Campagnolo's Pro Peloton Exit: Waarom Geen 2026 WorldTour Team het Italiaanse Merk Rijdt

Campagnolo's Pro Peloton Exit: Why No 2026 WorldTour Team Rides the Italian Brand

Campagnolo's Pro Peloton Exit: Waarom geen 2026 WorldTour Team het Italiaanse merk rijdt

Geen enkele groepen heeft meer algemene Tours de France gewonnen dan Campagnolo. Het totaal ligt rond de 43 GC-overwinningen, meer dan Shimano of SRAM. En in 2026 rijdt geen van de 18 mannen UCI WorldTour teams ermee. Dit artikel legt uit hoe dat is gebeurd: de Cofidis degradatie die de trigger was, de langzame achteruitgang van een decennium die het mogelijk maakte, de ongeveer €24 miljoen die het bedrijf sinds 2023 heeft verloren, en wat dit betekent als je al Campagnolo bezit of het overweegt voor je volgende opbouw.

De meeste verslaggeving behandelt drie zaken als aparte verhalen: de UCI-licentiewetgeving, de financiën van het bedrijf en het productassortiment. Het zijn dezelfde verhalen. Aan het einde hiervan weet je wie er nog steeds met het Vicenza-merk racet, waarom de top van de sport in een Shimano-versus-SRAM impasse is veranderd, en of "geen Campagnolo in de WorldTour" leest als een overlijdensbericht of een opzettelijke wijziging van plan.

Belangrijkste punten

- Geen van de 18 2026 mannen WorldTour teams rijdt Campagnolo. De verdeling is 10 Shimano / 8 SRAM.

- De trigger was de degradatie van Cofidis naar ProTeam-status. Het was Campagnolo's enige WorldTour team in 2025.

- Dit is de tweede keer in drie jaar dat Campagnolo geen WorldTeam heeft (het was ook afwezig in 2024).

- Campagnolo is niet weg uit het peloton: Cofidis en Bardiani CSF racen nog steeds met zijn groepen op ProTeam-niveau, inclusief de Tour en Giro.

- Het merk heeft €24M+ aan verliezen (2023–2025) geboekt, plande ongeveer 40% ontslagen, en verhinderde deze via een "solidariteitscontract" van de vakbond.

- Nieuwe producten blijven binnenkomen: Super Record Wireless 13 (juni 2025) en de goedkopere Record 13 (april 2026, vanaf €2.699).


De meest succesvolle groepen in de Tourgeschiedenis zijn nu uitgerust met nul topteams

Begin met de tegenstrijdigheid, want alles hangt ervan af. Campagnolo groepen hebben iets van 43 algemene Tour de France winnaars aangedreven, meer dan Shimano of SRAM ooit hebben bereikt. Coppi, Merckx, Indurain, een lange rij gele truien. En de laatste van die Tour-overwinningen kwam in 2020, toen Tadej Pogačar de race won met UAE Team Emirates op Super Record EPS. Sindsdien is er niets meer aan de top.

In 2026 werd de kloof tussen die geschiedenis en het heden moeilijk te negeren. Toen de grote uitrustingsoverzichten verschenen (de jaarlijkse WorldTour fiets galerij van BikeRadar, de groepen enquête van Velo), merkte elke lezer dezelfde lege ruimte op. Elk van de 18 mannen WorldTeams rijdt ofwel Shimano Dura-Ace Di2 of SRAM Red AXS. Geen van hen rijdt Campagnolo. De galerij van BikeRadar wuifde het merk zelfs weg met een "arrivederci (weer)," omdat we hier eerder zijn geweest.

De trigger heeft een naam. Cofidis was in 2025 het enige mannen WorldTour-team van Campagnolo, en het werd gedegradeerd naar UCI ProTeam-status voor 2026. Toen Cofidis uit de topklasse viel, viel Campagnolo mee. Er was niets anders dat het merk daarboven hield.

Hier is het deel dat zou moeten veranderen hoe je de kop leest. Dit is geen freakresultaat. Het is de zichtbare top van een glijbaan die al tien jaar aan het opbouwen is. Het aantal WorldTour-teams van Campagnolo is gedaald van 4 teams in 2021 naar 0 in 2026, met één korte flits van een enkel team in het midden. En daaronder ligt een echte financiële crisis in Vicenza: oplopende verliezen, een herstructureringsplan en een terugtrekking uit de middenklasse markt die het merk ooit bezat.

Dus het argument van dit stuk is simpel. "Campagnolo afwezig van de 2026 WorldTour" is waar, het doet er toe, en het is een symptoom van iets groters. Het grotere probleem gaat over geld, marktstructuur en een beroemd familiebedrijf dat probeert zichzelf opnieuw uit te vinden als een luxe merk in plaats van een leverancier voor de massamarkt. De rest van het artikel laat zien hoe de stukjes in elkaar passen.

