Pogacar vs Vingegaard 2026: Kan Tour-rutten äntligen besegra Tadej?
Sex år in i rivaliteten som har definierat modern cykling, är den intressanta frågan inte längre vilka dessa två cyklister är. Det handlar om huruvida något som återstår på kalendern faktiskt kan stoppa Tadej Pogacar. Så här är den mest aktuella, datadrivna läsningen av Pogacar vs Vingegaard 2026 som jag kan sammanställa inför den 4 juli Grand Depart i Barcelona: direktkonfrontationsmarginaler, en etapp-för-etapp ruttdelning, juni-form och live-odds, allt vägt in i ett ärligt uttalande. Efter att Pogacar satte 4 minuter och 24 sekunder på Jonas Vingegaard 2025, är 2026 års rutt det bästa beviset hittills på att dansken fortfarande har en väg in. Det är en avsiktlig Prudhomme "crescendo" som avslutas med en första back-to-back Alpe d'Huez dubbel.
Viktiga punkter
- Pogacar är den klara favoriten med ungefär 1.70–1.85 (underförstådd vinstsannolikhet över 55%); Vingegaard ligger runt 4.0–5.0.
- 2026 års rutt är medvetet baklastad: 5 toppavslut, endast en 26 km individuell tidskörning, och en brutal sista vecka som kulminerar på Alpe d'Huez två gånger.
- Pogacar har vunnit 4 Tourer; Vingegaard 2. Vingegaard har aldrig slutat lägre än tvåa på fem försök.
- Vingegaard kommer från en Giro d'Italia-seger (Giro-Tour dubbelinsats); Pogacar kommer från en dominant Tour de Suisse och säger "Jag skulle säga att jag är starkare."
- Wout van Aert är skadad, en verklig nackdel för Vingegaards stöd på platta och sidvindsdager.
- Rutten ger Vingegaard en teoretisk öppning; formboken och marknaden säger fortfarande Tadej.

Sex år, en fråga
Varje juli sedan 2021 har Tour de France handlat om samma två män, och varje juli blir samma fråga skarpare: kan banan, tröttheten eller fältet äntligen besegra Tadej Pogacar? 2026 års upplaga är den 113:e Touren, som pågår 4–26 juli från Barcelona till Paris, och det verkar som om den nästan byggdes avsiktligt för att vara den tuffaste möjliga granskningen av hans dominans. Tävlingsledaren Christian Prudhomme kallade rutten en "crescendo," där Pyrenéerna frontlastas och de tyngsta bergen sparas till en sista vecka som avslutas med Alpe d'Huez på på varandra följande dagar.
Den designen spelar roll på grund av hur 2025 slutade. Pogacar vann inte bara. Han vann med 4:24 över Vingegaard, med Florian Lipowitz på en avlägsen tredjeplats på +11:00. Klyftan som en gång mättes i sekunder (Pogacar slog Roglic med 0:59 2020) har åter öppnat sig till minuter. På papperet ser rivaliteten ut att vara avgjord.
Men "på papperet" är precis vad 2026 års rutt är byggd för att störa. Pogacar jagar en rekordjämförande femte Tour-titel, vilket skulle knyta honom samman med Eddy Merckx, Bernard Hinault, Jacques Anquetil och Miguel Indurain. Vingegaard, å sin sida, är den enda mannen som faktiskt har slagit honom här, och han har gjort det två gånger, efter den bästa icke-Tour-säsongen i sin karriär. Min tes är enkel, och jag tycker att den är ärlig: rutten ger Vingegaard en bättre scen att försöka på än vad formboken förtjänar. Men att slå denna version av Pogacar kräver nästan perfekt återhämtning och en genuin Tadej-kollaps, och ingen av dessa är sättet att satsa på.
