Pogacar vs Vingegaard 2026: Može li ruta Toura konačno pobijediti Tadeja?

Pogacar vs Vingegaard 2026: Can the Tour Route Finally Beat Tadej?

Pogacar vs Vingegaard 2026: Može li ruta Toura konačno pobijediti Tadeja?

Šest godina u rivalstvu koje je definiralo moderni biciklizam, zanimljivo pitanje više nije tko su ova dva vozača. Riječ je o tome može li išta što ostaje na kalendaru zapravo zaustaviti Tadeja Pogacara. Evo najnovijeg, podacima potkrijepljenog pregleda o Pogacar vs Vingegaard 2026 koji mogu sastaviti uoči 4. srpnja Grand Depart-a u Barceloni: margine u izravnom okršaju, razrada rute po etapama, forma u lipnju i trenutne kvote, sve to uzeto u obzir u jednu iskrenu presudu. Nakon što je Pogacar u 2025. godini ostvario prednost od 4 minute i 24 sekunde nad Jonasom Vingegaardom, ruta 2026. godine najbolji je dokaz da Danac još uvijek ima šanse. To je namjerno Prudhommeovo "crescendo" koje završava s prvim uzastopnim Alpe d'Huez dvostrukim.

Ključne informacije

- Pogacar je favorit s kvotom od otprilike 1.70–1.85 (implied win probability iznad 55%); Vingegaard je oko 4.0–5.0.

- Ruta 2026. je namjerno teža: 5 završetaka na vrhu, samo jedan 26 km pojedinačni kronometar, i brutalni završni tjedan koji kulminira na Alpe d'Huez dva puta.

- Pogacar je osvojio 4 Toura; Vingegaard 2. Vingegaard nikada nije završio niže od drugog mjesta u pet pokušaja.

- Vingegaard dolazi nakon pobjede na Giro d'Italia (kockanje Giro-Tour); Pogacar dolazi nakon dominantnog Tour de Suisse govoreći "Rekao bih da sam ja jači."

- Wout van Aert je ozlijeđen, što predstavlja stvaran udarac Vingegaardovoj podršci na ravnim i vjetrovitim danima.

- Ruta daje Vingegaardu teoretsku priliku; forma i tržište još uvijek govore u korist Tadeja.

Jasna usporedba Tadeja Pogacara i Jonasa Vingegaarda koja prikazuje pobjede na Tour de Franceu (4 naspram 2), godine osvajanja i kvote za 2026, stilizirano kao sportska karta za izravni okršaj
Jasna usporedba Tadeja Pogacara i Jonasa Vingegaarda koja prikazuje pobjede na Tour de Franceu (4 naspram 2), godine osvajanja i kvote za 2026, stilizirano kao sportska karta za izravni okršaj

Šest godina, jedno pitanje

Svake srpnja od 2021. godine Tour de France svodi se na ista dva čovjeka, a svake srpnja isto pitanje postaje oštrije: može li ruta, umor ili konkurencija konačno pobijediti Tadeja Pogacara? Izdanje 2026. godine je 113. Tour, koji se održava od 4. do 26. srpnja od Barcelone do Pariza, i izgleda kao da je gotovo namjerno izgrađeno da bude najteža moguća ispitivanja njegove dominacije. Direktor utrke Christian Prudhomme nazvao je rutu "crescendo," naglašavajući Pireneje i ostavljajući najteže planine za završni tjedan koji završava s Alpe d'Huez na uzastopnim danima.

Ta dizajn je važan zbog načina na koji je 2025. završila. Pogacar nije samo pobijedio. Pobijedio je s 4:24 prednosti ispred Vingegaarda, dok je Florian Lipowitz bio daleki treći s +11:00. Razlika koja se nekada mjerila u sekundama (Pogacar je pobijedio Rogliča s 0:59 2020. godine) ponovno se otvorila u minute. Na papiru, rivalstvo izgleda riješeno.

