Campagnolos Pro Peloton Exit: Varför inget 2026 WorldTour-lag kör med det italienska märket

Campagnolo's Pro Peloton Exit: Why No 2026 WorldTour Team Rides the Italian Brand

Campagnolos Pro Peloton Utträde: Varför Inget 2026 WorldTour Team Använder Det Italienska Märket

Inga gruppset har vunnit fler totala Tours de France än Campagnolo. Antalet ligger runt 43 GC-segrar, fler än Shimano eller SRAM. Och 2026 kör inget av de 18 herrarnas UCI WorldTour-team Campagnolo. Denna artikel förklarar hur det hände: Cofidis nedflyttning som drog igång det, den långsamma nedgången under ett decennium som ledde fram till det, de ungefär €24 miljoner företaget har förlorat sedan 2023, och vad allt detta betyder om du redan äger Campagnolo eller överväger det för din nästa byggnation.

Det mesta av rapporteringen behandlar tre saker som separata berättelser: UCI-licensreglerna, företagets ekonomi och produktutbudet. De är samma berättelse. I slutet av detta kommer du att veta vem som fortfarande tävlar med det Vicenza-baserade märket, varför toppen av sporten har blivit en Shimano-mot-SRAM konfrontation, och huruvida "ingen Campagnolo i WorldTour" läses som en dödsruna eller en medveten planändring.

Viktiga punkter

- Inga av 18 2026 års herrars WorldTour-team kör Campagnolo. Nätet delas upp i 10 Shimano / 8 SRAM.

- Utlösaren var Cofidis nedflyttning till ProTeam-status. Det var Campagnolos enda WorldTour-team 2025.

- Detta är andra gången på tre år som Campagnolo inte har något WorldTeam (det var också frånvarande 2024).

- Campagnolo är inte borta från pelotonen: Cofidis och Bardiani CSF tävlar fortfarande med dess gruppset på ProTeam-nivå, inklusive Tour och Giro.

- Märket redovisade €24M+ i förluster (2023–2025), planerade ungefär 40% nedskärningar, och undvek dem genom ett fackligt "solidaritetskontrakt."

- Ny produkt fortsätter att anlända: Super Record Wireless 13 (juni 2025) och den billigare Record 13 (april 2026, från €2,699).


Den mest framgångsrika gruppen i Tour-historien utrustar nu noll toppteam

Börja med motsägelsen, för allt annat hänger på den. Campagnolo gruppset har drivit något som 43 totala Tour de France-vinnare, fler än vad Shimano eller SRAM någonsin har lyckats med. Coppi, Merckx, Indurain, en lång rad av gula tröjor. Och den senaste av dessa Tour-segrar kom 2020, när Tadej Pogačar tog hem loppet med UAE Team Emirates på Super Record EPS. Sedan dess, inget på den allra högsta nivån.

År 2026 blev gapet mellan den historien och nuet svårt att bortse ifrån. När de stora utrustningssammanställningarna publicerades (BikeRadars årliga WorldTour cykelgalleri, Velos gruppset-undersökning), märkte läsarna alla samma tomma plats. Varje ett av de 18 herrarnas WorldTeams kör antingen Shimano Dura-Ace Di2 eller SRAM Red AXS. Ingen kör Campagnolo. BikeRadars galleri vinkade faktiskt av märket med ett "arrivederci (igen)," eftersom vi har varit här förut.

Utlösaren har ett namn. Cofidis var Campagnolos enda herrlag i WorldTouren 2025, och det blev nedflyttat till UCI ProTeam-status för 2026. När Cofidis föll ur den högsta ligan, föll Campagnolo med det. Inget annat höll varumärket kvar där.

Här är delen som borde förändra hur du läser rubriken. Det här är inte ett freakresultat. Det är den synliga toppen av en nedgång som har byggts upp under tio år. Campagnolos antal i WorldTouren har minskat från 4 lag 2021 till 0 2026, med en kort en-lags blinkning i mitten. Och under ytan finns en verklig finansiell kris i Vicenza: växande förluster, en omstruktureringsplan och ett tillbakadragande från det mellanklassmarknad som varumärket en gång ägde.

Så argumentet i denna artikel är enkelt. "Campagnolo frånvarande från 2026 års WorldTour" är sant, det spelar roll, och det är ett symptom på något större. Det större handlar om pengar, marknadsstruktur och ett berömt familjeägt företag som försöker omforma sig till ett lyxmärke istället för en massmarknadsleverantör av racing. Resten av artikeln visar hur bitarna passar ihop.

