Μπορώ να αγοράσω το ποδήλατο του επαγγελματία; Χαρτογράφηση των ποδηλάτων των ομάδων του Tour de France 2026 σε καταναλωτικά μοντέλα
Γνωρίζετε τη στιγμή. Είναι Ιούλιος, ο Tadej Pogačar χορεύει μπροστά σε μια σφοδρή ράμπα των Πυρηναίων, η λήψη από το ελικόπτερο πέφτει πάνω στο ποδήλατό του, και κάτι στον εγκέφαλό σας απλά λέει το θέλω αυτό. Έχω βρεθεί εκεί περισσότερες φορές απ' όσες θα ήθελα να παραδεχτώ. Έτσι, εδώ είναι ο ειλικρινής χάρτης από τις πραγματικές μηχανές που αγωνίστηκαν στο Tour de France 2026 μέχρι αυτές που μπορείτε να παραγγείλετε απόψε, με πραγματικές τιμές του 2026 και την ελαφρώς άβολη αλήθεια για το πόσο "ίδιες" είναι πραγματικά.
Γιατί κανείς που προσπαθεί να σας πουλήσει ένα ποδήλατο δεν θα πει αυτό το μέρος ξεκάθαρα. Ναι, μπορείτε να αγοράσετε το ποδήλατο του επαγγελματία. Όχι, δεν είναι ακριβώς το ποδήλατο που οδηγεί ο επαγγελματίας. Και υπάρχει ένας πολύ πιο έξυπνος τρόπος να μπείτε από την κορυφαία κατασκευή που κάθεται στο παράθυρο της έκθεσης.
Κύρια σημεία
- Μπορείτε να αγοράσετε το ίδιο πλαίσιο που αγωνίζονται οι επαγγελματίες. Οι Colnago, Cervélo, Specialized, Canyon και Pinarello πωλούν τα ακριβή καλούπια στο κοινό.
- Οι κορυφαίες ολοκληρωμένες ποδήλατες κυμαίνονται γύρω από £12,000–£14,000 / $14,000–$16,000. Η αντιγραφή της πλήρους επαγγελματικής κατασκευής (μετρητής ισχύος, κεραμικά ρουλεμάν, αγωνιστικοί τροχοί, προσαρμοσμένο χρώμα) ρεαλιστικά κοστίζει $16,000–$21,000 / £13,000–£18,000.
- Το Canyon Aeroad CFR (το ποδήλατο του Mathieu van der Poel) είναι η αξία-παράδειγμα στα ~$10,999 / £9,749, επειδή η Canyon πουλάει απευθείας.
- Το πλαίσιο είναι πραγματικά το ίδιο, αλλά η εφαρμογή, οι ταχύτητες, οι τροχοί και ακόμη και το βάρος δεν είναι. Τα επαγγελματικά ποδήλατα δεν είναι πάντα τα ελαφρύτερα, επίσης.
- Ο φθηνότερος νόμιμος τρόπος για να αποκτήσετε πραγματικό επαγγελματικό εξοπλισμό είναι ένα κορυφαίο πλαίσιο, μια κατασκευή προηγούμενου μοντέλου ή ένα πρώην ποδήλατο ομάδας.
Τι είναι νέο το 2026: γιατί η χαρτογράφηση "ποιος οδηγεί τι" αναθεωρήθηκε
Αν έχετε απομνημονεύσει τελευταία τα ποδήλατα του πελοτόν πριν από μερικές σεζόν, πετάξτε αυτή τη μνήμη. Η σεζόν 2026 ανακάτεψε τη στήλη χορηγιών πιο σκληρά από οποιαδήποτε χρονιά μπορώ να θυμηθώ, οπότε ο χάρτης αναβάτη-ποδηλάτου που μισοθυμάστε είναι απλά λάθος τώρα.
