Alastalon pyörävuosi: raaka-hiilikuitu hyper-aerodynaamiset rungot 2026 Tourilla
Kun 2026 Tour de France starttasi Barcelonasta 4. heinäkuuta, väkijoukon terävimmät silmät eivät olleet keskittyneet paitohin. Ne olivat rungossa. Joukkueen johtaja toisensa jälkeen asettui pyörille, jotka oli riisuttu alastomaksi hiilikuitukudokseksi. Ei maalia, ei kiiltoa, vain raaka kudottu materiaali, joka vangitsi Katalonian auringon. Pyöräilymedia otti käyttöön saman lempinimen lähes yhdessä yössä: "Alastoman pyörän vuosi." Tämä opas syventyy pintapuolisuuden alle ja selittää, mitä todella tapahtuu: grammapeli, 25-vuotias UCI-sääntö, joka sitä ohjaa, mitkä pyörät ovat aidosti raakoja verrattuna niihin, jotka vain jäljittelevät ulkonäköä, ja se osa, jonka jokainen kilpailija ohittaa, eli mitkä alastomat rungot voit oikeasti ostaa vuonna 2026 ja onko oman rungon riisuminen vaivan arvoista.
Keskeiset havainnot
- Maalaamattomuus säästää noin 100-200g. Aito, mutta marginaalinen, noin 1-2% koko pyörästä. Tämä on paino peli, ei aerodynaaminen. Rungon muoto vaikuttaa ilmanvastukseen, ei maalipaksuus.
- Koko syy, miksi sillä on merkitystä, on UCI 6.8kg minimipainoraja, joka on pysynyt muuttumattomana vuodesta 2000. Nykyiset ammattilaisrungot voivat painaa 5.5-6.0kg, joten joukkueet lisäävät painoa saavuttaakseen 6.8kg. Maalin poistaminen antaa heille mahdollisuuden "käyttää" tuota painobudjettia aerodynaamisiin muotoihin sen sijaan.
- Ei jokainen pyörä ole todella alaston. Pogačarin Colnago Y1Rs on aidosti raakahiiltä. Lapierre'n "Silver Flake" on kirkaslakka, joka paljastaa. Jotkut tummat pyörät näyttävät vain raaoilta.
- Voit ostaa ulkonäön. Rajoitettu Colnago Dark Series (300 yksikköä sekä Y1Rs että V5Rs) myydään samaan hintaan kuin maalatut, ja avomalliset rungot myydään usein raakoina halvimpana viimeistelynä.
- Suurempi tarina vuonna 2026 on se, että aerodynaamiset pyörät ovat palanneet. Aerodynaamiset rungot painavat nyt noin 150g puhtaita kiipeilijöitä ja voivat saavuttaa painorajan, mikä nostaa kannattavan kiipeämisen kaltevuuden noin 3-4%:sta kohti 6%:ia.
Tourin peloton saapui alastomana
Sitä ei voinut olla huomaamatta. Kun GC-kilpailijat rullasivat linjalle Grand Départissa, heidän rungot näyttivät keskeneräisiltä. Alastoman hiilikuituverkko ohuen kirkaslakka-alustan alla, lähes ei grafiikkaa, ei joukkueen värejä. Valokuvatuin pyörä oli Tadej Pogačarin raaka-hiilikuituinen Colnago Y1Rs. UAE Team Emirates-XRG:n johtajan pyörä oli riisuttu paljastaen kerroksen, ja se kulki 28c Continental GP5000 TT TR -renkailla. Julkaisu toisensa jälkeen tavoitti saman sanan: alaston.
Mikään tästä ei tullut markkinointikokouksesta. Se oli grammojen metsästystä, joka törmäsi sääntökirjaan. Joukkueet eivät menneet alastomiksi, koska raaka hiilikuitu näyttää nopealta, vaikka se näyttääkin. He tekivät sen, koska maali on kuollutta painoa, ja urheilun huipulla kuollut paino on vihollinen. Yksi selitys trendistä ilmaisi asian selvästi: rungot riisuttiin "tehdäkseen pyörä mahdollisimman kevyeksi."
