Voinko ostaa ammattilaisen pyörän? 2026 Tour de France -joukkuepyörien kartoitus kuluttajamalleihin
Tiedät sen hetken. On heinäkuu, Tadej Pogačar tanssii eteenpäin jollain brutaalilla Pyreneiden rampilla, helikopterikuva laskeutuu hänen pyörälleen, ja aivoissasi tapahtuu jotain, joka sanoo haluan tuon. Olen ollut siinä tilanteessa enemmän kuin haluaisin myöntää. Tässä on rehellinen kartta oikeista koneista, joita kilpailtiin 2026 Tour de Francessa, ja niistä, joita voit tilata tänä iltapäivänä, oikeilla 2026 hinnoilla ja hieman kiusallisella totuudella siitä, kuinka "samoja" ne oikeasti ovat.
Sillä kukaan, joka yrittää myydä sinulle pyörää, ei sano tätä osaa suoraan. Kyllä, voit ostaa ammattilaisen pyörän. Ei, se ei ole aivan sama pyörä, jota ammattilainen ajaa. Ja on paljon älykkäämpi tapa päästä sisään kuin lippulaivamalli, joka seisoo näyttelyikkunassa.
Tärkeimmät huomiot
- Voit ostaa saman rungon, jota ammattilaiset kilpailevat. Colnago, Cervélo, Specialized, Canyon ja Pinarello myyvät tarkat muotit yleisölle.
- Lippulaivakokonaispyörät liikkuvat £12,000–£14,000 / $14,000–$16,000 ympärillä. Ammattilaisrakennuksen (tehomittari, keraamiset laakerit, kilpailupyörät, räätälöity maalaus) täydellinen kopiointi maksaa realistisesti $16,000–$21,000 / £13,000–£18,000.
- Canyon Aeroad CFR (Mathieu van der Poelin pyörä) on arvon poikkeus ~$10,999 / £9,749, koska Canyon myy suoraan.
- Runkokin on oikeasti sama, mutta istuvuus, vaihteet, pyörät ja jopa painot eivät ole. Ammattilaispyörät eivät aina ole kevyimpiä.
- Halvin laillinen reitti oikeaan ammattilaisvarustukseen on lippulaivarunko, edellisen mallivuoden malli tai entinen joukkuepyörä.
Mitä uutta vuonna 2026: miksi "kuka ajaa mitä" -kartta piirrettiin uudelleen
Jos viimeksi muistit pelotonin pyörät pari kautta sitten, heitä se muisto pois. Vuoden 2026 kausi sekoitti sponsorikortit kovemmin kuin mikään vuosi, jonka muistan, joten se pyörä-kuljettaja-kartta, jonka puoli muistat, on nyt yksinkertaisesti väärä.
Aloita isosta. Remco Evenepoel siirtyi Soudal Quick-Stepistä Red Bull–BORA–hansgroheen, yksi vuoden suurimmista ei-kuljettajasiirroista, ja se vei hänet vanhoista rungoistaan Specializediin. 2026 Tourin kattavuudessa hänet nähdään uudessa Specialized Tarmac SL9:ssä kultaisessa olympiavoittajan maalissa. Tämän merkittävän siirron alla koko joukko joukkueita vaihtoi hiljaa varusteitaan. Bahrain Victorious siirtyi Meridasta Bianchiin. EF Education-EasyPost vaihtoi ryhmäosat Shimanoista SRAMiin. Decathlon siirtyi sisäisiin Van Rysel -rungoihin, joissa on SRAM. Ineos Grenadiers pysyi uskollisena Pinarellolle, mutta vaihtoi pyörätoimittajaa. Ja yksi poisto tuntuu pahalta, jos rakastat vanhaa kaartia: Cofidis, pitkäaikainen Look- ja Campagnolo-pitkäaikainen, putosi kokonaan WorldTourista, ohentaen Campagnolon jo ennestään harvaa läsnäoloa.
Pyörät saivat myös visuaalisen muodonmuutoksen. Ihmiset kutsuvat vuotta 2026 "alastoman pyörän vuodeksi", kun joukkueet riisuvat maalia paljaalle hiilikuidulle grammojen vähentämiseksi ja, kuten he sanovat, vähentääkseen hieman pinta-alaa. Joten se kiipeilypyörä paljaassa kudoksessa ei ole tehtaallinen virhe. Se on tarkoituksellinen painoleikki.
