Pogacar proti Vingegaardu 2026: Ali lahko Tour končno premaga Tadeja?
Šest let v rivalstvu, ki je opredelilo moderno kolesarstvo, zanimivo vprašanje ni več, kdo sta ti dve kolesarji. Gre za to, ali lahko kaj, kar je še na koledarju, dejansko ustavi Tadeja Pogacarja. Tukaj je najnovejša, podatkovno podprta analiza Pogacar proti Vingegaardu 2026, ki jo lahko sestavim pred 4. julijem, ko se začne Grand Depart v Barceloni: medsebojni razponi, razčlenitev poti po etapah, junijska forma in žive kvote, vse skupaj v eni pošteni sodbi. Potem ko je Pogacar v letu 2025 pridobil 4 minute in 24 sekund pred Jonasom Vingegaardom, je pot 2026 najboljši dokaz, da ima Danec še vedno priložnost. Gre za premišljeno "crescendo" Prudhomme, ki se konča z zgodovinskim zaporednim dvojčkom Alpe d'Huez.
Ključne ugotovitve
- Pogacar je favorit s kvotami okoli 1.70–1.85 (implied win probability nad 55%); Vingegaard je okoli 4.0–5.0.
- Pot 2026 je zasnovana tako, da je obremenjena na koncu: 5 vrhunskih zaključkov, le en 26 km dolg posamični kronometer in brutalna končna teden, ki se konča z Alpe d'Huez dvakrat.
- Pogacar je zmagal na 4 Tourih; Vingegaard na 2. Vingegaard nikoli ni končal nižje od drugega mesta v petih poskusih.
- Vingegaard prihaja po zmagi na Giro d'Italia (tvegana kombinacija Giro-Tour); Pogacar prihaja po prevladujočem Tour de Suisse, kjer je dejal: "Rekel bi, da sem močnejši."
- Wout van Aert je poškodovan, kar je resna ovira za Vingegaardovo podporo na ravnih in vetrovnih dneh.
- Pot daje Vingegaardu teoretično priložnost; knjiga forme in trg še vedno pravita Tadej.

Šest let, eno vprašanje
Vsak julij od leta 2021 je Tour de France prišel do istih dveh moških, in vsak julij se isto vprašanje zaostruje: ali lahko parcours, utrujenost ali konkurenca končno premagajo Tadeja Pogacarja? Letos je 113. Tour, ki poteka od 4. do 26. julija od Barcelone do Pariza, in zdi se, da je bil skoraj namenoma zasnovan kot najtežja možna preizkušnja njegove prevlade. Dirigent Christian Prudhomme je pot označil kot "crescendo," ki je na začetku obremenil Pireneje in shranil najtežje gore za končni teden, ki se konča z Alpe d'Huez na zaporednih dneh.
Ta dizajn je pomemben zaradi tega, kako se je končal leto 2025. Pogacar ni samo zmagal. Zmagal je s 4:24 prednosti pred Vingegaardom, Florian Lipowitz pa je bil daleč tretji s +11:00. Razlika, ki je bila nekoč merjena v sekundah (Pogacar je Roglica premagal za 0:59 leta 2020), se je ponovno odprla v minute. Na papirju se zdi, da je rivalstvo rešeno.
Toda "na papirju" je prav to, kar je trasa leta 2026 zasnovana, da moti. Pogacar lovi rekordno peto zmago na Touru, kar bi ga izenačilo z Eddyjem Merckxom, Bernardom Hinaultom, Jacquesom Anquetilom in Miguelom Indurainom. Vingegaard pa je edini moški, ki ga je dejansko premagal tukaj, in to dvakrat, v najboljšem ne-Tour letu svoje kariere. Moja teza je preprosta in mislim, da je iskrena: trasa daje Vingegaardu boljšo priložnost, kot si zasluži knjiga oblik. Toda premagati to različico Pogacarja zahteva skoraj popolno okrevanje in resnično Tadejevo napako, in nobena od teh možnosti ni prava pot za stave.
