Tour de France 2026 Kolesa: Kaj vseh 23 profesionalnih ekip vozi ta julij
4. julija 2026 se peloton odpravlja iz Barcelone na 21-stopenjsko, približno 3,330 km dolgo dirko do Pariza, in vsako kolo na tej startni črti stane več kot majhen avto. To je edini vodnik, ki sem ga našel, ki združuje vseh 23 ekip na enem mestu: natančne okvirje, skupinske komplete, kolesa in pnevmatike, velike spremembe sponzorjev, ki so se zgodile to zimo, in kaj to dejansko pomeni, če želite kupiti del sanj. Posodobljen je za dirko 2026, z realnimi cenami, realnimi laboratorijskimi številkami in tehnično zgodbo za najhitrejšimi kolesi na svetu.
Ključne informacije
- 23 ekip se zbere v 2026 (18 WorldTeams + 5 ProTeams), in razdelitev je približno Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, pri čemer je TotalEnergies edina nedoločena.
- Tadej Pogačar brani svoj naslov na radikalnem Colnago Y1Rs aerodinamčnem kolesu, na katerem je zmagal na štirih etapah Toura 2025.
- Velike spremembe v 2026: Bahrain Victorious je prešel z Merida → Bianchi, EF Education-EasyPost je prešel z Shimano → SRAM Red AXS, in TotalEnergies je prešel z ENVE → Cube, poleg tega pa je prišlo do premeščanja sponzorjev koles med petimi ekipami.
- Popolno dirkalno kolo Tour-spec zdaj stane ~€13,000–€16,000+, vse zgrajeno po nespremenjeni UCI 6.8 kg minimalni teži.
- Vrednostna zgodba leta 2026 je Van Rysel RCR-F iz Decathlona, pravi vrhunec WorldToura po približno polovici cene svojih konkurentov.
Tour de France je vedno bil tako potujoča sejemska razstava kot tudi kolesarska dirka. A leto 2026 je nenavadno zasedeno leto za opremljene navdušence med nami. Pod branilcem naslova je novo aerodinamično superkolo, desetletna zvestoba skupinskemu kompletu se je pravkar prekinila, proračunska blagovna znamka tiho osramoti uveljavljenega konkurenta, in najbolj pričakovan okvir leta še vedno dirka v neoznačenem kamuflažnem slogu. Če ste gledali Tour 2025 in se ustavili, da bi vprašali "kaj je to?", je to vaša referenca.
Začnimo tam, kjer se mora začeti vsaka dobra seja opazovanja koles, s celotnim pregledom na eni tabeli.
Pregled 2026 Toura: glavna primerjalna tabela
Tukaj je del, ki ga je treba označiti. Vsaka od 23 ekip, ki dirkajo na Tour de France 2026, z okvirjem, skupinskim kompletom in kolesi v enem preglednem pogledu. Polje sestavlja 18 WorldTeams in 5 ProTeams (wildcard in avtomatski povabili), španska ProTeam Caja Rural pa je dobila priložnost za debut nad bolj znanimi imeni.
Preden preidemo na tabelo, še ena opomba. Nekaj vnosov nosi iskreno negotovost, in raje bi to označil kot ugibanje. Skupinski komplet TotalEnergies za 2026 je bil ob času poročanja še vedno naveden kot TBC (Shimano ali SRAM), in skupinski komplet Decathlona je bil poročen na oba načina. Kjer so raziskave trdne, je tabela trdna.
