Campagnoloov Pro Peloton Izlaz: Zašto nijedna ekipa WorldTour 2026. ne vozi talijansku marku

Campagnolo's Pro Peloton Exit: Why No 2026 WorldTour Team Rides the Italian Brand

Campagnoloov izlazak iz Pro Pelotona: Zašto nijedna ekipa 2026. WorldToura ne vozi talijansku marku

Nijedan grupni set nije osvojio više ukupnih Tour de Francea od Campagnola. Ukupni broj iznosi oko 43 pobjede u GC, više nego Shimano ili SRAM. A 2026. nijedna od 18 muških UCI WorldTour ekipa ne koristi ga. Ovaj članak objašnjava kako se to dogodilo: relegacija Cofidisa koja je povukla okidač, spori desetogodišnji pad koji je to omogućio, otprilike 24 milijuna eura koje je tvrtka izgubila od 2023. i što to sve znači ako već posjedujete Campagnolo ili ga razmatrate za svoju sljedeću izgradnju.

Većina izvještaja tretira tri stvari kao odvojene priče: pravila licenciranja UCI-a, financije tvrtke i asortiman proizvoda. To je ista priča. Na kraju ovog članka znat ćete tko još uvijek vozi marku iz Vicenze, zašto je vrh sporta postao sukob Shimano protiv SRAM-a i je li "nema Campagnola u WorldTouru" vijest o smrti ili namjerna promjena plana.

Ključne informacije

- Nijedna od 18 muških WorldTour ekipa 2026. ne vozi Campagnolo. Mreža se dijeli na 10 Shimano / 8 SRAM.

- Okidač je bila relegacija Cofidisa na ProTeam status. To je bila Campagnoloova jedina WorldTour ekipa 2025.

- Ovo je drugi put u tri godine da Campagnolo nema WorldTeam (također je bio odsutan 2024.).

- Campagnolo nije nestao iz pelotona: Cofidis i Bardiani CSF još uvijek voze njegove grupne setove na ProTeam razini, uključujući Tour i Giro.

- Marka je zabilježila gubitke veće od 24M € (2023–2025), planirala otprilike 40% otkaza, a zatim izbjegla ih putem "solidarnog ugovora" s sindikatom.

- Novi proizvodi i dalje dolaze: Super Record Wireless 13 (lipanj 2025.) i jeftiniji Record 13 (travanj 2026., od 2,699 €).


Najuspješniji grupni set u povijesti Toura sada opskrbljuje nula vrhunskih ekipa

Počnite s kontradikcijom, jer se sve ostalo oslanja na to. Campagnolo grupni setovi su omogućili nešto poput 43 ukupna pobjednika Tour de Francea, više nego što su Shimano ili SRAM ikada uspjeli. Coppi, Merckx, Indurain, dugačak niz žutih majica. A posljednja od tih pobjeda na Touru dogodila se 2020., kada je Tadej Pogačar osvojio utrku na UAE Team Emirates s Super Record EPS. Od tada, ništa na samom vrhu.

U 2026. razlika između te povijesti i sadašnjosti postala je teško ignorirati. Kada su se pojavili veliki pregledi opreme (BikeRadarova godišnja galerija bicikala WorldToura, Veloova anketa grupnih setova), čitatelji su primijetili istu prazninu. Svaka od 18 muških WorldTeamova vozi ili Shimano Dura-Ace Di2 ili SRAM Red AXS. Nitko ne vozi Campagnolo. BikeRadarova galerija zapravo je odmahnula rukom na marku s "arrivederci (opet)", jer smo već bili ovdje prije.

Okidač ima ime. Cofidis je bio jedini muški WorldTour tim Campagnola 2025. godine, a za 2026. je relegiran na status UCI ProTeama. Kada je Cofidis ispao iz najvišeg ranga, Campagnolo je ispao s njim. Ništa drugo nije držalo marku na tom nivou.

Evo dijela koji bi trebao promijeniti način na koji čitate naslov. Ovo nije slučajan rezultat. To je vidljivi vrh klizanja koje se gradi već deset godina. Broj Campagnola u WorldTouru pao je s 4 tima u 2021. na 0 u 2026., uz jedan kratki bljesak jednog tima usred toga. I ispod toga leži prava financijska kriza u Vicenzi: rastući gubici, plan restrukturiranja i povlačenje s tržišta srednjeg ranga koje je marka nekada posjedovala.

Stoga je argument ovog članka jednostavan. "Campagnolo odsutan iz WorldToura 2026." je istina, važno je i simptom je nečega većeg. Veća stvar odnosi se na novac, tržišnu strukturu i poznatu obiteljsku tvrtku koja pokušava preoblikovati sebe u luksuznu marku umjesto dobavljača za masovno tržište. Ostatak članka pokazuje kako se dijelovi uklapaju.

