Jaar van de Naakte Fiets: de ruwe carbon hyper-aero frames op de 2026 Tour

Year of the Naked Bike: the raw-carbon hyper-aero frames at the 2026 Tour

Jaar van de Naakte Fiets: de ruwe carbon hyper-aero frames op de Tour van 2026

Toen de Tour de France van 2026 op 4 juli uit Barcelona vertrok, waren de scherpste ogen in de menigte niet gericht op de shirts. Ze waren gericht op de frames. Teamleider na teamleider stond op fietsen die teruggebracht waren tot het blote carbonweefsel. Geen verf, geen glans, alleen het ruwe geweven materiaal dat de Catalaanse zon ving. De wielermedia landde bijna van de ene op de andere dag op dezelfde bijnaam: "het Jaar van de Naakte Fiets." Deze gids gaat dieper in op de afwerking en legt uit wat er echt aan de hand is: de gram-wiskunde, de 25 jaar oude UCI-regel die het aandrijft, welke fietsen echt rauw zijn versus die de look faken, en het stukje dat elke concurrent overslaat, namelijk welke naakte frames je daadwerkelijk kunt kopen in 2026 en of het de moeite waard is om je eigen frame te strippen.

Belangrijke punten

- Geen verf gebruiken bespaart ongeveer 100-200g. Echt, maar marginaal, ongeveer 1-2% van een complete fiets. Het is een gewicht spel, geen aero spel. De vorm van het frame bepaalt de luchtweerstand, niet de dikte van de verf.

- De hele reden waarom het ertoe doet, is de UCI 6.8kg minimum gewichtslimiet, die sinds 2000 niet is veranderd. Moderne profframes kunnen 5.5-6.0kg wegen, dus teams voegen ballast toe om 6.8kg te bereiken. Het verwijderen van verf stelt hen in staat om dat gewichtbudget uit te geven aan aero-vormen in plaats daarvan.

- Niet elke fiets is echt naakt. Pogačar's Colnago Y1Rs is echt rauw carbon. Lapierre's "Silver Flake" is een heldere coating onthulling. Sommige donkere fietsen zien er gewoon rauw uit.

- Je kunt de look kopen. De beperkte Colnago Dark Series (300 eenheden van zowel de Y1Rs als de V5Rs) wordt verkocht voor dezelfde prijs als geverfde, en open-mold framesets worden vaak rauw verkocht als de goedkoopste afwerking.

- Het grotere verhaal van 2026 is dat aero fietsen terug zijn. Aero frames zitten nu binnen ongeveer 150g van pure klimmers en kunnen de gewichtslimiet halen, waardoor de break-even klimgradient van ongeveer 3-4% omhoog gaat naar 6%.

Het Tour peloton verscheen naakt

Je kon het niet missen. Terwijl de GC-kandidaten naar de lijn rolden voor de Grand Départ, zagen hun frames er onafgemaakt uit. Blote carbonstructuur onder een fluisterdunne heldere coating, nauwelijks graphics, geen teamkleuren. De meest gefotografeerde van de groep was Tadej Pogačar's ruwe carbon Colnago Y1Rs. De fiets van de UAE Team Emirates-XRG leider was volledig gestript om de layup bloot te leggen, rijdend op 28c Continental GP5000 TT TR banden. Outlet na outlet greep naar hetzelfde woord: naakt.

Dit alles kwam niet uit een marketingvergadering. Het was gram-jagende fysica die frontaal in botsing kwam met een reglement. De teams gingen niet naakt omdat ruwe carbon er snel uitziet, hoewel dat zo is. Ze deden het omdat verf dode gewicht is, en aan de top van de sport is dode gewicht de vijand. Een verslag van de trend verwoordde het simpel: de frames waren gestript "om de fiets zo licht mogelijk te maken."

De achtergrond maakt de beweging vreemder. Het peloton van de Tour van 2026 is het meest technisch uniforme veld dat de race ooit heeft gezien. Alle 23 teams rijden op carbon-fibre frames, het hele veld is uitgerust met disc brakes, de cockpit is volledig geïntegreerd, en iedereen rijdt op 28-32mm banden. Twee groepenets doen bijna al het werk, Shimano Dura-Ace en SRAM Red AXS, met een enige Campagnolo holdout in Cofidis die de Super Record 13 debuteert. Wanneer de uitrusting zo dicht bij elkaar komt, trekken de verschillen zich terug naar de marges. Een paar watt weerstand. Honderd gram frame. Waar je precies de bidonhouder plaatst. Naakt carbon is wat marginale winst eruit ziet zodra er bijna niets meer te optimaliseren valt.

