2026 Tour de France Reittiohje: Barcelona Grand Départ, Avainvaiheet ja Kokonaisnousu

2026 Tour de France Route Guide: Barcelona Grand Départ, Key Stages and Total Climbing

2026 Tour de France - Reittiohje: Barcelona Grand Départ, Keskeiset Vaiheet ja Kokonaisnousu

2026 Tour de France -reitti on vuosiin raskain vuoristoparcours: 21 vaihetta, 3,320.7 km ja valtava 53,950 metriä nousua. Se alkaa Grand Départista Barcelonassa ja, käänteenä jota kukaan ei osannut odottaa, päättyy Alpe d'Huezille kahtena peräkkäisenä päivänä. Ajattele tätä kuin yhtä sivua, jonka kirjanmerkkaat koko kilpailun ajaksi (4.–26. heinäkuuta 2026): koko vaiheittainen aikataulu, nousut, jotka ratkaisevat keltaisen paidan, ja miten katsoa jokainen vaihe livenä. Jokainen alla oleva luku perustuu viralliseen ASO:n reittikirjaan, joka julkaistiin 23. lokakuuta 2025, lopullisine reittinumeroineen.

Keskeiset huomiot

- Päivämäärät: Lauantai 4. heinäkuuta - Sunnuntai 26. heinäkuuta 2026 (113. painos, 21 kilpailupäivää, 2 lepopäivää).

- Mittakaava: 3,320.7 km, 53,950 m kokonaisnousua, 184 kilpailijaa 23 joukkueesta.

- Aloitus: Barcelona — vain kolmas Grand Départ, joka on koskaan pidetty Espanjassa, ja ensimmäinen Katalonian pääkaupungista.

- Suunnittelu: 7 tasamaata, 4 mäkistä, 8 vuoristovaihetta (5 huippufiniä), 1 joukkueaika-ajo, 1 henkilökohtainen aika-ajo.

- Ratkaiseva päivä: Vaihe 20:n kuningasvaihe — noin 5,600 m nousua Croix de Fer, Télégraphe, Galibier (2,642 m) ja toinen peräkkäinen huippufini Alpe d'Huezilla.

- Suosikki: Tadej Pogačar, joka tavoittelee ennätystä tasoittavaa viidettä titteliä Jonas Vingegaardin ja Remco Evenepoolin vastaan.

Kuvitettu kartta vuoden 2026 Tour de France -reitistä, joka kulkee Barcelona Grand Départista Ranskan viiden vuoristomassifin — Pyreneet, Massif Central, Jura, Vosges ja Alpit — kautta Pariisin Champs-Élysées -finišiin, jossa viisi huippufiniä on merkitty ja kaksi lepopäivää on korostettu
Kuvitettu kartta vuoden 2026 Tour de France -reitistä, joka kulkee Barcelona Grand Départista Ranskan viiden vuoristomassifin — Pyreneet, Massif Central, Jura, Vosges ja Alpit — kautta Pariisin Champs-Élysées -finišiin, jossa viisi huippufiniä on merkitty ja kaksi lepopäivää on korostettu

Mitä uutta vuonna 2026: keskeiset muutokset

Kilpailunjohtaja Christian Prudhomme sanoi, että vuoden 2026 reitti on suunniteltu rakentumaan "krescendoon", ja tällä kertaa markkinointilause pitää paikkansa. Tämä ei ole kierrätetty parcours. Useita piirteitä ei ole nähty modernissa Tourissa, ja muutama ei ole koskaan esiintynyt lainkaan.

Aloitetaan ilmeisestä. Vain kolmannen kerran historiassa Tour alkaa Espanjasta, San Sebastiánista vuonna 1992 ja Bilbaosta vuonna 2023, ja se ei ole koskaan lähtenyt Barcelonasta aiemmin. Katalonian pääkaupunki isännöi avauskaksi ja puoli päivää ennen kuin kilpailu ylittää Ranskan Pyreneet.