Terävällä päädyllä on myös aidosti uutta kalustoa. Pogačarin Colnago Y1Rs aero-pyörässä on bayonet-etuhaarukka ja integroitu CC.Y1 "gullwing" ohjaamo, ja Colnago väittää säästävänsä noin 15–20 wattia 50 km/h nopeudella verrattuna vanhaan aero-alustaan. Colnago esitteli myös uuden TT2 aika-ajokehyksen, joka on noin 550 g kevyempi ja aerodynaamisempi kuin TT1, jota se korvasi. Mitä tämä tarkoittaa sinulle ostajana: 2026-mallivuosi on todellinen uudistus, ei vain maalin ja hinnan nostoa. Juuri siksi oikean pyöräilijän yhdistäminen oikeaan nykyiseen malliin on tärkeää ennen kuin korttisi tulee esiin.

Kartta: kuka ammattilainen ajaa mitä, ja versio, jonka voit ostaa
Tässä on koko jutun ydin, ainoa taulukko, jota kilpailulähetykset eivät koskaan anna sinulle. Jokainen rivi yhdistää 2026 Tourin kärkipyöräilijän tarkkaan kuluttajamalliin, jonka voit tilata, ja lippulaivakokoonpanon hintaan. Jokainen numero on 2025–2026 vähittäismyynti (karkeat muunnokset olettavat ~1 EUR ≈ 1.08 USD ≈ 0.85 GBP).
| Pyöräilijä (2026 joukkue) | Kilpailupyörä (aero / kiipeily) | Vaihteisto & pyörät | Kuluttajamalli, jonka voit ostaa | Lippulaivahinta (USD / GBP) |
|---|---|---|---|---|
| Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) | Colnago Y1Rs / V5Rs | Shimano Dura-Ace Di2, ENVE | Colnago Y1Rs | ~$14,500 / £11,999 |
| Jonas Vingegaard (Visma–Lease a Bike) | Cervélo S5 / R5 | SRAM Red AXS, Reserve | Cervélo S5 | ~$14,350 / £12,000 |
| Remco Evenepoel (Red Bull–BORA–hansgrohe) | Specialized Tarmac SL9 / SL8 | SRAM Red AXS, Roval | Specialized S-Works Tarmac | ~$15,000–$16,000 / £11,500–£12,500 |
| Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) | Canyon Aeroad CFR | Shimano Dura-Ace | Canyon Aeroad CFR | ~$10,999 / £9,749 |
| Ineos Grenadiers (joukkue) | Pinarello Dogma F | Shimano | Pinarello Dogma F | — / £12,400 |
| Lidl–Trek (joukkue) | Trek Madone SLR | SRAM | Trek Madone SLR | — / £13,625 |
Muutama asia hyppää esiin tuosta taulukosta. Jokainen näistä on oikea katalogipyörä, joten et jahtaa yksisarvista. Ja katso levittäytymistä: halvimman merkkivaihtoehdon (van der Poelin Aeroad CFR noin £9,749) ja kalleimman (Trek Madone SLR noin £13,625) välinen ero on lähes £4,000, eikä sillä ole juurikaan tekemistä sen kanssa, mikä pyörä on nopeampi. Se seuraa, miten kukin brändi myy. Canyonin suoraan kuluttajille myyntimalli poistaa jälleenmyyjän katteen, joten aito Tour-voittava alusta on tuhansia halvempi kuin kilpailijat, jotka myyvät kauppojen kautta.
Huomaa myös aero- ja kiipeilyjakautuma. Pogačar ja Vingegaard käyttävät kumpikin kahta kehystä: aero-pyörää tasaisemmille ja nopeammille päiville (Y1Rs, S5) ja kevyempää kiipeilykehystä korkeille vuorille (V5Rs, R5). Tavallisena ihmisenä tarvitset harvoin molempia. Jos suurin osa ajostasi tapahtuu vaihtelevalla maastolla ja ryhmäajossa, aero-kehys on lähempänä sprinttejä ja irtiottoja, joita katsot televisiosta. Jos asut kukkuloilla, kiipeilykehys on pyöräsi, piste. (Uusi tuohon erotteluun? Meidän aero vs endurance road bikes guide avaa, minkä kehon tyypille kukin kehys todella sopii.)

