Tour de France 2026 Fietsen: Wat Alle 23 Pro Teams Deze Juli Rijden
Op 4 juli 2026 verlaat het peloton Barcelona voor een 21-etappe, ongeveer 3.330 km lange race naar Parijs, en elke fiets op die startlijn kost meer dan een kleine auto. Dit is de enige gids die ik heb gevonden die alle 23 teams op één plek in kaart brengt: de exacte frames, groupsets, wielen en banden, de grote sponsorswitches die deze winter plaatsvonden, en wat het eigenlijk betekent als je een stuk van de droom wilt kopen. Het is bijgewerkt voor de race van 2026, met echte prijzen, echte labcijfers, en het technische verhaal achter de snelste fietsen ter wereld.
Belangrijke punten
- 23 teams staan in 2026 aan de start (18 WorldTeams + 5 ProTeams), en het veld is ongeveer Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, met TotalEnergies als de enige onbesliste.
- Tadej Pogačar verdedigt zijn titel op de radicale Colnago Y1Rs aerodynamische fiets, dezelfde machine waarmee hij vier etappes van de Tour 2025 won.
- De grote wissels in 2026: Bahrain Victorious ging van Merida → Bianchi, EF Education-EasyPost ging van Shimano → SRAM Red AXS, en TotalEnergies ging van ENVE → Cube, plus een herschikking van wiel-sponsors over vijf teams.
- Een complete Tour-spec racefiets kost nu ~€13.000–€16.000+, allemaal gebouwd volgens het onveranderde UCI 6.8 kg minimumgewicht.
- Het waardeverhaal van 2026 is de Van Rysel RCR-F van Decathlon, een echte WorldTour vlaggenschip voor ongeveer de helft van de prijs van zijn concurrenten.
De Tour de France is altijd een rijdende handelsbeurs geweest, net zozeer als een wielerwedstrijd. Maar 2026 is een ongewoon druk jaar voor de uitrustingsnerds onder ons. Er is een nieuwe aerodynamische superbike onder de regerende kampioen, een decennialange loyaliteit aan groupsets die net is verbroken, een budgetmerk dat de gevestigde orde stilletjes in verlegenheid brengt, en het meest verwachte frame van het jaar dat nog steeds in onopvallende camouflage racet. Als je de Tour 2025 hebt gekeken en jezelf betrapte op het pauzeren van de uitzending om te vragen "wat is dat?", dan is dit jouw referentie.
Laten we beginnen waar elke goede fietsspot-sessie zou moeten beginnen, met het volledige veld in één tabel.
Het 2026 Tour-veld in één oogopslag: de master vergelijkingtabel
Hier is het gedeelte om te bookmarken. Elk van de 23 teams die deelnemen aan de Tour de France 2026, met frame, groupset en wielen in één scanbare weergave. Het veld bestaat uit 18 WorldTeams plus 5 ProTeams (wildcards en automatische uitnodigingen), en het Spaanse ProTeam Caja Rural kreeg de kans voor een debuut boven meer gewaardeerde namen.
Een leesopmerking voordat we naar de tabel gaan. Een handvol entries heeft eerlijke onzekerheid, en ik geef er de voorkeur aan om die te markeren dan te gokken. De groupset van TotalEnergies voor 2026 stond op het moment van rapportage nog als TBC (Shimano of SRAM) genoteerd, en de groupset van Decathlon is op beide manieren gerapporteerd. Waar het onderzoek stevig is, is de tabel stevig.