Er is ook een veelzeggende asymmetrie verborgen in het spektakel. Het zonder verf gaan is, in de woorden van een race-technisch rapport, "een voordeel dat is voorbehouden aan teamleiders." Pogačar en de andere GC-kapiteins reden op ruwe frames. Hun domestiques reden op geschilderde frames. Het strippen van verf is een privilege dat je verdient door de renner te zijn waar het hele team omheen is gebouwd, wat je precies vertelt hoe serieus de profs een besparing van 100-200g nemen.

Wat is nieuw in 2026: hoe naakt van eenmalig naar peloton-breed ging

De naakte fiets kwam niet uit het niets. De oorsprong was Pogačar's ruwe carbon Colnago tijdens de 2025 Tour, een eenmalige lichte special die werd gewogen in teamhotels en het internet deed oplichten. Wat in 2026 veranderde, is dat het idee mainstream werd. In plaats van één renner op één exotisch frame, verschenen naakt carbon en afwerkingen met een transparante coating bij meerdere teams en meerdere merken. Het werd de uitstraling van de race in plaats van een curiositeit.

Loop door het team paddock van 2026 en de trend is overal waar je kijkt. Team Picnic PostNL debuteerde een nieuwe Lapierre Xelius DRS in een exclusieve "Silver Flake" glitter transparante coating die opzettelijk het ruwe carbon eronder toont, een afwerking die ongeveer 40g bespaart ten opzichte van de vorige teamverf terwijl het materiaal nog steeds wordt getoond. TotalEnergies racete met een nieuwe Cube Litening Aero C:68X in twee varianten: een op maat geschilderde teamkleuren en een "naakte carbonfiets om gewicht te besparen" ruwe opbouw voor de dagen waarop grammen het belangrijkst waren.

De trend heeft zelfs invloed gehad op leveranciersdeals. Astana schakelde over naar het Chinese merk XDS / X-LAB voor 2026, en zijn DB01 tijdritmachine "verschijnt rauw en ongeverfd in de tijdrit van Barcelona." Van Rysel (Decathlon) had een ruwe prototype klimframe voor jong talent Paul Seixas, een fiets die pas in 2027 in de catalogus zal komen, terwijl Ridley een prototype van een "sub-7kg racer" introduceerde. En in de race tegen de klok werd Ben O'Connor's Giant Trinity Advanced SL TT-fiets ontdaan van bijna al zijn verf om gewicht te besparen, met meer grammen teruggewonnen door CarbonTi-bouten en een 130g Dash-zadel.

Het patroon is wat het interessant maakt. In 2025 was de naakte fiets een partytrick. In 2026 is het een peloton-brede tactiek. Wanneer vier of vijf merken onafhankelijk op "toont het carbon, verliest de verf" in hetzelfde seizoen komen, stopt het een trend te zijn en begint het je te vertellen waar de prioriteiten van de sport daadwerkelijk liggen.

Waarom verf de vijand is: de gram-wiskunde

Hier is het mechanisme dat niemand zich de moeite neemt uit te leggen tijdens de uitzending. Een geschilderd carbonframe is niet zomaar carbon met kleur er bovenop. Het is carbon plus een primer coat, dan een of meer kleurcoats, dan een clear coat, en dan decals. Stap al dat bovenop een volledig frameset en je voegt doorgaans 100-150g toe, tot 200g bij complexe of meerkleurige schema's. Dat is de vijand. Niet het carbon, de coating.

Wit is de grootste boosdoener op afstand. Omdat ruw carbon bijna zwart is, heeft een witte of lichte verfbeurt meer lagen nodig om het te bedekken, waardoor er grammen worden toegevoegd met elke pas van de spuitpistool. Daarom beginnen gestript pro fietsen bijna nooit als witte fietsen. De zwaarste verfschema's zijn degene met het meeste te winnen door te verdwijnen.