Čista infografika naslovna kartica koja prikazuje "0 od 18" WorldTour timova na Campagnolu u 2026., s tri male ikone koje predstavljaju tri sile iza toga — UCI relegacijski čekić, euro bilanca koja pada i grupni set — vizualno prikazujući strukturu članka
Čista infografika naslovna kartica koja prikazuje "0 od 18" WorldTour timova na Campagnolu u 2026., s tri male ikone koje predstavljaju tri sile iza toga — UCI relegacijski čekić, euro bilanca koja pada i grupni set — vizualno prikazujući strukturu članka

Što je novo u 2026: WorldTour je postao dvostranačka utrka

Najveći razvoj u 2026. je da je muški WorldTour sada, u svakom praktičnom smislu, duopol. Među svim 18 WorldTeams, podjela je 10 na Shimano Dura-Ace Di2 i 8 na SRAM Red AXS. Broj Campagnola je nula, i ovo je drugi put u tri godine da je marka isključena, budući da nije imala WorldTeam ni 2024. godine.

Ono što je stvarno pomaknulo tržište u 2026. je nastavak rasta SRAM-a. Nekada daleki treći iza Shimanoa, SRAM je postao ono što Velo naziva "izazivačem vrijedan milijardu dolara." Nekoliko velikih bivših Shimano timova prešlo je na SRAM Red AXS za 2026., uključujući Team Visma | Lease a Bike, EF Education–EasyPost i Decathlon CMA CGM. To nije bila samo promjena sponzora. To je učvrstilo vrh sporta u izravnoj borbi Shimano protiv SRAM-a, bez prostora za trećeg dobavljača.

Za Campagnolo, to je strukturni problem, a ne problem s lošom srećom. Sponzorstvo u WorldTouru je utrka naoružanja. Oprema tima znači potpune grupne setove, duboke zalihe kotača, rezervne dijelove, podršku neutralne usluge i putujuće mehaničare kroz brutalni globalni kalendar, obično uz veliki popust ili besplatno, plus gotovinu na vrhu. Shimano i SRAM to mogu odbiti kao marketinšku liniju protiv poslovanja s komponentama vrijednim milijardama. Marka čiji ukupni promet iznosi desetke milijuna eura ne može podnijeti takvo trošenje iz godine u godinu, a sigurno ne dok gubi novac.

Pomisli na to ovako. U tržištu s dva dobavljača, svaki igrač može podnijeti utrku sponzorstava jer pobjednička vidljivost izravno štiti ogromnu instaliranu bazu. Treći igrač se stegne s obje strane: plaća iste nevjerojatne troškove, ali dobiva samo djelić povrata. Kako su Shimano i SRAM konsolidirali kroz 2026., logika Campagnola koji financira WorldTeam postajala je sve gora.

Brza napomena o točnosti, jer je ovdje bilo nekih glasina. Društvena objava povezana s Campagnolom "Road Index 2026" sugerirala je veze s timovima poput AG2R i UAE. Ignorirajte to. Popisi opreme potvrđeni utrkom ne ostavljaju mjesta za sumnju: UAE Team Emirates vozi Shimano u 2026., a ne Campagnolo. Kada pratite tko vozi što, vjerujte fotografiranim revizijama na dan utrke, a ne promotivnim grafikonima.

Zaključak: 2026. je godina kada je duopol prestao biti trend i postao normalno stanje WorldToura. Campagnolo se ne bori protiv dva rivala za dio kolača. Na najvišoj razini, isključen je iz sobe.

Horizontalna traka ili donut grafikon koji vizualizira raspodjelu grupnog seta za muškarce WorldTour 2026 — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — s nulti segmentom istaknutim u crvenoj boji
Horizontalna traka ili donut grafikon koji vizualizira raspodjelu grupnog seta za muškarce WorldTour 2026 — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — s nulti segmentom istaknutim u crvenoj boji

Raspodjela grupnog seta za muškarce WorldTour 2026: tko vozi što

Najčišći način da se dokaže "nema Campagnola" je jednostavno prikazati cijelu mrežu. Tablica u nastavku sažima pejzaž grupnog seta za muškarce WorldTour 2026, raspodjelu na kojoj se svaka ugledna analiza temelji.

Marka grupnog seta Vrhunska grupa WorldTimovi u 2026 Udjel u mreži
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 10 56%
SRAM Red AXS 8 44%
Campagnolo Super Record Wireless 13 0 0%
Ukupno 18 100%

Izvještaj je jasan: 10 Shimano, 8 SRAM, 0 Campagnolo, među svim 18 WorldTimovima. Za marku s najviše pobjeda na Touru u povijesti, taj nulti u donjem redu je cijela priča u jednoj ćeliji.

Pomaže razumjeti zašto se mreža kreće na način na koji se kreće. Sponzorstvo grupnog seta u profesionalnom biciklizmu je privremeno, ali ne i trajno. Timovi potpisuju višegodišnje ugovore o opskrbi, tako da se mreža ne preuređuje svake sezone. No kada veliki tim dođe u igru, može promijeniti nekoliko mjesta odjednom. Dobici SRAM-a u 2026 (Visma, EF i Decathlon svi prelaze s Shimanoa) upravo su to: nekoliko uglednih ugovora koji mijenjaju vlasnika i vidljivo naginju ravnotežu.

Nekoliko praktičnih napomena o čitanju ovakve mreže:

  • Grupni set, okvir i kotači su odvojena sponzorstva. Tim na Shimano Dura-Ace može koristiti bilo koju od desetak marki okvira i drugog sponzora kotača. Kada pregledavate analizu, držite tri kategorije odvojene. Miješanje je najčešća greška koju obožavatelji čine.
  • Ova tablica prati status WorldTeama. Namjerno izostavlja ProTimove, gdje Campagnolo još uvijek postoji u 2026 (više o tome uskoro).
  • Neutralna usluga nije sponzorstvo. Shimanoovi automobili za neutralnu uslugu na utrkama ne čine svaki tim "Shimano timom." Uvijek provjerite stvarne trkaće bicikle tima.