Een schone infographic kopkaart die "0 van 18" WorldTour-teams op Campagnolo in 2026 toont, met drie kleine iconen die de drie krachten erachter vertegenwoordigen — een UCI degradatiehamer, een dalende euro balans, en een groepen — die visueel de structuur van het artikel previewen
Een schone infographic kopkaart die "0 van 18" WorldTour-teams op Campagnolo in 2026 toont, met drie kleine iconen die de drie krachten erachter vertegenwoordigen — een UCI degradatiehamer, een dalende euro balans, en een groepen — die visueel de structuur van het artikel previewen

Wat is nieuw in 2026: de WorldTour werd een tweestrijd

De grootste ontwikkeling in 2026 is dat de mannen WorldTour nu, in praktische zin, een duopolie is. Over alle 18 WorldTeams is de verdeling 10 op Shimano Dura-Ace Di2 en 8 op SRAM Red AXS. Het aantal van Campagnolo is nul, en dit is de tweede keer in drie jaar dat het merk is buitengesloten, aangezien het in 2024 ook geen WorldTeam had.

Wat de markt in 2026 echt heeft verschoven, was de voortdurende opmars van SRAM. Ooit een verre derde achter Shimano, is SRAM uitgegroeid tot wat Velo een "miljard-dollar uitdager" noemt. Verschillende grote voormalige Shimano-ploegen zijn overgestapt naar SRAM Red AXS voor 2026, waaronder Team Visma | Lease a Bike, EF Education–EasyPost, en Decathlon CMA CGM. Dat was niet alleen een herschikking van sponsoring. Het verharde de top van de sport tot een rechtstreekse strijd tussen Shimano en SRAM, zonder ruimte voor een derde leverancier.

Voor Campagnolo is dat een structureel probleem, geen pech. WorldTour-sponsoring is een wapenwedloop. Een team uitrusten betekent volledige groepen, diepe wielvoorraden, reserveonderdelen, neutrale serviceondersteuning en reizende monteurs over een brute wereldkalender, meestal tegen een scherpe korting of gratis, plus contant geld bovenop. Shimano en SRAM kunnen dat afschrijven als een marketinglijn tegen componentbedrijven die miljarden waard zijn. Een merk waarvan de totale omzet in de tientallen miljoenen euro's loopt, kan dat uitgaven jaar na jaar niet bijbenen, en zeker niet terwijl het geld verliest.

Zie het zo. In een markt met twee leveranciers kan elke speler de sponsoring-wapenwedloop aan, omdat het winnen van zichtbaarheid direct een enorme geïnstalleerde basis beschermt. Een derde speler wordt aan beide kanten onder druk gezet: het betaalt dezelfde oogverblindende kosten maar vangt een fractie van de opbrengst. Terwijl Shimano en SRAM zich in 2026 consolideerden, werd de logica van Campagnolo die een WorldTeam financierde alleen maar slechter.

Een snelle opmerking over de nauwkeurigheid, omdat hier wat ruis was. Een Campagnolo-gerelateerde "Road Index 2026" sociale post suggereerde banden met teams zoals AG2R en UAE. Negeer het. De race-geverifieerde uitrustingslijsten laten geen ruimte voor twijfel: UAE Team Emirates rijdt Shimano in 2026, niet Campagnolo. Wanneer je bijhoudt wie wat rijdt, vertrouw dan op de gefotografeerde race-dag audits, niet op promotionele graphics.

De conclusie: 2026 is het jaar waarin het duopolie stopte met een trend te zijn en zich vestigde als de normale staat van de WorldTour. Campagnolo vecht niet tegen twee rivalen voor een stuk. Op het hoogste niveau is het uit de kamer geprijsd.

Een horizontale staaf- of donutgrafiek die de verdeling van de 2026 mannen WorldTour groepen weergeeft — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — met het nulsegment gemarkeerd in het rood
Een horizontale staaf- of donutgrafiek die de verdeling van de 2026 mannen WorldTour groepen weergeeft — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — met het nulsegment gemarkeerd in het rood

De 2026 mannen WorldTour groepen grid: wie rijdt wat

De meest duidelijke manier om "geen Campagnolo" te bewijzen, is om de hele grid gewoon uit te leggen. De onderstaande tabel vat het 2026 mannen WorldTour groepenlandschap samen, de verdeling waar elke gerenommeerde samenvatting op uitkomt.

Groep merk Vlaggenschip groep WorldTeams in 2026 Aandeel van de grid
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 10 56%
SRAM Red AXS 8 44%
Campagnolo Super Record Wireless 13 0 0%
Totaal 18 100%

De uitkomst is duidelijk: 10 Shimano, 8 SRAM, 0 Campagnolo, over alle 18 WorldTeams. Voor het merk met de meeste Tour-overwinningen in de geschiedenis, is die nul in de onderste rij het hele verhaal in één cel.

Het helpt om te begrijpen waarom de grid zich beweegt zoals het doet. Sponsoring van groepen in het profwielrennen is plakkerig maar niet permanent. Teams tekenen meerjarige leveringscontracten, dus de grid wordt niet elk seizoen volledig herschikt. Maar wanneer een groot team in het spel komt, kan het meerdere posities tegelijk beïnvloeden. De 2026 SRAM-winst (Visma, EF en Decathlon die allemaal van Shimano overstappen) is precies dat: een handvol hoogprofielcontracten die van eigenaar wisselen en zichtbaar de balans doen verschuiven.

Een paar praktische opmerkingen over het lezen van een grid zoals deze:

  • Groepen, frames en wielen zijn aparte sponsoring. Een team op Shimano Dura-Ace kan elk van een dozijn frame merken gebruiken en weer een andere wielensponsor hebben. Wanneer je een samenvatting bekijkt, houd de drie categorieën apart. Ze samenvoegen is de meest voorkomende fout die fans maken.
  • Deze tabel volgt de status van WorldTeams. Het laat opzettelijk ProTeams weg, wat precies is waar Campagnolo in 2026 nog steeds actief is (meer daarover binnenkort).
  • Neutrale service is geen sponsoring. Shimano's neutrale-serviceauto's bij races maken van elk team geen "Shimano-team." Controleer altijd de werkelijke racefietsen van het team.