Tausta tekee siirrosta oudomman. Vuoden 2026 Tourin peloton on teknisesti yhtenäisin kenttä, jonka kilpailu on koskaan nähnyt. Kaikki 23 joukkuetta ajavat hiilikuituista runkoa, koko kenttä on levyjarruilla, ohjaamot ovat täysin integroituja, ja kaikilla on 28-32 mm renkaat. Kaksi vaihteistoa hoitaa lähes kaiken työn, Shimano Dura-Ace ja SRAM Red AXS, ainoana Campagnolon edustajana Cofidis, joka esittelee Super Record 13:n. Kun varusteet tiivistyvät näin tiukasti, erot siirtyvät marginaaleihin. Muutama watti vastusta. Satakunta gramma runkoa. Missä tarkalleen asetat pullotelineen. Alaston hiili on se, miltä marginaaliset voitot näyttävät, kun lähes mitään ei ole jäljellä optimoitavaksi.
Esityksessä on myös merkittävä epäsymmetria. Maalittomuus on, kuten eräässä kilpailutekniikkaraportissa sanotaan, "etu, joka on varattu joukkueen johtajille." Pogačar ja muut GC-kapteenit ajoivat alastomia runkoja. Heidän domestiquesinsa ajoivat maalattuja. Maalin poistaminen on etuoikeus, jonka ansaitset olemalla se pyöräilijä, jonka ympärille koko joukkue on rakennettu, mikä kertoo tarkalleen, kuinka vakavasti ammattilaiset ottavat 100-200 g säästön.
Mitä uutta vuonna 2026: kuinka alaston siirtyi yksittäisestä peloton-laajuiseksi
Alaston pyörä ei saapunut tyhjästä. Sen alkuperä oli Pogačarin alaston hiilikuituinen Colnago vuoden 2025 Tourissa, yksittäinen kevyt erikoismalli, joka punnittiin joukkueen hotelleissa ja sai internetin syttymään. Vuonna 2026 muuttui se, että idea tuli valtavirtaan. Sen sijaan, että yksi pyöräilijä ajaisi yhdellä eksoottisella rungolla, alaston hiili ja läpinäkyvät viimeistelyt ilmestyivät useisiin joukkueisiin ja useisiin brändeihin. Siitä tuli kilpailun ilme sen sijaan, että se olisi ollut kuriositeetti.
Kävele vuoden 2026 joukkueen paddockissa, ja trendi on joka puolella. Team Picnic PostNL esitteli uuden Lapierre Xelius DRS:n eksklusiivisessa "Silver Flake" glitter-läpinäkyvässä viimeistelyssä, joka tarkoituksella näyttää alastoman hiilen alla, viimeistely, joka säästää noin 40 g edelliseen joukkueen maaliin verrattuna, samalla kun se korostaa materiaalia. TotalEnergies kilpaili uudella Cube Litening Aero C:68X:llä kahdessa versiossa: mukautetusti maalatussa joukkueen värityksessä ja "alaston hiilikuitupyörä painon säästämiseksi" raakarakenteena päivinä, jolloin grammoilla oli eniten merkitystä.
Trendit vaikuttivat jopa toimittajasopimuksiin. Astana vaihtoi kiinalaiseen brändiin XDS / X-LAB vuodelle 2026, ja sen DB01 aika-ajokone "näkyi alastomana ja maalaamattomana Barcelonan aika-ajossa." Van Rysel (Decathlon) käytti raakaa prototyyppiä kiipeilyrungosta nuorelle lahjakkuudelle Paul Seixasille, pyörä, joka ei tule katalogiin ennen vuotta 2027, kun taas Ridley esitteli "alle 7 kg kilpapyörän" prototyypin. Ja kilpailussa aikaa vastaan Ben O'Connorin Giant Trinity Advanced SL TT-pyörä oli riisuttu lähes kaikesta maalistaan painon vähentämiseksi, ja lisää grammoja saatiin takaisin CarbonTi-pulteilla ja 130 g Dash-satulalla.
Kaava on se, mikä tekee siitä mielenkiintoista. Vuonna 2025 alaston pyörä oli juhlaväline. Vuonna 2026 se on pelotonlaajuinen taktiikka. Kun neljä tai viisi brändiä itsenäisesti päätyy "näytä hiili, hävitä maali" samaan kauteen, se lakkaa olemasta muoti-ilmiö ja alkaa kertoa, missä urheilun prioriteetit oikeasti ovat.
