Tour de France 2026 Bicikli: Što svih 23 profesionalnih timova vozi ovog srpnja

Tour de France 2026 Bikes: What All 23 Pro Teams Are Riding This July

Bicikli na Tour de France 2026: Što svih 23 profesionalne ekipe voze ovog srpnja

Na 4. srpnja 2026. peloton izlazi iz Barcelone na 21-etapu, otprilike 3,330 km dugu utrku do Pariza, a svaki bicikl na toj startnoj liniji košta više od malog automobila. Ovo je jedini vodič koji sam pronašao koji prikazuje svih 23 ekipe na jednom mjestu: točni okviri, grupni setovi, točkovi i gume, velike promjene sponzora koje su se dogodile ove zime, i što to zapravo znači ako želite kupiti dio snova. Ažuriran je za utrku 2026, s pravim cijenama, pravim laboratorijskim brojkama i tehničkom pričom iza najbržih bicikala na svijetu.

Ključne informacije

- 23 ekipe nastupaju 2026. (18 WorldTeams + 5 ProTeams), a polje se dijeli otprilike Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, s TotalEnergies kao jedinom neodređenom.

- Tadej Pogačar brani svoju titulu na radikalnom Colnago Y1Rs aerodinamičkom biciklu, istom stroju na kojem je osvojio četiri etape Toura 2025.

- Velike promjene u 2026: Bahrain Victorious prešao s Meride na Bianchi, EF Education-EasyPost prešao s Shimanoa na SRAM Red AXS, i TotalEnergies prešao s ENVE na Cube, uz pregrupiranje sponzora točkova među pet ekipa.

- Potpuni Tour-spec bicikl sada se prodaje za ~€13,000–€16,000+, svi izgrađeni prema nepromijenjenoj UCI minimalnoj težini od 6.8 kg.

- Priča o vrijednosti 2026. je Van Rysel RCR-F iz Decathlona, pravi WorldTour vodeći model po otprilike polovici cijene svojih rivala.

Tour de France oduvijek je bio pokretna izložba koliko i biciklistička utrka. No 2026. je neobično užurban godina za ljubitelje opreme među nama. Postoji novi aerodinamični superbicikl pod braniteljem naslova, desetogodišnja lojalnost grupnom setu koja se upravo prekinula, budžetska marka koja tiho sramoti etablirane, i najviše očekivani okvir godine koji se još uvijek natječe u neoznačenom kamuflažu. Ako ste gledali Tour 2025. i uhvatili se kako pauzirate prijenos da pitate "što je to?", ovo je vaš referentni vodič.

Počnimo tamo gdje svaka dobra sesija prepoznavanja bicikala treba početi, s punim poljem prikazanim u jednoj tablici.

Pogled na 2026. Tour: glavna usporedna tablica

Evo dijela koji treba označiti. Svaka od 23 ekipe koje sudjeluju na Tour de France 2026, s okvirom, grupnim setom i točkovima u jednom preglednom prikazu. Polje se sastoji od 18 WorldTeams plus 5 ProTeams (wildcard i automatske pozivnice), a španjolski ProTeam Caja Rural dobio je priliku za debi ispred poznatijih imena.

Jedna napomena prije tablice. Nekoliko unosa nosi iskrenu neizvjesnost, i radije bih to naglasio nego nagađao. Grupni set TotalEnergies 2026. još je bio naveden kao TBC (Shimano ili SRAM) u trenutku izvještavanja, a grupni set Decathlona je izvještavan na oba načina. Gdje su istraživanja čvrsta, tablica je čvrsta.