Kuinka paljon pro-pyörä oikeastaan maksaa?
Lyhyt versio: enemmän kuin auton käsiraha, vähemmän kuin internet pelkää, kunnes yrität kopioida täsmälleen samaa pyörää. Täällä on kolme erilaista hintaluokkaa, ja niiden sekoittaminen on juuri se, miten ihmiset ylittävät budjettinsa.
Ensimmäinen taso on lippulaivamalli täydestä pyörästä. Tämä on katalogin huipputason malli, jossa on lippulaivamallinen sähköinen ryhmäkomponentti ja hiilikuituiset kilpapyörät, ja hinnoittelu on tiivistä. Cervélo S5 maksaa £12,000 / $14,350. Colnago Y1Rs maksaa €13,200 / £11,999 / $14,500. Pinarello Dogma F on £12,400, Trek Madone SLR £13,625, ja S-Works Tarmac -rakennelmat liikkuvat €14,000–€15,000. Voit kutsua sitä £12,000–£14,000 / $14,000–$16,000 -luokaksi koko eturyhmälle, van der Poelin Canyon on ilmeinen poikkeus.
Toinen taso on tarkka pro-replika, ja tässä kohdassa hinta nousee. Lisää kaksipuolinen tehomittari, keraamiset laakerit, se erityinen syvä kilpapyöräsetti ja yksilöllinen maalaus, ja realistisesti olet katsomassa $16,000–$21,000 / £13,000–£18,000. Colnagon omat huipputason Y1Rs-rakennelmat on raportoitu jopa ~$21,000. Pro-pyöräilijät maksavat tästä lähes mitään. Sen absorboi sponsorointi.
Kolmas taso on runkosetti, ja se on ostajan salainen vipu. Aloita paljaasta rungosta, rakenna se valitsemallasi ryhmäkomponentilla ja pyörillä (tai jo omistamillasi), ja aloituskustannus puolittuu suunnilleen.
| Malli | Runkosetti vain | Lippulaivan täydellinen rakennelma | Rungon ostaminen säästää sinulta |
|---|---|---|---|
| Colnago Y1Rs (Pogačar aero) | alkaen €6,710 / ~$6,750 | €13,200 rakennelma | ~50% alennus täydestä pyörästä |
| Colnago V5Rs (Pogačar climb) | €5,940 / $6,250 | €10,800–€15,900 rakennelmat | Valitse oma ryhmäkomponenttitasosi |
| Cervélo R5 "Team Visma" (Vingegaard climb) | €5,699 (koot 48–61) | ~€13,500 rakennelma | Lähes tiimipyörä, omat osasi |
Asiasta runkosetti-reitin suhteen: se voittaa kahdesti. Vältät täydelliseen rakennelmaan sisältyvän katteen, ja voit valita älykkäämmän ryhmäkomponentin samalla. Shimano Ultegra Di2 tai SRAM Force AXS -rakennelma toimii noin 95% yhtä hyvin kuin Dura-Ace tai Red nelinumeroisen säästön hinnalla. Jos omistat jo hyvät pyörät ja ryhmäkomponentin nykyisestä pyörästä, €5,699 R5 runkosetti on tehokkain tapa saada aito Tour-kilparunko alle. Varmista vain, että valitset rungon koon huolellisesti ensin. Meidän maantiepyörän kokotaulukko käy läpi istuvuuslaskelmat.
Onko se oikeasti sama pyörä, jota pro-pyöräilijät käyttävät?
Tämä on koko kysymyksen rehellinen ydin, ja vastaus on tyydyttävä kyllä, ja ei.
Kyllä, runko on todella sama. On itsepäinen myytti, että pro-pyöräilijät kilpailevat salaisilla räätälöidyillä muoteilla, ja se ei vain pidä paikkaansa. He ajavat kaupasta saatavia sponsorirunkoja. Y1Rs Pogačarin alla ja se, joka on myymälän lattialla, tulevat samasta työkalusta. Brändit tarvitsevat sen niin, koska markkinointi toimii vain, jos voittava pyörä on ostettavissa oleva pyörä.