| Team | Frame (merk & model) | Groupset | Wielen |
|---|---|---|---|
| UAE Team Emirates-XRG | Colnago Y1Rs / V5Rs | Shimano Dura-Ace | ENVE |
| Visma–Lease a Bike | Cervélo S5 / R5 | SRAM Red AXS | Reserve |
| Red Bull–Bora–hansgrohe | Specialized Tarmac SL8 | SRAM Red AXS | Roval |
| Lidl-Trek | Trek Madone | SRAM Red AXS | Bontrager |
| INEOS Grenadiers | Pinarello Dogma F | Shimano Dura-Ace | Scope (nieuw voor 2026) |
| Bahrain Victorious | Bianchi (nieuw voor 2026) | Shimano Dura-Ace | Vision |
| EF Education-EasyPost | Cannondale | SRAM Red AXS (nieuw voor 2026) | Vision |
| Soudal Quick-Step | Specialized Tarmac | Shimano Dura-Ace | Roval |
| Groupama-FDJ | Wilier | Shimano Dura-Ace | Miche Kleos (nieuw voor 2026) |
| Movistar | Canyon | Shimano Dura-Ace | DT Swiss |
| Lotto-Intermarché | Cube | SRAM | OQUO (nieuw voor 2026) |
| Alpecin-Deceuninck | Canyon | Shimano Dura-Ace | Shimano wielen (nieuw voor 2026) |
| Cofidis | Look 795 Blade RS | Campagnolo Super Record | Campagnolo Bora |
| Astana | Wilier | Shimano Dura-Ace | Corima |
| Picnic PostNL | Scott | Shimano Dura-Ace | Ursus (nieuw voor 2026) |
| Arkéa-B&B Hotels | Bianchi | SRAM | Vision |
| Decathlon-AG2R | Van Rysel RCR-F | SRAM / Shimano (gerapporteerd beide kanten op) | Swiss Side |
| Israel-Premier Tech | Factor | Shimano Dura-Ace | Black Inc |
| Tudor Pro Cycling | BMC | SRAM Red AXS | CADEX / DT Swiss |
| TotalEnergies | Cube (nieuw voor 2026) | TBC (Shimano of SRAM) | ENVE |
| Pinarello-Q36.5 | Pinarello Dogma F | SRAM Red AXS | DT Swiss |
| Uno-X Mobility | Dare | Shimano Dura-Ace | Zipp |
| Caja Rural (debuut) | (ProTeam debutant) | Shimano | — |

Als je maar drie dingen uit deze tabel onthoudt, maak het dan deze. De grootste merken in de groep zijn nog steeds Specialized, Pinarello, Cervélo, Trek en Colnago. Shimano en SRAM zijn nu nek-aan-nek aan de top. En de wielmarkt fragmentatie gaat snel, terwijl nieuwe sponsors hun weg naar de WorldTour kopen. De rest van deze gids legt uit waarom elk van deze belangrijk is.
Wat is nieuw in 2026: de grote uitrustingswisselingen
Dit is de "waarom nu lezen" sectie. Sponsorcontracten worden in het laagseizoen vernieuwd, en de winter van 2025–26 heeft een ongewoon grote oogst aan veranderingen opgeleverd. Als je na de Tour van 2025 bent gestopt met opletten, hier is alles wat is veranderd.
Bahrain Victorious heeft frames gewisseld van Merida naar Bianchi. Het is de belangrijkste framewisseling van het jaar: een WorldTour-team dat wegloopt van een langdurige partner om de celeste-groene Italiaanse icoon te rijden. Ze hebben hun Shimano Dura-Ace en Vision wielen behouden, dus het enige dat is veranderd is het frame onder de rijders.
EF Education-EasyPost heeft groupsets gewisseld van Shimano Dura-Ace naar SRAM Red AXS. Dit is degene die de doorgewinterde tech-watchers verraste. Na ongeveer een decennium op Shimano, ging de in het roze geklede ploeg volledig draadloos, terwijl ze op Cannondale-frames en Vision-wielen bleven. Het is ook een mooi symbool van het bredere verhaal, omdat SRAM de afgelopen twee seizoenen de kloof met Shimano aan de top van de sport heeft verkleind.
TotalEnergies is overgestapt van ENVE naar Cube, waarbij ENVE naar verwachting als wielpartner blijft. Zoals ik hierboven opmerkte, was de groepset van het team voor 2026 nog TBC (Shimano of SRAM) toen de deals werden gerapporteerd, een van de slechts twee werkelijk open vragen in het veld.
Dan is er de wielenherverdeling, waar 2026 echt in beweging komt:
- INEOS Grenadiers → Scope wielen, waarmee ze hun eerdere mix van Shimano / Princeton CarbonWorks beëindigen.
- Lotto-Intermarché → OQUO.
- Groupama-FDJ → Miche Kleos.
- Picnic PostNL → Ursus.
- Alpecin → Shimano wielen.
Er is ook een gloednieuwe binnenkomer. Pinarello-Q36.5 is een verse ProTeam-overeenkomst voor 2026 die de Pinarello Dogma F rijdt met SRAM Red AXS, wat een opmerkelijke combinatie is gezien het feit dat Pinarello historisch gezien geassocieerd wordt met Shimano-uitgeruste INEOS. En de debuut van Caja Rural voegt voor het eerst een Spaanse ProTeam toe aan het veld, wat passend voelt voor een Tour die begint in Barcelona.