Miksi maali on vihollinen: grammapeli
Tässä on mekanismi, jota kukaan ei vaivaudu selittämään lähetyksessä. Maalattu hiilikuiturunko ei ole vain hiiltä, jonka päällä on väri. Se on hiiltä plus pohjamaali, sitten yksi tai useampi värikerros, sitten läpinäkyvä kerros, sitten tarrat. Kun kaikki tämä pinotaan koko runkosarjan päälle, lisäät tyypillisesti 100-150 g, jopa 200 g monimutkaisissa tai monivärisissä kaavoissa. Se on vihollinen. Ei hiili, vaan pinnoite.
Valkoinen on pahin rikollinen kauas. Koska alaston hiili on lähes musta, valkoinen tai vaalea maalaus tarvitsee enemmän kerroksia sen peittämiseksi, pinoten grammoja jokaisella suihkepistoolin vedolla. Siksi riisutut ammattilaispyörät eivät lähes koskaan aloittaneet elämäänsä valkoisina. Painavimmat maalauskaavat ovat ne, joilla on eniten voitettavaa katoamisesta.
DIY-numerot tukevat teoriaa. Kotimekaanikot Weight Weenies -foorumilla, jotka ovat internetin pakkomielteisimpiä painonsäästäjiä, raportoivat säännöllisesti säästävänsä 100-200 g riisumalla maalia ja pohjamaalia runkosarjasta. Yksi raportoi 180 g valkoisesta ja punaisesta rungosta. Cervélo R5 putosi 833 g:sta noin 780 g:aan riisumisen jälkeen. On kuitenkin yksi koukku, ja se on todellinen. Oikea UV-kestävä läpinäkyvä kerros, joka lisätään takaisin suojaamaan alastonta hiiltä, lisää noin 50 g, joten netto säästö on pienempi kuin raakaluku näyttää. Palaamme tähän, kun käsittelemme, pitäisikö sinun kokeilla tätä kotona.
Nyt se ero, jonka suurin osa kattavuudesta ohittaa, ja se on rehellinen osa: maalin poistaminen on painotemppu, ei aero. Aerodynaaminen vastus tulee kehyksen muodosta, joka liikkuu ilmassa, ei siitä, kuinka paksu maali on pinnalla. Kun poistat 130g pinnoitetta, pyörä kevenee. Se, kuinka puhtaasti ilma virtaa putkien ympärillä, ei muutu merkittävällä tavalla. Tämä yksi fakta, maali tarkoittaa grammoja eikä watteja, on se, mihin koko alaston-pyörä tarina perustuu, ja se asettaa myöhemmin aero-vastaan-paino -tuomion.

Todellinen syy: UCI 6.8kg painoraja
Jos maali säästää vain 100-150g, miksi maailman parhaiten rahoitetut joukkueet ovat siitä niin huolissaan? Yksi luku: 6.800kg. UCI:n teknisen sääntö 1.3.019 mukaan kilpailupyörän paino ei voi olla alle 6.8kg. Se punnitaan ilman irrotettavia lisävarusteita, kuten pulloja ja tietokoneita, mutta pulloholkkien, kiinnikkeiden ja mahdollisten lisäosien kanssa paikoillaan. Tämä raja ei ole muuttunut vuodesta 2000.
Kaksikymmentäviisi vuotta on geologinen aikakausi pyöräteknologiassa. Nykyiset ammattilaiskehykset voidaan rakentaa jopa 5.5-6.0kg kokonaispainoon, mukavasti rajan alapuolelle. Perverse tulos on se, että joukkueet joutuvat säännöllisesti lisäämään painoa, jotta heidän pyöränsä olisivat tarpeeksi raskaita ollakseen laillisia. Ja kun lisäät painoa vain noudattaaksesi sääntöä, jokainen gramman paino on gramman, jonka mieluummin käyttäisit johonkin hyödylliseen. Maali on ensimmäinen asia, joka poistetaan, koska se ei tuo sinulle mitään.
Tämä on alastoman pyörän todellinen logiikka. Poista maali ja vapautat osan painobudjetistasi. Sitten voit käyttää sen tarkoituksellisesti: syvempien, aerodynaamisempien ja raskaampien putkimuotojen, kestävämpien komponenttien, jäykemmän kerroksen hyväksi, kaikki samalla kun pysyt tarkasti 6.8kg:ssa. Alaston hiilikuitu ei koskaan ollut tarkoitettu tulemaan alle rajan. Kyse on rajan saavuttamisesta parhaalla mahdollisella pyörällä sen sijaan, että olisit kevyempi kuin tarpeen.