Direkt möte: vad rekordet faktiskt säger
Börja med baslinjen, för rivalitetens mytologi springer före dess aritmetik. I den moderna eran har Pogacar vunnit fyra Tourer (2020, 2021, 2024, 2025) och Vingegaard två (2022, 2023). De har mötts sex år i rad, och i dessa direktmöten har Pogacar ett 4–2 övertag. Här är den del som folk glömmer: Vingegaard har aldrig slutat lägre än tvåa i fem Tour-startar. Detta är ingen enstaka utmanare. Han är den näst bästa Grand Tour-cyklisten i sin generation, punkt slut.
Marginalerna berättar den verkliga historien, och de svänger kraftigt beroende på rutten och året:
| År | Vinnare | Tvåa | Slutlig GC-marginal |
|---|---|---|---|
| 2020 | Pogacar | Roglic | 0:59 |
| 2021 | Pogacar | Vingegaard | 5:20 |
| 2022 | Vingegaard | Pogacar | 2:43 |
| 2023 | Vingegaard | Pogacar | 7:29 |
| 2024 | Pogacar | Vingegaard | 6:17 |
| 2025 | Pogacar | Vingegaard | 4:24 |
Läs den tabellen uppifrån och ner så hoppar ett mönster fram: när någon av männen vinner, tenderar han att vinna stort. Den 0:59 nagelbitaren från 2020 (mot Roglic, inte Vingegaard) är undantaget. Sedan dessa två började byta den gula tröjan var den närmaste avslutningen mellan dem Vingegaards 2:43 2022, och tre av deras sex dueller avgjordes med mer än fyra minuter.
Så vad säger rekordet egentligen? Detta är en tvåmannakamp där förloraren vanligtvis blir slagen avgörande, inte knappt. Det skär åt båda håll. Det betyder att Vingegaard har tagit isär Pogacar med minuter tidigare, särskilt 7:29 2023. Det betyder också att resultatet 2025 inte var en tillfällighet eller en dålig dag. En klyfta på 4:24 är strukturell, inte en punktering. För att Vingegaard ska kunna vända på 2026 års manus behöver han inte hitta några sekunder. Han behöver hitta flera minuter, och den enda platsen att hitta dem är i bergen.

Vad är nytt 2026: rutten, formen, tröttheten
Tre saker har förändrats sedan dessa två senast ställde upp, och var och en böjer oddsen lite. Behandla detta som din "vad som faktiskt är annorlunda i år" briefing.
1. Ett nytt format för lagtempotävlingar i Stage 1. Touren öppnar inte med en platt spurt utan med en 19.7 km lagtempotävling i Barcelona, där Montjuic-höjden klättras två gånger. Vridningen: 2026 TTT använder ett nytt format där varje cyklists individuella tid räknas för GC, inte den klassiska "fjärde cyklisten över mållinjen"-regeln. Det betyder att luckor kan öppnas inom ett lag, ingen GC-ledare kan sitta och slappa, och ett starkt lag kan samla verklig tid redan på dag ett. Visma-Lease a Bikes VD kritiserade offentligt formatet, och man kan förstå varför, med tanke på UAE Team Emirates' kollektiva kraft runt Pogacar.
2. Vingegaards Giro-Tour dubbelspel. Vingegaard har redan vunnit 2026 Giro d'Italia (8–31 maj), och inte med liten marginal: 5:22 över Felix Gall, med fem etappsegrar, vilket fullbordar hans Grand Tour-samling. Han vann också Paris-Nice med 4:23 (den största vinstmarginalen i evenemangets moderna era) och Volta a Catalunya. Med alla mått är det hans bästa säsong sedan 2023. Spelrisken är att ingen har använt en Giro-seger som en språngbräda till Tour-seger i den moderna eran, och dubbelns trötthet kostar tenderar att slå hårdast just under den tredje veckan där Vingegaard behöver vara som starkast.
3. Wout van Aert är ute. Van Aert är Vingegaards viktigaste vägkapten under platta, övergångs- och sidvindsdager, och han kommer att missa 2026 Tour på grund av skada. Han kraschade under träning, vann en Dauphine (nu Tour Auvergne-Rhone-Alpes) etapp med en armbågsblessyr, och övergav sedan med en infektion. Hans frånvaro tar bort en unik schackpjäs från Vismas bräde precis på de etapper där Pogacars UAE annars kan diktera.