Mutta ei, lähes kaikki, mikä on kiinnitetty tuohon runkoon, on erilaista. Erot löytyvät istuvuudesta ja spekseistä, ei muodosta. Ammattilaiset ajavat pienempiä runkoja pidemmillä ohjaustangoilla ja kapeammilla handleilla päästäkseen matalalle ja aerodynaamisesti. He valitsevat pyörä-, rengas- ja vaihteistovaihtoehtoja, jotka on säädetty jokaiselle etapille. He saavat voimamittarit ja täysipäiväistä tiimimekaanikon huomiota, jota useimmat meistä eivät koskaan saavuta. Vingegaardin 2026 Tour Cervélo S5 on täydellinen esimerkki: se painaa tarkalleen 6.8 kg, siinä on radikaali 1x SRAM Red AXS -asetelma yhdellä 52T ketjurattaalla ja 10–36 kasetilla, vahattu ketju ja noin 30 mm takarengas. Tämä on pyörä, joka on optimoitu insinööriryhmän toimesta yhdelle kuljettajalle yhdessä kilpailussa. Se ei ole pyörä, joka on rakennettu mukavaksi sunnuntain lenkillesi.
Ja tässä on se yllättävä seikka, joka muuttaa koko keskustelun: ammattilaispyörät eivät välttämättä ole kevyempiä kuin hyvä kaupallinen kiipeilypyörä. UCI valvoo 6.8 kg minimipainoa, ja joukkueet pitävät tätä lukua tavoitteena, ei minimirajana. Monet kilpailijat ajavat raskaampia aerodynaamisia runkoja 7.5–8.0 kg -alueella ja lisäävät painoja saavuttaakseen rajan laillisesti. Moderni S-Works tai Y1Rs, joka on ostettu kaupasta, voidaan rakentaa alle 6.8 kg, mikä tarkoittaa, että kuluttajapyöräsi voi kirjaimellisesti painaa vähemmän kuin se, joka voitti etapin. Ammattilaiset optimoivat aerodynamiikkaa, vakautta ja kestävyttä 21 brutaalin päivän ajan. He eivät jahtaavat lukua keittiövaakassa.
Tärkein oppi: ostamalla ammattilaisen rungon saat ammattilaisen alustan. Se ei, eikä sen pitäisi, antaa sinulle ammattilaisen istuvuutta tai kilpailuvaihteita. Se on ominaisuus, ei kompromissi.

Ammattilaisstandardit, joita kannattaa kopioida, ja ne, joita kannattaa välttää
Tourin seuraaminen on aidosti hyödyllinen ostoskoulutus, mutta vain jos kopioit oikeat asiat. Ammattilaiset ovat edelläkävijöitä joissakin trendeissä ja täysin merkityksettömiä elämässäsi toisissa. Tässä on rehellinen lista.
Kopioitavat asiat:
- Vaihteistotason logiikka. Peloton käyttää kolmea lippulaivaa (Shimano Dura-Ace Di2, SRAM Red AXS, Campagnolo Super Record Wireless), mutta todellinen oppitunti lompakollesi on se, että alempi taso (Ultegra Di2, Force AXS, Chorus) vaihtaa lähes identtisesti paljon halvemmalla. Osta taso, älä halo.
- Leveämmät renkaat. Kapeiden 23 mm kumien päivät ovat ohi. Ammattilaiset kilpailevat nyt 28–30 mm renkailla alhaisemmilla paineilla paremman pidon, mukavuuden ja, vastoin intuitiota, alhaisemman vierintävastuksen vuoksi. Tämä on halvin yksittäinen päivitys, joka saa pyöräsi tuntumaan enemmän "ammattilaiselta".
- Vahatut ketjut. Vahattu tai vahalla voideltu ketju toimii puhtaammin, hiljaisemmin ja hieman nopeammin. Se on todellinen marginaalinen etu, jonka voit omaksua pullon voiteluaineen hinnalla.
Vältettävät asiat:
- 1x kilpailuvaihteet. Vingegaardin 52T yksittäinen ketjuratas 10–36 kasetilla on loistava kuljettajalle, joka tuottaa 6+ wattia kiloa kohti. Todellisessa nousussa se jättää sinut pahasti ylivaihteistetuksi ja jumiutuneeksi. Pidä kompakti 2x-asetus kiipeilyystävällisellä kasetilla.