Een woord voor kopers hier, want sponsorwisselingen zijn een nuttig signaal maar geen gospel. Wanneer een WorldTour-team overstapt naar een groepset of wiel na een decennium van loyaliteit, betekent dit meestal dat het nieuwe product echte gelijkwaardigheid heeft bereikt aan de top, wat het vermelden waard is als je zelf dat merk overweegt. Maar teams veranderen ook voor geld, niet alleen voor marginale winst. Behandel de overstappen dus als een "dit is nu competitief" vlag in plaats van bewijs dat het ene merk beter is dan het andere.
De fiets waar iedereen naar kijkt: Pogačar's Colnago Y1Rs
Geen fiets trekt meer aandacht in 2026 dan die onder de regerende kampioen. Tadej Pogačar won zijn vierde Tour de France in 2025, voor Jonas Vingegaard en Florian Lipowitz, en keert terug als de favoriet. Zijn belangrijkste wapen is de Colnago Y1Rs, de eerste volledig aerodynamische fiets van het Italiaanse merk sinds de 2017 Concept.
De cijfers zijn de reden waarom het ertoe doet. De Y1Rs werd gelanceerd in december 2024, en Colnago beweert dat hij 20 watt sneller is bij 50 km/h dan de aflopende V4Rs, met 395 W nodig om 50 km/h te behouden versus 415 W, dankzij een 19% kleinere frontale oppervlakte, alles bij een geclaimd framegewicht van 965 g. In een sport waar teams achter enkele watts aanjagen, is een aerodynamische winst van 20 W enorm. Pogačar valideerde het op de weg, door vier etappes van de Tour 2025 te winnen op de Y1Rs (Etappes 4, 7, 12 en de bergtijdrit in Etappe 13), en teamgenoot Tim Wellens voegde een vijfde UAE-overwinning toe op hetzelfde frame.
De meest interessante keuze is een tactische. Waarom rijdt Pogačar op een zware aerodynamische fiets in plaats van zijn lichtere Colnago V5Rs klimfiets, zelfs in de bergen? Omdat op de meeste moderne Tour-etappes, met hun lange valleien, snelle afdalingen en geleidelijke klimmen, aerodynamische weerstand meer tijd kost dan een paar honderd gram framegewicht ooit zal doen. Zijn typische Y1Rs raceconfiguratie weegt ongeveer 7.2–7.5 kg, comfortabel boven de UCI-grens, en hij schakelt alleen over naar de speciale klimfiets wanneer een etappe steil genoeg is om de rekensom te veranderen.
En wanneer dat het geval is, gaat UAE extreem. Voor de Mont Ventoux etappe in 2025 reed het team met een gestript, ruwe koolstof "papierdunne lak" Y1Rs die net iets meer dan 7 kg woog, met een speciale versie die naar verluidt 6.9 kg weegt. Hun lichtste Colnago V5Rs klimfiets woog 6.765 kg, wat net 35 g onder de UCI-limiet is. Dat is de engineeringgrens daar: gram snijden totdat je een paperclip verwijderd bent van illegaal zijn.
| Pogačar's 2026 bouwdetails | Specificatie |
|---|---|
| Primaire racefiets | Colnago Y1Rs (aero) |
| Klimfiets | Colnago V5Rs |
| Groepset | Shimano Dura-Ace Di2 (12-speed) |
| Wielen | ENVE SES 4.5 Pro |
| Banden | Continental, 30 mm op Y1Rs (~32 mm gemeten); 28 mm op V5Rs |
| Typisch racegewicht | ~7.2–7.5 kg (Y1Rs) |
| Lightste builds | ~6.9 kg (Y1Rs special) / 6.765 kg (V5Rs) |
| Verkoopprijs (Tour-spec Y1Rs) | ~€16,000–€17,000 |
| 2026 detail | Zadelwissel Prologo → Fizik |

Pro tip: de les voor gewone rijders is dezelfde als die UAE op elke etappe toepast. Tenzij je lokale beklimmingen echt bruut en langdurig zijn, verslaat een aerodynamische allrounder bijna altijd een puur klimfiets voor bijna iedereen, bijna altijd. De profs grijpen alleen naar het veergewicht wanneer de helling hen ervoor terugbetaalt.