Ali "na papiru" je upravo ono što je ruta 2026. sagrađena da poremeti. Pogacar juri za rekordnim petim naslovom na Touru, što bi ga izjednačilo s Eddijem Merckxom, Bernardom Hinaultom, Jacquesom Anquetilom i Miguelom Indurainom. Vingegaard, s druge strane, jedini je čovjek koji ga je ovdje zapravo pobijedio, i to dvaput, u najboljoj ne-Tour sezoni svoje karijere. Moja teza je jednostavna, i mislim da je iskrena: ruta daje Vingegaardu bolju pozornicu za pokušaj nego što knjiga forme zaslužuje. No, pobijediti ovu verziju Pogacara zahtijeva gotovo savršenu regeneraciju i pravi Tadejov slom, a nijedno od toga nije način na koji se kladiti.

Izravni okršaj: što zapis zapravo kaže

Počnite s osnovom, jer mitologija rivalstva nadmašuje njegovu aritmetiku. U modernoj eri Pogacar je osvojio četiri Toura (2020, 2021, 2024, 2025) i Vingegaard dva (2022, 2023). Susreli su se šest godina zaredom, a u tim izravnim Tourovima Pogacar drži 4–2 prednost. Evo dijela koji ljudi zaboravljaju: Vingegaard nikada nije završio niže od drugog u pet nastupa na Touru. Ovo nije natjecatelj s jednim udarcem. On je drugi najbolji vozač Grand Toura svoje generacije, točka.

Margine pričaju pravu priču, a one se drastično mijenjaju ovisno o ruti i godini:

Godina Pobjednik Drugoplasirani Finalna GC margina
2020 Pogacar Roglic 0:59
2021 Pogacar Vingegaard 5:20
2022 Vingegaard Pogacar 2:43
2023 Vingegaard Pogacar 7:29
2024 Pogacar Vingegaard 6:17
2025 Pogacar Vingegaard 4:24

Pročitajte tu tablicu od vrha do dna i obrazac iskače: kada bilo koji od njih pobijedi, obično pobijedi velikom razlikom. Napetih 0:59 iz 2020. (protiv Rogliča, a ne Vingegaarda) izuzetak je. Otkako su ova dvojica počela razmjenjivati žutu majicu, najbliži završetak između njih bio je Vingegaardov 2:43 2022. godine, a tri od njih šest dvoboja odlučena su s više od četiri minute razlike.

Što zapravo zapis kaže? Ovo je natjecanje između dva čovjeka gdje gubitnik obično biva odlučno poražen, a ne tijesno. To ide u oba smjera. To znači da je Vingegaard razbio Pogacara na minute prije, posebno 7:29 iz 2023. godine. Također znači da rezultat iz 2025. nije bio slučajnost ili loš dan. Razlika od 4:24 je strukturna, a ne pukotina. Da bi Vingegaard preokrenuo scenarij 2026., ne treba mu nekoliko sekundi. Treba mu nekoliko minuta, a jedino mjesto gdje ih može pronaći je u planinama.

Grafikon koji vizualizira konačne GC margine između Pogacara i Vingegaarda od 2020. do 2025., s trakama iznad/ispod središnje linije kako bi se prikazalo koji je vozač pobijedio svake godine i koliko

Što je novo u 2026: ruta, forma, umor

Tri stvari su se promijenile otkako su se ova dvojica posljednji put susrela, a svaka od njih malo mijenja izglede. Smatrajte ovo vašim "što je zapravo drugačije ove godine" brifingom.

1. Novi format timske vožnje protiv vremena u prvoj etapi. Tour se otvara ne ravnim sprintom, već timskom vožnjom protiv vremena od 19.7 km u Barceloni, penjući se dvaput na brdo Montjuic. Preokret: TTT 2026. koristi novi format gdje se individualno vrijeme svakog vozača računa za GC, a ne klasično pravilo "četvrtog vozača". To znači da se razlike mogu otvoriti unutar tima, nijedan vođa GC ne može se opustiti, a jaka ekipa može ostvariti stvarnu prednost već na prvi dan. CEO Visma-Lease a Bike javno je kritizirao format, a možete vidjeti zašto, s obzirom na kolektivnu snagu UAE Team Emirates oko Pogacara.