Ξεκινήστε με το μεγάλο. Ο Remco Evenepoel άφησε την Soudal Quick-Step για την Red Bull–BORA–hansgrohe, μία από τις μεγαλύτερες μεταφορές μη αναβατών της χρονιάς, και τον πήρε από τα παλιά του πλαίσια και τον έβαλε σε Specialized. Η κάλυψη από το Tour de France 2026 τον έχει πάνω σε ένα νέο Specialized Tarmac SL9 με χρυσό χρώμα Ολυμπιονίκη. Κάτω από αυτή τη σημαντική κίνηση, μια ολόκληρη κατηγορία ομάδων άλλαξε ήσυχα εξοπλισμό. Η Bahrain Victorious πέρασε από Merida σε Bianchi. Η EF Education-EasyPost άλλαξε τα groupsets της από Shimano σε SRAM. Η Decathlon πέρασε σε εσωτερικά πλαίσια Van Rysel με SRAM. Οι Ineos Grenadiers παρέμειναν πιστοί στην Pinarello αλλά άλλαξαν τον προμηθευτή τροχών τους. Και μια αφαίρεση πονάει αν αγαπάτε την παλιά φρουρά: η Cofidis, μια μακροχρόνια αντίσταση της Look και Campagnolo, αποχώρησε εντελώς από το WorldTour, αδυνατίζοντας την ήδη αραιή παρουσία της Campagnolo στο grid.
Τα ποδήλατα απέκτησαν και μια οπτική ανανέωση. Οι άνθρωποι αποκαλούν το 2026 "χρονιά του γυμνού ποδηλάτου", με τις ομάδες να αφαιρούν τη βαφή πίσω σε ωμό ανθρακονήμα για να μειώσουν τα γραμμάρια και, όπως λένε, να μειώσουν λίγο την επιφανειακή αντίσταση. Έτσι, αυτό το ποδήλατο ανόδου σε γυμνή ύφανση δεν είναι ένα εργοστασιακό λάθος. Είναι μια σκόπιμη κίνηση για μείωση βάρους.
Υπάρχει πραγματικά νέο υλικό στην αιχμή, επίσης. Το αεροδυναμικό ποδήλατο Colnago Y1Rs του Pogačar διαθέτει πιρούνι bayonet και ενσωματωμένο cockpit CC.Y1 "gullwing", και η Colnago ισχυρίζεται ότι εξοικονομεί περίπου 15–20 watts στα 50 km/h σε σύγκριση με την παλιά αεροδυναμική πλατφόρμα της. Η Colnago παρουσίασε επίσης ένα νέο πλαίσιο TT2 για χρονομετρήσεις που είναι περίπου 550 g ελαφρύτερο και πιο αεροδυναμικό από το TT1 που αντικαθιστά. Αυτό σημαίνει για εσάς ως αγοραστή: το μοντέλο του 2026 είναι μια πραγματική ανανέωση, όχι απλώς μια αναβάθμιση χρώματος και τιμής. Γι' αυτό ακριβώς είναι σημαντικό να ταιριάξετε τον κατάλληλο αναβάτη με το σωστό τρέχον μοντέλο πριν βγάλετε την κάρτα σας.

Ο χάρτης: ποιος επαγγελματίας οδηγεί τι, και η έκδοση που μπορείτε να αγοράσετε
Εδώ είναι η καρδιά όλης της υπόθεσης, ο μοναδικός πίνακας που οι μεταδόσεις αγώνων ποτέ δεν σας δίνουν. Κάθε γραμμή συνδυάζει έναν πρωτοπόρο του Tour 2026 με το ακριβές καταναλωτικό μοντέλο που μπορείτε να παραγγείλετε και την τιμή του πλήρους ποδηλάτου ναυαρχίδας. Κάθε αριθμός είναι λιανικής 2025–2026 (χονδρικές μετατροπές υποθέτουν ~1 EUR ≈ 1.08 USD ≈ 0.85 GBP).