Ekipa Okvir (marka & model) Grupni set Točkovi
UAE Team Emirates-XRG Colnago Y1Rs / V5Rs Shimano Dura-Ace ENVE
Visma–Lease a Bike Cervélo S5 / R5 SRAM Red AXS Rezerviraj
Red Bull–Bora–hansgrohe Specialized Tarmac SL8 SRAM Red AXS Roval
Lidl-Trek Trek Madone SRAM Red AXS Bontrager
INEOS Grenadiers Pinarello Dogma F Shimano Dura-Ace Scope (novi za 2026)
Bahrain Victorious Bianchi (novi za 2026) Shimano Dura-Ace Vision
EF Education-EasyPost Cannondale SRAM Red AXS (novi za 2026) Vision
Soudal Quick-Step Specialized Tarmac Shimano Dura-Ace Roval
Groupama-FDJ Wilier Shimano Dura-Ace Miche Kleos (novi za 2026)
Movistar Canyon Shimano Dura-Ace DT Swiss
Lotto-Intermarché Cube SRAM OQUO (novi za 2026)
Alpecin-Deceuninck Canyon Shimano Dura-Ace Shimano kotači (novi za 2026)
Cofidis Look 795 Blade RS Campagnolo Super Record Campagnolo Bora
Astana Wilier Shimano Dura-Ace Corima
Picnic PostNL Scott Shimano Dura-Ace Ursus (novi za 2026)
Arkéa-B&B Hotels Bianchi SRAM Vision
Decathlon-AG2R Van Rysel RCR-F SRAM / Shimano (prijavljeno s obje strane) Swiss Side
Israel-Premier Tech Factor Shimano Dura-Ace Black Inc
Tudor Pro Cycling BMC SRAM Red AXS CADEX / DT Swiss
TotalEnergies Cube (novi za 2026) TBC (Shimano ili SRAM) ENVE
Pinarello-Q36.5 Pinarello Dogma F SRAM Red AXS DT Swiss
Uno-X Mobility Dare Shimano Dura-Ace Zipp
Caja Rural (debitant) (ProTeam debitant) Shimano
Čista, boja-kodirana mrežna infografika svih 23 tima Tour de France 2026 raspoređenih u stupce za Okvir, Grupu i Kotače, s logotipima brendova i stupcem grupe u boji brenda (Shimano plava, SRAM crvena, Campagnolo srebrna) tako da je 11/10/1 podjela vidljiva na prvi pogled.
Čista, boja-kodirana mrežna infografika svih 23 tima Tour de France 2026 raspoređenih u stupce za Okvir, Grupu i Kotače, s logotipima brendova i stupcem grupe u boji brenda (Shimano plava, SRAM crvena, Campagnolo srebrna) tako da je 11/10/1 podjela vidljiva na prvi pogled.

Ako se sjećate samo tri stvari iz ove tablice, neka to budu ove. Najveći brendovi u grupi su još uvijek Specialized, Pinarello, Cervélo, Trek i Colnago. Shimano i SRAM su sada izjednačeni na vrhu. A tržište kotača se brzo fragmentira dok novi sponzori ulaze u WorldTour. Ostatak ovog vodiča objašnjava zašto je svaka od tih stvari važna.

Što je novo u 2026: velike promjene opreme

Ovo je odjeljak "zašto čitati ovo sada". Ugovori sa sponzorima se obnavljaju u vansezoni, a zima 2025–26 donijela je neuobičajeno veliki broj promjena. Ako ste prestali obraćati pažnju nakon Toura 2025, evo svega što se promijenilo.

Bahrain Victorious je promijenio okvire s Meride na Bianchi. To je glavna promjena okvira godine: WorldTour tim koji se odmiče od dugogodišnjeg partnera kako bi vozio celeste-zeleni talijanski ikoni. Zadržali su svoje Shimano Dura-Ace i Vision kotače, tako da je jedina stvar koja se promijenila okvir ispod vozača.

EF Education-EasyPost je promijenio grupe s Shimano Dura-Ace na SRAM Red AXS. Ovo je ono što je iznenadilo iskusne promatrače tehnologije. Nakon otprilike desetljeća na Shimanu, ekipa odjevena u ružičasto prešla je potpuno na bežičnu tehnologiju, dok su ostali na Cannondale okvirima i Vision kotačima. To je također lijep simbol šire priče, jer je SRAM proveo posljednje dvije sezone smanjujući razliku s Shimanom na samom vrhu sporta.

TotalEnergies je promijenio okvire s ENVE na Cube, pri čemu se očekuje da će ENVE ostati partner za kotače. Kao što sam napomenuo, grupna oprema tima za 2026. godinu još uvijek je bila TBC (Shimano ili SRAM) kada su objavljeni ugovori, što je jedno od samo dva stvarno otvorena pitanja u ovom području.

Tu je i preustroj kotača, gdje se 2026. godina zaista vrti:

  • INEOS Grenadiers → Scope kotači, čime se završava njihova prethodna kombinacija Shimano / Princeton CarbonWorks.
  • Lotto-Intermarché → OQUO.
  • Groupama-FDJ → Miche Kleos.
  • Picnic PostNL → Ursus.
  • Alpecin → Shimano kotači.

Tu je također i potpuno novi ulaz. Pinarello-Q36.5 je nova ProTeam postava za 2026. koja vozi Pinarello Dogma F sa SRAM Red AXS, što je značajna kombinacija s obzirom na to da je Pinarello povijesno povezan s INEOS-om opremljenim Shimano komponentama. A debi Caja Rural dodaje španjolski ProTeam u ovo polje po prvi put, što se čini pravim za Tour koji počinje u Barceloni.

Grafika "što se promijenilo u 2026." s vremenskom linijom prije i poslije koja prikazuje strelice od starog sponzora do novog sponzora za svaku promjenu — Merida→Bianchi, Shimano→SRAM (EF), ENVE→Cube (TotalEnergies), i pet ugovora o kotačima — grupiranih u Okvire, Grupne setove i Kotače.
Grafika "što se promijenilo u 2026." s vremenskom linijom prije i poslije koja prikazuje strelice od starog sponzora do novog sponzora za svaku promjenu — Merida→Bianchi, Shimano→SRAM (EF), ENVE→Cube (TotalEnergies), i pet ugovora o kotačima — grupiranih u Okvire, Grupne setove i Kotače.

