaje się zarówno nostalgiczne, jak i zupełnie nowe.
Gdzie zostanie wygrany Tour de France 2026 — i kto go wygra
Teraz werdykt. Zbierając wszystko powyżej, wniosek jest trudny do podważenia: klasyfikacja generalna zostanie rozstrzygnięta w wysokich górach, w ostatnim tygodniu.
Logika jest strukturalna, a nie spekulacyjna. Przy zaledwie 26 km indywidualnej jazdy na czas w porównaniu do 54,450 m wspinaczki, prawie nie ma miejsca dla specjalisty od jazdy na czas, aby zbudować nieosiągalną przewagę. Jedyny 26 km TT na etapie 16 daje kilka sekund najlepszym w jeździe na czas, ale następne dni to Orcières-Merlette, Alpe d'Huez i Królewski Etap, gdzie prawdziwy wspinacz może zyskać minuty. Matematyka działa tylko w jedną stronę.
Dlatego analityczny konsensus wskazuje na etapy 18 do 20 jako strefę, w której decyduje się los żółtej koszulki, a etap 20 to jedyny decydujący dzień. Trzyaktowy blok alpejski, Orcières w czwartek, krótki, wybuchowy Alpe w piątek, Królewski Etap o długości 5,600 m w sobotę, został zaprojektowany tak, aby nie dało się go bronić pasywnie. Kto trzyma koszulkę przed tym weekendem, musi przetrwać atak bez płaskiego etapu na regenerację przed Paryżem.
Rywale. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) jest wyraźnym faworytem, goniąc rekordowe piąte zwycięstwo w Tourze po swoich triumfach w 2020, 2021, 2024 i 2025 roku. Jego głównymi rywalami są Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike), wspinacz najlepiej przygotowany do rywalizacji z nim w wysokich górach, oraz Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–Hansgrohe), jedyny zawodnik, który może zdobyć realny czas w czasówce nad Jeziorem Genewskim. Projekt trasy jest w pewnym sensie referendum na temat tej rywalizacji: odbiera przewagę Evenepoela w czasówkach i zmusza do podjęcia decyzji na najstromszych nachyleniach, gdzie Pogačar i Vingegaard są najsilniejsi.
Szybka analiza — kto zyskuje na tej trasie?
- Czysty wspinacz: Ogromnie faworyzowany. 54,450 m wspinaczki, 5 finiszy na szczycie, klasyfikacja generalna rozstrzyga się pod górę. ✅
- Specjalista od czasówek: Niekorzystnie. Tylko 26 km solo TT do dyspozycji. ⚠️
- Wszechstronny zawodnik z silnym zespołem: Dobrze ustawiony. TTT na początku nagradza silne drużyny, a długi środkowy odcinek premiuje zawodników, którzy unikają strat. ✅
- Sprinter: Wiele szans na płaskich etapach (etapy 5, 7, 9, 11, 13), ale brak stawki w GC. 🏁
Stawka w tę ostatnią sobotę jest ogromna. Jeśli Pogačar przyjedzie w żółtej koszulce, etap 20 to jego koronacja lub zguba. Jeśli przyjedzie w pościgu, Królewski Etap to jego ostatnia, najlepsza szansa. Tak czy inaczej, Tour de France 2026 został zaprojektowany tak, aby odpowiedź przyszła na Alpe d'Huez, a nie dowiemy się tego aż do ostatniego podjazdu.

Finał w Paryżu i podjazd Montmartre (etap 21)
Tour dociera do Paryża w niedzielę 26 lipca z etapem 21, Thoiry → Paryż, około 130 km, kończąc na Champs-Élysées, jak nakazuje tradycja. Ale 2026 roku zachowuje zwrot wprowadzony w 2025: finał zachowuje podjazd Montmartre / Rue Lepic, z trzema wzniesieniami przed dojazdem na Champs-Élysées. Linia znajduje się około 15 km od Sacré-Cœur.
Przez lata ostatni etap był procesjonalnym przemarszem, po którym następował sprint peletonu, klasyfikacja generalna dawno ustalona, a dzień był formalnością z toastem szampanem. Kocie łby Montmartre to zmieniły. Trzy przejazdy po stromej Rue Lepic wprowadzają prawdziwe trudności do tego, co kiedyś było ceremonialnym finiszem, otwierając drzwi dla agresywnego zawodnika lub śmiałego odjazdu, aby zepsuć imprezę sprinterów na najsłynniejszej alei w kolarstwie.
W praktyce, klasyfikacja generalna będzie już ustalona na Alpe d'Huez dzień wcześniej, więc etap 21 nie jest dniem żółtej koszulki. Ale dodatek Montmartre oznacza, że nie jest to już gwarantowany sprint, a po tak trudnej trasie, żywiołowy, nieprzewidywalny dojazd do Paryża to odpowiedni sposób na zakończenie 113. Tour de France.