2. Vingegaardov dvostruki kockarski potez Giro-Tour. Vingegaard je već osvojio 2026. Giro d'Italia (8.–31. svibnja), i to ne tijesno: 5:22 ispred Felixa Galla, s pet etapnih pobjeda, čime je kompletirao svoj Grand Tour set. Također je osvojio Paris-Nice s 4:23 (najveća pobjednička razlika u modernoj eri ovog događaja) i Volta a Catalunya. Po svim mjerilima, to je njegova najbolja sezona od 2023. Kocka je u tome što nitko nije iskoristio pobjedu na Giru kao odskočnu dasku za pobjedu na Touru u modernoj eri, a trošak umora dvostrukog nastupa obično najteže pogađa upravo u trećem tjednu kada Vingegaard treba biti najjači.

3. Wout van Aert je van igre. Van Aert je Vingegaardov najvažniji kapetan na cesti u ravnim, prijelaznim i vjetrovitim danima, a propustit će 2026. Tour zbog ozljede. Pao je tijekom treninga, osvojio etapu Dauphinea (sada Tour Auvergne-Rhone-Alpes) s ranom na laktu, a zatim odustao zbog infekcije. Njegovo odsustvo uklanja jedinstvenu šahovsku figuru s Vismaove ploče upravo na etapama gdje Pogacarova UAE može inače diktirati.

A tu je i četvrta stvar, koja nije nova koliko je ominozna: Pogacarova forma. Osigurao je 2026. Tour de Suisse 21. lipnja, pobijedivši u Etapi 1 s više od dvije minute prednosti i u vremenskoj vožnji Etape 4 s 0.31s ispred Mathieua van der Poela, a zatim je rekao da su njegovi testni rezultati pokazali "Rekao bih da sam jači." To nije citat koji izazivač želi pročitati tri tjedna prije.

2026. ruta, dešifrirana

Cijela rasprava ovisi o cesti, pa evo rute na kojoj će se zapravo voditi bitka za GC. 2026. Tour pokriva 3,333 km kroz 21 etapu, s otprilike 54,450 m ukupnog uspona i pet vrhunskih ili visokogorskih završetaka. Postoji točno jedna individualna vremenska vožnja: 26 km valovita ITT u Etapi 16 od Evian-les-Bains do Thonon-les-Bains uz jezero Ženeva, nakon drugog dana odmora. Za rutu ove duljine, to je zapanjujuće malo ravnog vremena vožnje protiv vremena, a to je izuzetno važno (više o tome u nastavku).

Planine dolaze u dva vala. Prvi val su Pireneji, rano. Etapa 3 (Granollers do Les Angles, 196 km) donosi prvi planinski završetak, a Etapa 6 (Pau do Gavarnie-Gedre, 186 km) je prvi pravi test za GC, prelazeći Col d'Aspin (~12 km na 6.5%) i Col du Tourmalet (17.1 km na 7.3%), uspon koji je ranije odlučivao o pobjednicima Toura.

Drugi val je "crescendo" na kraju, i tu će se najvjerojatnije odlučiti pobjednik:

Etapa Završetak / ključni uspon Profil Zašto je to važno
6 Col du Tourmalet 17.1 km @ 7.3% Prva prava selekcija za GC, Pireneji
15 Plateau de Solaison ~11.3 km @ 9% Prvi završetak Toura; strm i selektivan
16 Evian → Thonon ITT 26 km valovito Jedina vremenska vožnja u utrci
19 Alpe d'Huez 21 serpentina; etapa od 128 km Kratki, eksplozivni prvi uspon
20 Alpe d'Huez (kraljevska etapa) 171 km, ~5,600 m uspona Croix de Fer, Telegraphe, Galibier, zatim Alpe preko Sarenne
21 Pariz (Montmartre krug) 130 km, 3x Rue Lepic Kameniti finale; sprint/odbijanje, ne GC

Naslov je Alpe d'Huez double. Etape 19 i 20 završavaju na legendarnom usponu s 21 serpentinom, prvi put od 1979 da Alpe imaju uzastopne završetke na vrhu. Etapa 20 je kraljevska etapa: 171 km s oko 5,600 m uspona (najviše od svih etapa), uključujući Col de la Croix de Fer (~24 km na 5.2%), Col du Telegraphe (~11.9 km na 7.1%) i Col du Galibier (~17.7 km na 6.9%, vrh na 2,642 m) prije konačnog uspona prema Alpe preko strmog Col de Sarenne. Što god GC rekao nakon Etape 18, ovdje se može promijeniti.