| Ekip | Okvir (blagovna znamka & model) | Skupinski komplet | Kolesa |
|---|---|---|---|
| UAE Team Emirates-XRG | Colnago Y1Rs / V5Rs | Shimano Dura-Ace | ENVE |
| Visma–Lease a Bike | Cervélo S5 / R5 | SRAM Red AXS | Rezerviraj |
| Red Bull–Bora–hansgrohe | Specialized Tarmac SL8 | SRAM Red AXS | Roval |
| Lidl-Trek | Trek Madone | SRAM Red AXS | Bontrager |
| INEOS Grenadiers | Pinarello Dogma F | Shimano Dura-Ace | Scope (novost za 2026) |
| Bahrain Victorious | Bianchi (novost za 2026) | Shimano Dura-Ace | Vision |
| EF Education-EasyPost | Cannondale | SRAM Red AXS (novost za 2026) | Vision |
| Soudal Quick-Step | Specialized Tarmac | Shimano Dura-Ace | Roval |
| Groupama-FDJ | Wilier | Shimano Dura-Ace | Miche Kleos (novost za 2026) |
| Movistar | Canyon | Shimano Dura-Ace | DT Swiss |
| Lotto-Intermarché | Cube | SRAM | OQUO (novost za 2026) |
| Alpecin-Deceuninck | Canyon | Shimano Dura-Ace | Shimano kolesa (novost za 2026) |
| Cofidis | Look 795 Blade RS | Campagnolo Super Record | Campagnolo Bora |
| Astana | Wilier | Shimano Dura-Ace | Corima |
| Picnic PostNL | Scott | Shimano Dura-Ace | Ursus (novost za 2026) |
| Arkéa-B&B Hotels | Bianchi | SRAM | Vision |
| Decathlon-AG2R | Van Rysel RCR-F | SRAM / Shimano (poročano oboje) | Swiss Side |
| Israel-Premier Tech | Factor | Shimano Dura-Ace | Black Inc |
| Tudor Pro Cycling | BMC | SRAM Red AXS | CADEX / DT Swiss |
| TotalEnergies | Cube (novost za 2026) | TBC (Shimano ali SRAM) | ENVE |
| Pinarello-Q36.5 | Pinarello Dogma F | SRAM Red AXS | DT Swiss |
| Uno-X Mobility | Dare | Shimano Dura-Ace | Zipp |
| Caja Rural (debi) | (ProTeam debi) | Shimano | — |

Če si zapomnite le tri stvari iz te tabele, naj bodo tole. Največje blagovne znamke v skupini so še vedno Specialized, Pinarello, Cervélo, Trek in Colnago. Shimano in SRAM sta zdaj na vrhu izenačena. In trg koles se hitro fragmentira, saj novi sponzorji vstopajo v WorldTour. Preostali del tega vodnika razkriva, zakaj je vsaka od teh pomembna.
Kaj je novega v 2026: velike spremembe opreme
To je oddelek "zakaj to zdaj prebrati". Sponzorske pogodbe se ob koncu sezone zamenjajo, zima 2025–26 pa je prinesla nenavadno veliko sprememb. Če ste prenehali spremljati po Touru 2025, je tukaj vse, kar se je spremenilo.
Bahrain Victorious je zamenjal okvirje iz Meride na Bianchi. To je glavna sprememba okvirja leta: ekipa WorldTour se je odločila za odhod od dolgoletnega partnerja in se odločila za vožnjo s celeste-zelenim italijanskim ikonom. Ohranili so svoje Shimano Dura-Ace in Vision kolesa, tako da je edina stvar, ki se je spremenila, okvir pod kolesarji.
EF Education-EasyPost je zamenjal skupinsko opremo iz Shimano Dura-Ace na SRAM Red AXS. To je tisto, kar je presenetilo izkušene opazovalce tehnologije. Po približno desetletju na Shimano je ekipa v roza oblačilih prešla na popolnoma brezžično, medtem ko je ostala na okvirjih Cannondale in Vision kolesih. To je tudi lep simbol širše zgodbe, saj je SRAM v zadnjih dveh sezonah zapolnil vrzel do Shimanoa na vrhu športa.
TotalEnergies je zamenjal okvirje iz ENVE v Cube, pri čemer naj bi ENVE ostal partner za kolesa. Kot sem omenil zgoraj, je bil skupinski sklop ekipe za leto 2026 še vedno TBC (Shimano ali SRAM), kar je eno od dveh resnično odprtih vprašanj na tem področju.
Potem je tu premeščanje koles, kjer se leto 2026 resnično vrti:
- INEOS Grenadiers → Scope kolesa, kar pomeni konec njihove prejšnje mešanice Shimano / Princeton CarbonWorks.
- Lotto-Intermarché → OQUO.
- Groupama-FDJ → Miche Kleos.
- Picnic PostNL → Ursus.
- Alpecin → Shimano kolesa.
Obstaja tudi povsem nova ekipa. Pinarello-Q36.5 je sveža ekipa ProTeam za leto 2026, ki vozi Pinarello Dogma F s SRAM Red AXS, kar je opazna kombinacija, saj je Pinarello zgodovinsko povezan s Shimano opremljenim INEOS-om. In debut Caja Rural dodaja špansko ekipo ProTeam na to področje prvič, kar se zdi primerno za Tour, ki se začne v Barceloni.