| Αναβάτης (ομάδα 2026) | Αγωνιστικό ποδήλατο (αεροδυναμικό / αναρρίχησης) | Ομάδα & τροχοί | Καταναλωτικό μοντέλο που μπορείτε να αγοράσετε | Τιμή ναυαρχίδας (USD / GBP) |
|---|---|---|---|---|
| Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) | Colnago Y1Rs / V5Rs | Shimano Dura-Ace Di2, ENVE | Colnago Y1Rs | ~$14,500 / £11,999 |
| Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike) | Cervélo S5 / R5 | SRAM Red AXS, Reserve | Cervélo S5 | ~$14,350 / £12,000 |
| Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–hansgrohe) | Specialized Tarmac SL9 / SL8 | SRAM Red AXS, Roval | Specialized S-Works Tarmac | ~$15,000–$16,000 / £11,500–£12,500 |
| Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) | Canyon Aeroad CFR | Shimano Dura-Ace | Canyon Aeroad CFR | ~$10,999 / £9,749 |
| Ineos Grenadiers (ομάδα) | Pinarello Dogma F | Shimano | Pinarello Dogma F | — / £12,400 |
| Lidl–Trek (ομάδα) | Trek Madone SLR | SRAM | Trek Madone SLR | — / £13,625 |
Μερικά πράγματα ξεχωρίζουν από αυτόν τον πίνακα. Κάθε ένα από αυτά είναι ένα πραγματικό καταλόγου ποδήλατο, οπότε δεν κυνηγάτε ένα μονόκερο. Και κοιτάξτε την διαφορά: η απόσταση μεταξύ της φθηνότερης επιλογής ναυαρχίδας (Aeroad CFR του van der Poel στα ~£9,749) και της ακριβότερης (Madone SLR της Trek στα £13,625) είναι σχεδόν £4,000, και σχεδόν δεν έχει να κάνει με το ποιο ποδήλατο είναι πιο γρήγορο. Ακολουθεί το πώς κάθε μάρκα πουλάει. Το μοντέλο άμεσης πώλησης της Canyon εξαλείφει το περιθώριο του αντιπροσώπου, οπότε μια πραγματική πλατφόρμα νίκης στο Tour κοστίζει χιλιάδες λιγότερα από τους αντιπάλους που πωλούν μέσω καταστημάτων.
Προσέξτε επίσης τη διαφορά μεταξύ αεροδυναμικού και αναρρίχησης. Ο Pogačar και ο Vingegaard χρησιμοποιούν κάθε ένας δύο πλαίσια: ένα αεροδυναμικό ποδήλατο για πιο επίπεδες, γρήγορες μέρες (Y1Rs, S5) και ένα ελαφρύτερο πλαίσιο αναρρίχησης για τις ψηλές βουνοκορφές (V5Rs, R5). Ως φυσιολογικός άνθρωπος σπάνια χρειάζεστε και τα δύο. Αν οι περισσότερες βόλτες σας είναι σε κυλιόμενη διαδρομή και ομαδικές βόλτες, το αεροδυναμικό πλαίσιο είναι η πιο κοντινή επιλογή για τις σπριντ και τις αποδράσεις που παρακολουθείτε στην τηλεόραση. Αν ζείτε σε λόφους, το πλαίσιο αναρρίχησης είναι το ποδήλατό σας, τελεία. (Νέοι σε αυτή τη διάκριση; Ο οδηγός μας για αεροδυναμικά και endurance road bikes αναλύει ποιο σωματότυπο ταιριάζει πραγματικά σε κάθε πλαίσιο.)

Πόσο κοστίζει τελικά ένα επαγγελματικό ποδήλατο;
Σύντομη εκδοχή: περισσότερο από μια προκαταβολή αυτοκινήτου, λιγότερο από ό,τι φοβάται το διαδίκτυο, μέχρι να προσπαθήσετε να αντιγράψετε το ακριβές ποδήλατο. Υπάρχουν τρεις διακριτές κατηγορίες τιμών εδώ, και η ανάμειξή τους είναι ακριβώς πώς οι άνθρωποι ξοδεύουν υπερβολικά.