De DIY-cijfers ondersteunen de theorie. Thuismechanici op het Weight Weenies-forum, die de meest obsessieve gewichtsbespaarders op het internet zijn, melden routinematig dat ze 100-200g besparen door verf en primer van een frameset te strippen. Iemand meldde 180g van een wit-rood frame. Een Cervélo R5 viel van 833g naar ongeveer 780g na een strip. Er is echter een addertje onder het gras, en dat is een echte. Een goede UV-bestendige clear coat die terug wordt toegevoegd om het ruwe carbon te beschermen, voegt ongeveer 50g toe, dus de netto besparing is kleiner dan het ruwe getal doet vermoeden. We komen hierop terug als we het hebben over of je dit thuis moet proberen.

Nu de onderscheid dat de meeste verslaggeving overslaat, en het is het eerlijke deel: het verwijderen van verf is een gewicht spel, geen aero spel. Aerodynamische weerstand komt van de vorm van het frame dat door de lucht beweegt, niet van hoe dik de verf op het oppervlak is. Verwijder 130g coating en de fiets wordt lichter. Hoe schoon de lucht rond de buizen stroomt verandert op geen enkele betekenisvolle manier. Dat ene feit, verf is gelijk aan grammen en niet aan watts, is de scharnier waar het hele verhaal van de naakte fiets om draait, en het zet de uitspraak over aero versus gewicht later op.

Een verklarende doorsnede van een koolstofframe buiswand die de gestapelde lagen toont — blote koolstofweefsel, primer, kleurlaag, heldere lak, decal — met een gramfiguur gelabeld op elke laag en een totaal "≈100-150g" aanduiding, naast een ruwe koolstofbuis gelabeld "0g verf."
Een verklarende doorsnede van een koolstofframe buiswand die de gestapelde lagen toont — blote koolstofweefsel, primer, kleurlaag, heldere lak, decal — met een gramfiguur gelabeld op elke laag en een totaal "≈100-150g" aanduiding, naast een ruwe koolstofbuis gelabeld "0g verf."

De echte reden: de UCI 6.8kg gewichtslimiet

Als verf slechts 100-150g bespaart, waarom zijn de best gefinancierde teams ter wereld er dan zo geobsedeerd door? Één getal: 6.800kg. Onder UCI Technisch Reglement 1.3.019 mag een racefiets niet minder dan 6.8kg wegen. Hij wordt zonder verwijderbare accessoires zoals flessen en computers gewogen, maar met de bidonhouders, bevestigingen en eventuele clip-on extensies nog op hun plaats. Die limiet is sinds het jaar 2000 niet veranderd.

Vijfentwintig jaar is een geologische tijdsperiode in fietstechnologie. Moderne pro-frames kunnen nu worden gebouwd tot 5.5-6.0kg compleet, comfortabel onder de limiet. Het perverse resultaat is dat teams routinematig ballast moeten toevoegen om hun fietsen zwaar genoeg te maken om legaal te zijn. En wanneer je gewicht toevoegt alleen om een regel na te leven, is elk gram van dat gewicht een gram die je liever aan iets nuttigs besteedt. Verf is het eerste dat verdwijnt, omdat het je niets oplevert.

Dat is de echte logica van de naakte fiets. Strip de verf en je maakt een deel van je gewichtbudget vrij. Dan kun je het doelgericht besteden: aan diepere, meer aerodynamische en zwaardere buisvormen, aan stevigere componenten, aan een stijvere lay-up, terwijl je nog steeds precies op 6.8kg uitkomt. Naakte koolstof ging nooit om het onder de limiet komen. Het gaat erom de limiet te bereiken met de best mogelijke fiets in plaats van een lichter dan noodzakelijke.

Als je het verkeerd doet, is de straf bruut en precies. In een Giro-etappe van 2026, werd Lorena Wiebes gediskwalificeerd voor een fiets die 6.78kg woog, slechts 20g onder de limiet, ongeveer vier suikerklontjes. Dat enkele resultaat verklaart de paranoia. Teams willen niet alleen dicht bij 6.8kg zijn. Ze willen zeker zijn, want de prijs van 20g te licht zijn is het resultaat volledig verliezen.