Ett rent infografik rubrikkort som visar "0 av 18" WorldTour-lag på Campagnolo 2026, med tre små ikoner som representerar de tre krafterna bakom det — en UCI nedflyttningsklubba, en nedåtgående euro balansräkning och en gruppering — som visuellt förhandsgranskar artikelns struktur
Ett rent infografik rubrikkort som visar "0 av 18" WorldTour-lag på Campagnolo 2026, med tre små ikoner som representerar de tre krafterna bakom det — en UCI nedflyttningsklubba, en nedåtgående euro balansräkning och en gruppering — som visuellt förhandsgranskar artikelns struktur

Vad är nytt 2026: WorldTouren blev en duopol

Den enskilt största utvecklingen 2026 är att herrarnas WorldTour nu, i praktisk mening, är ett duopol. Bland alla 18 WorldTeams är fördelningen 10 på Shimano Dura-Ace Di2 och 8 på SRAM Red AXS. Campagnolos nummer är noll, och det här är andra gången på tre år som varumärket har stängts ute, eftersom det inte hade något WorldTeam 2024 heller.

Vad som verkligen förändrade marknaden 2026 var SRAM:s fortsatta framfart. En gång en avlägsen trea bakom Shimano, har SRAM vuxit till vad Velo kallar en "miljarddollarsutmanare." Flera stora tidigare Shimano-lag bytte till SRAM Red AXS för 2026, inklusive Team Visma | Lease a Bike, EF Education–EasyPost och Decathlon CMA CGM. Det handlade inte bara om omfördelning av sponsring. Det hårdnade toppen av sporten till en ren Shimano-mot-SRAM-strid, utan utrymme kvar för en tredje leverantör.

För Campagnolo är det ett strukturellt problem, inte ett otur. Sponsring i WorldTouren är ett kapprustning. Att utrusta ett lag innebär fulla grupperingar, djupa hjulinventarier, reservdelar, neutral-service stöd och resande mekaniker över en brutal global kalender, vanligtvis till ett brant rabatterat pris eller gratis, plus kontanter ovanpå. Shimano och SRAM kan skriva av det som en marknadsföringslinje mot komponentverksamheter värda miljarder. Ett varumärke vars totala omsättning uppgår till tiotals miljoner euro kan inte matcha den utgiften år efter år, och absolut inte medan det förlorar pengar.

Tänk på det på det här sättet. I en marknad med två leverantörer kan varje aktör stå ut med sponsringskapprustningen eftersom att vinna synlighet direkt skyddar en stor installerad bas. En tredje aktör pressas från båda håll: den betalar samma skrämmande kostnader men fångar en bråkdel av avkastningen. När Shimano och SRAM konsoliderades genom 2026, blev logiken i att Campagnolo finansierade ett WorldTeam bara värre.

En snabb noggrannhetsnotering, eftersom det fanns lite oväsen här. Ett Campagnolo-kopplat "Road Index 2026"-inlägg på sociala medier antydde kopplingar till lag som AG2R och UAE. Ignorera det. De tävlingsverifierade utrustningslistorna lämnar inget utrymme för tvivel: UAE Team Emirates kör Shimano 2026, inte Campagnolo. När du följer vem som kör vad, lita på de fotograferade tävlingsdagarna, inte på reklammaterial.

Slutsatsen: 2026 är året då duopolet slutade vara en trend och blev det normala tillståndet för WorldTouren. Campagnolo slåss inte mot två rivaler om en bit. På den högsta nivån har det blivit prissatt ur rummet.

Ett horisontellt stapeldiagram eller donutdiagram som visualiserar uppdelningen av 2026 års herrars WorldTour grupperingsset — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — med det nollsegmentet markerat i rött
Ett horisontellt stapeldiagram eller donutdiagram som visualiserar uppdelningen av 2026 års herrars WorldTour grupperingsset — 10 Shimano Dura-Ace Di2, 8 SRAM Red AXS, 0 Campagnolo — med det nollsegmentet markerat i rött

2026 års herrars WorldTour grupperingsset: vem kör vad

Det renaste sättet att bevisa "ingen Campagnolo" är att helt enkelt lägga ut hela rutnätet. Tabellen nedan sammanfattar 2026 års herrars WorldTour grupperingsset landskap, uppdelningen som varje ansedd sammanställning landar på.

Grupperingsset märke Flaggskepp grupp WorldTeams 2026 Andel av rutnätet
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 10 56%
SRAM Red AXS 8 44%
Campagnolo Super Record Wireless 13 0 0%
Totalt 18 100%

Resultatet är tydligt: 10 Shimano, 8 SRAM, 0 Campagnolo, över alla 18 WorldTeams. För märket med flest Tour-segrar i historien är den nollan i den nedersta raden hela berättelsen i en cell.

Det hjälper att förstå varför rutnätet rör sig som det gör. Sponsring av grupperingsset i proffscykling är klibbig men inte permanent. Lag skriver fleråriga leveransavtal, så rutnätet omorganiseras inte helt varje säsong. Men när ett stort lag kommer in i bilden kan det påverka flera platser på en gång. De 2026 års SRAM vinsterna (Visma, EF och Decathlon som alla övergår från Shimano) är just det: en handfull högprofilerade kontrakt som byter ägare och synligt lutar balansen.

