Tour de France 2026 Ruttguide: Alpe d'Huez Dubbelheader och Var Det Kommer Att Avgöras
Två dagar. Ett berg. För första gången sedan 1979 avslutas Tour de France på Alpe d'Huez under två raka etapper, och 2026 års rutt är tydligt byggd så att hela loppet avgörs just där, under de sista 48 timmarna. Detta är en etapp-för-etapp guide till Tour de France 2026-rutten, uppdaterad efter den officiella presentationen i Paris den 23 oktober 2025: de bekräftade datumen, den fullständiga etapplistan, klättringsstatistiken som verkligen betyder något, och ett rakt svar på vilka dagar som avgör den gula tröjan.
Om du läser en ruttförhandsvisning innan nästa juli, skulle jag rekommendera denna. Nedan hittar du referenstabeller som sökande vill ha bredvid den taktiska läsning som fansen vill ha, på en enda sida, så att du inte hoppar mellan en Wikipedia-etabell och en vägg av prosa någon annanstans.
Nyckelpunkter
- Datum: 4–26 juli 2026, den 113:e upplagan. 21 etapper, 2 vilodagar.
- Skala: 3,333 km och 54,450 m av total höjdskillnad.
- Rubriken: back-to-back Alpe d'Huez toppavslutningar (etapper 19 och 20), första gången sedan 1979.
- Endast 26 km av individuellt tidsprov, historiskt lågt, vilket lutar hela loppet mot de rena klättrarna.
- Var det avgörs: den sista veckan. De flesta analytiker pekar på etapp 20, Drottningetappen, som den avgörande dagen.
- Favoriten: Tadej Pogačar, som jagar en rekordjämförande femte titel mot Vingegaard och Evenepoel.

2026 års Tour de France-rutt i korthet: vad är nytt i år
Racedirektör Christian Prudhomme kallade 2026 års rutt ett "crescendo" mot målet, och designen stöder ordet. Nästan ingenting om den allmänna klassificeringen (GC) är avgjort förrän den tredje veckan, och de strukturella valen trycker alla åt samma håll: mer klättring, mindre tidsprov, en utländsk start och en final byggd för dramatik.
Här är vad som verkligen är nytt 2026, och varför varje del är viktig.
En Grand Départ i Barcelona, den första någonsin. 2026 års Tour startar i Barcelona, den 27:e Grand Départ som hålls utomlands och endast den tredje i Spanien, efter San Sebastián 1992 och Bilbao 2023. Tävlingen öppnar vid Medelhavskusten och tillbringar tre dagar i Katalonien innan den korsar in i Frankrike.
En lagtempotävling öppnar Touren, för första gången sedan 1971. Etapp 1 är en 19,6 km lagtempotävling (TTT) runt Barcelona. Eftersom TTT-tider tas individuellt för GC, öppnas små luckor redan på dag ett, och de starkaste lagen sätter sina ledare i en bra position omedelbart. Det är ett sällsynt sätt att starta en tävling, och ett betydelsefullt sådant.
Bara 26 km av individuell tempotävling. Det är historiskt lågt. Den enda solo TT, etapp 16 över 26 km längs Genèvesjön, är den enda chansen en stark tempotävlingare får att återfå tid mot klättrarna. Med så lite av det, ger rutten enormt försprång till den som är bäst på de brantaste lutningarna.
Åtta bergsetapper och fem målgångar på topp. Målgångarna på topp sker vid Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette och Alpe d'Huez, två gånger. Etapp 3 till Les Angles och etapp 10 till Le Lioran är också uppförsmålgångar, inom de åtta bergsetapperna.
Tio helt nya etappstäder. Av 37 etappstäder och platser, dyker 10 upp i Touren för första gången, inklusive Plateau de Solaison och Thoiry. I Frankrike besöker tävlingen 7 regioner och 29 departement, korsar Pyrenéerna, Massif Central, Vosges, Jura och Alperna i exakt den ordningen, en geografisk uppbyggnad som speglar crescendo.
Sammanfattningsvis är här siffrorna att memorera: 3,333 km, 54,450 m klättring, endast 26 km av solo TT, 5 målgångar på topp. Denna statistikkluster är det snabbaste sättet att läsa karaktären av 2026 års Tour de France-rutt. Det är en klättrares tävling från första veckan till den sista.