Riječ za kupce ovdje, jer promjene sponzora su koristan signal, ali nisu evanđelje. Kada se WorldTour tim prebacuje na grupnu opremu ili kotače nakon desetljeća lojalnosti, obično to znači da je novi proizvod postigao stvarnu paritet na vrhu, što vrijedi napomenuti ako sami kupujete tu marku. No, timovi se također mijenjaju zbog novca, ne samo zbog marginalnih dobitaka. Stoga tretirajte te promjene kao "ovo je sada konkurentno" zastavu, a ne kao dokaz da jedna marka pobjeđuje drugu.

Bicikl koji svi prate: Pogačarov Colnago Y1Rs

Nijedan bicikl ne privlači više pažnje u 2026. nego onaj ispod branitelja naslova. Tadej Pogačar osvojio je svoj četvrti Tour de France 2025., ispred Jonasa Vingegaarda i Floriana Lipowitza, i vraća se kao favorit. Njegovo primarno oružje je Colnago Y1Rs, prvi potpuno aero bicikl talijanske marke od 2017. Concepta.

Brojevi su razlog zašto je to važno. Y1Rs je predstavljen u prosincu 2024., a Colnago tvrdi da je 20 vata brži pri 50 km/h od prethodnog V4Rs, trebajući 395 W za održavanje 50 km/h naspram 415 W, zahvaljujući 19% manjoj frontalnoj površini, sve to uz navodnu težinu okvira od 965 g. U sportu gdje timovi jure pojedinačne vate, dobitak od 20 W u aerodinamici je ogroman. Pogačar je to potvrdio na cesti, osvojivši četiri etape Toura 2025. na Y1Rs (Etape 4, 7, 12 i uzbrdnu Etapu 13), a suigrač Tim Wellens dodao je petu pobjedu za UAE na istom okviru.

Najzanimljiviji izbor je taktički. Zašto Pogačar vozi teži aero bicikl umjesto svog lakšeg Colnago V5Rs bicikla za penjanje, čak i na planinama? Zato što na većini modernih etapa Toura, s dugim dolinama, brzim spustovima i postupnim usponima, aerodinamički otpor košta više vremena nego nekoliko stotina grama težine okvira ikada može. Njegova tipična trkaća konfiguracija Y1Rs teži oko 7.2–7.5 kg, udobno iznad UCI minimalne težine, a on se prebacuje na specijalizirani bicikl za penjanje samo kada je etapa dovoljno strma da promijeni računicu.

A kada jest, UAE ide na ekstrem. Za etapu Mont Ventoux u 2025. timu je bio potreban ogoljen, sirovi "papirnati prozirni premaz" Y1Rs koji teži nešto više od 7 kg, s verzijom koja je navodno težila 6.9 kg. Njihov najlakši Colnago V5Rs bicikl za penjanje težio je 6.765 kg, što je samo 35 g ispod UCI limita. To je granica inženjerstva: skidanje grama dok ne postanete samo papirna spajalica daleko od ilegalnog.

Pogačarova konfiguracija za 2026. Specifikacija
Primarni trkaći bicikl Colnago Y1Rs (aero)
Bicikl za penjanje Colnago V5Rs
Grupna oprema Shimano Dura-Ace Di2 (12-brzina)
Kotači ENVE SES 4.5 Pro
Gume Continental, 30 mm na Y1Rs (~32 mm mjereno); 28 mm na V5Rs
Tipična težina za utrke ~7.2–7.5 kg (Y1Rs)
Najlakše konfiguracije ~6.9 kg (Y1Rs special) / 6.765 kg (V5Rs)
Maloprodaja (Tour-spec Y1Rs) ~€16,000–€17,000
Detalj za 2026 Promjena sjedala Prologo → Fizik
An annotated cutaway diagram of the Colnago Y1Rs highlighting the aero features — the deep head tube, integrated cockpit and dropped seatstays — with callout labels for the "20 watts saved at 50 km/h," "19% smaller frontal area," and "965 g claimed frame weight."
An annotated cutaway diagram of the Colnago Y1Rs highlighting the aero features — the deep head tube, integrated cockpit and dropped seatstays — with callout labels for the "20 watts saved at 50 km/h," "19% smaller frontal area," and "965 g claimed frame weight."

Pro savjet: lekcija za obične vozače je ista koju UAE primjenjuje na svakoj etapi. Osim ako su vaši lokalni usponi zaista brutalni i dugotrajni, aero all-rounder nadmašuje čistokrvni bicikl za penjanje gotovo svima, gotovo cijelo vrijeme. Profesionalci posegnu za superlaganim biciklom samo kada im nagib isplati tu odluku.

