Uudet UCI-säännöt vuodelle 2026: ohjaustangon leveys, vanteen syvyys ja kypärärajoitukset selitetty
1. tammikuuta 2026 UCI hylkäsi osan varusteesääntöjen kirjasta. Ultra-kapeat tangot ovat poissa, syvät vanteet saavat nyt katon, ja koko kategoria aero-kypäriä on juuri poistettu ryhmäkilpailuista. Tämä opas antaa sinulle todelliset numerot (tangot 400 mm, vanteet 65 mm, kaksi kypäräluokkaa), selittää, miten kukin mitataan, ja vastaa kysymykseen, joka kiinnostaa useimpia pyöräilijöitä: koskeeko tämä mitään pyörääsi autotallissa? Lyhyt vastaus, lähes varmasti ei.
Tärkeimmät huomiot
- Ohjaustangot: minimileveys nousee 350 mm:stä 400 mm:iin (ulkopuolelta ulkopuolelle, mukaan lukien tangon teippi); kahvojen on oltava vähintään 280 mm eristyksessä; levennys on rajoitettu 65 mm:iin.
- Vanteet: maksimivanteen syvyys 65 mm massastarttikilpailuissa, mutta aika-ajot ovat täysin vapautettuja.
- Kypärät: jaettu "perinteisiin" (maantie) ja "aika-ajo" luokkiin; TT-tyyliset kypärät ovat kiellettyjä ryhmäkilpailuissa.
- Keulat/rungot: sisäleveys rajoitettu 115 mm etu / 145 mm taka.
- Keneen tämä vaikuttaa: Vain UCI:n hyväksymät kilpailut. Sunnuntaipyöräilysi, työmatkasi ja suurin osa sportti- ja Gran Fondo -tapahtumista jäävät koskemattomiksi.
- Miksi: pyöräilijöiden turvallisuus. UCI haluaa palauttaa osan nopeudesta, jonka ultra-aero varusteet ovat mahdollistaneet.
Nämä ovat suurimmat varusteesäännöt, joita laji on nähnyt vuosiin, ja ne ovat herättäneet melkoista hämmennystä, mukaan lukien kahvojen väliin liittyvä luku, joka hiljaisesti muuttui prosessin aikana 320 mm:stä 280 mm:iin. Alla esittelen jokaisen säännön selkeästi, nimeän erityiset varusteet, jotka ovat nyt laittomia, käyn läpi pyöräilijöiden ja brändien vastareaktiot, ja lopetan käytännön tulevaisuuden varmistuslistaan ja usein kysyttyihin kysymyksiin.

2026 UCI-säännöt lyhyesti: vanhat vs uudet
Jos et lue mitään muuta, lue tämä. Alla oleva taulukko on koko 2026 varusteesääntöjen muutoksen tiivistelmä yhdellä näytöllä: mikä sääntö oli ennen ja mikä siitä tuli 1. tammikuuta 2026. Kaikki sen jälkeen avaa näitä rivejä.
| Varusteet | Ennen 2026 | 1. tammikuuta 2026 alkaen |
|---|---|---|
| Ohjaustangon leveys (vähimmäis) | 350mm | 400mm (ulkopuolelta-ulkopuolelle, mukaan lukien teippi) |
| Kahvojen väli (vähimmäis) | Ei mitään | 280mm vivun sisäreunojen välillä |
| Tangon leveneminen (maksimi) | Ei mitään | 65mm sivusuuntainen "drop box" |
| Jarrukahvan sisäänpäin kallistus | Säätelemätön | 10° maksimi pystysuorasta |
| Vanteen syvyys (maksimi, massastartti) | Rajoittamaton | 65mm |
| Forkin sisäinen leveys (maksimi) | Ei mitään | 115mm etu / 145mm taka |
| Kypärät | Määrittelemättömät kategoriat | "Perinteiset" vs "aikakoe" luokat |
Muutama asia hyppää silmille. Ohjaustangon muutos on otsikko: 50mm nousu minimissä, plus kolme täysin uutta alasääntöä (kahvat, leveneminen, kallistus), joita ei aiemmin ollut olemassa. Vanteen yläraja on ehdoton katto eikä keskiarvo, mikä on tärkeää uusille aalto-profiilille aero-vanteille. Ja kypäräsäännöt eivät pienennä kokorajoja lainkaan, jotka pysyvät 450 × 300 × 210mm, mutta ne jakavat kypärät kahteen luokkaan ja sulkevat yhden niistä massastarttikilpailuista.
Mutta miksi juuri nämä numerot? Jokainen luku viittaa yhteen tavoitteeseen: aerodynaamisten etujen leikkaamiseen, jotka ovat auttaneet nostamaan pelotonin nopeudet ennätyksellisen korkeiksi. UCI:n perustelut ovat, että leveämmät tangot, matalammat vanteet ja avoimemmat kypärät lisäävät jokainen hieman ilmanvastusta. Ja hieman ilmanvastusta, kerrottuna 180-päisellä ryhmällä, joka kulkee 50km/h, on se marginaali, johon hallitseva elin panostaa turvallisuuden vuoksi.