Den fullständiga etapplistan för Tour de France 2026 (referenstabellen)
Innan analysen, här är ryggraden: varje en av de 21 etapperna, med datum, rutt, avstånd och typ. Spara den. Detta är den skanningsbara referensen som gör att du aldrig behöver sätta ihop schemat från grunden igen.
| Etapp | Datum | Rutt | Avstånd | Typ |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Lör 4 Jul | Barcelona → Barcelona | 19.6 km | Lagtempotävling |
| 2 | Sön 5 Jul | Tarragona → Barcelona | ~180 km | Kuperad (Montjuïc x3) |
| 3 | Mån 6 Jul | Granollers → Les Angles | 196 km | Berg (målgång på topp) |
| 4 | Tis 7 Jul | Pyrenéerna / övergångsetapp | — | Kuiperad |
| 5 | Ons 8 Jul | Sprintetapp | — | Platt |
| 6 | Tors 9 Jul | Pau → Gavarnie-Gèdre | 186 km | Berg (målgång på topp) |
| 7 | Fre 10 Jul | Sprint / utbrytning | — | Platt |
| 8 | Lör 11 Jul | Massif Central-lopp | — | Kuiperad |
| 9 | Sön 12 Jul | Sprintetapp | — | Platt |
| — | Mån 13 Jul | Vilotid 1 | — | — |
| 10 | Tis 14 Jul | → Le Lioran | — | Berg (uppförsmålgång) |
| 11 | Ons 15 Jul | Sprint / övergångsetapp | — | Platt |
| 12 | Tors 16 Jul | Utbrytningsdag | — | Kuiperad |
| 13 | Fre 17 Jul | Sprintetapp | — | Platt |
| 14 | Lör 18 Jul | Vosges / Le Markstein-blocket | — | Berg |
| 15 | Sön 19 Jul | Champagnole → Plateau de Solaison | 184 km | Berg (målgång på topp) |
| — | Mån 20 Jul | Vilotid 2 | — | — |
| 16 | Tis 21 Jul | Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains | 26 km | Individuell tempotävling |
| 17 | Ons 22 Jul | Alpin övergång | — | Kuiperad |
| 18 | Tors 23 Jul | Voiron → Orcières-Merlette | 185 km | Berg (målgång på topp) |
| 19 | Fre 24 Jul | Gap → Alpe d'Huez | 127.9 km | Berg (målgång på topp) |
| 20 | Lör 25 Jul | Le Bourg-d'Oisans → Alpe d'Huez | 170.9 km | Berg — Drottningetappen |
| 21 | Sun 26 Jul | Thoiry → Paris (Champs-Élysées) | ~130 km | Platt (Montmartre x3) |
Några rader i den tabellen gör det mesta av arbetet. Etapperna 6, 15, 18, 19 och 20 är GC-dagarna, och etapp 16 är den enda som belönar en ren tempocyklare. Vi kommer att återkomma till var och en. Lägg märke till formen: de svåraste bergen är staplade i slutet, precis som Prudhomme avsåg.

The Grand Départ: tre dagar i Katalonien (etapper 1–3)
2026 års Tour de France-start i Barcelona är mer än ett vykort. Det är en taktiskt laddad öppning som kan omfördela GC innan loppet ens når Frankrike.
Etapp 1 (lör 4 jul): Barcelona → Barcelona, 19.6 km lagtempotävling. Åkarna avgår från Fòrum vid Medelhavskusten och avslutar på toppen av Montjuïc vid Estadi Olímpic Lluís Companys, stadion från 1992 års olympiska spel i Barcelona. Symboliken är avsiktlig, och det sportsliga resultatet likaså: en TTT som tidtagas individuellt för GC. De lag med de starkaste motorerna, UAE, Visma, Red Bull, kommer att vinna sekunder här som klättrare på svagare lag helt enkelt inte kan återhämta sig på platta vägar. Förvänta dig att den första gula tröjan är en utmanare, inte en prologspecialist.

Etapp 2 (sön 5 jul): Tarragona → Barcelona, ~180 km, kuperad. Rutten återvänder till Barcelona för en intensiv final med tre klättringar av Montjuïc-cirkeln och en sista ramp på ungefär 1.6 km som inkluderar en 600 m sektion med 13% lutning. Detta är en dag för puncheurs och ett tidigt test av vem som har klättringsben. Det är också den typ av mål där en stunds ouppmärksamhet kostar en GC-åkare tio sekunder. I ett lopp med endast 26 km tempo är tio sekunder verkliga pengar.