Strateški zaključak je sljedeći. Mreža koja pokazuje 10/8/0 nije rezultat jedne loše sezone. To je prirodna točka završetka tržišta gdje dva dobavljača imaju razmjere za nastavak kupnje vidljivosti, a treći nema. Tablica je trenutni prikaz, ali trenutni prikaz je godina konsolidacije koja se odjednom pojavljuje. Kada taj nulti postane jasan, ostatak članka je samo objašnjenje iza toga.

Relegacija Cofidisa: kako je posljednji Campy tim ispao

Da biste razumjeli zašto je Campagnolo nestao iz WorldTour-a, morate razumjeti UCI promociju i relegaciju, mehanizam koji tiho odlučuje tko sjedi za stolom na vrhu.

UCI dodjeljuje licence WorldTeam-a u trogodišnjim ciklusima, rangirajući timove prema bodovima prikupljenim tijekom cijelog razdoblja. Za ciklus 2026–2028, bodovna lista koja je bila važna bila je trogodišnja rang lista 2023–2025, a UCI Licencijska komisija dodijelila je 18 muških WorldTeam licenci uglavnom na temelju toga. Završite unutar prvih 18 i bit ćete promovirani ili zadržani; završite izvan i prelazite u ProTeam.

Cofidis je završio na pogrešnoj strani linije. U konačnoj rang listi 2023–2025, Cofidis je zauzeo 19. mjesto, promašivši WorldTour za 397 UCI bodova. Tim koji je uzeo posljednju dostupnu licencu, na 18. mjestu, bio je Uno-X Mobility, norveški tim koji je izbacio Cofidis. Relegacija je potvrđena u izvještaju datiranom 21. listopada 2025, a posljedica je bila trenutna: UCI Licencijska komisija nije odobrila Cofidis (ili Arkéa–B&B Hotels) za WorldTeam licence za 2026, registrirajući oboje umjesto toga kao UCI ProTimove.

Ta razlika od 397 bodova je ključ cijele priče. Zatvorite tu razliku (pobjeda na etapi ovdje, jači Grand Tour GC ondje) i Campagnolo još uvijek ima WorldTeam 2026. godine, a ovaj članak ne postoji. Cjelokupna prisutnost brenda u vrhunskom razredu svodi se na rezultate jednog tima tijekom tri sezone, bez ikakvog prostora za pogrešku.

Sada nijansa koju ležerna izvješća obično previdi: ispadanje nije nestanak. ProTeam je još uvijek profesionalni tim. Što je još važnije, Cofidis kao relegirani ProTeam zadržava svoje partnerstvo s Campagnolo i zadržava automatske pozivnice za 2026. Tour de France i svih pet Monumenata. Tako će se Campagnolo bicikli i dalje postavljati na najveće utrke u sportu 2026. godine. Samo neće biti u WorldTeam.

Ako oznake postanu zbunjujuće, evo jednostavnog načina da se razjasni:

  1. Je li tim u top 18 UCI rangiranja? Da znači WorldTeam. Ne znači ProTeam (ili niže).
  2. Ima li tim ugovor o opskrbi s Campagnolo? Cofidis: da. Taj ugovor je preživio ispadanje.
  3. Hoće li se tim pojaviti na Grand Tourovima? Cofidis, kao ProTeam s automatskim pozivnicama, bit će na Touru, tako da će Campagnolo biti vidljiv bez obzira na broj svojih WorldTeamova.

Kombinirajte ta tri i očita kontradikcija se razrješava. Campagnolo nema WorldTeamove, ali ima stvarnu, profesionalnu prisutnost u utrkama. "Niti jedan WorldTour tim ne vozi Campagnolo" je istinito i značajno, ali opisuje licenciranje, a ne nestanak brenda iz profesionalnog biciklizma.

Dijagram toka koji prikazuje logiku UCI promocije/relegacije — trogodišnje rangiranje 2023–2025. koje se pretvara u 18 WorldTeam licenci, s Cofidisom na 19. mjestu (-397 bodova iza Uno-X na 18. mjestu) grana se prema "ProTeam, zadržava Campagnolo + automatsku pozivnicu za Tour"
Dijagram toka koji prikazuje logiku UCI promocije/relegacije — trogodišnje rangiranje 2023–2025. koje se pretvara u 18 WorldTeam licenci, s Cofidisom na 19. mjestu (-397 bodova iza Uno-X na 18. mjestu) grana se prema "ProTeam, zadržava Campagnolo + automatsku pozivnicu za Tour"

Campagnolo nije nestao — samo je degradiran

Čitajući samo naslove WorldTour-a, pomislili biste da je Campagnolo tiho napustio profesionalni biciklizam. Nije. Godine 2026. brend opstaje u pelotonu na ProTeam razini, a postoje dva tima koja vrijedi spomenuti.