Och så finns det en fjärde sak, som inte är ny så mycket som den är olycksbådande: Pogacars form. Han säkrade 2026 Tour de Suisse den 21 juni, vann Etapp 1 med över två minuter och Etapp 4:s tempotävling med 0.31s över Mathieu van der Poel, och sa sedan att hans testresultat visade "Jag skulle säga att jag är starkare." Det är inte citatet en utmanare vill läsa tre veckor innan.
2026 års bana, avkodad
Hela argumentet hänger på vägen, så här är rutten där GC-striden faktiskt kommer att utspela sig. 2026 Tour omfattar 3,333 km över 21 etapper, med ungefär 54,450 m total höjdskillnad och fem topp- eller högbergsmål. Det finns exakt en individuell tempotävling: en 26 km rullande ITT på Etapp 16 från Evian-les-Bains till Thonon-les-Bains längs Genèvesjön, efter den andra vilodagen. För en rutt av denna längd är det slående lite platt tempotävling mileage, och det spelar en enorm roll (mer om det nedan).
Berget kommer i två vågor. Våg ett är Pyrenéerna, tidigt. Etapp 3 (Granollers till Les Angles, 196 km) levererar den första bergavslutningen, och Etapp 6 (Pau till Gavarnie-Gedre, 186 km) är det första verkliga GC-testet, som korsar Col d'Aspin (~12 km vid 6.5%) och Col du Tourmalet (17.1 km vid 7.3%), en klättring som har avgjort Tourer tidigare.
Våg två är den baklastade "crescendo," och det är där loppet mest sannolikt kommer att vinnas eller förloras:
| Etapp | Mål / nyckelklättring | Profil | Varför det spelar roll |
|---|---|---|---|
| 6 | Col du Tourmalet | 17.1 km @ 7.3% | Första verkliga GC-selektion, Pyrenéerna |
| 15 | Plateau de Solaison | ~11.3 km @ 9% | Första Tour-målet någonsin; brant och selektivt |
| 16 | Evian → Thonon ITT | 26 km rullande | Den enda tempotävlingen i loppet |
| 19 | Alpe d'Huez | 21 hårnålskurvor; 128 km etapp | Kort, explosiv första uppstigning |
| 20 | Alpe d'Huez (drottningetappen) | 171 km, ~5,600 m höjdskillnad | Croix de Fer, Telegraphe, Galibier, sedan Alpe via Sarenne |
| 21 | Paris (Montmartre-cirkeln) | 130 km, 3x Rue Lepic | Stenlagd avslutning; spurt/utbrytning, inte GC |
Rubriken är Alpe d'Huez dubbel. Etapperna 19 och 20 avslutas båda på den legendariska 21-hårnålsklättringen, första gången sedan 1979 som Alpe har haft två på varandra följande toppavslut. Etapp 20 är kungsetappen: 171 km med cirka 5,600 m klättring (mest av alla etapper), som inkluderar Col de la Croix de Fer (~24 km vid 5.2%), Col du Telegraphe (~11.9 km vid 7.1%) och Col du Galibier (~17.7 km vid 6.9%, toppar på 2,642 m) innan den sista sträckan till Alpe via den branta Col de Sarenne. Oavsett vad GC säger efter Etapp 18 kan det sprängas här.