Jos teet virheen, rangaistus on brutaali ja tarkka. Vuoden 2026 Giro -vaiheessa Lorena Wiebes hylättiin pyörän painon vuoksi, joka oli 6.78kg, vain 20g rajan alapuolella, noin neljä sokerikuutioita. Tämä yksi tulos selittää paranoian. Joukkueet eivät vain halua olla lähellä 6.8kg. He haluavat olla varmoja, koska 20g kevyemmäksi tulemisen hinta on tuloksen menettäminen suoraan.
Colnago selvensi voittoa, kun se selitti Pogačarin pyörää. Brändin perustelu oli, että aerodynamiikka voittaa pienet painosäästöt. Sen aero Y1R "säästää noin 20-25W nopeudella 50 km/h, mikä ylittää noin 150-200g painoeron" verrattuna sen kevyempään V5R kiipeilykehykseen. Toisin sanoen: kun sinulla on kiinteä 6.8kg budjetti, käytä se watteihin, ei grammoihin. Alaston hiilikuitu on tapa, jolla voit hankkia watteja.

Aito raaka vs cosplay: mitkä 2026 Tour -pyörät ovat oikeasti alasti
Ei jokainen tumma, matta, uhkaavasti näyttävä pyörä 2026 pelotonissa ole aidosti alasti. On kolme erilaista kategoriaa, ja niiden erottaminen on osa paddock-kävelyn hauskuutta. Aidoissa raakoissa runkoissa on vain ohut suojaava kirkas lakka paljaalla hiilikuidulla. Kirkas lakka paljastaa käyttää tahallisesti läpinäkyvää pintaa, jotta kudos näkyy tarkoituksella. Ja stealth-maalaus on yksinkertaisesti tummia värejä, jotka jäljittelevät ulkonäköä ilman painoetua.
Alla oleva taulukko lajittelee pääotsikon 2026 koneet näihin kategorioihin julkaistujen ja mitattujen numeroiden avulla.
| Pyörä | Tiimi / Kuski | Pintatyyppi | Paino (väitetty/mitetty) | Huomautus |
|---|---|---|---|---|
| Colnago Y1Rs | UAE Emirates-XRG / Pogačar | Aito raaka hiili + kirkas lakka | ~7.1kg kokonaispaino (GCN:n punnitus); 965g runko | Trendin julistepyörä; 28c GP5000 TT TR:llä |
| Cube Litening Aero C:68X | TotalEnergies | Raaka versio tarjotaan maalatun rinnalla | Raaka rakenne "painon säästämiseksi" | Kaksi rakennetta: maalattu tiimiväri + paljas hiili |
| X-LAB DB01 (TT) | Astana | Raaka / maalaamaton | Ajettu paljaana Barcelonan TT:ssä | Uusi kiinalainen XDS/X-LAB -toimitussopimus |
| Van Rysel prototyyppi | Decathlon / Seixas | Raaka prototyyppi kiipeilijälle | Alakatalogin proto | Ei saavuta kauppoja ennen vuotta 2027 |
| Giant Trinity Advanced SL (TT) | / Ben O'Connor | Melkein kaikki maali poistettu | Maalattu runko ~1,340g | Lisägrammat CarbonTi-pulteista, 130g satula |
| Lapierre Xelius DRS "Silver Flake" | Team Picnic PostNL | Kirkas lakka paljastaa (kimallus) | Tiimireplika 730g runko, 7.25kg rakenne | Pinta säästää ~40g; näyttää kudoksen tarkoituksella |
| Cervélo S5 | Visma-Lease a Bike / Vingegaard | Stealth aero (raaka TT-muunnelma nähty) | Täsmälleen 6.8kg kokonaispaino | S5 maantiepyörä saavuttaa UCI-rajan täsmälleen |
Muutama merkintä tarvitsee alaviitteen. Pogačarin Y1Rs on aito tuote. GCN:n paikan päällä tekemä punnitus asetti sen 7.1kg:ksi, ja yksi yksityiskohtainen mittaus rekisteröi 7.25kg mitatulla 30.8mm takarenkaalla, verrattuna tyypilliseen maalattuun kilpailurakenteeseen 7.2-7.5kg. Lapierre on selkein esimerkki keskimmäisestä kategoriasta. Sen Silver Flake -pinta ei ole paljas hiili, mutta se on suunniteltu paljastamaan rakenne samalla kun se vähentää noin 40g ja parantaa aerodynamiikkaa 15% edelliseen malliin verrattuna (jopa 14W säästetty).