Cofidis je još uvijek vodeća prisutnost Campagnola. Kao ProTeam 2026. godine s automatskim pozivnicama za Grand Tour, Cofidis će se natjecati na Tour de France na LOOK 795 Blade RS / 796 Monoblade RS okvirima, koristeći Campagnolo Super Record 13 grupne setove i Campagnolo Bora / Hyperon kotače. To čini Cofidis jedinim timom opremljenim Campagnolo na Touru 2026., jedinim nositeljem trobojne zastave na utrci koju je Campagnolo osvojio više nego bilo koji drugi proizvođač komponenti.

Bardiani CSF, dugogodišnji talijanski ProTeam, je druga preostala ekipa. Za 2026. Giro d'Italia, tim je predstavio posebnu ediciju De Rosa 70 "Ogni Maggio" (otkrivena 5. svibnja 2026.), izgrađenu oko Campagnolo Super Record Wireless 13-brzinskih grupnih setova i Bora Ultra WTO kotača. Talijanski brend, talijanski proizvođač okvira i talijanski grupni set na talijanskom Grand Touru. Kao posljednje utvrde, to je prikladno.

Stvar koja zbunjuje ljude je razlika između tri termina koja zvuče slično:

Termin Što znači Campagnolo u 2026.
WorldTeam licenca Status u top-18 UCI; obavezno sudjelovanje na svim vrhunskim utrkama Nema
ProTeam Licenca drugog razreda; može zaraditi ili biti pozvan na velike utrke Cofidis, Bardiani CSF
Sudjelovanje na događaju Stvarno natjecanje na određenom događaju (putem licence ili pozivnice) Tour (Cofidis), Giro (Bardiani CSF)

Pročitajte desnu kolumnu i sve će se posložiti. Campagnolo nema nijednu WorldTeam licencu, ali ima dva ProTeama i aktivne nastupe na Touru i Giru. Brend je na utrkama. Samo nije na popisu WorldTeam-a.

To je također razlog zašto je pitanje "je li Campagnolo još uvijek u profesionalnom biciklizmu?" pogrešno. Iskrena verzija je uža i zanimljivija: Campagnolo je degradiran s WorldTour-a, a ne izbrisan iz sporta. Njihovi bicikli će se i dalje pojavljivati na prijenosima Grand Tour-a, i dalje će se voziti uz alpske prijevoje, i dalje će se nalaziti u foto galerijama s dana utrke, samo pod zastavom ProTeam-a umjesto WorldTeam-a.

Još jedna točna zaštita, budući da se stalno pojavljuje: ako vidite tvrdnju da Campagnolo oprema WorldTeam 2026. godine, provjerite popis opreme potvrđene na utrci prije nego što joj povjerujete. Pravi profesionalni trag marke 2026. godine su Cofidis i Bardiani CSF na razini ProTeam-a. To je to.

Desetljeće opadanja: Campagnolo-ove WorldTour ekipe, 2021. do 2026.

2026. godina nije se pojavila preko noći. Ako razložite broj po godinama, putanja je teško promašiti: stalna erozija s jednim kratkotrajnim oporavkom u sredini.

Sezona WorldTour ekipe na Campagnolu Primjer ekipe(e) Napomena
2021 4 (više) Movistar prelazi na SRAM eTap AXS
2023 1 AG2R Citroën Ostala samo jedna zastava
2024 0 Prva potpuna odsutnost iz WorldTour-a
2025 1 Cofidis Kratki povratak jedne ekipe
2026 0 Druga odsutnost u tri godine

Oblik te tablice govori bolje od paragrafa: 4 → 1 → 0 → 1 → 0. Marka koja je opskrbljivala četiri WorldTour ekipe još 2021. sada ne opskrbljuje nijednu, uz nekoliko kratkih povrataka jedne ekipe na putu prema dolje. Gledajući unatrag, sezona 2025. za Cofidis izgleda manje kao oporavak, a više kao odgoda izvršenja, poništena u trenutku kada je onih 397 bodova nestalo.

Grafikon koji prikazuje broj Campagnolo-ovih WorldTour ekipa od 2021. do 2026. (4 → 1 → 0 → 1 → 0), s oznakama za ključne odlazeće ekipe — Movistar na SRAM 2021. i relegaciju Cofidis-a 2026.
Grafikon koji prikazuje broj Campagnolo-ovih WorldTour ekipa od 2021. do 2026. (4 → 1 → 0 → 1 → 0), s oznakama za ključne odlazeće ekipe — Movistar na SRAM 2021. i relegaciju Cofidis-a 2026.

Iza brojeva stoje neka stvarno značajna odlaska, a oni bole zbog onih koji su otišli.

  • Movistar, jedan od najpoznatijih partnera Campagnola i tim nasljedstva Induraina, Valverdea i Quintane, prešao je na SRAM eTap AXS za sezonu 2021. Gubitak partnera s tolikom poviješću na Touru bio je prekretnica. To je signaliziralo da čak ni najlojalniji odnosi Campagnola više nisu sigurni.
  • Lotto-Soudal prešao je s Campagnola na Shimano Dura-Ace oko 2018.–2019., još jedan dugogodišnji odnos koji je progutan od duopola.