Vinkki ammattilaisilta: Lisää tämä taulukko kirjanmerkkeihisi. Lähes jokainen "onko minun X laillinen?" kysymys saa vastauksen tarkistamalla komponenttisi asianmukaisesta rivistä ja sitten tarkistamalla, kilpailetko edes UCI:n sääntöjen alaisuudessa. Lisätietoja alla.
Mitä uutta vuonna 2026, ja turvallisuustarina sen takana
Vuoden 2026 paketti ei ilmestynyt yhdessä yössä. Se käynnistettiin UCI:n hallintokomitean lehdistötiedotteella, joka julkaistiin 12. kesäkuuta 2025, kokouksen jälkeen Arzonissa, Ranskassa. Yksityiskohtaiset tarkennukset, mukaan lukien tuo tärkeä kahvojen välin pehmennys, vahvistettiin syyskuun 2025 hallintokomitean kokouksessa, joka pidettiin maailmanmestaruuskilpailujen aikana Kigalissa, Rwandassa, ja viimeisteltiin UCI:n jälkiseurannassa.
Tässä on se osa, joka kehystää kaiken: nämä säännöt tulivat UCI:n Varusteet ja Uudet Teknologiat -komissiosta, joka työskenteli yhdessä SafeR:n, urheilun omistetun kuljettajaturvatoimiston kanssa. Tämä kumppanuus on merkki. Se merkitsee koko 2026 projektia turvallisuussekkauksena, ei teknisenä siistimisenä. Käynnistäjänä oli sarja korkeaprofiilisia onnettomuuksia, jotka nostivat kuljettajien hyvinvoinnin agendan kärkeen.
Jokaisen säännön läpi kulkeva teema on nopeuden rajoittaminen. UCI:n ilmoittamat perustelut ohjaustangon säännölle ovat suoria: erittäin kapeat tangot parantavat aerodynamiikkaa, ja "näiden rajojen asettamisen tavoite on rajoittaa nopeuksia varmistamalla tietty ilmanvastus ohjaustangon leveydestä." Yksinkertaisesti sanottuna, hallitseva elin on päättänyt, että kapeista tangoista, syvistä vanteista ja liukkaista kypäristä puristetut marginaaliset aerodynaamiset edut ovat tehneet pelotonista vaarallisen nopean, ja se säätää osan tästä nopeudesta takaisin pois.
On syytä pysähtyä miettimään, kuinka suuri muutos tämä on. Kaksi vuosikymmentä varustekilpailu eteni yhteen suuntaan: nopeammin, liukkaammin, aerodynaamisemmin. Vuoden 2026 säännöt ovat ensimmäinen kerta, kun UCI on järjestelmällisesti työntänyt toiseen suuntaan useilla rintamilla kerralla, tarkoituksellisesti tuomalla ilmanvastusta takaisin pyöriin turvallisuuden vuoksi.
Nopea huomautus aikarajoista, koska ei kaikki, mikä on merkitty "2026", saavu oikeasti vuonna 2026. Tangon, vanteen, kypäräluokan ja forkki/runkosäännöt tulevat voimaan 1. tammikuuta 2026 maantie- ja cyclocross-massastarttitapahtumissa. Useita osia on kuitenkin siirretty. Erillinen radanpyörästandardi (350mm tangot, 80mm leveneminen) saapuu 1. tammikuuta 2027. Virallinen kypäräsertifiointiprotokolla, CE/CPSC-tyylinen hyväksymisjärjestelmä, tulee "ei aikaisemmin kuin 1. tammikuuta 2027." Ja hintakatot runkosarjoille, forkille, pyörille, tangoille, kypärille ja skinsuiteille on myös merkitty vuodelle 2027.
Vinkki faneille: Kun katsot vuoden 2026 kevätklassikoita, kiinnitä huomiota ohjaamoihin. Näkyvästi leveämmät tangot ja äärimmäisten aero-kypärien katoaminen ovat kameralle näkyvimmät merkit näiden sääntöjen toiminnasta.

400mm ohjaustankosääntö, selitetty
Tämä on sääntö, josta kaikki riitelevät, ja se on myös eniten väärinkäsityksiä aiheuttava. Tässä on tarkalleen mitä se sanoo. 1. tammikuuta 2026 alkaen, minimileveys ohjaustangolle maantie- ja cyclocross-massastarttitapahtumissa on 400mm, mitattuna ulkopuolelta ulkopuolelle leveimmästä kohdasta, mukaan lukien nauha. Se on 50mm hyppy vanhasta 350mm minimistä, joka on kirjoitettu Artiklaan 1.3.031 (nykyiset geometria-säännöt löytyvät Artikasta 1.3.022).
