Campagnolo's Pro Peloton Exit: Zakaj nobena ekipa WorldTour 2026 ne vozi italijanske blagovne znamke

Campagnolo's Pro Peloton Exit: Why No 2026 WorldTour Team Rides the Italian Brand

Campagnolo's Pro Peloton Exit: Zakaj nobena ekipa WorldTour 2026 ne vozi italijanske blagovne znamke

Noben skupinski sklop ni osvojil več skupnih Tour de France kot Campagnolo. Število znaša okoli 43 zmag v skupnem seštevku, več kot Shimano ali SRAM. In v 2026 nobena od 18 moških UCI WorldTour ekip ne uporablja tega. Ta članek pojasnjuje, kako se je to zgodilo: relegacija Cofidis, ki je sprožila dogodek, počasen desetletni upad, ki je to omogočil, približno 24 milijonov evrov, ki jih je podjetje izgubilo od 2023, in kaj to pomeni, če že imate Campagnolo ali ga razmišljate za svojo naslednjo sestavo.

Večina poročil obravnava tri stvari kot ločene zgodbe: pravila licenciranja UCI, finance podjetja in obseg izdelkov. To je ista zgodba. Do konca tega boste vedeli, kdo še vedno tekmuje z blagovno znamko Vicenza, zakaj se je vrh športa spremenil v spopad Shimano proti SRAM, in ali "brez Campagnola v WorldTour" beremo kot nekrolog ali kot namerno spremembo načrta.

Ključne ugotovitve

- 0 od 18 moških WorldTour ekip 2026 vozi Campagnolo. Mreža se deli na 10 Shimano / 8 SRAM.

- Sprožilec je bila relegacija Cofidis na status ProTeam. To je bila edina Campagnolo ekipa v WorldTour 2025.

- To je drugič v treh letih, da Campagnolo nima WorldTeama (prav tako je bil odsoten v 2024).

- Campagnolo ni izginil iz pelotona: Cofidis in Bardiani CSF še vedno tekmujejo z njegovimi skupinskimi sklopi na ravni ProTeam, vključno s Tourom in Girom.

- Blagovna znamka je zabeležila več kot 24M € izgub (2023–2025), načrtovala približno 40% odpuščanj, nato pa to preprečila s "solidarnostno pogodbo" sindikata.

- Novi izdelki še naprej prihajajo: Super Record Wireless 13 (junij 2025) in cenejši Record 13 (april 2026, od 2,699 €).


Najuspešnejši skupinski sklop v zgodovini Toura zdaj ne opremlja nobene vrhunske ekipe

Začnimo s protislovjem, ker vse ostalo visi na tem. Campagnolo skupinski sklopi so poganjali nekaj okoli 43 skupnih zmagovalcev Tour de France, več kot sta Shimano ali SRAM kdaj koli dosegla. Coppi, Merckx, Indurain, dolga vrsta rumenih majic. In zadnja od teh zmag v Touru je prišla leta 2020, ko je Tadej Pogačar zmagal na dirki z UAE Team Emirates na Super Record EPS. Od takrat ni nič na vrhu.

V 2026 je bilo težko spregledati vrzel med to zgodovino in sedanjostjo. Ko so se pojavili veliki pregledi opreme (letni pregled koles WorldTour BikeRadar, anketa o skupinskih sklopih Velo), so bralci vsi opazili isto prazno mesto. Vsaka od 18 moških WorldTeams vozi bodisi Shimano Dura-Ace Di2 bodisi SRAM Red AXS. Nobena ne vozi Campagnolo. BikeRadarova galerija je dejansko odslovila blagovno znamko z "arrivederci (spet)", ker smo že bili tukaj prej.

Trigger ima ime. Cofidis je bil edini moški WorldTour ekipa Campagnola v 2025, in je bil relegiran na status UCI ProTeam za 2026. Ko je Cofidis izpadel iz najvišjega razreda, je Campagnolo padel z njim. Nič drugega ni držalo blagovne znamke tam zgoraj.

Tukaj je del, ki bi moral spremeniti način, kako berete naslov. To ni nenavaden rezultat. To je vidni vrh drsenja, ki se je gradilo deset let. Število WorldTour ekip Campagnola je padlo z 4 ekipe v 2021 na 0 v 2026, z enim kratkim enote ekipo vmes. In pod tem se skriva prava finančna kriza v Vicenzi: naraščajoče izgube, načrt prestrukturiranja in umik iz srednjega razreda trga, ki ga je blagovna znamka nekoč imela.

Torej je argument tega članka preprost. "Campagnolo odsoten iz WorldTour 2026" je resničen, pomemben je in je simptom nečesa večjega. Večja stvar se nanaša na denar, strukturo trga in znano družinsko podjetje, ki poskuša preoblikovati sebe v luksuzno blagovno znamko namesto dobavitelja za množični trg. Preostali del članka prikazuje, kako se kosi ujemajo.