Η πρώτη κατηγορία είναι το πλήρες ποδήλατο ναυαρχίδα. Αυτό είναι το κορυφαίο μοντέλο στον κατάλογο με ένα ηλεκτρονικό groupset ναυαρχίδας και ανθρακονημάτινους αγωνιστικούς τροχούς, και οι τιμές συγκεντρώνονται στενά. Το Cervélo S5 κοστίζει £12,000 / $14,350. Το Colnago Y1Rs κοστίζει €13,200 / £11,999 / $14,500. Το Pinarello Dogma F είναι £12,400, το Trek Madone SLR £13,625, και οι κατασκευές S-Works Tarmac κυμαίνονται γύρω από €14,000–€15,000. Ονομάστε το μια ζώνη £12,000–£14,000 / $14,000–$16,000 για ολόκληρη την μπροστινή ομάδα, με το Canyon του van der Poel ως την προφανή εξαίρεση.
Η δεύτερη κατηγορία είναι η ακριβής επαγγελματική αναπαραγωγή, και εδώ είναι που ο αριθμός εκτοξεύεται. Προσθέστε έναν διπλής όψης μετρητή ισχύος, κεραμικά ρουλεμάν, εκείνο το συγκεκριμένο σετ τροχών αγώνων και την ειδική προσαρμοσμένη βαφή, και κοιτάτε ρεαλιστικά $16,000–$21,000 / £13,000–£18,000. Οι κορυφαίες κατασκευές Y1Rs της Colnago έχουν αναφερθεί ότι φτάνουν έως ~$21,000. Οι επαγγελματίες, φυσικά, δεν πληρώνουν σχεδόν τίποτα από αυτό. Είναι αυτό που απορροφά η χορηγία.
Η τρίτη κατηγορία είναι το πλαίσιο, και είναι το μυστικό όπλο του αγοραστή. Ξεκινήστε από το γυμνό πλαίσιο, χτίστε το με ένα groupset και τροχούς που επιλέγετε (ή ήδη έχετε), και το κόστος εισόδου μειώνεται περίπου στο μισό.
| Μοντέλο | Μόνο πλαίσιο | Πλήρης κατασκευή ναυαρχίδας | Τι εξοικονομείτε αγοράζοντας το πλαίσιο |
|---|---|---|---|
| Colnago Y1Rs (Pogačar aero) | από €6,710 / ~$6,750 | €13,200 κατασκευή | ~50% έκπτωση από την τιμή του πλήρους ποδηλάτου |
| Colnago V5Rs (Pogačar climb) | €5,940 / $6,250 | €10,800–€15,900 κατασκευές | Επιλέξτε την κατηγορία groupset σας |
| Cervélo R5 "Team Visma" (Vingegaard climb) | €5,699 (μεγέθη 48–61) | ~€13,500 κατασκευή | Σχεδόν ποδήλατο αναρρίχησης ομάδας, τα μέρη σας |
Το θέμα με την επιλογή του πλαισίου είναι ότι κερδίζετε διπλά. Αποφεύγετε το περιθώριο που είναι ενσωματωμένο σε μια πλήρη κατασκευή, και μπορείτε να επιλέξετε ένα πιο έξυπνο groupset ενώ είστε σε αυτό. Μια κατασκευή Shimano Ultegra Di2 ή SRAM Force AXS αποδίδει περίπου 95% όσο η Dura-Ace ή η Red για μια εξοικονόμηση τεσσάρων ψηφίων. Αν ήδη έχετε καλούς τροχούς και ένα groupset από ένα τρέχον ποδήλατο, ένα πλαίσιο R5 €5,699 είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος για να αποκτήσετε ένα γνήσιο πλαίσιο αναρρίχησης Tour κάτω από εσάς. Απλά ταιριάξτε προσεκτικά το μέγεθος του πλαισίου πρώτα. Ο οδηγός μεγέθους ποδηλάτου δρόμου μας περνάει από τα μαθηματικά της εφαρμογής.
Είναι πραγματικά το ίδιο ποδήλατο που οδηγούν οι επαγγελματίες;
Αυτό είναι το ειλικρινές πυρήνα της όλης ερώτησης, και η απάντηση είναι ένα ικανοποιητικό ναι, και όχι.
