Pogacar vs Vingegaard 2026: Kan de Tourroute Tadej eindelijk verslaan?

Pogacar vs Vingegaard 2026: Can the Tour Route Finally Beat Tadej?

Pogacar vs Vingegaard 2026: Kan de Tourroute Tadej eindelijk verslaan?

Zes jaar in de rivaliteit die de moderne wielersport heeft gedefinieerd, is de interessante vraag niet meer wie deze twee rijders zijn. Het is of er iets op de kalender is dat Tadej Pogacar daadwerkelijk kan stoppen. Dus hier is de meest actuele, data-ondersteunde analyse van Pogacar vs Vingegaard 2026 die ik kan samenstellen voor de 4 juli Grand Depart in Barcelona: onderlinge marges, een etappe-voor-etappe routeanalyse, vorm in juni, en live kansen, allemaal samengevoegd in één eerlijk oordeel. Nadat Pogacar 4 minuten en 24 seconden voorsprong had op Jonas Vingegaard in 2025, is de route van 2026 het beste bewijs tot nu toe dat de Deen nog steeds een kans heeft. Het is een opzettelijke "crescendo" van Prudhomme die eindigt met een eerste back-to-back Alpe d'Huez dubbel.

Belangrijkste punten

- Pogacar is de favoriet met ongeveer 1.70–1.85 (impliciete winstkans boven 55%); Vingegaard zit rond 4.0–5.0.

- De route van 2026 is opzettelijk zwaar aan het einde: 5 bergfinishes, slechts één 26 km individuele tijdrit, en een brute laatste week die culmineert op Alpe d'Huez op twee opeenvolgende dagen.

- Pogacar heeft 4 Tours gewonnen; Vingegaard 2. Vingegaard is nooit lager dan tweede geëindigd in vijf pogingen.

- Vingegaard komt binnen na een overwinning in de Giro d'Italia (de Giro-Tour dubbel gok); Pogacar komt binnen na een dominante Tour de Suisse en zegt "Ik zou zeggen dat ik sterker ben."

- Wout van Aert is geblesseerd, een echte klap voor de steun van Vingegaard op vlakke en winderige dagen.

- De route biedt Vingegaard een theoretische opening; het vormboek en de markt zeggen nog steeds Tadej.

Een duidelijke zij-aan-zij vergelijking infographic van Tadej Pogacar en Jonas Vingegaard die carrière Tour de France overwinningen toont (4 vs 2), jaren gewonnen, en 2026 outright weddenschappen, gestyled als een sport onderlinge strijd kaart
Een duidelijke zij-aan-zij vergelijking infographic van Tadej Pogacar en Jonas Vingegaard die carrière Tour de France overwinningen toont (4 vs 2), jaren gewonnen, en 2026 outright weddenschappen, gestyled als een sport onderlinge strijd kaart

Zes jaar, één vraag

Elke juli sinds 2021 draait de Tour de France om dezelfde twee mannen, en elke juli wordt dezelfde vraag scherper: kan het parcours, de vermoeidheid, of het veld Tadej Pogacar eindelijk verslaan? De editie van 2026 is de 113e Tour, die loopt van 4–26 juli van Barcelona naar Parijs, en het lijkt alsof het bijna opzettelijk is gebouwd om de zwaarste mogelijke kruisverhoor van zijn dominantie te zijn. Wedstrijddirecteur Christian Prudhomme noemde de route een "crescendo," waarbij de Pyreneeën aan het begin worden beladen en de zwaarste bergen worden bewaard voor een laatste week die eindigt met Alpe d'Huez op opeenvolgende dagen.

Dat ontwerp is belangrijk vanwege hoe 2025 eindigde. Pogacar won niet alleen. Hij won met 4:24 voorsprong op Vingegaard, met Florian Lipowitz als verre derde op +11:00. De kloof die ooit in seconden werd gemeten (Pogacar versloeg Roglic met 0:59 in 2020) is weer opengebroken naar minuten. Op papier lijkt de rivaliteit beslecht.