Etapp 3 (mån 6 jul): Granollers → Les Angles, 196 km. Den första bergsetappen och den första målgången i toppen, klättrande ut ur Katalonien och in i Frankrike i Pyrenéerna. Efter två dagar av nervös, kraschbenägen racing vid kusten är detta den första verkliga sorteringen av GC, dagen vi lär oss vilka favoriter som kom i form och vilka som har arbete att göra.
Praktiskt tips för tittare: de första tre dagarna är bedrägligt viktiga. I en klättrares Tour spenderar åkarna som förlorar tid tidigt på de kaotiska katalanska vägarna de kommande tre veckorna med att jaga. Stäng inte av bara för att Alperna fortfarande är 20 dagar bort.
Vid den tidpunkt då peloton lämnar Spanien har GC redan fått en provisorisk form. Det är ovanligt så tidigt, och det är en direkt konsekvens av att börja med en lagtempotävling.
Vecka ett och den långa mitten: Pyrenéerna, Massif Central, Vosges och Jura (etapper 4–15)
De mittersta två veckorna är där avslappnade förhandsvisningar tappar tråden. Här är den GC-relevanta läsningen, så att du vet vilka dagar du faktiskt ska titta på.
Det första stora Pyreneiska testet, etapp 6 (tors 9 juli): Pau → Gavarnie-Gèdre, 186 km. Detta är den första stora Pyreneiska toppavslutningen och den första riktiga GC-uppgörelsen. Gavarnie-Gèdre ligger i spektakulär högfjällsterräng, och en lång dag i Pyrenéerna så tidigt kommer redan att avslöja varje cyklist som inte är redo. Tidsavstånden här tenderar att vara blygsamma men betydelsefulla. Favoriterna markerar varandra, och de första verkliga sprickorna visar sig.
In i vilodag ett, etapp 10 (tis 14 juli): avslutningen i Le Lioran. Massif Central levererar en obarmhärtig, knölig uppförsbacke vid Le Lioran på Bastilledagen. Det är den typen av utmattande etapp som inte kröner en vinnare men tyst dränerar benen. Den ackumulerade tröttheten från dagar som denna avgör vem som fortfarande har kraft kvar i den tredje veckan.
Sprinternas fönster. Spridda genom detta block finns de platta dagarna, etapperna 5, 7, 9, 11 och 13, där de snabba killarna och deras lead-out-tåg tar över och GC-kandidaterna bara siktar på att avsluta säkert i klungan. De är en välkommen andningspaus för klättrarna och en utställning för de rena sprintrarna som inte har något hopp i bergen.
Vosges och Jura-blocket, in i en första toppavslutning någonsin, etapp 15 (sön 19 juli): Champagnole → Plateau de Solaison, 184 km. Vosges (tänk Le Markstein-liknande terräng) och Jura ökar svårighetsgraden innan en toppavslutning vid Plateau de Solaison, som dyker upp i Touren för allra första gången. Det inträffar dagen före den andra vilodagen, och det är det sista stora GC-testet innan det avgörande Alperna-blocket. En chans att vinna tid, eller en fälla som lämnar dig utmattad för de dagar som betyder mest.
Temat för hela den mellersta sektionen är struktur och trötthet. Ingen enskild dag här är sannolikt att vinna Touren, men den kumulativa belastningen avgör vem som kommer till Alperna fräsch och vem som kommer utmattad. Smarta lag cyklar dessa två veckor konservativt, försvarar position och sparar varje match för etapperna 18, 19 och 20.

Tidskörningen vid Genèvesjön och den alpina inledningen (etapper 16–18)
Efter den andra vilodagen går loppet in i sin avgörande fas, och det första draget är den enda individuella tidskörningen under hela Touren.
Etapp 16 (tis 21 juli): Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains, 26 km individuell tidskörning. Loppet går längs stranden av Genèvesjön, detta är den enda chansen för en kraftfull tidskörningsspecialist att ta tid på klättrarna. Och den är kort, bara 26 km. Jämför det med de senaste Tourerna som hade 50 km eller mer av solo TT och designen är uppenbar: genom att begränsa tidskörningen till 26 km har arrangörerna medvetet tagit bort klättrarnas vanliga nackdel. En cyklist som Evenepoel kommer att vinna tid här, men han kan inte vinna tillräckligt för att avgöra loppet. Vad som än öppnar sig på sjön kommer att kämpas om igen, och troligen vändas, i de följande bergen.