Medsebojni dvoboji: kaj dejansko pravi rekord
Začnite z osnovo, ker mitologija rivalstva prehiteva njegovo aritmetiko. V moderni dobi Pogacar je zmagal na štirih Tourih (2020, 2021, 2024, 2025) in Vingegaard na dveh (2022, 2023). Srečali so se šest let zapored, in v teh medsebojnih Tourih Pogacar drži 4–2 prednost. Tukaj je del, ki ga ljudje pozabijo: Vingegaard nikoli ni končal nižje od drugega mesta v petih nastopih na Touru. To ni tekmovalec za enkratno zmago. On je drugi najboljši kolesar Grand Tour svoje generacije, pika.
Marže povedo pravo zgodbo, in močno nihajo glede na traso in leto:
| Leto | Zmagovalec | Drugi | Končna razlika v GC |
|---|---|---|---|
| 2020 | Pogacar | Roglic | 0:59 |
| 2021 | Pogacar | Vingegaard | 5:20 |
| 2022 | Vingegaard | Pogacar | 2:43 |
| 2023 | Vingegaard | Pogacar | 7:29 |
| 2024 | Pogacar | Vingegaard | 6:17 |
| 2025 | Pogacar | Vingegaard | 4:24 |
Preberite to tabelo od zgoraj navzdol in vzorec skoči ven: ko eden od moških zmaga, običajno zmaga zelo. Napetost 0:59 leta 2020 (proti Roglicu, ne Vingegaardu) je izjemna. Odkar sta ta dva začela menjavati rumeno majico, je bila najbližja končna razlika med njima Vingegaardova 2:43 leta 2022, tri od njihovih šestih dvobojev pa so bile odločene z več kot štirimi minutami.
Kaj torej dejansko pravi rekord? To je dvoboj dveh moških, kjer običajno poraženec izgubi odločilno, ne tesno. To deluje v obe smeri. To pomeni, da je Vingegaard že raztrgal Pogacarja za minute, zlasti 7:29 leta 2023. To pomeni tudi, da rezultat leta 2025 ni bil naključje ali slab dan. Razlika 4:24 je strukturna, ne predrtje. Da bi Vingegaard spremenil zgodbo leta 2026, ne potrebuje le nekaj sekund. Potrebuje več minut, edino mesto, kjer jih lahko najde, pa so gore.

Kaj je novega leta 2026: trasa, forma, utrujenost
Tri stvari so se spremenile, odkar sta se ta dva nazadnje postavila na start, in vsaka od njih nekoliko nagne verjetnosti. Obravnavajte to kot vašo "kaj je letos dejansko drugače" predstavitev.
1. Nov format ekipnega kronometra na odru 1. Tour se ne začne s ploskim sprintom, temveč s 19,7 km ekipnim kronometrom v Barceloni, kjer se dvakrat vzpne na hrib Montjuic. Preobrat: TTT 2026 uporablja nov format, kjer se šteje čas vsakega kolesarja za skupno uvrstitev, ne klasično pravilo "četrti kolesar na cilju". To pomeni, da se lahko razlike odprejo znotraj ekipe, noben vodilni kolesar ne more le počivati, in močna ekipa lahko na prvi dan pridobi pravi čas. CEO Visma-Lease a Bike je javno kritiziral format, in razumete zakaj, glede na kolektivno moč UAE Team Emirates okoli Pogacarja.
2. Vingegaardova dvojna stava na Giro in Tour. Vingegaard je že zmagal na 2026 Giro d'Italia (8–31 maj), in to ne ozko: 5:22 pred Felixom Gallom, z petimi zmagami na etapah, kar pomeni, da je zaključil svoj niz Grand Tour. Zmagal je tudi na Paris-Nice s 4:23 (največja zmagovalna razlika v moderni dobi tega dogodka) in na Volta a Catalunya. Po vseh merilih je to njegova najboljša sezona od leta 2023. Stava je, da nihče v moderni dobi ni uporabil zmage na Giru kot odskočno desko za zmago na Touru, in utrujenost dvojne stave običajno najbolj udari prav v tretjem tednu, kjer mora biti Vingegaard najmočnejši.
3. Wout van Aert je zunaj. Van Aert je Vingegaardov najpomembnejši kapetan na cesti na ploskih, prehodnih in vetrovnih dneh, in bodo ga poškodbe izločile iz Toura 2026. Padel je med treningom, zmagal na etapi Dauphine (zdaj Tour Auvergne-Rhone-Alpes) z rano na komolcu, nato pa odstopil zaradi okužbe. Njegova odsotnost odstrani edinstven šahovski kos z Visminega igralnega polja prav na etapah, kjer lahko Pogacarjeva UAE drugače diktira.