Groepensets: de Shimano vs SRAM vs Campagnolo strijd
Als je de verf eraf haalt, rijdt elke Tour-fiets met een van de drie groepensets, en de machtsbalans in 2026 is de dichtstbijzijnde die het in jaren is geweest. Over de 23 teams is de verdeling ongeveer Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, met 1 onbeslist (TotalEnergies). Shimano leidt nog steeds, maar met slechts één team onder de bevestigde setups. Tien jaar geleden zou dit een Shimano-overwinning zijn geweest. De draadloze revolutie van SRAM heeft de tafel echt herschreven.
Elke merk verkoopt een onderscheidende filosofie. Shimano Dura-Ace R9200 Di2 is de keuze van de gevestigde orde: 12-speed, semi-draadloos (draadloze schakelaars, bedrade derailleurs naar een centrale batterij), alleen schijfremmen, en gewaardeerd om zijn scherpe, betrouwbare schakeling. SRAM Red AXS, herontworpen in 2024, is volledig draadloos, wordt geleverd met een geïntegreerde Quarq vermogensmeter op de meeste raceconfiguraties, en heeft 100–150 g verloren ten opzichte van de vorige Red. Campagnolo Super Record Wireless is de exotische buitenbeentje, de enige 13-speed groepenset in het peloton, gereden door een enkel team.
| Groepenset | Snelheden | Draadloos | Vermogensmeter | Ongeveer prijs |
|---|---|---|---|---|
| Shimano Dura-Ace R9200 Di2 | 12 | Semi-draadloos | Optioneel / extra | ~US$4,000–4,500 (€3,600–4,000) |
| SRAM Red AXS (2024) | 12 | Volledig draadloos | Geïntegreerd (Quarq) op de meeste builds | ~US$3,500–3,900 (€3,300–3,700) |
| Campagnolo Super Record Wireless | 13 | Volledig draadloos | Optioneel | ~US$5,000–5,500 (€4,800–5,200) |
Het verhaal van Campagnolo is het romantische verhaal. Cofidis is het enige Campagnolo-team in de Tour van 2026, rijdt met de Look 795 Blade RS met Campagnolo Bora-wielen, de enige 13-speed setup in een 12-speed peloton en de duurste halo groepenset van de drie. Het is een erfgoed flex net zo goed als een prestatie flex.
Beslissingskader — welke groepenset filosofie past bij jou?
- Je wilt bewezen betrouwbaarheid en het breedste winkel/service netwerk → Shimano Dura-Ace (of zijn uitstekende Ultegra afgeleide).
- Je wilt de lichtste setup, volledige draadloze eenvoud en een vermogensmeter ingebakken → SRAM Red AXS.
- Je wilt de meeste versnellingen, de meeste exclusiviteit, en je betaalt voor het gevoel → Campagnolo Super Record Wireless.

De meest nuttige conclusie hier is ook de meest bevrijdende: het peloton van 2026 is het er niet meer over eens welk groepen de "beste" is. Wanneer de snelste teams ter wereld bijna gelijk verdeeld zijn tussen Shimano en SRAM, kun je kiezen op basis van prijs, gewicht, voorkeur voor draadloos en beschikbaarheid van service zonder angst om de "verkeerde" te kiezen.
Wielen en banden: wat de profs daadwerkelijk gebruiken
Dit is het detail dat de meeste gidsen overslaan, en hier kun je echt iets leren dat je op je eigen fiets kunt toepassen. De hoofdconclusie: profs gebruiken diepere velgen en bredere banden dan de meeste amateurs zich realiseren.
Wat wielen betreft, bevindt het peloton zich in de diepteband van 45–60 mm. Verwacht ongeveer 45 mm DT Swiss ERC op Dura-Ace builds, 48–50 mm Roval en ENVE, en 50–60 mm Zipp Firecrest / NSW voor vlakke en golvende etappes. Teams vallen alleen terug naar 35–45 mm op de lichtste bergdagen, wanneer elk gram draaiend gewicht op een lange klim zwaarder weegt dan de aerodynamische straf. Met andere woorden, de standaard is diep, omdat het grootste deel van een Grand Tour-etappe wordt doorgebracht op terrein waar aerodynamica wint.