- Äärimmäisen aggressiivinen asento. Alhaalla oleva ohjaustanko ja kapeat tangot, jotka tekevät ammattilaisista aerodynaamisia, tuhoavat selkäsi ja niskasi kolmen tunnin sisällä. Säädä omaasi joustavuutesi mukaan, ei heidän.
- Maalausten poistaminen grammojen vuoksi. Alastomien pyörien trendi säästää joukkueelle muutamia grammoja UCI-rajan kohdalla. Sinulle se ei säästä mitään, mitä koskaan tuntisit, ja riistää suojaa. Vältä sitä.
Tässä on nopea viite:
| Kopioi | Älä kopioi |
|---|---|
| 28–30 mm renkaat, alhaisempi paine | 1x 52T / 10–36 kilpailuvaihteet |
| Toisen tason sähköinen vaihteisto | Alhaalla oleva, äärimmäisen aggressiivinen istuvuus |
| Vahattu ketju | Maalausten poistaminen grammojen säästämiseksi |
| Aero runko, jos maasto on kumpuilevaa | Pyörän painottaminen 6.8 kg:aan |
Paras hinta-laatusuhde: oikeasti ostamisen arvoiset pro-pyörät
Jos tavoitteesi on maksimaalinen aito pro-DNA dollaria kohden, kolme reittiä erottuu selvästi muista.
Ensinnäkin, Canyon Aeroad CFR, joka on täällä hinta- ja laatusuhteen mestari. Tämä on tarkka alusta, jolla Mathieu van der Poel kilpailee, hintaan noin ~$10,999 / £9,749. Koska Canyon myy suoraan kuluttajille, se alittaa vastaavat Dura-Ace-varustellut kilpailijat tuhansilla euroilla. Ei ole nopeampaa tapaa todistaa "Ajan samalla pyörällä kuin Tourin etappivoittaja" alle yhdentoista tonnin. Ainoa kompromissi on, että ostat verkosta ja hoidat oman lopullisen asetuksesi, tai maksat kaupalle siitä.
Toiseksi, lippulaivarunko. Colnago- ja Cervélo-unelmoijille pelkkä runko on järkevin valinta. Colnago V5Rs runkosetti hintaan €5,940, Y1Rs runkosetti hintaan €6,710, tai rajoitettu Cervélo R5 "Team Visma–Lease a Bike" runkosetti hintaan €5,699 antavat sinulle mahdollisuuden rakentaa lähes tiimipyörä valitsemistasi osista. Saat identtisen rungon, jolla ammattilaiset kilpailevat, ja käytät jäljellä olevan budjettisi siellä, mistä sinä oikeasti hyötyt, pyörissä ja sovituksessa, sen sijaan että käyttäisit sen räätälöityyn maaliin.
Kolmanneksi, edellisen mallivuoden ja entiset tiimipyörät. Halvin laillinen reitti aitoon pro-varustukseen on käytetty runkosetti, entinen tiimipyörä tai edellisen mallivuoden rakennus arvostetun jälleenmyyjän, kuten The Pro's Closet, kautta. Viime vuoden lippulaivarunko ei ole hitaampi millään tavalla, jonka koskaan tuntisit, ja huippupyörien arvon aleneminen on jyrkkää, usein 30–50% kahden tai kolmen vuoden sisällä. Tässä ostaa todella fiksu ostaja, ja rehellisesti sanottuna, tämä on se, mihin itse katsoisin ensin.
Kuvittele konkreettinen skenaario. Sanotaan, että sinulla on $7,000 ja haluat oikean pro-pyörän. Näyttelyhuone ohjaa sinut kohti keskikokoista valmista pyörää, jossa on unohtuva runko. Fiksumpi valinta: osta Y1Rs tai V5Rs runkosetti (~$6,250–$6,750), ja rakenna se kauden aikana toisen tason osasarjalla ja hyvillä alumiini- tai aloituskuitupyörillä, joita päivität myöhemmin. Päädyt oikealle rungolle, jolla Pogačar kilpailee, selkeällä päivityspolulla, sen sijaan että sinulla olisi hienommin varusteltu pyörä, jota kukaan Tourilla ei tunnistaisi.

Kuinka päättää: 2026 pro-pyöräostostrategiasi
Ennen kuin käytät senttiäkään, käy tilanteesi läpi näiden viiden vaiheen. Ne kartoittavat kaiken yllä olevan sinun ajotyylisi mukaan, eivät jonkun toisen heinäkuun fantasian mukaan.