Svaka dezintegracija olakšala je sljedeću. Manje WorldTour ekipa znači manje vidljivosti na dan utrke, što slabi marketinški slučaj za sljedeće obnavljanje, što ostavlja marku da se oslanja na sve manji broj partnera, sve dok relegacija jedne ekipe ne može poništiti cijelu prisutnost u WorldTour-u jednim potezom. To je zamka u koju je Campagnolo upao. Do 2025. godine cijeli vrh marke visio je o rezultatima jedne ekipe, a u trogodišnjem rangiranju, jedna ekipa je krhka stvar na koju se osloniti.

Važno je naglasiti: ovo je komercijalno opadanje, a ne tehničko. Campagnolo nije izgubio ekipe jer su njegovi grupni setovi prestali raditi. Super Record je cijelo vrijeme ostao cijenjen, lijepo projektiran sustav. Ekipe su odlazile zbog boljih komercijalnih uvjeta, dubljih allotmenta besplatnih proizvoda i gravitacijske privlačnosti dva dobavljača koji su jednostavno mogli nadmašiti Campagnolo u podršci. Gornja tablica je priča o sponzorstvu, a ne priča o performansama, i ta razlika je jako važna kada dođemo do toga je li oprema još uvijek vrijedna kupnje.

Pratite novac: zašto se ovo stvarno dogodilo

Uklonite utrkivanje i pravi motor ove priče je bilanca. Campagnoloov izlazak iz WorldToura rezultat je ozbiljne financijske krize u Vicenzi.

Glavne brojke su oštre. Campagnolo je zabilježio gubitke veće od 24 milijuna € tijekom 2023.–2025. (prema financijskim izvještajima do 31. svibnja 2025.). Najgora godina bila je 2024.: prihodi su pali 39% u odnosu na prethodnu godinu, što je rezultiralo operativnim gubitkom od otprilike 15 milijuna € u toj jednoj godini. Pad prihoda od 39% nije mala stvar. To je vrsta opadanja koja zahtijeva strukturne promjene, a to se i dogodilo.

Ta promjena oblikovala se kao plan restrukturiranja. Sjedište u Vicenzi zapošljava oko 300 ljudi, a široko izvještavani plan iz kasne 2025. godine predviđao je smanjenje otprilike 120 radnih mjesta, oko 40% osoblja. Ta brojka, razumljivo, postala je zastrašujuća naslovna vijest: poznati talijanski proizvođač spreman otpustiti gotovo polovicu svoje radne snage.

Evo nijanse koju je mnogo izvještaja propustilo ili pogrešno shvatilo, a koja mijenja ton cijele priče. Campagnolo je kasnije postigao dogovor s sindikatima temeljen na "ugovoru o solidarnosti," aranžmanu o dijeljenju troškova i smanjenju radnih sati, te je rekao da je dogovor "jasno isključivao bilo kakve oblike otpuštanja." Dakle, plan o otpuštanju 40% bio je prijedlog koji je na kraju izbjegnut, a ne krvoproliće koje se dogodilo. Ako iz ovog članka uzmete samo jedan precizan podatak, neka to bude ovaj: otpuštanja su bila predložena i izbjegnuta, a ne masovno otpuštanje koje se dogodilo.

Oko financija nalazi se jasna strateška promjena. BikeRadar ističe da se Campagnolo repozicionirao kao "sportski luksuz" brand, nakon što je u velikoj mjeri napustio ulazni i srednji segment ceste gdje je volumen (i veliki dio izgubljenih prihoda) nekada bio prisutan. Novi industrijski plan signalizira namjeru ponovnog ulaska u niže razrede, a lansiranje Record 13 prvi je konkretan znak toga, no nedavna orijentacija bila je neosporno usmjerena prema višem tržištu i nižem volumenu.

Uzimajući sve u obzir, izlazak iz WorldToura izgleda manje kao sportska odluka, a više kao financijska neizbježnost:

  1. Prihodi se urušavaju (−39% u 2024.), dijelom zato što je brand odustao od volumena srednjeg segmenta.
  2. Gubici se povećavaju (24M+ € tijekom tri godine), što je prisililo na plan restrukturiranja.
  3. Diskrecijska potrošnja se smanjuje, a malo toga je diskrecijsko ili skuplje od financiranja WorldTour tima u utrci s dva dobavljača.
  4. Jedini preostali tim (Cofidis) biva degradiran, a nema financijske apetita ili komercijalne logike za potragom za zamjenskim WorldTeam ugovorom.

Strukturna stvarnost ispod svega toga: Campagnoloov promet od desetaka milijuna eura blijedi u usporedbi s Shimanoovim multi-milijarderskim poslovanjem s biciklističkim komponentama i razmjerom privatno držanog SRAM-a. Po vrijednosti, Campagnolo drži samo nisku jednocifrenu tržišnu udio globalnog tržišta grupnih komponenti. Ne možete pobijediti u utrci za sponzorstvo iz te pozicije dok gubite novac, pa prestanete s tim i usmjerite novac gdje bi se zapravo mogao obnoviti posao: proizvodi i marža.