Maar "op papier" is precies wat het parcours van 2026 is ontworpen om te verstoren. Pogacar jaagt op een recordgelijkmakende vijfde Tourtitel, wat hem gelijk zou stellen met Eddy Merckx, Bernard Hinault, Jacques Anquetil en Miguel Indurain. Vingegaard is ondertussen de enige man die hem hier daadwerkelijk heeft verslagen, en dat heeft hij twee keer gedaan, na het beste niet-Tourseizoen van zijn carrière. Mijn stelling is simpel, en ik denk dat het eerlijk is: het parcours biedt Vingegaard een betere kans om te proberen dan de vormgids rechtvaardigt. Maar deze versie van Pogacar verslaan vereist bijna perfecte herstel en een echte Tadej-krak, en geen van beiden is de manier om te wedden.

De onderlinge confrontatie: wat het record eigenlijk zegt

Begin met de basislijn, want de mythologie van de rivaliteit loopt vooruit op de rekenkunde. In het moderne tijdperk heeft Pogacar vier Tours gewonnen (2020, 2021, 2024, 2025) en Vingegaard twee (2022, 2023). Ze hebben zes jaar achtereen elkaar gestreden, en in die onderlinge Tours heeft Pogacar een 4–2 voorsprong. Dit is het deel dat mensen vergeten: Vingegaard is nooit lager dan tweede geëindigd in vijf Tourstarts. Dit is geen eenmalige kanshebber. Hij is de op één na beste Grand Tour-renner van zijn generatie, punt.

De marges vertellen het echte verhaal, en ze schommelen sterk afhankelijk van het parcours en het jaar:

Jaar Winnaar Tweede Eind GC-marge
2020 Pogacar Roglic 0:59
2021 Pogacar Vingegaard 5:20
2022 Vingegaard Pogacar 2:43
2023 Vingegaard Pogacar 7:29
2024 Pogacar Vingegaard 6:17
2025 Pogacar Vingegaard 4:24

Lees die tabel van boven naar beneden en een patroon springt eruit: wanneer een van beide mannen wint, wint hij meestal groot. De 0:59 zenuwslopende overwinning van 2020 (tegen Roglic, niet Vingegaard) is de uitzondering. Sinds deze twee begonnen met het ruilen van het gele shirt, was de dichtste finish tussen hen Vingegaard's 2:43 in 2022, en drie van hun zes duels werden beslist met meer dan vier minuten.

Wat zegt het record eigenlijk? Dit is een wedstrijd tussen twee mannen waarbij de verliezer meestal overtuigend wordt verslagen, niet nipt. Dat snijdt aan twee kanten. Het betekent dat Vingegaard wel Pogacar eerder met minuten heeft verslagen, met name de 7:29 van 2023. Het betekent ook dat het resultaat van 2025 geen toeval of een slechte dag was. Een kloof van 4:24 is structureel, geen lek. Voor Vingegaard om het script van 2026 om te draaien, hoeft hij geen seconden te vinden. Hij moet meerdere minuten vinden, en de enige plek om die te vinden is in de bergen.

Een lijn- of staafdiagram dat de eind GC-marges tussen Pogacar en Vingegaard van 2020 tot 2025 visualiseert, met staven boven/onder een middellijn om te laten zien welke renner elk jaar won en met hoeveel
Een lijn- of staafdiagram dat de eind GC-marges tussen Pogacar en Vingegaard van 2020 tot 2025 visualiseert, met staven boven/onder een middellijn om te laten zien welke renner elk jaar won en met hoeveel

Wat is nieuw in 2026: het parcours, de vorm, de vermoeidheid

Drie dingen zijn veranderd sinds deze twee voor het laatst aan de start stonden, en elk daarvan beïnvloedt de kansen een beetje. Beschouw dit als uw briefing over "wat er dit jaar eigenlijk anders is".

1. Een nieuw format voor de ploegentijdrit in Stage 1. De Tour begint niet met een vlakke sprint, maar met een 19,7 km ploegentijdrit in Barcelona, waarbij de Montjuic heuvel twee keer wordt beklommen. De twist: de TTT van 2026 gebruikt een nieuw format waarbij de individuele tijd van elke renner telt voor het algemeen klassement, niet de klassieke "vierde renner over de streep" regel. Dat betekent dat er binnen een team gaten kunnen ontstaan, geen GC-leider kan zich terugtrekken en een sterke ploeg kan op de eerste dag echte tijd winnen. De CEO van Visma-Lease a Bike heeft publiekelijk kritiek geuit op het format, en je kunt zien waarom, gezien de collectieve kracht van UAE Team Emirates rondom Pogacar.