Kuinka tunnistat aidosti alastoman pyörän? Etsi kudosta, joka on näkyvissä ja hieman epäsäännöllinen satiinipinnoitteen alla, jossa on tuskin lainkaan kromia tai folio- grafiikkaa ja ei väriä pohjamaalia. Jos pinta on kiiltävä, tasaisesti läpinäkymätön tai "hiilikuitu-ilme" on täydellisen tasainen, katsot maalia tai painettua kalvoa. Se on cosplay, ei raaka.

Paljaan hiilikuidun alla: aero vs. paino -taistelu, joka todella päättää kilpailut
Alaston ilme on merkki jostain suuremmasta, ja tämä on osa, joka on tärkein seuraavalle pyörällesi. Kymmenen vuoden ajan maantiepyöräilijöille on annettu valinta: kevyt runko kiipeämiseen tai aero runko tasaisille. Tämä vaihtokauppa on murtumassa. Aero-rungot painoivat aiemmin noin 400g enemmän kuin puhtaat kiipeilyrungot vuonna 2020. Tänään ero on lähempänä 150g, ja parhaat aero-rungot voivat saavuttaa 6.8kg rajan suoraan.
Kun aero-rungon painorangaistus lähes häviää, matematiikka kääntyy. Kannattava kiipeämiskulma, se jyrkkyys, jossa kevyen pyörän painoetu lopulta voittaa aero-pyörän nopeusedun, on siirtynyt noin 3-4%:sta kohti 6%. Alle tuon kulman, jossa valtaosa todellisesta ajamisesta tapahtuu, aero-pyörä on yksinkertaisesti nopeampi. Alan konsensus on kääntynyt vastaamaan: aero-pyörät ovat takaisin, ja alastomat hyper-aero rungot Tourilla ovat sen äänekkäin ilmentymä.
Kasvotusten numerot konkretisoivat jännitteen. Alla oleva taulukko vertaa kolmea runkoa vuoden 2026 keskustelun keskiössä, käyttäen julkaistuja lukuja, mukaan lukien Specializedin oma lanseeraussimulaatio.
| Erityispiirre | Colnago Y1Rs | Specialized S-Works Tarmac SL9 | Cervélo S5 |
|---|---|---|---|
| Väitetty rungon paino | 965g (maalaamaton, M) | 687g (koko 56) | 1,006g |
| Kokonaisrakennuspaino | ~7.1kg (Pogačarin raaka) | Aloittaa 6.5kg (Alpinist-rakenne 6.1kg) | 6.8kg (Vingegaard) / 7.44kg (sim) |
| Aero-etu | 20W vs V4Rs @ 50km/h | 4W vs SL8 @ 45km/h (~28s / 100km) | 6.3W nopeampi kuin edeltäjä @ 50km/h |
| Painotettu CdA (Specialized sim) | — | 0.2227 m² | 0.2215 m² (parempi) |
| Kuluttajahinta (S-Works/yli) | Runko alkaen $6,750; rakennukset €12,300-€16,500 | £11,999 / $14,000 / €13,999 | £9,200-£12,500 ($9,950-$14,250) |
Cervélo S5 vs Tarmac SL9 -duelissa on täydellinen esimerkki modernista vaihtokaupasta. Specializedin oman simulaation mukaan S5 on aidosti aerodynaamisempi runko. Painotettu CdA 0.2215 m² voittaa SL9:n 0.2227. Mutta Specialized väittää, että SL9 voittaa silti kokonaisuudessaan, koska se saavuttaa 6.8kg järjestelmäpainon verrattuna S5:n 7.44kg samassa simulaatiossa, joten S5:n aero-etu "muuttuu haitaksi kaikilla jyrkemmillä nousuilla kuin 1.4 prosenttia." Lue tämä brändin PR:nä ja alenna sitä niin paljon kuin haluat. Perusperiaate pitää: kun kaksi runkoa ovat lähellä toisiaan ilmanvastuksessa, kevyempi voittaa heti, kun tie kallistuu ylöspäin. Juuri siksi joukkueet riisuvat maalin. Alaston hiilikuitu on tapa, jolla aero-runko ostaa takaisin grammoja, joita se tarvitsee voittaakseen myös painoargumentin.