Grupni setovi: bitka Shimano vs SRAM vs Campagnolo

Uklonite boju i svaki Tour bicikl koristi jedan od tri grupna seta, a ravnoteža moći 2026. godine je najbliža kakva je bila godinama. Među 23 tima, podjela je otprilike Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, s 1 neodlučenim (TotalEnergies). Shimano još uvijek prednjači, ali s jednim timom više među potvrđenim postavkama. Prije deset godina ovo bi bila Shimanoova pobjeda. SRAM-ova bežična revolucija zaista je preoblikovala situaciju.

Svaka marka prodaje posebnu filozofiju. Shimano Dura-Ace R9200 Di2 je izbor etabliranih: 12-brzina, polu-bežičan (bežični mjenjači, žičani mjenjači na središnju bateriju), samo diskovi, i cijenjen zbog oštrih, pouzdanih promjena brzina. SRAM Red AXS, redizajniran 2024., je potpuno bežičan, dolazi s integriranim Quarq mjeračem snage na većini trkaćih konfiguracija, i izgubio je 100–150 g u odnosu na prethodni Red. Campagnolo Super Record Wireless je egzotični izuzetak, jedini 13-brzinski grupni set u pelotonu, koji koristi jedan tim.

Grupni set Brzine Bežični Mjerač snage Približna cijena
Shimano Dura-Ace R9200 Di2 12 Polu-bežičan Opcionalno / dodatno ~US$4,000–4,500 (€3,600–4,000)
SRAM Red AXS (2024) 12 Potpuno bežičan Integriran (Quarq) na većini konfiguracija ~US$3,500–3,900 (€3,300–3,700)
Campagnolo Super Record Wireless 13 Potpuno bežičan Opcionalno ~US$5,000–5,500 (€4,800–5,200)

Priča o Campagnolu je romantična. Cofidis je jedini Campagnolo tim na Touru 2026., vozeći Look 795 Blade RS s Campagnolo Bora kotačima, jedina 13-brzinska konfiguracija u 12-brzinskom pelotonu i najskuplji halo grupni set od tri. To je fleksibilnost naslijeđa koliko i performansi.

Okvir odluke — koja filozofija grupnog seta odgovara vama?

  1. Želite dokazanu pouzdanost i najšću mrežu trgovina/usluga → Shimano Dura-Ace (ili njegov odličan Ultegra nasljednik).
  2. Želite najlakšu konfiguraciju, potpunu bežičnu jednostavnost i ugrađen mjerač snage → SRAM Red AXS.
  3. Želite najviše brzina, najviše ekskluzivnosti, i plaćate za osjećaj → Campagnolo Super Record Wireless.
Grafikon usporedbe u tri kolone Shimano Dura-Ace vs SRAM Red AXS vs Campagnolo Super Record Wireless, s ikonama u redovima za brzine, tip bežične veze, mjerač snage i cijenu, te malom trakom na dnu koja prikazuje raspodjelu 11 / 10 / 1 timova kroz peloton 2026.
Grafikon usporedbe u tri kolone Shimano Dura-Ace vs SRAM Red AXS vs Campagnolo Super Record Wireless, s ikonama u redovima za brzine, tip bežične veze, mjerač snage i cijenu, te malom trakom na dnu koja prikazuje raspodjelu 11 / 10 / 1 timova kroz peloton 2026.

Najkorisnija lekcija ovdje je ujedno i najoslobađajuća: peloton 2026. više se ne slaže o "najboljem" grupnom setu. Kada su najbrži timovi svijeta gotovo ravnomjerno podijeljeni između Shimano i SRAM, možete birati prema cijeni, težini, preferenciji bežične veze i dostupnosti usluge bez straha od odabira "pogrešnog".

Točkovi i gume: što profesionalci zapravo koriste

Ovo je detalj koji većina vodiča preskoči, a tu možete stvarno naučiti nešto što možete primijeniti na vlastiti bicikl. Naslov: profesionalci koriste dublje obruče i šire gume nego što većina amatera shvaća.

Na točkovima, peloton se kreće u rasponu dubine od 45–60 mm. Očekujte otprilike 45 mm DT Swiss ERC na Dura-Ace verzijama, 48–50 mm Roval i ENVE, te 50–60 mm Zipp Firecrest / NSW za ravne i brdovite etape. Timovi se spuštaju na 35–45 mm samo na najlakšim planinskim danima, kada svaki gram rotacijske težine na dugom usponu nadmašuje aerodinamičku kaznu. Drugim riječima, standard je dubok, jer se većina etape Grand Toura provodi na terenu gdje aerodinamika pobjeđuje.