In potem je tu še četrta stvar, ki ni toliko nova, kolikor je zlovešča: Pogacarjeva forma. Zapečatil je 2026 Tour de Suisse 21. junija, zmagal na 1. etapi z več kot dvema minutama prednosti in na 4. etapi kronometra z 0.31s pred Mathieu van der Poelom, nato pa je dejal, da so njegovi testi pokazali "Rekel bi, da sem močnejši." To ni citat, ki si ga želi prebrati izzivalec tri tedne pred dirko.
Parcours 2026, razvozlano
Celotna razprava se vrti okoli ceste, zato je tukaj pot, po kateri se bo dejansko odvijala bitka za skupno uvrstitev. 2026 Tour obsega 3.333 km skozi 21 etap, z približno 54.450 m skupnega vzpona in petimi vrhunskimi ali visokogorskimi cilji. Obstaja natanko en posamezni kronometer: 26 km valovit ITT na 16. etapi od Evian-les-Bains do Thonon-les-Bains ob Ženevskem jezeru, po drugem dnevu počitka. Za tako dolgo pot je to presenetljivo malo ploske kilometrine kronometra, kar je izjemno pomembno (več o tem spodaj).
Gore prihajajo v dveh valovih. Prvi val so Pireneji, zgodaj. 3. etapa (Granollers do Les Angles, 196 km) prinaša prvo gorsko ciljno etapo, 6. etapa (Pau do Gavarnie-Gedre, 186 km) pa je prvi pravi test za skupno uvrstitev, ki prečka Col d'Aspin (~12 km pri 6.5%) in Col du Tourmalet (17.1 km pri 7.3%), vzpon, ki je že odločal o zmagovalcih Toura.
Drugi val je obremenjen "crescendo," in tu se bo dirka najverjetneje odločila:
| Etapa | Cilj / ključni vzpon | Profil | Zakaj je to pomembno |
|---|---|---|---|
| 6 | Col du Tourmalet | 17.1 km @ 7.3% | Prva prava selekcija za skupno uvrstitev, Pireneji |
| 15 | Plateau de Solaison | ~11.3 km @ 9% | Prvi cilj Toura; strm in selektiven |
| 16 | Evian → Thonon ITT | 26 km valovit | Edini kronometer dirke |
| 19 | Alpe d'Huez | 21 ovinkov; 128 km etapa | Kratka, eksplozivna prva vzpon |
| 20 | Alpe d'Huez (kraljevska etapa) | 171 km, ~5.600 m vzpona | Croix de Fer, Telegraphe, Galibier, nato Alpe preko Sarenne |
| 21 | Pariz (circuit Montmartre) | 130 km, 3x Rue Lepic | Asfaltni finale; sprint/odstop, ne skupna uvrstitev |
Naslov je Alpe d'Huez dvojček. Etapi 19 in 20 se končata na legendarni 21-ovinkasti vzpon, prvič od 1979, da Alpe gosti zaporedni vrh. Etapa 20 je kraljevska etapa: 171 km z okoli 5,600 m vzponov (največ od vseh etap), vključuje Col de la Croix de Fer (~24 km pri 5.2%), Col du Telegraphe (~11.9 km pri 7.1%) in Col du Galibier (~17.7 km pri 6.9%, vrh pri 2,642 m) pred končnim vzponom do Alpe preko strmega Col de Sarenne. Kar koli že pravi skupni seštevek po Etapi 18, se lahko tukaj razblini.

Katere etape ustrezajo Pogačarju, katere Vingegaardu
To je srž zadeve. Ne "kdo je boljši" v abstraktnem smislu, temveč katere specifične etape 2026 se nagibajo k kateremu kolesarju in zakaj. Zasnovati parcoure na znane prednosti obeh kolesarjev in slika je bližje, kot kažejo kvote, a se še vedno nagiba na eno stran.