De strategische conclusie is dit. Een grid die 10/8/0 leest, is niet het resultaat van één slecht seizoen. Het is het natuurlijke eindpunt van een markt waar twee leveranciers de schaal hebben om zichtbaarheid te blijven kopen en een derde niet. De tabel is een momentopname, maar de momentopname is jaren van consolidatie die ineens zichtbaar worden. Zodra die nul doordringt, is de rest van het artikel gewoon de uitleg erachter.

De degradatie van Cofidis: hoe het laatste Campy-team eruit viel

Om te begrijpen waarom Campagnolo uit de WorldTour verdween, moet je UCI-promotie en degradatie begrijpen, het mechanisme dat stilletjes beslist wie aan de top zit.

De UCI verstrekt WorldTeam-licenties in driejarige cycli, waarbij teams worden gerangschikt op basis van punten die gedurende de volledige periode zijn verzameld. Voor de 2026–2028 cyclus was de scorekaart die ertoe deed de 2023–2025 driejarige ranking, en de UCI Licentiecommissie kende 18 mannen WorldTeam-licenties grotendeels op basis daarvan toe. Eindig binnen de top 18 en je wordt gepromoveerd of behouden; eindig buiten de top en je valt terug naar ProTeam.

Cofidis eindigde aan de verkeerde kant van de lijn. In de laatste 2023–2025 ranking eindigde Cofidis op de 19e plaats, en miste de WorldTour-grens met 397 UCI-punten. Het team dat de laatste beschikbare licentie veroverde, op de 18e plaats, was Uno-X Mobility, het Noorse team dat Cofidis eruit duwde. De degradatie werd bevestigd in een rapportage gedateerd 21 oktober 2025, en de consequentie was onmiddellijk: de UCI Licentiecommissie keurde Cofidis (of Arkéa–B&B Hotels) niet goed voor WorldTeam-licenties voor 2026, en registreerde beide in plaats daarvan als UCI ProTeams.

Die marge van 397 punten is de scharnier van het hele verhaal. Sluit die kloof (een etappewinst hier, een sterkere Grand Tour GC daar) en Campagnolo heeft in 2026 nog steeds een WorldTeam, en dit artikel bestaat niet. De hele top-tier aanwezigheid van het merk hing af van de resultaten van één team over drie seizoenen, zonder enige speling.

Nu de nuance die casual verslaggeving vaak mist: degradatie is geen verdwijning. Een ProTeam is nog steeds een professioneel team. Meer specifiek, Cofidis als gedegradeerd ProTeam behoudt zijn Campagnolo-partnerschap en behoudt automatische uitnodigingen voor de Tour de France 2026 en alle vijf Monumenten. Dus Campagnolo-fietsen zullen in 2026 nog steeds aan de start staan van de grootste races in de sport. Ze zullen alleen niet op een WorldTeam staan.

Als de labels verwarrend worden, hier is een eenvoudige manier om het te verduidelijken:

  1. Staat het team in de top 18 van de UCI-ranking? Ja betekent WorldTeam. Nee betekent ProTeam (of lager).
  2. Heeft het team een Campagnolo-leveringscontract? Cofidis: ja. Dat contract overleefde de degradatie.
  3. Zal het team deelnemen aan Grand Tours? Cofidis, als ProTeam met automatische uitnodigingen, zal aan de Tour deelnemen, dus Campagnolo zal daar zichtbaar zijn ongeacht het aantal WorldTeams.

Combineer die drie en de schijnbare tegenstrijdigheid lost zich op. Campagnolo heeft nul WorldTeams maar een echte, racende professionele aanwezigheid. "Geen WorldTour-team rijdt Campagnolo" is waar en betekenisvol, maar het beschrijft een licentieverdeling, niet het verdwijnen van het merk uit de professionele race.

Een stroomdiagram dat de UCI-promotie/degradatielogica toont — de driejarige ranking 2023–2025 die leidt tot 18 WorldTeam-licenties, met Cofidis op de 19e plaats (-397 punten achter Uno-X op de 18e plaats) die vertakt naar "ProTeam, behoudt Campagnolo + Tour auto-uitnodiging"
Een stroomdiagram dat de UCI-promotie/degradatielogica toont — de driejarige ranking 2023–2025 die leidt tot 18 WorldTeam-licenties, met Cofidis op de 19e plaats (-397 punten achter Uno-X op de 18e plaats) die vertakt naar "ProTeam, behoudt Campagnolo + Tour auto-uitnodiging"

Campagnolo is niet verdwenen — het is gewoon gedegradeerd

ProTeam-niveau, en er zijn twee ploegen die het vermelden waard zijn.

Cofidis is nog steeds de vlaggenschip aanwezigheid van Campagnolo. Als een ProTeam in 2026 met automatische uitnodigingen voor Grand Tours, zal Cofidis de Tour de France rijden op LOOK 795 Blade RS / 796 Monoblade RS frames, met Campagnolo Super Record 13 groepen en Campagnolo Bora / Hyperon wielen. Dat maakt Cofidis het enige Campagnolo-uitgeruste team bij de Tour 2026, de enige drager van de tricolore vlag in de race die Campagnolo vaker heeft gewonnen dan enig ander componentenmaker.