An annotated route map of the 2026 Tour de France from Barcelona to Paris, highlighting the five summit finishes (Tourmalet stage, Solaison, Alpe d'Huez x2) and the single Stage 16 individual time trial, with stage numbers and dates
An annotated route map of the 2026 Tour de France from Barcelona to Paris, highlighting the five summit finishes (Tourmalet stage, Solaison, Alpe d'Huez x2) and the single Stage 16 individual time trial, with stage numbers and dates

Koje etape odgovaraju Pogacaru, a koje Vingegaardu

Ovo je srž stvari. Ne "tko je bolji" u apstraktnom smislu, već koje specifične etape 2026. naginju prema kojem vozaču i zašto. Ako mapirate stazu na poznate snage dvojice vozača, slika je bliža nego što kvote sugeriraju, ali se još uvijek naginje na jednu stranu.

Etapa / značajka Profil Prednost Obrazloženje
Etapa 1 TTT (Barcelona) 19.7 km, individualni format Pogacar Kolektivna TT snaga UAE; novi format kažnjava slabije jedinice
Etapa 6 Tourmalet 17.1 km @ 7.3% Izjednačeno / blaga prednost Vingegaardu Duga, stabilna nagibna staza je klasično područje Vingegaarda
Etapa 15 Solaison ~11.3 km @ 9% Pogacar Strm završetak nagrađuje eksplozivne akceleracije
Etapa 16 ITT 26 km valovita Pogacar Trenutni pobjednik TT etape; jedina kronometar etapa u utrci
Etapa 19 Alpe d'Huez 128 km, kratka & oštra Pogacar Kratka, intenzivna utrka odgovara njegovim ponovljivim napadima
Etapa 20 kraljevska etapa 171 km, ~5,600 m, završetak Sarenne Vingegaard Održavanje visinske iscrpljenosti je način na koji je pobijedio 2022–23
Etapa 21 Montmartre 130 km, popločana staza Niti jedan (GC) Dan sprinta/odbijanja; 2025. Van Aert je ovdje otpustio Pogacara

Dva podatka o ruti zaslužuju naglasak, a oba dolaze iznutra Visme. Sportski direktor Grischa Niermann priznao je da ruta "odgovara Pogacaru jednako kao i Vingegaardu," ističući da je jedini stvarno strmi završetak na vrhu Col de Sarenne u Etapi 20, i da je jedan od novih pirenejskih vrhova "uspon od 18 km, 3.5%, tako da će biti teško napraviti razliku." Kada vlastiti tim izazivača priznaje da ruta nije zamka napravljena za njihovog čovjeka, to vam nešto govori.

Evo jednostavno pravilo koje koristim za čitanje svake planinske etape 2026. Ako je završni uspon kratak i strm (Solaisonovih 9%, nagib Sarenne), favorizirajte Pogacarovu eksplozivnu snagu. Ako je dan dug, visok i uključuje više kolova tako da se utrka svodi na nakupljenu visinu i umor, a ne na jednu akceleraciju (kraljevska etapa 20), favorizirajte Vingegaardov dizel. Prema tom pravilu, ruta daje Vingegaardu točno jednu idealnu etapu, kraljevsku etapu, i daje Pogacaru većinu ostalog, uključujući jedinu vremensku vožnju.

Dijagram koji uspoređuje dva profila uspona jedan pored drugog — kratak, strm završetak (Solaison, ~9%) označen kao "odgovara Pogacarovom udarcu" i dugi višednevni uspon (kraljevska etapa 20) označen kao "odgovara Vingegaardovoj izdržljivosti" — ilustrirajući pravilo odluke za kojeg vozača svaka etapa favorizira
Dijagram koji uspoređuje dva profila uspona jedan pored drugog — kratak, strm završetak (Solaison, ~9%) označen kao "odgovara Pogacarovom udarcu" i dugi višednevni uspon (kraljevska etapa 20) označen kao "odgovara Vingegaardovoj izdržljivosti" — ilustrirajući pravilo odluke za kojeg vozača svaka etapa favorizira

Argument ZA rutu koja pobjeđuje Pogacara

Sada ću iskreno iznijeti argumente za Vingegaarda, jer postoji stvaran slučaj i informirani obožavatelj zaslužuje da ga vidi dobro obrazloženog. Evo pozitivnog argumenta, točku po točku.