| Etapa / značilnost | Profil | Prednost | Utemeljitev |
|---|---|---|---|
| Etapa 1 TTT (Barcelona) | 19.7 km, individualni časovni format | Pogacar | Kolektivna moč UAE v TT; nov format kaznuje šibkejše enote |
| Etapa 6 Tourmalet | 17.1 km @ 7.3% | Izenačeno / rahlo Vingegaard | Dolg, enakomeren naklon je klasično Vingegaardovo območje |
| Etapa 15 Solaison | ~11.3 km @ 9% | Pogacar | Strm, udaren zaključek nagrajuje eksplozivne pospeške |
| Etapa 16 ITT | 26 km valovita | Pogacar | Obstoječi zmagovalec TT-etape; edina kronometrska etapa dirke |
| Etapa 19 Alpe d'Huez | 128 km, kratka & ostra | Pogacar | Kratka, intenzivna dirka ustreza njegovim ponovljivim napadom |
| Etapa 20 kraljevska etapa | 171 km, ~5,600 m, zaključek Sarenne | Vingegaard | Vzdrževanje višinske utrujenosti je način, kako je zmagal 2022–23 |
| Etapa 21 Montmartre | 130 km, tlakovana proga | Niti en (GC) | Dan sprinta/odklona; leta 2025 je Van Aert tukaj pustil Pogačarja |
Štirje dejstvi o trasi zaslužita poudarek, in oba prihajata neposredno iz notranjosti Visma. Športni direktor Grischa Niermann je priznal, da trasa "ustreza Pogačarju prav toliko kot Vingegaardu," in opozoril, da je edini res strm zaključek na Col de Sarenne v Etapi 20, ter da je ena od novih pirenejskih vrhov "18 km dolg vzpon pri 3.5%, tako da bo težko narediti razliko." Ko lastna ekipa izzivalca prizna, da trasa ni past, zgrajena za njihovega moškega, to pove veliko.
Tukaj je preprost pravilnik, ki ga uporabljam za branje katere koli gorske etape 2026. Če je zaključni vzpon kratek in strm (Solaisonovih 9%, Sarenne ramp), dajte prednost Pogačarjevemu eksplozivnemu udarcu. Če je dan dolg, visok in vključuje več kolov, tako da se dirka zniža na akumulirano višino in utrujenost namesto na en pospešek (kraljevska etapa 20), dajte prednost Vingegaardovemu dizlu. Po tem pravilu trasa daje Vingegaardu natančno eno idealno etapo, kraljevsko etapo, in Pogačarju večino ostalih, vključno z edino časovno preizkušnjo.

Argument ZA traso, ki premaga Pogacarja
Sedaj naj iskreno predstavim Vingegaardovo stran, saj obstaja resen argument in obveščen oboževalec si zasluži, da ga vidi dobro predstavljenega. Tukaj je optimistična analiza, točka po točka.
Gore so obremenjene na koncu, in to je njegovo področje. Vingegaardova dva zmaga na Touru sta bila zgrajena na superiornosti v tretjem tednu. Je kolesar, ki postaja močnejši v primerjavi s konkurenco, ko se dirka nadaljuje. "Krescendo" trasa, ki prihrani najtežje vzpone za Etape 19–20, je teoretično narejena za moškega, ki vzdrži dlje, namesto da bi udaril močneje.
Alpe d'Huez dvojček je prav to izčrpavanje, ki je že prej zlomilo Pogacarja. Zaporedni zaključki na vrhu na tako zahtevnem vzponu, ki zaključuje kraljevsko etapo s 5,600 m vertikale, je vrsta kumulativne obremenitve, ki je povzročila najslabše dneve Pogacarja na Touru leta 2022 in 2023. Če je v njem kakšna šibka točka, je to kladivo, ki jo najverjetneje najde.
Njegova forma v 2026 je najboljša od njegove zadnje zmage na Touru. Poglejte sezono: Paris-Nice za 4:23, Volta a Catalunya in Giro d'Italia za 5:22 s petimi zmagami na etapah. To niso številke kolesarja, ki upa, da se bo obdržal. To so številke kolesarja, ki zmaguje vse, kar je v vidnem polju, z velikimi razlikami. Motor je nedvomno tam.
On ima dokaze. Za razliko od vseh drugih imen na startni listi je Vingegaard dejansko premagal Pogacarja na Touru, in to ne enkrat, ampak dvakrat, za 2:43 in 7:29. Trasa 2026, bolj kot katera koli od 2023, ponavlja pogoje teh zmag.