Colnago legde de beloning bloot toen het de fiets van Pogačar uitlegde. De redenering van het merk was dat de aerodynamica zwaarder weegt dan kleine gewichtsbesparingen. Zijn aero Y1Rs "bespaart ongeveer 20-25W bij 50 km/h, wat de ongeveer 150-200g gewichtsverschil overstijgt" ten opzichte van zijn lichtere V5Rs klimframe. Met andere woorden: gegeven een vast budget van 6.8kg, besteed het aan watts, niet aan grammen. Naakte koolstof is hoe je de watts kunt veroorloven.

Een datavisualisatiegrafiek die een horizontale weegschaal toont van 5.5kg tot 7.5kg, met een rode lijn op de UCI 6.8kg minimum, markeringen die laten zien waar een onbelaste moderne frame landt (~5.8kg), waar ballast wordt toegevoegd om 6.8kg te bereiken, en Wiebes' 6.78kg diskwalificatie die net onder de lijn is gemarkeerd.
Een datavisualisatiegrafiek die een horizontale weegschaal toont van 5.5kg tot 7.5kg, met een rode lijn op de UCI 6.8kg minimum, markeringen die laten zien waar een onbelaste moderne frame landt (~5.8kg), waar ballast wordt toegevoegd om 6.8kg te bereiken, en Wiebes' 6.78kg diskwalificatie die net onder de lijn is gemarkeerd.

Echt rauw vs cosplay: welke 2026 Tour-fietsen zijn echt naakt

Niet elke donkere, matte, dreigend uitziende fiets in het 2026 peloton is echt naakt. Er zijn drie verschillende categorieën, en het onderscheid maken is de helft van het plezier van een paddockwandeling. Echt rauwe frames hebben alleen een dunne beschermende heldere lak over bloot carbon. Clear-coat reveals gebruiken een opzettelijk doorschijnende afwerking zodat de weving opzettelijk zichtbaar is. En stealth-painted fietsen zijn gewoon donkere kleurstellingen die de uitstraling nabootsen zonder het gewichtsvoordeel.

De onderstaande tabel sorteert de belangrijkste 2026 machines in deze categorieën met behulp van gepubliceerde en gemeten cijfers.

Fiets Team / Rijder Afwerkingstype Gewicht (geclaimd/gemeten) Opmerking
Colnago Y1Rs UAE Emirates-XRG / Pogačar Echt rauw carbon + heldere lak ~7.1kg compleet (GCN weging); 965g frame De posterfiets van de trend; op 28c GP5000 TT TR
Cube Litening Aero C:68X TotalEnergies Ruwe versie aangeboden naast geschilderd Ruwe opbouw "om gewicht te besparen" Twee opbouwen: geschilderde teamkleuren + bloot carbon
X-LAB DB01 (TT) Astana Ruw / ongeverfd Liepen bloot in Barcelona TT Nieuwe Chinese XDS/X-LAB leveringsdeal
Van Rysel prototype Decathlon / Seixas Ruw prototype klimmer Sub-catalogus proto Bereikt geen winkels voor 2027
Giant Trinity Advanced SL (TT) / Ben O'Connor Bijna volledig ontdaan van verf Geverfde frame ~1,340g Extra grammen via CarbonTi bouten, 130g zadel
Lapierre Xelius DRS "Silver Flake" Team Picnic PostNL Clear-coat reveal (glitter) Team Replica 730g frame, 7.25kg opbouw Afwerking bespaart ~40g; toont opzettelijk de weving
Cervélo S5 Visma-Lease a Bike / Vingegaard Stealth aero (ruwe TT variant gezien) Exact 6.8kg compleet S5 racefiets raakt UCI-limiet precies

Een paar vermeldingen hebben een voetnoot nodig. Pogačar's Y1Rs is het echte artikel. GCN's on-site weging kwam uit op 7.1kg, en een gedetailleerde meting registreerde 7.25kg met een gemeten 30.8mm achterband, tegen een typische geverfde race-opbouw van 7.2-7.5kg. De Lapierre is het duidelijkste voorbeeld van de middelste categorie. De Silver Flake afwerking is geen bloot carbon, maar is ontworpen om de structuur te onthullen terwijl het ongeveer 40g bespaart en de aero 15% verbetert ten opzichte van het vorige model (tot 14W bespaard).

Hoe herken je een echt naakte fiets? Kijk of de weving zichtbaar en iets onregelmatig is onder een satijnen heldere lak, met nauwelijks enige chroom of foliegraphics en geen kleurprimer. Als de afwerking glanzend, gelijkmatig ondoorzichtig is, of de "carbonlook" perfect uniform is, kijk je naar verf of een geprinte folie. Dat is cosplay, geen rauw.