Några praktiska anteckningar om att läsa ett rutnät som detta:

  • Grupperingsset, ram och hjul är separata sponsringar. Ett lag på Shimano Dura-Ace kan köra med vilket av dussintals ram märken som helst och en annan hjulsponsor igen. När du skannar en sammanställning, håll de tre kategorierna åtskilda. Att blanda ihop dem är det vanligaste misstaget fans gör.
  • Denna tabell spårar WorldTeam-status. Den lämnar medvetet ut ProTeams, vilket är exakt där Campagnolo fortfarande finns 2026 (mer om det snart).
  • Neutral service är inte sponsring. Shimanos neutral-servicebilar vid tävlingar gör inte varje lag till ett "Shimano-lag." Kontrollera alltid lagets faktiska tävlingscyklar.

Den strategiska slutsatsen är denna. Ett rutnät som visar 10/8/0 är inte resultatet av en dålig säsong. Det är den naturliga slutpunkten av en marknad där två leverantörer har skalan för att fortsätta köpa synlighet och en tredje inte har det. Tabellen är en ögonblicksbild, men ögonblicksbilden är år av konsolidering som visar sig på en gång. När den nollan sjunker in, är resten av artikeln bara förklaringen bakom den.

Cofidis nedflyttning: hur det sista Campy-laget föll ut

För att förstå varför Campagnolo försvann från WorldTour, måste du förstå UCI uppflyttning och nedflyttning, mekanismen som tyst avgör vem som sitter vid det högsta bordet.

UCI delar ut WorldTeam-licenser i treårs cykler, där lag rankas efter poäng som samlats under hela perioden. För 2026–2028 cykeln var det poängkort som betydde något det 2023–2025 treårs ranking, och UCI Licenskommissionen tilldelade 18 herrars WorldTeam-licenser baserat på det. Avsluta inom topp 18 och du blir uppflyttad eller behållen; avsluta utanför och du faller till ProTeam.

Cofidis hamnade på fel sida av linjen. I den slutliga 2023–2025 ranking placerade sig Cofidis på 19:e plats, och missade WorldTour-gränsen med 397 UCI poäng. Laget som tog den sista tillgängliga licensen, på 18:e plats, var Uno-X Mobility, det norska laget som knuffade ut Cofidis. Nedflyttningen bekräftades i rapportering daterad 21 oktober 2025, och konsekvensen var omedelbar: UCI Licenskommissionen godkände inte Cofidis (eller Arkéa–B&B Hotels) för WorldTeam-licenser för 2026, utan registrerade båda istället som UCI ProTeams.

Den 397-poängs marginalen är nyckeln till hela berättelsen. Stäng det gapet (en etappseger här, en starkare Grand Tour GC där) och Campagnolo har fortfarande ett WorldTeam 2026, och den här artikeln existerar inte. Varumärkets hela toppnivå närvaro berodde på ett lags resultat över tre säsonger, utan något utrymme för misstag.

Nu är nyansen som casual täckning tenderar att missförstå: nedflyttning är inte försvinnande. Ett ProTeam är fortfarande ett professionellt lag. Mer specifikt, Cofidis som ett nedflyttat ProTeam behåller sitt partnerskap med Campagnolo och får automatiska inbjudningar till 2026 års Tour de France och alla fem Monuments. Så Campagnolo-cyklar kommer fortfarande att ställa upp i sportens största tävlingar 2026. De kommer bara inte att vara på ett WorldTeam.

Om etiketterna blir förvirrande, här är ett enkelt sätt att klargöra det:

  1. Är laget i topp 18 av UCI-rankingen? Ja betyder WorldTeam. Nej betyder ProTeam (eller lägre).
  2. Har laget ett Campagnolo-leveransavtal? Cofidis: ja. Det avtalet överlevde nedflyttningen.
  3. Kommer laget att delta i Grand Tours? Cofidis, som ett ProTeam med automatiska inbjudningar, kommer att vara med i Touren, så Campagnolo kommer att vara synligt där oavsett sitt WorldTeam-antal.

Sammanfoga de tre och den uppenbara motsägelsen löser sig. Campagnolo har noll WorldTeams men en verklig, tävlande professionell närvaro. "Inget WorldTour-lag kör Campagnolo" är sant och meningsfullt, men det beskriver ett licens resultat, inte varumärkets försvinnande från professionell racing.

Ett flödesschema som visar UCI:s befordrings-/nedflyttningslogik — den treåriga rankingen 2023–2025 som leder till 18 WorldTeam-licenser, med Cofidis på 19:e plats (-397 poäng bakom Uno-X på 18:e plats) som grenar ner till "ProTeam, behåller Campagnolo + Tour automatisk inbjudan"
Ett flödesschema som visar UCI:s befordrings-/nedflyttningslogik — den treåriga rankingen 2023–2025 som leder till 18 WorldTeam-licenser, med Cofidis på 19:e plats (-397 poäng bakom Uno-X på 18:e plats) som grenar ner till "ProTeam, behåller Campagnolo + Tour automatisk inbjudan"

Campagnolo är inte borta — det är bara nedflyttat

Om du bara läser WorldTour-rubrikerna skulle du anta att Campagnolo tyst har dragit sig ur proffscyklingen. Det har det inte. År 2026 överlever varumärket i pelotonen på ProTeam-nivå, och det finns två lag som är värda att känna till.