Suurin yksittäinen hämmennyksen lähde on mittausmenetelmä. 400mm on ulkoinen, ulkopuolelta ulkopuolelle oleva luku. Se ei ole keskeltä keskelle, eikä se ole kuoresta kuoreen. UCI on selventänyt, että 400mm ulkopuolelta ulkopuolelle vastaa noin 380mm keskeltä keskelle, "standardi, jota käytetään yleisesti pyöräilyteollisuudessa." Joten kilpailija, jolla on teollisuuden kutsuma 38cm (380mm) ohjaustanko, erittäin yleinen koko, on yleensä kunnossa, koska tuo merkintä viittaa keskeltä keskelle olevaan lukuun.
Kolme tukisääntöä on liitetty päänumeroon:
- Kuoren väli: minimietäisyys kahden jarrukahvan/kuoren sisäreunojen välillä on 280mm. Tämä estää kilpailijoita kiertämästä leveän tangon sääntöä yksinkertaisesti kääntämällä kuoria radikaalisti sisäänpäin.
- Leveys: enintään 65mm, mitattuna sisäreunasta yläpään ulkoreunaan, niin sanottu "drop box." Tämä kieltää käytännössä villisti levennetyt soratyyppiset tangot maantiellä.
- Kahvan kallistus: jarrukahvat voivat kallistua sisäänpäin enintään 10° pystysuorasta, sulkien toisen porsaanreiän kapean asennon teeskentelyltä.
Nyt 320mm ja 280mm välinen hämmennys, koska se sekoittaa monia ihmisiä. Monet artikkelit, yhdessä alkuperäisen 12. kesäkuuta 2025 ilmoituksen kanssa, lainaavat 320mm kuoren minimivaatimusta. Tämä luku on vanhentunut. Raskaiden kilpailijoiden ja teollisuuden palautteen jälkeen se leikattiin 280mm:iin, mikä vahvistettiin syyskuun 2025 Kigali-kokouksessa. Joten jos näet 320mm missään, se viittaa kumottuun ehdotukseen. On kuitenkin yksi koukku: UCI:n Varuste- ja Uudet Teknologiat -komissio tarkastelee 280mm lukua vuoden 2026 aikana, "tavoitteena mahdollisesti nostaa sitä tuleville kausille." Joten 280mm on luku vuodelle 2026, mutta se ei välttämättä pysy.
Mitä tämä oikeastaan kieltää? Äärimmäiset kapeat tangot 32–36cm alueella, joita ammattilaiset käyttivät vähentääkseen etuosaansa. Ratasuunnistuksessa on oma versionsa säännöstä 1. tammikuuta 2027 alkaen: 350mm minimileveys, 80mm enimmäisleveys, 65mm enimmäisleikkaus.

65mm vanteen syvyysraja, selitetty
Toinen pääsääntö asettaa tiukan rajan sille, kuinka syviä kilpailupyöräsi voivat olla. 1. tammikuuta 2026 alkaen massastarttien maantiekilpailujen enimmäisvanteen korkeus (syvyys) on 65mm, mikä on kirjattu päivitettyyn artiklaan 1.3.018. Virallinen sanamuoto määrittelee sen "pystysuoraksi etäisyydeksi tangentin linjasta, joka kulkee minkä tahansa vanteen ulkoreunan pisteen kautta vanteen sisäreunaan," mikä käännettynä tarkoittaa vain vanteen profiilin suoraa syvyyttä.
Nämä kaksi sanaa, "mikä tahansa piste," tekevät paljon työtä. 65mm raja koskee jokaista vanteen profiilia, mukaan lukien yhä suositummat aaltoilevat tai vaihteleva syvyys vanteet, eikä yksikään piste vanteessa saa ylittää 65mm, vaikka keskimääräinen syvyys olisi alhaisempi. Joten sinusoidinen vanne, joka laskee 60mm mutta nousee 68mm, on laiton, koska huippu on se, mikä merkitsee. Tämä sulkee oven valmistajilta, jotka yrittävät pelata sääntöä älykkäillä profiilimuodoilla.
On yksi suuri poikkeus, joka estää paljon paniikkia: aika-ajot ovat täysin vapautettuja. Syvemmät vanteet ja täysikokoiset levyjarrupyörät pysyvät laillisina yksittäisissä aika-ajoissa (ITT) ja joukkueaika-ajoissa (TTT). 65mm raja koskee vain massastarttikilpailuja. Joten ne dramaattiset syväreunaiset ja levyjarrupyörät, joita näet TT-vaiheissa, eivät ole menossa mihinkään.
Ja tämä tuo meidät konkreettisiin uhreihin. Kaksi erityistä pyörää on nyt kielletty massastarttien maantiekilpailuista:
| Pyörä | Syvyys | Yli rajan | Status massastarttien maantiellä |
|---|---|---|---|
| Zipp 808 | 80mm | 15mm | Kielletty |
| Swiss Side Hadron Ultimate / Hadron³ 680 | 68mm | Vain 3mm | Kielletty |
Swiss Side -tapauksen on se, joka sattuu, koska pyörä jää rajan ulkopuolelle vain 3mm. Swiss Side protestoi julkisesti julkaisemalla avoimen kirjeen, jossa väitetään, että sääntö on vastatuulessa. Heidän tekninen perustelunsa: renkaan leveys, kulutuspinta ja ohjausgeometria muokkaavat todellista käsittelyä ja sivutuuli vakautta paljon enemmän kuin vanteen syvyys, joten syvyyden rajaaminen käsittelee väärää muuttujaa. Brändi kutsui kieltoa vastatuuleksi sille turvallisuustavoitteelle, jota se väittää palvelevansa.