Čista infografika naslovna kartica, ki prikazuje "0 od 18" WorldTour ekip na Campagnolo v 2026, s tremi majhnimi ikonami, ki predstavljajo tri sile za tem — kladivo za relegacijo UCI, bilanco evrov v upadanju in skupino — vizualno predogledovanje strukture članka
Čista infografika naslovna kartica, ki prikazuje "0 od 18" WorldTour ekip na Campagnolo v 2026, s tremi majhnimi ikonami, ki predstavljajo tri sile za tem — kladivo za relegacijo UCI, bilanco evrov v upadanju in skupino — vizualno predogledovanje strukture članka

Kaj je novega v 2026: WorldTour je postal dvokolesni dirka

Največji razvoj v 2026 je, da je moški WorldTour zdaj, v vsakem praktičnem smislu, duopol. Med vsemi 18 WorldTeams je razdelitev 10 na Shimano Dura-Ace Di2 in 8 na SRAM Red AXS. Število Campagnola je nič, in to je drugič v treh letih, da je blagovna znamka izpadla, saj v 2024 prav tako ni imela WorldTeama.

Kar je resnično spremenilo trg v 2026, je nadaljnje povečanje SRAM-a. Nekdaj oddaljena tretja za Shimano, je SRAM zrasel v tisto, kar Velo imenuje "izzivalec v vrednosti milijarde dolarjev." Več velikih nekdanjih Shimano ekip se je preselilo na SRAM Red AXS za 2026, vključno z Team Visma | Lease a Bike, EF Education–EasyPost in Decathlon CMA CGM. To ni bilo le premeščanje sponzorstev. Okrepilo je vrh športa v neposredni boj Shimano proti SRAM, brez prostora za tretjega dobavitelja.

Za Campagnolo je to strukturni problem, ne težava s srečo. Sponzorstvo WorldTour je oboroževalna tekma. Oprema ekipe pomeni polne skupine, globoke zaloge koles, rezervne dele, podporo nevtralne službe in potujoče mehanike po brutalnem globalnem koledarju, običajno po strmih popustih ali brezplačno, plus denar poleg. Shimano in SRAM to lahko odpišeta kot marketinško linijo proti poslovanju s komponentami, vrednimi milijarde. Blagovna znamka, katere skupni promet znaša desetine milijonov evrov, ne more doseči takšnega trošenja leto za letom, in zagotovo ne, medtem ko izgublja denar.

Pomislite na to na ta način. V trgu z dvema dobaviteljema lahko vsak igralec prenese oboroževalno tekmo sponzorstva, ker zmaga vidnost neposredno ščiti ogromno nameščeno bazo. Tretji igralec je stisnjen z obeh strani: plačuje iste osupljive stroške, a ujame le del donosa. Ko sta Shimano in SRAM konsolidirala skozi 2026, je logika Campagnola, ki financira WorldTeam, postala le še slabša.

Hitro opozorilo o natančnosti, ker je bilo tukaj nekaj šuma. Objava na družbenih omrežjih "Road Index 2026", povezana s Campagnolom, je namigovala na povezave z ekipami, kot sta AG2R in UAE. Ignorirajte to. Seznami opreme, potrjeni na dirki, ne puščajo prostora za dvom: UAE Team Emirates vozi Shimano v 2026, ne Campagnolo. Ko spremljate, kdo vozi kaj, zaupajte fotografiranim revizijam na dan dirke, ne promocijskim grafikam.

Izid: 2026 je leto, ko je duopol prenehal biti trend in se ustalil v normalno stanje WorldTour. Campagnolo se ne bori proti dvema tekmecema za kos. Na najvišji ravni je bil izključen iz prostora.

Horizontalni graf ali donut graf, ki prikazuje razdelitev skupin 2026 moškega WorldTour — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — z izpostavljenim ničelnim segmentom v rdeči barvi
Horizontalni graf ali donut graf, ki prikazuje razdelitev skupin 2026 moškega WorldTour — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — z izpostavljenim ničelnim segmentom v rdeči barvi

Mreža skupin 2026 moškega WorldTour: kdo vozi kaj

Najčistejši način, da dokažemo "brez Campagnolo", je, da preprosto prikažemo celotno mrežo. Spodnja tabela povzema pokrajino skupin 2026 moškega WorldTour, razdelitev, na kateri se ustavi vsak ugledni pregled.

Blagovna znamka skupine Vrhunska skupina WorldTeams v 2026 Delež mreže
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 10 56%
SRAM Red AXS 8 44%
Campagnolo Super Record Wireless 13 0 0%
Skupaj 18 100%

Rezultat je jasen: 10 Shimano, 8 SRAM, 0 Campagnolo, v vseh 18 WorldTeams. Za blagovno znamko z največ zmagami na Touru v zgodovini je tisto nič v spodnjem vrstice celotna zgodba v eni celici.

Pomaga razumeti, zakaj se mreža premika tako, kot se. Sponzorstvo skupin v profesionalnem kolesarstvu je lepljivo, a ne trajno. Ekipa sklene večletne dobavne pogodbe, zato se mreža ne premešča vsako sezono. Toda ko pride velika ekipa v igro, lahko premakne več mest hkrati. Pridobitve SRAM v letu 2026 (Visma, EF in Decathlon, ki so vsi prešli z Shimano) so prav to: peščica visokoprofilnih pogodb, ki se menjajo in vidno nagibajo ravnotežje.