Dvo-panelna financijska infografika — lijevi panel je stupčasti grafikon Campagnoloovog pada prihoda od ~39% i ~€15M operativnog gubitka u 2024. / €24M+ kumulativnih gubitaka 2023.–2025.; desni panel je usporedba razmjera koja prikazuje promet Campagnoloa od desetaka milijuna u usporedbi s Shimanoovim multi-milijarderskim poslovanjem s komponentama
Dvo-panelna financijska infografika — lijevi panel je stupčasti grafikon Campagnoloovog pada prihoda od ~39% i ~€15M operativnog gubitka u 2024. / €24M+ kumulativnih gubitaka 2023.–2025.; desni panel je usporedba razmjera koja prikazuje promet Campagnoloa od desetaka milijuna u usporedbi s Shimanoovim multi-milijarderskim poslovanjem s komponentama

Nasljeđe koje čini izlazak bolnim

Da biste razumjeli zašto "Campagnolo odsutan iz WorldToura" predstavlja pravu priču umjesto fusnote u specifikacijama, morate razumjeti što brand jest. Ovo nije generički dobavljač komponenti koji ima lošu godinu. To je možda najhistorijski važnije ime u sportu.

Priča o podrijetlu je mit koji bi druge marke ubile da ga izmislile. Campagnolo je osnovan 1933. godine u Vicenzi, Italija, od strane Tullia Campagnola, bivšeg vozača. Legenda: boreći se da odvrati smrznute matice na prevoju Croce d'Aune u Dolomitima tijekom utrke, Tullio s ukočenim prstima smislio je brži način za otpuštanje kotača. Ta frustracija postala je brzo otpuštanje osovine (patentirano oko 1930. godine), mehanizam toliko osnovni da praktički svaki bicikl na zemlji, svake marke, još uvijek koristi Tulliovu ideju danas.

Ilustrirana vremenska linija značajnih inovacija Campagnola — osnivanje 1933. u Vicenzi, brzo otpuštanje osovine rođeno na prevoju Croce d'Aune, Cambio Corsa, i 1966. Nuovo Record paralelogram mjenjač — završava s "43 pobjede na Touru, posljednja 2020."
Ilustrirana vremenska linija značajnih inovacija Campagnola — osnivanje 1933. u Vicenzi, brzo otpuštanje osovine rođeno na prevoju Croce d'Aune, Cambio Corsa, i 1966. Nuovo Record paralelogram mjenjač — završava s "43 pobjede na Touru, posljednja 2020."

Popis "prvih" Campagnola izgleda kao nastavni plan o tome kako je moderni bicikl nastao:

  • brzo otpuštanje središta i osovine, izum koji je sve započeo.
  • Cambio Corsa sustav prebacivanja, rješenje s više brzina koje je bilo rano i veličanstveno mehaničko.
  • Nuovo Record paralelogram mjenjač (1966), dizajn paralelograma koji čini osnovu praktički svakog modernog mjenjača, uključujući Shimano i SRAM.

Tu je i palmarès. Campagnolo grupe čine otprilike 43 ukupne pobjede na Tour de France, najviše od svih proizvođača komponenti. Caka, i razlog zašto 2026. godina boli na način na koji boli, je datum na najnovijoj pobjedi: 2020, Tadej Pogačar na Super Record EPS-u. Marka koja je osvojila više žutih majica od ikoga nije okusila pobjedu na Touru u pola desetljeća, a sada ne opskrbljuje nijednu ekipu koja bi mogla donijeti jednu.

Priča o vlasništvu dodaje posljednju, vrlo ljudsku dimenziju. Campagnolo je još uvijek privatno vlasništvo, obiteljski kontrolirana tvrtka, koju vodi Valentino Campagnolo, Tulliov sin. Pravi obiteljski posao koji nosi ime staro više od 90 godina, što je dio razloga zašto su financijski problemi i naslov "40% otkaza" toliko snažno pogodili svijet biciklizma. Navodno postoje i mali vanjski udjeli u vlasništvu poznatih imena uključujući LeBrona Jamesa i zvijezdu ciklokrosa i ceste Mathieua van der Poela, što ukazuje na to koliko kulturnog ugleda marka još uvijek nosi, čak i dok je njezina prisutnost u WorldTouru isparila.

Evo zašto je sve to bitno i nije digresija. Kada Shimano izgubi ekipu, to je poslovna vijest. Kada Campagnolo (izumitelj brzog otpuštanja, paralelogram mjenjača i najuspješnijeg grupe u povijesti Toura) ne ima nijednu WorldTour ekipu, to izgleda kao baštinska marka koja se povlači s glavne pozornice. Ta emocionalna težina je upravo razlog zašto je odsutnost 2026. postala priča koja vrijedi ispričati, i zašto je "umire li Campagnolo?" postalo pravo pitanje umjesto neozbiljnog.

Je li Campagnolo još uvijek vrijedan kupnje u 2026.? Super Record 13, Record 13 i cijena u odnosu na konkurenciju

Za većinu čitatelja, drama WorldTour-a na kraju se vraća na praktično pitanje: ako posjedujem Campagnolo, ili sam u iskušenju da ga kupim, trebaju li me brinuti problemi marke? Umirujući odgovor je da proizvod strana izgleda daleko zdravije od strane sponzorstava, a 2026. godina zapravo je značajna godina za proizvode.