Etapp 17 (ons 22 juli): den alpina övergångsdagen. En bro in i de höga bergen, en chans för utbrytningen, och en dag som GC-lagen kommer att försöka hålla lugnet innan stormen. Håll utkik efter bakhåll i nedförsbackarna, men förvänta dig att favoriterna håller elden i schack.
Etapp 18 (tors 23 juli): Voiron → Orcières-Merlette, 185 km. Här är det som Prudhomme flaggade för starten av den sista skakningen. Orcières-Merlette är en seriös toppavslutning, och den öppnar ett tre dagar långt Alperna-block, 18, 19, 20, som effektivt är en kontinuerlig treaktig kamp om den gula tröjan. En cyklist som är även något ur fas här är i djupa problem, för de kommande två dagarna blir bara svårare.
Praktiskt tips: om ditt schema tvingar dig att välja bara några etapper att se live, gör dem till 18, 19 och 20. Allt innan är förberedelsen; detta är belöningen. Etapp 16:s tidskörning är jokern som sätter marginalerna som de tre dagarna kommer att sudda ut.
Genialiteten i 2026 års sekvensering är att tempotävlingen och det alpina blocket ligger rygg mot rygg. En tempotävlande tar tröjan på tisdag, försvarar den genom torsdag och fredag, för att sedan möta Drottningetappen på lördag med hela tävlingen på spel. Det finns ingen platt etapp att gömma sig på, bara berg, hela vägen till Paris.
Förklaringen till Alpe d'Huez dubbelmöte (etapper 19 och 20)
Detta är mittpunkten, anledningen till att 2026 års rutt diskuteras som en klassiker innan ett enda pedaltag har tagits. Två toppavslutningar på Alpe d'Huez, på på varandra följande dagar, djupt inne i den tredje veckan. Det är den mest aggressiva finalen Touren har vågat på åratal.
Etapp 19 (fre 24 jul): Gap → Alpe d'Huez, 127.9 km. Kort, skarp och explosiv. Med under 128 km är denna etapp byggd för fyrverkerier. Den är för kort för ett utmattningskrig, så racet börjar tidigt och hårt. Den avslutas på den klassiska uppstigningen av Alpe: de 21 numrerade hårnålsvändningarna som utan tvekan är de mest kända svängarna inom cykling. Eftersom etappen är så kompakt kan lagen inte bara köra i tempo och kontrollera den. Någon attackerar på avstånd, och GC omorganiseras.
Etapp 20 (lör 25 jul): Le Bourg-d'Oisans → Alpe d'Huez, 170.9 km, Drottningetappen. Detta är dagen. 5,600 m höjdskillnad packad i 170.9 km, klättrande Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe och Col du Galibier, som når sin topp på 2,642 m, den högsta punkten under hela 2026 års Tour, innan en sista, ovanlig väg till Alpe d'Huez via den sällan använda Col de Sarenne. Sarenne-sidan är en annan, vildare väg till toppen än de standardiserade hårnålsvändningarna, med branta lutningar nära toppen. Efter två och en halv veckas tävlande, med den gula tröjan hängande på varje pedaltag, är detta så hårt som en Tour-etapp kan bli.
Stapla de två dagarna tillsammans och du har en 48-timmarsattack på ett enda mytiskt berg. Etapp 19 mjukar upp fältet; etapp 20 bryter det. När överlevarna når toppen av Alpe d'Huez på lördag kväll, är 2026 års Tour de France, för alla praktiska syften, avgjord. Den amatörmässiga Étape du Tour 2026 använder just denna etapp-20-rutt, ungefär 170 km med runt 5,400 m klättring, vilket säger allt om hur brutalt det är. Det är en bucket-list-utmaning för tusentals fritidscyklister, och proffsen kommer att tävla på max i slutet av de hårdaste tre veckorna inom cykling.

Klättringsstatistik: hur hårda är dessa berg, egentligen?