Bardiani CSF, het langlopende Italiaanse ProTeam, is de andere overlevende. Voor de 2026 Giro d'Italia onthulde het team de speciale editie De Rosa 70 "Ogni Maggio" (onthuld op 5 mei 2026), gebouwd rond Campagnolo Super Record Wireless 13-speed groepen en Bora Ultra WTO wielen. Een Italiaans merk, een Italiaanse framebouwer, en een Italiaanse groepen in de Italiaanse Grand Tour. Als laatste bolwerken gaat, is het een passende.

Het probleem dat mensen in de war brengt, is het verschil tussen drie termen die allemaal op elkaar lijken:

Term Wat het betekent Campagnolo in 2026
WorldTeam-licentie Top-18 UCI-status; verplichte deelname aan alle topwedstrijden Geen
ProTeam Tweede-tier pro licentie; kan grote races verdienen of uitgenodigd worden Cofidis, Bardiani CSF
Deelname aan evenementen Eigenlijk deelnemen aan een bepaald evenement (via licentie of uitnodiging) Tour (Cofidis), Giro (Bardiani CSF)

Lees die rechterkolom naar beneden en het valt op zijn plaats. Campagnolo heeft nul WorldTeam-licenties, maar het heeft twee ProTeams en actieve starts zowel in de Tour als de Giro. Het merk is aanwezig bij de races. Het staat alleen niet op een WorldTeam-lijst.

Dit is ook de reden waarom "is Campagnolo überhaupt nog in het profwielrennen?" de verkeerde vraag is. De eerlijke versie is smaller en interessanter: Campagnolo is gedegradeerd van de WorldTour, niet uit de sport verwijderd. Zijn fietsen zullen nog steeds verschijnen in de uitzendingen van de Grote Rondes, nog steeds worden gereden over Alpenpassen, nog steeds in de fotoalbums van wedstrijddagen belanden, maar dan onder een ProTeam-banner in plaats van een WorldTeam-banner.

Nog een nauwkeurigheidswaakhond, aangezien het steeds weer opduikt: als je een bewering ziet dat Campagnolo een WorldTeam in 2026 uitrust, controleer dan de race-geverifieerde uitrustingslijst voordat je het gelooft. De echte professionele aanwezigheid van het merk in 2026 is Cofidis en Bardiani CSF op ProTeam-niveau. Dat is het.

Een decennium van achteruitgang: Campagnolo's WorldTour-teams, 2021 tot 2026

De nul in 2026 kwam niet uit de lucht vallen. Leg de jaar-tot-jaar telling bloot en de traject is moeilijk te missen: een constante erosie met één kortstondig herstel in het midden.

Seizoen WorldTour-teams op Campagnolo Voorbeeldteam(s) Opmerking
2021 4 (meerdere) Movistar vertrekt naar SRAM eTap AXS
2023 1 AG2R Citroën Teruggebracht tot één vlaggendrager
2024 0 Eerste volledige afwezigheid in de WorldTour
2025 1 Cofidis Korte terugkeer met één team
2026 0 Tweede afwezigheid in drie jaar

De vorm van die tabel zegt het beter dan een alinea zou kunnen: 4 → 1 → 0 → 1 → 0. Een merk dat recentelijk vier WorldTour-teams van uitrusting voorzag, levert nu geen enkele, met een paar enkele-team pieken op de weg naar beneden. Achteraf gezien lijkt het seizoen 2025 van Cofidis minder op een herstel en meer op een uitstel van executie, ongedaan gemaakt op het moment dat die 397 punten verdwenen.

Een lijn- of stapgrafiek die het aantal WorldTour-teams van Campagnolo van 2021 tot 2026 in kaart brengt (4 → 1 → 0 → 1 → 0), met annotatiemarkers voor belangrijke vertrekkers — Movistar naar SRAM in 2021 en de degradatie van Cofidis in 2026
Een lijn- of stapgrafiek die het aantal WorldTour-teams van Campagnolo van 2021 tot 2026 in kaart brengt (4 → 1 → 0 → 1 → 0), met annotatiemarkers voor belangrijke vertrekkers — Movistar naar SRAM in 2021 en de degradatie van Cofidis in 2026

Achter de cijfers schuilen enkele echt belangrijke vertrekkers, en ze doen pijn vanwege wie er is vertrokken.

  • Movistar, een van Campagnolo's meest legendarische partners en het team van Indurain, Valverde en Quintana, stapte over naar SRAM eTap AXS voor het seizoen 2021. Het verliezen van een partner met zoveel Tour-historie was een keerpunt. Het gaf aan dat zelfs de meest loyale vlaggenschiprelaties van Campagnolo niet langer veilig waren.
  • Lotto-Soudal verhuisde van Campagnolo naar Shimano Dura-Ace rond 2018–2019, weer een langdurige relatie die werd opgeslokt door het duopolie.