Planine su na kraju, i to je njegovo područje. Vingegaardove dvije pobjede na Touru temeljene su na superiornosti u trećem tjednu. On je vozač koji postaje jači u odnosu na konkurenciju kako se utrka nastavlja. "Krescendo" ruta koja čuva najteže uspon za Etape 19–20 je, u teoriji, savršeno prilagođena čovjeku koji izdržava umjesto da udari.

Alpe d'Huez dvostruko je točno ono što je prije slomilo Pogacara. Uzastopni završeci na vrhu na ovako teškom usponu, završavajući kraljevsku etapu s 5,600 m vertikale, je kumulativno opterećenje koje je proizvelo Pogacarove najgore dane na Touru 2022. i 2023. Ako postoji slaba točka u njemu, ovo je čekić koji će je najvjerojatnije pronaći.

Njegova forma 2026. je najbolja otkako je zadnji put pobijedio na Touru. Pogledajte sezonu: Paris-Nice s 4:23, Volta a Catalunya, i Giro d'Italia s 5:22 uz pet etapnih pobjeda. Ovo nisu brojevi vozača koji se nada da će se održati. To su brojevi vozača koji pobjeđuju sve što im se nađe na putu s velikim marginama. Motor je nesumnjivo tu.

On ima dokaze. Za razliku od svih drugih imena na startnoj listi, Vingegaard je zapravo pobijedio Pogacara na Touru, i to ne jednom nego dvaput, s 2:43 i 7:29. Ruta 2026., više nego bilo koja od 2023., replicira uvjete tih pobjeda.

Checklist za pozitivni argument, ili što mora ići u korist Vingegaarda:

  • [ ] Stići na prvi dan odmora unutar ~1 minute od Pogacara (ograničiti gubitke na TTT i Solaison)
  • [ ] Preživjeti ITT na Etapi 16 s gubitkom ne većim od ~45 sekundi
  • [ ] Imati Seppa Kussa i Matteoa Jorgensona netaknute i spremne za Alpe
  • [ ] Pokaži nula umora od Gira do drugog dana odmora
  • [ ] Izolirati Pogacara na kraljevskoj etapi 20 i napasti na Sarenne
  • [ ] Pronaći jedan dan kada Pogacar stvarno popusti, ne samo da se povlači

Označite svih šest i Vingegaard pobjeđuje. Problem je u tome što je lista duga, i svaka kutija mora biti označena zeleno.

Argument PROTIV: zašto Tadej vjerojatno još uvijek pobjeđuje

Evo odgovora, i to je jači argument, zbog čega je Pogacar favorit. Negativni argument za Vingegaarda zapravo su četiri teška problema složena jedan na drugi.

Problem jedan: ovaj Pogacar je ispravio stare slabosti. Cijela optimistična teza oslanja se na ranjivost u trećem tjednu i na visokoj nadmorskoj visini. No, kako je Domestique rekao, "ova verzija Pogacara više se ne čini ranjivom na visokoj nadmorskoj visini i na naporima trećeg tjedna." Igračka iz 2022.–23. pobijedila je mlađeg, krhkijeg Pogacara. Rezultati iz 2024. i 2025. (margine pobjede od 6:17 i 4:24) su dokaz da je greška ispravljena.

Problem dva: ruta mu odgovara, a nedostatak TT km šteti konkurenciji. Većina odlučujućih završetaka je kratka i strma, Solaison na 9%, uzbrdica Sarenne, koja nagrađuje Pogacarove prepoznatljive ponavljajuće ubrzanja. A s samo jednim 26 km ITT-om, gotovo da nema ravnog terena za kronometar. To tiho uklanja polugu koju bi više TT-orijentirani rival (kao što je Remco Evenepoel) mogao iskoristiti, i onemogućava bilo kome da povrati minute koje Pogacar uzima na brdima. Stručnjaci Bob Roll i Tejay van Garderen obojica su dali oštar "nitko ne pobjeđuje Pogacara" presudu upravo iz ovog razloga.