2. Vingegaard's dubbelspel Giro-Tour. Vingegaard heeft al de 2026 Giro d'Italia (8–31 mei) gewonnen, en niet met een klein verschil: 5:22 voor Felix Gall, met vijf etappeoverwinningen, waarmee hij zijn Grand Tour-set compleet maakt. Hij won ook Paris-Nice met 4:23 (de grootste overwinning in de moderne geschiedenis van de wedstrijd) en de Volta a Catalunya. In alle opzichten is het zijn beste seizoen sinds 2023. Het risico is dat niemand in de moderne tijd een Giro-overwinning heeft gebruikt als springplank naar Tour-overwinning, en de vermoeidheid van de dubbelspel kost heeft de grootste impact in precies de derde week, waar Vingegaard het sterkst moet zijn.

3. Wout van Aert is eruit. Van Aert is Vingegaard's belangrijkste wegkapitein op vlakke, overgangs- en zijwinddagen, en hij zal de Tour van 2026 missen door een blessure. Hij crashte tijdens de training, won een etappe in de Dauphine (nu Tour Auvergne-Rhone-Alpes) met een elleboogwond, en verliet de wedstrijd met een infectie. Zijn afwezigheid verwijdert een uniek schaakstuk van Visma's bord, precies op de etappes waar Pogacar's UAE anders de controle kan hebben.

En dan is er nog een vierde punt, dat niet zozeer nieuw is, maar wel onheilspellend: Pogacar's vorm. Hij bezegelde de 2026 Tour de Suisse op 21 juni, won Etappe 1 met meer dan twee minuten en de tijdrit van Etappe 4 met 0.31s voor Mathieu van der Poel, en zei toen dat zijn testresultaten toonden "ik zou zeggen dat ik sterker ben." Dat is niet de quote die een uitdager drie weken voor de Tour wil lezen.

Het parcours van 2026, ontcijferd

Het hele argument hangt af van de weg, dus hier is de route waarop de strijd om het algemeen klassement daadwerkelijk zal worden uitgevochten. De 2026 Tour beslaat 3.333 km over 21 etappes, met ongeveer 54.450 m totale hoogteverschil en vijf berg- of hooggebergte-finishes. Er is precies één individuele tijdrit: een 26 km rolling ITT in Etappe 16 van Evian-les-Bains naar Thonon-les-Bains langs het Meer van Genève, na de tweede rustdag. Voor een route van deze lengte is dat opvallend weinig vlakke tijdritkilometers, en dat is enorm belangrijk (meer daarover hieronder).

De bergen komen in twee golven. Golf één zijn de Pyreneeën, vroeg. Etappe 3 (Granollers naar Les Angles, 196 km) levert de eerste bergfinish, en Etappe 6 (Pau naar Gavarnie-Gedre, 186 km) is de eerste echte test voor het algemeen klassement, waarbij de Col d'Aspin (~12 km bij 6,5%) en de Col du Tourmalet (17,1 km bij 7,3%) worden overgestoken, een klim die eerder Tours heeft beslist.

Golf twee is de achteraf geladen "crescendo," en het is waar de race waarschijnlijk zal worden gewonnen of verloren:

Etappe Finish / sleutelklim Profiel Waarom het belangrijk is
6 Col du Tourmalet 17,1 km @ 7,3% Eerste echte selectie voor het algemeen klassement, Pyreneeën
15 Plateau de Solaison ~11,3 km @ 9% Eerste Tour-finish ooit; steil en selectief
16 Evian → Thonon ITT 26 km rolling De enige tijdrit van de race
19 Alpe d'Huez 21 haarspeldbochten; 128 km etappe Korte, explosieve eerste beklimming
20 Alpe d'Huez (koninginnenetappe) 171 km, ~5.600 m stijging Croix de Fer, Telegraphe, Galibier, dan Alpe via Sarenne
21 Parijs (Montmartre circuit) 130 km, 3x Rue Lepic Geplaveide finale; sprint/ontsnapping, niet voor het algemeen klassement

De kop is de Alpe d'Huez dubbel. Etappes 19 en 20 eindigen beide bovenop de legendarische 21-haarspeldklim, de eerste keer sinds 1979 dat de Alpe achtereenvolgens summit finishes heeft. Etappe 20 is de koninginnenetappe: 171 km met ongeveer 5.600 m klimmen (de meeste van alle etappes), met de Col de la Croix de Fer (~24 km bij 5.2%), Col du Telegraphe (~11.9 km bij 7.1%) en Col du Galibier (~17.7 km bij 6.9%, top op 2.642 m) voordat de laatste klim naar de Alpe via de steile Col de Sarenne volgt. Wat het algemeen klassement zegt na Etappe 18 kan hier ontploffen.