Elke defectie maakte de volgende gemakkelijker. Minder WorldTour-teams betekent minder zichtbaarheid op wedstrijddagen, wat de marketingcase voor de volgende vernieuwing verzwakt, waardoor het merk leunt op een krimpende pool van partners, totdat de degradatie van één team de hele WorldTour-aanwezigheid in één klap kan laten verdwijnen. Dat is de val waar Campagnolo in is gevallen. Tegen 2025 hing de hele top-tier aanwezigheid van het merk af van de resultaten van één ploeg, en in een driejarige ranking is één ploeg een fragiele basis om op te leunen.

Het is belangrijk om te benadrukken: dit is een commerciële achteruitgang, geen technische. Campagnolo verloor geen teams omdat zijn groepen niet meer werkten. Super Record bleef de hele tijd een gewild, prachtig ontworpen systeem. Teams vertrokken voor betere commerciële voorwaarden, diepere alloteringen van gratis producten en de aantrekkingskracht van twee leveranciers die Campagnolo simpelweg konden overbieden op ondersteuning. De bovenstaande tabel is een sponsorverhaal, geen prestatieverhaal, en dat onderscheid is van groot belang zodra we kijken of de uitrusting nog steeds de moeite waard is om te kopen.

Volg het geld: waarom dit echt gebeurde

Als je de race wegneemt, is de echte motor van dit verhaal de balans. Campagnolo's vertrek uit de WorldTour is het gevolg van een ernstige financiële crisis in Vicenza.

De headline cijfers zijn schokkend. Campagnolo registreerde verliezen van meer dan €24 miljoen over 2023–2025 (volgens de financiële verslagen tot 31 mei 2025). Het slechtste jaar was 2024: de omzet daalde met 39% ten opzichte van het voorgaande jaar, wat resulteerde in een operationeel verlies van ongeveer €15 miljoen in dat ene jaar. Een omzetdaling van 39% is geen zachte periode. Het is het soort achteruitgang dat structurele veranderingen afdwingt, en dat gebeurde ook.

Die verandering nam de vorm aan van een herstructureringsplan. Het hoofdkantoor in Vicenza heeft ongeveer 300 mensen in dienst, en een veelgerapporteerd plan uit eind 2025 voorzag in het schrappen van ongeveer 120 functies, ongeveer 40% van het personeel. Dat cijfer werd begrijpelijkerwijs de angstaanjagende kop: een beroemde Italiaanse fabrikant die op het punt staat bijna de helft van zijn personeel te ontslaan.

Hier is de nuance die veel verslaggeving miste of verkeerd begreep, en die de toon van het geheel verandert. Campagnolo bereikte later een overeenkomst met de vakbonden die was opgebouwd rond een "solidariteitscontract," een kostenverdelings- en urenreductie regeling, en zei dat de deal "duidelijk elke vorm van ontslagen uitsloot." Dus het kopplan van 40%-ontslagen was een voorstel dat uiteindelijk afgewend werd, geen bloedbad dat werd uitgevoerd. Als je één stuk precisie uit dit artikel meeneemt, laat het dan dit zijn: de ontslagen werden voorgesteld en vermeden, geen massale ontslagronde die plaatsvond.

Rondom de financiën zit een duidelijke strategische verschuiving. BikeRadar merkt op dat Campagnolo zich heeft gepositioneerd als een "sportluxemerk", en grotendeels de instap- en middenklasse wegsegmenten heeft verlaten waar het volume (en een groot deel van die verloren omzet) vroeger zat. Het nieuwe industriële plan geeft aan dat ze van plan zijn om opnieuw de lagere segmenten te betreden, en de lancering van de Record 13 is het eerste concrete teken daarvan, maar de recente richting is onmiskenbaar meer upscale en met een lager volume.

Als je alles bij elkaar optelt, lijkt het vertrek uit de WorldTour minder een sportieve beslissing en meer een financiële onvermijdelijkheid:

  1. Omzet stort in (−39% in 2024), deels omdat het merk zich terugtrok uit het volume van de middenklasse.
  2. Verliezen stapelen zich op (€24M+ over drie jaar), wat een herstructureringsplan afdwingt.
  3. Discretionaire uitgaven worden ingeperkt, en weinig dingen zijn meer discretionair, of duurder, dan het financieren van een WorldTour-team in een twee-leverancier wapenwedloop.
  4. Het enige overgebleven team (Cofidis) wordt gedegradeerd, en er is geen financiële appetijt of commerciële logica om een vervangende WorldTeam-deal na te jagen.

De structurele realiteit onder al dit: Campagnolo's omzet van tientallen miljoenen euro's wordt overschaduwd door Shimano's multi-miljard dollar fietscomponentenbedrijf en door de schaal van het particuliere SRAM. In waarde houdt Campagnolo slechts een laag enkelcijferig marktaandeel van de wereldwijde groepenmarkt. Je kunt een sponsoringswapenwedloop vanuit die positie niet winnen terwijl je geld verliest, dus je stopt met vechten en steekt het geld daar waar het de zaak daadwerkelijk kan herbouwen: producten en marge.