Seznam optimističnih točk, ali kaj mora iti prav za Vingegaarda:
- [ ] Prispeti na prvi počitniški dan znotraj ~1 minute za Pogacarjem (omejiti izgube TTT in Solaison)
- [ ] Preživeti Etapo 16 ITT z izgubo ne več kot ~45 sekund
- [ ] Imeti Seppa Kussa in Matteja Jorgensona nedotaknjenega in pripravljenega za Alpe
- [ ] Pokaži nič utrujenosti Giro do drugega počitniškega dne
- [ ] Izolirati Pogacarja na kraljevski etapi 20 in napasti na Sarenne
- [ ] Najti en sam dan, ko Pogacar resnično popusti, ne le zbledi
Označite vseh šest in Vingegaard zmaga. Težava je v tem, da je seznam dolg in vsaka točka mora biti zelena.
Argument PROTI: zakaj Tadej verjetno še vedno zmaga
Tukaj je odgovor, in to je močnejši argument, kar je razlog, zakaj je Pogacar favorit. Pesimistična analiza za Vingegaarda je v resnici štiri težke težave, ki so zložene ena na drugo.
Težava ena: ta Pogacar je odpravil stare šibkosti. Celotna optimistična teza temelji na ranljivosti v tretjem tednu in na visoki nadmorski višini. A kot je povedal Domestique, "ta različica Pogacarja se ne zdi več ranljiva na visoki nadmorski višini in na napore tretjega tedna." Igra v letih 2022–23 je premagala mlajšega, bolj krhkega Pogacarja. Rezultati v letih 2024 in 2025 (zmage z razliko 6:17 in 4:24) so dokaz, da je bila napaka odpravljena.
Problem dva: punch trase mu ustreza, manjkajoči TT km pa škodujejo konkurenci. Večina odločilnih ciljev je kratkih in strmih, Solaison pri 9%, vzpon Sarenne, ki nagrajuje Pogacarjeve značilne ponovljive pospeške. In z le eno 26 km ITT skoraj ni ravninskega terena za kronometer. To tiho odstrani vzvod, ki bi ga lahko potegnil bolj TT-osredotočen tekmec (Remco Evenepoel), in onemogoči vsakomur, da si povrne minute, ki jih Pogacar pridobi na hribih. Strokovnjaki Bob Roll in Tejay van Garderen sta oba podala odločen "nobody's beating Pogacar" sklep prav iz tega razloga.
Problem tri: UAE pridobiva čas na prvi dan. Nova individualna Stage 1 TTT nagrajuje najmočnejšo kolektivno enoto, in globina UAE okoli Pogacarja je najgloblja v dirki. Pričakujte, da bo začel gore že v prednosti, kar pomeni, da mora Vingegaard napasti iz zaostanka, na terenu, ki večinoma ne ustreza napadom.
Problem štiri: Giro je obremenitev zaradi utrujenosti, ne le znak kondicije. ProCyclingUK je označil Giro-Tour utrujenost kot "prvo tveganje." Zmaga na tridnevnem Grand Touru v maju, ne glede na to, kako dominantno, prinaša stroške, ki se zgodovinsko pojavijo v (ugotovili ste) tretjem tednu naslednjega Grand Toura. Dvojni Alpe d'Huez bi lahko prav tako razkril utrujene noge Vingegaarda kot Pogacarjeve.
Torej, tukaj je realnost glede na pesimistično oceno. Celotna pot Vingegaarda do zmage poteka skozi tretji teden, in tretji teden je natančno tisti, kjer (a) Pogacar ne popusti več in (b) Giro utrujenost najbolj udari. Načrt potrebuje njegovo najmočnejšo fazo, da se ujema z njegovim največjim tveganjem. To je težka igra.

Verjetnosti in temni konji
Sledite denarju, ker trg združuje več informacij kot katerikoli posamezen pogled. Stavnice postavljajo Pogacarja za glavnega favorita, in to ni blizu.
| Kolesar | Dejanske kvote (junij 2026) | Implicirana verjetnost zmage |
|---|---|---|
| Tadej Pogacar | ~1.70–1.85 | >55% |
| Jonas Vingegaard | ~4.0–5.0 | ~22% |
| Remco Evenepoel | ~15 | ~6% |
| Almeida / Lipowitz | ~18 | ~5% |
| Juan Ayuso | ~20 | ~5% |
| Primoz Roglic | ~80 | ~1% |
Za kontekst o tem, kako se je leto premikalo: posnetek julija 2025 je imel Pogacarja še krajše pri 1.25, z Vingegaardom pri 5, Evenepoel 15, Almeida/Lipowitz 18, Ayuso 20 in Roglic 80. Rahlo premikanje proti Vingegaardu (iz ~5.0 proti 4.0) odraža natančno to, kar je ta članek trdil. Trasa in njegova forma na Giru sta premaknila trg, vendar nikakor ne dovolj, da bi to postalo met kovanca.