Een geannoteerde routekaart van de 2026 Tour de France van Barcelona naar Parijs, met de vijf summit finishes (Tourmalet etappe, Solaison, Alpe d'Huez x2) en de enkele individuele tijdrit in Etappe 16, met etappenummers en data
Een geannoteerde routekaart van de 2026 Tour de France van Barcelona naar Parijs, met de vijf summit finishes (Tourmalet etappe, Solaison, Alpe d'Huez x2) en de enkele individuele tijdrit in Etappe 16, met etappenummers en data

Welke etappes passen bij Pogacar, welke bij Vingegaard

Dit is de kern van de zaak. Niet "wie is beter" in abstracte zin, maar welke specifieke etappes van 2026 neigen naar welke renner, en waarom. Leg het parcours naast de bekende sterke punten van de twee renners en het beeld is dichterbij dan de odds suggereren, maar het leunt nog steeds naar één kant.

Etappe / kenmerk Profiel Voordeel Redenering
Etappe 1 TTT (Barcelona) 19.7 km, individueel tijdformaat Pogacar De collectieve TT-kracht van UAE; nieuw formaat straft zwakkere eenheden
Etappe 6 Tourmalet 17.1 km @ 7.3% Gelijk / lichte Vingegaard Lang, geleidelijke helling is klassiek Vingegaard-terrein
Etappe 15 Solaison ~11.3 km @ 9% Pogacar Steile, krachtige finish beloont explosieve versnellingen
Etappe 16 ITT 26 km heuvelachtig Pogacar Heersende winnaar van de TT-etappe; enige chrono van de race
Etappe 19 Alpe d'Huez 128 km, kort & scherp Pogacar Korte, intense race past bij zijn herhaalbare aanvallen
Etappe 20 koninginnenetappe 171 km, ~5.600 m, Sarenne finish Vingegaard Volgehouden hoogte-attritie is hoe hij 2022–23 heeft gewonnen
Etappe 21 Montmartre 130 km, kassei circuit Geen van beide (GC) Sprint/ontsnapping dag; in 2025 liet Van Aert Pogacar hier vallen

Twee feiten over de route verdienen nadruk, en beide komen rechtstreeks van binnenuit Visma. Sportdirecteur Grischa Niermann gaf toe dat de route "evenveel bij Pogacar als bij Vingegaard past," en wees erop dat de enige echt steile summit finish de Col de Sarenne in Etappe 20 is, en dat een van de nieuwe Pyrenese toppen "een klim van 18 km, 3.5%, dus het zal moeilijk zijn om het verschil te maken." Wanneer het team van de uitdager zelf toegeeft dat de route geen valstrik is die voor hun man is gebouwd, zegt dat iets.

Hier is de eenvoudige regel die ik gebruik om elke bergetappe van 2026 te lezen. Als de afsluitende klim kort en steil is (Solaison's 9%, de Sarenne helling), geef dan de voorkeur aan Pogacar's explosieve kracht. Als de dag lang, hoog is en meerdere cols stapelt zodat de race neerkomt op opgestapelde hoogte en vermoeidheid in plaats van één versnelling (de koninginnenetappe van Etappe 20), geef dan de voorkeur aan Vingegaard's diesel. Volgens die regel geeft de route Vingegaard precies één ideale etappe, de koninginnenetappe, en geeft Pogacar de meeste van de rest, inclusief de enige tijdrit.