Joukkueaika-ajo on myös palannut. Vaihe 1 on 19.6 km TTT Barcelonan ympärillä, joka päättyy Montjuïc-kilpailuun, ensimmäinen joukkueaika-ajo miesten Tourissa vuosiin. Ja tässä on tärkeä yksityiskohta: "Pariisi–Nizza -säännöt" ovat voimassa. Joukkueen aika otetaan sen ensimmäisen kilpailijan ylitettyä maaliviivan, mutta jokaisen kilpailijan yksilöllinen aika kirjataan myös. Joten yleisen luokituksen (GC) erot voivat avautua ensimmäisenä päivänä, ennen kuin ensimmäinen maantiekilpailu alkaa.

Vaihe 15 tuo mukanaan ensimmäisen huipentuman Plateau de Solaisonilla, täysin uuden Alppien huipentuman, jota ei ole koskaan nähty Tourissa. Se kulkee noin 11.3 km 9.1% kaltevuudella, yksi seitsemästä ensimmäistä kertaa nähtävästä noususta vuoden 2026 kartalla.

Sitten ovat peräkkäiset Alpe d'Huez -huipennukset. Vaiheet 19 ja 20 päättyvät molemmat legendaariselle 21:lle mutkalle, joka lähestytään kahdesta eri laaksosta peräkkäisinä päivinä. Urheilun kuuluisimman huipun käyttäminen kahdesti 24 tunnissa on tämän painoksen tavaramerkki, ja rehellisesti sanottuna se on yksityiskohta, josta ihmiset puhuvat vielä vuosien päästä.

Montmartre-kilpailu palaa myös Pariisiin. Kuten vuonna 2025, Vaihe 21:n finaali lähettää pelotonin Côte de la Butte Montmartre (1.1 km noin 5.9% kaltevuudella Rue Lepic) ylös kolme kertaa ennen Champs-Élysées'tä, joten perinteinen viimeisen päivän paraati ei enää takaa ryhmäspurtia.

Yhteenvetona saadaan tarkoituksella nousupainotteinen, aika-ajoa kevyempi suunnittelu. Vain 45.7 km kilpailua kelloa vastaan (19.6 km TTT plus 26.1 km yksilöllinen aika-ajo) ja 53,950 m korkeuseroa, reitti on rakennettu palkitsemaan puhtaita kiipeilijöitä ja monipuolisia kilpailijoita aikavertailuasiantuntijoiden sijaan. Yksi läpinäkyvyys huomautus ennen kuin jatkamme: jotkut lähteet lainaavat edelleen alustavia 3,333 km / 54,450 m lukuja aikaisista vaiheprofiileista. Nämä numerot ovat lopulliset ASO:n roadbookista.

Barcelona Grand Départ: Vaiheet 1–3

Avausviikonloppu Kataloniassa on epätavallisen ratkaiseva Grand Départille, ja sen ymmärtäminen aikaisin auttaa sinua lukemaan koko ensimmäisen viikon.

Vaihe 1 (la 4. heinäkuuta), Barcelona – Barcelona, on tuo 19.6 km joukkueaika-ajo. Se on tekninen reitti kaupungin läpi, joka nousee Montjuïc-linnan kilpailuun. Koska yksilölliset ajat lasketaan Pariisi–Nizza -muodossa, GC-kilpailija heikommassa aika-ajo-joukkueessa voi menettää 20–40 sekuntia ennen kuin maantiekilpailu edes alkaa. Odota vahvimpien kollektiivisten joukkueiden ja niiden johtajien tarttuvan keltaiseen heti.

Vaihe 2 (su 5. heinäkuuta), Tarragona – Barcelona, on 168.5 km ja arvioitu mäkiseksi. Se on energinen paluu Barcelonaan, joka perustuu toistuville nousuille jyrkälle Montjuïc-rampille, jossa 600 m osuus koskettaa 13%. Tämä on päivä klassikkotyyppisille puurtajille, ja todellinen mahdollisuus kunnianhimoiselle GC-kilpailijalle napata muutama sekunti kilpailijasta, joka on jäänyt huonoon asemaan.