Dva nedavna lansiranja definiraju trenutnu ponudu. Super Record Wireless 13, Campagnolov prvi 13-brzinski bežični cestovni sklop, lansiran je u lipnju 2025.. To je halo proizvod: 2,445 g (lakši od 2,520 g prethodne 12-brzinske verzije), otprilike 750 km baterije po punjenju (potpuno punjenje za otprilike sat vremena, 90% za oko 45 minuta), s kasetama od 10-29 do 11-36 i povratkom Campagnolove omiljene palice za prebacivanje. Preporučena maloprodajna cijena iznosi oko €4,300 bez mjerača snage; cijene u SAD-u izvještavaju se oko $5,065 za 2×13 All-Road konfiguraciju i $3,975 za 1×13 Road verziju.

U travnju 2026. došao je strateški važan: Record 13, jeftinija 13-brzina grupa na istoj bežičnoj platformi, počevši od €2,699 (2×13 Cesta). To je Campagnolo koji pokušava povratiti srednji razred koji je napustio, prvi konkretni dokaz da je industrijski plan "ponovnog ulaska u niže razrede" više od priče.

Evo kako se trenutni vodeći model i nova opcija vrijednosti uspoređuju s konkurencijom:

Grupa Pokretanje Brzine Približna cijena Težina Napomene
Campagnolo Super Record Wireless 13 Jun 2025 2×13 ~€4,300 / ~$5,065 (All-Road) 2,445 g Halo grupa; thumb shifter; ~750 km baterija
Campagnolo Record 13 Apr 2026 1×/2×13 od €2,699 +208–342 g vs SR Ista platforma, jeftiniji materijali/finish
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 2×12 ~£3,649–£3,999 (distributer) Utemeljeni WorldTour benchmark
SRAM Red AXS 2×12 ~$4,800 (kit) Usponi WorldTour izazivača

Nekoliko napomena o toj cijeni: miješa MSRP i cijene distributera po regijama, pa to tretirajte kao smjernicu, a ne kao izravno uspoređivanje. No slika je dovoljno jasna. Super Record 13 je na premium kraju, a Record 13 ga namjerno podcjenjuje kako bi proširio pristup.

Grafikon usporedbe Campagnolo Super Record 13 vs Record 13 vs Shimano Dura-Ace Di2 vs SRAM Red AXS, prikazujući približnu cijenu u odnosu na težinu, s vizualno naglašenom poveznicom između dviju Campagnolo grupa

Ono što odvaja Record 13 od Super Record 13 vrijedi znati. Dijele istu arhitekturu mjenjača, ergonomiju, bateriju i široku međusobnu kompatibilnost, tako da funkcionalno mjenjaju i koče na isti način. Razlike su u materijalima i završnoj obradi: Record 13 koristi spindel od nehrđajućeg čelika umjesto titana i uključuje manje obrade, što dodaje otprilike 208–342 g ovisno o konfiguraciji. Plaćate za grame i sjaj, a ne za performanse. (Mjerač snage dodaje oko €600 na Record liniji.)

Sad imamo pravi okvir odluke za kupca, jer "isplati li se?" ovisi isključivo o tome što cijenite:

  1. Želite najlakšu, najizvrsniju cestovnu grupu i budžet nije ograničenjeSuper Record Wireless 13. To je halo, i potpuno je nov (2025).
  2. Volite Campagnolo osjećaj, ali želite razumnu cijenuRecord 13 (od €2,699). Isti mjenjač, umjereno povećanje težine, stotine ušteđenih.
  3. Brinete se o dugoročnoj podršci i dijelovima → ovo je stvarna briga, a ne pobjede na utrkama. Novi proizvod se aktivno isporučuje i međusobno je kompatibilan, tako da ovo nije samo marka za održavanje. No, manja tvrtka znači da biste trebali provjeriti podršku distributera i dostupnost dijelova u vašoj regiji prije nego što se obavežete.
  4. Preprodaja vam je najvažnija → uzmite u obzir da manji udio Campagnola može značiti tanje tržište polovnih dijelova nego Shimano ili SRAM. Kupujte jer to volite, a ne kao investiciju.

Iskrena suština: odsutnost WorldTour timova gotovo ništa ne govori o tome je li oprema dobra ili podrživa. To je uvijek bila komercijalna priča. S dva lansiranja 13-brzinskih grupa u dvanaest mjeseci i namjernim povratkom u srednji razred, Campagnolo se ponaša kao tvrtka koja ulaže u proizvod, što je, za vlasnika, signal koji zapravo ima značaj.

Često postavljana pitanja

Koje 2026. muške WorldTour momčadi koriste Campagnolo? Nema. Sve 18 muških WorldTeams koristi ili Shimano Dura-Ace Di2 ili SRAM Red AXS, raspoređeno 10 Shimano / 8 SRAM. Campagnolo ne oprema niti jednu WorldTeam momčad 2026. godine, drugi put u tri godine (također je bio odsutan 2024.).

Je li Cofidis degradiran, i zašto je to važno za Campagnolo? Da. Cofidis je završio na 19. mjestu u konačnom 2023–2025 UCI trogodišnjem poretku, promašivši WorldTour cut za 397 bodova (Uno-X Mobility je preuzeo posljednju licencu, na 18. mjestu), i registriran je kao UCI ProTeam za 2026. godinu. Budući da je Cofidis bio jedina WorldTour momčad Campagnola 2025., njegova degradacija je potpuno izbacila Campagnolo iz najvišeg razreda.