Een infographic met drie kolommen getiteld "Echt, Onthullen of Cosplay?" die zij-aan-zij close-ups toont van drie frameoppervlakken — echt ruwe weving onder een heldere lak, een glinsterende heldere lak onthulling, en een stealth-geverfd donker frame — elk gelabeld met hoe het te identificeren en de geschatte impact op het gewicht.
Een infographic met drie kolommen getiteld "Echt, Onthullen of Cosplay?" die zij-aan-zij close-ups toont van drie frameoppervlakken — echt ruwe weving onder een heldere lak, een glinsterende heldere lak onthulling, en een stealth-geverfd donker frame — elk gelabeld met hoe het te identificeren en de geschatte impact op het gewicht.

Onder het blote carbon: de strijd tussen aerodynamica en gewicht die daadwerkelijk races beslist

De naakte look is een symptoom van iets groters, en dit is het deel dat het belangrijkst is voor je volgende fiets. Gedurende een decennium kregen wegwielrenners een binaire keuze: een lichtgewicht frame voor klimmen, of een aero frame voor de vlakke stukken. Die afweging valt nu uiteen. Aero frames wogen in 2020 nog ongeveer 400g meer dan pure klimmers. Vandaag de dag is het verschil dichter bij 150g, en de beste aero frames kunnen het limiet van 6.8kg gemakkelijk halen.

Wanneer de gewichtsstraffen van een aero frame bijna verdwijnen, draait de rekensom om. De break-even klimgradient, de steilheid waarbij het gewichtsvoordeel van een lichtgewicht fiets eindelijk het snelheidsvoordeel van een aero fiets overtreft, is verschoven van ongeveer 3-4% naar 6%. Onder die gradient, waar de overgrote meerderheid van het echte rijden plaatsvindt, is de aero fiets simpelweg sneller. De consensus in de industrie is omgedraaid: aero fietsen zijn terug, en de naakte hyper-aero frames in de Tour zijn de luidste uitdrukking daarvan.

De cijfers van de rechtstreekse vergelijking maken de spanning concreet. De onderstaande tabel vergelijkt de drie frames die centraal staan in het gesprek van 2026, met gebruik van gepubliceerde cijfers, inclusief de eigen lancering simulatie van Specialized.

Specificatie Colnago Y1Rs Specialized S-Works Tarmac SL9 Cervélo S5
Geclaimd framegewicht 965g (ongeverfd, M) 687g (maat 56) 1,006g
Compleet bouwgewicht ~7.1kg (Pogačar's ruwe) Vanaf 6.5kg (Alpinist bouw 6.1kg) 6.8kg (Vingegaard) / 7.44kg (sim)
Aero claim 20W vs V4Rs @ 50km/h 4W vs SL8 @ 45km/h (~28s / 100km) 6.3W sneller dan voorganger @ 50km/h
Gewogen CdA (Specialized sim) 0.2227 m² 0.2215 m² (beter)
Consumentenprijs (S-Works/top) Frameset vanaf $6,750; builds €12,300-€16,500 £11,999 / $14,000 / €13,999 £9,200-£12,500 ($9,950-$14,250)

Het duel tussen de Cervélo S5 en Tarmac SL9 is de perfecte illustratie van de moderne afweging. Volgens de eigen simulatie van Specialized, is de S5 daadwerkelijk het meer aerodynamische frame. Een gewogen CdA van 0.2215 m² verslaat de 0.2227 van de SL9. Maar Specialized stelt dat de SL9 nog steeds overall wint omdat het 6.8kg systeemgewicht haalt versus de 7.44kg van de S5 in dezelfde simulatie, waardoor het aerodynamische voordeel van de S5 "een nadeel wordt op elke klim steiler dan 1.4 procent." Lees dat als merk PR en discount het zoveel je wilt. Het onderliggende principe blijft: wanneer twee frames binnen een haar van luchtweerstand zijn, wint de lichtere zodra de weg omhoog gaat. En dat is precies waarom teams de verf verwijderen. Naakt carbon is hoe een aero frame de grammen terugkoopt die het nodig heeft om ook het gewichtargument te winnen.