Gume su se još više promijenile. Norme utrka su se pomaknule na 28–30 mm, s 32 mm na grubim etapama poput kamenih ili šljunčanih sektora. A evo dijela koji iznenađuje ljude: moderne široke obruče čine da gume mjere veće od oznake, pa guma označena kao 28 mm često mjeri 30–31 mm u stvarnom svijetu, što znači da profesionalci sada uobičajeno koriste pravu 30 mm. Stara "uža je brža" dogma je mrtva. Šire gume pri nižem tlaku su brže i udobnije na pravim cestama.

Laboratorijski podaci precizno govore priču:

Guma (30 mm) Mjerena širina Težina Otpor pri kotrljanju Približna cijena
Continental GP5000 S TR 31.0 mm ~301 g 11.0 W ~€89.95
Pirelli P Zero Race TLR RS 31.9 mm ~320 g 12.0 W ~€89.90
Vittoria Corsa Pro (pamuk) ~€95.95

Pogačarova vlastita postava je savršen primjer. Koristio je ENVE SES 4.5 Pro točkove s Continental gumama u 30 mm na Y1Rs (mjereći ~32 mm na širokim obručima), zatim je prešao na 28 mm na V5Rs biciklu za uspon, a čak je testirao i novu Continentalovu Archetype trkaću gumu. To je ista logika kao i njegov izbor okvira: maksimizirati aerodinamiku i prianjanje na većini etapa, smanjiti težinu samo kada planina to zahtijeva.

Objašnjavajuća infografika koja prikazuje odabir dubine točkova prema vrsti etape (ravna/sprint = 50–60 mm, brdovita = 45–50 mm, planinska = 35–45 mm) uz dijagram označene vs. mjerene širine gume koji pokazuje kako guma "28 mm" mjeri 30–31 mm na modernom širokom obruču.
Objašnjavajuća infografika koja prikazuje odabir dubine točkova prema vrsti etape (ravna/sprint = 50–60 mm, brdovita = 45–50 mm, planinska = 35–45 mm) uz dijagram označene vs. mjerene širine gume koji pokazuje kako guma "28 mm" mjeri 30–31 mm na modernom širokom obruču.

Popis postavki koje možete kopirati od profesionalaca:

  • [ ] Koristite gume 28–30 mm, a ne 25 mm. Brže su na pravim cestama i daleko udobnije.
  • [ ] Idite na tubeless s kvalitetnom trkaćom gumom (GP5000 S TR ili P Zero Race su mjerila).
  • [ ] Uskladite širinu obruča s gumom kako bi vaša označena guma mjerila blizu svoje stvarne širine.
  • [ ] Odaberite 45–50 mm obruče kao svoj svestrani izbor; idite dublje samo za ravnu brzinu ili pliće za velike uspone.
  • [ ] Smanjite svoj tlak u odnosu na stare navike. Široke gume žele manje zraka nego što mislite.

Od svega na biciklu za Tour, gume i tlak su najjeftiniji vatovi koje možete kupiti. Ne trebate okvir od €16,000 da biste imali koristi. Guma od €90 i ispravna tablica tlaka donose pravi dio onoga što profesionalci rade, za sitan dio cijene.

Koliko zapravo košta profesionalni bicikl — i možete li ga kupiti?

Vrijeme je za broj koji svi žele. Potpuni bicikl za utrke na razini Toura prodaje se u rasponu od ~€13,000–€16,000+. To nije tipfel, i to je prije dodataka koji su samo za tim. Da bismo to konkretizirali, evo gdje se nalaze markantni okviri kao potpuni sklopovi:

Bicikl Približna cijena kompleta Napomene
Colnago Y1Rs (Tour-spec) ~€16,000–€17,000 Dura-Ace Di2 + ENVE; ograničena proizvodnja, lista čekanja
Pinarello Dogma F ~€15,000 Klasika WorldTour benchmark
Trek Madone SLR ~€14,000 Aero svestrani bicikl
Cervélo S5 ~€13,500 Vismina aero oružje
Van Rysel RCR-F (top Pro build) ~€8,000–€9,000 Izvanredna vrijednost (vidi sljedeći odjeljak)

Svi ovi bicikli su napravljeni prema istom zakonskom minimumu, UCI minimalnoj težini bicikla od 6.8 kg, pravilu koje se nije promijenilo više od dva desetljeća. Zato vidite timove kako dodaju balast ili koriste teže kotače na čistim biciklima za penjanje. Ići ispod 6.8 kg je zabranjeno, pa kada dostignu limit, inženjerska borba se potpuno prebacuje na aerodinamiku, krutost i udobnost.