Beseda za kupce tukaj, ker so zamenjave sponzorjev koristen signal, vendar ne evangelij. Ko ekipa WorldTour preide na skupinski sklop ali kolo po desetletju zvestobe, to običajno pomeni, da je nov izdelek dosegel resnično pariteto na vrhu, kar je vredno omeniti, če sami kupujete to blagovno znamko. Toda ekipe se tudi spreminjajo zaradi denarja, ne le zaradi marginalnih dobičkov. Zato obravnavajte te premike kot "to je zdaj konkurenčno" zastavo, namesto kot dokaz, da ena blagovna znamka premaga drugo.
Kolo, ki ga vsi opazujejo: Pogačarjev Colnago Y1Rs
Nobeno kolo ne pritegne več pozornosti v letu 2026 kot tisto pod branilcem naslova. Tadej Pogačar je leta 2025 osvojil svoj četrti Tour de France, pred Jonasom Vingegaardom in Florianom Lipowitzem, in se vrača kot favorit. Njegovo primarno orožje je Colnago Y1Rs, prvo povsem aerodinamično kolo italijanske blagovne znamke po Conceptu iz leta 2017.
Številke so razlog, zakaj je to pomembno. Y1Rs je bilo predstavljeno decembra 2024, Colnago trdi, da je 20 vatov hitrejše pri 50 km/h kot prejšnje V4Rs, saj potrebuje 395 W za ohranjanje 50 km/h v primerjavi s 415 W, zahvaljujoč 19 % manjšemu sprednjemu območju, vse pri trditev teže okvirja 965 g. V športu, kjer ekipe lovijo posamezne vate, je 20 W aerodinamičnega dobička ogromno. Pogačar je to potrdil na cesti, saj je zmagal na štirih etapah Toura 2025 na Y1Rs (etape 4, 7, 12 in gorska časovna preizkušnja na etapi 13), njegov soigralec Tim Wellens pa je dodal peto zmago UAE na istem okviru.
Najbolj zanimiva izbira je taktična. Zakaj Pogačar vozi težko aerodinamično kolo namesto svojega lažjega Colnago V5Rs plezalnega kolesa, celo v gorah? Ker na večini modernih etap Toura, s svojimi dolgimi dolinami, hitrimi spusti in postopnimi vzponi, aerodinamični upor stane več časa kot nekaj sto gramov teže okvirja. Njegova tipična dirkalna zasnova Y1Rs tehta okoli 7.2–7.5 kg, kar je udobno nad UCI mejo, in preklopi na specializirano plezalno kolo le, ko je etapa dovolj strma, da obrne matematične izračune.
In ko je, UAE gre ekstremno. Na etapi Mont Ventoux leta 2025 je ekipa imela odvečen, surov-karbon "papirnato tanek prozoren premaz" Y1Rs, ki je tehtal malo več kot 7 kg, z različico, ki naj bi dosegla 6.9 kg. Njihovo najlažje plezalno kolo Colnago V5Rs je tehtalo 6.765 kg, kar je le 35 g pod UCI mejo. To je inženirska meja tam: odrezovanje gramov, dokler niste le papirna sponka stran od nezakonitosti.
| Pogačarjeva zasnova za leto 2026 | Specifikacija |
|---|---|
| Primarno dirkalno kolo | Colnago Y1Rs (aero) |
| Plezalno kolo | Colnago V5Rs |
| Skupinski sklop | Shimano Dura-Ace Di2 (12-speed) |
| Kolesa | ENVE SES 4.5 Pro |
| Gume | Continental, 30 mm na Y1Rs (~32 mm izmerjeno); 28 mm na V5Rs |
| Tipična teža za dirke | ~7.2–7.5 kg (Y1Rs) |
| Najlažji modeli | ~6.9 kg (Y1Rs special) / 6.765 kg (V5Rs) |
| Maloprodaja (Tour-spec Y1Rs) | ~€16,000–€17,000 |
| Podrobnosti za 2026 | Menjava sedeža Prologo → Fizik |

Pro nasvet: lekcija za običajne kolesarje je enaka tisti, ki jo UAE izvaja na vsaki etapi. Razen če so vaši lokalni vzponi resnično brutalni in dolgotrajni, aerodinamični vsestranski kolesar premaga čisto plezalno kolo skoraj za vsakogar, skoraj ves čas. Profesionalci posežejo po ultra lahkem kolesu le, ko jim naklon vrača.