Je li Campagnolo još uvijek u profesionalnom pelotonu 2026. godine? Da, na ProTeam razini. Cofidis sudjeluje na Tour de Franceu na LOOK okvirima s Super Record 13 i Bora/Hyperon kotačima (jedina Campagnolo momčad na Touru 2026.), a Bardiani CSF vozi De Rosa 70 "Ogni Maggio" s Super Record Wireless 13 na Giro d'Italia. Tako da je Campagnolo prisutan na Grand Tours, samo ne u WorldTeam-u.

Hoće li Campagnolo propasti? Ne, kako stvari stoje. Brand je zabilježio €24M+ gubitaka (2023–2025) s otprilike 39% pada prihoda u 2024., a plan iz kasne 2025. predložio je smanjenje otprilike 40% od svoje ~300-člane radne snage u Vicenzi. No, Campagnolo je postigao sindikalni "ugovor o solidarnosti" koji je izbjegao formalna otpuštanja, i još uvijek lansira nove proizvode. Ovo je bolna restrukturacija, a ne zatvaranje.

Koliko Tour de France pobjeda ima Campagnolo, i kada je bila posljednja? Otprilike 43 ukupne GC pobjede, više od bilo kojeg drugog proizvođača grupnog seta. Najnovija je bila 2020. (Tadej Pogačar, UAE Team Emirates, na Super Record EPS-u).

Koliko košta Super Record 13 u usporedbi sa Shimano Dura-Ace i SRAM Red? Campagnolo Super Record Wireless 13 košta oko €4,300 MSRP (≈$5,065 za 2×13 All-Road konfiguraciju). Za usporedbu, Shimano Dura-Ace Di2 R9200 se kreće otprilike £3,649–£3,999 kod britanskih trgovaca, a SRAM Red AXS kit je bio naveden oko $4,800. Jeftiniji Campagnolo Record 13 počinje od €2,699. Imajte na umu da se ovdje miješaju MSRP i cijene trgovaca, pa ih tretirajte kao smjernice.

Je li Campagnolo još uvijek vrijedan kupnje 2026. godine? Za pravog kupca, da. Performanse prebacivanja su izvrsne, dva nova 13-brzina grupe (Super Record 13 u 2025., Record 13 u 2026.) pokazuju aktivna ulaganja, a dijelovi su međusobno kompatibilni. Prave stvari koje treba razmotriti su podrška trgovaca i dostupnost dijelova u vašem području i potencijalno tanja tržišta preprodaje od Shimano ili SRAM-a, a ne nedostatak WorldTour momčadi, što je komercijalna priča, a ne kvalitativna.

Hoće li se Campagnolo vratiti u WorldTour? Nema potvrđenog dogovora o povratku. Partnerstvo s Cofidisom nastavlja se na ProTeam razini, a svaki povratak u WorldTour ovisit će o budućem ciklusu UCI licenci te financijskom oporavku i strateškoj apetitu Campagnola. S obzirom na preusmjerenje prema "sportskoj luksuznosti" i troškovima utrke za sponzorstvo, povratak u bliskoj budućnosti izgleda malo vjerojatan. No, vrata nisu formalno zatvorena.

Zaključak: povlačenje ili reinvencija?

Što zapravo znači "niti jedna 2026. WorldTour momčad ne koristi Campagnolo"? Kada se sve skupi, odgovor ima slojeve. Neposredni uzrok je mehanički: Cofidis, jedina WorldTeam momčad branda, izgubio je bitku za trogodišnji poredak za 397 bodova i degradiran je. Osnovni uzrok je financijski: €24M+ gubitaka, kolaps prihoda od 39%, i restrukturiranje koje je učinilo financiranje WorldTour momčadi u utrci Shimano-SRAM neodrživim. A dublji uzrok je strateški: namjerno preusmjerenje prema "sportskoj luksuznosti" i daleko od tržišta volumenskog utrkivanja koje je brand nekada posjedovao.

Ključna stvar koju treba zadržati je da ništa od ovoga nije presuda o proizvodu. Campagnolo je izumio brzi ispuštanje i moderni mjenjač, osvojio više Toura nego itko, i upravo je isporučio dva potpuno nova 13-brzina bežična seta u razmaku od godine, uključujući Record 13, namjeran povratak prema srednjem rangu koji je napustio. Tvrtka u pravom slobodnom padu ne pokreće novu platformu usmjerenu na širenje svoje baze kupaca.

To je otvoreno pitanje koje nam 2026. ostavlja. Danas, butik, obiteljski vođen, luksuzni Campagnolo čita se na dva načina. Jedan je povlačenje: nekada dominantni dobavljač izbačen iz vrhunskog segmenta, okupljajući se oko bogate niše. Drugi je reinventiranje: naslijeđeni brend koji zamjenjuje masovno tržište za maržu, identitet i opstanak, zadovoljan time da bude izbor poznavatelja, a ne zadani izbor pelotona. Raspored 2026. WorldTour-a govori prvu priču. Plan proizvoda nagovještava drugu. Koji će pobijediti neće se odlučiti na cesti u srpnju. Bit će odlučeno na bilanci u Vicenzi.


Vozi u RydeCruz — performansne biciklističke majice od prozračnog Bamboo BreathTech materijala, besplatna dostava širom svijeta.

Pogledaj sve majice →

POVEZANI ČLANCI