Par praktičnih opomb o branju takšne mreže:

  • Skupina, okvir in kolesa so ločena sponzorstva. Ekipa na Shimano Dura-Ace lahko uporablja katero koli od ducat okvirjev in spet drugega sponzorja koles. Ko pregledujete pregled, imejte tri kategorije ločene. Zmeda med njimi je najpogostejša napaka, ki jo delajo navijači.
  • Ta tabela sledi statusu WorldTeam. Namerno izpušča ProTeams, kjer Campagnolo še vedno živi v letu 2026 (o tem več kmalu).
  • Neodvisna služba ni sponzorstvo. Neodvisna vozila Shimano na dirkah ne naredijo vsake ekipe "Shimano ekipe." Vedno preverite dejanske dirkalne kolesa ekipe.

Strateški zaključek je ta. Mreža, ki prikazuje 10/8/0, ni rezultat ene slabe sezone. To je naravni zaključek trga, kjer imata dva dobavitelja obseg, da še naprej kupujeta vidnost, tretji pa ne. Tabela je posnetek, vendar je posnetek let konsolidacije, ki se hkrati kažejo. Ko to nič postane jasno, je preostali del članka le razlaga za tem.

Relegacija Cofidis: kako je zadnja Campy ekipa izpadla

Da bi razumeli, zakaj je Campagnolo izginil iz WorldTour, morate razumeti UCI promocijo in relegacijo, mehanizem, ki tiho odloča, kdo sedi za vrhnjo mizo.

UCI podeljuje licence WorldTeam v triletnem ciklu, razvršča ekipe po točkah, zbranih v celotnem obdobju. Za cikel 2026–2028 je bila pomembna ocena triletne razvrstitve 2023–2025, UCI Licenčna komisija pa je dodelila 18 moških WorldTeam licenc predvsem na podlagi tega. Končajte znotraj najboljših 18 in ste promovirani ali ohranjeni; končajte zunaj in padete na ProTeam.

Cofidis je končal na napačni strani črte. V končni razvrstitvi 2023–2025 je Cofidis zasedel 19. mesto, manjkalo mu je 397 UCI točk do WorldTour. Ekipa, ki je pridobila zadnjo razpoložljivo licenco, na 18. mestu, je bila Uno-X Mobility, norveška ekipa, ki je izrinila Cofidis. Relegacija je bila potrjena v poročilu z dne 21. oktober 2025, posledica pa je bila takojšnja: UCI Licenčna komisija ni odobrila Cofidis (ali Arkéa–B&B Hotels) za WorldTeam licence za 2026, namesto tega sta bili registrirani kot UCI ProTeams.

Tisti 397-točkovni razkorak je ključ celotne zgodbe. Zaprite to vrzel (zmaga na etapi tukaj, močnejša skupna uvrstitev na Grand Tour tam) in Campagnolo ima še vedno WorldTeam v 2026, ta članek pa ne obstaja. Celotna prisotnost blagovne znamke v najvišjem razredu je bila odvisna od rezultatov ene ekipe v treh sezonah, brez prostora za napake.

Zdaj pa niansa, ki jo običajno pokriva površno: relegacija ni izginotje. ProTeam je še vedno profesionalna ekipa. Bolj pomembno je, da Cofidis kot relegiran ProTeam ohranja svoje partnerstvo s Campagnolo in ohranja avtomatske vabila na Tour de France 2026 in vseh pet Monumentov. Tako bodo kolesa Campagnolo še vedno na startu največjih dirk v športu leta 2026. Preprosto ne bodo v WorldTeam.

Če so oznake zmedene, tukaj je preprost način, kako to razjasniti:

  1. Je ekipa v top 18 UCI lestvice? Da pomeni WorldTeam. Ne pomeni ProTeam (ali nižje).
  2. Ali ima ekipa pogodbo o dobavi Campagnolo? Cofidis: da. Ta pogodba je preživela relegacijo.
  3. Bo ekipa nastopila na Grand Tourih? Cofidis, kot ProTeam z avtomatskimi vabili, bo na Touru, tako da bo Campagnolo tam viden ne glede na število svojih WorldTeamov.

Ko združite te tri točke, se očitna protislovja razjasnijo. Campagnolo nima nobenih WorldTeamov, a ima resnično prisotnost v profesionalnem dirkanju. "Nobena ekipa WorldTour ne vozi Campagnolo" je resnično in smiselno, vendar opisuje licenčno stanje, ne pa izginotje blagovne znamke iz profesionalnega dirkanja.

Diagram poteka, ki prikazuje logiko UCI o promociji/relegaciji — triletna lestvica 2023–2025, ki vodi do 18 licenc WorldTeam, s Cofidisom na 19. mestu (-397 točk za Uno-X na 18. mestu), ki se razveja na "ProTeam, ohranja Campagnolo + avtomatsko vabilo na Tour"
Diagram poteka, ki prikazuje logiko UCI o promociji/relegaciji — triletna lestvica 2023–2025, ki vodi do 18 licenc WorldTeam, s Cofidisom na 19. mestu (-397 točk za Uno-X na 18. mestu), ki se razveja na "ProTeam, ohranja Campagnolo + avtomatsko vabilo na Tour"

Campagnolo ni izginil — le degradiran je

Če berete samo naslove WorldTour, bi domnevali, da je Campagnolo tiho odšel iz profesionalnega kolesarstva. Ni. Leta 2026 blagovna znamka preživi v pelotonu na ProTeam ravni, in obstajata dve ekipi, ki ju je vredno poznati.