Voitko oikeasti ostaa alastoman pyörän?
Tässä on se, mitä kilpailupäivän videot jättävät kertomatta: kyllä, voit ostaa alastoman ilmeen, kahdella täysin erilaisella hintapisteellä. Huipulla Colnago julkaisi rajoitetun Dark Series -malliston maaliskuun alussa 2026: raakoja, maalaamattomia Y1Rs ja V5Rs runkosettejä, joissa näkyy kerros ohutta kirkasta suojaavaa lakkaa ja minimaalista kromigrafiikkaa, suoraan Pogačarin vuoden 2025 Tour-pyörästä inspiroituneena. Vain 300 kutakin (yhteensä 600) valmistettiin, ja ne saapuivat Colnago Elite -jälleenmyyjille maaliskuun alusta.
Hinnoittelu kertoo, että alaston ilme on enemmänkin tavoite kuin alennus. Huolimatta siitä, että kyseessä on rajoitettu erä, Dark Series on hinnoiteltu samalla tavalla kuin tavalliset maalatut versiot, noin £11,999-£15,000 riippuen kokoonpanosta. Perusteena on puhdas paino. Tavallinen maalattu Y1Rs painaa noin 7.5 kg valmiina, ja maalin poistaminen vie sen lähemmäksi UCI-rajaa. Ja jos haluat Pogačarin oikean raaka-hiilikuituisen Tour-pyörän, se myytiin jo huutokaupassa hintaan $190,500.
| Ostotapa raakana | Mitä saat | Hinta | Varaus |
|---|---|---|---|
| Colnago Dark Series Y1Rs/V5Rs | Tehdasraaka hiili + kirkas lakka, 300 yksikköä kutakin | ~£11,999-£15,000 (sama kuin maalattu) | Rajoitettu, vain jälleenmyyjille, loppuunmyyty |
| Tavallinen Colnago Y1Rs | Runkosetti alkaen $6,750 / €6,710; kokoonpanot €12,300-€16,500 | Jopa ~$21,000 testattu kokoonpano | Maalattu ellei Dark Series |
| Specialized S-Works Tarmac SL9 | 687 g runko, raaka-hiilikuituinen viimeistelyvaihtoehto | £11,999 / $14,000; runkosetti £5,249-£5,499 | Huipputason kokoonpanokustannus |
| Avoin muotti / suora raaka runkosetti | Raaka on usein standardi viimeistely | Halvin vaihtoehto; maali lisämaksu noin ~$120-200 | Varmista UCI-hyväksyntä, tarvitsee UV-hoitoa |
| Pogačarin oikea Tour-pyörä | Oikea asia | $190,500 (huutokauppa) | Et osta tätä |
Aidosti edullinen vaihtoehto on avoimen muotin runkosetti. Suoraan kuluttajille myyvät ja avoimen muotin brändit listaavat usein raaka hiilen standardina, halvimpana viimeistelynä, kun taas räätälöity maali on lisämaksu noin $120-200. Tämä on täysin päinvastainen ammattilaislogiikalle, jossa raaka on premium-tason vaihtoehto. Jotkut ultrakevyet raakarunkosetit (kuten Avenger Shuttle) väittävät painavansa noin 650 g ja olevan UCI-hyväksyttyjä. Sama alaston ilme, joka maksaa WorldTour-joukkueelle Dark Series -lisähinnan, voi maksaa budjettitietoisen rakentajan vähemmän kuin maalaus maksaisi.

Pitäisikö SINUN poistaa kehyksesi maali? Rehellinen vastaus
Maailmanmestaruuskilpailujen johtajalle, joka tavoittelee UCI:n punnitusta, maalin poistaminen on järkevää. Sinulle se ei todennäköisesti ole, ja rehellinen laskenta osoittaa miksi. Tyypillisessä hiilikuitu maantiekehyksessä maali painaa noin 100-150g, mikä on noin 1-2% koko pyörän painosta. Jyrkällä nousulla se tuo sinulle muutaman sekunnin. Tasaisella ja vaihtelevalla maastolla se on huomaamatonta. Aerodynaamisesti se ei merkitse mitään, koska, sanotaanpa se vielä kerran, kehyksen muoto vaikuttaa ilmanvastukseen, ei maalin paksuus. Ja kukaan ei seiso maaliviivalla komissaarin vaa'alla, joten tarkka 6.8kg saavuttaminen ei merkitse sinulle mitään.