Skupine: bitka Shimano proti SRAM proti Campagnolo
Odstranite barvo in vsako dirkalno kolo uporablja eno od treh skupin, moč v letu 2026 pa je najbližje, kar je bilo v letih. Med 23 ekipami je razmerje približno Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, z 1 neodločeno (TotalEnergies). Shimano še vedno vodi, vendar le za eno ekipo med potrjenimi nastavitvami. Pred desetimi leti bi to bila zmaga Shimano. Revolucija brezžičnega sistema SRAM je resnično preoblikovala razmere.
Vsaka blagovna znamka prodaja svojo edinstveno filozofijo. Shimano Dura-Ace R9200 Di2 je izbira uveljavljenih: 12-brzinski, pol-brezžični (brezžični prestavni mehanizmi, žični menjalniki do centralne baterije), samo disk, in cenjen zaradi jasnega, zanesljivega prestavljanja. SRAM Red AXS, prenovljen v letu 2024, je popolnoma brezžičen, na večini dirkalnih modelov je opremljen z integriranim Quarq merilnikom moči, in je lažji za 100–150 g v primerjavi s prejšnjim Redom. Campagnolo Super Record Wireless je eksotični izjemen primer, edina 13-brzinska skupina v pelotonu, ki jo upravlja ena ekipa.
| Skupina | Število prestav | Brezžično | Merilnik moči | Približna cena |
|---|---|---|---|---|
| Shimano Dura-Ace R9200 Di2 | 12 | Pol-brezžično | Opcijsko / dodatno | ~US$4,000–4,500 (€3,600–4,000) |
| SRAM Red AXS (2024) | 12 | Popolnoma brezžično | Integrirano (Quarq) na večini modelov | ~US$3,500–3,900 (€3,300–3,700) |
| Campagnolo Super Record Wireless | 13 | Popolnoma brezžično | Opcijsko | ~US$5,000–5,500 (€4,800–5,200) |
Zgodba Campagnolo je romantična. Cofidis je edina ekipa Campagnolo na Touru 2026, ki vozi Look 795 Blade RS s kolesi Campagnolo Bora, edina 13-brzinska nastavitev v 12-brzinski peloton in najdražja halo skupina med tremi. To je tako dediščinski kot tudi zmogljivostni pokazatelj.
Okvir odločanja — katera filozofija skupine ustreza vam?
- Želite preverjeno zanesljivost in najširšo mrežo trgovin/storitev → Shimano Dura-Ace (ali njegov odlični Ultegra prenos).
- Želite najlažjo nastavitev, popolno brezžično enostavnost in vgrajen merilnik moči → SRAM Red AXS.
- Želite največ prestav, največ ekskluzivnosti in plačujete za občutek → Campagnolo Super Record Wireless.

Najbolj koristna ugotovitev tukaj je tudi najbolj osvobajajoča: peloton 2026 se ne strinja več o "najboljšem" skupinskem kompletu. Ko so najhitrejše ekipe na svetu skoraj enakomerno razdeljene med Shimano in SRAM, lahko izbirate glede na ceno, težo, brezžične preference in razpoložljivost storitev brez strahu, da bi izbrali "napačnega".
Kolesa in pnevmatike: kaj dejansko uporabljajo profesionalci
To je podrobnost, ki jo večina vodnikov preskoči, in tu se lahko resnično naučite nekaj, kar lahko uporabite na svojem kolesu. Glavna novica: profesionalci uporabljajo globlje obroče in širše pnevmatike, kot si večina amaterjev predstavlja.
Pri kolesih peloton živi v razponu globine 45–60 mm. Pričakujte približno 45 mm DT Swiss ERC na Dura-Ace gradnjah, 48–50 mm Roval in ENVE ter 50–60 mm Zipp Firecrest / NSW za ravne in valovite etape. Ekipe se le na najlažjih gorskih dnevih znižajo na 35–45 mm, ko vsak gram rotacijske teže na dolgem vzponu odtehta aero kazen. Drugače povedano, privzeto je globoko, ker večina etape Grand Tour poteka na terenu, kjer aerodinamika zmaga.