Prosa kan romantisera ett berg; siffror berättar sanningen. Här är de hårda statistiken om de avgörande klättringarna på 2026 års Tour de France-rutt, så att du själv kan bedöma varför etapp 20 är dagen som alla cirklar.
| Klättring | Längd | Genomsnittlig lutning | Toppens höjd | Noteringar |
|---|---|---|---|---|
| Alpe d'Huez (klassisk) | 13.8 km | 8.1% | ~1,850 m | 21 hårnålsvändningar; den ikoniska målgången |
| Col de la Croix de Fer | 24 km | 5.2% | ~2,000 m | Lång klättring, öppnar etapp 20 |
| Col du Galibier | 17.7 km | 6.9% | 2,642 m | Tak på 2026 års Tour |
| Col de Sarenne | 12.8 km | 7.3% | — | Sällsynt, vild väg till Alpe d'Huez; branta lutningar nära toppen |
Några saker sticker ut. Galibier på 2,642 m är där höjden i sig blir en faktor: tunnare luft ovanpå ackumulerad trötthet. Croix de Fer är bedrägligt hård på 24 km; dess blygsamma 5.2% genomsnitt döljer brantare lutningar, och den gör sin skada genom ren varaktighet. Och Col de Sarenne är tvisten. Istället för den bekanta 21-hårnålskurvan från Bourg-d'Oisans når etapp 20 toppen via Sarenne's tuffare, ensammare väg, där de tvåsiffriga lutningarna nära toppen kan knäcka en trött ledare som redan har passerat Galibier.
Sen finns den klassiska Alpe d'Huez själv, 13.8 km på 8.1%, som klättrar ungefär 1,120 m för att avsluta nära 1,850 m höjd. Det är klättringen av etapp 19, och det är ingen mjuk option heller. Att cykla två avslutningar på detta berg på två dagar, efter allt som kom före, är den definierande fysiska utmaningen av Tour de France 2026.
Beslutsram — hur man läser en bergsetapp på TV:
1. Hur lång är den sista klättringen? Längre betyder fler tidsluckor och färre överraskningar.
2. Hur branta är de sista 3 km? Brantare betyder explosiva attacker snarare än tempocyklning.
3. Hur mycket klättring kom före det? Mer tidigare klättring betyder att avslutningen belönar uthållighet över styrka.
4. Var sitter den i de tre veckorna? Klättringar i den tredje veckan förstärker varje svaghet.
Enligt alla fyra mått är etapp 20 den svåraste dagen av loppet, vilket är precis varför den är den att vinna.
En dubbel Alpe d'Huez är sällsynt: 1979, 2013 och nu 2026
De flesta ruttguider noterar att Touren inte har avslutat två gånger på Alpe d'Huez "sedan 1979" och går vidare. Detaljen är värd att få exakt rätt, eftersom det är en genuin förvirringspunkt.
Det finns två olika saker som folk menar med "Touren klättrade Alpe d'Huez två gånger," och de är inte samma.
1979 — två separata, på varandra följande etapper. År 1979 avslutades etapperna 17 och 18 båda på Alpe d'Huez på två på varandra följande dagar. Det är det direkta historiska prejudikatet för 2026: två distinkta etapper, var och en som slutar på toppen, en efter den andra. Det är formatet som 2026 års rutt återupplivar efter nästan ett halvt sekel.
2013 — två gånger inom en enda etapp. Under den 100:e Touren 2013 klättrade rutten Alpe d'Huez två gånger på en dag, med en Col de Sarenne-loop för att nedstiga och komma tillbaka upp. Det var en enda etapp med en dubbel klättring, ett annat koncept än två separata avslutande etapper.
2026 — två separata, på varandra följande etapper, med Sarenne-twisten. Designen för 2026 återgår till 1979-modellen: etapperna 19 och 20, var och en som avslutas på Alpe, på på varandra följande dagar. Men den lånar Col de Sarenne-elementet från 2013, och använder Sarenne inte som en loop inom en etapp utan som den ovanliga sista tillgången på etapp 20. Det är en smart fusion av båda bitarna av historia.
| År | Format | Vad hände |
|---|---|---|
| 1979 | Två separata etapper | Etapperna 17 & 18 avslutades båda på Alpe d'Huez, back to back |
| 2013 | En etapp, dubbel klättring | Klättrade två gånger på en enda dag via en Col de Sarenne-loop |
| 2026 | Två separata etapper | Etapperna 19 & 20 avslutas på Alpe; etapp 20 närmar sig via Col de Sarenne |
Så när någon frågar, "När var senaste gången Touren gjorde detta?" är det exakta svaret: formatet med två separata etapper hände senast 1979, och den enskilda dagen med dubbel klättring hände senast 2013. 2026 återupplivar 1979-formatet med en nick till 2013:s geografi, vilket är varför det känns både nostalgiskt och helt nytt.