Een lijngrafiek met de titel "Waar de aero fiets stopt met winnen" die de tijd die bespaard (of verloren) wordt in kaart brengt tegen de klimgradient van 0% tot 10%, met de aero fiets sneller aan de linkerkant en de lichte fiets sneller aan de rechterkant, en het kruispunt (break-even gradient) dat beweegt van ~3-4% in 2020 naar ~6% in 2026 terwijl de gewichtsverschil krimpt van 400g naar 150g.
Een lijngrafiek met de titel "Waar de aero fiets stopt met winnen" die de tijd die bespaard (of verloren) wordt in kaart brengt tegen de klimgradient van 0% tot 10%, met de aero fiets sneller aan de linkerkant en de lichte fiets sneller aan de rechterkant, en het kruispunt (break-even gradient) dat beweegt van ~3-4% in 2020 naar ~6% in 2026 terwijl de gewichtsverschil krimpt van 400g naar 150g.

Kun je echt een naakte fiets kopen?

Hier is de beloning die de race-dag video's achterwege laten: ja, je kunt de naakte look kopen, op twee totaal verschillende prijsniveaus. Aan de top heeft Colnago begin maart 2026 de beperkte Dark Series uitgebracht: ruwe, ongeverfde Y1Rs en V5Rs framesets die de zichtbare layup onder een dunne heldere beschermlaag tonen met minimale chroomgraphics, rechtstreeks geïnspireerd door Pogačar's Tour fiets van 2025. Slechts 300 van elk (600 totaal) zijn gemaakt, en zijn vanaf begin maart beschikbaar bij Colnago Elite Dealers.

De prijsstelling laat zien dat de naakte look aspiratief is in plaats van een korting. Ondanks dat het een beperkte oplage is, is de Dark Series geprijsd gelijk aan de standaard geverfde versies, ongeveer £11,999-£15,000 afhankelijk van de opbouw. De rationale is puur gewicht. Een standaard geverfde Y1Rs weegt ongeveer 7.5kg compleet, en het verwijderen van de verf brengt het dichter bij de UCI-limiet. En als je Pogačar's werkelijke ruwe carbon Tour fiets wilt, die is al geveild voor $190,500.

Manier om ruwe te kopen Wat je krijgt Prijs Haken
Colnago Dark Series Y1Rs/V5Rs Fabrieksruwe carbon + heldere coating, 300 eenheden elk ~£11,999-£15,000 (zelfde als geverfd) Beperkt, alleen bij dealers, snel uitverkocht
Standaard Colnago Y1Rs Frameset vanaf $6,750 / €6,710; opbouwen €12,300-€16,500 Tot ~$21,000 getest opbouw Geverfd tenzij Dark Series
Specialized S-Works Tarmac SL9 687g frame, ruwe carbon afwerkingsoptie £11,999 / $14,000; frameset £5,249-£5,499 Top-tier opbouwkosten
Open-mold / directe ruwe frameset Ruw vaak de standaard afwerking Goedkoopste optie; verf een toeslag van ~$120-200 Controleer UCI goedkeuring, heeft UV-zorg nodig
Pogačar's werkelijke Tour fiets Het echte ding $190,500 (veiling) Je koopt dit niet

De echt betaalbare weg is de open-mold frameset. Direct-to-consumer en open-mold merken vermelden vaak ruwe carbon als de standaard, goedkoopste afwerking, met aangepaste verf een toeslag van ongeveer $120-200. Dat is het exacte omgekeerde van de pro-tier logica, waar ruw de premium halo is. Sommige ultralichte ruwe framesets (de Avenger Shuttle, bijvoorbeeld) worden geclaimd op ongeveer 650g en zijn UCI-goedgekeurd. Dezelfde naakte look die een WorldTour team een Dark Series premie kost, kan een budgetbewuste bouwer minder kosten dan verf zou doen.

Een prijsladder infographic met de titel "Hoe je de naakte look kunt kopen" die vier treden toont van een ruwe open-mold frameset onderaan (goedkoopste, ruwe = standaard afwerking) tot S-Works Tarmac SL9, Colnago Dark Series, tot Pogačar's $190.500 veilingfiets bovenaan, met de belangrijkste punten gelabeld op elke trede.
Een prijsladder infographic met de titel "Hoe je de naakte look kunt kopen" die vier treden toont van een ruwe open-mold frameset onderaan (goedkoopste, ruwe = standaard afwerking) tot S-Works Tarmac SL9, Colnago Dark Series, tot Pogačar's $190.500 veilingfiets bovenaan, met de belangrijkste punten gelabeld op elke trede.