Temni konji in zakaj nobeden od njih trenutno ni pravi tekmec za skupno zmago:
- Remco Evenepoel (~15) je očitno "tretji človek", vendar skoraj popolna odsotnost ITT km na progi odvzema njegovo največjo orožje. Na čistih vzponih je korak pod prvima dvema čez tri tedne.
- Florian Lipowitz / Joao Almeida (~18): Lipowitz je bil tretji leta 2025, a +11:00 zaostanek; Almeida je izvrsten kolesar na vzponih, vendar pogosto popusti ali izpade iz boja za skupno zmago. Kandidati za stopničke, ne zmagovalci.
- Juan Ayuso (~20): izjemen talent, a nepredvidljiv čez tri tedne.
- Primoz Roglic (~80): mnenje trga o 36-letniku z dolgo zgodovino poškodb je brutalno, a pošteno.
Glavna misel je, da gre za dirko dveh konjev s jasnim favoritom in enim verodostojnim izzivalcem. Vsi ostali se borijo za zadnji korak na stopničkah.
Mnenje: ali lahko proga končno premaga Tadeja?
Čas je, da se odločimo, namesto da bi se zadrževali. Tukaj je moj iskren probabilistični pregled.
Proga daje Vingegaardu boljšo priložnost, da to poskusi, kot pravi knjiga form. Ta del je resnično resničen. Nazadnje naloženi crescendo, dvojni Alpe d'Huez, 5,600 m kraljevska etapa: to so pogoji, pod katerimi je premagal Pogačarja leta 2022 in 2023, bolj verodostojno kot v katerem koli letu od takrat. Če bi oblikovali progo za premagovanje Pogačarja, bi zgradili nekaj podobnega temu. Vingegaardova ekipa priznava, da ne gre dovolj daleč, vendar gre dlje kot leta 2024 ali 2025.
In vendar premagati tega Pogačarja zahteva, da se uskladijo tri stvari hkrati: skoraj popolno okrevanje po Giru, ki ga je osvojil s 5:22, progo, ki večinoma daje udarne cilje in edini kronometer njegovemu tekmecu, ter dejanski Tadejev zlom pri kolesarju, ki je preživel dve sezoni, da dokaže, da se več ne zlomi. Zložite te verjetnosti in pristanete približno tam, kjer so stavnice: Pogačar je udoben favorit pri ~1.70–1.85, Vingegaard pa živahen, a drugi underdog okoli 4.0–5.0.
Torej, mnenje. Pogačar je upravičen favorit za rekordno peto zmago na Touru, in najbolj verjeten izid leta 2026 je nova zmaga Pogačarja, merjena v minutah, ne sekundah. Toda to je najbližje, kar je bilo vprašanje od leta 2023, in kraj, kjer je treba gledati, je Etapa 20, kraljevska etapa do Alpe d'Huez preko Sarenne. Če bo Vingegaard kdaj spet obrnil to rivalstvo, se bo to zgodilo na tej cesti, približno 24. julija. Stavite na Pogačarja, spremljajte Vingegaarda in obkrožite kraljevsko etapo z rdečo barvo.

Pogosto zastavljena vprašanja
Ali lahko Pogačarja premagamo na Touru 2026? Teoretično, ja, vendar je jasen favorit pri približno 1.70–1.85 (več kot 55% implicitna verjetnost). Proga z nazadnje naloženimi odseki, dvojni Alpe d'Huez in Vingegaardova močna forma na Giru dajejo Dancu resnično priložnost, vendar je Pogačar zmagal v štirih od šestih njihovih medsebojnih Tourov in v izdaji 2025 s 4:24. Najbolj verjeten izid je nova zmaga Pogačarja.