Pnevmatike so se še bolj spremenile. Dirkaška norma se je premaknila na 28–30 mm, z 32 mm na grobih etapah, kot so kamenčki ali gramozni sektori. In tu je del, ki preseneča ljudi: sodobni široki obroči povzročajo, da pnevmatike merijo več, kot je označeno, tako da pnevmatika označena s 28 mm pogosto meri 30–31 mm v resničnem svetu, kar pomeni, da profesionalci zdaj običajno uporabljajo resnično 30 mm. Stara "ožja je hitrejša" evangelij je mrtev. Širše pnevmatike pri nižjem tlaku so hitrejše in bolj udobne na pravih cestah.
Laboratorijski podatki natančno pripovedujejo zgodbo:
| Pnevmatika (30 mm) | Izmerjena širina | Teža | Valovna upornost | Približna cena |
|---|---|---|---|---|
| Continental GP5000 S TR | 31.0 mm | ~301 g | 11.0 W | ~€89.95 |
| Pirelli P Zero Race TLR RS | 31.9 mm | ~320 g | 12.0 W | ~€89.90 |
| Vittoria Corsa Pro (bombažna obloga) | — | — | — | ~€95.95 |
Pogačarjeva lastna nastavitev je popoln primer. Uporabljal je obroče ENVE SES 4.5 Pro s pnevmatikami Continental v širini 30 mm na Y1Rs (ki merijo ~32 mm na širokih obročih), nato pa je prešel na 28 mm na V5Rs kolesu za vzpone in celo testiral novo dirkalno pnevmatiko Continental Archetype. To je ista logika kot njegova izbira okvirja: maksimizirati aerodinamiko in oprijem na večini etap, zmanjšati težo le, ko to zahteva gora.

Seznam nastavitev, ki ga lahko kopirate od profesionalcev:
- [ ] Uporabite pnevmatike 28–30 mm, ne 25 mm. So hitrejše na pravih cestah in veliko bolj udobne.
- [ ] Pojdite brez zračnice z kakovostno dirkalno pnevmatiko (GP5000 S TR ali P Zero Race sta merila).
- [ ] Ujemite širino obroča s pnevmatiko, da vaša označena pnevmatika meri blizu svoje dejanske širine.
- [ ] Izberite 45–50 mm obroče kot vseobsegajoče; globlje pojdite le za ravno hitrost ali plitkejše za velike vzpone.
- [ ] Znižajte svoj tlak v primerjavi s starimi navadami. Široke pnevmatike potrebujejo manj zraka, kot mislite.
Od vsega na Tour kolesu so pnevmatike in tlak najcenejši vati, ki jih lahko kupite. Ne potrebujete okvirja za 16.000 €, da bi imeli koristi. Pnevmatika za 90 € in pravilna tabela tlaka prinašata pravi delež tistega, kar počnejo profesionalci, za majhen del stroškov.
Koliko stane profesionalno kolo — in ali ga lahko kupite?
Čas je za številko, ki jo vsi želijo. Popolno, Tour-nivo dirkalno kolo se prodaja v razponu ~€13,000–€16,000+. To ni tipkarska napaka, in to je pred dodatki, ki so na voljo le ekipi. Da bi bilo konkretno, tukaj so cene vrhunskih okvirjev kot popolne sestave:
| Kolo | Približna končna cena | Opombe |
|---|---|---|
| Colnago Y1Rs (Tour-spec) | ~€16,000–€17,000 | Dura-Ace Di2 + ENVE; omejena proizvodnja, čakalna lista |
| Pinarello Dogma F | ~€15,000 | Klasična referenca WorldTour |
| Trek Madone SLR | ~€14,000 | Aero vseobsegajoče |
| Cervélo S5 | ~€13,500 | Visma's aero orožje |
| Van Rysel RCR-F (top Pro sestava) | ~€8,000–€9,000 | Izjemna vrednost (glejte naslednji razdelek) |
Vsako od teh koles je zgrajeno po isti pravni osnovi, UCI minimalna teža kolesa 6.8 kg, pravilo, ki se ni spremenilo že več kot dve desetletji. Zato vidite ekipe, ki dodajajo balast ali uporabljajo težje obroče na čistih vzponih. Padec pod 6.8 kg je prepovedan, zato se, ko dosežejo mejo, inženirska bitka popolnoma preusmeri na aerodinamiko, togost in udobje.