Ναι, το πλαίσιο είναι πραγματικά το ίδιο. Υπάρχει ένας επίμονος μύθος ότι οι επαγγελματίες αγωνίζονται με μυστικά προσαρμοσμένα καλούπια, και αυτό δεν είναι αλήθεια. Οδηγούν ποδήλατα χορηγών από το ράφι. Τα Y1Rs κάτω από τον Pogačar και το εκείνο στο κατάστημα προέρχονται από την ίδια παραγωγή. Οι μάρκες το χρειάζονται έτσι, γιατί το μάρκετινγκ λειτουργεί μόνο αν το νικηφόρο ποδήλατο είναι το αγοραστό ποδήλατο.
Αλλά όχι, σχεδόν τα πάντα που κρέμονται από αυτό το πλαίσιο είναι διαφορετικά. Οι διαφορές βρίσκονται στη εφαρμογή και τις προδιαγραφές, όχι στο σχήμα. Οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν μικρότερα πλαίσια με μεγαλύτερους λαιμούς και στενότερες λαβές για να είναι χαμηλά και αεροδυναμικά. Επιλέγουν τροχούς, ελαστικά και σχέδια μετάδοσης προσαρμοσμένα ανά στάδιο. Έχουν μετρητές ισχύος και πλήρη προσοχή μηχανικών ομάδας που οι περισσότεροι από εμάς δεν θα μπορέσουμε ποτέ να φτάσουμε. Το Cervélo S5 του Vingegaard για το Tour του 2026 είναι το τέλειο παράδειγμα: ζυγίζει ακριβώς 6.8 kg, έχει μια ριζοσπαστική ρύθμιση 1x SRAM Red AXS με έναν μόνο δίσκο 52T και κασέτα 10–36, μια αλυσιδωτή αλυσίδα και ένα πίσω ελαστικό περίπου 30mm. Είναι ένα ποδήλατο βελτιστοποιημένο από μια ομάδα μηχανικών για έναν αναβάτη σε έναν αγώνα. Δεν είναι ένα ποδήλατο φτιαγμένο για να είναι άνετο στην Κυριακάτικη βόλτα σας.
Και εδώ είναι το κλειδί που αναθεωρεί όλη τη συζήτηση: τα επαγγελματικά ποδήλατα δεν είναι απαραίτητα ελαφρύτερα από ένα καλό εμπορικό ποδήλατο αναρρίχησης. Η UCI επιβάλλει ένα ελάχιστο βάρος 6.8 kg, και οι ομάδες θεωρούν αυτόν τον αριθμό ως στόχο, όχι ως κατώτατο όριο. Πολλοί αναβάτες αγωνίζονται με βαρύτερα αεροδυναμικά πλαίσια στην κατηγορία 7.5–8.0 kg και προσθέτουν βάρος για να φτάσουν το όριο νόμιμα. Ένα σύγχρονο S-Works ή Y1Rs που αγοράζεται λιανικά μπορεί να κατασκευαστεί κάτω από 6.8 kg, που σημαίνει ότι το καταναλωτικό σας ποδήλατο μπορεί κυριολεκτικά να ζυγίζει λιγότερο από αυτό που κέρδισε τη στάση. Οι επαγγελματίες βελτιστοποιούν για αεροδυναμική, σταθερότητα και αντοχή σε 21 σφοδρές ημέρες. Δεν κυνηγούν τον αριθμό σε μια κουζίνα.
Κύριο συμπέρασμα: η αγορά του πλαισίου του επαγγελματία σας δίνει την πλατφόρμα του επαγγελματία. Δεν σας δίνει, και δεν θα έπρεπε να σας δίνει, την εφαρμογή ή την αγωνιστική μετάδοση του επαγγελματία. Αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό, όχι μια συμβιβαστική λύση.