Banden zijn nog verder verschoven. De race-norm is verplaatst naar 28–30 mm, met 32 mm op ruwe etappes zoals kasseien of gravelsecties. En hier is het deel dat mensen verrast: moderne brede velgen zorgen ervoor dat banden groter meten dan hun label, dus een band gemarkeerd als 28 mm meet vaak 30–31 mm in de echte wereld, wat betekent dat profs nu vaak een echte 30 mm gebruiken. De oude "smal is sneller" evangelie is dood. Brede banden met lagere druk zijn sneller en comfortabeler op echte wegen.
De labcijfers vertellen het verhaal precies:
| Band (30 mm) | Gemeten breedte | Gewicht | Rolweerstand | Ongeveer prijs |
|---|---|---|---|---|
| Continental GP5000 S TR | 31.0 mm | ~301 g | 11.0 W | ~€89.95 |
| Pirelli P Zero Race TLR RS | 31.9 mm | ~320 g | 12.0 W | ~€89.90 |
| Vittoria Corsa Pro (katoenen behuizing) | — | — | — | ~€95.95 |
Pogačar's eigen setup is de perfecte casestudy. Hij gebruikte ENVE SES 4.5 Pro wielen met Continental banden van 30 mm op de Y1Rs (die ~32 mm meten op de brede velgen), en viel terug naar 28 mm op de V5Rs klimfiets, en testte zelfs Continental's nieuwe Archetype raceband. Het is dezelfde logica als zijn framekeuze: maximaliseer aerodynamica en grip op de meeste etappes, trim het gewicht alleen wanneer de berg het vereist.

Setup checklist die je kunt kopiëren van de profs:
- [ ] Gebruik 28–30 mm banden, niet 25 mm. Ze zijn sneller op echte wegen en veel comfortabeler.
- [ ] Ga tubeless met een kwaliteitsraceband (GP5000 S TR of P Zero Race zijn de benchmarks).
- [ ] Stem de velgbreedte af op de band zodat je gelabelde band dicht bij zijn werkelijke breedte meet.
- [ ] Kies 45–50 mm velgen als je allrounder; ga alleen dieper voor vlakke snelheid of ondieper voor grote beklimmingen.
- [ ] Verlaag je druk ten opzichte van oude gewoonten. Brede banden willen minder lucht dan je denkt.
Van alles op een Tourfiets zijn banden en druk de goedkoopste watts die je kunt kopen. Je hebt geen €16.000 frame nodig om er voordeel uit te halen. Een €90 band en een correcte drukkaart leveren een echt deel van wat de profs doen, voor een fractie van de kosten.
Wat een proffiets eigenlijk kost — en kun je er een kopen?
Tijd voor het getal dat iedereen wil. Een complete racefiets op Tour-niveau kost tussen de ~€13.000–€16.000+. Dat is geen typfout, en dat is vóór de team-specifieke extra's. Om het concreet te maken, hier is waar de topframes als complete builds eindigen:
| Fiets | Ongeveer complete prijs | Opmerkingen |
|---|---|---|
| Colnago Y1Rs (Tour-spec) | ~€16.000–€17.000 | Dura-Ace Di2 + ENVE; beperkte productie met wachtlijst |
| Pinarello Dogma F | ~€15.000 | De klassieke WorldTour benchmark |
| Trek Madone SLR | ~€14.000 | Aero allrounder |
| Cervélo S5 | ~€13.500 | Visma's aero wapen |
| Van Rysel RCR-F (top Pro build) | ~€8.000–€9.000 | De waarde-uitbijter (zie volgende sectie) |
Elke van deze is gebouwd volgens dezelfde wettelijke ondergrens, het UCI-minimale fietsgewicht van 6.8 kg, een regel die al meer dan twee decennia niet is veranderd. Daarom zie je teams ballast toevoegen of zwaardere wielen gebruiken op pure klimfietsen. Onder de 6.8 kg gaan is verboden, dus zodra ze de limiet bereiken, verschuift de engineeringstrijd volledig naar aerodynamica, stijfheid en comfort.
Dus kun je de fiets kopen die een prof rijdt? Ja en nee, en het onderscheid is belangrijk:
- Het frame en de groepen: ja. De Colnago Y1Rs, Pinarello Dogma F, Specialized Tarmac en de rest zijn allemaal consumentenproducten die je kunt bestellen, zij het dure, en de Y1Rs wordt in beperkte hoeveelheden gemaakt via een wachtlijst.