Vilka etapper passar Pogacar, vilka passar Vingegaard
Detta är kärnan i frågan. Inte "vem som är bättre" i abstrakt mening, utan vilka specifika etapper 2026 lutar åt vilken cyklist, och varför. Kartlägg rutten mot de två ryttarnas kända styrkor och bilden är närmare än oddsen antyder, men den lutar fortfarande åt ett håll.
| Etapp / funktion | Profil | Fördel | Resonemang |
|---|---|---|---|
| Etapp 1 TTT (Barcelona) | 19.7 km, individuell tidsformat | Pogacar | UAE:s kollektiva TT-styrka; nytt format straffar svagare enheter |
| Etapp 6 Tourmalet | 17.1 km @ 7.3% | Jämnt / lätt Vingegaard | Lång, jämn lutning är klassisk Vingegaard-terrain |
| Etapp 15 Solaison | ~11.3 km @ 9% | Pogacar | Brant, explosiv avslutning belönar explosiva accelerationer |
| Etapp 16 ITT | 26 km kuperad | Pogacar | Regerande TT-etappvinnare; enda tidskörningen i loppet |
| Etapp 19 Alpe d'Huez | 128 km, kort & skarp | Pogacar | Kort, intensiv tävling passar hans upprepade attacker |
| Etapp 20 kungsetapp | 171 km, ~5,600 m, Sarenne avslutning | Vingegaard | Uthållig höjdattrition är hur han vann 2022–23 |
| Etapp 21 Montmartre | 130 km, kullerstensbana | Ingen (GC) | Sprint/utbrytar-dag; 2025 släppte Van Aert Pogacar här |
Två ruttfakta förtjänar betoning, och båda kommer direkt från insidan av Visma. Sportdirektör Grischa Niermann erkände att rutten "passar Pogacar lika mycket som Vingegaard," och påpekade att den enda riktigt branta toppavslutningen är Col de Sarenne på Etapp 20, och att en av de nya pyrenéiska topparna är "en 18 km, 3.5% klättring, så det kommer att vara svårt att göra skillnad." När motståndarens eget team erkänner att rutten inte är en fälla byggd för deras man, säger det något.
Här är den enkla regel jag använder för att läsa vilken som helst 2026 bergsetapp. Om den avslutande klättringen är kort och brant (Solaisons 9%, Sarenne-rampen), föredra Pogacars explosiva kraft. Om dagen är lång, hög och staplar flera col så att racet handlar om ackumulerad höjd och trötthet snarare än en acceleration (kungsetappen Etapp 20), föredra Vingegaards diesel. Enligt den regeln ger rutten Vingegaard precis en idealisk etapp, kungsetappen, och ger Pogacar de flesta av de andra, inklusive den enda tidskörningen.

Argumentet FÖR att rutten slår Pogacar
Låt mig nu ärligt argumentera för Vingegaards sida, för det finns ett verkligt argument och den insatta fansen förtjänar att se det framföras väl. Här är bull-argumentet, punkt för punkt.
Bergen är baklastade, och det är hans terräng. Vingegaards två Tour-segrar byggdes båda på överlägsenhet under den tredje veckan. Han är en cyklist som blir starkare i förhållande till fältet ju längre loppet pågår. En "crescendo"-rutt som sparar den svåraste klättringen till etapperna 19–20 är, i teorin, skräddarsydd för en man som överlever snarare än att slå till.
Alpe d'Huez-dubbeln är precis den uthållighet som har knäckt Pogacar tidigare. Back-to-back toppavslutningar på en så svår klättring, som avslutar en drottningetapp med 5,600 m vertikalt, är den typ av kumulativ belastning som gav Pogacar hans sämsta Tour-dagar 2022 och 2023. Om det finns en spricka att hitta i honom, är detta hammaren som mest sannolikt kommer att hitta den.
Hans form 2026 är den bästa sedan hans senaste Tour-seger. Titta på säsongen: Paris-Nice med 4:23, Volta a Catalunya, och Giro d'Italia med 5:22 med fem etapplösa vinster. Det här är inte siffrorna för en cyklist som hoppas hålla sig kvar. Det är siffrorna för en cyklist som vinner allt i sikte med stora marginaler. Motorn är utan tvekan där.
Han har bevisen. Till skillnad från alla andra namn på startlistan har Vingegaard faktiskt slagit Pogacar i Touren, och inte en gång utan två, med 2:43 och 7:29. 2026 års rutt, mer än någon annan sedan 2023, återskapar förhållandena för dessa vinster.