Cofidis är fortfarande Campagnolos flaggskepp. Som ett 2026 ProTeam med automatiska Grand Tour-inbjudningar kommer Cofidis att tävla i Tour de FranceLOOK 795 Blade RS / 796 Monoblade RS ramverk, med Campagnolo Super Record 13 grupper och Campagnolo Bora / Hyperon hjul. Det gör Cofidis till det enda Campagnolo-utrustade laget vid 2026 års Tour, den ensamma tricolore-flaggbäraren i det lopp som Campagnolo har vunnit mer än något annat komponenttillverkare.

Bardiani CSF, det långvariga italienska ProTeam, är den andra kvarvarande. För 2026 Giro d'Italia avslöjade laget den specialutgåvan De Rosa 70 "Ogni Maggio" (avslöjad 5 maj 2026), byggd kring Campagnolo Super Record Wireless 13-speed grupper och Bora Ultra WTO hjul. Ett italienskt varumärke, en italiensk rambyggare och ett italienskt grupper i den italienska Grand Tour. Som sista fästen går, är det ett passande sådant.

Det som förvirrar folk är skillnaden mellan tre termer som alla låter lika:

Term Vad det betyder Campagnolo 2026
WorldTeam-licens Topp-18 UCI-status; obligatorisk deltagande i alla topp tävlingar Ingen
ProTeam Andra nivåns pro licens; kan tjäna eller bli inbjuden till stora tävlingar Cofidis, Bardiani CSF
Eventdeltagande Att faktiskt tävla i ett givet evenemang (via licens eller inbjudan) Tour (Cofidis), Giro (Bardiani CSF)

Läs ner den högra kolumnen och det faller på plats. Campagnolo har noll WorldTeam-licenser, men det har två ProTeams och aktiva starter både i Tour och Giro. Varumärket är på tävlingarna. Det är bara inte på en WorldTeam-lista.

Detta är också varför "är Campagnolo ens kvar i proffscykling längre?" är fel fråga. Den ärliga versionen är smalare och mer intressant: Campagnolo har degraderats från WorldTour, inte raderats från sporten. Deras cyklar kommer fortfarande att dyka upp i Grand Tour-sändningar, fortfarande att köras uppför Alpernas pass, fortfarande att hamna i fotogallerierna på tävlingsdagen, bara under en ProTeam-banner istället för en WorldTeam-banner.

En ytterligare noggrannhetskontroll, eftersom det fortsätter att dyka upp: om du ser ett påstående om att Campagnolo utrustar ett WorldTeam 2026, kontrollera den tävlingsverifierade utrustningslistan innan du tror på det. Varumärkets genuina proffsfotavtryck 2026 är Cofidis och Bardiani CSF på ProTeam-nivå. Det är allt.

Ett decennium av nedgång: Campagnolos WorldTour-lag, 2021 till 2026

2026-nollan dök inte upp över en natt. Lägg ut räkningen år för år och banan är svår att missa: en stadig erosion med en kortvarig återhämtning i mitten.

Säsong WorldTour-lag på Campagnolo Exempel på lag Notering
2021 4 (flera) Movistar går över till SRAM eTap AXS
2023 1 AG2R Citroën Reducerat till en enda flaggbärare
2024 0 Första fullständiga WorldTour-avsaknaden
2025 1 Cofidis Kortvarig återkomst med ett lag
2026 0 Andra avsaknaden på tre år

Formen på den tabellen säger det bättre än ett stycke kunde: 4 → 1 → 0 → 1 → 0. Ett varumärke som försåg fyra WorldTour-lag så sent som 2021 förser nu inga, med ett par enstaka lag på väg ner. I efterhand ser säsongen 2025 för Cofidis mindre ut som en återhämtning och mer som en uppskjuten avrättning, som blev ogiltig så snart de 397 poängen försvann.

Ett linjediagram eller stapeldiagram som visar Campagnolos WorldTour-lagantal från 2021 till 2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), med annoteringsmarkörer för viktiga avhopp — Movistar till SRAM 2021 och Cofidis nedflyttning 2026
Ett linjediagram eller stapeldiagram som visar Campagnolos WorldTour-lagantal från 2021 till 2026 (4 → 1 → 0 → 1 → 0), med annoteringsmarkörer för viktiga avhopp — Movistar till SRAM 2021 och Cofidis nedflyttning 2026

Bakom siffrorna döljer sig några verkligt betydande avhopp, och de svider på grund av vem som gick.

  • Movistar, ett av Campagnolos mest legendariska partnerskap och laget som har Indurain, Valverde och Quintana i sin historia, bytte till SRAM eTap AXS för säsongen 2021. Att förlora en partner med så mycket Tour-historia var en vändpunkt. Det signalerade att även Campagnolos mest lojala flaggskeppsrelationer inte längre var säkra.
  • Lotto-Soudal gick från Campagnolo till Shimano Dura-Ace runt 2018–2019, en annan långvarig relation som slukades av duopolet.