Een financiële infographic met twee panelen — linker paneel een staafdiagram van Campagnolo's ~39% omzetdaling en ~€15M operationeel verlies in 2024 / €24M+ cumulatieve verliezen 2023–2025; rechter paneel een schaalvergelijking die Campagnolo's omzet van tientallen miljoenen vergelijkt met Shimano's multi-miljard componentenbedrijf
Een financiële infographic met twee panelen — linker paneel een staafdiagram van Campagnolo's ~39% omzetdaling en ~€15M operationeel verlies in 2024 / €24M+ cumulatieve verliezen 2023–2025; rechter paneel een schaalvergelijking die Campagnolo's omzet van tientallen miljoenen vergelijkt met Shimano's multi-miljard componentenbedrijf

Het erfgoed dat het vertrek pijn doet

Om te begrijpen waarom "Campagnolo afwezig uit de WorldTour" als een echt verhaal aankomt in plaats van een voetnoot op een specificatielijst, moet je begrijpen wat het merk is. Dit is geen generieke componentleverancier die een slecht jaar heeft. Het is misschien wel de historisch belangrijkste naam in de sport.

Het oorsprongsverhaal is het soort mythe waar andere merken voor zouden moorden om te verzinnen. Campagnolo werd opgericht in 1933 in Vicenza, Italië, door Tullio Campagnolo, een voormalige renner. De legende: terwijl hij tijdens een race worstelde om bevroren vleugelmoeren los te krijgen op de Croce d'Aune-pas in de Dolomieten, vond de verdoofde Tullio een snellere manier om een wiel te ontgrendelen. Die frustratie werd de snelsluiter (gepatenteerd rond 1930), een mechanisme zo fundamenteel dat vrijwel elke fiets op aarde, van elk merk, vandaag de dag nog steeds Tullio's idee gebruikt.

Een geïllustreerde tijdlijn van Campagnolo's baanbrekende innovaties — oprichting in 1933 in Vicenza, de snelsluiter geboren op de Croce d'Aune-pas, de Cambio Corsa, en de 1966 Nuovo Record parallelogram derailleur — eindigend met "43 Tour-overwinningen, laatste in 2020"
Een geïllustreerde tijdlijn van Campagnolo's baanbrekende innovaties — oprichting in 1933 in Vicenza, de snelsluiter geboren op de Croce d'Aune-pas, de Cambio Corsa, en de 1966 Nuovo Record parallelogram derailleur — eindigend met "43 Tour-overwinningen, laatste in 2020"

De lijst van Campagnolo "eerste keren" leest als een syllabus van hoe de moderne fiets tot stand kwam:

  • De snelsluiter en naven, de uitvinding die alles op gang bracht.
  • Het Cambio Corsa schakelsysteem, een vroege, glorieuze mechanische multi-speed oplossing.
  • De Nuovo Record parallelogram derailleur (1966), het parallelogramontwerp dat in wezen elke moderne derailleur ondersteunt, inclusief Shimano en SRAM.

Dan is er het palmarès. Campagnolo-groepen zijn goed voor ongeveer 43 algemene Tour de France-overwinningen, de meeste van alle componentenmakers. De catch, en de reden waarom de 2026 nul zo pijn doet, is de datum van de meest recente: 2020, Tadej Pogačar op Super Record EPS. Het merk dat meer gele truien heeft gewonnen dan wie dan ook, heeft in een half decennium niet meer van een Tour-overwinning geproefd, en heeft nu geen team dat in staat is om er een te leveren.

Het eigendom verhaal voegt de laatste, zeer menselijke laag toe. Campagnolo is nog steeds een privébedrijf, familiebedrijf, geleid door Valentino Campagnolo, de zoon van Tullio. Een echt familiebedrijf met een naam van meer dan 90 jaar, wat deels de reden is waarom de financiële problemen en de kop "40% ontslagen" zo hard aankwamen in de fietswereld. Er zouden zelfs kleine externe aandelen zijn die worden gehouden door hooggeplaatste namen zoals LeBron James en de cyclocross- en wegster Mathieu van der Poel, een hint van hoeveel culturele waarde het merk nog steeds heeft, zelfs nu de aanwezigheid in de WorldTour is verdampt.

Hier is waarom dat alles het punt is en geen zijspoor. Wanneer Shimano een team verliest, is het een zakelijke update. Wanneer Campagnolo (de uitvinder van de snelsluiter, de parallelogram derailleur, en de winnendste groepenet in de Tourgeschiedenis) nul WorldTour-teams heeft, leest het als een erfgoedmerk dat van het hoofdpodium glijdt. Dat emotionele gewicht is precies waarom de afwezigheid in 2026 een verhaal werd dat het waard was om te vertellen, en waarom "sterft Campagnolo?" een echte vraag werd in plaats van een vrijblijvende.

Is Campagnolo nog steeds de moeite waard om te kopen in 2026? Super Record 13, Record 13, en prijs vs rivalen

Voor de meeste lezers draait de WorldTour-drama uiteindelijk terug naar een praktische vraag: als ik Campagnolo bezit, of ik ben geneigd het te kopen, moeten de problemen van het merk me zorgen baren? Het geruststellende antwoord is dat de product kant er veel gezonder uitziet dan de sponsorzijde, en 2026 is eigenlijk een opmerkelijk productjaar.

Twee recente lanceringen definiëren de huidige lineup. Super Record Wireless 13, Campagnolo's eerste 13-speed draadloze weggroep, werd gelanceerd in juni 2025. Het is het halo-product: 2.445 g (lichter dan de 2.520 g van de vorige 12-speed versie), ongeveer 750 km batterij per lading (volledige lading in ongeveer een uur, 90% in ongeveer 45 minuten), met cassettes van 10-29 tot 11-36 en de terugkeer van Campagnolo's geliefde duimschakelaar. De adviesprijs is ongeveer €4.300 zonder vermogensmeter; de Amerikaanse prijs werd gerapporteerd rond $5.065 voor de 2×13 All-Road uitvoering en $3.975 voor de 1×13 Road versie.