Vaihe 3 (ma 6. heinäkuuta), Granollers – Les Angles, on 195.9 km ja ensimmäinen kunnollinen vuoristovaihe, joka saapuu hämmästyttävän aikaisin. Se ylittää Kataloniasta Ranskan Pyreneille noin 1,600 m hiihtokeskuksen päättymiseen Les Anglesissa, jossa on noin 3,850 m nousua. Korkeat vuoret kolmantena päivänä ovat harvinaista herkkua, ja se tarkoittaa, että kukaan ei voi sallia itselleen hidasta alkua tälle Tourille.

Korkeusprofiilikaavio Vaihe 1:n 19.6 km Barcelonan joukkueaika-ajosta, joka näyttää tasaisen kaupungin osuuden ja viimeisen nousun Montjuïc-linnan kilpailuun, etäisyys ja kaltevuus merkittynä
Korkeusprofiilikaavio Vaihe 1:n 19.6 km Barcelonan joukkueaika-ajosta, joka näyttää tasaisen kaupungin osuuden ja viimeisen nousun Montjuïc-linnan kilpailuun, etäisyys ja kaltevuus merkittynä

Yksi vinkki katsojille: käsittele Barcelonan viikonloppua mini-prologina. Jos näet vain yhden Katalonian vaiheen, valitse Vaihe 3. Se on ensimmäinen päivä, jolloin yleiset kilpailijat ovat todella alttiina nousussa.

Koko 21-vaiheen aikataulu (viite-taulukko)

Tässä on täydellinen Tour de France 2026 vaiheet -lista: alusta loppuun, etäisyys ja tyyppi kaikille 21 päivälle, viisi huipentumaa ja kaksi lepopäivää merkittynä. Tiedot ovat virallisesta letour.fr roadbookista.

Vaihe Päivämäärä Reitti Etäisyys Tyyppi
1 la 4. heinäkuuta Barcelona → Barcelona 19.6 km Joukkueaika-ajo
2 su 5. heinäkuuta Tarragona → Barcelona 168.5 km Mäkeä
3 Ma 6 Heinä Granollers → Les Angles 195.9 km Vuoristo
4 Ti 7 Heinä Carcassonne → Foix 181.9 km Kumpuileva
5 Ke 8 Heinä Lannemezan → Pau 158.3 km Tasainen
6 To 9 Heinä Pau → Gavarnie-Gèdre 186.2 km Vuoristo — huippufinish 1
7 Pe 10 Heinä Hagetmau → Bordeaux 175.1 km Tasainen
8 La 11 Heinä Périgueux → Bergerac 180.4 km Tasainen
9 Su 12 Heinä Malemort → Ussel 185.5 km Kumpuileva
Ma 13 Heinä Lepopäivä 1
10 Ti 14 Heinä Aurillac → Le Lioran 166.6 km Vuoristo (Bastille-päivä)
11 Ke 15 Heinä Vichy → Nevers 161.3 km Tasainen
12 To 16 Heinä Magny-Cours → Chalon-sur-Saône 179.1 km Tasainen
13 Pe 17 Heinä Dole → Belfort 205.8 km Kumpuileva (pisin etappi)
14 La 18 Heinä Mulhouse → Le Markstein Fellering 155.3 km Vuoristo
15 Su 19 Heinä Champagnole → Plateau de Solaison 183.9 km Vuoristo — huippufinish 2
Ma 20 Heinä Lepopäivä 2
16 Ti 21 Heinä Évian-les-Bains → Thonon-les-Bains 26.1 km Yksittäinen aika-ajo
17 Ke 22 Heinä Chambéry → Voiron 174.7 km Tasainen
18 To 23 Heinä Voiron → Orcières-Merlette 185.2 km Vuoristo — huippufinish 3
19 Pe 24 Heinä Gap → Alpe d'Huez 127.9 km Vuoristo — huippufinish 4
20 La 25 Heinä Le Bourg d'Oisans → Alpe d'Huez 170.9 km Vuoristo — huippufinish 5 (kuningas etappi)
21 Su 26 Heinä Thoiry → Pariisi Champs-Élysées 133 km Tasainen

Kuinka lukea: kilpailu keskittyy Pyreneiden haasteeseen etapeilla 3 ja 6, pitää GC-pyöräilijät rehellisinä Massif Centralin ja Vosgesin läpi toisella viikolla, ja sitten päästää irti Alpeilla etapeilla 15, 18, 19 ja 20. Kiinnitä huomiota pitkään 205.8 km etappiin 13 Dolesta Belfortiin, ainoa päivä yli 200 km. Se on virallisesti "kumpuileva", mutta se kätkee sisäänsä Kategorian 1 Ballon d'Alsace (8.9 km 6.9%), joten älä nuku sen ohi.