Tärkein oppi: Jos kilpailet UCI:n massastarttien maantiekilpailuissa, kilpailupyöräsi on oltava 65mm tai matalampi jokaisessa vanteen kohdassa. Jos vain osallistut sporttisiin tapahtumiin, harjoittelet tai kuljet syvillä pyörillä, mikään ei muutu. Ja jopa UCI-kilpailuissa TT-pyöräsi ovat koskemattomia.
Vinkki ammattilaisilta: Kun ostat "tulevaisuuden kestävää" aerodynaamista pyörää, tarkista ilmoitettu enimmäissyvyys, ei markkinointikeskiarvo. Aaltoilevilla vanteilla tuo huippuluku on nyt se numero, joka päättää laillisuuden.

Uudet kypäräsäännöt ja tarkalleen mitkä kypärät on kielletty
Kypärämuutokset näyttävät paperilla hienovaraisilta, mutta käytännössä ne iskevät kovaa. 1. tammikuuta 2026 alkaen kypärät jaetaan kahteen kategoriaan: "perinteiset" (maantie) ja "aikakoe." Molemmat säilyttävät saman maksimikokoisen kehikon, joka on 450 mm (pituus) × 300 mm (leveys) × 210 mm (korkeus), muuttumattomana aiemmasta. Joten kyse ei ole koosta. Kyse on ominaisuuksista ja siitä, missä kutakin tyyppiä saa käyttää.
Perinteisen (maantie) kypärän on läpäistävä kolme testiä:
- Olla vähintään kolme erillistä ilmanottoaukkoa kuoressa.
- Ei peittää, estää tai sulkea kuljettajan korvia sivulta katsottuna.
- Olla ilman integroituja tai irrotettavia visiirejä.
Aikakoe-kypäröillä ei ole näitä rajoituksia. Niissä voi olla tiiviit kuoret, korvapeitteet ja visiirit. Kauppana on se, missä niitä saa käyttää.
Tässä on, missä kukin on laillinen:
| Kypärätyyppi | Massa-startti maantie | ITT / TTT | Rata | Cyclocross |
|---|---|---|---|---|
| Perinteinen (maantie) | ✅ Sallittu | ✅ Sallittu | ✅ Sallittu | ✅ Sallittu |
| Aikakoe | ❌ Kielletty | ✅ Sallittu | ✅ Sallittu (toistaiseksi) | ❌ Kielletty |
Lyhyesti sanottuna: perinteinen maantiekypärä on laillinen kaikkialla, kun taas TT-kypärä on rajoitettu aikakokeisiin, plus rata toistaiseksi, koska nämä säännöt muuttuvat vuonna 2027. Koko tarkoitus on estää kuljettajia käyttämästä liukkaita, tiiviitä, visiirillisiä aero-kypäriä ryhmässä.
Ja nimetyt uhrit, erityiset kypärät, jotka on ilmoitettu kielletyiksi ryhmämaantiekilpailuissa uusien sääntöjen mukaan:
- POC Procen Air: osittaiset korvapeitteet plus integroitu visiiri. Käytetty Ben Healyn toimesta, kun hän voitti 2025 Tour de France -vaiheen.
- Giro Aerohead: ei ilmanvaihtoa kuoressa. Käytetty maantiekilpailuissa Marianne Vosin, Victor Campenaertsin ja Matthew Brennanin toimesta.
- KASK Nirvana: pienet korvapeitteet. Käytetty Ineos Grenadiersin toimesta.
- Specialized Evade III: ei enää kelpaa maantiekilpailuihin magneettisen visiirin kanssa.
Virallinen kypäräsertifiointi ja hyväksymisprotokolla, joka on verrattavissa CE- tai CPSC-turvastandardeihin, astuu voimaan aikaisintaan 1. tammikuuta 2027, lisäten turvallisuustestausjärjestelmän 2026 kategoriasääntöjen päälle.

Haarukka, runko ja muut 2026 muutokset
Kolmen pääsäännön lisäksi, 2026 paketti muokkaa hiljaisesti rungon ja haarukan geometriaa ja siivoaa muutaman muun porsaanreiän. Näille ei kiinnitetä yhtä paljon huomiota, koska katsojat eivät käytännössä voi nähdä niitä, mutta ne ovat todellisia rajoitteita valmistajille.
Ota esimerkiksi haarukan ja rungon leveys. 1. tammikuuta 2026 alkaen maantiepyörillä on enimmäis sisäinen haarukan leveys 115mm edessä ja enimmäis sisäinen takatrikoon/istuinvarren leveys 145mm, mitattuna koko haarukan ja takatrikoon pituudelta, ei vain yhdestä kohdasta. Tämä rajoittaa, kuinka leveäksi ja aerodynaamiseksi alarunko voi tulla, rajoittaen "fairing"-vaikutusta, jonka hyvin leveät varret luovat. Radapyörät seuraavat samaa lähestymistapaa vuodesta 2027 alkaen.