- Määrittele maastosi. Enimmäkseen kumpuilevia teitä ja ryhmäajoja? Aero runko (Y1Rs, S5, Aeroad CFR) on todenmukaisempi valinta. Enimmäkseen vuoria? Valitse sen sijaan kiipeilyrunko (V5Rs, R5).
- Aseta tiukka budjettiluku ja erota runko rakennuksesta. Jos katto on alle ~$8,000, runkosetti-reitti voittaa lähes aina valmiin pyörän. Yli sen, suoraan kuluttajille myytävä valmis pyörä, kuten Canyon, venyy pisimmälle.
- Valitse osasarjasi taso rehellisesti. Ellet oikeasti kilpaile, toinen taso (Ultegra Di2 / Force AXS) vapauttaa neljä numeroa pyörille ja sovitukselle ilman ajokokemuksessa huomattavaa haittaa.
- Sovita itsellesi, ei ammattilaiselle. Budjetoi kunnollinen pyöräsovitus ja kieltäydy matalasta ohjaustangosta ja kapeasta kilpailuasennosta. Tässä ammattilaisten kopioiminen kostautuu pahiten.
- Tarkista käytettyjen ja edellisen vuoden markkinat ensin. Yhden vuoden vanha lippulaivarunko 30–50% alennuksella on paras hinta-laatusuhde pyöräilyssä. Osta uutta vain, jos tarkka nykyinen malli on sinulle todella tärkeä.
Päätöksen oikopolku: haluatko merkin ja rungon mahdollisimman halvalla? Canyon Aeroad CFR. Haluatko tietyn merkin rungon ja täyden hallinnan rakennuksessa? Lippulaivarunkosetti. Haluatko ehdottomasti alhaisimman hinnan aidosta pro-varustuksesta? Edellisen vuoden tai entinen tiimipyörä.

Riippumatta siitä, minkä reitin valitset, ajattelutapa pysyy samana: osta se alusta, jota ammattilaiset kilpailevat, ja varusta se sellaiseksi, millainen pyöräilijä oikeasti olet. Ja jos haluat laajemman katsauksen siihen, mitä muuta on tulossa tälle kaudelle, meidän 2026 uusi maantiepyörä -katsaus kattaa ei-WorldTour vaihtoehdot, joita kannattaa seurata.
Usein kysytyt kysymykset
Q: Mitä pyörää Tadej Pogačar käyttää 2026 Tour de Francessa, ja voinko ostaa sen? A: Pogačar ajaa Colnagoa UAE Team Emirates-XRG:lle: Y1Rs aero-pyörä ja V5Rs kiipeilypyörä, joissa on Shimano Dura-Ace Di2 ja ENVE-renkaat. Kyllä, voit ostaa molemmat. Täysi Dura-Ace Y1Rs maksaa noin €13,200 / £11,999 / $14,500, tai voit aloittaa Y1Rs rungosta hintaan €6,710 (tai V5Rs rungosta hintaan €5,940) ja koota oman.
Q: Kuinka paljon ammattimainen Tour de France -pyörä maksaa? A: Lippulaivamalli maksaa noin £12,000–£14,000 / $14,000–$16,000. Tarkasti samankaltaisen ammattilaisrakennelman toistaminen, jossa on tehomittari, keraamiset laakerit, kilpailurenkaat ja räätälöity maalaus, maksaa realistisesti $16,000–$21,000 / £13,000–£18,000. Joukkueet maksavat vain murto-osan siitä sponsoroinnin ansiosta.
Q: Onko kuluttajaversio ammattilaispyörästä sama kuin se, mitä ammattilaiset oikeasti kilpailevat? A: Runkorakenne on sama. Ammattilaiset kilpailevat valmiista sponsorirungoista, eivät räätälöidyistä muoteista. Ero on sopivuudessa ja varustuksessa: pienemmät rungot, pidemmät stemmit, kapeammat ohjaustangot, kilpailukohtaiset vaihteet, tehomittarit sekä erityiset renkaat ja kumit. Kauppapyörä voi olla jopa kuin ammattilaisen, koska joukkueet usein lisäävät painoa raskaampiin aero-pyöriin UCI:n 6.8 kg rajan saavuttamiseksi.