Sitten on varoitukset, ja ne ovat todellisia. Alaston hiili tarvitsee UV-suojaa. Altistettu epoksihartsi voi heikentyä vuosien auringonpaisteessa, joten sinun on käytettävä UV-kestävää kirkasta lakkaa tai suojaavaa ainetta, kuten 303-tuotetta, ja kunnollinen kirkas lakka lisää noin 50g takaisin, mikä syö säästösi. Tehtaan maalatun brändikehyksen poistaminen voi myös mitätöidä takuun, mikä muuttaa marginaalisen painonlisäyksen mahdollisesti kalliiksi riskiksi.
Käy läpi tämä tarkistuslista ennen kuin tartut maalinpoistajaan:
- Oletko todella painorajoitettu? Jos pyöräsi on jo lähellä tai alle painon, joka sinua kiinnostaa, maalin poistaminen ei muuta mitään, mitä tuntisit. Ohita se.
- Onko kehys takuun alainen? Jos on, sen poistaminen todennäköisesti mitätöi kattavuuden. Ei kannata kalliissa kehyksessä.
- Voitko sitoutua UV-suojaan? Alaston hartsi auringossa heikkenee. Jos et aio uusia kirkasta lakkaa tai suojaavaa ainetta, älä poista maalia.
- Onko maali valkoinen tai monimutkainen (painava)? Painavimmat värit säästävät eniten. Yksinkertainen tumma väri säästää vähiten, joskus tuskin vaivan arvoista.
- Olisiko raaka ostaminen siistimpää? Jos haluat ilmeen, osta kehys, joka tuli tehtaasta raakana (avoin muotti tai Dark Series) sen sijaan, että poistaisit maalin.
Tuomio: raakana ostaminen voittaa itse poistamisen lähes kaikille. Ja suurimmalle osalle pyöräilijöistä maalista takaisin saatu gramma on mitätön verrattuna ilmaiseen nopeuteen, jonka saat paremmista renkaista, oikeasta aerodynaamisesta asennosta ja pyörästä, joka todella sopii. Jos sinulla on 200 € ja viikonloppu, käytä se pyörän sovitukseen ja nopeisiin renkaisiin, ei maalinpoistoon. Se on todellinen oppitunti, jonka alaston peloton opettaa, vaikka se ei siltä näyttäisikään.
Usein kysytyt kysymykset
Q: Miksi 2026 Tour de Francen pyörät ovat maalaamattomia? A: Painon säästämiseksi. Täysi maalaus lisää noin 100-200g, ja koska UCI:n minimipyöräpaino 6.8kg pakottaa joukkueet hallitsemaan grammoja tarkasti, maalin poistaminen antaa heidän saavuttaa rajan aerodynaamisemmalla (ja hieman raskaammalla) kehyksellä sen sijaan, että hukkaavat painoa pinnoitteeseen. Media nimitti sen "Alastoman pyörän vuodeksi", ja etu on yleensä varattu joukkueen johtajille. Domestiques ajavat maalattuja kehyksiä.
Q: Kuinka paljon painoa pyörän maali oikeasti lisää? A: Tyypillisesti 100-150g tavallisessa hiilikuitu kehyksessä, ja jopa 200g monimutkaisissa tai valkoisissa/vaaleissa väreissä, jotka tarvitsevat ylimääräisiä kerroksia mustan hiilen peittämiseksi. Todelliset DIY-poistot tukevat tätä. Pyöräilijät raportoivat säästöistä noin 180g, ja yksi Cervélo R5 putosi 833g:sta noin 780g:aan. Huomaa, että suojaavan kirkkaan lakan lisääminen takaisin tuo noin 50g takaisin.
K: Tehdäänkö maalin poistamisesta pyörä nopeammaksi vai vain kevyemmäksi? V: Vain kevyemmäksi, ja vain marginaalisesti. Runko muoto, ei maalipaksuus, määrää ilmanvastuksen, joten maalin poistaminen ei käytännössä vaikuta aerodynamiikkaan. 100-150 g säästö on noin 1-2 % koko pyörän painosta, mikä tarkoittaa muutamaa sekuntia jyrkässä nousussa ja ei mitään tasaisella maalla.