On myös käsivarren tuen tiukennus, "pentukäpälät"-asia. Vuoden 2026 säännöt tiukentavat sääntöjä käsivarren ohjaustangolla -asennolle. Aerodynaaminen pentukäpälä-asento on nyt kielletty, paitsi kiinteillä aika-ajopidennyksillä, joten et voi teeskennellä TT-asentoa maantiepyörällä lepäämällä käsivarsiasi tangon päällä.
Ja sitten on vaihteiden yläraja, jota ei toteutettu. Laajalti raportoidun ehdotuksen enimmäisvaihteiston suhteen 54×11, joka esitettiin turvallisuustoimenpiteenä huippunopeuden rajoittamiseksi, haastoi oikeudessa SRAM. UCI hävisi tapauksen, ja vaihderajoitus on tällä hetkellä hyllytetty. Tämä on tärkeää: huolimatta siitä, että se esiintyy monilla "2026 sääntö" -listoilla, vaihderaja ei ole vahvistettu vuoden 2026 sääntö. Jos näet sen mainittuna aktiivisena, se on väärin.
Katsottaessa pidemmälle, hintarajoitukset tulevat voimaan vuonna 2027. 1. tammikuuta 2027 alkaen UCI suunnittelee tuovansa enimmäishintarajoituksia runkoseteille, haarukoille, pyörille, ohjaustangoille/pidennyksille, kypärille ja kilpailupuvuille, aluksi sidottuna radavarusteisiin LA 2028 olympialaisissa, tavoitteenaan laskea kustannusesteitä huipputason kilpailulle.
Tässä on nopea tarkistuslista erottamaan vahvistetut 2026 säännöt melusta:
- ✅ Vahvistettu vuodelle 2026: 400mm tangot, 280mm huput, 65mm levennys, 65mm vanteen syvyys, kypäräluokat, 115/145mm haarukan & rungon leveys, pentukäpälärajoitus.
- 🕐 Siirretty vuoteen 2027: radapyörän tangon standardi, kypärän sertifiointiprotokolla, varusteiden hintarajoitukset.
- ❌ Hyllytetty / ei sääntö: 54×11 vaihteiston suhteen yläraja (kumottu SRAM:n oikeudellisen haasteen jälkeen).
Tärkein huomio: Käsittele "2026 sääntöä" todellisena vain, jos se on vahvistetussa sarakkeessa yllä. Vaihderaja erityisesti on yleinen myytti.
Kohdistuuko tämä oikeasti SINULLE?
Tämä on eniten haettu, eniten väärin ymmärretty kysymys koko 2026 keskustelussa, joten olen suora asiasta. Nämä säännöt koskevat vain UCI:n hyväksymiä kilpailuja. Jos et ole kiinnittämässä numeroa UCI:n lisensoidussa tapahtumassa, säännöstö ei koske pyörääsi.
Tämä tarkoittaa, että seuraavat asiat eivät vaikuta lainkaan:
- Vapaa-ajan ajo: viikonlopun ryhmäajosi, kahvilakierroksesi, unelmakiipeilysi.
- Harjoittelu: intervallit, perusmailit, sisätreenit.
- Työmatka: päivittäinen ajosi töihin.
- Useimmat sportiiviset ja Gran Fondot: näitä ei tyypillisesti ajeta täysien UCI-varustesääntöjen alaisina.
Joten jos ajat 38cm tankoja ja 80mm syviä vanteita visiirillä varustetussa aerodynaamisessa kypärässä sunnuntaiajossasi, mikään siitä ei muutu yhtäkkiä "laittomaksi". Paikallisessa kahvilassasi ei ole varustepoliisia. Säännöt koskevat ammattilais- ja lisensoitua amatöörikilpailua, ei ajoa.
Kansallisten liittojen tasolla asiat muuttuvat monimutkaisemmiksi. UCI asettaa kansainväliset standardit, mutta kansalliset liitot voivat päättää, miten tai onko heidän tarkoituksenaan valvoa kutakin elementtiä kotimaassa, eikä niiden käytännöissä ole johdonmukaisuutta:
| Liitto | Ohjaustangon leveys (400mm) | Vanteen syvyys (65mm) | Huppuväli (280mm) |
|---|---|---|---|
| AusCycling | Poikkeus ei-UCI kansallisille/osavaltiolle/seurojen tapahtumille | Poikkeus ei-UCI tapahtumille | UCI:n mukaan |
| British Cycling | Ilmoitti, että se ei valvo 400mm kotimaassa | UCI:n mukaan | Valvoo 280mm kotimaallisissa maantie-/kierroskilpailuissa |
AusCycling on nimenomaisesti poistanut ohjaustangon leveyden ja vanteen syvyyden rajoitukset ei-UCI kansallisilta, osavaltiolta ja seurojen tapahtumilta. British Cycling ilmoitti, että se valvoo vain 280mm huppuväliä, ei 400mm kokonaisleveyttä, kotimaallisissa maantie- ja kierroskilpailuissa. Oppitunti: vaikka kilpailet, tarkat säännöt, joita kohtaat, riippuvat tapahtumasi hyväksymistasosta ja kansallisesta liitostasi.