Checklistan för bull-argumentet, eller vad som måste gå rätt för Vingegaard:
- [ ] Anländ till den första vilodagen inom ~1 minut av Pogacar (begränsa TTT- och Solaison-förluster)
- [ ] Överlev etapp 16 ITT med högst ~45 sekunder
- [ ] Ha Sepp Kuss och Matteo Jorgenson intakta och i form för Alperna
- [ ] Visa noll Giro-trötthet vid den andra vilodagen
- [ ] Isolera Pogacar på drottningetappen i etapp 20 och attackera på Sarenne
- [ ] Hitta en enda dag där Pogacar verkligen spricker, inte bara bleknar
Ticka av alla sex och Vingegaard vinner. Problemet är att listan är lång, och varje ruta måste bli grön.
Argumentet EMOT: varför Tadej förmodligen fortfarande vinner
Här är motargumentet, och det är det starkare argumentet, vilket är varför Pogacar är favorit. Bär-argumentet för Vingegaard är egentligen fyra svåra problem staplade ovanpå varandra.
Problem ett: denna Pogacar har åtgärdat de gamla svagheterna. Hela den optimistiska tesen vilar på sårbarhet under den tredje veckan och i hög höjd. Men som Domestique uttryckte det, "denna version av Pogacar verkar inte längre sårbar för hög höjd och de påfrestningar som den tredje veckan innebär." Spelplanen 2022–23 slog en yngre, mer spröd Pogacar. Resultaten från 2024 och 2025 (vinstmarginaler på 6:17 och 4:24) är beviset på att felet har åtgärdats.
Problem två: rutans punch passar honom och de saknade TT km skadar fältet. De flesta avgörande målgångar är korta och branta, Solaison på 9%, Sarenne-backen, som belönar Pogacars signaturupprepade accelerationer. Och med endast en 26 km ITT finns det nästan ingen platt tempo-terrain. Det tar tyst bort en spak som en mer TT-fokuserad rival (en Remco Evenepoel) skulle kunna ha dragit, och det nekar alla en plats att återfå de minuter Pogacar tar i backarna. Kommentatorer Bob Roll och Tejay van Garderen gav båda raka "ingen slår Pogacar"-domar av just denna anledning.
Problem tre: UAE samlar tid på dag ett. Den nya individuella tiden Etapp 1 TTT belönar den starkaste kollektiva enheten, och UAE:s djup runt Pogacar är det djupaste i tävlingen. Förvänta dig att han börjar bergen redan i ledning, vilket betyder att Vingegaard måste attackera från ett underskott, på terräng som mestadels inte passar för attacker.
Problem fyra: Girot är en trötthetsrisk, inte bara en fitnessmärke. ProCyclingUK flaggade Giro-Tour trötthet som "den första risken." Att vinna en treveckors Grand Tour i maj, hur dominerande som helst, medför en kostnad som historiskt visar sig i (du gissade rätt) den tredje veckan av den allra nästa Grand Tour. Alpe d'Huez-dubbeln skulle lika gärna kunna avslöja Vingegaards trötta ben som Pogacars.
Så här är verklighetskontrollen på björnscenariot. Vingegaards hela väg till seger går genom den tredje veckan, och den tredje veckan är precis där (a) Pogacar inte längre spricker och (b) Giro-trötthet biter hårdast. Planen behöver hans starkaste fas att sammanfalla med hans största risk. Det är en tuff hand att spela.