Een diagram dat twee klimprofielen naast elkaar vergelijkt — een korte, steile finish (Solaison, ~9%) gelabeld "geschikt voor Pogacar's punch" en een lange multi-col dag (de koninginnenrit van Stage 20) gelabeld "geschikt voor Vingegaard's uithoudingsvermogen" — dat de beslissingsregel illustreert voor welke renner elke etappe voordelig is
Een diagram dat twee klimprofielen naast elkaar vergelijkt — een korte, steile finish (Solaison, ~9%) gelabeld "geschikt voor Pogacar's punch" en een lange multi-col dag (de koninginnenrit van Stage 20) gelabeld "geschikt voor Vingegaard's uithoudingsvermogen" — dat de beslissingsregel illustreert voor welke renner elke etappe voordelig is

Het pleidooi VOOR de route die Pogacar verslaat

Laat me nu eerlijk het standpunt van Vingegaard verdedigen, want er is een echt argument en de geïnformeerde fan verdient het om dit goed te zien. Hier is de bull case, punt voor punt.

De bergen zijn achteraf geladen, en dat is zijn terrein. Vingegaard's twee Tour-overwinningen zijn beide gebaseerd op superioriteit in de derde week. Hij is een renner die relatief sterker wordt naarmate de race vordert. Een "crescendo" route die de zwaarste klim voor de Etappes 19–20 behoudt, is in theorie op maat gemaakt voor een man die uithoudt in plaats van uitholt.

De Alpe d'Huez dubbel is precies de uithouding die Pogacar eerder heeft gebroken. Achtereenvolgende finish op de top van een klim zo zwaar, die een koninginnenrit met 5.600 m hoogteverschil afsluit, is de soort cumulatieve belasting die Pogacar's slechtste Tour-dagen in 2022 en 2023 heeft geproduceerd. Als er een zwakte te vinden is, is dit de hamer die het meest waarschijnlijk zal toeslaan.

Zijn vorm in 2026 is de beste sinds zijn laatste Tour-overwinning. Kijk naar het seizoen: Parijs-Nice met 4:23, de Volta a Catalunya, en de Giro d'Italia met 5:22 met vijf etappeoverwinningen. Dit zijn niet de cijfers van een renner die hoopt vol te houden. Dit zijn de cijfers van een renner die alles in zicht met enorme marges wint. De motor is onmiskenbaar aanwezig.

Hij heeft de bewijsstukken. In tegenstelling tot elke andere naam op de startlijst, heeft Vingegaard daadwerkelijk Pogacar verslagen in de Tour, en niet één keer maar twee keer, met 2:43 en 7:29. De route van 2026, meer dan enige sinds 2023, replicateert de omstandigheden van die overwinningen.

De bull-case checklist, of wat goed moet gaan voor Vingegaard:

  • [ ] Aankomen op de eerste rustdag binnen ~1 minuut van Pogacar (beperk TTT- en Solaison-verliezen)
  • [ ] De Stage 16 ITT overleven met niet meer dan ~45 seconden achterstand
  • [ ] Sepp Kuss en Matteo Jorgenson intact en in vorm hebben voor de Alpen
  • [ ] Geen enkele Giro-vermoeidheid vertonen tegen de tweede rustdag
  • [ ] Pogacar isoleren op de koninginnenrit van Stage 20 en aanvallen op de Sarenne
  • [ ] Een enkele dag vinden waarop Pogacar echt breekt, niet alleen vervaagt

Vink alle zes aan en Vingegaard wint. Het probleem is dat de lijst lang is, en elke box groen moet zijn.

Het pleidooi TEGEN: waarom Tadej waarschijnlijk nog steeds wint

Hier is de weerlegging, en het is het sterkere argument, wat verklaart waarom Pogacar favoriet is. De bear case voor Vingegaard is eigenlijk vier zware problemen die bovenop elkaar zijn gestapeld.

Probleem één: deze Pogacar heeft de oude zwaktes verholpen. De hele optimistische stelling rust op kwetsbaarheid in de derde week en op grote hoogte. Maar zoals Domestique het verwoordde, "deze versie van Pogacar lijkt niet langer kwetsbaar voor de grote hoogte en de ontberingen van de derde week." Het speelboek van 2022–23 versloeg een jongere, brozere Pogacar. De resultaten van 2024 en 2025 (winstmarges van 6:17 en 4:24) zijn het bewijs dat de bug is gepatcht.