Joten suorita tämä kaksivaiheinen tarkistus:
- Osallistutko UCI:n hyväksymään tapahtumaan? Jos ei, mikään näistä säännöistä ei päde; aja mitä mahtuu. Jos kyllä, jatka.
- Mitä kansallinen liittosi ja kyseisen tapahtuman tekniset säännöt sanovat? Tarkista molemmat. Ne saattavat poistaa tai muuttaa UCI:n oletuksia kotimaisille kategorioille.
Vinkki: Kun olet epävarma, tapahtuman tekninen opas tai kansallisen liiton verkkosivusto on auktoriteetti kyseisessä kilpailussa. Älä oletakaan, että koko UCI:n sääntökokoelma pätee paikalliseen kilpailuun vain siksi, että se on saanut huomiota.

Vastareaktio: miten kilpailijat ja brändit vastustivat
Vuoden 2026 säännöt eivät saaneet yleistä suosiota. Todellinen kilpailijoiden, asentajien ja valmistajien koalitio vastusti, ja ainakin kahdessa tapauksessa vastustus toimi. Kritiikin ymmärtäminen auttaa selittämään, miksi jotkut asiat, kuten 320mm:stä 280mm:iin huppuvälin muutos, muuttui prosessin aikana.
Aloita biomekaniikan vastalauseesta. Niamh Fisher-Black (SD Worx) kritisoi ohjaustankosääntöä julkisesti, väittäen, että 400mm minimileveys on leveämpi kuin monien naisten ja pienempien kilpailijoiden luonnollinen hartialeveys, pakottaen heidät epäluonnolliseen leveään asentoon, mikä voi lisätä loukkaantumisriskiä sen sijaan, että se vähentäisi sitä. Tämä näkemys toistettiin myös institutionaalisesti: Kansainvälinen Pyörän Sovitusinstituutti (IBFI) ilmoitti virallisesti, että alkuperäisessä ehdotuksessa "ei ollut riittävää huomiota ihmisten biomekaniikalle ja kilpailijoiden turvallisuudelle." Tämä kilpailijoiden ja asentajien vastustus on laajalti tunnustettu syyksi huppuvälin laskemiseen 320mm:stä 280mm:iin.
Sitten pyörävastalause. Kuten edellä käsiteltiin, Swiss Side väitti avoimessa kirjeessä, että vanteen syvyyden rajoittaminen kohdistaa väärään muuttujaan, että rengas- ja ohjaustekijät hallitsevat käsittelyä, ja että kielto on vastatuulessa. UCI pysyi tiukkana 65mm:ssa.
Ja oikeudellinen vastalause. SRAM vei ehdotetun 54×11 vaihteiston rajoituksen oikeuteen ja voitti, pakottaen UCI:n hylkäämään vaihteiden rajoitussuunnitelman kokonaan.
Tässä on vastalauseiden ja tulosten vertailutaulukko:
| Vastalause | Kuka esitti sen | UCI:n vastaus |
|---|---|---|
| 400mm liian leveä pienille kuskeille / naisille | Fisher-Black, IBFI | Pidettiin 400mm, mutta pehmennettiin hoods 320 → 280mm |
| Vanteen kansi ei paranna käsittelyä | Swiss Side | Piti tiukasti 65mm |
| Vaihteiden kansi on perusteeton | SRAM (oikeudellinen haaste) | Jätettiin sivuun hävittyään tapauksen |
Vastustajien yhdistävä valitus on, että UCI nojasi yhden koon rajoihin ja käytti turvallisuutta kaikenkattavana perusteluna ilman, että spesifisiä lukuja aina perustettiin biomekaanisiin tai aerodynaamisiin todisteisiin. UCI:n vastaus on, että selkeä, toimeenpantava, universaali standardi on ainoa käytännöllinen tapa valvoa 180-kuskin pelotonia, ja että jokin standardi on parempi kuin ei mitään.
Tärkein opetus: Säännöt eivät ole kiveen hakattuja. 320-280mm muutos todistaa, että UCI liikkuu paineen alla, ja 280mm luku on nimenomaan tarkastelun alla vuonna 2026. Odota lisää neuvotteluja, erityisesti istuvuuden ja inklusiivisuuden ympärillä.
Kuinka tulevaisuuden varmistaa varusteesi (jos kilpailet)
Jos kilpailet tai suunnittelet kilpailevasi UCI-säännöillä, tässä on, kuinka pitää varusteesi laillisina ilman liiallista kulutusta tai sääntöjen jahtaamista, jotka eivät koske sinua. Jos et kilpaile UCI-tapahtumissa, ohita tämä koko osio ja aja mitä tahansa, mikä sopii ja tuntuu hyvältä.