Vuoret: Pyreneet, Massif Central, Vosges ja ratkaisevat Alpit

Vuoden 2026 reitti ylittää viisi massiivia: Pyreneet, Massif Central, Jura, Vosges ja Alpit, ja kilpailu vaikeutuu siirtyessään itään. Tässä on, miten vuoristotarina kehittyy.

Pyreneillä (etapit 3 ja 6) varhainen isku Les Anglesissa on vain lämmittelyä. Etappi 6 Pau:sta Gavarnie-Gèdre:hen on ensimmäinen todellinen korkeavuoristoinen GC-testi, Pyreneiden kuningaspäivä. Se kiipeää Col d'Aspinin ja mahtavan Col du Tourmaletin (2,115 m, kilpailun toiseksi korkein kohta) ennen pitkää viimeistä nousua Gavarnie-Gèdre:hen. Kuka tahansa, jolla on huono päivä täällä, on ulkona kokonaiskilpailusta ennen ensimmäistä lepopäivää.

Massif Central saa hetkensä etapilla 10, Bastille-päivänä. Tour jatkuu Lepopäivä 1:n jälkeen vuoristoetapilla Aurillacista Le Lioraniin, joka sisältää noin 3,800 m nousua tuliperäisessä Cantalissa. Odota raivoisaa ranskalaista irtiottoa kansallisena juhlapäivänä.

Vosges saapuu etapeilla 13 ja 14. Etappi 14, lyhyt ja jyrkkä 155.3 km päivä Le Markstein Felleringiin, on klassinen Vosges GC-ansakuoppa: ei tarpeeksi pitkä puolustettavaksi passiivisesti, mutta tarpeeksi jyrkkä johtajan murtamiseksi.

Alpeilla (etapit 15, 18, 19 ja 20) Tour voitetaan. Etappi 15:n raivokas ensimmäinen finish Plateau de Solaisonilla (noin 11.3 km 9.1%), jota edeltää Le Salève (noin 4.7 km 11.2%), osuu juuri ennen toista lepopäivää. Sitten kolmas viikko alkaa: Orcières-Merlette (etappi 18), Alpe d'Huez (etappi 19) ja kuningas etappi yli Col du Galibierin 2,642 m, "Tourin katto" ja kilpailun korkein kohta, toiseen Alpe d'Huez -finishiin (etappi 20).

Viiden 2026 huippufinish-kilpailun vertailukaavio — Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette ja Alpe d'Huez kahdesti — joka kuvaa jokaisen nousun pituuden kilometreinä suhteessa sen keskimääräiseen kaltevuuteen, jossa Vaihe 20 kuningasfinish on korostettu
Viiden 2026 huippufinish-kilpailun vertailukaavio — Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette ja Alpe d'Huez kahdesti — joka kuvaa jokaisen nousun pituuden kilometreinä suhteessa sen keskimääräiseen kaltevuuteen, jossa Vaihe 20 kuningasfinish on korostettu

Lyhyesti sanottuna: Pyreneet määrittävät järjestyksen, Massif Central ja Vosges kuluttavat ajajia, ja Alpit tarjoavat tyrmäyksen. Kilpailijan on realistisesti selvittävä kahdesta ensimmäisestä lohkosta ja sitten huipennuttava viimeiselle Alppiviikolle.

Vaiheet, jotka ratkaisevat kilpailun

Ei jokainen vuoristovaihe kanna yhtä suurta GC-painoa. Käytä alla olevaa taulukkoa priorisoidaksesi päivät, jotka todella liikuttavat keltaista paitaa, luokiteltuna nousujen, korkeuden ja panosten mukaan.