Οι λεπτομέρειες των επαγγελματικών προδιαγραφών που αξίζει να αντιγράψετε, και αυτές που πρέπει να παραλείψετε
Η παρακολούθηση του Tour είναι μια πραγματικά χρήσιμη εκπαίδευση για αγορές, αλλά μόνο αν αντιγράψετε τα σωστά πράγματα. Οι επαγγελματίες είναι μπροστά από την καμπύλη σε κάποιες τάσεις και εντελώς άσχετοι με τη ζωή σας σε άλλες. Να η ειλικρινής εκδοχή.
Αξίζει να αντιγράψετε:
- Η λογική των επιπέδων ομάδων. Ο πελοτόν τρέχει τρία ναυαρχίδες (Shimano Dura-Ace Di2, SRAM Red AXS, Campagnolo Super Record Wireless), αλλά το πραγματικό μάθημα για την τσέπη σας είναι ότι το επίπεδο κάτω (Ultegra Di2, Force AXS, Chorus) αλλάζει σχεδόν πανομοιότυπα για πολύ λιγότερα. Αγοράστε το επίπεδο, όχι την αύρα. Η σύγκριση ομάδων μας ερευνά πού κρύβονται οι πραγματικές διαφορές.
- Πιο φαρδιά ελαστικά. Οι μέρες του λεπτού ελαστικού 23mm έχουν τελειώσει. Οι επαγγελματίες τώρα αγωνίζονται με ελαστικά 28–30mm σε χαμηλότερες πιέσεις για πρόσφυση, άνεση και, αντιφατικά, χαμηλότερη αντίσταση κύλισης. Αυτή είναι η φθηνότερη αναβάθμιση που κάνει το ποδήλατό σας να αισθάνεται πιο "επαγγελματικό".
- Αλυσιδωτές αλυσίδες. Μια αλυσιδωτή ή λιπαντική αλυσίδα λειτουργεί πιο καθαρά, πιο ήσυχα και λίγο πιο γρήγορα. Είναι μια πραγματική περιθωριακή κερδοφορία που μπορείτε να υιοθετήσετε με την τιμή ενός μπουκαλιού λιπαντικού.
Αξίζει να παραλείψετε:
- Μετάδοση 1x αγώνα. Ο δίσκος 52T του Vingegaard με κασέτα 10–36 είναι εξαιρετικός για έναν αναβάτη που παράγει 6+ watts ανά κιλό. Σε μια πραγματική ανηφόρα θα σας αφήσει υπερβολικά γεμάτο και να κολλάτε. Διατηρήστε μια συμπαγή ρύθμιση 2x με μια φιλική προς την αναρρίχηση κασέτα.
- Η υπερ-επιθετική θέση. Ο χαμηλωμένος λαιμός και οι στενές λαβές που κάνουν έναν επαγγελματία αεροδυναμικό θα καταστρέψουν την πλάτη και τον λαιμό σας μέσα σε τρεις ώρες. Ρυθμίστε την ευελιξία σας, όχι τη δική τους.
- Ξύσιμο χρώματος για γραμμάρια. Η τάση του γυμνού ποδηλάτου σώζει μια ομάδα μερικά γραμμάρια στο όριο της UCI. Για εσάς δεν σώζει τίποτα που θα νιώσετε ποτέ και αφαιρεί την προστασία. Παραλείψτε το.
Ακολουθεί η γρήγορη αναφορά:
| Αντιγράψτε | Μην αντιγράψετε |
|---|---|
| 28–30mm ελαστικά, χαμηλότερη πίεση | 1x 52T / 10–36 μετάδοση αγώνα |
| Δεύτερης κατηγορίας ηλεκτρονική ομάδα | Χαμηλωμένη, υπερ-επιθετική εφαρμογή |
| Αλυσιδωτή αλυσίδα | Αφαίρεση χρώματος για εξοικονόμηση γραμμαρίων |
| Αεροδυναμικό πλαίσιο αν το έδαφος είναι κυλιόμενο | Βάρος ποδηλάτου για να φτάσει τα 6.8 kg |
Καλύτερη αξία: τα επαγγελματικά ποδήλατα που αξίζουν πραγματικά να αγοραστούν
Αν ο στόχος σας είναι η μέγιστη γνήσια επαγγελματική DNA ανά δολάριο, τρεις διαδρομές ξεχωρίζουν σαφώς από τις υπόλοιπες.