Laillisen varusteen tarkistuslista:
- Ohjaustangot: valitse 400–420mm ulkopuolelta ulkopuolelle (mukaan lukien teippi) hoodsien ollessa vähintään 280mm eristyksellä ja levennys alle 65mm. Tangot, joissa on merkintä 38–40cm keskipisteestä keskipisteeseen, ovat turvallinen lähtöalueesi, mutta varmista ulkopuolelta ulkopuolelle -luku valmistajalta, sillä se on se, mitä oikeasti mitataan.
- Jarrukahvat: säädä sisäänpäin kallistus 10° tai vähemmän pystysuorasta, kun asennat hoodsit.
- Kilpailupyörät: valitse vanteet, jotka ovat 65mm syviä tai matalampia kaikissa kohdissa massastarttitapahtumissa. Pidä syvemmät pyöräsi (tai levy) aikakokeita varten, joissa ne ovat edelleen laillisia.
- Kypärä: maantie-, rata- ja cyclocross-käyttöön käytä perinteistä maantiekypärää, jossa on vähintään kolme tuuletusaukkoa, ei korvapeittoa eikä visiiriä. Säilytä visiirillä tai tiivistetyllä TT-kypärällä vain aikakokeita varten.
- Runko: mikä tahansa valtavirran post-2026 kilpailurunko suurelta brändiltä täyttää jo 115mm/145mm sisäleveysrajoitukset. Sinun ei tarvitse mitata omia haarukoitasi, ellei sinulla ole jotain eksoottista.
Yksinkertainen ostopäätöksen kehys:
- Ostatko UCI massastarttikilpailuihin? Noudata kaikkia yllä olevia sääntöjä kirjaimellisesti.
- Ostatko vain aikakokeita varten? Syvät vanteet, levypyörät ja aerodynaamiset kypärät ovat edelleen sallittuja.
- Ostatko sportiivisiin, harjoitteluun tai yleiseen ajoon? Ignoroi UCI-säännöt kokonaan. Osta istuvuuden, mukavuuden ja sen ajon mukaan, jota todella teet. Kapeampi tanko tai syvempi pyörä, joka sopii sinulle, on parempi kuin "UCI-laillinen" varustus, jota et tarvitse.
Kaksi toimivaa skenaariota konkretisoivat asian:
- Skenaario A, lisensioitu maantiekilpailija. Kilpailet alueellisissa UCI maantiekilpailuissa 36cm tangoilla ja 80mm pyörillä. Toimenpide: vaihda noin 400mm tankoihin, joissa on sääntöjen mukainen hoodien väli, ja siirrä 80mm pyöräsi TT-käyttöön (tai myy ne ja osta ≤65mm aerodynaaminen setti). Tarkista kansalliselta liitolta, jos kotimaiset kategoriat ovat vapautettuja.
- Skenaario B, Gran Fondo -kuskija. Aja suuria sportiivisia tapahtumia visiirillä varustetulla aerodynaamisella kypärällä ja 38cm tangoilla. Toimenpide: älä tee mitään. Mikään vuoden 2026 säännöistä ei koske tapahtumiasi. Sijoita rahat mieluummin renkaisiin, istuvuuteen tai kuntoon.
Asiantuntijavinkki: Älä yritä tulevaisuuden varmistamista paniikkihankinnoilla. Varmista ensin, että kilpailet todella UCI-säännöillä. Yleisin virhe on käsitellä ammattilaispelotonin sääntöjä henkilökohtaisena velvoitteena.

Usein kysyttyjä kysymyksiä vuoden 2026 UCI-säännöistä
Q: Milloin uudet UCI-säännöt tulevat voimaan? A: Päävarusteita koskevat säännöt (400mm ohjaustangot, 280mm hupien väli, 65mm vanteen syvyys, kypäräluokat ja 115mm/145mm haarukan ja rungon rajat) tulevat voimaan 1. tammikuuta 2026 UCI:n maantie- ja cyclocross-massalähtötapahtumissa. Jotkut elementit siirretään 1. tammikuuta 2027, mukaan lukien erillinen radanpyörän ohjaustankostandardi, virallinen kypärän sertifiointiprotokolla ja varusteiden hintakatot.
Q: Miten UCI:n ohjaustangon leveys mitataan? A: Ulkopuolelta ulkopuolelle leveimmästä kohdasta, mukaan lukien ohjaustangon teippi. Ei keskeltä keskelle, eikä hupista hupiin. Uusi 400mm minimivaatimus vastaa suunnilleen 380mm keskeltä keskelle, jota UCI kuvaa yleiseksi teollisuusstandardiksi. Joten tyypillinen 38cm (keskeltä keskelle) ohjaustanko on yleensä kunnossa.
Q: Ovatko syvät vanteeni nyt laittomia? A: Vain jos kilpailet UCI:n massalähtöisissä maantiekilpailuissa, joissa vanteen maksimisyvyys on 65mm jokaisessa kohdassa vanteen. Aikakokeet ovat poikkeus, joten syvät vanteet ja levyjarrupyörät pysyvät laillisina ITT:ssä ja TTT:ssä. Harjoittelussa, työmatkoilla ja useimmissa sporttivälineissä syvät vanteesi eivät vaikuta lainkaan.