Probleem twee: het profiel van de route past hem en de ontbrekende TT km doet de concurrentie pijn. De meeste beslissende finishes zijn kort en steil, Solaison met 9%, de Sarenne helling, die Pogacar's kenmerkende herhaalbare versnellingen beloont. En met slechts één 26 km ITT, is er bijna geen vlak tijdritterrein. Dat verwijdert stilletjes een hefboom die een meer TT-georiënteerde rivaal (een Remco Evenepoel) misschien had kunnen gebruiken, en het ontneemt iedereen een kans om de minuten terug te winnen die Pogacar in de heuvels pakt. Deskundigen Bob Roll en Tejay van Garderen gaven beide een duidelijke "niemand verslaat Pogacar" uitspraak om deze reden.

Probleem drie: UAE wint tijd op dag één. De nieuwe individuele tijd Stage 1 TTT beloont de sterkste collectieve eenheid, en de diepte van UAE rond Pogacar is de diepste in de race. Verwacht dat hij de bergen al met een voorsprong ingaat, wat betekent dat Vingegaard moet aanvallen vanuit een achterstand, op terrein dat voornamelijk niet geschikt is voor aanvallen.

Probleem vier: de Giro is een vermoeidheidsrisico, niet alleen een fitheidsbadge. ProCyclingUK heeft Giro-Tour vermoeidheid aangemerkt als "het eerste risico." Het winnen van een drie weken durende Grote Tour in mei, hoe dominant ook, heeft een prijs die historisch gezien opduikt in (je raadt het al) de derde week van de volgende Grote Tour. De Alpe d'Huez dubbel kan net zo goed de vermoeide benen van Vingegaard blootleggen als die van Pogacar.

Dus hier is de realiteitscheck over het berenscenario. Vingegaard's hele pad naar de overwinning loopt door de derde week, en de derde week is precies waar (a) Pogacar niet meer breekt en (b) Giro vermoeidheid het hardst toeslaat. Het plan moet zijn sterkste fase laten samenvallen met zijn grootste risico. Dat is een moeilijke hand om te spelen.

Een twee-koloms "bull case vs bear case" beslissingsmatrix infographic die de argumenten voor Vingegaard die wint aan de linkerkant en de argumenten voor Pogacar die standhoudt aan de rechterkant opsomt, met een uitspraakbalk onderaan
Een twee-koloms "bull case vs bear case" beslissingsmatrix infographic die de argumenten voor Vingegaard die wint aan de linkerkant en de argumenten voor Pogacar die standhoudt aan de rechterkant opsomt, met een uitspraakbalk onderaan

De kansen en de dark horses

Volg het geld, want de markt aggregeert meer informatie dan welke enkele mening dan ook. Bookmakers maken Pogacar de grote favoriet, en het is niet dichtbij.

Renner Outright odds (juni 2026) Impliciete winstkans
Tadej Pogacar ~1.70–1.85 >55%
Jonas Vingegaard ~4.0–5.0 ~22%
Remco Evenepoel ~15 ~6%
Almeida / Lipowitz ~18 ~5%
Juan Ayuso ~20 ~5%
Primoz Roglic ~80 ~1%

Voor context over hoe het jaar zich heeft ontwikkeld: een juli 2025 snapshot had Pogacar zelfs korter op 1.25, met Vingegaard op 5, Evenepoel 15, Almeida/Lipowitz 18, Ayuso 20 en Roglic 80. De lichte verschuiving naar Vingegaard (van ~5.0 naar 4.0) weerspiegelt precies wat dit artikel heeft betoogd. De route en zijn Giro-vorm hebben de markt een duwtje gegeven, maar lang niet genoeg om het een toss-up te maken.

Een horizontale staafgrafiek van impliciete winstkansen voor de 2026 Tour de France GC, die Pogacar boven de 55% toont die torent boven Vingegaard op ~22%, met Evenepoel, Lipowitz, Almeida, Ayuso en Roglic als kleine staven, die visualiseren hoe scheef de gokmarkt is
Een horizontale staafgrafiek van impliciete winstkansen voor de 2026 Tour de France GC, die Pogacar boven de 55% toont die torent boven Vingegaard op ~22%, met Evenepoel, Lipowitz, Almeida, Ayuso en Roglic als kleine staven, die visualiseren hoe scheef de gokmarkt is

De donkere paarden, en waarom geen van hen momenteel een echte GC-bedreiging is:

  • Remco Evenepoel (~15) is de voor de hand liggende "derde man," maar het bijna totale gebrek aan ITT km op het parcours ontnemen hem zijn grootste wapen. Op puur klimvermogen is hij een stap onder de top twee over drie weken.
  • Florian Lipowitz / Joao Almeida (~18): Lipowitz was derde in 2025 maar +11:00 achter; Almeida is een uitstekende klimmer maar heeft de neiging om te vervagen of uit de GC-contestatie te vallen. Podiumkandidaten, geen winnaars.
  • Juan Ayuso (~20): prodigieus talent, maar inconsistent over drie weken.
  • Primoz Roglic (~80): het oordeel van de markt over een 36-jarige met een lange blessuregeschiedenis is hard maar eerlijk.