Vaihe Reitti Tyypi Keskeiset nousut ~Nousua Miksi se on tärkeää
3 Granollers → Les Angles Vuoristo Pyreneiden nousu ~1,600 m hiihtofinishille ~3,850 m Aikaisin korkean vuoren testi; paljastaa kaikki, jotka eivät ole valmiita päivänä 3
6 Pau → Gavarnie-Gèdre Huippufinish Aspin, Tourmalet (2,115 m), Gavarnie-Gèdre Korkea Ensimmäinen todellinen GC-valinta Pyreneillä
14 Mulhouse → Le Markstein Vuoristo Lyhyt, jyrkkä Vosges-kasa Kohtalainen–korkea Toisen viikon väijytyspäivä; rankaisee passiivisia ajajia
15 Champagnole → Plateau de Solaison Huippufinish Le Salève (11.2%), Solaison (9.1%) Korkea Ensimmäinen Alppihuippu, ensimmäinen finish, ennen Lepopäivä 2
16 Évian → Thonon-les-Bains Yksilöllinen TT 26.1 km Genevenjärven varrella Tasainen Ainoa puhdas kilpailu kelloa vastaan — ei-kiipeilijöiden ainoa mahdollisuus
18 Voiron → Orcières-Merlette Huippufinish Korkean korkeuden hiihtokeskuksen finish Korkea Syvän kolmannen viikon korkeustesti
19 Gap → Alpe d'Huez Huippufinish Lyhyt, räjähtävä Alpe d'Huez (21 hiuslenkkiä) Korkea Ensimmäinen peräkkäisten Alpe d'Huez -päivien joukossa
20 Le Bourg d'Oisans → Alpe d'Huez Kuningasvaihe Croix de Fer, Télégraphe, Galibier (2,642 m), Sarenne, Alpe d'Huez ~5,600 m Todennäköinen GC-ratkaisija — Tourin vaikein päivä

Tarkastellaan tarkemmin Vaihetta 20. Kuningasvaihe sisältää noin 5,600 m pystysuoraa 170.9 km matkalla Col de la Croix de Fer (noin 24 km 5.2%), Col du Télégraphe (noin 11.9 km 7.1%), Col du Galibier (2,642 m) ja Col de Sarenne, ennen toista peräkkäistä huippufinishiä Alpe d'Huezilla. Jos GC on tiukka viimeiseen lauantaihin mennessä, tässä se ratkaistaan.

Vaihe 20 kuningasvaiheen reittiprofiilin infografiikka, joka näyttää Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe, Col du Galibier 2,642 m, Col de Sarenne ja viimeisen nousun Alpe d'Huezille, jokaisen nousun pituus ja keskimääräinen kaltevuus merkittynä
Vaihe 20 kuningasvaiheen reittiprofiilin infografiikka, joka näyttää Col de la Croix de Fer, Col du Télégraphe, Col du Galibier 2,642 m, Col de Sarenne ja viimeisen nousun Alpe d'Huezille, jokaisen nousun pituus ja keskimääräinen kaltevuus merkittynä

Jos voit seurata vain muutamaa vaihetta, tässä on prioriteettijärjestys:

  1. Vaihe 20 (kuningasvaihe), yksittäinen tärkein päivä.
  2. Vaihe 6, ensimmäinen Pyreneiden valinta.
  3. Vaihe 15, ensimmäinen Alppihuippu ennen lepopäivää.
  4. Vaihe 16 ITT, päivä jolloin aika-ajajat saavat takaisin aikaa.
  5. Vaihe 19, Alpe d'Huez, ensimmäinen näytös.

Kokonaismatka ja kokonaisnousu: kuinka vaikea on vuoden 2026 Tour?

Numero, jota pyöräilyfanit eniten etsivät, on nousujen kokonaismäärä, ja vuosi 2026 tarjoaa yhden vaikeimmista moderneista versioista. Viralliset ASO-luvut ovat 3,320.7 km kilpailua ja 53,950 m kokonaisnousua (D+).