Oddsen och de mörka hästarna
Följ pengarna, för marknaden samlar mer information än någon enskild åsikt. Spelbolagen gör Pogacar till storfavorit, och det är inte ens nära.
| Åkare | Direktodds (juni 2026) | Implicerad vinstsannolikhet |
|---|---|---|
| Tadej Pogacar | ~1.70–1.85 | >55% |
| Jonas Vingegaard | ~4.0–5.0 | ~22% |
| Remco Evenepoel | ~15 | ~6% |
| Almeida / Lipowitz | ~18 | ~5% |
| Juan Ayuso | ~20 | ~5% |
| Primoz Roglic | ~80 | ~1% |
För sammanhang om hur året har rört sig: en juli 2025 ögonblicksbild hade Pogacar ännu kortare på 1.25, med Vingegaard på 5, Evenepoel 15, Almeida/Lipowitz 18, Ayuso 20 och Roglic 80. Den lilla avvikelsen mot Vingegaard (från ~5.0 mot 4.0) återspeglar exakt vad denna artikel har argumenterat för. Rutten och hans Giro-form har knuffat marknaden, men inte tillräckligt för att göra det till en myntkastning.

Mörka hästar, och varför ingen av dem för närvarande är ett verkligt hot mot GC:
- Remco Evenepoel (~15) är den uppenbara "tredje mannen", men rutens nästan totala avsaknad av ITT km berövar honom hans största vapen. På ren klättring är han ett steg under de två bästa över tre veckor.
- Florian Lipowitz / Joao Almeida (~18): Lipowitz var trea 2025 men +11:00 efter; Almeida är en utmärkt klättrare men tenderar att blekna eller krascha ur GC-striden. Podiumkandidater, inte vinnare.
- Juan Ayuso (~20): en fantastisk talang, men inkonsekvent över tre veckor.
- Primoz Roglic (~80): marknadens dom över en 36-åring med en lång skada historia är brutal men rättvis.
Poängen är att detta är ett tvåhästarslopp med en tydlig favorit och en trovärdig utmanare. Alla andra tävlar om den sista podiumsteget.
Domen: kan rutten äntligen besegra Tadej?
Dags att fatta ett beslut istället för att tveka. Här är min ärliga probabilistiska bedömning.
Rutten ger Vingegaard en bättre scen att försöka detta än vad formboken säger att han förtjänar. Den delen är genuint sann. Den baklastade crescendo, Alpe d'Huez-dubbeln, den 5,600 m kungastigen: detta är de förhållanden under vilka han besegrade Pogacar 2022 och 2023, återgivet mer troget än något år sedan dess. Om du skulle designa en rutt för att besegra Pogacar, skulle du bygga något nära detta. Vingegaards eget team medger att det inte går tillräckligt långt, men det går längre än 2024 eller 2025 gjorde.
Ändå kräver det att besegra denna Pogacar tre saker som måste stämma samtidigt: nästan perfekt återhämtning från en Giro han vann med 5:22, en rutt som mestadels ger de punchiga målgångarna och den enda tempotävlingen till hans rival, och en faktisk Tadej-kollaps från en cyklist som har tillbringat två säsonger med att bevisa att han inte längre kollapsar. Stapla dessa sannolikheter och du hamnar ungefär där spelbolagen gör: Pogacar en bekväm favorit på ~1.70–1.85, Vingegaard en levande men sekundär underdog runt 4.0–5.0.
Så domen. Pogacar är den rättmätiga favoriten för en rekordjämförande femte Tour-titel, och det mest troliga utfallet 2026 är en annan Pogacar-seger mätt i minuter, inte sekunder. Men detta är det närmaste frågan har varit sedan 2023, och platsen att se på är Etapp 20, kungastigen till Alpe d'Huez via Sarenne. Om Vingegaard någonsin ska vända denna rivalitet igen, är den vägen, den ungefär 24 juli, där det händer. Satsa på Pogacar, håll utkik efter Vingegaard, och ringa in kungastigen i rött.

Vanliga frågor
Kan Pogacar besegras i 2026 års Tour de France? I teorin, ja, men han är en tydlig favorit på ungefär 1.70–1.85 (över 55% implicit sannolikhet). Den baklastade rutten, Alpe d'Huez-dubbeln och Vingegaards starka Giro-form ger dansken en verklig öppning, men Pogacar har vunnit fyra av deras sex head-to-head Tours och 2025 års upplaga med 4:24. Det mest troliga utfallet är en annan Pogacar-seger.