K: Mikä on UCI:n 6.8 kg painoraja? V: UCI:n tekninen sääntö 1.3.019 toteaa, että kilpailupyörän paino ei voi olla alle 6.800 kg, mitattuna ilman pulloja tai tietokonetta, mutta kouruilla, kiinnikkeillä ja lisäosilla varustettuna. Tämä sääntö on ollut voimassa vuodesta 2000, ja koska nykyaikaisia runkoja voidaan rakentaa 5.5-6.0 kg painoisiksi, joukkueet lisäävät usein painoa noudattaakseen sääntöä. Jäykkyys tuli esiin, kun Lorena Wiebes hylättiin vuoden 2026 Giro-vaiheessa pyörän painon ollessa 6.78 kg, vain 20 g alle rajan.
K: Mikä on nopeampi vuonna 2026, aerodynaaminen pyörä vai kevyt pyörä? V: Suurimmassa osassa ajoa aerodynaaminen pyörä. Aerodynaamiset rungot ovat nyt noin 150 g päässä puhtaista kiipeilijöistä (joka on laskenut noin 400 g:sta vuonna 2020) ja voivat saavuttaa 6.8 kg rajan, joten se nousukulma, jossa kevyt voittaa, on siirtynyt noin 3-4 %:sta kohti 6 %. Alle noin 6 %:n aerodynaaminen pyörä on nopeampi, mikä selittää, miksi "aero on takaisin" on hallitseva näkemys vuonna 2026.
K: Voinko ostaa maalaamatonta hiilikuitupyörää? V: Kyllä. Colnagon rajoitettu Dark Series (300 kappaletta Y1R:stä ja V5R:stä) myy raakahiiltä samaan hintaan kuin maalattuna, noin £11,999-£15,000. Edullisemmin, avomalliset ja suoraan kuluttajille myyvät brändit usein listaa raakahiiän standardina, halvimpana viimeistelynä, kun taas maalaus on lisämaksu noin $120-200. Joitakin raakoja ultrakevyitä runkosettejä väitetään olevan lähellä 650 g ja UCI-hyväksyttyjä.
K: Onko paljas hiilikuitu kestävä ja tarvitseeko se UV-suojaa? V: Se on rakenteellisesti kestävä, mutta altistettu epoksihartsi voi heikentyä vuosien UV-altistuksessa, joten raakahiihto tarvitsee UV-kestävän kirkasmaalin tai suoja-aineen, joka on levitettävä ja ylläpidettävä. Tehtaalla raakoihin runkoihin sisältyy jo tämä ohut suojaava kerros. Jos poistat maalatun rungon itse, varaa noin 50 g kirkasmaalia, jonka tarvitset lisättäväksi takaisin, ja tarkista ensin takuusi, sillä maalin poistaminen voi mitätöidä sen.
Paljas totuus
Poista spektaakkeli ja vuoden 2026 alaston peloton on juuri sellainen kuin se näyttää: marginaalisten voittojen teatteria, etuoikeus tiimin johtajille, jotka jahtaavat viimeisiä 100-200 g 25 vuotta vanhan sääntökirjan mukaan. Mutta paljas hiilikuitu dramatisoi aitoa muutosta, joka ulottuu hyvin Tourin ulkopuolelle. Aerodynaamiset rungot ovat hiljaisesti keventyneet tarpeeksi saavuttaakseen UCI:n rajan, mikä tarkoittaa, että vanha aerodynaaminen versus kevyt -valinta on pääosin ratkaistu. Kaikessa muussa kuin vuoristovaiheessa moderni monikäyttöinen aerodynaaminen pyörä on voittanut väittelyn.
Rehelliselle pyöräilijälle opetus ei ole "mene poistamaan maalia rungostasi." Se on, että älykäs ostos vuonna 2026 on nopeasti muotoiltu aerodynaaminen pyörä, joka sopii sinulle, varustettuna hyvillä renkailla ja oikealla asennolla, maali täysin valinnainen. Ammattilaiset näyttävät sinulle, missä suorituskyky asuu, eikä se ole viimeistelyssä. Jos haluat syventyä tähän kompromissiin, oppaamme aerodynaamisten ja kestävyysmaantiepyörien vertailusta jatkaa juuri siitä, mihin alaston peloton jää: ei "mikä pyörä on kevyin", vaan "mikä pyörä on nopein ajamallesi tyylille."