Možete li zapravo kupiti bicikl koji vozi profesionalac? Da i ne, a ta razlika je važna:

  1. Okvir i grupna oprema: da. Colnago Y1Rs, Pinarello Dogma F, Specialized Tarmac i ostali su svi potrošački proizvodi koje možete naručiti, iako skupi, a Y1Rs se proizvodi u ograničenim količinama putem liste čekanja.
  2. Točan timski sklop: ne. Timski bicikli imaju prilagođenu boju, sjedala specifična za tim, prototipne komponente, ručno birane gume i jedinstvene postavke kokpita koje nikada ne dospijevaju u katalog.
  3. Prilagodba i motor: nikada. Pozicija profesionalca je podešena do milimetra tijekom godina, a vati su samo njihovi.

Okvir odluke — kako "razborito kupiti san":

  • Želite li stvarni halo bicikl? Proračun od €13–16k+ i prihvatite listu čekanja za najekskluzivnije okvire.
  • Želite li 95% performansi za polovicu novca? Kupite prošlogodišnji vodeći model, ili okvir druge klase neke marke (npr. Ultegra Di2 umjesto Dura-Ace). Okvir je obično identičan.
  • Želite li najpametniji nadogradnju vat-per-euro? Preskočite okvir potpuno i prvo potrošite na kotače, gume i pravilnu prilagodbu bicikla.

Cijena profesionalnog bicikla je stvarna, ali većinom kupuje posljednjih nekoliko posto. Većina brzine dolazi iz oblika okvira, guma i vaše pozicije, a sve to je dostupno daleko niže na ljestvici cijena.

Igra vrijednosti i budućnost: Van Rysel RCR-F i procurjeli Tarmac SL9

Ako su vas gornje cijene natjerale na grimase, evo odjeljka koji bi vas trebao nasmijati, i onog koji nagovještava kamo cijeli sport ide.

Pravi disruptor 2026. godine je Van Rysel RCR-F, vodeći aero svestrani bicikl iz Decathlona (tima kojeg podržava CMA CGM). Prema većini mjera, to je najnovija zaista svježa platforma u pelotonu 2026: okvir težine otprilike 800–820 g s vrhunskim Pro sklopovima oko €8,000–€9,000. To podcjenjuje konkurentske vodeće modele za gotovo polovicu, dok se natječe u istoj grupi, protiv istih vozača, na istim cestama. Godinama je neizrečeno pravilo bilo da WorldTour performanse zahtijevaju WorldTour cijenu. Van Rysel je bicikl koji ljubazno dokazuje da to nije točno. Za kupca, to je vjerojatno najzanimljiviji proizvod u ovom cijelom vodiču: pravi bicikl za utrke po cijeni koja ne zahtijeva preuzimanje hipoteke.

Onda je tu misterij. Specialized Tarmac SL9 je najviše očekivani neobjavljeni okvir godine, i već se natječe, u maskirnoj verziji. Specialized je izveo kamuflirani prototip "Project Black" na Tour de Suisse 2026, a novi Tarmac se očekuje da će biti lansiran oko samog Tour de France 2026. Pažljivo pratite bicikle Red Bull–Bora–hansgrohe i Soudal Quick-Step tijekom srpnja. Ako SL9 padne usred utrke, vidjet ćete ga na startnoj liniji prije nego što ga možete kupiti.

Dva su faktora koja preoblikuju vrh tržišta, a oba su vidljiva u ovom jednom odjeljku:

  1. Komprimiranje cijena s donje strane. Van Rysel (i Decathlonova proizvodna snaga) vuče pravu WorldTour izvedbu prema €8k, pritiskajući sve iznad da opravdaju razliku.
  2. Aero konvergencija s gornje strane. Nova generacija okvira — Y1Rs, procurjeli SL9 — su svi aero svestrani, zamagljujući staru podjelu aero protiv penjačkih okvira u jedan bicikl koji može sve.
Grafikon pozicioniranja cijena koji prikazuje vodeće trkaće bicikle 2026. godine prema približnoj cijeni kompletnog sklopa (y-os, €8k–€17k) u odnosu na težinu okvira (x-os), s Van Rysel RCR-F istaknutim kao jasnim izvanrednim primjerom vrijednosti u kvadrantu niskih cijena i Colnago Y1Rs na premium kraju.
Grafikon pozicioniranja cijena koji prikazuje vodeće trkaće bicikle 2026. godine prema približnoj cijeni kompletnog sklopa (y-os, €8k–€17k) u odnosu na težinu okvira (x-os), s Van Rysel RCR-F istaknutim kao jasnim izvanrednim primjerom vrijednosti u kvadrantu niskih cijena i Colnago Y1Rs na premium kraju.

Stoga obratite pažnju na Decathlon i Van Rysel ako planirate kupovinu u sljedećoj godini. To je najjasniji znak do sada da €16k vodeći model više nije jedini put do pravog bicikla na profesionalnoj razini. A ako ste obožavatelj Specializeda, pričekajte na Tarmac SL9 prije nego što kupite trenutni Tarmac. Lansiranje oko Toura je dovoljno blizu da se isplati strpljenje.