Cofidis je še vedno vodilna prisotnost Campagnolo. Kot ProTeam 2026 z avtomatskimi vabili na Grand Tour, bo Cofidis dirkal na Tour de France na okvirih LOOK 795 Blade RS / 796 Monoblade RS, z Campagnolo Super Record 13 skupinami in Campagnolo Bora / Hyperon kolesi. To pomeni, da je Cofidis edina ekipa opremljena s Campagnolo na Touru 2026, edini nosilec trikolorne zastave na dirki, ki jo je Campagnolo zmagal več kot katerikoli drug proizvajalec komponent.

Bardiani CSF, dolgoletni italijanski ProTeam, je druga ekipa, ki ostaja. Za 2026 Giro d'Italia je ekipa predstavila posebno izdajo De Rosa 70 "Ogni Maggio" (razkrita 5. maja 2026), zgrajeno okoli Campagnolo Super Record Wireless 13-speed skupin in Bora Ultra WTO koles. Italijanska blagovna znamka, italijanski proizvajalec okvirjev in italijanska skupina na italijanskem Grand Touru. Kot zadnji utrdbi je to primerna izbira.

Stvar, ki zmede ljudi, je razlika med tremi izrazi, ki se vsi sliši podobno:

Izraz Kaj pomeni Campagnolo v 2026
WorldTeam licenca Status top-18 UCI; obvezna udeležba na vseh vrhunskih dirkah Nobena
ProTeam Licenca drugega razreda; lahko zasluži ali je povabljena na velike dirke Cofidis, Bardiani CSF
Udeležba na dogodkih Dejansko dirkanje na določenem dogodku (prek licence ali vabila) Tour (Cofidis), Giro (Bardiani CSF)

Preberite desni stolpec in vse se postavi na svoje mesto. Campagnolo nima nobenih WorldTeam licenc, a ima dve ProTeame in aktivne nastope tako na Touru kot na Giru. Blagovna znamka je na dirkah. Preprosto ni na seznamu WorldTeamov.

To je tudi razlog, zakaj je vprašanje "ali je Campagnolo še vedno v profesionalnem kolesarstvu?" napačno. Poštena različica je ožja in bolj zanimiva: Campagnolo je bil degradiran iz WorldTour-a, ne pa izbrisan iz športa. Njihova kolesa se bodo še vedno pojavljala na prenosih Grand Tour, še vedno se bodo vozila po alpskih prelazih, še vedno bodo pristajala v fotogalerijah na dan dirke, le pod zastavo ProTeam namesto WorldTeam.

Še ena točka natančnosti, saj se nenehno pojavlja: če vidite trditev, da Campagnolo opremlja WorldTeam v letu 2026, preverite seznam opreme, potrjen na dirki, preden ji verjamete. Pravi profesionalni pečat blagovne znamke v letu 2026 je Cofidis in Bardiani CSF na ravni ProTeam. To je to.

Desetletje upadanja: Campagnolove ekipe WorldTour, 2021 do 2026

Število 2026 se ni pojavilo čez noč. Če razporedite število po letih, je pot težko spregledati: stalna erozija z enim kratkotrajnim okrevanjem v sredini.

Sezona WorldTour ekipe na Campagnolu Primer ekipe(e) Opomba
2021 4 (več) Movistar odhaja k SRAM eTap AXS
2023 1 AG2R Citroën Ostala je le ena zastavonoša
2024 0 Prva popolna odsotnost v WorldTour-u
2025 1 Cofidis Kratkotrajen povratek ene ekipe
2026 0 Druga odsotnost v treh letih

Oblika te tabele pove več kot odstavek: 4 → 1 → 0 → 1 → 0. Blagovna znamka, ki je še leta 2021 oskrbovala štiri ekipe WorldTour, zdaj ne oskrbuje nobene, z nekaj enote ekip na poti navzdol. V retrospektivi se sezona 2025 Cofidis zdi manj kot okrevanje in bolj kot odlog izvršitve, razveljavljen v trenutku, ko je tistih 397 točk izginilo.

Grafikon ali korak, ki prikazuje število Campagnolovih ekip WorldTour od 2021 do 2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), z oznakami za ključne odhode — Movistar k SRAM v 2021 in relegacijo Cofidis v 2026
Grafikon ali korak, ki prikazuje število Campagnolovih ekip WorldTour od 2021 do 2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), z oznakami za ključne odhode — Movistar k SRAM v 2021 in relegacijo Cofidis v 2026

Za številkami se skrivajo nekateri resnično pomembni odhodi, in ti bolijo zaradi tega, kdo je odšel.

  • Movistar, eden izmed Campagnolovih najbolj znanih partnerjev in ekipa z dediščino Induraina, Valverdeja in Quintane, je prešla na SRAM eTap AXS za sezono 2021. Izguba partnerja z tako bogato zgodovino na Touru je bila prelomnica. Poudarila je, da tudi najzvestejše zastavne zveze Campagnola niso več varne.
  • Lotto-Soudal je prešel z Campagnola na Shimano Dura-Ace okoli 2018–2019, še ena dolgoletna zveza, ki jo je požrla duopol.

Vsaka defekcija je olajšala naslednjo. Manj ekip WorldTour pomeni manjšo vidnost na dan dirke, kar oslabi tržno podlago za naslednjo obnovo, kar blagovno znamko pušča, da se opira na vse manjši bazen partnerjev, dokler lahko relegacija ene ekipe v enem zamahu izniči celotno prisotnost v WorldTour-u. To je past, v katero je padel Campagnolo. Do leta 2025 je celotna prisotnost blagovne znamke na najvišji ravni visela na rezultatih ene ekipe, in v triletnem razvrščanju je ena ekipa krhka stvar, na katero se opreti.