Varje avhopp gjorde det nästa enklare. Färre WorldTour-lag innebär mindre synlighet på tävlingsdagen, vilket försvagar marknadsföringsargumentet för den nästa förnyelsen, vilket lämnar varumärket beroende av en krympande pool av partners, tills ett lags nedflyttning kan nollställa hela WorldTour-närvaron i ett enda slag. Det är fällan Campagnolo föll i. Vid 2025 hängde varumärkets hela toppnivå på ett lags resultat, och i en treårsranking är ett lag en skör sak att luta sig mot.

Värt att betona: detta är en kommersiell nedgång, inte en teknisk sådan. Campagnolo förlorade inte lag för att deras grupper slutade fungera. Super Record förblev ett eftertraktat, vackert konstruerat system hela tiden. Lag lämnade för bättre kommersiella villkor, djupare allokeringar av gratisprodukter och den gravitationella dragningskraften från två leverantörer som helt enkelt kunde överträffa Campagnolo i stöd. Tabellen ovan är en sponsringshistoria, inte en prestationshistoria, och den distinktionen är mycket viktig när vi kommer till huruvida utrustningen fortfarande är värd att köpa.

Följ pengarna: varför detta verkligen hände

Ta bort tävlingen och den verkliga motorn i denna berättelse är balansräkningen. Campagnolos utträde från WorldTour är en följd av en allvarlig finansiell kris i Vicenza.

De övergripande siffrorna är dystra. Campagnolo redovisade förluster som översteg €24 miljoner under 2023–2025 (enligt finansiella rapporter till 31 maj 2025). Det värsta året var 2024: intäkterna föll med 39% jämfört med föregående år, vilket resulterade i en driftsförlust på ungefär €15 miljoner under det enskilda året. En intäktsminskning på 39% är ingen mjuk period. Det är den typ av nedgång som tvingar fram strukturella förändringar, och det gjorde den.

Den förändringen tog formen av en omstruktureringsplan. Huvudkontoret i Vicenza sysselsätter omkring 300 personer, och en mycket rapporterad plan från slutet av 2025 innebar att man skulle skära ner ungefär 120 tjänster, cirka 40% av personalen. Den siffran blev, förståeligt nog, den skrämmande rubriken: en berömd italiensk tillverkare redo att säga upp nästan hälften av sin arbetsstyrka.

Här är nyansen som många rapporter missade eller fick fel, och den förändrar tonen i hela saken. Campagnolo nådde senare en överenskommelse med facken som byggde på ett "solidaritetsavtal," en kostnadsdelning och reducerad arbetstid, och sa att avtalet "klart uteslöt alla former av uppsägningar." Så den rubrik som handlade om 40%-uppsägningar var ett förslag som slutligen avvärjdes, inte en blodbad som genomfördes. Om du tar med dig en precis detalj från denna artikel, låt det vara denna: uppsägningarna föreslogs och undveks, inte en massuppsägning som inträffade.

Runt de finansiella siffrorna finns en tydlig strategisk svängning. BikeRadar noterar att Campagnolo har ompositionerat sig som ett "sportigt lyxmärke", efter att ha i stort sett övergivit ingångs- och mellanprissegmenten där volym (och en stor del av de förlorade intäkterna) tidigare fanns. Den nya industriella planen signalerar avsikt att återvända till lägre prisklasser, och lanseringen av Record 13 är det första konkreta tecknet på det, men den senaste riktningen har varit tydligt uppåt och med lägre volym.

Sammanfattar man allt ser Campagnolos utträde från WorldTour mindre ut som ett sportsligt beslut och mer som en finansiell nödvändighet:

  1. Intäkterna kollapsar (−39% 2024), delvis eftersom varumärket drog sig ur volymsegmentet för mellanpriser.
  2. Förlusterna ökar (€24M+ över tre år), vilket tvingar fram en omstruktureringsplan.
  3. Diskretionära utgifter pressas, och få saker är mer diskretionära, eller mer kostsamma, än att finansiera ett WorldTour-lag i ett två-leverantörers kapprustning.
  4. Det enda kvarvarande laget (Cofidis) degraderas, och det finns ingen finansiell aptit eller kommersiell logik för att jaga en ersättande WorldTeam-affär.

Den strukturella verkligheten under allt detta: Campagnolos tio-miljoner-euro omsättning bleknar i jämförelse med Shimanos flera miljarder dollar cykelkomponentverksamhet och den privatägda SRAM:s skala. I värde har Campagnolo endast en låg ensiffrig andel av den globala grupperingsmarknaden. Du kan inte vinna en sponsorstrid från den positionen medan du förlorar pengar, så du slutar kämpa och lägger pengarna där de faktiskt kan återuppbygga verksamheten: produkter och marginal.