Problem tri: UAE štedi vrijeme na prvi dan. Novi individualni Stage 1 TTT nagrađuje najjaču kolektivnu jedinicu, a dubina UAE-a oko Pogacara je najdublja u utrci. Očekujte da će započeti planine već ispred, što znači da Vingegaard mora napasti iz deficita, na terenu koji većinom ne odgovara napadima.

Problem četiri: Giro je rizik od umora, a ne samo oznaka kondicije. ProCyclingUK je istaknuo umor od Gira kao "prvi rizik." Osvojiti trodnevni Grand Tour u svibnju, koliko god dominantno, nosi trošak koji se povijesno pojavljuje u (pogodili ste) trećem tjednu sljedećeg Grand Toura. Dvostruki Alpe d'Huez mogao bi jednako lako otkriti umorne noge Vingegaarda kao i Pogacara.

Dakle, evo stvarne provjere na lošem scenariju. Cijeli put Vingegaarda do pobjede prolazi kroz treći tjedan, a treći tjedan je upravo mjesto gdje (a) Pogacar više ne popušta i (b) umor od Gira najjače udara. Plan treba da se njegova najjača faza poklapa s njegovim najvećim rizikom. To je teška ruka za igrati.

Infografika odluke u dva stupca "bull case vs bear case" koja navodi argumente za pobjedu Vingegaarda s lijeve strane i argumente za zadržavanje Pogacara s desne strane, s presudnom trakom na dnu
Infografika odluke u dva stupca "bull case vs bear case" koja navodi argumente za pobjedu Vingegaarda s lijeve strane i argumente za zadržavanje Pogacara s desne strane, s presudnom trakom na dnu

Koeficijenti i tamni konji

Pratite novac, jer tržište agregira više informacija nego bilo koji pojedinačni stav. Kladionice čine Pogacara favoritom, i to nije ni blizu.

Vozač Koeficijenti (lipanj 2026) Implikirana vjerojatnost pobjede
Tadej Pogacar ~1.70–1.85 >55%
Jonas Vingegaard ~4.0–5.0 ~22%
Remco Evenepoel ~15 ~6%
Almeida / Lipowitz ~18 ~5%
Juan Ayuso ~20 ~5%
Primoz Roglic ~80 ~1%

Za kontekst o tome kako je godina napredovala: snimka iz srpnja 2025 imala je Pogacara još kraćeg na 1.25, s Vingegaardom na 5, Evenepoel 15, Almeida/Lipowitz 18, Ayuso 20 i Roglic 80. Blagi pomak prema Vingegaardu (s ~5.0 prema 4.0) odražava točno ono što je ovaj članak tvrdio. Ruta i njegova forma na Giru pomaknuli su tržište, ali nigdje blizu dovoljno da to postane kovanica za prebacivanje.

Horizontalni stupčasti grafikon impliciranih vjerojatnosti pobjede za 2026. Tour de France GC, prikazuje Pogacara iznad 55% koji dominira nad Vingegaardom na ~22%, s Evenepoelom, Lipowitzom, Almeidom, Ayusom i Roglicem kao malim stupcima, vizualizirajući koliko je tržište klađenja nerazmjerno
Horizontalni stupčasti grafikon impliciranih vjerojatnosti pobjede za 2026. Tour de France GC, prikazuje Pogacara iznad 55% koji dominira nad Vingegaardom na ~22%, s Evenepoelom, Lipowitzom, Almeidom, Ayusom i Roglicem kao malim stupcima, vizualizirajući koliko je tržište klađenja nerazmjerno

Tamni konji, i zašto nijedan od njih trenutno nije pravi GC prijetnja:

  • Remco Evenepoel (~15) je očigledan "treći čovjek", ali gotovo potpuno odsustvo ITT km na ruti oduzima mu njegovu najveću prednost. Na čistom penjanju je korak ispod prva dva tijekom tri tjedna.
  • Florian Lipowitz / Joao Almeida (~18): Lipowitz je bio treći 2025. ali +11:00 zaostaje; Almeida je izvrstan penjač, ali često gubi snagu ili se povlači iz GC borbe. Kandidati za postolje, ne pobjednici.
  • Juan Ayuso (~20): proždrljivi talent, ali nepredvidiv tijekom tri tjedna.
  • Primoz Roglic (~80): presuda tržišta o 36-godišnjaku s dugom poviješću ozljeda je brutalna, ali pravedna.