Vredno je poudariti: to je komercialni upad, ne tehnični. Campagnolo ni izgubil ekip, ker so njegovi sklopi prenehali delovati. Super Record je ostal zaželen, lepo zasnovan sistem ves čas. Ekipe so odšle zaradi boljših komercialnih pogojev, globljih dodelitev brezplačnih izdelkov in gravitacijske privlačnosti dveh dobaviteljev, ki so lahko preprosto presegli Campagnolo pri podpori. Tabela zgoraj je zgodba o sponzorstvu, ne zgodba o uspešnosti, in ta razlika je zelo pomembna, ko pridemo do vprašanja, ali je oprema še vedno vredna nakupa.

Sledi denarju: zakaj se je to res zgodilo

Odstranite dirkanje in pravi motor te zgodbe je bilanca stanja. Campagnolo je izstopil iz WorldTourja zaradi resne finančne krize v Vicenzi.

Glavne številke so ostre. Campagnolo je zabeležil izgube, ki presegajo 24 milijonov € v letih 2023–2025 (po finančnih izkazih do 31. maja 2025). Najslabše leto je bilo 2024: prihodki so padli za 39% v primerjavi s prejšnjim letom, kar je privedlo do operativne izgube približno 15 milijonov € v tem enem letu. Padci prihodkov za 39% niso majhen problem. To je vrsta upada, ki zahteva strukturne spremembe, in te so se zgodile.

Ta sprememba je imela obliko načrta za prestrukturiranje. Sedež v Vicenzi zaposluje okoli 300 ljudi, načrt, ki je bil široko poročen konec leta 2025, pa je predvideval zmanjšanje približno 120 delovnih mest, kar predstavlja približno 40% osebja. Ta številka je, razumljivo, postala strašna novica: znan italijanski proizvajalec se pripravlja na odpuščanje skoraj polovice svoje delovne sile.

Tukaj je niansa, ki jo je veliko poročil spregledalo ali jo napačno razumelo, in ta spremeni ton celotne zgodbe. Campagnolo je kasneje dosegel dogovor z sindikati, ki je temeljil na "pogodbi o solidarnosti," dogovoru o delitvi stroškov in zmanjšanih delovnih urah, in je dejal, da dogovor "jasno izključuje kakršnokoli obliko odpuščanja." Tako je bil načrt o 40%-nem odpuščanju predlog, ki je bil na koncu odvrnjen, ne pa krvava čistka, ki bi se zgodila. Če vzamete en del natančnosti iz tega članka, naj bo to: odpuščanja so bila predlagana in preprečena, ne pa množično odpuščanje, ki se je zgodilo.

Okoli financ se odvija jasen strateški premik. BikeRadar navaja, da se je Campagnolo preusmeril v "športno luksuzno" blagovno znamko, potem ko je v veliki meri zapustil vstopni in srednji razred cestnih segmentov, kjer so bili volumen (in velik del izgubljenih prihodkov). Nov industrijski načrt nakazuje namen ponovnega vstopa v nižje razrede, lansiranje Record 13 pa je prvi konkreten znak tega, vendar je bila nedavna usmeritev nedvoumno usmerjena v višji trg in nižji volumen.

Če vse to seštejete, izstop iz WorldTourja izgleda manj kot športna odločitev in bolj kot finančna neizbežnost:

  1. Prihodki se sesujejo (−39% v 2024), deloma zato, ker se je blagovna znamka umaknila iz srednjega razreda.
  2. Izgube naraščajo (več kot 24M € v treh letih), kar zahteva načrt prestrukturiranja.
  3. Prosto porabo stisnejo, in malo stvari je bolj prostovoljnih ali dražjih kot financiranje ekipe WorldTour v dirki dveh dobaviteljev.
  4. Edina preostala ekipa (Cofidis) je degradirana, in ni finančne apetita ali komercialne logike, da bi lovili zamenjavo za WorldTeam dogovor.

Strukturna resničnost pod vsem tem: Campagnolo's obrtnik milijonov evrov je majhen v primerjavi s Shimanojevim multi-milijardnim poslom s kolesarskimi komponentami in obsegom zasebno lastniškega SRAM-a. Po vrednosti ima Campagnolo le nizko enomestno tržno delež na globalnem trgu skupin. Iz te pozicije ne morete zmagati v dirki za sponzorstva, medtem ko izgubljate denar, zato prenehate s tem bojem in usmerite sredstva tja, kjer bi lahko dejansko obnovili posel: v izdelke in maržo.

Dvo-panelna finančna infografika — levi panel stolpični diagram Campagnolojevega ~39% padca prihodkov in ~€15M operativne izgube v 2024 / €24M+ kumulativne izgube 2023–2025; desni panel primerjava obsega, ki prikazuje Campagnolojev obrat v milijonih evrov v primerjavi s Shimanojevim multi-milijardnim poslovanjem s komponentami
Dvo-panelna finančna infografika — levi panel stolpični diagram Campagnolojevega ~39% padca prihodkov in ~€15M operativne izgube v 2024 / €24M+ kumulativne izgube 2023–2025; desni panel primerjava obsega, ki prikazuje Campagnolojev obrat v milijonih evrov v primerjavi s Shimanojevim multi-milijardnim poslovanjem s komponentami

Dediščina, ki dela izstop boleč

Da bi razumeli, zakaj "Campagnolo odsoten iz WorldTourja" predstavlja pravo zgodbo in ne le opombo na specifikacijskem listu, morate razumeti, kaj blagovna znamka je. To ni generični dobavitelj komponent, ki ima težko leto. To je verjetno najbolj zgodovinsko pomembno ime v športu.