Vem är favoriten för 2026 års Tour de France och vad är oddsen? Tadej Pogacar är den klara favoriten med odds på cirka 1.70–1.85. Jonas Vingegaard är den andra favoriten med odds på ungefär 4.0–5.0, med Remco Evenepoel nästa på cirka 15, sedan Joao Almeida och Florian Lipowitz nära 18, Juan Ayuso omkring 20, och Primoz Roglic en långskott nära 80.
Gynnar 2026 års rutt Pogacar eller Vingegaard? Det är närmare än oddsen antyder, men det lutar åt Pogacar. De flesta avgörande målgångar är korta och branta (Solaison vid 9%, Sarenne-backen), vilket passar hans explosiva accelerationer, och det finns endast en 26 km tempo. Visma's egen sportdirektör Grischa Niermann medgav att rutten "passar Pogacar lika mycket som Vingegaard." Den enda etappen som verkligen gynnar Vingegaard är etapp 20, drottningetappen till Alpe d'Huez.
Vad är huvud-till-huvud rekordet mellan Pogacar och Vingegaard? I den moderna eran har Pogacar vunnit fyra Tourer (2020, 2021, 2024, 2025) och Vingegaard två (2022, 2023), en 4–2 fördel i deras sexåriga duell. Vingegaard har aldrig slutat lägre än tvåa i Touren. Senaste marginalerna: Pogacar med 6:17 2024 och 4:24 2025; Vingegaard med 7:29 2023 och 2:43 2022.
Hjälper eller skadar Giro-Tour dubbeln Vingegaard i 2026 års Tour? Båda. Att vinna 2026 års Giro med 5:22 bevisar att hans form är den bästa sedan 2023, men tröttheten från en Grand Tour-vinst i maj visar sig vanligtvis under den tredje veckan av nästa, precis där 2026 års Tour är som tuffast (Alpe d'Huez-dubbeln) och precis där Vingegaard behöver vara som starkast. ProCyclingUK kallade dubbelns trötthet "den första risken."
Vilka är de nyckel-GC etapperna i 2026 års Tour de France? Håll utkik efter etapp 6 (Col du Tourmalet, 17.1 km vid 7.3%), etapp 15 (Plateau de Solaison, ~11.3 km vid 9%, en första Tour-målgång), etapp 16 (den ensamma 26 km ITT), och framför allt etapperna 19 och 20, de back-to-back Alpe d'Huez-målgångarna, med etapp 20 som 171 km, ~5,600 m drottningetappen över Croix de Fer, Telegraphe och Galibier.
Hur påverkar det nya formatet för lagtempo på etapp 1 GC? Den 19.7 km TTT i Barcelona använder ett nytt format där varje cyklists individuella tid räknas för GC, istället för den klassiska regeln med den fjärde cyklisten över mållinjen. Det betyder att luckor kan öppnas inom ett lag, ingen GC-ledare kan gömma sig, och en stark enhet som Pogacars UAE kan samla tid redan på dag ett. Vismas VD kritiserade offentligt formatet.
Kommer Wout van Aerts frånvaro att skada Vingegaard? Ja, betydligt. Van Aert missar 2026 års Tour på grund av skada, vilket tar bort Vingegaards mest kraftfulla vägkapten på platta, övergångs- och sidvindsetapper, precis de dagar då Pogacars UAE annars kan kontrollera eller attackera. Visma kommer att luta sig mot Sepp Kuss och Matteo Jorgenson, men de kan inte återskapa Van Aerts allterrängskraft.
När och var börjar 2026 års Tour de France? 2026 års Tour de France (den 113:e upplagan) pågår 4–26 juli 2026, med en 19.7 km lagtempo i Barcelona, den första någonsin Grand Depart i den katalanska huvudstaden, och avslutas på Champs-Elysees i Paris den 26 juli, efter en sista etapp med kullerstensrunda i Montmartre.
Ride in RydeCruz — prestationscykeltröjor i andningsbart Bamboo BreathTech-material, fri frakt världen över.