Dan, in april 2026, kwam de strategisch belangrijke: Record 13, een goedkopere 13-speed groep op het zelfde draadloze platform, vanaf €2.699 (2×13 Road). Dat is Campagnolo die probeert het middensegment terug te winnen dat het had verlaten, het eerste concrete bewijs dat het industriële plan om "terug te keren naar lagere segmenten" meer is dan alleen maar praatjes.

Hier is hoe de huidige vlaggenschip en de nieuwe waarde-optie zich verhouden tot de concurrenten:

Groep Lancering Versnellingen Ongeveer prijs Gewicht Opmerkingen
Campagnolo Super Record Wireless 13 Jun 2025 2×13 ~€4.300 / ~$5.065 (All-Road) 2.445 g Halo groep; duimschakelaar; ~750 km batterij
Campagnolo Record 13 Apr 2026 1×/2×13 vanaf €2.699 +208–342 g vs SR Zelfde platform, goedkopere materialen/afwerking
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 2×12 ~£3.649–£3.999 (dealer) Gevestigde WorldTour benchmark
SRAM Red AXS 2×12 ~$4.800 (kit) De opkomende WorldTour uitdager

Een paar kanttekeningen bij die prijzen: het mengt MSRP en dealerprijzen over regio's, dus beschouw het als richtinggevend in plaats van een directe vergelijking. Maar het beeld is duidelijk genoeg. Super Record 13 bevindt zich aan de premiumkant, en Record 13 onderbiedt het opzettelijk om de toegang te verbreden.

Een zij-aan-zij vergelijkingstabel van Campagnolo Super Record 13 vs Record 13 vs Shimano Dura-Ace Di2 vs SRAM Red AXS, die de geschatte prijs tegen gewicht plot, met de gedeelde-platform link tussen de twee Campagnolo groepen visueel benadrukt
Een zij-aan-zij vergelijkingstabel van Campagnolo Super Record 13 vs Record 13 vs Shimano Dura-Ace Di2 vs SRAM Red AXS, die de geschatte prijs tegen gewicht plot, met de gedeelde-platform link tussen de twee Campagnolo groepen visueel benadrukt

Wat Record 13 scheidt van Super Record 13 is het waard om te weten. Ze delen de zelfde schakelingarchitectuur, ergonomie, batterij en brede kruiscompatibiliteit, dus functioneel schakelen en remmen ze gelijk. De verschillen zijn materialen en afwerkingen: Record 13 gebruikt een roestvrijstalen crankspil in plaats van titanium en vereist minder bewerking, wat ongeveer 208–342 g toevoegt, afhankelijk van de configuratie. Je betaalt voor grammen en glans, niet voor prestaties. (Een vermogensmeter voegt ongeveer €600 toe aan de Record-lijn.)

Nu een oprechte beslissingsstructuur voor kopers, omdat "is het het waard?" volledig afhangt van wat je belangrijk vindt:

  1. Je wilt de lichtste, meest verfijnde weggroep en budget is geen beperkingSuper Record Wireless 13. Het is de halo, en het is gloednieuw (2025).
  2. Je houdt van het Campagnolo-gevoel maar wilt een redelijke prijsRecord 13 (vanaf €2.699). Zelfde schakeling, bescheiden gewichtsverhoging, honderden bespaard.
  3. Je maakt je zorgen over lange termijn ondersteuning en onderdelen → dit is de werkelijke overweging, niet raceoverwinningen. Nieuwe producten worden actief verzonden en zijn kruiscompatibel, dus dit is geen onderhouds-only zombie merk. Maar een kleiner bedrijf betekent dat je de dealerondersteuning en onderdelenbeschikbaarheid in jouw regio moet controleren voordat je je verbindt.
  4. Doorverkoop is voor jou het belangrijkst → houd er rekening mee dat Campagnolo's kleinere aanwezigheid kan betekenen dat er een kleinere tweedehandsmarkt is dan bij Shimano of SRAM. Koop omdat je het leuk vindt, niet als investering.

De eerlijke conclusie: de afwezigheid van WorldTour-teams zegt bijna niets over de kwaliteit of ondersteuning van de kit. Het was altijd een commercieel verhaal. Met twee 13-speed lanceringen in twaalf maanden en een opzettelijke terugkeer naar het middensegment, gedraagt Campagnolo zich als een bedrijf dat investeert in producten, wat voor een eigenaar het signaal is dat er echt toe doet.

Veelgestelde vragen

Welke 2026 mannen WorldTour teams rijden Campagnolo? Geen. Alle 18 mannen WorldTeams rijden ofwel Shimano Dura-Ace Di2 of SRAM Red AXS, met een verdeling van 10 Shimano / 8 SRAM. Campagnolo voorziet nul WorldTeams in 2026, de tweede keer in drie jaar (het was ook afwezig in 2024).

Is Cofidis gedegradeerd, en waarom is dat belangrijk voor Campagnolo? Ja. Cofidis eindigde 19e in de finale 2023–2025 UCI driejarige ranking, en miste de WorldTour selectie met 397 punten (Uno-X Mobility nam de laatste licentie, op de 18e plaats), en werd geregistreerd als een UCI ProTeam voor 2026. Omdat Cofidis Campagnolo's enige WorldTour team was in 2025, zorgde de degradatie ervoor dat Campagnolo volledig van de top-tier grid verdween.