Ali lahko torej dejansko kupite kolo, ki ga vozi profesionalec? Da in ne, in ta razlika je pomembna:
- Okvir in skupina: da. Colnago Y1Rs, Pinarello Dogma F, Specialized Tarmac in ostala so vse potrošniški izdelki, ki jih lahko naročite, čeprav dragi, in Y1Rs se izdeluje v omejenih količinah preko čakalne liste.
- Točna ekipa sestava: ne. Ekipna kolesa nosijo prilagojeno barvo, sedeže specifične za ekipo, prototipne komponente, ročno izbrane pnevmatike in enkratne nastavitve kokpita, ki nikoli ne pridejo v katalog.
- Prilagoditev in motor: nikoli. Položaj profesionalca je nastavljen na milimeter skozi leta, in vati so samo njihovi.
Okvir odločitev — kako "razumljivo kupiti sanje":
- Želite dejansko halo kolo? Pripravite proračun €13–16k+ in sprejmite čakalno listo za najbolj ekskluzivne okvirje.
- Želite 95% zmogljivosti za polovico denarja? Kupite lanski vrhunski model ali okvir drugega razreda (npr. Ultegra Di2 namesto Dura-Ace). Okvir je običajno identičen.
- Želite najsmarterjšo nadgradnjo vati na evro? Popolnoma preskočite okvir in najprej investirajte v obroče, pnevmatike in pravilno prilagoditev kolesa.
Cena profesionalnega kolesa je resnična, vendar večinoma kupi zadnjih nekaj odstotkov. Večina hitrosti prihaja iz oblike okvirja, pnevmatik in vašega položaja, kar vse lahko dobite precej nižje na cenovni lestvici.
Igra vrednosti in prihodnost: Van Rysel RCR-F in uhajanje Tarmac SL9
Če so vas zgornje cene spravile v zadrego, je tukaj odsek, ki bi vas moral nasmejati, in tisti, ki namiguje, kam se celoten šport usmerja.
Pravi motilec leta 2026 je Van Rysel RCR-F, vrhunsko aero vseobsegajoče kolo iz Decathlona (ekipa, ki jo podpira CMA CGM). Po večini meril je to najnovejša resnično sveža platforma v pelotonu 2026: okvir teže približno 800–820 g z vrhunskimi sestavami okoli €8,000–€9,000. To podcenjuje rivalne vrhunske modele skoraj za polovico, medtem ko dirka v istem paketu, proti istim kolesarjem, na istih cestah. Leta je veljalo nepisano pravilo, da je zmogljivost WorldTour zahtevala ceno WorldTour. Van Rysel je kolo, ki vljudno dokazuje, da to ni res. Za kupca je to verjetno najbolj zanimiv izdelek v tem celotnem vodniku: pravo dirkalno kolo po ceni, ki ne zahteva ponovnega hipotekiranja.
Potem je tu skrivnost. Specialized Tarmac SL9 je najbolj pričakovan neizdan okvir leta, in že dirka, prikrit. Specialized je na dirki 2026 Tour de Suisse predstavil kamuflirano prototip "Project Black", novi Tarmac pa naj bi bil predstavljen okoli same dirke Tour de France 2026. Med julijem natančno spremljajte kolesa Red Bull–Bora–hansgrohe in Soudal Quick-Step. Če SL9 pade sredi dirke, ga boste videli na startni črti, preden ga lahko kupite.
Še dve sili preoblikujeta vrh trga, in obe sta vidni v tem enem odseku:
- Stiskanje cen od spodaj. Van Rysel (in proizvodna moč Decathlona) vleče pravo zmogljivost WorldTour proti €8k, kar pritiska na vse nad njim, da upravičijo razliko.
- Aero konvergenca od zgoraj. Nova generacija okvirjev — Y1Rs, uhajajoči SL9 — so vsi aero vsestranski, ki zamegljujejo staro delitev aero proti klančinam v en sam kolesarski dirkalnik, ki zmore vse.

Zato bodite pozorni na Decathlon in Van Rysel, če boste kupovali v naslednjem letu. To je najjasnejši znak doslej, da €16k vrhunski model ni več edina pot do pravega profesionalnega kolesa. In če ste oboževalec Specialized, počakajte na Tarmac SL9, preden kupite trenutno Tarmac. Lansiranje okoli Toura je dovolj blizu, da se splača počakati.
Kako brati peloton 2026 kot tehnični poznavalec
Zdaj, ko imate celotno polje, tukaj je, kako spremeniti prenos v mojstrski tečaj prepoznavanja koles, praktičen okvir, ki ga lahko uporabite s svojega kavča med katero koli etapo julija.