Näet hieman erilaisia lukuja muualla. Useat julkaisut ja oppaat lainaavat edelleen 3,333 km ja 54,450 m. Nämä tulevat väliaikaisista vaiheprofiileista, jotka julkaistiin ennen kuin lopullinen reittikirja lukittiin, eivätkä ne ole ristiriidassa keskenään. Kun lähteet ovat eri mieltä, luota järjestäjän lopullisiin lukuihin. Pieni ero heijastaa vain myöhäisiä reittimittausmuutoksia.

Mikä tekee tästä reitistä niin vaativan, on maaston tasapaino:

  • 8 vuoristovaihetta, mukaan lukien 5 huippufinišsiä: Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette ja Alpe d'Huez (kaksi kertaa).
  • Vain 45.7 km aika-ajoa yhteensä (19.6 km TTT plus 26.1 km ITT), erittäin alhainen osuus modernille Grand Tourille.
  • Kolme päivää yli 2,000 m korkeudessa huipulla, huipentuen Galibieriin 2,642 m korkeudessa.
Pylväsdiagrammi, joka vertaa vuoden 2026 Tourin kokonaisnousua 53,950 m ja sen yhdistettyä aika-ajoetäisyyttä 45.7 km viime aikojen versioihin, visuaalisesti näyttäen kuinka vuoristoinen ja aika-ajoiltaan kevyt vuoden 2026 reitti on
Pylväsdiagrammi, joka vertaa vuoden 2026 Tourin kokonaisnousua 53,950 m ja sen yhdistettyä aika-ajoetäisyyttä 45.7 km viime aikojen versioihin, visuaalisesti näyttäen kuinka vuoristoinen ja aika-ajoiltaan kevyt vuoden 2026 reitti on

Miksi tämä on tärkeää kilpailulle? Kun kilpailua kellon vastaan on niin vähän ja pystysuoraa niin paljon, reitti suosii rakenteellisesti kiipeilijöitä ja kiipeilyyn erikoistuneita ajajia rouleurien ja aika-ajoasiantuntijoiden sijaan. Kilpailija, joka voi vain saada aikaa pitkällä ITT:llä, klassinen voiton reitti vuosikymmen sitten, ei yksinkertaisesti saa maastoa tehdä sitä täällä. Yksinkertaisesti sanottuna: vuosi 2026 on kiipeilijöiden Tour.

Sprinttivaiheet ja Pariisin finaali

Nopeat miehet saavat edelleen omat päivät, mutta päivät on koottu kahteen ensimmäiseen viikkoon, eikä niitä ole montaa. Tietäminen, mitkä vaiheet sopivat sprintereille, auttaa sinua suunnittelemaan katsomista GC-draaman ympärille.

Ryhmäsprintin mahdollisuudet ovat tasaisilla vaiheilla: Vaihe 5 (Lannemezan → Pau), Vaihe 7 (Hagetmau → Bordeaux), Vaihe 8 (Périgueux → Bergerac), Vaihe 11 (Vichy → Nevers), Vaihe 12 (Magny-Cours → Chalon-sur-Saône) ja Vaihe 17 (Chambéry → Voiron). Tämä on realistinen kuuden tai niin puhtaan sprintin mahdollisuus kolmen viikon aikana, laiha saalis, joka tekee vihreän paidan kilpailusta jännittävän, sillä jokainen nopea maali on tärkeä.

Ja Pariisin finaali ei ole muodollisuus. Vaihe 21 Thoirystä kulkee 133 km Champs-Élyséeslle, mutta kuten vuonna 2025, viimeinen nousu kiipeää Côte de la Butte Montmartre kolme kertaa, viimeinen nousu noin 10 km maaliin. Se kivinen 1.1 km:n seinämä noin 5.9%:n kaltevuudella riittää pudottamaan puhtaat sprinterit ja antamaan klassikkokilpailijalle tai hyökkääjälle mahdollisuuden vuoden arvostetuimpaan vaihevoittoon. Älä oleta puhdasta ryhmäsprinttiä viimeisenä sunnuntaina.