Var Tour de France 2026 kommer att vinnas — och vem som vinner det
Nu är domen. Sammanfatta allt ovan och slutsatsen är svår att argumentera emot: GC kommer att avgöras i de höga bergen, under den sista veckan.
Logiken är strukturell, inte spekulativ. Med endast 26 km individuell tempotävling mot 54,450 m klättring, finns det nästan ingenstans för en tempotävling-specialist att bygga en oövervinnerlig ledning. Den enda 26 km TT på etapp 16 ger några sekunder till de bästa mot klockan, men de allra närmaste dagarna är Orcières-Merlette, Alpe d'Huez och Drottningetappen, där en riktig klättrare kan ta minuter. Matematiken fungerar bara på ett sätt.
Det är därför den analytiska enigheten landar på etapperna 18 till 20 som zonen där den gula tröjan avgörs, med etapp 20 som den enda avgörande dagen. Den treaktiga Alperna-blocket, Orcières på torsdag, den korta explosiva Alpe på fredag, den 5,600 m långa drottningetappen på lördag, är byggd för att vara omöjlig att försvara passivt. Den som har tröjan inför den helgen måste överleva en attack utan någon platt etapp att återhämta sig på innan Paris.
Utmanarna. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) är den tydliga favoriten, som jagar en rekordjämförande femte Tour-titel efter sina vinster 2020, 2021, 2024 och 2025. Hans främsta rivaler är Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike), klättraren som är bäst rustad för att matcha honom i de höga bergen, och Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–Hansgrohe), den enda mannen som kan ta verklig tid i tidsprovet vid Genèvesjön. Ruttens design är, på ett sätt, en folkomröstning om den rivaliteten: den tar bort Evenepoels tidsprovfördel och tvingar beslutet till de brantaste lutningarna, där Pogačar och Vingegaard är starkast.
Snabb översikt — vem gynnar denna rutt?
- Den rena klättraren: Mycket gynnad. 54,450 m klättring, 5 toppavslut, GC avgörs uppför. ✅
- Tidsprovsspecialisten: Missgynnad. Endast 26 km av solo TT att arbeta med. ⚠️
- Allroundaren med ett starkt lag: Väl placerad. TTT-öppningen belönar starka lag, och den långa mitten belönar åkare som undviker förluster. ✅
- Sprintern: Många platta etappmöjligheter (etapper 5, 7, 9, 11, 13), men ingen GC-insats. 🏁
Insatserna på den sista lördagen är enorma. Om Pogačar anländer i gult, är etapp 20 hans kröning eller hans undergång. Om han anländer jagande, är drottningetappen hans sista, bästa chans. Oavsett, så byggdes Tour de France 2026 så att svaret kommer på Alpe d'Huez, och vi kommer inte att veta det förrän den allra sista klättringen.

Parisfinalen och Montmartre-klättringen (etapp 21)
Touren når Paris den söndag 26 juli med etapp 21, Thoiry → Paris, omkring 130 km, som avslutas på Champs-Élysées som traditionen kräver. Men 2026 behåller den twist som introducerades 2025: finalen behåller Montmartre / Rue Lepic-klättringen, med tre uppstigningar innan inloppet till Champs-Élysées. Linjen ligger ungefär 15 km från Sacré-Cœur.
I flera år var den sista etappen en procession följd av en spurt, GC länge avgjord och dagen en champagne-skål formalitet. Montmartre-kullerstensgatorna förändrade det. Tre resor uppför Rue Lepics branta lutning injicerar verklig svårighet i vad som brukade vara en ceremoniell avslutning, vilket öppnar dörren för en aggressiv åkare eller ett djärvt utbrytningsförsök att förstöra sprinternas fest på den mest kända avenyn inom cykling.
I praktiken kommer GC redan att vara avgjord på Alpe d'Huez dagen innan, så etapp 21 är ingen gultröjedag. Men tillägget av Montmartre betyder att det inte längre är en garanterad spurt heller, och efter en så hård rutt är en livlig, oförutsägbar inlopp till Paris ett passande sätt att avsluta den 113:e Tour de France.