Q: Mitä pyörää Jonas Vingegaard käyttää vuonna 2026? A: Vingegaard ajaa Cervélolla Visma–Lease a Bike: S5 aero-pyörällä ja R5 kiipeilypyörällä, joissa on SRAM Red AXS ja Reserve-renkaat. S5:n vähittäishinta on noin £12,000 / $14,350. Hänen 2026 Tour S5 painaa tarkalleen 6.8 kg ja siinä on vaikuttava 1x-asetus (yksi 52T-rengas, 10–36 kasetti), jota et tule kopioimaan jokapäiväiseen ajoon.
Q: Mitä pyörää Remco Evenepoel käyttää vuonna 2026? A: Siirryttyään Red Bull–BORA–hansgrohe, Evenepoel siirtyi Specializedille, kilpaillen uudella Tarmac SL9:llä (myös SL8-tehtävissä) kultaisessa olympiavoittajan maalauksessa, jossa on SRAM Red AXS ja Roval-renkaat. Kuluttajaversio S-Works Tarmac maksaa noin $15,000–$16,000 / £11,500–£12,500.
Q: Mikä on halvin tapa saada aito ammattilaisluokan pyörä tai runko? A: Käytetty runkosetti, entinen joukkuepyörä tai edellisen mallivuoden rakennelma luotettavalta jälleenmyyjältä. Uutena paras hinta-laatusuhde on lippulaivarunko (kuten Cervélo R5 "Team Visma" runko hintaan €5,699) tai suoraan kuluttajalle myytävä Canyon Aeroad CFR hintaan ~$10,999 / £9,749.
Q: Ovatko ammattilaispyörät UCI:n 6.8 kg painorajan rajoissa? A: Usein, mutta ei aina, eikä siksi, etteikö ne voisi olla kevyempiä. 6.8 kg minimipaino on tavoite, johon joukkueet pyrkivät tarkoituksella, joskus lisäämällä painoa raskaampaan aero-rungolle sen sijaan, että kilpailevat kevyimmällä mahdollisella pyörällä. Aerodynamiikka ja vakaus voittavat yleensä raakan painon.
Q: Mitä vaihteistoa WorldTourin ammattilaiset käyttävät vuonna 2026? A: Kolme lippulaivaa määrittelee pelotonin: Shimano Dura-Ace Di2, SRAM Red AXS ja Campagnolo Super Record Wireless. Vuonna 2026 EF Education-EasyPost siirtyi SRAM:iin, kun taas Cofidis (Campagnolo-käyttäjä) putosi WorldTourista, mikä ohensi Campagnolon läsnäoloa entisestään.
Yhteenveto: osta unelma, mutta osta se fiksusti
Voitko siis ostaa ammattilaisen Tour de France -pyörän vuonna 2026? Aidosti, kyllä. Pogačarin, Vingegaardin, Evenepoelin ja van der Poelin alla oleva runko on sama runko, jonka voit tilata, ja tunnetut nimet kattavat yllättävän laajan hintahaarukan, Canyonin ~£9,749 Aeroad CFR:stä Trek £13,625 Madone SLR:ään.
Mutta versio, joka voittaa kilpailuja, ei ole se versio, jonka sinun pitäisi rakentaa. Ammattilaiset ajavat äärimmilleen kuormitettuja aerodynaamisia pyöriä, joissa on vain kilpailukäyttöön tarkoitettu vaihteisto, matalat ajoasennot ja tiimi mekaanikkoja valmiina, mikä ei hyödytä lainkaan pyöräilijää, joka tavoittelee henkilökohtaista ennätystä lauantai-aamuna. Rehellinen ratkaisu on ostaa alusta ja hylätä pantomiimi: valitse lippulaivarunko tai suoraan kuluttajalle myytävä täydellinen pyörä, varusta se älykkäällä toisen tason vaihteistolla, asenna 28–30 mm renkaat ja hanki oikea pyörän sovitus, joka on rakennettu kehosi ja teidän teiden ympärille.
Jos teet niin, päädyt johonkin parempaan kuin replika. Saat pyörän, jossa on aitoa Tour de France -DNA:ta, joka on oikeasti nopeampi sinulle, ja mahdollisesti jopa kevyempi kuin se, joka juuri voitti seuraamasi etapin. Näin ostat unelman ilman, että sinua huijataan.