Nopea tarkistuslista sprinterin päivän tunnistamiseksi:

  • [ ] Onko se merkitty "tasaiseksi" yllä olevassa aikataulutaulukossa? Ne ovat todellisia sprinttipäiviä.
  • [ ] Onko viimeisen 40 km:n sisällä myöhäinen luokiteltu nousu? Jos on (katso Vaihe 13), odota, että irtiotto selviää.
  • [ ] Kolmas viikko? Sprinttikentät ohenevat, kun ei-kiipeilijät luopuvat tai jäävät ajallisesti jälkeen Alpeilla.

Suosikit ja miten reitti sopii heille

Reitti muokkaa kilpailijoita yhtä paljon kuin kilpailijat muokkaavat kilpailua, ja tämä reitti on selkeästi suunniteltu tietyn tyyppiselle ajajalle.

Tadej Pogačar aloittaa kuumana suosikkina, jahtaten ennätystä tasoittavaa viidettä Tour-titteliä, joka nostaisi hänet tasoihin Jacques Anquetilin, Eddy Merckxin, Bernard Hinaultin ja Miguel Indurainin kanssa. Hänen räjähtävä kiipeämisensä ja voimakkaat loppuspurttinsa sopivat reitille, joka on täynnä huippufinissejä ja lyhyitä, jyrkkiä ylämäkiä kuten Montjuïc ja Montmartre, lähes liian hyvin.

Jonas Vingegaard, kaksinkertainen mestari, on ilmiselvä pääkilpailija. Hänen kestävä korkealla tapahtuva kiipeämisensä näyttää olevan räätälöity Galibierin huipulla sijaitsevalle kuningas etapille ja peräkkäisille Alpe d'Huez -päiville. Remco Evenepoel täydentää kolmonen: ryhmän vahvin aika-ajaja, hän tähtää 26.1 km:n Stage 16 ITT:hen, mutta vain 45.7 km:n TT:n ollessa tarjolla hänen on pysyttävä parhaiden kiipeäjien mukana Alpeilla, jotta hän voi hyödyntää etuaan.

Kuinka reitti kallistaa taistelua? Vuoristopainotteinen, aika-ajopainotteinen suunnittelu suosii kiipeäviä monipuolisia ajajia ja toimii yhden ulottuvuuden aika-ajospesialisteja vastaan. Odota ratkaisevien hyökkäysten tulevan Stage 15:n jyrkältä Solaisonin huipulta ja Stage 20:n kuningaspäivältä, ei aikarajoja vastaan.

Kuinka katsoa 2026 Tour de France

Katsojat ovat muuttuneet vuodelle 2026, erityisesti Isossa-Britanniassa, jossa ITV menetti oikeudet. Tässä on, mistä voit katsoa livenä maittain. Reitin varrella tapahtuva katselu on, kuten aina, ilmaista.

Maa Live TV / suoratoisto Ilmainen vaihtoehto
Iso-Britannia TNT Sports / HBO Max (täysi live) Channel 5:n ilta-uutiset
Yhdysvallat NBC Sports; jokainen etappi livenä Peacockilla
Australia SBS & SBS On Demand (kaikki etapit) Kyllä — ilmainen
Ranska France 2 / France 3 & france.tv Kyllä — ilmainen

Katselusuunnitelmasi: etapit päättyvät yleensä paikallista aikaa (CET) myöhään iltapäivällä, ja vuoristoetapit ovat ne, joita kannattaa seurata alusta loppuun. Jos aikasi on rajallista, liity vuoristo- ja huippufinish-päiviin livenä ja katso tasaiset etapit kohokohtina. Ratkaisevalle kolmannelle viikolle varaa perjantai 24. ja lauantai 25. heinäkuuta kahdelle peräkkäiselle Alpe d'Huez -finnisille.

Usein kysytyt kysymykset

Q: Milloin 2026 Tour de France alkaa ja päättyy? A: 113. Tour de France pidetään lauantaina 4. heinäkuuta – sunnuntaina 26. heinäkuuta 2026 — 23 päivää, joista 21 on kilpailupäiviä ja kaksi lepopäivää (maanantai 13. heinäkuuta ja maanantai 20. heinäkuuta). Se alkaa Barcelonasta ja päättyy Champs-Élysées'lle Pariisissa.