Zaključak je da je ovo utrka s dva konja s jasnim favoritom i jednim vjerodostojnim izazivačem. Svi ostali se bore za posljednji korak na postolju.

Presuda: može li ruta konačno pobijediti Tadeja?

Vrijeme je da donesem odluku umjesto da se povlačim. Evo mog iskrenog probabilističkog čitanja.

Ruta daje Vingegaardu bolju priliku da to pokuša nego što knjiga forme kaže da zaslužuje. Taj dio je zaista istinit. Kasni crescendo, Alpe d'Huez dvostruko, 5,600 m kraljevska etapa: to su uvjeti pod kojima je pobijedio Pogacara 2022. i 2023., reproducirani vjernije nego u bilo kojoj godini otkako. Ako biste dizajnirali rutu za pobijediti Pogacara, izgradili biste nešto slično ovome. Vingegaardov vlastiti tim priznaje da to ne ide dovoljno daleko, ali ide dalje nego što su 2024. ili 2025. godine.

Ipak, pobijediti ovog Pogacara zahtijeva tri stvari da se usklade odjednom: gotovo savršenu regeneraciju nakon Girosa koji je osvojio s 5:22, rutu koja većinom predaje udarne završetke i jedinu vremensku vožnju njegovom suparniku, i stvaran Tadejev slom od vozača koji je proveo dvije sezone dokazujući da više ne popušta. Složite te vjerojatnosti i dolazite otprilike gdje kladionice stoje: Pogacar je udoban favorit s ~1.70–1.85, Vingegaard je aktivan, ali drugi autsajder oko 4.0–5.0.

Dakle, presuda. Pogacar je pravi favorit za rekordno izjednačavanje petog naslova na Touru, a najvjerojatniji ishod 2026. je još jedna Pogacarova pobjeda mjerena u minutama, a ne sekundama. No, ovo je najbliže pitanje otkako je 2023., a mjesto za gledanje je Etapa 20, kraljevska etapa do Alpe d'Huez preko Sarenne. Ako Vingegaard ikada ponovno želi preokrenuti ovo rivalstvo, ta cesta, oko 24. srpnja, je mjesto gdje se to događa. Kladite se na Pogacara, pratite Vingegaarda i označite kraljevsku etapu crvenom.

Grafika sa sažetkom presude koja prikazuje vjerojatnost težinsku ljestvicu nagnutu prema Pogacaru za rekordno izjednačavanje petog naslova na Touru (izjednačavanje s Merckxom, Hinaultom, Anquetilom, Indurainom), s oznakom na Etapi 20 (kraljevska etapa Alpe d'Huez, ~24. srpnja) označenom kao Vingegaardova jedina najbolja prilika
Grafika sa sažetkom presude koja prikazuje vjerojatnost težinsku ljestvicu nagnutu prema Pogacaru za rekordno izjednačavanje petog naslova na Touru (izjednačavanje s Merckxom, Hinaultom, Anquetilom, Indurainom), s oznakom na Etapi 20 (kraljevska etapa Alpe d'Huez, ~24. srpnja) označenom kao Vingegaardova jedina najbolja prilika

Često postavljana pitanja

Može li Pogacar biti pobijeđen na Tour de France 2026? Teoretski, da, ali on je jasan favorit s otprilike 1.70–1.85 (preko 55% implicirane vjerojatnosti). Ruta s kasnim opterećenjem, Alpe d'Huez dvostruko, i Vingegaardova jaka forma na Girosu daju Dancu pravu priliku, ali Pogacar je pobijedio u četiri od njihovih šest međusobnih Toura i u izdanju 2025. s 4:24. Najvjerojatniji ishod je još jedna Pogacarova pobjeda.