Kako čitati 2026. peloton kao tehnički insajder

Sada kada imate cijelo polje, evo kako pretvoriti prijenos u majstorsku klasu prepoznavanja bicikala, praktičan okvir koji možete koristiti s kauča tijekom bilo koje etape u srpnju.

Počnite s siluetom okvira. Najbrži znak je oblik. Duboka, ravna glava cijevi i spuštene stražnje cijevi znače aero bicikl (Colnago Y1Rs, Trek Madone, Cervélo S5, Van Rysel RCR-F). Okružne, tanke cijevi znače lagani penjački bicikl (Colnago V5Rs i slični). Na planinskoj etapi, obratite pažnju koji bicikl odabire vođa GC-a kod momčadskog autobusa. To vam govori misli li tim da će dan biti osvojeno na vatima ili na težini.

Provjerite grupu prema stražnjem mjenjaču. SRAM Red AXS je potpuno bežičan, s karakterističnim masivnim, baterijom opremljenim mjenjačem. Shimano Dura-Ace ima žicu koja ide do središnje baterije i tanji je. Campagnolo se pojavljuje samo na Cofidis-u, pa ako ga primijetite, pronašli ste jedini 13-brzinski bicikl u utrci.

Naposljetku, obratite pažnju na kotače i gume. Duboki 50–60 mm rubovi na ravnoj etapi, plići 35–45 mm na završetku na vrhu, i gume koje izgledaju deblje nego što biste očekivali, jer su 30 mm mjereći ~32 mm. Dekal kotača također vam govori priču o sponzoru 2026. na prvi pogled: dekal Scope na Pinarellu znači INEOS, dekal OQUO znači Lotto-Intermarché, i tako dalje.

Checklist za identifikaciju bicikla u pet sekundi:

  • [ ] Aero ili penjački okvir? (oblik cijevi)
  • [ ] Shimano, SRAM ili Campagnolo? (stražnji mjenjač + žice)
  • [ ] Dubina kotača? (profil etape obično to predviđa)
  • [ ] Širina gume? (28–30 mm je sada standard)
  • [ ] Postoji li neki 2026. preklop na vidiku? (novi sponzor kotača/okvira)
Označen dijagram "kako identificirati profesionalni bicikl u 5 sekundi" generičkog trkaćeg bicikla s oznakama koje upućuju na siluetu okvira (aero vs penjački oblici cijevi), stražnji mjenjač (Shimano s žicom vs SRAM bežični vs Campagnolo), i dubinu kotača/širinu gume, mapirano na checklistu za identifikaciju bicikla u pet koraka.
Označen dijagram "kako identificirati profesionalni bicikl u 5 sekundi" generičkog trkaćeg bicikla s oznakama koje upućuju na siluetu okvira (aero vs penjački oblici cijevi), stražnji mjenjač (Shimano s žicom vs SRAM bežični vs Campagnolo), i dubinu kotača/širinu gume, mapirano na checklistu za identifikaciju bicikla u pet koraka.

Ovo je stvar koju vrijedi zapamtiti: izbor opreme je taktička informacija. Kada tim izlazi s aerodinamičnim biciklima s dubokim kotačima na "planinskoj" etapi, klade se da usponi nisu dovoljno strmi da bi imali značaj, a to vam govori kako planiraju voziti. Čitati bicikle znači čitati strategiju.

Često postavljana pitanja

Q: Koje bicikle voze profesionalni timovi na Tour de France 2026? A: Svi 23 tima (18 WorldTeams + 5 ProTeams) voze karbonske trkaće bicikle od velikih marki uključujući Colnago, Pinarello, Specialized, Cervélo, Trek, Cannondale, Bianchi, Canyon i Van Rysel, u kombinaciji s Shimano, SRAM ili Campagnolo grupama. Potpuni pregled po timovima nalazi se u glavnoj tablici blizu vrha ovog vodiča. Branitelj naslova, Tadej Pogačar, vozi Colnago Y1Rs.

Q: Koji bicikl vozi Tadej Pogačar 2026? A: Pogačarov primarni trkaći bicikl za 2026. je Colnago Y1Rs, aerodinamični bicikl koji je predstavljen u prosincu 2024. i za koji se tvrdi da je 20 vati brži pri 50 km/h od prethodnog Colnago V4Rs. Na njemu je osvojio četiri etape Toura 2025. Za najstrmije usponi prelazi na lakši Colnago V5Rs, koji je UAE izgradio do 6.765 kg.

Q: Koliko košta bicikl za Tour de France? A: Potpuni bicikl na razini Toura obično se prodaje između ~€13,000 i €16,000+. Primjeri uključuju Colnago Y1Rs (~€16,000+), Pinarello Dogma F (~€15,000), Trek Madone SLR (~€14,000) i Cervélo S5 (~€13,500). Van Rysel RCR-F je značajna iznimka u vrijednosti s cijenom od otprilike €8,000–€9,000 za vrhunski model.