Moet JIJ de verf van je frame verwijderen? Het eerlijke antwoord

Voor een WorldTour-leider die een UCI-gewichtmeting nastreeft, is het verwijderen van verf rationeel. Voor jou is het vrijwel zeker niet, en de eerlijke rekensom laat zien waarom. Op een typische carbon racefiets vertegenwoordigt verf ongeveer 100-150g, ruwweg 1-2% van het gewicht van een complete fiets. Bij een steile klim levert dat je een paar seconden op. Op vlakke en glooiende terreinen is het onmerkbaar. Aerodynamisch gezien is het niets, want, om het nogmaals te zeggen, de vorm van het frame bepaalt de luchtweerstand, niet de dikte van de verf. En niemand staat aan de finish met een weegschaal van de commissaris, dus precies 6.8kg halen betekent niets voor jou.

Dan zijn er de kanttekeningen, en die zijn reëel. Ruwe carbon heeft UV-bescherming nodig. De blootgestelde epoxyhars kan na jaren in de zon degraderen, dus je moet een UV-bestendige blanke lak of een beschermmiddel zoals een 303-product aanbrengen, en een goede blanke lak voegt ongeveer 50g terug toe, wat je besparing tenietdoet. Het verwijderen van verf van een fabrieksgeverfde merkframe kan ook de garantie ongeldig maken, wat een marginale gewichtsbesparing in een potentieel dure gok verandert.

Loop deze checklist door voordat je naar de verfstripper grijpt:

  1. Ben je daadwerkelijk gewichtsbeperkt? Als je fiets al dicht bij of onder het gewicht is dat je belangrijk vindt, verandert het verwijderen van verf niets dat je zult voelen. Laat het maar zitten.
  2. Is het frame onder garantie? Zo ja, dan maakt het verwijderen van de verf waarschijnlijk de dekking ongeldig. Niet de moeite waard bij een duur frame.
  3. Kun je je committeren aan UV-bescherming? Ruwe hars die in de zon ligt degradeert. Als je geen blanke lak of beschermmiddel opnieuw aanbrengt, verwijder dan de verf niet.
  4. Is de verf wit of complex (zwaar)? De zwaarste schema's besparen het meest. Een eenvoudig donker schema bespaart het minst, soms nauwelijks de moeite waard.
  5. Zou het kopen van een ruwe fiets schoner zijn? Als je de look wilt, koop dan een frame dat ruwe uit de fabriek kwam (open-mold of Dark Series) in plaats van er een te strippen.

Het oordeel: kopen-in-ruw is beter dan zelf-strippen voor bijna iedereen. En voor de overgrote meerderheid van de rijders zijn de grammen die je terug zou winnen van verf verwaarloosbaar vergeleken met de gratis snelheid die je krijgt van betere banden, een goede aerodynamische positie en een fiets die daadwerkelijk past. Als je €200 en een weekend hebt, besteed het dan aan een bike fit en snelle banden, niet aan een omgekeerde spuitbeurt. Dat is de echte les die het naakte peloton leert, ook al lijkt het misschien niet zo.

Veelgestelde vragen

V: Waarom zijn de fietsen op de Tour de France 2026 ongeverfd? A: Om gewicht te besparen. Een volledige verfbeurt voegt ongeveer 100-200g toe, en omdat het UCI-minimumgewicht van 6.8kg teams dwingt om grammen nauwkeurig te beheren, stelt het verwijderen van verf hen in staat om die limiet te bereiken met een aerodynamischer (en iets zwaarder) frame in plaats van gewicht te verspillen aan coating. De media noemde het "het Jaar van de Naakte Fiets," en het voordeel is over het algemeen voorbehouden aan teamleiders. Domestiques rijden op geverfde frames.

V: Hoeveel gewicht voegt fietsverf eigenlijk toe? A: Typisch 100-150g op een standaard carbon frame, en tot 200g op complexe of witte/lichtgekleurde schema's die extra lagen nodig hebben om de zwarte carbon te bedekken. In de praktijk bevestigen doe-het-zelf strips dit. Rijders melden besparingen van ongeveer 180g, en een Cervélo R5 viel van 833g naar ongeveer 780g. Let op dat het toevoegen van een beschermende blanke lak ongeveer 50g terugbrengt.