Is Campagnolo in 2026 nog steeds in het profpeloton? Ja, op ProTeam niveau. Cofidis rijdt de Tour de France op LOOK-frames met Super Record 13 en Bora/Hyperon wielen (het enige Campagnolo team in de Tour van 2026), en Bardiani CSF rijdt de De Rosa 70 "Ogni Maggio" met Super Record Wireless 13 in de Giro d'Italia. Dus Campagnolo is aanwezig in de Grote Rondes, maar niet op een WorldTeam.

Gaat Campagnolo failliet? Niet zoals de zaken er nu voorstaan. Het merk registreerde €24M+ aan verliezen (2023–2025) met een omzetdaling van ongeveer 39% in 2024, en een plan eind 2025 stelde voor om ongeveer 40% van de ~300 medewerkers in Vicenza te ontslaan. Maar Campagnolo bereikte een vakbond "solidariteitscontract" dat formele ontslagen vermeed, en het blijft nieuwe producten lanceren. Dit is een pijnlijke herstructurering, geen sluiting.

Hoeveel Tour de France overwinningen heeft Campagnolo, en wanneer was de laatste? Ongeveer 43 algemene GC-overwinningen, meer dan enige andere groepenfabrikant. De meest recente was 2020 (Tadej Pogačar, UAE Team Emirates, op Super Record EPS).

Hoeveel kost Super Record 13 in vergelijking met Shimano Dura-Ace en SRAM Red? Campagnolo Super Record Wireless 13 kost ongeveer €4,300 MSRP (≈$5,065 voor de 2×13 All-Road configuratie). Ter vergelijking, Shimano Dura-Ace Di2 R9200 kost ongeveer £3,649–£3,999 bij Britse dealers, en een SRAM Red AXS kit werd rond $4,800 genoteerd. De goedkopere Campagnolo Record 13 begint bij €2,699. Let op dat deze prijzen MSRP en dealerprijzen mixen, dus beschouw ze als richtlijnen.

Is Campagnolo in 2026 nog steeds de moeite waard om te kopen? Voor de juiste koper, ja. De schakelprestaties zijn uitstekend, twee nieuwe 13-speed groepen (Super Record 13 in 2025, Record 13 in 2026) tonen actieve investeringen, en onderdelen zijn kruiscompatibel. De echte zaken om te overwegen zijn dealerondersteuning en onderdelenbeschikbaarheid in jouw regio en een mogelijk dunner doorverkoopmarkt dan Shimano of SRAM, niet het gebrek aan WorldTour teams, wat een commercieel verhaal is in plaats van een kwaliteitskwestie.

Komt Campagnolo terug naar de WorldTour? Er is geen bevestigde deal voor een terugkeer. De samenwerking met Cofidis gaat door op ProTeam niveau, en een eventuele terugkeer naar de WorldTour zou afhangen van een toekomstige UCI licentiecyclus plus Campagnolo's financiële herstel en strategische ambitie. Gezien de opwaartse "sport luxe" verschuiving en de kosten van de sponsorstrijd, lijkt een terugkeer op korte termijn onwaarschijnlijk. Maar de deur is niet formeel gesloten.

De conclusie: terugtrekking of heruitvinding?

Wat betekent "geen 2026 WorldTour team rijdt Campagnolo" eigenlijk? Samengevoegd heeft het antwoord meerdere lagen. De onmiddellijke oorzaak is mechanisch: Cofidis, het enige WorldTeam van het merk, verloor een driejarige rankingstrijd met 397 punten en werd gedegradeerd. De onderliggende oorzaak is financieel: €24M+ aan verliezen, een omzetdaling van 39%, en een herstructurering die het financieren van een WorldTour team in een Shimano-SRAM wapenwedloop onverdedigbaar maakte. En de diepere oorzaak is strategisch: een opzettelijke verschuiving naar "sport luxe" en weg van de volume-race markt die het merk ooit bezat.

Het cruciale om vast te houden is dat dit alles geen oordeel is over het product. Campagnolo heeft de snelspanner en de moderne derailleur uitgevonden, meer Tours gewonnen dan wie dan ook, en heeft in het afgelopen jaar twee gloednieuwe 13-speed draadloze groepen gelanceerd, waaronder de Record 13, een opzettelijke stap terug naar het middensegment dat het had verlaten. Een bedrijf dat echt in vrije val is, lanceert geen nieuw platform gericht op het verbreden van zijn klantenbasis.

Dat is de open vraag die 2026 ons stelt. Het boutique, familiebedrijf, luxe Campagnolo van vandaag leest op twee manieren. De ene is een terugtrekking: een ooit dominante leverancier die uit de topklasse is geprijsd, zich terugtrekkend in een rijke niche. De andere is een heruitvinding: een erfgoedmerk dat massamarktvolume inruilt voor marge, identiteit en overleving, tevreden om de keuze van de kenner te zijn in plaats van de standaard van het peloton. Het 2026 WorldTour-schema vertelt het eerste verhaal. De productroadmap hint naar het tweede. Welke wint, zal niet op de weg in juli worden beslist. Het zal op de balans in Vicenza worden beslist.


RELATED ARTICLES