En tvåpanelig finansiell infographic — vänster panel en stapeldiagram över Campagnolos ~39% intäktsminskning och ~€15M 2024 driftsförlust / €24M+ kumulativa 2023–2025 förluster; höger panel en skala jämförelse som visar Campagnolos tiomiljoneromsättning mot Shimanos flermiljarders komponentverksamhet
En tvåpanelig finansiell infographic — vänster panel en stapeldiagram över Campagnolos ~39% intäktsminskning och ~€15M 2024 driftsförlust / €24M+ kumulativa 2023–2025 förluster; höger panel en skala jämförelse som visar Campagnolos tiomiljoneromsättning mot Shimanos flermiljarders komponentverksamhet

Arvet som gör att utträdet svider

För att förstå varför "Campagnolo frånvarande från WorldTour" framstår som en verklig berättelse snarare än en fotnot i specifikationerna, måste du förstå vad varumärket är. Det här är inte en generisk komponentleverantör som har ett tufft år. Det är utan tvekan det mest historiskt viktiga namnet inom sporten.

Ursprungshistorien är den typ av myt som andra varumärken skulle dö för att uppfinna. Campagnolo grundades 1933 i Vicenza, Italien, av Tullio Campagnolo, en före detta cyklist. Legenden: när han kämpade med att lossa frusna vingmuttrarCroce d'Aune-passet i Dolomiterna under ett lopp, kom den domnade Tullio på ett snabbare sätt att frigöra ett hjul. Den frustrationen blev snabbkopplingen (patenterad omkring 1930), en mekanism så grundläggande att praktiskt taget varje cykel på jorden, av varje märke, fortfarande använder Tullios idé idag.

En illustrerad tidslinje över Campagnolos banbrytande innovationer — 1933 grundande i Vicenza, snabbkopplingen född på Croce d'Aune-passet, Cambio Corsa, och 1966 Nuovo Record parallelogram växelförare — som avslutas med "43 Tour-vinster, senast 2020"
En illustrerad tidslinje över Campagnolos banbrytande innovationer — 1933 grundande i Vicenza, snabbkopplingen född på Croce d'Aune-passet, Cambio Corsa, och 1966 Nuovo Record parallelogram växelförare — som avslutas med "43 Tour-vinster, senast 2020"

Listan över Campagnolo "först" läser som en läroplan för hur den moderna cykeln kom till:

  • Snabbkopplingen och navet, uppfinningen som startade allt.
  • Cambio Corsa växelsystem, en tidig, gloröst mekanisk lösning för flera växlar.
  • Nuovo Record parallelogram växelförare (1966), parallelogramdesignen som ligger till grund för praktiskt taget varje modern växelförare, inklusive Shimano och SRAM.

Och så finns det palmarès. Campagnolo grupperingar står för ungefär 43 totala Tour de France-vinster, flest av alla komponenttillverkare. Problemet, och anledningen till att 2026-nollan svider som den gör, är datumet för den senaste: 2020, Tadej Pogačar på Super Record EPS. Varumärket som vunnit fler gula tröjor än någon annan har inte smakat på en Tour-vinst på ett halvt decennium, och utrustar nu inget team i en position att leverera en.

Ägandets historia tillför den sista, mycket mänskliga texturen. Campagnolo är fortfarande ett privatägt, familjekontrollerat företag, lett av Valentino Campagnolo, Tullios son. Ett verkligt familjeföretag med ett namn som bärs i över 90 år, vilket är en del av varför den ekonomiska krisen och rubriken "40% uppsägningar" slog så hårt över cykelvärlden. Det rapporteras till och med om små externa aktieinnehav som hålls av högprofilerade namn inklusive LeBron James och cyclocross- och landsvägstjärnan Mathieu van der Poel, en antydan om hur mycket kulturell prestige varumärket fortfarande bär även när dess WorldTour-närvaro försvann.

Här är varför allt detta är poängen och inte en avvikelse. När Shimano förlorar ett team är det en affärsuppdatering. När Campagnolo (uppfinnaren av snabbkopplingen, parallelogram växelföraren, och den mest framgångsrika gruppen i Tour-historien) inte har några WorldTour-team, läses det som ett arvsmärke som glider av huvudscenen. Den känslomässiga vikten är precis varför 2026-nollan blev en historia värd att berätta, och varför "är Campagnolo döende?" blev en verklig fråga snarare än en tillfällig.

Är Campagnolo fortfarande värt att köpa 2026? Super Record 13, Record 13, och pris vs konkurrenter

För de flesta läsare återkommer WorldTour-dramat så småningom till en praktisk fråga: om jag äger Campagnolo, eller jag är frestad att köpa det, bör varumärkets problem oroa mig? Det lugnande svaret är att produkten ser mycket hälsosammare ut än sponsorsidan, och 2026 är faktiskt ett anmärkningsvärt produktår.

Två nyliga lanseringar definierar den nuvarande produktlinjen. Super Record Wireless 13, Campagnolos första 13-växlade trådlösa landsvägsgrupp, lanserades i juni 2025. Det är halo-produkten: 2,445 g (lättare än de 2,520 g av den tidigare 12-växlade versionen), ungefär 750 km batteri per laddning (full laddning på cirka en timme, 90% på cirka 45 minuter), med kassettalternativ från 10-29 upp till 11-36 och återkomsten av Campagnolos älskade tumväxel. MSRP ligger runt €4,300 utan effektmätare; amerikanska priser rapporterades ligga runt $5,065 för 2×13 All-Road-konfigurationen och $3,975 för 1×13 Road-versionen.