Q: Maakt het verwijderen van verf een fiets sneller, of alleen lichter? A: Alleen lichter, en slechts marginaal. De vorm van het frame, niet de dikte van de verf, bepaalt de aerodynamische weerstand, dus het strippen van verf doet in wezen niets voor de aerodynamica. De besparing van 100-150g is ongeveer 1-2% van het gewicht van een complete fiets, wat enkele seconden waard is op een steile klim en niets op vlak terrein.

Q: Wat is de UCI 6.8kg gewichtslimiet? A: UCI Technisch Reglement 1.3.019 stelt dat een racefiets niet minder dan 6.800kg mag wegen, gemeten zonder flessen of een computer maar met cages, bevestigingen en clip-on extensies. Deze regel bestaat sinds 2000, en omdat moderne frames gebouwd kunnen worden tot 5.5-6.0kg, voegen teams vaak ballast toe om te voldoen aan de eisen. De striktheid werd duidelijk toen Lorena Wiebes werd gediskwalificeerd van een Giro-etappe in 2026 voor een fiets die 6.78kg woog, slechts 20g onder de limiet.

Q: Welke is sneller in 2026, een aero fiets of een lichte fiets? A: Voor de meeste ritten, de aero fiets. Aero frames zijn nu binnen ongeveer 150g van pure klimmers (oorspronkelijk ~400g in 2020) en kunnen de 6.8kg limiet bereiken, dus de breakeven klimgradient waar de lichte fiets wint is verschoven van ~3-4% naar ~6%. Onder ongeveer 6% is de aero fiets sneller, wat de reden is waarom "aero is terug" de dominante visie in 2026 is.

Q: Kan ik een onbeschilderde carbon racefiets kopen? A: Ja. Colnago's beperkte Dark Series (300 van zowel de Y1Rs als V5Rs) verkoopt rauwe carbon voor dezelfde prijs als geschilderd, ongeveer £11,999-£15,000. Betaalbaarder, open-mold en direct-to-consumer merken vermelden vaak rauwe carbon als de standaard, goedkoopste afwerking, met verf als een toeslag van ongeveer $120-200. Sommige rauwe ultralichte framesets worden geclaimd rond de 650g en zijn UCI-goedgekeurd.

Q: Is blootgesteld carbon duurzaam, en heeft het UV-bescherming nodig? A: Het is structureel duurzaam, maar blootgestelde epoxyhars kan degraderen onder jaren van UV, dus rauwe carbon heeft een UV-bestendige heldere coating of een beschermmiddel nodig dat aangebracht en onderhouden wordt. Fabrieksruwe frames bevatten al deze dunne beschermlaag. Als je zelf een geschilderd frame strippen, reken dan op ongeveer 50g voor de heldere coating die je moet terug toevoegen, en controleer eerst je garantie, aangezien strippen deze kan ongeldig maken.

De naakte waarheid

Strip de show weg en het naakte peloton van 2026 is precies wat het lijkt: theater van marginale winst, een privilege voor teamleiders die de laatste 100-200g achtervolgen tegen een 25 jaar oud reglement. Maar het blootgestelde carbon dramatiseert een echte verschuiving die veel verder reikt dan de Tour. Aero frames zijn stilletjes licht genoeg geworden om de UCI-limiet te bereiken, wat betekent dat de oude keuze tussen aero en lichtgewicht grotendeels is opgelost. Voor alles korter dan een bergetappe heeft de moderne alleskunner aero fiets het argument gewonnen.

Voor een echte rijder is de boodschap niet "ga je frame strippen." Het is dat de slimme aankoop in 2026 een snel gevormde aero fiets is die bij je past, gewikkeld in goede banden en een juiste positie, verf volledig optioneel. De profs laten je zien waar de prestaties zich bevinden, en dat is niet in de afwerking. Als je die afweging dieper wilt verkennen, pakt onze begeleidende gids over aero versus endurance racefietsen en onze 2026 groepset vergelijking precies op waar het naakte peloton stopt: niet "welke fiets is het lichtst," maar "welke fiets is het snelst voor het rijden dat je daadwerkelijk doet."

RELATED ARTICLES