Q: Mistä 2026 Tour de France alkaa, ja miksi Barcelona? A: Se alkaa Barcelonasta, ensimmäinen Grand Départ, joka koskaan on pidetty Katalonian pääkaupungissa ja vain kolmas Espanjassa, San Sebastiánin (1992) ja Bilbaon (2023) jälkeen. Kaupungissa järjestetään joukkueaika-ajo ja mäkinen etappi ennen kuin kilpailu ylittää Ranskan Pyreneet Stage 3:ssa.

Q: Kuinka pitkä 2026 Tour de France on — kokonaismatka ja kokonaisnousu? A: Viralliset ASO-luvut ovat 3,320.7 km kilpailua ja 53,950 m kokonaisnousua. Jotkut lähteet viittaavat edelleen alustaviin 3,333 km / 54,450 m aikaisista etappiprofiileista, mutta yllä olevat roadbook-luvut ovat lopulliset.

Q: Kuinka monta etappia, vuoristoetappia ja huippufinissiä on vuonna 2026? A: On 21 etappia: 7 tasasta, 4 mäkistä, 8 vuoristoa (mukaan lukien 5 huippufinissiä), yksi joukkueaika-ajo ja yksi henkilökohtainen aika-ajo. Viisi huippufinissiä ovat Gavarnie-Gèdre, Plateau de Solaison, Orcières-Merlette ja Alpe d'Huez kahdesti.

Q: Mikä etappi on kuningas etappi ja todennäköisin kilpailun ratkaiseva? A: Stage 20 (lauantai 25. heinäkuuta), Le Bourg d'Oisansista Alpe d'Hueziin, jossa on noin 5,600 m nousua Croix de Ferin, Télégraphe, Galibierin (2,642 m) ja Sarenne yli ennen toista peräkkäistä huippufinissiä Alpe d'Huezilla. Sen odotetaan laittavan paikoilleen yleisen luokituksen.

Q: Miksi 2026 Tour päättyy Alpe d'Hueziin kahdesti? A: Etapit 19 ja 20 päättyvät molemmat Alpe d'Hueziin peräkkäisinä päivinä, kahdesta eri laaksosta. Tämä on harvinainen, tarkoituksellinen reittisuunnittelu, joka muuttaa viimeisen Alppiviikonlopun kaksiosaiseksi taisteluksi urheilun kuuluisimmalla nousulla.

Q: Kuka on suosikki voittamaan 2026 Tour de Francen? A: Tadej Pogačar on suosikki, jahtaten ennätystä tasoittavaa viidettä titteliä, edellä kaksinkertaista voittajaa Jonas Vingegaardia ja monipuolista Remco Evenepoelia. Vuoristopainotteinen, aika-ajopainotteinen reitti suosii kiipeäviä monipuolisia ajajia.

Q: Milloin ja missä on vuoden 2026 Tour de France Femmes? A: Tour de France Femmes avec Zwift on erillinen kilpailu. Sen 5. painos pidetään lauantaina 1. elokuuta - sunnuntaina 9. elokuuta 2026, yhdeksällä etapilla ja noin 1 175 km matkalla, alkaen Sveitsistä. Se eroaa tämän oppaan käsittelemästä miesten reitistä.

Yhteenveto

Vuoden 2026 Tour de France -reitti on yksi puhtaimpia kiipeilijöiden reittejä, joita kilpailu on koskaan suunnitellut: Barcelona Grand Départ, viisi massiivia, ensimmäinen Plateau de Solaisonin huippu, peräkkäiset Alpe d'Huez -maaliintulot ja Galibierin huipulla oleva kuningasvaihe, kaikki kiedottuna 53 950 m nousua ja vain 45,7 km aika-ajoa. Lisää etappitaulukko kirjanmerkkeihisi, merkitse ratkaisevat päivät kalenteriisi ja odota kilpailua, joka, kuten Prudhomme lupasi, rakentuu aitoon crescendoon viimeisen Alppiviikon aikana. Olitpa sitten ajamassa omia kesäkilometrejäsi helteessä tai seuraamassa jokaista etappia sohvalta, tämä on sivu, johon palata 4.–26. heinäkuuta.

RELATED ARTICLES