Q: Mitkä kypärät on kielletty vuoden 2026 sääntöjen mukaan? A: Aikakoe-tyyliset kypärät on kielletty massalähtöisistä maantiekilpailuista. Nimetyt mallit sisältävät POC Procen Air (visiiri plus osittaiset korvapeitteet), Giro Aerohead (ilman kuoriventtiilejä), KASK Nirvana (korvapeitteet) ja Specialized Evade III magneettivisiirillä varustettuna. Vaatimusten mukaisessa maantiekyhässä on oltava vähintään kolme venttiiliä, ei korvapeitteitä ja ei visiiriä.
Q: Koskevatko vuoden 2026 UCI-säännöt sporttivälineitä ja Gran Fondoja? A: Ei. Säännöt koskevat vain UCI:n hyväksymiä kilpailuja. Useimmat sporttivälineet ja Gran Fondot eivät toimi täysimittaisilla UCI-varustesäännöillä, joten ohjaustangot, vanteet ja kypäräsi eivät vaikuta, ellei tietty tapahtumajärjestäjä valitse ottaa käyttöön UCI-sääntöjä. Vapaa-ajan ajo, harjoittelu ja työmatkat ovat täysin säännöstön ulkopuolella.
Q: Onko minimiväli hupuissa 280mm vai 320mm? A: Se on 280mm. Alkuperäinen 12. kesäkuuta 2025 ilmoitus ehdotti 320mm, mutta se laskettiin 280mm:iin kuljettajien ja teollisuuden palautteen jälkeen, mikä vahvistettiin syyskuun 2025 Kigali-kokouksessa. 280mm-luku tarkastellaan vuonna 2026, ja sen mahdollinen nostaminen tuleville kausille on mahdollista, joten jos näet edelleen 320mm mainittuna, se on vanhentunut.
Q: Miksi UCI otti nämä säännöt käyttöön? A: Kuljettajien turvallisuus. Säännöt tulivat UCI:n Varusteet ja Uudet Teknologiat -komissiosta yhteistyössä turvallisuusorganisaatio SafeR:n kanssa, useiden korkean profiilin onnettomuuksien jälkeen. Yhteinen teema on nopeuden hallinta: aerodynaamisen vastuksen uudelleen tuominen, laajempien ohjaustankojen, matalampien vanteiden ja avoimempien kypärien kautta, jotta peloton hidastuisi.
Q: Ovatko nykyiset 38cm ohjaustangot ja 80mm vanteet laittomia vuonna 2026? A: Vain UCI:n massalähtökilpailuissa. 38cm (keskeltä keskelle) ohjaustanko mittaa suunnilleen 400mm ulkopuolelta ulkopuolelle ja on todennäköisesti kunnossa; 80mm vanteet ylittävät 65mm rajan ja olisivat laittomia UCI:n massalähtöisissä maantiekilpailuissa (mutta edelleen laillisia aikakokeissa ja kaikessa muussa ei-UCI-ajossa). UCI:n kilpailujen ulkopuolella molemmat ovat täysin laillisia jatkaa ajoa.
Yhteenveto
Vuoden 2026 UCI-varusteet ovat merkittävin sääntelyn uudistus, jonka laji on nähnyt vuosikausiin, tarkoituksellinen, monipuolinen ponnistus hidastaa peloton turvallisuuden nimissä. Muistettavat numerot ovat yksinkertaisia: 400mm tangot, 280mm suojat, 65mm levennys, 65mm vanteen syvyys, kaksi kypäräluokkaa ja 115/145mm haarukka- ja runkorajat, kaikki voimassa 1. tammikuuta 2026 alkaen, kun taas rata-standardit, kypäräsertifiointi ja hintakatot seuraavat vuonna 2027.
Mutta tärkein viesti useimmille lukijoille on rauhoittaminen. Ellet kilpaile UCI:n hyväksymässä tapahtumassa, mikään näistä ei koske sinua. Pyöräsi, tangot, renkaat ja kypäräsi ovat täysin laillisia 2. tammikuuta 2026, kuten ne olivat 31. joulukuuta 2025. Ja vaikka kilpailetkin, kansallinen liittosi saattaa vapauttaa tai lieventää sääntöjä kotimaisissa luokissa, joten tarkista tapahtumasi tekninen opas ennen kuin muutat mitään.
Niille, jotka kilpailevat kärjessä, polku on riittävän selkeä: leveämmät tangot, matalammat kilpailurenkaat, avokypärä ryhmälle, ja aerodynaaminen varusteesi säästetään aikarajoille, joissa se edelleen kuuluu. Tulevaisuudenkestävä suunnittelu tarkoituksella, ei paniikissa, ja aja loput kilometreistä juuri niin kuin haluat.
Aja RydeCruzissa — suorituskykyiset pyöräilypaidat hengittävästä Bamboo BreathTech-kankaasta, ilmainen maailmanlaajuinen toimitus.