Πρώτον, το Canyon Aeroad CFR, το οποίο είναι ο πρωταθλητής αξίας εδώ. Αυτή είναι η ακριβής πλατφόρμα που αγωνίζεται ο Mathieu van der Poel, με τιμή περίπου ~$10,999 / £9,749. Επειδή η Canyon πουλάει απευθείας στους καταναλωτές, υπολείπεται χιλιάδων σε σχέση με αντίστοιχους ανταγωνιστές εξοπλισμένους με Dura-Ace. Δεν υπάρχει ταχύτερος τρόπος να πείτε νόμιμα "Οδηγώ το ίδιο ποδήλατο με έναν νικητή σκηνής του Tour" για λιγότερο από έντεκα χιλιάδες. Η μόνη παραχώρηση είναι ότι αγοράζετε online και αναλαμβάνετε την τελική ρύθμιση μόνοι σας, ή πληρώνετε ένα κατάστημα για να το κάνει.
Δεύτερον, το κορυφαίο πλαίσιο. Για τους ονειροπόλους της Colnago και της Cervélo, η αγορά μόνο του πλαισίου είναι η έξυπνη επιλογή. Ένα πλαίσιο Colnago V5Rs στα €5,940, ένα πλαίσιο Y1Rs από €6,710, ή το περιορισμένο πλαίσιο Cervélo R5 "Team Visma–Lease a Bike" στα €5,699 σας επιτρέπει να δημιουργήσετε ένα σχεδόν επαγγελματικό ποδήλατο γύρω από τα εξαρτήματα που επιλέγετε. Αποκτάτε το ίδιο πλαίσιο που αγωνίζονται οι επαγγελματίες, και ξοδεύετε τον υπόλοιπο προϋπολογισμό σας εκεί που εσείς πραγματικά ωφελείστε, σε τροχούς και προσαρμογή, αντί για προσαρμοσμένο χρώμα.
Τρίτον, ποδήλατα προηγούμενων μοντέλων και πρώην ομάδων. Ο φθηνότερος νόμιμος τρόπος για να αποκτήσετε γνήσιο επαγγελματικό εξοπλισμό είναι ένα μεταχειρισμένο πλαίσιο, ένα πρώην ποδήλατο ομάδας, ή μια κατασκευή προηγούμενου μοντέλου μέσω ενός αξιόπιστου ειδικού μεταπώλησης όπως το The Pro's Closet. Το κορυφαίο πλαίσιο της περασμένης χρονιάς δεν είναι πιο αργό με κανέναν τρόπο που θα το νιώσετε ποτέ, και η απόσβεση στα κορυφαία ποδήλατα είναι απότομη, συχνά 30–50% μέσα σε δύο ή τρία χρόνια. Εδώ είναι που ψωνίζει ο πραγματικά έξυπνος αγοραστής, και ειλικρινά, εδώ θα κοίταζα πρώτα.
Φανταστείτε ένα συγκεκριμένο σενάριο. Ας πούμε ότι έχετε $7,000 και θέλετε ένα πραγματικό επαγγελματικό ποδήλατο. Η έκθεση θα σας προτείνει ένα ολοκληρωμένο ποδήλατο με μέτριο εξοπλισμό. Η πιο έξυπνη κίνηση: αγοράστε ένα πλαίσιο Y1Rs ή V5Rs (~$6,250–$6,750), και στη συνέχεια χτίστε το κατά τη διάρκεια μιας σεζόν με ένα δεύτερης κατηγορίας groupset και καλούς αλουμινένιους ή εισαγωγικούς ανθρακονημάτινους τροχούς που θα αναβαθμίσετε αργότερα. Καταλήγετε στο πραγματικό πλαίσιο που αγωνίζεται ο Pogačar, με σαφή πορεία αναβάθμισης, αντί για ένα πιο καλοσχεδιασμένο ποδήλατο που κανείς στο Tour δεν θα αναγνώριζε.