Q: Koja je minimalna težina bicikla prema UCI-ju? A: Minimalna težina bicikla prema UCI-ju je 6.8 kg, i nije se promijenila za 2026. Profesionalni timovi rutinski grade svoje najlakše bicikle za uspon do ove granice. Colnago V5Rs UAE-a težio je 6.765 kg, samo 35 g ispod granice, zbog čega se borba za performanse prebacila s težine na aerodinamiku.

Q: Koji je grupni set najčešći u profesionalnom pelotonu 2026 — Shimano, SRAM ili Campagnolo? A: Shimano vodi, ali jedva. Među 23 tima omjer je otprilike Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, s 1 neodlučenim (TotalEnergies). SRAM-ova dobit — uključujući prelazak EF Education-EasyPosta 2026. s Shimanoa na SRAM Red AXS — učinila je ovo najbližom utrkom grupnih setova u godinama. Campagnolo koristi samo Cofidis.

Q: Koju širinu guma i dubinu kotača koriste profesionalci 2026? A: Profesionalci koriste 28–30 mm gume kao standard (do 32 mm na grubim etapama), koje često mjere 30–32 mm na modernim širokim obručima, montiranim na 45–60 mm duboke karbonske tubeless kotače — smanjujući na 35–45 mm samo na najlakšim danima za uspon. Referentne trkaće gume uključuju Continental GP5000 S TR i Pirelli P Zero Race TLR RS.

Q: Koji su timovi promijenili svoj bicikl, grupni set ili sponzora kotača za 2026? A: Najveće promjene su Bahrain Victorious (Merida → Bianchi okviri), EF Education-EasyPost (Shimano → SRAM Red AXS grupni setovi) i TotalEnergies (ENVE → Cube okviri), plus preuređenje kotača: INEOS → Scope, Lotto-Intermarché → OQUO, Groupama-FDJ → Miche Kleos, Picnic PostNL → Ursus, i Alpecin → Shimano kotači. Pinarello-Q36.5 je novi ProTeam na Pinarello Dogma F s SRAM Red AXS.

Q: Možete li kupiti isti bicikl koji voze profesionalci na Tour de France? A: Možete kupiti isti okvir i grupni set — to su potrošački proizvodi — ali ne i točno timsku verziju, koja nosi prilagođenu boju, timske sjedalice, prototipne dijelove i prilagodbu samo za profesionalce. Najekskluzivniji okviri, poput Colnago Y1Rs, izrađuju se u ograničenim količinama putem liste čekanja.

Q: Koji je najnoviji profesionalni bicikl 2026? A: Najnovija zaista nova platforma koja se natječe 2026. je Van Rysel RCR-F iz Decathlona (~800–820 g okvir, vrhunski Pro modeli ~€8,000–€9,000). Najviše očekivani neobjavljeni okvir je Specialized Tarmac SL9, koji je vozio kao kamuflirani prototip "Project Black" na Tour de Suisse 2026. i očekuje se da će biti predstavljen oko Tour de France.

Zaključak dok Tour izlazi iz Barcelone

Kada se peloton postavi za ~19 km timsko vrijeme oko Barcelone 4. srpnja, prvo TTT otkako je Tour započeo 1971., tri priče će se odvijati ispod vozača. SRAM je smanjio razliku s Shimano na jedan tim. Aero je pobijedio laganu težinu na samom vrhu, što je utjelovio Pogačar odabirom svog Colnago Y1R-a umjesto ultralakog bicikla za penjanje na svim osim najstrmijim danima. A Decathlon bicikl je srušio premium zabavu, dokazujući da performanse WorldTour više ne moraju koštati €16,000.

Tokom 23 dana i 21 etape, sve do dvostrukog finala Alpe d'Huez na etapama 19 i 20 i ulaska u Pariz, oprema će pričati paralelnu priču s utrkama: tko se kladi na watte, tko se kladi na težinu, i koji novi bicikl tiho kreće pod pobjedničkim vozačem. Sada imate cijelo polje, prekidače, specifikacije i cijene za čitanje svega toga.

A ako vas je ovaj vodič potaknuo da unaprijedite svoju opremu, započnite tamo gdje profesionalci dobivaju najjeftiniju brzinu: pravi gume, pravi tlak i pravilno podešavanje bicikla. Gradite odatle. Tour počinje 4. srpnja. Gledajte utrke, ali gledajte i bicikle.


Vožnja u RydeCruz — performansne biciklističke majice od prozračnog Bamboo BreathTech materijala, besplatna dostava širom svijeta.

Pregledajte sve majice →

POVEZANI ČLANCI