Začnite s silhueto okvirja. Najhitrejši znak je oblika. Globok, ploščat glavni cev in spuščeni sedežni nosilci pomenijo aero kolo (Colnago Y1Rs, Trek Madone, Cervélo S5, Van Rysel RCR-F). Okrogle, tanke cevi pomenijo lahko kolo za klančine (Colnago V5Rs in podobno). Na gorski etapi opazujte, katero kolo izbere vodja GC pri avtobusu ekipe. To vam pove, ali ekipa meni, da bo dan zmagal na vatih ali na teži.
Potem preverite skupino po zadnjem menjalniku. SRAM Red AXS je popolnoma brezžičen, z značilnim debelim menjalnikom z baterijo na vrhu. Shimano Dura-Ace ima žico, ki gre do centralne baterije in tanjše telo. Campagnolo se pojavi le pri Cofidis, tako da, če ga opazite, ste našli edino 13-brzinsko kolo v dirki.
Na koncu opazite kolesa in pnevmatike. Globoke 50–60 mm obroče na ravni etapi, plitkejši 35–45 mm na vrhu, in pnevmatike, ki izgledajo debelejše, kot bi pričakovali, ker merijo 30 mm ~32 mm. Dekal na kolesu vam tudi na hitro pove zgodbo sponzorjev 2026: dekal Scope na Pinarellu pomeni INEOS, dekal OQUO pomeni Lotto-Intermarché, in tako naprej.
Pet-sekundni seznam za prepoznavanje koles:
- [ ] Aero ali kolo za klančine? (oblika cevi)
- [ ] Shimano, SRAM ali Campagnolo? (zadnji menjalnik + žice)
- [ ] Globina kolesa? (profil etape to običajno napove)
- [ ] Širina pnevmatike? (28–30 mm je zdaj standard)
- [ ] Kakšna količina 2026 na voljo? (nov sponzor kolesa/okvira)

Tu je stvar, ki si jo je vredno zapomniti: izbire opreme so taktične informacije. Ko ekipa na "gorski" etapi predstavi aerodinamiko koles s globokimi platišči, stavijo, da vzponi niso dovolj strmi, da bi imeli pomen, kar vam pove, kako nameravajo dirkati. Branje koles je branje strategije.
Pogosto zastavljena vprašanja
V: Katera kolesa vozijo profesionalne ekipe na Tour de France 2026? O: Vse 23 ekipe (18 WorldTeams + 5 ProTeams) vozijo karbonska dirkalna kolesa večjih blagovnih znamk, vključno s Colnago, Pinarello, Specialized, Cervélo, Trek, Cannondale, Bianchi, Canyon in Van Rysel, v kombinaciji s Shimano, SRAM ali Campagnolo skupinami. Popoln pregled ekip je v glavni tabeli blizu vrha tega vodnika. Branilec naslova, Tadej Pogačar, vozi Colnago Y1Rs.
V: Katero kolo vozi Tadej Pogačar v letu 2026? O: Pogačarjeva primarna dirkalna kolesa za leto 2026 je Colnago Y1Rs, aerodinamika kolo, ki je bilo predstavljeno decembra 2024 in naj bi bilo 20 vatov hitrejše pri 50 km/h kot prejšnji Colnago V4Rs. Na njem je zmagal na štirih etapah Toura 2025. Za najstrmejše vzpone preklopi na lažji Colnago V5Rs, ki ga je UAE zgradil na 6.765 kg.
V: Koliko stane kolo za Tour de France? O: Popolno dirkalno kolo na ravni Tour običajno stane med ~€13,000 in €16,000+. Primeri vključujejo Colnago Y1Rs (~€16,000+), Pinarello Dogma F (~€15,000), Trek Madone SLR (~€14,000) in Cervélo S5 (~€13,500). Van Rysel RCR-F je opazna izjema v vrednosti pri približno €8,000–€9,000 za vrhunsko različico.
V: Kakšna je minimalna teža kolesa po UCI? O: Minimalna teža kolesa po UCI je 6.8 kg, in se ni spremenila za leto 2026. Profesionalne ekipe običajno gradijo svoja najlažja vzpenjaška kolesa tik ob tej meji. Colnago V5Rs UAE je tehtalo 6.765 kg, le 35 g pod mejo, kar je razlog, da se je boj za zmogljivost premaknil od teže k aerodinamiki.