De conclusie is dat dit een tweestrijd is met een duidelijke favoriet en één geloofwaardige uitdager. Iedereen die overblijft, racet voor de laatste podiumplek.

Het oordeel: kan het parcours Tadej eindelijk verslaan?

Het is tijd om een beslissing te nemen in plaats van te twijfelen. Hier is mijn eerlijke probabilistische inschatting.

Het parcours biedt Vingegaard een betere kans om dit te proberen dan het vormboek zegt dat hij verdient. Dat deel is oprecht waar. De achteraf geladen crescendo, de Alpe d'Huez dubbele, de 5.600 m koningsrit: dit zijn de omstandigheden waaronder hij Pogacar in 2022 en 2023 versloeg, nauwkeuriger gereproduceerd dan in welk jaar sinds dan ook. Als je een parcours zou ontwerpen om Pogacar te verslaan, zou je iets bouwen dat hierop lijkt. Vingegaard's eigen team geeft toe dat het niet ver genoeg gaat, maar het gaat verder dan 2024 of 2025 deed.

En toch vereist het verslaan van deze Pogacar dat drie dingen tegelijkertijd op hun plaats vallen: bijna perfecte herstel van een Giro die hij won met 5:22, een parcours dat voornamelijk de krachtige finishes en de enige tijdrit aan zijn rivaal geeft, en een daadwerkelijke Tadej-krak van een renner die twee seizoenen heeft bewezen dat hij niet meer kraakt. Stap die waarschijnlijkheden op en je komt ongeveer uit waar de bookmakers zijn: Pogacar als comfortabele favoriet met ~1.70–1.85, Vingegaard als een levende maar tweede underdog rond 4.0–5.0.

Dus het oordeel. Pogacar is de rechtmatige favoriet voor een recordgelijkmakende vijfde Tourtitel, en de meest waarschijnlijke uitkomst voor 2026 is weer een overwinning voor Pogacar, gemeten in minuten, niet in seconden. Maar dit is de dichtstbijzijnde vraag sinds 2023, en de plek om op te letten is Rit 20, de koningsrit naar Alpe d'Huez via de Sarenne. Als Vingegaard deze rivaliteit ooit weer gaat omdraaien, is die weg, op ongeveer 24 juli, waar het gebeurt. Wed op Pogacar, kijk naar Vingegaard, en omcirkel de koningsrit in het rood.

Een samenvattend oordeel grafiek die een op waarschijnlijkheid gewogen schaal toont die naar Pogacar is gekanteld voor een record-gelijkmakende vijfde Tourtitel (gelijk aan Merckx, Hinault, Anquetil, Indurain), met een markering op Rit 20 (Alpe d'Huez koningsrit, ~24 juli) gemarkeerd als Vingegaard's enige beste kans
Een samenvattend oordeel grafiek die een op waarschijnlijkheid gewogen schaal toont die naar Pogacar is gekanteld voor een record-gelijkmakende vijfde Tourtitel (gelijk aan Merckx, Hinault, Anquetil, Indurain), met een markering op Rit 20 (Alpe d'Huez koningsrit, ~24 juli) gemarkeerd als Vingegaard's enige beste kans

Veelgestelde vragen

Kan Pogacar worden verslagen in de Tour de France 2026? In theorie, ja, maar hij is een duidelijke favoriet met ongeveer 1.70–1.85 (meer dan 55% impliciete waarschijnlijkheid). Het achteraf geladen parcours, de Alpe d'Huez dubbele, en Vingegaard's sterke Giro-vorm geven de Deen een echte kans, maar Pogacar heeft vier van hun zes onderlinge Tours gewonnen en de editie van 2025 met 4:24. De meest waarschijnlijke uitkomst is weer een overwinning voor Pogacar.