Tko je favorit za Tour de France 2026 i koje su kvote? Tadej Pogacar je favorit s kvotama oko 1.70–1.85. Jonas Vingegaard je drugi favorit s otprilike 4.0–5.0, a Remco Evenepoel slijedi s oko 15, zatim Joao Almeida i Florian Lipowitz blizu 18, Juan Ayuso oko 20, i Primoz Roglic kao dugoročna oklada blizu 80.

Favorizira li ruta 2026. Pogacara ili Vingegaarda? Blizu je kao što kvote sugeriraju, ali naginje prema Pogacaru. Većina odlučujućih završetaka je kratka i strma (Solaison na 9%, uzbrdica Sarenne), što odgovara njegovim eksplozivnim ubrzanjima, a postoji samo jedan 26 km vožnja na vrijeme. Sportski direktor Visme Grischa Niermann priznao je da ruta "odgovara Pogacaru jednako koliko i Vingegaardu." Jedina etapa koja zaista favorizira Vingegaarda je kraljevska etapa 20 do Alpe d'Huez.

Koji je međusobni omjer između Pogacara i Vingegaarda? U modernoj eri, Pogacar je osvojio četiri Toura (2020, 2021, 2024, 2025) i Vingegaard dva (2022, 2023), s prednošću 4–2 u njihovom šestogodišnjem dvoboju. Vingegaard nikada nije završio niže od drugog na Touru. Nedavne razlike: Pogacar s 6:17 u 2024. i 4:24 u 2025.; Vingegaard s 7:29 u 2023. i 2:43 u 2022.

Pomaže li ili šteti Vingegaardu dvostruka pobjeda na Giro-Touru na Touru 2026.? Oba. Pobjeda na 2026. Girou s 5:22 dokazuje da je njegova forma najbolja od 2023., ali trošak umora od pobjede na Grand Touru u svibnju obično se pojavljuje u trećem tjednu sljedećeg, točno gdje je Tour 2026. najteži (dvostruka Alpe d'Huez) i točno gdje Vingegaard treba biti najjači. ProCyclingUK nazvao je umor od dvostruke pobjede "prvim rizikom."

Koje su ključne GC etape Tour de France 2026.? Pratite etapu 6 (Col du Tourmalet, 17.1 km na 7.3%), etapu 15 (Plateau de Solaison, ~11.3 km na 9%, prvi završetak na Touru), etapu 16 (jedina 26 km ITT), i iznad svega etape 19 i 20, uzastopni završeci na Alpe d'Huez, s etapom 20 kao 171 km, ~5,600 m kraljevskom etapom preko Croix de Fer, Telegraphe i Galibier.

Kako novi format timske vožnje na vrijeme u etapi 1 utječe na GC? 19.7 km TTT u Barceloni koristi novi format gdje vrijeme svakog vozača pojedinačno računa za GC, umjesto klasičnog pravila četvrtog vozača koji prolazi kroz cilj. To znači da se razlike mogu otvoriti unutar tima, nijedan vođa GC ne može se sakriti, a jaka ekipa poput Pogacarove UAE može osvojiti vrijeme na prvi dan. CEO Visme javno je kritizirao format.

Hoće li odsutnost Wouta van Aerta naštetiti Vingegaardu? Da, značajno. Van Aert propušta Tour 2026. zbog ozljede, uklanjajući Vingegaardovog najmoćnijeg vojnika na ravnim, prijelaznim i vjetrovitim etapama, upravo onim danima kada Pogacarova UAE može kontrolirati ili napasti. Visma će se osloniti na Seppa Kussa i Matteoa Jorgensona, ali oni ne repliciraju Van Aertovu snagu na svim terenima.

Kada i gdje počinje Tour de France 2026.? Tour de France 2026. (113. izdanje) održava se od 4. do 26. srpnja 2026., počinje s 19.7 km timskom vožnjom na vrijeme u Barceloni, prvi Grand Depart u glavnom gradu Katalonije, i završava na Champs-Elysees u Parizu 26. srpnja, nakon završne etape na Montmartreu s kockastim krugom.


Vozi u RydeCruz — performansne biciklističke majice od prozračnog Bamboo BreathTech materijala, besplatna dostava širom svijeta.

Pregledaj sve majice →

POVEZANI ČLANCI