Kdo je favorit za Tour 2026 in kakšne so kvote? Tadej Pogačar je favorit z najboljšimi kvotami pri približno 1.70–1.85. Jonas Vingegaard je drugi favorit pri približno 4.0–5.0, Remco Evenepoel je naslednji pri okoli 15, nato Joao Almeida in Florian Lipowitz blizu 18, Juan Ayuso okoli 20, in Primoz Roglic je dolga stava blizu 80.
Ali trasa 2026 naklonila Pogacarju ali Vingegaardu? Je bližje, kot kažejo kvote, a se nagiba k Pogacarju. Večina odločilnih ciljev je kratkih in strmih (Solaison pri 9%, rampi Sarenne), kar ustreza njegovim eksplozivnim pospeškom, in obstaja le ena 26 km časovna preizkušnja. Športni direktor Visme Grischa Niermann je priznal, da trasa "ustreza Pogacarju prav tako kot Vingegaardu." Edina etapa, ki resnično favorizira Vingegaarda, je kraljevska etapa 20 do Alpe d'Huez.
Kakšen je medsebojni rekord med Pogacarjem in Vingegaardom? V moderni dobi je Pogacar zmagal na štirih Tourih (2020, 2021, 2024, 2025) in Vingegaard na dveh (2022, 2023), kar pomeni prednost 4–2 v njihovem šestletnem dvoboju. Vingegaard nikoli ni končal nižje od drugega mesta na Touru. Nedavni razmiki: Pogacar z 6:17 v 2024 in 4:24 v 2025; Vingegaard z 7:29 v 2023 in 2:43 v 2022.
Ali dvojna udeležba na Giru in Touru pomaga ali škoduje Vingegaardu na Touru 2026? Oboje. Zmaga na 2026 Giru s 5:22 dokazuje, da je njegova forma najboljša od leta 2023, a strošek utrujenosti po zmagi na Grand Touru v maju se običajno pokaže v tretjem tednu naslednjega, prav tam, kjer je Tour 2026 najtežji (dvojna Alpe d'Huez) in prav tam, kjer mora biti Vingegaard najmočnejši. ProCyclingUK je utrujenost dvojne udeležbe označil za "prvo tveganje."
Kateri so ključni GC etapi Tour de France 2026? Bodite pozorni na etapo 6 (Col du Tourmalet, 17.1 km pri 7.3%), etapo 15 (Plateau de Solaison, ~11.3 km pri 9%, prvič v zgodovini Toura), etapo 16 (edina 26 km ITT) in predvsem etapi 19 in 20, zaporedni cilji na Alpe d'Huez, pri čemer je etapa 20 171 km, ~5,600 m kraljevska etapa čez Croix de Fer, Telegraphe in Galibier.
Kako nov format ekipne časovne preizkušnje v etapi 1 vpliva na GC? 19.7 km TTT v Barceloni uporablja nov format, kjer vsak posameznikov čas šteje za GC, namesto klasičnega pravila četrtega kolesarja, ki prečka ciljno črto. To pomeni, da se lahko razlike odprejo znotraj ekipe, noben vodja GC se ne more skriti, in močna enota, kot je Pogacarjeva UAE, lahko na prvi dan pridobi čas. CEO Visme je javno kritiziral format.
Ali bo odsotnost Wouta van Aerta škodila Vingegaardu? Da, pomembno. Van Aert manjka na Touru 2026 zaradi poškodbe, kar odstrani Vingegaardovega najmočnejšega cestnega kapitana na ravnih, prehodnih in bočnih etapah, prav na tistih dneh, ko lahko Pogacarjeva UAE drugače nadzira ali napada. Visma se bo zanašala na Seppa Kussa in Matteja Jorgensona, a ne moreta nadomestiti Van Aertove vse-terenske moči.
Kdaj in kje se začne Tour de France 2026? Tour de France 2026 (113. izdaja) poteka od 4. do 26. julija 2026, začenja se z 19.7 km ekipno časovno preizkušnjo v Barceloni, prvič v zgodovini Grand Depart v katalonski prestolnici, in končuje na Champs-Elysees v Parizu 26. julija, po končni etapi po tlakovanem krogu Montmartre.
Jezdite v RydeCruz — kolesarske majice za zmogljivost iz zračnega Bamboo BreathTech materiala, brezplačna dostava po vsem svetu.