Izvorna zgodba je mit, ki bi si ga druge blagovne znamke želele izmisliti. Campagnolo je ustanovljen leta 1933 v Vicenzi, Italija, s strani Tullia Campagnola, nekdanjega kolesarja. Legenda: med dirko na prelazu Croce d'Aune v Dolomitih, ko je imel Tullio otrdele prste in se trudil, da bi sprostil zamrznjene matice, je našel hitrejši način za sprostitev kolesa. Ta frustracija je postala hitro sproščanje (patentirano okoli leta 1930), mehanizem tako temeljni, da danes praktično vsako kolo na svetu, ne glede na blagovno znamko, še vedno uporablja Tulliovo idejo.

Ilustrirana časovnica prelomnih inovacij Campagnolo — ustanovitev leta 1933 v Vicenzi, hitro sproščanje, rojeno na prelazu Croce d'Aune, Cambio Corsa in 1966 Nuovo Record paralelogram derailleurs — konča z "43 zmagami na Touru, zadnja leta 2020"
Ilustrirana časovnica prelomnih inovacij Campagnolo — ustanovitev leta 1933 v Vicenzi, hitro sproščanje, rojeno na prelazu Croce d'Aune, Cambio Corsa in 1966 Nuovo Record paralelogram derailleurs — konča z "43 zmagami na Touru, zadnja leta 2020"

Seznam "prvih" Campagnolo se bere kot učni načrt o tem, kako je moderno kolo prišlo do obstoja:

  • hitro sproščanje osi in matice, izum, ki je vse začel.
  • Cambio Corsa sistem prestavljanja, zgodnja, veličastno mehanska večhitrostna rešitev.
  • Nuovo Record paralelogram derailleur (1966), paralelogram oblikovanje, ki je osnova praktično vsakega modernega derailleurja, vključno s Shimano in SRAM.

Potem je tu še palmarès. Campagnolo skupinski sklopi predstavljajo približno 43 skupne zmage na Tour de France, kar je največ med proizvajalci komponent. Ujeti trenutek, in razlog, da 2026 nič boli tako, kot boli, je datum na zadnji zmagi: 2020, Tadej Pogačar na Super Record EPS. Blagovna znamka, ki je osvojila več rumenih majic kot kdorkoli drug, ni okusila zmage na Touru že pol desetletja, in zdaj ne opremlja nobene ekipe, ki bi bila v položaju, da jo doseže.

Zgodba o lastništvu dodaja zadnjo, zelo človeško plast. Campagnolo je še vedno zasebno podjetje, ki ga nadzira družina, ki ga vodi Valentino Campagnolo, Tulliov sin. Pravo družinsko podjetje, ki nosi več kot 90-letno ime, kar je del razloga, da so finančne težave in naslov "40% odpuščanj" tako močno odjeknile po svetu kolesarjenja. Poročajo celo o manjših zunanjih lastniških deležih, ki jih imajo znana imena, vključno z LeBronom Jamesom in zvezdo ciklokrosa in cestnega kolesarjenja Mathieu van der Poel, kar nakazuje, koliko kulturnega ugleda blagovna znamka še vedno nosi, kljub temu da je njen prisotnost v WorldTouru izginila.

Tukaj je razlog, zakaj je vse to pomembno in ne odklon. Ko Shimano izgubi ekipo, je to poslovna novica. Ko Campagnolo (izumitelj hitrega sproščanja, paralelogram derailleurja in najuspešnejšega skupinskega sklopa v zgodovini Toura) ne predstavlja nobene ekipe v WorldTouru, se to bere kot dediščinska blagovna znamka, ki se umika z glavne odra. Ta čustvena teža je pravzaprav razlog, zakaj je odsotnost leta 2026 postala zgodba, vredna pripovedovanja, in zakaj se je vprašanje "umira Campagnolo?" spremenilo v resnično vprašanje, namesto da bi bilo le brezbrižno.

Ali je Campagnolo še vedno vreden nakupa leta 2026? Super Record 13, Record 13 in cena v primerjavi s konkurenco

Za večino bralcev se drama WorldTour na koncu vrne k praktičnemu vprašanju: če imam Campagnolo, ali me skrbi, da bi ga kupil, ali bi me težave blagovne znamke morale skrbeti? Pomirjujoč odgovor je, da je izdelek videti veliko bolj zdrav kot sponzorski vidik, in leto 2026 je pravzaprav pomembno leto za izdelke.

Še dva nedavna lansiranja definirata trenutno linijo. Super Record Wireless 13, prvi 13-hitrostni brezžični cestni sklop Campagnolo, je bil predstavljen junija 2025. To je izdelek z najvišjim ugledom: 2,445 g (lažji od 2,520 g prejšnje 12-hitrostne različice), približno 750 km avtonomije baterije na polnjenje (polnjenje traja približno eno uro, 90% v približno 45 minutah), s kasetami od 10-29 do 11-36 in vrnitvijo priljubljenega thumb shifterja Campagnolo. MSRP je približno €4,300 brez merilnika moči; poročali so, da je bila cena v ZDA okoli $5,065 za 2×13 All-Road različico in $3,975 za 1×13 Road različico.