- De exacte teambuild: nee. Teamfietsen hebben aangepaste verf, teamspecifieke zadels, prototypecomponenten, handgeplukte banden en unieke cockpitopstellingen die nooit in de catalogus komen.
- De fit en de motor: nooit. De positie van een prof is in millimeters afgesteld over jaren, en de watts zijn alleen van hen.
Besluitvormingskader — hoe je "de droom" verstandig kunt "kopen":
- Wil je de echte halo-fiets? Budget €13–16k+ en accepteer een wachtlijst voor de meest exclusieve frames.
- Wil je 95% van de prestaties voor de helft van het geld? Koop de vlaggenschip van vorig jaar, of een frame van een merk uit de tweede lijn (bijv. Ultegra Di2 in plaats van Dura-Ace). Het frame is meestal identiek.
- Wil je de slimste watt-per-euro upgrade? Sla het frame helemaal over en besteed eerst aan wielen, banden en een goede fietsafstelling.
Het prijskaartje van de prof is echt, maar het koopt voornamelijk de laatste paar procent. De meeste snelheid komt van de vorm van het frame, de banden en je positie, die allemaal veel verderop in de prijsladder beschikbaar zijn.
De waarde-aanpak en de toekomst: Van Rysel RCR-F en de gelekte Tarmac SL9
Als de bovenstaande prijzen je deden fronsen, hier is de sectie die je zou moeten laten glimlachen, en die aangeeft waar de hele sport naartoe gaat.
De echte verstoring van 2026 is de Van Rysel RCR-F, de vlaggenschip aero allrounder van Decathlon (het team gesteund door CMA CGM). Volgens de meeste maatstaven is het het nieuwste echt frisse platform in het peloton van 2026: een frame van ongeveer 800–820 g met top Pro builds rond de €8.000–€9.000. Dat onderbiedt rivaliserende vlaggenschippen met bijna de helft, terwijl het in dezelfde groep racet, tegen dezelfde rijders, op dezelfde wegen. Jarenlang was de ongeschreven regel dat WorldTour-prestaties een WorldTour-prijs vereisten. Van Rysel is de fiets die beleefd bewijst dat dit niet waar is. Voor een koper is het misschien wel het meest interessante product in deze hele gids: een echte racefiets voor een prijs die geen herfinanciering vereist.
Dan is er het mysterie. De Specialized Tarmac SL9 is het meest verwachte niet-uitgebrachte frame van het jaar, en het racet al, vermomd. Specialized heeft een gecamoufleerde "Project Black" prototype gereden tijdens de Tour de Suisse 2026, en de nieuwe Tarmac wordt verwacht rond de Tour de France 2026 zelf te lanceren. Houd de Red Bull–Bora–hansgrohe en Soudal Quick-Step fietsen goed in de gaten tijdens juli. Als de SL9 halverwege de race verschijnt, zie je het op de startlijn voordat je het kunt kopen.
Twee krachten herstructureren de top van de markt, en beide zijn zichtbaar in deze ene sectie:
- Prijscompressie van onderaf. Van Rysel (en de productiecapaciteit van Decathlon) trekt echte WorldTour-prestaties naar €8k, wat druk uitoefent op iedereen daarboven om de kloof te rechtvaardigen.
- Aero-convergentie van bovenaf. De nieuwe generatie frames — de Y1Rs, de gelekte SL9 — zijn allemaal aero allrounders, die de oude scheiding tussen aero en klimmen vervagen tot een enkele racefiets die alles kan.

Houd Decathlon en Van Rysel in de gaten als je het komende jaar gaat winkelen. Het is het duidelijkste teken tot nu toe dat de €16k vlaggenschip niet langer de enige route naar een echte pro-level fiets is. En als je een Specialized-fan bent, wacht dan op de Tarmac SL9 voordat je een huidige Tarmac koopt. Een lancering rond de Tour is dichtbij genoeg om het wachten waard te zijn.
Hoe je het peloton van 2026 leest als een tech-insider
Nu je het volledige veld hebt, hier is hoe je een uitzending kunt omzetten in een masterclass fietsherkenning, een praktisch kader dat je vanaf je bank kunt gebruiken tijdens elke etappe in juli.