FAQ Tour de France 2026
Kiedy zaczyna się i kończy Tour de France 2026? Tour de France 2026 odbywa się 4–26 lipca 2026. Rozpoczyna się w Barcelonie od drużynowej jazdy na czas w sobotę 4 lipca i kończy na Champs-Élysées w Paryżu w niedzielę 26 lipca, po 21 etapach i 2 dniach przerwy.
Gdzie zaczyna się Tour de France 2026? W Barcelonie, Hiszpania, po raz pierwszy w historii Tour, a tylko trzeci Grand Départ w Hiszpanii po San Sebastián (1992) i Bilbao (2023). Etap 1 to 19,6 km drużynowej jazdy na czas, po raz pierwszy, gdy TTT otwiera Tour od 1971.
Dlaczego w 2026 roku są dwa etapy na Alpe d'Huez? Organizatorzy zaplanowali trasę jako trzeci tydzień "crescendo," ustawiając pod rząd dwa finisze na szczycie Alpe d'Huez jako etapy 19 i 20, aby rozstrzygnąć klasyfikację generalną w dramatyczny sposób. To pierwszy raz od 1979, kiedy Tour kończy się na Alpe w dwóch oddzielnych, kolejnych etapach.
Kiedy ostatni raz Tour wspinał się na Alpe d'Huez dwa razy? Dwa oddzielne etapy: 1979 (etapy 17 i 18). Dwa razy w jednym etapie: 2013, kiedy 100. Tour wykorzystał pętlę Col de Sarenne, aby wspiąć się na nią dwa razy w ciągu jednego dnia. W 2026 roku przywraca się format dwóch etapów z 1979 roku, z etapem 20 zbliżającym się do szczytu przez Col de Sarenne.
Jak długi jest Tour de France 2026 i ile jest wspinaczki? Trasa 2026 roku ma 3,333 km z 54,450 m całkowitego przewyższenia w 21 etapach, w tym 8 etapów górskich i 5 finiszy na szczycie, ale tylko 26 km indywidualnej jazdy na czas.
Który etap zdecyduje o Tour de France 2026? Większość analityków wskazuje na etap 20, Królewski Etap z Le Bourg-d'Oisans do Alpe d'Huez: 170,9 km z 5,600 m wspinaczki przez Col de la Croix de Fer, Col du Galibier (2,642 m) i Col de Sarenne. Ostatni tydzień (etapy 18–20) jest powszechnie postrzegany jako moment, w którym zdobywa się żółtą koszulkę.
Ile jest finiszy na szczycie w Tour de France 2026? Pięć: Gavarnie-Gèdre (etap 6), Plateau de Solaison (etap 15), Orcières-Merlette (etap 18), oraz Alpe d'Huez dwa razy (etapy 19 i 20). Les Angles (etap 3) i Le Lioran (etap 10) to dodatkowe finisze pod górę w ramach ośmiu etapów górskich.
Czy Tadej Pogačar startuje w Tour de France 2026? Tak. Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) jest wyraźnym faworytem, dążącym do rekordowego piątego tytułu Tour po zwycięstwie w 2020, 2021, 2024 i 2025. Jego głównymi rywalami są Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike) i Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–Hansgrohe).
Czy w 2026 roku będzie meta na Montmartre w Paryżu? Etap 21 kończy się na Champs-Élysées, ale zachowuje podjazd Montmartre / Rue Lepic z 2025 roku, z trzema podjazdami przed ostatnim odcinkiem. Linia mety znajduje się około 15 km od Sacré-Cœur.
Kiedy odbywa się Tour de France Femmes 2026 i co nowego? Tour de France Femmes 2026 odbywa się 1–9 sierpnia, 9 etapów i 1,175 km (najdłuższa trasa od wznowienia w 2022 roku), rozpoczynając w Lausanne i kończąc w Nicei. Najważniejszym punktem jest pierwszy w historii kobiecy finisz na szczycie Mont Ventoux (wspinaczka od strony Bédoin), obok 21 km indywidualnej jazdy na czas w Dijon i finałowego okrążenia Col d'Èze w Nicei.
Trasa Tour de France 2026 to wyścig dla wspinaczy, od drużynowej czasówki w Barcelonie do finałowego szczytu Alpe d'Huez: 3,333 km, 54,450 m przewyższenia, tylko 26 km przeciwko zegarowi, a finał zaplanowany tak, aby wszystko rozstrzygnąć w ostatnich 48 godzinach na jednej górze. Zaznacz w kalendarzu 24 i 25 lipca. To weekend Alpe d'Huez, w którym zostanie wyłoniony zwycięzca 113. Tour de France.
Ride in RydeCruz — wydajne koszulki kolarskie z oddychającego materiału Bamboo BreathTech, darmowa wysyłka na całym świecie.