Då, i april 2026, kom den strategiskt viktiga: Record 13, en billigare 13-växlad grupp på samman samma trådlösa plattform, med start från €2,699 (2×13 Road). Det är Campagnolo som försöker återfå den mellanklass de övergav, det första konkreta beviset på att den "återinträda i lägre segment" industriella planen är mer än prat.

Här är hur den nuvarande flaggskeppsmodellen och det nya värdealternativet står sig mot konkurrenterna:

Grupp Lansering Växlar Ungefärligt pris Vikt Noteringar
Campagnolo Super Record Wireless 13 Jun 2025 2×13 ~€4,300 / ~$5,065 (All-Road) 2,445 g Halo-grupp; tumväxel; ~750 km batteri
Campagnolo Record 13 Apr 2026 1×/2×13 från €2,699 +208–342 g vs SR Samma plattform, billigare material/finish
Shimano Dura-Ace Di2 R9200 2×12 ~£3,649–£3,999 (återförsäljare) Etablerad WorldTour-standard
SRAM Red AXS 2×12 ~$4,800 (kit) Den växande WorldTour-utmanaren

Ett par förbehåll kring prissättningen: den blandar MSRP och återförsäljarpriser över regioner, så betrakta det som riktlinjer snarare än en direkt jämförelse. Men bilden är tillräckligt klar. Super Record 13 ligger i premiumsegmentet, och Record 13 sänker medvetet priset för att öka tillgången.

En sidvid-sid jämförelse av Campagnolo Super Record 13 vs Record 13 vs Shimano Dura-Ace Di2 vs SRAM Red AXS, som plottar ungefärligt pris mot vikt, med den gemensamma plattforms-länken mellan de två Campagnolo-grupperna visuellt framhävd
En sidvid-sid jämförelse av Campagnolo Super Record 13 vs Record 13 vs Shimano Dura-Ace Di2 vs SRAM Red AXS, som plottar ungefärligt pris mot vikt, med den gemensamma plattforms-länken mellan de två Campagnolo-grupperna visuellt framhävd

Vad som skiljer Record 13 från Super Record 13 är värt att veta. De delar sam samma växlingsarkitektur, ergonomi, batteri och bred korskompatibilitet, så funktionellt växlar och bromsar de på samma sätt. Skillnaderna är material och finish: Record 13 använder en kardang av rostfritt stål istället för titan och involverar mindre bearbetning, vilket lägger till ungefär 208–342 g beroende på konfiguration. Du betalar för gram och glans, inte för prestanda. (En effektmätare lägger till cirka €600 på Record-linjen.)

Nu en genuin köpares beslutsram, eftersom "är det värt det?" helt beror på vad du värderar:

  1. Du vill ha den lättaste, mest utsökta väggruppen och budgeten är inte en begränsningSuper Record Wireless 13. Det är halo, och det är helt nytt (2025).
  2. Du älskar Campagnolo-känslan men vill ha rimliga priserRecord 13 (från €2,699). Samma växling, modest viktökning, hundratals sparade.
  3. Du är orolig för långsiktigt stöd och delar → detta är den verkliga övervägningen, inte tävlingsvinster. Ny produkt skickas aktivt och är korskompatibel, så detta är inte ett underhålls-only zombie-märke. Men ett mindre företag betyder att du bör kontrollera återförsäljarstöd och tillgång till delar i din region innan du åtar dig.
  4. Återförsäljning betyder mest för dig → ta hänsyn till att Campagnolos mindre fotavtryck kan innebära en tunnare begagnad marknad än Shimano eller SRAM. Köp för att du älskar det, inte som en investering.

Den ärliga slutsatsen: avsaknaden av WorldTour-lag säger nästan ingenting om huruvida utrustningen är bra eller stödbar. Det har alltid varit en kommersiell historia. Med två 13-växlade lanseringar på tolv månader och ett medvetet återinträde i mellanklassen, beter sig Campagnolo som ett företag som investerar i produkt, vilket, för en ägare, är signalen som faktiskt betyder något.

Vanliga frågor

Vilka 2026 herrar WorldTour-lag kör Campagnolo? Inga. Alla 18 herr WorldTeams kör antingen Shimano Dura-Ace Di2 eller SRAM Red AXS, fördelat 10 Shimano / 8 SRAM. Campagnolo utrustar noll WorldTeams 2026, för andra gången på tre år (det var också frånvarande 2024).

Har Cofidis blivit nedflyttat, och varför är det viktigt för Campagnolo? Ja. Cofidis slutade 19:e i den slutliga 2023–2025 UCI treårsrankingen, och missade WorldTour-gränsen med 397 poäng (Uno-X Mobility tog den sista licensen, på 18:e plats), och registrerades som ett UCI ProTeam för 2026. Eftersom Cofidis var Campagnolos enda WorldTour-lag 2025, gjorde dess nedflyttning att Campagnolo helt försvann från toppnivån.