Begin met de frame-silhouet. De snelste aanwijzing is de vorm. Een diepe, platte balhoofdbuis en verlaagde achtervorken betekenen een aero fiets (Colnago Y1Rs, Trek Madone, Cervélo S5, Van Rysel RCR-F). Ronde, slanke buizen betekenen een lichte klimfiets (Colnago V5Rs en dergelijke). Let op een berg etappe welke fiets een GC-leider kiest bij de teambus. Het vertelt je of het team denkt dat de dag gewonnen zal worden op wattage of op gewicht.
Controleer vervolgens de groepen door de achterderailleur. SRAM Red AXS is volledig draadloos, met een kenmerkende robuuste, batterij-aangedreven derailleur. Shimano Dura-Ace heeft een draad naar een centrale batterij en een slanker lichaam. Campagnolo verschijnt alleen bij Cofidis, dus als je er een ziet, heb je de enige 13-speed fiets in de race gevonden.
Tot slot, let op de wielen en banden. Diepe 50–60 mm velgen op een vlakke etappe, ondiepere 35–45 mm op een finish op de top, en banden die dikker lijken dan je zou verwachten, omdat ze 30 mm meten ~32 mm. De wieldecal vertelt je ook het sponsorverhaal van 2026 in één oogopslag: een Scope-decal op een Pinarello betekent INEOS, een OQUO-decal betekent Lotto-Intermarché, enzovoort.
De vijf-seconden fiets-ID checklist:
- [ ] Aero of klimframe? (buisvorm)
- [ ] Shimano, SRAM of Campagnolo? (achterderailleur + draden)
- [ ] Wieldiepte? (etappeprofiel voorspelt dit meestal)
- [ ] Bandenbreedte? (28–30 mm is nu standaard)
- [ ] Enige 2026-switch in het zicht? (nieuwe wiel/frame sponsor)

Hier is het punt om te onthouden: de keuze van uitrusting is tactische informatie. Wanneer een team aero fietsen met diepe wielen uitrolt op een "berg" etappe, wedden ze dat de beklimmingen niet steil genoeg zijn om van belang te zijn, en dat vertelt je hoe ze van plan zijn te racen. De fietsen lezen is de strategie lezen.
Veelgestelde vragen
Q: Welke fietsen rijden de pro-teams in de Tour de France 2026? A: Alle 23 teams (18 WorldTeams + 5 ProTeams) rijden op carbon racefietsen van grote merken zoals Colnago, Pinarello, Specialized, Cervélo, Trek, Cannondale, Bianchi, Canyon en Van Rysel, gecombineerd met Shimano, SRAM of Campagnolo groepen. De volledige team-voor-team uitsplitsing staat in de hoofdtabel bovenaan deze gids. De regerende kampioen, Tadej Pogačar, rijdt de Colnago Y1Rs.
Q: Welke fiets rijdt Tadej Pogačar in 2026? A: Pogačar's primaire racefiets voor 2026 is de Colnago Y1Rs, een aero fiets die in december 2024 werd gelanceerd en waarvan wordt beweerd dat hij 20 watt sneller is bij 50 km/h dan de vorige Colnago V4Rs. Hij won vier etappes van de Tour 2025 op deze fiets. Voor de steilste beklimmingen schakelt hij over naar de lichtere Colnago V5Rs, die UAE heeft gebouwd tot 6.765 kg.
Q: Hoeveel kost een Tour de France fiets? A: Een complete racefiets op Tour-niveau kost doorgaans tussen de ~€13.000 en €16.000+. Voorbeelden zijn de Colnago Y1Rs (~€16.000+), Pinarello Dogma F (~€15.000), Trek Madone SLR (~€14.000) en Cervélo S5 (~€13.500). De Van Rysel RCR-F is een opmerkelijke waarde-uitzondering met een prijs van ongeveer €8.000–€9.000 voor een topconfiguratie.
Q: Wat is het UCI minimum gewicht voor fietsen? A: Het UCI minimum gewicht voor fietsen is 6.8 kg, en dat is niet veranderd voor 2026. Pro-teams bouwen hun lichtste klimfietsen routinematig tot aan deze limiet. De Colnago V5Rs van UAE woog 6.765 kg, net 35 g onder de limiet, wat de reden is dat de prestatiestrijd is verschoven van gewicht naar aerodynamica.