Potem je v aprilu 2026 prišla strateško pomembna novost: Record 13, cenejša 13-hitrostna skupina na isti brezžični platformi, ki se začne pri €2,699 (2×13 Cesta). To je Campagnolo, ki poskuša pridobiti nazaj srednji razred, ki ga je zapustil, prvi konkretni dokaz, da je industrijski načrt "ponovnega vstopa v nižje razrede" več kot le besede.

Tukaj je, kako se trenutna zastavonoša in nova vrednostna možnost primerjata z konkurenco:

Skupina Izid Hitrosti Približna cena Teža Opombe
Campagnolo Super Record Wireless 13 Jun 2025 2×13 ~€4,300 / ~$5,065 (All-Road) 2,445 g Halo skupina; prestavna ročica na palcu; ~750 km baterija
Campagnolo Record 13 Apr 2026 1×/2×13 od €2,699 +208–342 g v primerjavi s SR Enaka platforma, cenejši materiali/dokončanje
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 2×12 ~£3,649–£3,999 (trgovec) Uveljavljen referenčni standard WorldTour
SRAM Red AXS 2×12 ~$4,800 (komplet) Rastoči izzivalec WorldTour

Par opozoril glede te cene: meša MSRP in cene trgovcev po regijah, zato jo obravnavajte kot smerno, ne kot neposredno primerjavo. A slika je dovolj jasna. Super Record 13 je na premium koncu, Record 13 pa ga namerno podcenjuje, da razširi dostop.

Grafikon primerjave Campagnolo Super Record 13 proti Record 13 proti Shimano Dura-Ace Di2 proti SRAM Red AXS, ki prikazuje približno ceno v primerjavi s težo, pri čemer je vizualno poudarjena povezava med obema Campagnolo skupinama

Kar loči Record 13 od Super Record 13, je vredno vedeti. Delita isto prestavno arhitekturo, ergonomijo, baterijo in široko medsebojno združljivost, tako da funkcionalno prestavljata in zavirata enako. Razlike so materiali in zaključki: Record 13 uporablja kardan iz nerjavečega jekla namesto titana in vključuje manj obdelave, kar doda približno 208–342 g glede na konfiguracijo. Plačujete za grame in sijaj, ne za zmogljivost. (Merilec moči doda približno €600 na liniji Record.)

Zdaj je to resnično okvir odločanja za kupce, ker "ali se splača?" popolnoma odvisno od tega, kaj cenite:

  1. Želite najlažjo, najbolj prefinjeno cestno skupino in proračun ni omejitevSuper Record Wireless 13. To je halo in je povsem nov (2025).
  2. Obožujete občutek Campagnolo, vendar želite razumne ceneRecord 13 (od €2,699). Enako prestavljanje, zmerna teža, prihranki v stotinah.
  3. Skrbite za dolgoročno podporo in dele → to je prava skrb, ne zmage na dirkah. Nov izdelek se aktivno pošilja in je medsebojno združljiv, tako da to ni blagovna znamka, ki bi bila namenjena le vzdrževanju. Vendar pa manjša podjetja pomenijo, da bi morali preveriti podporo trgovcev in razpoložljivost delov v vaši regiji pred zavezo.
  4. Preprodaja vam največ pomeni → upoštevajte, da lahko manjša prisotnost Campagnolo pomeni tanjši trg rabljenih izdelkov kot Shimano ali SRAM. Kupite, ker to obožujete, ne kot naložbo.

Iskrena končna misel: odsotnost ekip WorldTour skoraj nič ne pove o tem, ali je oprema dobra ali podpirana. Vedno je šlo za komercialno zgodbo. Z dvema izidoma 13-hitrostnih skupin v dvanajstih mesecih in namernim povratkom v srednji razred, se Campagnolo obnaša kot podjetje, ki vlaga v izdelek, kar je za lastnika signal, ki dejansko šteje.

Pogosto zastavljena vprašanja

Katera moška ekipa WorldTour 2026 vozi Campagnolo? Nobena. Vse 18 moških WorldTeams vozi bodisi Shimano Dura-Ace Di2 bodisi SRAM Red AXS, razdeljeno 10 Shimano / 8 SRAM. Campagnolo ne opremlja nobene WorldTeams v letu 2026, kar je drugič v treh letih (prav tako je bila odsotna v letu 2024).

Ali je Cofidis izpadel, in zakaj je to pomembno za Campagnolo? Da. Cofidis je končal na 19. mestu v končnem 2023–2025 UCI triletnem razvrščanju, in sicer je zaostal za 397 točkami za vstop v WorldTour (Uno-X Mobility je prevzel zadnjo licenco, na 18. mestu), in je bil registriran kot UCI ProTeam za leto 2026. Ker je bil Cofidis Campagnolo edina ekipa WorldTour v letu 2025, je njegovo izpadanje popolnoma izločilo Campagnolo iz najvišjega razreda.