Tour de France 2026 FAQ
När börjar och slutar Tour de France 2026? Tour de France 2026 pågår 4–26 juli 2026. Den startar i Barcelona med en lagtempotävling lördagen den 4 juli och avslutas på Champs-Élysées i Paris söndagen den 26 juli, efter 21 etapper och 2 vilodagar.
Var börjar Tour de France 2026? I Barcelona, Spanien, första gången Touren någonsin har startat där, och endast den tredje Grand Départ i Spanien efter San Sebastián (1992) och Bilbao (2023). Etapp 1 är en 19,6 km lagtempotävling, första gången en TTT har inlett Touren sedan 1971.
Varför finns det två Alpe d'Huez-etapper 2026? Arrangörerna har byggt rutten som en tredje veckas "crescendo," med back-to-back toppfinishar på Alpe d'Huez som etapper 19 och 20 för att avgöra den allmänna klassifikationen på ett dramatiskt sätt. Det är första gången sedan 1979 som Touren har avslutats på Alpe d'Huez under två separata, på varandra följande etapper.
När var senaste gången Touren klättrade Alpe d'Huez två gånger? Två separata etapper: 1979 (etapper 17 och 18). Två gånger inom en enda etapp: 2013, när den 100:e Touren använde en Col de Sarenne-slinga för att klättra den två gånger på en dag. 2026 återupplivar det 1979 års två-etapsformat, med etapp 20 som närmar sig toppen via Col de Sarenne.
Hur lång är Tour de France 2026 och hur mycket klättring finns det? 2026 års rutt täcker 3 333 km med 54 450 m total höjdskillnad över 21 etapper, inklusive 8 bergsetapper och 5 toppfinishar, men endast 26 km av individuell tempotävling.
Vilken etapp kommer att avgöra Tour de France 2026? De flesta analytiker pekar på etapp 20, Drottningetappen från Le Bourg-d'Oisans till Alpe d'Huez: 170,9 km med 5 600 m klättring över Col de la Croix de Fer, Col du Galibier (2 642 m) och Col de Sarenne. Den sista veckan (etapper 18–20) ses allmänt som där den gula tröjan vinns.
Hur många toppfinishar finns det i Tour de France 2026? Fem: Gavarnie-Gèdre (etapp 6), Plateau de Solaison (etapp 15), Orcières-Merlette (etapp 18), och Alpe d'Huez två gånger (etapper 19 och 20). Les Angles (etapp 3) och Le Lioran (etapp 10) är ytterligare uppförsfinishar inom de åtta bergsetapperna.
Kommer Tadej Pogačar att tävla i Tour de France 2026? Ja. Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) är den tydliga favoriten, som jagar en rekordjämförande femte Tour-titel efter att ha vunnit 2020, 2021, 2024 och 2025. Hans främsta rivaler är Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike) och Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–Hansgrohe).
Finns det en Montmartre-finish i Paris 2026? Etapp 21 avslutas på Champs-Élysées, men behåller Montmartre / Rue Lepic klättringen från 2025, med tre klättringar innan sträckan in mot målet. Mållinjen ligger cirka 15 km från Sacré-Cœur.
När är Tour de France Femmes 2026, och vad är nytt? Tour de France Femmes 2026 pågår 1–9 augusti, 9 etapper och 1 175 km (den längsta rutten sedan återupplivandet 2022), med start i Lausanne och avslutning i Nice. Huvudnumret är den första kvinnliga Tour-toppfinishen på Mont Ventoux (klättrad från Bédoin-sidan), tillsammans med en 21 km individuell tempotävling i Dijon och en avslutande Col d'Èze-circuit i Nice.
2026 års Tour de France-rutt är en klättrares tävling från Barcelonas lagtempo till den sista Alpe d'Huez-toppen: 3,333 km, 54,450 m klättring, endast 26 km mot klockan, och en final som är utformad för att avgöra allt under de sista 48 timmarna på ett enda berg. Markera 24 och 25 juli i din kalender nu. Det är det back-to-back Alpe d'Huez-helgen där den 113:e Tour de France kommer att vinnas.
Ride in RydeCruz — prestationscykeltröjor i andningsbart Bamboo BreathTech-tyg, fri frakt världen över.