V: Katera skupina je najpogostejša v profesionalnem pelotonu 2026 — Shimano, SRAM ali Campagnolo? O: Shimano vodi, a le za las. Med 23 ekipami je razmerje približno Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, z 1 neodločenim (TotalEnergies). SRAM-ove pridobitve — vključno s prehodom EF Education-EasyPost iz Shimano na SRAM Red AXS v letu 2026 — so jo naredile za najtesnejšo dirko skupin v letih. Campagnolo uporablja le Cofidis.
V: Kakšna širina pnevmatik in globina platišč uporabljajo profesionalci v letu 2026? O: Profesionalci običajno uporabljajo 28–30 mm pnevmatike (do 32 mm na grobih etapah), ki pogosto merijo 30–32 mm na sodobnih širokih obročih, nameščenih na 45–60 mm globokih karbonskih tubeless platiščih — padejo na 35–45 mm le na najlažjih vzpenjajočih dneh. Referenčne dirkalne pnevmatike vključujejo Continental GP5000 S TR in Pirelli P Zero Race TLR RS.
V: Katera ekipa je spremenila svoje kolo, skupino ali sponzorja platišč za leto 2026? O: Največje spremembe so Bahrain Victorious (Merida → Bianchi okvirji), EF Education-EasyPost (Shimano → SRAM Red AXS skupine) in TotalEnergies (ENVE → Cube okvirji), poleg premeščanja platišč: INEOS → Scope, Lotto-Intermarché → OQUO, Groupama-FDJ → Miche Kleos, Picnic PostNL → Ursus, in Alpecin → Shimano platišča. Pinarello-Q36.5 je nova ProTeam na Pinarello Dogma F s SRAM Red AXS.
V: Ali lahko kupite isto kolo, kot ga vozijo profesionalci na Tour de France? O: Lahko kupite isto okvir in skupino — to so potrošniški izdelki — vendar ne točno ekipo, ki nosi prilagojeno barvo, sedeže ekipe, prototipne dele in prileganje, ki je na voljo le profesionalcem. Najbolj ekskluzivni okvirji, kot je Colnago Y1Rs, so izdelani v omejenih količinah preko čakalne liste.
V: Katero je najnovejše profesionalno kolo leta 2026? O: Najnovejša resnično sveža platforma, ki dirka v letu 2026, je Van Rysel RCR-F iz Decathlona (~800–820 g okvir, vrhunske Pro različice ~€8,000–€9,000). Najbolj pričakovan neizdan okvir je Specialized Tarmac SL9, ki je dirkal kot kamufliran prototip "Project Black" na Tour de Suisse 2026 in se pričakuje, da bo izdan okoli Tour de France.
Povzetek, ko Tour zapušča Barcelono
Ko se peloton postavi na start ~19 km ekipne vožnje na čas okoli Barcelone 4. julija, prve TTT, ki odpre Tour po letu 1971, se bodo pod kolesarji odvijale tri zgodbe. SRAM je zmanjšal razliko do Shimana na eno samo ekipo. Aero je premagal lahkotnost na vrhu, kar je embodied Pogačar, ki je izbral svoj Colnago Y1R pred ultralahkim vzponom kolesom na vseh razen najstrmejših dneh. In kolo Decathlon je prekinilo premium zabavo, kar dokazuje, da zmogljivost WorldTour ne stane več €16,000.
V 23 dneh in 21 etapah, vse do dvojnega finala Alpe d'Huez na etapah 19 in 20 ter vožnje v Pariz, bo oprema pripovedovala vzporedno zgodbo z dirkanjem: kdo stavlja na watte, kdo stavlja na težo in katero novo kolo tiho zažene pod zmagovalnim kolesarjem. Zdaj imate celotno polje, preklopnike, specifikacije in cene, da vse to preberete.
In če vas je ta vodnik spodbudil k nadgradnji vaše lastne opreme, začnite tam, kjer profesionalci dobijo najcenejšo hitrost: prava kolesa, pravi tlak in ustrezna nastavitev kolesa. Gradite naprej od tam. Tour se začne 4. julija. Oglejte si dirko, a poglejte tudi kolesa.
Jezdite v RydeCruz — kolesarske majice za zmogljivost iz dihalnega Bamboo BreathTech materiala, brezplačna dostava po svetu.