Ali je Campagnolo še vedno v profesionalnem pelotonu v letu 2026? Da, na ravni ProTeam. Cofidis se udeležuje Tour de France na okvirih LOOK z Super Record 13 in kolesi Bora/Hyperon (edina ekipa Campagnolo na Touru 2026), medtem ko Bardiani CSF vozi De Rosa 70 "Ogni Maggio" z Super Record Wireless 13 na Giro d'Italia. Tako je Campagnolo prisoten na Grand Tours, le da ni na WorldTeam.

Ali Campagnolo propada? Ne, vsaj zaenkrat ne. Blagovna znamka je zabeležila €24M+ izgub (2023–2025) z približno 39% padcem prihodkov v letu 2024, in načrt iz pozne 2025 je predlagal zmanjšanje približno 40% svoje ~300-članske delovne sile v Vicenzi. Vendar je Campagnolo sklenil sindikalni "solidarnostni sporazum", ki je izognil formalnim odpuščanjem, in še vedno lansira nove izdelke. To je boleča prestrukturacija, ne zaprtje.

Koliko zmag na Tour de France ima Campagnolo in kdaj je bila zadnja? Približno 43 skupnih zmag, več kot katerikoli drug proizvajalec skupin. Najnovejša je bila 2020 (Tadej Pogačar, UAE Team Emirates, na Super Record EPS).

Koliko stane Super Record 13 v primerjavi s Shimano Dura-Ace in SRAM Red? Campagnolo Super Record Wireless 13 stane približno €4,300 MSRP (≈$5,065 za 2×13 All-Road konfiguracijo). Za primerjavo, Shimano Dura-Ace Di2 R9200 stane približno £3,649–£3,999 pri britanskih trgovcih, in SRAM Red AXS komplet je bil naveden okoli $4,800. Cenejši Campagnolo Record 13 se začne pri €2,699. Upoštevajte, da te cene mešajo MSRP in cene trgovcev, zato jih obravnavajte kot smernice.

Ali je Campagnolo še vedno vredno kupiti v letu 2026? Za pravega kupca, da. Učinkovitost prestavljanja je odlična, dve novi 13-hitrostni skupini (Super Record 13 v letu 2025, Record 13 v letu 2026) kažeta aktivno naložbo, in deli so medsebojno združljivi. Ključne stvari, ki jih je treba upoštevati, so podpora trgovcev in razpoložljivost delov v vaši regiji ter potencialno manjši trg za ponovno prodajo v primerjavi s Shimano ali SRAM, ne pa pomanjkanje ekip WorldTour, kar je komercialna zgodba in ne zgodba o kakovosti.

Se bo Campagnolo vrnil v WorldTour? Ni potrjenega dogovora o vrnitvi. Partnerstvo s Cofidisom se nadaljuje na ravni ProTeam, in kakršna koli vrnitev v WorldTour bi bila odvisna od prihodnjega cikla licenc UCI ter finančne okrevanja in strateškega apetita Campagnola. Glede na preusmeritev v "športno luksuz" in stroške tekmovanja za sponzorstva, se zdi, da je kratkoročna vrnitev malo verjetna. A vrata niso formalno zaprta.

Osnovna točka: umik ali prenova?

Kaj torej pomeni "nobena ekipa WorldTour 2026 ne vozi Campagnolo"? Zbrano, odgovor ima plasti. Takojšnji vzrok je mehaničen: Cofidis, edina ekipa blagovne znamke WorldTeam, je izgubila bitko za triletno razvrščanje za 397 točk in bila izločena. Osnovni vzrok je finančen: €24M+ izgub, 39% kolaps prihodkov in prestrukturiranje, ki je naredilo financiranje ekipe WorldTour v tekmi Shimano-SRAM neobranljivo. In globlji vzrok je strateški: namerna preusmeritev proti "športnemu luksuzu" in stran od trga množičnega dirkanja, ki ga je blagovna znamka nekoč imela.

Ključna stvar, ki jo je treba obdržati, je, da to ni sodba o izdelku. Campagnolo je izumil hitro sprostitev in sodobni menjalnik, osvojil več Tourov kot kdorkoli drug, in pravkar je lansiral dve popolnoma novi 13-hitrostni brezžični skupini v enem letu, vključno z Record 13, kar je namerna poteza nazaj proti srednjemu razredu, ki ga je zapustil. Podjetje v resničnem prostem padcu ne lansira nove platforme, namenjene širjenju svoje baze strank.

To je odprto vprašanje, ki nam ga pušča leto 2026. Danes je Campagnolo, butični, družinski in prestižni proizvajalec, razdeljen na dva dela. Ena možnost je umik: nekoč prevladujoč dobavitelj, ki je izpadel iz najvišjega razreda, in se zdaj osredotoča na bogato nišo. Druga možnost je preobrazba: dediščinska znamka, ki trguje z obsežnimi količinami za maržo, identiteto in preživetje, zadovoljna, da je izbira poznavalcev, namesto privzete izbire pelotona. Mreža WorldTour 2026 pripoveduje prvo zgodbo. Načrt izdelkov namiguje na drugo. Katera od njiju bo zmagala, ne bo odločeno na cesti julija. Odločeno bo na bilanci stanja v Vicenzi.


Jezdite v RydeCruz — kolesarske majice za zmogljivost iz dihalnega Bamboo BreathTech materiala, brezplačna dostava po vsem svetu.

Oglejte si vse majice →

RELATED ARTICLES