Wie is de favoriet voor de Tour de France 2026 en wat zijn de odds? Tadej Pogacar is de favoriet met de beste kansen met ongeveer 1.70–1.85. Jonas Vingegaard is de tweede favoriet met ongeveer 4.0–5.0, met Remco Evenepoel als volgende rond 15, dan Joao Almeida en Florian Lipowitz nabij 18, Juan Ayuso ongeveer 20, en Primoz Roglic als een lange kans nabij 80.

Voorkeur de route van 2026 voor Pogacar of Vingegaard? Het is dichterbij dan de odds suggereren, maar het leunt naar Pogacar. De meeste beslissende finishes zijn kort en steil (Solaison met 9%, de Sarenne helling), wat zijn explosieve versnellingen ten goede komt, en er is slechts één 26 km tijdrit. Visma's eigen sportdirecteur Grischa Niermann gaf toe dat de route "zowel Pogacar als Vingegaard goed ligt." De enige etappe die echt in het voordeel van Vingegaard is, is de koninginnenetappe 20 naar Alpe d'Huez.

Wat is de onderlinge score tussen Pogacar en Vingegaard? In het moderne tijdperk heeft Pogacar vier Tours gewonnen (2020, 2021, 2024, 2025) en Vingegaard twee (2022, 2023), een 4–2 voorsprong in hun zesjarige duel. Vingegaard is nooit lager dan tweede geëindigd in de Tour. Recente marges: Pogacar met 6:17 in 2024 en 4:24 in 2025; Vingegaard met 7:29 in 2023 en 2:43 in 2022.

Helpt of hindert de Giro-Tour dubbel Vingegaard in de Tour van 2026? Beide. Het winnen van de 2026 Giro met 5:22 bewijst dat zijn vorm de beste is sinds 2023, maar de vermoeidheid van een Grand Tour overwinning in mei komt meestal naar voren in de derde week van de volgende, precies waar de Tour van 2026 het zwaarst is (de Alpe d'Huez dubbel) en precies waar Vingegaard het sterkst moet zijn. ProCyclingUK noemde de vermoeidheid van de dubbel "het eerste risico."

Wat zijn de belangrijkste GC-etappes van de Tour de France 2026? Let op Etappe 6 (Col du Tourmalet, 17.1 km met 7.3%), Etappe 15 (Plateau de Solaison, ~11.3 km met 9%, een eerste Tour finish), Etappe 16 (de enige 26 km ITT), en vooral Etappes 19 en 20, de achtereenvolgende finishes op Alpe d'Huez, met Etappe 20 de 171 km, ~5,600 m koninginnenetappe over de Croix de Fer, Telegraphe en Galibier.

Hoe beïnvloedt het nieuwe format van de team tijdrit in Etappe 1 de GC? De 19.7 km TTT in Barcelona gebruikt een nieuw format waarbij de individuele tijd van elke renner meetelt voor de GC, in plaats van de klassieke regel van de vierde renner die als eerste over de finish komt. Dat betekent dat er binnen een team gaten kunnen ontstaan, geen GC-leider kan zich verstoppen, en een sterke eenheid zoals Pogacar's UAE tijd kan winnen op de eerste dag. De CEO van Visma bekritiseerde het format publiekelijk.

Zal de afwezigheid van Wout van Aert Vingegaard schaden? Ja, aanzienlijk. Van Aert mist de Tour van 2026 door een blessure, waardoor Vingegaard's meest krachtige wegkapitein op vlakke, overgangs- en zijwindetappes wegvalt, precies de dagen waarop Pogacar's UAE anders kan controleren of aanvallen. Visma zal leunen op Sepp Kuss en Matteo Jorgenson, maar zij repliceren niet de all-terrain kracht van Van Aert.

Wanneer en waar begint de Tour de France 2026? De Tour de France 2026 (de 113e editie) loopt van 4–26 juli 2026, met een 19.7 km team tijdrit in Barcelona, de eerste Grand Depart in de Catalaanse hoofdstad, en eindigt op de Champs-Elysees in Parijs op 26 juli, na een laatste etappe met een circuit door de geplaveide straten van Montmartre.


Rijd in RydeCruz — prestatie fietsjerseys in ademend Bamboo BreathTech materiaal, gratis wereldwijde verzending.

Bekijk alle jerseys →

RELATED ARTICLES