Är Campagnolo fortfarande med i pro-pelotonen alls 2026? Ja, på ProTeam-nivå. Cofidis tävlar i Tour de France på LOOK-ramar med Super Record 13 och Bora/Hyperon-hjul (det enda Campagnolo-laget i 2026 års Tour), och Bardiani CSF kör De Rosa 70 "Ogni Maggio" med Super Record Wireless 13 i Giro d'Italia. Så Campagnolo är med i Grand Tours, men inte på ett WorldTeam.

Är Campagnolo på väg att gå i konkurs? Inte som läget ser ut nu. Varumärket redovisade €24M+ i förluster (2023–2025) med en ungefärlig 39% intäktsminskning 2024, och en plan från slutet av 2025 föreslog att skära ner cirka 40% av sin ~300-personers arbetsstyrka i Vicenza. Men Campagnolo nådde ett fackligt "solidaritetsavtal" som undvek formella uppsägningar, och de fortsätter fortfarande att lansera nya produkter. Detta är en smärtsam omstrukturering, inte en stängning.

Hur många Tour de France-segrar har Campagnolo, och när var den senaste? Ungefär 43 totala GC-segrar, fler än någon annan grupperstillverkare. Den senaste var 2020 (Tadej Pogačar, UAE Team Emirates, på Super Record EPS).

Hur mycket kostar Super Record 13 jämfört med Shimano Dura-Ace och SRAM Red? Campagnolo Super Record Wireless 13 kostar cirka €4,300 MSRP (≈$5,065 för 2×13 All-Road-konfigurationen). För jämförelse, Shimano Dura-Ace Di2 R9200 kostar ungefär £3,649–£3,999 hos brittiska återförsäljare, och ett SRAM Red AXS-kit listades runt $4,800. Den billigare Campagnolo Record 13 börjar på €2,699. Observera att dessa blandar MSRP och återförsäljarpriser, så behandla dem som riktlinjer.

Är Campagnolo fortfarande värt att köpa 2026? För rätt köpare, ja. Växelpresentationen är utmärkt, två nya 13-växlade grupper (Super Record 13 2025, Record 13 2026) visar aktiv investering, och delarna är korskompatibla. Det verkliga att väga är återförsäljarstöd och tillgång till delar i din region och en potentiellt tunnare andrahandsmarknad än Shimano eller SRAM, inte bristen på WorldTour-lag, vilket är en kommersiell fråga snarare än en kvalitetsfråga.

Kommer Campagnolo att återvända till WorldTour? Det finns inga bekräftade avtal för att återvända. Partnerskapet med Cofidis fortsätter på ProTeam-nivå, och en eventuell återkomst till WorldTour skulle bero på en framtida UCI-licenscykel plus Campagnolos finansiella återhämtning och strategiska aptit. Givet den uppåtgående "sportluxus"-svängen och kostnaden för sponsorernas kapplöpning, verkar en närstående återkomst osannolik. Men dörren är inte formellt stängd.

Slutsats: reträtt eller återuppfinning?

Så vad betyder egentligen "inga 2026 WorldTour-lag kör Campagnolo"? Sammanfattat har svaret flera lager. Den omedelbara orsaken är mekanisk: Cofidis, varumärkets ensamma WorldTeam, förlorade en treårsrankingstrid med 397 poäng och blev nedflyttat. Den underliggande orsaken är finansiell: €24M+ i förluster, en 39% intäktsnedgång, och en omstrukturering som gjorde det omöjligt att finansiera ett WorldTour-lag i en Shimano-SRAM-kapplöpning. Och den djupt liggande orsaken är strategisk: en medveten sväng mot "sportluxus" och bort från volymmarknaden för tävlingar som varumärket en gång ägde.

Det viktiga att hålla fast vid är att inget av detta är en dom över produkten. Campagnolo uppfann snabbkopplingen och den moderna växeln, vann fler Tour än någon annan, och har just lanserat två helt nya 13-växlade trådlösa grupper på ett år, inklusive Record 13, ett medvetet drag tillbaka mot det mellanklasssegment som de hade övergivit. Ett företag i genuin fritt fall lanserar inte en ny plattform som syftar till att vidga sin kundbas.

Det är den öppna frågan som 2026 lämnar oss med. Det boutique, familjeägda, exklusiva Campagnolo av idag kan tolkas på två sätt. Det ena är en reträtt: en en gång dominerande leverantör som prissatts ut från toppskiktet, som samlar sig kring en rik nisch. Det andra är en återuppfinning: ett arvsmärke som byter massmarknadsvolym mot marginal, identitet och överlevnad, nöjd med att vara kännarnas val snarare än pelotonens standard. 2026 års WorldTour-schema berättar den första historien. Produktplanen antyder den andra. Vilken som vinner kommer inte att avgöras på vägen i juli. Det kommer att avgöras på balansräkningen i Vicenza.


RELATED ARTICLES