Q: Welke groepenet is het meest gebruikelijk in het pro peloton van 2026 — Shimano, SRAM of Campagnolo? A: Shimano leidt, maar nipt. Over de 23 teams is de verdeling ongeveer Shimano 11, SRAM 10, Campagnolo 1, met 1 onbeslist (TotalEnergies). De winsten van SRAM — waaronder de overstap van EF Education-EasyPost in 2026 van Shimano naar SRAM Red AXS — hebben het de dichtste strijd om de groepenet in jaren gemaakt. Campagnolo wordt alleen gebruikt door Cofidis.
Q: Welke bandbreedte en wieldiepte gebruiken pro's in 2026? A: Pro's gebruiken 28–30 mm banden als standaard (tot 32 mm op ruwe etappes), die vaak 30–32 mm meten op moderne brede velgen, gemonteerd op 45–60 mm diepe carbon tubeless wielen — dalend naar 35–45 mm alleen op de lichtste klimdagen. Benchmark racebanden zijn onder andere de Continental GP5000 S TR en Pirelli P Zero Race TLR RS.
Q: Welke teams hebben hun fiets, groepenet of wielensponsor veranderd voor 2026? A: De grootste wisselingen zijn Bahrain Victorious (Merida → Bianchi frames), EF Education-EasyPost (Shimano → SRAM Red AXS groepen) en TotalEnergies (ENVE → Cube frames), plus een herschikking van wielen: INEOS → Scope, Lotto-Intermarché → OQUO, Groupama-FDJ → Miche Kleos, Picnic PostNL → Ursus, en Alpecin → Shimano wielen. Pinarello-Q36.5 is een nieuw ProTeam op de Pinarello Dogma F met SRAM Red AXS.
Q: Kun je dezelfde fiets kopen als de pro's rijden in de Tour de France? A: Je kunt hetzelfde frame en groepenet kopen — het zijn consumentenproducten — maar niet de exacte teamconfiguratie, die aangepaste verf, teamsadels, prototypeonderdelen en een pro-only pasvorm heeft. De meest exclusieve frames, zoals de Colnago Y1Rs, worden gemaakt in beperkte hoeveelheden via een wachtlijst.
Q: Wat is de nieuwste pro fiets van 2026? A: Het nieuwste echt frisse platform dat in 2026 racet is de Van Rysel RCR-F van Decathlon (~800–820 g frame, top Pro builds ~€8.000–€9.000). Het meest verwachte niet-uitgebrachte frame is de Specialized Tarmac SL9, die als een gecamoufleerde "Project Black" prototype racete tijdens de Tour de Suisse 2026 en wordt verwacht rond de Tour de France gelanceerd te worden.
De conclusie terwijl de Tour Barcelona verlaat
Wanneer het peloton zich op 4 juli opstelt voor die ~19 km teamtijdrit rond Barcelona, de eerste TTT die de Tour sinds 1971 opent, zullen er drie verhaallijnen onder de rijders doorrollen. SRAM heeft de kloof met Shimano teruggebracht tot één team. Aero heeft lichtgewicht op het hoogste niveau verslagen, belichaamd door Pogačar die zijn Colnago Y1Rs kiest boven een ultralichte klimfiets op alle dagen behalve de steilste. En een Decathlon-fiets heeft het premium feest binnengevallen, wat bewijst dat WorldTour-prestaties niet langer €16.000 hoeven te kosten.
Voor 23 dagen en 21 etappes, helemaal tot de dubbele Alpe d'Huez finale op Etappes 19 en 20 en de rit naar Parijs, zal de uitrusting een parallel verhaal vertellen aan de race: wie inzet op wattage, wie inzet op gewicht, en welke nieuwe fiets stilletjes onder een winnende rijder wordt gelanceerd. Nu heb je het volledige veld, de schakelaars, de specificaties en de prijzen om alles te lezen.
En als deze gids je heeft aangespoord om je eigen setup te upgraden, begin dan waar de profs de goedkoopste snelheid krijgen: de juiste banden, de juiste druk en een goede fietsafstelling. Bouw daarvandaan verder op. De Tour begint op 4 juli. Kijk naar de race, maar kijk ook naar de fietsen.
Ride in RydeCruz — prestatie fietsjerseys in ademend Bamboo BreathTech materiaal, gratis wereldwijde verzending.


